Sa Uje Duhet Te Pini?

Pëlqe & Ndaje

uji
Sado e quditshme qe mund te duket uji ndoshta eshte katalizatori me i rendesishem ekzistues ne humbjen e peshes. Edhe pse shumica prej nesh e konsiderojme se duhet pire vetem kur jemi te etur, duhet ndryshuar ky mentalitet sepse uji mund te jet faktori magjaik per humbje te perhershme te peshes. Pra, Sa Duhet Pire Uje?

Pirja e ujit eshte shume e rendesishme per shkak se uji ndrydh ne menyre natyrale apetitin dhe ndihmon trupin te tret yndyrnat e rezervuara. Studimet kane treguar se nese pirja e ujit zvogelohet kjo shkakton rritjen e depozitimit te yndyrave (dhjamit), perderisa nese pirja e ujit shtohet kjo  zvoglon sasin e depozitimit te yndyrave ne trup.

Ja pse ndodhe ashtu:

Veshkat nuk mund te funksionojne si duhet pa pasur mjafte uje. Kur ato nuk punojne ne kapacitet te plot, si munges e ujit, nje pjes e punes se veshkave kalon tek melqia. Njeri nga funksionet primare te melqis eshte metabilizimi i yndyrnave te depozituara ne trup ne energji per trup qe me fjale te tjera eshte shndrrimi i yndyrave te teperta ne trup ne energji. Por nese melqia ka per te kryer edhe nje pjes te puneve te veshkave ateher nuk mund te operoj ne kapacitet te plote per te kryer punen qe i takon. Dhe si rezultat metabolizon me pak yndyre dhe keshtu me shume yndyre mbetet ne trup dhe humbja e peshes ndalon.

Pirja e ujit ne sasi te mjaftueshme eshte tretmani me i mire i mbajtjes se lengjeve. Kur truipi ka me pak uje e konsideron kete si sinjal per mbijetes dhe fillon te mbaj edhe piken me te vogel. Keshtu uji mbahet ne hapsira ekstraqelizore (jashte qelizave). Kjo shfaqet me te enjtura ne shputa, kembe dhe duar.

Diuretiket (qe nxisin urimin) ofrojne zgjidhje te perkoshme. Ato shtyejne jashte ujin e ruajtur se bashku me disa materie ushqyese esenciale. Dhe prape trupi do te zevendesoj ate sasi te humbur te ujit ne momentin qe i ipet rasti. Dhe keshtu kthehet gjendja e meparshme.

Menyra me e mire per te kaluar kete problem te mbajtjes se ujit eshte ti dhurosh trupti ate qe i nevoitet – shume uje. Dhe vetem ateher uji i ruajtur do te lirohet.

Nese keni problem vazhdimisht me mbajtjen e ujit, kripa e tepert qe ndoshta perdorni mund te jet fajtori. Trupi juaj toleron sodium vetem nje sasi te caktuar. Sa me shume krip qe perdorni aq me shume trupi juaj do te ruaj ujin per te holluar kripen.

Por per te hjekur qafe kripen e padeshiruar eshte fare e lehte – vetem pine uje me shume. Me pirjen e ujit kripa e tepert kalon ne veshke ku sodiumi i teper largohet.

Personi me mbipeshe ka nevoj per te pire me shume uje se sa nje person i holl. Njerezit e medhenje kane ngarkesa me te medha metabolike. Pasi qe e dime se uji eshte qelesi per metabolizmin e yndyrave ateher personat me mbipeshe kan nevoj per me shume uje.

Uji ndihmon ne mirembajtjen e duhur te elasticitetit te muskujve duke ju ofruar atyre aftesin e natyrshme te tkurrjes dhe duke parandaluar dehidrimin. Gjithashtu ndihmon ne parandalimin e varjes se lekures qe zakonisht fillon me humbjen e peshes – qelizat e tkurrura nga humbja e peshes ndihmohen nga uji qe i ripertrin lekuren dhe e ben ate te paster, shendoshe dhe elastike.

Uji ndihmon ne jashtqitjen e mbeturinave nga trupi. Gjat humbjes se peshes trupi ka shume me shume mbeturina per ti hjekur qafe dhe i gjith ai dhjame i metabolizuar duhet te hiqet. Prap, pirja e mjaftueshme e ujit ndihmon qe mbeturinat e trupit te nxirren jashte.

Uji ndihmon ne lirimin nga kapslleku. Kur trupi pranon pake uje ate tani e siguron nga burimet brendshme. Zorra e trashe eshte njera nga burimet primare. Rezultati? Kaps! Por, kur pirja e ujit eshte e mjaftueshme, jashteqitja normale zakonisht kthehet.

Deri me tani zbuluar disa te verteta te mahnitshme te ujit dhe humbjes se peshes nga pirja e ujit:

 • Trupi nuk do te funksionoj si duhet pa pasur sasi te mjaftueshme te ujit dhe nuk mund te metabolizoj yndyrnat e ruajtura ne menyre efektive.
 • Uji i ruajtur shfaqet si peshe e tepert.
 • Per te hjekur qafe ujin e tepert ju duhet te pini me shume uje.
 • Pirja e ujit eshte esenciale ne humbjen e peshes.

Sa Duhet Pire Uje? Mesatarisht nje person duhet te pi 8 gota uje ne dite. Ndryshe, afer 2 litra uje ne dite. Sidoqofte nje person me mbipeshe ka nevoj te pij nje gote me shume per 10kg me shume mbipeshe qe ka. Dmth nese i keni 30kg me shume ateher ju duhet te pini nga 11 gota uje gjate 24 oreve. Sasia duhet te rrite akoma me shume nese ushtroni apo nese moti eshte nxehte dhe i thate.

Uji duhet mundesisht te jet i ftohte sepse me shpejte absorbohet ne sistem se sa uji i nxehte. Dhe disa deshmi tregojne se pirja e ujit te ftohte (jo teper i ftohte) te ndihmon edhe ne djegjen e kalorive. Ne menyre qe sa ma mire te shfyrtezohet uji gjate humbjes se peshes zbato kete orar:

 • Ne mengjes: pi 1 liter uje brenda 30 minutave.
 • Ne mesdite: pini edhe 1 liter brenda 30 minutave.
 • Pasdite: 1 liter uje te konsumohet brenda ores pes dhe gjashte.

Ndoshta ju duket e tepert por mos u frigo se kurrgjë dem nuk ju ben, kuptohet duhet te pasohet edhe me ndonje aktivitet fizik.

Degjo tash. Kur trupi pranon ujin qe i duhet per te funksionuar ne menyr optimale, lengjet e tij balancohet ne menyre perfekte. Kur kjo ndodhe, ju keni arritur piken e duhur. Cka do te thote kjo?

 • Permiresohet funksioni i gjandres endokrine.
 • Lirohet mbajtja e lengjeve me humbjen e ujit te ruajtur.
 • Me shume dhjame perdoret si lend djegese pasiqe melqia eshte e lire te metabolizoj yndyrat e ruajtura.
 • Etja e natyrshme kthehet.
 • Humbja e deshires per te ngren gati kalon pernjeher.

Nese ndaloni te pini uje sa duhet, lengjet e trupit tuaj do te nxirren jashte balancit, dhe ju ndoshta do te perjetoni prap mbajtjen e e lengjeve, ngritje te peshese ne menyre te pashpjegueshme dhe humbje te etjes per uje. Per te sheruar kete ju duhet te filloni me pirjen e ujit dhe te arrini prap piken e duhur.

Besoj se kjo mjafton per tu pergjigjur ne pytjen Sa Duhet Pire Uje. Keto pra ishin te mirat e ujit, tregoni edhe ju ndonje te mire qe ndoshta ka mbet pa u permend ketu ne kete post. Pirja e ujit ne sasi te mjaftueshme zgjedh problemet.

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. jeta says

  Per te hjekur qafe ujin e tepert ju duhet te pini me shume uje.Uji i ruajtur shfaqet si peshe e tepert
  Cfare eshte kjo Uji i ruajtur???

  • says

   Ujin qe trupi e mban (e ruan)… nuk duhet te ke problem nese pin uje nga 5 litra veres tash edhe ashtu eshte vap e trupi ka nevoj, por gjat dimrit te sugjeroj ta zvogelosh sasin ne 4 apo 3 litra ne dite.

 2. jeta says

  Une kam filluar te pi uje rreth 5 litra, ju lutem ka ndonje efekte negativ per ndonje organ te trupit tone.
  Duke pire uje nuk kam uri per te ngrene, si i behte per ushqyerjen e trurit ?

 3. says

  Flitet shume per rendesine e e ujit per shendetin tone?
  Me Intereson qfare uji duhet te konsumojme :uje te thjeshte,uje mineral,lengje birra opo tegjitha se bashku arrin rezultatin e kerkuar

  • says

   Ndoshta nuk e ke aktivizuar abonimin, nese nuk e ke bere, hape email adresen dhe kerko emailen qe ju ka ardh nga feedburner.com ose nese e ke fshi emailen atehere abonohu prap dhe shko aktivizo abonimin… pershendetje

Pyet dhe Komento këtu