Keshilla Gjumi Per Shtatzana

Pëlqe & Ndaje

Gjumi eshte i rendesishem per te gjithe njerezit por gjumi ne shtatzani eshte i rendesis se veqante. Gjate shtatzanis nje guraje i duhet te bej pushim ekstra. Nje fetus ne zhvillim e siper shkakton kogja mundim ne trupin e nje gruaje dhe asaj i duhet gjume me shume per tu ri-mbushur dhe qe te vazhdoj. Grate lodhen shume pershkake te carkullimit te hormoneve te reja ne trupin e tyre. Progesterone ka efekt gjumi dhe i ben grate me te lodhshme dhe me deshire me te madhe per te fjetur. Secili tre-mujor i shtatzenis ka simptomet e veta qe mund te bej gjumin me te veshtire se sa kur nuk jani shtatzene.

Tre Mujori i Pare

Gjate semestrit te pare nje grua mund te hyje ne nje mori emociones nga frika e deri te ekstaza. Me futjen e hormoneve te reja ne qarkullim ajo mund te kalon nga nje moment i gezimit ne ate te tmerrit sa qil e mbyll syte. Rritja e progesterone qe mban shtatzenin shkakton shume gra qe te ndjehen vazhdimisht te lodhura. Ngritja HCG mundet qe gjithashtu te nxis pergjegjsin e lodhjes, gje qe sqaron se grate duken me te lodhura gjate tre mujorit (trisemestrit) dhe ndjehen me mire ne tremujorin e dyte. Sforcimi dhe rritja e gjinjeve munden gjithashtu te bejn te veshtire te ndjeheni te rehatshem. Nese fleni ne barke ndoshta e zbuloni se gjinjet ju pengojne apo dhembin kur i nxini poshte qe bini mbi to. Kapslleku dhe uterusi gjithnje ne rritje e siper gjithashtu i bejne netet jo te rehatshme. Te shtojme ketu edhe herat e shumta te shkuarjes ne toalet gjate dites dhe zbulojme se eshte per tu quditur qe nje grua shtatzene gjen kohe per te fjetur. Progesterone eshte nje hormone i mrekullueshem, jo vetem qe te ben gjumashe por gjithashtu te ben te urinosh gjat gjithe kohes duke ngritur funksionin e veshkeve tua. Ndjenja e vjelljes gjithashtu e quajtur “semundja mengjesit” gjithashtu e ben gjumin te sfidueshem. Kjo ndjenje mundet dhe shpeshe godet ne te gjithe oret e dites dhe nates, veqanarisht kur jeni e shtrire apo nxiteni nga ndonje arome.

Keshilla Mbijetese Per Tremujorin e Pare

 • Pusho sa me shume qe mundesh dhe flej kurdo qe mundesh. Te pushosh me shume te ndihmon te zevendesosh mungesen e gjumit qe mund te shkaktoje keqesimin e simptomeve tua.
 • Hidratohu (pi uje dhe lengje), por bere kete gjate dites dhe shmang pirjet vone pasdite keshtuqe  shkurtoni numrin e vizitave te banjos gjate nates.
 • Lufto ndjenjen e vjelljes me biskuit dhe meze te lehte. Ha shpeshe dhe ne sasi te vogla qe te parandalosh te kesh at ndjenje nga stomaku i thate. Mbaj biskuit dhe gjera te imta afer shtratit kur te godet ndjenja e vjelljes ne shtrate gjate nates a po ne mengjes.
 • Fle ne anen e majte sa me shume qe mundesh. Kjo eshte pozita me e mire per qarkullim te mire. Merr ca jastek me shume per ti futur ne mes te gjuneve apo edhe nder barkun tuaj qe te ndihesh me rehat.
 • Gjej apo ble nje drite nate me ndriqim te vogel keshtuqe nuk do te kesh nevoj te ndezesh driten dhe te zgjosh veten plotesisht.
 • Provo te shkosh ne shtrate gjithmone ne te njejtin orar cdo nate. Kjo e ve trupin ne orar dhe e meson ate.
 • Be gjume te shkurte gjat dites. Nese je e lodhur ateher shko e fli, trupi juaj po ju tregon dicka.

Tremujori i Dyte

Shume gra shtatzena jane te knaqura qe kan arritur ne tre mujorin e dyte. Jo vetem qe do te thote se ka me pak rrezik per deshtim por gjithashtu edhe ndjenja e vjelljes, urinimet e shpeshta dhe pagjumsia gati te gjitha kan ikur. Grate zakonisht ndihen me mire dhe kane shtim te energjise gjate kesaj kohe. Fillojne te duken por nuk jane edhe aq te zmadhuara. Dhe ka gjera qe prekin gjumi ne shtatzani gjate kesaj kohe. Per te krijuar hapsire per nje uterus ne rritje diafragma shtrengohet dhe frymemarrja behet me e ceket. Kjo shkakton te djegsiren e famshme te stomakut. Kjo ju ndodhe shume grave kur hane apo pine dicka. Shume gra tjera gjithashtu verejne se enderrat e tyre behen vazhdimisht me te frikshme me zhvillimin e shtatzenis. Shume gra tjera shohin endrra duke e len apo humbur foshnjen. Plus keto endrra behen gjithnje me te dukshme.

Keshilla Mbijetese Per Tremujorin e Dyte

 • Per te shmangur djegesiren e stomakut, provo te shmangesh ushqimet djegese, yndyrshme apo te ferguara.
 • Flej me koke dhe qafe te ngritur paksa qe te mbash acidin e stomakut poshte
 • Ha shpeshe meza te vogla ushqimi gjate gjithe dites
 • Perdor antacid, jane te efektshem dhe te sigurt.
 • Kenaqu me tre mujorin e dyte dhe gjume me te mire, por vazhdo te flesh. Pushimi ekstra eshte prape nje gje e mire per ju.
 • Kur flini bini ne krahe me gjunje te lakuar. Vendos jastek ne mes te gjunjeve, perfundi barkut dhe prapa qafes. Kjo te ndihmon te largosh presionin nga shpina e poshtme.
 • Per ti shmang ankthet e nates provo te mos hash shume para se te shkosh ne shtrat dhe tregoj parterit apo mjekut tuaj per cfardo frige qe keni.

Tremujori i trete

Tre mujori i trete eshte faza me sfiduese e gjumit e shtatzenis. Me shpeshtimi e urinimiit, paftesis per tu rehatuar, pesha e shtuar, dhe pergaditja per te lindur foshnjen e re, disa gra gjejn vetveten duke u munduar te rrin te zgjuara. Levizjet i vrullshme te fetusit mund te pengojne gjumin. Shume gra gjate shtatzenise zgjohen shpeshe gjate nates pa arsye dhe kjo mund ti bej ato te ndjehen te pergjumura ne mengjes. Shume gra gjithashtu zbulojne se kan filluar te gerrhasin. Gjate fazave te mevonshme te shtatzenis shume gra gjithashtu zbulojne se kanalet e hundes se tyre jane enjtur dhe nxihen me shpeshe. Shume gra gjithashtu ankohen per gerqe kembesh gjat tre semestrit te fundit. Muskujt e kembeve bartin kogja shume peshe dhe nganjeher shtangohen. Kur te relaksohen gjate nates nganjeher tensionohen apo bien ne gerq keshtu duke shkaktuar shume dhimbje dhe mbajtur shume gra te zgjuara gjate nates.

Keshilla Mbijetese Per Tremujorin e Trete

 • Fli ne krahun e majte. Kjo te lejon qarkullim me te mire te gjakut tek fetusi, uterusi dhe veshket. Gjithashtu permireson qarkullimin e gjakut ne kthim per te zemra.
 • Provo te perdoresh jastek trupi per te ndihmuar te flesh me mire.
 • Shmangju pijeve soda (si coca cola) dhe ato te gazuara, ato mund te ju shkaktojne gerqet e kembeve.
 • Nese vereni te enjtura te shumta dhe fillon te gerhasesh thirr mjekun tuaj.
 • Nese zhvilloni Sindromin e Kembeve te Papushuara bisedo me mjekun per munges te hekurit.
 • Nese nuk mund te flini ngrihu dhe bej dicka tjeter. Lexo, shiko TVn apo degjo muzike, pastro apo bej dicka qe te lodhe aq sa te ben te deshirosh te kthehesh ne shtrate.
 • Nese keni gerqe kembesh, shtrij kembet dhe ngih shputat perpjet, kjo te ndihmon te largosh ate. Beje kete disa here para se te shkosh ne shtrate si rutine shtrirje per te shmangur gerqet.

Gjumi ne shtatzani është i rëndësihëm dhe kjo ishte e gjitha per ju nena shtatzena. Shpresoj te keni nje shtatzani te shendetshme dhe nje femij te bukur qe ju ben te ndjeheni krenare dhe e rehatshme per mundin qe keni ber.

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. says

  Pershendetje,jam dea ju pershendes shum,dhe ju uroj gjdo te mire,jam shtatzan ne muajin e 6 sa jam hyre,por ne filim te shtatzanis kam pasur kruarje te kembeve shum,tash prap po kruhem,e sot filloj te me kruhen duart tek vendin kur e bejm infuzioni ma merr mendja se e dini per ku po them,nuk di qfar te bej shum me kruhen,ju lutem pres pergjigjje nga ju,ju falenderoj me respekt Dea

  • says

   Dea, mund te jet ndoni alergji, por gjithashtu mund te jet edhe IC (Intrahepatik Kolestasis) qe shkaktohet nga acidet e vrerit ne melci (kimikale ne melci qe ndihmojn tretjen) dhe per kete rekomandohesh te vizitosh mjekun nese nuk e ke bere deri tash. Shendet dhe gjithe te mirat.

 2. Sara says

  Pershendetje Jam Sara, kishte nje jav qe u Venuan po si kam flejt me burrin qat moment me erdhen mendoja es isha shtatzane, qka domethen kjo

  • says

   E para dmth qe nuk je shtatzene, kuptohet nese periodat qe tash i ke jan te njejta me ato si me pare. Nese jan vetem pak ca pika ngjyr kafe, ateher mund te jen shenj shtatzanie. Vonesa mund te jet per shkak te ndonje crregullimi. Bej vizit mjekut dhe pas kontrolles kuptohen gjerat me mire. Shendet dhe cdo te mire.

 3. besa says

  peshendetje per juve i nderuar flm per munsin qe po na jepni meu shpreh sadopak dashta te pys jam ne ditet e funit te lindjes se par kam degjuar qe keto dit te hajsh qokollat me shum te ndimon te qelesh besoj se po me kupton ama sdi qfar mendimi keni ju jam shum ne stres pasi e 3 dit kam lindjen diqka qe kish mujt mem nimu ju lutem pres pergjegje

  • says

   Po, çokollata, ushqimet djegës, ecja dhe seksi i pambrojtur të gjitha ndihmojnë. Tash mos e tepro me çokollatë! Shëndet dhe çdo të mirë.

 4. flora says

  pershendetje jam flora deshta te pyes jam ne javen e 18 shtatz po i kam binjak kur mundem ti degjoj goditjet e para

 5. ESA arifi says

  Um Imam 3qika para 1vitit Meta shtatzane Po beba me vdiq ne mujin 5. Ne Bark Spätantike djal Po zoti drastisch ashtu.tash Po du me provu Po Po tuna shum se Po ndodhi Apet so para ni viti.pres mendimin ejuaj qate bej aveq Mae shku me rrezik,

  • says

   Esa, nje gje duhet te dish se rreziku gjithmon ekziston pa marr parasysh nese ke pas abort, edhe sikur te mbetesh shtatzan per her te pare prap rreziku ekziton. Shendet dhe suksese.

 6. fatime says

  Pershendetje!
  jam ne javen e 7 te shtatzanis dhe nuk mund te fle ndryshe perveq ne bark, a ka ndonje problem ? Flm

  • says

   Fatime, tash eshte heret dhe nuk ka problem por te sugjeroj qe te fillosh qe tani te provosh te flesh ne krah se me vone nuk guxon te flesh ne bark.

 7. diija says

  Ju falenderoj nga zemra per gjitheqka qe keni postuar ne lidhje me shtatezani,desha te ju pyes kur fillojm te ndegjojm te rrahurat e bebit,une kam 15 jave por ende nuk kam ndjer diqka te tille,dhe ende kam te vjellura???

  • says

   Dija, ti vetvetiu ndoshta nuk mund ti degjosh por mjeku duhet ti degjoj tash permes ultrazerit. Disa gra kane dhe vazhdojn te ken te vjellura gati gjate gjithe 3 mujorit te pare e bile edhe me gjate. Shendet dhe cdo te mire.

 8. mira says

  ndersa un qe jam shtatzane admin .nuk mundem te fjej gjat ne krahun e majt.vec ne te djathtin aka problem apo jo.ne muaj te 5 e gjys.

 9. buli says

  pershendetje gjithve po ne veqanti stafin e kti web edhe pse jom mashkull me intreson shum per shtatzani sepse jom i martum dhe kam gruan shtatz flm shum per kshillat e juaj dhe i deshiroj gjitha femrave qe deshirojn te behen nena shtatzani te mbar dhe te leht dhe te behen nena dhe te jen te lumtura me respekt nga buli

 10. Jorida says

  Pershendetje,ju lutem do doja te dija mbas sa kohe mund te bej nje test shtatezanije qe te kuptoj ne jom apo jo shtatezane dhe ju lutem nese mundeni disa keshilla per te mbetur shtatezane faleminderit

 11. says

  pershdetje e mia desha tju bej nje pytje per shtazani un e kam Ber ingjizimin e fell per mi qel Kanallet 3 prill e kam ber pot shum mir ndihem ama po kam ndoj her edhe nje goksi dua ta di tju pys juve dhe motrat qe jan ne ket faqe se mas sa muje mbes shtazen dhe ndoj njer a qe e ka ber ket ingjizim e kisha lut mem tregu se mas sa muj ka mbet shtazen dhe si e ka ndi veten mbas ingjizimit pershendetje

 12. Ardita says

  Pèrshèndetje jom Ardita 22 vjeqare Dashta me Ju pyt a ka mundesi me qen shtatzan apo Jo ? Mestracioneten kan pas mem ardh ne fund te mujt te kalum po me Jan vanuar qe 2 jav muj me than kom shterngime ne fund te barkut, si dhe me esht shtuar apetit per buk po nuk kom villje apo marramendje, ndonjher me qon me vill po nuk mundem…! A ka gjasa qe jom shtatzan a po Jo …? Si dhe e kan bêr testin para 2 jave negativ Qka pom keshilloni ? Ju Flm per mirkuptimin

 13. ardiana says

  jam ne muajin e shtat te shtatzanis ikam dy beba ne barkun tim i lexova kshillat tuaj dhe me ndihmuan ju faliminderit po kisha pas deshir mem tregu rreth barku mu kan ba disa vija tash a duhet te perdor naj krem per me ly barkun a masi te lindi hjeken vet ju faliminderit

 14. Valbona says

  Ju falemnderit per keshillat tuaja,une jam shtatzene kam vetem nje muaj dhe vertet kisha nevoj per kshilla te theksuara mire,dhe me leht per ti kuptuar..

Pyet dhe Komento këtu