Kur Duhet Te Filloni Te Merrni Acid Folik

Pëlqe & Ndaje

Disa gra mendojne se acidi folik duhet te merret pasi te ngelin shtatzene por ne realitet secila grua e moshes per lindje duhet te merr suplement nga acidi folik ne baza ditore. Gati gjysma e te gjitha shtazanive jane te paplanifikuara dhe keshtu nuk eshte gjithmone e parashikueshme se kur do te ngeleni shtatzene.

Acidi Folik ndihmon ne rritjen e fetusit (embrionit) dhe zhvillimin e mitres dhe ne munges te sasis se duhur foshnja juaj eshte ne rrezik me te madhe te zhvillimit te ndonje abnormaliteti te trurit dhe palces kurrizore.

Defektet me te zakonshme jane spina bifida dhe anencephaly, te cilat ndodhin brenda javeve te para te zhvillimit. Per me shume shiko foto te rasteve te foshnjeve te lindura me keto anomali duke klikuar mbi linqet me siper. Spina bifida eshte rezultat i lidhjes jo te mire te shtylles kurrizore gjerasa anencephaly eshte çrregullim zhvillimor qe shpien ne vdekjen e foshnej pasiqe shumica e turit mungon ne lindje. Nese femiu juaj lind me spina bifida, shtylla e foshnje suaj do te ket nje gjunge te dal nga lekura dhe pas lindjes ajo duhet te mbyllet me operacion. Femiu juaj mund te ket pak paralize dhe mund te vuan nga problemet e kontrollimit te jashtijeve si asaj te madhes ashtu edhe te vogles, veshtirsi ne te njohur, plogeshti dhe dhimbje.

Ne momentin qu ju e kuptoni se jeni shtatzene femiu juaj veq ka arritur gjer diku ne zhvillimin e tij. Edhe poqese fillon te marresh suplement nga acidi folik posa te konfirmosh shtatzanin tuaj mund te jet shume vone qe te parandalojme defektet neurale te tubave. E keshtu pra acidi folik duhet të merret se paku nje muaj me pare para se te planifikoni qe te ngelni shtatzene ne menyre qe te zvogloni rrezikun. Nese e zbuloni se keni ngelur shtatzene para se te fillosh ta marresh acid folik konsulto mjekun menjeher.

Nje vitamin per shtatzena e mire duhet te permbaje acid folik. Pra fol me mjekun tuaj per suplementet qe jane tamam per ty. Varesisht nga shendeti juaj juve ndoshta ju duhet me shume apo me pake acidi folik, por, zakonisht grave ju duhen se paku 400 microgram acid folik cdo dite.

Ju gjithashtu mund ta merrni acidin folik permes ushqimeve te ndryshme. Perimet sikur spinaqi, frutet sikur portokalli dhe fasulet jane nje burim i shkelqyeshem i acidit folik. Edhe pse ju mund te balanconi dieten tuaj me ushqime permbajte nga acidi folik, prape se prape ju duhet te merrni suplement me acid folike.

Nese vendosni te nderhyni ndonje testim gjenetik gjersa je shtatzene nje test i gjakut apo ultrazeri do te tregoje nese foshnja juaj ka ndonje defekt neural te tubave. Ne rast te spina bifida, mjeku juaj duhet marr masa preventive gjat lindjes ne menyre qe te minimizoj demet ne shtyllet e foshnjes dhe me shpres qe te zvogloj te keqen e çrregullimit.

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. Lona says

  Pershendetje ,jam shtatzan pak jav por kam dhimbje ne fund te barkut dhe shum perzierje me te vjedha si mund ti ndaloj sadopak

  • says

   Këto mund të jenë edhe dhimbje normale të shtatzanisë. Sidoqoftë, gjithmonë është më mirë të vizitohet mjekut atje pas kontrollës kuptohet më mirë nëse ka arsye për tu brengos. Shëndet dhe çdo të mirë

 2. Linda says

  Pershendetje, kam vetem nje tub fallopi, njeren ma kan hequr shkaku i shtatzanise ne tub, sa jane shancet un te ngeli shtatzane vetem me nje tub?

 3. Rita says

  Pershendetje jam shtatzen desha te pyes se shka ndodh nese nuk
  Perfori acid folik ne shtatzani se nuk e duroj fare mbasi e pi me qon me vjell me mundon shum

  • says

   Nuk ndodh asgje vetem se acidi folik rekomandohet te merret 2 muaj para se te mbetesh shtatzane dhe vazhdohet te merret edhe gjat shtatzanis se paku ne fillim, per te parandaluar gjendjen e ashtuquajtur “spina bifida” qe disa femij lindin si pasoj e mungeses se kesaj vitamine. Provo merre gjat ushqimit. Shendet dhe cdo te mire.

 4. ana says

  pershendetje..jam shtatzene 2 muajshe e 10 dite por mjeku im nuk me ka dhene acid folik..a thua ka ndonje problem?

  • says

   Ana, acidi folik eshte vitamin keshtu qe edhe pa udhezim mjeku mund ta marresh ne barnatore. Por kur te vizitosh mjekun, ose se paku thirre ne tel dhhe pyete per kete. Shendet dhe cdo te mire.

  • says

   Valentina, nese ja keni qëlluar te keni mardhenie mu ne ditet kur gjasat i keni me te mira per shtatzani – ditet e mesit te ciklit menstrual mu ashtu si ju ka kerkuar mjeku – dhe tash ke ca shenja qe gjasoj me ato shenjat para se te keni periodat, atehere gjasat jane te mira qe ndoshta ke mbetur shtatzane. Nese me 3 kan fillu periodat ateher duhet te pritsh edhe pak, nese me 3 ke perfunduar periodat ateher tash veq eshte dashur te kesh periodat e ciklit te ardhshhem dhe nese nuk te kan ardhur kjo eshte shenj e mire qe mund te jesh shtatzene dhe te sugjeroj te visitosh mjekun. Shhendet dhe suksese.

 5. bina says

  pershendetje jeni faqja mrekullueshme ju lutem me tregon ka qe 4 vite mundohem te mbetem shtatzan po nuk kam sukses me tregoni a ka gjasa te me ndihmoje acid folik nese filloj ta perdori qe tani

  • says

   Acidi folik ne disa studime qe jane bere ka treguar se i permireson gjasat per te mbetur shtatzane, sidoqofte nese tek ju ekziston ndonje problem tjeter qe pengon ne shatzani atehere acidi folik nuk besoj se ndihmon shume. Duhet te besh kontroll te mjeku dhe ta gjesh se ku eshte problemi qe nuk po mbetesh shtatzene. shendet dhe suksese.

 6. rina says

  pershendetje deshta te pyes kur te ke dhimje te mastracioneve para se te vin qdo her a ndodh me pas te nejtat dhimbje edhe nese mbes shtatzan. une kam dhimbje te mjedisit por edhe me vjen te vjell

 7. linda says

  ju lutem me tregoni cikli menstrual a zgjat vetem 28 dit apo pre dates qe te vijn prap nat dat me vijn

  • says

   cikli menstrual ndryshon nga nje femer ne tjeter, po ai me i zakonshmi eshte 28 dit dhe zgjat prej dites qe te vijne prap ne diten e ardhshme qe te vijne menstruacionet.

 8. rina says

  pershendetje jam shtaezen dhe kam shum dhembje ne lukth dhe me vjen me vjell po nuk po muj ju lutem tregom qka te bej.tung

 9. besa says

  a eshte e mundur me mbet shtatezene nje femen nese burri nuk eshte derdhen mbrenda meje repgjigjen ju lutem sa me shpejt te jete emund ru

Pyet dhe Komento këtu