Barna Natyrale Te Mira Per Dhimbjet dhe Ankesat Shendetsore Te Zakonshme

Pëlqe & Ndaje

aloe.jpgKoha eshte te jesh pak me kreative. Heren tjeter kur keni dhimbje dikun harro rrugen qe te shpien ne barnatore dhe provo disa prej ilaceve qe ndoshta gjyshja e dhe gjyshi i kane provuar me pare. Keto keshilla ti ruajne parat dhe ne te njejten kohe ju jeni me i mire ndaj trupit tuaj dhe ambientit.

Mostretja dhe Thartire Stomaku

Ndoshta nuk ka nevoj me than hiq por ndal dhe mendo pse po ke thartire stomaku… pse ki djegesire? A mos ke ngren teper? Teper lyre (yndyre e djegur) apo ushqim djeges? Ke ngren vone gjate nates? Gjej shkakun dhe provo ta ndalosh para se te ndodhe prape. Pastaj fillo me antacids. Gromesitjet (gogsimi), fryerja e stomakut dhe thartira e stomakut te shkaktuara nga mostreta ndodhin pershkake se ju nuk keni acid stomaku aq sa duhet per te kryer punen e tretjes. Nje luge apo dy luge me uthull molle do te ndihmoje ne zberthimin e ushqimit te tepert qe po ju shkaktone problemin dhe keshtu te ktheje stomakun ne balance.

Faqja 1 nga 12
Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. trimi says

  A mundesh mem kallzu pse Kur Um djersiten kamt Ja fillojn mem dal puqrra ,edhe em djegin. ama si tpushoj pak heken, a munet me kan alergji kjo , Edhe Kshillat qenkan shum tmira

 2. sadeti says

  Ju lutemi me tregoni si te veproj per alergji
  po me kruhen duart deri ne bryll dhe kamt sikur kur tum ec diqka kur te leviz po me shkon trupi ju lutemi me ndimoni edhe me kshilloni se si tja bej .
  U jom mirnjohes. Ju falemnderit per mirkuptim

  • says

   Kruarja mund te jet per disa shkaqe, mundet te jet reaksion alergjik ngaj pershembull detergjentit per larje rrobash e gjithashtu edhe ndonje crregullim i sitemit te imunitetit tuaj. Perdorimi i hidratanteve (krem trupi) apo thjesht ndrrimi i sapunit me te cilin lahesh ndoshta ndihmon sepse ka mundesi qe nje agjent si perberes ne sapun te shkaktoj reaksion alergjik ne lekuren tuaj. Sidoqofte, te sugjeroj te vizitosh dermatologun sepse atje e kupton me mire arsyen e kruarjes. Shendet dhe cdo temire.

 3. kushtrim says

  ku me gjet kete krem “arnica cream” kam vizitu disa barnatore ne Prishtine por nuk kishin degjar per kete krem.

 4. antigona istrefi says

  mua me pelqejn keto por une jam duke e kerkuar per barna popullore e jo per keto qeshtu qe une i lezova te gjita me pelqenin shum por une ate nuk e gjej ju lutem me ktheni pergjigjen time ju l;utem

  • says

   Antigona, cka po kerkon saktesisht sepse ne koment ke shkruar “te gjitha me pelqejne por une ate nuk e gjej” cka eshte ajo “ate” qe po kerkon. Shendet dhe cdo te mire.

 5. bukurije says

  kjo per dhembin qenka shumm e mir por me sme bere mir te dhembi se edhe mua shumm me dhemb dhembii

 6. edona says

  qysh ke qajo me uthul thartija ne Mostretja dhe Thartire Stomaku e me pi uthul 1 lug ditje a

 7. anisa mata says

  jam 11-vjece dhe me eshte krijuar shume zbokth ne koke.ju lutem me keshilloni ndonje ilaq

  • says

   anisa, pi ujë më shumë dhe vizito një dermatolog (mjek lëkure) që të shohësh nëse ka ndonjë arsye prapa këti zbokthi në këtë moshë.

 8. naim beka says

  ju lutem ndonje ilaq per ftyre kam nje ftyre te yndyrshme shenja dhe vrima ne fftyre shpesh me infektohen dhe skuqen bledhi qelb dhe lene vrima pastaj ju lutem ndonje keshill

  • says

   naim, pi ujë më shumë, këto ndodhin sepse trupi mundohet ti largoj materiet toksike dhe si rezultat ke ato. Kjo është njëra nga arsyet kryesore dhe shpesh ndodh që me pirje të ujit largohen, nëse jo krejtësisht, atëherë keni më pak prej tyre. Gjithashtu ha molla më shumë dhe pemë tjera. Të përshëndes.

 9. Merita says

  Së pari ju pershendes dhe ju falenderoj per keto keshilla mrekulluese ,
  te cilat po me hyjne ne perdorim dita dites dhe po kane sukses.
  Kisha pase deshire me pase edhe me shume keshilla per edukim te femijve , sepse une jam nene dhe kam nje djal po jam ne pune dhe gjate tere kohes nuk jame me te vetem ne oret e mbremjes dhe diteve te vikendit kisha pase deshire se si te sillem me te .
  me respekt
  merita

  • says

   Merita, sigurisht se do të ketë këshilla edhe për rritjen dhe edukimin e fëmijëve, andaj sillu këndej pari herë pas here. Të faleminderit edhe ty dhe të uroj punë të mbar dhe të gjitha të mirat.

 10. Rove says

  Mund te di se si mund tii he heq keto njollat te kafta te fetyres siq thojn se dalin nga dielli .. A keni ndonje keshill ..ose ndonje barne popullore per heqjen e ketyre
  PLEASE

  • says

   Rovena, aloe vera ka pasur sukses ne sherimin e njollave nga dielli, por mos prit magji ne aplikim e pare sepse nuk do ti largosh qe ne aplikimin e pare te aloe veras. Thjeshte apliko aloe vera gel dy her ne dite mbi njolla per dy muaj. Ne kete menyre kan pasur sukses shume e besoj se edhe ju duhet te keni sukses. Ne librin 27 keshilla shendetesore, te cilin mund ta merni me abonim falas, e keni te shkruar kete. Shendet dhe cdo te mire.

 11. lume says

  Mund te di se si mund tii he heq keto njollat te kafta te fetyres siq thojn se dalin nga dielli .. A keni ndonje keshill ..ose ndonje barne popullore per heqjen e ketyre
  PLEASE

 12. valbona says

  une desha me shtu se keshhillat qenkan shum te mira posaqerisht per dhembin
  kjo me dhimbjen e dhembit eshte keshill e mir po nese nuk funksionon per dhimbje me te medha qka me ba une
  se dhimbja eshte aq e madha se nuk ndalet gjat tere dites

  • says

   flm shume qe po ju pelqejne keshillat… sidoqofte nganjeher eshte mire qe nese asgje nuk funksionon duhesh qe patjeter te vizitosh mjekun, ne kete raste dentistin, qe te zbulosh se cka ne te vertete eshte problemi me dhembin e juaj. Qe te largosh dhimbjen nuk eshte zgjidhje sepse ti vetem dhimbjen e ke largu e problemin nuk e ke zgjidh, kjo eshte arsyeja pse te sugjeroj te vizitosh dentistin.

Pyet dhe Komento këtu