Jo Te Gjitha Vitaminat Per Shtatzani Jane Te Njejta

Pëlqe & Ndaje

Vitaminat per shtatzani (prenatal vitamins) jane esenciale per gra te cilat jane duke provuar qe te ngelin shtatzene e gjithashtu edhe per ato te cilat jane shtatzanise. Trupi juaj ka nevoj per nje sasi te shtuar te materieve ushqyese sikur acidi folik, i cili ndihmon ne mbrojtjen e embrionit kunder defekteve neurale ne javet e para te zhvillimit te tij. Per me teper, nje grua qe shpreson te ngel shtatzene ka nevoj per me shume hekur, kalcium dhe proteina, te cilat suplementet me vitamina per para-shtatzani ofrojne. Me se miri ju duhet te filloni te merrni vitamina per shtatzani tre muaj para se planifikon te ngelesh shtatzene.

Sidoqofte, egzistone nje variacion i madhe ne mes te llojeve te ndryshme te vitaminave per shtatzani. Fatkeqsisht, studimet e fundit kane treguar probleme me disa lloje te emrave (brands) me te njohur te ketyre suplementeve, te cilet nuk i permbushin standardet e kerkuara te vitaminave per shtatzani. Dhe kjo i ven ne rrezik si nenat ashtu edhe foshnjet dhe deshtone t’iu ofrojne grave te moshes per lindje vitaminat dhe mineralet qe atyre ju duhen per nje shtatzani te shendetshme.

Keshtuqe duhet pasur kujdes se cilet lloj te suplementeve bleni dhe ju preferohet nga mjeku. E nese doni qe ti veni ne test vitaminat per shtatzani ateher thjeshte hudhe nje ne nje gote me uthull dhe perzije. Duhet qe gati e gjitha te tretet pas 20 minutave dhe nese nuk tretet ateher mund te deshtoje te zberthehet sa duhet ne trupin tuaj. Dhe ne te njejten kohe ju mund te mos merrni ndonje materie ushqyese shume te rendesishme per te cilen ju dhe foshnja juaj keni nevoje.

Eshte gabim te mendosh se zgjedhja e duhur eshte te blesh vitaminat per shtatzani me te shtrenjta. Pyet mjekun se cilet suplement ai/ajo rekomandon dhe bej testin tuaj para se te fillosh cfardo programi vitaminash ne te cilin shendeti juaj dhe i foshnjes tuaj varet.

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. dona says

  pershendetje un kam vonim te ciklit qe 2 muaj e kam ba restin um ka dal pozitiv kam ba kontroll te mjeku po um ka than qe fryti nuk u zhvillu tash kam edhe gjakderdhje mjeku mi ka qit do ineksone dhe utrogestan qka muni mem than per qita a jan gjasat qe me abortu

 2. emi says

  admin pershendetje dhe njehere,desha tet pyes se keto vitaminat penetrale a mund te merren pa rekomandimin e mjekut?dhe dicka tjeter kam shum dhembje te barkut dhe qe shume rralle me pushon,kjo gje me ka bere shume shqetesuese dhe a ka lidhje dhimbja e barkut me mosmarrjen e vitaminave apo mos ka te beje me ndonje abort te padeshiruar,tek doktori kam qene dhe nuk me tha asgje prandaj u drejtova ktu te ju per nje pergjigje me te sakte.ju faleminderit per kohen tuaj

  • says

   Po mjeku eshte dashur te te rekomandoj ato qysh ne fillim, mund ti marresh qe tash ato nuk jane asgje tjeter veqse vitamina qe te duhen gjat shtatzanis. Mund te keshllohesh me mjekun prap po deshe.

 3. emi says

  pershendetje,jam 5 javeshe shtatezane dhe desha te di cfare vitaminash duhet te perdor pasi deri tani nuk kam marre asnje vitamine.ju pershendes.

  • says

   Quhen vitamina prenatale dhe mund ti marresh ne secilen barnatore, por beje nje kontroll gjithashtu nese nuk e ke bere deri tash.

 4. majlinda says

  deshta mete pyte doktoreshe
  kame provu me fekundim dy her skom pase suksese analizat me dalin mire shum jam ne moshe 27 vjet po burri spemogramin nuke e ka shu mir po i perdore do hapa deshta metu llut doktoreshe a i permisohet gjendja me hapa ju lutem ma kthen pergjigjrn se jam
  ne hall

 5. says

  tung doktorresh te pershendes dua te bej nje pytje deshiroj te mbetem zhtatzan po nuk po muj qe 4 muj jam e martume dhe nestracionet veq ka 1 dit i kam duna te me tregosh ju pres pergjigjejen tuaj

 6. says

  pershndetje deshta te pys a paraqet ndonje problem ne shtatzani nese e mbaj telefonin gjithmon afer veti ngase e dim te gjith se valet e telefonit nuk ajn edhe aq tmira per shendetin ton po a jan te rrezikshme ne shtatzani

  • says

   dona, sipas disa studimeve te fundit gjithnje e me shume po rekomandohet qe te rrim sa me larg mobilit, dhe mu per kete arsye te rekomandoj ty dhe te gjithe tjeret qe te mbani mobilin large vetes e sidomos kur flini. Pse te rrezikosh shendetin tuaj e gjithashtu edhe te femiut qe pret kur ke mundesi te mbash telefonin me larg vetes. Eshte e kuptueshme qe gjat dites nuk mund ta bash edhe aq larg sepse duhet ta kesh pran qe ta degjosh kur te therret dikush, por gjat nates mund ta besh, fike krejtesisht po qe se nuk pret te therret dikush. te pershendes

 7. fatmire m says

  tung un jam fatmirja deshta ta di se un kam shum dhimbje te madhe ne diten e par te menstracioneve dhe kemba e djath me ngrihet dhe un tash qe 2 muj kam provuar qe te mbes shtatzan po nuk po mbes deshta ta di ku qendron problemi a jam e ftohur apo qka ju pershendes tung

  • says

   Keto jane gerce menstruale, tek disa jane me te shprehura e tek disa tjera me pake, sido qe te jete per shkak qe po provon te mbetesh shtatzene e gjithashtu edhe atyre dhembjeve qe ke gjat menstruacioneve te sugjeroj te vizitosh mjekun. Mbasi po provon te mbetesh shtatzene gjithashtu te rekomandoj te fillosh te marresh acid folik e te mos e nderpresh nese mbetesh shtatzene dhe deri ne lindje. Te pershendes

 8. shaha says

  pershendetje jam sha deshiroj ta kuptoj gjendjen tem nese kini mundesi te me regoni jam shatzene jam ne fillim te javes se 5 por qe 2 dit kam ne teshat e bardha i kam si te kafta a eshte shenje e keqe kjo a jo me regoni nese kini mundesi ju pershendes …

 9. flora says

  dua te di se a mund te mbes femna shtatezene nese ben mardhenie gjat ciklit mujor (merstracioneve) ?

 10. shenka says

  Pershendetje;i lexova komentet lartë dhe me bëri pershtypje vullneti juaj per ndihmë.Desha të bëj një pyetje:jam shtatzanë 5 javë kam qenë te mjekja ime dhe me konfirmoi shtatzanin por une u shqetsova pak se me tha se nuk eshste zhvilluar fryti aq sa duhej te ishte per 5 jave dhe me dha vitamina dhe utrogestan.me trego ju lutem a mund te mos zhvilohet me fryti dhe cili eshte rreziku/paraprakisht ju pershendes

  • says

   shenka, ka mundsi qe fryti te mos zhvillohet dhe per kete mjeku ju ka shkruar at terap, mos u shqetso thjesht merr kete terapi dhe besoj se gjithcka do te jet ne rregull e gjithashtu bej kontroll pas pak kohe prap qe te shohesh se si po ecen puna. Ju pershendes dhe uroj cdo te mire.

 11. Lona says

  pershendetje deshta te ju pyes kam fillu me perdor folic acid kam deshir te ngelem shtatezan sa me ndimon kjo vitamin dhe tableta ka 5mg mos eshte shume nje ne dite a po pak sa duhet me i perdor nese ka mundesi per pergjegjjen faleminderit shume per keshilla te cilat i kemi shume te nevojshme.

  • says

   lona, mire ke bere qe ke filluar te marresh acid folik qysh para se te mbetesh shtatzene. Sipas disa studimeve qe jane bere perdorimi i acidit folik ka treguar se ndihmon edhe ne shtimin e gjasave qe te mbetesh shtatzene. doza ditore qe rekomandohet eshte 400 por nuk eshte shume as 500mcg (mikrogram) ose 5mg. Te pershendes dhe deshiroj cdo te mire.

 12. Lona says

  pershendetje deshta te ju pyes kam fillu me perdor folic acid kam deshir te ngelem shtatezan sa me ndimon kjo vitamin dhe tableta ka 5mg mos eshte shume nje ne dite a po pak sa duhet me i perdor nese ka mundesi per pergjegjjen faleminderit shume per keshilla te cilat i kemi shume te nevojshme.

 13. lili says

  pershendetje
  ndoshta jam bere e teper duke ju shkruar mirepo po ju besoj em shum keshillave tua se atyre te mjekut ngase me dukeni shum te pergatitur profesionalisht,pas nji vonese prej 52 ditesh me ka ardhur cikli mirepo deshta te konsultohem me ju e te filloj te perdor cikloproginov e te mbrohem ndersa un mezi pres te mbes shtatzene apo te perdor clomifen per rritjne e folikulave sepse un asnjeher nuk kam pasur probleme me cikel perveq kesaj here siq that edhe ju shakaku i terapise, a mund te diagnostifikohemi per clamidia dhe nese eshshte larguar kur mund te filloj te perdot clomifen sot esht dita e pare e ciklit dhe a mund te provoj ket muaj ?pres me paduri pergjigjen tuaj ju falemnderit

  • says

   Lili, nëse je diagnostifikuar me klamidi atëherë bënë mirë të mos kesh marëdhënie sepse mund ta transferosh tek burri ose anasjelltas (ta transferoj ai atë tek ti). Nëse nuk ke klamidia atëherë mund të provosh të mbetesh shtatzënë. Të uroj shëndet dhe çdo të mirë.

 14. rita says

  pershndetje ju lutm desh tju bej ni pytje 4gjys nuk kam fmij mjeka mika qit do barrna per me met shtatzan ajn tmir per shtatzni quhen UTROGESTAN100 pres pergjigjen ju pershndes shum tung nga rita

  • says

   rita, po sigurisht duke u bazuar ne gjendjen tuaj edhe mjeku ju ka pershkruar ato barna dhe besoj se ka bere mire. Shendet dhe suksese.

 15. lili says

  pershendetje dr
  po ju shkruaj prap,heren e fundit ciklin e kam pasur me 29 janar dhe deri me sot jan bere 43 dite e un ende nuk kam cikel tesin e kam ba ka dale negativ un po mbrohem nga shtatzania shkaku i clamidias dhe europlazmas antibiotiket i kam mbaruar dhe asnjehere nuk me jan vonuar kaq gjat sepse i kam pasur shum ne rregull spo di a eshte shkaku i antibiotikeve apo qka qe u be kaq kohe e un ende nuk kam cikel po mborohemi me prezervativ dhe e di sigurt qe nuk jam shtatzane edhe pse kam shum qef qe kjo te ndodhe sa ma pare por tani po pres ciklin dhe te bj strishiy per clamidia dhe europlazma sepse me 23 janar kam perfundu antibiotiket e tash po kam shprese qe me esht hequr infeskioni sepse poo e verej qe jam permiresuar dukshem ne orhganizem perveq qrregullim qe kam tani per tani,
  falemnderit

  • says

   lili, ka mundesi qe trajtimi te ket shkaktuar kete vones, sidoqofte si ju ashtu edhe partneri duhet te kontrolloni per klamidia sepse ka mundesi qe kjo te bartet nga njeri te tjetri dhe nese njeri nuk sherohet prap tjetri mund ta fitoj. Sidoqofte, eshte shenj i mire qe keni keto permiresime dhe besoj se ka permiresime atehere kur ndjehen ato. gjithashtu besoj se edhe menstruacinot do te kthehen nese shkaku i tyre nuk ka te beje me dicka tjeter perpos terapis. Te peshendes dhe uroj qe te jeni shendosh dhe gjithcka te shkoj mire.

 16. lili says

  pershendetje ju falmnderit per keshillat vertet jan shum te mira
  e pash qe tek komentet se si te mbesim shtatzene ishte mbylur mundesia per te shkruar Aateher po ju shkruaj ketu,un kam 6 muja martese dhe tani deshiroj te mbesem shtatzene ne fillim twe janarit kam dalur pozitiv me clamydia dhe europlazem kam perdorur banrat doxycikln sumamed dhe polygynax vaginaleta tani po mendoj qe ne fun te marsit qe bej prap strishot dhe a mundem ateher te provoj te mbes shtatzene tani kam per te pire tableta cikloprogynov sapo te me vije menst. per rregullimin ecilit ndersa ciklin ekam ne rregull qdo 30 dite, mirepo mjeku me ka then qe mitren e keni kthyer retro si qfar pozocioni duhet marr qe te arrij sperma ne miter dhe me folikula 10 e 11.47 mm a mundem te mbes shtatnene dhe tani po perdot vitamina b complex dhe flagyl antibiotik s di pse mejku me dha aq shum barna qka te bej ju leutem me dnimoni seps ejam shum konfuze pse aq shum barera deri ateher dhe diqka marredhenjet prej janarit i bej me prezervativ qe te mbetem e mbrojtur nga ndojne infeksion
  ju falemnderit shume per kohen tuaj

  • says

   lili, gjendja retro nuk do te thote se eshte shkaktar qe ju te mos mbeteni shtatzene dhe se shume gra me retro uterus mbeten dhe kalojne nje shtatzeni te shendetshme. Rasti kur ajo dyshohet eshte kur perjashtohen te gjitha dyshimet tjere. Ne ratin tuaj ju keni mjaft arsye tjera pse nuk mbeteni shtatzene, si psh clamydia… medikamentet qe ke perdor si doxyciklin jane kunder infekcionit bakterial dhe clamydia eshte nje prej tyre. Clamidin mund ta ket edhe burri andaj nese nuk eshte kontrolluar te sugjeroj ti thuash qe te kontrollohet sepse nese njeri partner e ka atehere eshte e mundur qe edhe tjetri ta ket. Tek meshkujt simptomat nuk verehen shume dhe nuk ka se si te tregohet ndryshe perpos permes testit. Dhe nese nuk sherohenhi qe te dy atehere gjasat jane shume te mira qe prap ti ta kontraktosh kete infeksion. Cycloproginova eshte per rregullimin e ciklit me fjal tjetra eshte terapi e rregullimit te hormoneve. Edhe flagyl eshte nje medikament qe perdoret per sherimin e infeksioneve te shkaktuara nga bakteriet dhe mikroorganizmat tjere te quajtur protoza. E gjitha qe mund te them eshte te ndjekesh udhezimet e mjekut dhe te gjitha keto medikamente jane per shkak te gjendjes qe ke. Vazhdo te kesh mardhenie te mbrojtuara deri sa te sherohesh plotesisht. Mos te harroj te tregoj se clamydia mund te transferohet edhe nga seksi oral…
   Te pershendes dhe te uroj shendet dhe cdo te mire.

Pyet dhe Komento këtu