Muskujt e Barkut – Diçka Duhet Të Dini

Pëlqe & Ndaje

Në kërkim për hulumtime histologjike rreth muskujve te barkut për të gjetur se çfarë është dallimi në mes të llojeve te fibrave te muskujve te barkut dhe muskujve skeletore të tjera të trupit (sepse ne për te ushtruar muskujt e barkut perdorim numër të ndryshëm të perseritjeve në krahasim me pjeset tjera te trupit) është kuptuar: se muskujt e barkut kanë proporcione të njëjta të llojeve të fibrave me muskujt e tjerë të trupit.

muskujt_e_barkut Kështu, nuk ka asnjë kuptim për të ushtruar pjesët e tjera te trupit duke përdorur 8-12 përsëritje për hipertrofi muskulare (rritje të masës muskulore) dhe kur është fjala për të kryer ushtrime të barkut 100 perseritje. Nëse ju doni të rritni masen e muskujve (hipertrofine) te barkut, numri i serive dhe perseritjeve duhet të jetë i njëjtë me ato qe përdoren për muskujt e tjere të trupit sepse ato janë të ngjashme ne mënyre histologjie me muskujt tjerë skeletik.

Kjo është shumë e rëndësishme që për muskujt e barkut që të kenë këto përmasa histologjike, sepse ajo mundëson muskujt e barkut për të kryer detyrat e tyre posturale dhe gjithashtu detyrat e tyre të lëvizjes me aftësi te madhe dhe efikasitet.

Artikulli është kontribut i Akademis së Bodibildingut dhe Fitnessit (ABFFA). Më shumë detaje mund të gjeni në këtë link: www.abffa.weebly.com.

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. t says

  pershendetje, une nuk jom e trash ne tjerat an te trupit vetem barkun se kembet edhe duart i kam te holla normal , veq ne bark , edhe me pengon ne frymmarrje shum a ka naj shpjegim, se une kom ushtru kogja shum po nuk kom pas sukses..flm .

  • says

   timja, trupi është i krijuar ashtu që dhjamin e ruan në bark dhe rreth kofshëve dhe fatkeqësisht këto dy vende janë dhe vendet e fundit nga të cilat largohet dhjami. Dhjami largohet edhe nga ato pjes por me vështirësi dhe kërkohet kogja mund e punë.

 2. rita says

  une jam 24 vjeqare nene e nje vajze kam 60 kilogram,po belin e kam te holl kurse te kembet i kam me te trasha a ka nje spjegim rreth kesaj qeshtje

  • says

   Rita, eshte vet trupi juaj i ndertuar ashtu. Nuk eshte se je e dhjamosur por vet kembet i ke me te medha, keshtu trupi juaj eshte i ndertuar. Shendet dhe cdo te mire.

Pyet dhe Komento këtu