Gjithcka Që Keni Dashur Të Dini Si Të Mbeteni Shtatzane (Ose Shmangur Atë)

Pëlqe & Ndaje

Si te mbetesh shtatzeneShtazania është ajo që ndodhë kur sperma e mashkullit takon vezën e femrës dhe veza e fekonduar më pas ngulitet në muret e mitrës nga ku zhvillohet fëmija. Kështu pra çdo lloj seksi ku sperma hyn në vagjinë mund të rezultojnë në shtatzani – edhe atëherë kur penisi është afër por jo brenda vagjinës kur ai ejakulon. Nuk ka rëndësi se në cilën pozitë jeni, një gjë që duhet kuptoni është se: Sperma + veza + ngjitja në mitër = shtazani.

Por sa janë gjasat që një grua të mbetet shtatzënë nga seksi i pambrojtur? Kjo varet se në cilën ditë të ciklit ajo është.[sociallocker]

A mund të mbetesh shtatzane gjatë periodave (menstruacioneve)?

Përgjigja e shkurtë është PO! Nëse ke perioda (menstruacione) të rregullta, ke më pakë gjasa të mbetesh shtazane gjersa ke menstruacione se sa kur je pa to – por kjo nuk do të thotë se është e pamundur. Si e dimë se nuk është e pamundur? Epo janë bërë disa teste për të gjetur të ashtuquajturat “ditët standarde” ku femrat kanë pasur seks të pambrojtur në kohë specifike gjatë ciklit të tyre, duke përfshirë këtu edhe gjersa ishin me perioda (menstruacione), dhe një prej katër femrave kanë ngelur shtatzënë duke përdorë këtë metodë. Pra, mbani mend nëse vërtet nuk dëshiron të mbetesh shtatzënë atëherë duhet të bësh seks të mbrojtur përndryshe gjasat ekzistojnë se mund të mbetesh shtatzane në cilëndo ditë të ciklit tuaj.

Si mund at dimë nëse periodat janë të rregullta?

Periodat e rregullta (menstruacionet) janë ato që vijnë rreth të njëjtës kohë çdo muaj. Shumica e femrave kanë cikël që zgjat mes 25 deri 28 ditë, por ka prej atyre që kanë cikël deri në 35 ditë dhe edhe kjo është cikël i rregullt menstrual!

Ja se si mund ta dish nëse ke perioda të rregullta:

Hapi 1: Fillo numërimin nga dita e parë që fillojnë periodat (dita kur ju vijnë menstruacionet) dhe kjo është dita e parë e ciklit.
Hapi 2: Numri çdo ditë pas saj deri sa prapë të keni periodat (ju vijnë menstruacionet) e ciklit të ardhshëm.
Hapi 3: Fillo prapë nga e para. Kjo është e tëra!

Nëse numëron për disa cikle dhe e sheh që periodat vijnë zakonisht në numër të njëjtë ditësh atëherë mund të themi se ke periodat të rregullta. Mos harro se jo secili cikël do të jetë në numër të njëjtë ditësh, por mos u merakos – është normale që të kesh pak ditë më pak apo më shumë nga një cikël në tjetrin.

Periodat e juaja janë të parregullta nëse ndodhin në kohë të ndryshme nga një cikël në tjetrin – për shembull, 24 ditë, 32, ditë, 27 ditë e kështu me radhë. Nëse dy muaj apo më shumë kalojnë dhe nuk ke perioda edhe kjo është e parregullt. Është e zakonshme të kesh perioda të parregullta veçanërisht në vitet e para kur filloni të keni menstruacione. Nëse ke perioda të parregullta disa metoda të kontrollit të shtatzanis mund të ju ndihmojnë të bëni ato më të rregullta.

Çka është ovulacioni dhe çfarë ka të bëjë me këtë?

Në përgjithësi, nëse ke çfarëdo lloji periodash (të rregullta apo të parregullta) dhe nuk je duke përdor kontraceptiv që bllokojnë lirimin e vezës, ju ovuloni. Ovulacioni është lirimi i vezës nga vezoret e një femre. Gjasat janë shumë më të mëdha që një femër të mbetet shtatzënë kur ndodhë ovulacioni.

Nëse ke njeh ditët e kohëzgjatjes së ciklit tuaj ashtu si treguam më lartë, ju mundeni përafërsisht të llogarisni se kur mund të kesh ovulacionin. Zakonisht ndodh ka gjysma (mesi) e ciklit tuaj. Kështu pra për një cikël prej 28 ditësh, ovulacioni ndodh rreth ditës së 14.

kalendar_ovulacioniFoto në të djathtë përshkruan një cikël menstrual prej 28 ditësh.

 • Dita e parë deri të pestën (ngjyrë gjelbër) janë ditët që ke menstruacionet. Nga dita e 6 deri në ditën e 12 (e kaltër) veza e re piqet dhe fillon të trashet shtresimi i mitrës.
 • Nga dita 13 – 15 pritet të ndodh ovulacioni, do të thotë veza është pjekur dhe është liruar nga vezori ku përshkon rrugën nëpër vezëpërçuesit  (tubat e fallopit) në pritje për tu fekonduar.
 • Nga dita 16 deri tek dita e 28 veza udhëton në mitër nëse fekondohet, nëse jo shpërbëhet. Shtresimi i mitrës vazhdon të trashet dhe nëse nuk ndodh shtatzania atëherë në ditën e 28 ose 1 prapë do kesh menstruacionet dhe kështu fillon cikli i ri.

Nëse vërtetë dëshiron të dish më shumë rreth trupit tuaj, ju mund të mësoni më shumë se kur keni ovulacionin duke shikuar mukozën e qafës së mitrës dhe duke matur temperaturën e trupit tuaj çdo mëngjes pasi të zgjohesh. Para se të provosh këto teknika, rekomandohet të bisedohet me mjekun. Përveç tjerash ka edhe teste ovulacioni që mund ti blesh në barnatore përmes së cilave mund ta përcaktosh se kur ke ovulacionin. Edhe një mundësi tjetër që të urinosh në shtagë testi!

Kur mund ta bësh testin e shtatzanis pas seksit të pambrojtur?

Nëse brengosesh se ke mbetur shtatzane nuk ke mundësi të bësh testin e shtatzanis një dit pas seksit të pambrojtur.

Ja pse:

 • Vezës së fekonduar i duhen rreth një javë që të implantohet (ngulitet) në muret e mitrës. Nganjëherë kjo punë merr deri në 12 ditë.
 • Pasi të ndodh impalntimi, trupi juaj fillon të prodhoj hormone shtatzanie të quajtura human chronic gonadotropin (hCG).
 • Testet shtëpiake të shtatzanise masin hCG-n në urinë për të përcaktuar nëse je shtatzane. Klinikat e ndryshme masin hCG-n në urinë apo edhe në mostër gjaku.
 • Duhet kogja kohë që të ketë mjaft hCG që të mund të matet me çfarëdo testi.

E gjitha kjo do të thotë se ju duhet të prisni rreth dy javë pas seksit të pambrojtur që të mund të keni rezultate të sakta nga testi.

A është herët për test shtatzanie… apo vonë për KE (Kontracepsion Emergjent)?

Nëse brengosesh se mund të jesh shtatzëne dhe ke më pak se pesë ditë që nga dita e seksit të pambrojtur, ka një gjë të rëndësishme që mund të bësh menjëherë: përdor Kontracepsion Emergjent.

Hapat (pilulat) e Kontracepsionit Emergjent bllokojnë ovulacionin deri në pesë ditë pas seksit të pambrojtur, edhe pse ato janë shumë më efikase sa më herët që merren.
Nëse dëshiron kontracepsion emergjent dhe kontroll shtatzanie me afat të gjatë, mund të konsiderosh edhe opsionin copper IUD. Kjo parandalon shtatzanin kur futet deri në pesë (5) ditë pas seksit të pambrojtur dhe vazhdon të ju mbroj deri në 100% ndaj shtatzanis për 12 vite. Do shkruaj më gjatë për këtë mënyrë parandalimi të shtatzanis në një artikull të ardhshëm.

Si gjithmonë, bisedo me mjekun po që se ke ndonjë pyetje apo dëshiron më shumë detaje.[/sociallocker]

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. ajan says

  Pershendetje Dr. A ka mundsi qe te ngelet shtatzane nje femer nese ben sex me te per se pari dhe pastaj pas dy oresh e ben per se dyti? Me saktesisht a ka mundsi te ket ngel sperma ne penis prej heres se pare dhe pastaj kur e fut ne vaginen e saj pas dy oresh ajo te ngelet shtatzane? Ju falemenderit paraprakisht! Gjitha tmirat!

 2. arta says

  desha te pyes per nje problem qe po me shqeteson para nje jave kam pasur maredhenie dhe nuk kemi perdorur masa mbrojtse mirpo ska pasur derdhje mbrenda , menstruacionet pritet me rregulli i kam dhe pritet te me vin me 3 shkurt mirpo kam nje gjakderdhje si perzierje shum e paket po me shqetson qfar mund te jet shpresoj qe te me kuptoni flmm.

  • says

   Arta, prit deri ne kohen kur pret periodat dhe pastaj nese nuk te vijn beje nje kontroll te mjeku. Shendet dhe gjith te mirat.

 3. V M says

  Mirmrama deshta Me jav BA ni pytje jam kan shtatzan ekum abertu qe 8 muj ndoshta e nmujin qe kaloj mu vanunen mestracionet 3 dit bana test dul negativ dhe nket muj kam kaniher dhimta tbarkut ama ma shum e vrej veq ne an te djatht ket anen e majt sum dhem amunesh mem tregu a muj mukan shtatzan edhe gjyksat smu kann forcu hiq ??? Ju faleminderit ntm

  • says

   Vjollca, duhet te presesh deri ne diten kur pret te vijn periodat, nese edhe ato nuk te vijn ateher mund ta besh testin dhe ta shohesh. Nuk e tregove nese te jan vonuar edhe kete muj, nese te jan vonuar ateher beje testin e shikoje. Shendet dhe gjithe te mirat.

 4. says

  Peshendetje doktor deshta te pyes diqka para disa dit kisha mardhenje me nje femer mirpo ajo ishte e virgjer vetem me ledhatime mipo disa pika nga sperma ran ne vaginen e saj a ka mundsi qe te ngelet shtatzen ju lutemm me tregoni sa me shpejt flm.

 5. says

  Pershendetje…..Flm per mundesin qe po naj hepni……Jam ni nan ka nje djal 4 vjeq deri tani kap pas Spiralen e kam jek qe 7 muj po spo mundem te jes shtatzan..mjeku im tha se un jam gjithqka ne rregull…Mujoret i kam gjithmon me rregull vet ket muaj i kam 1 jav me vones po prap me erdhen bera test dul negativ..Pres ndonje keshill Flm shum

 6. gesi says

  Pershendetje dr
  Desha te pys diqka kam ber seks me femren time nje nat nje her kam ber me kondom dhe pas 10 minutav kam ber perseri por pa kondom a mund te ndodh se ajo esht shtatezen
  Une (mashkull) i kam 16 vjet ajo i ka 15 vjet
  Kjo ka ndosh qe 1 dit

  • says

   Pak heret eshte ta dime, por nese ke kryer brenda ateher gjasat jan ma te medha te ket mbet shtatzene. Sidoqofte, eshte heret dhe duhet te prisni deri ne datat kur ajo pret ti ket periodat (menstrat). Shendet dhe gjithe te mirat.

 7. Lonny says

  pershendetje dr desha tju pues per dicka. qe nga data 3 gusht bashkjetoj me nje femer dhe tani po me thon disa njerez se duhet te kem nje femij me te sepse me von nuk mund te kem nuk arrij ta kuptoj ket gje un nuk dua te kem femij sepse jam shum i ri un 21 ajo 18 faleminderit per mirekuptimin

  • says

   Lonny, mos lejo qe tjeret te vendosin per jeten tane. Bene mire gjithmon te keshillohesh me tjere por kjo nuk do te thote te vendosesh ashtu si tjeret deshirojn. Shendet dhe jete te mire per ju.

 8. says

  Mirmbrema … doja te pyesja . Ka dy muaj qe provoj .te ngel shtatzan . Por du here . Nuj kam mujt . Tash po du te dije a eshte normale . Apo duhet te tendoj serisht.. theksoj para dy vitesh kam pasur nje abort . Ju lutem me thoni nqs ka problem apo duhet te iki ne mjek …

 9. rrezja says

  Dr. tkam shkru mbram.ama skam pergjigje ju lutem me kthemi pergjigje. Ne nentor me kan ardh menstruacionett me.daten 12 ket muaj me 13 por prej dates 5-8 dhjetor kam provu me mbet shtatzane dmth u derdh mrena burri kam mendu se kam me mbet ama me.erdhen e veq 2 dit e ne te treten dit mu nalen … a mundi mem tregu a jam shtatzane a jo… flm

   • blerina says

    Pershendetje jam 26 vjec. Cilklin e mestruazioneve e kam pas te rregullt. 28 dit. Kam tentuar me mbet shtatzan por kan kalu 10 muaj . Me date 1dhjetor duhet tme vinin periodat por data eshte 17 dhe akoma skan ardh. Me date 6 dhjetor bera testin doli negativ. Me date 10 bera test tjeter urine ne laboratorio doli prap negativ. Nuk jemi ruajtur asgje here Pasi e deshirojm nje femije. Nuk e di a jam shtatzan apo jo. Ju lutem me ktheni pergjigj

    • says

     Pershendetje Blerina, me qene se vonesa e periodave eshte njera nga shenjat e shtatzanise, prape nuk mund te themi me siguri se je shtatzane. Testi ka mund te rezultoj negativ ato dite por nuk do te thote se ka treguar drejte sepse mund te mos ket detektuar (kapur) hormonet mjaftueshem per te dhene rezultat pozitiv. Me fjal tjera ka dhen rezultat negativ te rrejshem. Provo prap beje testin e gjithashtu vizito mjekun e atje do ta kuptosh me mire. Uroj shendet dhe gjithe te mirat per ty.

   • besa says

    a mund te ngelesh shtatezen edhe pa kryer mardhenje por vetem me derdhjen e mashkullit mbi ty?me jan vonuar periodat,mka ndodhur at kan kam pas vetem dy pika gjat urinimit me eshte dukur se jane periodat por nuk me von skam pasur asgje asnje shenj te tyre,ishalla lutur te me jepni nje pergjigje doktor faleminderit.me shkruani ketu pershkak se emaili nuk me punon

    • says

     Ashtu nuk ka mundesi por ja qe ka mundesi te mos e ket nxjerr para kohe dhe pak te jet derdhur brenda e keshtu ka mundesi te kesh mbetur shtatzënë. Do të sugjeroja të bëje testin dhe të shikoje, sepse ato pak pika gjak janë gjithashtu një shenj tjetër që mund të jesh shtatzënë. Shëndet dhe gjithë të mirat.

     • besa says

      por dr.un kam bere testin dhe eshte negativ qe dmth qe un sjam shtatzene por ende nuk me kan ardh periodat ka me shum se nje muaj qe sme kan ardh,qfar duhet te beje?

     • says

      Besa, keshillohesh ta vizitosh mjekun se nuk mund te dihet keshtu arsyeja e voneses, ndoshta edhe je shtatzene edhe pse testi ka rezultuar negativ. Shendet dhe gjithe te mirat.

 10. eri says

  pershendetje.Te dashures time ju larguan periodat para 2 diteve.dhe direkt 2 dita pasi i kishin kaluar kryem marredhenie .a ka mbetur shtatezane? pata derdhje mbrenda saj.Ju faleminderit.thjesht dua te di a mbet nje femer shtatezane 2-3 dite mbasi i kane kaluar periodat.

 11. ar says

  kam kryer mardhenie me te dashurin , kam pasur firke mos te ngelem shtatzene kam pasur ciklim mujor mbas 7-8 diteve , dhe me ka ardhur ne kohen e rregullt por ka zgjatur vetem nje dite diten e par kam pasur gjakderdhje ne te dyten hic fare presim ne te treten , a mund te ket ndonje rrezik amo a mundem te nngelem zhtatzene edhe pse me kan ardhur siq ju tregova por nuk me kan zgatur , ju lutem me ndimoni

  • says

   Te them te drejten kjo puna qe ke pas perioda vetem nje dite eshte nje shenj qe ndoshta ke mbet shtatzene. Sidoqofte, deri tash po besoj se keni kuptuar nese jeni apo nuk jeni shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 12. ar says

  kam kryer mardhenie pasi disa ditve pasi kam humbur virgjinen , por nuk e kam ende t hapuur kam dhimbje te medha … por gjat mardhnies kur po beja me erdhi koha per te derdhuur dhe sa me shpejt qa kam mundur kam larguar penisin nga vagina mudem te them se pikat e para kan munndur te jen brenda ose jo pak para se brenda shumicen e kam derdhur jasht por kam siklet te madhe a mundet te mbet shtatzene , pastaj e dashura eshte zgjuar ne kembe pas 30 seconda ose 1 min dha ka shkuar n banje ka kryer nevojen dhe thot se ka dal nje tube e vogel nga vagina e saj por kan qen disa te bardha nga sperma e saj .. a ka mundesi me mbet shtatzene , kam shume emocione ndihem keq se di si kam shkruar me falni per shqetesimin

  • says

   Ar, po ka mundësi edhe pse ato mundësi janë zvogëluar paksa me ato veprime që keni bërë prapëseprapë ka ca gjasa që të ketë mbetur aq sa për të mbetur shtatzënë. Kjo gjithashtu varet edhe në cilën ditë të ciklit keni pas marrëdhënie. Në fillim dhe fund të ciklit gjasat janë të vogla, kurse në mes të ciklit gjasat janë më të mëdha.

   • Ar says

    e dashura ka shume kokedhimbjee e ka nga stresi apo frika se do ngelet shtatzene , por thot barku me dhemb :s e ka nga stresi apo cfar , me duhet te shkoj ne barnatore te bleej nje test , sa eshte i sakt testi a mundet te dijem per nje jave ?? :(

    • says

     Testi është më i sakt në ato ditë kur pret të vijnë periodat ose të janë vonuar nja dy ditë. Përndryshe nëse bëhet herët, dmth një javë para kohës kur pritet të kesh periodat, atëherë nuk jep rezultatin e duhur.

     • Ar says

      sote eshte bere nje jave nga mardhenia , dhe thuajse ka cdo dite kokedhimbje po n diten e 6 thot kam dhimje barku a ndohe te kete per shkak se do i vije cikli mujore apo e ka nga stresi flm per mire kuptime po ashtu per pergjigje flm flm ..

     • says

      Ar, ka mundesi te jesh shtatzene dhe keto dhembje mudn te jen per shkak te ndryshimeve qe i ndodhin trupit. Por ka mundesi te jen edhe nga vet stresi e frika qe po perjeton ajo. Nese pret periodat (menstruacionet) ka data 2 ateher le te pret dhe po qe se i vonohen nje dite ateher le ta bej testin.

     • marigona says

      un bera mardhenje kam frik se mos po mbes shtatzen dhe e kam pak kohen e ciklit te nesmren kur jam zgjuar me kan ardhur kam prik mos kam mbet mund te me trregosh :(

     • says

      Nuk do te thot se ke mbet shtatzene nese te nesermen menjeher ke pas pak gjakderdhje/perioda.

 13. DONJETA says

  pershendetje desha ta baj nje pytje ‘ une ciklin e kam te rregulltt , ne qdo 13 me kan ardhur ,por muajin kaluar pata nje ndryshim me erdhen me daten 9 dhe perfunduan me 14 dhe po ne kete dite pata mardhenje ,tash eshte data 13 sapo esshte bere dhe ende nuk me kane ardhur ,un kam disa dhimbje te vogla ne fund te barkut por keto dhimbje jane si dhimbjet qe i kam pasur me pare sepse mua barki me dhemb qdo her ,tani kam vetem disa dhimbje te vogla , a ka mundesi te kem mbetur shtatezan ,ju lutem pergjigju sa me pareee

  • says

   Ka mundesi por gjasat te jesh shtatzan jan mjaft te vogla.Po besoj se deri tash te jan ardh periodat.

 14. suada says

  mirmengjesi doktoresh jam ni vajz 21 vjece nje vjet jam martu tash du me met shtatzene mirpo ce tre a kater her jam ka e provoj shperma e burit del jash kur e hek penisin rjedh jashta a mund tem tregon cka mund jet

  • says

   Nuk ka lidhje pse del ajo duhet te dal sepse ska ku te shkoj, sidoqoft rri e shtrir per nje 15 deri 20 minuta e pastaj mund të lëvizësh.

 15. Dona says

  Doktor un kam lind qe 5 muj e gjysm dhe nuk i kam pasur menstruacionet perpos ATO 5 jav mas lindjes Kum ba test mka dal negativ para 1 muji …..bebin e kom ngji dhe perdori hapa mos me met shtatzan qa mundet me kan spo di qa me bo

 16. Sabina says

  Falemindert per pun e palodhshme që beni per ne në kët faqe.Doktor deshta ta dij se jam e barabart me grat Tjera.
  Ju faleminderit per pergjigjëjen tuaj.

 17. Sabina says

  Përshëndetje doktor
  Jam Sabina nga Prishtina deshta tju pys se Un kam 9 vite që tentoj per një shtatzani por ende s’kam asgjë.Dr kontrollat nuk kan munguar asnjëher. Mjekt me than njëher I të sherohet pastaj filojm me clomid.
  Doktoresh Un para një viti kam bër laparaskopin edhe mjekt ma jan hjek tuben enact vezoret jan të shëndoshe a it Dolan përdori që 3 vite.Dr mos ta zgjat shum Un ciklin e kam qdo muaj me vijn 3 deri 4 dit me hert kët muaj prej dytes dit kam perdor clomid dyher ditje nga të rritur saktësinë e ditëve të ovulacionit, ekzaminim ekografik për të vlerësuar maturimin e folikulit.e kam bër Mir ka dal tri qeliza kishin shperthyer e Un deshta ta dij se a mundem të mbes shtatzane me një tub.
  Ju uroj pun të palodhshme.Alllahu ju shpërbleft

  • says

   Sabina, mundesh te mbetesh shtatzene ne te njejten menyre si grat tjera pa marr parasysh faktit qe ke vetem nje tub.

 18. says

  pershendetje dr deshta te bej nje pyetje une ciklin menstrual e kom gjdo 30 dit cikli im i fundit ka qen me 23 shtator sot eshte 25 tetor dhe ende nuk ka menstruacione a ka gjasa qe te jem shtatzan sot ne mengjes e bera nje test dhe me doli negativ shenjat i kom si kur me qen shtatzane dhimbje ne fund te barkut dhimbje te lehta dhimbje gjoksi qka mendon ti pres pergjigjje nga ti jom shum ne merak masi nuk me doli testi pozitiv

  • says

   Ardita, ndoshta edhe ke mbet shtatazene por ka qene heret per test. Tash nese nuk ke perioda mund ta besh testin dhe nese je shtatzene do te kesh rezultat pozitiv. Shendet dhe cdo te mire.

 19. aferdita says

  prsh ciklin efundit ekam pas me 05 08 2013 e kum pas gati 8 dit dhe jo te rregullt po ekum pas ditet epara kaff dhe ditet tjera zi e tash ket muj nuk me kan ardh ende ekum ba nje test po em ka dal negativ po mos ehste pak heret me prit edhe pak edhe me ba nje test tjeter ose me vizitu mjekun aka gjasa te jem shtatzan …

  • says

   Testi eshte heret nese behet disa dite para dites kur pret periodat, preferohet te behet nje dite pas asaj dite. Po sidoqofte, te sugjeroj te vizitosh mjekun e atje do e mesosh nese je shtatzane apo ndoshta ke crregullim te ciklit. Shnedet dhe cdo te mire.

 20. kren says

  mirdita dr une kren nje pytje me kan ardh ur periodat po apet 4 dit ma hert kan pasurme 14.9 po me kan ardhur me 10.9 amundem qe te jem shtatzane

  • says

   Kren, periodat jane nje deshmi tjeter qe nuk je shtatzënë dhe rrall her, shume rrall, ndodh qe te kesh perioda ashtu si gjithnje te rregullta dhe te jesh shtatzene. Nese ke patur vetem pak periodat disa pika dhe at ngjyre kafe per 1 apo 2 dite ateher mund te themi se mund te jesh shtatzënë. Vizito mjekun për të mësuar më shumë si për at nëse je shtatzënë ashtu edhe nëse ke ndonjë çrregullim. Shëndet dhe çdo të mirë.

 21. Lali says

  Doktor sa eshte rrezik qe te mbetesh shtatzen ne mardhenie vetem me ledhatime mes qiftit dhe pa derdhje te mashkullit ne trup te vajzes?

 22. says

  nese mund te me ndimoni ju lutem
  kam pasur mestruacionet me 13gusht (nuk i kam te e rregullta)
  kam pas mardhenie me 9gusht dhe me dhemb barki shum sidomos naten me vlojn kercasin zorret sa me duhet te rri edhe pa gjum . mund te jem shtatzan un ?

  • says

   Ke pas mardhenie me 9 gusht kurse menstruacionet me 13 gusht, ateher gjasat qe te jesh shtatzene jane shume shume te vogla qe te kesh mbetur shtatzene. Ketyre diteve duhet te kesh menstruacionet.

 23. linda says

  pershendetje desha te pyes mestracionet e fundit ikam pas 11gust dhe 2 epar muaj te tjer ikam pas ne regull kursem tash me vonojn ka 1 jav ose 5 dit aesht ne regull me mbet shtatzan pres pergjigjen tuaj

  • says

   Linda, nese eshte apo nuk eshte ti mund ta dish me mire por kjo duket sikur crregullim. Te sugjeroj te vizitosh mjekun para se te vendosesh te provosh te ngelesh shtatzene. Shendet dhe suksese.

 24. bibi says

  Prsh. Dr kam qene per pushime me te dashurin dhe kemi kryer mardhenie te pa mbrojtura cikli menstrual duhet te me vinin ne 23,08 sot data eshte 06,09 dhe nuk me kane erdhur .. Ka gjasa doktor te kem ngel shtatzene?

 25. Lena says

  Pershendetje, doktor! Me 20.05.2013 kisha abort, me pastruan ne Gjermani, pas 4 javesh kisha gjakderdhje, por edhe 4 muaj te tjere ne diten e pare te menstruacioneve kisha shume gjakderdhje, mjeku me tha se eshte normale, deri sa te stabilizohen. Muajin e kaluar i kisha me 10.08.2013, por kete muaj me erdhen me 02.09.2013 me heret dhe ndryshe nga muajt e kaluar, tani kam shume pak gjakderdhje. Dhe te lutem doktor me trego cilet jane ditet e ovulimit??

  • says

   Ditët e ovulimit janë ditët në mes të ciklit, cikli menstrual është nga dita e parë e menstruacioneve e deri te dita e parë e menstruacioneve në muajin e ardhshëm. Ajo që ke përshkruar më lartë, dmth që të kanë ardhur me 2 shtator dhe atë pak gjak, kjo mund të jetë shenjë që ndoshta ke mbet shtatzënë. Shëndet dhe suksese.

 26. Lena says

  Pershendetje, Doktor! Ju lutem pergjigjuni ne pyetjet e mia. Isha shtatzene 8 jave, por abortova, me pastruan dhe pas 4 javesh kisha gjakderdhje gje qe eshte normale. Por edhe gjate ketyre muajve ne diten e pare te menstruacioneve kam shume gjakderdhje, mjeku me ka thene se eshte normale 3-4 muaj deri sa te stabilizohen. Kam provuar te mbetem shtatzene prap, muajin e kaluar i kisha menstruacionet me 10.08.2013. por kesaj rradhe me erdhen me 02.09.2013. Por shume ndryshe, kam shume pak gjake. Ju pershendes

  • says

   Lena, nëse ke shumë pak gjak dhe jo ngjyrë të njëjtë si herave tjera atëherë ka gjasa të kesh mbetur shtatzënë. Kjo që ke ndodh kur veza e fekonduar implantohet në murin e mitrës, dmth ngulitet aty dhe nga kjo ngulitje ke at pak gjakë që është më ndryshe. Shëndet dhe suksese.

 27. zana says

  Pershendetje i nderuar dr.
  Do doja te me kthenit nje pergjigjje te shpejtuar sepse jam ne dileme te bej apo jo testin e shtatzenise.
  Te ju them paraprakisht se ne muajin maj kam pasur nje abort spontan, kurse tani po provoj serish te ngel shtatzene. Muajin e kaluar kisha ciklin me dt. 4 gusht, kurse tani ende nuk me kane ardhur. NUk kam as edhe nje shenje te cilat jane te zakonshma para ciklit, gje qe po e verej qe nuk me ka ndodh asnjehere.
  A do te thote qe kam ngel shtatzene dhe a ta bej direkt testin apo te pres edhe pak? ngaqe jam ne siklet e nuk dua te ngutem.. Flm
  Te lutem me kontaktoni ne email

  • says

   Zana, nëse je apo nuk je shtatzënë nuk mund të themi sigurt, do të duhet të pritësh deri në ditën kur ti pret të kesh periodat. nëse të vonohen atëherë kjo është një shenjë që ke mbet shtatzënë dhe testin mund ta bësh në ditën e nesërme. Shëndet dhe çdo të mirë.

 28. sara says

  Pershendetje kam kryer mardhenje me te dashurin pa masa mbrojtese pas 5 min me kan ardhur mestracionet a ka mundsi te mbetem shtatzan

 29. fatjon luka says

  prsh doktor. ka ber marllenje vetm nje ere me ate vajz dhe nuk nejta shum maksi mumi 20mit ose 30minuta mu ngert shpesh dhe ulet shpesh munde te ja kam len breda???????/

 30. maki says

  mirdita doktorr jam maki deshta me ta ba nje pytje i kam pas mestracionet me 1 gusht edhe tash hala sum kan ardh tash dita e 5 kan pas mem ardh me 1 shtator a jam shtatzan qe mu gjith mkan ardh perpara ka 4 5 dit para dates edhe aban me shku te mjeku me nje her a po me prit hala po po kam frik se kam abortu qe dy her e po du me shku me nje her te mjeku me kqyr q apo me thot kam dhembje ne fund te barkut edhe njde lodhje ju lutem pergjigjjen ju pershendes

  • says

   Maki, sipas gjitha gjasave duhet të jesh shtatzënë sepse ke shenjat, por kjo ka mundësi të jetë edhe çrregullim. Të kisha sugjeru të vizitosh mjekun ske pse të kesh frikë, ose blej një test shtëpiak dhe bëje testin edhe me anë të testit e kupton nëse je shtatzënë.

 31. shuki says

  pershendetje… :) une kisha ciklin me daten 22 gusht dmth tash 15 dit, para 3 dite kam pas pak dhimbje ne pjesen posht te barkut dhe pak shpines tash kam edhe dhimje ne gjoksa si para ciklit, dhimbje e njejt??? flm per kohen nese ke pergjigje.

  • says

   Suki, këto mund të jenë shenja ovulacioni sepse kanë ndodh mu në kohën kur pritet të kesh ovulacionin. Shëndet dhe çdo të mirë.

 32. Maki says

  Maki ikam pas perioda me 1 gusht edhe tash sum kan ardh hala. E katra dit qe mu kan vanu me 1 shtator kan pas mem ardh a ka mundesi mu kan shtatzan edhekam dhimbje te barkut koh pas kohe ndje lodhe me ze gjum shum edhe aban me shku te mjeku me ni her se ikam passy aborte e su me kqyr me fillim a esht kejt ndrregul apo esht heret per me shku te mjeku ju pershendes

  • says

   Maki, mundesh lirisht me shku te mjeku dhe at te sugjeroj ta besh. Atje i kupton te gjitha me mire. Shendet dhe suksese.

 33. Bri says

  pershendetje doktoreshe, desha te pyes cfare medikamenti duhet te perdor per zhvillimin e mitres, kam bere eko dhe me kane thene qe e kam te vogel menstruacione nuk kam jam 28 e sapo martuar, ju lutem pres pergjigjen tuaj.

 34. kren says

  do me then se une kam qen shtatzane e ekam humbur femin se kjo esht epara her nuk mirem qaq vesh me kto sende faliminderit

 35. kren says

  hao Doktor ni pytje une ekam pasur mardhenje me bur dhe periodat kann pasur me 23.08.13 por me kann ardhur me 14.08 dhe nesrit kam pasur Shum dhimbje ne fund te barkut dhe kur shkova ne wc me dul nje cop eperiodit Shum emadhe dhe prandaj mu qetsun dhimbjet prandaj kam pas fill mas periodit mardhenje me bur amund qe te jem shtatzane

  • says

   Kren, edhe nese ke qen shtatzene me at qe po pershkrun duket sikur ke pasur abort spontan dhe nese eshte ashtu ateher gjasat jane shume te vogla te jesh shtatzene. Shendet dhe suksese.

   • Lali says

    Doktor nese kryn mardhanie vetem me ledhatime dhe derdhje jo ne trup sa eshte rrezik per te mbet shatatzane?

   • Lali says

    Doktor jam e shqetsuar shum. Kam be mardhenie 3 dit pasi me shkuan menstruacionet , por vetem me ledhatim dhe pa derdhje ne trup, por jam e friksuar mos ka dal ndonje pik sperme gjate ledhatimit edhe pse jam pastruar menjeher pas mbarimit te mardhenies. A eshte rrezik qe ndoshta kam mbetur shtatzane?

    • says

     Lena, kjo është e treta herë që të përgjigjem e të them se nuk mbetesh shtatzënë ashtu dhe ske pse bëheshh merak.

 36. jani says

  me falin per shqetesimin jam i lidhur me nje vajze 40 vjecare dhe duam te bejm nje femije sa eshte mundesia per te ngelur shtatzen nuk ka lindur asnjeher jo se nuk ben po nuk ka dashur dhe nuk ka marre as kontraceptive asnje her

  • says

   Benë mirë të bëj një kontroll te mjeku para se të provoni shtatzëninë atje do të kuptosh më mirë se sa është e aftë për shtatzani. Sidoqoftë, përderisa është në gjendje të mirë shëndetësore, menstruon dmth ka periodat çdo muaj, atëherë gjasat janë të mira që të mbetet shtatzënë. Prap, ju sugjeroj të bëni vizit mjekut. Shëndet dhe suksese.

 37. Dafii says

  Pershendetje Dr kam nje pyetje un mestracjonet i kam perfundu me 25 gusht me 26 gusht kam pas mardhenje te pa mbrojtur kam kapak dhimbje nfund barkut asgje tjeter a ështe heret me ba nje test apo me prit deri sa e kam kohen e mestracjonev.cdo te mire

  • says

   Dafi, te kesh mardhenie menjeher pasi ti perfundosh periodat (menstruacionet) nuk do te thot qe nuk mbetesh shtatzene por gjasat nuk i ke aq te mira te mbetesh shtatzene ngase n’ato dite akoma nuk eshte pjekur dhe liruar veza nga vezori, e kjo ndodh ka mesi i ciklit. Sidoqofte, testin eshte heret ta besh dhe duhet pritesh nje apo dy dite pas dites kur pret te vijn periodat. Shendet dhe suksese.

 38. Dona says

  Doktor kam pas mardhenje para 2 jave , tash me kan ardh menstruacionet a dmth qe nuk jam shtatzane ?

 39. says

  pershendetje desha ta boj ni pyetje kam kryer mardhenje menjiher 1 dit pas periodave a mund te kem mbet shtatzan dhe a esht e vertet se me urinu pas mardhenjeve urina me qen si parandalim per shtatzani te padeshiruar dhe ciklin e kam me dat 20 dhe me zgjasin 5-6 dit dmth un kam kry mardhenje me dat 26 dhe a mund ta di kur esht koha me e pershtatshme pas periodave me mbet shtatzan ? flm per mirkuptim

  • says

   Blerta, mund te mbetesh shtatzene, pra ekziston mundesia por gjasat jane te vogla sepse akoma ndoshta veza nuk eshte pjekur dhe liruar nga vezori, dicka qe ndodh zakonisht ne ditet ne mes te ciklit. Shendet dhe suksese.

 40. itaa says

  Pershenderje Dr. Faliminderit per pergjigjjen! Deshta prap met pyt me 3 gusht deri sod me 1 shtator hale nuk me kan ardh ( mistracionet), a me prit deri me daten 3 shtator me ber testin, apo heret eshte.. diqka nuk pom pritet me marr ni lajm te mir.. dot ishna gruja ma e lumtur ne Bot!.

   • jurida says

    Pershendetje doktoreshe jame Jurida dhe dua te pyes ,nese kame ngel shtatzane apo jo ..kame gjoksine e fryre damaret e gjoksit me duken ngyre jeshile ndryshe nga ditet e tjera ..po me habite me shume se kur kame ditet qe prese periodat nuk kame pase as fryrje as damaret nuk me dukeshin kaqe prandaj me ka vene kaqe ne dyshime ..kjo gje me ka ndodhe pas lindje . me femijen e pare e kame 2 vjece dhe mundohemi te bejme te dytin kemi dy muaje qe po provojme dhe nuk kame ngele por dhe periodat me vijne cdo 6 dite para neshtatore me erdhen 7 dite para po theme se nga stresi me erdhen me shpejte kurse ne tetor i prisja te me vinin 7dite para dhe nuk me erdhen me erdhen 5 dite para dhe 2 ditet e para i kisha me dhimje dhe ngjyre te kuqe te errte kurse dita e trete dhe e kater i kisha pastrim …pres pergjigjen tende ..

    • says

     Jurida, se a je apo nuk je shtatzënë askush nuk mund ta thotë me siguri por në realitet ti ke përshkruar se ke shumë nga shenjat që mund të jesh shtatzënë. Kur ke patur periodat per herë të fundit këtë nuk mund ta kuptoj nga ajo që ke shkruar më lartë. Nëse të janë vonuar atëherë bëje testin sepse kjo është edhe një shenj tjetër që mund të jesh shtatzënë, e gjithashtu vizito edhe mjekun. Shëndet dhe suksese.

 41. itaa says

  Pershendetje Dr. Deshta mja ber ni pytje? Me daten 3 Gusht ikam pas mistracionet, sod 31 hale smekan ardh.. a mundem te jem shtatzan. Se shum vite po pres per shtatzani. Flm

  • Tina says

   Pershendetje Doktor, desha t’i jau behe nje pytje. Un kam infeksion, me vjen era dhe here pas here kam dhimt te vogla gjate aktit seksual. Pytja ime eshte kjo : a mund te mbes shtatzane kur kam infeksion ?? Flm per mirekuptim

   • says

    Tina, mund te mbetesh por gjasat i ke me te veshtira dhe pervec tjerash nuk rekomandohet te mbetesh shtatzen gjersa ke infeksion. Prandaj po te sugjeroj te vizitosh mjekun ti dhe burri sepse edhe ai mund ta ket ket infeksion, sherohuni e pastaj provoni shtatzanin. Shendet dhe suskese.

 42. tringa says

  une kam bere mardhenjen e fundit para dy muajve edhe ende po kam frike mos kam mbet shtatezane nuk jam as e fejuar as e martuar periodat qe dy muaj po me vine me kohe a ka gjasa qe ajm shtaezane

 43. says

  pershendetje, une i kam perjodat te regullta , pasi kam tentuar te mbetem shtatezane, perjodate para i kisha ne taten 10 korrik por nuk me erdhen me erdhen ne 28 mendova se isha shtatezane por ato me erdhen ne dt 28 korrik, ishte nje vones e madhe edhe mendova se isha shtatezan, pas kesaj tentova serisht per shtatezani, por perjodat me erdhen ne dt 11 gusht, pasi kam tentuar serisht ne dat 14 gusjt per zhtatezane, eshte mundesija qe une te kem ngelur pasi ndeje nje dhumbje te let ne fund te barkur edhe perse jam akona ne peritje te dates per te ardhur perjodat , ju lutem me saqroni perse. faleminderit\

  • says

   Fiona, ka mundesi te kesh mbetur shtatazene por askush nuk mund ta dij sigurt deri sa te shfaqen edhe shenjat tjera e me ne fund deri sa te vertetohet ose me test ose me an te ultrazerit.

  • fiona says

   I nderuar zoti Diktor faleminderit per pergjigjen, jam ne prite te periodave akoma pasi sipas dates duhet me vine ne 11 shtator deri tani nuk kam asnje shenje te preiodave pasi behesha shum keq nje jave para me dhimbin gjinjet, por nuk po ndjej asnjgje, vetem kam ndjer gjithmon nje dhimbje te leht ne fund te barkut per gjithe muajin qe kaloj sikur me vine peridodat po shum pak, nuk e di cfar te mendoj por besoj se duhet te pres edhe pak te bej testin e shtatzanis, por edhe vet me le te dyshoj se mund te jem shtatezane, pasi i kisha periaodat ne daten 3 korrik nuk me erdhen me erdhen ne daten 28 ku edhe te shkruajta me larte, mbas periodave pata kontakte me bashkeshortin, edhe periodat me erdhen ne dat 11 gusht, ngjyre kafe shum pak, edhe u cudita se nuk ishte muaj i pote por vetem 12 dite, por zakonish periodat i kam te shkurtera 3 dite, edhe mas kesaj dat pata kontakt me partnerin ne Dt 14 , edhe nuk kam kam pasur me mardhenje se nuk dua ta ngacmoj vete me duhe te pres deri sa te me vine periodat, nese nuk me vine do shkoj per vizit. si me keshillon ju doktor, mer sepekt fiona.

   • says

    Fiona, shume mire e ke spjeguar dhe mu ashtu si ke planifiku vepro. Te kam thene qe NDOSHTA mundesh te jesh shtatzene ngase ato pak pika gjak ngjyr kafe mund te ken rezultuar nga ngulitja e vezez ne mure te mitres nga ku fillon me pas shtatzania. Po pra vizito mjekun nese nuk te vine periodat ne daten qe pret. Shendet dhe suksese.

 44. linda says

  Nje pytje doktor kam une qe 3 vite nuk mund te mbes shtatzen kam ber disa analiza dhe me kan dal qe kam tiroide a ndodhe qe prej tiroideve nuk mund te ngeli shtatzen

 45. dafi says

  pershendetje Dr.deshiroj te di diqka shpresoj se gjen kohh e me pergjigjesh. Qe 3dit nuk e di a kam ndonje lloj infeksjoni a qka por gjat urinimit kam djegje kruarje,dhe diqka si bardh nuk po di qysh me ta spjegu ndoshta e kupton e me ndimon sadopak te mjeku sjam kan kshtu po me ndodh qe 4her herav tjera jam kan te mjeku mka qit barna mka kalu a munda me mbet shtatzan nese jam kshtu apo qfar duhet tbej pse me ndodh kshtu nga vjen ky lloj infeksjoni pres pergjegjje me rrespekt dafi

  • says

   Dafi, sipas gjitha atyre qe ke pershkru duhet te jet infeksion dhe se cfare infeksioni me mire do ta kuptosh tek mjeku pas vizites. shendet dhe cdo te mire.

 46. Donika says

  Doktor, deshta me t’pyt.. une I kam menstruacionet cdo 28 dite, edhe cdo here qe ne diten e pare, ne t’njejten kohe qe m’fillon dhimbja , fillon edhe gjakderdhja e shumte mirepo normale.
  Cuditerisht kesaj rradhe me erdh cikli, me dhimbje shume t’madhe ne mesdite, dhe tek ne mbrembje m’u shfaqen disa njolla te kuqe ne te kafte, e te nesermen prap ashtu njolla gjaku mirepo tash, gjak I lenget.
  Une po ne ate dite qe duhej t’me vinte cikli kasha marredhenie ne mengjes.. A mund te kete ndikuar marredhenia ne kete qe mua me duket crregullim, a po duhet te merakose,??

  • says

   Nuk duket se ke far crregullimi, sidoqofte keto gjera memire kuptohen pas vizites tek mjeku. Shendet dhe cdo te mire.

 47. rina says

  pershendetje jam 19 vjeqare jam e martuar qe 9 muaj dua te mbetem shtatzene por kam problem me menstruacione nuk me vin me koh dhe kur tme vin kam shum trubullim kam dhimbje ne zor trash edhe me duhet te rri vetem eshtrir me bje barku gerq dhe nuk ndihem mir po kam edhe ni problem se kur te kem mardhenje me burrin mduhet vetem siper te rri se perndryshe skam kenaqesi po te gjitha grat me thon se duhet te jet burri siper meje e te mbetem shtatzen ju lutem me jepni nje keshill si te mbetem shtatzan dhe qka duhet ber ju pershendes

  • says

   Rina nuk ka lidhje se ne cilen pozit duhet te jesh per te mbetur shtatzene, por gjasat i ke me te mira nese burri eshte siper por kjo nuk do te thot se nuk mund te mbetesh shtatzene kur ti je siper. Sidoqofte, per keto dhimbje dhe crregullime qe ke te sugjeroj te vizitosh mjekun, atje e kupton me mire. Shendet dhe suksese.

 48. Lena says

  Mirdita doc desha ta boj nje pytje une kam bere mardhenie te pa mbrojtur por mbas jo ne vendin e duhur a ka gjasa tmes shtatezen

 49. Ari says

  pershendetje, ju kam shkruar nje here mirpo sme keni kthyer pergjigjeje, desha ta di a kam ndonje qrregullim apo qfare: Daten kur kan pasur te me vij cikli menstrual me ka ardhur po me at date,mirpo me ka zgjatur vetem tri dite dhe me pak gjaderdhje, ndersa mas 13 dite prap me ka ardh cikli mirpo kete here me ka zgjatur 4 dite dhe me gjakderdhje normale, desha para se me ardh cikli kam bere test dhe me ka dalnegativ njehere, desha ta di mos kam qene shtatzan dhe kam abortuar apo kam pasur ndonje qrregullim hormonal, mirpo ende skam bere kontroll por gjinjet i kam ende te fryer edhe mbasciklit,,ju lutem te me ktheni pergjigjeje..

  • says

   Ari, me fal per vones ne pergjigje, por po ka mundesi te kesh qen shtatzene dhe te kesh abortuar spontanisht. Dicka qe shpesh ndodh dhe disa gra as qe e kuptojn qe kan qen shtatzene. Sidoqofte nese nuk ke bere kontroll te mjeku te sugjeroj ta besh nje vizit e te shohesh mos ndoshta eshte ndonje crregullim. Shendet dhe suksese.

 50. irma says

  Mirmbrema te gjithve doja te kerkoja ndim nga ju j nje vajz 19 vjeqe jam e martuar 1vit dhe doja te mbes shtatzan ket muaj kisha ndjenja per te vjell maramendje dhe dhembje ne gjoks por keta simptoma i kisha qe 2 jav para se te me vin periodat dhe periodat nuk me erdhen daten e sakt por dyt dit para dhe dojsha me u pyt a ka mundsi me mbet shtatzan dhe si te mbessa me shpejt pres pergjigje nga ju ????:))

  • says

   Irma, ketu ku ke bere komentin e ke te shkruar shume kjart se kur duhet te provosh qe te mbetesh shtatzene me leht. Pervec tjerash ka edhe artikuj tjere ne sherohu.com qe mund ti lexosh. Shendet dhe cdo te mire.

 51. vlora says

  a mundem me pas shpresa me mbet shtatzan edhe pse nuk po mundem me mbet per shka se qeliza te vogla i kam qfare mundem me te bej per qelizat me mu rrit per me mbet shtatzan se nuk po munden me u kap me spermen e burrit ju lutem te tregon kete pytje edhe menstruacione nuk kam se 3 4 muaj

  • says

   Vlora, nuk ke pse dorezohesh sepse gjithmon ka gjasa. Nese nuk e keni konsideruar opsionin e fertilizimit in vitro ateher ju sugjeroj ta bisedoni ti dhe burri kete opsion me mjekun. Shendet dhe suksese.

 52. LiridonA says

  Mirembrama deshta ni pytje me jav kushtu jam ne 18 jav shtatzan po nuk po di ne cilen jav nihet beba gjall edhe a osht normal me flejt ne shpin me 18 jav apo mos demton diqka te beba .se mbram kesh ne kra e rame e u rrutullova shpejt ne kra tjeter po ather me kapi si lloj gerrqi perfundi barku mos mundet me ndodh diqka serioze te beba naten e mire flm per mirekuptim

  • says

   Liridona, jo qe ndoshat i ben dem bebes por vet ty mund te pengoj ne frymemarrje nese fle ne shpine. Levizjet e bebes ndoshta nuk do ti veresh deri afer javes se 25 te shtatzanis. Shendet dhe cdo te mire.

 53. irma says

  Mir dita dr dojsha te pyes un kisha mardhenie me burin dhe dojsha te mbes shtazan kisha ndjenja per te vjell maramendje dhimbje ne gjoks por pastaj me erdhen periodat por jo ne daten si me vijn cdo muaj po dy dit para me kan ardh a ka mundsi te mbes shtatzan pres pergjigje nga ti sa me shpejt klm

  • says

   Irma, sipas gjitha gjasave nuk ke mbetur shtatzene. Periodat jane njera nga shenjat qe tregojn se shtatzania nuk ka ndodh, e rrall, shume rrall, ndodh qe dikush te ket periodat dhe te mbetet shtatzene. Shendet dhe suksese.

 54. vale says

  Dhe kur njehet shtatzania a mas I I kryn period at a me qat dat kur I pret periodat dhe nuk te vin just lutem per pergjegjjen doktor

  • says

   Shtatzania llogaritet nga dita e pare e menstruacioneve te fundit, jo qe mbet shtatzene atyre ditve por thjesht ashtu llogaritet. Shendet dhe suksese.

 55. tringa says

  desha te di nese te vijen periodat ne rregull siq te vijne gjithe a ka gjasa me mbet shtatezene se une kam bere mardhenje me te dashurin tem por periodat me kane ardhe me kohe e po tutna a muj me mbet shtatezene edhe si me kane ardhe

  • says

   Jo tringa, gjasat jane shume te volga te mos them qe jane zero qe ti te mbetessh shtatzene nese ke pas mardhenie para menstruacioneve dhe ato tash te kan ardhe. Shendet.

  • tringa says

   po tash une po i pres monstracionet perseri i kam shenjat por njeproblem po me pperoukopn une nuk e di a e kam humbur virgjinitetin ne tersi se une mardhenje kam ba me thene nje minute se kam oas dhimbje por tash fundi i barkutpo me dhmeb disa sekonda nganjehere sidomos kur bi me fjet edhe po me trubullon permbrenda une ankoj edhe prej cistave

   • says

    Tringa, mund ti kesh keto simptoma nga cistat por edhe ka mundesi te kesh mbetur shtatzene. Sidoqofte per te qen e sigurt bene mire te vizitosh mjekun e atje e kupton me mire gjendjen tuaj. Shendet dhe cdo te mire.

 56. Dona says

  Mirdita Dr deshta me ta bo ni pytje i kom 3 qika e jom ka du me jet shtatzan e po kom qef me bo ni djal e do gra po me thoj ne fillim te mujit me jet shtatzan munen me kon 70% djal sa munet me kon kjo e vertet ! I kom pas me 15korrik deri me 19 korrik kur i kom qato 5 dit qe muna me jet shtatzan nese munesh mem nimu te lutem flm shum per mirkuptim

  • says

   Dona, shume pak mund te besh ti si grua per ta zgjedh gjinin sepse qeliza qe vendos gjinin vije nga burri. Por ja qe ato fjalet e grave nuk jan te verteta dhe perkundrazi, sipas metodes se Shindlerit, ti duhet te mundohesh te ja qellosh te kesh mardhenie sa me afer dites kur ke ovulacion. E evolacioni ndodh ka mesi i ciklit, me fjale tjera nese ke cikelt prej 28 diteve (dmth cdo 28 dit te vijne menstruacionet) ateher tek ty ovulacioni pritet te ndodh ka dita e 13,14,15 dhe 16 e ciklit. Ti si grua mund ta veresh kur eshte kjo dite sepse ndodhin ca ndryshime ne trupin tuaj, dhe kur ta veresh kete ateher dije qe kjok eshte dita kur duhet te keni mardhenie e te vazhdoni. Kjo jo vetem qe ti rrit gjasat me mbet shtatzan por gjithashtu edhe i rrit gjasat qe femija te jet djal. Shendet dhe suksese.

 57. vale says

  Pershendetje dr: siq e ceket dhe ju d.m.th un kam ciklin gjdo 25 ti me ke then qe koha per met te ardhe cikli eshte 30/31 po nuk me erdhe cikli apo mos eshte ndoshta heret dhe at qe me paten vonuar a ka gjasa masi ati aborti spontan siq e ceket dhe ju me mbet shtatzan se kam lexuar masi abortit spontan shtatzania e dyt mundetme u shvilluar dheri ne muajin 9 pa probleme a eshte heret per test shtatzanije apo qka me mendoni ju faleminderit shumm nga ju e gjitha tmirat i vetmi doktor jeni qe ktheni pergjegjjen dhe i ndihmoni gjdo gruaje allahu ju ndihmoft dhe ju shperbleft me respekt valja

  • says

   Vale, ndoshta eshte heret ta besh testin dhe me mire ta besh neser ose pasneser nese sot ka qen dita kur ke pritur qe te vijne menstruacionet. Vetem pse ke pas abort spontan nuk do te thote se do te kesh prap, ashtu sikur qe sdo te thote se sdo te kesh abort vetem pse ske pasur kurr me pare. Kjo dmth se shtatzanin mund ta qosh deri ne fund dhe te lindesh. Shendet dhe cdo te mire. Zoti ju shperbleft edhe juve Vale.

  • andrina1239 says

   Mir mbrema un desha vetem nje pyetje kam nevoj per ndimeb tuaj si te jjes shtatzon kur bakshorti nuk ppo don fmi jam 18 vjeqare po du fmi t e lutwm ndihmom sit jes shtatzon klm ju faelminderit per mirkuptim 😀

   • says

    Pak si veshtire kur bashkeshorti nuk don, po t’ishe ti ajo qe nuk doje ateher bashkeshorti ka mundesi mashtrimi, shtiret sikur akoma nuk ka kryer por e ka kryer.

 58. greta says

  pershendetje doktor te kam shruar para ca ditesh doja te pyesja dhe dicka periodat e fundit i kam patur me 29 qershor por per kete muaj nuk me kan ardhur akoma,kam 4 dit qe kam dhimbje ne fund te barkut dhe me vjen per te vjelle ne mengjes kur laj dhembet te vjella nuk kam patur…esht shpejt te bej nje test dhe a ka mundesi te kem mbetur shtatzene?flm

  • says

   Jo nuk eshte shpejt mund ta besh testin dhe besoj se do dali pozitiv sepse ke shenjat qe je shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 59. maki says

  am maki perseri doktor un tkam shkru edhe ma heret tkam trgu se qysh esht puna e tash dmth kam fillu mos me u rujt hala do me than sum kan ardh mestracionet e tasht jam kan dje te mjekuu mtha hala nuk vrehet kurgjo po e kom boo nii analiz e ka mor mostren (mestraconet e bardha) edhe mkan dal bakterje a ka mundesi qe un qe po i abortoj fmijen mi abortu prej ksaj bakterje edhe me qka duhet me zhdukt ket se mjeku me tha qe nje her ta shohim a po mbetesh shtatzan tana si mos te mbetesh shtatzan me mor inikcija e me zhduk po un aguxoj me perdor diqka tash me zhduk bakterjen te lutem nje pergjigjje per ket flm per mirkuptim

  • says

   Maki, ashtu si te ka thene mjeku ashtu te them edhe une qe duhet te presesh deri sa te kuptohet nese je shtatzene apo nuk je e pastaj te veprohet kunder atij infeksioni. Infeksioni mund ta ket edhe burri keshtu qe ben mire edhe ai te bej kontroll qe te sheroheni te dyt e jo tia bartni njani tjetrit. Sa i perket asaj nese ky infeksion ka shkaktuar abortet ket nuk mund ta dijm, ndoshta ka ndikuar por smund te themi se infeksioni ka qen arsyeja pse ke pas abortet. Shendet dhe suksese.

 60. flora says

  Pershendetje dr…sot eshte dita e 28 te me vijn mestracionet,a ka gjasa te me vijn me von sot…apo esht knaqesi te jem 7zane,edhe a eshte heret te bej testin shtepijak…mir mbetesh

  • says

   Flora, ndoshta është pak herët ta bësh testin, do kisha sugjerua ta bësh nesër ose pasnesër, shenja e parë është mosardhja e periodave (menstruacioneve) nëse nuk të kanë ardhur atëherë gjasat i ke shumë të mira të kesh mbetur shtatzënë dhe mund ta bësh testin pra sot. Po them sot sepse dje e ke bërë pyetjen… uroj të jesh shtatzënë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 61. rina says

  pershndetje dr desht me dit kur e kam ciklin qfr dite periodet ikam qdo 28 dit te rregulla pr klm

  • says

   Nese periodat i ke cdo 28 dite ateher ovulacioni tek ti ndodh ne mes te ketyre 28 ditve, pra nga dita e 12 deri te dita e 16 e ciklit. Dita e pare eshte dita kur te vijen periodat.

 62. dafinn says

  Pershendetje kam nje pytje un periodat muajin e kalun i kam pas me 23qershor ket muj me kan ardh me 24korrik me mbajn 5dit6 a mundesh mem tregu kur munda mbas periodav me provu me mbet shtatzan cilen dat ose dit a mundesh me ma spjegu pak tlutem periodat i kam te rregullta gjith me kohh i kam pres pergjigje tung.

 63. rimi says

  pershendetje, nga te gjitha pyetjet qe i pash gati ne te gjitha ishi pergjigjur , desha te jua bej nje pyetje nese ka mundesi per te me kthyer pergjigjeje se cilet prezervativ jane me te sigurt per te kryer mardhenje apo e kane secili efektin e vet.. faleminderit .

  • says

   Këtë pyetje duhet t’ia bojmë lexuesve sepse askush nuk di të përgjigjet më mirë se vet përdoruesit e prezervativëve. Kur flet për prezervativë mendon vetëm për kondom apo edhe metodat tjera të parandalimit të shtazanisë?

 64. vale says

  Pershendetje esha tte shtroj pyetje: un kam pasur ciklin me 6 korrik dhe kam perfunduar met 12 korrik a mundeshe meni njeh kur e kam ciklin nese.ka mundesi un kam ciklin gjdo 25 dit dhe kur ka gjasa me pase ovulacionin per nje shtatzani ju faleminderit.

  • says

   Vale, dita e pare e ciklit pra ka qene 6 korriku dhe duke marr parasysh se ti ke cikel prej 25 ditesh ateher i bie qe cikli i radhes te filloj me 30/31 korrik 2013. Nëse është kështu atëherë ditët kur ti ke mund të kesh ovulacion këtë muaj kanë qenë 16,17,18,19 dhe 20 korrku. Dmth ditët në mes të ciklit janë ditët me gjasa më të mira për të mbetur shtatzënë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 65. Ari says

  Fleminderit, per ata kane lindur dyshimet qe kam pas vetem tri dite periodat dhe shume pak gjakderdhje se e di qe nese i ke periodat eshte shenje qe ske mbetur shtatzene, por tash kan kaluar tri jave dhe testi me ka dal negativ, por sidoqofte do te bej edhe nje here nje kontrolle te gjinokologja per te hekur dyshimet..me falni qe e zgjata..

 66. Ari says

  Po doctor 2jave para mestracioneve kam pas mardhenje , por kur me kan ardhur mestracionet kam pasur vetem tri dite gjakderdhje por vetem pak jo si zakonisht, e tash kan kaluiar tri jave pas mardhanjeve e dje e kam bere testin per here tpar dhe me doli negativ, a del sigurt testi mas tri jave mardhenje kte desha ta di…me fal per keqkuptime,.

  • says

   Ari, nese ke pas mardhenie dhe me pas ke pas periodat (menstruacionet) ateher mundesit qe ti te kesh mbet shtatzene jane mjaft te vogla per te mos thene 0. Menstruacionet jane gjithashtu shenj qe nuk ke ngel shtatzene se po te kishe ngelur nuk do te kishe menstruacionet, ose thjesh do te kishe vetem disa pika gjak ngjyr kafe dhe kaq e jo me shume.

  • rejhane says

   une jam emartua qe 10 vjet dhe dhe nuk kam met shtatzan ekam provua me envitro ne gjermani ama prap nuk kam met
   me thojn mjekt se mir jam te lutem me tregoni dishkah

   • says

    Rejhane, duhet edhe burri te shikoj nese ai eshte i afte dhe ne gjendje te mire shendetesore e jo vetem ti. Ndoshta faji eshte tek ai.

 67. Ari says

  Fleminderit per keshillat, jo nuk me jane vonuar masi kam pas mardheje mbas 2 jave me ka ardh cikli ne kohen qe eshte mbas 28dite, mipro kam pas vetem tri dite gjakderdhje jo zi zakonisht, tash kan kaluar tri jave e me shume qe kam pas mardhenje e sot kam bere testin e shtatanise dhe me doli negativ, ndoshta eshte koha e mjaftushme mbas tri jave per te trguar diqka, mbasi ne skam shenja as vjellje as simpptoma tjera te shtatzanis, sidoqofte do ta bej prap testin..

  • says

   Ari, dmth ti ke pas mardhenie para menstruacioneve dhe tash po mendon se je shtatzene? Nese eshte ashtu ateher nuk besoj se je shtatzene.

 68. vale says

  PO doktor nese sperma ka dal jasht krejt a eshte nor male.me.mbet shtatzan ajo qekjo me brengos mua

  • says

   Vale, ajo kurr nuk rri e tera brenda gjithmon del jasht sepse ska ku te shkoj, por mjafton te jet aty brenda per te mbet shtatzene.

 69. Dane says

  Pershendetje doktor

  Duke bere mardhenie me ferkim me del diqka e bardh , nuk eshte sperma e burrit . Ju lutem me tregoni se qfar eshte ?

  • says

   Dane, mund te jet infeksion ose si i quajm ndryshe menstruacione te bardha, per kete te sugjeroj te vizitosh mjekun. Shendet dhe cdo te mire.

 70. vale says

  Flm.per pergjegjjen PO.a.eshte e.mundur the mbeteshe shtatzan pasi kjo ndodhi qka mendoni ju ju lutem per pergjegjjen a eshte diqka.nor male kjoo

  • says

   Po, perderia ajo eshte brenda mundesh te mbetesh shtatzene por kjo gjithashtu varet nese edhe ti ke qen ne ditet kur mund te mbetesh shtatzene sepse jo ne te gjitha dite mund te mbetesh. Pra, nese keni pas mardhenie ka mesi i ciklit menstrual ateher gjasat i ke ma te mira te kesh mbetur shtatzene, nese jo, ateher mundesit i ke te vogla te kesh mbetur shtatzene. Shendet dhe suksese.

 71. Ari says

  Prshendeje dokor, faeminderit per kshillat qe na jepni, une para tre jave kam pas mardhenje, mas tri jave e kam bere restin dhe me ka dalur negativ dhe doke qarte, por jo tek gjinokolgu, a ka mundesi me te paren here te dihet saktesisht apo duhe ta bej prap.

  • says

   Ari, ka mundesi qe ne te paren here te mos marresh rezultatin e sakt e kjo ndodh zakonisht kur e ben testin heret, dmth ne ato dite kur hormoni hCG te mos jet i pranishem qe te kapet nga testi dhe te tregoj qe je shtatzene. Keshtu qe mund ta besh testin prap e gjithashtu nese te jane vonuar periodat ben ta vizitosh edhe mjekun/gjinekologun e atje e kupton me mire. Shendet dhe suskese.

   • Leta says

    Pershendetje dr.une I kam pasur periodat me 10.11.2014 dhe 3 dite pas mbarimit te periodave kemi kryer marredhenie te pambrojtura me burrin kam dhimbje te lehta barku lodhje fryerje ne gjoks dhe dhembje ne prekje te gjoksit. Desha te pyes nese ka gjasa te jem shtatzene apo jo? Dhe a eshte heret te beje nje test shtepiak?? Ju lutem me tregoni.. Zoti ju bekofte

    • says

     Leta, nese i ke pas periodat me 10 Nentor dhe deri tash akoma nuk ju kan ardhur, ateher duke u bazu ne shenjat qe i tregove ne komentin tuaj mund te themi se mund te jesh shtatzene… dhe po mund ta besh testin se nuk eshte heret. Shendet dhe gjith te mirat.

     • Leta says

      Pershendetje dr. me fal kam ngaterruar daten se i kam pasur me 10 dhjetor e jo nentor me fal…si mendon a eshte heret te beje nje test shtepiak..kam disa simptoma te shtatzanise apo duhet te pres deri me 7 ose 8 janar? Faleminderit per kohen tuaj dhe per pergjigjjet..Shendet

     • says

      Varet se sa te gjat e ki ciklin… nese e ke 28 dite deri 30 dite, qe dmth cdo 28 – 30 dite ke periodat atehere eshte pak heret, por nese e ke ciklin me te shkurte shembull cdo 23-25 dite ke periodat, ateher mund ta besh testin. Shendet dhe gjithe te mirat.

 72. vale says

  Pershendetje Dr. Desha te bej dhe nje.pyetje kam pasur mardhenje.ama.normale dihet nuk jam rujtur mirpo mas I kryva pun e gjith sperma e.burrit ishte trek lune mirpo ne mengjes kur u zgjova per urinen me.dul diqka bardhe shum emadhe nuk e.di qka.ke ajo a.mos ke ndosha memestracionet e.bardha apo sperma e burrit qka.mendoni ju se eshte e pse eshetu ndodhi ju kisha lut per pergjegjjen ju faleminderit.shumee

 73. flora says

  Pershendetje dr…deshta te pyes kto barna (Clomiphene citrate 50mg)mi ka qit dr dhe me ka then ti perdori vetem 5dite,qe 3muaj boj kontrolla tek dr,dhe ende nuk ka asnje rezultat te 7zanis,tashtem u bonen qe 1vit e 3muaj qe dua te mbetem 7zan…a duhet ti vazhdoj kto barna apo vetem siq me ka then aj Dr. 5dite. Faliminderit e pun te palodhshme.

  • says

   Flora, vazhdoj po aq sa te ka keshilluar mjeku, ato barna jane per ta mundesuar ty qe te kesh ovulim, dmth te zhvillohet, rritet, e piqet veza dhe te lirohet per tu fekonduar.

 74. tringa says

  kam pas mardhenje me te dashurin ne gjysmen e ciklit por vetem pak por mostracionet me kane ardhe me kohe a mund te kem mbetur shtatezene

 75. Ari says

  Faleminderit shume per gjithe keto sqarime, desha te pyes edhe diqka une jam e gjate 1.70, mirpo pesha ime eshte 54 kg. desha ta di a ko ndonje vitamin per te shtuar peshe perveq qe duhet me pas ne rregull orarin e ushqimit se ka filluar te me behet disi si kompleks, kam perdorur dy muaj tableta Once Daily te Krugerit qe jane si shtese e ushqimit(tableta gjermane) qe jane me 24 vitamina dhe minerale qe mi ka rekomanduar nje farmaciste mirpo nuk me kane ndikuar asgje asper te me shtuar orkesin as per te shtuar peshe …

  • says

   Ari, per te shtuar ne pesh duhet te hash, edhe pse ndoshta nuk te hahet aq shume gjate tri vakteve, pervec 3 vakteve te ushqimit (mengjes, drek, mbrembje) provo te hash ngapak ngado qe sillesh posht e larte. Pak aty, pak ketu plus mengjesi, dreka dhe darka, e bejne punen e vet dhe do arrish te shtosh pesh aq sa ke nevoj. Shendet dhe suksese.

   • Ari says

    Une i ha shumicen e kohes te trija vaktet perveq mengjesit qenuk mehahet shum pak por nuk kam shtuar peshe, desha ta di perveq ketyre vakteve a hyn ne pune edhe ndonje vitamine, sikur ato qe i ceka Once Daily qe i kam perdorur apo vetem te ha ushqim..Faleminderit per keshillat tuaja.

    • says

     Ari, po mund të marrësh edhe vitamina sepse sidoqoftë ato janë të nevojshme për shëndet të mirë.

   • Greta says

    Pershendetje doktor,kam 5muaj qe po perpiqem te ngel shtatzene por nuk kam rezultat kam patur infeksion urinar qe e kam kuruar por sme ka ikur plotesisht cfar duhet te mar qe te mbetem shtatzene dhe per cfar sherben acidi folik?do te isha shum mirnjohese me nje ndihme te vogel flm shum

    • says

     Greta, së pari prap të sugjeroj të vizitosh mjekun e të shohësh nëse je shëruar plotësisht nga ai infeksion, këtë gjë duhet edhe burri ta bëjë sepse edhe ai mund ta ket infeksionin. Acidi folik zakonisht jepet për të parandaluar një gjendje që quhet (spina bifida) që disa fëmijë lindin si pasoj e e mungesës së acidi folik, por, përveç tjerash Acidi Folik në disa studime është parë që ndihmon që të mbetesh shtatzënë, dmth ti rrit gjasat. Acidi Folik është Vitamin B9… këtu e kem ni artikull rreth acidit folik… shëndet dhe çdo të mirë.

     http://sherohu.com/vitamina-b9-folate-apo-acidi-folik

     • greta says

      domethene pa me ikur komplet ifeksioni nuk mundem te ngelem shtatzene?

     • says

      Ti shtatzene ndoshta mundesh te mbetesh, edhe pse veshtire, por nuk preferohet te mbetet shtatzene pa u sheruar nga infeksioni

 76. sara says

  pershendetje lajmerohem nga sllovenia desha te pyes per shtatzani kam dy djem 18 dhe 16 e kam deshir te kem edhe nje femi po jam e dyshimt qe jam shtatzan se me dat 27 qershori am pas veq ni dit shum pak e tash prap me 19 korrik prap ashtu nuk kam pas shum a eshte e mundur qe kam mbet isha te mjekja por nuk mundi te shifte asgje jam 38 vjeqare testi e kam bere para 5 dite por me dul negativ

  • says

   Sara, veshtire qe mund ta dij nese ke mbet shtatzene, nje shenj e shtatzanis eshte edhe pak gjak (disa pika) qe verehen mu rreth kohes kur pret menstruacione, dicka e njejt me at qe pershkruajte ti me larte… por kjo prap nuk do te thote se ke mbet shtatzene. Ajo qe te sugjeroj eshte qe nese nuk ke mbet shtatzene kesaj radhe, ateher te fillosh te marresh acid folik, te ushqehesh pak me mire se zakonisht (dmth me shume pem e perime), dhe provo prap rreth kohes kur mendon se ke ovulacionin. Shendet dhe suksese.

 77. Ari says

  Faleminderit nga zemra per keshillat e juaja, vertet vlejn shume,ma lehtsove pak a shume sikletin qe e kom, mirpo per te vertetuar saktesisht, e bej testin te henen, mirpo edhe nje pyetje se e zgjata se frika ka qene se me heret gjithmone i kam pasur periodat 4-5 dite e tash vetem 3 dite dhe me pak gjakderdhje, mos eshte ndonje qrregullim apo qe edhe jam agjerushem, suksese per juve..

  • says

   Ari, mundet te jet crregullim se sa ka mund te shkaktohet nga agjerimi nuk e di, por vetem pse kesaj radhe ke pas menstruacionet per vetem 3 dite prapeseprape nuk do te thote se kemi ndodnje problem. Sidoqofte, per cdo rast beje testin e gjithashtu po pate mundesi vizito edhe mjekun e atje i kupton gjerat me mire pas kontrolles. Shendet dhe cdo te mire.

 78. Ari says

  Pershendetje doc.kam nje hall te madh , ne daten kur kan pasur te me vin periodat me kan ardhur tamam ne date mirpo jo si zakonisht por vetem tri dite dhe me pak gjak jo si zakonisht mbas 2jave mardhenje, a paraqiten simptomat e shtatzanise mbas 2javeve, kam pas dhimbje barku dhe nja 4 dite fryrje gjoksi dhe dhimbje te gjoksit, mirpo tash jo nuk me dhembin gjoksi as simptoma tjera, nu kam kam as temperature as te vjellura perveq ketyre simptomav, a ka mundesi te kem mbetur shtatezen edhe pse skam bere ende tes, ju lutem te me ktheni pergjigjeje..

  • says

   Ari, sipas te gjitha atyre qe shkrove nuk duket se ke mbet shtatzene. Mund ta besh testin e besoj se do te bindesh me test :). Shendet dhe cdo te mire.

 79. Mimi says

  Zotri doktor kam pas mardhenie me date 25 qeshor , dhe periodat me kan adhur me daten 26qeshor dhe me kan perfunduar njejt si gjeth , tash pres peroidat me daten 26 prap ? A munde qe te kem ngel shtatzane

  • says

   Mimi, sipas gjitha gjasave nuk ke mbet shtatzene sepse ne kohen kur ke pas mardhenie gjasat per te mbet shtatzane jane minimale (afer zeros). Shëndet dhe çdo të mirë.

 80. riki says

  pershendetje
  pasi lexova artikullin tuaj dhe pash ne shum pytje jeni pergjigj lexueve ,vendosa te ju shkruaj me shpres se do te kem nje pergjigje sa do pak qe do te me ndihmoj.
  Jetoj ne Austri dhe tani qe dy vite kam dhembje ta mdha ne fundin e barkut ne pjesen e majt,dhe me pastaj dhimbja vazhdon neper ter funin e barkut shpis dhe me kok dhembje,ket dhimt ne fillim e kam pasur ni her ne mes te ciklit ,mirpo tani e 8 muaj dhimbja vazhdon te jet me e shpesht ,saqe ne kohe te fundit dhimbja eshte gati qdo 5 dite,,mjeket me kan then qe e kam ni miom por ,mioma eshte e vogel dhe ajo nuk asht shkaktar i dhimbjeve ,kam ber ni kontroll me laroskopi dhe mjeket nuk kan arrit te shohin problemin ,tani para dy jave mjeku me ka then qe eierstok zündung ,kam marr antibiotik ( tarivid 400 mg 1×1 1 tabl,,fluconazol 1×1 ,7 dit,)mjeku me ka sygjeruar te marr pilila (mandonela)qe te me rregullohen cikli dhe te largohet dhembje ,mirpo prap nuk kam pas sukses dhimbja vazhdon te jet e perhershme dhe shum e padurushme,tani qe kam filluar te marr keto pilula mestacionet i kam pa nerpre jan ber 18 dit pa nderpre,mejku me a then te perdor nga dy pilula ,gjakderdhja nuk eshe ndal ,tani jan ber 25 dit me mestruacione ,mjeku me ka then te vazhdoj me nga dy pilula deri sa te nderprehet gjakderdhja ,nese nuk ka sukses me bae ni nderhyrje me kyritazh,mirpo problemin e dhimbjeve ende mbete i pa zgjidhur ,mjeku sot me thae qe nuk kam ide pasi qe krejt analizat jan ne rregull ,nga vjen kjo dhimbje ,kam ber cd,nderhyrje me laroskopi,kontroll te internisti dhe qdo eshte eshte ne rregull,dhimbja ime fillon ne anen e majt te funit te barkut,dhimbja eshte e njejt sikur don te lindesh femij ,ashtu e ndjej qe diqka po don mem dal ,kur marr ni hap kunder dhimbjeve (maxalen),mbas 4 orve ndalet dhimja dhe del gjak,ju lutem nese kam qen e qart rreth pytjes sime ju falenderoj ,pres ni pergjigje mundesishtune per momentin jam e shqetsuar per ket dhimbje ne fund te barkut pasi qe eshte shum e shpesht dhe e pa durushme ,per gjakderdhjen qe kam ket muaj nuk me shqetson shum ,pasi qe me ni nderyrje me kyritazh mjeku ka then qe qe rregullohet,gjithsesi ju falenderoj ,

  • says

   Sadete, e shoh se gjithçka që duhet bërë të veç ke bërë dhe për çudi akoma nuk është zbuluar arsyeja e dhimbjeve. Ajo mioma që përmende edhe pse e vogël nuk do të thotë se nuk mund të shkaktoj të gjitha këto dhimbje që ke, përveç tjerash ajo që mjekët të kan thënë se ke (eirstok zundung) ndryshe quhet pezmatim i vezorëve dhe ka disa arsyeje që e shkaktojn por tek ti është intersant që gjithçka është bërë për të zbuluar arsyen dhe prapë mjekët janë pa zgjidhje… e gjitha çfarë mund të them është që të ndrrosh mjekun, thjesht për të parë nëse ka ndonjë mendim tjetër dhe nuk i dihet nganjëher kaq nevoitet që të zbulohet arsyeje a dhimbjeve dhe bëhet zgjidhja. Të uroj shëndet dhe çdo të mirë.

 81. vale says

  Flmd per pergjegjjen doktor jeni shum i sakt PO dhe nje pyetje nese mundeshe nje pergjegjje d.m.th me pushu 3 muj dit mos me pas mardhenje me burr mas tre muajve me provu prap shtatzanin a me thot keshte…dhe nese me vonohen prap a ka gjasa me ndodhe e njejta gj…

  • says

   Vale, nuk tham qe nuk guxon me pas mardhenie por tham qe mos me provu me mbet shtatzene, ketu eshte dallimi. Se sa ka gjasa te ndodh prap e njejta gje nuk mund ta dijm. Shendet dhe cdo te mire.

 82. Ana says

  Kam kryer para disa javeve maredhenie sexuale dhe nuk kam perdorur mjete mbrojtese dhe kam voni, te mesnstruacioneve por i dashuri nuk e ka kryer brenda spermen por dyshoj se kam ngelur shtatezene a ka mundesi?

  • says

   Ka mundësi si jo por sigurt nuk mund ta dijm, bëje testin shtëpiak dhe shko vizito mjekun atje e kupton më mirë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 83. Mimi says

  Pershendetje doktor , kam pas mardhenie 1apo 2 dit para menstruacioneve pa derdhje te brendshme , menstruacionet i kom kry njejt si gjeth , tash jon bo 2jav pas kalimit te menstruavioneve dhe skam asnje shej deri tash veq se sot kam pasur temperatur qe mkan ndodh shum here pershkak te lodhjes se jam pa gjaksi . Ju lutem me ktheni pergjigjen se a ka gjasa te jem shttzane??

  • says

   O Mimi, po ty me sa shoh un akoma nuk t’ka ardh koha e periodave. Kur i ke pas periodat per her te fundit edhe kur pret te vijen prap?

 84. vale says

  Faleminderit doktor per pergjigjjen tuaj PO ashtu me.ka ndodhur edhe mua shumm kam pas perioda dhe copa gjaku kogja te mdhaja a ka ketu ndonje qetsim apo ndoshta vet siq e ceket edhe ju vetvetiju a ka ndonje problem ketu ajo me tregoni ju lutem faleminderit per pergjegjjen tuaj…

  • says

   Vale, e gjitha qe tash te sugjeroj eshte te besh prap vizit te mjeku qe ta shohesh nese ka nevoj per pastrim te metutjeshem sepse nganjeher ndodh qe mos te mund te pastrohet trupi vetvetiu e per kete nevojitet ndihmja e mjekut. Nese gjithcka eshte ne rregull dhe nuk ka nevoj, une besoj se nuk dot ket nevoj per pastrim, ateher provo prap shtatzanin pas 3 muajve pushim nga menstruacionet e fundit…. dmth prit edhe 2 apo 3 menstrucione dhe tani prap provo. Kjo per ti dhene kohe trupit te pushoj dhe marr veten qe te jet i gatshem per te filluar shtatzanine. Merr acid folik qe tash, ket mund ta gjesh ne cdo barnatore. Shendet dhe suksese.

 85. Mimi says

  Pershendetje jam ne hall . Kam pas mardhenie 1-2dit para menstruacioneve , menstruacionet mkan ardh me rregull edhe mu kan kry me kohe . tash jon bo 2 jav qe mkan kalu skam asnje shej perveq se sot ku mershin mendt , a ka gjasa te jem shtatezane

  • says

   Mimi, qe te mbetesh shtatzënë dy dite para menstruacioneve është gati e pamundur dhe fakti që të kan ardh menstruacionet do të thotë se nuk ke mbet shtatzënë, tash vetëm nëse ke pasur prap mardhënie pas menstruacioneve e ke mund të mbetesh shtatzënë se përndryshe duhet të jet çrregullim i ciklit per këtë vones që po thu që ke. Të sugjeroj ti bësh një vizit mjekut (gjinekologut). Shëndet dhe suksese.

 86. marsilda kaca says

  pershendetje me falni qe po behem e bezdisur por me kuptoni jam vertet e shqetesuar doja tju pyesja dhe per nje gje tjeter kam lexuar ne net qe mbase mua veza mund te mos me piqet asnjehere sepse un jam shum e dobet dhe nuk ha mire si mendoni mund te jete ky nje problem qe un nuk ngelem shtatezan dhe kam kaq shum dhimbje barku gjat periodave shum faleminderit per ndihmen qe na jepeni vertet

  • says

   Marslida, në disa studime që janë bërë mjekët kanë ardhur në përfundim se të qenit nën-peshë apo mbi-peshë shkakton probleme në aftësinë e mbetjes shtatzënë. Kështu që bënë mirë që ti të shtosh peshë, të kesh shëndet më të mirë që ti rritësh gjasat për të mbetur shtatzënë.

  • says

   Pershendetje deshta tju pyes diqka .te dielen ne mbramje kam bo mardhanje dhe skap perdorur mjete mbrojtse dmth qe e kom bo brenda saj po jom shku i kom ble hapat qe mos me jet shtatzan po mbram perseri kom bo mardhanje dhe perseri e kom bo brend saj a kan efekt qata hapa qe i kom ble per mos me jet shtatzan e qka duhet te veproi ju lutem me tregoni

   • says

    Toni, varet se far hapa jan ato, nese jane hapa qe quhen kontraceptiv emergjent ateher duhet te kan efekt, perndryshe keto tjerat hapa qe parandalojn shatzanis duhet te merren qe nga fillimi i ciklit. Shëndet dhe çdo të mirë.

 87. flaka says

  pershendetje.q e keni mundesi te me tregoi mua qe 12 dit mu ka vonu cikli testin e par qe e kam ba me ka dal pozitiv te 10 dit qe mu kan vanu kam shku te dr, ajo prap ma beri nje test me dul negativ , me kqyri ne ultraza tha doket nje hijezim sakt sun vreke tjeter gje ma shum. prap un tek shtepija kam ber test me ka dal negativ mu ende cikli nuk me ka ardh kisha dasht nga ju qe te di si qendron gjendja tek un a mundem me u kan shtatzan edhe pse mua sme dalin testet e fundit pozitiv

  • says

   Flaka, mundesh te jesh shtatzënë edhe pse testi ka rezultuar pozitiv sepse nganjëherë ndodh që testi të mos e kap HCG hormonin që të tregoj që je shtatzënë. Sidoqoftë, nuk ke ç’bënë tjetër vetëm se të pritsh edhe pak nëse të vijnë periodat.

 88. Saranda says

  Pershendetje doktor: Jam shtatzan 23javsh po tash qe bera kontrollen e fundit me dha ket bari ta perdori ne Vagin ITAMELAGIN 500mg aosht diqka e domeshme per shendetin e femis faliminderit per pergjigjet e juaja.

  • says

   Saranda, po sikur të ishte e dëmshme për shëndetin e fëmijës nuk besoj se mjeku do ta jepte! Herav tjera mos ngurro po pyet mjekun, ‘doktor, pse ma ke përshkruar këtë medikament, çfarë kam, pse duhet ta marr, çfarë janë rreziqet tek fëmija’ kjo është edhe arsyeja e vizitës te mjeku. Itamelagin është kundër infeksionit kërpudhor. Shëndet dhe çdo të mirë.

 89. marsilda kaca says

  pershendetje , ne ditet e fundit periodat i kam si ngjyre kafe psh 3 dit kam gjak pastaj ditet e tjera jane ngjyre kafe a jane normale keto ,ju faleminderit

  • says

   Duket se janë normale, vetëm se nëse i ke të çrregullta, dmth të luhaten disa ditë nga dita që pret të vijnë, atëherë ndoshta nuk janë normale, përndryshe janë normale. Sidoqoftë sa i përket dhimbjeve që të shkaktojnë një mund ta them se nuk je e vetmja, por ajo që të sugjeroj është që të vizitosh mjekun nëse nuk e ke vizituar deri më tani e atje do mësosh më mirë për të gjitha këto pyetje që ke. Shëndet dhe çdo të mirë.

 90. tina says

  nese para 7 muaji kam qen te mjeku per fotografim rendgen a pengon mbas 7 muaji shtatzanin rendgeni apo jo? dua pergjigjje..

 91. vale says

  Pershendetje doktor desha te bej nje pyetje ka 6 muaj we tentoj te mbes shtatzan gjithom periodat ikom pas te rregullta ne muajin maj sme ka ardhur period at 1muaj e 10 dite nese ka mundesi mem treguar pse eshte ky qrregullim a mos ndoshta qe provoj te mbes shtatzan me luajn periodat apo si vetem per kete desha te pyes periodat ikom gjdo 25. Ju lutem per ni pergjegjje ju faleminderit per mirkuptimm…

  • says

   Vale, ajo vend prej 1 muaji që ke pas ndoshta edhe ka qenë çrregullim por ndoshta edhe ka qenë shtatzani e cila ka dështuar vetvetiu…. shumë gra mbeten shtatzënë pa e ditur, kanë vones periodash prej disa ditësh dhe kur të kenë periodat ato janë më të rënda, me më shumë gjak dhe copa gjaku, që është shenjë abortit spontan. Unë nuk mund ta dij pse ke patur at çrregullim nëse ka qenë çrregullim, këtë mund ta mësosh te mjeku pas kontrollës. Kështu që të sugjeroj të vizitosh mjekun atje do i kuptosh gjërat më mirë rreth shëndetit tuaj. Shëndet dhe suksese.

 92. arjonaaa says

  Pershendetje perseri, desha te ju beje edhe nje pyetje kohet e fundit me jane shpeshtuar menstruacionet e bardha, mos eshte dicka rrezik kjo? flm

  • says

   Menstrat e bardha zakonisht janë shenjë infeksioni kështu që të sugjeroj të vizitosh mjekun. Shëndet dhe çdo të mirë.

 93. BEKIM says

  PERSH.KAM BER SEKS ME NJE FAJZ KURSE NE DITEN E NESRMIT ME KA THEN QE KA TUG E KEM BA PA PREZERVATIV KURSE BRENDA NUK KA DEPERTU SPERMA JU PERSHENDES

  • says

   Bekim, nuk ka mundesi te ket mbet shtatzene menjeher te nesermen, ndoshta ka pas ndonje mundim ose helmim, por shtatzani nuk nodh kaq shpejt.

 94. arjonaaa says

  Pershendetje, desha ta bej nje pyetje, un jam 23 vjecare periodat i kam cdo 3 jave, qe zgjasin 3 dite zakonishte kam shume te ftofte gjate asaj kohe dhe behem shume nervoze, a eshte normale kjo?
  Pres pergjigjen tuaj
  Faleminderit

  • says

   Arjona, nuk je e vetmja dhe gati te gjitha femrat kane nje ndryshim ne disponim gjate kohes se menstruacioneve. shendet dhe cdo te mire

 95. gona says

  Une nuk jetoj ne ks mjeket si kan rekomandu asnje terapi qe te mjekohet por i kam qu kto anliza ne ks dhe nje mjek ja ka dhen te perdor bioarginina i ka then se me kto do sherohet dhe ska me pas kurfar problemi me por ka nje vit qe i ka perdor kto dhe asnje rezultat, qfar me kishit rekomandu ju per me pas ruzaltat mjekimi ju falimnderit

  • says

   Gona, nese nuk ka sukses edhe pas terapis ateher te sugjeroj te konsideroni edhe opsionin e mbaresimit in-vitro, qe ndryshe e quajen (in vitro fertilisation). Shendet dhe suksese

 96. likja says

  pershendetje doktor periodat per her te fundi i kom pas me 12 qeshor tash kom vonim qe 3 dit ka mundesi me qen qregullim gjat mardhenjes se par seksuale gjat humbjes se vergjenitetit falmiderit per pergjigje te deshiroj sukses ne jet

  • says

   Likja, ka mundesi ashtu si te thash, por nese i fejuari nuk ka kryer brenda dhe seksi ka ndodh vetem pak dite (2-3 dite) para kohe kur pret te kesh periodat, ateher mund te them se gjasat qe ti te kesh mbetur shtatzene jane mjaft te vogla, prandaj po mendoj se ndoshta eshte crregullim e jo shtatzani. Sidoqofte, te sugjeroj ta vizitosh mjekun per cdo rast dhe atje e kupton me mire arsyen e voneses. Shendet dhe suksese.

 97. gona says

  Pershendetje.. Jam e martuar qe 4 vite ende skemi femij, analizat i kemi ber te gjitha mua me dolen mir burrit i ka dal volumi i spermogramit i Vogel 1.5ml dhe 8 mil qeliza ne 1ml a ka gjasa te mbetem shtatzen me kto apo nuk majfton per nje shtatzani pres pergjigjejen ju falimnderit

  • says

   Gona, gjasa ka por ato konsiderohen shume te vogla kur numri i spermes ne 1mm katror eshte nen 15 milion, ce dmth cfaredo numri nen 15milion per cdo milimeter katror konsiderohet si numer i vogel dhe kerkohn te medikohet. Shendet dhe suksese.

 98. likja says

  pershendetj doktor deshta me ta ba nje pytje jam 22 vjeqare kam ba perher te par mardhenje seksula me 7 por mostracione i kom me 10 mukan vonu qe 3 dit dhimt nuk kom a egziston mundesia me mbet shtazan ndersa i fejurai nuk e ka futur seprem mbrenda ak mundesi naj far qregullim te mustracionve ikom pas te regullta pershendtje dhe gjitha te mirat

  • says

   Likja, gjasat per te mbet shtatzene pak dite pare menstruacioneve jane shume, shume te vogla dhe nese nuk ka kryer brenda ateher gjasat qe te kesh mbetur shtatzan jane minimale. Kjo duket te jete me shume crregullim se sa shtatzani. Por kur i ke patur periodat per her te fundit?

 99. maki says

  Un kam abortu qe 9 muj se dy aborte i kom pas e tash as mramti i ka 9 muj qe kom abortu se njo 4 muj kom pushu se u pata trazu shum e tana qe 5 muj jam tu nga tu shku te mjeku e tu ba analiza po tash un kur po i kam mestracionet bahna kaps a ka naj efekt negativ kjo qe tash e tutje me mbet shtatzan edhe a guxoj me perdor naj tarapi me u rregullu se un tash vetem kam fillu te mos ruhem qe i kam pas mestracionet e fundit te mbes me barr ashtu me thave edhe ti dje e thash..

  • says

   Perderisa nuk ke mbetur shtatzënë mendoj se guxon te perdoresh terapi kunder kapsllekut por kur te mbetesh shtatzënë nuk guxon të marrësh medikamente pa u konsultu me mjek. Sidoqofte, menstruacionet (periodat) janë proces mjaft kompleks që shoqërohet me ndryshime hormonale e këto ndryshime shpesh dinë të sjellin probleme si pagjumësi, ndryshim në disponim… e nganjëherë edhe kapsllëk. Por, për ti ndihmuar trupit tuaj pi uje me shume dhe ha ushqime me fiber, lexo këtë artikull për të mësuar për ushqimet që kanë fibër. Shëndet dhe suksese.

   http://sherohu.com/top-10-burimet-e-fibres

 100. Klea says

  Pershendetje.Ciklin e fundit e kam pasur me date 15 qershor dhe nga data 25 qetshor dhe 4 dite me pas kam bere sex te pa mbrojtur dhe qellimin per te pasur nje bebe kam simptoma te tipit lodhje,gjum,dhimbje te fundit te barkut por dje bera testin dhe doli negativ.ciklin e kam te rregullt fhe i bie te me vi me date 13.Doja te dija nese eshte heret per te pasur nje rezultat (10-14dite pas kryerjes se mardhenies se pa mbrojtur),apo rezultati eshte i kapshem tani?Eshte kjo koha e mjaftueshme per te pasur rezultat nga testi apo detyrimisht duhet te pres ardhjen ose jo te ciklit per tu siguruar?Faleminderit!

  • says

   Rezultati mund edhe te mos rezultoj pozitiv nese behet heret, nganjeher tek disa gra rezultati eshte i kapshem edhe disa dit para kohes kur pret periodat, por tek disa tjera nuk eshte ky rast. Keshtu qe te sugjeroj te presesh deri pas se nesermes dhe te provosh prap. Shendet dhe suksese.

 101. bardha says

  Pershendetje me beni halla qe po ju mundoj amen deshte te di ju lutem qe keni mundesi te me jepni nje pergjijje,un jam shtatzen 5 jav dhe deshta te di a ben dom agjerimi per embrijonin un agjeroj qme kishit rekomanduar ju a te agjeroj a jo ju pres pergjigjjen

  • says

   Bardha, nuk rekomandohet te agjerosh gjersa je shtatzane sepse rrezikon te demtosh foshnje prandaj nuk te sugjeroj te agjerosh dhe me sa di ne islam nuk kerkohet qe grat shtatzana te agjerojne por keto dite duhet ti kompenzosh dhe te agjerohen pas shtatzanis, dmth duhet ti kryesh borgjin kur mundesh. Shendet dhe cdo te mire.

 102. maki says

  Ju Pershendetje un po jes shtatzan po spo me zgjat shtatzania e po du me dit psee se qe dyy her mka ndodh me met edhe me abortuu a munesh mem spjegu se qka esht shkaku qe un po abortoj 2 muj edhe 2 e gjys deshiroj me quu ni shtatzani deri nfund po spo mundem e qa mkishe than ti doktorr admin.. Se tash po mendoj veq me mbet shtazan po kam deshir me dit se po me ndodh e njeta gje prap e me dit ndonje shkak.

  • says

   Maki, mas pari prit se paku 2 muaj pas abortit qe te fillosh te provosh te mbetesh shtatzene, beje kontroll te mjeku tash dhe gjithashtu dy muaj perpara fillo merr vitamina prenatale (vitamina te shtatzanis), ushqehu mire me sa me shume ushqime natyrale si pem e perime, pi uje se paku 2 litra ne dite, mos u streso dhe friko po mendo pozitivisht dhe mendo se do ta qosh kete shtatzani deri ne fund, bej prap nje kontroll te mjeku para se te filloni te provoni dhe e keshtu besoj se do t’ia dalesh. Shendet dhe suksese

 103. maki says

  Maki..kam pas doktorr dy aborte njeri 8 jav tana kom pushu 6 muaj tana pas 6mujve kam mbet apet shtatzan 12 jav po pram kom abortu qka me kishe kshillu….Kam ber analiza e kom bo paptesitin, e kom boo troch, tana Se, hemogron,urinen, CRP edhe tash mas mramti e kom boo kariogram edhe un edhe idashuri jem edhe kejt kan dal mir ne prejashti te urines me kan dal disa bakterje kisha edhe gjeksim nvete kisha infeksion po kam mor disa nikcione thash jam mir , edhe mjeku me ka than se nuk e dii pse ke pas dy aborte me vezort i ke mir mitra mir po me thot sdi qysh duhet mu kan ma mir per te mbetur shtatzan po qa me kishe kshillu tash per me mbet shtatzan dmth ntetor kam abortu qe 9 muj e tash deshirojm me dashurin te kem femii,.. Mestracionent i kam pas, pas abortit 28 dit 28 dit24dit 24dit 24dit 23dit
  26dit .20dit prej Nentori a i kom mestracione me rregull mos esht naj problem me too se ..
  Edhe jam kan te mejeku para dy jave kom bo kontroll edhe mka qit me pi folan edhe tha mos u ruj mo munesh me mbet shtatzan e tash i kom pas me 3 korrik e tha si ti krysh mestracionet mos u ruj a jam duke vepru mir ndoshta e teprova poo kam nevoj per kshillaa flm per mirkuptim pres pergjigjjen tende…

  • says

   Pershendetje, vazhdo merr folan dhe provo ashtu si ju ka keshilluar mjeku sepse gjasat i ke te mira te mbetesh shtatzene duke marr parasysh se mu tash ketyre ditve ti pritesh te kesh ovulacionin (lirimin e vezes nga vezoret) dhe se gjithcka duket ne rregull me shendetin tuaj. Shendet dhe suksese.

 104. Dafina says

  pershendetje,a esht normal me te ardh menstracionet me datë qdo muj,edhe a esht normal me te dhimt zorra e trash,mu edhe pom ajet pak edhe tug,ndoshta per ket nuk mund te mbetem shtazen,flm

  • Dafina says

   Dmth me 10 i kom pas mujin e kaluar e me kan ardh me 10 prap,nuk e kom gjith keshtu,nganjeher 2 dit me heret,a i kom ne rregull,se lexova nje faqe kur jan te parregullta.ifektohem shpesh,a mund te di si meret infektimi kaq shpejt,

   • says

    Dafina, infeksionin mund tia bartni njani tjetrit (ti dhe burri) kur ti sherohesh ai e ka, nese ai sherohet ti e ke dhe keshtu ia bartni njani tjetrit. Duhe te sherohehi te dyt sepse infeksioni bartet nga njeri te tjetri. Sa per faktin qe periodat te luajn dy dit ne muaj nuk do te thote medoemos se jan te crregullta. Shendet dhe cdo te mire.

  • says

   Dafina, nuk mund te them se kjo mund te jet arsyeja por per kete te sugjeroj te vizitosh mjekun e besh kontroll se atje e kupton me mire, se sa i perket ardhjes se menstruacioneve gjithmon ne daten e njejt (dmth gjithmon me 30tin cdo muaji) kjo eshte normale. Shendet dhe cdo te mire.

 105. nora says

  pershendetje jam nje vajz 20 vjeqare probemi im eshte se kam disa cistra ne anen e djatht te vezores njera edhte me dimension 40me 39 jan duke u kontrrollu tek gjinekologu qe 2 a 3 mjek jam duke i ndrruar sepse nuk po hiqet e kam kit problem qe 2 vjet kisha dashur nje zgjidhje nese mundeni mem kshillu po ashtu deshta tju pyes a mundem me mbet shtatzan nese i kam keto cistra po ashtu edhe duke i perdorur hapat jasmin a ka mundsi me mbet kam pas mardhanie para no jave mustracionet i kam pas me te 9 po i kam te qrregullta kam dhimbje barku po ashtu edhe therrje ne shpin a ka mundsi m e mbet po ashtu edhe ne cilen jav munesh me e di qe ke je shtatzan kam nevoj per kshillen tuaj

  • says

   Nora shumica e cistave largohen vetvetiu por nganjher ato ngecin keshtu si rasti e sidomos kur rriten tani ato fillojn shkaktoj dhembje e probleme tjera dhe per kete, varesisht nga lloji cistes, madhesia etj, mjeku ndoshta rekomandon te largohet me operim. Besoj se kete ta ka permendur edhe ndonjeri nga keta mjek te cilet i ke vizituar? Shendet dhe cdo te mire.

 106. tringa says

  a ka mundesi me mbet shtazene me nje te shtine te penisit ne vagine doktor edhe te per te paren here me prish virgjinitetin

  • says

   Tringa, gjasat jane te volga, por dy sene duhet ndodh per te mbet shtatzene. 1) Duhet te jesh ne kohen e ovulacionit, dmth ateher kur lirohet veza nga folikuli dicka qe ndodh nje her cdo cikel menstrual dhe at ka mesi i ciklit, dhe 2) duhet te ket sperm per ta takuar vezen qe te mbetesh statzene. Nese ke qen ne kohen e ovulimit dhe ai ka kryer brenda ateher ndoshta ka mundesi te kesh mbetur shtatzene, nese nuk ka kryer brenda ateher nuk besoj se ke mbet. Shendet dhe cdo te mire.

 107. Dina says

  Pershendetje,kam 7 vite qe nuk mund te mbetem shtatzen,mjeket me thon mir,por kohen e fundit me jan lajmeruar cistat vetem ne anen e majt ne vezore.dikush me ka then se jam e ftohur,jetoj ne gjermani,a mund te me ndihmoni,dhe si ti largoj cistat.faleminderit

  • says

   Dina, cistat dine te largohen vetvetiu me menstruacione pa nderhyrje por nganjher nuk largohen dhe keshtu ju pengojn te mbeteni shtatzene. Nese te jane lajmeruar ateher vizito prap mjeun ose gjej nje mjek tjeter dhe besoj se do e zgjidhesh kete problem. Shendet dhe suksese.

 108. Saranda says

  Pershendetje Doktor deshta te ta bej nje pyetje un tash kam 21jav qe jam shtatzen po aosht normale se un zakonisht e ndij benin ne fund te barkut aosht normale kjo se ekom shtatzonin e par flm per mirkiptim dhe per pergjigjet tuaja.

  • says

   Saranda, po eshte normale dhe levizjet shpesh ndjehet edhe ma heret. Shendet dhe cdo te mire.

 109. tringa says

  kam pas marrdhenje me te dashurin e ku e kam humbur virgjinitetit vetem atehere a kam muj me mbet shtatezene dhe vetem 5miniuta kam bere seks e po tutna mos kam mbet shtatzene

  • says

   Tringa, po ka mundesi nese e ka kryer brenda, nese jo ateher mundesit jane te vogla. Shendet dhe suksese.

 110. alina says

  Une kam prit menstruacionet ne fund te muaj qershore,gjinjte i kam te fryra nga data 16 ,sa jave duhet te kem qe jam shtatzene .

  • says

   Me cilen date ke pasur periodat heren e fundit? Gjeje kete dhe nga ajo dite llogarit sa ke qe je shtatzene. Shendet dhe suksese.

 111. gesa says

  Pershendetje jam 19 vjeqare dhe kam pasur mardhenje me ta dashurin mirpo me jan vonuar mujoret 6 dit kam ber 3 testa dhe me kan dal negativ a jam shtatez apo jo ju lutem me ndihmoni :(

  • says

   Gesa, mundet te jet thjesht crregullim cikli por nuk perjashtohet mundesia qe edhe te jesh shtatzene edhe pse testi nuk ka rezultuar pozitiv. Sugjeroj te vizitosh mjekun.

 112. Mimo says

  Pershendetje,
  Jam 20 vjecare dhe nje nate para se te me vin mestracionet kam pasur mardhenie me te fejuarin, pasi me kaluan isha ne pushime me te dashurin dhe kemi pasur mardhenie, dhe tash kur u ktheva me kan ardhur mestracionet ngjyre kafe. Dmth i bie qe pas 2 jave prap me erdhen mestracionet. A ka mundesi qe te kem mbetur shtatzene, edhe pse i dashuri nuk eshte derdhur mbrenda,ju lutem shume te me ktheni pergjigje sepse jam shume ne stres.

  • says

   Mimo, eshte pak heret te dihet nese je apo nuk je shtatzene. Prit deri sa te vije koha kur pret periodat dhe ateher mund ta besh testin, kuptohet nese nuk ju vijne periodat. Kjo mund te jet edhe crregullim ama sidoqofte prap askush ska se si te tregon tash nese je apo nuk je shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 113. alina says

  pershendetje.Doja te di nga cila jave e shtatzenis paraqitet fryerja e gjoksit .

  • says

   Ato ne fakt fillojn te fryhen dhe behen te ndjeshme qe nga java e 3 apo 4 e shtatzanis, dmth nga ato ditet kur pret menstruacionet dhe akoma nuk e di nese je apo nuk je shtatzene.

 114. rina says

  pershndetje d.r jam 28 vite qe 4 vite jam martu po sjm met shtzan hale kotrrola baj mir um thojn periodet ikam gjdo 28 dit aosht e rregull kojo prshndes klm qe mund me kthy pergjegjje

  • says

   Rina, nuk do te thote se problemi eshte tek ti, ndoshta problemi eshte tek burri, le te bej ai kontroll te shoh. Shendet dhe cdo te mire.

  • says

   Mund ta veshtirson te mbetesh shstatzene dhe mund te sjell probleme edhe gjat shtatzanis, prandaj nese je shtatzene dhe ke kete problem ateher te sugjeroj ta vizitosh mjekun.

  • says

   Zakonisht kjo eshte shenj infeksioni (yeast infection). vizito mjekun atje e kupton me mire.

 115. vissi says

  mirdita jom e martume qe 11 mmuj e kom provu me met shtazan po skom mujt jom kon ne kontroll te mjeku me ka than i ke 3 sistame ndimen e mjekut mu heken por parp skom met tash para ni muje jom kon prap mka than mir je veq se mitra esht ne form harku si zemer po me ka than qe ka raste qe jon shtatzan kurse mens.si jom martu gjeth po mvin para kohe a paraqet problem dallimin mes mujve esht se zgjatin 33 dit 17 dit 26dit 24dit cili esht menidi yt e pres pergjigjen tuja

  • says

   Merit, po normal qe paraqet problem cikli juaj i cili eshet shum i crregullt ku ke dallim prej shum ditesh (33, 17, 26, 24). Pozicioni i mitres nuk ka shum lidhje me aftesin per te mbet shtatzene, kurse periodat e crregullta si ne rastin tuaj jane nje arsye qe ti ndoshta nuk po mbet shtatzene. Vizito prap mjekun dhe bisedo me te rreth ketij crregullimi qe ke. Shendet dhe cdo te mire.

 116. marsilda kaca says

  pershendetje doja te dija ne qofte se jemi alergjike ndaj spermes cfare siptomash kemi ju faleminderit

  • says

   Përveç që vështirëson aftësin për shtatzënë nuk ka dihet se ka tjera simptoma. Alergjia ndaj spermës bënë që trupi të reagoj dhe krijoj antitrupa që ndalojnë lëvizshmërinë e spermës kështu duke e bërë të vështirë shtatzaninë.

 117. ela says

  pershendetje pres te behem nene per her te par dhe kerkoj ndihme nga ju nese mundeni, me 15 qershor kam kalu periodat per her te fundit me 25 menduam te nisim nje beb po doja te dija nese nuk me vijne periodat kete muaj,dhe jam shtatzene kur mundem qe ta filloj numerimin e muajve te shtatzanis me 15 qeshor apo kur? faleminderit shum per ndihmesen qe ju jepni nenave te cilat jan te interesuara .

  • says

   Po, dmth shtatzania juaj llogaritet nga 15 qershori pra dita e pare e periodave te fundit. Shendet dhe suksese.

 118. besa says

  te pershendes doktor i nderuar desha met pyt kur ka mashkulli munges te spermes qka duhet me perdor flm

  • says

   Besa, se pari duhet te behet kontroll mjekesore per te shikuar nese ka ndonje problem shendetesore e pastaj te veprohet.

 119. Dona says

  Ju pershendes shum deshta me ja shtu ni pytje me 1 prill i kom pas me 5 i kom pas diten e fundit tash i kam 3 muj shtatzan mjeki po me thot amo deshta me dit prej ciles dit duhet me i ngje ditet si duhet me i dit javet .edhe jom ka kom shum te vjellun me shtatzani deri kur zgat te vjellrit normal?

  • says

   I njeh nga dita e pare e menstruacioneve te fundit, qe dmth nga nje prilli. Te vjelluar nganjeher largohen nga tre mujori i dyte por shpesh her vazhdojn deri ne lindje, keshtu qe mesohu pak a shum se si ti menagjosh, te hash me nga pak dhe me shpesh gjat dites.

 120. besa says

  Jam besapo e tregoj hallin tim menjeher.Mua kan pas mem arh mostracionet mrt 15 po nuk em kan ardh e met 16kom bo seks me partnerin tim po ai ka qen me masa mbrojtse(komdom) a ka mundesi me mbet shtatzan se un zakonisht i kom mostracionet e qrregulluara e hala sem kan ardh mpstracionet.

  • says

   Besa, kishte qen mire nese e bo ni kontroll te mjeku sepse edhe pse nuk besoj se mund te jesh shtatzene prap nuk i dihet. Te mjeku e kupton arsyen e voneses dhe nese ke nevoj per ndonje terapi per ta rregulluar ciklin menstrual.

 121. lina says

  i nderunar doktor kisha dasht me ta ba ni pytje un me heret i kam pas ciklin qdo 28 dit por tash me kan luejt tash i kam qdo 32 dit dmth me vin me dat i kam pas me 26 maj me kan ardh me 26 qershor e po du me dit kur muj me pas kohen e ovulimit

  • says

   Lina, sipas ciklit ditet kur ti mund te mbetesh shtatzene jane ditet 13,14,15,16 dhe 17 e ciklit. Dita e pare eshte ajo kur i veren menstruacionet, dita e fundit dhe njeherit edhe e pare e ciklit te ardshem eshte prap dita kur i veren menstruacionet. Shendet dhe suksese.

 122. Liza says

  Pershendetje,

  Ciklin e fundit e kam pasur me 31 maj. I kam te rregullta 26-28 dite, ccdo muaj. A mund te kem ngel shtatzen edhe pse po kam dhimbje shpine dhe barku sikur dojn met ardh periodat? Kur ta bej testin? Flm

  • says

   Akush nuk mund ta dij me siguri, ndoshta edhe ke mbetur por ashtu sikur edhe vet ke tregu shenjat (simptomat) e para-menstruacioneve jane te ngjashme me ato te shtatzanis, keshtu qe nese nuk te vijn sot ose neser ateher beje testin dhe shiko. Shendet dhe cdo te mire.

 123. flora says

  Pershendetje dr…mestracionet i kam pasur me 3-8 qershor…por qe 2 dit kam dhimbje te barkut,dhe me mirren ment,dhe kam kok dhimbjem,si mundem ta di qe jam 7zan…faliminderit

  • says

   Flora, mund ta besh testin tash por ndoshta eshte pak heret dhe kjo varet nga dita se kur pret te vijn periodat e ardhshme. Duke llogarit daten 3 qershor si diten e pare te ciklit (at dite kan fillu periodat), sot me 25 qershor pra eshte e 23 dite. Prandaj po te them se ndoshta eshte pak heret te dihet nese je shtatzene apo thjesht keto simpotoma qe ke jane shenja te para menstruacioneve. Shendet dhe cdo te mire.

 124. says

  Përshëndetje Dr. kam pas nje abort para
  Dy dite kam qen 1muj shtatzan mbas sa mujve
  Mundem me provu per me mbet shtatzan
  Prap a mundem me pas ndonje problem
  Qka me kshillon ti. Te lutem ma kthe pergjigjen
  Flm

  • says

   Dafina, duhet mi dhan pushim trupit tuaj nja dy muaj se paku ne menyre qe te kthehet ne vete e te jet i gatshem per shtatzani. Se a do te kesh problem ne shtatzanin e ardhshme kete askush nuk mund ta dije. Shendet dhe suksese.

 125. tina says

  jam tina perseri desht met pyet per kunat teme i ka tri qika e tash nuk po munet me met shtatzan mjeku i ka than mir je.amo kjo po ka qef me pas nje djal qfar keshilla ja jep e kam drejtu edhe ata ne ket faqe tanen ma kthe pergjigjen te lutem

  • says

   Tina, vetem pse ka deshtu te mbetet shtatzene deri tash nuk do te thote se ka ndonje problem, nese mjeku ju thot se ska probleme shendetesore ateher puna eshte se nganjeher thejsht nuk mund te ja qellojm. Dmth qe nuk ja qellon qe qeliza mashkullore (sperm) te takohet me qelizen femrore (vezen). Shendet dhe suksese

 126. tina says

  faliminderit shum per pergjigje.gjethsesi me duhet ta bej nja kontroll dhe ta di te verteten se nga vin keto dhimt se edhe me desht me met shtatzan nuk guzoj asesi njeher.edhe njeher flm shum per keshilla tua se gjithmon na jep per gjithqka te duam e te respektojm shum.se edhe per keshillat e tua ne diet te sukseshme kan pas rezultate te un kalofsh mir shendet e gjdo te mir ne jet edhe ty………..

 127. Dafiinnaa says

  Pershendetje Dr. Jam shtatzane qe 1muj e gjys dhe qe 3dit i kam sikur mestracione por jo shum jam shku te mjeku kam ba kontroll me ka than qe ështe normale ska diqka. Rrezik arsyja qe i kam Tha qe ki shum tubune por me ka than qe me ba edhe nje tjeter kontroll me 1korrik kam me shku me ba. Por jam ba merak shum mos po i ndodh diqka bebit dhe deshta nje kshill prej teje qka mundesh mem than.
  Flm dafina qdo tmir. Pres pergjigje.

  • says

   Dafine, po pate mundesi bej kontrollin tek ndonje mjek tjeter sepse kurdo qe lajmerohet gjaku, sado pak qe eshte, gjithmon rekomandohet analiz me e thell per te pare gjendjen e shtatzanis dhe zbulu arsyen pse ke ket rrjedh gjaku. Prap, mund te them se ndoshta nuk eshte per tu bere merak sepse ka shume gra qe gati gjat gjite shtatzanis kan pak rrjedh (ca pika) dhe prap e qojn shtatzanin deri ne fund dhe lindin femij si normal si tjerat. Shendet dhe cdo te mire.

 128. tina says

  pershendetje nuk dita ku te drejtohem thash te ju pyti juve njeher.jam 22vjeqare kam nja djal.shtatzan nuk deshiroj te mbes njeher por kur kam mardhenje me burr me dhemb shum funi i barkit mashum shkon ka ana e djatht jam e shqetesuar shum qka mundem me pas ajo dhimt e fort e humb edhe deshiren per seks ju lutem me tregoni per qka vin ato dhimt aq te forta ky problem mu ka shfaqur qe 2 muj me respekt tina

  • says

   Tina, kjo mund te jet ngase ka mundesi te kesh cist ne vezor, por nuk ka asesi ta dijme arsyen dhe te jemi te sigurt pa bere kontroll te gjinekologu. Keshtu pra te sugjeroj te vizitosh mjekun qe te mesosh arsyen e ketyre dhimbjeve. Shendet dhe cdo te mire.

 129. marsilda kaca says

  pershendetje doja te pyesja per dicka ,kushurires time 18 vjece i jane nderprere periodat qe para 2 vjetesh cfare problem mund te kete ajo dhe cfare duhet te bejme ju lutemme ndihmoni faleminderit

 130. marsilda kaca says

  pershendetje ,kam 2 vjet qe dua te ngel shtatezan por e pamundur kam bere vizita me kan thene qe nuk kam gje tani un kam lexuar se ne qofte se kemi gypat e follopit te bllokuara shtatezania eshte e pa mundur por ne qofte se un e kam kete problem cfare shqetesimesh mund te kem dhe si kurohet ,ju faleminderit

  • says

   Marsilda se pari duhet kontroll me i thell per te pare nese i ke te mbyllur tubat/gypat fallopian e vetem ateher tani mund te vendoset cka te behet tutje. Nese jan te mbyllur ne shumicen e rasteve ka sukses dhe hapen me ane te nje operimi te leht qe shpesh behet me laparaskop.

 131. anaa says

  pershendetje cikli im eshte me 15 i rregullt dhe zgajt 3 deri 4 dit a mund te di kur ndohdhet koha e ovullacuionit ju flm

  • says

   Anna, a mundesh ti te tregosh se kur pret te vijne periodat heren e ardhshme sepse vetem keshtu tani mund ta dijme perafersisht kur mund te kesh ovulacionin.

 132. lauresa says

  pershendetje! kam bere seks te pambrojtur qe 2-3 dite por jemi ruajtur, dhe tani une kam dhimbje ne fund te barkut. a mund te jete dhimbja shenje e shtatzanise tjera simptoma nuk kam dhe nese do pija nje pilul urgjence a ka efekte anesore ?

  • says

   lauresa, nuk te sugjeroj te pish ndonje pilul per dhembje sepse nuk i dihet ndoshta edhe je shtatzene edhe pse je ruajtur nganjeher ndodh shtatzania. Shendet dhe cdo te mire.

 133. bardha says

  Pershendetjt un qe dy vite martes nuk mundem te mbetem shtatzen mbash disa problemve te bakterjes echeria coli dhe chlamidia mirepo keto jan rregullu mbas terapis problemi tash qee kam qe 3 muaj mua mu vanohet cikli 7-8 dit si psh.ne muajin e kaluar i kam pas me 29.04.13 dhe ket muaj me kan ardh 05.06.13 si do e kishit komentuar ket qeshtje a esht cikel i rregullt ky ju pres pergjigjjen gjith te mirat

  • says

   Bardha, ky mund edhe te jet cikel i rregullt. Sidoqofte, keto dy infeksione qe ke permend mund ti ket edhe bashkshorti keshtu qe po qe se ti je sheruar ai ka mund te ket gjat gjithe ksaj kohe e prap ta bart tek ti. Keshtu qe do ishte mire qe edhe ai te kontrollohet e te sherohet nese kerkon nevoja. Ashtu si te thash ciklin qe ke mund edhe te jet normal edhe pse eshte pak me i gjate se ciklet e zakonshme prej 28-31 ditve. Te sugjeroj te provoni shtatzanin ne mes te ciklit, e gjithashtu te blesh test ovulacioni se keshtu e din kur e ke kohen e ovulimit dhe atyre ditve te provoni. Shendet dhe cdo te mire.

 134. linda says

  pershendjetje admin kam shkruar para dy jave .. un te henen e ardhshme i bej dy jav se kam provuar me mbet shtatzennn mestracionet ende sme kan ardhur edhe i kam pasur ka data 27 prill 2013 .. edhe gjumi me mbyti si ne shtatzaninn e pare.. testin e kam bler po ende se kam bere. a mos esht heret per test? edhe urinimi i shpesht me mbyti edhe anten zgjohem zakonisht nuk me mundon naten shpesh..

  • says

   Linda, i ke te gjitha shenjat qe mund te jesh shtatzënë, e tash mund ta besh testin e përveç tjerash duhet edhe të vizitosh mjekun e atje i kupton të gjitha. Sipas atyre simptomave që ke përshkruar jam mjaftë i bindur se je shtatzënë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 135. greta says

  pershendetje po perpiqem te ngelem shtatzene por nuk kam rezultat e kam ciklin e crregullt ciklin e kam her 37 dit her 40 dit kur mund ta keme ovulimin?dhe a mund te ngelem shtatzene nese kam pak infeksion urinar?fml

  • says

   Greta ke cikel te gjat prej 37-40 ditve por edhe pse ndoshta mund te jet cikel normal i juaji prap nese ke infeksion gjasat qe te mbetesh shtatzene i ke me te veshtira e pervec tjerash nuk rekomandohet. Me kete lloj cikli prej 37-40 ditve, ateher ovulacionin duhet ta kesh ka ditet 18,19,20,21 te ciklit. Sidoqofte, mendoj se ke crregullim dhe duhet te konsultohesh me mjekun per te pare se cka mund te besh. Shendet dhe cdo te mire.

 136. Flooraa says

  pershendetje per her t’fundit kam pas mardhanje me 18.5 qat koh sa mka kalu ciki mujor ishte vetem pak ne fund qysh vin kurse tasht edhe 1 jav ekam prap cikli nfillim kisha lodhje vjellje dhimbje barku sikur kur dojn met ardh menstruacionet por ket javen e fundit jo a mundem me qen 7zan ?

  • says

   Floora, te gjitha keto qe ke preshkruar jane shenja qe mund te jesh shtatzene e ndoshta edhe je por sigurt nuk mund te themi. Po deshe qysh neser mund ta besh testin dhe ta shohesh. Uroj te jesh shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 137. Linda says

  Petshendetje un e kam djalin dy vjeqar dhe po planifkoj per femin e dyt po mas lindje shum mu qrregulluan periodet sedi met vertet daten e fundit per djal sksm pas problem per shtatzani qe prej heres se par qe kam provu kam mbet mbram e provova perseri dhe esht heret te them se sot kam dhimbje te lehta poo pytja ime edht nesenuk me vin qto dit periodet a mund te kem mbet shtatzen. ??

  • says

   Linda, nuk mund te dihet nese ke mbet shtatzene kur ke periodat e crregulluara por njera nga shenjat kryesore te shtatzanis eshte kur nuk vijne periodat keshtu qe mund te themi se ka mundesi te kesh mbetur shtatzene.

 138. says

  Pershendetje admin , une mardhenjen e fundit e kam pas para 2 jave , pastaj e kisha ciklin pak me vonese dhe kisha shume mundime si psiqike ashtu edhe fizike sepse une kam sindromin paramenstrual , por kete her gjoksi me eshte enjtur shume dhe me eshte forcuar , poashtu edhe barku , kjo eshte normale te cdo cikel i imi por me ardhjen e ciklit i kaloj keto ndryshime , ciklin e pata e kalova si zakonisht me zgjati 5 dit dhe nuk kam gjakderdhje te shumte , por gjoksin ende e kam te forte dhe barkun e enjtur , a ka mundesi qe me ngel shtatzane , dmth mu fekondu qeliza veze dhe me ndodh edhe nje cikel menstrual , apo ndoshta eshte vetem pse jam bere mereak ? Faleminderit per kohen .

  • says

   Zakonisht kur ke perdiodat do te thot se shtatzania nuk ka ndodh por ka ca raste kur edhe ndodh edhe pse rrall, nuk po themi qe je shtatzene por nuk pe perjashtoj mundesin krejtesisht. Mund te jet thjesht nga meraku, por per cdo rast te sugjeroj te besh nje vizit mjekut te mesosh me shume. Shendet dhe cdo te mire.

 139. Saranda says

  Pershendetje Doktor deshta te pys tash jam ne javen e 17 nuk kam pas problem asnjeher ne ket shtatzoni osht shtatzonia e par. Por dje dhe sot po kam dhimbje ne lukth kaniher shum aosht diqka rrezik per bebin me tregoni ju lutem faliminderit per murkuptimin tuaj nga saranda.

  • says

   Saranda, po kjo nuk duket se eshte rrezik per bebin asgje por ty te bezdis sepse ta duke u rrit e zhvillu fryti e ngacmon lukthin sepse ngushtohet hapsira, e kjo mund te jet edhe per shkak te ndoni ushqimi qe han. Sidoqofte, bej vizit mjekut e atje e kupton me mire. Shendet dhe cdo te mire.

 140. says

  Pershendetje.
  Deshiroj te mbes shtatzane kohen e fundit po dua qe te bej edhe Sport , psh te vrapoj dhe disa ushtrime per muskujt e barkut. Po du me dit se a pengojn kto lloj sporti shtatzanin?
  Gjithashtu me DIT se sa Jan gjasat per tngel shtatzane ne qofte se mbrenda ni cikli vec ni her ke pas mardhenje dhe at perafrrsisht diten Kur ndodh ovolucioni, pasi un mund ta vrej se kam dhimbje ne vezore at dit qe zgjat per reth nja 2 or. Falemunder per mundin. Tung

  • says

   Te merresh me sport nuk pengon te mbetesh shtatzene, te besh ushtrime me intensitet te larte mendohet se pak a shume pengon te mbetesh shtatzene por ushtrime me intensitet te mesem, pak ecje e vrapim, peshngritje me pesha te lehta, nuk pengoj bile ndoshta edhe ndihmojn qe te mbetesh shtatzene. Sidoqofte kur te mbetesh shtatzene me pas me nuk ke nevoj te besh barkore (ushtrime barku)… ket e di vetvetiu por vetem thash ta permend. Shendet dhe cdo te mire.

 141. Lita says

  Tung lita nga zvicra Jukam shkru Edhe ma heret Puna qe nuk kemi fmi une jam mir Po burri ka Probleme me sperm e Cila asht shum e dopt Po ktu mjekt ikan thon ni operacjon me Bo Puna kanalin e spermes me qel Po mjekt ktu nuk na garantojn qe ka sukses Edhe burri ka refuzu qka me kishit kishillu ju une kam Bo kuntrolla mir jam Edhe une kam pas fmi ju lutem ma ktheni pergjegjjen suksese lita

  • says

   Lita, ky vendim ju takon juve, gjasat i keni 50/50 dhe askush nuk mund te ju garantoj. Ju duhet te vendosni nese ia vlen apo nuk ia vlen te nderhy kesaj procedure.

 142. beta says

  Pershendetje .. jam 6 jav e gjysme shtatzene por isha te mjeku dhe ende nuk i shihet zemra gjithashttu afer kam nje cist sa permban rrezik dhe a ka mundsi ne 7 jav te mos degjohet zemra

  • says

   Beta, eshte shume heret te degjohen te rrahurat e zemres, sidoqofte ato fillojne te degjohen nga java e 8 e nganjeher vetem mbas javes se 10. Ne pergjithesi cistat e vogla nuk preken fare deri ne lindje pervec nese ka ndonje dyshim dhe shkakton ndoni problem, perndryshe nuk preken.

 143. rina says

  pershendetje dr desht ni pyte periodet ipat nermla sot 5 dit me vin shum te kafta sot amun me nimu ju pr klm

 144. Gold says

  pershendetje doktor deshta tju pyes se cilat jan shenjat e para te femres per te mbetur shatzene pas mardhenies ?? a mund te ket ndonje shenje !!

 145. linda says

  Peshendetje deshta te pys mitra ime eshte permbys deshta te di a mund te mbes shtatzan dhe kisha dasht te mi jepni disa keshilla flm ju lutem ma ktheni pergjigjjen

  • says

   Linda, nuk do te thote se nuk mbetesh shtatzene vetem se e ke mitren te permbysur, kjo eshte sikur dikush qe ka sy te zi e tjetri te kalter. Por nganjeher kjo shkaktohet edhe nga ndonje inflamacion keshtu qe ben mire ta eliminosh kete te dyten e mjeku ju tregon. Per te shtuar gjasat fut nje jastek perfundi per te ngritur komblikun pak me larte dhe pas mardhenieve qendro ashtu e shtrire per 30 minuta. Shendet dhe cdo te mire.

 146. Dona says

  Halo ju pershendes shum une isha shtatzan edhe i kisha 6 jav ,amo sod qe e pataa kontrollen beben nuk mujti me pa a munet kjo me ndodh edhe pse i kom gjasht jav mos me mujt me pa beben apo kjo ndodh veq ne gjermani apo osht gjo normal ..

  • says

   Eshte heret te verehet, te rrahurat e zemres zakonisht degjohen nga java e 8 e shtatzanis, keshtu qe mos u bej merak se do ta veresh heren e ardshme kur te besh vizit mjekut. Shendet dhe cdo te mire.

 147. rina says

  pershndejt dr jam 28 vjeq qe 4 vite jam martu po ende sjam met shtatzan kontraolla kam ba mir po um thojn do vitiam folio forte thirren mi ka dhan mejku po iperdot ju pershndet qe mun me nimu

  • says

   Rina, ato qe ti ka dhen mjeku jane acid folik dhe ti vazhdo merri sepse jane te mire si per ty ashtu edhe per foshnjen kur te mbetesh shtatzene. Por, nese gjithcka eshte ne rregull me ty ather ju sugjeroj qe edhe burri te bej nje kontroll se mos ndoshta problemi eshte tek ai. Shendet dhe cdo te mire.

 148. mirije says

  Mirmbrems doktor mjeku me thot krejt regull vetem se vendi ku depertin sperms mbrenda fuhet zmadahet 20 tbehet se kuptoj su mzundet tregullohet kjo a ka barna per zmadhimin e vendit analizat krejt mir jsn vetem ktu a psk problem vendi zmadhihet qe soerma depertoje mrenda krejt jasht mdel u mbita te shku te mjeku spi di ma ckat bej menstracionet nregull i kam uj per muje mvin spi di ms ju lutem me keshilloni dicka cks tbej flm per pergjigjen gjfo tmir ne jet

  • says

   Mirije, kjo do te thote se ndoshta kanalet (tubat fallopian) i ke te mbyllur. Te keshilloj mjeku ta besh edhe nje test tjeter per te pare nese i ke kanalet e mbyllura, nese jo ateher pyete se si vertetohet kjo e nese kanalet jane te mbyllura ateher ndoshta vetem me nje nderhyrje te lehte me laparaskop mund te rregullohet. Shendet dhe cdo te mire.

 149. Dona says

  Mirdita dr .. E bona sod testin e me dul ni shej e kuqe e njona si hije e sjom ka di a pozetiv a negativ me qat hija .. Te lutem me tregoo

  • says

   po lexo udhezimet ne test se aty shkruan sidoqofte duket se te ka dal pozitiv sipas asaj qe po pershkrun. Shendet dhe cdo te mire.

 150. Dona says

  Mirdita ju pershendes Dr … Deshta me ju pyte rreth shtatzanis ,me kan ardh me 1 dhe i kam perfundu me 5 prill .i kom prit me 28 a 29 mem ardh menstracionet po nuk me kan ardhur hala se e une jam njer nder ato qe i kan me 27 -29 dit menstracionet.. Ma hollesisht gjdo 3jav . e sod me ka dhimt barki dhe mendova se me erdhen po me kishin shku ato te bardha me fal per shprehje ..

  • says

   Dona, per shkak te voneses se menstruacioneve ndoshta edhe je shtatzene. Tash mund ta besh testin po deshe e gjithashtu te sugjeroj te vizitosh mjekun se atje e kupton me mire arsyene e voneses se menstruacioneve. Shendet dhe cdo te mire.

 151. Jehona says

  dr.deshta me te pyt mestracionet mu kan vonu qe 1muj e 15dit..e kom ba testin e 7zanis me ka dal negativ,kam qen te dr.me ka kontrollu ne ultrazan edhe aty nuk me tha asgje me tha vetem trubellt po duket,me ka then qe hajde mbas 1jave.por ne ftyr me kan dal shum disa puqurra ashtu vetem po me kuqen e po me ajen.dy here e bera testin me ka dal negativ

  • says

   Jehona, kjo vones dhe bllokim i menstruacione ka mundesi te jet si pasoj e ndonje crregullimi, shembull ke ndonje ciste, kete vetem e thash si njera nga arsyet e voneses dhe nuk do te thote se koj duhet te jet arsyeja. Vizito prap mjekun dhe shiko se cfare eshte problemi. Shendet dhe cdo te mire.

 152. fatmirja says

  pershendetje nga fatmirja jam n javen e 36 t shtatzanis a kom hy n hon teme apo ende
  dhe a mund t lindi me heret a po qysh me ka thon mjeku met 25 maj um ka thon terminin e fundit grat pom thojn qe sit hish t 9 muj e bon edhe barki m ka ra shum posht tash m nuk pom pengon te muskujt ner gji as kur po ha buk spom pengon se me heret skom mujt pi muskujve pres nje pergjigjje klm

  • says

   Fatmirja, lere cfare thojn grate, kur te vij koha per te lindur do te lindesh dhe paske kohe edhe gati nje muaj. Te sugjeroj te vizitosh prap mjekun qe te shoh dhe percjell gjendjen. Shendet dhe cdo te mire per ty dhe foshnjen qe do lindesh.

 153. rina says

  flm shum qe me keshillon me fjla te mir po ikam pas nermla periodet si gjith flm shum per keshillat qe 4 vit jam martu ende skm met shtazan hale kontrrolla kam ba mir po um thojn ju falmenderoj per keshilla ju kalo mir

 154. rina says

  po un ber test shpeijak um dul pozitiv e tan shkov te majku ma ber parp tesitn um dul pozitiv e um tha perit edh ni jav kontrrol por ato um erdhn si gjdo her ka 5 dit um bajn edh ikam te rregulla qdo 28 dit e qat po um vjn qudi qe testi dul pozitiv e um erdhn periodet te pershndets

  • says

   Rina, ajo qe ka mund te ndodh eshte te kesh qen shtatzene por ke pas deshtim, e deshtimi shpesh ndodh edhe pa e ditur fare dhe eshte i njejt me periodat (menstruacionet) e zakonshme por me pak me shume gjak dhe ndoshta edhe copza gjaku. Ke pasur deshtim apo nuk ke pasur prap se prap te sugjeroj te vizitosh mjekun para se te provosh prap te mbetesh shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 155. rina says

  pershndetje dr kam ni pytje qe mun me ma nimu kish periodet me 3 mars tan me 30 mars kish me mardh po mu vonun dej me 6 prill e ban ni test um dul pozitiv po um erdhn prap qe mun me nimu diqka flm

  • says

   Rina, duhet prap te provosh, kuptohet nese nuk je shtatzene se vetm per shkak se te kan ardhur pak nuk do te thote qe nuk je shtatzene. Kuptohet nese periodat ishin prap si herave tjera ateher nuk je shtatene por po qe se ke pasur vetem pak gjaj, disa piak ngjyr kafe, per nja dy dite e jo me shume, ateher do te thote se prap ndoshta je shtatzene. Sido qe te jete te sugjeroj te vizitosh mjekun e atje e kupton me mire. Shendet dhe cdo te mire.

 156. etleva says

  pershendetje! Ciklin e kam te rregullt,po gjakderdhja me zgjat pak.jam 23 vjece,e fejuar.diten e pare kam shum shum,kurse diten e dyte deri ne gjysmen e saj kam goxha,pastak pakesohen.3 dite me zgjat.a esht normale kjo????

  • says

   Shumica kane perioda qe zgjasin 3 deri 5 dite, po ka prej atyre qe kan periodat qe zgjasin edhe 2 apo 7 dite, keshtu qe kjo konsiderohet normale.

 157. says

  pershendetje admin deshta me ta ba ni pytje i kam pas mestruacjonet me 20 mars e tash kan kalu 6 dit nga data kam cikel 28 ditesh e nuk me kan ardh nuk po e di amund te jem shtatzane apo jo kam nganjerher dhimbe barkut dhe therje her pas here dhe dhimbje te shpines pak fryerje te gjoksasave pak dhimbje te gjoksave kur i prek a ka mundesi te jem shtatzane apo jo pres pergjigjjen tuaj respekt dhe gjdo tmir per ju.

  • says

   Tina, po ka mundesi dhe i ke shum shenja qe mund te jesh shtatzene. Mund ta besh testin tash po deshe e gjithashtu te sugjeroj te vizitosh mjekun se edhe ashtu rekomandohet. Shendet dhe cdo te mire.

 158. vale says

  Ju faleminderit per pergjegjjen ama sot kan pasur mem ardhe memeatracionet met 25 keti muaji per at arsyeje mu rriten gjoksat tash sot ikom vetem pak dhe me dhamin a eshte heret per test a me prit deri ne fund te keti muaji ju faleminderit per pergjegjjen sukeses dhe ti te metutjeshme…

  • says

   Vale, nese eshte dashur te vijne sot ateher prit edhe nja 2 dit e pastaj beje testin sepse forcimi i gjinjeve eshte shenj qe ndodh si para periodave ashtu edhe shenj e pare e shtatzanis, por nese kete gje nuk e ke perjetu me pare ateher ndoshta edhe eshte shenj e shtatzanis. Sidoqofte, prit pra edhe dy dit e pastaj beje testin, kuptohet nese periodat nuk te vijne sepse po te erdhen ateher do to thot se nuk je shtatzene. Shendet dhe suksese.

 159. vale says

  Pershendetje.Dr desha te bej nje pyetje gjoksat a tu rrite. Nese.je.shtatzan apo masi qe ke mbet shtatzan ju faleminderit

  • says

   Vale, gjoksat fryhen dhe jane te ndieshem ne prekje (dhembin) edhe kur nuk je shtatzene por e ke kohen e periodave. Por ato fillojen te rriten e te ndryshojne qe nga momenti kur mbetesh shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 160. dafina says

  doktor nuk jemi kuptuar sa duket dua te them edhe ne qoftse nuk jemi ne ditet kur kryhet ovulimi a mund te ngelemi shtatzen per shembull menstruacionin e kisha me 28 mars, me 14 prill pata mardhenje, ciklin sipas logarive te mija e kam 25, ne kete muaj duhej te me vinin me daten 21 kan kaluar dy dite a ka mundesi te jem shtatezen flm per m,rkupim

  • says

   Po qe se te ka kaluar data kur ke pritur te vijne menstruacionet ateher mund te themi se ndoshta edhe je shtatzene. Per cdo rast tash beje testin dhe gjithashtu vizito mjekun per tu siguruar se gjithcka eshte ne rregull me shendetin tuaj. Shendet dhe cdo te mire.

 161. Sarandas says

  Pershendetje Doktor Un jam shtatzan 11 javesh i boj ehe 2 dit Mbrem kam pas marrdhenje me burrin po mas marshenjes kam pas pak gjakderdhje shum pak me nje ngjyr te qilet te kuqes po ma nuk kam vetem ne ato momente mbrem po jam ber shum marak per benin aosht rrezik ndonje gje pres pergjigje nga ju faliminderit per pergjigjet e juaja me respekt Saranda

  • says

   Saranda, duhet te keni kujdes ne fillim te 3 mujorit te pare dhe 3 mujorit te fundit, aj pak gjak qe ke pas ndoshta ka qen lendim (grrithje) vaginale. Ama per cdo rast te sugjeroj te vizitosh mjekun… kujdes.

 162. dafina says

  desha te pyes a ka mundesi te mgelesh shtatzen edhe nese nuk e kem? d?tet e ovul?m?t sa jan shancet ju lutem me kthen? pergj?gjje falm?nder?t

  • says

   Dafine nese nuk ke ovulim nuk mund te mbetesh shtatzene sepse ovulacioni me fjal tjera eshte lirim i nje veze te pjekur nga folikuli ne vezore. Folikuli merr rreth dy jave per tu zhvilluar dhe pjekur brenda ne vezore e pasi piqet lirohet nga vezori dhe udheton posht ne tubat fallopian ku pret te takoj qelizen e mashkullit (spermadozoiding) per tu fekonduar. Nese takon, mbetesh shtatzene, nese jo ateher veza zberthehet (disintegrohet) dhe nxjerret jashte me menstruacione.

 163. Lita says

  Perseri lita une kam qen e martume me tjeter burr e kam ni qik,e jam martu me tjeter burr e jem martu perseri por burri para 5 vite ka qen ktu ne zvicer me Bo Kontrolla Po mjekt e ktuhit ikan thon qe vetem zoti se na skemi qa te bojm ato voet e fmis i ka te shterrta Edhe Pak sperm qet Edhe shum te holl Edhe ska disponim me pas mardhanje burri asht 40 vjeqar qka me kishit kishillu ju mjek suksese ju lutem kthema pergjegjjen lita

  • says

   Lita, nuk e di nese e keni mendu e shqyrtu mundesin te provosh te mbetesh shtatzene permes IVFs, kjo eshte e vetmi opcion qe ju ka mbetur.

 164. Lita says

  Jam lita zvicra jam 31 vjeqare qe 3 vite jem martu kemi shum deshir te kemi femi Po nuk ja arrijm qellimin ktu ne zvicer kum Bo kuntrolla me kan thon shum mir Po burri nuk ka Bo Po shum rrall kemi mardhanje burri thet skam llusht prej dites e par te marteses nuk jemi rujt qka me kishi kishillu mjek shum kemi deshir te kemi fmi suksese lita

  • says

   Lita, nese gjithcka eshte ne rregull me shendetin tuaj ateher mbetet qe edhe burri te kontrollohet e te shoh se si eshte me shendetin reproduktiv, ndoshta problemi eshte tek ai. Kete duhet ta besh tash… shendet dhe suksese.

 165. mirije says

  Sot esht dita e 5 e periodaveve deri 7 dit kam diten e ovullimit kur e kam si mund tmbes shtazan faliminderit shum per pergjigjen

  • says

   Nese sot esthe dita e 5 ateher kur pret te vijn periodat prap ne muajin e ardhshem, njeh ditet nga dita kur te kan ardh epriodat tash deri tek dita kur pret te vijn prap ne muajin e ardhshem dhe kshtu e gjen se sa te gjat e ki ciklin mesntrual. Ditet kur mudn te kesh ovulacionin jane ditet ne mes te ciklit. Shendet dhe cdo te mire.

 166. mirije says

  Pershendetje jo tash me 16 e prillit mkan ardh mzgjatin deri me 22 prill diten e ovullimit du ta di shkaku pse sen mbes shtatzan u mbita te provu sen mbes ku qendron problemi

 167. vale says

  Pershendetje doktor un kam ciklin prej 25 ditsh a ka mundsi me dit kur esht e mundshme per me mbet shtatzan…rreth muajit ju faleminderit

  • says

   Dmth cdo 25 dite te vijne periodat? Ateher ditet kur mund te kesh ovulacionin ti jane dita 11,12,13,14 dhe 15 e ciklit. Kuptohet dita e pare numerohet ajo dite kur ju vijne periodat. Shendet dhe suksese.

 168. mirije says

  Mirdita jam mirija po mundona me mbet shtatzan peruodat mvijn me 16 prill deri me22 desha ta di diten e ovullimit shkakun pse sen mbes me mirkuptin ju lutem tem ndihmoni i nderuar admin

  • says

   E kur pret te vijn prap ne muajin tjeter? Sepse vetem keshtu e din se sa dit e ke ciklin… dmth me 16 te kan ardh dhe ne muajin tjeter pret te vijn…???

 169. Nora says

  pershendetje Dr.
  Deshta me ua ba 1 pytje un kam 2 her qe tentoj me mbet shtatzan edhe prap ne daten e njejt me vin periodat kam 2 muaj qe me vijn me dat 13…???
  me cilen dat e kam me te leht me mbet shtatzan ??
  Flm shum shum shum

  • says

   Pershendetje Nora, sipas ciklit tuaj qe ke pre 30 ditesh ateher ditet kur pritesh te kesh ovulacionin jane 28,29,30 Prill dhe 1,2 Maji, keto jane ditet e mesit te ciklit tuaj dhe ne njeren nga keto dite pritesh te kesh ovulacionin. Pra ditet kur mund te kesh ovulacionin jane ato qe bien ne mes te ciklit menstraucl. Shendet dhe suksese.

 170. Arta says

  Pershedetje dr..deshta tiu them se kam dhimbje ne fund te barkut,ne 3 ditet para kam pasur shumm mestracione,kurse sot ne diten e 4 kam shum pak nje ngjyr e kafft ashtu por kom dhimbje barku…..dhe acid folik, a mundem me perdor edhe pse jom me mestracione,dhe a duhet ti pi para buke apo mas buke…sa here ne dite..Faliminderit per qdo gje

  • says

   Arta, ato dhembje nuk besoj se jan dicka tjeter veqse dhembje te menstruacioneve, ose ndryshe qe i quajm ngerqe menstruale… Acid folik mund te marresh nga 400-500mg ne dite, para ose pas buke nuk ka rendesi.

 171. Arta says

  Pershedetje dr…ndoshta te kujtohem qe te kam shkruajtur para pak ditesh rreth shtatzanis…me daten 13 prill me erdhen mestracionet,un kam 9muaj qe dua te mbetem shtatzen,mestracionet i kom 28ditesh…Te lutem tregom e qka te perdori qfar te bej te pakten ket muaj te mbetem shtatzene..faliminderit mir mbetesh

  • says

   Arta, nese periodat te vijne cdo 28 dite ateher qe tash fillo merr acid folik, ushqehu me shendetshem pra me me shume pem e perime, pi uje se paku 2 litra gjat gjithe dites, le duhanin dhe duke e marr parasysh se ovulacioni tek ti duhet te ndodh ne njeren nga keto dite te ciklit menstrual (dita:13,14,15,16,17 dhe 18) qe i bie te jen datat 26,27,28,29 dhe 30 Prill, ateher provoni gjate ketyre ditve. Shendet dhe suksese.

 172. Saranda says

  Pershendetje doktor faliminderit per pergjigjet e juaja tash jam ne javen e 9 aosht e mundur me ndie femin e gjall a? Pres pergjigjen e juaj Faliminderit.

  • says

   Saranda, ka java e 8 mund te degjohen te rrahurat e zemres me ane te ultrazerit por nuk je e vetmja qe e ndien femijen duke levizur ne kete jave sepse shum tjera raportojn qe i ndiejn levizjet e femijes, keshtu qe ske pse brengosesh sepse eshte e mundur. Shendet dhe cdo te mire.

 173. says

  Pershndetje.deshta me pyt aka mundsi me mbet shtatzane ne diten e 8 te ciklit.m?ciklin ekam Disa her ka 28 DIT e ket te fundit e pata 29 dit,do te thot se diten e ovulimit e kam diku ka e 14 dit, mir mo ket muj ka nis me ndij dhimt ne vezoren e gjatht prej dites se 12 dhe sot asht dita e 14 un kam prap dhimt ne vezoren e gjatht, shprsoj se me kuptuat. Pershendetje dhe ni her tung.

  • says

   Leonora, po ka mundesi kuptohet nese te ndodh ovulacioni ne at dite por me duket pak heret duke e marr parasysh se ke cikel prej 28 – 29 ditve, keshtu qe keto dhimbt qe ke ndoshta jane per shkak se eshte ka ndodh ovulacioni, e pervec tjerash ovulacioni nuk do te thote qe te ndodh saktesisht ne diten e 14, ai mund te ndodh ne njeren prej ditve 13,14,15,16,17 e bile edhe 18. Me kete dua te them se nuk duhet patjeter gjithmon te ndodh ne diten e 14 edhe pse ke cikel prej 28 ditve. Keshtu qe po qe se ke mardhenie gjate ketyre ditve te ciklit kuptohet gjasat i ke me te mira te mbetesh shtatzene ngase ne njeren prej ketyre ditve ndodh ovulacioni, lirohet veza nga vezori dhe keshtu ka gjasa te mbetesh shtatzene. Shendet dhe suksese.

  • says

   Ju faleminderoj per pergjigjet qe Po i jepni. Kam edhe nje pyetje: gjat kti cikli diku ka e 12 ose 13 dit me kan dal disa pucra per reth fytires ka fyti dhe nuk Jan te zakonshme me ato Kur dalin gjat menst por Jan te mdhaja dhe me dhembin. Aka mundsi deni ndrishim hormonal dhe aka te bej me shenjat e shtatzanis? Nese ka mundsi me mu pergjigj.pershendetje

   • says

    Leonora, ato shenja qe ke munden gjithashtu te jen shenja te ovulacionit, dmth koha kur veza lirohet nga folikuli i pjekur ne vezor. Sepse eshte pak heret te jene shenja te shtatzanis ngase je ne mes te ciklit, e ne mes te ciklit ndodh ovulacioni. Shendet dhe suksese.

 174. drita says

  jo nuk kam pasur cikel t rregullt ka 3 ose 4 muaj s me kan ardh
  kur ka mujt mem ndodh ovulacioni sepse skom pas cikel t rregullt tung drita

  • says

   Nese nuk ke pas cikel te rregullt ateher nuk dihet se kur ka mund te ndodh ovulacioni, ne nje cikel prej 28 diteve ovulacioni zanokisth ndodh ka mesi i ciklit, aty ka dita e 14 e ciklit menstrual, kurse te nje cikel prej 3-4 muajve nuk mund te dihet se kur ndodh ovulacioni. Sidoqofte, tu e marr parasysh se tash je shtatzene dhe se ke pasur menstruacionet nga 18 deri 22 Nentor kurse ke pas mardhenie deri me 5 dhjetor ateher ovulacioni ka mund te ndodh ka 1,2 ose 3 dhjetor. Qe do te thote se eshte veshtire te dihet se cili eshte prindi sepse ke mund te mbetesh shtatzene me njeri apo tjetrin gjat kesaj kohe.

 175. drita says

  perseri drita mua me 18 neter m kan ardh mostracionet met 22 nentor i kom kry i fejumi mu ka derdh nuk jemi rujt deri met 2 dhjetor kom pas mardhanje vetem met fejumin kurse t fejuarin e kom tradhtu met 5 dhjetor po aj nuk mu ka derdh po vetem po friksohem edhe pse nuk mu ka derdh aj ju lutem m tregoni qfar t bej

  • says

   Drit, tash varet se sa te zgjat cikli menstrual, shembull cdo 28 dite te vijne menstruacionet, me te then te drejten eshte veshtire te dihet se me cilin ke pas mundesi te mbetesh shtatzene ngase me te dyt ke pas mardhenie ne kohen kur ke pas ovulacionin, por prap mendoj se e ke me te fejuarin ngase me te ke pas mardhenie me afer kohes kur ka pas mundesi te ndodh ovulacioni, kurse me at tjetrin ke pas mardhenie ka ditet kur ovulacioni veqme ka ndodh. Te thash se nese ke cikel te gjate ateher nuk dihet se cili eshte prindi, por nese ke cikel me te shkurte se 28 dite ateher gjasat i ke shume te mira qe te jesh shtatzene me te fejuarin e jo at tjetrin.

 176. drita says

  jam e shqetsuar ju lutem m ndihmoni sepse skom pas mardhanje veq met fejumin por edhe me ni tjeter un i kom 27 jav amo me pas me t me tjetrin i kisha 24 jav e dy dit a asht per tu shqetsuar apo vetem pse e kom tradhtu t fejumin po friksohem ju lutem m ndihmoni

  • says

   Drita, po që se ke pas mardhënie me te dytë gjatë ciklit të fundit menstrual atëherë nuk dihet saktësisht se cili mund të jetë babai. Po që se ke pas mardhënie me njërin në muajin e kaluar e me tjetrin një muaj më von atëherë me këtë të fundit je shtatzënë. Përndryshe nuk dihet..

 177. fatmirja says

  pershendetja nga fata jam n javen e 34 po kam dhimbje t mjedisit her her a asht nermale apo kan filluar dhimbjet e lindjes

  • says

   Fatmirja, eshte normale te kesh dhimbje te mjedisit ne muajt e fundit te shtazanise, sidoqofte nëse dhimbjet të shtohen dhe shoqërohen me sekretim (lirim) të tepërt vaginal atëherë do bëje mirë të vizitoje mjekun, përndryshe gjthçka është normale. Shëndet dhe çdo të mirë.

 178. drita says

  tung tung nga drita un jom shtatzan desha ta bej nje pytje sa jav t shtatzanis mund ti shtyj a po sa dit aparati i gjinekologve ju lutem m tregoni sa dit i shtyn se po thojn qe ti qet ja ma shum ja ma pak
  flm per mirkuptim klm

  • says

   Nuk mund ti shtyj aparati, javet maten duke marr per baze periodat (menstruacionet) e fundit. Dita e pare e periodave te fundit, dmth dita kur te kan ardh menstruacionet, eshte baza… keshtu qe aparati ska lidhje me ti shty para ose mas.

 179. vale says

  Pershendetje a ka.mundesi me dite a te dhem.kryt para para shtatzanis ju faleminderit …

  • says

   Ka mundesi te dhemb edhe kryet e kjo ndodh nga ndryshimi i niveleve te hormoneve. Shendet dhe cdo te mire.

 180. rina says

  halo ju pershedes deshta me ja shtu nje pytje jam munohna me bet shtazan qe nje vit periodat me vin dy tri dit par kohe kam ba kontrolle te mjeku mir ka than kam pi vitamina acidit folik po burri ju ka dobsu sprehi qe dy muj esht kai pin do hapa orthomol fertil plus ka munds qe kudit sprehi klm

  • says

   Rina, nese gjithcka është në rregull me shenëdetin tuaj atëherë problemi si duke qëndron te burri, pasi të përfundoj terapin le të bëj prap testin dhe shikoj se sa ka përmirësim, ju mund të provoni të mbetesh shtatzënë gjatë gjithë kësaj kohe. Shëndet dhe suksese.

 181. gresa says

  Prsh jom gresa 21 vjeqare e martuar, kom problem me ciklin mestrual kom pas qrregullime prej fillimit kur me kan ardh ne kl 5 deri tani kom perdor disa barna te ndrshme por nuk kam pas rregullim, pastaj nje mjek me tha se kom vezoret keshtu nuk me rregullohen, une kom.cikel qdo 15-16 dit dmth 2 her ne muaj dhe me mbajn 6 dit, deshira ime eshte te dij a mund te mbetem shtatzene dhe kur mund te kem evulacion apo nuk kom.hiq kom provu me mbet shtatzene por nuk kemi mundur, gjithShu kom dhe mustracione te bardha sekret te perditshem perdori zakibisht holloshka te perditshme sepse kom por kom pa eré, kom bo spermogramin me ka dal mire gjithqka vetem disa bakterje kom perdor neo-penotran dhe sigma por nuk ka pas efekt se une prap kom. Ue gjat perdorimit te ketyee kom pas mardhenje me burr se deshiroja te mbetem me barr sa kisha burrin ne ks por me erdhen shum te zeza nuk eshte gjak por shum qe 3 dite shum te zeza

 182. Arta says

  Pershendetje dr,,, un i kom pasur mestracionet me 17mars deri me 22 mars dhe kam bere mardhenje mbas 3dite me burr tanaj prap kam bere ne diten e 13.14.15.kom pauzu nje dit prap kam bere edhe mbas dy dite mardhenje,por kur kam bere mardhenje dr kam ndejtur shtrir por ” me fal ne shprehje”(por ksaj here nuk me ka dal jasht hiq sperma,te pakten esht hera e par qe me mbet mbrenda dhe sme del jasht) se hereve tjerave gjith ne mengjes kur kam dal ne wc me esht dal….a ka gjasa te jem 7zen,dhe dita qe do me vijn mestracionet eshte data e 13prill…besoj qe me keni kuptuar qka kam dashur te them.

  • says

   Arta, shume mire te kam kutpu tash e gjitha qe mbetet eshte te presim deri sa te kaloj data 13 prilli.

 183. Dona says

  Veq diten e para i kom pas ma shum tjera dit krejt pak .e kur po me thu me bo testin . Une kom desht me shku te mjeki po shum lerg e kom terminin .a ka mundesi po thu si jom shtatzana ????

  • says

   Mundesi ka por te sigurt askush nuk mund ta thot. Mbase te ka kalu koha kur eshte dashur te kesh periodat ateher mundesh prap ta besh testin neser.

 184. Dona says

  Mirdita Dr.. ju pershendes shum . une kam menduar si jam shtatzan po jo nuk ndodhi kjo , po e kam ni dyshim ? Muj me par 5 ditet qe i kisha menstracionet me falni ne shprehje i kom pas te kuqe!!! e tash qe me erdhen vetem ne diten e par i pata te kuqe e kto dy ditet tjera te kafta edhe une nermal te une zgjatin 5 dit .tash me sod i kry .edhe 1 Pytje me bo me jet shtatzan gjate periodava a mundet diqka me ndodh te beba se kom ndegju prej thashe themev mundet me ndodh si linda beba pa gjemtyr te trupit .faliminderit shum

  • says

   Dona, me mebet shatazënë gjatë periodava është njëjtë sikur me mbet shtatzënë jasht periodave. Kurse sa i përket asaj qe ke pas vetëm pak menstruacione e jo si më parë e të cilat të kan zgjat më pakë, kjo ndoshta është shenj që edhe pse tkan ardh menstraucionet prap ndoshta je shtatzënë. Nu ka të sigurt asgjë vetëm se po them se ka mundësi që edhe pse ke menstruacione mund të kesh mbetur shtatzënë. Bëj testin e shtatzanis dhe vizito mjekun po pate mundësi atje e kupton më mirë gjendjen tuaj. Shëndet dhe çdo të mirë.

 185. megi says

  pershendetje, jam ne javen e 9+4 dite, a jane normale dhimbjet e fundit te barkut, e kam ate ndjesine sikur duan te me vijne periodat…po ashtu enjtje te gjoksit dhe urinim te shpesht, s po e diskutoj lodhjen, pastaj ha vetem ca me pelqen ca duhet, psh te hash dreken e plote e nxjerr, si ai femija i Vogel me teka ja patate ja djath, me pak fjl bubrroj..flm nga ju

  • says

   Megi, të gjitha këto shenja janë normale, ajo se çka është ka ndodh tash është shtrirja e ligamenteve dhe kjo mund të jet arsyeja e dhimbjeve që ke në fund të barkut. Shëndet dhe çdo të mirë.

 186. vanesa says

  po doktor me keni kuptuar sakte, gjithsesi shum faleminderit per keshillen.

 187. vanesa says

  pershendetje! kam kryer mardhenie te pambrojtur gjat ciklit menstrual nje ose dy dite para perfundimit te tij. kan kaluar 10-12 dit por 5 ditet e fundit kam patur marrje mendsh madje per pak desh me ka ren te fikte, me perzihet dhe nuk kam fare oreks per te ngren. Disa here kam pas dhembje ne fund te barkut. A mund te jem shtatzan apo jan thjesht siptoma te nje viroze?

  • says

   Vanesa, nuk jam i sigurt se a te kam kuptuar mire kur thua “nja ose dy dite para perfundimit te ciklit” dhe mendoj se kur i referohesh ciklit mendoj se i referohesh asaj periudhes kur ke menstruacionet. Nese eshte ashtu ather gjasat per te mbetur shtatzene ne ditet e fundit te periodave (gjersa akoma ke pak gjak) ashtu edhe ne fund te ciklit menstrual (nja dy tri dit para se t’ju vijne periodat, jane te vogla shume por jo krejtesisht te pamundura. Nuk mund ta dijme nese ke mbet shtatzene edhe pse ke shenjat e tilla si dhembjet ne fund te barkut, perzierje dhe humbje oreksi. Keshtu pra ti mund te jesh nje nder ato rastet e rralla qe ke mund te mbetesh shtatzene ne ditet kur shume pak pritet te mbetesh shtatzene. Te sugjeroj te vizitosh mjekun atje e kupton me mire. Shendet dhe cdo te mire.

 188. Dona says

  Miremengjesi Dr …. deshta me te pyte a kisha mujt sod me bo testin , se mu kan bo 3 jav e ni dit .veq po kam angst me bo mos po me del negativ

  • says

   Dona, po qe se e ke kaluar diten kur ke prit menstruacionet ateher mund ta besh, nese jo ateher prit nja dy dite pas dites kur pret te kesh menstruacionet edhe beje testin. Shendet dhe suksese.

 189. Linda says

  Mirmengjesi doktor kam nje pyetje per ju, UN kam tash 8jav qe jam shtatzan mbrem kam pas marrdhenje me burrin po sot ne mengjes kom dhimbje shpine dhe nga fundi i barkut, aka ndonje rrezit per bebin ju lutem me ktheni pergjigjen se jam ber merak per bebin faliminderit per mirkuptiim nga Linda.

  • says

   Linda, dhimbjet duhet te kalojn dhe kjo mund te jet normale por po qe se nuk kalojne per cdo rast te sugjeroj te vizitosh mjekun, pervec tjerash ju sugjeroj te keni kujdes me mardhenie gjate 3 mujorit te pare. Shendet dhe cdo te mire.

 190. says

  hello admin deshta me ta ba ni pytje i kam pas mestracjonet me 13 shkurt po mu kan vanu ne mars u desht mem ardh me 12 mars me kan ardh me 20 mars se normale kom ciklin e rregullt 28 dit po se di pse mu kan vonu e tash spo di qysh me gjet diten kur kam ovulacjon kur mun te jet sipas jush ok qdo tmir pres pergjegjjen tuaj qdo tmir.

  • says

   linda, ka mundesi te kesh qenë shtatzënë dhe mas 10 dite pas kohës kur është dashur të kesh menstruacionet ke pas abort spontan, si mund ta dish nëse ek pasur abort apo jo? Përveç gjakderdhjes ke edhe copa gjaku të zeza. Nëse ka qen gjakderdhje (mesntruacione normale) atëherë mund të themi se ka qenë çrregullim i ciklit menstrual. Pra, nëse ka qenë abort ashtu si e përshkruajta atëherë duhet të pritësh së paku edhe dy cikle para se të provosh prap të mbetesh shtatzënë. Sidoqoftë, të sugjeroj të vizitosh mjekun para se të provosh prapë shtatzaninë, atje e kupton më mirë arsyen e vonesës. Shëndet dhe çdo të mirë.

 191. marsilda says

  ju faleminderit shum per keshillat tuaja po me kan thene doketorret per ditet kur ndoth ovuliacioni dhe e kam lexuar dhe ketu fale jush por asgje prap lexova ketu qe acidi folik te ndihmon te ngelelesh shtatezan a mund ta marr ,doketoret nuk ma kan sugjeruar.ju faleminderit shum per keshillat tuaja

  • says

   Po, mund te marresh acid folik qe tash, bile acidi folik rekomandohet qysh 2 muaj para se te provosh te mbetesh shtatzene per arsye të parandalimit të të ashtuquajtur gjendje “spina bifida” që disa foshnje lindin me të për shkak të mungesës së acidit folik. E në disa studime është parë që përveç tjerash edhe ndihmon për të mbetur shtatzënë. Shëndet dhe suksese.

 192. marsilda says

  pershendetje ju lutem dua te kerkoj nje mendim ju kam shkruar disa here por jam shum e shqetesuar kam gati 2 vjet qe mundohem te ngelem shtatezan dhe nuk ngelem kam bere vizita ne shum doktore me thon qe nuuk ke asgje po ashtu dhe im shoq ka bere vizita dhe i kan thene qe nuk ke asgje nuk e di a eshte e mundur te jesh normale dhe dhe te mos ngelesh kjo gje na ka shqetesur shum disa thon qe eshte stresi ai qe na pengon disa thon qe nuk eshte stresi problemi te gjithe njerzit kan stres ju lutem pres pergjigje jam vertet e shqetesuar flm

  • says

   Marsilda, stresi vertet ndikon, por vetem pse tash te tash qe ndikon negativisht nuk do te thote ta marresh afer zemres kete edhe te stresohesh edhe me shume. Nuk ke pse shqetesohesh po qe se gjithcka eshte ne rregull me shendetin tuaj dhe te shoqit. Ketu ku ke bere komentin shkruan mire se kur mund te mbetesh shtatzënë, dmth duhet të gjesh ditët kur ke ovulacionin (liriin e vezës). Ovulacioni ndodh ka mesi i ciklit menstrual, dmth në njëren prej ditëve të mesit të ciklit menstrual ndodh ovulaciono, pra lirohet veza nga vezorët dhe udhëton poshtë në tubin fallopian, e po që se ke mardhënie në njëren nga ato ditë atëherë gjasat që spermadozoiditët të takojnë vezën janë shumë të mira. Pra, së pari gjej se sa ditë e ke ciklin, (shkruan ne artikull), dhe më pasë gjej ditët e mesit të ciklit dhe përqendrohu të kesh mardhënie gjat atyre ditëve… jo nuk do të thot të mos kesh mardhënie edhe ditve tjera por atyre ditve dueht të kesh medoemos. Shëndet dhe suksese.

 193. rezarta says

  faleminderit sa per informatat te rregulltam qe ne ne mosh te re shume mos te mbetemi shtatezane

 194. dona says

  Faliminderit shum per keto keshilla ! qe po na ndimon shum per gjdo femen ,dhe per gjdo problem …..

 195. dona says

  halo ju pershendes shum shpresoj qe je mire ,deshta me ja shtu ni pytje i kom edhe 3 dit per mem ardh menstracionet i kam bo ato ditet qe me ki tregu me 16.17.18.19.20 . po deshta me te vet a kisha mujt sod me bo ni test qe po me doket ne mengjes shum lukthi po me grryhet edhe po kam qef veq me honger.edhe po kom kapak dhembje ne fund barki ? a ka mundesi per shum pak koh me ndodh kjo.faliminderit shum per vem

  • says

   Dona, ka mundesi te jesh shtatzane ama eshte pak heret ta dish me an te testit sepse akoma nuk ka kaluar dita kur pret te kesh periodat. Beje testin nja dy dite pasi te kalon ajo dite dhe nese edhe periodat nuk te vijne ne diten qe pret ateher sigurisht se do te dali pozitiv. Shendet dhe cdo te mire.

 196. fatmirja says

  pershendetje nga fatmirja jam shtatzan n muajin e 8 por qe dy dit kom dhembje shpine si her her t therrme a asht nermale apo qka mund t jet. klm]

  • says

   Fatmire, je ne javet e fundit te shtatzanis e disa dhimbje te tilla jane te zakonshme, sidoqofte per te qen e sigurt te sugjeroj te vizitosh mjekun nese nuk e ke bere me frik. Shendet dhe cdo te mire.

 197. lediana says

  pershendetje doja tju beja nje pyetje a mund te ngelesh shtatezan ne qofte se je anemike pres pergjigje flm

  • says

   Po mundesh po nuk eshte mire per shendetin tuaj dhe te foshnjes. Keshtu qe ben mire te keshillohesh me mjek para se te provosh te mbetssh shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 198. vale says

  Pershendetje a.mundeshe me.mbet shtatzan dhe nese.ke ngapak memestracione te kafta diten e par ju faleminderit.

  • says

   Po, nese vetem pak gjak ngjyr kafe, dmth disa pika qe te shfaqen nja apo dy dite, ateher ky eshte shenj qe ti mund te kesh mbet shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 199. says

  pershendetje per ju doktor deshta te pys diqka:kam hy ne 3mujorin e dyt pra ne javen e 13-14 dhe kam qen te mjekja te merkuren ma ka ba ni analiz per te ditur zhvillimin e femijes me ni fjal per te ditur nese femija esht ne gjendje normale sdi tek ne skam rastis qe bahet kjo analiz gjendem jasht shteti un por qe kam infeksion dhe kruarje te organit gjenital ma ka qit ni mast “conesten” ama sen sen sem ka nimu kam ashtu mestacione te bardha mfal per shprehjen ama ashtu taman si kos ama ktu spo i merrshin ne dor shum kta sene veq beben qe poe shikonin aesht mir te lutem doktor cili esht rreziku ne ket gjendje jam merak per beben dhe veten time per me tutje qfar me keshillon ti ju falemnderit per kohen qe argjon per ne klm

  • says

   Pershendetje Besa, menstruacionet e bardha dhe kruerja eshte nga infeksioni fungal (kepurdheror) qe mund ta kesh dhe per shkak qe je shtatzene edhe mjekimi eshte pak me i kujdesshem nga ana e secilit mjek, sepse cdo medikamet qe merr ka rrezik qe te ndikoj edhe tek femija. At “coneste” qe ke marr eshte mu per kete infeksion qe ke, vazhdo perdore dhe me pas prap bej vizit te mjekja, gjithashtu ket infeksion mund ta ket edhe burri e ben mire edhe ati te kontrollohet e mos tia bartni njani tjetrit. Shendet dhe cdo te mire

 200. vale says

  Faleminderit per kohen tuaj qe na kushton kur shmruaj ketu ndjehem e shliruar faleminderit pun tpalodhshme.

 201. Flaka says

  Pershendetje Dr.Allahu te ruajt per gjith keto qe po ban per ne.Dr.mua mujin e kaluar kam pas gjakrredhje 6 dit po vetem pika te gjakut me ngjyr te pastert dhe gjyksat e fryer kam pas mua ende nuk me kan qfry gjyksat tasht qe 12 kam lodhje, veshtersi e frymarrje , dhembje te barkut te mjedisit , ushqim ne ngrenje jo i shishem, dhe pas qdo pune te vogel lodhje ciklin e fundit kam pas 27.02.13deri me 04.03.13 tasht ciklin e ardhshem e kam me 27.03.13, at qka dashta te di eshte mos jam shtatzen edhe pse provoj qe 1vit e gjysme per shtatzani . Allahu jy shperbleft.

  • says

   Flaka, nuk mund ta dij sigurit nese je shtatzene apo jo, por te them te drejten i ke ca shenja qe me bejen te mendoj se mund ta jesh shtatzene por pa kaluar dita qe pret te kesh periodat asesi nuk mund te dihet sigurt. Sidoqofte, une uroj dhe lus qe te jesh shtatzene. Shenet dhe cdo te mire. Zoti ju shperbleft edhe juve.

 202. vale says

  Pershendetje doktor shpresoj se jeni Mir un ne muain 25 shkurt kam pas memestracionet dhe me 1 mars kom kry memestracionet kam pas mardhenje shum ne ket muaj mirpo dhe kapak te vjellura dhe gerdisje mandej ne muain e par provova per nje shtatzani PO pa rezultate mandej ne kete muaj mundohem prap ne muajin e kaluar
  Kam pasur memestracione te bardha shumm ne kete muaj provoj per shtatzani por nuk kam memestracione te bardha ne kete muaj mandej gjinjet ne ket muaj Jan vetem paksa te fryera ket muaj kan patur mem ardhe memesyracionet me heret dhe kam therrje fund te barkut gjinjet u duft memu fryer sikur para memestracioneve por ne ket muaj Jo ju lus per pergjegjjen Allah ju shperbleft…

  • says

   Vale, i ke disa shenja qe mund te jesh shtatzene por nuk mund te themi sigurt se ndoshta je. Sidoqofte, po qe se ke vones te menstruacioneve ateher te sugjeroj te vizitosh mjekun e atje do e mesosh nese je shtatzane apo jo, ngase mund te jet edhe crregullim. Nje gje tjeter eshte se menstruacionet e bardha zakonisht jane shenj qe ke infeksion, dhe edhe kjo eshte nje arsye tjeter pse dueht vizitu mjekun. Shendet, suksese dhe cdo te mire.

 203. xheva says

  jo e pata fjalen e javeve t shtatzanis a ti shtyn dy jav apo m pak ao m shum flm per mirkuptim klm

  • says

   Me e shty nuk mundet askush por as me e qellu saktesisht nuk eshte e mundur, vetem duke marr parasysh diten e pare te menstruacioneve te fundit llogaritet perafersisht dita e lindjes.

 204. Bardha says

  Pershendetje. Ju lutem qe kini mundesi te me tregon un ciklin e fundit e kam pas me 27.02-05.03. tasht qe 16 dit kam fryerje te gjyksave me therrje dhe zgjerimte majeve, nokosisht kam lodhje shum dhe dhimbe te barkut dhe mjedisit , periodat e ardhshme i pres me 27.03 , deshta te di mos kam ngelul shtatzan edhe pse tentoj qe 2 vite per shtatzani

  • says

   Bardha, nese keto simptoma nuk i ke patur me pare dhe tash per her te pare po ndihesh keshtu ateher ndoshta edhe je shtatzene. Uroj te jesh shtatzene, shendet dhe cdo te mire.

 205. Flora says

  Pershendetje dr…besoj qe je mir me shendet dhe faliminderit per kohen qe na kushton…
  Mestracionet ne muajin shkurt i kam pasur me daten 20shkurt deri me 25shkurt,por mu gjithnje me kan ardhur mbas 28ditesh d.m.th i kam pritur qe me vijn me daten 19ose 20mars……por me kan ardhur me 17mars-deri me 22mars i kom pasur…po mbas kryerjes se mestracioneve un nuk kam pasur mardhenje me burrin.por te lutem me trego saktesisht me cillen dat te bej mardhenje….Faliminderit shum.se un qe 9muaj dua te mbes shtatzen por jo nuk mundem.

  • says

   Flora, ashtu si shkruan ne kete artikull ku ke bere komentin edhe un po te them, dmth mbase ke cikel prej 28 ditesh qe me fjale tjera cdo 28 dite ju vijne menstraucionet, ateher duke llogaritur si dite te pare (1) diten qe ju vijne menstruacionoet, fillo dhe njeh ditet nje nga nje e kur te arrish te dita e 13 ather kjo eshte dita kur duhet te perqendroheni te keni mardhenie, pastaj gjitashtu vazhdon ne diten e 14,15,16 dhe 17… sepse ne njeren prej ketyre ditve mund te kesh ovulacionin (lirimin e vezes) dhe keshtu te mbetesh shtatzene. Kjo nuk do te thote se nuk duhet te keni mardhenie seksuale gjat ditve tjera, por krejt cka dua te them eshte qe ketyre ditve (pra 13,14,15,16,17) duhet te beni medoemos per ti rritur gjasat qe te mbetesh shtatzene. Shendet, suksese dhe do te mire.

 206. xheva says

  pershendetje nga xheva desha tja bej nje pytje aparati gjineokologjik a mund ti shtyj dy jav a po edhe m shum ju lutem nje pergjigjje

 207. saranda says

  pershendetje doktor tash kam hy ne javen e 8 te shtatzonis, po aosht emundur qe ndihet rrahja e zemres te bebit se ne anen e majt te barkut pome rreh diqka qka ta merr mendja pres pergjigje.

  • says

   Eshte pak heret te degjosh te rrahurat e zemres sepse mu ne kete jave me ultraze mund ta degjosh, por ndoshta edhe ke aftesi ti degjosh ato por edhe mund te jet ndonje nerv e muskujve te barkut. Sidoqofte, per te qen me e sigurt të sugjeroj të vizitosh mjekun atje e kupton më mirë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 208. vale says

  Ju lutem doktor per pergjegjjen sepse un emestracionet ikam pasur ni muj me Von ni muj me heret kit muaj kam pasur mem ardhe me heret qka mendoni ju dhe PO kam te vjellura nganje her ne mes dit dhe si disi gerditna.

  • says

   Vale, nuk mund te them se sigurt mund te jesh shtatzene por shenjat i ke, njera eshte qe tu kan vonuar menstruacionet, kurse tjetra eshte qe ke ndjesin e vjelljes dhe gerdis. Te sugjeroj te vizitosh mjekun po qe se do me mire te kuptosh nese je apo nuk je shtatzene. Shendet dhe suskese.

 209. vale says

  Faleminderit doktor per pergjegjjen.tuaj un desha te bej dhe nje pyetje nese mlejohet un pardje.dhe.dje.kam pas te vjellura vetem nga pak. Mirpo mardhenje.jam.ka.ryej prej.mesit.te ciklit siq me keni then mirpo jam nje.jav qe.kryj mardhenje.shpeshe a.ka.mundesi.me.bo.testin fundin e.ciklit ekam pasur met 25 shkurt kan ardhur dhe me 1 mars.kam perfunduar a Ben me bo testin apo oshte heret mem ardhe cikli flm Pres pergjegjjen tuaj jeni just lutem

  • says

   Me dket se eshte pak heret, sidoqofte testin mund ta besh mbasi te kalon dita kur pret te kesh menstruacionet. Shendet dhe suksese.

 210. DoNa says

  Po me kan ardh me 4 e i kom kry me 9 . edhe me 1 ose me 2 prill menoj qe me vin apet po une qysh i numrova prej sodit po me del data e mesit te ciklit qe osht shanca me pas sukse me provu me jet shtatzan.A mundesht mem tregu se sjom ka e kuptoj .faliminderit shum per mirkuptim

  • says

   Dona, me 4 mars dita e pare, me 1 prill dita e fundit, pra sipas teje ke cilek menstraul prej 29-30 ditve, tash ditet e mesit te ciklit tuaj jane pra:
   Dita e pare e ciklit tuaj është 4 marsi, dita e dytë është 5 marsi…. dita e 13 është 16 marsi, duke fillu nga kjo datë (16 marsi deri më 20 mars) ti duhet të kesh mardhënie sepse në njëren prej këtyre ditve mund të kesh ovulacionin (lirimin e vezës) dhe shtatzania ndodh më lehtë. Pra ditët e mesit të ciklit tuaj janë 16,17,18,19 dhe 20 Marsi. Shpresoj se ke kuptu tash. Shëndet dhe suksese.

 211. DoNA says

  halo ju pershendes .jom e interesua per me jet shtatzan dhe po me intereson kur osht data e mesit qe po permendet mas periodave une i kam pas me 4 Mars dhe me 9 mars i kam perfundu menstracuionet ju faliminderit shum

  • says

   Dona, e kur pret me i pas heren e ardhshme? Dita e pare eshte 4 Marsi, tash gjeje cila eshte dita qe pret prap me te ardh menstruacionet dhe keshtu e gjen se sa dite e ki ciklin dhe cilet jan ditet e mesit te ciklit. Shendet dhe suksese?

 212. Fjolla says

  Pershendetje doktor,kam nje pytje per ju. kur me kan ardh mestracionet per heret e para gjithmon i kam pas te crregullume tani jom shku te ni gjinekologe ajo mtha kur te kryjsh mardhaje kan me tu rregullu. per heren e par kam pas mardhanje me 25 gusht te 2012 edhe mu paten rregullu po ne mujin dhjetor dhe janar skam pas mardhanje tasht ne shkurt nuk me kan ardh hiq edhe hala pa to jam :( i kam ba 2 teste vet edhe njo te mjeku me kan dal negativ dhe mi ka shkru disa hapa qe quhen Orgametril po nuk kan ndiku kurgja se nuk me kan ardh hala. kam dhimje ne fund te barkut gati qe nje jav edhe tepmeratur kam kaniher apetit kam ma shum se qe kom pas. nje dit kom pas forcim te gjoksit po te nesermen prap i kom pas njejt si gjith. tlutem tregom a ka nai mundesi qe jom shtatzane edhe nese jo a munesh me mi tregu nai tablet per mem ardh mestracionet. te lutem me shkruaj. te pershendes

  • says

   Sipas terapis qe te ka pershkruar mjeku dukesh se ke probleme me hormonin progesterone. Duhesh te kesh pak durim te vazhdosh me terapi deri ne fund e pastaj te shohesh nese ke rezultate apo jo. Nuk dukesh te jesh shtatzne por thjesht kjo mund të jet si shkak i crregullimit te ciklit menstrual tuaj. Vazhdo me terapi. Shendet dhe cdo te mire.

 213. vale says

  Doktor pse sot ne mes.dit kam pasur te vjellne.dhe ciklin e.kaluar ekam pas 25 shkurt dhe kam perfunduar me 1 mars dhe.gjithmon e kom pas muajin ni her me.Von no her me heret mujum muj a ka mundesi me ba ni test apo eshte heret per test flm per mirkuptim ju lutem pergjegjje.

 214. enkeleda says

  pershendetje,dua tju pyese per dicka,kam bere testin e shtatzanis dhe me doli pozitive pata dy jave vonese te mestruacioneve deri sot.dhe sot me erdhen ato ose nuk e di si ta shpjegoj jam ne merake
  faleminderit enkeleda

  • says

   Vale, varet kur te kan ardh menstruacionet, nese i 17ti eshte mesi i ciklit tuaj (dita qe bie ne mes te dites kur te kan ardh menstruacionet dhe dites kur pritet te vijen) ateher kjo date e gjithashtu edhe 16, 18 dhe 19 jane ditet kur i ke gjasta ma te mira per te mbetur shtatzene. Shendet dhe suksese.

 215. vale says

  Falemindert.shume nga ti inshalla. Kur don Allah. Zoti just shperbleft ne te gjitha aspektet.

 216. Sahadeti says

  Pershendetje Doktor desha tja u boj ni pytje…. mestracionet nuk i kam pas gati 2 muaj. kam bo 3 teste dhe me kan dal negativ.. isha te mjeku mi dha disa tableta Orgametril esht dita e 4 qe i pi.. kam dhimmbje ne fund te barkut po mestacionet nuk em erdhen hala… a ka nai mundesi me jam shtatezab edhe pse testet me kan dal negativ. te lutem kthe pergjigje.. te pershendes.

  • says

   Jo nuk po besoj se je shtatzene se po te ishte mjeku do ta verente kete dhe nuk besoj se do te pershkruante Orgametril, thjesht eshte crregullim i ciklit menstrual dhe per kete te ka pershkruar Orgametril qe te vijne menstruacionet dhe te rregullohet cikli. Shendet dhe cdo te mire.

 217. vale says

  Petshendetje doktor Allah ju shperbleft sot oshte data e 17 d.m.th ne mes te muait a ka gjasa me mbet shtatzan nga kjo dat me qense jemi ne.mes te muait ju falemindert ju lutem per pergjegjjen tuaj.

  • says

   Po qe eshte kysmet do te mbetesh, ne mes te ciklit i ke gjasat me te mira. Ju uroj shendet dhe suksese.

 218. xhejlani says

  pershendetje a po mi llogarit sa jav i kom bo shtatzani pit 6 shtator e deri me tash klm nga xhejlani

  • says

   I ke rreth 27 jav shtatzane dhe pritesh te lindesh ka 14 qershori i ketij viti, Shendet dhe cdo te mire.

 219. teze says

  doktor, jam shtatezene 4 muajshe, kur bejme sex me burrin kemi desheri kur ta hedhim spermen brenda ne vagine, pyetja ime eshte, a eshte e demshme kjo gje per shatezanine?

 220. Saranda says

  Pershendetje Doktor kam nje pyetje per ju: un kam 7jam tash qe jam shtatzan po kam bet nje kongroll mka than mjekja qe kom ni cist po jo te madhe,mi ka jep kto barna FOLAN1her para ushqimit dhe UTROGESTAN100 mg ajon kto barna te prreferume per ket shtatzoni ju lutem kthemani pergjigjen faliminderit shum.

  • says

   Saranda, FOLAN eshte acid folik qe duhet marr para se te mbetesh shtatzene e gjithashtu edhe gjat shtatzanis, Utrogestan edhe kjo shpesh jepet ne 3 mujorin e pare te shtatzanis keshtu qe vazhdo me terapin e mjekut. Shendet dhe cdo te mire.

 221. says

  pershendetje doktor jam e shqetesuar kto dit pasi qe me keshillojn te afermit qe mos te fle ne shpin (kokerr shpines ) sdi apom kuptoni nese po qfar demi mun me pas beba ne ket pozit gjumi pasi bi ne kra po kur zgjoem e gjej veten ne pozit ne shpin te lutem dmth jam ne javen 12-13 ju kam shru e me eret ju pershendes nga zemra

  • says

   Shpresa, eshte akoma heret te ket ndonje problem qe fle ne shpine, por mire qe ke filluar qe tash ta ndryshosh poziten e fjetjes sepse ka java e 19-20 e shtatzanis me nuk eshte mire te flesh ne shpin ose bark… ka java e 18 nese deri ateher nuk e ndrron poziten e fjetjes vetvetiu, ateher ble nje ore me alarm dhe cakto le te zgjoj cdo dy apo tre ore, ne menyre qe te ndrrosh pozit po qe se kur te zgjohesh e veren se je ne shpine apo bark. Shendet dhe cdo te mire.

 222. erleta says

  pershendetje pse nuk po ma ktheni pergjigjjen vetem mua ju lutem ma ktheni sepse jam ne hall faeminderit per mirkuptim

 223. dori says

  Persh dr. Jam e martuar prej 2vj ,kryj marrdh te pambrojtura e nuk ngelem . Kemi bere nj konsulte me burrin mu smka nxjerre gje ,skam probleme ,bera testin e ovulacionit e mdoli te te treja rastet me 2 vija por njera vije me pak e ngjyrosur. Ndersa burrit i dha vitamin d,e dhe proviron ,, po ju them qe burri konsumon alkool mesatarisht 3 gota ndit me raste mteper ,,konsumon dhe duhan 1 paket e gjys ndit,a ka ndonj probl nga kto ? Faleminderit

  • says

   Duhani dhe alkooli ne disa studime qe jane bere eshte vertetuar se ndikon negativisht ne aftesin e mashkullit per te len nje grua shtatzene, e nese ja shtojm kesaj edhe ndonje problem tjeter me sistemin reproduktiv ateher duhani edhe alkooli e keqesojne kete edhe me teper. Do ishte e udhes qe ai ta rralloj teper duhanin dhe alkoolin gjersa te arrij ne at gjendje ku ka aftesi te te le shtatzene. Le ti ndjek udhezimet e mjekut, te marr ato qe ika pershkruar, te vizitoj mjekun prap te shoh nese ka permiresim e pastaj ju provoni prap shtatzanin. Shendet dhe suksese.

 224. vale says

  Faleminderit doktor shum e kur ka gjasa me.mbet shtatzan un muajin e par kam provuar me met prej dates 11 deri be daten14 PO nuk kam mbetur mirpo masi kam kryer ciklin kam pas mardhenje. Mirpo vetem 4 dit kam pas mardhenje.me.burr ma.ende.Jo kur oshte koha e Mir me.pas mardhenje per me.fillu nje bebe un qe 1 vit jom e martuar dhe kam deshir te madhe per nje bebe.ju faleminderit per mirkuptim.

  • says

   Koha ma e mire eshe java ne mes te ciklit, atyre diteve mund te kesh ovulacionin dhe gjasat i ke me te mira te mbetesh shtatzene. Shendet dhe suksese.

 225. lola says

  Pershendetje,sot eshte dita e 14 do te thote qe une me 1 mars me kane ardhur menstracionet pra sic tregoni ju se dita e 13,14,15 jane ditet e ovulimit,pra cila date eshte me e sigurt per te ngelur shtatzane ju lutem.

  • says

   Njera nga keto dite eshte dita kur timund te kesh ovulimin, ti mund ta ndjesh vetvetiu por per shkak qe eshte veshtire te dihet ather duhet te kesh mardhenie gjate te gjitha ketyre diteve. Shendet dhe suksese.

 226. tina says

  p sh nga tina kam pas menstracjone diten e pare te mardhanjes nuk e kam vrejture po jam rujtur a ashte e munshme te ngelem shtatzan she sa ashte e damshem per bebin

 227. Liridona says

  admin pse nuk am keni kthy pergjigjjen,kum thann qe me 23 janar i kum kry mujoret,e sum kan ardh hala,jam kan te mjeka mi ka qit do kokrra me emrin algometril me i perdor 5 dit,dhe mu kan ba do cistra ne bark,qysh mundem me i jek qato cistra,s ekum ni qe ste lajn me mbet shtatzan,kthema pergjigjjen

  • says

   Cistat vetvetiu shperthejn dhe nxjerren jasht me menstruacionet, por nganjeher ato nuk shperthjen dhe keshtu shkaktojne crregullim te ciklit menstrual e per kete mjeku te ka pershkruar at medikament qe ta perdoresh. Shendet dhe cdo te mire.

  • Liridona says

   po a mundet me ndodh qe qato cistra mas mem lan shtatzan,se qe 10 muj jam ka provoj me mbet e sun po mbes shtatzan,kam pi edhe kokrra per me mbet po skum mbet,mjeka me ka then qe jam mir,nuk kam probleme,qfar me keshilloni

   • says

    Liridona, po cistat pengojn qe te kesh cikel te rregullt dhe keshtu pengojn qe te mbetesh shtatzene.

   • Liridona says

    Admin kokrrat qe thirren omega3 a munen mem ndihmuu qe me i hjek cistrat qe um kan dal,apo mund te jen te demshme per cistra em i perdor,kum ni qe omega3 jan te mira per gjithqka me i perdor ,qfar po thonii juu a me ndihmojn ajo

    • says

     liridona, nuk mund te them se ju ndihmojn por as nuk jan te demshme, sidoqofte ato jane te shendetshme ne pergjithesi per shendetin tuaj.

 228. beti says

  pershendetje une desha tju pyes doktor ne kam nje femij 5 vjecar pas ti kisha nje spontan abort tash ka qe dy vite dua te ngeli shtatzane por nuk mundem kam bere kontrolla me thon se kom problem e endometriumin dhe nuk kam menst.te rregullta me vin cdo 22 23 dit kam pire tabl estrofem klomifen pas tyre kam mar nje inekcion pregnill dhe prap asgje duke u lodhur prej terapijeave ka qe dy muaj nuk mar asgje si do te ishte mendimi juaj cfar do keshillonit ju pershendes dhe nje her pres pergjigje

  • says

   Beti, nuk kam se cfare tjeter te ju sugjeroj veq asaj qe ju kan sugjeruar mjeket tjere tek te cilet ke be kontrollat… Shendet dhe cdo te mire.

 229. Liridona says

  Admin,un mujoret nuk i kom me rregull,per her te fundit qe i kum kry mujoret u kan me 23 janar 2013,se shenimin perpaa qe ekum ba e kum shenu korrik po gabim,jam kan te gjenekologjja mi ka qit do kokrra qe thirren orgametril me i perdor 5 dit qe mem ardh mujoret,edhe me ka then qe mu kan ba do cistra dhe dhe mu kan aj,dhe nuk mundem qe me mbet shtatzan,qfar duhet te bej qe me i jek cistrat q eme mbet shtatzan qfar em keshilloni

  • says

   Lirodona, bej ashtu si te ka then mjekja, cistat zakonisht shperthejn dhe dalin jasht me menstruaione, por nganjeher ato nuk shperthjen dhe duhet medikamente per ti shperthyer, nuk do te thot se nuk mbetesh shtatzene vetem pse ke cista. Vazhdo me terapi, vizito prap mjeken dhe percille gjendjen.

 230. eliona says

  pershendejte doktoreshe desha te bej nje pyetje .. jam e martuar qe 2 vite dhe normalisht kam mardhenje te rregullta me burrin tim nuk perdor mbrojtes dhe asgje por asesi nuk mundem te mbetem shtatzan desha te di a ekziston ndonje rrezik qe mos te mbetem shtatzan asnjeher ..gjdo tmir

  • says

   eliona, kete nuk mund ta dish pa u kontrolluar. Te sugjeroj te vizitosh mjekun nese nuk e ke vizituar deri me tani per ndryshe nuk do ta mesosh arsyen pse nuk mbetesh shtatzene qe dy vite.

 231. vale says

  Pershendetje doktor shpresoj se je shendosh e Mir desha te lutem per nje pergjegjje un vetem sa kam kryer ciklin e memestracioneve kam pasur mardhenje me burrin mbas tynve dhe tash dhe 2 dit skam ngren asgje nje dit me ka ardhe per te vjellur dhe asgje nuk PO mu hahet desha te pyes a.ka mundesi me.mbet shtatzan meni her mas mestracioneve heren e par kam provuar PO nuk kambetur desha te di pergjegjjen ju faleminderit per mirkuprim.

  • says

   Vale, gjasat qe te mbetesh shtatzene menjher pasi ti kesh kryer periodat jane pak me te vogla se sa ne kohen kur mund te kesh ovulicaionin, sidoqofte kjo prap nuk do te thote se nuk mund te mbetesh shtatzene qysh ateher dhe ndoshta edhe ke mbet, por vetem me nje te vjellje dhe ndryshim ne deshiren per te hanger nuk do te thote se ke mbet shtatzene. duhet te pritesh deri ne kohen kur pret te kesh periodat dhe nese nuk te vijne ateher gjasat i ke te mira qe ke mbet shtatzene dhe te sugjeroj ta vizitosh gjinekologun. Shendet dhe cdo te mire.

 232. Linda says

  Pershenderje doktor un tash jam shtatzan kam 6 jav po kam ber marrdhenje po pa u rujtur aosht rreZik per bebin ju luten kthemani nje pergjigje faliminderit

  • says

   Linda, ne fillim te shtatzanis eshte mire te ruheni dmth te mos e kryj brenda, me vone dmth gjat fundit te 3 mujorit te pare dhe gjate 3 mujorit te dyte nuk eshte shume problem, por ne fillim dhe gjate muajit te fundit te shtatzanis duhet pasur kujdes. Gjithmon nese ke dhimbje apo gjakderdhje gjat mardhenieve nuk guxon te vazhdosh dhe keshillohesh te vizitosh mjekun, kuptohet nese nuk i ke keto ateher e viziton mjekun se paku nje her ne muaj ne menyre qe te percillet gjendja juaj dhe e foshnjes. Shendet dhe cdo te mire.

 233. mira says

  pershendetje nga mira deshta te bej nje pytje mestracionet ikom pas me 6 shkurt dmethan un ikom gjdo 28 dit me rrugull gjdo her por ket muj mukan vonu qe 6 dit testin ekum bo umka dal negativ edhe po kam dhimt fundit barkut aka mundesi me qen un shtatzan edhe pse testi pom del negatv flm pres pergjigje

  • says

   Mira, po ka mundesi, ka disa raste kur edhe testi nuk e detekton shtatzanin por nuk do te thote qe nuk je shtatzene. Sidoqofte mund te jet edhe crregullim. Sidoqofte, vizito mjekun se edhe ashtu sugjerohet te vizitohet kur ke vones menstruaioneve per te kuptuar arsyen pse ke vonesen. Shendet dhe cdo te mire.

 234. Flora says

  Dr pershendetje,un kam bere mardhenje ne kto dit qe me keni thene,13,14,15…po ne diten e 16 kam pasur problem me vaginen, d.m.th as nje here sme ka ndodh qe te kem er vagines,dhe me dhemb ana e majt shum ne fund te barkut,kam ndonje here edhe therrje.a osht gjo nermale apo ndodh qe ka ndonje shej per te qen shtatzene…A mundem te bej testin shtepijak edhe para dates qe tme vijn mestracionet.apo me e sigurt mundem me qen mbas voneses se tyre…Falimindert shum

  • says

   Flora, eshte heret te dihet nese ke mbet shtatzene dhe ato dhimbje qe ke nuk jane se je shtatzene por ndoshta per shkak se je ftof. Ajo dhemjba ne anen e majt duhet te jet vezori i majt, ndodh tek disa femra kur besohet se mitra eshte me afer dhe keshtu goditet gjat mardhenieve seksuale. Tash tetin nuk ke pse e ben sepse eshte heret ta dish nese je shtatzene, beje nje dit pasi te kalon dita qe pret menstruacionet… kuptohet nese nuk ju vijne. Sidoqofte, te sugjeroj te vizitosh mjekun. Shendet dhe cdo te mire.

 235. linda says

  pershendetje doktor kam 6jav qe kom vones te mestracioneve, kam ber testin shtepiak meka dal pozitiv po tahs ne javen e 6 kan filluar do dhimbje te shpines te mdhaja dhe te fundit te barkut aosht normale kjoo faliminderit per pergjiegjt ejuaja .

  • says

   Linda, dhimbjet e shpines dhe fundit te barkut ne fillim te shtatzanis zakonisht jane normale, sidoqofte per cdo rast te sugjeroj ti besh mjekut nje vizit sepse edhe ashtu rekomandohet te vizitosh mjekun qe ne momentin qe kupton se je shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 236. elida says

  nuk kam mestruacone se 5 muja a eshte diqka rrezik dua ta di se i kam perdor do tableta te renda 5oo ml edhe a munde me mbet shtatzan tash nese me vijn muestruaconet pasi edhe jam ngjeshur te nje grua ju lutem te jepnje pergjigjjen doktor pershendetje nag elida

  • says

   elida, nuk eshte mire qe nuk ke menstruacione qe 5 muaj dhe po qe se nuk ke menstruacione ateher ne te shumten e rasteve kjo eshte shenj qe dicka nuk eshte ne rregull me sistemin reproduktiv tuaj. Te sugjeroj te vizitosh mjekun sepse pa menstruacione eshte gati e pamundur te mbetsh shtatzene e kjo eshte per shkak se ske ovualcion. Shendet dhe cdo te mire.

 237. says

  doktordeshta me ta ba edhe nje pytje a jan te demshem kafetin menstraul tableta sepse un i perdorgjat ciklit pershkak te dhibjeve te shpines dhe te barkut. a mundem mi perdor apo jo cili esht mendimi juaj. gjdo tmir

  • says

   Adelina, gati secili medikament qe perdoret ka edhe efekte anesore por ky medikament eshte enkas i prodhuar per keto dhimbje qe ke, e ti nese mundesh ti durosh ato dhimbje pa pire asgje ateher beje, perndryshe vazhdo merri se edhe ashtu ato besoj se te jan pershkruar nga ndonje mjek. Shendet dhe cdo te mire.

 238. linda says

  pershendetje jam linda jam ne fillim te shtatzonis dikund ne javene 6 ama kam dhimt te shpines aosht normale kjo me falni nese jav morra kohen

  • says

   Dhimbjet si ato te shpines jane normale e fundit te barkut jane normale, keto dhimbje pak a shum i ke edhe gjate mesntruacioneve. Sidoqofte, nuk e di nese ke qen te mjeku (gjinekolog) koheve te fundit por te sugjeroj ta vizitosh nese nuk ke qen akoma. Shendet dhe cdo te mire.

 239. saranda says

  Pershendetje Doktor, un dje kam qen te gjinekologu dhe kam ber nje ultraze po aty nuk osht verjet mir se tashjam 5 jav, dhe kur uktheva ne shpi bera testin me doli poziti,v amundet me kan i domshum ultrazeri per beben se edhe 2 dit me tha prap ne kontroll ne ultraze, faliminderit shum per pergjigjet e juaj.

  • says

   Saranda, jo mos u bej merak nga ultrazeri nuk eshte i demshem, gezohem qe testi te ka dal pozitiv. Nuk eshte verejt me ultraze sepse rrall here mund te vereht par ajaves se 6 e shpesh nuk verehet edhe ka java e 8. Shendet dhe cdo te mire.

 240. vjosa says

  mirdita Doktor alejohet te kem marrrdhenje te fillim te shtatzonis prej pergjigje faliminderit per mirkuptim

  • says

   Vjosa, ti mardhenie mund te kesh kur te duash, por per te rritur gjasat per shtatzani duhet te gjesh se sa dite e ki ciklin, kur ke ovulacionin dhe te kesh mardhenie ne keto dite kur ke ovulacionin. Shkruan ne kete artikull lexo edhe njeher se e ke aty. Shendet dhe cdo te mire.

 241. Flora says

  pershendetje dr. deshta tjua beja nje pytje…un qe 8 muaj nuk ruhem dhe dua te mbetem shtatzene,un ciklin e kom 28 ditesh,a duhet te pastrohem pastaj te bej mardhenje apo te bej mardhenje dhe te pastrohem.dhe a duhet te bej madhenje si tme kryhen mestracionet apo ne qfar dite.faliminderit

  • says

   Nuk ke pse pastrohesh menjeher pas mardhenieve, pusho rri e shtrire me nje jastek perfundi se paku 20-30 minuta e me pas po deshe shko pastrohu, vendos vet. Ti mund te besh mardhenie si te kryhen por gjasat per te mbet shtatzene i ke me te mira ka dita e 13,14,15,16 dhe 17, ketyre ditve pritet te kesh ovulacionin dhe mund ta ja qelloni te mbetesh shtatzene. Shendet dhe suskese.

  • says

   Sara, nuk po e gjej pyetjen tuaj askund, ndoshta edhe te jam pergjigjur… sidoqofte shiko ne mos te jam pergjigjur ndokun e po qe se jo beje pyetjen prap.

 242. lola says

  Me falni sot eshte dita e gjashte e ciklit por kam dhimbje barku dhe te mjedisit a mund me qen shtatzane edhe pse jam ne menstracione a ka nje mundesi te tille

  • says

   lola, veshtire qe mundesh te jesh shtatzene kur ke menstruacionet, keto thjesht duhet te jene dhimbje te menstruacioneve. Shendet dhe cdo te mire.

 243. Lumja says

  Pershendetje nga Lumja,mestracionet i kam pas me 5 shkurt
  ende sme kan ardhur te shpresoj apo luan rol muaji shkurt qe ka qen me i shkurt e seshte plotesuar me ditet si ne qdo muaj tjer me te gjate.ju faleminderit

  • says

   Lumja, 5 shkurt dmth ka qen dita e pare e ciklit, muaji shkurt kishte 28 dite dmth vetem ne muajin shkurt ke kaluar 23 dite te ciklit menstrual. Ket muaj ke kaluar 6 dite dmth total i ke bere 29-30 dite. Nese menstruacionet te kan ardh gjithmon cdo 29-30 dite ateher e ke kohen te vijne tash, po qe se menstruacionet eshte dashur te vijne me heret se 29-30 dite ateher ndoshta edhe ke mbet shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 244. arta says

  pershendetje… disa dite para se te me vinin menstruacionet kam pasur maredhenie te pa mbrojtur ne kohen e duhur edhe filloj periudha menstruale mirepo tani kur eshte dashur te vinin per heren e dyte me jan vanuar qe 4 dite … a ka gjasa qe te kem ngelur shtatezene… Faleminderit per mirekuptim

 245. Saranda says

  Pershendetje Doktor aosht normale me pas dhimt ne fillim te shtatZonis ashtu si dhimt para mestracioneve barkut kemmbet shpina pres pergjigje flm shum

  • says

   Po Saranda eshte normale dhe ato dhimbje jane te njejta vetem se gjat shtazanis jane pak me te theksuara, dmth dhembin pak me shume. Shendet dhe cdo te mire.

 246. fatmirja says

  ju pershendet fatmirja jam shtatzan 7 muj i kom po prej t premtes beba m leviz shum pak mezi e verej jom bo merak ju lutem m tregoni a osht normale apo qka mund t jet

  • says

   fatmirja, po nganjeher levizin me shume e nganjeher me pak, varet se sa rehat ndihet ne poziten qe eshte dhe kjo varet edhe nga pozita dhe levizjet tua. Sidoqofte, po qe se behesh merak beje nje vizit te mjeku atje e sheh me mire. Shendet dhe cdo te mire.

 247. vera says

  Mirmengjes…kisha nje pyetje per ju
  Ciklin e fundit e kam pasur me dt.28 janar dhe une ciklin e kam te rregullt(28 dite)
  Ceshtja eshte qe akoma nuk me kane ardhur mes e rradhes..(a eshte normale kjo)
  dhe kam frike se mos kam mbetur shtatzane …..kam bere dy teste shtatanie (te dytin e bera dje) dhe me kane dale negativ..
  Tani me kane filluar sekrecione te bardha (pa ere) por nuk di cte bej dhe cte mendoj…

  P.s(a mund te ma ktheni sms ne inbox e facebookut ju lutem me emrin pranvera dervishaj)

  • says

   Vera, ka mundesi te jet vones nga crregullimi por me shume me duket se kjo eshte shtatzani nese deri me tash nuk ke pas crregullim dhe ciklin e ke patur te rregullt nga 28 dit. Shendet

 248. Saranda says

  Dr (saranda)-aosht normale me pas mestracione te bardha ne fillim te shtatzonis.

  • says

   Po ka mundesi, por nese jane me ere dhe pervec tjerash ke djegesim gjat urinimit ateher ndoshta eshte infeksion. Sidoqofte, te rekomandoj te vizitosh mjekun sepse ka mundesi te jet edhe infeksion. Shendet dhe cdo te mire.

 249. says

  po doktor tash po ekuptoj qka po me thua faleminerit shum shum per kohen dhe ndihmen tuaj zoti ju shperbleft shendet per ju dhe familjen tuaj.qdo tmir

 250. says

  doktor i nderuar ju falenderoj shum per pergjegjjet dhe per kohen tuja qe na kushton neve por desha te bej edhe nje pyetje tash kur me tregove per ditet e ovulimit tim un bera nje llogaritje ditesh dhe rezultati po me del se ne keto data qe mi keni caktuar ju me 13 14 15 16 dhe 17 qe mun te kem ovulim, me cikel periodash prej 28 ditesh mua po me bije qe pikrisht ne keto data te jem me menstruacjone sepse i kisha me 13 shkurt kurse tash me llogaritje 28 ditshe mua me vin menstruacjonet me 12 mars dhe datat e lartpermendura per ovulacjon per mua jan me menstruacjone si duhet tja bej spo kuptoj te gjej mesin kur mun te kem ovulacjon faleminderit shum pres pergjigjjen tuaj qdo te mir per ju.

  • says

   Adelina, e ke keqkuptuar sepse ovulacioni dhe menstruacionet jan dy gjera komplet te ndryshme. Menstruacionet apo periodat jane ai gjaku qe ke per nja 5-7 ditet e para te ciklit menstrual, kurse ovulacioni ndodh pra ne rastin tuaj ka ditat 13,14…17, dhe gjat ketyre ditëve mund te kesh sekrecion te bardh por gjakderdhje nuk ke dhe nuk duhet te kesh. E ju duhet te keni mardhenie gjate ketyre ditve. Po shpresoj se tash me ke kuptuar. Shendet dhe cdo te mire.

 251. arta says

  Pershdentejte dr…pytje qe jua perashtrova eshte se dua te ,mbetem shtatzene..por ju me u pergjigjet se kur un duhet te bej mardhenje per gjasat e shtatzanis,,,Shpresoj se jon kto 3 ditet e fatit tim…Faliminderit per kohen mirupafshim.

 252. Saranda says

  Dr (saranda) un kam ber kontroll pra 2mujsh ama tash jo hala .
  un qe 4dit ekm dit qe jam shtatzane aoshte ende heret te bej kontroll qka me rekomandoni ju faliminderit shum per pergjigjet tuaja .

  • says

   Saranda, te rekomadnoj te besh kontroll prap sepse eshte e udhes te besh kontroll ne momentin qe kupton se je shtatzene ne menyre qe te mesosh per gjendjen tuaj te tanishme dhe qe te evitosh cfaredo problemi te cilin vetem me ane te kontrolles mund ta dish. Shendet dhe cdo te mire.

 253. Teuta says

  lm per pergjigjen doktor , meqenese i kam 4 femije si drita flm prej juve puna eshte se une kam grupin e gjakut negativ para 6 vitesh kam pas abort spontAN mka vdek fmija 6 muj nbark nuk osht se une nuk dua ta mbaj nese jam shtatzene por problemi im me i madh eshte se fmija i gjashte me rradhe mund te lind me pasoja por sido qe te jete une do ta kisha mbajt me gjithe deshire sepse kjo mund te jete nje sprove nga allahu xh.sh. .me ktheni pergjigje

  • says

   Teuta, më bëhet qejfi që ke 4 fëmijë të shëndosh si drita, ishalla i ruan e udhëzon zoti, tash nuk e di arsyen vetëm se nuk ke pse e sprovon vetën kaq shumë. Pse ke grup të gjakut rh negativ kjo zakonisht kur zbulohet që në fillim të shtatzanis mjekohet dhe nuk paraqet problem dhe lind normal, por se çka do të ndodh gjatë shtatzanis askush nuk mund ta parashikoj saktësisht por vetëm duke e përcjell gjendjen me anë të kontrollave te mjeku atëherë mund të evitosh problemet.

 254. maki says

  maki:doktor burri u kan per ti ba analizat po i ka than mjeku skii nevoj mi ba analizat se gruja ika problemet e at her un kur i kam boo analizat ne papates nuk me ka dal kurgjoo e veq qe ne urin mka dal bakterje infektim tjeter kurgjoo dhe kom pas dhimbje shum nfund te barkut ..Edhe mestaracionet qe 4 muj mvin nje her psa 31 dit nje her pas 30 dit nje herpas 29 njer pas 35 dmth mujve te fundit pas abortimi prej nentori qe kom abortuu a esht ndonje qrregullim qe i kom kshruu mestracionet a po joo. flm per pergjigjjet qe po naj kthen kalo mir

  • says

   Maki, nese luajn per nja apo dy dite nuk kemi te bejm me cregullim, vetem ateher kur per disa muaj rresht nje her vijne pas 27 ditve, muajin e ardhshem pas 32 ditve, muajin tjeter pas 25 ditve.. e keshtu me radhe ateher mund te themi se kemi crregullim, per 1 apo 2 dite nga muaji ne muaj nuk eshte crregullim. Nese ti ke pas infeksion ateher ka mundesi qe edhe burri te ket kete infeksion e tia percjellni njani tjetrit kete infeksion. ti sherohesh po ai e ka akoma, prap ta ngjet, ai sherohet por ti e ki dhe ja ngjet. Per kete eshte mire qe edhe ai te kontrollohet ne mos e ka kete infeksion dhe te dy te sheroheni dhe vetem pastaj te provoni shtatzanin. Shendet dhe cdo te mire.

 255. says

  i nderuar doktor flm shum per pergjegjje po du me ta ba edhe ni pytje un kam ba kontrolla gjinekologjike per infeksjon kam perdor doksicilin tableta edhe meclon qira per vagin po nuk kam rezultat shtztzanije qe dy vitwe meqense burri im esht jasht kur vjen esht shum i shpesh ne mardhejne ndodh qe kemi mardhenje 2 apo 3 her gjat nates por prap nuk ngelem shtatzane edhe pse provojm ne qdo mnyr kam shum deshir te ngelem shtatzan po qka me thoni ju cilat dit kam ovulim per shtatzani qe tme vjen burri ta di sigurt por me brengos fakti qe un kam perdor duhanin me heret por tash ekam nderpre a ka ndiku kjo qe skam ngel shtatzan edhe burri im e konsumon duhanin por edhe allkoolin a esht e mundur me shkaktu problem kjo qe mi pas problem burri.qka me thoni te perdor per te ngel shtatzen po lexoja disa shkrime per acid folik ktu ne faqen tuahj a muj un me perdor eedhe si duhet ta kerkoj ne barnatore vetem acid folik apo ndojne emer tjeter ju lutem per pergjegje dhe faleminderit qdo te mir.

  • says

   adelina, e kerkon ne barnatore po me at emer Acid Folik prej 400 ose 500 IU. Sa i perket pirjes se duhanit, ne disa studime eshte pare se ndikon negativisht edhe ne deshiren per te mbetur shtatzen cka do te thote se ke bere mire shume qe e ke lene duhanin. Ne artkull ku ke bere komentin e ke te shkruar shume mire se cilat jane ditet kritike, se pari gjej se sa dite e ke ciklin, e pastaj e ke me te lehte ta kuptosh kur ke ovulacionin, ne ato dite duhet te keni mardhenie qe ti rrisni gjasat te mbetesh shtatzene. Shembull, nese cdo 28 dite te vijne menstruacionet, ateher ke cikel prej 28 ditesh, dhe ditet kur ti mund te kesh ovulacionin jane ditet 13,14,15,16 dhe 17 te ciklit tuaj. Dita e pare e ciklit eshte dita kur te vijne menstraucionet. Shpresoj se te kam ndihmuar sado pak. Shendet dhe suksese.

 256. Saranda says

  Pershenderje Saranda Dr un kam dhimbje nga njher ne bark nga ana e djatht ne bark edhe ne kemben e djathet aosht kjo normale se ekam shtatOni. E pare e nuk i di gjerat aq shum.

  • says

   Saranda, ndoshta mund ti quajm normale sepse nganjeher shtatzani sjell edhe keso dhimbjesh si rasti juaj. Disave ju merret kemba, kur them merret mendoj se nuk kan aftesi te ecin e kan nevoj per ndihme nga dikush tjeter. Sidoqofte, te sugjeroj te besh vizit te mjeku po qe se nuk ke bere deri tash.

 257. Arta says

  Pershendetje dr..faliminderit per kohen qe keni tna kushtoni ne per tju bere pytje…Deshta tju pys perseri se un mestracionet me kan ardhur me daten 20Shkurt dhe me jan kryer me 25shkurt un bera mardhenje me daten me 1mars,Dr kur eshte gjasa qe un tjem shtatzene.me trego vetem daten qe un te bej mardhenjee.dhe qe tjem me pak e sigurt per te ngelur shtatzene..Faliminderit shumm dr..qe ju po e kaloni nje koh te na u pergjigjesh ne pytje..Shendet per ju…

  • says

   Arta, nuk jam i sigurt nese po pyet se kur i ke gjasat me te mira te mbetesh shtatzene sepse nuk deshiron te mbetesh apo deshiron te mbetesh shtatzene. Sidoqofte, dita e pare e ciklit menstrual tuaj eshte 20 shkurti, tash trego kur pret te ju vijne menstruacionet ne muajin Mars… ne cilen date. Te themi se i pret te vijne me 16 Mars, ateher do te thote se ke cikel menstrual prej 26-27 ditesh. Me fjale tjera te vijen periodat cdo 26-27 dite. Nje grua me kete numer ditesh te ciklit menstrual pritet te ket ovulacionin ka dita e 13,14,15,16 dhe 17 e ciklit. E keto jane ato dite kur duhet te keni mardhenie ne menyre qe te shfrytzoni kete dritare rasti per te mbetur shtatzene. Ne rastin tuaj, po qe se ke cikel prej 26 ditesh ashtu si e ceka ma larte, ateher nese deshiron te mbetesh shtatzene ti duhesh te besh mardhenie sot, neser dhe pasneser sepse ketyre ditve mund te kesh ovualcionin (lirimin e vezez nga vezoret). shendet, suksese dhe cdo te mire.

 258. says

  mirmbrema dr kisha dashur te dij nese jam shtatzen apo jo me esht fryr barku me esht ber guri por i kam periodat qdo 28 dit por a ka mundesi qe te jesh shtatzen edhe nese i ke periodat i kam pas nga 7 dit tash po me rrin ka 5 dit qka mun te me thoni a mund te jem shtatzen apo jo

  • says

   Adelina, vetem nese ke pas perioda te pakte, disa pika gjak ngjyre kafe, ndoshta ka mundesi te jesh shtatyene, por nese ke pas perioda normale kjo do te thote se ndoshta nuk je shtatzene ani pse ato zgjaten me pak e jo 7 dite. Nuk do te thote se esthe crregullim vetem se tash ke perioda per 5 dite e jo 7 si me pare. Sidoqofte, te rekomandoj te vizitosh mjekun e te shohesh dhe kuptosh me mire. Shendet dhe cdo te mire.

 259. lola says

  Admin mua me erdhen menstracionet por perseri ndjej lodhje.pra puna ime eshte qe une qe 4 vite jam e martuar dhe nuk kam ende femi kam qene te mjeku me kan thene qe eshte krejt ne regull,pra i ka bere edhe buri analizat por i kane dale pak dobet dhe ai po pin tani nje lloj barerash me emrin spermotrend pra i pin gati dy muaj por pa asnje rezultat,por edhe nje gje,mjeket me rekomandojn qe te bej edhe invitro si me thoni ju

  • says

   Lola, nëse shihet se të mbetesh shtatzënë në mënyrë natyrale është e vështirë atëherë invitro ësthë opsioni i radhës.

 260. maki says

  maki: doktor un perdori acid folik 5 gr e kto te 500 jon tjara a po edhe mjekun e kom viziti mka than qe mos u ruaj hiq me mbet shatzan tana si ta marsh veten vesh qe je shatatzan me ardh mi boo do analiza me te fella edhe per qka munet me ndosh qe kom pas un 2 aborte qe ti kom cek edhe dje edhe qfar jon kto analiza te fella qe po me thojn mjek mi boo mos te mbes shtatzan un nuk po du mem ndodh e njejta gje edhe nje her se nuk po kam fuqii moo ndoshta e teprova po ju lutna me kshilla tua do te msoj diqka se jom e shtresuar shumm..

  • says

   Jo nuk jan tjera vetem se tek ti eshte me gram kshtu qe 5gr = 500mg. Kur tmbetesh shtatzan nuk besoj se ndoshta ke nevoj per analiza ma t’fella sepse ti veq ke mbet shtatzan. Analizat ndoshta ishin kerku me u bo nese ti deshton e nuk mbetesh shtatzane e per ta pare arsyen pse nuk po jet ateher behen analizat. Shendet dhe çdo të mirë.

 261. saranda says

  pershendetje deshta t’ju pys kom vones mestracioneve 4 dit po ashtu kam ber 2 teste mbrem edhe sot ne mengjes dmth pozitiv po njera vi e poshtme me ngjyr mate qelt ama dallohet qka mendoni ju per kete pytje e pres pergjigjjen.

  • says

   saranda, mendoj se je shtatzënë, tetit i mjafton të kap (detektoj) ato pak hormone në urin dhe për këtë del pozitiv. Uroj shëndet dhe çdo të mirë.

 262. says

  maki doktor un duhanin nuk e pii po si te mbes shtatzan un sho andrra shum te kqija edhe a mun me ndodh prej asa jam tu perdo acid folik qe 1 muj po kam ba edhe disa analiza mkan dal bakter ne kanala te ujit se shum kam gjeksim ne vaginale kom perdor inkicione e tash jom mir a muj me provu mos mu rujt tash a po mu rujt ende papatesin e kom po mka dal mir po me thot mjekuu flm per pergjigjje tpershendes

  • says

   Maki, nëse ke patur infeskon do ishte mire qe edhe burri të bëjë analizat në mos e ka edhe ai këtë infeksion. Vetëm kur të provohet se burri nuk ka infeksion atëher mund të provosh të mbetesh shtatzënë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 263. saranda says

  saranda ju pershendet deshta te ja boj nje pyetje kom vones 4 dit mestracioneve, kam ber 2 teste mbrem po ashtu edhe sot meka dla pozitiv ama njera vi e poshtme me nje ngjyr mate qelet qka mendoni ju per kete gje pres pergjigjeje.

  • says

   Nese te ka dal pozitiv ateher do te thote se je shtatzene, nuk do te thote se e tere vija duhet te jet e plot, mjafton qe testi te detektoj (kap) ato pak hormone qe gjenden ne urin kur je shtatzene. Po mos t’ishe nuk do te dalte pozitiv. Shendet, suksese dhe cdo te mire.

 264. Teuta says

  pershendetje jam teuta pas lindjes se vajzes d.m.th mbas 4 vite kam pasur rregullisht crregullime ne monstruacione mirpo kohve te fundit eshte shtuar crregullimi me nga 4 muaj deri 5 muaj pa monstruacione tash jane bere plot 5 muaj dhe une ende nuk e di ne jam shtatzene a po jo nuk kam bere ndonje test apo diqka tjeter mirpo ne stomakun tim vrej nje fortesire sikur ndonje guri.ju lutem me ktheni pergjigjen pasi rregullisht kam pasur crregullime dhe dua te mesoj nese jam shtatzene apo jo .

  • says

   Teuta, nuk mund ta dijme nese je apo nuk je shtatzene, nese ke pasur cregullime ateher ka gjasa qe edhe kjo te jet crregullim por gjithashtu ka gjasa te jesh shtazene. Keshtu qe me se miri per ty eshte te vizitosh mjekun e atje do ta kuptosh nese kemi te bejm me shtatzani apo me crregullim Shendet dhe suksese.

   • Teuta says

    flm per pergjigjen doktor , meqenese i kam 4 femije si drita flm prej juve puna eshte se une kam grupin e gjakut negativ para 6 vitesh kam pas abort spontAN mka vdek fmija 6 muj nbark nuk osht se une nuk dua ta mbaj nese jam shtatzene por problemi im me i madh eshte se fmija i gjashte me rradhe mund te lind me pasoja por sido qe te jete une do ta kisha mbajt me gjithe deshire sepse kjo mund te jete nje sprove nga allahu xh.sh. .me ktheni pergjigje

 265. Lumja says

  pershendetje ciklin e kam pas me 5 shkurt,pas formimit te vezeve kam marr nje ineksion me 11 shkurt dhe mbrenda 4 diteve mardhanje,me 1 mars isha ne kontroll si qme tha mjeku,mendja ime qe do te vren diqka mos kam mbet shtatzen pritsha mbrekulli,mirepo mjeku me tha se prap keni formu vez te reja duhet pa tjeter ti shperthejm me ineksion.me intereson a eshte ndihmesë kjo qe ma beri mjeku ,apo kan mujt membet keto veze deri ne fillim te ciklit apo te shpresoj edhe 1 jave mos kam mbetur,ju falenderoj klm

  • says

   Lumja, tash nese ke mbet shtatzene nuk do t’ju vijne menstruacionet se edhe ashtu e ke kohen e tyre tash qe te vijne. Mund ta besh testin shtepiak te shtatzanis tash e ta shohesh, sidoqofte mundesh edhe te presesh edhe pak e prap te besh kontroll te mjeku e ndoshta atje e kupton nese je shtatzene. Shendet dhe suksese.

 266. maki says

  mirdita doktor jam maki deshiroj tju pys kom pas 2 aborte njerin 8 jav su pa fryti as kurgjoo mjeku me ka than se je shtatzan edhe pasi u ben 8 jav kisha perioda te kafta? aborti dyt u kan 11jav u kan mir u pa fryti kejt pas 11jva kisha nje dhimbje shum te madhe ne fund te barkut e kur viztova mjekun me tha se beba tka met njaven e 9n nuk o tu zhvillu abortova edhe ket po tash kom qef me pas nje fmii po spo kam guxim se po me ndodh perserii ju kisha lut per kshill flm per mirkuptim maki

  • says

   Maki, nese e pi duhanin leje menjeher, qe tash fillo merr acid folik prej 500iu dhe vazhdo edhe gjat shtatzanis, acidin folik mund ta gjesh ne barnatore; vizito mjekun edhe njeher te shohesh se mos ke far problemi paraprakisht, dhe nese nuk ke asnje problem, ket muaj jo pro ne tjetrin provo te mbetesh shtatzene. Qetesohu dhe cdo dite mendo se si do te rritet barku, si do te kenaqesh me gjitha ndryshimet qe sjell shtatzania e mos lejo mendime negative te kapercejn ne mendje, dhe ateher kur ato mendime vijne menjeher zevendeso me mendime pozitive si keto qe permenda. Shendet, suskese dhe cdo te mire.

 267. Sara says

  Pershendetje. Jam Sara desha te dij a jam shtazene?Rradhen e fundit i kisha periodat me 9 shkurt , me 14 shkurt pasi me kaluan periodat kryeva mardhenie te pambrojtur! Dua te dij kur mund te bej test shtatzanie dhe a esht rrezik te besh mardhenie menjere diten e fundit te periodave?

  • says

   Nuk eshte rrezik por po qe se deshiron te mbetesh shtatzene ateher eshte pak heret qe menjeher pas periodave te provosh te mbetesh shtatzene sepse vezoreve i duhet kohe qe folikuli te piqet e te liroj vezen. Ky proces quhet ovulacion dhe zakonisht ndodh ka mesi i ciklit menstrual, aty ka dita e 13,14 dhe 15 e ciklit. Keshtu qe per te rritur gjasat per te mbetur shtatzene duhet te provohet atyre diteve. Testin mund ta besh nja dy dite pas dites kur pret periodat dhe nuk ju vijne sepse kuptohet nuk je shtatzene nese ke periodat e zakonshme. Shendet dhe suskese.

 268. gazmenja says

  pershendetje t perzemrta nga gazmendja desha t bej nje pytje pas sa ditesh mund t verejsh q e je shtatzan un qka e lexova me nje artikull pas 12 ditesh ju kisha lut per nje pergjigjje

  • says

   Ti mund ta dish me ane te testit nja 2 dite pasi nuk ju vijne menstruacionet (ju vonohen), kurse per ta pare me ultrazë atëherë këkrohet së paku 6 javë e më shumë shtatzani.

 269. kadrija says

  pershendetje nga kadrija pas sa ditesh t mbetesh shtatzan mund t verejsh se je shtatzan un qka lexova n nje artikull pas 12 dite pasi mbet shtatzan fillon t mundoj shtatzanija ju kisha lut per nje pergjigjje

  • says

   Kadrija, me ultrazë mundet të shihet vetëm pas 6 jave shtatzani që do të thotë aty dikun 12 ditë pasi të vonohen menstruacionet.

 270. dona says

  A kishi mujt mem tregu veq me ni te derdhun te spermes ?a muna me jet shtatzan ? .edhe prej ciles dit duhet me i ngje dit me dit si jam shtatzan ?

  • says

   Po mundesh dhe at me vetem pak e jo te teren. Duhet me ngje prej dites se pare kur i ke menstruacionet, ajo eshte dita e pare e ciklit. Dita e fundit eshte nje cikli eshte dita nje dite para se ju vijne menstruacionet e ardhshme.

 271. megi says

  mirmengjesi, jo jo periodat s me kane ardhur fare, duhej te vinin me 21 shkurt sot me 1 mars, dhe siptomat qe te thash me siper nk i kam has me perpara, jo as pika gjaku fare fare, thjesht ka pak dite qe me kane fillu sekrecione te verdha,

  • says

   Mirmengjes, ateher gjasat i ke shume te mira te jesh shtatzene kurse sekrecioni zakonisht eshte shenj infeksioni po mund te jet thjesht sekrecion si shkak i ndryshimit hormonal. Kete do ta kuptosh me mire ne vizit te mjeku.

 272. lola says

  Perseri lola deshta te pyes se sot nuk me erdhen menstracionet dhe kam nganjehere dhimbje barku por edhe gjinjte me jan fryer shume te lutem me tregoni a jam shtatzane

 273. lora says

  pershendetje dok.jom lora dhe desha tju pyes se a ka mundesi te mbesesh shtatzen kur ke marrdhenje ne diten e par te ciklit pa u mbrojtur une mestracionet i kam te rregullta .dhe nese ngel shtatzen qfar jan pasojat nje shtazani me cikel sepse kam ndegjuar se nuk esht mir ju lutem me jepni nje pergj.

  • says

   Lora, gjasat qe te mbetessh shtatzene ne diten e pare te ciklit jane shume te vogla, por edhe nese mbetesh shtatezene pasojat jan te njejta sikur kur mbetsh shtatzene ne ditet tjera te ciklit. Shendet dhe suskese.

 274. lorena says

  lorena periodat m kan ardh met 20 tash m tregoni n cilin dat t provoj t mbes shtatzan pershendetje

 275. megi says

  pershendetje, ju uroj pune te mbare dhe ju falenderoj qe na jepni nje drejtim me pergj tuaja, jam 32 vjece, une e im shoq deshirojm nje bebe ka 3 muaj qe bem perpjekje, periodat i kam te rregullta po gjat k tij 3 mujori me kan levizur nje jave para, pra ne janar me erdhen me 26 ne shkurt duhet te vinin me 21, si mendon eshte e mundur se kam ngel shtatzen..kam si therje ne fund bark, hera heres me dhembin thithkat e gjoksit..

  • says

   Megi, nuk mund ta dijm sigurt nese je apo nuk je shtatzene, ato shenja qe tregove si therrje ne fund te barkut dhe dhembje te thithave te gjoksit bejne pjese ne shenjat e hershme te shtatzanise por prap se prap ato nuk do te thone se je shtatzene sepse shenja te ngjashme disa gra perjetojne edhe para periodave, por nese keto simptoma nuk i ke verejt me pare ateher gjaset i ke me te mira qe keto te jene vertet shenja te shtatzanise. Tash bej testin e shtatzanis ne shtepi e gjithashtu bej mjekut nje vizit. Faleminderit shume per fjalet e mira, ju uroj shendet dhe suksese.

  • megi says

   flm per pergj, harrova te te theksoj dhe dicka qe se kam has me pare, kete jave kam pas sekrecione te verdha, si shpjegohet kjo deri te henen qe te shkoj ke gjenekologu, dhe persa i perket periodave s me jan vonu kaq shm maksimumi 2 3 dite kaq, kam pas dhimbje barku dhe gjoksi gjat periodave dhe jo therje e dhimmbje te thithkave, tashi naten shkoj me shpesh ne banjo..dhe dhimbjet e mesit me jane shtuar, me fal qe u zgjata jemi dhe jasht shteti,,kemi nevoje per informacione!

   • says

    Megi, nuk kuptoj, ke pas apo nuk ke pas perioda dhe a ishin te zakonshme apo me ndryshe kesaj radhe. Po pyes sepse nese kan qen jo si me pare por me vetem pak gjak (disa pika) dhe at ngjyre kafe ateher keto nuk jan menstruacione por edhe nje shenj tjeter qe mund te jesh shtatzene. Kuptohet nese ishin te njejta me periodat e me parshme ateher nuk mendoj se mund te flasim per shtatzani. Ai sekrecioni i verdh mund te jesh mukoz por ka mundesi te jet shenj i ndonje infeksioni por ket e dyshoj me pak. Me duket se ke te gjitha shenjat se je shtatzene por kete me se miri do ta kuptosh nga kontrolla te mjeku. Deri ateher uroj shendet dhe cdo te mire. Suksese

 276. says

  pershendetje Dr.shum her ju kam ber pyetje por edhe me keni kthy pergjegje.para nje muaji e gjysme kam pas abort si duket beba nuk ka pas mundesi me u zhvillu si duhet probleme me melqi ka pas une pas 16 jave shtatzani kam abortu me eshte derdhur langu aminial dhe beba nuk ka mund te jetoj.diqka me intereson une prej fillimit te shtatzanis kam pas problem me gjakderdhje te madhe por mejket ku jetoj une jasht kosove as nje her nuk e kan mar iniciattiven me nderhy diqka me terapi a mos e kan pas te ditur ata se kjo shtatzani nuk ka me funksionu apo edhe s kan qen te interesuar ja kan len si thojm ne kohes kjo me brengos shume .edhe diqka ketu ne suedi ku jetoi une me kan then se mundesh me provu me mbet shtazene menjeher pasi te vin periodat e para mbas abortit qka me keshilloni ju doktor ju pershendes nga zemra

  • says

   ardita, nuk te keshilloj te provosh te mbetesh shtatzane menjeher pasi periodave te para, mundesh por nuk te sugjeroj ta besh. Prit se paku 2 perioda dhe pastaj provo. Kontrollohu prap qe te shikosh nese gjithcka eshte ne rregull para se te provosh, fillo merr acid folik prej 500 iu nje muaj apo dy para se te provosh shtatzanin dhe vazhdo te marresh edhe pasi te mbetesh. Nje gje eshte e sigurt se jo te gjitha arsyet e abortit dihen nga mjeket. Mendohet se trupi vetvetiu e nxjerr jasht (aborton) ateher kur kuptohet se nje nga 1 milion proceset e shtatzanis nuk ka shkuar si duhet. Te pershendes dhe uroj shendet dhe suksese.

 277. kristi says

  doktor kam kryer maredhenie te pa mbrojtura me te dashuren time,1 dite pasi kryem maredhenie ajo piu kokren e korntraceptivit emergjent,pasi disa ditesh pati rrjedhje ne ngjure kafe.menstruacionet nuk po i vinin dhe pas 4-5 dite pasi kishte kaluar koha qe duhet ti kishin erdhur menstruacionet beri testin e shtatzanise i cili doli negativ,testin e beri ne mengjes,ka mundesi qe te kete ngelur shtatzane??pse nuk i vine menstruacionet???

  • says

   kristi, ka disa arsye, njera edhe e para eshte se ndoshta mund te jet shtatzane edhe pse testi ka dal negativ, e dyta mund te jet crregullim i ciklit. Sidoqofte, cilado arsye te jet ju sugjeroj te vizitoni mjekun pasi te bej testin edhe njeher. Shendet dhe te mira.

 278. lola says

  Me falni neser eshte dita e 28 e ciklit por me daten1 e kan tem vin por kan disa shenja si lodhje dhimbje koke dhe maramendje a mund te jem shtatzan

 279. lorena says

  pershendetje nga lorena un pi javes s tret kom provu me mbet prej dmth met 18 m kan ardh met 22 mu kan jek po met 5 kom provu me mbet shtatzan por nuk kom met m tregoni cila dat asht me e mira per t mbet shtatzan ju flm per mirkuptim

  • says

   Tash me trego ti kur te kan ardh periodat kete muaj sepse me duket se ke provu pak vone ne diten e 19 te ciklit? Mos harro dita e pare e ciklit eshte dita kur ju vijne periodat, dhe dita e fundit e nje cikli eshte nje dit para se vijne periodat heren e ardhshme.

 280. lorenca says

  psh adm jam lori jetoj prej 6 vjetesh ne itali doja te dija se ku kuptohet se je shtatezane un e kam barkun shum te fryr por periodat i kam pas kete muaj njesoj ne vend qe te me vinin 21 me erdhen me 15 por me erdhen njesoj nje jav dhe kete her me erdhen me gjak shum te eret cfar me keshilloni jam apo nuk jam shtatezane ju lutem me ktheni pergjigje deshiroj shum te kem nje femij jam 24 vjece por kur kryej mardhenie me dhemb fundi i barkut klm adm ..

  • says

   lorenca, nese ke pas perioda ashtu si pershkruan dhe te cilat kan zgjat njesoj si me pare ateher gjasat jane qe nuk je shtatzene. Sidoqofte, eshte gjithmon e udhes qe te besh kontroll mjeksore para se te provosh me mbet shtatzene, keshtu e meson nese gjithcka eshte ne rregull me shendetin tuaj para se te provosh shtatzanin dhe nese ka ndonje problem ateher e rregullon dhe provon shtatzanin. Shendet dhe suksese.

 281. Arta says

  Pershendetje deshta tju pyes si kur te bej mardhenjee mestracionet i kam pasur me 20shkurt dhe me jan kryer me 26shkurt,deshta tju pyes se ne cillen dat te bej mardhneje qe te jem me shum e sigurt te mbes shtatezene se qe 9muaj provoj por kott nuk ngelem..si un ashtu dhe burri jemi me shendet te mir…faliminderit pres pergjigjjen tuaj sa me shpejt.

  • says

   Arta, ne artikullin ku ke komentu e kemi cekur se si mund ta mesosh se sa zgjat cikli juaj, gjithashtu aty mund te mesosh se kur mund te kesh ovulimin bazuar ne kohezgjatjen e ciklit tuaj. Dmth. nese ke cikel prej 28 ditesh, me fjale tjera cdo 28 dite keni periodat, ateher ditet kur mund te kesh ovulimin (lirimin e vezes nga vezoret) jane 13,14,15…17 e ciklit tuaj. Pra dita e pare eshte dita kur ke periodat dhe dita e fundit eshte nje dit para se ju vijne prap periodat. Shendet dhe suksese.

 282. lorena says

  pershendetje a kom mujt me met shtatzan me mestracione un vetem 2 dit edhe jo gjak po is n zi si n kaft por kam pas dhimbje shtypjen e gjakit e kom pas nalt muskujt m kan dhimt ju lutem nje pergjigjje

  • says

   Lorena, po ka mundesi qe te jesh shtatyene sepse ato pak pika gjak qe ke pas ne ngjyr te kafet dhe vetem per dy dit nuk duken se jane perioda te zakonshme por duhet te jene shenj qe veza e fekonduar e ka bere folen ne muret e mitres nga ky fillon shtatzania. Shendet, suksese dhe cdo te mire.

 283. linda says

  tung desha te di diqka mu periodat [menstruacionet} me vi qdo muj nga dy dit para vaktit tash 25 e kam vaktin e hala smkan ardh a ka mundesi qe te jem shtatzan se kam ka pak lodhje ,me vej me vjell ka ni her ,kryt po me dhem edh temperatu kam ka ni her po do me em dal timi po du me dit a ka mundesi me kan shtatzan tung klm

  • says

   Linda, nuk mund ta dimë saktësisht nëse je apo nuk je shtatzënë para se të kapërcesh datën kur pret të kesh periodat. Shenjat i ke por këto shenja janë pak a shumë të ngjashme me ato para se të vijnë menstruacionet. Ke durim edhe pak dhe nja dy apo tri ditë pas datës kur të kesh periodat e nuk të vijnë bëje testin e shtatzanis dhe atëherë mund ta kuptosh nëse je. Shëndet dhe suksese.

 284. linda says

  pershendetje dok. desha te bej naj pyetje un kam qe nje vit e gjysem qe deshiroj te kem femij kam ber kontolla mjkesore me kan than se gjithqka ne rregull asht edhe burri ka ber analizen e spermes ka levizjen e farorit 2% me te vogel mjku i ka then qe nuk asht ky shkaku qe un nuk mbes shtatezan burri ka perdor nje lloj tabletash per vitamina para 4 muajsh por nuk ka asnje rezultat un nuk mund te mbetem shtatezan qfar me rekomandoni ju te bej ju pershendes linda

  • says

   Linda, edhe pse qe te dy dukeni se jeni mire me shendetin reproduktiv prap nuk do te thot se mund te ja qelloni te mbetesh shtatzene qe ne ne fillim. Ti mund edhe te kesh pengesa ne tubat fallopian, tub permes se cilit veza e fekonduar udheton per te arritur ne miter nga ku me pas fillon shtatzania. Perveq tjerash, nganjeher duhet edhe pak fat qe dmth te ja qelloni te keni mardhenie ne ditet e duhura, ditet e duhura per nje grua eshte mesi i ciklit. Nje cikel menstrual llogaritet nga dita e pare e periodave deri ne diten e pare te periodave te ardhshme. Tash nese ke periodat cdo 28 dite, atehere ditet kur ti mund te kesh ovulacion (lirimin e vezes nga vezoret) jane ditet 13,14,15,16 dhe 17 te ciklit. Pra dita 1 eshte kur ju vijne periodat, fillo numro nga kjo dite dhe ne ditet e mesit te ciklit ju duhet te keni mardhenia qe te mbetesh shtatzene. Shendet dhe suksese.

 285. hatiem says

  persh doja te dija a mund te jesh shtatzen dhe te kesh menstuacione pasi gruas time i kan dal testet poz por i ka periodat.testin e beri pasi ju vonuan nje jave

  • says

   Nese i ka dal testi pozitiv dhe tash i ka periodat atehere kjo ndoshta eshte abort spontan qe nganjeher ndodhe. Nese ka vetem pak perioda vetem disa pika si ne te kafet nuk eshte per tu brengosur, sidoqofte ju sugjeroj te vizitoni mjekun. shendet dhe cdo te mire.

   • hatiem says

    flm per pergj po doja me dit pse i ka ndodh kjo gje dhe kur mund te provojm te ngeli shtatzen?

    • says

     hatiem, nganjeher trupi vetvetiu e ndepren shtatzanin arsyet jane te shumta e shumehere edhe te paditura. Tash i sugjeroj gruas qe te fillon te merr acid folik prej 400-500 IU nje her ne dite, dhe prap te provoni pas se paku 2 periodave. Kuptohet nese vertet ka qen abort spontan, por me mire eshte qe te vizitoni mjekun e atje kuptoni dhe mesoni me shume. Shenedet dhe cdo te mire.

     • hatiem says

      me fal dhe nje her dok,un bera dy eko nje para nje muaji dhe nje pas nje muaji dhe nuk me than gje per abort se dhe un ate shqetsim pata.por a ta tregon eko qe mund te kem kaluar abort?dhe kur ta tregon eko qe je shtatzen?

     • says

      hatiem, ekoja nuk mund te tregoj para 6 jave shtatzani qe dmth edhe po te kishe bere eko nuk besoj se do te verehej ne je apo nuk je shtatzene. Gjithashtu nuk mund te tregoj nese ke patur abort apo jo sepse kur nuk dihet nese ke qen shtatzene atehere nuk mund te dihet nese ka qen abort apo thjesht vones e periodave.

 286. ermira says

  prsh dektor te falemenderoj per punen qe ben dhe na pergjigjesh ne pyetjet tona,un e kam provuar me ngel shtatzen,tash me 3 i pres periodat,por gati ce 2 dyt kur ha ushqim me kap lukthi shum edhe barki ngapak mbrem dhe shpina me shponte pak sedi cka esht cka mendoni ju mos jan shenja shtatzenie a jo tung te faleminderit te uroj pun te mbar ciaoo..

  • says

   ermira, eshte heret te dihet nese je shtatzene, zakonisht keto dhimbjet e simptomat tjera qe ke nodhin kur je shtatzene por te ngjashme simptoma ke edhe para periodave vetem se kur je shtatzene ato jane paksa me te ashpera. Ka mundesi te jesh shtatzene e shpresoj qe je. Shendet dhe cdo te mire.

 287. selma says

  flm shum per pergjigjet qe ju po m iktheni por une tash ndihem si e lodhur sa her te ha diqka me vjen te vjell mirepo tahs kom dhimbje te barkut kapap dhe gjinjet me dhembin nga pak periodat i kom patur me 26 janar por dua ta di a ka mundesi qe te jam shtatzen sepse kam shum deshir te mbes,te lus per pergjigjje tung

  • says

   selma, ka mundesi te jesh shtatzene dhe sipas te gjitha ketyre simptomave qe ke pershkru ndoshta edhe je shtatzene. Uroj te jesh shtatzane, shendet dhe cdo te mire.

 288. marsilda kaca says

  pershendetje doja te dija ne qofte se un kam ndonje semundje tjeter egziston mundesia qe un te mos ngelem shtatezan dhe mua periodat nuk me vijne ne te njejten date gjithmon me levizin 2 dite 3 dhe ka raste dhe me shum dhe po lexoja pak me lart dhe kjo nuk eshte normale faleminderit

  • says

   Marsilda, Periodat rrall vijne ne te njejten date perveq nese ke cikel prej 30-31 ditesh…periodat ndryshojn nga nje grua ne tjeter, periodat e rregullta jane ato qe vijne zakonisht ne ditet e rregulta. shembull cdo 25 dite, nuk do te thote qe te vijne ato cdo here me daten 25, por do te thote qe duhet te vijne cdo 24-25 apo 26 dite, ndryshime nga nje apo dy dite nuk do te thote se jane te parregullta.

 289. selma says

  pershendetje! desha te pyes qe sa dit mund te shfaqen shenjat e shtatzanis pasi te mbesesh shtatzen?

 290. era says

  prsh.. ciklin e fundit e kam pas ne 13\5 dhe cikli per kte mua nuk me ka ardhur. test nuk kam ber akoma. amund te jem shtatezen?? kam rreth nje vit qe tentoj per nje shtatezani/ flm ERA

 291. says

  Era, ka mundesi por ashtu si ti as ne nuk mund te jemi te sigurt prandaj duhet bere testin e gjithashtu edhe te vizitosh mjekun.

 292. teuta says

  prsh Dr.qe ni vjet jam martu dhe nuk kam lan mjek pa u kontrollu krejt mjekt me kan thon qe jam mir po shtatzan nuk po muj me mbet mestracionet nuk me vin as ni her me dat te caktume tash i kam pas me daten 07 pres ni prgj dr

 293. says

  Po cilat jan datat e caktume per ty? Shembull nese kesaj radhe i ke pas me 7 Prill tash kur pret ti kesh ne radhen e ardhshme?