Seksi Ne Shtatzani

Pëlqe & Ndaje

seksiNese jeni shtatzan apo edhe ndoshta planifikoni te mbeteni shtatzan ju sigurisht se keni gjetur deri me tani informata me bollek rreth seksit para shtatzanis dhe seksit pas lindjes (pritni nje jet me pak aktivitet seksi pasi te keni edhe nje (femija juaj) ne shtepi).

Por pak ka bisedime rreth temes si seksi ne shtatzani, dhe kjo eshte ndoshta pershkak te tendencave kulturore qe kemi dhe themi se nenat shtatzana nuk jane per seks. Sikur shume njerez qe presin te behen prinder edhe ju ndoshta keni pyetje rreth siguris se seksit ne shtatzani dhe cka eshte normale per shumecn e qiftaveE po, cka eshte normale mund te ndryshoj shume, por nje fakt e ke te sigurt per te cilen mundesh shlire te llogaritesh se do te ket ndryshime ne jeten tuaj seksuale. Komunikimi i hapur do te jet qelesi per mardhenie te knaqeshme dhe te sigurta seksuale gjate shtazanis.

A Eshte I Demshem Seksi Ne Shtatzani?

[wp-like-locker]Nese keni nje shtatzani normale seksi ne shtatzani konsiderohet i sigurt gjat te gjitha fazave te shtatzanis.

E cka konsiderohet si shtatzani normale?

Eshte ajo shtatzani qe konsiderohet me rrezik te vogel te komplikimeve sikur abortimi apo lindja e parakohshme. Flisni me mjekun tuaj apo me gjinkologun nese nuk jeni e sigurt nese bini ne njeren nga keto kategori. Pjesa ne vijim e keti artikulli mundet gjithashtu te ndihmoj).

Natyrisht vetem pse seksi ne shtatzani eshte i sigurt nuk don te thote qe medoemos ju e deshironi ate! Shume nena shtatzana zbulojne se deshira e tyre per te pasur seks ndryshon gjate fazave te shtatzanis. Perveq tjerash shume grave shtatzana ju duket e pa sikletshme te bejn seks pasi trupi tyre fillon te rritet e te ndryshoj.

Ju dhe pertneri juaj duhet ti mbani linjat e komunikimit te hapura lidhur me mardheniet e seksuale. Mund te flisni per menyrat tjera qe te permbush nevojat tuaja seksuale. E ndoshta ju duhet edhe te ekspirementoni me pozitat seksuale per te gjetur ate qe ju pershtatet dhe ju pelqen.

Shume shtatzana zbulojne se deshira dhe motivimi i tyre per seks humbet ne periudhen e fundit te shtatzanis. Jo vetem per shkake te rritjes se trupit te tyre por gjithashtu edhe pershkake te preokupimit me lindjen e pashmangshme dhe eksitimin faktit qe do te behet nene.

Kur Eshte Seksi Ne Shtatzani I Pasigurt

Jane dy tipe te sjelljeve seksuale qe jane te pasigurta per cilendo grua shtatzane:

 • Nese bene seks oral partneri juaj asesi nuk guxon te ju fry ne vagine. Futja e ajrit brenda mund te shkaktoj emboli (blokad te eneve te gjakut), qe potencialisht mund te jet fatale si per nenen ashtu edhe per foshnjen.
 • Ju nuk duhet te keni mardhenie seksuale me partner historia seksuale e te cilit eshte e panjohur per ju apo i cili mund te ket ndonje semundje seskualisht te transmetueshme sikur herpes, lyrtha gjenitale, klamidia apo edhe HIV. Nese infektoheni semundja mund te transmetohet tek foshnja me pasoja potencialisht te rrezikshme.

Nese mjeku juaj apo gjinekologu zbulon apo parasheh disa komplikime te rendesishme me shtatzanin tuaj ai apo ajo sigurisht se do te ju udhezoj kunder mardhenieve seksuale gjat shtatzanise. Faktoret me te zakonshem te rrezikut perfshihen:

 • kercenimi i mundesis se abortimit apo edhe histori te abortimeve te mehershme si pasoj e ndonje semundje apo pamundesis per te mbajtur dhe rritur foshnjen.
 • histori e lindjes se parakohshme (ju ndoshta keni lindur me heret nje foshnje para 37 javeve) apo keni shenja qe tregojnje per rrezikun e lindjes se parakoshme (sikur shtrengimet (kontrakcionet) e parakoshme te mitres).
 • gjakderdhje vaginale e pasqarueshme, sekretim apo ngerqe
 • rrjedhje te lengut amniotic (lengu qe mbeshtjell foshnjen)
 • placenta previa, nje gjendje ne te cilen placenta (strukture e pasur me gjak qe ushqen foshnjen) bie aq poshte saqe mbulon kerviksin (hapjen e uterusit)
 • kerivks jokompetent, nje gjendje ne te cilen kerviksi dobesohet dhe hapet parakohe keshtu duke ngritur rrezikun per deshtim apo lindje te parakoshme.
 • fetus te shumfisht (keni binjak apo trenjak, etj.)

Pyetjet Dhe Brangat E Zakonshme

Ne vijim keni pyetjet me te zakonshme rreth seksit ne shtatzani.

A mundet Seksi Te Lendoj Foshnjen?

Jo, jo direkt. Foshnja juaj eshte plotesisht e mborjtur nga thesi amniotic (nje qese me mure te holla qe mban fetusin dhe lengun rrethues) dhe muskujt e fuqishem te mitres.
Perveq tjerash ne kerviks gjinded edhe nje tape e trashe nga mukoza qe ndihmon dhe mbron ate nga infeksionet. Penisi nuk bie ne kontakt me fetusin gjate maredhenieve seksuale.

A Munden Mardheniet Apo Orgazma Te Shkaktoj Dështimin E Shtatzanis Apo Shtrëngimet?

Ne rastet e shtatzanive normale me rrezik te ulet, pergjigja eshte , jo. Shtrengimet qe i ndjeni gjat dhe pak pas orgazmes jane plotsisht ndryshe nga shtrengimet e lindjes. Sidoqofte, ju duhet te konsultoheni me mjekun apo gjinekologun qe te siguroheni se shtazania e juaj bie ne kategorit me rrezik te ulet. Disa nga mjeket rekomandojne qe te gjitha grate shtatzana duhet te nderpresin mardheniet seksuale ne javet e fundit te shtatzanis, si mase parandaluese e ndonje komplikimi, pershkake semeni (lengu i spermes) permbane nje kemikal qe mund te stimuloj shtrengimet. Konsultohu me mjekun se cka ai apo ajo mendon.

A Eshte Normale Qe Te Me Rritet Apo Zvoglohet Deshira Per Seks Ne Shtatzani?

Ne te vertet te dy keto mundesi jane normale. Shume gra shtatzana zbulojne se simptomet sikur plogeshtia, perzierja (ndjenja per te vjell), forcimi i gjinjeve dhe ngritja e nevojes per te urinuar e bejne seksin shume te padeshirueshem, veqanarisht gjate tre mujorit te pare. Ne pergjithsi plogeshtia dhe perzierja zvoglohen gjat tre mujorit te dyte dhe deshira per seks tek disa gra ngritet. Gjthashtu disa gra zbulojne qe liria nga brengat per kontraceptim e kombinuar me nje sens te ripertrir te afersis me partnerin, e ben seksin me te knaqshem. Deshira ne pergjithesi bie prap gjat tre mujorit te fundit me rritjen e mitres dhe realitetit qe ndjenja se cka eshte ka vie per te ndodhur futet brenda.

Edhe deshira e partnerit tuaj per seks gjason te bie apo ngritet. Disa njerez ndjehen edhe me te afert me pertenerin e tyre shtatzan dhe knaqen me ndryshimet ne trupin e tyre. Disa tjere ndjenje deshire me te vogel pershkake te friges se barres se nje prindi apo pershkake te brenges se shendetit si te nenes ashtu edhe te foshnjes te palindur.

Partneri juaj mund te ket telashe te pajtohet me identitetin tuaj si partner seksual me identitetin tuaj te ri (dhe te rritur ne pamje) si nje nene qe pret te linde. Prap, mos harroni se komunikimi i hapur me partnerin tuaj mund te jet nje ndihmes e madhe qe ti zgjedhni keto probleme.

Kur Duhet Thirr Mjekun

Mjeku duhet thirr nese jeni te pasigurt nese seksi eshte i sigurt per ju. Gjithashtu, thirreni nese vereni ndonje simptom te pazakonte pas mardhenieve; simptome sikur dhimbje, gjakderdhje, apo sekretim, apo nese ndjeni shtrengime te cilat duket se vazhdojen gjat edhe pas seksit.

Mos harro se termi “normal” eshte nje term relativ kur eshte fjala per seksi ne shtatzani, ju dhe partneri juaj duhet te diskutoni se cka ndjehet mire per te dyte.[/wp-like-locker]

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. Lina says

  Pershendetje jam ne javen e 16 te shtatzanis tani kam shum dhimbje ne bark dhe ne vagin qka do te thot kjo aduhet te bej ndonje kontroll

 2. sevim says

  Pershendetje nga shkupi desha meva ba ni piytje para ni viti kam pas abortus jam kon 4muajsh e gjys ctash jam perseri shtatzane ikam 7muaj e gjys kam dhimje ne mjedis edhe nfundin e barkut a ashte gje normale apo duhe me vizitu mjek ju faliminderit per mir kuptimin

  • says

   Sevim, duke e marr parasysh se ke pas abort heren e kalume edhe pse keto shenja mund te jen normale si cdo shtatzani, prap te sugjeroj te vizitosh mjekun. Shendet dhe gjithe te mirat.

 3. nita says

  kam dhimbje ne anen e majte te stomaku gjinekologja me tha se kam cista te vogel dhe menstracionet mu vonuan afer nje jav e bera testin e shtatzanis dhe rezultati ishte 13.3 mirpo ajo nuk dallonte se a jam shtatzane dhe pasi bera kontrollen me erdhen ate dit menstracionet dhe me rekomandoj qe te pij barna dobrostan, a ndikojn keq keto barna nese i pije ene pa e ditur se a jam shtatzane tash jam me mensrtacione a mund ti pij kto barna ose kto pihen pasi kupton se ja shtatzane? dhe per cistat a ka ndonji problem mund te pij ndonje barn qe ti zhduki krejt ose sesht problem per te ngelur shtatzan se kam dhimbje barku nga ana e majte ju lutem te me jepni nji pergjigje

  • says

   Nita, nëse periodat janë si gjithmon dmth njejtë si herave tjera atëher do të thotë se nuk je shtatzënë, por nëse janë të pakëta atëherë kjo është edhe arsyeje pse ju ka përshkruar dobrostan për të forcuar shtatzaninë. Sa i përket cistave po të ishte problem mjeku do ua thoshte këtë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 4. 25091984 says

  prsh doktoresh jam nje vajz 21 vjec kam nje vit qe provoj qe te mbes shtatzen por nuk mundem te mbes kam ber te gjitha vizitat un dhe buri dhe kemi dal te dy mir.menstruacionet nuk i kam te rregullta doktori me tha se nuk i ke te regullta sepse leviz trupin i her depsohesh dhe nje her shendoshesh cfar duhet te bej ju lutem me ndimoni kam nevoj ngase nuk jam ne shiperi

 5. doonna says

  Pershendetje! Desha tju pys rreth shtazanies isha sod te mjeku dhe e bera nje test te shtazanies dhe me doli negativ une kam qe nje jav e gjysme dhimt te barkut dhe po ashtu mu kan ajur gjinjet dhe kam dhimbje.Po doktoresha me tha qe te vi ne javen e ardhshem se eshte pak heret per ta ditur a je shtazan a eshte e mundur qe te jem shtatzan dhe te deshtoj testi i shtatzanies Falimderit per mirkuptim dhe pres nje pergjigjje te shpejt

  • says

   Dona, ashtu si te ka then mjekja te them edhe une ngase eshte heret dhe testi mund te rezultoj negativ edhe pse ndoshta mund te jesh shtatzene ngase ke shenjat, por keto shenja din te paraqiten edhe para kohes se periodave. Ti vet mund ta dish nese ke patur keto shenja edhe perpara para se te vijne periodat. Sidoqofte, prit pra edhe pak dhe prap beje testin, kuptohet nese nuk te vijne periodat (menstruacionet). Shendet dhe suksese.

 6. krenare says

  Doktoresh une jame na javen e 7 shtatzene ,dhe po me duket qe 2 dit nuk po kam te vjella me as nuk jam e lodhur si tjera dit me simptomar e shtatzanise , a mundet me qen kjo shenje e deshtimit .. ?

 7. alaj says

  Dr.pershendetje jam ne javen e 28 kam qen te mjeki bebaishte 900gtam dhe 32 e gjat ..levizjez i ndjej vetem rrezh kethizes..a esht ne rregull sipas mendimit tuaj..kir ndjej levizjet pak me lart dhe a esht ne rregull gjatsia dhe pesha bebit ne javen e 28?

  • says

   Alaj, pesha dhe madhesia e bebes ne javet qe ke eshte pak nen mesatare, e sa per levizjet qe ndjen mos u bej merak se do ti ndjesh gati ne cdo vend gjersa rritet e zhvillohet femiju. Shendet dhe cdo te mire per ju.

 8. amra says

  Pershendetje doktoresh jam shtatzan ne muajin e 9 po djeksimi kiselina ne fyt shum po kom shumm qa me hanger a me pi per mema largu

  • says

   Amra, ti tash vetem ke hy në muajin e 9t dhe pritesh të lindësh çdo qast, ajo kiselina që ke po të shkaktohet nga rritja e barkut dhe presioni që i jep fëmiju lukthit, për ta shmangur ha më shpesh gjatë ditës por mos u ngop dmth ha nga pak. Shëndet dhe çdo të mirë.

  • linda00 says

   pershendetje doktorsh jam shtazan kam nje pytje kam viztuar gjinukollogun me ka than se je ne javen e tete te shtazanis si ka munsi kur un me daten 20 mai i kam pas periodat dita e par ka qen me daten 20 mai e periodes si ka munsi qe jam ne javen e 8 ktu po bi qe kam mnet shtazan para dates 20 mai ju lutem nese ka mundesi pak sqarim flm

   • says

    Linda, po llogarit sa jave i ke nga ajo dite, dmth nga 20 maji, dhe e sheh se del afer 8’ve :).

  • ajsel says

   pershendetje ju lutem me ktheni pergjigje se ju kam shkruar disa here te tjera dhe nuk me jeni pergjigjur.jam 36 e gjysem javeshe shtatzan, dhe 4-5 muajsh mu zmadhua uretra dhe doli si kokerr nga jasht ,mbrem pash qe rridhte leng me ngjyr te verdh dhe si me gjak dhe u zvogelua doja te dija pse ndodhi kjo qe u ca uretra .a eshte problem per femijen kjo gje ,ju lutem me ktheni pergjigje sa me shpejt.

   • says

    Ajsel, nuk kem si ta dimë se pse ndodh kjo sepse ka disa arsye, por me kete gjendje qe ke ti duhesh te vizitosh mjekun sa me shpejt qe mundesh se edhe ashtu po me duket se nuk e ke vizituar mjekun fare.

 9. albina says

  pershendetje dr admin deshta te bej nje pytje une pata ciklin menstrual me 30.06.2013 dhe tasht pres ciklin ardhshem me 30.07.2013. dhe deshta te dije kur ekom kohen e ovulimit cilat jon datat se po kam deshir edhe nje bebe po jam tuj provu per nje shtatzani qe ni vit po nuk po jes nuk edi pse? jom kan te gjinekologja po em ka thon shum mir je nuk po edi ku eshte problemi tasht?me rrespekt Albina ju falenderoj shum dhe prej pergjigjje nga ju.

   • linda says

    A ka mundsi me mtregu a jeton femiu i cili lind me probleme frymarrje per shkak se ka qen 1jav ne barkun e nenes pa uj..

    • says

     Po femije veq qenka duke jetuar, duhet percjell gjendja dhe un nuk e dij arsyen e problemeve me frymemarrje me te cilat ka lind femija. Shendet dhe cdo te mire per juve.

 10. emanuela says

  pasi te bej testin mund te filloj te llogaris muajt e shtatzanis apo pas dates 15 qe kam daten e e periodave? me falni per shqetesimin por pres te behem nene per her te par prandaj po pyes,shum faleminderit per mirkuptimin tuaj.

  • says

   Po Emanuala, pasi te besh testin dhe te rezulton pozitiv mund te fillosh te llogaritesh ditet/javet/muajt qe nga dita e pare e periodave te fundit. Shendet.

 11. says

  Pershendetje Dr. Unë kam pas abort
  Para nje jave jam kan 1mujshe shtatzan
  Por nuk me ka ra me u pastru skam
  Pas nevoj se ka dal me mestracjone
  tash jam mir mestracjonet i kam
  Perfundu te mjeku jam kontrollu me ka
  Than se je mir ski nevoj per barna
  Mundesh me fillu me mbet shtatzan
  Menjeher nese don a ka naj problem
  À mundem me provu à me pushu pak
  Qka me kshillon ti me trego t’lutem cdo tmir

 12. emanuela says

  pershendetje desha te di kur mund ta kuptoj ce a jam shtatzene me 15 qeshor i kalova periodat,pastaj me 25 ja kemi vendos me burrin te nisim nje bebe, kur mund ta di ce jam shtatzene, po numerimin kur mund ta filloj ..me respekt pres pergjigjen tuaj

  • says

   Nuk mund ta dish deri pak para kohes ose mu gjat kohes kur pret te vijne menstruacionet. Ateher do i kesh shenjat e para e gjithashtu mund ta besh testin e te shohesh nese je shtatzënë. Shëndet dhe suksese

 13. egzona says

  jam 19 vjeqare edhe jam e martune edhe mu kan vonuar mostracionet e kom bane ni test em ka dal positiv domethan jam shtatzan se te mjeku sjom kan hale

  • says

   Egzona, po sipas gjitha gjasav je shtatzene, periodat te jan vonuar, testi te ka rezultu pozitiv dmth 99.9% je shtatzane. Te uroj shendet dhe cdo te mire.

 14. alaj says

  Dr jam ne javen e 25 ..naten spom mer gjumi shum mir dhe ne krah as te majtin as te djathtin spo muj gat me qendru kaj her po flej ne shpind?? A osht keq me flejt en shpin per femiun po mendoj dhe a kishit mujtur membz tregu qka nuk goxoj me honger qe nuk esht e mir per femiun..dhe qka ha une a i shkon femiut..ose vetem vitaminat !! Ju faliminderit Tija

  • says

   Alaj, nisu prej asaj se ckado qe eshte e demshme per ty eshte e demshme edhe per femijen… shembull pirja e duhanit, alkoolit, droga. Barnat nuk guxojn asesi te mirren pa konsultim me mjekun sepse ckado qe ha ti futet ne rrjedh gjaku edhe permes gjakut femija merr ushqimin per tu rritur dhe zhvilluar. Keshtu qe fokusohu te hash ushqime qe janë të shëndetshme për ty. Sa i përket fjetjes në bark, nuk mendohet që i bënë dëm foshnjës por kjo mund të të pengoj ty në frymëmarrje, por nëse ty nuk të pengon në rregull është. Shëndet dhe çdo të mirë.

 15. says

  jam shtatzan 11 javshe po kam te vjellna Shum edhe barku po me dhemb ne anen e majt e kum fizitu mjkun me ka than kto dhimbje sun ti nali nermale eshte plus para 3 jave kom pas gjakderdje qendrova ne Spital 3 dit mu kish pas mledh gjaku jash femijes me tha mjekt te qendroj shtrit do dit mos te kem mardhenje me Burr per ni koh te gjat

 16. Daf says

  Si je doktorresh. Kam dy pytje Per ty ndoshta nuk ka problem. A asht ne rregull qe sa her te kesh mardhanje te kem pak gjakderdhje gjat marrdhenjes. Dhe pytja e 2 ku 13 javesh shtatzani te kesh pak mestracione
  diqka me femijen?

  • says

   Dafina, mund te jet gjithcka ne rregull por cdo rrjedh gjaku, ca pika apo me shume e sidomos gjate shtatzanise, gjithmon ngrit alarmin per ndonje problem te mundshem dhe pa marr parasysh a ka ndonje problem apo ska fare, gjithmon rekomandohet te vizitohet mjeku ngase atje shihet dhe kuptohet me mire arsyeja. Shëndet dhe çdo të mirë.

 17. ESI says

  PRSH. THEM SEKRECIONE SEPSE JANE SASI SHUME SHUME E PAKET. POR MESIGURI ESHTE PRURJE SHUME E PAKET GJAKU QE QENDRON DIKU DHE DEL PASI E THEKSOJ ESHTE NE NGJYRE KAFE .NUK E DI SA MUNDEM TE SQAROHEM. GJITHSESI SHUME FLM

  • says

   Esi, perderisa nuk shoqerohet me dhembje dhe pika gjaku me shume ka ngjyra e kuqe nuk eshte rrezik, sidoqofte per te qen e sigurt dhe eliminu cdo mundesi te sugjeroj te vizitosh mjekun, nese ai mjek eshte i nxene dhe ke termin pas 2 jave ateher provo gjej nje mjek tjeter ku mund te besh termin me heret. Shendet dhe cdo te mire.

 18. isak says

  pershendetje nga shkupi . nje pyetje .. gruan e kam 3 muaj shtatzan po para di javesh isha ne doktor me than se shum mir e sot isha perserii me tha qe ska rezultat ..dhe me than qe duhet me abortuuu.. qka me ba

  • says

   Pershendetje, po a ju treguan pse duhet te behet aborti sepse pa pasur arsye nuk te thot askush?

 19. ela says

  pershendetje dr.jam shtatezan 5-6 javeshe.bera vizitene pare dhe doktori me tha qe je mire.por ndonjehere kam dhimbje ne bark qe fillojne kryesisht nga stomaku deri posh kerthizes,esht pak a shum nje ndjesi sikur ekam barkun plage.kur pushoj reduktohet nga pak ,esht normale kjo???/ dhe a ndikojn per keq marrdhenia seksuale gjat tre muajve te pare te shtatezanis???? esht shtatezaania ime epare:)))). ju pershendes respekte!!!

  • says

   Ela, dhimbjet mund te jen normale e nese pushimi ti redukton ateher pusho koh pas kohe e gjithashtu edhe mardheniet seksuale nuk kan pse ndikojn negativisht ne shtatzani perderisa nuk ke dhimbje apo gjakderdhje gjat tyre. Shendet dhe cdo te mire.

 20. ESI says

  PERSHENDETJE. JAM POTHUAJ 8 JAVESHE SHTATZANE. NE FILLIM TE SHTATZANISE PATA SHUME PAK SEKRECIONE KAFE U SHQETESOVA SIGURISHT DHE MJEKU ME THA TE MOS SHQETESOHEM DHE ME DHA PROGESTERON PAS NJE JAVE MU NDERPREN KETO SEKRECIONE POR KA 3 DITE QE ME KANE RINIS SHUME PAK.DHIMBJE NUK KAM.A KA NDONJE PROB PER TU ALARMUAR PASI VIZITEN E KAM PAS 2 JAVESH. JU UROJ SHENDET DHE JU FALENDEROJj

 21. Meridiana says

  Prsh Dr: A eshte normale qe gruja te eshte 18 ndersa burri 26 dhe aka naj pasoj gjat lindjes apo pas lindjes?Ju Pergezoi per Faqen e qelluar Meridiana nga Deutschlanda

 22. noli says

  Pershendetje dr sa jan te damshme cistat ne shtatzani te beba jam shatzane qe 4 muje flm per mirkuptim

 23. tija says

  Dr ..a eshz nornale me pas dhimt ne fund te barkut dhe therje ne javrn e 18 dhe nga sabahu barku me rrin i but levizjet e bebs kam ndier nga nje eher po jo qdo dit..po nrndoj jo gjith diten ..sod jan brengos pak ..veq dsdhta me dit a o nornal se terminin e kam te henen. Shum familindrrit per pergjigjjet tuaja..

  • says

   Tija, nuk do te thot qe beba te leviz shpesh, shtatzania nuk eshte pa dhimbje e therrje keshtu qe e di qe si nene brengosesh por besoj se do ta hjekesh merakun te henen kur te vizitosh mjekun. Shendet dhe cdo te mire.

 24. says

  Prsh prap Bina desha edhe nje pytje ne fundin e barkut dmth lart mitres kam te enjtura ne te dy anet e kembeve tek Gilzat a mundet me kan foshnja posht apo per qfar arsye ju prsh Çdo T’mir

  • says

   Bina, ka mundesi sepse foshnja leviz e rrotulloheet e varet nga pozita. Sidoqofte keshtu nuk mund ti dijme te gjitha prandaj te sugjeroj se per cdo ankse ose ndjenj se dicka nuk eshte ne rregull e viziton mjekun, atje me mire kuptohen gjerat. Shendet dhe cdo te mire.

 25. says

  Flm per pergjigjje amo po du me dit a ndikon te foshnja najsen pasi qe kam 6 muajsh kam vizitu Mjekunama M’ka thon me perdor Supa pem kurgje tjeter ju prsh Cdo T’mir

  • says

   Bina, mund ta kontaktosh mjekun bej nje vizit ashtu si te thash me heret, por perveq tjerash duhesh te kujdesesh ne ushqim, ha me shume ushqime me fiber si drithrat e plota, buk nga gruri i plote e jo buk te bardh. Ha me shpesh por me nga pak, pi uje me shume.

 26. Arbnora says

  Doktorr-Edhe 2 jave martohna e nuk e di qysh duhet me met shtatzan,qa duhet me ba une.

 27. tija says

  Dr deshta meta bo ni pytje se jom bo marak ..ni gru ma pav barkin em tha barkin e paske posht….qka don me thon kjo 4muaj e gjys ikom

  • says

   Me 4 muaj e gjysm barku nuk eshte rritur edhe aq sa per tu pare nese ka re posht apo jo, keshtu qe mos ju ve veshin shum fjaleve te grave. Po t’ishe ne tre mujorin e fundit ateher ndoshta do te shikohej si shenj qe koha per te lindur po te afrohet por tash eshte heret. Sidoqofte, bej nje vizit mjekut per te pare me mire dhe hjek merakun. Shendet dhe cdo te mire.

 28. tija says

  Dr..faliminderit per pergjigjjen..kam dhimbje ne brinje p..sh kur ulna me mar diwka ntok…barku ja ka nis memu fryy vetem me intereson pse..

  • says

   Po normal qe ke dhimbje sepse eshte ka zhvillohet dhe rriter fryti e keshtu edhe hapsira ne bark ngushtohet keshtu qe ke ankesa te tilla.

 29. tija says

  Dr..jam kater muaj e gjyesem pse rri barku nganjeher i but e nganjeher i fort..

 30. says

  prsh desha ta boj ni pytje qa mund te perdori per kaps gjat shtatzanis sepse kam edhe gjak derdhje gjat jashtqitjes me Respekt?

  • says

   Bina, te sugjeroj te vizitosh mjekun sepse nuk guxon te marresh cfaredo medikamenti gjersa je shtatzene.

 31. elida says

  doktor e di qe ju lodha po sod kam pas ma shum gjakderdhje nga masditja edhe copa te gjakut me kan dal mjeku me tha dje qe nuk vjen gjaku nga beba un spo kuptoj sen te lutem tregom qa me bo

  • says

   Elida, nuk ke cka bene asgje me shume, thjeht pusho sa te mundesh dhe vazhdo me at terapin qe te ka pershkruar mjeku.

   • elida says

    po flm shum doktor per pergjigjet tuaja as kta mjeket ktu spo kan qa mem bo dje kesh ne urgjenc me than 90% e humb beben e 10 % ka munsi qe jo as nje barn e as kurgjo po shnosh ty flm shummm

 32. tija says

  Hallo …dr jam shtatzan ne muajin e katert..dhe jam feryer barkut..sod kam pasur dhimbje brinjeve dhe pjesa djathet e barkut me ka dhimt..dhe mandej mka trokit diqka nbark sdinsi ta ppershkruaj amunen me qen kto levizjet e bebs..dhe si met gicilat nbark…..

  • says

   Po munden me qen edhe ndoshta jane levizje te bebes. Shtatzani nuk eshte pa dhimbje dhe ankesa kesht qe disa te tilla qe po i pershkrun jane normale sepse zgjerohet barku gjersa rritet dhe zhvillohet foshnja.

 33. ERA says

  Era;Miredita doktorr deshta te bej pytje jam ne javen e 9 te shtatezanis dhe kam nderkohe dhimbje barku dhe nje dit kam pasur pak pak gjak a eshte diqka e rrezishme

  • says

   Era, vizito mjekun sepse cdo shenj gjaku eshte alarm qe duhet ta vizitosh mjekun. Mundet te mos jet asgje per tu brengosur por per te qen e sigurt duhet te vizitosh mjekun. Shendet dhe cdo te mire.

  • elida says

   mirdita deshta tju bej nje pytje doktorr jam ne javen e 5 te shtatzanis po sod isha te mjeku se pata pak gjak amo shum pak mi dha mjeku do vitamina me tha se nuk eshte asgje rrezik po e ke nga akti seksual dhe kjo asht normale po meq ai francez ju si shqiptar ndoshta e dini me mir se qka do te thot

 34. tija says

  Dr..sa kg jan te mjaftushme mi kap ne shtatzani..jam 4 muaj…..sepse sod kam kapur fshisen qe pastron dhe ka 5 kg..a esht e mjaftushme…pres pergjigjjen…faliminderit

  • says

   Per 5 kilogram ske pse brengosesh, ama nuk ke pse rrezikon te kapesh pesha te renda pa pasur nevoj, gjithmon kur ka dicka qe vet nuk mund ta ngritesh kerko ndihmen e dikujt qe ke afer… shendet dhe cdo te mire.

 35. tija says

  Dr ..a esht nornale me pas ne shtatzani kruarje trupi jo qaq extrem ..dhe tharje te lekures..un hala skam perdor krem sepse mjeku duhet mema jep rezeptin eme ble javrn tjeter kam termin ama sod u bona pak marak ..te hanen i boj 4 muaj…edhe nje pytje kam pytur mjekun tim gjerman se thojm na shqiptart..mos mi qu duart nelt rreth shtatzanis tha asniher ska ndodh nje aport .nqofse ke quar duart nelt…qka mendoni ju..personalisht..faliminderit..

  • says

   Tija, per shkak te shume ndryshimeve qe ndodhin gjat shtatzanis, kjo kruarje mund te jet normale, ose alergji ndaj dicka qe ke ngrene koheve te fundit e qe besoj se te largohet.

    • says

     Gjat shtatzanis eshte normale qe te kesh ndryshime, zakonisht majat marrin ngjyre te erret kur je shtatzene kurse ajo normale kur nuk je shtatzene eshte rosa, ka mundesi te kesh pasur ndryshim vetem ne njeren. Sidoqofte, edhe pse mendoj se eshte normale prap te sugjeroj te vizitosh mjekun per te qen e sigurt. Shendet dhe cdo te mire.

  • says

   Per te paren here gati secili e kryen aq shpejt, me kalimin e kohes vetvetiu ja arrin ta zgjatesh me shume edhe te paren. Sidoqofte, per shkak te stresit ti ke edhe impotenc (paaftesi) per te vazhduar mardhenie pas klimaksit te pare. Po qe se merresh me aktivitet fizik, ushqehesh me mire dhe ke me pak stres edhe aftesia (potenca) juaj shtohet. Perndryshe, atje ku je sigurisht se ka edhe mjek per keto probleme dhe te kisha sugjeru ta vizitosh nje. Shendet dhe cdo te mire.

 36. arxhend says

  doctor pse qate mardhenjs me grujen vjene sperma shume shpet ase 2 minuta dhe tani nuke muje ma mepas mardhenje tregojemte lutem qka me ba

  • says

   Argjend, sigurisht je shum i stresum, po te pushoje pak e te provoje prap sigurisht se do mundesh… stresi gjat dites ndikon edhe ne mardhenie seksuale. Per cdo rast mund ta vizitosh mjekun e te shohesh nese ke ndonje problem tjeter por mendoj se ka te bej me shume me gjendjen tuaj (stresin) i cili di te crregulloj shumecka. Shendet dhe cdo te mire.

 37. tija says

  Dr. .sod ne mengjesnkam vjell as niher si sod smo jo shum Ngjyr pertokalli…??? Si uj avo kjo normale…..?????

   • tija says

    Faliminderit per pergjigjjet tua ..se tkam lodh amo ma mir me pyt …se nuk tutna ne shtatzanin tjeter…haha ….kur jam hi ne javen e 14 te shtatzanis mkan fillu do dhimbje ne boshtin korizor kur rri ne kemb jo vetem kur bi ne gjum mduhet mi ndrru krat shum shpesh se me dhemb….kaj her mgjitet nelt te kraht…..dhe ne cillen jav nuk gozon me flejt ne shpin….

 38. tija says

  Dr ..deshta me dit me sa muaj e nin beben gjall…po mendoj tu livrit edhe disa gra kan nje vije ne bark ajo shfaqet gjat shtatzanis esht nje vi te kethiza ndoshta po kupton..un hala skam a esht heret apo shfaqet dikur me vone…faliminderit. .

  • says

   Ka mundesi ti ndjesh levizjet duke flluar nga 3 muaj a gjysme e ndoshta edhe me vone ka muaji 5t. Ske pse behesh merak nese nuk e ke vijen, ajo behet zakonisht per shkak se shtrihet lekura dhe duke u shtrire shume ajo qahet dhe per kete behet ajo vija, nese nuk te behet edhe me mire. Shendet dhe cdo te mire.

 39. tija says

  Faliminderit shum kam qen te mjeku se me ka dhimt shum me or me tha mheku lekurae tha esht duke u ngrehur dhe duke e rritur barkun.qe fmija te ka ven qe te zhvillohet…ty dr pota boj ni Kompliment tmadh gjynah me nejt ti nkosov e mos me ardh ktu edhe ma mir per na shqiptart me pas mjekin shqiptar e jo gjermon kshuqe edhe i her hallall tkoft…tija

 40. tija says

  Dr.deshta edhe nje pytje sod ne mengjes kam hanger buk….dhe mas 10 min pushova dhe ja nisi kethiza ime mem dhimt po jo extrem po e ndisha nifar paqarsie…qka do te thit kjo…esht femija i par dhe ku me dhem brengosem ….14+3

  • says

   Tija, po duke u rrit dhe zhvilluar fryti zgjerohet dhe rritet edhe barku e ato dhimt i ke ndoshta nga zgjerimi i lekures dhe mund te jen normal. Sidoqofte, per cdo rast te sugjeroj te vizitosh mjekun po qe dhimbjet jane te padurueshme dhe te pakalueshme. Shendet dhe cdo te mire.

 41. besa says

  pershendetje dua ta di jom shtatzen i kom 3 muaj po barkin se kom te fryer fare skom marramendje skom tug jom shum mir vetem se barki se kom te fryem apo ndoshta te disa gra ndikon kshtu ju pershendes.

  • says

   Besa, a te ka thene mjeku se je shtatzënë apo thjesht po mendon që je vetëm për shkak se nuk ke pas menstruacione që 3 muaj? Po që se nuk e ke vërtetuar te mjeku atëherë të sugjeroj të vizitosh mjekun e ta shohësh nëse je apo nuk je shtatzënë. Përndryshe, nëse e ke vizitu mjekun dhe ai ju ka thënë se je shtatzënë atëherë mos u brengos shumë për rritje të barkut, tek disa gra barku rritet më shumë tek disa më pak. Shëndet dhe çdo të mirë.

 42. tija says

  Dr.sod jam ne javen e 14 sa muj ikam….dhe kur me bjen me lind se spo kuptoj me kto jav…faliminderit..

 43. tija says

  Oii dankee Schön ma heke krejt se jam brengosur ..dhe qka me mundon me se shumti qe nga filimi i shratzsnis kam probleme me kapclleck… (shum rrall dal jasht)) vetem gazra kam a edht kjo e damshmr per beben…lo mendoj gazrat ..me respekt tija dhe faliminderit qe e gjeta ket webseite …

  • says

   Kapslleku vetem se ty te shkakton telashe se bebes nuk ka se si ti shkaktoj ndonje problem, pi uje me shume dhe ha ushqime me fiber, si buka e zeze dhe ushqime nga dritherat (grun, miser, oriz i kafet). Shendet dhe cdo te mire.

 44. tija says

  Faleminderit per pergjigjjen ..dhe aka mundesi met dhimtfundi i barkut po jo shum po si ne veti….dhe kam ber edhe njen pytje rreth kembeve me dhamin shum spo kom shum fuqi..me dhamin shum te muskujt…magnesium mar po prap si prap…tija 13+5 jav..

  • says

   tija, sikur shtatzania te ishte e leht pa asni problem ateher kishte me qen shume mire por ja qe shtatzania shoqerohet me probleme te tilla, me dhembje e plogeshti e te tjera. Pusho me shpesh, mos rri shume ne kemb, percjell gjendjet te mjeku ashtu si te udhezon ai/ajo dhe pa menduar arrin 9 muajshi dhe e gjitha kjo perfundon ;). Shendet dhe cdo te mire.

 45. tija says

  Tija prap kam pasur dhimbje ne shpind tash vetem ne fubd te Shpines ton naten tu e ndrru pozicionin…lexova edhe gjermanisht pak treguan qe esht normale po dashta mendimin tuaj…Momentalisht sme dhemb kerkun und vetem shpinda deri me tani 3 her kan vjellur dhe at ne fillim..nuk me ka munduar veten se po ndi erna majet e gjinav mi prek me dhamin kajher jan te forta e kaj her te buta….e pres nje pergjegjje me respekt tija .

  • says

   Tija, ashtu sikur ke lelxuar ne gjermanisht ashtu te them edhe une qe keto simptoma jane normale. Shendet dhe cdo te mire.

 46. lata says

  Pershendetje doktor
  Me jane vonuar periodat 3 jave,po dhe pse e kam bere 2 here testin me del negativ.

  • says

   Lata, edhe pse testi të del negativ prap nuk do të thotë se nuk je shtatzënë, sidoqoftë unë të sugjeroj të vizitosh mjekun sepse ka mundësi të jetë çrregullim. Shëndet dhe çdo të mirë.

 47. albina says

  po valla dr admin copa copa si ngjyr kafe kogja shum ma ndryshe se herav tjera edhe plus 5 dit me vones po prej si kom lind nuk kom pas dhimbje ne bark si ksi hovi po e bera ni termin te mjeku 8 e te kqyri me gjansisht qka pome thot gjinekologija por flm shum per keshillat qe po i jepni shum te mira ju falenderoj shum shum nga zemra

 48. albina says

  pershendetje dr admin deshta te bej ni pytje une nuk isha shtatzane se me erdhen sot ne mengjes po diqka teper dhimbje te forta sikur me lind bebe edhe elkura e barkut me djege nuk edi pse a eshte infeksion a naj sen tjeter edhe pse kshtu po kam qrregullim qka eshte ne pytje.flm per kshillat e juaja.pres pergjigjje.me rrespekt albina

  • says

   A ke vetëm gjak si zakonisht apo edhe copa gjaku, po qe se ke copa gjaku ateher ndoshta ke qen shtatzene por ja që nganjëherë ndodhë që aborti të ndodh vetvetiu. Për çdo rast dhe për të kuptuar më mirë gjendjen tuaj të sugjeroj të vizitosh mjekun. Shëndet dhe çdo të mirë.

 49. albina says

  pershendetje dr admin deshta te bej nje pytje une ciklin ekom pas me 26 shkurt e ekom pas kohen qe 3 dit po nuk mekan ardhen po jam pa qef qe 10 dite po kam shum temperatur dhimbje naper bark ma shum afer kthizes e lodhshme mashum rat po rri as ne kam sun po rri diqka a munet me kan kjo shtatzani apo naj qrregullim se kohen e fundit kom pas nja qrregullim her mu vonojshin her me vishin me heret po nuk meka dhimt barku kshtu edhe pome doket barku ma i madh kisha pas deshir mema kthy ni pergjigje si shpejt. me rrespekt albina.

  • says

   Albina, keto shenja qe ke si lodhje, dhimbet e barkut e gjithashtu edhe vonesa e menstruacioneve te gjitha jan shenja qe tregojn se ti mund te jesh shtatzene. Kjo mund te jet edhe crregullim ama me shume ngjan te jet shtatzani. Sidoqofte, tash mund ta besh testin e ta shohesh e pervec tjerash te sugjeroj te vizitosh mjekun. Shendet dhe cdo te mire.

 50. ledia says

  jam ledia prsh desha te pyes kur me bie te lind,menstruacionet e fundit me kan ardhur me 16 janar,tani sipas vizitave i bie te jem 2 muaj e dy jave,ku me bie te lind? si dhe ndjej ne darke fryrje barku dhe nuk rehatohen naten,ka ndonje problem?dhe jam shtatezen per here te pare.

  • says

   Ledia, tash ke rreth 9 jave shatzene dhe te bie te lindesh ka 22 Tetori.. ato qe permend jane shqetsime te zakonshme ne shtatzani. Te uroj shendet e cdo te mire.

 51. ajsel says

  pershendetje jam ajsel jam 4 muaj e gjysem shtatzan dhe doja te dija a eshte normale se ndonjeher ndjej se me fryhet barku dhe behet shum i fort a eshte problem apo ndodh kur leviz bebi?dhe dicka tjeter kur fle kthyer permbys ndjej se leviz shum bebi a ka ndonje veshtiresi bebi dhe vritet po te rri un kthyer permbys?ju falenderoj per pergjigjet qe jepni.

  • says

   Duhet te flesh ne krah, krahun e majt shembull preferohet. Me 4 muaj shtatzene nuk eshte mire te flesh permbys (ne shpine) po duhesh te flesh ne krah. Fryhet e bëhet i fortë nga pozita e bebes, kur ndryshon pozite e largohet pak barku zbutet, kur prap ndryshon pozit prap forcohet.

 52. Alisa says

  Pershendetje jam alisa jam shtatzen 15 jav kom dhimbje barku,kurrizi a osht normale apo osht diqka keq per bebin pres pergjigjjen faliminderit…

  • says

   Pershendetje Alisa, dhembjet ne fillim te shtatzanis jane te zakonshme, sidoqofte per cdo dhembje e per cdo ankes eshte mire te vizitohet mjeku (gjinekologu) prandaj te sugjeroj ta vizitosh gjinekologun. Shendet dhe cdo te mire.

 53. era says

  pershendetje kom ni pyetje jom per her te dyt shtatzan amo fmija i par um ka dek n e bark prej kthize ne javen e 36 te shtatzanis me 26 korrik te vitit te kaluar tash jom per her te dyt ne muajin e 6 kam mbet pak shpejt shtatzan sa here po livrit shum beba po tutna kur nuk po livrit apet po tutna deshta me dit a asht rrezik mem ndodh si me fmin e par flm prej juve nese me pergjigjeni

  • says

   Era, te jam pergjigjur ne email se edhe aty me ke shkruar, sidoqofte nuk ke cka ben me levizjet e bebes, beba leviz sa her qe ndihet jo rehat deri sa te gjen poziten qe i pershtatet dhe keto jane normale. Shendet dhe shume te mira.

  • says

   Vetem nese ka ndonje problem gjate shtatzanis per ndryshe nuk eshte e demshme… sidoqofte te sugjeroj te bisedoni me mjekun per kete gjat kontrolles.

 54. says

  pershendetje doktor ak munsi mem tregu menstruacinet e funit i kam pas me 24 dhjetor tash i 5 mars sa muaj e sa dit i kam saktesisht dhe kur e kam daten per me lind mfal per pyetjen ama se kam kuptu mjeken tem qart ju falemnderit qdo tmir.

  • says

   Shpres, nese menstruacionet e fundit te kan ardh me 25 dhjetor ateher i bie te jesh 2 muaj e 8 dite shtatzan (9-10 jave) dhe pritesh te lindesh aty ka 1 Tetori 2013. Shendet dhe cdo te mire :)

 55. says

  pershendetje per ju faqe e qelluar kisha dasht te pys diqka jam shtatezen 2 muaj e 2jav jam shtatzan per her te par kam qen ne kontroll mir shum me ka than je ama si shum shpejt po me rritet barku taman 2 muaj verehet qe jam shtatzan aka munsi qe me pas bineq dhe ne cilin muaj vrehet qe ke bineq apo asht pershkak se jam kaps qafar mendimi keni ju si mjek per ket gjendje flm pun te mbar

  • says

   Qe tash mund te verehet nese ke bineq, por mos bej dert se edhe ne dy muaj barku rritet dhe verehesh qe je shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 56. Sebi says

  Kam nje pytje un mestracionet i kam pas 28 dit dhe heren e fundit ikam pas me 5 shkurt dhe me kan ardh. Tani me 28 shkurt pi bjen 23 dit a mund te jet qrregullim kjo ju lutem me tregoni ju faliminderit

  • says

   Sebi, nese menstruacionet te vijne cdo 23-25 dite ateher nuk eshte crregullim por ky eshte cikli menstraucl i juaj. Por nese te kan ardhe me pare cdo 26, 27 apo 28 dite e tash 23 ateher është çrregullim. Shëndet dhe çdo të mirë.

 57. Arta says

  Kam nje pytjen motra ime ka shum dhimbje te barkut kur te ika mestracionen dhe mjedisit pa pi ndonje sufat me duket qe jan ne zorr trash esht 23 vjeqare pse jan kto dhimbje

  • says

   Arta, veshtire mund ta dijm se cili eshte shkaku i ketyre dhimbjeve. Sugjeroj qe ajo ti bej nje vizit mjekut e atje kuptohet me mire. Ngercet menstruale nganjeher tek disa femra jane me te ashpra se te disa tjera.

 58. Sebi says

  Pershendetje desha te bej nje pytje un mestracionet ikam pas te rregullta skam pas qregullime a mundesh mem tregu se un me 5 shkurt i kam pas dhe merdhen prap me te 28 shkurt 23 diit pi bjen a mundesh mem tregu a esht qregullim flm shumm

  • says

   Sebi, ka mundesi te jet crregullim po si jo, por vetem pse ke pas kete nryshim njeher nuk do te thot se eshte crregullim. Vetem nese kjo vazhdon edhe ne muajt e ardhshem ateher mund te flasim per ndonje crregullim. Per ndryshe edhe nje cikel prej 23 ditesh konsiderohet cikel normal. Shendet.

 59. sadete says

  pershendetje,pytja e imja eshte ,kam ni miom me miter 2,5 cm,mjek me ka then nuk eshte per tu brengosur,por problemi im eshte se une kam shum dhimbje ne fund te barkut,pas ti mbaroj mestruacionet,mjeku me ka then qe eshte evulim i vezoreve,mirpo koh te fundit ,3 her mbrenda mujit kam dhimbje ne fund te barkut dhe urinim me gjak,mestruacionet kur i kam kam gjakderdhej te madhe,mjeku me ka rekomadnuar te mos perdori kondom ,po te perdori tableta,tani dy muaj nuk kam pas mardhenje ,por dhimbjet kan mbetur te njejta,une tani e nje vit kam shum dhimbje ,dhimbjet e mija jan te njejta sikur kur don me lind,me dhem funi i barkut ,mjedisi,dhe posht anusi,dhimbjet me pushojn vetem kur e marrr ni tablet kunder dhimbjeve,si dhe te ve nje shishe me uj te nxet posht,ateher me duket sikur don te me dal diqka ,kur shkoj ne banjo shofe vetem qe breket i kam te lagura,ju lutem nese kam qen e qart rreth pytjes pres ndonje pergjigje ,apo keshill nga ju …..ju pershendes

  • sadete says

   pershendetje,pytja e imja eshte ,kam ni miom me miter 2,5 cm,mjek me ka then nuk eshte per tu brengosur,por problemi im eshte se une kam shum dhimbje ne fund te barkut,pas ti mbaroj mestruacionet,mjeku me ka then qe eshte evulim i vezoreve,mirpo koh te fundit ,3 her mbrenda mujit kam dhimbje ne fund te barkut dhe mestruacionet kur i kam kam gjakderdhej te madhe,mjeku me ka rekomadnuar te mos perdori kondom ,po te perdori tableta,tani dy muaj nuk kam pas mardhenje ,por dhimbjet kan mbetur te njejta,une tani e nje vit kam shum dhimbje ,dhimbjet e mija jan te njejta sikur kur don me lind,me dhem funi i barkut ,mjedisi,dhe posht anusi,dhimbjet me pushojn vetem kur e marrr ni tablet kunder dhimbjeve,si dhe te ve nje shishe me uj te nxet posht,ateher me duket sikur don te me dal diqka ,kur shkoj ne banjo shofe vetem qe breket i kam te lagura,mjeku me ka than qe nga ni miom kaq i vogel nuk kae nevoj per operim,ju lutem nese kam qen e qart rreth pytjes pres ndonje pergjigje ,apo keshill nga ju …..ju pershendes

   • says

    Sadete, nëse mioma është shkaktar i të gjitha këtyre problemeve dhe dhimbjeve të padurueshme atëherë mund t’i thuash mjekut se ndoshta edhe duhet larguar kjo miom. Shëndet dhe çdo të mirë.

 60. ajsel says

  pershendetje jam 16 javeshe shtatzane dhe shpesh kam dhimbje barku ne forem prerjesh eshte dicka normale kjo apo eshte ndonje problem per femijen ?theksoj se ndonjeher i kam keto dhimbje.faleminderit

  • says

   ajsel, keto mund te jen ngërçe të shtatzanis që janë të zakonshme në muajt e hershëm të shtatzanis. Sidoqofte, në kontroll te mjeku mund të kuptosh më shumë.

 61. Blerta says

  Pershendeetje une kam nje pytje kam dhimbje te kames se djatht dhe mjeku me ka then qe te bej igjizim te thell por un deshirojqe te mbe shtatzen por nese eben ate ingjizim sa duhet qe te ruhem qe mos te mbes shtatzen sepse mduket qe pasi ta besh ate sduhet qe te mbes shtatzen sa koh. ju faliminderit shum

  • says

   Ben mire te pritesh se paku nje cikel e te provosh gjat ciklit tjeter sepse cfaredo lloj skanimi eshte i demshem.

 62. qendresa says

  pershendetje. Dr . mua me erdhen por jo si gjith . si me ngjyr te bardh me erdhen disa pika te gjakut , qka dote thot kjo , shum kam dhimt teperatur kam nonstop edhe kryt me dhemb shummm me meren met shumm , qka dote thot gjith kjo julutem pergjigjuni a esjt nermale a esht e mundshme me kan shtatzane …..

  • says

   Qendresa, kjo do të thotë se gjasat i ke shumë të mira që të jesh shtatzënë sepse këto nuk janë perioda të zakonshme. Këto pak pika gjaku mund të jenë shenjë që veza e fekonduar ka bërë (gërryer) murin e mitrës ku është vendosur nga ku më pas zhvillohet fryti (fëmija). Shëndet dhe suksese.

 63. qendresa says

  pershendetjee. dr, une kam shumm therrje te gjyksave mundohem te flej por nuk mundem prej gjyksave qaq shum qe qe kam therrje ne gjyksave qka dallon kjo ,therrje e gjyksave qka te tregon a esht e mundeshme te mbetem shtatzane ,shum shummmmmm kam therrje te gjyksave un dyjanet julutem kthema pergjigjijennn Rrespekttt

  • says

   Qendresa ka mundesi por eshte heret pak te dihet, duhet e kesh durim e te presesh deri ne kohen kur pret te kesh menstruacionet, nese edhe ato te vonohen ather mbas dy apo tri diteve mund ta besh testin shtepiak dhe besoj se do te dali pozitiv. Shendet dhe suksese.

 64. qendresa says

  pershendetjeee per ty kam dhimje te gjoksit dhe medisit te barkut me dhemb shumm naten sme mer gjumi hiq pej gjyksave qitash ikam 23 qiti mujt ikam renet mem ardh mostrucionet qka mundem me pas akam mundesi te mbes shtatzane jam ba merak shummm te mbes ju lutem kthema pergjigjijennnn

  • says

   qendresa, mos u bëj merak aq shumë sepse ti ke shenjat e shtatzanis dhe nëse nuk të vijnë menstruacionet në datën që po pret atëherë mudn të themi se je shtatzënë. Bëj testin shtëpiak nja dy ditë pasi të vonohen. Shëndet dhe suksese.

 65. Blerta says

  Pershendetje desha te bej nje pytja desha te di nese e gelltit spermen e qon te posht a esht e demshme per ndonje gje se isha kureshtare te di nese mun te me tregoni

  • says

   Blerta, jo nuk është aspak e dëmshme përveç nëse personi është i sëmurë nga ndonjë sëmundje seksualisht transmetuese.

 66. bege says

  Pershendetje begija.kam pasur nje abort ne gusht te viti te kauar.tash jom shtatzan ne javen e 5 kam qen t emjeku me ka then se jom mir,po duhet me ndejt rat ni koh e frutin e kom mir e shte duke u zhvilluar mir,po un kom dhimbje barkut shum.a osht munsija me abortu apet,apo eshte normale.tlutem tregom

  • says

   bege, dhimbjet e barkut jane te zakonshme ne fillim te shtatzanis, vetem atehere kur jane teper te ashpra (forta) dhe shoqrohen me gjakderdhje ateher mund te themi se ndoshta kemi te bejm me abort. Sa i perket dhimbjeve qe ke mos u bej merak se jane te zkaonshme ne fillim. Ndiq keshillat e mjekut dhe vepro ashtu si ju ka rekomanduar. Shendet dhe cdo te mire.

 67. fati says

  Pershendetje jam shtatzan ne muajin e 6,dhe gjthqka asht ne rregull,po shum po kam frik,kam ndjenj te keq ne lindje. ju lutem me tregoni se asht, qka mun te ndhodh.pres pergjigjejen ju lutem.

  • says

   fati, nuk ke pse brengosesh sepse sot mjeksia ka arritur deri ne at shkall ku shume rrall ndodhe qe nje nene te jete ne rrezik gjat lindjes. Me vet faktin qe gjithcka eshte ne rregull me shtatzanin tuaj deri me tani nuk ke pse brengosesh sepse gjithcka duhet te jet ne rregull edhe me tutje e deri ne lindje. Shendet dhe cdo te mire.

 68. ana says

  pershendetje doktor desha te ju pyes se un ket muj e kam provu me ngel shtatzane,por sot kam pat nje dhimbje te madhe ne bark dhe me eshte fry pak,si mendoni a mundet te kem ngel shtatzen e di se esht pak heret dhe duhet te pres nese me vonohen mujoret atehere po,por ket dhimt te madhe cka e kam pat sot,ju faleminderit per te gjitha ju uroj pun te mbar e shendet..

  • says

   ana, ka mundesi te jesh shtatzene nga fakti qe dhimbjet kan qen te ngjashme me ato para menstruacioneve (periodave) por pak me te ashpra. Eshte heret te kuptohet nese je shtatzene apo jo tash sepse nuk mund te hetohet kjo me ane te ekos (ultrazerit), sidoqofte tash nese te jane vonuar periodat mund te provosh te besh testin shtepiak te shtatzanis. Shendet dhe suksese.

  • ANAA says

   prsh doktor jam prap ana
   desha te ju pyes me jan fryer gjinjt dhe me dhembin shum,asnjeher sme jan fry gjinjt e as me kan dhimt mos ndoshta jan shenja shtatzanie dhe ju kisha lututr me ma kthi pergjigjen sa me shpejt un e kam provu me ngel shtatzane sikur me keni than ju me pat mardhenie me 15 dhe ashtu e kam ber nejse tung te falemenderoj per te gjitha ty….

   • says

    Ana, nuk mund mund te themi sigurt se je shtatzene por ke shenjat qe ndoshta edhe je shtatzene kur thua se te jan fryer gjinjt dhe te dhembin si asnjeher me pare. Uroj shendet dhe suksese.

 69. ajsel says

  pershendetje ju falenderoj per pergjigjet qe jepni.jam tre muaj e gjysem shtatzan kam bere analizat dhe kishte dale gjaku i femijes shume i ulet dhe doktori tha qe duhet te bej nje analiz tj ne javen e 16 a ka rrezik qe te ket probleme femija qe ka dal gjaku i ulet.dhe nje gje tjeter a ka dem femija nqs se lyej floket a e demtom boja.ju faleminderit shume.

  • says

   Ajsel, duhet pasur kujdes me ngjyrosjen e flokeve ngase ngjyra ka kemikale te cilat munden te futen ne rrejdhen e gjakut tuaj permes lekures e keshtu te arrijne edhe foshnjen tuaj. Kujdes me ngjyra, lexo udhezimet e ngjyrave se aty duhet te shkruaj nese guxon ta perdoresh nese je shtatzene. Pyetjen tjeter nuk e kam te qart, sidoqofte te gjitha materiet ushqyese qe tani i duhen foshnjes per tu zhvilluar arrijn permes gjakut. Vazhdo komuniko me mjekun sepse ai e di gjendjen me mire ngase ju ka bere kontrollin.

 70. ajsel says

  pershendetje ju falenderoj shume per pergjigjet qe jepni .jam tre muajshe e gjysem shtatzan i kam bere te gjitha analizat por nuk kam mar pergjigjet akoma doktori me tha se kisha dale me kerpudha ne urine a eshte e demshme per femjen .me tha se duhet te bej prap ne javen e 16 analiz per gjakun e femijes se ka dale ne nivel shume i ulet a eshte gje e keqe kjo? po nqs lyej floket boja e demton femijen?faleminderit.

 71. rita says

  psh doktor deshta me te pyt dick para 1 jave kam pasur sex me te dashurin a mund me dodh qe keto shenja qe jan te shtazanis kam maramendje shpesh urina qka dmth kjo ju lutem ma ktheni pergjigjen ju prsh flm

  • says

   Rita, dy gjera jane te mundshme: Ose jane shenja te paramenstruacioneve qe jane pak a shume te ngjashme me ato te shtatzanis ose jane shenja qe ke mbet shtatzene. Cila eshte do ta kuptosh nese nuk te vijne menstruacionet ne kohen kur pret. Shendet dhe suskese.

 72. milja says

  pershendetje nga gazmendja mua mostracionet m kan arhd me 18 janar me 22 janar mu kan hek po si n kaft i kom pas me 18 19 met 20 si n kuq si n zi dhe gjini i majt asht tum dhimt prej dates 12 janar eedhe midisi dhe barku pasi i kom kry ju lutem kthemani nje pergjigjje flm

 73. Sebi says

  Faliminderit shum per pergjigjjet e juaja por desha te di a duhet ti perdoresh acid folik deri sa te mbetesh shtatezen apo vetem tre muaj duhet nese mund te me tregoni ju pershendes

  • says

   Acidi folik perdoret deri ne fund te shtatzanis po deshe, disa mjek thojne se nuk ka nevoj por shumica rekomandojne deri ne fund.

 74. ermira says

  ju pershendes desha te ju pyes dicka un mestracionet nuk i kam bash shum te regullta,nje her me vin 2 dit para ndodh qe edhe 3 dit ne janar e provova me ngel shtatzene por nuk ngela,tash i pata mestracionet me 3 shkurt me zgjaten deri 8 shkurt kur duhet me kry mardhenie per me ngel shtatzene te lutem ma kthe pergjigjen se jam shum kec mendoj se smuj me ngel shtatzene a esht normale qe skam ngel shtatzene per heren e par tung flm.

  • says

   Ermira, shumica e grave deshtojne te mbesin shtatzane qe ne heren e pare e kjo ngajeher zgjat me muaj, keshtu qe vetem nese ke deshtu me mbet shtatzane here e pare nuk do te thote se ke probleme shendetsore qe ju pengojne. Ditet kur ti ke gjasat me te mira te mbetesh shtatzan jane i 15, 16, 17 dhe 18 shkurti. Shendet dhe suksese.

 75. Sebi says

  Pershendetje desha te pys un kam perdor acid folik tre muj i baj tash por neser kam pas mi perdor por me ka humbur nje dhe desha te pys a qon pesh per njo mos me pi apo duhet pa tjeter tre muj rregullisht se di sa jam ekjart

 76. says

  pershendetje doktor pun te mbar deshta te them qekesh te mjeku mir shum me tha je e per ket lloj infeksinim krurjen me tha qe asht normale ne javet e para te shtatzanis spo di a e ka kuptu qe edhe para se te jes shtatzan kam pas krurje gati gjith vitin nese jo aka ndoj rrezik apo sa perqin egziston rreziku qe ne kto rrethana me pas abort a tlutem shum tregon se jam shum ne stres

  • says

   Bina, nuk ka shumë rrezik për abort me këtë infeksion por më trego se çfar infeksioni të tha se është nëse të ka treguar.

 77. Vjollca says

  Pershendetje, jam nje grua 39 vjeqare. Lindjen e fundit e kam pasur para 10 viteve, Menstuacionet i kam hjekur me 10 janr . Deri me daten 27 jena ruajtur qe te mos kemi shtatezani te padeshiruar , mirpo nga data 27 e deri me sot nuk jemi ruajtur {dmth jena derdhur brenda si zakonisht qe kemi ba ne qdo jav te fundit te menstruacioneve}. Por tani menstuacionet nuk kan ardhur akoma, gjinjet me dhembin me prekje edhe dhimt te barkut poashtu kam, lodhje gjithashtu kam.A mund te jem shtatezen me keto shenja apo ndonje qrregullim . Vuaj nga unazat, dhe e kam ber koronarografin selektive dhe perdori rregullisht sipas mjekut hapa PRAVALIP 20mg dhe BISOKOR 5mg. Ju lutem a mund te lindi normal me ket terapi apo duhet ta nderpres nese jam shtatezen . Jufaleminderit per mirkuptim.

  • says

   Ka mundesi te jesh shtatzënë por ka mundsëi të jen simptomat të zakonshme si gjithmon para menstruacioneve. të këshilloj të vizitosh mjekun për çdo rast dhe po që se e kupton se je shtatzënë dhe dëshiron ta vazhdosh ta mbash atëherë duhet të këshillohesh me mjkeun për këto medikamente që përdor që besoj se duhet ndaluar përdorimi menjëher. Shëndet dhe çdo të mirë.

 78. Sebi says

  Pershendetje desha te bej nje pytje kam dhimbje ne fund te barkut nga ana e djatht qka mund te jet nese mund te me tregoni ju faliminderit shum .

  • says

   Sebi, mundet të jetë si shkak i ndonjë ciste por këtë nuk mund ta dij askush pa kontroll, kështu që të sugjeroj të bësh kontroll te mjeku. Shëndet dhe çdo të mirë.

 79. says

  falemderit shum per keshillen doktor vetem kto dhembjet e barkut jan te per arsye qe jam shtatzan e jam normale apo mund te jen prej infeksionit tpershendes pun te mbar

  • says

   Dhembjet e barkut jane dhembje te zakonshme gjat fillimit te shtatzanis, sidoqofte shpresoj se do gjesh kohe te vizitosh mjekun dhe te rekomandoj ta besh kete sa ma pare. Shendet dhe cdo te mire.

 80. says

  pershendetje per ju doktor kam disa pytje jam shtatzan pasi qe em kan kaluar 10 dit dhe testi rrezultoj pozitiv pasi qe kam pas abort ne muaj prill si pasoj e mos zhvillimit te bebes ne javen e 7 tani per te dyten ere po kisha dash me te pyt kam kruarje irritim te lekures si plasaritje supozoj lloj infeksioni ala skam qen per kontroll per arsye se jam jasht shteti dhe gjuhen shum pak e kem pervetsu po ashtu kam edhe disi dhimbje barku 2 jav para disi te heshtura po r ne ket jav disi me te theksuara sa jan te demshme dhe nese ka munsi mem tergu mundshem qka muj me perdor per krumjen jam shum ne merak se mos po vjen der te aborti perseri ju lutem me ndimoni jam 23 vjeq tpershendes

  • says

   bina, ke supozu drejt sepse zakonisht kruerja eshte infeksion, nuk ka shume rendesi nese e din gjuhen aq sa duhet se fundi mund ta marresh me vete dike qe e din gjuhe, me e rendesishme eshte per ty shendeti juaj, gjendja e shtatzanis dhe shendeti i femijes keshtu qe te sugjeroj te vizitosh mjekun atje ku je per shkak te kruarjes/infeksionit qe mund te kesh dhe per shkak se ke patur nje abort me heret. Uroj shendet dhe cdo te mire.

 81. ana says

  Desha te pys ne cilen jav shtatezania verehet ne echo a ka gjasa te verehet vetem veza e fekonduar ende pa u ngjizur ne miter

 82. vjollca says

  Ju lutem me tregoni pasi te ndodh evulimi,p.sh.sod me ka ndodh pelcitja e folikules a muj me pas mardhenje dhe sa koh i duhet deri te fekondimi.

  • says

   Nese sot te ka pelcit ateher tash mund te kesh mardhenie dhe ke shume gjasa qe te mbetesh shtatzene. Shendet dhe suskese.

 83. says

  Pershendetje..ju pergezoj per punen e palodhshme..mua qe nje jav me jan vonuar menstruacionet..kisha dasht me me ardh psh neser qka duhet te bej..te perdor diqka apo…? sepse gjithqysh po dua te me vijn ne ket jav …!

  • says

   Besa, ti deshiron te vijne ato qe neser por ja qe trupi juaj ka disa rregulla qe funksionojne ndryshe nga deshirat tona. te sugjeroj te vizitosh mjekun (gjinekolog) para se te veprosh dicka. Shendet dhe cdo te mire.

 84. albina says

  pershendetje nga albina dr admin deshta te bej nje pytje une kam nje vajz 2 vjet e 2 muaj po kam lindur me operacion po vitin e par jom ruajtur normal nuk kom perdorur as nje barrn kunder shtatzanis po qe 1 vit po provoj me met shtatzane po nuk po jes e ekom pas ciklin gjdo 31 dit e prej si kom lind ekom gjdo 26 dit edhe per gjdo muje ni dit para kohes mme vin edhe po kam shum te bardha nijav pa me ardh e kisha desht nje keshill nga ti se me te vertet poja qelloni gjith nje jeni nje gjeniiii.me rrespket albina pres te ma ktheni pergjigjen se shpejti.

  • says

   Albina, te bardhat kur jane shume ashtu si po tregon ti jane asgje tjeter veq se shenj infeksioni, keshtu qe mos provo te mbetesh shtatzene para se ti besh vizit mjekut/gjinekologut e te perdoresh terapi per sherim te ketij infeksioni. Ket infeksion ka mundesi ta ket edhe burri keshtu qe beni mire te dy te vizitoni mjekun te keshilloheni me te, te sherohoheni e pastaj te provoni shtatzanin. Shendet dhe cdo te mire.

 85. edda says

  doc, a ndodh ovulimi nese je 7zan , dmth a te vine te bardhat ?? jam shume e re e nuk di gje per keto !! do ta dija per ndere po tme kthenit pergjigje . falemnderit :)

  • says

   Nese mebetesh shtatzan nuk ndodh ovulimi, ky proces ndalon ne momentin qe mbetesh shtatzene. Por nese je shtatzene dhe ke te bardha ateher kjo zakonisht eshte shenj infeksioni dhe ben mire te vizitohet mjeku. Shendet dhe cdo te mire.

 86. luljeta says

  admin duke par kta qe te kan shkru ti duke te ber pitje te ndrishme mund tet bej esh une nj jam 22 vjecare dhe kuk jam emjrtuar dh nuk kam kry mardhnje nuk kam pas mardhnje me meshull dhe xakonisht mua me jin mestracionet me vones ka shum vite qe me vin kshtu ka 3 muaj nuk me vin kam qen te nj mejke dh me beri nj eho dhe me tha see esht normale ndodh qe edh nuk vik kaq ko dhe me tha se kur do kesh mardhneje dot te regullohen aesh evrtet dhe me dh kto hapa per ti ngren 5 dit dh tha dot vin orgametril 5mg dh tethm tedrejetn un iperdor gai dy ite aja te demshme me trego tung

  • says

   Luljeta, mosardhja e menstruacioneve ne kete mosh nuk do te thote se kjo do te rregullohet kur te kesh mardhenie, kjo do te thote se ke crregullim te hormoneve ose organet seksuale nuk jane pjekur akoma. Ky eshte me shume crregullim ngase edhe vet mjeku te ka pershkruar Orgametril 5mg i cili eshte hormon progesteron.

 87. orjola says

  pershendetje ..prej disa ditesh kam nje dhimbje te mesit , ne fund te barkut dhe te gjoksit , por dhimbja e mesit eshte me e forte se keto te tjerat .sot vura re se kam pak rrjedhje ne brendesi te vagines por qe nuk duket nga jashte .mestruacionet i kalova me dt 14 dhe po ate dite kam kryer mardhenie por nuk jemi ruajtur .zakonisht mestruacionet i kam te rregullta cdo 21 dite , tani nese skam ngel shtatezane duhet te me vijne ne 4 ose 5 shkurt….jam shume ne merak per kete gje .ju lutem me ktheni nje pergjigje RESPEKTE Orjola

  • says

   Erjola, me tingllon sikur nuk deshiron te kesh mbetur shtatzene. Ti ke cikel te shkurt prej 21 ditesh ce do te thot se cdo 21 dite ju vijne menstruacionet, e kjo gjithashtu do te thote se edhe ovulimi te ti ndodh me heret. Mbase nuk je ruajtur menjeher pasi ke kaluar menstruacionet do te thote se gjasat i ke shume te mira qe te kesh mbetur shtatzene e kjo gjithashtu behet per tu besuar edhe me shume kur tregon se ke patur pak rrjedh gjaku ne brendi qe eshte shenj kur veza e fekonduar ngulitet ne muret e mitres. Sidoqofte, duhesh te presesh deri ne kohen kur pret menstruacionet, pra me 4 shkurt, nese edhe menstruacionet vonohen ateher gjasat jane shume te mira qe ke mbetur shtatzene. Uroj Shendet dhe cdo te mire.

 88. Kristi says

  pershendetje ,kam 1 pyetja,a mundet 1 vajze ta kuptoje ne ka ngelur shtatzane vetm 1 dite pas aktit seksual?nqs po cilat jane menyrat?

  • says

   Kristi te kam treguar qe nuk mundesh asesi ta kuptosh se ke mbetur shtatzene nje dit pas mardhenieve, nuk ka asnje shanc askush ta dij kete.

 89. jeta says

  prap une , falemnderit , e bona testin nmengjes edhe mdoli negativ sa eshte i sigurt , kam vetem dy dit qe mjan vonu , edhe sa i perket rregullsis se menstruacioneve kurr ma heret nuk i kom kqyr edhe seshte se i kam aq trregullta , zgjasin 3 deri ne 4 dit edhe kto dhimbje i kam ndi edhe ma heret po prap spo jam e sigurt se ende sme kan ardhe

  • says

   Testet zakonisht tegojne rezultatin po qe se je shtatzene po ka raste edhe kur deshtojne, te sugjeroj te besh nje vizit gjinekologut e te shohesh edhe atje pse e ke kete vones. Uroj qe te jesh shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 90. jeta says

  me falni nese ju shqetesoj jam nje vajze 17 vjec , kam kry mardhenie dhe nuk jemi mbrojt . seksi ska zgjat , shum pak e i fejuari me thot qe nuk eshte derdh brenda sigurt . maredhenie kemi pas me 26 dhjetor e po at dit i kam kry menstruacionet . tani jemi me 25 janar dhe ende nuk me kane ardhe . ndonjeher me perzihet po nuk vjell .dy ditet e fundit me jane fry gjinjte . kam pak dhimbje ne shpine dhe ne fund te barkut . ju lutem me ktheni pergjigje . jam tejet e friksume

  • says

   Jeta, ka gjasa te kesh mbetur shtatzene por keto shenja qe ke peshkru sa jane shenja te paramenstruacioneve aq edhe jane shenja te pare te shtatzanis. Nuk mund te themi sigurt se ke mbetur shtatzene, por nese nuk ke patur vones te menstruaioneve me pare atehere ndoshta edhe ke mbetur shtatzene. Mund ta besh testin shtepiak, test qe mund ta blesh ne barnatore, per te pare se a ke mbetur sthatzane. Shendet dhe cdo te mire.

 91. eni3 says

  Pershendetje. jam nje vajze 25 vjece ..ne dt 31 dhjetor kisha dite e pare te ciklit dhe duke numuruar ditet i binte qe ne dt 10,11 ,12,13 pra te cilat keto data jane ditet e ovulimit une kam kryer mardhenje vetem ne dt 10 dhe 11 ..pra diten e 11 dhe te 12 pas ciklit…qe nga ajo dite gjoksin e kam pas te fryre jo shume por nuk eshte ne madhesine qe e kam pas dhe me perpara…kam ndjere dhimbje te lehta te fundit te barkut ( dhimbjet ishin sh te lehta) kam bere 2 teste por me kane dale negative…me raste te rralla kam pasur Kruarje te lehta te barkut dhe te bardhat i kam pas ne ngjyre te hapur dhe pa ere…cikli do dhe nje jave te me vije…mund te jene keto fillimet e nje shtatzanie…flm

  • says

   Eni, te bardhat pa ngjyre dhe pa ere kur ke pasur ato mendoj se kan qen shenj i ovulimit dhe mu ate dite ka dashur te kesh mardhenie. Sidoqofte, sperma ka gjasa varesisht nga kushtet te mbijetoj deri ne 3 dite keshtu qe edhe pse e pas mardhenie pak me heres se sa ndoshta eshte dashur, prap ka gjasa te jesh shtatzene. Testi nuk te jep rezultat pozitiv qysh para kohes kur pret te vijne menstruacionet, testi te jep rezultat pozitiv nja dy dit pasi te vonohen menstruacionet. Shendet dhe suksese.

 92. ema says

  jam ni vajz 22 veqare kam bineq jam hi ne mujin e 8 spo di qysh lindi me operim a normal

  • says

   Mire eshte te lindesh normal po kjo varet nga gjendja juaj, ne kohen e lindjes mjeket e percjellen gjendjen tuaj dhe atyre ditve e vendosin se ne cilen menyre do te lindesh.

 93. Kaltrin cakiqi says

  Admin me falni por un kam 14 vjec jam mashkull po k…mfalni nshprehje nuk me rritet si duhet por edhe sperma eshte si uje amund nje mashkull te hyje ne pubertet ne ket moshe ju lutem me ktheni pergjegjje

  • says

   Kaltrin, tek meshkujt puberteti nganjeher fillon nga mosha 9 deri ne 14 vjeçare, por mos harro se puberteti fillon atëher kur trupi është i gatshëm kështu që edhe kjo mund të ndryshoj. Ke kohe edhe pak.

 94. Sebi says

  Pershendetje . Desha te ju pys diqka dhe ju faleneroj shum per pergjigjjet qe po na ipni. kam kruarje ne vagin dhe po pres qe te jem shtatzen kam pas me burr mardhenje kohet e fundit po a mund te jet ndonje lloj ifeksioni. Per kruarjen per brenda qe ekam ju faleneroj shumm

  • says

   Sebi, po zakonisht kruerja që shpesh shoqërohet me djegsi gjat urinimit është shenj infeksioni. Të sugjeroj të vizitosh mjekun por mos harro t’i tregosh që je shtatzënë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 95. linda says

  linda jam apet faleminderit per keshill ju uroj sa me mmir punen e juaj sepse m keni gzuar me ket lajm dmth un paskam mbet me ato qysh prej 18 gushtit edhe pse i pasna pas mestraconet 2 dit t kafta ju uroj jet t gjat e t lumtur klm

 96. milja says

  perseri milja po ashtu m ka then edhe gjineokologi pra prej date qe m kan ardh mostracionet llogaritet shtatzania
  a m trego t lutem me cilen dat kam mujt me met shtatzan a si i kom kry ato a po qysh ju lutem m tregoni ju pershendes

  • says

   Milja tash nuk di se sa dit e ke ciklin menstrual sepse kjo ndryshon nga nje grua ne tjeter. Por, sipas gjitha gjasave ke mbet shtatzane ne fillim te muajit shtator, aty ne ditet e para. Por se kur sakt ke mbet askush nuk mund ta dij. Shendet dhe cdo te mire.

 97. milja says

  pershendetje jam milja 20 vjeqare un kam pas probleme me mostracione ka 4 5 muj nuk m ardhshin n muajin gusht i kam mar dy ineksione per mem ardh mostracionet dhe m kan ardh me daten 18 gusht me 21 i kom kry masi i kom kry kom pas marrdhanje me burr dhe mu ka derdh nuk jem rujt tana m ka dhimt gjimi i majt si dhe shpatllat e krave dhe n t holl un se kom dit qe jom shtatzan deri n javen e 7 dhe prej dhimteve qe kisha u deshke me shku te mjeku thojshin jom e ftoft 12 iniksija antibiotik i kam mar dhe shtypja m ka shku nalt dhe kryt m ka dhimt shum po un tash mir jom jam n 5 muj e dy jav i kom mjeku m ka than beben e ki mir po a mun aparati gjineokolog me ti shty dy jav a jo dhe a munesh me dit me cilen dat kom met d m th me 18 m kan ardh me 21 i kom kry dhe a kan mujt iniksijat mi bo dom bebes dhe pasojat t mos dihen ju lutem kthemani nje pergjigjje flm per mirkuptim

  • says

   Milja, edhe pse duhet patur shume kujdes ne medikamentet qe merr kur je shatzene, prap po te them se po te kishe ndonje problem gjinekologu do te te tregonte per kete sepse ai/ajo e di gjendjen tuaj dhe te femijes me mire se kushdo tjeter. Tash data e lindjes llogaritet nga dita e pare e periodave te fundit, qe ne rastin tuaj eshte 18 gushti. Pra ti duhet te lindesh rreth 25 majit te 2013. Shendet dhe te mira per ju.

 98. valja says

  Pershendetje per ju. desha te ju pyes une neser i boj dy
  jav qe i kam kry sot kur jam zgjuar ne mengjes i kisha pas breket pak me gjak te kaft edhe kam dhimbje ne fund te barkut ju lutem tregomni se qka mund te kem pres pergjigjejen tuja ju lutem ma ktheni

  • says

   Valja, sipas gjitha gjasave je shtatzene sepse ata pak gjak ngjyr kafe dhe dhimbjet ne fund te barkut jane njera nga shenjat e para te shtatzanis. Shendet dhe cdo te mire.

 99. Sebi says

  Pershendetje .Kam nje pytje deshiroj te di se sot me kan ardh mestracionet cila dit esht kur un mund te mbes shtatzen mbas sa dite flm shum per pergjegjjet

  • says

   Sebi, sot pra eshte dita e pare e ciklit, tash gjej daten kur kan per te ardhur heren e ardhshme, njeh sa dit ke deri ne at dite dhe kupto qe ditet ne mes te atij cikli jane ditet kur ti mund te kesh ovulimin dhe kur mund te mbetesh shtatzane. Shendet dhe suksese.

 100. Arta says

  Pershendetje desha te pys un te kam treguar se kur i ka periodat datat se kur me kan ardh nese nuk priton te shohesh pytjen qe ta kam ber para disa diteve me ke then qe kam cikel 26/27 ditesh por heren e fundit ikam pas me 9 dhjetor dhe me kan. Ardh sot me 8janar qe pi bje cikel 30 ditesh a mund te jet qregullim nes mund te ma spjegoni dhe pasi qe me kan ardh sot mestracionet 8janar cila esht dita ku un mund te mbes shtatezene ju faliminderit shum

  • says

   Arta, nese ke cikel 30 ditesh nuk do te thote se ke problem, thjesht ky eshte cikli menstrual tek ti dhe eshte normale. Shendet dhe cdo te mire.

 101. mika says

  pershendetje jam mika desha te dij sot eshte dita 8 qe me kan kaluar mestracionet,tetor nentor i kam pas me daten 5,ndersa heren e fundit i kam pas me 1 dhejtor dhe gjoksin e kam te fryer nuk kam dhimje vetem kur i prek kam pak dhimbje shpina dhe barku me dhemb nga nje her desha ta di a jam shtatzan a po jo…..

  • says

   Mika, sipas gjitha gjasave je shtatzane, fryerja e gjoksit, dhembjet e shpines dhe barkut, mosardhje e periodave jane shenjat e para. Mund ta besh testin shtepiak per ta pare rezultatin qe besoj se do te del pozitiv se je shtatzane. Shendet dhe cdo te mire.

 102. aferdita says

  jam 33 vjeqare kam y djem njerin 7 vjeq e tjetrin 2 vjeq me shendet te mire jam po kur kam mardhanje me burrin kam shum dhimbje ne fund te barkut meni mundem me i perballu seksit prej dhimbjes ju kisha lut te me pergjigjeni flm shum

  • says

   Aferdita, te kisha sugjeru te besh nje kontroll te mjeku sepse vetem ashtu e kupton me mire arsyen pse ke ato dhimbje. Shendet dhe cdo te mire.

 103. ona gashi says

  deshta te bej nje pytje ka gati 3 muaj qe me jan vonuar mesturacionet un kam pas mardhenje me me daten 3 dhjetor kam ber test shtatzanie por ka dal negativ shpesh her kam dhimbje barku ne anen e majt nese mund te me jeni ndonje pergjigjje

  • says

   Ona, vetem pse testi ka rezultuar negativ nuk do te thote se nuk mund te jesh shtatzene. Nganjeher edhe testi gabon, por rall. Sidoqofte, kjo gjitashtu mundet me qen cregullim prandaj te sugjeroj te vizitosh mjekun/gjnekolog qe te shohesh nese kemi te bejm me cregullim apo vertet je shtatzene. Shendet dhe te mira.

 104. Arta says

  Faliminderit shum per keshillat faliminderit shum Urime Viti Ri edhe juve ju faleneroj shum se me duket jam duke ber pytje te shpeshta te me falni

 105. Arta says

  Pershendetje deshiroj te di mbasi qe ti krysh mestracionet a esht e mundur me mnet shtatzen sepse mbas 13 apo 14 dit kur tem bjen mi bo qe esht evulimi nuk mbje me nejt me burr e desha te di pasi qe ti kry a esht e mundur me mbet flm

  • says

   Arta ka mundesi te mbetesh shtatzene pas menstruacioneve por gjasat jane te vogla ngase vezoreve i duhet kohe qe te piqin folikulin dhe ta lirojne ate poshte tubave fallopian ku takohet me spermen dhe fillon shatzania, e kjo kohe eshte afersisht mesi i ciklit menstrual. Dmth nese cdo 28 dite te vijen periodat (menstruacionet) ateher mesi i 28 eshte 14, që do të thotë se ka dita e 13,14,15 dhe 16 e ciklit menstrual është më leht të mbetesh shtazënë ngase ateher piqet folikuli, lirohet dhe fekondohet nese bie ne kontakt me spermen e kështu fillon shtatzania. Urime viti i ri.. Shëndet dhe suksese.

 106. Arta says

  Pershendetje. Deshiroj te di nese perdor acid folik dhe une tanii ibaj dy muaj qe jam duke i perdor a duhet te ruhem njeher deri sa ti perfundoj tabletat apo mund ti vazhdon ato edhe nese mbet shtatzen nje muaj mbrapa mund ti perdoresh nuk ka rrezik te faliminderit shum per keshillat tuaja .

  • says

   Pershendete Arta, nuk ke pse ruhesh tash, mund te provosh te mbetesh shatzene dhe vazhdo perdor tabletat edhe pasi te mbetesh shtatzane. Shendet dhe suksese.

 107. Arta says

  Pershendetje Ju falenderoj shum per keshillat e juaja . Kam nje putje mestracionet para se mu martu me qat dat qe mkan Ardh prap edhe mujin tjeter mkan ardh me dat tnjejt a eshte qrregullim i kam pas me 21 shtator me 17 tetort me 12 nentor dhe me 9 dhjetor a esht qrregullim ju faliminderit shum

 108. ajsel says

  pershendetje ju falenderoj shume per keshillat qe na jepni na ndihmoni shume.para tre ditesh bera testin e shtatzanise dhe doli pozitive nuk kam shkuar te gjinekologu pasi me lane takim per javen tjeter,kam shpesh dhimbje te lehta barku dhe kjo gje me shqeteson a perben ndonje problem per femijen kjo gje.doja te dija a llogarritet dita e pare e periodave te fundit si dite e pare e shtatzanise.ju faleminderit shume.

  • says

   Ato dhembje te paketa qe ke nuk jane per tu shqetesuar sepse jane shenja te para te shtatzanis. Po, dita e pare e periodave te fndit llogarit si dita e pare e shtatzanis, qe dmth se duke llogaritur 40 jave nga ajo dite e gjen daten e perafert se kur do te lindesh. Shendet dhe cdo te mire per ju.

 109. Dona Liridona says

  pershendetje,desha te pyes cila pozit esht me emir qe mundesh te mbetesh shtatzan,dhe a te pengon duhani per me mbet shtatzan,jam nje vajz qe epi duhanin po kam deshir te mbes shtatzan

  • says

   Nuk ka rendesi pozita…. duhani mendohet se ndikon pak negativisht por pervec tjerash ai ndikon ne shendetin tuaj e rrjedhimisht edhe ne shendetin e foshnjes.

 110. Sebi says

  Mfalni desha te di seksi oral a esht i lejushem per gat qe dojn me mbet shtatzene mos esht i demshem rdhe nuk te mbetesh nese bon seks oral fln

 111. Dona says

  Pershendetje . Faliminderit shum per pergjigjjen tuaj por deshiroj te bej edhe nje pytje un nuk ekam burrin ktu qe te kem mardhenje te shpeshta por vetem nje jav mbje te rri me te tani por kur e kom une nje jav kam mardhenje qdo nat edhe ndonje her edhe ne mengjes a ka gjasa per kete gje mos me mujt me mbet shtatzene se kam lexuar se nje dit po nje dit jo me pas mardhenje edhe kur e ke kohen e evulimi ato 4 apo 5 dit adutet per gjdo net te kem mardhenje apo nje dit po nje dit jo se pom duket koh e shkur te mos te bej nga nje dit dhe a esht i lejushem seksi oral kur deshiron te mbeses shtatzen flm shum

  • says

   Mundesh te kesh cdo nat e mundesh cdo te dyten nate, nuk ka lidhje shume, me renedesi eshte qe te keni maredhenie ka mesi i ciklit menstrual atehere kur pritet qe te ndodh ovulimi, lirohet veza, te fekondohet dhe ngjitet veza prap ne muret e mitres ku fillon krijimi i foshnjes. Shendet dhe suksese.

 112. Dona says

  Pershendetje kam nje pytje shpresoj te me pergjigjeni jam duke perdorur acido folik por deshiroj te di se un e pi duhanin a esht keq te pi duhan sa jam duke i perdor tabletat po me ndoj se nuk ka efekt shpresoj te me pergjigjeni edhe kur esht me mir te pi tapleten ne mbremje apo qfar do kohe ska rensi ok flm shum

  • says

   Pirja e duhanit besohet se ndikon negativisht ne gjasat (shansat) e juaja per te mbetur shtatzane. Acidi folik nuk di qe ndikohet negtivisht nga pirja e duhanit por gjasat tuaja per te mbetur shtatzene dhe shendeti juaj ndikohet negativisht nga pirja e duhanit. Te sugjeroj ta lesh duhanin nese po provon te mbetesh shtatzane. Shendet dhe cdo te mire.

 113. Sebi says

  Pershendetje desha te bej nje pytje ndoshta mun te me pergjigjeni. Un jam e martuar qe 2 vite e pes muaj por ende nuk kam mbet shtatzen, une nuk e kam burrin ktu dhe me shum qe mbje me nejt me burr jan nga nje jav dhe me se shumti dy dhe po menoj qe nga 3 ose edhe 4 muj nuk mun me ardh edhe them se nje jav nuk edht e mjaftushme per me mbet shtatzen ngase po mendoj qe kam shum koh pa pas mardhanje me burr e per nje jav nuk mjafton qka mun te me thoni ju per kete gje? Edhe diqk desha te pys un mestracionet ikom 28 dit me 9 djetor i kam pas cila dit me me shum gjasa per me mbet shtatzen. Faliminderit

  • says

   Mire e ke, eshte pak veshtire te ja qellosh te mbetesh shtatzane keshtu kur burri vije cdo 4 muaj sepse ndoshta kur ai vije nuk ja qellon te vij ne kohen e duhur. Tash nese i ke patur menstruacionet me 9 dhjetor, ditet kur ti ke gjasa me shume te mbetesh shtatzane jane pra (sot) 21,22,23 dhe 24 Dhjetori. Shendet dhe susksese

  • Sebi says

   Pershendetje. Qfar kohe eshht me mir mi perdor acido folik ne mengjes ne drek apo ne mbremje cila koh esht me emir

  • Arta says

   Pershendetje. Kam degjuar se 5 apo 6 cigare ne dit nuk bejn azgje dem per foshnje edhe per me mbet sjtatzen a esht e vertet se nje te afermes time mjeku i ka then lirisht munesh me pi 6 copa a esht e verte flm shum

   • says

    Ka prej atyre nenave qe kan lindur femij te shendosh edhe duke pire duhan e bile edhe alkool, por ka gjithashtu edhe nga ato si shkak i pirjes se duhanit femija ka lind me probleme shendetsore. Ti nuk guxon e as qe ben te rrezikosh duke menduar “ndoshta nuk ndodh asgje”. Kuptohet qe demi qe i ben shendetit tuaj eshte me i vogel kur pin me pak duhan por prap nuk e eliminon ate krejtsisht. Deshira juaj per te mbetur shtatzene dhe per te lindur femij te shendosh duhet te jet me e madhe se deshira per te pire duhan prandaj per hir te femijes dhe shendetit tuaj ben mire ta lesh.

 114. says

  Pershendetje. Desha te pys edhe njeher per folacini 5mg a esht i njejt si acid foli se. Spo kuptoj qfar tableta jan acid folik a esht njejt si folacin se une kte folacin te 5 mg jam duke i perdor edhe dy muj i baj tani edhe nje muj kam mi perdor po tani sa jam duke i perdor kto tableta a mundem me pas mardhanje me burr pa i perfundu tabletat se po mendoj mos eshte e demshme se un nuk e kam burrin ktu edhe a esht e mundur per nje jav sa ta kem burrin me mbet shtatzen se shum deshir jam duke e prit ket dit qe te mbes shtatzen ishalla do zoti sa ma shpejt ju pershendesh shum .Te faliminderit shum

  • says

   Arta, mundesh dhe beje, e uroj qe te mbetesh shtatzene. Sipas emrit duket te jet acid folik por ka shume kompani qe e prodhojn prandaj edhe e gjejm me shume emra por permbajtja eshte kryesorja dhe ajo eshte Acid Folik. Shendet dhe cdo te mire.

 115. ajsel says

  pershendetje doja te dija a eshte e demshme sperma per femijen dhe per shendetin e gruas gjate shtatzanise.flm.

  • says

   Ne 3 muajt e pare dhe 3 te fundit te shtatzanis duhet patur kujdes, kuptohet nese ka dhimbje apo ka ndonje shqetsim, perndryshe nuk eshte e demshme.

 116. leona says

  Kam bere mardhenie nga mbrapa… viirgjinitetin se kam te humbutr shum pak sperma u derrdh a mundem me mbet shtatzan tregom tluterm

  • says

   Gjasat qe te mbetesh shtatzene ashtu pa pasur penetrim (hyrje) jane 99.9% negative, dmth nuk mbetesh shtatzane pa pasur mardhenie.

 117. says

  Pershendetje.Desha te di folacini perdoret para se me mbet shtatzen dhe aduhet deri sa ti perfundojsh mos me pas mardhanje edhe a esht e demshme po qe se i perdor edhe mbasi te mbetesh shtatzen ju faliminderit ju lutem te mu pergjogjeni

  • says

   Arta, nese e ke fjalen per acid folik atehere mund te fillosh ta perdoresh 2 deri 3 muaj para se te mbetesh shtatzene dhe ashtu rekomandohet nga te gjithe mjeket. Shendet dhe cdo te mire.

 118. lena says

  mirmbrema desha te bej nje pytje,,, ^ne rast se orgazma eshte e njekohshme si tek burri ashtu tek gruja …. a mbet me leht shtatzan dhe a eshte e demshme per organizmin e femres….

  • says

   Sipas studimeve qe jane bere nuk eshte e nevojshme qe femra te ket orgazem e veqarenisht ne te njejten kohe me mashkullin per te mbetur shtatzene. E demshme nuk eshte fare hiq. Shendet dhe cdo te mire.

 119. Dona says

  pershendetje admin,ma heret bera nje gabim she shenova,desha te pyes,a mundesh me mbet shtatzen edhe pse nuk i ke menstracionet e me rregulll,se un nuk i kom em rregull,jame martuar qe 5 muaj ediqka,amo mujoret e bardha kam shum,e menstracionet jo merregull,per her te fundit nuk i kum pasur mujoret e nejjta po kam pas nja 4 dit me kan zgjatur,edhe i kum pas te kafta,deshta ta di a muj em mbet shattzam,edhe a pengon duhani qe me mbet shtatzan,

 120. ferid says

  pershendetje admin un jam nje lexuese e rregullte e juaja por kam nje problem a ekzistone mundesia qe gjate mardhenieve seksuale te rregullte me partenerin partneri te mos prishet per 1 muaj.mos ka ndonje infeksjon apo cfare?pres pergjigjen tuj?theksoj se kemi disa muaj qe dua te mbetem shtatezan por tani partneri im ka nje muaj dhe nuk arrin te prishet?ju lutem me ktheni nje pergjigje?

 121. Liridona says

  mirmrama,mfal nuk ma keni kthy pergjigjjen e djeshmit,desha at dii,kam qen te mjeku per mujoret ebardha qe kom shum dhe nganjeher i kom si uj,mjekja mi ak qit do kokrra me i pi bashk me burrin dy her ndit,ka gjys,dhe 5 dit mas me ba mardhenje,edhe do qira mer me me is hti ne vend ku i kemi menstracionet,po burri vetem 3 dit i ka perdor edhe un,se burri am, shum nuk pranoj,ma satyre kokrra ka than qe mundesh em mbet shtatzan,edhe spe 3 dit i kum perdor,nuk em akn ba sen,kam em shum mujore,per her te fundit qe i kum pas mujoret nuk i kum pas si gjithmon,po i kum pas 5 dit shum pak edhe te kafta,diten e 3 me ka dhimt fundi i barku,qka ksihe than ti akam ndonje problem apo mund te jem shtatzan,tlutna kthema pergjigjjen

  • says

   LIridona, te thash edhe ma harete se edhe pse ke infeskon nuk do te thote qe nuk mund te mbetesh shtatzene. Thash qe ka mundesi por ato mundesi jane me te vogla kur keni infeksion. Tash nese nuk je shtatzene eshte mire qe te dy te sheroheni para se te provoni prap shtatzanin sepse si duket qe te dy jeni te infektuar dhe pa u sheruar nuk bene te provoni shtatzanin. Menstrat e paketa (pika piak ngjyre kafeje) jane shenj qe mundehs me qen shtatzene por kjo zgjat me se shumti 2 dite, kurse tek ti kan zgjatur tamam si menstruacione normale 5-7 ditore, keshtu qe ndoshta edhe nuk je shtatzene. Per kete po te them qe prap duhet te vizitosh gjinekologun apo gjinekologen dhe te kontrollohesh. Shendet dhe cdo te mire per ju.

 122. donaa says

  admin a munesh em mebt shtatzan nese i ke mujoret e bardha shum,dhe qe mujoret e bardha jan nganjeher si uj,nje mjeke me ka then qe nese i ke mujorete bardha nuk mbetesh shtatzan,po un mujoret e bardha i kom masi ti kry menstracionet,po ndodh qe ti kem nganjheher si uj,nganjeher nermal qysh jan,po qet muaj i kam pasur monstracionet e kafta dhe jo shum em kan zgat 5 dit po ju shum, masi i kryta tash i kom murojet e bardha,,a mundet qe mu kan shtatzan apo nuk mbes edhe pse i kom ato mujore te kafta qe thojn je shtatzan,a mundet me ndodh se veq i kum pas qashtu mujoret po shtatzan nuk kum mbet,du em dit prej teje ,e du nje kshill ense ksihe mujt

  • says

   donna, mujoret e bardha zakonisht ne te shumten e rasteve jan shenj infeksioni por “PO” mund te mbetesh shtatzene edhe kur je me kete infeksion por merr me shume kohe te mbetesh shtatzene keshtu se sa kur je shendosh. Sidoqofte, mjeket ane e mban botes rekomandojne qe te sherohesh paraprakish nga cfaredo infeksioni para se te provosh te mbetesh shtatzene e keshtu te rekomadnoj edhe ty. Vizito mjekun dhe sherohu para se te provosh te mbetesh shtatezene. Shendet dhe cdo te mire.

  • donaa says

   poa mundem em mbet shtatzan edhe em mujoret qashtu qe jon si uj,se masi i pata menstracionet e kafta tash i kom mujoret e bardha

   • says

    Donna, te tregova qe mujoret e bardha zakonisht ne te shumten e rasteve jan shenj infeksioni, keshtu qe edhe pse ka mundesi te kesh mbetur shtatazene prape te them qe duhet te vizitosh mjekun per te shiquar e gjithashtu per te sheruar at infeksion.

 123. donaa says

  mfal a munet me ndodh qe je shtatzan nese i ke pak mujoret,edhe ense jan te kafta,apo ska rendesi edhe pse jan te kafta nuk je shtatzan,thjesht,nese i ek mujoret ekafta dhe pak amunet me ndodh qe nuk je shtatzan,se kum ni qe kur te vijn qeto mujore je shtatzan

  • says

   Dona, njera prej shenjave te hershme te shtatzanis eshte kur ke pak gjak (ca pika) me ngjyr kafe. Arsyeja pse ndodh kjo eshte sepse veja e fekonduar ngjitet per mure te mitres (ben folen) dhe per kete ke ato pak pika gjaku ngjyre kafe. Per kete po them sa ka mundesi te jesh shtatzene. Uroj te jesh.
   Sidoqofte, te sugjeroj te vizitosh mjekun e te besh nje kontroll se edhe ashtu rekomandohet kjo ne fillim te cdo shtatzanie. Shendet dhe suksese.

  • dona says

   faleminderit shum,ishalla jommm gjithqka do te jepsha vetem qe te jem,po shejat tjera cilat jan qe me dit qe je shtatzan,qfar sheja ka tjera ne fillom te shtatzanis

 124. jehona says

  me falni deshta ta di jam e martuar qe 6 muaj gati,po deshiroj te mbes shtatzan,po nuk po mbes,spermen e burrit e qes menjeher,qfar kshille me jepni qe ta di si te mbetem,menstracionet per he rte fundit nuk i kum pas nermal, kam pas shum pak,po nuk jan kan si menstracione nermal qe ajn gjith,po kan ngjyr te kaft dhe shum pak em kan ardh,qfar thoni te bej

  • jehona says

   ma ktheni pergjigjjen qte bej a jan nemale qe te mbes shtatzan ajo masi me kan ardh a shtu menstracionet e kafta e shum pak e jo si gjithmon qe vijn

  • says

   Jehona, them se me kete qe po me tregon se ke patur vetem pak menstruacione (ca pika) dhe ate ngjyre kafe ti ka gjase se ke mbetur shtatzene. Tash nuk po e di se kur ke patur keto pak pika ngjyr kafe por sidoqofte te sugjeroj te vizitosh mjekun se edhe ashtu rekomandohet te vitizohet mjeku qe ne fillim te shtatzanis. Uroj shendet e cdo te mire.

 125. says

  pershendetje doktor une jam shtatezen ne javen e 11 12 aty dikund keto dy ditet e fundit po kam dhimbje ne fund te barkut nganjehere edhe ne anen e majt qka mundet me ndodhe me keto dhimbje a po eshte normale ju pershendes

  • says

   Dhimbjet e tilla gjate shtatzanis jane te zakonshme por per cdo rast eshte gjithmon mire te kontrollohesh per te evituar cdo mundsi per ndonje problem. Shendet dhe cdo te mire.

  • says

   Mira, para sa ditve kemi patur ca probleme dhe per kete nuk ka funksionuar komentimi. Mund te besh pyetje tani.

 126. mira says

  admin,pershendetje jam mira,jam shtatzen ne muajshe,kam dhimbje nme fund te barkut ju lutem me tregoni esht normale apo jo sepse kam frik mos humb bebin pres pergjigjen,rrespekt nga un

  • says

   Mira, ne muajin e pare dhembjet ne fund te barkut jane te zakonshme. Sidoqofte, nese nuk ke bere kontroll te mjeku/gjeniekolg te sugjeroj ta besh sepse perveq kontrolles mjeku ju shkruan edhe ndonje terapi shtatzanie. Ju uroj shendet dhe cdo te mire.

 127. arber says

  admin me fal qe po te pyes po si e ka emrin ky mjeku dhe ku mund ta gjej ne cilin spital ??

 128. Betta says

  Pershendetje kam nje pytje jam 20 vjeqare kam renje te madhe te flokve dhe mjeku me ka rekumanduar tableta kunder shtatzanis ti perdor une jam e martuar po qe 12 dit jam ka i pi amo menstruacionet nuk me jan ndalur,a eshte diqka rrezik apo jo,am duhet ti nderpres tabletat,,,pres pergjigjen tuaj

 129. says

  pershendetje dotro une jam shtatzene ne javen e 8 probemi im eshte se po kam dhakderdhje te vogla kam qen te mjeku dhe me ka then se jan normale pas nje jave me ka caktu termin prap qka mendoni ju a eshte ndonje problem serioz dhimbje nuk kam as pak vetem gjakderdhej te vogla ju pershendes

  • says

   Dita, besoj se te jam pergjigjur me heret ne kete pyetje, gjakderdhja e vogel nese eshte pika pika, nuk eshte per tu shqetsuar, eshte thjesht shenj qe ti ke mbet shtatzene sepse veja e fekonduar po ben folen ne muret e mitres dhe per kete ke at gjakderdhje te vogel. Por nese kjo gjakderdhje eshte e vazhdueshme e jo pika pika athere duhet kish kujdes dhe duhet te vizitosh mjekun e te marresh terapi. Shendet dhe cdo te mire.

 130. Eli says

  Pershendetje un jam shtatzen,jam ne javen e 9. Kam qen ne gjenekolog, kam pasur bineq mirpo njeri nuk eshte zhvilluar.Jam per spari her shtatzen, mund te me tregon:
  Pse njeri bebi nuk eshte zhvilluar. Mund te mi cekni disa simptome.Ju faliminderit.!

 131. perpa says

  ju pershendes jam 29 vjeare ajme martua qe 4 vit por zoti ende sme ak fal femi te mjeku ajm kan me ka than mire asnje penges nuke am ka gjet pore mua sperma e burrit nuke me rri shum mrenda thuaj sme rri fare si te kry menjeher me del jashte e gjitha rralla naje her qe me mbete mrenda ju lutem ma kthen pergjigjen

  • says

   Sprema eshte normale nese del, por pas mardhenieve rekomandohet te qendrosh e shtrire per se paku 15 minuta e me pas mund te levizesh. Pervec tjerash le te kontrollohet edhe burri sepse ndoshta problemi mundet te jet tek ai e jo tek ti.

 132. arber says

  pershendetje jam 18 vjec dhe ngjyra e spermes tim eshte akoam si uje nuk eshte ber e bardhe disa shok me kan then qe ngjyra e spermes si uje nuk ben femij dmth nuk e len femren te mbesi shtatzen si tja bej qe te te behet e bardhe ??

  • says

   Mos u bëj merak, nëse të brengos fakti që ngjyra është ashtu si është atëherë të sugjeroj të vizitosh mjekun e të bësh kontroll që të shohësh nëse vërtet ke ndonjë problem. Shëndet dhe çdo të mirë.

 133. besa says

  pershendetje jame besa nga tirana jame shtazane ne javen e 10 te, jame mire nuk ndihem keq ,pervecse gjerat normale qe ka shtazania ,fakti qe mua me ben merak eshte se kame dy dit qe kruhem ne vagin dhe kame nji si sekrecjon te bardhe ju lutem me jepni nji shpjegim se jame shume e merakosur ,,ju falimendiret

  • says

   Sekrecioni i bardh eshet shenj qe mundesh me pas infeksion vaginal, keshtu qe te sugjeroj te vizitosh gjinekologun/en. Nuk ke cka brengosesh sepse kjo rregullohet leht.

 134. Nushi says

  Pershendetje: desha te pyes se nese një grua është shtatzën, dhe pas dy, tre.. muajve kryen mardhenje dhe mashkulli e kryen brenda ne vagin nashta po kuptoni qa po tham, a ekziston mundesia qe femra te mbetet prap shtatzën. Pres pergjigjr. Ju faliminderit

 135. dona says

  mirdita me fal desha te pysja se jom shtatxen ne muajin e 7te kur kom mardhenje me burr femijame qohet nelt shtrengohet amos ka ndonje gabim

  • says

   Femija eshte i mbrojtur nga seksi, keshtu qe te besh seks gjat shtatzanis nuk i ben dem femijes, kutpohet nese ke dhimbje gjakderdhje atehere kjo eshte tejter qeshtje, te vetmen gje qe nuk duhet bere gjat shtatzanis eshte qe burri te mos fryej ne…, sa per seks nuk dueht te ket problem.

 136. buki says

  ju pershendes doktorr jam shtatzane ne muain e 6t ma heret e kam ndegju levizjet e bebes ma shum po tash jo edhe shum si maheret por kom perdor barna per infeksjon mos kan t bajn tabletat me kit rast apo osht diqka tjtern pytje ju lutem me ndihmoni

  • says

   Mona, mjeku sigurisht e ka ditur se je shtatzene kur ti ka pershkruar barnat per infeksion dhe perderisa i degjon levizjet nuk ke cka brengosesh. Gjithashtu po besoj se sa her qe viziton mjekun (gjinekolog) ai te tregon per gjendjen e bebes, dhe po besoj se gjithmon te thot se gjendja e bebes eshte mire. Shendet dhe cdo te mire.

 137. PONI TOSKA says

  ME FALNI MUN TJU PYES. SI KUPTON NJE GRUA SHTAZAN KUR E KA PER ER TE PAR TE LIND SI DO KUPTOI DHIMJET E LINDJES FALIMDERIT?

  • says

   Dhimbjet e lindjes jan shtrengime te forta e te padurueshme dhe vetem gruaja kur ti ket ato mund ta dij se cfar dhimbje jane. Por ka edhe prej atyre grave qe nuk i perjetojn keto dhimbje e te disa edhe kan nevoj per ndihm mjeksore qe tu vijne shtrengimet e te lindin.

 138. silvia says

  desha te pys dhe per nje gje tjeter se me vine nje muaj po e nnje muaj jo dhe ka raste ce me vin nje here ne 2 muaj dhe kam shume frig se mos ndodh ndonje gje ne te ardhmen

 139. silvia says

  desha ce te di se mos ka ndonje problem se me vine perjodat shum te crregullta dhe jam shum e friksuar dhe kur me vin me rrrin 1 jav ose me shum

  • says

   Silva, periodat e crregullta nuk ndihmoj ne shtatzani, fakti qe te zgjasin 1 jav nuk dmth qe ke problem, por crregullimi i tyre eshte shenj qe ke ndonje problem prandaj te sugjeroj ta vizitosh mjekun. Shendet dhe te mira.

 140. mira says

  admin cila pesh duhet qe te ngel shtatzen tani jam 74 sa thue ti mesatare jam jo e gjat po as e shkurt me trego aman

  • says

   Mira, nuk ke peshet te tepert qe me u brengos, sidoqofte bej kontroll te mjeku qe te shohesh nese ke ndonje problem qe te pengon te mbetesh shatzene. shendet dhe cdo te mire.

 141. mira says

  po un admin qe kam deshtuar,nje muajshe ,tani spo ngel me shtatzen,kam pi folik acid,kokrra shtatzanie,dhe sjam met cilen thua ti me perdor apo duhet ndonje pastrim se nuk ekam ba,te lutem me kthe pergjigje sa me shpejt kam nevoj dhe ti e din se kam dergu komente dhe tek djetat kam ren 5 kg

  • says

   mira, te sugjeroj te besh kontroll te mjeku (gjinekolog) para se te provosh prap te mbetesh shtatzene, ndoshta edhe ke nevoj per pastrim, por sidoqofte gjinekologu e sheh ma mire gjendjen tuaj dhe te tregon se cfar duhet te besh. Shendet dhe cdo te mire.

 142. buki says

  mirdita ju pershendes doktorr jam shtatzane jam ne muajin e 5 te shtatzanis kam pas shum dhimt ne fun te barkut kam qen ne spital por doktorresha me ka ngjit infuzjon dhe ineksjone izontin dhe gynipral me thot se kom pas infeksjon ama analiza skom ba ma dhimt nuk kam a mundet me mu perserit dhimt apet apo ma ka largu infuzjoni infeksjonin tash jam ka perdori vetem vitamina ju lutem me ndihmoni qfar duhet ber sepse kam pas dy aborte kam frik shum

  • says

   buki, nese ka qen infeksion e tash ndjehesh mire mos u frigo sepse si duket e gjitha ka kaluar mire. Mos u frigo tash sepse aborti spontan zakonisht ndodh ne fillim te shtatzanis e ti tash vetem ke shkel muajin e 5t qe do te thote se aborti ka shume pak mundsi te nodhe. Be kontroll te mjeku (gjinekolog) prap qe te shohesh se si e ki gjendjen tuaj dhe te femijes. Vazhdo merri vitaminat, qetesohu, mendo poztivisht, dil me burr relaksohu e knaqu. Shendet dhe suksese.

 143. leta says

  pershendetje a ka mundesi mem tregu cilat jan tabletat met mira kunrej shtatzanis dhe cilat nuk te shtojn ne pesh ju lutem me tregoo tung

 144. valja says

  pershendetje doktor nga une valja jam martuar qe 6muaj ne fillim nja 2muj jam rujt ama pas 2 muajve me jo d.m.th qe 4 muaj nuk jam tu rujt ama nuk po mbes shtatzen me burrin kam mardhenje seksuale gati qdo nat po pse nuk po mbes shtatzen ju lutem me tregoni

  • says

   Vizito mjekun nese nuk e ke vizitu deri tash, nuk mund ta dij askush cka ke pa kontroll mjekesore. Shendet dhe suksese.

 145. edona says

  prshndetje doktoresh masi je dokteresh e gjenokologjis deridhirova ta baj ni pytje jam ni femer 21 vjeqare skam pas mestracijone asniher tash jam e as bardha tash jam e fejume e po kam mestracijone bardha e kur kry mardhanje kam shum dhimt barkut kam ba kotraoll te mjeku me ka than e ki mitret po pa zhvullume a mundesh mem kthy naj porgjigjjeee ju falminderi

  • says

   Edona, menstruacionet e bardha jane shenje qe ti mund te kesh infeksion dhe fakti qe ke dhimbje kete e bene edhe me te mundshme. Vizito mjekun (gjinekolog), atje do te kuptosh me mire problemin.

 146. Hafije says

  Jam shtatzane ne javen e 7 po nganjehere kam dhimbje lukthi qe smuj A’s mé ngrene dicka

  • says

   Hafije, nuk eshte e pazakont qe nje grua shtatzene te ndihet keshtu ne 3 mujorin e pare te shtatzenise, kjo pershkak te ndryshimit te hormoneve. Perderisa i merr vitaminat prenatale, pin uje 1.5 liter ne dite, dhe nga te sillesh gjat gjithe dites ha nga pak ckado qe te hahet, dmth ha ngakap e me shpesh. Shendet dhe suksese

 147. Azra says

  Gati nje muaj me burin kryej mardhenie me qellimin me te shejnt qe te kemi nje bebush po fakti qe me shqetson se sot duhej te ishte dita e pare e ciklit dhe jo si zakonishte pata vetem disa pika ngjyre kaffe dhe gati 12 ore asgje theter ju lutem me pergjigjeni

  • says

   Azra, ky eshte shenj i mire, pasi qe ato pak pika qe ke pas jane shenj i ngjitjes se vezez se fekonduar ne muret e mitres. Cka dmth qe ti mund te jesh shtatzene. Shendet dhe suksese.

 148. liza says

  pershndetje doktor jam liza kish desht mem treguh un kom mardhenje me burr kur i vjen koha me derdh spermen e derdh ne rregull am un kur qohem ne kemb krjjt del sperma jasht a esht pun sa duhet me nejt e shtiri per my hy sperma mren tregom dokotrr me rrespekt.

  • says

   Eshte normale qe te dali pas ti ngriheni ne kembe dhe kjo ndodhe pa marr parasysh se sa gjat qendron e shtrire dhe nuk do te thote se per shkak te kesaj nuk po ngel shatatzene. Sidoqofte, rekomandohet qe te qendrosh e shtrire deri ne 15 minuta,

 149. xona says

  jom martu gati qe ni vjet nuk kom desht meniher me met shtatzan edhe kena perdor kondoma dert tash ne fillim te korritut kena vendos mo mos mu ru edhe nuk jom rujt po kom desht me met shtatzan um kan ardh mestracionet me 17 korrik edhe pse ne qershor i kom pas me 25 edhe gjith me rregull i kom pas masi i kom kry mestracionet qe um kan ardh me 17 korrik nuk jom ru hiq edhe mas 12 , 13 ditvekom fjet me burr qato dit kur esht mundsia ma e madhe me met shtatzan po tash nu mujin gusht um kan ardh me 15 edhe po kom dhimbje ne fund te barkut shum. thash edhe me heret qe gjith me rregull i kom pas mestracionet dy hert e fundit um kan ardh para kohes. shpresoj qe do ta marr nje pergjigjje sa ma shpejt se shum jam merakos

  • says

   Xona, nese nuk e be kontroll te mjeku deri tash atehere te sugjeroj ta besh, rekomandohet qe nje qift qe deshiron shtatzanin dueht te vizitoj mjekun para se te filloj te provoj. Dhimbjet e barkut mund te jet ngerkqe menstruacioneve, nese nuk i ka pas me heret nuk do te thote se nuk duhet ti kesh asnjehere. Jo te gjithe qiftet ja qellojne dhe kane sukses ne shtatzani me ne muajin e pare kur te provojne shtatzanine, disa prej tyre ju zgjat edhe deri nje vit. Provo prap, ditet kur ti mund te kesh ovulimin (lirimin e vez) jane ka mesi i ciklit menstrual. Qe dmth se nese cdo 28 dite ke menstruacionet atehre ditet 13,14,15 dhe 16 e ciklit jane kur duhet te keni mardhenie. Dita e pare e nje cikli eshte dita kur ju vijne menstruacionet. Ju pershendes dhe uroj suksese.

  • says

   Xona, me duket se njeher te jam pergjigjur por sidoqofte prap shkurtimisht po pergjigjem, mesi i ciklit mesntrual mendohet se esthe koha kur duhet te beni seks sepse ne njeren prej diteve te mesit te ciklit ndodh ovulimi. Dita e pare e ciklit menstrual eshte dita kur ju vijne menstruacionet, cka dmth qe nese cdo 28 dite ju vijne menstruacionet, atehere ditet kur duhet te beni seks jane 13,14,15,16 dhe 17 dit e ciklit, kjo nuk dot thot se ju nuk duhet te beni seks edhe ditve tjera, thjesht gjat atyre ditve rriten gjasat per shtatzani. Rekomandohet te vizitoni mjekun para se te provoni te mbetesh shtatzene, nese nuk e ke vizitu atehere beje. Sa i perket dhimbjeve ato thjesht mund te jene dhimbje apo ngerqe te menstruacioneve e qe jan normale. Shendet dhe suksese.

 150. Linda says

  Pershendetje! pata mardhenie gjate gjith muajit te kaluar dhe me daten 8 me erdhen menstruacionet (menstruacionet i kam te regullta) dhe tani me jane vonuar 4 dite menstruacionet por nuk kam pasur mardhenie. A ka mundesi te jem shtazene? ju lutem me ndihmoni.

  • says

   Ka mundsi po mundsia eshte e vogel, thjesht mundet me qene vones normale ose vones nga ndonje crregullim i ciklit.

 151. bahrije says

  pershendedje para disa dite jav bera nje pytje dhe ende nuk me keni kthyer pergjegjen kam vajzen 11 vjet dhe i kan ardh mestracionet a esht normale kjo se e re po me doket nuk esht shum e zhvillume as e shnosh e pse i kan ardh kaq heret ju kisha lut per nje pergjigjeje sa me te shpejjt ju lutem se jam ber shum merak edhe a ndikon kjo ne rritje a jet e vogel qika a rritet ende flm per mirkuptim

  • says

   Bahrije, ne amerike sepse atje ka statistika dhe per kete po e marr shembull, rreth 10 perqind e te gjitha femrave i kan menstruacionet qysh nga mosha 11 vjeqare, pjesa tjeter nga mosha 13 vjeqare e siper. Sidoqofte, kjo eshte normale dhe nuk eshte per tu brengosur, si nene ty te takon ti ndihmosh asaj per kete sepse ka nevoj per ndihmen tuaj.

 152. says

  pershendetje,un jam shtatzan ne muajin e 4 dhe prej se kam bet shtatzan nuk me hahet buka fare as tash nuk me hahet dhe dhembet me qesin gjak nganjeher,qka te bej?

  • says

   xhenita, mos ha vetem buk, provo pem e gjera tjera, dhe ha me pak por me shpesh gjat gjite dites, pi uje nja 1.5 deri 2 litra ne dite, merr vitaminat prenatale dhe gjithcka duhet te jete ne rregull.

 153. bahrije says

  pershendetje i nderuar desha te pys e kam vajzen 11vjet edhe i kan ardh mestracionet a esht normale kjo se shum e re po me duket ju kisha lut per pergjegjje flm per mirkuptim

  • says

   Bahrije, ne Amerik pasi qe atje ka statistike pak me pak se 10 % e femrave fillone te ken perioda qe nga mosha 11 vjeqare, pjesa tjeter nga mosha 13 vjeqare. Nuk eshte per tu shqetsu eshte normale sepse secila femere eshte ndrsyhe nga tjetra. Shendet dhe cdo te mire.

 154. lulja says

  tung jam nje nane edhe jam shtatzan kam qen te mjeku ne javen e 15 meka tregu gjinin me tha esht djal kuj jam shku ne jave e 19 metha esht qik ne shtatzanijt e tjera qysh me thojke ne jave e 15 ashtu me dilke kam djal edhe qik po tash kam frik mos ka beba nej send amundet tash mos me pa beben te lutem me trego pse keshtu meka than

 155. buki says

  jam shtatzan por 8 dit para kohes se ciklit kam pas cikel t kaft por tash kam dhimbje n fund t barkut ju pershendes

  • says

   Kjo eshte normale gjat shtatzanise, pak perioda ngjyr kafeje dhe dhimbjet ne fund te barkut jane shenj qe veza e pllenuar eshte ngjitur ne mure te mitres. Por sidoqofte une te sugjeroj te viztosh mjekun menjehere, kuptohet nese nuk e ke vizituar deri tash. Ju pershendes.

 156. Rinora says

  pershendetje per juve..dashta me ju tregu diqka dhe te me pergjigjeni se qka te bej..para 3 jave kam pas mardhenie me te fejunin tim dhe per fat te keq ju esht shky kondomi e nje pik ka pik mbrenda,te nesermit menjher kam shku ne barnatore dhe kam mar hapa kontraceptiv kunder shtatzanis i kam perdor qdo promje rregullisht,po menstruacionet kan pas mem ardh me daten 12 dhe qe 2 dit me jan vonu nuk e di a jon shkas i qrregullimeve kontraceptivet apo qka,si do muj tjeter kam dhimje te gjinjve dhe dhimt te vogla te barkit tamon si kur me vishin muj per muj..a kisha mujt me marr 1 pergjigje prej teje se qka osht problemi..tung ju pershendes shum..

  • says

   Rinora, ndoshta pergjigja eshte pak e vonuar por kontraceptivet edhe ti shtyejn periodat, keshtu qe eshte e mundru qe kontraceptivet ti kan shtyer ato. Ndalo dhe prit se zkonisht pas 4 deri 6 dite pas nderprerjes se kontraceptiveve periodat vijne. Ju pershendes.

 157. Lume says

  Sa esht i lejushum seksi ne Dy mujorin e par edhe a ka ndonje rrezik

  • says

   seksi lejohet gjat gjithe kohes kur je shtatzene vetem nese ke dhimbje dhe gjakderdhje atehere duhet konsulutuar mjekun dhe ndoshta te nderpreni mardheniet…. ju perhendes

 158. sara says

  dr admin pershendetje qe 4 dit me eshte vonuar cikli mujor e po dyshoj se mos kam mbetur shtatzen po i dashuri thot qe un jam i vetdishem per spermen qe nuk e kam leshura ne bark por dikush thot qe me 1 pik sperme mbetesh shtatzen a eshte e vertet

 159. jeta says

  pershendetje a ka njeri me 2 ona ju lutem te me ktheni pergjigjje, nese duba e majt osht e mbyllur e djathta e qelur po oni anon ka krahu i majt ma shum a osht veshtir te ngelem shtatzan ju pershendes.

  • says

   gjasat jane pak me te vogla te mbetesh shtatzene kur njeri tub eshte i mbyllur por prap nuk do te thote se nuk mbetesh. Te pershendes

 160. samirja says

  jam martu qe 3,vite spo jes shtatzen fazhdimisht kontrollona te te gjinekologu, mir me qet mjeku, edhe mu edhe burrin. spodi pse pona ndodh kjo deshta me dit a muka ba kompleks-ves ,shum po edhe burrin ekam jasht. andodh qe edhe pauzat eshpesha me pas anen evet negative qe nuk jes shtatzan ,deshta me mar mendimit tend qka mekishe preferu jasi ikishe pershkru qito qt ti rretheva me nalt faliminderit per mir kuptim

  • says

   Eshte ndosha krejt fakti qe nuk ia qelloni te beni mardhenie atehere kur je me pjellore. Ne mes te cdo cikli menstrual ti je me pjellore sepse atehere ndodh ovulimi, lirimi i vezes e cila pret per tu fekonduar. Nese cod 28 ke periodat atehere ovulimi ndodh ka dita e 13,14,15 e ciklit menstrual. Provo te kesh mardhenie gjat ketyre diteve. Shendet, suksese dhe cdo te mire.

 161. albana says

  jam shtatzan ne muajin e 3 .jam b negativ.kur duhet ta marr ineksionin per femiun tjeter .ne lindjen e par ekam marr mbasi kam lind ekam marr.por per shtatzanin e dyt deshta me dit a ban ne fund apo ne cilin muaj.ju pershendes

  • says

   Per cfare vaksine e ke fjalen… nese eshte dicka qe e ke marr pasi ke lind atehere prap do ta marresh pasi te lindesh.

 162. diana says

  a mundem te mbetem shtazen nese boj seks en both kisha aps deshir te di e pata fjalen nese sperma me mbet mrenda

 163. RIGA says

  perdori inekcione hormonale progesteron dhe tableta aspirin omega 3 dhe acod folik per ta mbrojtur beben por kam filluar te trashem a dot me mbetet kjo pesh pasi te lindi apo pasi qe ta nderprej terapin ndoshta dipsohem ok tregomni tung riga

  • says

   Shume mire qe po merr omega 3 dhe acid folik e keto nuk te trashin. Progesteroni vetvetiu nuk te trash, nje efekt anesor i zakonshem i progesteronit eshte shtimi i apetitit. Pra nese te ka shtuar apetititn atehere ket e ke nen kontroll. Ha me shpesh gjat dites por me ngapak… dmth ha ka te sillesh ngapak por mos u ngop. Ju pershendes

 164. RIGA says

  jam riga jam shtatzan 2 muajsh dhe kam fillu te trashem shum qka te bej por jam me terapi hapa e inekcione por pesha ime ka fillu te ritet shum mos e kam prej terapis apo kam apetit shum shum

  • says

   Nvaret se cfare terapie por nuk besoj qe e ke nga terapi sa aq nga menyra e te ushqyerit… sigurisht se ju hahet tash ngase je shtatzane, por qe te mos trashesh teper e te shtosh pesh mjaftueshem sa eshte e nevojshme, ha me ngapak por me shpesh gjat dites.

 165. RIGA says

  O ISHALLA ME BONI NI QARE PER KOKDHIMJE JAM SHTATZAN PO R MJEKU ME KA THAN QE NUK MUJ ME PERDOR SEN PERVEQ PARACETAMOL PO AJO SEN SKA EFEKT TE UN KAM PROVU MEUFELL TE MOLLES POR KOT TREGOMNI JU LUTEM QKA TE BOJ ALLAHU JU SHPERBLEFT

  • says

   Kokedhembja gjate shtatzanise esthe e zakonshme por ka mundesi te lehtesohet nese jo shmanget krejtesisht…
   Shmang ushqimet qe nxisin kokdhimbjen, shembull shiko se cka po huan dhe kur po han qe po te fillon kokdhembja, mbaj mend ushqimin qe han dhe kur pe han ne menyre qe ta shmangesh at ushqim.
   Ha ngapak por me shpesh gjat gjithe dites – me fjal tjera ha ngapak ka te sillesh.
   Gjej kohe per pushim, ik futu ne dhome, erresoje mire, shtriju mbylli syte dhe pusho.
   Dil dhe shetit, ec per cdo dite nga 30 minuta kuptohet nese mundesh.
   Pi shume uje, rreth tet 10 gota ne dite.
   Bej gjume me orar te njejt dhe kohe te njejt.
   Mundohu ti praktikosh keto qe te thash. Shpresoj se ju kam ndihmuar sado pak.
   Ju uroj shendet dhe cdo te mire.

 166. shky ja says

  pershendetje..jam nje 19 vjecare e martuar kam shum deshir te behem nene por nuk mund tja arri keti qellimi.ju lutem me ndihmoni te realizoj endrren time te vetme pres pergjigje…ju uroj shendet te plot te gjithve

  • says

   Mos u bej merak se do mbetesh shtatzene… po tregona nese ke qen te mjeku deir me tani. Nese nuk ke qen atehere te sugjeroj te shkosh e te shikosh nese ke ndonje problem qe po te pengon te mbetesh shtatzene.

 167. hanushi says

  prsh jam shtatzane jetoj jasht vendit problemi im esht kam pas 3 her gjakderdhje ,tash kom mistrac te bardha sme ndalen kurr pasandej ndjej djegje dhe kam gerrq ne fund te barkurt e ndjej beben livrit shum posht pres pergjigjjen tuaj flm per kshillat

  • says

   Duhet te vizitosh mjekun sepse ka mundesi te kesh ndonje infeksion por mos u bej merak se ndoshta nuk eshte asgje. Por te sugjeroj te vizitosh prap mjekun per kete.

 168. koni says

  pershendetje jam nje djale nga tr nusen e kam shtatezen eshte rreth 5 muajshe a shkakton probleme seksi ne kete rast theksoj qe cdo analiz e kryer ka dalur mire dhe nuk ka probleme me femijen ,, femija eshte normal…ju flm per lexim e kketij sms te shkurter uroj te jeni mir gjith te mirat….

  • says

   Perderisa gjithcka eshte ne rregull dhe ajo nuk ankon per ndonje shqetsim apo dhimbje gjat seksit atehere mund te vazhdosh pa problem. Te pershendes

 169. valbone says

  e kám lindur nje femi para 5 mujash por femija ka nje semu ndje te rend te zemres mjeket kan then se nuk din shkakun e semujdje sma mun te me tregoni ju ju luten se nga qka vjen koj semundje

  • valbone says

   kam lind nje femi qe 5 muaj por aj ka nje semundje te rend te zemres mjeket kan then s enuk din shkakun e semundjes ju lutem me tregoni ju nese dini shkakun e ksaj semundje

   • says

    Valbone, une nuk und ta di se cfar semundje ka kur as mjeket qe kane kontrolluar dhe njohin gjendjen e saj nuk po e dine. Mund te jete HLHS (Sindrom i majt hipoplastik i zemres) por nuk ka se si ta di une. Ju uroj shendet dhe cdo te mire.

 170. areva says

  pershendetje un kam lindur para 7 jave por problemi im esht qe femija sjeton sepse ka lindur me nje problem nuk ka qen e hapur vrima e zorres se trash prandaj kem dergu per ne operacjon ku ekem ba hapjen e vrimes ne bark per qlirim por se perballoi dhe vdiq prandaj un kam jam kontrolluar dhe jam e interesuar te mbetem shtatzen ne kete koh ah mund te filloi qka me sugjeroni ju

  me respekt per ju

  • says

   Areva, me vie keq per at qe te ka ndodh. Por ti nuk guxon te provosh te mbetesh shtatzene qe tash. Duhesh te presesh se paku 3 muaj dhe njekohesisht te besh kontrolla her pas here gjate ketyre muajve.

   Uroj shendet e cdo te mire.

 171. tina says

  pershendetje jam ne shtatzanin e par dhe jetoj jasht vendit gjithmon kam pas probleme me cikel kam vizitu gjinekologen dhe pa prit me ka then se jam shtatzen ajo me ka then me 22 shkurt se une ikam 6 jav shtatzen e tash nuk pedi sa muj ikam ber deri me tash me 27mars ket muj e kam terminin per ultrascrin si numrohen javet ne shtatzani,ajo doktoresha e kishte nje kalendar te rrumbullaket e une smujta ta kuptoj asesi si numrohen javet ne shtatzani,kam pas gjakderdhje para 2 jave kam vizituar gjinelokologun ne spital me kan ndaluur nje nat beba esht mir po me kan then se beba ne ket fillim gryn ne murin e mitres e oper ket ke pas ket gjakderdhje sikur uje ka qen gjaku tash ndihem mir vetem po rri shtrir me shum ju falemniderit

  • says

   Ashtu si te ka thene gjinekologu ashtu edhe eshte, po ajo gjakderdhje e paket qe ke pas eshte nga fakti qe veja e fekonduar e gerryen vendin ku vendoset ne miter (AN). Shtatzania llogaritet prej menstruacioneve te fundit, cka do te thote se nese kete muaj ke pas menstrut me 1 Mars atehere ajo eshte edhe fillimi i shtatzanis cka do te thote se deri sot ti i kishe pas 3 jav e 4 dite shtatzani…

 172. anila says

  pershendetje dr.jam anila kam rreth 6muaj qe dua te ngel shtatzene jam vizituar dhe kam perdorur per 4muaj kokerra utrogest .ju lutem far duhet te bej. jam 23vjec.faleminderit.

 173. luljeta says

  Pershendetje deshta nje pergjigje nga ju nese e veren se je shtatzen kontrolla e pare te mjeku kur esht me e zakonshme te behet menjeher ose prej javes se 9-te.?

 174. linda says

  pershendetje desha te bej nje pytjee me jane vonuar menstruacionet qe 2 jav por gjithmone kam qregullime.Nuk kam shum shenja te shtatzanis as vjellje apo diqka te tille a mund te jet veqq nje qrregullim i menstruacioneve?

  • says

   Linda, po ka mundesi te jet crregullim pasi ju veq keni patur crregullime edhe me pare. Te sugjeroj te vizitosh mjekun per kete.

 175. Lulja says

  Peshendetje Dr. un jam shtatzen ne muajin e 6 edhe fmiu im i pare, por kohen e fundit kam sekret shume dhe djeg`je, edhe gjat mardhenjeve me ndodh kjo, a eshte kjo ndonje shenj e rrezikut apo eshte nermale te shtatzenat.
  Ju faleminderit per mirkuptim.

 176. leonora says

  pershendetje te perzemerta nga leonora,jam e martuar qe 6 vite, 4 vite kam pauzuar per mbetje ne shtazani nuk kam perdorur asgje, jam kontrolluar te mjeku me ka then se hormonet e gjirit i ke te larta dhe kam marr hapa per per zbritjen e hormoneve te gjirit dhe mbas 3 muajve kam mbetur shtatzen ,me erdhen menstruacionet para kohe dhe shkova te mjeku me tha se je shtazen por beben nuk po e shohim kerkun,dmth bebeja veq paska nisur qe te zbritet teposht,keshtu qe fati nuk deshti dhe e humba beben,pas abortimit kam pauzuar 2 muaj dhe tasht po provoj prap dmth qe 4 muaj qe te mbes prap por nuk po mundem qe te mbes,me kishelloni ju lutem diqka a ka mundesi qe kam mbet keq mbas obertimit apo mundet qe te kem ndonje problem tjeter ju lutem shum qe te ma ktheni pergjegjien te pershendes dhe te faliminderoj shum.

  • says

   Leonora, vetëm pse nuk ke provuar qe 4 muaj nuk do të thotë se ke ndonjë problem. Nganjëherë din të vonohet dhe nuk ndodh aq shpejt sa ne e dëshirojmë e veçanërisht atëherë kur e dëshirojmë shumë. Por kjo nuk do të thotë se nuk ke problem. Fillo që tash të marrësh vitamina prenatale me acid folik 500iu. Acidi folik jo vetëm që ndihmon në parandalimin e lindjes së fëmiut me defekte por gjithashtu ndihmon edhe që të mbetesh shtatzënë. Për të mësuar më mirë për gjendjen tuaj të sugjeroj prap ta vizitosh gjinekologun e të kërkosh të bësh kontroll pak më të hollësishme që të të shihet nëse kanalet i ke të mbyllura apo ka ndonjë pengesë në kanale. Përndryshe nëse gjithçka është në rregull me ty atëherë provo gjithmon të kesh marrëdhënie ka mesi i ciklit menstrual tuaj. Nëse çdo 28 ditë të vijnë menstruacionet atëherë ditët kritike ku mund të mbetesh shtatzënë janë dita 13,14,15 dhe 16 e ciklit tuaj. Dita e parë e ciklit është ajo kur vëreni se keni menstruacione.
   Shëndet dhe çdo të mirë.

 177. Aida says

  pershendetje deshta edhe nje pyetje testi a mund te tregoj sakt qe je shtatzen dhe mas sa kohe mund te tregoj saktesin…Un provoj te mbes prap shtatzen por nuk kemi maredhenie te shpeshta dmth cdo te dyten ose treten dit ashtu me kan then qe eshte me mire…ishalla don zoti te mbes por mendjen e kam gjithmon aty.Un kam dhembje barku mbas disa ore qe bej mardhanie por jo dhimbje t emedha a mund te jet kjo shenja qe jam shtatzen..Dhe si mundem me kuptu kur jam ne diten e ovulimit..ju faliminderit shum.

  • says

   Aida, dhembjet pas mardhanieve nuk jane shenj se ti je shtatzene, testin mund ta provosh menjeher pas dites kur ke pritur te te vijne menstruacionet. Nese te vonohen atehere ky eshte sheji i pare qe je shtatzene, dhe mu atehere mund ta besh testin. Testet ne nje studim jane treguar se jane deri ne 96% te sakt, por ka raste edhe kur gabojne. Shpresoj dhe uroj qe te jesh shtatzene…

   Shendet dhe cdo te mire

 178. samire says

  sot imbusha 40jav shtatzane por nuk po qelem qe nje jav kam dhembje barku shpine jam lodhur prej dhimtave por spo qelem per lindje pse me ndodh kjo me keshilloni diqka

  • says

   samire, jo te gjitha qelen prandaj mos u bej merak se sot lindja, edhe pse eshte mund i madh per nenen, prap kryhet me lehte dhe me mire se sa eshte kryer para shume viteve ku si pasoj e mungeses se mjeteve rreziku ka qene me i madh.
   Uroj shendet dhe cdo te mire per ty dhe foshnjen qe do lindesh

 179. edona says

  perehsndetje.deshta tju baj ni pytje
  jam e martume kam pas 4 aborte shkaku ka qen mitra e ndame ne dysh
  jam operu e asht rregullu ajrp oblem tash jam 7zane 7 muj e gjys beba asht tu zhvillu mir.a muj me ba mardhanije a mun me pas naj problep mer beben

  • says

   Po sigurisht se mundesh, vetem nese ke dhimbje apo gjakderdhje atehere duhet ti derpresh menjeher mardhaniet me burr, perndryshe gjithcka eshte ne rregull.

 180. hamide podvorica says

  dr. un jam hamidja jam ne muajin e nent shtatzan mirpo prej muajit te shtat i kom ba analizat dhe me ka dal kolesteroli dhe LDH e rritun jam shum ne stres ju lutem me ndihmoni me kshilla te tuaja flm. shum

  • says

   Hamide, nuk ke pse stresohesh se nuk je e vetmja qe je me kete gjendje ne shtatzani, kjo eshte diçka qe rregullohet dhe gjinekologu/gja sigurisht se të ka udhëzuar se si të kujdesesh mbasi je me këtë gjendje… të përshëndes.

 181. shkurta says

  kisha pas deshir me i lexu disa komente lidhur me sexin ne shtatzani ?se na shqiptart me duket nuk hyn fort llugav gjat shtatzanis aahhaha flm.

 182. vale says

  peshendetj zotri dr jam deshta te pys para 4 muaj isha shtadzane por vetem 3 muja me jetoj beba ne bark edhe me vdiq nuk i di shkaqet prej qka ka mujt te vjen po tash jam prap shtadzane kam 5jav po pi duhani ka 3ose 4 cigare ne dit ju lutem te me tregoni diqka se kam shum frik qe mos ta hubas prap edhe ket shtadzani edhe a ndikon stresi ne shtadzani flm per mirkuptim

  • says

   Vale, nuk ke pse frigohesh sepse nuk do te thote se vetem pse te ka ndodhur njeher mund te ndodh prap. Cigaren eshte mire te mos e pish fare por nese nuk mundesh atehere vazhdo e rralloje. Ti nuk duhesh te stresohesh por duhesh te jesh e lumtur qe je shtatzane sepse shume tjera kane deshir te jen ne vendin tuaj, stresi nuk eshte i mire jo vetem per shtatzani por edhe per shendetin tuaj ne pergjithesi.

   te pershendes dhe uroj cdo te mire.

 183. beni says

  pershendetje, gruaja ime esht shtatzen tani gjasht muaj, kishem seks oral gjat kohes kur ajo kishte pes muaj e gjys shtatzen dhe perbiu spermen keshtu ndodhi dy her, tani jam shum i brengosur qe mos ka pengesa per beben time ne barkun e saj, ju lutem te me ktheni nje pergjigje sa me te sakt the qka ne vijm, ju pershendes nga chicago.

 184. Moza says

  Pershendetje deshta te bej nje pytje kam pasur tri aborte me heret por tash deriroj te mbes shtatzan aka ndonje problem tash qe te mbes pasi qe i kam pasur tri abortet,pres keshillen e juaj.

  • says

   Moza, nese ke mebutr shatzene perpara edhe pas aborteve atehere nuk besoj se eshte problem per ty te mbetesh shtatzene. Por te sugjeroj qe te besh gjithcka qe eshte e munudr qe kur te mbetesh ta mbash deri ne fund e ta lindesh femijen ;). Te sugjeroj te besh kontrolla para se te provosh te mbetesh shtatzene e gjithashtu te fillosh te marresh acid folik 500ui ne dite se paku 2 muaj para se te mbetesh shtatzene.

   Te pershendes

 185. bashkimi says

  pershendetje jam imartum qe 2 vite . ikam mardhanjet prefekte me gruan time jam elir ne gjdo menyr me pas mardhanje dhe ne jet te perditshme raportet jan te mira.por epmujshme esht qe te betet shtatzan gruja ime, qfar ushqimi me si gjeroni per me hanger mes esht dhe per ket arsyje, flm per mirkuptim

  • says

   Ju sugjeroj te beni kontroll te dytë tek mjeku dhe kështu mund ta kuptoni më mirë se ku qëndron problemi… ju përshëndes dhe uroj çdo të mirë

 186. valentina says

  pershendetje….kam 1 muaj qe jam shtatzene..dhe brenda ne stomak kam nje ciste e madhe…kam shum dhimbje..eshte rrezik kjo gje dhe a mund te kem mardhenje edhe pse jam keshtu..?

  Faleminderit

  • says

   Pershendetje Valentina, cisten po besoj se e ke ne vezore, nuk ke cka shqetsohet sepse nuk eshte rrezik, e vetmja gje qe te sjell jane dhimbjet ngase me rritjen e femijes ne bark cista ka mundesi te dredhohet e te shkaktoj dhimbje. Maredhenie mund te kesh por nese ke dhimbje duhet te jeni me te kujdesshem gjat shtatzanis sepse edhe po mos te kishe cisten prap nuk eshte mire te kesh maredhenie kur ke dhimbje.

   Shendet dhe cdo te mire.

 187. toni says

  Tung desha te di a mundet femra qe veq ka mbet shtatezene te mbetet prap . D.m.th. kur ajo veq eshte shtatezene nese mashkulli masturbon ne vaginen e saj a mundet ajo te mbetet prap shtatezene. e nese po a eshte kjo shtatezani e rrezikshme. Sepse une kam ndegjuar qe po , mundet te mbetet. kaloni bukur.

  • says

   Toni, eshte gati 100% e pamundur qe nje grua shtatzene prap te mbetet shtatzene dhe deri me tani vetem 10 raste te tilla jane regjistruar. Keshtu qe nuk ke cka brengosesh sepse ashtu si thash me heret eshte gati e pamundur.

 188. lira says

  tung jam lira 21 vjeqare dhe deshiroj te mbetem shtatzene por eshte e kot.jam e martuar qe 1 vit e gjysem e qe 1 vit jam duke provuar.mnstruacionet i kam te rregullta qdo 30-dite ju lutem qe te me ndihmoni pak me mendimet e juaja flm nga lira ju pershendes

 189. Linda says

  Jam Linda nga amerika ,dua ta di pse ne qdo mengjes kam marramendje Koke dhe pasi te ha buk me kalon ju lutem ktheMa pergjigjen

  • says

   kjo duket sikur ka te bej me nivelet e sheqerit ne gjak, per kete te sugjeroj te vizitosh mjekun e te shikosh sheqerin dhe shtypjen e gjakut… shendet dhe cdo te mire.

 190. Danjela says

  Pershendetje une quhem Danjela jam e martuar dhe momentalisht shtatzene, me duhet te bej nje udhetim me avjon dhe jam tre muajshe, ju lutem me keshilloni nese eshte i rrezikshem ky udhetim.

  Faleminderit

 191. jona. says

  Prsh deshta me ju ba nje pytje,jam e martume qe 2vite deshta me dit qe aka mundesi qe femna me met shtatzane edhe kur ban seks anal.pres pergjigjje flm shum.

 192. vlora says

  pershendetje ju lutem per sqarim cfar smundje asht spina bifida ju falenderit per mirkuptim

  • says

   Spina bifida is a birth defect that involves the incomplete development of the spinal cord or its coverings. It’s usually detected before a baby is born and treated
   eshte defekt i lindjes qe ka te bej me zhvillim jo te plote te palces kurrizore. Zakonisht zbulohet dhe trajtohet para se foshnja te lind. Kjo eshte edhe njera nga arsye perse rekomandohet qe nje grua te filloj te marr acid folik 500IU ne dite 2 muaj para se te mbetet shtatzene dhe vazhdoj gjate gjithe shtatzanise ne menyre qe te evitohet ky defekt te femija.
   Ju pershendes.

 193. matilda says

  a mund te ngelesh shtatezane kur ke femijen e pare ne gji ?cmasa duhet te marresh ?

  • says

   Matilda, perderisa menstruon (ke menstruacione) ateher mund te ngelesh shtatzene edhe kur e ke femijen ne gji… besoj se edhe ti ke pare raste kur nje nene i ka dy femije 1 vjet ndermjet njeri tjetrit?

 194. jeta says

  faleminderit per pergjijen po a ndryshon lirimi i vezes do te thot njeher nga ana e djath e majta sipas mujve apo nuka ndryshim gjith nga njana an liron vezen mu gjith ma shum me dhemb ana e majt edhe me kan than se anin e ke terhekun nga ana e majt do te thot se nga ana e djath osht i largun a osht penges kjo gjdo te mir

 195. jeta says

  mirditamunde te me pergjigji ksaj pytje jom e martuar qe dy vite po nuk kom femi ende kam qen te mjeki me ka than tuba e majt osht e mshelne kurese e djathta osht mir a osht penges kjo tuba e majt a mundem me mbet shtatzan mbetshi mir.

  • says

   Jeta, zakonisht femrat ovulojne (lirojne vezen nga ana djathte) ky eshte lajm i mire per ty, por ka edhe nga ato qe gjat nje cikli menstrual ovulimi ndodh nga ana djathte kurse ne ciklin e ardshem nga e majte. Keshtu pra nese ti je njera nga ato qe zakonisht ovulon (liorn vezen) nga ana e djathte atehere kjo nuk paraqet penges dhe ti je njejt sikur t’i kishe pasur qe te dy tubat e hapur… por nese ti ovulon nga ana e majte atehere gjat ati cikli (muaji) nuk mund te mbetesh shtatzene. Pra, pergjigja eshte ti mund te mbetesh shtatzane por vetem atehere kur ovulon nga ana e djathte sepse at tub e ke te hapur. Shendet dhe suksese.

 196. tringa says

  Prsh jam Tringa nga Gjilani,jam 23 vjeqare jam ne muajin e 7 te shtatzanis deri tani kam pas nje shtatzani relativist te mir kam ec shum edhe jam ndi mir po gatii qe 1 jav kur po ec pom dhamin eshtrat e vagines. A eshte e mundur se kan fillu mu zgjanuu apo nuk osht diqka ne rregull, me mjekun nuk jam konsultu??? Pres pergjigje

  • says

   Tringa, tringa nuk besoj se ajo eshte arsyeja po sidoqofte te sugjeroj te besh nje kontrol tek gjinekologu…
   shendet dhe cdo te mire.

  • says

   Tringa, nuk besoj se eshte ajo qe po mendon po sidoqofte te sugjeroj te vizitosh gjinekologun qe ta kuptosh me mire.

 197. valbona says

  pershendetje,,,,dua ta di ka gjasa me mbete shtatzane nje femer edhe nese te vin mestraciont noraml gjdo muaj ndodhe kjo??

 198. culja says

  mirdita un quhem culja 21 vjeqe e kam deshir me pas nje femi po jam e ftoht ne vete e pastaj kam pas mardhenje pa nderpre mestracionet 2 muj nuk mekan ardh ekam vizitu mjekun me ka than nuk je shtatzan por mas nje kohe te shkurt me kan ardh qa duhet te ndodh kjo ju lutem me tregoni

  • says

   culja, shkakun e voneses se menstruacioneve une nuk mund ta di, ka disa shkaqe qe shkaktoj crregullim te menstruacioneve… ti kur ke vizitu mjekun eshte dashur ta pyesesh qe nese nuk je shtatzene atehere pse te jane vonuar. Edhe mjeku eshte dashur te tregoj ty shkakun ndoshta pa e pyetur fare… sidoqofte, prap eshte heret per ty te humbesh shprese se je e re dhe jam i bindur se cilido qe eshte shkaktari i qrregullimit te menstruacioneve ai rregullohet dhe ti do t’mbetesh shtatzene. Pra, vizito prap gjinekologun, bej kontrollat dhe zbulo arsyen e voneses. Shendet dhe suksese.

   • culja says

    po me ka thon mjek qe tu kan qrregullu mestracionet se duk eke ndrru klimen ama edhe tash me vin normal me rregull po jam shqetsu qe mos nuk po bahem mami

 199. rijania says

  mirdita jam iranija 22 vjeqare jam shtazenè ne muain e 7 kam infeksjon ne vagin por nuk kam qen te gjinkolgu por jam ebrengosur mos esht naj problem per beben pasi nuk kam qen te gjinkolgu ju lutem te maketheni pergjigjen se jam shum e shqetsuar

  • says

   Rijana, shqetsimin e ke me vend dhe per kete te sugjeroj te vizitosh mjekun sa me pare. Shendet dhe cdo te mire

 200. leona says

  pershendetje jom shtatzen ne mujin e 2 nuk kom as te vjellura te shpeshta as ulje te tensionit ndihem shum mir veqse kom menstracione te bardh qa do te thot kjo ju lutem per pergjigjje me duhet ta di

  • says

   leona, menstruacionet e bardha jane normale gjat shtatzenis por per te mesuar te verteten atehere te sugjeroj te vizitosh mjekun qe te zbulohet nese ka te bej me ndonje infeksion. Shendet dhe cdo te mire.

 201. lulja says

  tung ju pershendes une dua qe te di qysh me mbet shtatzan ma hollsisht mem tregu ?edhe kur te dush me mbet shtatzan a duhet veq qat nat me u derdh burri apo edhe ndonje nat tjeter ?ju pershendes ma ktheni pergjigjen ju lutem

  • says

   lulja, nuk është e thënë që burri të kryej brenda vetëm atë natë. Për të mbetur shtatzënë duhet të qëllosh momentin kur ti ovulon. Ovulimi tek një grua ndodh ka mesi i ciklit menstrual. Tash nëse ke cikël 28 ditësh atëherë ditët kur ti mund të ja qëllosh të mbetesh shtatzënë janë dita e 13,14,15,16 e ciklit. Dita e parë, e njashtu edhe e fundit, e ciklit është dita kur ju vijnë menstruacionet. Pra, të kesh marëdhënie me burr dhe t’a kryej ai brenda gjatë këtyre ditëve ke gjasa më shumë të mbetesh shtatzënë.

   Shëndet dhe suksese

 202. lila says

  a ka ndikin grupi i gjakut te jet B- negativ i bashkshortit dhe B+ pozitiv i gruas a ka mundesi te me tregoni a eshte diqka problem ju pershendes shumm

 203. lina says

  jam vajz 16 vjeqare pse i kam aq shpesh mestracioet edhe 3javem 3 jav i kom mestracionet pse aq shpesh ku asht problemii

  • says

   lina, nuk është diçka për t’u brengosur ky cikël 3 javësh tek ti nuk jo-normal. Disa femra e kan ciklin më të gjatë e disa tjera më të shkurtë. Prandaj cikli 3 javësh është cikël normal. Sidoqofët nuk është keq që të vizitosh mjekun nëse dëshiron të largosh çdo dilemë.

   Shëndet dhe çdo të mirë.

 204. e brengosura says

  tung ju pershendes shum me gjith zemer,po sidomos kjo faqe shum shum e qillume se shum kemi nevoj per shum gjera per te pyetur,po kisha pas deshir te ju pys jam 40 vjeqare kam tre femij nji djal dhe dy vajza vajza e vogel i ka 16 vjet une kisha me ju pytur a kam shansa te mbes shtatzane se kam pas shum deshir me lind dhe nji femij por skam mujt te mbes shtatzan dhe sperdori asxha kundra shtatzanis, qka kishit me me preferu qe te perdori diqka flm shum dhe ju pres per perxhihjen tung kalofshit mir.

  • says

   e brengosur, haha me qeshet nga emri qe ke zgjedhur… sidoqofte para se te mudohesh te provosh te mbetesh shtatzene te sugjeroj te vizotsh gjinekologun per tu siguruar se gjithcka eshte mire me shendetin tuaj. Perndryshe nese gjithcka eshte ne rregull me shendetin atehere mund te provosh te mbetesh shtatzene nese kete e deshiron. Te pershendes.

 205. Linda says

  doktor te lutem pergjigju ne kete pyetje,jam linda 23 vjecare nga nje qytet i kosoves,jam e fejuar dhe ndoshta pas 2 viteve martohem.nuk kam eksperience seksuale,me te dashurin keto biseda pak sa me rralle i bejme,pyetja eshte kjo,ne qofte se nuk kam gjakderdhje ne heren e pare,ai do te dyshoj (e njoh mjafte mire personalitetin e tij),ne cmenyre do te mund ta kuptoj ai se jam e virgjer?

  • says

   Linda, vetem pse nuk ke gjakderdhje nuk do te thote se nuk je e virgjer. Ndodh qe himeni te jet elastik dhe per kete te mos shkyhet fare ne fillim por te zgjerohet kur ka penetrim (mardhenie) ose mund te ndodh qe ndonjehere je lenduar dhe keshtu ka mund te shkyhet himeni dhe ti mos ta kesh verejtur. Por nese ti je e virgjer atehere pse je kaq e brengosur, ti duhet te kesh besim ne vetvete dhe kete tia percjellesh ati sepse mund te ndodh qe mos te kesh gjakderdhje edhe pse ti je e virgjer. Te pershendes.

 206. lola says

  tung ue jam lola jam ende e re po dua qe pys qysh munesh me mbet shtatzan kshtu ma hollsisht mem tregu .sepse mu ma vyn ne te ardhmen kjo gje

 207. luljeta says

  une deshta nje pytje nese dikush osht 7 zene dhe e ka abortu femin e 7 zanis se par a osht rrezik qe nuk mundet te jet 7 zene me edhe qe gjakun e ka A pozitiv

 208. mertioni says

  pershendetje ndoshta nuk esht pytje me ven mirpo jam i ri 17 vjeqar dhe nuk kam dijeni,kisha deshir me pyt se si mbetet shtatzen nje femer flm.

 209. says

  Dr. flm shum per pergjigjen..
  desha te kyqem prap..
  sepse kam degju qe:
  pasi kur ti kalon femra ditet me monstr..
  dmth 3-4dit mbas pastrimit, i kemi ditet me veshtira per te mbet 7zan!!
  Prandaj desha tju pyes juve Dr. se sa perqind mund te jen te verteta keto fjali..???

  (FLM per mirkuptim)

 210. says

  E kam 1lutje Dr:
  Nese 1femer çdo 28dit i ka MNTR…..
  ateher na tregoni se cilet jane ditet per t’mbet 7zan
  dhe cilet jan ditet qe mund t’jen veshtir per t’mbet 7zan ?

  Ju lutem Dr. na ndihmo me kete pytje (Ju faleminderit)

  • says

   Maki, dita e 14 eshte ajo ku vlersohet se duhet te keni ovulimin por kjo mund te luhatet per 1 apo 2 dite para ose mas dites se 14. Keshtu pra nese keto jane ditet ku gjasat jane me te mira per te mbetur shtatzene atehere ditet tjera jane me te veshtira. te pershendes

 211. tina says

  flm shume per sygjerimet e juaja sado pak me keshillat e tua ndihemi per cdo gje me te sigurt flm

 212. ondra says

  Pershendetje, e kam ba nje pytje disa here e sme je pergjigjur kam pas abort 6 jav ka qene beba edhe doktori mi ka jap cdo 30 min tri kokerra mi perdor masi i kam perdor kam pas gjakderdhje te madhe normal me dhimte, e masandej mi ka jap organemetril flagy 400 mg edhe bactrin, po ka 2 muj qe u kry ajo pune ama po kam shume dhimte ne bark koh pas kohe cka jon ato dhimt a mundesh mem ndihmu

  • says

   ondra, une nuk e di saktesisht se cka mund te jet arsyeja qe i ke keto dhimt, sigurisht se ka te bej dhe eshte e lidhur ne nje menyre apo tjeter me faktin qe ke pas abort, por nese deri tash nuk e ke vizituar mjekun qe nga aborti atehere te sugjeroj te vizitosh sepse vetem me an te kontrolles do ta kuptosh me mire arsyen e dhimbjeve. Te peshendes dhe deshiroj shendet dhe cdo te mire.

 213. sara says

  halo si jeni ajeni mir me pelqen kjo faqe edhe te tjerat dua te di qe diten qekemi epar qe burri ka tentua te me len shtazen disi ndihem shum keq kam ndjenja te fryrjes se barkut edhe me vie te villi amu smuj amunden mu shfaq keto shenja te shtazanis para se me pas monustrucionin e ardhgshm oki klm flm nese me pergjigjeni

  • says

   sara, keto shenja qe ke jane vertet shenja qe tregojne se ti mund te jesh shtatzene. Nese keni pas mardhenie ne kohen e duhur ateher gjasat jane shume te mira qe ti je shtatzene. Shpresoj dhe uroj qe ti te jesh shtatzene. Te deshiroj shendet dhe cdo te mire.

 214. blerta.j says

  ket faqe e kam lexu shpesh,ama ka qen hera e par qe bej pyetje.ju falemenderohem shum se ishit shum te qart dhe e kam kuptu sakt at qe me interesonte.ju uroj gjith te mirat flm edhe nje her

 215. blerta.j says

  pershendetje.fale jush,per ne te rinjte eshte bo mire qe mund te marim pergjigje ne kete menyr,se duke mendu se oshte mare duke mendu se shum pytje e thjesht nuk i dime gjerat si duhen.p.sh.un du te pyes ma hollesisht reth kesaj teme .ditet e sakta kur mund te mbesesh shtatzane dhe kur nuk mund te mbes.psh une kom pranu mestracione (19.07.2010 muajn tjeter 19.08.2010 muajn tjeter17.09.2010 per ta llogarit .)ju isha falemenderu per kete pergjigje per te ma sqaru qe ta kuptoj se nuk mundem ta kuptoj qe ta di per te ardhmen….

  • says

   Blerta.j, sipas datave qe ke treguar del se ti ke cikel menstrual qe zgjat 29-30 dite. Me fjale tjera cdo 30 dite juve ju vijne menstruacionet. Ne rastin tuaj ju duhet te ovuloni ne diten e 14 ose 15 te ciklit menstrual. Mund te ndodh qe te keni ovulimin nje dite para 14 ose nje dite pas 15. Me rendesi eshte qe ne njeren prej ketyre diteve, dmth 13,14,15 dhe 16 ju duhet te ovuloni. Cilet jane keto dite dhe si numerohet? Te themi se sot per ty fillon cikli menstrual (sot juve keni menstruacionet) kjo eshte dita e pare tash e gjitha qe te duhet ty eshte qe te numerosh deri sa te arrish tek ditet 13,14,15 dhe 16 te ciklit menstrual. Keto jane ditet kur ju mund te mbeteni shtatzene. shpesoj se ju kam ndihmuar. te pershendes dhe uroj cdo te mire.

 216. anitaaa says

  tung doktoresh jam e martume jam 20 vjeqare kam lind femia i ka 16 muaj por deshta nje pytje me ta ba.prej se kam lindur menstracionet nuk um kan ardh1kisha pas deshir te me tregosh si asht e mundshme kjo.pres pergjigjen

  • says

   anita, shko vizito mjekun nese nuk e ke vizituar deri tash, ose trego se cka te ka thene nese e ke vizituar. te pershendes.

 217. says

  Pershendetje Dr,para 2 viteve kisha shtatzani ektopike me esht deshur ti nenshrtohem operacionit per abort tash 2 vite provoj te mbetem shatzane ikam ndjekur keshillat e juaja mbeta shtatzene por prap pa sukses por kesaj radhe kisha abort spontan! ska pasur nevoj per pastrim kam udhetuar me vetur nga gjermanije per shkup. Aesht kjo shkakatre per abortin apo vet trupi e ka ber at?a guxoj tash te provoj menjeher te mbetem shtatzane apo me duhet te pres pak ju faleminderit per ndihmen tuaj
  pershendetje te perzemerta
  Drita

  • says

   Drita, nuk mund te thuhet se shkaktar ka qene udhetimi. Sipas disa studimeve abortin vetvetiu trupi i starton po qe se ndonjeri nga hapat e procesit nuk ekzekutohet si duhet. Te kisha thene te presesh 2 ose 3 cikle menstruale e pastaj te provosh. Kete po ta them qe ti japesh pak kohe trupit te pushoj dhe te forcohesh perderisa gjat te njejtes kohe ti bene kontrolla dhe e shikon gjendjen tuaj. Mos harro qe te fillosh te marresh acid folik qe tash, blej multivitamin qe pervec tjerash ka edhe acid folik se paku 400 mikrogram. Rri e qet dhe beso sepse edhe un besoj ne ty se do ti’a dalesh te mbetesh shtatzene dhe te lindesh femij te shendosh. Edhe une te pershendes dhe uroj cdo te mire.

 218. vera says

  pershendetje stafi juaj,, kam nje pytje per ju,, ne qoftse gjat aktit seksual nuk te vjen orgazma ose nuk derdhesh m e nje fjal a mundet te mbesesh shtatzane, kam shum deshir ta di , pres perxhixhjen tuaj sa me pare , flmm

  • says

   vera, absolutikisht nuk eshte e nevojshme orgazma e femres qe te mbetet shtatzene. E gjitha qe duhet eshte qe te gjesh kohen e duhur dmth diteve kur ndodh ovulimi. te pershendes dhe uroj qe te kam dhene pergjigjen e duhur.

 219. Lindi says

  pershendetje,kisha nje pyetje doktor,jam mashkull,jam 20 vjec dhe nga ana e djatht e gjoksit (dmth gjirin e djatht vazhdimisht e kam pak sa me te fryer),cila mund t ejete arsyeja? mundet najsen alergjik prej ndonji ushqimi apo ka shkas tjeter.??

  • says

   Lindi, tash nuk po di moshen tuaj vetem se nese je ne mosh te pubertetit atehere kjo mund te jete njera nga arsyet dhe nuk ke per cka te behesh merak. Nese nuk je ne moshe te pubertetit atehere te sugjeroj te vizitosh mjekun se vetem keshtu mund ta kuptosh e mire se per cka eshte fjala. Te pershendes dhe uroj cdo te mire.

 220. fatmire says

  mirdita ju pershedes.kan nje pyetje.ka 1 muaj si nuk i kam pasur mestracionet dhe ce 2 dyt e bera testin dhe me doli se jam shtatzane a ka mundesi qe testi mos tregoe drejt ju lutem pergjigjuni ma shpejt

  • says

   fatmire, po ka mundesi dhe se sipas nje studimi del se testet shtepiake jane te sakta deri 93%. qe do te thote se rralle jane te pasakta. Shpresoj dhe uroj se rezultati eshte ajo qe deshiron edhe ti e te deshiroj shendet dhe cdo te mire.

 221. MEDINA says

  faleminderit per pergjigjen jeni me te miret kam knaqesin qe ju gjeta ne kete web kaloni mir

 222. MEDINA says

  Pershendetje faleminderit shum per pergjigjen e kuptova mirpo deshiroj tju pyes a me i nje ditet prej asaj dite qe me vin mestruacionet apo diten te fundit te mestruacioneve qe me the ne ditet 13,14,15 ose 16, te un asht edhe nje problem qe po kam qrregullime te mstruacioneve shpesh her nuk me vin ka 2 apo 3 muaj faleminderit per mirkuptim ju pershendes MEDINA

  • says

   Medina, po ashtu eshte, fillon te njehesh qe prej dites kur ju vijne menstruacionet se ajo eshte dita e pare e ciklit menstrual. Nese keni crregullim te ciklit atehere vizito gjinekologun dhe shiko pse ke kete cregullim. Shendet dhe cdo te mire.

 223. MEDINA says

  pershendetje esht hera e par qe po ju shkruaj deshiroj te ju bej nje pytje….Kam nje femij mbasi qe e kam lind vajzen nje koh nuk kam dasht me mbet shtatzan vajza mi ka 5 vjet por tasht nuk po mbes shtatzan kam qen ne kontroll te gjinekologu me ka than qe jam shum mir qka asht ne pytje ketu mjeku me thot jam shum mir e keshtu nuk po mbes shtatzan a ka mundesi mem dhan pergjigjje faleminderit permikuptim

  • says

   Medina, njera prej arsyeve eshte se ndoshta nuk po beni maredhenie mu ne kohen e ovulimit. Ovulimi zakonisht ndodh ka mesi i ciklit menstrual. Nje cikel menstrual zakonisht zgjat nga 23 deri 30 dite, ka raste kur cikli eshte me i shkurte apo me i gjat. Cikli menstrual fillon qe nga dita qe ju keni menstruacionet. Tash, nese ke cikel 28 ditesh, cikel ky me i zakonshmi, atehere dita kur ju keni ovulimin mund te jete dita e 13, 14, 15 ose 16 e ciklit tuaj. Nese ndodh qe te kesh maredhene gjat ketyre diteve atehere gjasat jane shume te mira qe te mbetesh shtatzene. Keshtu qe duhet te perqendrohesh te kesh maredhenie gjat ketyre diteve kur ju priteni te ovuloni. Te pershendes dhe uroj shendet dhe sukses per ty.

 224. irma says

  me falni edhe ma heret ju kam dergu nje leter po nuk ma keni kthy..nese ka mundesi me dit a munesh me mbet shtatzane nese je e virgjer??

 225. says

  E nderauara Neta, kam nje shoqe me te njejtin problem ajo ka menstracione nje her ne 6 muajt apo nje vjet dhe ka vetem nje dit 1 pik ne ngjyr kafe dhe hiq me teper por ajo ka lindur femi te shendosh mos u merakos vetem duhesh te kesh mardhenje me shpesh qe ta qellosh diten se pa mensracione e ke veshtir te dish se kurr ke avullimin. Dr,me fal per pergjigjen qe po jap un por edi se q´esht meraku te kesh femi me shum deshir do pranoja komentet apo ndimen nga ju Dr dhe lexuesit e kesaj faqe
  Pershendetje te perzemerta
  Drita

 226. neta says

  me falni nese ju shqetesoj por kam shum probleme me menstruacione nuk i kam tre rregullta nje muaj i kam pas 4 muaj me lajmerohen prap ndodh qe 6 muaj po kur te jem me cilek kam shum dhimt sa qe qaj prej dhimtes se barkut mund te ndikoj kjo qe me von mos te kem femij

 227. rita says

  Pershendetje

  Jam 22 vjecare dhe kam nje pytje.. un dhe i dashuri kena provu me bo fmije para 1 jave.. mu tash mka ardh cikli menstrual po aj u bo shume marak pse nuk kom mbet shtatzan.. deshta me dite a osht naj arsye per brengosje apo duhet me provu perseri..
  flm

 228. besim says

  desha ta bej 1 pytje.. a ka mundesi qe duke u derdhur dmth duke derthur sperm mu infektu me naj semundje, pa akt seksual vetem kshtu nermal pa kryer marredhnie seksuale.. a ka ndonje rrezik qe te mund te infektohesh me ndonje semundje seksuale apo ndonje infeksion .. Pres pergjigje admin

 229. elma says

  pershendetje jam ba shum merak mestracijonet i kom pas me 23 maj e tashti u ba data i 10 korrikut e nuk umkan ardh hala n fillim kom ba test po umka dal nekativ naj 2 here kom ba ma jo qa pom kshjellon ti sejom ba shum merak t pershendes

 230. blerta says

  pershendetje jam 21 vjece jam e martuar kam deshire te mbetem shtatzene sa me shpejt te jete e mundur desha te pyes a mund te ndodh kjo pasi menstruacionet e mia jan shum te crregullta nganjehere rralle me vine tamam ne date dhe shpeshhere me vonojn nga dy jave kam shum pak gjakderdhje dhe diten e pare shum dhimbje.flm

 231. valbina says

  deshta edhe diqka met pyt i nderuau kur ti kemi menstruacjonet a guxojm te kemi mardhenje seksuale edhe a esht rrezik te kesh mardhenje ne ate koh a mund te ket gjasa te mbetesh shtatzen ne ate koh pres pergjigjjen faleminderit shum??

  • says

   valbina, rrezik nuk eshte edhe aq por eshte mire qe te mos keni mardhenie gjat kohes se menstruacioneve. Ju pershendes

 232. albulena says

  pershendetje e dashura doktoresh. ka 1 vit e gjysem qe jam martuar edhe dua te mbetem shtatzene.. une disa muaj me par mu vonojshin mustracionet ka 7 dit ose 8 edhe nat muajin e fundit nuk mu vanuav veq 1 dit… qet muaj mu vanuan prap 6dit a mudet qe te jem shtatzan a po jo.. nuk dua njeher te bje test.. vetem dua te di prej juve a mundem me qe shtatzene ajo.. tung…. kthema pergjigjjen ju lutem

  • says

   albulena, as une nuk mund ta di saktesisht por mund te them se ndoshta edhe je shtatzene ngase vonesa e menstruacioneve eshte nje prej shenjave qe ti mund te jesh shtatzene. Sigurt nuk mund te them sepse nuk e di. Une deshiroj qe te jesh shtatzene dhe lus Zotin te jet ashtu. Ju deshiroj qdo te mire.

 233. Majlinda says

  Shume ju pergezoj per kete faqe dhe per keshillat qe po ke kohe te i ndani me neve, edhe pse ju kam bere pyetje edhe me heret rreth ketij problemi…per shkak te cistes qe e kam nuk kam pas cikel te rregullt qe 5 muaj, qdo here i kam pas nje muaj me vonese e nje muaj me heret, mirpo qe 3 muaj i kam qdo 28 dite, muajin e kaluar i kam pas me te 13 prill tani i kam me 10 maj, a do te thote kjo doktoreshe qe me eshte regulluar cikli, nuk kam perdor asgje per rregullimin e ciklit, a mund te jene tani gjasat e mira per te ngelur shtatezene pas ketij rregulimi te ciklit, gjithashtu kam edhe urinim te shpeshte…te lutem me kthe pergjegjen sepse akoma skam rezultat ne shtatezani, Majlinda.

  • says

   Majlinda, po kjo eshte shenj e mire sepse ka mundesi qe cista te ket pelcitur dhe dal jasht bashk me menstruacione. Gjasat sigurisht tash jane me te mira dhe ti perqendrohu te kesh mardhenie atehere kur ke ovulimin e ato dite jane ditet e mesit te ciklit menstrual, pra ditet 13,14,15 (ose 12-16). Ju pershendes dhe uroj cdo te mire.

 234. says

  Pershendetje
  Jam 24 vjeqare jam emartuar dhe jam shtatzane e kreva muajin e tret mirpo kam pas disa probleme ne javen e 6 te shtatzanis kam pas gjakderdhje dhe kam perdor utragestan dhe progesteron 5inekcione si dhe kam pas regjim shtrati mirpo tash jam mir kam qen te mjeku me tha mir pyetja ime esht se a paraqet ndonje rrezik te kem mardhenie tash .
  Ju faleminderit

  • says

   aferdita, duhet kesh kujdes ne rastet si i juaji dhe per kete eshte mire qe paraprakisht te pyetet mjeku i cili ju ka ekzaminuar. Cdo te mire

 235. arjan says

  e kom ni pytje tjeter. mu ne shpin mu kan bo do sheja . si vija diqysh..

  qka o problemi naj infeksion i lekures a naj semundje. edhe nganjher me kuqet trupi ..a mos eshte njdonje alergji a qka eshte

  pres PErgjigje

 236. says

  ju lutem kam qrregullime te ciklit para 5 vite kam pasur nje abort por pa pastrim sepse ishte me teper spontan dhe qe 3 vite nuk ngelem shtatzen por kam qrregullime te shumta a ka gjasa te mbetem shtatzane edhe me cikel te qrregullut ,dhe tab.UTRAGESTAN perdoren vetem per qrregullim apo edhe per forcim per arsye se ndihme pak e lodhur nuk ee dij ti perdor per rregullim te ciklit a bejn dem nese un jam shtatzane .flm

 237. guxim says

  a munet me met ni femen shtatzane veq me shti gugjen e e k…. me falni ne shprerje

 238. edona says

  me falni deshta te shkruaj ne vendin e duhur per ket pyetje po nuk kishte vend ishte blokuar per me pyet po nese ka mundesi nje pergjigje jam 22 vjeqe e martuar 5 vjet dhe jemi rujtur shum po kem radh sex nuk asht se ka problem me mett shtatzan a? para 3 vitev i kam pasur mestratsjonet regullta por tash 2 vitev i kam te pa regulta sa me vin 2 muaj me regul me vanohen 6 muaj dhe mrena 6 muaj kur e kam kohen me forcohen gjit dhe kam gjak te zi po pak edhe te kuq po jan vetum disa pika dhe provoj testin me del negativ a ka nje problem ktu tek un nuk e di kam qen te gjinikologja me ka then se kam hormonet 14plus lh a normal duhet mu kon 12 plus nuk di qa te boj e lezova nje kshill qe mundem te kem cistren ———— kjo asht qe e kopjova nga ju ———-Disa gra kane nje sasi te vogel te gjakederdhjes vaginale perafersisht 11 apo 12 dite pas ngjizjes (afer kohes kur ju mund te vereni se nuk po ju vin menstruacionet). Gjakderdhja ndoshta shkaktohet kur veja e ngjizur ben strofullin ne shtresen brendshme te pasur me gjake te mitres – nje proces qe fillon vetem gjashte dite pas ngjizjes – por askush nuk e dine me siguri.Gjakderdhja eshte e lehte (shfaqet si pike e kuqe apo njolla te kuqe ne te kafte) dhe zgjate vetem nje apo dy dite. Tregoj mjekut tuaj nese vereni nje gjakderdhje apo pikim te atille, e veqanarishte nese plus keni dhembje, pasiqe ky mund te jete shenje i shtatzenise ektopike (kur veja e ngjizur ben strofullin jashte mitres). —————— qfar me komendoni te bej pres pergjigje nese ka mundsi te falenderona shum per ket forum ju pershendes

 239. gona says

  tung jam Gona kam nje pytje per ty doktor gjat ciklit menstrual kam dhimt shum shum te medhaja qka mundem me pas ku eshte shkaku ne qoftese ka mundesi pergjigjejen. Faleminderit per mirkuptim!!.

  • says

   gona, nuk ndoshta thjesht jane gerqe menstruale dhe asgje tjeter por nese te jan shfaqur koheve te funidit atehere shko vizito mjekun. Shendet dhe cdo te mire.

 240. linda says

  pershendetje, mendoj se jam shtatzan ende nuk jam e sigurt mirepo kan ngrejtur pesha te renda , a mund te shkaktohet ndonje problem shume kam frike.

  • says

   linda, eshte mire te shtohet kujdesi ne fillim te shtatzenis sepse 3 muajt e pare jane me te rrezikshmit, sidoqofte kjo nuk do te thote se per shkak se ngre pesha te renda do ta humbesh femijen, por ki kujdes dhe per cdo shqetsim vizito mjekun.

 241. ana says

  Mirmbrema…do doja tju pyesja se cfare problemesh sjell nese ke marredhenie me 2 partner ne te njejten periudhe?mund te kesh probleme serioze me shendetin?Ju lutem mund te me ndihmoni me kete pytje qe sapo bera?!!

  • says

   ana, mund te kesh probleme nese ndonjeri prej tyre ka semundje qe transferohet seksualisht dhe ti nuk e din, kjo eshte arsyeja pse duhet patur shume kujdes qe te mos perfundosh me ndonje semundje te cilen me pas duhet ta sherosh. Shendet dhe kujdes ndaj vetes.

 242. ina says

  a mund te ket ndikim negativ nese kam mardhenie seksuale kur jam me menstracione,dhe a mund te ndodh qe te mbetem shtatzen,nese orgazma mbetet mbrenda dhe me qfar pasoja mund te lind femija

  • says

   ina, nuk preferohet dhe as me fe islame (me fal nëse nuk je e kësaj feje) nuk lejohet të kesh mardhënie gjatë ciklit menstrual, gjasat për të mbetur shtatzënë janë shumë të vogla por gjithçka është e mundur dhe nëse mbetesh kështu shtatzënë, shumë e vështirë por mund të ndodhë, atëherë fëmija nuk do të thotë se do të lind me pasoja por duhet të lind normal.

 243. valbona says

  jam nje femer 26 vjeqe edhe kam probleme me burrin se po ka veshtersi aj me u derdh e po vanon shum me u derdh sespse po me thot je shume gjon ne vagin edhe per qat shkak po thot nuk po mundem mu derdh e tash uen a kisha mujt dyqysh me e ngushtue vaginen me ndonje send e pres pergjigjje ejuaj tung klm

 244. vlora says

  tung kam nje pytje per tyj doktorr jam nje femre 30 vjeqare jam shtatzan po qka mund te baj te mos shtoj shum pesh ne shtatzanij se kur te jam shtatzan po shtoj afer 30 kg nuk edij se qysh teja baj te mos shtoj shum pesh amundesh mem tregu se si muj te baj dijet per peshen time se tani pokam problem me frymarrje ne shtatzanij kur po shtoj pesh e pres pergjigjjen tuaj doktorr te lutem me ndimo se smuj te mbaj shum pesh me pengon ne shendet flm shum per mirkuptime

 245. valeria says

  Faleminderit per pergjigjen
  kisha dy pyetje nese nuk ju bezdis
  Keto ilaqet Vagilen ovula, i kam pasur shume merak se nuk i kam perdorur mire, dua te them ne momentin qe fut kapsulen ne vagine dhe qendron e shtrire 15 minuta, pasi jam ngritur nje pjese e konsiderueshme ka dale jashte, a ka mundesi qe te mos e kem marre dozen si duhet, ose nuk e kam futur aq thelle sa duhet, me thoni ju lutem si duhet te veproj ?
  E dyta, jam pak para menstruacioneve dhe poshte me jane krijuar si nje shtrese e bardhe e yndyrshme rreth organit gjenital, a thua te jete i vazhdueshem infeksioni?
  ju lutem me ktheni pergjigje
  Faleminderit

  • says

   valeria, ky medikament zakonisht perkshruhet te merret dy her ne dite dhe ndoshta edhe ka mundesi te mos e kesh marr dozen e mjaftueshme andaj duhet patur me shume kujdes, te qendrosh pak me gjat e shtrire. Nuk ka ndryshe si te veprosh.
   Une nuk mund ta di saktesisht nese infeksioni nuk eshte larguar krejtesisht kete me se miri do ta kuptoje pasi te perfundosh krejteisht terapin dhe ti besh nje vizit gjinekologut. Ndryshe nuk ka se si te dihet. Te pershendes dhe uroj cdo te mire.

 246. blerta.24 says

  tung ju pershendes jam shtatzane por dua te di a ben dem sperma femijes nese derdh spermen brenda ne vagin deri sa je shtatzane ose duhet te ruhemi shum

  • says

   blerta.24, ne fillim dhe ne fund te shtatzenis duhet pasur kujdes sepse sperma nxit lindjen e parakoshme. Pra, eshte mire te keni kujdes gjat 3 mujorit te pare dhe 2 muajve te fundit te shtatzenis. Cdo te mire.

 247. lindita says

  a ka munsi me dit qysh me shtu peshen peshoi 45 kilogrem nese mun um kallxon naj vitamin per apetit nese mun ma kallxon emrin e tyre

 248. lindita says

  a ka gjasa se mos me met shtatzan nese ki mardhanje qdo nat edhe dqo nat derdhet mrena aduhet muderdh dqo nat burri a me rrall

  • says

   lindita, jo nuk është e domosdoshme që të kesh marrëdhënie çdo natë, nëse kjo të pëlqen atëherë ti mund ta bësh këtë por nuk kërkohet që të mbetesh shtatzënë. Për të mbetur shtatzënë duhet që të mundohesh të gjesh edhe ditët e ato ditë për të cilat po flas janë ditët e mesit të ciklit menstrual.

 249. lindita says

  jam martu qe 7muj dhe kam deshir te mbes shtatzan jam kan edhe te gjinekologja um ka than mir je po a ban me dit per me met shtatzan a duhet gjat mestracionev mas tyne

  • says

   lindita, gjat menstruacioneve duhet te mos kesh mardhenie fare. Qe te rritesh gjasat te mbetesh shtatzene duhet te kesh mardhenie ne mes te ciklit menstrual. Nese cdo 28 dite ke menstruacione atehere ne ditet 13,14 dhe 15 te ciklit menstrual jane ditet kur duhet te kesh mardhenie qe te mbetesh shtatzene. Shendet dhe suksese.

 250. Qupa says

  Rrespekt per ty doktores kam nje pytje a ka ndonje dit te caktoume qe shancat per te met shtatzan jan shum me te mira dhe me te mdha nese ka cilat jan ato dite .. flm. paqi fat dhe lumturi ne jet .zoti te shperbleft per keto ndihma qe po ju jep shiptarve

 251. mimoza ademi says

  ju lutem doktor kam problem me krumje ne vagine qe 12 vite te gjitha analizat gjinekologjike i kam bere, edhe analizat e lekures po nuk po me hjeket, ju lutem me kshilloni qfar te beje sidomos 5 ditet para mestracioneve e derisa ti mbaroj kam krumje e pasi ti mbaroj jam me e qet ne ditet e para

  • says

   mimoza, kjo eshte nga ndryshimi hormonal qe trupi pson rreth kohese se menstruacioneve dhe kam lexuar se vaji i aguliçes së mbrëmjes (evening primorse oil) ndihmon dhe ka treguar sukses në largimin e kësaj kroje. Kërkoje në barnatore sepse besoj se mund ta gjesh. Gjithashtu pi ujë më shumë. Të përshëndes.

 252. says

  une prap diellza
  Po une pata gjakderdhje javen e 6 te shtatzanis si dhe mora progesteron inekcija dhe tablet utragestan dhe gjakderdhja mu ndal dhe pushova ashtu si me th mjeku ,por ju lutem prej qkafit shkaktohen gjakderdhjet a mund t e perseriten prap dhe a paraqesin rrezik inekcionet ne ket faze te shtatzanis per femijen qe ikom marre te lutem tregomni
  Faleminderit

  • says

   diellza, gjakderdhja gjat 3 mujorit te pare mund te shkaktohet nga disa faktore te ndryshem. Mundet me qen gjakderdhje nga implantimi qe eshte nje gjakderdhje e lehte, normale dhe qe nuk zgjat shume. Mundet me qene gjakderdhje qe kercenon te shpie deri ne abort spontan dhe kjo mund te shkaktohet nese ke ndonje infeksion te traktit urinar apo nese je ne perdorim te ndonje medikamenti apo nese dehidrohesh por pak ose fare nuk ka te beje me dicka qe ke bere apo nuk ke bere (p.sh ngritje e dickaje te rende). Gjakderdhja gjithashtu mundet me qen si rezultat i shtatzenis ektopike (shtatzeni jashte mitres) qe zakonisht perfundon me abort. Sidoqofte, ju ngjani te keni kercenim te shtatzenis dhe per kete mjeku ka sygjeruar qe te merrni ato medikamente per ta shpetuar shtatzenine. Te pershendes dhe uroj cdo te mire.

 253. rita says

  pershndetje desht me ba nje pytje jam martune qe 5vite gati nuk kam femij jam operu qe ni vit prej mishit teger tash jam kontrdha ne mergim mjekja me tha mu pastru me hi nregel thell asht rrezikshum per me met shtatzan tung nga rita slo

  • says

   rita, mund te jete e rrezikshme por ti nuk duhet te pranosh asgje nese ajo qe pranon shkakton qe ti te mos mund te mbetesh shtatzene. E gjitha cka mund te besh eshte qe nese nje mjek apo mjeke ju sugjeron dicka ju mund ta pyesni “Nese un pranoj ta bej kete, a mundet qe kjo te shkaktoj qe une me pas te mos mund te mbetem shtatzene?” Pyet, me mire eshte qe te ta dish se sa te perfundosh ne fund e paaft per te lindur femij. te pershendes.

 254. vjollca says

  tung Dr. kam ba pytje edhe para 4 ditve jam shtatzan po sot kam qen te mjeku me kshyri me utrashall po shifet beba 6 jav metha ikije po shum pak po shifet zemra bebes midha to kokrra elevit vitamin amundet meqen shum ivogel se spi shifet zemra mir kam shum frig mos po mundet me ndodh dishkametha mjeku metha vjen ne jave tjeter e shikojm edhe nijer zemren e bebes te lutem me kthe pergjegje se u shifke pak tu rre zemra shum shpet metha jeshtatzan mesa jav mundet mu vre zemra mir e bebes tung

  • says

   vjollca, mos u bej merak nese zemra eshte verjetur ne javen e 6 kjo eshte shenj i mire. Qe nga java e 5 zemra mund te verehet. Te pershendes dhe uroj tgjitha te mirat.

 255. valeria says

  pershendetje
  kisha dhe une nje pyetje
  Para 5 ditesh kisha dhimbje barku dhe djegje nga urina, u vizitova dhe me thane qe ke infeksion urinar dhe te te bardhave, mora mjekim hapa si dhe disa ilaqe Vagilen ovula, jam pak dite para menstruacioneve dhe kam akoma pak djegie nga poshte.
  Ju lutem me thoni c’mund te jete, mos valle ilaqet se kane larguar fare infeksionin,
  theksoj se jam ne perfundim te ilaqeve dhe kam akoma pak shqetesim.
  Dua te nis nje bebe patjeter, pasi kam shume deshire
  pres pergjigje

  • says

   valeria, pas perfundimit te ilaceve ju duhet te vizitoni prap mjekun qe te shikoni nese eshte larguar infeksioni apo duhet prap te vazhdohet me terapi. ke durim dhe mos nis bebe pa u sheruar nga infeksioni. Shendet dhe cdo te mire.

 256. Klaudia says

  Nje pyetje kisha ,,
  a ka raste kur nje femer eshte e virgjer dhe nuk ka gjakderdhje kur kryen mardhenie seksuale per here te pare..
  Kur ndodh kjo gje?
  Lexova ne nje gazete nje rast te tille dhe te them te drejten u cudita dhe u frikesova pak .
  JU lutem ktheni pergjigjje
  FALEMINDERIT

  • says

   Klaudia, po ka raste kur nje femer edhe pse kurr me pare nuk ka pasur maredhenie ajo ne heren e pare te saj nuk ka gjakderdhje fare. Kjo mund te ndodh per shkak se ajo ka mundur te demtoj himenin nga ndonje aksident i mehershem (p.sh duke ngar bicikleten – ndodh edhe kjo), ose nga ndonje aksident nga i cili nuk ka mund te kuptoj se ka demtuar virgjerin, ose edhe mund te nodh qe himeni vetem te shtrihet (zgjerohet) dhe te mos shkoqet fare gjat maredhenieve seksuale.

 257. elektra says

  pershendetje jam elektra, jam 24 vjec e kam kryer mardhenie seksuale dy dite mbas mbarimit te ciklit menstrual, heren e pare kisha pak gjakderdhje, heren e dyte kryeva mardhenie perseri pas ciklit, por kisha dhimbje dhe perseri gjakderdhje , te lutem a mund te me spjegoni a eshte ky nje shqetesim ?

  • says

   elektra, ka shume arsye qe mund te shkaktojne gjakderdhjen dhe dhembjet pas mardhenieve seksuale e nje prej tyre mundet me qen edhe ndonje infeksion qe ju mund te keni apo qe mund te eshte bartur nga partneri. Sidoqofte, eshte mire qe ti beni nje viziti gjinekologut. Cdo te mire.

 258. rita says

  ju lutem ka mundsi mumu pergjegj per pytjen smu kin pergjegj ju pershndet rita

 259. Majlinda says

  Harrova te ceku, gjithashtu kam edhe urinim te shpeshte dokotoreshe…te lutem me jep nje pergjegje.

 260. Majlinda says

  Pershendetje…jam Majlinda, desha te ju bej nje pyejte?…Me 17 Mars e kam pas ciklin menstrual, dhe tani e kam kohen me te 17 te ketij muaji edhe pse nuk i kam te rregullta mirpo qe 2 muaj i kam pas me date te njejte d.m.th. me te 17, andaj qe 4 dite me vie te vjell qdo mengjes edhe pasdite, a mund te jene keto shenja te hershme te shtatezanise , gjithashtu dukem e zbehte ne fytyre edhe gjinjte i kam te enjtur, thjeshte a mundet 1 jave perpara ciklit ti kem keto shenja te shtatezanise, edhe pse e kam nje ciste, ju kam bere pyetje edhe me heret rreth cistes qe e kam me keni thene ju doktoreshe se mundet mos me pengu qe une te mbes shtatezane, ju lutem me tregoni se a jane keto shenja a jo?…gjitha te mirat.

  • says

   Majlinda, cista mund te pengoj por edhe mund te mos pengoj dhe shenjat qe ke jane vertet shenja te shtatzenis por eshte pak heret e themi me saktesi se ti je shtatzene edhe pse i ke keto shenja. Duhet pak durim sepse eshte heret. Shpresoj dhe uroj te jeni shtatzene. Cdo te mire.

 261. says

  jam 24 vjeqare jam ne javen e gjasht te shtatzanis dhe kam probleme me jan lshuar gjakderdhja nihere tri dit ngjyr kafe sekret tash sot gjak i kuq si menstracion kesh te gjinekologu me tha ki gjakderdhje te brendshme a o rrezik te lutem tregom si dhe me qiti tableta utragesteron si dhe inekcia progesteron per 5 dit si dhe me tha reggjim shtrati ,bebja ne ultraza ishte mir zemra i rrehke por a esht rrezik qe kom gjkderdhje

  • says

   dieallza, gjakderdhja nuk eshte shenj i mire dhe mund te te qoj deri ne abort keshtu qe mire qe ke vizitu mjekun qe ne fillim dhe vertet te duhet pushimi (regjim shtrati). Shendet dhe cdo te mire.

 262. rita says

  pershndetje nga rita ju lutem aban muma sqaru qka asht veza fkunduar?se spe kuptoj
  flm shum per pergjijgje

  • says

   rita, cdo femer ne kohen e ovulacionit liron nje vez e cila nese takohet me spermadozoid ka gjasa qe keshtu te fekondohet dhe nese fekondohet atehere kjo quhet vez e fekonduar. Ose fekondimi i vezes mund te behet edhe me ane te IVF (In vitro fertilization) dhe me pas te vendoset prap ne miter.

 263. rita says

  pershndetje desha me ba ni pytje kan ardh mestacjonet met shtatin kum pas vetm 1gjysm tash kam do pika jam un shtatzan?nes nuk jam cila asht dita volimit.tung pershndet nga rita

  • says

   rita, ajo gjakderdhje qe ke pas mund te jet shenj i ngjitjes se vezes se fekonduar ne muret e mitres. Sidoqofte nese nuk je shatzene atehere dita ovulimit eshte mesi i ciklit menstrual. Nese ke cikel 28 ditesh atehere ditet 13,14,15 jane me te mira. Shendet dhe suksese.

 264. vjollca says

  tung kam nje pytje jetoj ne ch kam qen te gynokoloki meka ber testin e urines meka dal pozitiv midha do tableta utrogestan 200 mg metha mjeku vjen mas 2 jave ne kontroll po une skam kur fare shenja te shtatzanis amundet me qen shtatzan apo jo atregon testi vertet se si thojn grat merr vesh ne vjellje apo mu gerdit apo gjoksi met dhimt une smarr vesh kurr nisend ju pres pergjigjjen flm

  • says

   vjollca, edhe pse nuk ke asnje shenj nuk do te thote qe nuk je shatzene. Nese testi te ka dal pozitiv atehere gjasat jane te mira qe ti vertet je shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 265. diana says

  Sa eshte e preferueshme qe ta perdorim Uvin Cajin kunder ftohjes se kanaleve urinare?.

 266. yllka says

  un jom shtatzan jom ne mujin e 3-të,a muj me dit pse te gjitha senet mu ka gerrdit nuk po muj me hanger asgjë,a muj me dit pse?

  • says

   yllka, disave ju ndodh e kunderta ju shtohet apetiti dhe kan deshire te han gjithcka e disa tjera kane probleme sikur ti dhe kjo ndodh per shkak te ndryshimit hormonal qe ndodh ne trupin tuaj. Thjesht mundohu qe pak nga pak gjat tere dites te hash. Nuk eshte e thene qe te hash 3 hire ne dite por mund te hash ka te sillesh nga pak. Keshtu nuk e mundon veten dhe ne te njejten kohe edhe ushqehesh sepse te duhet tash me shume se kurr. Shendet dhe cdo te mire.

 267. says

  Pershendetje,jam ne muajin e pare te shtatzanis dhe kam disa probleme te vogla shendetsore,me dhemb koka dhe veshi i djath,a a esht i demshem po ta pi nje paracetamol si dhe pika per veshe ajan te demshme andikojn negativisht najsne

  • says

   linda, gjat shtazenis duhet pasur kujdes me ilacet e ndryshme sidoqofte nje paracetamol ne rastet kur te dhem koka mund te merret por nuk duhet te teprohet. E a per dhembje veshi mund te perdoresh pikat nese ato jane qe te ka pershkruar mejku pas vizites. Cdo te mire.

 268. vlora says

  a ka mundesi pas hedhjes se spermes n vagin te del nje pjes e saj jasht fjalen e kam per te mbetur shtatzan duke qen e shtrir nje pjes doli jasht

 269. TINA says

  Mirmrama kam nje pytje Admin jetoj ne ch kam qen te gynokoloki meka ber nje test te shtatzanis meka dal pozitiv dhe mika dhan do barna utrogestan 200 mg metha mjeku qe je shtatzan veq me test po une skam as pak ndjenja te shtatzanis amundet meqen shtatzan ajo se nuk marr vesh send as kam dhimbje gjoksi apo vjellje andodh ko qe tejam shtatzan se mebani termin mas 2 jave tha vish ne kontroll edhe eshofi sa jav kije une spo beseoj qe jam shtatzan atrekon testi vertet shtatzanij apo jo me trego ju lutem pres pergjigjje tung

  • says

   TINA, vetem pse nuk ke shenja qe je shtatzene nuk do te thote qe nuk je. Testi ne te shumten e rasteve eshte i sakte dhe ti po besoj se vertete je shtatzene. Sidoqofte, ke durim dhe pas dy jave ne viziten e ardhshme do ta kuptosh me mire nese je shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 270. says

  Faleminderit shum shpresoi edhe une
  miirepo jam pak ne merak se kam qen t e gjinekologia dhe me kontrolloi me ultraza dhe me tha qe ka diqka trash esht po nuk po vrehet mir se vetem 3 jav ikom edhe ja tregova edhe asaj testin qe me dul dy vija ,njera e kuqe nalt dhe me posht ekuqe me e zbeht
  Dhe mjekja me ka shkru aty diagnoza graviditas 1 dhe me qiti vitamina folan
  a jam me t e vertet shtatzane apo ska desht me me shqetu mjekja me me tregu per arsye se e kom vrejt shum heret
  flm shum une prap eneggjellushja

  • says

   engjellushja, nuk mund te them saktesisht nese vertet je shtatzene sepse une nuk mund ta di por sipas te gjitha gjasave ti duhesh te jesh shtatzene sepse pervec simptomave te shtatzenis qe ke ti gjithashtu ke edhe testin pozitiv e kjo tregon se ti duhesh te jesh shtatzene. Prap po te them se sigurt nuk mund ta dim askush deri sa te mos verehet fryti mire me ultraze e kjo ndodh mbas 5 javeve te shtatzenis. Te uroj cdo te mire.

 271. diana says

  une jam 19 vjeqare ,kam pasur dhembje te kurrizit 4-5 muaj tashme qe 6 muaj jam mire ,a ndikon kjo ne shtatzani

  • says

   diana, nuk besoj se dhembja kurrizit ndikon ne shtatzeni por e kunderta mund te ndodh, pra shtatzenia te ndikoj ne kurriz qe mund te shkaktoj dhimbje per shkak te peshes qe shton si rezultat i shtatzenis. Aha, e shoh tash arsyen ne pytjen para kesaj… jo nuk besoj se dhimbjete kurrizit te ndikojne qe ti te mos mund te mbetesh shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 272. diana says

  Jam 20 vjeqare kam pasur problem me unazat e shpines,tash jam mire,dua te ngelem shtatzane ,po a eshte ky ndonje problem qe nuk mundem te mbes shtatzane,apo mund te kem problem gjate shtatzanise .ju pershendes.

 273. says

  Pershendetje
  Jam 24 vjeqare qe 1 vit e gjys jam duke tentuar te ngelem shtatzan por pa sukses,kete muaj me jan vonuar 7 dit menstracionet ika ber e tri teste triat me kan dal pozitive njera vi me e kuqe tjetra vi me e zbeht .shenjat ikam gjoksin e fryr zmadhuar lenduar.ligshtim,humbje oreksi etj ajam shtatzane apo jo .
  Faleminderit

  • says

   engjellushja, sipas shenjave qe keni ju dukeni te keni mbetur shtatzene dhe shpresoj e uroj qe je. Cdo te mire.

 274. kybra says

  MFALNI PO PRES PERGHIGJE ME FALNI NESE JU SHQETSOJ POR KAM NEVOJ PER NDIHMEN TUAJ FALEMINDERIT

  • says

   kybra, më tregon nëse të jam përgjigjur më herët se nuk kam mundur të kyçem në internet për ca ditë dhe të përgjigjem në shumë pyetje që më janë bërë gjatë këtyre ditëve.

 275. lauresha says

  pershendetje

  me 1 mars pata abort spontan dhe gjat gjith kohes diku 2 jave kam pas gjakderdhje ju pata pyetur qe kur mundem te mbes shtazan me patet than qe mundem te provoj menjeher pasi mestruacioneve me 28 mars me kan ardh mestracionet mos ndoshta nuk eshte mir dicka se me 1 mars pata abort spontan dhe gjakderdhja me ka zgjat 2 jave tash prap me 28 me kan ardh mestracionet

  me respekt

  • says

   lauresha, ajo që kam dashur të them është se në momentin që kthehet cikli ti mund të mbetesh shtatzënë dhe kjo është e vërtetë. Ti mund të provosh por zakonisht rekomandohet që të pritet 2 cikle e të provohet më pas. Të përshëndes dhe uroj çdo të mirë.

 276. kybra says

  mirmbrama zotri admir esht hera e par qe po shruaj ne kete tem kam nje problem qe dua ta konsulltoj ketu ciklin menstuacial e kam 28 ditore para keti muaji d.m.th ne muaji shkurt kisha menstruacionet me date 6 si regullish mirpo un dua te ngelem shtatezen provoj se 5 muaj qe te mbetem por nuk kam mundur kam pasur mardhenie afer se gjdo dit por kot ajo qe me shqetson eshte se ne muajin e dyt pasi qe i kisha menstoacionet me daten 6 prap kisha menstoacione ne daten 27 dhe me nuk kam pasur deri me tani menstuacione dhe me befason diqka se me derdhet nje material shum i bardh nga trupi dhe nje radhe gjat mardhenieve kisha derdhje te shumte nga ky material i bardh dhe me shqetson ju lutem mund tju gjeni ndonje pergjigje ketyre problemeve ..

  ju falemiderit shum
  me respekt
  kybra

  • says

   kybra, ai material i bardhë ndryshe në popullatë njihet si menstruacione të bardha. Nëse kanë erë të keqe dhe janë të trasha atëherë këtu kemi të bëjmë me ndonjë infeksion dhe për këtë arsye të sugjeroj ti bësh një vizitë mjekut e ai/ajo të tregon më mirë pas kontrolles. Të përshëndes dhe kërkoj falje që nuk ka mundur të të përgjigjem më herët.

 277. Sana says

  pershendetje,
  jam 28 vjeqare,dhe jam e fejuar.Kam nji pyetje shum delikate dhe besoje se kerkon skjarim te gjere per tua bere juve ma lehte qe ta kuptoni esencen e pyetjes qe ma vone une te marre pergjgjejen e duher dhe shum shum me randesi per mua.
  Une kam vuajt nga Epi.per disa vjet me radhe ,kam perdore tableta fenobarbiton sa kam qen femi dhe ma vone tableta tjera .periodat qe i kam perdore barnat anti EPI. . dmth qe nga 2004 nuke kam pas ma sulme.
  per semundjen time nuk kam bisedu ende me te fejuarin tim,po mua me intereson ta di se a kam me pas problem me mbet shtatzen si dhe a do te ket pasoja fryti si shkak i perdorimnit te mehershem te ktyre barnave,si dhe qka duhet une te beje per ta bere te sigurte kete para se te mbes shtatezen.
  Shum faliminderit.S

  • says

   Sana, Defektet e lindjes ndoshta jane paksa me te zakonshme tek foshnjat e nenave qe marrin fenobarbiton gjat shtatzenise se sa tek ato te cilat nuk marrin. Sidoqofte, shumica e grave te cilat marrin fenobarbiton kane lind femij te shendetshem dhe normal. Por rreziku esthe paksa me i larte tek ato gra te cilat marrin me shume se sa nje medikament kunder krizave epi. Te gjitha grate shtatzena duhet te marrin acid folik nga 400 mcg ne dite per te parandaluar defektet e njera prej tyre qe njihet me se shumti quhet spina bifida. Keshtu qe merr acid folik nese nuk je duke marre.
   Nuk kam dijeni qe ky medikament ndikon qe ju te mos mbeteni shtatzene dhe nga vet fakti qe pak me lart e tham se shume gra kan lindur femij te shendetsem dhe normal edhe kur kan perdor kete medikamet gjat shtatzenis do te thote se ato kan marr kete edhe para se te mbeteshin shtatzene. Edhe nje here po te them se niveli i rrezikut qe femiu te lind me ndonje defekt rritet nese perdoret ky medikament por nen kujdesin e mjekut dhe duke perdore nje diete te balancuar dhe kujdes te shtuar ju besoj se do te lindni nje femij te shendetshem dhe normal. Uroj dhe deshiroj cdo te mire per ty.

 278. leta says

  pershendetje desha te ju pys se : une qe prej dates 29 dhjetor nuk kam pas mestracione deri me daten 15 mars, tash me kan ardh po sot osht dita e 11 e mua prap po me vin po ngapak jo ne sasi te madhe. Qka mundet me kan kjo? ju pershendes

  • says

   leta, ndoshta eshte ndonje crregullim apo nese je shtatzene atehere nuk eshte shenj i mire… sidoqofte, une nuk mund te them se eshte kjo apo ajo dhe per kete ben mire te vizitosh nje gjinekolog e te shohesh se per cka eshte fjala. Te pershendes.

 279. sara says

  mir dita i nderun doktor desha me ba nje pytje aa sht e veretet qe gjat mardhaniev seskuale mos pea as gjak as dhimt .edhe aka munsi me kan kjo prej trashigimje se edhe nana edhe motrat e mija e kan pas ket problem ju faleminderit per mirkuptim

  • says

   sara, ka mundësi pse jo por se sa është trashëguese kjo nuk e di, ndoshta edhe mund të jetë. Por gjatë jetës një femër mund ta humb virgjërinë edhe pa pasur kurrë seks me dikë. Kjo mund të ndodhë gjatë ndonjë aksidenti si ai i ngasjes së biçikletës ose gjatë prekjes me dorë ose edhe gjatë mardhënieve mund të ndodhë që himeni të mos shkoqet por të shtrihet (zgjërohet), por kjo nuk do të thotë se je e pa virgjër. Të përshëndes.

 280. Ondra says

  Nuk me je pergjigjur pytjes sime zoteri doktore, qe te kam thene a eshte normale qe 7 dite para dates se cikelit te me vijne cikli i radhes, P,sh e kam pas cilelin ne mujin e kaluar me daten 20 kurse ne mujin qe do te vie me vine me daten 13 ose 14. 7 dite me heret, a mundesh mem tregu se cka eshte problemi qe nga fillimi i pubertetit me kan ardh keshtu. As nje here crregullim skam pas

  • says

   Ondra, mund te jet thjesht crregullim kjo eshte cka mund te them tani. Sipas asaj qe po tregon ti del se ke cikel 23/24 ditesh dhe kjo mund te jet thjesht cikel menstrual i shkurt qe tani e tutje mund ta keni. Sidoqofte, bej nje vizit gjinekologes dhe shiko nese dyshon dicka. Te pershendes

 281. Lindi says

  jam 19 vjec dhe gjoksin nga te dy anet e kam pak sa si te fryer.me shqeteson kjo,cila mun te jet arsyeja? me respekt Lindi

  • says

   lindi, nese eshte vetem njeri gjoks ateher ben mire te kontrollohesh e nese jane e qe te dy dhe eshte fundi i ciklit menstrual dhe pret menstruacionet atehere kjo mund te jet si shenj i fillimit te ciklit te ri menstrual apo edhe te shtatzenis nese ke pas maredhenie koheve te fundit. Cdo te mire.

 282. merita says

  jam merita pershendetje per ju.desha te pyes kur bje seks kam djegsim ne brendi te vagines jam e fejuar dhe nuk bej seks shpesh por edhe kur bej kam po at djegsim dhe nuk po ndi knaqsi gjat aktit seksual tani edhe 3 a 4 dit kam at djegsim edhe kur une nuk bej seks ky preoblem me asht lajmru qe 1 muaj ne brendi kam skuqje djaksim ku asht problemi ime me trego pres pergjegjje nga ti dhe ju pershendes

 283. bruno says

  pershendetje,,jam nje cun dhe doja te dija 2 gjera ne qoftese eshte e mundur,,1 si mund ta di qe nje femer eshte e virgjer por me detaje te sakta dhe te kuptushme,,2 dhe ne mardhenje me nje femer qe eshte shtatzene nga cili dhe deri ne cilin muaj te shtatzanise mund te kryhet mardhenje seksuale,,nqs keni mundesi nje shpjegim,,ju lutem pergjigjen ma nisni ne kete adrese,,….[email protected].faleminderit per mirkuptimin,,gjitha te mirat

  • says

   bruno, menyren me te thjesht per te zbuluar nese nje femer eshte e virgjer e dime te gjithe, sidoqofte, kjo nuk eshte tregues i sakt, sepse nje vajz mund te ket humbur virgjinitetin e saj duke ngar biciklet, kjo ndodh, ose edhe maredhenie me gish ose edhe me dike qe ka pas madhesi te vogel. Gjaku qe del kur humbet virgjiniteti eshte treguesi me i mire por kjo mund te ndodh edhe atehere kur nuk femra nuk eshte e virgjer dhe ben seks te ashper (jo te ngadalshem). Me fjal tjera, nuk eshte gjaku gjithmon tregues 100% i virgjeris se nje femre ashtu sikur nuk mund te thuash se nje femer nuk ishte e virgjer nese nuk kishte gjak gjat maredhenieve.

 284. lauresha says

  pershendetje te nderuar

  me 1 mars kam pas nje abort spontan femija ka qen 11 muajsh me nje mars kam ba nje pastrim te gjinkologu prej nje marsi kam pas gjakderdhje mjeku me ka than se eshte normale po mume ka kap si nje far ligshtimi cka eshte kjo dhe me interesoj mundem te di kur mundem te mbes shtazane ky eshte aborti i dyte mbrenda 10 muje qe e kam pas te dyja i kam pas spontan,nundem te di kur mundem te mbes shtazane me respekt

  • says

   lauresha, nje abort per te perfunduar plotsisht ne menyre natyrale zgjat nga 7 deri 14 dite. Ka dietet e fundit gjaku fillon te venitet dhe nuk guxon te jet i shumte. Ne momentin qe ktheheni ne cikel normal menstrual, dicka qe ndodh zakonisht pas 5 apo 6 javeve, ju mund te provoni prap qe te mbeteni shtatzene. Te pershendes dhe uroj suksese.

 285. says

  tung jan anna jam 19 vjeqare jam martu qe 3 muj.po kam deshir te mbes shtatzan,e me 30 janar e kam pas mestracionet tonashi ne muajn shkurt me erdhen pak ngjyr kafje ama kret pak tashti ne muajn mars me thimti fundi barkit e shpina te nesrit me erdhen mestracijonet me daten 15 mars si esht emudshme mem ardh tonashi ne muaj mars ne shkurt jo
  ju lutemi kthemani pergjigjen nese bon se jam bo merak shum e ju kaloni sa me mir tyng nga anna flm

  • says

   anna, kjo mund te jet abort spontan qe ndodh tek shum gra. Prandaj vizito gjinekologun dhe, edhe pse dyshoj se duhet te jet abort spontan, le te shikoj ai/ajo kjo eshte me mire per ty. Te pershendes.

 286. valeria says

  pershendetje
  ju uroj shume per kete gje qe po beni, pasi mendoj se eshte shume i nevojshem per njerezit te cilet nuk kane ku te pyesin per te tilla gjera, dhe une kisha nje pyetje.
  Kam 3 muaj qe perpiqem te ngel shtatzene, dhe kemi pas mardhenie dhe ne mes te cilklit menstrual, dmth, me vijne 3 dite rrjesht, kemi kryer mardhenie pas ketyre 3 diteve , dhe kam pas gjakderdhje ne ne diten e 8 te ciklit ku dhe mbaron, a ka mundesi te mbetesh shtatzene gjate kesaj periudhe, dhe a ka ndonje ndikim nese mbetesh me barre gjate ciklit
  ju falenderoj dhe pres pergjigje.
  gjithe te mirat

  • says

   valeria, gjasat qe nje femer te mbetet shtatzene kur ka menstruacione jane te veshtira por jo krejtesisht te pamundura dhe nese mbetesh shtatzene keshtu atehere edhe kjo duhet te jete si krejt shtatzenit tjera noramle. Ditet me te mira kur nje femer mund te mbetet shtatzene jane ato ka mesi i ciklit menstrual. Te themi se ke cikel 29 ditesh ateher ditet me te mira per ty do te ishin 14,15,16 dhe 17. Gjat ketyre diteve besohet se nodh ovuimi dhe lirohet veza e cila pllenohet nese ndonje spermadozoid gjedej andej pari kur kjo lirohet. Te pershendes.

 287. berti says

  faliminderit dok. 12 javesh eshte sa me saktesi e jep sa dite eshte gabimi te lutem se jam ne gjendje se une kam be me te me 14 ekoja me tha se eshte njgit me 11 dhe jam shume ne stres se sisha ketu me rrespekt berti

  • says

   berti, sa me heret verehet aq me e vogel eshte mundesia e gabimit dhe keshtu mund te luhatet 5 dite para ose mbrapa. Sa me shume qe zhvillohet fryti ne ditet ne vazhdim aq me shume rritet mundesia e gabimit te caktimit te dates se ngjizjes. Shpersoj se te kam ndihmuar tash sadopak. Uroj tgjitha tmirat

 288. shqipja says

  pershendetje jam shtatzane dhe kam disa dhimbje ne stomak nga ana e djatht qka mendoni ju edhe femija im gjendet krejtsisht ne anen e djatht a eshte normale apo qka eshte
  fleminderit

  • says

   @shqipja, ndoshta mund te jen thjeshte dhimbje te zakonshme te shtatzenis, por nese shpeshtohen dhe behen me te padurueshme dhe per te qene me te sigurt se asgje serioze nuk eshte, atehere vizito gjinekologun. Shendet dhe te mira.

 289. berti says

  pershensetje doktor te gjitha komentet i lexova nuk po gjej ate qe me mundon kam kryer mardhiane me 14 15 16 dhe u largova. te dashures time i kishin ardh me 10 ‘3dite’ me thot qe jam ahtatzene aka mundesi..vajtem te dortori beme eko me thot me eko a edi ekoja fiks kur eshte ngjite se me tha qe i bie me qen me 11 kure ajo ishte me ato

  • says

   berti, ekoja e ka veshtire me se pari te zbuloj shtatzenin ne javet e para dhe as qe mund te verehet. Vetem mbas 5 javeve te shtatzenis eko (ultrazeri) mund ta verej shtatzenin. Nese verehet fryti atehere eko mund ta di perafersisht se kur eshte ngjit.

 290. says

  Pershendetje Dr, kam ber kontrole te hormoneve me kan dal shum te larta kam filluar terapi me barna Bromocriptin-CT 2,5 mg terapija duhet te zgjas
  3-6 muaj pse kaq gjat dhe desha te pyes a ka ndonje metod tjeter natyrale per uljen e hormoneve po ashtu mar dhe bekompleks B desha ta di sa jan shansat per shtatzani gjat terapis?
  Tung

  • says

   Drita, asgje nuk mund te thuhet me 100% se do te funksionoj por nga shume raste te tilla shumica kan sukses dhe mbesin shtatzene e lindin. Ne menyre natyrale do te merrte shume me gjate dhe duhet ndryshime ne lifestyle. Te pershendes dhe te uroj suksese.

 291. seba says

  pershendetje nje pytje jam shtat zan edhe ikam ba kontrollat me than se je mir por midisi pom mundon a pershkak te shtat zanis apo jo ju flm per mirkuptim

 292. indira says

  pershendetje doktor,jam shtatzan ne muajin e 6 dhe perdori ala spermen a isht e rrezikshme, deri kur duhet mu perdor sperma gjat shtatzanis

  • says

   indira, njehere si te mbetesh shtatzene ma nuk ke nevoj per sperm por edhe e demshme nuk eshte edhe nese perdoret. Vetem se ne 3 mujorin e fundit te shtatzenis dueht pasur kudjes sepse sperma ka prostagladins dhe keta nxisin lindjen e mund te ndodh qe te lindesh para kohe. Keshtu qe kujdes ne 3 muajt e fundit. Shendet dhe cdo te mire.

 293. lena says

  pershendetje doktor kam nje pyetje jam shtatzen por mbasi ta lindi ket femije nuk deshiroj te lindi me.kam deshir me u lidh mbas lindjes qka me kishe preferu ti ate lidhem ose jo aka munsi me pas pasoja ma von me u nis ndonje semundje nga lidhja mbrenda te lutem me trego te pershendes nga zemra desha mendimin tend qka pome preferon ate lidhem.aka ndonje rrezik.

 294. anna says

  falmenderit per keshillen desha te ceki se folikulat gjat kontrollave qe kisha ishin te madhesive te ndryshme pra 8,10,e me e madhja 11.47 mm
  mjeku me ka udhezuar te perdor cikloproginova,keto dite po presi te kem ciklin dhe ne diten e 3 do filloj te perdor cikloproinov per gjat 21 diteve ne vijim mirepo deshta te pyes a mundem pastaj ket muaj te provoj te ngel shtatzene apo qka me preferoni ju dhe sa jan gjasat qe me nje perdorim te atyre te mbes shtatzene sepse kam shum deshire un tani qdo dite po perdor acid folik dhe vitamina b-complex
  pune te mbare juve

  • says

   anna, sigurisht se mundesh dhe arsyeja pse përdorni këtë terapi është për të arritur madhësinë e dëshiruar të folikulave. Prandaj mund të provosh të mbetesh shtatzënë. Shëndet dhe suksese.

 295. rudi says

  doja te pyesja e helmon qumshti femin kur nena bie shtasan me femi ne gji dhe si mund ta kuptojm qe jam shtazan para testit sepse testi del per 7 dit me von kurse femija po pi nga ky qumesht mund te me shpjegoni ju lutem sa me shpejt

  • says

   rudi, po te isht ashtu atehre shume nena me mijera vite qe kan lind perderisa femiune tjeter kane pas ne gji do ti helmonin femijet e tyre. Sa per helmim mos u friko e nese ke durim atehere prit edhe pak dhe me pas bej testin apo vizito mjekun qe te shohesh nese je shtatzene. Te pershendes.

 296. lena says

  pershendetje nga zemra doktor. desha nji pyetje jam shtatzen. dhe mbas kesaj lindje nuk deshiroj me femije desha te pyes se kurta lindi ket femij a mundem me u lidh mrena a mundem me pas ndonje pasoj ma von te lutem ma jep pergjigjen tende se poe pres me trego ate lidhem ose jo qfar me kishe rekomanduar ti . faliminderit shum shum nga ti pun te mbar.

 297. suela says

  mirmbrema pershednetje doktor shpresoj qe te jeni mir?faliminderit shumm per pergjigjejen,se bashku me kete pergjigjejen qe te kam kerkuar kjo ka qen ajo qe me ka shqetesuar me shum por edhe nje gje desha te ju pys a ndodh qe nuk eshte shkaterruar himeni dmth ende nuk eshte prish virgjinitetit sepse nuk kam perjetu dhimbje e per hemoragji nuk kam mujt em vrejt se kam qen me cikel a ka mundesi qe ende nuk ka ndodh prishja e virgjinitetit?…shpresoj qe te mos ju merzis me keto pytje qe po ju bej!….uroj qe kjo leter te ju gjej mir dhe pres pergjigjejen tende……kaloni nje nat te mir suela

  • says

   suela, ti konsiderohesh e virgjër deri në momentin kur ke marrëdhënie seksuale. Fakti që nuk të është shkoqur himeni ose nëse është shkoqur dhe ske mundur ta vëresh nuk të bënë të virgjër. Nëse nuk të është shkatërruar deri tash atëherë mund të ndodhë që gjatë marrëdhënieve seksuale në ndonjë herë tjetër shkoqet dhe ke at ndjesin e humbjes së virgjinitetit. Të përshëndes.

 298. anna says

  pershendetje
  falmenderit per kohen tuaj se pari
  deshta t ju pyes s mund te mbes shtatzene me folikula 8 10 e 11.47 mm
  sepse dr ne kontrolle me ka then qe ato duhet te jen ne madhesi 14 deri 18 mm per te mbetur shtazene flm
  jam bere shum merak

  • says

   anna, jo të gjithë folikulat janë të madhësisë së njëjtë. Madhësia e një folikuli të pjekur gjatë ovulimit është zakonisht nga 10 deri 18mm. Me madhësinë e tashme që ke gjasat i ke të vogla dhe duhet biseduar me mjekun tuaj se çka mund të bëni për të përmirësuar gjendjen. Disa medikamente ndikojnë që folikuli të arrij madhësin e dëshiruar. Ato lirojnë hormone në momentin e duhur dhe i ndihmojnë trupit sikur të ishte e natyrshme. Kështu që bisedo prap me mjekun. Shëndet dhe çdo të mirë.

 299. lena says

  pershendetje doktor. kam nje pyetje jam shtatzen ne muajin e 2 kam shum lodhje shum qka mendoni keto shenja ame tregojn per djal ose vajz ju lutem ma jep mendimin tend te pershendes dhe pun te mbar .

  • says

   lena, nuk eshte kollaj te tregohet gjinia vetem me ane te ketyre shenjave dhe menyra me e mire per te zbuluar gjinine sot eshte ajo me ane te ultrazerit.

 300. Majlinda says

  Pershendetje doktoreshe, desha te ju bej nje pyetje e kam nje ciste ne anen e djathte prapa mitres 5.8×2.0 cm, ciklin se kam te rregullt per shkak te ketij problemi qe e kam, edhe nuk e di as kur e kam kohen e ovulimit edhe thjeshte akoma nuk kam pas rezultat ne shtatezani qe 7 muaj, kam bere kontrolle tek gjinekologu edhe me ka thane qe nuk eshte e rrezikshme,me ka thene qe ti bej edhe analizat, a mund te jete e rrezikshme kjo ciste doktoreshe dhe qfare metodash mund te perdoren per eliminimin e cistes perpos (me operacion), te lutem me trego doktoreshe se a mund te mbes shtatezane edhe me keto probleme qe i kam edhe qfare me kishe sygjeruar…te lutem me kthe pergjegjen sepse jam paksa e shqetesuar, ju pershendes shume Majlinda.

  • says

   Majlinda, zakonisht ato nuk janë të rrezikshme ose të themi ndryshe rrallë herë janë të rrezikshme nëse diagnostikohen si i parrezikshëm. Dhe fakti që gjendet në pjesën e jashtme të murit të mitrës kjo edhe më pak e pengon shtatzëninë. Disa prej tyre largohen vetvetiu e disa nuk largohen edhe pse nuk janë të rrezikshëm. Kështu që kohë pas kohe duhet përcillet gjendja dhe nëse besohet se pengon si në shtatzëni ashtu edhe shkakton probleme tjera atëherë duhet larguar me operacion. Operacion që kryhet me laparoskopë dhe jo i vështirë. Të përshëndes dhe të uroj çdo të mirë.

 301. says

  Pershendetje Dr, desha te pyes pas menstracioneve kurr kam mardhenje seksuale me partnerin kam djeksim te shoqeruara me pak dhimbje me duket sikur esht ngushtuar vagina pse ndodh kjo para abortit nuk ka qen keshtu kam pyetur gjinekologen me esht pergjigjur esht normal desha ta mar dhe mendimin tuaj ju uroj pun te mbar
  Tung

  • says

   Drita, kjo mund të jetë edhe për shkak to ndonjë infeksioni të mundshëm të traktit urinar. Prandaj, nëse çdo herë ke këtë ndjesi gjatë mardhënieve vizito ndonjë urolog dhe shiko mos ndoshta ke ndonjë infeksion të mundshëm.

 302. seba says

  pershendetje jam shtat zan dhe meka ra ni flam eme pengon bre naj sen ajo 2 jam shtat za

 303. teuta says

  jam teuta desha te pyes se jam emartur kam dy vajza por i kam ber me operacijon por qe 3 vjet nuk kam dasht te mbes shtatzan tash po dua te mbes po po deshroj te kem nje djal me trego si mundem qe te mbes shtatzan dhe te jet nga ana mashkullor se per shkak te operacijonev po e dua te jet djal. se si duhet te beje seks dhi si te jes shtatzan dhe te jet shtazanija djal.ndoshta me kupton pyetjen me respekt per ju teuta

  • says

   teuta, nuk di çfarë të them sepse pak mund të bëhet që të sigurohet gjinia e dëshiruar. Kam parë disa komente këtu që përmendin mënyra të ndryshme për të arritur gjininë e dëshiruar por në këtë punë asgjë nuk ka të sigurt. Në disa shtete evropiane dhe në Amerikë më duket se ekzistojnë klinika që bëjnë ndarjen e spermave. I largojnë ato femërore dhe kështu duke i lënë vetëm ato mashkullore. Kjo ndoshta duhet të jetë mënyra më e sigurt. Mos harro të lexosh edhe komentet në postin 7 këshilla si të mbetem shtatzënë. Shëndet dhe suksese.

 304. Majlinda says

  Pershendetje doktoreshe, desha te ju bej nje pyetje e kam nje ciste ne anen e djathte prapa mitres 5.8×2.0 cm, ciklin se kam te rregullt per shkak te ketij problemi qe e kam, edhe nuk e di as kur e kam kohen e ovlimit edhe thjeshte akoma nuk kam pas rezultat ne shtatezani, kam bere kontrolle tek gjinekologu edhe me ka thane qe nuk eshte e rrezikshme,me ka thene qe ti bej edhe analizat, a mund te jete e rrezikshme doktoreshe edhe qfare metodash mund te perdoren per eliminimin e cistes perpos (me operacion), te lutem me trego doktoreshe se a mund te mbes shtatezane edhe me keto probleme qe i kam edhe qfare me kishe sygjeruar…te lutem me kthe pergjegjen sepse jam paksa e shqetesuar, ju pershendes shume Majlinda.

  • says

   Majlinda, ato nganjëherë largohen vetvetiu, cista është si një ballon i mbushur me ujë, shpërthen dhe largohet me menstruacione. Ka raste kur ato nuk shpërthejnë dhe duhet ndihmuar me ndonjë terapi. Rrallë herë (shumë rrallë) din të jenë të rrezikshme dhe në momentin që largohet sigurisht se edhe kthehet cikli i rregullt menstrual. Kjo është për cistën por ndoshta ajo që po mendon nuk është cist por miom (fibromioma) që gjenden në murin e jashtëm të mitrës. Kur miomi gjenden në murin e jashtëm të mitrës edhe më pakë pengon në shatzëni. Zakonisht janë të parrezikshëm por duhet përcillen. Të përshëndes dhe të uroj çdo të mirë.

 305. nora says

  te lutem doktor ma ktheni pergjegjen qe pe pres pa durim faliminderit.nora

 306. suela says

  pershednetje e dashura doktoresh i pash keto pytjet e shum femra dhe meshkujve ketu po ashtu me dhan shum siguri edhe pergjigjejet e tua…ngas edhe uen desha te te pyes per nje gje.pytja ime eshte kjo:Une per here te par kam pas mardhenje me partnerin tim ne moshen 23 vjeqare por ajo qka em shqeteson eshte se kur uen kam bo mardhonje kam qen me cikel menstrual a ndodh qe himeni te zgjatet gjat ciklit dhe nuk eshte shkatrru kjo cip pasi qe nuk kam mundur me pa reaksionet me gjakderdhje sepse kam qen me cikel dhe a eshte kjo noj rrezik per organizmin tim?pres pergjigjejen tende dhe te pershende perzemersisht………me falni paskam gabura mendova qe jeni femer nejse ndoshta nuk do me merrni per te keqe ju pershendes zotri doktorr…..pres pergjigjjen tende sepse jam shum e shqetesuar…..

 307. suela says

  pershednetje e dashura doktoresh i pash keto pytjet e shum femra dhe meshkujve ketu po ashtu me dhan shum siguri edhe pergjigjejet e tua…ngas edhe uen desha te te pyes per nje gje.pytja ime eshte kjo:Une per here te par kam pas mardhenje me partnerin tim ne moshen 23 vjeqare por ajo qka em shqeteson eshte se kur uen kam bo mardhonje kam qen me cikel menstrual a ndodh qe himeni te zgjatet gjat ciklit dhe nuk eshte shkatrru kjo cip pasi qe nuk kam mundur me pa reaksionet me gjakderdhje sepse kam qen me cikel dhe a eshte kjo noj rrezik per organizmin tim?pres pergjigjejen tende dhe te pershende perzemersisht………

  • says

   suela, ska lidhje për gabim. Sigurisht se ka mundësi që himeni të zgjatet si gjatë menstruacionet ashtu edhe kur nuk jeni me to. Por ndoshta për shkak që keni qenë me to juve nuk keni mundur të vëreni nëse vërtetë është shkoqur dhe nuk është zgjatur. Nuk të ka ndodh vetëm ty të kesh marrëdhënie gjatë menstruacioneve dhe për këtë mund të them se nuk është edhe aq rrezik. Por, unë rekomandoj dhe mendoj së është e udhës që marrëdhëniet seksuale të shmangen krejtësisht gjatë menstruacioneve. Të përshëndes edhe unë ty e gjithashtu të dëshiroj shëndet dhe suksese.

 308. linda says

  mirdita z doktorr admir. kam nje pyetje per ju ju lutem pergjigjmu jam shtatzen ne muajin e 2 kjo esht lindja e 3 femijen e mbram ekam 10 vjeq po tash pokam frik ne lindje mbas 10 vjeteve a thua dote kem problem nelindje a esht zor te lindesh mbas 10 vjeteve . ju lutem me jep pergjigje te pershendes shum pun te mbar .

  • says

   linda, asgje ndryshe nga lindja e pare, gjithcka duhet te jet e njejte vetem nese ke ndonje komplikim apo gjendje paraprakisht qe mund te shkaktoj ndonje problem. Perndryshe gjithcka do te jet si herave tjera. Te deshiroj shtatzeni te shendetshme dhe cdo te mire.

 309. barhia says

  ju falenderoj per pergjigjien dhe kerkoj falje por nuk e di saksisht qa me kan ber por kan then se te kemi lidhur me siguri kan ber heqjen e vezoreve por deshiroj ta di nese esht kjo diqka e rrezikshme per shendetin sepse un e di si ma nuk muj me lind por kam frik mos mun te me paraqitet ndonje semundje sepse jam 32 vjeqare dhe deshiroj ta di sepse deri tash kam qen mir pa probleme faleminderit per mirkuptim

  • says

   barhia, nuk besoj se mund te kesh ndonje rrezik nese te jan larguar vezoret. Sidoqofte, nese nuk po ndihesh mire une te sugjeroj te vizitosh gjinekologun dhe te kuptosh nese ke ndonje problem e gjithashtu te pysesh qe te kuptosh saktesisht nese te jane larguar vezoret apo thjeshte te jane lidhur. Te pershendes.

 310. Tina says

  pershendetje deshta te pyes cikli mesntrul me zgjat 30 dit a mundem ta di se kur eshe koha e ovulimit
  Flm.

 311. barhia says

  peshendetje . para 3 viteve e kam pasur lindjen e fundit kam lindur me prerje cezarjane apo si e quani ju , edhe kam bërë lidhjen e vezoreve apo heqjen s’po e di a paraqet rrezik diqka qka me kishi kshillu ju . falemnderit .

  • says

   barhia, nuk po di saktesisht se cka ke bere sepse nese ke bere heqjen e vezoreve atehere si do te mund te lindesh nese nuk ke vezore per te prodhuar veze? Ndoshta po mendon ke bere lidhjen e gypave (te ne thojne spiralen) e kjo eshte dicka tjeter dhe behet vetem per te parandaluar shtatzenine. Nganjehere kjo din te paraqes probleme por ne pergjithesi eshte e sigurte dhe mbon ndaj shtatzenise me mire se gjithcka tjeter. Te pershendes.

 312. caki says

  persihendetje i doktor ne disa raste kur bei seks i ndihet er e keqe kumund te qendroi problemi edhe neet shumten e rasteve ka dhembje te pershendes pres pergigje

  • says

   caki, mund te jet problemi me ndonje infeksion si yeast infection. Nese ka edhe menstruacione te bardha te cilat kundermojne atehere eshte mu ajo qe po them. Sidoqofte, ju sugjeroj te vizitoni mjekun e te shikoni me mire se cka eshe ne pytje. Ju pershendes.

 313. says

  Pershendetje Dr, ne kontrolen e fundit te gjinokologja me tha pasi qe githqka esht ne rregull me mu ateher dishon qe kam pesh te vogel per te mbet shatzane jam 1,70 e gjat ndersa kam 62 kg sa esht e vertet kjo? po me duket e pa besushme dishoj se zdinte qka te thonte e vetem ja futi kot njoh femra qe ma rend ju peshonte beby ne bark se sa vet femra dhe ja ka dal deri ne fund
  Tung

  • says

   Drita, nuk ndikon pesha aq shume dhe se nese gjithcka eshte ne rregull me ty atehere ti mund te mbetesh shtatzene. Eshte mire qe te shotsh peshe edhe pak sepse do te te duhet kur te mbetesh shtatzene, por nuk ke nevoj te shosh peshe duke ngrene gjera jo te mira, ha peme e perime me shume, uje pi me shume, ha mish te kuq,, vez dhe buke te zez. Kjo eshte me mire.

 314. erioni says

  i nderauari doktorr e kam nje pytje per ty nese ke pergjigjej.jam 18 vjeqar mir po penisin nuk e kam shum te madh afer 7cm a ka naj mundesi me rrit penisin dhe si edh a muna me prish virgjinitet me ket penis.

  • says

   erioni, nuk di nese mundesh te besh dicka ketu ne Kosove lidhje me at problem qe ke. Jasht ekzistojne disa, ti quaj ordinanca, qe merren me kete problem por nuk di se sa jane te suksesshme. Gjithashtu ekzistojne edhe disa pilula qe kinse ndihmojne por se sa eshte e vertete kjo nuk e di dhe nuk besoj aq shume ne aftesin e tyre per te shtuar cm.

 315. nora says

  pershendetje nese keni mundesi te me pergjigjeni ne nje pyetje para 5 muajve kom pasur per here te pare mardhenie seksuale qdo gje shkoj mir por gjakederdhje s’kam pasur flm shumm

  • says

   Nora, jo të gjitha femrat kanë gjakderdhje kur bëjnë seks per here te pare. Himeni është një membranë në hyrje, është me vrima kështu që gjaku menstruacioneve mund të kaloj. Nganjëherë ndodh që të ketë një vrimë të madhe në qendër dhe kur bëni seks për herë të parë himeni shtrihet, zgjatet, në vend se të shkoqet. Në raste të tilla nuk ka gjakderdhje dhe ti mundesh me qenë një rast i tillë dhe kësi raste ka shumë. Nganjëherë nëse himeni shtrihet dhe nuk shkoqet për herën e parë ai mund të shkoqet dhe të ketë gjakderdhje në ndonjë rast tjetër gjatë mardhënieve. Gjithashtu nganjëherë ndodhë që një femër e virgjër mund të ketë himen të shkoqur. Edhe para se një femër të ketë mardhënie himeni mund të shkoqet me përdorim të tamponëve, ekzaminimeve gjinekologjike, lëndim (shembull rënie në shtyllën e biçikletës) apo edhe ndonjë ngjarje tjetër. Nëse himeni veç është shkoqur më parë për ndonjë arsye ajo femër nuk do të ketë gjakderdhje gjatë mardhënieve seksuale. Sidoqoftë ti prapëseprapë konsiderohesh e virgjër nëse kurrë më parë nuk ke pasur mardhënie. Dhe gjakderdhja jo domosdoshmërish demonstron virgjërinë. Të përshëndes dhe të uroj çdo të mirë.

 316. seba says

  pershendetje desha te pys jam shtataz dhe pokam kapak djeksim kur po urinoj oka ndonje problem per beben ajo 2 muj jam shtatzan flm

  • says

   seba, fëmija është shumë mirë i mbrojtur nga çfarëdo infeksioni. Sidoqoftë, kjo ndoshta është për shkak të ndonjë infeksioni të mundshëm të traktit urinar, prandaj të sugjeroj të vizitosh mjekun. Çdo të mirë.

 317. ondra says

  Po ateher pse nuk kam kenaqesi si me pare, Pse skam kenaqesi si me pare edhe kur nuk kam dhimbje kenaqesia ka filluar te bie

  • says

   Onda, nuk mund ta di pse nuk ke kënaqësi dhe nuk do të thotë se gjithmonë duhet të kesh kënaqësi gjatë mardhënieve. Për të larguar çdo dyshim, edhe pse ndoshta asgjë nuk ke, të sugjeroj të vizitosh një gjinekolog. Të përshëndes.

 318. ruzhda says

  • says

   ruzhda, në tremujorin e fundit mund të jetë sepse në spermë ka prezencë të hormonit prostagladin që mund të nxis lindjen. Sidoqoftë prezenca është shumë e vogël që të shkaktoj ndonjë problem në muajt tjerë. Prapë, nëse ka ndonjë problem apo ndjenjë jo të mirë atëherë mos e bëjë këtë.

 319. ondra says

  Pershendetje zzoteri doktore, kam nje pytje per ju nese ka mundesi*
  Jam 21 vjecare dhe e fejuar, kam nje problem te vockel, kur kam bere seks per here te pare kur e kam humb virgjinitetin, kam pas dhimte si te gjitha femerat jo shum te medha, po kryesishte me dhimbje ka qene. Mbasi e kam humb virgjinitetin me asnjeher skam pas dhimte kur kam bere seks per rreth 1 viti ose 1 vite e gjysme, kurse tani qe nja 1 vite kam dhimte edhe ate koxha te medha gjate seksit, sa qe te nesermen smundem te rri edhe aq shum ne kemb, dhimet nuk kam vetem kur une jam e shtrir e ai siper meje se tjeter stil kam shum dhimte dashta me e dite per cfar arsyje eshte kjo kur ne fillim skam pas kurr hiq e tash kam edhe sguxoj te bej seks shpesh edhe kenaqesia ne seks ka nisur te me largohet spo kam shum kenaqesi si me heret te lutem te me japesh nje pytje barera as nje here skam perdorur

  • says

   Ondra, zakonisht njëherë si të ndjesh dhimbje tani gjithmonë e krijon një bindje se herën e ardhshme prapë do të kesh dhimbje. Kjo të bënë të shtrëngohesh e të mos jesh e relaksuar dhe për shkak të kësaj ndoshta ndjen dhimbje. Kjo është njëra nga arsyet më të shpeshta që paraqitet. Sidoqoftë, unë për të qenë në anë të sigurt të sugjeroj ti bësh një vizitë gjinekologut. Kjo është më mirë dhe ashtu e kupton nëse vërtetë ke diçka që të bënë të ndjesh dhimbje apo është thjesht efekt psikologjik që ke krijuar e që të bënë të mos jesh e lirë gjatë mardhënieve. Çdo të mirë.

 320. roberti says

  ju pershendes desha nje pytje.jam 19vjeqar dhe prej pubertetit e kendesj ne gjoksin e djatht e kam te fryer dhe me esht ber si kokerr a ka pergjigje

  • says

   roberti, nuk është diçka që duhet të bëhesh merak sepse është pjesë e pubertetit dhe tek disa ndodh që të kesh, unë i kam pasur që të dyja ashtu 😉

 321. tonitto says

  te falemderit dock per keshillen e dhene,veq a mundesh ma saktesisht qfar multivitamina jon ato qe me mujt me i ble une ose qysh thirren edhe i blej
  FLM shum

 322. says

  KRENARI, merr multivitamin që ka përmbajte të seleniumit zinkut dhe acidit folik, ha sa më shumë pemë dhe perime, ushtro (merru me ndonjë aktivitet fizik), ujë pi më shum (mesatarisht 2litra) dhe kuptohet duhet zvogëluar stresin, por nëse bën ushtrime edhe stresin do ta menagjosh (kuptohet, po flasim nëse je i stresuar). Të përshëndes dhe më vjen keq që nuk kam mundur të ju përgjigjem më shpejt.

 323. seba says

  pershendetje desha tju pus nese sun i pi 3 litra uj qe meka than mjeku sepse jam shtatzan a mund tket naj problem ne shtatzani ajo deri ne 2 litra poj pi po tri shum spo muj

  • says

   Seba, jo nuk besoj se duhet të ketë ndonjë problem sepse edhe dy litra ujë besoj se mjaftojnë. Të përshëndes

 324. ondra says

  Nese edhe nese ne javen e pare te 7 zanis te vine menstracionet…a eshte e vertet se ato menstracione do te kene ngjyren e kafte… e jo te kuqe si normalishte, edhe cilat jan shenjat e 7 zanise nese jeni me menstracione ne ate 7 zani d.m.th ne javet e para.
  Thenk you for help

  • says

   Ondra, shenjat e shtatzënis nuk janë krejtësisht të ngjajshme tek secila femër. Disa përjetojnë gati të gjitha shenjat e disa tjera shumë pak shenja ose edhe nuk i verejnë fare. Menstruacionet gjatë shtatzënis nuk janë shenj i mirë dhe shpesh shpien në dështim të shtatzënis. Por nëse po flet për mense të lehta (pak gjak, disa pika) atëherë ska lidhje shumë se far ngjyre kanë sepse kjo është thjeshtë shenjë që veza e pllenuar ka bërë folen në muret e mitrës. Sidoqoftë, është mirë që në rastet kur ke mense gjatë shtatzënis të vizitohet gjinekologu sepse ka mundësi të jet shenj i fillimit të dështimit të shtatzënisë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 325. linda says

  po kam deshir te di a perdoret sperma gjat gjith shtatzanis,a duhet mu perdor deri sa te lindi

 326. tonitto says

  me fal thash te shkruaj ma kjart
  volumi ejakulimit 2,0 ml apo me teper
  koncentrimi i spermive 20x160ml apo me teper
  numri total i spermive 40×106 ne ejakulat
  levizshmeria me teper se 50% spermatozoide te levizshme

 327. tonitto says

  Tung Dock,deshta te ju pyes kom pas probleme me sperm dhe jom operu pas operimit osht permisu sperma ne 146.85 mil ne ejakulim,te levizshme progresiv 41.6%,te levizshme 2.3%,te levizshme ne vend 6.7% te pa levizshme 49,4% morfologjia 70%,me kan than qe jon spermatozoide te ngadalshme,qka kishte qen keshilla juaj se qe nje koh nuk po mundem e behem baba
  te falemderit

  • says

   Tonitto, nuk duket që ke problem serioz dhe edhe për ty vlejnë po të njëjtat këshilla sikur edhe që që kam dhënë KRENARIT. Të përshëndes.

 328. seba says

  vlora . jam shtat zan 6 jav aguxuj te kem mardhenje seksuale apo jo po kam qef ta di qau flm

  • says

   Seba, po si jo. Vetëm nëse nuk ndihesh mirë apo dyshon se po të shkakton ndonjë problem ose edhe nga vizita e mjekut zbulohet se mund të kesh probleme në rast se ke mardhënie, ti duhet të ndalosh të bësh seks. Përndryshe je e lirë dhe pa frik mund të vazhdosh të kesh mardhënie seksuale. Çdo të mirë.

 329. lida says

  pershendetje, jam shtatzen 5 mujshe dhe kam deshir te di deri kur perdoret sperma ne shtatzani

  • says

   linda, nuk po të kuptoj se çka saktësisht dëshiron të dish. Sidoqoftë, sperma pas shtatzënisë nuk është më e nevojshme dhe se ajo nuk jeton më gjatë se 3 ose 4 ditë dhe nëse brenda këtyre ditëve nuk arrin të gjej vezën për ta pllenuar atëherë të gjithë spermatozoidët vdesin. Të uroj shtatzëni të shëndetshme.

 330. Romy says

  Ka disa vite qe kryej marredhenie seksuale me partnerin tim pa mjete mbrojtese dhe nuk kam mbetur asnjehere shtatezene?si mund te shpjegohet?

  • says

   Romy, sigurisht e je ruajtur edhe pse ke bere seks te pambrojtur. Edhe kjo mund te konsiderohet si nje metod mbrojtese. Pershendetje.

 331. sara says

  dua te di pse femijet kreysisht adolshentet duan te mairrn puthje/?kurse personat e rritur deshirojn sex….pser pergjigjjen…faliminderit

  • says

   Sara, ndoshta sepse te rriturit jane ngopur me puthje… pytje interesante, do te doja qe edhe tjeret te kyqen e te japin mendimin e tyre.

 332. I BRENGOSURI NOR says

  kjo ndodh ne heren e pare te dyten nganjeher apo shpesh her nuk jam edhe i afte me falni per vonesen sepse kam qen teper i zene shpresoj ne mirekuptim

 333. olta says

  pershendetje- jam olta jam e martuar qe 10 vite kam nje djal dhe deshira ime esht te kem edhe nje vajz.kam ndegjuar ne baz te dates se lindjes timen dhe te bashkshortit mundte percaktohetse edhe gjinija e femijes.a mund te me jepni ndonje informacjon. me falni ne se sjam shum ne tem

  • says

   Olta, eshte mjaft e veshtire te parashikohet gjinia dhe te behet dicka per te arritur gjinin qe deshiron dhe asgje nuk mund te themi se eshte e sigurt qe do te sjell rrezultatet e deshiruara. E vetmja metod qe ka sukses ne mjeksi, dhe at jo 100%, eshte ajo e largimit te spermadozoideve mashkullor apo femror dhe fekondimi i vezes me spermadozoid te gjinis se deshiruar. Kjo nuk aplikohet te ne. Te pershendes.

 334. enesa says

  Jam ensa jam e martuar qe 4 muaj mestracionet kam te rregulla kam qen te gjinekulogu kam ber n je kontrroll te gjitha kan dal mir vetem em tha qe ke mitren bmrapa tash me ka shqetsu shum ju lutem tregoni se a mundem te mos mbetem shtatzen

  • says

   Enesa, zakonisht kjo nuk mendohet qe te jete shkak i mos mbetjesh shtatzene dhe vetem nese nuk ka arsye tjeter athere dyshohet si shkak. Me duket se dikush me ka bere nje pyetje te ngjajshme lidhur me mitren e pjerret, nese kerkon ne komente mund ta gjesh se si trajtohet kjo gjendje. Sidoqofte, menyra me e suksesshme eshte operacioni dhe kete e ki zgjedhjen e fundit vetem nese vertetet kjo gjendje eshte arsye qe nuk mund te mbetesh shtatzene. Cdo te mire.

 335. juli says

  pershendetje,kam nje pyetje ,dhe pres pergjigje nese eshte e mundeshme,jam shtatzane ,ne javen e 5,por problemi im eshte se femija i pare eshte 22 muaj dhe ende thith gji,spo gjej menyre se si tja ndaloj,po kam frik se tashme ne shtatzanin e dyte ,qumshti prishet dhe mos ka pasoja diqka negative tek vajza.ende ajm kon ne kontroll tek mjeku.flm

  • says

   Juli, nuk ke per cka brengosesh dhe eshte plotesisht e sigurt te ushqehet femija me gji edhe kur je shtatzene dhe kete e kane bere miliona gra deri tash. Ju pershendes dhe ju uroj shendet.

 336. I BRENGOSURI NOR says

  Pershendetje redaksi e nderuar. Kete pyetje qe po e beje ndoshta eshte jo e temes, nese jam gabim me pyetjen ju lutemi me sugjeroni ne cilin forum te shkruaj.
  Jam 25 vjeq me heret ne seks kam qene shum i mire ne aspektin e qendrueshmeris ndersa tani jam dobesuar shum nuk mund te qendroj me seks me shum se 5 minuta, a ka mundesi ndoshta stresi apo diqka e ngjashme, desha te tregoj qe kurr viagra skam perdorur
  Shpresoj ne mirekuptim dhe pergjegjje
  Ju pershendes

 337. Ardita says

  jam 23 vjeq jam e martur qe 6muja po kam deshir te mbes shtatzan po ma heret kam pas probleme me mestracijone kam qen te mejku um ka than mu dobsu ja kum nis mu dobsu i kam hek 10 kg po qe nja 2 dit po kam dhimt te shpins edhe te barkut nuk po di qka kam a munesh mem tregu a mundet me qen naj shej per shtatzani apo vet jan tung ardita.

  • says

   Ardita, ndoshta edhe je shtatzënë por nuk dihet deri sa në fund nuk ju vijnë menstruacionet. Unë uroj që të jesh shtatzënë dhe ju përshëndes.

 338. linda says

  i nderuar doktor une per here te pare po shkruaj ketu kam lexu shume rreth shtatzanise .une kam perdore dhe perdore ende tableta kunder shtazanise por dua qe dikur te kem nje femije une e di se shume femra perdorin por disi me ka hi frika se mund te ngelem pa femije por ende sdua te provoj te behem nene me thuaj pra i nderuar doktor a ndikojne keto barera qe te ngelem pa femije

  • says

   Linda, sipas disa raporteve qe kam lexuar se fundmi kontraceptivet per fat te mire nuk shkaktojnë infertilitetin dhe se shume gra pasi ndalojne perdorimin e tyre mbesin shtatzene shpejt brenda 3 muajve deri 1 vit dhe kjo eshte normale edhe tek ato qe nuk perdorin kontraceptiv. Nuk di dhe nuk kam lexuar qe eshte bere ndonje studim i hollesishem e qe tregon se kontraceptivet shkaktojne infertilitetin. Sidoqofte, te sugjeroj te mos i perdoresh per kohe te gjate sepse ne nje raport te publikuar nga agjencia nderkombetare per hulumtime ne kancer kam lexuar se disa tableta kontraceptive orale nxisin semundjet si kanceri ne gji, kanceri ne melci dhe kanceri ne qafe te mitres. Ju pershendes.

 339. says

  Luli, ndoshta edhe ka mundësi por shpesh ndodhë nga mos relaksimi i femrës aq sa duhet dhe krijimi i një vije të menduarit se gjithmonë do të ketë dhimbje sa herë që bënë seks. Ato që kanë pasur dhimbje në herët e para ka mundësi që seksin ta asociojnë me dhimbje e kështu të ndodhë që të vazhdojnë të kenë dhimbje gjithmonë sa herë që bëjnë seks sepse e shtangen dhe tkurrin muskujt vaginal e kështu. Kjo mund të jetë edhe arsyeja sepse vagina është mjaft elastike.

 340. luli says

  pse nuk po me pergjigjesh zotri admin une jam luli qe ju kam shkruar per nje problem shum serizo dhe ju nuk me jeni pergjgjur akoma …..

  • says

   Luli, me vie keq por ne kohen kur ju keni bere pyetjen une kam qene ne pushim dhe nuk kam mundur ti pergjigjem pyetjeve qe me jane bere. Te lutem beje pytjen prap nese nuk priton. Pershendetje

 341. luklina says

  pershendetje
  ju lutem kerkoj keshilla nga ju, po provoj qe 4 muj te mbetem shtatzen por ende spo kam sukses jam 26 vjeqe, kam lexuar neper artikuj te ndryshem se mbi moshen 25 vjet zvoglohen shancet per shtatzani a esht e vertet kjo? , cikli im menstrual zgjat 30 -31 dit edhe vetem 3-4 kam gjakderdhje diten e 3 e te 4 shum pak a mund te jet ky problem ? edhe a mund ta kem diten e ovulimit vetem ne mes te ciklit apo mund te jete edhe ne ditet e fundit? si dhe ushtrimet sikur ato me biciklet a mund te jen te demshme kur une po provoj te mbetem shtatzen? shpresoj te me pergjigjeni ju faleminderit

  • says

   Luklina, gjasat me sa kam lexuar une zvogelohen per 3.5% pas moshes 30 vjecare. Se a mund te jet problem ai qe po permend nuk mund ta di andaj te sugjeroj te vizitosh gjinekologun e te shikosh nese keni ndonje problem te cilin nuk e dini. Nje grua ka cikel mesatarisht 28 ditesh gjat keti cikli nje vez formohet dhe zhvillohet dhe kur piqet leshohet me posht ne menyre qe te takohet me sperm dhe te fekondohet. Kur veza leshohet poshte per tu fekonduar kjo quhet ovulim. Nese veza fekondohet ajo kthehet dhe vendoset ne muret e mitres ku zhvillohet. Nese nuk ndodh fekondimi ajo me pas derdhet me menstruacione. Ky proces i formimit, zhvillimit dhe lirimit te vezes zgjat disa dite dhe ndodhe ka mesi i ciklit e asesi ne fund. Tek meshkujt mendohet se shkakton zvogelimin e numrit te spermadozoideve ne sperm por tek femrat nuk kam degjuar se ndikon negativisht. Pershendetje edhe juve.

 342. hana says

  pershendetje quhem hana jam 22 vjeqare jam shtatzane ne muajin e 7 ,kam mistracjone te bardha shum a e pengojn bebena mundem me pas naj problem me jepni nje kshill

  • says

   Hana, eshte normale te kesh ato gjat shtatzenis por nese ke kroje dhe ju vie atyre arome e keqe apo edhe nese eshte e holle shume atehere duhet vizituar mjekun. Nese nuk ndihesh rehat per shkak se keni ato atehere te udhezoj ta vizitosh mjekun qe te sigurohesh qe nuk eshte dicka jo normale. Ju pershendes.

 343. zade says

  flm shum per pergjigjen mistracjonet i kampas gjith me rregull tabletat qe i kom a mi perdor akoma a mi nderpre,mjeku kur mi ka qit tabletat mka than mi pi, anin e fmive eki nrregull,spo di a esht vendi ku zhvillohen vezoret esht nivel ma te ulet ju lutem ktheje pergjigjjen

  • says

   Zade, nuk po te kuptoj se si po mendon ku thua “spo di a esht vendi ku zhvillohen vezoret eshte nivel ma te ulet ju lutem ktheje pergjigjen”, pak ma e kjart te lutem? Shendet dhe suksese.

 344. zade says

  flm per pergjitgjje un gjindem ne gjermani burri e ka ba testin gjithqka nrregul eshtedhe un e kom ba ni kontroll mjeku mka than deri sa te mbes shtatzane mi pi kto kokrra L-THYROX HEXAL 100mg schilddrysenhormon ju lutem me ktheni pergjitgjje

  • says

   Zade, sa po shoh mjeku ndoshta ju ka pershkruar per te rregulluar ciklin menstrual i cili eshte crregulluar e kur rregullohet cikli vezoret jane ne gjendje te prodhojne, zhvillojne dhe lirojne vezen e keshtu ju mund te mbeteni shtatzene. Cdo te mire.

 345. vala says

  dua te di nese ne muajin e shtate te shtatzanise lajmerohet sheqeri ne gjak, a eshte e rrezikshme qe foshnja te lind me diabet? Ju faleminderit

 346. niki says

  shum tmira jan kto kshilla apo sado pak udhzime te ndimojn per jet flm shum

  po duhet ti permbajm

 347. endrra says

  shum tmira jan kto kshilla apo sado pak udhzime te ndimojn per jet flm shum

  • says

   gjen e pare qe duhet bere eshte qe ju vet te jeni e qet kur merreni me femij e pastaj te veproni me menyra te ndryshme… femijet zakonisht kane nje arsye qe behen nervoz e ju duhet ta zbuloni arsyen qe me pas te veproni

 348. says

  Po Linda, dhembjet e gjinjeve dhe ato pak pika gjak ngjyr kafe qe ke pas nuk jane menstruacione te rregullta por thjesht shenja qe ke mbet shtatzene, qe dmth se ti ke qen shtatzene qysh me 18 gusht. Shendet dhe cdo te mire.

 349. Lena says

  Pershendetje nga Lena.M 46vjet. Kam qene para 3 vitev shtatzane pastaj kam pas nje abort,mbas 2 muaj e gjyse kam mbet prap .por gjate shtatzanise 41 jave ka qene fryti duke u zhvillaur normal pa problem por kam linde me operacion por femija ka jetuar vetem 5 dite per shkak qe ka pi uje te verdh (populloret si thuhet)dhe pas femijut spo mundem me mbetet shtatzane ,edhe pse gjitha kontrollat i bej edhe mjeku me tregon qe ja mire dhe me preferon qe te provoje dhe ciklini e kam te rregullt qdo 28dite …Ju lutem qka me keshilloni ju …Flm per mirekuptim ….!! Pres pergjigjen sa me shpejt nese eshte e mundur Me respekt nga Lulja.M

 350. says

  Lule, nese gjithcka eshte ne rregull me ty kjo nuk do te thot se vlen edhe per burrin, ka mundesi qe problemi te jet tek ai tashh prandaj i sugjeroj qe edhe ai te bej nje kontroll. Pastaj provoni prap ka mesi i ciklit. Mesi ciklit tek ti jane ditet 13,14,15,16 dhe 17 e ciklit. Dita e pare eshte dita kur veren periodat. Shendet dhe suksese

 351. says

  Kete pytje mund tia besh mjekut sepse keshtu pa kontroll nuk mund ta dij askush arsyen. Shendet dhe cdo te mire.