Diabeti Ne Shtatzani

Pëlqe & Ndaje

Nese keni diabetin nuk do te thote se nuk mund te keni femi apo qe do te keni komplikime te shtatzanise. Por do te thote qe duhet ti kushtoshe vemendje shendetit tuaj dhe te kesh nje ekip te mire mjeksore prapa shpines. Para se te ngelesh shtatzene gjej nje mjek specialist per diabet dhe shtatzani. Pasi te ngelni gjeni nje ophthamologist (oftamolog), pasiqe problemet me shikim jane komplikime diabetike qe jane te zakonshme ne shtatzani.

Ju gjithashtu duhet te siguroheni qe sheqeri ne gjake eshte stabil se paku 3 muaj para se te ngelni shtatzene keshtuqe duhet te shtosh monitorimin e glukozez ne 6 deri 8 her ne dite. Pasi te ngelni shatzene sheqeri ne gjake duhet te jet sa me afer normales qe eshte e mundur per se paku tre muaj. Nese jeni me mbipeshe pershkake te diabetit ju duhet e mundoheni te arrini peshen ne nivel normal para se te ngelni shtazene. Ju mund te keni probleme fertiliteti nese jeni me mbipeshe dhe gjithashtu mund te vuani nga komplikime shendetsore serioze gjate shtatzanis. Fillo ngadal me ushtrime si ecje, note apo shtrirje dhe gradualisht shto ushtrimet per tri her ne jave qe te arrish peshen e duhur per tu pergaditur per shtazani.

Grate te cilat ngelin shtatzane dhe nuk e menagjojne si duhet diabetin mund te perballen me probleme hipertensioni dhe probleme te veshkeve. Edhe femiu juaj ka rrezik me te madhe te behet me mbipeshe nese nuk monitoroni me kujdes insulinen tuaj. Foshnja juaj mund te liind me nje problem te melqise qe e ben lekuren te verdhe. Ne disa raste me serioze foshnja juaj mund te vdese nga menagjimi jo i duhur i sheqerit ne gjake gjate periudhes se fundit te shtatzanis. Shmang keto rreziqe duke kontrolluar dhe arritur shendet te mire per trupin tuaj para se te ngelni shtatzan.

Dieta juaj luan je role te madhe ne menagjimin e diabetit para se te ngelni shtatzene dhe gjat shtatzanis. Ju duhet ti balanconi vaktet me fruta dhe perime te fresketa, mish pa dhjam, dhe produkte bylmeti me pak yndyre. Sigurohu qe vaktet e ushqimit ti keni ne kohen kur ju rekomandon mjeku juaj ne menyre qe te shmangesh qe nivelet e sheqerit ne gjake te bien shume. Se bashku me mjekun tuaj ju mund te sajoni nje plan ushqimi qe do te ndihmon ne menagjimin e diabetit dhe te te tregoj se cili eshte niveli i duhur i sheqerit ne gjak tek ju.

Diabeti tip 2 duhet te trajtohet me medikamente orale (gojore), por keto nuk jane te sigurta per shtatzani. Kur ngeleni shtatzane ju sigurisht qe duhet te filloni te merrni insulin ne vend te atyre medikamenteve orale. Perveq qe eshte me e sigurt per foshnjen tuaj insulina gjithashtu ju lejon qe te keni kontroll me te mire te sheqerit ne gjake gjate shtatzanise.

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. bana says

  Pershendetje,jam nje vajze 29 vjeqare jam shtatezene 6muajshe femija i pare.jam kontrrolluar per qdo muj beba eshte mir deri me tani po dje i bera do analiza me ka dal sheqeri 210 mua jo bebes.a ka munsi me e dit a ka rrezik naj sen per beb dhe mua .tash kam me bere nje kontrroll edhe me te thell po spo muj pres deri javen e ardhshme nese bon me dit rreziqet cilat jan a eshte mu shqetesu a jo se me ka kap pahniku shum te lutem sa me shpejt nje pergjegjeje.

  • says

   bana, nuk e dij nëse ju ka këshilluar mjeku por në rastin tuaj kur ke nivelet e sheqerit lartë gjatë shtatzanis, ky nivel dueht të përcillet më shpesh. Të sugjeroj të vizitosh mjekun prap e të marrësh udhzimet nga ai për këtë gjendje sepse vetëm ai që ju kontrollon ka mundësi të jap këshillat dhe udhëzimet e duhura. Shëndet dhe çdo të mirë.

 2. olsa says

  a mundet me u trashegu diabeti te femiu nese e ka nena diabet tip 1 jo trashegim,,ju lutem nje pergjigje

  • says

   Sipas nje mjeku ne webmd.com gjasat qe femija te trashegoj diabetin e tipit 1 nga nena jan vetem 2 deri 2.5%, me fjal tjera shume te vogla, e nga babai vetem 7%. Keshtu qe nuk eshte dicka per tu brengosur. Shendet dhe suksese.

 3. Meridiana says

  Prsh Dr. A eshte Normale Shtatzania me moshen kur vajza eshte 17 e burri 25 vjeqar a ka ndonje pasoj ose ne moshen 18? Gjitha te mirat ju Pergezoi per nje faqe te qelluar Meri nga Deutschlands.

 4. eni says

  Pershendetje,

  do isha e interesuar te dija qe nqs nena eshte me diabet te tipit 1, mund te linde femije te shendetshem dhe sa eshte kjo mundesi?
  Faleminderit

  • says

   Shumica e femijeve te lindur nga nenat me kete gjendje lindin ne te shendetshem, sidoqofte kjo kerkon vezhgim dhe kujdes maksimal nga ana e mjekut para shtatzanis dhe gjate shtatzanise. Shendet dhe cdo te mire.

 5. elmaa says

  KaM njE pytje doktor a ka mundesi qe semundja e sheqerit te trashegohet neqoft se e ka nena kete semundje Diabti tip 1

  • says

   Elma, rreziku i kontraktimit te diabetit 1 dhe 2 eshte me i larte tek ata te cilet e kan nje anetar ne familje me kete semundje… se paku keshtu tregojn studimet e deritanishme. Por nuk do te thote se medoemos do ta kesh edhe ti kete semundje vetem se dikush ne familje e ka apo ka pas.

 6. fatbardha says

  ju lutem kam nje hall ajo ka deshir te ngel shtatzen ju lutem me ndihmoni si te mbet shtatzen

 7. Linda-Lindi says

  prsh nga linda doktor,pyetja ime eshta pak sa jo e pershtatshme po kam frige , desha te mar nje pergjgje nga ju,jam 19 vjec,jam e virgjur,me te dashurin tim kemi bere paraloje por jo dhe maredhenie,a ka mundesi qe te ngelem shtazane pa kryeer maredhenie seksuale por sperma e tij eshte dedhur siper vagines time.pres pergjigje.

 8. lena says

  doktor mirdita kam nje pyetje sa duhet te jet madhsija e kokes se nje bebe te sapo lindur te lutem me trego te pershendes

 9. jeta says

  sa duhet te ket peshen nje foshnje 27 javeshe brenda ne miter ?? jam shtatezene 27 javeshe dhe beba ime tani peshon 1300 kg a dot te thot kjo qe nuk eshte zhvillimi i frytit aq sa duhet ju kisha lut per nje pergjigje sa me te shpejt …….. sepse dr ku une kontrollohem deri me tani kam pas shtatezani pa komplekse po tani konstaton se bebja nuk esh e zhvilluar aq sa duhet

  • says

   Jeta, pesha mesatere (po them mesatare e kjo luhatet +/-) e nje fetusi 27 javesh duhet te jet 875 gram dhe gjatesi 36.6 cm. Te pershendes

 10. gana says

  Pytje te shkurt lidhje me shtatzanin: Pyes a ka munsi qe edhe nese je shtatzan me pas cikel menstrual kuprohet ne mujt e e par te shtatzani famiminderit per mikruptim.

  • says

   gana, nganjëherë duket se po imitohet cikli menstrual tek disa shtatzëna por realisht ajo është vetëm gjakderdhje dhe nuk quhet menstruacione. Me fjalë tjera nuk ka mundësi që të jesh shtatzënë dhe të kesh menstruacione. Ajo që na duket si menstruacione quhet gjakderdhje vaginale dhe ndodh për shumë arsye. Sidoqoftë, nëse vëreni se keni gjakderdhje edhe jeni shtatzënë atëherë është mirë që të vizitosh mjekun sa më parë. Shëndet dhe suksese.

 11. says

  jam prep anonimja kjo ktu ne fund faleminderit doktor qe me kthyt pergjigje po per fat te keq mu desht me e hek fmin per arsy se nuk u zhvillote po deshta me te than mas sa kohesh mund te mbes shtatzan mas abortit a duhet me kalu koh shum

  • says

   anonime, ti mund të mbetesh shtatzënë në momentin që ju kthehet cikli menstrual por rekomandohet që të pritet pas abortit, disa mjek rekomandojnë nga 3 deri 6 muaj e disa rekomandojnë edhe më pak. Unë të them të presësh së paku 3 muaj e më pas të provosh.

 12. says

  eshta me te pyt per diqa jam 9 javeshe shtatzan e kam tash 1 jave qe me del si hemoragji e kafe kam shku me ba nje vizit edhe me tha doktorri qe ne javen e 9 zemra duhet mi rra fmis po hala nuk i rrihte zemra fmis a asht naj rrezik per fmin a dan me than se nuk asht mir fmija se deshta me e dit mund te me ktheni pergjigje se jam shum e merzitun

  • says

   anonime, edhe pse zakonisht qe nga java e 5 tek disa verehen te rrahuarat e zemres prap nuk do te thote se patjeter duhet te ndegjohet zemra qe nga java e 5. Mund te ndodhe qe gjithcka eshte ne rregull dhe zemra te degjohet me vone si ne rastin tuaj. Gjithashtu mund te ndodhe qe per shkaqe te panjohura femija te mos zhvillohet dhe keshtu kisha me thane qe ndoshta eshte mire femija. Une po shpresoj se gjithcka eshte ne rregull dhe uroj e deshiroj qe te jet ashtu. Sidoqofte, percjelle gjendjen dhe vizito mjekun prap ne diten qe ka kerkuar ai apo ajo. Shendet dhe cdo te mire.

 13. lena says

  mirdita doktor.kam nje pyetje jam shtatzen ne muajin e 3 . ne vete kam shum djegsim dhe krumje qka munt te jet kjo dhe me qka te lyhem ju lutem me tregoni flm. ma trego emnin e ndonji masti .

  • says

   lena, nuk ke nevoj te lyhesh me asgje sepse nuk mund te dim se cka eshte saktesisht arsyeja e djegesimes dhe krojes. Per kete te sugjeroj te vizitosh gjinekologun dhe atje e kupton me mire. Te pershendes.

 14. alma says

  pershendetje dr admir .jam alma nga vlore doja te beja nje pyetje ,meqe ajo faqe ishte e mbyllur po te shkruaj ketu po problemi im ska lidhje me diabetin .ne dt 11 mars bej tre mauj eko kam bere ne muajin e dyte dhe doktorri me tha vetem te beja analizen e gjakut dhe te urines dhe grupin e gjakut .i bera keto po dola nje grup gjaku me partnerin 0 pozitiv .me thuaj a berben ndonje rrezik kjo gje dhe kur behet vaksina e para ne cfare muaji .ju lutem me tregoni ca kur duhet ta bej kete vaksine .me respekt alma ciao

  • says

   alma, duke marr parasysh se kemi A, B, AB dhe 0, atehere gjasat jane te mira qe njerezit te martohen me te njejtin grup gjaku. Nuk ka lidhje shume se cfar grupi gjakut keni por nese ju jeni rh-negativ kurse burri eshte rh-pozitiv atehere gjasat jane te mira qe ju si nene te barti femij me rh-pozitiv dhe per kete ju duhet injeksion, gje per te cilen jam i sigurt se mjeket duhet ta verejn dhe te keshillojne e udhezojne ne rast se e shohin nje gje te till. Keshtu pra probleme kishit me pas nese ti je rh-negativ kurse burri eshte rh-pozitiv, nese jeni qe te dy rh-pozitiv ateher nuk ka vend per brengosje. Ju pershendes dhe uroj shtatzeni te shendetshme.

 15. idila says

  tung nga idila se po di bre qka me bo jam shtazan afer 1 e gjys muaj oh zot se kish ma keq mos mepas apetit amo hiq hiq nuk po kam apetit se po shkojke me zorre nuk po di as qka me bo nuk ja ne gjendje as burrit me ja bo buken nuk po muj me pa e di kam me ndi qe te mundon shum her prej grave amo bash qishtu breee knej e ni veten unt kurr kshyri nuk muj kurgjo dje tan diten kam pi sup edhe dvopeka edhe me nder koh jam mundu me hager nja dy koleqa buk that i kam hager me zorr se nuk po muj mi ni errnat as kurgjo veq zorri po tutna amunet bre mi ndiku bebes diqka kshtu qe po nina edhe qfar gjendej mu me ardh nese vazhdoj kshtu kto muj te para pa apetit a mundet me ardh deri te abortimi tung ju pershendes shum nga idila pres pergjigjen e juaj.

 16. valona says

  edhe nji here me bo me tha dikund tjeter po tash tjetren here kur te boj testin a me hanger buk a mos me hanger si eshte me mir ju pershendes

 17. valona says

  testin e kom bo mas ushqimit mjeku me ka than mbas ushqimit e pina do uj me diqka perzim ma dhan te mejku prita 1 ore e bona testin 178 mg/dl

  • says

   valona, e çfarë të tha mjeku me këtë rezultat i cili është ndër 180mg/dl pas ushqimit, rezultat i cili është afër kufirit të sipërm që dmth se është pak lartë por brenda mesatares. Të përshëndes.

 18. valbona says

  tung me fal nese bon me dit une jam shtatzan 6 muj tash e kom bo me aparat digital testin e sheqerit me ka dal 178 mg/dl …. nese bon me dit sa duhet me qen normal kaloni mir nese bon me ma kthy me emajl ….ju pershendes flm

  • says

   valbona, nivelet e shëndetshme të sheqerit në gjak para ushqimit duhet të jetë në mes të 70 deri 130mg/dl, dhe më pak se 180mg/dl dy orë pas ushqimit. Nëse e ke bërë testin para ushqimit atëherë ke nivele të larta të sheqerit në gjak, e gjithashtu duket se e ke pak të ngritur sheqerin edhe nëse e ke bërë testin pas ushqimit. Mos u bëjë merak thjeshtë vizito mjekun dhe atje e kupton më mirë nëse vërtet ke rritje të sheqerit në gjak. shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu