Dobitë e Limonit: Si Dhe Për Çka Mund Ta Përdorim

Pëlqe & Ndaje

Dobitë e Limonit janë treguar gati në secilën faqe në internet! Nëse e përdor si tretman homeopatik për dhimbje dhëmbi apo pastrim shtëpia në mënyrë natyrale, limoni i bënë të gjitha. Së fundmi mund të lexoni shumë për faktet dhe idetë se si mund ti përdorni limonët. Në këtë post kemi mbledhur disa prej ideve më të mira dhe do i ndajmë me ju.

Detoksifikues

Provo të pish ujë me limon posa të zgjohesh në mëngjes apo 20 – 30 minuta para se të hash mëngjesin për të stimuluar lëngjet gastrike.

Ju duhen:

Gjysmë boçe xhenxhefili e ndarë hollë
Lëngë nga gjysmë limoni
2 filxhan ujë të vluar
Mjaltë për ti dhënë shije

Udhëzimet:

Hedh ujin e vluar mbi xhenxhefil dhe prit për pesë minuta e më pas shto lëngun e limonit dhe mjaltin… pije, çfarë po pret?!

Pastrim Shtëpie

Vrit aromat e mikrovalës: Mbush një enë përgjysmë me ujë dhe shtrydh një gjysmë limoni, fute këtë në mikrovalë për 5 minuta.

Lëmo orenditë: Në një shishe sprej (spërkatëse) shto dy lugë vaj ulliri dhe lëngë nga një gjysmë limoni në një gjysmë gote ujë të nxehtë. Spërkat në një leckë pambuku dhe me këtë fshijë orenditë.

Pastrimi Gojës

Lëngu limonit mund të përdoret për kujdes dental. Apliko lëng limoni në dhëmbin që dhemb për të larguar dhimbjen, apo bëj masazh mishit të dhëmbëve për të ndaluar gjakderdhjen. Ju gjithashtu mund të freskoni erën e gojës ashtu si kanë bërë Romakët e Lashtë duke gargarë lëng limoni për 30 sekonda.

Lëkurë shndritshme

Trajtimi nga brenda jashtë: Limoni është i pasur me Vitaminë C që do të thotë se të përdorësh limon rregullisht është mirë për detoksifikim (largim helmeve) dhe dërgim të antioksiduesve në lëkurë.

Trajtimi nga jashtë brenda: Kombino sheqerin me lëng limoni me gjithë pulp dhe hedh ca vaj ulliri e lëre ashtu të pushoj për 30 minuta për të krijuar skrub (pastrues shtëpiak). Fërko bërrylat, kyçet e këmbëve dhe gjunjët për ti larguar ato tharjet e lëkurës.

Keni edhe ju ndonjë mënyrë tjetër që e përdorni limonin? Na trego në komente dhe do ia shtojmë kësaj liste.

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. Servete meta says

  Pershendetje desha me dit sa duhet pir ky Uji me limon a ka nje koh te acaktuar apo jo

 2. bardha says

  pershendetje ju lutem me tregoni jam tu perdor limon me mjalt dhe ujit kam fillu me pa rezultat ,po perflitet se eshte e demshme ne vezoret e femresa ne miter ju lutem me tregoni lidhur me ket diqka ok flm

  • says

   Bardha, kete se pari po e degjoj nga ty, nuk kam lexu ose degju qe limoni me mjalt eshte i demshem per vezoret e nje femre

 3. luljeta says

  faleminderi zotri qe me njoftuat un tash ka fillu me peordor ket lloj dite me uj dhe limon per xhdo mengjes barkun bosh besoj se kjo do ket dobi un nukjam ne mosh po jam 22 vjecaer akam donj problem nes mun te me japesh nj pergjigje ju lutem ju jem shum mirnjohse faliminderit

  • says

   Dieta tek ne kuptohet te mos hash, por ne fakt dieta nuk eshte gje tjeter veqse nje planprogram per tu ushqyer me ushqime ne te mire te shendetit dhe kjo mund te zgjas tere jeten. Keshtu qe pasi te arrish ne peshen e deshiruar te sugjeroj te besh kujdes ne ushqimet qe hane ne menyre qe ta mirmbash peshen por njekohesisht te ushqehesh me ushqime te shendetshme qe nuk e privojne trupin nga materiet ushqyese qe i duhen. Shendet dhe cdo te mire.

 4. luljeta says

  pershendetje ka mfillu nj diet kto dit ka 6 di se eksm fillu pi limon me qep i shtin kta te dujan ne uj te nxet dh ile teftonen zakonish ebej ne bremje dh epi neser ne mengjes julutem me trego se une nuk verj ndonje dijet me qep me limon po po me qp jam ne dishime ju lutem me tregoni

  • says

   luljeta, kam degjuar per kete lloj diete dhe di pak, e di qe eshte perdor edhe nga yje te holliwodit jo shum per te humbur pesh sa per te detoksifikuar trupin, qe dmth per te largura helmet.

 5. luljeta says

  ju lutem mej pe nje pregjigje teshpejt se ka filluaar nje die me limon dhe qet me kan thn ti perzish ti valosh ne uj te ngrot bash qepen dhe limonin dhe ne mengjes ti pish aesh edemshme se une jam duke lexuar se limon me qep nuk thot askun ju lutem me ndimoni po pres se jam ne d
  iten e 4 te dietes tlutem

 6. sokoli says

  ndonje keshille per thojt e kembes keni ju lutem shume me jepni 1 pergjigje me pelqen shum kjo faqe dhe jam kurioz dit per dit te shikoj cfar te re keni !!!!

 7. Vangjo says

  Eshte nje emocion kur hap e-mail dhe lexoj shkrimet tuaja qe jane nje kontribut ekselent per shendetin e njeriut. Ju falenderoj sinqerisht dhe ju pergezoj miqesisht, Vangjo

Pyet dhe Komento këtu