20 Fakte Fascinuese Per Fuqin Natyrale Sheruese Te Bananes

Pëlqe & Ndaje

bananet
Po filloj me nje storie te shkurte. Nje profesor i psikologjis ne CCNY (City College of New Your) iu kishte treguar klases se psikologjis per bananen. Ai ka then se shprehja ‘me u bananizu’ eshte nga efekti i bananave qe kan ne tru. Kur krahasohet me mollen ajo ka kater her me shume proteina, dy her me shume karbohidrate, tri her me shume fosfor, pese her me shume vitamin A dhe hekur, dhe dy her me shume te gjitha vitaminat dhe mineralet tjera. Eshte gjithashtu e pasur me potas dhe njeri nder ushqimet me te vlefshme. S’kanë faj majmunët qe janë te lumtur gjatë gjithë kohës!

Faqja 1 nga 11
Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. Gerti says

  I nderuar,

  ju pergezoj per kete material interesant dhe shume relaksues. Une p.sh nga informata te gabuara nga mjeku dhe gjithashtu neper forume, skam guxuar te perdor Banane per shkak te kapsllekut, gjithmone me kan thene se shkakton kapsllek. Tani po e shoh se paska efekt te kundert!

  Ju lutem me tregoni si vendoset levorja e babanes ne lytha. Ana e jashtme e levores mbi lyth, apo si?

  Ju pershendes!

 2. dorentina says

  pershendetje:shume shume te mira keto te dhena mjekesore dhe reale kisha dasht diqka nese ka munsi per semundjen e parkinsonit nese mundeni kaloni mire.
  ju faleminderit per kontributin tuaj ne kete lami….

 3. says

  Faleminderit dhe me behet qejfi qe ju pelqen site ime. Ju siguroj qe ne te ardhmen do te kesh me shume info per shtatzana ashtu sikur po e veren se e kam parasysh kerkesen tuaj dhe te gjithe atyre qe lexojne kete blog.
  Falemnderit

 4. Val says

  Po m’pelqen site juaj–kisha dashur me shum informata per grat shtatzana sepse eshte shum veshtir te gjinden te dhena pa shkuar te vizitosh mjekun..kishte me qen mire ku do t’ishte e mundur nje web faqe me informata te ndryshme per t’ju ndihmuar nenave te reja..

Pyet dhe Komento këtu