Keshilla Te Thjeshta Se Si Ti Hiqni Qafe Aknet

Pëlqe & Ndaje

aknet_largimi_akneveA je lodhur duke shikuar vetën në pasqyrë për të parë aknet që ti ka ngulur sytë? A ka diçka më të keqe se sa të zgjohesh në mëngjes para se të nisesh për në punë, shkollë, fakultet apo edhe ndonjë eveniment e të shohësh se një puçërr e madhe e shëmtuar të ka dalë? Ja di përgjigjen kësaj pyetje e sigurisht se edhe ti e din! Epo, kemi lajme të mira. Nuk ke nevojë të bësh ashtu si ke bërë deri tash. Me fjalë tjera po dua të them se nuk ke nevojë ti shtrydhësh për ti hequr qafesh ato puçrra; ja kështu mund t’i ndalni ato të mos shfaqen:

Aknet – 5 Keshillat:

 1. Kjo vlen për femra që vejnë makijazh (shminkohen) – provoni të vësh makijazh që nuk është edhe aq i yndyrshëm për shkak se mund të irritoj aknet (puçrrat). Ndoshta duhet përmendur këtë edhe me shpesh që nuk duhet të harrosh se duhet të stopohet së shtrydhuri ato puçrra për shkak se shtrydhja e grith lëkuren dhe len shenja që mbeten gjatë.
 2. Një mënyrë tjetër efektive që të ndalësh aknet (puçrrat) të mos ju dalin është të vëni një pako akulli në vendin e infektuar pas çdo 20 minutave ose edhe me gjatë dhe të mbash aty për një kohë të gjatë deri sa të vëresh ndryshime – besomë se do të vëresh!
 3. Nëse je e dëshpëruar dhe patjetër ju duhet të gjeni një zgjidhje atëherë ju sugjeroj të përdorni “fshehës” (ndryshe e quajnë sherk) sepse ky ofron një rregullim të përkohshëm të problemit.
 4. Një mënyrë e vjetër që ende përdoret për të ndalur aknet (puçrrat) të mos dalin është të vëni pak paste dhëmbësh në vendin ku keni puçrrën dhe shikoni deri sa të thahet. Këtë mund ta bësh gjatë natës duke vendosur pakë paste të brendit favorit tuaj në vendin e infektuar dhe në mëngjes duhet që të zvogëlohet nëse nuk hiqet krejtësisht.
 5. Mos e shtrydh apo ngacmo puçrrën pasi që kjo vetëm se e keqëson problemin. Më ka ndodhur që një puçërr e vogël të bëhet aq e madhe saqë kur ktheja kokën anash mund ta vëreja puçrrën në hije (si bri) e ndoshta kjo të ka ndodhur edhe ty… . Kështu që bojsh çka t’bojsh mos e shtrydh puçrrën se vetëm se e keqëson gjendjen edhe më shumë e sidomos kur ato janë pa maje (vrimë dalëse). Në vend, përveç gjërave që përmendëm deri më tani, përdor sapunin rregullisht edhe për pastrim të duarve e gjithashtu edhe të fytyrës.

Këto sugjerime se si ti largoni aknet (puçrrat) dhe si të trajtoni vendin e infektuar janë vetëm fillimi i  një higjiene dhe kujdesi të fytyrës. Një libër që më ka ndihmuar shumë e që ua sugjeroj atyre që kanë probleme me akne është acne free in 3 days – pa akne për 3 ditë!… Libri është në gjuhën angleze dhe autori është intervistuar edhe në kanale televizive për suksesin e këti produkti.

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. tara says

  admin desha ta di … si ti heqi aknet perveq ketyre keshillav i kam provuar por nuk me bejne mir… keni ndonje tjeter keshill..??

 2. fatime says

  pershendtjeee kam nje pytjee jo per akne ose puqrra si i thojm ne po per ato pikat e zeza q e nav behen ne fetyr a ki ilaq kun q e i hjek ato se shum pom paraqiten

 3. nitti says

  akish pas munsi me dit qysh mund ti largoj puqrra nga qafa me rriten dhe em mledhin kelb nese kish pas munsi me dit qysh me ja ba sa me shpejt

  • says

   Mund ta perdoresh, vetem se duhet patur shume kujdes sepse e ke afer syrit. Perdor tampon (shtaga për pastrim të veshëve) të cilën e lag me uthull molle dhe më pas ngadalë dhe me kujdes prek vendin ku ke atë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 4. graniti says

  SELAM ALEJKUM
  Kam nje propozim per te gjithe ata qe kane probleme me ankne ju kisha kshillue me ble nje krem te cilin deri tani nuk e keni perdorur e qe quhet krem i fares se zeze , per faren e zeze pejgamber MUHAMEDI s.a.v.s. ka thene qe nuk ka semundje qe se sheron perpos vdekjes keshtu qe eshte shume i mire dhe ju kisha preferue me mare flm per mirkuptim selam alejkum

 5. dona says

  un kamPAS probleme,me akne kam perdor lloj lloj krema e asgja sme ka ndimu kam shku te do mjek em kan qit injeksone kunder alergjis edhe um kan jep krema me perdor veq mu kan ba ma shummm POR NI SHOQE E JEMJA MA KA BLE NI KREM NE GJAKOV PO U MAROJKE ME KUNGULL ISH KREM SHUMMMMI MIR AS NI KREMPERVEQ ATIJ SME KA NDIHMU AJ KREM PO U MAROJKE PRIVAT TASH VEQ PAK SHEJA KAMNE FYTYR BESOMNI SE NESE E BLENI KA ME JU NDIHMU SHUMM SIKUR MU ..AD;NE GJAKOV AFER KOMUNES..

 6. greta says

  une kom akne edhe puqrra n’fytyre qe 2 a 3 vjet juu lutnaa nese din dikush ndonje krem apo diqka tjeter tregonem..

  • rinaa says

   nese don ti hekesh qafe aknet(puqrrat)ateher shko ne malishev te marketi “kastrati” blej krem kosovar at krem e marojn grat e krushes 3 euro kushton un per vete prrejse e kam perdor at krem nuk kam probleme me akne edhe shenjat qe i kam pas mu kan hek fatmirsisht fal atij kremi me nuk kam problem me akne shpresoj te ndihmoj se vertet asht ndjen e keqe kur te thot dikush kuku qysh tu paska ba ftyra met vertet ndihesh keq mu kur em thojke dikush mu doke si me ma mshu shuplak po tash fatmirsish mu kan hek aknet e tash shkoj ka du sepse kam fytyr te paster pa puqrra e sem kritikon kerkush se normal kto prej qefit sdalin po qa me ba njeriu perballet me gjithqka ne jet ishalla greta te heken aknet.

   • rinaa says

    edhe mos harro laje fytyren me sapun dove para se me qit kremin ne fytyr se sapunet e tjer ta domtojn fytyren ok flm per mirkuptim.

  • says

   Ariana, ka llojlloj kremrash dhe jo te gjitha te pershtaten, keshtu qe te sugjeroj te viziotsh dermatologun para se te fillosh te perdoresh dicka.

 7. jeta says

  pershendetje jam 17 vjeqare dhe kam puqra ne gjoks dhe ne shpin ato jan te mbushura me kelb ka shkuar te dermatologu po ma ka kshilluar qe duhet ti heq me ineksion por ashtu nuk dua kam perdorur antibiotik po arsgje sme ka ndimuar ju lutem me keshilloni qfar te perdor qe ti heq qafe. Faleminderit per mirkuptim

 8. violeta says

  Mfal a ka mundsi mem ndimu dikush
  kom perdor shum sene,qa kom lexu neper faqe t`ndryshme ninternet ,po shumica prej tyre nuk mkan ndiku. amo o ni problem se un i kom nguc gjithmon.
  faleminderit per mirkuptim.

 9. Marigona says

  Mfal a ka mundsi mem ndimu dikush
  kom perdor shum sene,qa kom lexu neper faqe t`ndryshme ninternet ,po shumica prej tyre nuk mkan ndiku. amo o ni problem se un i kom nguc gjithmon. :)
  faleminderit per mirkuptim.

 10. leta says

  une kam pas akne ne fytyr me dukeshin si lloj lyrthash te vogla kam qen te njeku me ka rokomanduar ni lloj masti por nuk me ka ndihmur ju lutem me tregoni qka te perdori qe fytyra ime te duket mir

 11. [email protected] says

  ariana amundemi me porosit ket kremin qe po na preferon nga zvicra differin une e kisha mar nesa kamunsi qmimin me tregu ju pershendes shum ariana.

 12. dimi says

  pershendetje . mua nuk me dalin akne por vetem disa pika shum te imta edhe shum te shpeshta ,ne qofet se i ndrydhi ata hekn por ne qofet se si preki ato jesin ashtu ? aka mundesi mem ndihum a , ak far medikamenti per at lloj ? ju lutem ma ktheni pergjigjjen

  • says

   dimi, me mire do te ishte per ty qe te vizitosh mjekun e lekkures (dermatolog). Pi uje me shume, nje menyre shume e mire e pastrimit te organizmit dhe keshtu edhe pucrra do te kesh me pak ose hiq. te pershendes.

 13. adela says

  pershendetje si mund ti largoj aknet me qelb dhe shnjat qe mkan mbetur ju lutem me tregonni :(:(

  • says

   Ariana, mund ta blesh online po qe se mundesh. Ky eshte linku… Kliko ketu! Nese nuk mund ta bleni online me tregoni. Pershendetje

 14. ariana says

  VETEM DESHA TJU THEM ATYRE QE KAN PROBLEME ME LEKUR TE PERDORIN NJE KREM I QUAJTUR ;DIFFERIN; ESHTE QUDIBERES ,POR PER FAT TE KEQ NUK GJENDET NE KOSOV,POR NE ZVICER.KUSH KA MUNDESI TA SIGUROJ MIRE KISH QEN TA PROVOJN.

 15. besi says

  une kam shenja sikur te kisha kapilaret e plasur kshtuqqe a mund ti hek shenjat bashk me aknet qe i kam ne fyteryn time

  • says

   Fjolla, lythat ne fytyre jane paksa te veshtira per tu trajtuar dhe per kete duhet shume kujdes. Ka medikamente te ndryshme qe blihen ne barnatore por ato tek disa jane efektive e tek disa tjere nuk jane. Kam degjuar qe uthulla e molles dhe levoret e bananes kan pasur sukses ne zhdukjen e tyre ne vende tjera ne trupe. Kam degjuar qe gjithashtu edhe uthulla (EKSENCIA) qe perdorim per turshi eshte efektive ne largimin e lythave por me te duhet pasur shume kujdes sepse kudo qe prek ajo e djeg. Andaj nese e perdor, lyej lythat me rremojse te dhembeve dhe ke kujdes te mos prekesh lekuren per rreth por vetem lythen. Asesi nuk ben te përdoresh nese jane afer syrit. Tek disa shfaqen dhe largohen vetvetiu sepse sistemi imunitar i largon e tek disa tjere sistemi imunitar eshte me i dobet dhe ato nuk zhduken. Gjithashtu, nese deri me tani nuk e ke bere, te sugjeroj te shkosh te dermatologu dhe pyete se cfar lloji i lythave eshte (sepse ka lloje te ndryshme te lythave) dhe nese te propozon ai/ajo ndonje tretman tjeter. Mbeteshit mire.

  • says

   nuk ma merr mendja sepse nuk besoj se eshte perkthy, por mund ta porositesh online, sedi sa ke mundesi sepse kjo blehet me credit card.

Pyet dhe Komento këtu