7 Menyra te shpejta si te humbim peshe

Pëlqe & Ndaje

A egzistojne 7 mënyra si të humbim peshë? Po, ekzistojnë! Nuk është ndonjë truk magjik apo mrekulli… mos pritni diçka të till se nuk ekziston. Thjeshtë nevoitet implementim me mendje. A mendon që mundesh? Nëse po, vazhdo lexo!

 1. Pi ujë…
  Thjesht sigurohu të pish 8 deri 10 gota ujë në ditë për çdo ditë. Mos e zëvendëso me ndonjë pije tjetër. Trupi juaj duhet gjithnjë të jet i hidruar. Veshkat tua do të të falenderojnë pasiqë e kan më lehtë të nxjerrin jashtë mbeturina. Me pirjen e mjaftueshme të ujit trupi juaj do të jet në gjendje të shkrij dhjamë në mënyrë më të efektshme. Dhe nëse pini një gotë ujë 10-15 minuta para se të hani (mëngjes, drek, dark) ju do të ndiheni i mbushur posa të filloni të hani. Edhe një fakt tjetër qesharak. A e ke ditë që mund t’i humbni 62 kalori duke pir ujë me akull?
 2. Ha 5 herë në ditë…
  Fillo me mëngjes. Sa më shumë ha në mëngjes aq më pak do të doni të hani gjat natës. T’lutem mos e kalo këtë vakt sepse do të përfundosh duke ngrën çkado që të del para syve gjat tër ditës. S’është e thënë të ngopesh në të pestat vakte të ushqimit, thjeshtë 3 vakte me ushqim me madhësi normale dhe 2 vakte tjera me ushqime me pak kalori. Ha me mendje që trupi mos të ket më dëshir për ushqim. Nëse e trajton trupin tuaj si duhet edhe ai nuk do të të kërkoj më shumë vëmendje nga ti.
 3. Përdor Gjylet (ushtrime fizike)…
  Ndoshta nuk kam nevoj të them por ushtrimet janë thelbësore që të humbim peshë. Nuk mundesh që tërë ditën të rrish ulur, hash e pish dhe të humbësh peshë. Futu në palester (regjistrohu) në Kosove kushton 10-25 euro në muaj dhe ushtro. Të ndihmon të ndertosh muskuj dhe se metabolizmi juaj përmirosohet (ngritet). Shpejt do të vëreni se si dhjami ikën dhe në vend të tij zhvillohen muskujt.
 4. Përdor pjata më të vogla me ngjyra të errët…
  Industria Hoteliere ka ndryshuar mënyrën se si e shikojmë ushqimin. Sot një hamburger mundet të ushqej një elefant. Epo, ndoshta! Kontrollo porcionin heren tjetër kur të dalësh për të ngrën. Çka mund të bësh është t’i thuesh kamarierit që gjysmën e pjatës (kuptohet vetëm nëse je ka vdes urie mos e bëj) t’ia ndan shokut apo personit që je ulur me të para se ushqimi të arrij në tavolinën tuaj. Ose thuaj që ta ndaj në dysh. Gjysmën le ta sjell e gjysmën tjetër le ta pshtjell. Kështu nuk do të lakmosh (sepse nuk e ki edhe gjysmën tjetër aty përpara) dhe do të ngopësh duke ngrën më pak. Si bonus at gjysmën tjetër e merr me vete për ta përfundu në mëngjes!

Kur hani në shtëpi është më mirë për ju t’i largoni pjatat e mëdha që zakonisht përdor. Zëvendësoj me të vogla – dhe kur i mbushni dhe ushqimi fillon të bie prej tyre atëher e dini se mjafton. Provo që këto pjata të jen me ngjyrë të errët. Ngjyra e blu e errët do të ishte zgjedhja numer 1 pasiqë është ngjyra që lufton apetitin (thjeshët shikoje foton më sipër, unë të bën të mos mendosh për ushqim). Shmang pjatat e kuqe, portokallt dhe të verdhat sepse ato janë ato të cilat ta qojnë apetitin në qiell! (Kujto McDonalds’ logo dhe do ta kuptosh – a mendon se ngjyrën që kan zgjedhur ishte rastësi?)

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. Besiana says

  Pershendetje a mund te me tregoni si te humbi pesh sepse nuk po kam efekte ne asnje menyr plz me tregoni

 2. Vali says

  prsh Jam ni djal 20 vjeqar kam problem me vija n trup dmth qarje a si i thuni ju n bark edhe disa vende tjera ju lutem trgoni si mund ti hjek dhe kam mbipesh po aashtu a kini diqka me m tregu sa duhet te jet pesha ime normale psh tani qe jam i gjat 1.81cm klm

  • says

   pesha jote normale me kete gjatesi eshte nga 75 deri 85 kilogram, sa per vija mos u merakos se ato duhet e largohen vetvetiu dhe ndoshta jane per shkak se ke humbur pesh paksa koheve te fundit. shendet dhe cdo te mire.

 3. klauers ersi says

  ckm une jam 15 vjec jetoj ne franc ne pesh jam 53 kg ju lutem me ndihmon te bie nga pesha un buk nuk ha shum te pakten njeher ne dit stervitje nuk beje ter diten ne fb laptop uje pi shpesh ma tregoni me nyren per nje jave

  • says

   Ti je e re te merresh me diet rigoroze, prandaj te sugjeroj te kesh kujdes me te madh ne ushqime, ha me shume pem e perime, pi uje me shume dhe te leviziesh me shume ne vend se te rrish ulur tere diten ne FB dhe internet.

 4. elitaa says

  Ju lutem te me tregoni ku mund ta gjej cajin kirkolin? Une jam nga shkupi dhe sdi aka ne Sk! Ju lutem tme trg?

 5. jetmir says

  pershendetje une jam saksisht 75 kg por kam nje problem si mundem ta largoj barkun tjerat jan ne rregull poashtu kam edhe muskujt po barku em pengon

 6. arlinda says

  ju lutem kush din mem tregu per qajin kinez qysh perdoret dhe sa her ne ditje dhe a duhet me pi uje shum ajo se un kur pi uj ndihem shum me rend e kur nuk pi jam me mire

 7. linda says

  flm shum per komentin Admin aki naj diet ti se mbas shtatzanis me esht mbetur barku i madh e nese ki naj diet mem tregu flm shum per pergjigjjen tuaj qdo te mire te pershendes

  • says

   Linda, eshte pak si shpejt te besh diete sepse e ke femijen ne gji e me dieta ndikon edhe tek ushqimi qe i jep femijes. Keshilla qe mund ta jap tash eshte qe te ushqehesh me me shume ushqime natyrale si pem e perime, pi uje me shume, dhe ec cdo dit nga 30 minuta deri 1 ore. Shendet dhe cdo te mire per ju.

 8. linda says

  suzi tu kisha lut mesi e paske perdr qajin kiz si e ke perdor dhe sa her ne ditje po ae ki pas qajin kinez plus a tjeter se un e kam qajin kines usa lexon esht nje qik qatyy me bel te holll tash tregom diqka ma hollsisht tlutem flm kalo bukur

 9. linda says

  un jam tu e perdor qajin kinez dy her ne ditje me uj te vokt nje got te ujit po a ka najsen rensi se ujin spo ma kana shum pak po pi edhe a duhet me kan uji me klor ajo e sa her ne ditje preferohet qao flm kaloni mir qdo te mire

 10. florie says

  ju lutem te me tregoni per qajin kinez a eshte e preferume 2 a 1 her ne ditje dhe qysh perdoret a eshte i demshem per femrat qe kan me lind un jam kan 100.8kg po jam e gjat 1.77 e tash kam 98.4kg ekom perdor qe 1jav po prap e vazhdoj ju lutem nje pergjogjje flm ju pershendes qdo te mire

  • florie says

   ju lutem te me tregoni per qajin kinez a eshte e preferume 2 a 1 her ne ditje dhe qysh perdoret a eshte i demshem per femrat qe kan me lind un jam kan 100.8kg po jam e gjat 1.77 e tash kam 98.4kg ekom perdor qe 1jav po prap e vazhdoj ju lutem nje pergjogjje flm ju pershendes qdo te mire

  • says

   Florie, me duket se te jam pergjigj njeher, sidoqofte prap po te them qe nuk kam njohuri per kete caj prandaj lexo udhezimet qe vijn me te. Shendet dhe cdo te mire.

 11. aurona says

  a ka mundesi mem tregu per qajin kinez kush e ka perdor a eshte i demshem dhe sa koh preferohet me pi mi hjek psh 20kg dhe a ben me shum se 2her ne ditje me pi un e perdori ne mengjes para ushqimit dhe ne mramje para drekes qaji esht kinez usa amerikan technique pres pergj flm

 12. linda says

  a eshte i demshem qaji kinez kto ishin 3lloje po cili esht me i miri un jam ka e perdori po a ben dem najsne nese je shtatzan flm pres pergj

  • says

   Linda, nese je shatzene te kisha keshillu te mos e pish kete caj sepse nuk e di nese guxon te perdoret ky caj a jo sepse nuk kam shum njohur per te. Shendet dhe cdo te mire.

 13. arlindalinda says

  jam tu e perdor qajin kinez paiyuji qe 1jav i kam humb vetem 3kile jam ka e perdori 2her ne ditje ne mengjes edhe ne mbremje deshta me ju pyt a esht i demshem nese je shtaten me pi a ben dem najsen per fmin edhe nese e pin ket qaj e nuk ke femij a mos ben dem najsen me parandalu mbetjen e shtatzanis flm pres pergjigjjen tuaj

  • says

   Arlinda,

   Nga Autorietete e Sigurimit te UShqimit te Greqis thuhet se ky lloj caji eshte ilegal ne tregun Grek. Autoriteti Ushqimit Te Greqis (EFET) ka dale me nje komunikat se caji Paiyouji, i cili prodhohet ne Kine dhe qe gjendet lehte ne Internet, permban phenolphthaletin, laksativ qe eshte perjashtuar per perdorim nga shqetesimet se eshte kancerogjen. Caji gjithashtu permban sibutramine, substanc qe ndrydh apetitin (humb deshiren per ushqim) dhe cila mund te shkakoj shtypjen e larte te gjakut e keshtu te jet e rrezikshme per njerezit me probleme zemre. Ata gjithashtu kane keshilluar ata qe kane blere kete produkt te mos e perdorin. Shendet dhe suksese

  • linda says

   ju kisha lut kush munet mem dhen pergjigjjen si perdoret qaji kines jo plus po tjeter usa ish ky edhe a duhet me pi shum uj ajo flm pres pergj

 14. meltem says

  kam 13 vjeq dhe peshoj 60kg ju lutem em tregoni sa kg duhet ti kem une ne moshen 13 vjeqare dhe me gjatesi 1.53

  • says

   Meltem, nuk e ke moshen tash te besh dieta qe me shume kan mundesi te te bejn dem se sa te ndihmojne sepse je ne rritje dhe zhvillim e siper. Me mira per ty eshte te hash me shpesh dhe me nga pak e kryesisht te ushqehesh me me shume pem dhe perime, te merresh me ndonje aktivitet sportiv (vrap, futboll etj), te pish uje 1.5 deri 2 litra ne dite. Shendet

 15. shukrija says

  mos m’acaroni nervat e para.O kokrrat e budallenjve po ca S’DI shqiptari se si me u dobsu o DOWn ca dreqin un jam prej NEW YORK -u edhe ju jeni te trashe

 16. rita says

  une kam nje problem me pesh jam 80 kilogram dhe dua te humb por problemi im kryesor eshte embelsirat dhe coca cola ju lutem te me tregoj njeri si mud ti largoj nga mendja

  • says

   Leviz, dil e ec ose vrapo po qe se mundesh. Ti humb pesh por nuk e veren ne kete menyre sepse humbja peshes keshtu eshte shume e ngadalshme.

 17. NiKoLa says

  xD kam humb 4 kile vetem per 2 jav e 3 dit 😀
  mjafton te hani gjera pa kalori hiqni qafe bukene bardh e te zez edhe hani buke te thekur mos hani cokollata edhe gjera te tjera me sheqer por 1 moll
  gjerat me te mira per te ngren edhe per tu ngopur pa u shendoshur jane : Veza , BUka e thekur, Molla , Uji, Domate, Kastravec edhe ton
  si mengjes esht mir nje vez , djath , buk e thekur, dhe nje got qumesht ose drithra te ndryshme si psh : fitness
  ne drek njera nga gjerat me te mira per te ngren eshte Toni me sallat jeshile Thjesht gjysem konserve ton me sallat edhe ngopeni edhe dobsoheni ose sallat jeshile me sallat domate kastravece ose edhe ton me sallat domate kastraveca , Ne dark duhet te ngopesh mir sepse pastaj te mer urija prap 😛 mir esht nje ose dy tost por tost vetem vetem me proshute pule ose nje tost me proshut pule dhe nje sallat domate kastravec 😛 Nese ju haet dicka tjeter ju sygjeroj nje moll ose Crackers ose Disa biskota qe nuk ju shendoshin Nese doni te humbni te pakten 2-3 kile brenda nje jave atehere skam ctju them pervec se te beni strevitje, te vraponi ose aq me mir nese ngjisni shkallet shum her ose te beni bicklet ose sporte te ndryshme :) nese e keni lexuar kete mbyllni kompjuterin edhe nisuni mos rrini kot para kompjuterit por Stervituni

 18. dita says

  kam nejtur 10 dit pa ngrn asgja dhe kam hupur 7kg..po prap si jam form si isha me par tani ju lutem qfar te bejj

 19. jeta says

  valbone,,,,,,,,,,,,,,,,, kisha dasht me mu pergjigj diqka qekjo pergjigje a ke per mu a thjesht koment
  un jetoj ne it.

  • valbona says

   Jeta ate koment e kom postu para 1 viti pothujse..megjithese spo kuptoj a ke kerku prej meje me tu pergjigjur per ndonje gje, apo me ke pyetur se a jam drejtuar ty?

 20. dipka says

  e di qe ka 3 muaje o me shum qe mbaj dijet por nuk kam asnje rezultat nuk di me se qfar te bej me teper per ket qellim qe nuk mun ta arrie asesi pi uje 1.5 liter ne dit nuk ha buk fare vetem komflekse qe jan per diabetiket por nuk kam asnje rezultat ju lutem me tregoni ndonje menyre tjeter

  • says

   Dipka, ti ndoshta po humb pesh por jo në shpejtësin që ti dëshiron, prandaj të them që nëse dëshiron ta përshpejtosh humbjen e peshës atëherë lëviz sa më shumë, vrapo, ec, ngjitu shkallëve e ku ta di unë, vetëm lëviz sa më shumë.

   Shëndet dhe çdo të mirë

 21. hysa says

  A jane te verteta te gjitha keto komentet e juja a po veqe llafe te kota ju lutem pergjigjuni kesaj pytje se dikush me te vertet vuan nga mbi pesha.Ju kisha lutur qe te jepeni sqarime sa me te sakta lidhje me qajin kinez kjo vlen per ata qe kane perdorur ket produkt.Me respekt per te gjith…

  • says

   Hysa, nuk di nese jam pergjigj ndonjeher per qajin kinez sepse nuk kam shume informacione rreth tij, keshtu qe shmangem te jap shpjegim rreth dicka qe nuk kam informacione. Te pershendes

 22. linda says

  qji kinez vetem sa kam filluar te perdori kur ekam bler ne barnatore nuk me ka than si te len me pasoja gjdo lloj moshe prej 18 vjeq mundet me perdor vetem grat shtatzana edhe me tensjon te nalt nuk bon me perdor.ni kolege e imja per 2 jav ika humbur 7 kilogram me qaj kinez.

 23. suzi says

  un jam suzi po e kam pi qajin kinez mu me ka ndimu shum i kam humb 15 kg per 3 muaj jo per 10 dit po kam ber ushtrime me orbitrek qdo dit s e kam pas shum te veshtir me u dobsu me qfardo diete po asht fakt se pi deri 2 litra uj po edhe uj te gazuar heba e te gjitha lengjet tjera nuk i konsumoj as te gazuar as “lengjet”te cilat i kemi ne tregun ton veq ato qe i maroj vet me fruta si dhe kam ngren shum per dhe perime e jo at ushqimqe e kam konsumauar me par ndihem shum mir e per efektet ansore te qajt kinez nuk e di po sigurisht qe ka po niher nuk po i di te un nuk ka ndiku asgje keq po nese asht i demshem ai nuk duhet me u shit ne asnje barnatorepo tash qe 5 jav nuk mabaj diet as diqka te veqant po ndiehm super tani jam 70 kg se kam qen 85kg po ma shum nuk me pelqen me hum ne pesh ju uroj nje shendet te mir te gjithve dhe te arrini peshen e kerkuar tung nga suzi

 24. rajmonda isufi says

  po kam degjuar per qajin kinez ai quhet dogagjan kutin e ka te gjelber dhe perpara kutis eshte i vum metri i cili tredon qe e hek peshen

 25. tenta says

  un ju kisha preferu qe ne mengjes e pini ni got uj te vakt dhe kur te hani mengjes buken e ndan nje cop te vogel edhe pin uj edhe me hanger buk ngadal jo shpejt po ngadal edhe qdo cop te bukes qe e hani pini uj tung nga tenta

 26. Dr . Dardan Kryeziu says

  më mir osht me hup pesh me vrapime ushtrime ,se sa me pi ilaqe te ndryshe te cilat ndikojn shum keq ne trurin e njerit , por edhe jan te demshme shum per shendetin , ju kisha preferu mos me perdor aso ilaqe kineze , po veq me vrapu , edhe ushqimin gjat nates me e ndal , ne mengjes hani shum buke ,e me pas pini sa me shume uj.

 27. valbona says

  JETA….po e nderuar une kam humbur mbi 50 kg.kam qene 107 kg dhe sot peshoj 56 kg :)…..skim milk eshte qumesht pa yndyre,ndersa yndyren e kokosit nuk e di ku mund te gjesh sepse nuk jetoj ne Ks…po ma mer mendja qe ne barnatore ose dyqane qe mbajne produkte organike mundesh me gjet

 28. valbona says

  GRESA…nese ke problem me mbipeshen vetem tek kembet menyra me e lehte eshte te ecesh ose te vraposh nga 1 ore ne dite…nese ne kembe ke celulit menyra me efikase eshte ti besh kembeve masazhe me kafe (kafen e perzin me nje sasi te vogel uji)
  p.s kafja eshte perberes i pothuajse qdo kreme kunder celulitit…une e kam provuar dhe kam pasur sukses

 29. valbona says

  Natyra…eshte normale ne nga mosha 20 deri ne 24 tek disa femra hormonet destabilizohen dhe pothuajse as nje diet nuk funksionon.Nese e pi duhanin ose konsumon kafe atehere trupi mledh tokside.menyra me e lehte qe te lirohesh nga keto tokside eshte ufulla e molles(mundesisht organike)
  c’do mengjes mbush nje gote te madhe me uje dhe dy luge gjelle ufull molle per 5 dite.pastaj fillon ne mengjes dhe para gjumit nje gote per 20 dite.pastaj mbaj diet te shendetshme per 10 dite ,duke e reduktuar buken ,yndyren dhe pijet e gazuara….shpresoj te kesh sukses

 30. says

  jam 22 vjeqare dhe 67 kg e gjate 1.70
  meoj qe per moshen time duhet ti hiqi disa kg.
  ne pjesen e poshme te trupi eshte gjithqka ok,por kam ca tula anash dhe bark,
  si me kshilloni ti flm shum per ndimen dhe munsin

 31. gresa says

  kam problem me dobsimin e kembeve mun te ma tregoni ndonje diet vetem per ket pjes kam mbajtur dieta te ndryshme mirpo nuk kam mundur te hum kg te ne ket pjes te trupit ju lutem kthemani pergjigjen

 32. altina says

  a bon me tregu naj qaj ose naj produkt qe te dopson me te vertet.okej me tregoni sa ma shpejt.TUNGGGGGGGGG.

 33. besa says

  JU LUTEM KAM BLER QAJIN KINEZ PO SPO DIJ A TA PERDORI SPO DIJ DISA THOJ QE TE DOBSON DISA THON SE TE BEN KEQ SPO DIJ KUJT TI BESOJ JU LUTEM EDHE ME TREGONI KUSH E KA PERDOR SI TA PERDORI EDHE UN QAJIN KINEZ PAIYOUJI JU LUTEM KTHEMANI PERGJEGJJEN NESE KA MUNDESI SA ME SHPEJT JU PERSHENDES BESA

 34. marigona says

  pershendetje deshta te pyes para se me fillu me hanegr buk a duhet mi pi dy gota uj edhe nese i pi a ka efekt mu dopsu ok pres pregjigjje tung klm.

  • says

   marigona, po ka efekt edhe nese e pin nje gut uje kjo ka efekt sepse e starton metabolizmin dhe e pergadit per ushqim qe vie me pas. Shendet dhe suksese.

 35. says

  shkendie, koheve te fundit jam duke lexuar nje liber “Natural Cures They Don’t Want You To Know About” dhe sot pata rastin te lexoj se 3 gjerat kryesore qe ndihmojne te humbni pesh dhe te mos e shtoni me jane: 1. Posa zgjoheni ne mengjes e pi nje gote te madhe me uje te destiluar (jo uje qesme me klor) dhe gjat tere dites i pi 8 gota ose me shume uje; 2. Ha mengjes te mire (shumica e atyre qe jane me mbipeshe ose han pak ose nuk han fare mengjes). 3. Ec panderpre (nonstop) per cdo dite nga 1 ore – trupi i njeriut eshte i krijuar per te levizur. Dhe ne fund mos ha asgje pas ores 18:00. Ju pershendes dhe uroj suksese

 36. blerta says

  pershendetje a osht e vertet se ne mengjes me pi uj te vokt a te dopson ose uj me limon ok pres pergjigjje ju lutem klm.

  • says

   blerta, po bile ne mjeksin tradicionale ayuverda (tradit indiane) qysh moti eshte kjo e njohur per ta. Uji i vokt me limon ne mengjes starton metabolizmin dhe pastrimin keshtu qe mund te them se ndihmon ne humbje te peshes.

 37. jeta says

  bona e nderuar te pershendes nga peja dhe njekohsisht desha ta beje nje pyetje me shpres qe do te me pergjigjesh sa kg i ke pas kur ke hyr ne dijet ?qfar eshte skim qe thua me lart,dhe yndyren e kokosit ku mund ta gjej?pres pergjigjjen jetaaaaaaaa

 38. jeta says

  pershendetje fisi qysh kam mendu nuk kam humb kg mirpo edhe 10dit kam me perdor qajn se qfar behet nuk e di po ti qe ke humbur pesh fisi sa kg i ke pas edhe qfar ke ngren derisa ishe duke e perdorue qajin kinez kthe te lutem me ndihmoni jam vetem 36 vj.dhe peshoj 86kg ju lutem me ndihmoni tung nga jetaaaaaaaaaaaaaa

 39. fisi says

  dmth nuk ka mbajt najfar djete po qka kam honger edhe perpara po nuk mujsha me honger ma shum e me pi uj po edhe une ma shum kom pi uj se buzet mu thajshin

 40. fisi says

  une nuk kam pas kujdes ne ushqim se gjithmon ndihesha i ngopur po kur ndihesha i uritur haja edhe pas nje kutije dmth pasi e prfundova kutin e par hupa 10 kg tash jam duke e pi kutin e dyt edhe ndihem shum mire

 41. jeta says

  edhe une e perdor qajin kinez asht e treta kuti po ti fisi qe e ke perdor mfal a mundesh mem tregu se qfar ke ngren ose ke pi gjat 18 diteve sepse une per buk nuk kam dert vetem uj shum po pi kthe pergjigjje ti fisi

 42. besa says

  tung desha me dit a osh me mir me hanger buk te ftoft ne mengje a te trash buka e ftoft?ok pres pergjigjje

 43. besa says

  arta pse ta bllokon trunin a nuk ka pas efekt qaj kinez te ti a a po te shaktojke dem naj sen ok pres pergjigjje arta

 44. Lindaa says

  Ju lutem a mundet te me pergjigjet dikush ….a ka mundesi te me japni ma shum info. per qajin kinez per te cilin po folet shum kohve te fundit..a mundet te me tregoj diqka me shum dikush qe e ka perdor…prs pergjigjen..:D

 45. linda says

  qaji kinez nuk ju kisha preferu ta pini e sidomos per femra sepse munden te mos lindin kurr ju pershendes po ju flas nga pervoja ime

 46. arta says

  eshte 11 euro qaji kinez po ka 12 ose 9 euro varet se ku e merr amo ju kisha preferu mos me pi se katastrof trunin po ta bllokojke mos gaboni me perdor

 47. besa says

  tung deshta me dit sa kushton qaj kineze edhe ma muna me gjed ne gjdo barnatore te kosoves ok pres pergjigjje ju lutem kthema pergjigjje shpejt kush e din

 48. valentina says

  a osht e vertet qe me hanger buk te zez dobsohesh edhe me pi qaj kinez ju lutna tregono qaoooooooo

  • says

   valentina, ndoshta edhe eshte e vertet sa per caj kinez nuk di cka te them se nuk e kam provu por po degjoj qe eshte mjaft i mire. Ju qe e dini mund ti pergjigjeni. Faleminderit.

 49. cana says

  tung per me hup pesh ju lutemi prdorni qajin kinez esht shum i mir dhe mund te bleni ate ne barrnatore qaj kinez

 50. rinesa says

  sa i perket asaj qe me ngren mengjes e gjat dites do te konsumosh me pak ushqim,kjo te une personalisht nuk eshte ashtu sepse une nese ha mengjes pastaj nuk mund te ndalem gjat gjith dites duke ngren,e nese nuk ha mengjes nuk me bjen ne mend per ushqim deri masdite,n’varet prej organizmit t’njeriut…

 51. lola says

  qaji kinez gjindet vetem ne barnatore. un vet e kam perdor po veq ni kuti ma shum jo kom vazhdu vet regjim . ai qaj duhet tperdoret qdo dit ne mengjes nga nje got qe mbushet me uj jo te nxeht por te vaket . dhe duhet te keni parasysh se duhet te perdorni 8 deri 10 gota uj ne dit .

 52. mimoza says

  pershendetje a bon me tregu ndonje dijet qe ka efekt te shpejt ? Nje dijet te shpejt diqka natyrale pa perdor qajtra e produket tjera ok pres pergjigjje ishalla osht pozitive hheeee?

 53. yllka says

  Admin flm per pergjigjje un pyta per qaj kinez PAIYOUJI PLUSpo a duhet me ble ne barnatore a po ne super market ok DIA pers pergjigjje .

  • says

   yllka, sigurisht ne banatore sepse nuk besoj se mund ta gjesh kete ne supermarkete. Nese dikush e di ku mund ta bleni kete caj le te tregoj. Ju pershendes.

 54. YLLKA says

  flm per qaj deshta me dit a muna me gjet ket qaj ne gjdo supermarket a po veq ne barnatore ok pres pergjigjje ?

  • says

   Yllka, nëse e ke fjalën për çajin jeshil (çajin e gjelbër) atëherë këtë më lehtë e gjen në supermarkete se sa ne barnatore.

 55. dia says

  ai qaji kinez quhet PAIYOUJI PLUSpo duhet me pas para sysh se na len shum te plogesht dhe na humb oreksin gjithashtu na vjen mundim.kushton perafersisht 12-13 euro me 18 filtera qdo dit nga nje
  qao ju prsh

 56. bona says

  deshta me ju bo edhe nje sygjerim pasi qe kam pasur disa eksperienca me dieta te ndryshme
  caj per dobsim!! jo mos e preferoni pasi qe 99% te cajrave ndihmojne ne stabilizimin e metabolizmit ose ndihmojne per jashtqitje qka edhe do tju bej te varur per nje kohe te gjate
  cajnat preferohen per njerez qe duan te humbin psh 5kg per 1muaj gje qe mundet te behet edhe pa konsumuar produkte qe nuk e dime prejardhjen (preferoni produktet organike )si psh yndyr kokosi extra virgjin
  mrenda 1 viti kam humbur me shume se 50 kile dhe me e mira eshte qe kam percjellur keshilla mjeksore
  shumica e njerzve insistojne te humbin peshe ne menyre te shpejt gje qe nuk eshte e shendetshme sepse per aq kohsa e humb peshen per aq edhe do ta rikthesh
  dieta qe kam perdorur eshte me ekonomike se qdo diet tjeter.kam shpenzuar sa e sa pa sukses pasi qe shumica e dietav qe shiten eshte e vertet qe kur te mateni ne peshore do te shihni ndryshim,faktikisht i keni liru vetem toksidet(ne rast se perdorini pilula)
  diet 21 ditore mund te humbni deri ne 9 kg!!
  dita e 1 makarona me djath(mundesisht makarona wheat) 5 here ne dit ne mremje konsumoni nje gjysme luge yndyr kokosi
  2.oriz me djath (yndyra e kokosit prefereohet qdo dit ne mremje)
  dita 3,4,5 qofte ose mish i bluar kombinim me qfardo sallate ose broklli
  ditet 6,7.8 mish i pules me perime te ziera (kam preferuar kollomoqin me yndyr kokosi jo shume i zier)ose ne rast se dieta behet monotone mund te zavendsoni perimet me sallatose me nje gote qumesht 1% ose skim
  9,10,11 mish viqi ose lope prap meperime sallat(varsisht nga zgjedhja juaj)
  12,13 patate te skuqura me perime ose sallat
  14,15 mish qure (te gjitha perimet pasi ti zieni mund ti hidhni nje luge margarin per ti dhen shije)
  16,17 fruta palimit (jo rrush dhe fiq)(edhe banane me limit 1 ne dit)
  18,19 sallat me mish te bardhe te pules,mund ti hedhni edhe dromca buke te skuqne(amajo shume)
  20,21 perime telloj llojshme varsisht simbas shijes suaj dhe sallat
  22,23 orizme broklli ose karrota dhe sallate
  dita 24 hani qfar te doni
  (dieta nuk preferohet teperseritet menjehere pasi ta kryeni periudhen 24 ditorepasiqe duhet ti leni organizmin te stabilizohet edhe mos te keni problem me lekuren e vjerrur)qdo peshe qe humbet shpejt zakonisht njerezit kan problem me lekuren,preferoni te pushoni te pakten 2 jave por kujdes me qka ushqeheni
  pini vetem uj(h2o)nese jeni mesuar te pini lengje ju preferoj te shtrydhni portokall ose limon dhe nje maje luge sheqer natyral…besoj qe sheqerin natyral mund ta gjeni neper barnatore(mos perdorni natren pasi qe eshte shume i demshem per trurin)
  qdo diete qe perdorni se pari shikoni efektet ansore pastaj bazohuni ne rezultatet qe jep ajo diete.as nje diete nuk eshte e leht vetem nesekeni vetbesim dhe te ushqeheni shendetshem…masi un kam mundur te humbi ne total 57kg!! besoj qe edhe ju do tja dilni
  shpresoj te ju ket ndihmuar kshilla ime

 57. bona says

  me perdor kos ose jogurt gjat dietes ska sens sepse kosi permban kalori te njejta me qumshtin…shumica e njerzve epreferojne kosin por kosi ne 1 gote ka 270 kalori!!

 58. mimoza says

  Se qaj MENTE ka shije te orbitit ku te pish qaji ta len djeksim ne fund a osht ajo arsysa qe te shtin me hanger buk?

 59. yllka says

  tung a osht e vertet se duhet me perzi qaj e gjelber me biber te kuq per me pas efekt pres pergjigjje?

  • says

   @yllka: une nuk kam degjuar per kete perzierje dhe nuk di se cfar efekti ka. gjithashtu nuk kam degjuar per at cajin tjeter qe ke permend.

 60. yllka says

  qajin e gjelber a me mir osht me ble ne super market a ne barrnatore se ndrysh po jan ne barnatore e ndryshe ne super markete ?

  • says

   yllka, unë e ble gjithmonë në market dhe atë që e ble quhet Lipton Pure Green Tea, por kam ble edhe të Milfordit dhe që të dytë më pëlqejnë. Këto janë që rekomandoj. Përshëndetje

  • says

   Yllka, per at caj qe po flen nuk di cka te them ama per caj te gjelber mund te them se vertete ndihmon ne humbje peshe sepse e ndihmon metabolizmin. Cdo te mire.

 61. yllka says

  Mu me kan propozu do shoqe ni qaj quhet kirkOlina me perdor than qe ka efekt po nuk e di a osht e vertet ? ok pres pergjigjjej kush ka ni per ket qaj ju pershendes.

 62. yllka says

  tung a e din per qka perdoret per dopsim a ka efek ju lutem me tregon per qaj te gjelber edhe naj dijet qe ka efekt naj qaj qe te dopson pres pergjigjje klm.

  • says

   Yllka, caji i gjelber vertete ka dobi shume te mira shendetesore e njera nga ato eshte edhe humbja e peshes. Tash nuk po themi se ju bene te humbni pesh deri ne ate mase sa ju deshironi por po them se ndihmon ne humbje peshe dhe Caji i gjelber e bene kete duke e shtuar metabolizmin. Pershendetje

 63. adelina says

  pajtohem meparafolsen onen ju lutem qitni dieta shum te ehta per femra te reja
  s e shum po jan te rana dhe mun d te shaktojan pa kenq esi ne trup ndonje se mundje

 64. tila says

  si mund te humbkilogramet e teperta…. cfare duhet te ha ne mengjes drek dhe dark. flm admin ju lutem me ktheni pergjigje

 65. armend says

  vertet kam pare shum lloje dietash si ayo p.sh qe jan te treguara me sasi per te ngren por nuk kan pasur kujdes tek une kurse ky lloj diete po ishte pak funksionale pasi qe nuk ka shum koh qe jam duke u marrur me kete diete por edhe une ju keshilloj qe te perdorni kete lloj diete

  • besmira says

   jam 18 vjeq kam 61 kg nuk di qfar lloj diete te perdori ju lutem nje pergjigje ose ndonje faqe ku mund te gjej nje lloj diete te shpejt

   • says

    Edhe pse nuk duket se ke shume kilogram, dieta ma e mire per ty eshte te hash nga pak dhe me shpesh gjate gjithe dites dhe kryesisht ushqime natyrale (peme dhe perime), pi uje me shume (se paku 2l ne dite), leviz me shume dhe kombino kete me pak ushtrime, pompa, barkore, ulje-ngritje (galuc). Keshtu je me e shendetshme, me e forte dhe edhe pamja e fytyres te rregullohet aq sa reflekton shendet. Shendet dhe suksese.

 66. teuta says

  per ata te cilet deshirojn qe te humbin peshe duet qe ne mengjes te pin uj te ngrohet me mjalt, caj te gjelbert dhe nje molle sepse keto te trija ndihmojne ne shkrirjen e vjamit ne trupin tuaj.

 67. says

  nuk osht e leht si mendojn disa qe te humbesh pesh…duhet koh edhe shum vullnet..sepse vetem ata te cilet e kan ket problem e din se qka dmth te jesh me mbipoesh kshty qe per disa qe jan ne pesh normale osht shum e leht te thojn dobsohu,mbaj dijet ama ata se kan iden se sa e veshtir eshtt …

  • says

   Po, eshte e vertete se eshte e thjeshte dhe e lehte te themi dobesohu, leht thuhet por veshtire behet, por per te arritur qellimin – qellim i cili ne ratin e atyre me mbipeshe eshte shkrirja e peshes se teperme – duhet diciplin dhe vendoshmeri e kjo eshte pjesa me e veshtire. Ti sa po e shoh e paske provu, shpresoj se nuk ju ke kthy huqeve te moqme e prap ke fillu me u trash pasi ke humb kilogramet e tepert.

  • says

   dieta nuk duhet te jete ashtu qe ti pershtatet asaj me te cilen je mesu deri me tani. Me sa kam lexuar e mesu deri me tani njeriu e ruan peshen qe ka – kuptohet nese eshte ne peshen e deshiruar – ateher kur hane me shpeshe (5-6 here ne dite) dhe ne sasi me te vogla. Keshtu qe nje diet te atill qe po kerkoni ju nuk me ka ra sysh e nese dikush e gjen kisha dashur ta dij edhe une.

 68. leona says

  Qysh po thot kjo vajza ma posht me pij uj me mjalt po mjalti tetrash sa e dij un ,edhe qysh me i pij te tanat perniher ujin me mjal ateher qajin e gjelbert,edhe nje mola ju lutna kthemna nje pergjigje ju lutna

 69. says

  PERSHENDETJE TE GJITHEVE KOMENTUSE .EPOOOOOOOOOOOO TE GJITH KEMI PAR E DEGJUAR DIETA NGA ME TE NDRYSHME .PO SIKUR TJU THEM QE MUND TE HANI CDO LLOJ USHQIMI DHE NE TE NJEJTEN KOH TE DOBESOHEN JA KSHU:HANI MENGJES CFAR TE DONI POR ME PAS SI TE JEN NGOPUR ,VETEM ECNI KRYENI AKTIVITETET DITORE DHE NE OREN 11HANI VETEM NJE FRUT .ME PAS DREKA HANI SA TE NGOPENI .PUSHONI 30 MIN DHE BENI USHTRIME FIZIKE.ME PAS KRYENI AKTIVITETIN TUAJ NE MBASDITE HANI NJE FRUT CFARDOLLOJ DHE SERISH BENI 30 MIN USHTRIME FIZIKE.NE DARK HANI LEHT JO MISH JO BUK JO BULMETRA.POR SALLATA PILAF SALCICE DHE KOS.KSHU MUND TE DOBESOHENI SHUM SHPEJT.URIMET ME TE MIRA PER JU.

Pyet dhe Komento këtu