Si Te Mbetem Shtatzan – 7 Keshilla

Pëlqe & Ndaje
shtatzani e shendetshmeSherohu.com – Pyet vetën “si te mbetem shtatzan” lexo çka duhet të bëni e çka jo që rritësh gjasat dhe si te mbetesh shtatzane me shpejte.

Jeni e gatshme te ngeleni shtatzene. Natyrisht se tash ju duhet ti rrekeni kesaj qeshtje me te njejten force sikur se ju ke rrekur puneve tjerave dhe gjerave qe ke dashtë dhe dëshiron te besh ne jetën tende. Mbasi je gati te fillosh familje, pritja nuk eshte zgjedhje per ju, apo jo?

Por, profesoresha e obstetrikës dhe gjinekologjisë në Stanford University School of Medicine në Palo Alto, Calif, thotë kështu “këshilla e parë është të mos i thoni vetës ‘duhet të ndodh tash menjëherë’… kjo është gjëja e parë që shumë gra ballafaqohen me konceptin se nuk mund të kontrollojnë gjithçka”.

Sidoqoftë, ka disa gjëra që ju mund të bëni – apo të mos bëni – që të rrisni gjasat të mbeteni shtatzënë sa më shpejtë që është e mundur. Lexo 7 këshilla si të mbeteni shtatzënë, këshilla të aprovuara nga ekspert.

1. Bëj kontroll para se te mbeteni shtatzene.

Para se të filloni të provosh të mbetesh shtatzene, bëni një vizit mjekut. Pyet mjekun për vitaminat për shtatzana që përmbajnë acid folik, i cili zvogëlon gjasat që të keni fëmij me defekte sikur e spina bifida. Bëje këtë para se të fillosh të provosh të ngelësh shtatzene. Kjo është për shkak se nëse keni ndonjë problem ai problem duhet të vihet nën kontroll para se të mbeteni shtatzene sigurt. [wp-like-locker]

2. Njih ciklin tuaj

“Gratë duhet që vërtetë të kuptojnë ciklin e tyre dhe se kur më së shumti ka gjasa që ato të mbeten shtatzënë”, thotë Dr. Hillard. Koha më e mirë që të mbeteni shtatzënë është koha e ovulimit.

“Të qenit e vetëdijshme për simptomat e ovulimit (këtu përfshihen) ndryshimet në mukozën të zverkut të qafës së mitrës që janë të ujshme të holluara (menstruacionet e bardha)” thotë Dr. Hillard. Shenjë tjetër i ovulimit janë dhimbje anësore (ngërçe). “Kjo është koha që të fokusoni në marrëdhënie seksuale.”

Pakot e parashikimit të Ovulimit munden që gjithashtu të ju ndihmojnë që më së miri të parashikoni kohën që të mbeteni shtatzene, thotë Dr. Goldfarb, drejtorë i shërbimit të sterilitetit pranë klinikës Cleveland në Cleveland. “Ato pako sigurojnë pacientët që apo ovuloni a jo dhe nëse ju keni marrëdhënie jo të rregullta, kjo ju tregon se kur duhet të keni dhe bëni më shpesh në mënyrë që të rrisni gjasat që të mbetesh shtatzene.”

Dita e parë e periodave (menstruacioneve) llogaritet dita e parë e ciklit 28 ditësh. “Fillo testimin nga dita e nëntë dhe vazhdo deri sa të keni rezultat pozitiv të testimit,” thotë Dr. Joanne Piscitelli, profesor asistente e gjinekologjisë në Qendrën e Mjeksisë pran DUKE UNIVERSITY në Durham, New York. Grat me cikël 28 ditësh anojnë të ovulojnë në ditën e 14, por shumë gra kanë cikël më të gjatë apo më të shkurtë, kështu që për tu siguruar duhesh ta rrokësh më gjërë… me fjalë tjera të provosh të mbetesh shtatzene nga dita e 11 deri ne diten e 18.

Është krejt në rregull të fillosh të provosh të mbetesh shtatzene menjëherë pasi të keni ndërprerë pilulat për kontroll shtatzënie. “Para shumë vite është besuar se duhet të pritet një kohë pas ndalimit të përdorimit të pilulave kundër shtatzënis por kjo më nuk është e vërtetë. Ju mund të filloni të provoni të mbeteni shtatzënë menjëherë pasi të ndaloni,” thotë Dr. Goldfarb. Arsyeja përse disa presin është për shkak se mund të ndodh të mos keni fare menstruacione pasi të ndërpresësh përdorimin e pilulave dhe kjo e bënë më të vështirë të gjeni kur ndodh ovulimi.

3. Mos u merakos rreth pozitës më të mirë që të mbetesh shtatzene

Ka shumë thashetheme (fjalë grash) rreth pozitës për të mbet shtatzënë, por ato nuk janë asgjë më shumë se thashetheme. Kur bëhet fjalë për rritjen e gjasave maksimalisht për të mbetur shtatzënë nuk ka asnjë dëshmi shkencore që thotë se pozita misionare (perfundi) është më e mirë se sa ajo e gruas përmbi.

Dr. Goldfarb thotë, “Rrallë ndodhë që zverku i një gruaje të gjinden në pozitë të pazakontë e që një pozitë tjetër do të kishte bërë ndryshimin”.

Por, disa pozita sikur ajo e të qëndruarit në këmbë apo e ulur mbi partnerë e bëjnë më të vështirë që sperma të udhëtoj përpjetë. Kjo është punë graviteti dhe sigurisht që ju nuk do të dëshironit që i gjithë sperma të rrjedh jashtë, kështu thotë Dr. Hillard. “Të bësh seks ku partneri (burri) është përmbi (pozita misionare) më së miri lejon spermën të tubohet brenda tje,” sugjeron Dr. Hillard.

4. Qëndro e shtrirë pas mardhenieve

Sigurisht se ke dëgjuar për këtë edhe më parë – qëndro e shtrirë në shtrat me këmbë përpjetë pas mardhenieve seksuale në mënyrë që të rritësh gjasat që të mbetesh shtatzënë. Vendimi? Nuk është plotësisht e vërtetë. “Është këshillë e mirë që qëndroni e shtrirë në shtratë për 10 deri 15 minuta pas mardhënieve por këmbët përjet nuk të duhen dhe është e tepërt,” thotë Dr. Goldfarb. “Legeni (pelvisi) juaj nuk lëviz fare kur i ngrini këmbët përpjetë,” thotë Dr. Goldfarb. Mos shko as në banjë (WC) pas mardhenieve, thotë ajo. “Nëse prisni 10 deri 15 minuta sperma qe ka për të hyrë në legen veç do të jetë aty.”

5. S’ke nevojë ta teprosh

Të besh mardhenie shumë shpesh gjatë ovulimit nuk do të thotë që do t’i rrisni gjasat që të mbeteni shtatzënë. Ndoshta duket si ide e mire, por numri i spermadozoidëve tek disa meshkuj zvogëlohet dukshëm pas ejakulimit të shpeshtë, thotë Dr. Goldfarb. “Në përgjithësi mardheniet çdo të dytën natë gjatë kohës së ovulimit ndihmon që të rrisni gjasat tua që të mbetesh shtatzënë”, thotë Dr. Goldfarb. Sperma mund të jetoj deri në 72 orë pas mardhenieve. Por, nëse ju dhe partneri juaj dëshironi të keni mardhenie me shpesh, ai mund të bëj analiza të spermës pas ejakulimit disa herë të njëpasnjëshëm. Ky test mund të tregoj nëse kualiteti dhe sasia e spermës së tij zvogëlohet me ejakulime të shpeshta. Nëse jo, atëherë jeni të lirë të keni mardhënie sa do shpesh që dëshironi.

Kur flasim për spermën, “veshja e rrobave të ngushta mundet që negativisht të ndikoj në numrin e spermadozoidëve,” thotë Dr. Piscitelli. Të njejtën gjë e bën edhe të qëndruarit e gjatë në banjë (vaskë) të nxehtë apo Jakuzi. Telefoni mobil (celulari) dhe veset me celular të tij munden që gjithashtu të ndikojnë në gjasat që ju te mbeteni shtatzënë. Një studimi i fundit në Gazetën e Pjellshmërisë dhe Sterilitetit tregon se meshkujt që përdornin pajise hands-free të celularëve dhe e mbanin celularin afër testiseve (00) kishin zvogëluar kualitetin e spermës. Dhe përderisa i tregoni partnerit tuaj ku ta mbaj e ku mos ta mbaj celularin (mobilin) ju gjithashtu mund ti thoni ati që të mos të haj ushqime nga soja. Meshkujt që han shumë ushqime nga soja mund të kenë koncentrim më të vogël të spermës se sa ata që nuk hanë ushqim nga soja, kjo është sipas një studimi të publikuar online në Human Reproduction.

6. Largo Stresin në cilëndo mënyrë që mundesh

Ndoshta duke u munduar të mbetesh shtatzene është stresuese, dhe stresi sigurisht mundet që të prish ovulimin, thotë Hillard. Stresi gjithashtu mundet të shkaktoj çrregullim seksual dhe shqetësim në tek meshkujt. “Ka ca dëshmi se akupunktura mund të ndihmoj në lirimin e stresit dhe të rris gjasat tua të ngeleni shtatzënë,” thotë Dr. Goldfarb. Përderisa përdorimi i tepërt i alkoolit nuk është gjë e mirë kur provoni të ngeleni shtatzene, një gotë e vogël me verë para mardhenieve mund të ndihmoj të relaksoni. Fundi i fundit, çka do që ndihmon të largoni stresin dhe presionin ndihmon që të rrisni gjasat të mbetesh shtatzene. Meso si te largohet stresi ketu.

7. Bëj Jetë Të Shëndetshme

Ushtrimet janë të mira, por kur provon të mbetesh shtatzene, duhet ndalur paksa, thotë Goldfarb. “Ushtrimet e tepërta mund të ju bëjnë të mos ovuloni fare,” thotë Dr. Goldfarb dhe sqaron se ushtrimet e tepërta mund të ndaloj gjëndrën pituare të ju thotë vezorëve që të ovulojnë.

Kjo nuk do të thotë se ju duhet të ndaloni dhe të mos ushtroni fare në momentin që provon të mbetesh shtatzene. Goldfarb shton se mënyra më e mirë që të shtoni gjasat të mbetesh shtatzënë përderisa gjithashtu merrni dobitë e ushtrimeve është të merreni me ushtrime jo të vështira sikur gjysmë ore aktivitet aerobik si ecja për tri herë në javë. Kontrollo gjithashtu se çka po hani. “Nëse jeni e shëndosh (trashë) dhe humbni peshë, ndoshta ju kthehen menstruacionet, por nëse je shumë e hollë dhe nuk po keni menstruacione, ju duhet të shtoni peshë që të mbetësh shtatzënë, thotë Dr. Goldfarb.

Lëre duhanin që të rrisësh gjasat tua që të mbeteni shtatzënë. Përveç të gjitha efekteve tjera negative që ka duhani, ky ves i keq gjithashtu zvogëlon pjellshmërinë (fertilitetin). Duhani ndikon në nivelet e estrogjenit dhe ovulimin tuaj.

85 përqind e grave mbeten shtatzënë duke provuar brenda një viti. Nëse ju merr më shumë se një vit, konsultohu me mjekun për ndonjë terapi ndihmëse. Për grat më të moshuara se 35 vjet, disa mjekë rekomandojnë që të konsultoheni me mjekun pas gjashtë muajve që provoni të mbetesh shtatzene. [/wp-like-locker]

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. says

  Ju lutem shkruani ne ndonje post tjeter komentet e juaja sepse keti posti po i mbyllet mundesia e komentimit. Ju faleminderit shume per mirkuptim.

 2. vlora says

  aty kam gabu ku e kam shkru 2 dite…ne fakt e kam perdorur 2×1 5 dite pres nje pergjigjje nga ti.

 3. vlora says

  ju pershendes per punen qe beni ..jam vlora kam qe 3 muaj qrregullime te mestracionev..me heret kurr nuk kam pasur qrregullime,,kam vizituar gjinekologun..ku me ka dhen te perdori orgametrin 2×1 2 dite kur i kam perdor kan kryer efektin e vet,me ka pas then pasi ta kryesh ciklin te vish dhe do te shkruaj tableta per rregullim te ciklit ku duhet me i perdor 3 muaj ,,nuk kam mundur te shkoj sepse eshte jasht kosove…kisha dashur nga ju te me tregonii se qfare te perdori qe ta kem nje cikel te rregullt,.

  • says

   Vlora, edhe ne komentet e me hershme kam permend se njeri nga medikamente qe me se shpeshti perdoret per rregullimin e ciklit menstrual eshte clomifene por une po te them te vizitosh gjinekolgun paraprakisht dhe lere ai te vendos se cka te pershkruar pas kontrolles, keshtu eshte me mire. Te pershendes.

 4. Majlinda says

  Te falenderoj shume Dkotreshe per pergjigjet Zoti ju shperblefte me te gjitha te mirat e kesaj bote…kerkoj falje nese te kane ardh disa here pyetjet nga une sigurishte nuk te bezdisim, mirpo siq duket Doktoreshe jam shtatezene sepse eshte dita e 6 qe nuk kam menstruacione dhe thjeshte ndihem shume e lodhur.. sidoqofte Zoti vendos me ne fund per qdo gje, ju pershendes shume Majlinda.

  • says

   Majlinda, uroj dhe lus Zotin qe te jesh shtatzene dhe shume faleminderit per lajmin dhe mos u bej merak per pyetje se nuk me bezdisin, thjesht po mundohem te gjej kohe kurdo qe mundem qe te shkruaj e te pergjigjem. Te deshiroj cdo te mire.

 5. lnda ger says

  pershendetje te perzemrta per te gjithe juve kjo vaqe shum shum e qelluar .edhe une kam nje problem jam e martuar kam 3 femi te shendosh po desha te pys se kam pasur gjithmon probleme me mustracione e tash e kam spiralen po prap kam probleme me mustracion behen 3 muaj edhe skam mustracion ku mund te jet problemi ju flemderit per mir kuptim pres pergjigjen tung.

  • says

   Linda ger, une nuk mund ta di saktesisht se perse nuk ke menstruacione dhe nese keni pasur probleme me to perpara atehere ndoshta vonesa eshte per shkak te te njejtave arsye. Sidoqofte per te mesuar arsyen te sugjeroj te vizitosh gjinekologun. Te pershendes

 6. seba says

  saba. pershendetje po kam qef tadi se jam shtat zan qe 1 muj e 1 jav qka mund te ha per meni vetet mir ne shtat zani nese keni mundsi te me preferoni diq ok flm

  • says

   Seba, zakonisht gjat shtatzenis shume pak mund te sugjerohet se gati gjithcka te hahet. Ha ushqimet e zakonshme te shtepis qe pergadit e gjtihashtu mos harro pemet dhe perimet. Pusho kur nuk ndihesh mire sepse tash je vet e dyta dhe ke nevoj ma shume per pushim. TE uroj shtatzeni te shendetshme dhe cdo te mire.

 7. flora says

  pershendetje une pata deshir ti boj ca pytje un jom e martume qe ni vit e gjysm po skom pas fat me mbet shtazan po un kom shku te mjeku gjithmon ka than se gjithqka osht ne rregull po un kom ba analizat e hormoneve dhe mjekja ktu ne gjermani mka dhan tableta metaformin500mg mi perdor se 6muj sipas mjekes kto tableta po ndimojn per shtazani edhe me hup pesh se un kom shtu ca kile prej qe jom martu po un deshta qe ta marr edhe mendimin ton sa aka qasa kto tableta mem ndimu edhe ni pytje un kom vonim te mestacionev qe ni jav po kom nganiher dhimt ne fund te barkut sedi si shtrengim edhe nganiher temperatur edhe mundim, pershendetje dhe te gjitha temirat

  • says

   Flora, Metformin perdoret per te trajtuar diabetin e tipit 2. is used to treat a type of diabetes mellitus (sugar diabetes) called type 2 diabetes. Pervec kesaj ky medikament perdoret per te kthyer ne vend apo per te rregulluar ciklin menstrual i cili eshte crregulluar nga sindromi policistik i vezoreve. Keshtu qe mund te te them qe te vazhdosh me terapi. Pershendetje dhe cdo te mire.

 8. Majlinda says

  Pershendtje dokotreshe, ju kam shkruar edhe mbreme por si duket nuk ka ardh letra ime…pyetja ime.. qe 3 dite me jane vonuar menstracionet dhe as nuk kam gjinje te enjtur dhe dhimbjet ne bark i kam pas vetem ate dite qe eshte dashte te me vijne menstracionet, sepse herave tjere qdo here kam pas nje jave perpara dhimbje te gjinjeve dhe simptoma tjera…akoma se kam marr guxim ta bej testin edhe pse deshira eshte ime eshte te jem shtatezene, menstracionet i kam nje muaj me vonese e nje muaj me heret, mirpo kete here po ndihem e lodhur shume edhe simptomat si kame te njejta si herave tjera, te lutem me trego sado pak a ka gjasa te kem mbete shtatezene, me respekt Majlinda.

  • says

   Majlinda, shenja me kryesore qe tregon se nje grua eshte shtatzene eshte mungesa e menstruacioneve. Si te duash ndaq beje testin ndaq mos e bej vetem mos u bej shume merak sepse ka gjasa te mira qe ti mund te jesh shtatzene. Uroj dhe lus Zotin te jesh shtatzene. Cdo te mire.

 9. arjeta says

  tung qe 5 vjet jam e martume nuk kam fmi du me met shtatzane burrin e kam ne gurbet po ngjdo 3 muaj vjen rrin ka 3 jav apo edhe me teper ne mjek kam qen sum ka than se kam diqka spo di kam nevoj per keshillen tuaj nervoze jam shum duhanin e pi stres kam smuj me largu jam shum inpulsive me njerz ndikon nje fjal e vogel ne trurin tim kam frig mbrenda vetes kjo ndodh edhe ne seks nganjeher ju lutem mjepni nje keshill

  • says

   Arjeta, nje mendim i keq lidhet me 100 tjera (zingjir) dhe keshtu ti perfundon duke menduar se gjithcka qe eshte rreth teje ka faj… mshoj rrafsh si themi ne. Gjeja e pare qe duhet ta largosh nga mendja eshte qe mos te merzitesh se cka mendojne tjeret per ty. Kjo eshte ajo qe me se shumti i mundon njerezit dhe kurr nuk ndihen rehat per shkak se gjithmon ne mendje i thojne vetvetes “jo se thojne kshtu ose ashtu”. E mora kete shumbull vetem per met tregu se krejt ajo gjendje qe ke ti eshte dhe krijohet pikrisht nga vet ti. Ti je ajo qe ke timonin ne duar per vetveten dhe ti je ajo qe mund ta drejtosh si te duash. Mos e lejo veten te biesh viktim e nje fjale te dikujt dhe edhe me mire mos e sill neper koke situaten apo situatet qe te ndodhin se keshtu vetem stresohesh dhe ke njefar frike. Sa per shtatzeni une po besoj dhe po fajsoj vetem kohen apo me fjal tjera momentin. Ndoshta qe te dy jeni mire dhe thjeshte nuk po mund tia qelloni qe ti te mbetesh shtatzene brenda atyre pak javeve (3) qe burri qendron dhe kthehet. Leje duhanin. e di qe mundesh sepse te gjith munden por pak deshirojne ta provojne dhe mos u merzit apo streso duke pshtjell lloj lloj mendime ne koke. Ushqehu me mire (peme dhe perime), uje pi me shume (2litra) dhe jeto me me pak frik dhe stres ashtu si te keshillova. Te deshiroj shendet dhe cdo te mire.

 10. tina says

  ju pershendes shum i kam dy vajza dhe ikisha dasht me dit nese vendosi per nje shtatzani te re a ka naj mundesi per ta provuar qe fmijen e 3 ta ken djale ju faleminderit shum ju lutem ma kthe pergjigjejen sa ma shpejt

  • says

   Tina, dikush ka permend ketu qe dita e 17 e ciklit menstrual eshte dit per djal… me duket se dikush ka permend ketu ne komente keshtu qe lexo komentet se dikun eshte permendur edhe kjo edhe nje metod tjeter e cila nuk po me kujtohet per momentin. Shendet dhe suksese. Nese ka dikush qe ka degjuar apo ka praktikuar ndonje metod dhe ka pasur sukses ju kisha lut ta ndani ketu ne komente.

 11. ibadete says

  ibadeti pershenes ekam ba ni kontroll te mjeku dhe meka thanse eki sistren por analiza CA 125 vlera mka dal 13.62 por un jam shtat zan 6 jav aguxoj te perdori naj barn apo qa po preferon ti anilaiza mka dal mir

  • says

   ibadete, ajo vler qe ke eshte vler normale dhe nuk po shoh arsye qe ti te marresh ndonje medikement. Cistat rrall dalin te jane te rrezikshme dhe nuk jane edhe jo aq te pazakonshme gjat shtatzenis. Po du me thene qe shume gra mbesin shtatzene dhe kane ciste dhe ato largone vetvetiu dhe rrall here jane te rrezikshme (1/25000). Ti merr medikamente gjat shtatzenis vetem nese ju thot mjeku i cili ju ka kontrolluar. Pershendetje

 12. seba says

  te pereshendes sod ekam ber nje test por njera drit dhezet e zbet aka mundsi mekan shtat za ajo

 13. says

  mirdita jam viki jam njezet e gjashte vjete i kam dy femije mbas lindjes se dyte e kam qite spiralen ,spiralen e kam qe dy vjet mirpo nganjeher po kam dhimbje te shpines edhe kur te me in menstruaionet jam shum neroze a ndikon spirala apo diqka tjeter ju lutem kthemani pergjigjejen
  nuk e di e kam shkrue edhe nje leter po nuk e di a ju ka ardhe ju faleminderit per mirkuptim

  • says

   Lezi, ka mundesi dhe nese nuk i ke perjetuar keto simptoma me pare (para vendosjes se spirales) atehere te sugjeroj te vizitosh gjinekologun dhe ta shohesh me mire. Shendet dhe cdo te mire.

 14. mikja says

  pershendetje jam mikja,kam nje pyetje per ju.Muajin e kaluar kam perdorur clomifen per nxitjen e ovulacionit me kam marr nje ineksion pas perdorimit te kesaj terapije bera kontroll dhe un isha ne ovuacion un zakonisht nuk jetoj me burrin sepse jeton jasht jemi munduau qe 1 vit me mbet shtatzane po nuk ja kemi arrit.Pas terapis dhe nxitjes se ovulaconit burri ishte ne pushim dhe kemi provu prap per gjat dy jave,nje dit pasi shkoj burri mu me erdhen mestruacionet por jo si zakonisht ne diten e pare kisha veq dy pika gjak,ne diten e dyt dhe te trete normal si qdo her por ne diten e katert dhe te pest thuaj se nuk kam pas fare vetem disa njolla jo mestracione.ne kete muaj e kisha kohen para dy dite por nuk me kan ardh fare un nuk kam pas mardhenje me me burrin qe nga muaji i kaluar a mund te ndodh qe te jem shtatzane edhe pse me kan ardh ne menyren qe e permenda me heret dhe pas keti rasti nuk kam pas mardhenje me burrin me spjegu te lutem se per qka eshte fjala a mund te jet shtatzani apo ka ndiku keq clomifeni sepse gjinekologu me ka preferu clomifen per asnje arsye tjeter per veq qe te me nxit ne ovulacion ne kohen kur burri im eshte ne pushim per ndryshe gjendja ime ishte shum normale

  • says

   Mikja, shumeve ju pershkruhet clomifene, nje medikament qe rregullon ciklin dhe e ben te mundshme qe te keni ovulacion. Eshte nje tretman me baze (themel) te fort dhe me se shumti qe perdoret per probleme fertiliteti. Edhe pse ka gjasa qe ti te jesh shtatzene mua po me duket e veshtire nga shkaku qe keni pas menstruacione. Edhe pse jo si me pare, me pak ne fillim, me shum ka mesi dhe prap me pak ka fundi, ato jane menstruacione dhe nganjehere ndryshojne. Plus fakti qe ke marr clomifen ka bere qe ato te jene me ndryshe kesaj radhe. Cka mund te sugjeroj eshte qe te shikosh ne barnatore nese mund te gjesh pako testi per te shikuar kur mund te kesh ovulacionin brenda ciklit mujor tuaj ne menyre qe ato dite te kesh mardhenie. Tershendetje dhe te gjitha te mirat.

 15. Majlinda says

  Ju pershendes shume doktoreshe edhe ju falenderoj per kohen qe po e kaloni duke na jap pergjigje te mira…menstracionet si kam te rregullta nje muaj me vonese e nje muaj me heret, desha te ju pyes?…kete here me jane vonuar qe 2 dite edhe gjinjte i kam shume te bute edhe ate dite qe e kane pas kohen te me vijn menstracionet kam pas dhimbje te lehta ne bark edhe me jo, sepse herave para se te me vijn nje jave perpara kam pas gjinje te enjtur edhe dhimbje, te lutem me trego sado pak a ka gjasa qe kam mbet shtatezene sepse akoma s’kam marr guximin ta bej testin sepse po pres edhe ca dite, deshira ime eshte e madhe te mbes shtatezene, ju deshiroj pune te mbare,Majlinda.

  • says

   Majlinda, me duket se te jam pergjigjur njehere… sidoqofte, ti ke te gjitha shenjat qe mund te jesh shtatzene dhe nuk ke cka te frikohesh nga testi. Por nuk ka lidhje edhe nese nuk e bene mund te pritesh edhe pak edhe nese nuk ke menstruacione atehere sigurisht se duhet te jesh shtatzene. Te pershendes dhe uroj qe te jesh shtatzene.

 16. EMI says

  Doktoreshe desha te ju bej ca pyetje..kam abortu 3 here edhe ate deri ne muajin e 2 me teper nuk me eshte zhvilluar femiu, tani jam shtatezene dhe i kam afer 3 muaj e gjysme edhe e kam kaluar ate krizen, mirpo i kam ba analizat edhe me kane dal ca bakterie edhe kam frike se mos po deshtoj, mjeku me ka keshilluar qe te pi vetem qaj kamomil edhe ovin qaj, mirpo te lutem me jep edhe ti nje pergjigje qe ta largoj kete frike qe e kam a jane te demshme baketeriet a jo?.. Emi.

  • says

   EMI, nuk ke cka brengosesh sepse ato munden te jen te pademshme edhe mu per kete mjeku thjesht ju ka sugjeruar te pini caj kamomile dhe uvij caj te cilet jane te mire per rruget e traktit urinar. Shendet dhe cdo te mire.

 17. Majlinda says

  Pershendetje doktoreshe, ju falenderoj shume per pergjigjet ishalla Zoti te shperblen..desha te ju pyes a eshte e mundur nese kam mbete shtatezene edhe pse akoma skam guxim te baje testin sepse menstracionet i kam nje muaj me vonese e nje muaj me heret, mirpo qdo here para se te me vijn menstracionet gjinjte i kam te enjtur shume mirpo kesaj radhe gjinjte jane shume te bute edhe qe 2 dite mu kane vonuar edhe diten qe eshte dasht me ardh kam pas dhimbje te lehte ne bark edhe me nuk kam pas dhimbje edhe akoma s’me kane ardh…a do te thote qe ka gjasa qe kam mbete shtatezene.. te lutem me jep sado pak nje pergjegje, te pershendes shume Majlinda.

 18. lauresha says

  mundeni me me tregu pse ndonjeher kam dhimbje ne bark sikur gerqe shume kam frik ngase jam shtazen ne javen e 8 edhe kur munden me ndodh aborten ne cilin jave te shtazanis me shpesh

  • says

   @Lauresha, ne javet e hershme, por, vetem pse ke gerce nuk do te thote se je duke abortuar apo dicka te till, ato gerce qe ke mund te jene normale dhe shume gra i kane. Keshtu qe mos u brengos dhe sa here qe ndihesh sikur dicka nuk eshte ne rregull me ty atehere me se miri eshte te vizitohet gjinekolgu e te shikoni nese ke ndonje problem. Shendet dhe cdo te mire.

 19. nita says

  flm shum per pergjigjien,me fal se ndoshta jam ber e tepert por desha me te pyet dhe diqka. Ne baz te analizave a munet me dit mjeku nese ke ovulacion? Dhe kur te kontrollohesh me ultraza a esht e mundur me dit qe bon binjak? flm ju pershendes

  • says

   @Nita, po ka mundesi te dihet nese ke ovulacion kurse nese do te besh binjak me ultraze nuk mund te tregohet dhe vetem pasi disa jave kur mund te verehet shtatzenia mund te verehet. Cdo te mire.

 20. mejrem says

  flm shum per pergjigjje prisja diqka me shum sepse po kam frik mos po me ndodh prap ndonje abort tjeter per ato barnat qe te kam pytur (dabroston) ju lutem me tregoni se a jan diqka lidhje per me mbet shtatzan apo jan diqka mjeksore ju lutem me ktheni pergjigje me hollsisht flm shum

  • says

   @mejrem, shkaqe mjeksore (terapi e hormoneve) si rregullimin e ciklit menstrual dhe te njejten kohe nese kjo rregullohet atehere ndihmon qe te mbetesh shtatzene. Pershendetje.

 21. njomza says

  ju lutem pergjugjuni ne pyetjen time.Si te jem e qete ne kohen e ovulacionit sepse ne ate periudh jam shum e sresuar mos prap nuk do te ndodh shtatzania.Ju pershendes shum

  • says

   @njomza, nuk kam se si te pergjigjem ndryshe dhe nuk kam se si te qetesoj pervec se te them se ti je vet ajo qe mund ta qetesosh vetveten. Fillo duke menduar keq dhe do te perfundosh duke u ndjer ashtu si po ndjehesh. Mendo pozitivisht, ki besim ne vete, mos ki frik dhe beso sepse sikur qe mundesh te ndihesh keq ti gjithashtu mundesh te ndihesh mire. Edi qe eshte e veshtire kur je ne situaten qe je ti per momentin. Mos fillo te mendosh e ti thuash vetes “nuk jam mire, nuk do tia dal te mbetem shatzene, une nuk mund te qetesohem” e keshtu me radhe sepse ti vetem se e keqeson gjendjen tuaj dhe edhe me shume e veshtireson punen per te mbetur shtatzene. Nuk te duhen medikamente dhe as qe esthe nevoja te marresh per tu qetesuar. Bisedo me shume me burrin (hapu me te) tregoj dhe mbeshtetu tek ai, edhe ashtu ai eshte njeriu tek i cili ti duhet te mbeshtetesh e ti besosh kur je ngusht. Nuk ka ilac me te mire per qetesi se sa kur ke kujt ti besoj e te mbeshtetesh. Te pershendes dhe te uroj cdo te mire.

 22. lumja says

  pershendetje jam lumja dua te mbetem shtatzan kam qen te mjeku i kam ber kontrollat mir mka than qe jam por praop nukpo mbetem dua te di a ka ndonje inekcion qe ndihmon ne mbetjen e shtatzasis apo barna diqka ju falemderit per mirkuptim

  • says

   @lumja: nese gjithcka eshte ne rregull me ty atehere nuk ke nevoj per barna apo inekcion qe te mbetesh shtatzene. Thjesht nganjehere eshte pune fati… qe me fjale te tjera duhet te provosh deri sa te ja qellosh. Keshillat e pergjithshme qe ju kam shkruar shpesh ne komente te tjerave vlejne edhe per ju e ato jane, qe te ushqehesh me mire (fruta dhe perime), uje pi me shume, bej jet me me pak stres se pa stres nuk ka jete dhe provo te kesh mardhenie ka mesi i ciklit menstrual. Te uroj cdo te mire dhe suksese.

 23. diona says

  pershendetje deshta me ju pyt se qka jon keto acid folik ajan tableta apo dishka tjeter. se un vetem do vitamina i perdori ato jan andreafol. po e pres pergjigj jen e juj FLM

  • says

   @diona: at qe po perdor eshte acid folik dhe ndryshe e quajne vitamin prenatale apo vitamina per shtatzeni. Pershendetje

 24. mejrem says

  Ju pershendes shum per keto lloj temash ,jam Mejremi dhe ju lutem desha te me kshilloni per diqka shum te rendesishme ,jam 24 vjeqare qe 2 vite jam martu dhe njeher kam mbetur shtatzane para 1 viti dhe kam pas shum infeksione ,e coli, chlamydia,streptoccus ejtt te gjitha llojet e bakterieve dhe per fat te keq erdhi deri te aborti i femijes ne javen e 9 dhe kam pasur shum dhembje sepse kur kam shku ne kontrol te mjeku me ka then se bebja eshte e vdekur ne bark dhe jam ndier shum keq, e tash pas 1 viti pushim kam pasur prap infeksione ashtu njejt po heren e fudit me kan dal mir e tash jam ka mendoj prap per nje shtatzani tjeter ju lutem me keshilloni se qka te bej mjeku me ka keshilluar qe diten e 16-25 me perdor disa kokrra, Dabroston 10mg a me ndimojn keto te mbes shtatzan apo me keshilloni se qka te bej ju lutem ju pres pergjigje sa me te shpejt zoti ju ndimoft

  • says

   @mejrem: krejt cka mund te them eshte qe te vazhdosh ashtu si ju ka keshilluar mjeku sepse ju ka udhezuar dhe ka vepruar sipas situates tuaj. Shendet, suksese dhe cdo te mire.

 25. lauresha says

  une me 17 dhjetor e kam pas ciklin menstrual edhe me ka than qe ndoshta dikur me von eshte ber kapja e vezes per ate ske edhe aq qe brengosesh po po me brengos kjo qe kam gjakderdhje eshte dicka kec apo si

  • says

   @lauresha: gjakderdhja nuk eshte e mire nese ndodh ne javet e para te shtatzenis dhe shpesh kjo eshte shenj i deshtimit. Po them shpesh sepse ka raste kur ka gjakderdhje dhe shtatzenia nuk deshton por kjo situate duhet te mbikqyret nga gjinekologu. Ka raste te shumta te grave qe kryejne shtatzeni te suksesshme perderisa gjat shtatzenis kan edhe gjakderdhje. Shendet dhe cdo te mire.

 26. flora says

  pershendetje jom flora prap te lutem pse nuk poma jep te pakten nje pergjigjje edhe pse ta kom pa pytjen para ca dite….

 27. lauresha says

  pershendetje te neruar admine duhet te ju pyes lidhje me shtazanin time tani jam ne javen e 8 te shtazanins po ka nje 5 dite qe kam gjakderdhje,kam qen te mjeku ne vizit me ka than qe nuk ka te bej me abort po gjakderdhje kam dhe kam dhimje te barkut parnat i perdori GRAVID dhe UTROGESTAN 100mg kte shtunden ne mrema e kam ba dhe nje ultraza dhe me ka than mjeku se prej javeve qe i ke 8 jave femija nuk eshte zhvilluar edhe aq

  • says

   @lauresha: te kam treguar edhe me pare arsyen pse perdoren GRAVID dhe UTROGESTAN, por tash shkurt po te tregoj se jane mu per arsyen e gjakderdhjes qe ke. Dhe cfar te tha te besh pasi ju tha qe femija nuk eshte zhvilluar edhe aq perkunder 8 javeve qe ka?

 28. says

  i nderuar pershendetje.kisha nje pyetje,ne mardhenje me nje femer per te ngelur shtatzene a eshte e mundur edhe nese spermen e derdh edhe me lart te ngel shtatzene a por vetem me thell nese e derdh.

  • says

   Armend, perderisa derdhet brenda ka mundesi qe sperma te udhetoj (at pune e ka) dhe keshtu te mbetet shtatzene. Por, nuk eshte pak me e veshtire por jo e pamundur. Pershendetje

 29. lili says

  pershendetje
  falemnderit per pergjigjen un kam perdorur 16 dite me radhe doksixylin dhe sumamed ka 2 jav qe i kam perfunduar mjeku me tha qe infeksioni te eshte larguar dhe me nuk ke pezmatim te qafes se mitres dhe nuk ke leng te lire por duhet te vazhdosh te mbrohesh nga shtatzania,sipas jush deri kur duhet te mbrohem dhe kur mund te provoj te mbetem shtatzene sepse kam shum deshire qe kjo te ndodhe sa me shpejt qka me rekomandoni ju?klamidia dhe europlazma kur sherohen pas perdorimit te antibiotikeve?

  • says

   Lili, se pari duhet te te pyes nese edhe bashkeshorti eshte diagnostifikuar me te njejten dhe nese eshte kontrolluar per kete gje. Nese nuk e ka bere atehere te them qe edhe ai duhet te shoh nese ka klamidia sepse poqese e ke ti edhe ai mund ta ket. Nese jeni sheruar te dy atehere juve ju duhet konfirmimi i mjekut qe te dy jeni sheruar dhe se paku te prisni 1 jave. Kur them te prisni them te mos keni mardheni (sex) fare. Po them kete sepse poqese ti sherohesh e burri e ka ai prap mund ta ngjes ty. Per te shtuar lengun e qafes se mitres shto sasin e ujit qe pin sepse ndihmon. Shendet dhe cdo te mire.

 30. leaa says

  Ju pershendes, deshiroj qe te me jipni disa keshilla sepse kam nisur te brengosem ju lutem! jam 26 vjeqare po perpiqem te mbeteme shtatzene qe 4 muja, mirpo kohet te fundit nuk i kam te sakta menstruacjonet me kan ardhur nje muaj 28 dite , muajin tjeter 31 ndersa kete muajin e fundit 32 dit, kam mardhenje te rregullt, por nuk po ka sukses deri tani,deri para disa kohe kam pas dhimbje ne bark, gjat mardhenjeve,kisha nje ndjenj se po me shtyn diqka brenda ne bark, tani nuk kam probleme, ju pershendes mbes me shpres te me pergjigjeni.

  • says

   Leaa, 4 muaj nuk jane per tu brengosur por fakti qe nuk i ke menstruacionet te rregullta eshte dicka qe duhet shikuar. Menstruacionet nuk do te thote qe gjithmone te vijne shembull cdo 28 dite dhe edhe atehere kur ndonjehere vijne ne 28 dite e ndonjehere 29 ose 27 dite mund te quhen te rregullta por nuk guxon te luhatet shume dhe shpesh. Ajo qe ke dhimbje dhe ajo ndjenja qe ke sikur te shtyen dicka nga brenda mund te jet shenj i cistes ne vezore, kjo eshte nje shenj. Por nuk do te thote 100% qe eshte ashtu dhe per kete te sugjeroj qe ti besh vizit gjinekologut nese deri tash nuk e ke bere. Shendet dhe cdo te mire.

 31. ersa says

  tung pershendetje jam ersa ka qe nje koh te gjat qe provoj me mbet shtatzan por spo kam sukses edhe kur pom vin menstracionet kam dhimbje barku shum pa perdor naj sufat a naj supozitor sun qetsona edhe tahs po du me mbet shtatzan po sun po jes a ka mundesi mema dhon naj keshill ti si mjek tung nga ersa

  • says

   Ersa, keshillat e pergjithshme qe ju kam dhene shumeve permes komenteve vlejne edhe per ty (shiko disa komente me siper). Por eshte mire dhe po te sugjeroj te vizitosh edhe ti gjinekologun nese nuk e ke vizituar deri tash e te shohesh gjendjen tuaj. Me mire eshte keshtu edhe per ty dhe gjithmon rekomandohet qe te vizitohet gjinekologu para se te provosh te mbetesh shtatzene. Pershendetje

 32. albina says

  tung jom albina pershendetje ekom ni pytje mue me heret kur jom kan pa martu kur ekom pas ciklin menstrua kurr nuk meka dhimt kryt tasht po prej si jom martue me dhem kryt nijav para kohes qe kan mem ardhen edhe mbasi ti kry bash kur ekom kohen e Ovulacionit me dhem kryt edhe me pi naj hap nuk me men edhe po kam shum temperatur veq ne qito dit tjera dit jo nuk kam dhimt.edhe ni pytje tjeter une gjith ikom pas 57 kg/ e tasht kom shtue pesh ikom ba 61kg/ a eshte pesha taman per ni shtatzani edhe veq barku muka rrit shum se kshtu ne trup nuk dokem shum po deshta me dit se mos kam naj problem me zorr a naj sen se veq barku pom rritet,pershendetje albina.

  • says

   @Albina, kokedhembjen mund ta kesh si rezultat i hormoneve qe ndryshojne ne kohen e ovulimit kjo ju ndodh disa grave dhe pervec se eshte e padurushme nuk do te thot se eshte shenj per tu brengosur shume. Peshen qe ke nuk eshte e tepert dhe mendoj qe eshte normale. Tash saktesisht nuk po di se sa je e gjat por prap po te them se mendoj se eshte normale dhe fakti qe ke shtuar pak pesh ne bark nuk duhet te mendosh qe ke problem me zorr. Pershendetje.

 33. linda-79 says

  pershendetje mue me kan ardh sot mestracjonet me 8 shkurt as nuk ma kan huq diten edhe nuk kam pas sheja te tyne hiq po nuk po di qa asht ka bahet.me kan zhgenjy po qa kam me ba .veq desha te njeftoj se edhe me kan ardh jo gjak i kuq po i kaft ju lutem me tregoni diq ju falimnderit

 34. nita says

  Pershendetje ne Kosov kur jam kontrolluar me ka then doktori se gja normale osht me te ardh me copa vetem per me mi regullu mi ka dhen do tableta 21 dit me i perdor 3 muaj emrin jau kom harru,ama une jetoj jasht e ktu i kam perdor qeto tableta Duphaston 10mg dhe analizat qe i kam ber :
  sexualhormone OVULATIONSPEAK: 86-498
  progesteron: OVULATIONSPEAK: 0.8 -3.0
  te pershendes

  • says

   @Nita, Duphaston 10mg ipet ne rastet e ciklit jo te rregullt dhe kohezgjatje jo te rregullt te menstruacioneve qe shkaktohet ne mangesi te progesteronit sepse kete edhe ta kan dhene analizat qe ke bere. Irregular duration of cycles and irregular occurrence and duration of periods caused by progesterone deficiency. Progesterone eshte hormon qe prodhohet nga femrat dhe rregullon ciklin. Edhe meshkujt e prodhojne kete hormon por jo ne sasi te njejt me femrat. Keshtu qe per te rregulluar ciklin tuaj eshte dashur te intervenohet me medikamente. Pershendetje dhe cdo te mire.

 35. rina says

  pershendetje perseri rina , kam pasur dy deshtime deshiroj te mebs shtatzan edhe pse jam vezore policistike po mes po si ta ruaj shtatzanin kam pasur edhe kalmedia ato kan qeku shkaku i deshtimeve te mija tash jam negativ ju falenderoj shum

  • says

   Rina, se pari duhet te jesh pozitive, te ushqehesh me shendetshem (peme dhe perime) dhe uje te pish me shume, leje duhanin dhe alkoolin (nese i pin). MOs harro acid folik duhet te marresh qe nga fillimi dhe nese nuk je ka merr atehere fillo menjehere edhe para se te mbetesh shtatzene. Dhe ma e rendesishjma eshte qe ti duhet te jesh vazhdimisht nen kontroll te mjekut dhe vet mjeku (gjinekologu) duhet te ta thote kete. Kujdesu per vete dhe per trupin tuaj me ushqime dhe je pozitive se do tia dalesh. Po ta them kete sepse tani per tani shume pak mund te behet per te parandaluar deshtimin. Pershendetje

 36. njomza says

  Faliminderit per pergjigjje,shpresoj qe te kem sukses ne baze te keshillave tuaja,sepse tani kam fillur te merakosem shume dhe kisha pas deshir te dij nese ka ndonje medikamnet te me ndihmoj te qetesohen ne kohen e ovulacionit sepse ne ate kohe jam shum e stresuar per shkak se mos nuk do te ndodhe shtatzanija.Fliminderit

 37. flora says

  pershendetje admin edhe un pata deshir ta boj nje pytje un jom e martume qe ni vit e gjysm po skom pas fatin qe te ngel shtazan un kam shku te gjinekulogu kom ba kontrolla rregullisht dhe kom ba analizat e hormoneve dhe meka than se un kom mashum hormone mashkullore se femrore po aji ka than se kjo nuk osht asgje dhe mi ka dhan do tableta metformin mi perdor afer gjasht muj se domethan si pas mjekut un kom me pas sukses me kto tableta dhe kto tableta po me ndimojkan se un te dopsohem pak se un pasi qe jom martu kom shtu afer dhjet kile po un deshta me mor edhe mendimin ton se aka gjasa se un me kto tableta te mbes shtazan se un nuk e kom smujn e shiqerit mi perdor kto tableta se kom ndi kto tableta i perdorin vetem diabetiket se un nuk jetoj ne kosov ,ta ceki se un prej qe i perdori kto tableta ekom ciklin e rregullt gjdo muj se maheret un nuk kom pas cikel te rregullt mbasi qe u martova cikli mu qrregullu aesht penges cikli tridhjeteni dit se un ashtu e kom cilklin,okme fal se ndosht edhe ekom zgjjat pak me teper te pershendes dhe te gjitha te mirat.

 38. vesa says

  Jam edhe nje here Vesa te kam pyetur me heret se ka mundesi te mbetem shtatzene nese nuk kam kryer mardhenie seksuale ne vagine,por nga mbrama dhe mestracionet me jane vonuar po ashtu kam dhumbje te barkut,por kam harruar te ju them qe dhe jam virgjine ,a mund te ndodhe kjo ?
  Falemnderit shume

  • says

   Vesa, edhe mua me duket se te jam pergjigjur dhe te kam thene se eshte shume e veshtire qe te mbetesh shtatzene pa pasur nderhyrje, e ti ate nuk e ke pasur nese je e sigurt. Keshtu qe mund te them qe ndoshta vet ashtu ke vones te ciklit ama shtatzene pa mardhenie nuk mund te mbetesh. Te pershendes.

 39. nita says

  pershendetje une nuk kam pas mardhenje para se te martohem,edhe mestracionet pa pas mardhenje me vishin me copa dhe tash me vin jo shpesh por nganjeher kur te me vonohen shum,ju pershendes

 40. lorisa says

  pershendetje kam nje problem shum te madh te lutem me ndihmo jam shtatzan ne mujin e 8 gjat shatzanis kam perdor anitbotik te ndryshme pa konultimin mjekit propranolol ksanax bensedin etj mjeku pom thot qe e kam beben mir por nuk e din qe kam perdor keta antibiotik askush a esht e mundur qe beba te me lind mir a po nuk verehet ne bark ju lutem me ndimoni me ktheni pergjigjejen sa ma shpejt

  • says

   Lorisa, mbasi mjeku po te thote se beba eshte mire athere edhe une po besoj se eshte mire sepse nese nuk do te ishte ai do te tregonte dhe ket mund ta verej. Duhet ta dish se gati secili medikament ka edhe efekte anesore e gjat shtatzenis duhet sa me larg te rrish prej tyre vetem nese eshte e domosdoshme dhe nese ta pershkruan mjeku, perndryshe nuk guxon dhe nuk ben asesi te marresh dicka. Ka mund te them dhe shpresoj se nuk bene me gabime te tilla. Te deshiroj cdo te mire ty dhe femijut qe bart ne bark :)

 41. diona says

  pershendetje desha te ju pys un jam nen e nje femije por desha te ngelem prap shtatzen por nuk po kam mundsi ikam perdor pilet per dy vjet amund te kem problem per at qe shtat muj jam tu e provu por nuk po kam sukses. ju lutem me tregoni amos esht rrezik dishka. faleminderit

  • says

   Diona, jo nuk duhet te jete rrezik dhe se nuk do te thote se duhet te mbetesh shtatzene ne heren e pare qe provon. Edhe qiftet pa asnje problem shendetesore kane veshtiresi nganjehere. Kur duhet brengosur, atehere kur deshtoni pas 1 viti. Sidoqofte, edhe kur beson se gjithcka eshte ne rregull me ty sugjerohet qe te vizitohet gjinekologu qe te shoh paraprakisht gjendjen e nenese. Fillo merr acid folik nese nuk je duke marr, dhe shto sasin e ujit (pi me shume). Shendet dhe suksese.

 42. rrezja says

  A ka rendesi arsyeja e mbrojtjes nga shtatzanija?ju lutem me jepni nje pergjigjje sepse un dhe bashkeshorti im kemi shume deshire qe te kemi nje femije. Mardhenjet seksuale i kemi filluar shum heret ne mosh ai i kishte 17 vjeq ndersa un 16. Jemi mbrojt nga shtatzanija plot 10 vite.Tani qe nje vite e gjysme jemi martuar dhe vendosem per nje femij,qe nga martesa jemi mundu por pa sukses,kam deshire te njoftohem nese eshte problem mbrojta nga shtatzanija per nje kohe te gjat siq eshte rasti yn 10 vite.Faliminderit shum

  • says

   Rrezja, jo nuk do te thote qe tash nuk mundesh te mbetesh shtatzene per shkak se jeni mbrotjtur (natyralisht – pa kontraceptiv apo prezervativ). Sidoqofte, nese deri tash nuk e ke bere, atehere te sugjeroj te vizitosh gjinekologun e te zbulosh arsyen, kuptohet nese ekziston ndonje sepse ndoshta ka arsye dhe thjesht nuk ia keni qelluar gjat gjithe ksaj kohe. Edhe ashtu rekomandohet qe qiftet qe planifikojne te kene femije te vizitojne mjekun, ketu te ne nuk praktikohet aq sa duhet. Edhe per ty vlen e njejta, fillo te marresh acid folik, shto sasin e ujit dhe provo te kesh mardhenie ka mesi i ciklit menstrual. Shendet dhe suksese.

 43. Vesa says

  Jam Vesa desha tua bej nje pyetje,a ka mundesi te mbetem shtatzene nese nuk kam kryer mardhenie seksuale ne vagine,por nga mbrama dhe mestracionet me jane vonuar po ashtu kam dhumbje te barkut?

  • says

   Vesa, eshte shume e veshtire po nuk po them qe eshte edhe e pamundur, gjithcka mund te ndodh? Por, eshte shume shume e veshtire sepse pa pasur nderyrje veshtire arrin sperma te fekondoje vezen. Pershendetje.

 44. arta says

  Te faleminderit per keshillen tende,por doja te cek se menstruacionet e para i kam pas nga mosha 14vjece,por asnjeher nuk i kam pas te rregullta,gje qe me bene te ndjej nervozizem…por cka mendoni ju a egziston mundesia qe te me rregullohen ndonjehere dhe si do te ishte e mundur kjo…Zoti te bekofte per ndihmen qe na jep…pres pergjigje.

  • says

   Arta, ka mundesi qe te kthehet dhe eshte nje medikament qe thirret provera por pa vizituar mjekun nuk te them ta perdoresh. Zoti te bekoft edhe ty, flm shume per urata.

 45. nita says

  pershendetje i nderuar desha me ta ber nje pyetje, une qe 4 muaj po provoj me mbet shtatzan por pa sukses,mestracionet nuk i kam me regull heren e fundit i kam pas me 29 dhjetor tash ende nuk me kan ardh testin e bera por negativ kam perdor tableta per regullimin e ciklit por pa sukses,dhe harova te cek se pa u martuar qdo dy muaj kam pas mes.dhe me vishin me copa a ndikon kjo qe une tash mos me mbet shtatzan, ju pershendes gjitha te mirat

  • says

   Nita, po me intereson e ke pasur mardhenie para se te martohesh? Dhe nese nuk te eshte rregulluar cikli atehere ka mundesi qe ti te mos kesh ovulacion, e kur nuk ka ovulacion atehere edhe shtatzeni nuk mund te mbetesh. Dhe, menstruacionet a i ke pasur gjithmon ashtu copa copa apo vetem para se te martoheshit? Per kete te pyeta nese ke pasur mardhenie para marteses? Shendet dhe cdo te mire.

 46. njomza says

  Faliminderit per pergjigjigjje.Arsyja pse me ka dhene clomifen ishte qe ne menyre artificiale te me shperthej folekuli dhe qe gjate qendrimit te burrit tim me mua un te jem ne ovulacion nuk me ka thene per ndonje cist sepse e kam pyetur por jo nuk ishte ajo arsyeja.U para 8 muaj isha ne kontrollen e pare sepse kisha problem me mestracionet jo te rregullta mjekja me ka rekomandu cykloprogynov per tre muaj,pas perdorimit te keti bari un i kam mestruacionet shum ne rregull me vijn qdo 28 dite,me pas kisha sekrecione[mestruacione te bardha].Kam bere stresho vaginale dhe me ka dal nje infektim shum i ri,per infektim kam perdor doxiciklin me burrin per 10 dit dhe polygynak vaginalete per 6 dit pas kesaj terapije gjendja ime ishte komplet ne rregull.Pas perfundimit te kesaj terapije e kam perdorur clomifenin per arsyen qe ceka me lart.

  • says

   Njomza, ajo qe ke pas eshte infeksion bakterial dhe doxiciklin ipet per nje mori te infeksioneve edhe polygynak perdoret kunder infeksioneve bakteriale te shkaktuar nga fungi (kerpurdha). clomifen ipet per te nxitur ovulimin. pergjigjet tjera ti kam shkruar ne pytjen e me hershme. shendet dhe cdo te mire.

 47. mikja says

  pershendetje.Sa ka rendesi pozita gjate maredhenjeve dhe qendrimi pas mardhenjeve seksuale qe te shtohet mundesija per shtatzani?a preferohet qendrimi shtrire pas mardhenjeve apo pos shtrirjes duhet qe edhe kembet te mbahen perpjete?cila eshte me efikase?sa ndikon pirja e duhanit ne uljen e mundesis per shtatzani apo pirja e alkohilit, dhe sa ndikojn keto ne zvoglimin e mundesis per shtatzani.Faliminderit per kohen qe dedikon

  • says

   imkja, ka rendesi qe te rrish e shtrire per nja 10 deri 15 minuta, a kembet perpjet nuk eshte e domosdoshme ti mbash. Kurse pirja e duhani dhe e alkoolit eshte e lidhur me zvogelimin e gjasave qe te mbeteni shtatzene dhe po qe se mundesh i le qe te dyja. Faleminderi edhe ty dhe gjithashtu te deshiroj cdo te mire.

 48. njomza says

  2010 at 6:01 pm
  Your comment is awaiting moderation.

  njomza>faliminderit per pergjigjejn tani do tju qartesoj te gjith histirin time ne detaje un ne fillim kam bere stresho vaginale dhe kam pas nje infektim shum te ri ashtu me ka thene mjekja ime dhe me ka rekomantu kete terapi ne fillim kam perdor doxiciklin bashk me burrin per 10 dit me pas kam perdor polygynak vaginalete 6 dite dhe infektimi me eshte me hequr plotesisht. Isha ne kontroll dhe i tregova mjekes time per merdhenjet jo te rregullta me burrin dhe ajo me rekomandoj klomifen prej dites se 3 te mestruacionit me tha qe do te mundohemi qe ne menyr artificiale me perdorimin e klomifenit dhe nje ineksionit do te mundohemi qe ne kohen e bashkimit me burrin te kesh ovulacion.pas kesaj terapije un isha ne ovulacion ne kohen kur isha me burrin per dy jav mirpo prap nuk kam mbet shtatzane mjekja ime me tha nese nuk kam sukses duhet qe burri im te bej spermogramin sepse sipas saj un jam ne rregull cili eshte mendimi i juaj pasi qe un dhe burri im kemi fillu mardhenje shum heret ne mosh qe nga mosha 16 vjeq prej ateher e deri para nje vit e gjysme jemi mbrojt nga shtatzanija e padeshiruar mirpo jo me medikamente por ashtu thjesht

  • says

   Njomza, nese gjithcka eshte ne rregull me ty athere ka mundesi qe burri te mos kete sasin dhe numrin e mjaftueshem te spermadozoideve. Sidoqofte, edhe pse keni filluar mardhenie shume heret kjo nuk do te thote se ndikon qe te zvogelohet sasia dhe numri tek burri. Ka mudnesi qe infeksioni qe keni pasur te ndikoj tek te dyte. Sidoqofte, sa i perket spermogramit nuk ka arsye pse mos ta bej, nuk eshte invaziv dhe thjeshte matet sasia dhe numri i spermadozoideve dhe disa masa tjera. Shendet dhe cdo te mire.

 49. tolja says

  Tolja ju pershendes nga zemra kam nje pytje mu 4 dit para se mem ardh mestracijonet me lshohen mestracijonet e bardh ka pak kam a esht problemi ketu qe nuk po mundem me mbet shtatzan.tolja

  • says

   Tolja, nuk do te thote qe ky eshte problemi sepse gati te gjitha femrat kane pak menstruacionet te bardha. Ngapak eshte normale por kur ato shtohen, trashen dhe kane ere atehere ky eshte shenj i infeksionit dhe duhet vizituar mjeku. Tash nuk po di se cka saktesisht ke dhe per kete te sugjeroj qe te vizitosh mjekun nese nuk e ke bere deri tash. Shendet dhe cdo te mire.

 50. ANA says

  Pershendetje. Desha te marr keshillen tende. Kur je shtatzene a duhen eleminuar edhe marrdhenjet.

  • says

   Ana, jo ana vetem nese ke ndonje problem qe rrezikon ty edhe femijen. Une po besoj qe ske ndonje problem dhe per kete te them qe ske nevoj te eliminosh mardheniet. Cdo te mire Ana.

 51. says

  po mestratcjonet mjan vonuar… edhe jam shum e lodhur me vjen me vjell kur nij naj er besoj se jam shtatzen… po shum me dhem fundi barkut po nuk pe di a asht normal me te dhimt ne shtatzani…

  flm per pergjigjjen ju pershendes

  • says

   Dita, sipas te gjitha ketyre qe po perkshrun ka mundesi qe ti te jesh shtatzene e sa per dhimbet ne fund te barkut edhe ato jane normale ama nese ke shume dhimbt duhet te shkosh e te vizitosh mjekun. Pershendetje

 52. Lauresha says

  Pershndetje i nderuar admin kam qen te mjeku,mjeku me ka dhen te baj analizen e urines dhe enografia,vetem dua te di se cka eshte enografia mbasi tani dua te di cdo gje se cka eshte dhe me ka dhan barna se pak kam pas dhimbje ne bark njera barne eshte GRAVID dhe perdoret 1 her ne dit mbas buke ndersa tjetra eshte UTROGESTAN 100mg e kjo te pihet 2 her ne dite mundeni te me tregoni se cka eshte edhe normal enografia per cka behet fjal dhe donje her po kam dhimbje ne bark dhe ndonje pike gjaku tani jam 6 jave dhe 4 dite shtazane dhe shume po kam frig mos ndoshta kam ndonje problem

  me respekt

  • says

   Lauresha, edhe njehere te jam pergjigjur e te kam treguar se enografia nuk ka asgje te bej me shtatzeni dhe bile as qe ekziston ndonje term i tille, dhe per kete te pata pyetur mos e ke marr gabim dhe ndoshta ajo qe ke degjuar gabim eshte ehografia ose ekografi, qe me fjale tjera eshte ultrazeri. Utrogestan pervec tjerash ju ipet edhe grave shtatzena, si rasti i juaj, qe kane probleme me gjakderdhje gjat shatzenise. Ky bar parandalon gjakderdhjen abnormale e pervec tjerash edhe mbeshtet placenten (forcon). Edhe bari tjeter ju eshte dhene per te njejtin qellim. Gravid eshte nje term tjeter qe i referohet ANIT (miter). Ju pershendes dhe shpresoj qe jeni e knaqur. gjithashtu ju deshiroj cdo te mire.

 53. linda says

  ju pershendes jam shtatzan ne nujin e 8 dua te di sa eshte e rrezikshme pirja e duhani t gjat shtatzanis

  • says

   Linda, ti vec e paske perfunduar shtatzenin dhe ket pytje do te kisha dashur t’ia beje vetes me heret. Eshte mjaft i rrezikshem por nuk do te thote qe do te lindesh femij jo te shendetshem sepse ka mijera gra qe kane pire e pine duhan gjat shtatzenis dhe kane lind e lindin femij normal. Por, sipas disa studimeve qe jane bere, duhani gjat shtatzenis eshte i lidhur mundesin qe ti si nene te mos e qosh shtatzenin deri ne fund (te lindesh para kohe), qe femija te lind me peshe te vogel ose te lind i vdekur (ka mundesi) ose edhe me ndonej problem shendetesore. Te gjitha keto jane te mundshme edhe pa pire duhan por kur pin duhan gjasat dyfishohen. Pyetje: A do te kishe dashur ti te jetoje ne nje vend te mbyllur me duhan per 9 muaj? Sigurisht qe jo, atehere edhe ati apo asaj (nuk po di gjinin) qe sigurisht e don me se shumti nuk duhet te i dhurosh gjak me nikotin. Ket mbaje mend per tjeter here. Shendet dhe cdo te mire.

 54. beta says

  une jam e martume ce 4 vjet.po ce 2 vjet dua te ngelem shtatzan,po nuk po muj.i kam ba krejt analizat me kan dal ne rregull.po burit i kan than se sperma nuk deperton ne vendin e duhur.na kan than se nuk ka mundesi te jes shtatzan duhet me e ba me gilper.por buri jem nuk ka qejf se thot ndoshta nuk esht fmija i imi.cka te bej.me ndihmoni.flm per mirkuptimin

  • says

   Beta, pyet burrin nese nuk mundesh ndryshe atehere si mund te arrish deri te shtatzenia. Pervec tjerash ti mundesh te kerkosh nga mjeket qe te percjellesh cdo detaj dhe te mos ike asgje pa e pare, keshtu do te ishe i sigurt se ajo qe perdorin eshte e jotja e jo e dikuj tjeter, pervec tjerash nuk besoj se kane aq paftyresi e ta bejne kete dhe nese nuk arrije ta bejne me faren e juaj atehere duhet te te tregojne e ti je aj qe vendos ne fund. Cdo te mire.

 55. njomza says

  Nga cila dite duke filluar nga dita e pare e mestruacionit ndodh ovulacioni ?dhe sa dite zgjat? kur kemi parasysh cikel te rregullt prej 28 ditesh ?dhe sa her ndodh ovulacioni deri ne ciklin e ardhshem nje here apo me shum ?faliminderit .

  • says

   Njomza, kur ke cikel te rregullt ovulacioni ndodh ka mesi i ciklit e mesi i ciklit eshte dita e 14 +/- dy dite perpara dhe pas. Ovulacioni ndodh vetem nje here gjat ciklit.

 56. njomza says

  njomza nga cila dite nga dita e par e mestruacionit mund te kem ovulacion un jam me cikes 28 ditesh

  • says

   Njomza, ne diten e 14 ne ciklin menstrual 28 ditesh pritet te ndodh ovulacioni, mos harro po them pritet se mund te te ndodh 1 ose 2 dite me heret apo me vone, prandaj rekomandohet te keni mardhenie qe nga dita 12 e deri e 16. Cdo te mire.

 57. says

  faleminderit per pergjigjen edhe qe me orjentove me shku te mjeku i hormonev se sani gjinokolog sme ka than me shu te mjeku i hormonev edhe sa qe me ka shu mendja ndonje her . Talenderoj edhe nje her shum allahu te sherbleft

 58. Zemra says

  Pershendetje juve admin i nderuar jam shtazan jam 6 jave dhe 4 dite po ja qe e kam nje problem dhe desha te ju pyes,mua nuk me punon metabolizmi i barkut mir por ne shtazanin qe kam thuja se tani sme punon fare dhe me falni ne shprehje nuk mundem te dal jashte deshta te perdore qaj Sania eshte per te dal jashte por frigohem mos po me ban ndonje gje po edhe keshtu nuk mundem te duroj pasi dhe jam ba kaps mundeni me me tregu se cka mundet me te shkakut problem qaji per jashteqitje

  faliminderit shume

  • says

   Zemra, nuk mund te them se caji eshte i sigurt sepse po frikohem se pervec se nxit jashtitjen ndoshta mund te nxit edhe lindjen e parakoshme e kete nuk e deshiron as ti. Gjithashtu mos shko drejt ne barnatore per te blere ndonje laksativ (si vaj ricini) sepse laksativet e nxisin jashtqitjen por ato gjithashtu eshte rrezik qe te nxisin edhe lindjen e parakoshme. Cka mund te besh qe ta lehtesosh kapsllekun eshte qe se pari te pish uje sa me shume, pi nje gote uje cdo ore ose me fjale tjera pi 2 litra uje gjat dites, merr me shume fiber dhe ushqimet qe kane me shume fiber jane pemet dhe perimet dhe buka e zeze (jo e bardha). Ske nevoj ti hash tri vakte te MEDHA ne dite… Ha sa me shpesh dhe me pake sepse keshtu ju jep kohe zorreve qe te kene me pake pune. Leviz, sepse levizja ndihmon traktin digjestiv. Edhe barnat kur perdoren duhet te kesh kudjes e per kete te sugjeroj te vizitosh mjekun e ai te shoh nese kjo qe ke eshte kapsllek apo hemorroid dhe te vendos per terapi. Medikamente te sigurta per kapsllek gjat shtatzenis jane: Metamucil, Citrucil, Fiberall/Fibercon, Colace dhe Senekot. Cdo te mire.

 59. njomza says

  jam prap njomza tju ceki edhe nje detaj un nuk jetoj me burrin vazhdimisht burri me punon jasht vendit dhe vjen qdo tre muaj ne pushim dmth ne vetem dy tre jav qdo tre muaj kemi mardhnje a mund te jet problemi ketu ju lutem sa me shpejt te me pergjigjeni

  • says

   Njomza, nuk mund te them qe eshte problem por ka mundesi qe gjat atyre tri javeve ju te mos qelloni te keni mardhenie kur ti ke ovulacion. Nuk po shoh qe ke ndonje problem tani sepse ti ke cikel te rregullt e kjo do te thote se ti ke ovulacion. E gjitha qe mund te te them eshte se heren e ardhshme i thua burrit qe te vie ne pushim menjehere pasi ti kryesh menstruacionet. Keshtu ai do te jet aty ne kohen kur ti me se shumti ke gjasa te mbetesh shtatzene. A me tregon arsyen pse folikuli nuk ka shperthyer, cila eshte arsyeja qe te ka dhene mjekja? Clomifen ipet zakonisht ne raste kur nje grua ka cist ne vezor e kjo nuk e lejon qe folikuli te shperthej, a eshte kjo arsyeja qe ju ka dhen mjekja? Ju pershendes.

 60. njomza says

  jam martuar qe 1 vit e gjysme kam provu me mbet shtatzane por pa sukses mestracionet i kam me rregull qdo 28 dit muajin e kaluar ka perdor klomifen dhe nje ineksion per shperthimin e folekulit dhe perdorimi i kesaj terapije pati sukses dmth kur bera kontroll te mjekja ime un isha ne ovuluim mirpo prap pa sukses nuk kam mbet as pas kesaj terapije qka do te me rekomandonit qe te kem sukses ne kete drejtim ku te drejtohem

 61. arta says

  pershendetje perseri nga arta,dhe njekohesishte te faleminderit per keshillen dhe sygjerimin tende,doja te cek se nga mosha 14 vjece kam pas mestruacinet e para,por asnjeher nuk i kam pas te rregullta kam perdor ciklo progynova por perseri nuk ma jane rregulluar,sipas jush a egziston mundesi qe une te kem nje cikel te rregullt dhe si mund te jete e mundur kjo….te faleminderit shume per ndihmen tende,shpresoj se do me kethesh pergjigje.

 62. says

  a asht e mundur nese je shatzen qe te kesh dhimbje barku fundi barkut qe ka munsi me mtregu ju lutem shum..

  • says

   Dita, ka mundesi por nuk mund te dihet sigurt vetem me kaq dhe nese te jane vonuar menstruacionet atehere eshte shume e mundur. Pershendetje

 63. linda-79 says

  pershendetje mestracionet i kam pas me 8 janar dhe tash jam ka i pres me 8 shkurt edhe 6 dit .po po kam dhimt te barkut te anash sikur me qen (veshket )edhe rethin e brive e ma qet ne fund te barkut.edhe gjinjet mu kan fry jan ka me dhamin kapak por edhe po kam marrje mendesh .edhe jam shum shum e lodhne edhe diqka qe te kam me rreshqet nga duart .ju lutem me ktheni nje pergjigjje qa munet me qen kjo ju lutem falemnderit. jeni i mrekullueshem veq vazhdo keshtu ju pergezoj urime

  • says

   Linda-79, shenjat qe ke te gjitha jane shenja qe ti mund te jesh shtatzene. Nese kjo eshte ajo qe deshiron atehere shpresoj dhe uroj te jesh dhe te kalosh nje shtatzeni te shendetshme. Cdo te mire.

 64. alma says

  mirdita doktor .doja te beja nje pyetje a eshte i demshem gjumi ne shtatzani se me flihet shume dhe nuk rezistoj dot pa fjetur sikur dy ore ne dite .dua te me thuash sa muaj do me zgjasin te vjellat se cfare ha stomaku sma mban me shum se gjysem ore te tere ushqimin e nxjerr me te vjella .bera analizat per moshen e bebes dhe dola qe ishe afersisht dy muajshe’.eko skam bere akoma .uroj shendet e cdo te mir per ju nga alma vlore

  • says

   Alma, eshte normale qe te ndjehesh ashtu dhe nese te flihet atehere fli se edhe ashtu trupi ka nevoj per pushim. Kurse te vjellurat gjate shtatzenise jane normale por deri ne nje mase, dhe nese vazhdon keshtu ju mund ti humni lengjet (te dehidroheni) dhe kjo gjendje kerkon vemendje mjeksore. Per ta ndihmuar, kur te zgjohesh ne mengjes zgjohu ngadal e jo me vrull, jepi vetes kohe. Ha me pake por me shpesh gjate gjith dites (cdo dy tri ore), pi uje deri 12 gota ne dite, caje te ndryshme, dhe lenge portokalli, pi caj xhenxhefili i cili ndihmon kunder te vjellurave. Pusho, fli gjat dites dhe kur flini fut jastek mes kembeve. Shmang aromat qe te bejne te vjellesh. Leviz ngadal dhe mos bej levizje te vrullshme. Nese asgje nga keto nuk te ndihmon atehere duhet ti drejtohesh mjekut. Shendet dhe cdo te mire.

 65. lili says

  pershendetje jam 25 vjeqare jam martuar qe 6 muaj kam bere vizite me mjeku dhe kam dalur pozitiv ne clamydia dhe auroplazma kam perdorur antibiotike dhe pas vizites mjeku me tha qe infeksioni te eshte larguar por duhet te vazhdoni nte mbroheni nga shtatzania un deshiroj te mbetem shtatzene
  qfar te veproj te provoj apo te mbrohem sepse doktor.tha qe antibiotiket sumamed dhe doksixylin jan te renda dhe ndikojne me vone ne organizem
  ju falemderit

  • says

   Lili, mjeku ka të drejtë ti duhet të kesh durim, e di që është e vështirë, por ke durim edhe pakë.

 66. arta says

  Per se pari here doja te ju faleminderoj per ndihmen tuaj pikerishte per te gjithe ato persona qe kerkojn te pakten nje keshill.si cdo femer tjeter,dhe une kam nje problem qe me mundon ka 2vite me radhe.Jam e martuar dhe kam moshen 24 vjec,problemi qendron n faktin se menstruacionet i kam te crregullta dhe me vonohen 7-8muaj dhe nuk di shkakun pse,kam shku ne mjek por me kane sygjeru se problemi me qendron ne formimin e vezoreve.Jam e shqetsuar per kete gje cka do me thoshit ne lidhje per kete raste…ju lutem me tregoni nje keshill e juaja do me ndihmonte shume

  • says

   Arta, a ke pasur këtë problem gjithmonë apo të është lajmëruar së fundi? Sepse ka shumë femra të reja e gjithashtu të mëshuara që kanë këtë problem. Njëra prej arsyes është policista e vezorëve por edhe kjo mund të mos jetë tek ti. thjeshtë munde të jetë nga gjenet tua, me fjalë tjera ti je ashtu si je. Gjithashtu, edhe pse është ma vështirë, prapë kjo nuk do të thotë se ti nuk mund të mos mbetesh shtatzënë sepse ka prej atyre femrave që kanë këtë problem por mbesin shtatzënë dhe lindin fëmijë të shëndetshëm. Kjo është e gjitha që mund të them. Shëndet dhe suksese.

 67. lori says

  persherndetje!!
  deshiroja te beja nji pyetje persa i perket euvolimit se kur mund te mbetem une shtatzane.periodat e mia kane qene janar/25/10 dhe zakonisht zgjasin 6 deri ne 7 dite kur mendoni ju se mund te jete koha me e mire per evolimin qe une mund te mbetem shtatzane ju falendoroj shume per nji pergjigje kiss amerika

 68. buba says

  Pershendetje dhe shume e cmojme njohurit qe jepni per ne qe kemi nevij.Rastesish lexova disa keshilla per te mbetur shtatzane dhe desha te ju pyes.Jame 33 vjece kam nje djal ne tetor mbushi 7 vjet.Pas 4 vite te lindjes se djalit une fitova Cin 3 dhe u operova (konizim) po mjeku me thot se nuk ka problem nuk eshte penges per te mbetur shtatzane.Gjithashtu nitra ime prej ne lindje eshte ne pozicionin e quajtur RETRO(mbrapshte). une gjithmon jam kontrolluar dhe kam bere PAP testet rregullisht qe nga mardheniet e para.Tash ce 2 vite kam deshiruar dhe ende shpresoj te mbetem shtatzene . ju lutem me tregoni sa kam gjasa per te mbetur shtatzane dhe cfar me rekomandoni te bej? ju falemenderir.

  • says

   Buba, Retro Uterus (miter e kthyer mbrapsht) eshte ajo qe ke dhe tek disa gra ndodhe gjat lindjes kurse ne anen tjeter ka edhe shume gra qe lindin ne ate gjendje. Ajo per cka ju duhet te brengoseni eshte te dini nese ka ndonje komplikim shentesor i lidhur me ate gjendje qe ke. Une mund te them se pak gra kane komplikime shendetesore si rezultat i kesaj gjendje. Sidoqofte, nganjehere retro uterus eshte sinjal i ndonje problemi tjeter te traktit reproduktiv duke perfshire ketu ndonej semundje inflamatore te apo edhe endometriosis. Keshtu qe nese perjetoni keto:
   *dhembje te medha barku apo te komblikut.
   *menstruacione jo te rregullta
   *ovulacion jo te rregullt apo probleme me sterilitet.

   E di qe brengosesh nese do te mund te lindesh per shkak te kesaj gjendje por mos u brengos sepse shume gra me kete gjendje mbesin dhe kane shtatzeni te shendetshme. Por nese nuk po mundesh te mbetesh shtatzene ateher kjo mund te jete ndonje problem tjeter qe ska lidhje me kete. Si trajtohet kjo gjendje? Njera menyre eshte me ane te ushtrimeve por nuk ka treguar rezultat afatgjate sepse prap kthehet mitra ne gjendjen retro. Tjetra eshte me vendosjen e nje paisje te plastikes brenda vagines e cila e mbane mitren ne poziten e duhur por kjo nuk mund te mbahet gjat per shkak te ndonje infeksioni te mundshem dhe, ne fund zgjedhja me afatgjate eshte operacioni me laparaskop me ane te te cilit shkurtohen mitra kthehet ne poziten e duhur. Shpresoj se ju kam ndihmuar sado pak. Cdo te mire

 69. Sara says

  faemderit shume per pergjigjeje,suksese dhe pune te mbare ne gjitha sferat e jetes se juaj.me respekt Sara!

 70. albina says

  tung albina dr.admin deshta ni pytje mue mu kan vonue menstracionet 7 dit nuk mekan ardhen e dje mekan ardhen po krejt copa te mdhaja gjaki kurr smukan vonue kshtu ikom pas me 19 dhjetor e tani pritsha mos pom vin me 19 janar se gjith ikom pas kshtu me gjdo te 19e dje 26 me erdhen po shum gjak edhe copa te mdhaja e kisha desht me dit se mos ka qen shtatzani e ka deshtu pse munet me ndodh kshtu a e pengon naj sen qe nuk munet me shkue ma gjat apo pse kisha desht me gjansisht mem tregu se booll jom ba marak se nuk me dhimke kerkun ma heret veq qato gerrqe qe ikisha ka nje her e dje valla meka dhimt barku shum.edhe nje pytje se^pe zgjati pak biseden po mamir po shenoj nje her se se saher dakik mos met pengu kshtu,mue qe meka than mjekja jem me ba qat inqizim me kamer deshta ni kshill prej teje se a bon me ba une qat inqizim me kqyr se mos kam naj kanall te nxanun apo mos me ba se mos po kam naj penges ma von e sun jes shtatzane se po tutna se une mjeken ekom te belgjikes e une nuk po di mir me fol per mi ba shum pytje asajna e mamir poju pys juve se a bon a jo kaq ishte,flm per mirkuptim tung tung albina pres pergjigje te mire.

  • says

   Albina, sipas asaj qe ke pershkruar ju ndoshta keni pasur shtatzeni dhe ajo ka deshtu. Zakonisht kur menstruacinet shoqerohen me dhembje dhe me copa copa gjaku kjo tregon se mund te kemi te bejme me shtatzeni te deshtuar (abort spontan). Nuk do te thote se keni ndonje problem shendetesore apo qe keni bere dicka qe s’eshte dashur ta besh per te shkaktuar shtatzenin qe te deshtoj. Kjo thjesht mund te thuhet (fatkeqesi) per shkak se fryti nuk eshte ngulitur mire ne miter dhe si pasoj ndodh deshtimi. Por atehere kur nje gruaje i ndodh qe te deshtoj dy apo me shume here radhazi atehere rekomandohet qe te vizitohet gjinekologu qe shoh nese ekziston ndonje problem qe e shkakton deshtimin e shtatzenis. Sa per test mund ta besh ate sepse pervec se do te kesh pak siklet deri sa te kryhet tjeter gje nuk te shkakton dhe pervec tjerash i ndihmon mjekes qe te shoh nese ekziston ndonje arsye pse ju nuk po mund te mbeteni shtatzene apo pse nuk po mund ta qoni shtatzenin deri ne fund. Pershendetje dhe suksese.

 71. lonaa says

  porshendetje admin jo mu mjeku me ka than qe vezoret po fermohen me qato inekcjon e aparacijon nuk kom pat kur por kurgju edhe po kom mistracjone shum te bardh edhe ka mesi mujit kom dy dit shum te bardhe edhe trasha tani po infektona se po kom krurje edhe djeksim po mjeku me kathan qe nermal esht une po bana marak mus naj qka tung tung

  • says

   Lona, eshte normal nese nje grua ka menstruacione te bardhe sepse ajo eshte sekresion dhe nuk tregon per dicka serioze, por, kur ato gjithashtu shoqerohen me kroj dhe djegesir si ne rastin tuaj atehere duhet shikuar me mire sepse kjo mund te jete shenj i infeksionit qe e quajne (yeast infection) dhe duhet trajtuar. Vizitoni prap mjekun dhe i tregoni qe po pervec se keni menstruacione te bardhe ju gjithashtu keni edhe kroj dhe djegsim. Nuk eshte dicka per tu brengosur sepse me medikamente sherohet por pa e vertetuar mjeku nuk ben te shkoni drejt ne barnatore e te blihen barna per te. Cdo te mire.

 72. vjollca pershendetje says

  ershendetje 25/01/2010 at 12:39 pm

  Your comment is awaiting moderation.

  Jam prap vjollca pershendetje juve e me fal se ndoshta po e teproj kisha dahsur vetem te di diqka per gjakderdhjen qe kisha isha te mjeku me tha qe asht gja normale beba tha esht ne rregull ju kish formu edhe zemra por jam ba marak se mua me ra nje cop e madhe sa dora gjak vetem deshta ta di a mun me ndodh qe kam mundur ti kem dy femij e njerin mos ta kisha mundur ta mbaj a mund me ndodh edhe kjo se me sa edi binjaket nuk mund te verehen heret un kur shkova te mjeku me tha beba asht ne rregull vetem pusho a me pengojn punet e perditshme te shtepis ajo pershendetje juve dhe gjith te mirat ne jet paqi nje dit te mir.

  • says

   Vjollca, jo ajo qe ke pas edhe mundet me qene dicka jo problematike edhe ashtu mjeku ju paska siguruar qe gjithcka eshte ne rregull me frytin. Sidoqofte, kurdo qe veren qe ke gjakderdhje kur je shtatzene eshte mire qe te vizitohet mjeku sepse mund te ndodh qe te keni ndonje komplikim. Ti mund te punosh por duhet pasur kujdes qe mos te ngrini pesha te renda dhe kurdo që ndjen se je lodh ulu e pusho. Nuk duhet tju vie keq qe te uleni e te pushoni kur vërtetë keni nevojë sepse vërtetë gjatë shtatzënisë keni nevojë më shumë për pushim se sa kur nuk jeni shtatzënë. Puno, pusho dhe kudjesu për vete më shumë sepse tash je vet e dyta. Çdo të mirë.

 73. lauresha says

  Pershendtje juve i nderuar apo e nderuar admin simbas keshillave ketu qe i kam mar tani une jam shtazane 5 jave dhe 4 dite dje kam ba nje ultraze,mjku me ka dhen me perdor disa barna dhe me ka dhene me ba enografin mundeni me me tregu per cka sherben enografia apo cka don me than masi ne ultraza eshte verejt se jam shtazane,dhe nje keshill nga une per ato qe dojn te mbesin shtazane une cdo dite kam pire nga 1,5 ose 2 litra uje ne dite rregullishte edhe ate cdo megjes pa hanger asgje dhe cdo dite kam perdore 1 kg portokaj dhe kivi duhanin e kam nderprer

  me respekt per ju dhe flm shume per keshilla

  • says

   Lauresha, së pari gëzohem që jeni shtatzënë dhe që këshillat të kanë ndihmuar. Gjithashtu urime për vullnetin dhe vendimin që ke marr për ta lënë duhanin, brravo. Enografi eshte krejtesisht dicka qe ska lidhje me shtatzeni dhe nuk po di se cka po quan aj enografi e nese ju e keni kuptuar keq atehere te lutem korrigjom. Te pershendes.

 74. lona says

  pershendetje jam e martuar ka gati 4 vjet the jeme rujt qe mos te ngel shtatzane gati 3 vjet the tani e kam me qejf qe te ngele shtatzane kam provuar gati1 vit te ngel shtatzene por buri im esht ne emigracion ai vjen vetem 2 here ne vit the rin 3 jave cdo here qe vjen dua qe te ngel shtat zane por nuk ngel cfar keshila munt me japni per te ngel shtazene jam 21 vjece kam ndegjuar se mas si me vjen zakonet mundesh te ngelesh a mund te ngel me 3 jave apo duhet te ri me shum buri

  • says

   Lona, herën e ardhshme kur burri të vie nga jashtë i thua që të kurdis pushimin e të qëlloj në shtëpi në ditët kur ju i keni gjasat më të mira të mbeteni shtatzënë, e ato ditë janë 12,13,14,15 dhe 16. Dita e parë e ciklit menstrual është dita kur ju vien menstruacionet. Ju filloni të numroni nga ajo ditë dhe kur të arrini në ditët që përmendëm ju duhet të keni mardhënie me burrë që të mbeteni shtatzënë. Gjatë këtyre ditëve ju duhet të keni ovulacion dhe për këtë nëse qëlloni të keni mardhënie kur keni ovulacion ju do të mebeteni shtatzënë. Ju përshëndes dhe ju dëshiroj suksese.

 75. eda says

  flm shum per pergjiqje jo vajza i ka 4 vjet e qe dy vjet kom provu me met shtatzan ponukumujt e sa per burr nuka ba analiza kurr po masi ekina ni vajz pothom senuka nevoj me ba ky analiza t pershendes shum

  • says

   Eda, tash nëse gjithçka është në rregull me ty atëherë diku duhet të qëndroj problemi? Edhe unë po besoj se ndoshta gjithçka është në rregull edhe me të por problemi qëndron diku dhe për këtë duhet të shfletuar të gjitha faqet. Ju përshëndes dhe uroj që sa më shpejt të keni suskses.

 76. Valbona 23 says

  Hello Dr.admin valla qysh e ekam provu vet ju kam shkru edhe ketu ndoshta i ndihmon naj gruje ekam ni pytje andikon te beba tash pershembull une me pas me burr kontakt edhe me pas ndjenja edhe knaqesi ne SEX,,po tutem mos po baj naj problem tani kukuuk tranohem valla se jam gzUUUUUUUUUUU shum qe jam mbet shtatzane na femnat rrina urt por burrat????,,te pershendes

  • says

   Valbona 23, nuk ke çka frikohesh sepse beba është mirë e mbrojtur. Faleminderi nga Zoti se i ka menduar mirë të gjitha. Kuptohet nëse keni dhembje apo gjakderdhje duhet vizituar mjekun menjëherë. Ju përshëndes dhe uroj shëndet e çdo të mirë.

 77. Sara says

  nese ka mundesi me ktheni nje pergjigjeje edhe mua sa do e shkurter qe te jete ju falemderit per mirekuptim!

  • says

   Sara, nese te kam kthyer pergjigjen sonte me trego se jam pergjigjur shumkuj dhe nuk pe di. Nese nuk te jam pergjigjur athere me bej pytjen prap sepse nuk munda ta gjej. Ju pershendes.

 78. jana says

  pershendetje kam mardhenie me te fejuarin dhe kete muaj kemi pasur shpesh por kemi bere mbrojtje natyrale mestruacionet nuk i kam te rregullta por kete muaj me jane vonuar 5 dit shenjat e mestruacioneve me jane paraqit me vones por normale pak dhimbje barku dhe fryrje dhe dhimbje gjoksi a ka mundesi te kem mbetur shtatzan ju pershendes

  • says

   Jana, po ka mundesi sepse ty vec te jan paraqitur shenjat dhe fakti qe te jan vonuar 5 dite menstruacionet e bene kete edhe me te mundur. Por gjithashtu ka mundesi qe te jete crregullim. Sidoqofte, ju mund ta beni testin shtepiak te shtatzenis dhe ta shikoni. Uroj dhe shpresoj qe vertet te jeni shtatzene. Ju pershendes.

 79. eda says

  pershendetje shum nga eda nuk edi psenuk pomuj me met shtatzan kur krejt n rregull jam edhe analizat e hrmoneve ikom ba 3 here mir shum umkan dal e nuk podi psenuk po jes shtatzan ama edhe ni vajz e kom e tashti qe 2 vjet nuk pomuj me met ejom ba merak mos nuk po muj ma me xhet femi naten e mir e kalo mir

  • says

   Eda, nese gjithcka eshte ne rregull me ty atehere mund te them se nuk ke nevoj te brengosesh sepse do te mbetesh shtatzene. Ti thua qe dy vjet nuk po mundesh me met shtatzene e une po mendoj se ndoshta eshte me shkurt se kaq sepse ju vajzen e keni dy vjecare e ndoshta nuk keni provuar te mbeteni shtatzene menjehere pas lindjes se vajzes? Tash une nuk po di qe sa saketesisht po provoni te mbeteni shtatzene por prap po te them se nese gjithcka eshte ne rregull me ty atehere nuk ke nevoj te brengosesh shume. Edhe dicka… nese deri me tani burri juaj nuk ka bere ndonje analize atehere ju kisha rekomanduar qe ta bej, sepse nuk ndodhe qe gjithmon gruaja te ket fajet dhe shpesh ndodh qe edhe burri te ket ndonje problem qe pengon te mos mbeteni shtatzene. Ju pershendes dhe ju deshiroj sukses sa me shpejt.

 80. Sara says

  pershendetje dhe njeherit ju falenderoj shume per kete mundesi te shprehejes qe na e keni dhene,une jam nje grua e martuar qe dy vite e dicka enderroj te kem nje femij para 1 viti kam pas nje nderhyrje ne vezoren e djathte per shkake se kam pas ciste ne madhesi qe skam munde ta largoj me barna,kemi be kontrolla t erregullta si une dhe bashkeshorti ,te gjitha na kan dal mire ,kam perdorur clomifen dy here ,po kisha djegesim gjate mardhenieve dhe ky problem me ka shoqeruar qe nje kohe tash jam ne rregull nuk kam djegesim kam perdore qaja te ndryshem per kete ,po ashtu kam degju prej nje koleges time qe nje lloj barna DABROSTON ,te cilat ne fakte jan per ndalimin e shtatezanise me i perdore dy muj dite dhe mos me pas cikil ,psastaj ne muajin e trete te vjen cikli pas ketuj muaji mundesh me mbete shtatezan pasi ato nuk kan ndonje ndikim anesor por vetem qe e forcojne mitren ,ju lutem nese keni mundesi me jepni pergjigjejen sa me shpejte ju falemderit shume !

  • says

   Sara, gjithmon para se të filloni apo dëshironi të merrni ndonjë medikament të konsultohet mjeku? Dabroston mund të përdoret kur keni këto çrregullime: sindrom premenstrual, menstruacione me gjakderdhje të madhe, menstruacione me dhimbje shume, menstruacione jo të rregullta (që zgjasin më shumë apo më pak se nomral), dhe kur keni munges të ciklit që dmth nuk keni menstruacione fare. Në rastin tuaj ndoshta mund të të ndihmoj dhe për këtë ndoshta edhe bën ta përdorni por prap po të them se para se të fillosh të përdorësh është mirë që të vizitosh mjekun tek i cili keni bërë vizitat më parë dhe të konsultoheni me të. Shëndet dhe suksese.

 81. alma says

  MIRDITA DR Admir.jam alma doja te falenderoja per keshillat e tua se me kan bere mjaft mire.para dy ditesg bera nje test dhe me doli pozitiv .kur mundem te bej nje ekografi per te pare sa eshte mosha e bebes dhe a eshte e demshme eko per femijen sa here duhet te besh eko gjat shtatzanise .ju faleminderit .me ne fund ma plotesoje zoti deshiren se shpjeti do behem nene jam gezuar pa mase nga kjo dhurate ecmuar .gjith te mirat.

  • says

   Alma, me vjen shume mire qe keshillat te kane ndihmuar dhe vertete gezohem shume qe keni rezultat pozitiv. Zkaonisht rekomandohet qe mjeku te vizitohet menjehere pasi te dyshohet se keni ngelur shtatzene per tu siguruar qe gjithcka eshte ne rregull. Por, edhe nese e ben ekografin nuk do te mund te veresh dicka sepse eshte heret dhe para 5 jave nuk mund te verehet fryti ne zhvillim. Deri me tani nuk ka deshmi qe ultrazeri ndikon negativisht tek foshnja apo nena dhe mendohet se eshte i pademshem. Sidoqofte, nuk e ke te nevojshme qe te beni kontroll me ultraze sa here qe vizitoni mjekun, por deshira per te pare zhvillimin e femiut nuk do te le pa e bere. Ne fund faleminderit shume per lajmin e mire dhe te deshiroj shtatzeni te shendetshme dhe cdo te mire.

 82. lona says

  po nostop menoj ajom a sjom shtatzan edhe qat koh ame nejt rat mashum adon me than qe une punoj 3 der 4 ore ditje aka naj defekt me bjen mi qu do karrika adon me than mus me qu ron aka naj penges se qe po nij qe po thojn grat mus me ec shpejt e mu ru shkallve ju falemenderoj por zemersisht shum te mir suksese ne pun

 83. alisa says

  Ju pershendes dhe ju falenderoj per pergjigjjen qe me keni kthyer Allahu ju shperblefte sepse jeni duke ndihemuar shume.Desha tju bej dhe nej pyetje dhe te me falni sepse po mendoj se jam ber e tepert.Une ju kam treguar se kam nje fibromiom dhe dhe dimenzionet ju kam dhene por kur kam bere vizit te nje gjinek.tjeter diku pas nje muaji ai me ke thene se nuk e ke ket dimenzion por eshet ma i vogel d.m.th.gjnek.ipar me ka dhene dimenzjonet me ,,cm,, dhe me ka thene se eshte madhesi te portokalli ndersa gjinekologu i tjeter pas nje muaji me ka dhene dimenxione me ,,mm,,ju lutem me tregoni a eshte e mundur te zvogelohet ao te tkurret fibromiomi apo ka ndiku edhe paesha ime sepse ne at kohe nga stresi kam humb 2 kl e gjysme apo 3 kl.ju falemderit shume.

  • says

   Alisa, vleresohet se rreth 20-50% te femrave kan apo do te ken fibroid dikur ne jeten e tyre. Fibroidet jane te rrall tek femrat nen moshen 20 vjecare, dhe me te zakonshme tek femrat nga mosha 30 dhe 40. Fibroidet fillojne te zvogelohen (tkurren) pas menopauzes. Keshtu qe nese nuk jeni afer menopauzes, dhe po besoj qe nuk je, atehere gjasat qe fibroidi te zvogelohet nuk jane te mira ose me mire them nuk ekzistojne fare. Ka mundesi qe mjeku i pare qe ju ka dhene dimenzionet te ket gabuar, kjo eshte me e mundshme. Ju pershendes.

 84. tolja says

  flm per pergjigjje a ka ndonje test te blehet ne barnatore qe mundem me kqyr kur jam e gatshme me mbet shtatza dhe si quhet . une ikam mestraciju me 9 e ikam perfundu me 12 kur esht dita ma e leht per me mbet shtatzan

  • says

   Tolja, sigurisht qe duhet te ket ne barnatore. Dita e pare eshte data 9 janar dhe 12 janari eshte vetem dita e fundit e menstruacioneve por jo dita e fundit e ciklit menstrual, kete duhat ta kuptosh. Cikli menstrual llogaritet nga dita e pare qe ju vijne menstruacionet e deri te dita e ardshme kur pritet te ju vijne prap menstruacionet. Tash nese dita e pare eshte 9 janari dhe dita tjeter kur pritet te ju vijen menstruacionet ne te ardhmen eshte, ta zeme, 5 shkurti, atehere del se ke cikel 27 dite. Qe do te thote se rreth cdo 27 dite juve ju vijen menstruacionet qe ju zgjasin vetem 4 ose 5 dite. Ky 27 diteshi eshte cikli menstraul. Keshtu pra dita e 12,13,14 dhe 15 e keti cikli 27 ditesh, jane ditet me te mira per ju qe te mbeteni shtatzene sepse ne njeren nga keto dite pritet te keni ovulacion, lirimin e vezes. Shpresoj se tash ke kuptuar. Pershendetje.

 85. says

  um fal doktorr spo muj me kuptu nashti jom bo bajat tut shkru gati gjdo dite po a munesh me mi shkru cilat data jone t rendesishme ne muajin dhjetor um kan ardh me daten 10 e tash ne janar me daten 8 ju pershendes shumeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

  • says

   Betushja, data dhjete (10 dhjetor) eshte dita e pare e ciklit menstrual, kurse data 8 janar eshte dita e fundit dhe gjithashtu edhe dita e pare e fillimit te ciklit te ri menstrual. Nga 10 dhjetor deri 8 janar jane 28 dite e ky eshte cikli menstrual i juaji. Tash mbasi ju keni cikel menstrual qe zgjat 28 dite atehere ditet 13,14,15,16 te ciklit menstrual tuaj jane ditet me te mira per ty. Me data ditet i bien 20,21,22 dhe 23 janar te keti muaji. Shpresoj se tash keni kuptuar. Ju pershendes.

 86. Valbona 23 says

  Ju pershendes.une jam shtatzane kam qen te mjeku edhe e kam ber ultrazane edhe ekam par beben qe ja ka nisur mu formu jam gzu shum shum teper diqka se ish knaqesi per tu ber nen Por deshta me shtu edhe diqka para se me mbet shtatazane nja dy muje me ka then ni sebepe e jona edhe ajo qysh ka ndegju qashtu edhe kush esht e ftoft edhe nuk mundet me ngel shtatzane mu,Parit me kamile te qaj.ju nevojiten 4.kese mi qit ni ane diqka veq me qen pak e fell ne ate vend ku e qitni qajin edhe mu ule ne gjujn mbi te sa ma mir qe ti hapesh kembet ma mir esht qe te hyn avulli i qajit ne vagine perndryshe si ti krynin periodet me ja fillu mbas ni dite mu parit se KAMILeTEe.po folet esht shum i sukseshum per shtatzani nese ka naj gru me pyt rreth kesaj pune mundet me pyt ishalla don Zoti i madh jav ploteson edhe juve deshiren me mbet shtatazane Dr.admin ni pytje te vogel per ty se kam harru me pyt mjekun andikon tash naj sen me ber une sport ama jo me nga por ne shpi e kam ni bicikull qe kam ber me viti sport ata mundesh me leshu qysh don njeri edhe rend me shku por edhe leht Ju pershendes te gjithve

  • says

   Valbona 23, gezohem shume qe me ne fund arrite qellimin dhe ia dole te mbetesh shtatzene. Gjithashtu faleminderit shume qe po ndan me ne gjerat qe ke provuar vet e per cka thua se te ka ndihmuar. Te deshiroj shtatzeni te shendetshme dhe te gjitha te mirat per ty dhe femijun qe do te bartesh per 9 maujt e ardhshem.

 87. says

  pershendetje desha ta pyes dr.i kam pasur menstruacionet me 22dhjetor tani jan ber 31dit dhe nuk me kan ardhur ende me 2ojanar me kan ardhur vetem pak ngjyr kafe dhe ma nuk me kan ardhur a mund te ndodh qe kam mbetur shtatzen

  • says

   Mira, ka mundesi qe te kesh mbetur shtatzene dhe ajo qe ke pas mund te jet shenj kur veza e pllenuar ka bere folen (eshte ngulur) ne mur te mitres. Ben mire ta besh testin edhe gjithashtu ti besh vizit gjinekologut. Shendet dhe suksese.

 88. lona says

  porshendetje nga lona
  po me met shtatzan se mu pom thoj qe qato vot nuk pomi gjaj e por mim ba mikan jep qito Clomifen ratioph 50 mg barna jon kan e por inekcjone ikom marr ne bark 17 copa gjdo 4 dit ekom pat mja rrit terapin GONAL-F 900I.E./1.5 ML follitropin alfa edhe kur ikom marr qito mikan shtu vot edhe tani kom pat me marr edhe ni inekcijon PREDALON 5000I.E.edhe me katha mrena dy jave dihesh aje apo jo po une nuk kom pat sukses

  • says

   Lona, arsyeja pse mjeku ju ka dhene kete terapi eshte per shkak se ju nuk keni pasur ovulacion fare. Me kete terapi juve, ashtu si ke thene edhe ti vet, ju kane shtuar vezet e kur ke vez tani ke edhe ovulim e kur ka ovulim edhe shtatzeni duhet te kete. Fakti qe nuk ke patur suksese nuk do te thote se nuk do te keni suskes fare. Tash kur thua “mrena dy jave dihesh a je apo jo” a po mendon per shtatzeni apo si? Shendet dhe suksese.

 89. says

  jam martuar n ekorrik te vitit te kaluar dhe deshoiroj te mbetem shtatzane .KAm bare kontroole te gjinkologu dhe me ka then qe je mire.MEnstracionete fundit i kam pasur nga 13 deri me 19, kur ehste dita me e pershtatshme ?
  Flm

  • says

   Natyra, mos u bej merak sepse nuk do te thote se duhet te mbetesh shtatzene posa ta provosh. Me kete po dua te te them se nuk do te thote se nese deri tani nuk keni mbetur shtatzene nuk do te thote se nuk jeni mire. Tash nuk po di se sa ke ciklin e gjat por po supozoj se ke cikel prej afersisht 28 ditesh. Me fjal tjera cdo 28 dite juve ju vijen menstruacionet. Nese eshte keshtu atehere dita kur ju vijen menstruacionet eshte dita e pare, nga ajo dite fillon numerimi dhe kur arrini tek ditet 12,13,14,15 dhe 16 te ciklit, keto jane ditet ku ju keni gjasa me te mira per te mbetur shtatzene dhe per kete sugjerohet qe qiftet te kene mardhine gjat ketyre diteve. Shpresoj se keni kuptuar. Shendet dhe suksese

 90. anila says

  hi pershendetje,shqetesimi im eshte,se nuk po arrij nje rezultat pozitiv.kam perreth se dy vjet qe kam kryer marrdhenie.dhe tani kam pothuajse tre muaj qe perpiqem,per te ngel shtatzene po jo.ciklin e kam te rregullt dhe nuk perdor fare barna.ju lutem me jepni nej sugjerim, me respekt anila

  • says

   Anila, ju nuk keni perdor fare barna sepse nuk e dini arsyen perse nuk po mbeteni shtatzene. Tash, une nuk po them se keni ndonje problem sepse edhe qiftet e shendetshme mund te mos arrijne shtatzenin aq shpejt sa deshirojne. Vetem atehere kur nje qift i shendetshem nuk mund te arrij rezultat pozitiv brenda 1 viti rekomandohet qe te shikohet nese ndonjeri ka ndonje problem shendetesore. Sidoqofte, ju sugjeroj qe tani te filloni te merrni acid folik e te vazhdoni edhe pasi te arrini te mbeteni shtatzene. Shendet dhe suksese.

 91. vjollca pershendetje says

  pershendetje juve se pari zoti ju shperbleft per ket mundesi qe po na jep jam perseri vjollca para disa ditve kam bere nje pytje qe jam shtazan po kisha pak gjakderdhje isha te mjeku me dha tableta me perdor edhe me tha te pushoj gjakderdhja me esht nalur kisha vetem 1 dit por sod kur u zgjova ne mengjes kisha jo gjakderdhje po sdi qysh te them si ngjyr kafe erret nga vagina ju lutem a mund te me tregoni se per qfar behet fjal nese ke mundesi te me pergjigjeni sa me par nese mundeni ju falemderoj shum pershendetje nga zemra ju uroj qdo te mir ne jet vjollca.

  • says

   Vjollca, ajo gjakderdhje e kafte qe po e permend mund te jet si shenj kur veza e pllenuar e ben folen ne muret e mitres. Nese eshte keshtu atehere nuk eshte dicka per tu bregosur, por prap se prap po te them se nuk mund te jemi te sigurt dhe per kete me duhet te them se duhet te besh kontroll te gjinekologu. Cdo te mire.

 92. albina says

  tung albina prap une sot e kam ba testin po meka dal negativ po mue hale nuk me kan ardhen menstracijonet po as nuk kom dhimt ne bark po veq qashtu gerqe naper bark kom dhimt tjera jo e a munet me ndodh qe eshte gabim testi apo mas nje jave me ba apet testin,tung pershendetje

  • says

   albina, nuk di nëse të jam përgjigj më parë por po të përgjigjem prap… nëse të janë vonuar menstruacionet atëherë kjo është shenja më e mirë që ju mund të jeni shtatzënë, por gjithashtu vonesa mundet me qenë për shkak të ndonjë çrregullimi të mundshëm. Edhe ngërçet janë shenjë që ju mund të jeni shtatzënë. Ka mundësi që edhe testi të mos jap rezultat pozitiv por edhe nëse bën vizitë gjinekologut edhe ai nuk do të mund ta vërej shtatzëninë sepse është herët dhe duhet pesë javë për të vërejtur frytin në zhvillim. Ka mundësi që edhe të jetë çrregullim i ciklit dhe për këtë më duhet të them që ta vizitosh mjekun. Ju përshëndes.

 93. mira says

  pershendetje Dr. desha etpyes edhe kete gje muajin e kaluar menstruaoicnet i kam pas me 11 dhjetor ndersa ne kete muaj i kam pas me 12 janar, cila dat eshte ma e pershtatshme per te mbetur shtatzane. suksese

  • says

   Pershendetje Mira, nese keshtu e ke ciklin gjithnje atehere del se ju keni cikel pre mesatarisht 30/31 dite dhe ditet me te mira per ju jane 13-17. Suksese edhe ty

 94. lula says

  mimbrama un jom e intresune per shtatzani qe 5 vite ,qe 1 vit ekom be ni operacion me kan than e ki ni kanall te mbyllyr ekam kry operacioni me sukses po kur te kom kohen e mestracionev kom dhimt fund barkut,po kontrol ma nuk kam qen qka me kshilloni ju ,ju faliminderit kaloni mir.nga lula.

  • says

   Lula, dhimbjet ne fund te barkut gjat menstruacioneve ndryshe quhet edhe gerce dhe pervec se jane te bezdisshme te padurueshme nuk do te thote se gjithashtu jane shenj e ndonje problemi. Sidoqofte nese nuk keni pasur kete problem me pare e tash ju eshte lajmeruar atehere ben mire qe te vizitosh mjekun, kjo eshte cka mund tju keshilloj tani per tani. Ju pershendes.

 95. rina says

  pershendetje doktor , jam 25 vjeqar dhe kam pas dy deshtime nje kam pasur intervenim kirurgjik dhe tjterin spontan ne javen e 5 , kam ber analiza te ndryshme dhe ka dal qe frytet mi ka mbytur clamedia tash jam negativ ndaj clamedies pasi kam perdorur azomex ,mirpo prolaktian me ka dal e lart 43 tash po perdori dostniex mund te me tregoni ndonje menyr si te mbes shtatzan prap

  • says

   Rina, prolaktin eshte hormon qe lirohet nga gjandra pituare, gjander qe gjindet perfundi trurit. Roli i prolaktines eshte qe te stimuloj prodhimin e qumshtit tek grate shtatzena. Por prolaktin nuk nxit vetem qe trupi te rrish prodhimin e qumeshtit, por gjithashtu ndikon ne ovulacion dhe menstruacione. (kjo eshte arsyeja pse grate qe ushqejne foshnjen me gji rrall mbesin shtatzene). E kur ke nivele te larta te prolaktines ne gjak, si rasti juaj, atehere ju nuk do te ovuloni e kshtu kjo rezulton ne infertilitet. Kjo gjithashtu mund te shkaktoj qe ju te keni cikel mesnstrual jo te rregullt. Per kete tash po sherbeheni me dostinex qe ti ulni nivelet e larta te prolaktines. Shendet dhe suksese.

 96. albina says

  tung pershendetje nga albina flm shum per pergjigjen qe ma kishe kthy edhe Uraten tende qe ke ber per mue Allahu te shperbleft me te gjitha te mirat ne jet inshalla,deshta ni pytje une sot ekom pas kohen e menstracjonev po nuk me erdhen hiq edhe as nuk kam dhimbje ne bark po veq kom temperatur edhe pom mushen faqet shum puqrra ner elkur e deshta met vet se a bon une neser me ba testin per shtatzani me kqyr mos rasisht jom shtatzane apo me prit edhe naj dit edhe kisha pas qef mema kthy pergjigjen shpejt nejse nese ki munsi nese jo ate her kur te kish koh.tung dhe pershendetje nga albina

  • says

   Albina, po ti mundesh ta besh testin dhe shpresoj e uroj qe te del pozitiv. Ju pershendes dhe uroj cdo te mire.

 97. marsi says

  une kam 5 vjet qe jam martuar dhe para 2 vjetesh ngela shtatezane me pak probleme se burri im i ka spermatozoidet me perqindje te ulet , por ne muajin 3 me thane qe ke shtatzani “miste” dhe ma hoqen femijen tani mundohem te ngel perseri por nuk po ngel ju lutem me ndihmoni me nje adrese te nje mjeku te specializuar. ju faleminderit

  • says

   Marsi, fakti që keni pasur një abort për shkak të shatzënis ektopike (jashtë mitrës) mund ta vështirësoj punën që ju të ngeleni shtatzënë përsëri por nuk do të thotë që e bënë përfundimisht të pamundur. Ju duhet që të mundoheni të keni mardhënie ditëve kur ti ke ovulacionin e besoj se veç e dini se cilët janë ato ditë? Nëse nuk e dini atëherë java e mesme e ciklit menstrual është java më e mirë. Ose nëse vërtetë nuk ia dilni atëherë opcioni i IVF (fekondimit artificial) është zgjedhja e ardhshme. Shëndet dhe suksese.

 98. lota says

  para 6 muje kam pas abort tani kam mbet prap shtazan dhe duha te abortoj a mos ndoshta ka me pas pasoja mbas abortit te dyt mundeni me me tregu

  • says

   Lota, më mirë ta mendoje pak më gjatë para se të vendosësh për abort. Ka mundësi që ti mund të kesh vështirësi në të ardhmën pas abortit dhe për këtë të lus ta mendosh prap këtë punë. Unë jam kundër aborteve dhe vetëm atëherë kur nëna është në rrezik mund të them se duhet bërë abort. Ju përshëndes dhe uroj që mos ta abortoni.

 99. lona says

  porshendetje nga eljona une jom emartune qe 3 vjet po shtatzan nuk po jes mjeku po thot qe vizoret pom mungoj akom sukses julutem ma ktheni porgjigjjen

  • says

   Lona, mos ndoshta po ju thotë se vezorët nuk po prodhojnë vezë sepse vezorët sigurisht që janë aty. Nëse ato nuk prodhojnë vezë atëherë duhet gjetur shkakun dhe kështu më pas të trajtohen. Nëse është kjo ai është dashur të të tregoj. E ju nëse keni pasur ndonjë operacion me anë të të cilit i keni larguar vezorët atëherë kështu ndoshta nuk keni ovare, përndryshe ato duhet të jenë aty se skan ku shkkojnë. Ju përshëndes.

 100. lota says

  para 6 muje kam ba nje abort tani kam met prap shtazen dhe desha te abortoj a mundet te ket dicka pasoja

 101. Valbona 23 says

  Ju pershendes Dr.admin kam nje pytje ni shoqe e imja esht mbet shtatzane ika 3 muje ama ajo me ka porosit mua te ju pys juve per ni problem shum te vogel kjo shoqja ime belbezon ama shum pak qe hetohet kjo po ka frik se mos po lind edhe femiu ne te njejten si nana ama mua personali ma merr menjda se nuk lind femiu ashtu.Por me ka porosit keshtu…Flm

  • says

   Valbona 23, eshte pjeserisht trasheguese ama nuk eshte dicka per tu frikesuar sepse ne te shumten e rasteve femijet lindin dhe rriten pa pasur problem. Por, edhe nse kan problem ata ia dalin qe te kalojne belbezimin me kohe. Ka raste kur nena apo babai jane shurdhmemec dhe femijet lindin pa te meta, keshtu qe nuk eshte dicka per tu frikesuar. Ju pershendes.

 102. says

  dita me pelqen kjo tem shum e dasht mu kyq edhe un jam e martume qe 7 vite edhe kam problem me cista ne vezorre kam shum dhimt si te narth shum me bllokohen kamt prej dhimtve,edhe jam ka shum naper mjek po spo munet kerkush me ma hjek dhimten
  .me kan tha shum mjek qe munesh me met shtatzan me shtatzani pelsasin ato po so muj me met kutqysh , te lutna tregom qysh me met shtatzan se spo muj ma me duru ket dhimt te madhe te lutna kthema pergjigjejen se te kam shenu edhe ni her e sje pergjigj hiq

  • says

   Aferdita, pom vjen keq qe ne mesin e te gjith tjereve juve nuk ua kam kthy pergjigjen por besom se jo vetem qe nuk po kam kohe por edhe nuk e paskam pare.
   Edhe pse je diagnostifukuar me ciste ne vezorë nuk do te thote se edhe fertiliteti juaj do të preket për së keqi. Shumica e femrave kanë apo do të kenë ciste në vezorë ndonjëherë gjatë jetës së tyre dhe shpesh nuk e dinë që i kanë. Në shumicën e rasteve trupi në vetvetiu i largon ato brenda disa muajve por në disa raste kjo mund të mos ndodhe dhe kështu cista mund të vazhdoj të zhvillohet tutje shpesh duke i rritur sa një limon, e kështu mund të shpien në komplikime. Njëra nga shkaqet kryesore të infertilitetit është sindromi policistikë i vezorëve (polycystic ovary syndrome PCOS). Sindromi policistik i vezorëve ndikon në ciklin menstrual në të cilin rastë ajo ose nuk ka menstruacione fare apo ka shumë së tepërmi. Si ndikojnë në fertilitetin e një grua këto ciste? Shkurt, këto cista parandalojnë ovulimin dhe kështu nuk lirohet ndonjë vezë. E kur një grua nuk ovulon atëherë nuk ka gjasa që ajo të mbetet shtatzënë. cista është si një ballon i mbushur e kur kjo mbyllet dhe nuk pëlcet vezët nuk mund të lirohen dhe kështu shkakton probleme fertiliteti. Si trajtohet? Mënyra për ta trajtuar infertilitetin në këso raste është që të ndihmohet gruaja të ketë ovulaicon. E kjo bëhet me medikamente. Medikamentet sikur Clomid dhe Serophene janë më të zakonshmet që përdoren. Në shumë raste këto ndihmojnë por kur ato nuk janë efektive atëherë hapi i ardhshëm është tretman i hormoneve. Shpresoj se tash je e kënaqur me përgjigje. Të uroj gjitha të mirat.

 103. rreze says

  ju pershendes prap dhe deshta tju bej edhe nje pyetje.pra 1 muaji kam pas abort per arsye se fmija nuk mu kish zhvilluar ne bark po mbas abortit ne onen e majt kur te ulem posht me marr diqka me duket si nje koker .e kam pyet gjinekologun por ajo me ka thon se cdo gje esht ne rregull.me ka kontrolluar me echo vaginale po me ka thon se gjithqka asht mir.
  po un po kam problem dhe nganiher po kam edhe dhimt.ju lutem qfar te bej dhe per qfar arsyje e kam ket dhimt dhe pse po me bohet si koker kur te perkulna.pres pergjigje sa me shpejt se jam e interesuar te mbes shtatzane po kam frig se mos deshtoj prap.

  • says

   Rreze, ka mundesi qe mjeku te mos ket mundur te gjej problemin dhe per kete ju ka thene se gjithcka eshte ne rregull me ty. Ndoshta ka te bej me abortin qe keni pasur dhe ne kete po dyshoj ama sigurt nuk mund ta di. Krejt cka mund te them eshte qe prap te kerkosh te kontrollohesh pak me mire nga mjeket. Cdo te mire.

 104. feta says

  tung jom feta jam martu qe 2 vite kom deshir qe te mbetem shtatzane
  para ni viti kam pas
  djekje ne urin kam ardhur deri te gjak derdhja kam ba ni kontroll me than ki infeksjon ne urin
  dyshojshin prej veshkev po pas analizav me kn dalur mir,km perdorur do brrna ma skom pas problem me urin,gjithshtu kom pas mestracione te bardha shum po kam perdor do barrna tash mir jom po mestracionet po me vin
  shum pak dhe te kafta ,po gjat seksit nuk po ndje kurgja ju lutem qka me kshilloni ju
  flm

  • says

   Feta, me rendesi eshte qe ju te jeni shendosh dhe te mbeteni shtatzene. Tash krejt cka duhet eshte te sigurohesh qe vertet ke ovulacion dhe mbasi ke menstruacione, kuptohet nese jane te rregullta, atehere edhe ovulacion duhet te kesh. Se a ndjen dicka gjat seksit kjo nuk ka lidhje shume. Relaksohu gjat seksit dhe nese nuk te pelqen keshillohu me burr dhe beni ndryshime ndoshta gjen dicka qe te pelqen. Pershendetje.

 105. alisa says

  Ju pershendes dhe ju falenderoj per pergjigjjet,jam 36 vjeqare jam e fejuar kam mardhenje me vite,por kam nje dhimbje gjat mardh.vizitova gjin.dhe me zbuloj nje fibromim ne murin e pasem te mitres me dimenzione4.74cm 5.31cm dhe diagnoza ishte OP.Une u shqetesova shum vizitova gjin edhe jash shteti por ata nuk me thane se duhet te operohemr,pas nej kohe vizitova nej gjin.ne nje qytet te vendit dhe ai me tha se nuk e ka kete dimenzion por ka dimenzjone 46.2mm dhe 43.4mm ju lutem a mund te zvogleohet apo ka ndiku edhe pesha ime ne at kohe sepse nga stresi kisha humb 3kl.Ciklin e kam gjdo 24 dite dhe kam gjakderdhje normale vetem 3 dite,por kohen e fundit kam vrejt se masi qe me perfundon cikli mbas 2 dite kam nje mestracion me ngjyr te kafte te mbyllet jo te shumte.Gjat 4 muajve jam duke provu te ngelem shtatzane deri tash ska asgje por desha tju pys edhe kete pasi gjithmone kam pasur ciklin e rregullt vetem ne kete muaj kam pas ciklin ne daten 22 dhejtor dhe prap cikli ka ardhur me date 10 janar 2010 d.m.th.vetem 20 dite a eshte ndonje shqetesim par shkak miomit apo jo dhe me tregoni ju lutem do te kem problem per shkak miomit te ngelem shtatzane.JU FALEMDERIT PER DURIMIN QE DO TA KENI TE LEXONI LETEREN TIME DHE TE ME PERGJIGJENI ALLAHU JU SHPERBLEFTE …

  • says

   Alisa, shumica e grave qe kane fibroid (miom) nuk kane me shume probleme qe te mbesin shtatzene se sa ato qe nuk i kane, dhe rreziku i tyre qe te perfundojne me shtatzeni jo te mire nuk eshte me i larte. Kjo do te thote se grate me miom edhe ato pa miom i kane gjasat e barabarta qe te mbesin shtatzene. Cdo nje e 15 grua qe ka probleme me shtatzeni ka edhe fibroid, por keta fibroid zakonisht jane te pafajshem dhe shkaktojne 2 ose 3% te infertilitetit. Kur pengojne shtatzenin, atehere kur ndodhen ne kanalet fallopian e keshtu pengojne spermen qe te pllenoj vezen. Nese ndodhen ne miter mund te pengoj qe veza e pllenuar te bej folen e pervec tjerash edhe rrit gjasat qe te keni abort apo te keni lindje te parakohshme. Nese fibroidi nuk ju shkakton probleme atehere, nese zgjedh pacienti, ato mund edhe mos te trajtohen por duhet pasur nen vezhgim 3 here ne vit qe te shikohen nese po rriten dhe nese po shkaktojne ndonje problem. Nese shkaktojne problem atehere trajtimi i tyre standard behet me ane te operacionit.

   Fakti qe keni crregullim te menstruacioneve mundet me qen i lidhur me miom por mundet edhe mos me qene, e kete e vereton mjeku. Sidoqofte kur behet fjale per shtatzeni miomi qe gjendet jasht mitres, ashtu si rasti juaj, shkakton edhe me pak probleme. Shpresoj se jeni e knaqur me pergjigje. Shendet dhe suksese

 106. rreze says

  ju pershendes deshta tju pyes per diqka qe nuk e kam te kjart.per qfar arsyje femna mbet shtatzane jashta onit .ku mundet me qen problemi moszhvillimi i frytit.ju lutem pres pergjigje.

  • says

   Rreze, per shkak se nuk mund te arrij te kthehet brenda ne miter (oni) dhe e ben folen jasht mitres ne kanale e qe quhet shtatzeni ektopike (qe do te thot jasht vendit). Arsyet pse nuk mund te kthehet jane te ndryshme si ngushtim i kanalit, ndonje penges ne kanal, ndonje infeksion e keshtu me radhe. Ju pershendes.

 107. elif says

  mirmbrema doktor kam disa pytje minstruacionet e bardha kam shum dhe me vin shum tras si copa copa dhe ka nje ere te pakendshme qka mun te jet dhe kam edhe nje problem qe kur bej mardhenje ne heren e pare kam dhimbre sikur kur ta kisha humbur virgjeritetin
  qka kishe preferuar FALEMENDERIT

  • says

   Elif, nese deri tash per shkak te kesaj qe ke verejtur nuk e keni vizituar gjinekologun atehere tash te sugjeroj qe ta besh sepse ke arsye. Ajo qe ke esthe shenj ose i infeksionit bakterial ose edhe ndonje problem tjeter te cilin vetem pas kontrolles mund ta kuptosh se cka ne te vertet ke. Shendet dhe suksese.

 108. vjollca pershendetje says

  pershendetje zotri admin kam nje pytje per ju qe 2 jav me jan vonuar mestracionet kam bere testin me ka dal pozitiv por qe dy dit kur urinoj kur fshihem me leter kam si ngjyr pembe kapak ne vagin ju lutem a mund te me tregoni s eper qfar behet fjal nuk kam shum por vetem kur fshihem pak ju lutem me pergjgjeni nese mundeni s ame par ju falemderoj shum me respekt vjollca

  • says

   Vjollca, ajo qe po pershkruen ti mundet me qene pjese normale e shtatzenis, por eshte e domosdoshme qe ne rast se nje grua shtatzene veren dicka te till, jo vetem at si ngjyr pembe qe po permend, por edhe nese ka ngjyr gjaku, ajo duhet te vizitoj gjinekologun ne menyre qe te perjashtohet ndonje komplikim. Keshtu qe them ta vizitosh gjinekologun e ti tregosh ati/asaj per kete. Ju pershendes dhe ju deshiroj cdo te mire.

 109. zemra says

  pershendetje

  sapo e lexova komentin e juaj shkova ne barnatore e mora nje test te shtazanis pasi fillova te baj ashtu u zgenjeva sa qe edhe ksaj here mendova se ska gje por mbas 3 minuta filloj te shfaqet edhe si hije e vijes se dyte te testit kur arin te vrehet me shume vija e dyte e testit te shtazanis,sa e vreva pak si hije mendoj se jam shtazane mundeni te me tregoni a mundem tani te shkoj te mjeku dhe a vrehet me ultraze se tani jam shtazane apo duhet te presi dhe nje jave

  me respekt dhe

  • says

   Zemra, ka mundesi qe ti te jesh shtatzene sepse testi po tregon ashtu. Se sa eshte e sigurt kjo askush nuk mund te te thote sepse edhe testet nganjehere gabojne. Eshte shume heret qe te verehet fryti permes ultrazerit. Sidoqofte, nje gruaje qe ju vonohen menstruacionet ju sugjerohet qe gjithesesi te vizitoj gjinekologun edhe pse eshte heret dhe nuk mund te verehet. Ultrazeri mund ta verej shtatzenin ka fundi i javes se katert dhe gjat javes se pest. Ju pershendes.

 110. zemra says

  pershndetje

  nese ciklin e ke cdo 29 dite ovulucioni eshte ne diten 15 prej dites se par te ciklit edhe sot kan pas me me ardh cikli po sme ka ardh keshtu her pas here kam shtringime be bark po jo edhe kam te fryera gjoksat edhe majet e gjoksave me dhamin shume sa qe smundem ti prek jan kto sheja apo eshte nga se duhet me me ardh cikli mendoj sot ka qen data per me me ardh cikli

  • says

   Zemra, pershendetje edhe ty, nese nuk i keni pasur keto shenja me pare atehere mund te thuhet se jane shenja te shtatzanis plus kur kemi parasysh se sot eshte dashur te filloj cikli i ri menstrual dhe nuk ka filluar atehere mund te themi me ma shume bindje se ndoshta je shtatzene. Une uroj qe te jesh shtatzene. Shendet dhe suksese.

 111. eda says

  pershendetje desha ta boj ni pytje kur t kish mardhanje me burr a duhet mu la menihere apome nejt rat edhe sa duhet me nejt rat per mos me dal sperma edhe a esht mir mej majt pak kamt nalt per me met mrena sperma t pershendes shum

  • says

   Eda, eshte mire qe pasi te kryeni mardheniet te qendroni e shtrire per se paku 15 minuta e me pas mund te ngriheni e te pastroheni, por kamt nalt s’ke nevoj mi majt. Te pershendes edhe une ty e te uroj shendet e suksese.

 112. rreze says

  tung ju pershendes dhe deshta tju pyes se ashte vertet se me kan thon nqofse shkon mu ngjesh dhe me kthy onin ne kra te djatht mundesh me lind djal .kam ndegjuar se kan shkuar gra dhe kan pas suksese kan shkuar edhe ilake te mija .ju lutem pres pergjigj sa me shpejt nqofse asht emundur.ju pershendes nga italia.

  • says

   Rreze, kam degjuar edhe une per praktika te tilla te cilat kane pasur sukses, nga ana mjeksore nuk di qe eshte bere ndonje studim me vertetu nese keto praktika ndihmojne te zgjidhni gjinin e femiut. Nese kan pasur sukses te tjerat, duke perfshi ketu edhe ilaket tua, une mund te them qe edhe ju mund ta provoni e ndoshta edhe te keni suskses. Shpresoj dhe lus Zotin te keni suskses nese e provoni dhe mos harro te ktheheni e te na tregoni per suksesin. Une ju pershendes nga kosova 😉

 113. linda says

  ju pershendet prap linda e lexova shkrimin e blertes dhe deshta tju them se edhe une kam ndegjuar per kete se ni shoqe e imja i ka dy vajza dhe jeton ne gjermani doktorresha e vet i ka rokumanduar se nqofse deshiron gjinin djal duhet me mbet shtatzane ne diten e 15 prej dites se par te mestracioneve po deri me diten e 15 mos me pas marrdhanje me burr e mandej me prit deri sa ta verteton a asht shtatzane a jo.ajo e ka provura dhe me te vertet tash ajo i ka dy djem.sa asht e verte nuk di dhe ket udhzim ja ka jap edhe nje te afermes se vet dhe me te vertet edhe ajo ka pasur sukses.ku i dihet mjeksija po perparok.ok flm ju pershendes te gjithve dhe suksese ne jet.tunge nga gjermanija.

 114. blerta says

  prap blerta ju pershendes dhe per kete qe ju kam shkruar kjo asht shume e vertet se dy shoqet e mija femit e par i kan vajza dhe kur e kan provura me diten e 15 apo 17 te mestracioneve te dy ja kan djem sa njona i ka lind dy djem mbas keti testi .ket test ja ka rokumanduar ni mjeke nga gjermania dhe me te vertet kan pasur sukses po cikli duhet me qen i rregullt cdo 27 28 dit.ndoshta kjo ka qen edhe eshkrume nga allahu qe ato te ken djem .ku i dihet.ok ju pershendes shum dhe ju uroj suksese dhe flm per pergjigjet qe jepni.tunge nga blerta

  • says

   Blerta, ndoshta edhe ka qen e shkrume siq thoni ju. Shpresoj se te dal ndonje nene e te na tregoj qe ka provuar kete apo ate metod dhe ka pasur sukses ne zgjedhjen e gjinis se femiut te saj.

 115. says

  pershendetje prape a ka mundesi mem tregu se cila date eshte ma e rendesishe per me mbet shtatzane se nuk po di me i numru une i kom pas memestracionet met 8 kti mujit e deri met 10 a cilat jone atu data mat rendesishme ju pershendes

  • says

   Betushja, data 8 eshte dita e pare qe ju kan ardh menstruacionet dhe kjo dite numerohet si dita e pare e ciklit menstrual. Tash nese ki cikel menstrual qe zgjat 28 dite atehere dita e 14 eshte dita kur nje grua me ket cikel pritet te ket ovulacion dhe keshtu ditet 12,13,14,15,16 jane ditet me te mira kur nje grua (me kete cikel) ka gjasa me shume te mbetet shtatzene. Shpresoj se tani me keni kuptuar, ju uroj shendet dhe suksese.

 116. shema says

  Pse dr.nuk ma ktheve pergjigjjen te lutem kthem se po e pres te di a jan mir kto rezultate.

 117. teuta says

  tung ju pershendes shum per temen qe keni zgjedhur deri me tani disa komente qe i lexova deshta te ju pys kto sheja e shtazanis qekan therrjet ne barak apo edhe gjoksat te zmadhuar une ndina kshtu kurr me vin edhe mestracionet edhe une jam ne ditet te fundit qe po i pres po nuk kam shpres qe kam mbetur shtazane sepse e ndi sikur qe me vin a eshte normale kjo qe une e ndi si mbeta si nuk mbeta shtazane i kam kto therrje ne bark gjokset pasi i lexova me befasoi ….Tung ju pershendes.

  • says

   Teuta, nese i keni te njejta shenja atehere ndoshta edhe e ke kohen e fillimit te ciklit te ri menstrual. Shenjat nuk jane te njejte tek te gjitha grate e keshtu qe e gjitha qe mund te te them eshte te uroj qe ti vertet te jesh shtatzene. A ka ndonje shenj qe nuk e keni pasur me pare e qe tash keni verejtur se e keni? Une uroj dhe shpresoj se kesaj radhe keto shenja qe ki jane te shtatzenis, nese kjo eshte ajo qe deshironi. Ju pershendes.

 118. albina says

  pershendetje nga albina ju uroj nje vit te mbar dhe gjitha te mirat ne jet ti gzoni se met vertet jeni shum mjek i mir per mendimin tim edhe te tjerve besoj qe po,se pona ndihmon me ato mundesit tua mena spjegu qe sa më shpejt te mbesim shtatzane,une sinqerisht ju falenderoj shum per pergjigjet qe mikeni kthy edhe kshillat qe më keni dhenne se mekan ndihmue shum per largimin e stresit se jjom kan shum ne stres por tasht po ndihem shum mir pa stres,deshta edhe ni pytje ,diqka prej mesit te kti mujit ne fund te barkut shum po kam therrje sikur gerrqe apo te tham drejten therrje te shpejta sikur vetima por me shum ne fund te barkut e kisha desht me dit se qka jon kto therrje a munet me kan qe kom mbet shtatzane se te gjitha ikom ne rregull po pi uje shpesh ka 2 litra ne dit po ha pem e perime acid folik po perdori e kshtu merradh,tung me rrespekt albina pres pergjigje nga ju,edhe nje her flm shum nga ana juaj per kohen qe pona kushtoni neve.

  • says

   Albina, ka mundesi qe te jet shenj i shtatzenis duke e marr parasysh se te gjitha po i beni ne te mire te asaj qe te mbeteni shtatzene. Ka mundesi qe gerrce ti ndodhin nga shkaku se qeliza e fekonduar bene folen ne miter. Une uroj dhe lus Zotin qe jute jeni shtatzene. Cdo te mire.

 119. bafta says

  pershendetje i nderuari mjek.jam 23 vjeqare jam e martuaj qe 2 vjet egjys,por nuk kam femij ende kam tentuar te mbetem shtatzan por ende nuk kam fat.mestracionet ikam pas te rregulla gjdo 28 dit.mir po qe 2 mujt e fundit ikam mas 30-34 dit.nket muaj ende nuk me kan ardhur mestracionet amundet mukan qe jam shtatzan kan kaluar 40 dit prej mestracionev qe ikam pas.por nuk kam kurfar simtome te shtatzanis.vetem sod kam pas pak si mestracione po si ngjyr te kaft edhe shum pak nje pik.amundet tejet qe jam shtatzan ju lutem i nderuari mjek qe ma ktheni pergjigjjen se jam shum e bregosur.

  • says

   Bafta, nuk është e thënë që të gjitha simptomat të shprehen sikur që nuk është e thënë që simptomat patjetër duhet të shfaqen tek të gjitha femrat. Kjo që po thua që keni pas vonesë ciklin e kaluar nuk do të thotë se edhe kësaj radhe është prapë vonesë. Mund të jetë çrregullim i ciklit por unë më shumë anoj të besoj se është shtatzëni dhe nëse nuk keni qenë te gjinekologu deri më tani ju sugjeroj të shkoni e ti tregoni të gjitha. Është herët dhe ai nuk mund të shoh nëse vërtet je shtatzënë por gjithnjë sugjerohet që pas vonesës së ciklit të vizitohet gjinekologu. Unë lus që të jeni shtatzënë dhe ju dëshiroj çdo të mirë.

 120. says

  pershendetje deshta me jav bo 1 pytje jam martuar qe 2 vite nuk po mundes qe te ngelem shtatzane sa here qe kom mardhenie kam shum dhimbje ne fund te barkut dhe ne anen e majt a eshte kjo arsyeja qe spo mbetem shtatzane apo

  • says

   Betushja, ka mundësi që kjo të jetë arsye nëse dihet përse ke këto dhimbje. Nëse deri më tani nuk e keni vizituar gjinekologun atëherë të sugjeroj ta bësh për shkak se përveç tjerash ju edhe dëshironi të mbeteni shtatzënë. Ju dëshiroj çdo të mirë.

 121. zemra says

  Pershendetje!
  Desha te ju pyes se si te mbes shtatzane, une e lexovate gjithe artikullin,ka afro 10 muj qe provoj te mbes shtazane por asgje cdo gja e baj mire pi uje cdo dite nga 2 litra uje ha peme cdo dite nga 2 kg, kam ndegju nga te tjeret qe ka barna per me mbet shtazane ciklin e kam te regullt cdo 29 dite,a mundeni me me tregu cilat jan ato barna per me i perdore
  me respekt

  • says

   Zemra, më vi keq por nuk ka barna të ashtuquajtura që të ndihmojnë të mbeteni shtatzënë. Barnat shërojnë ndonjë problem që pengon shtatzëninë dhe për këtë ju duhet gjetur problemin që më pas të shikohet nëse mund të shërohet me barna e që ju të mbeteni shtatzënë. Të vetmin që mund të ua rekomandoj është acidi folik të cilin të them ta marrësh pa ndërprerë. Në disa studime acidi folik ka treguar se ndihmon edhe që të mbeteni shtatzënë. GJithashtu vazhdo duke ngrënë pemë dhe perime dhe duke pirë ujë ashtu si je duke bërë. Ju përshëndes dhe uroj që sa më shpejt të mbeteni shtatzënë.

 122. shema says

  Ju pershendes deshte te pyse dr. burri i ka bere analizat po deri te premten nuk eshte urologu te cilen ai kontrollohet a mundesh te me tregoj a jan mir keto rezultate.Lloji i mostres urinokultura dhe spermokultura ne te dy mostrat eshte izoluar .SSTREPOCOCC US AGALATIAE(Gr B).FLM per mirkuptim.

  • says

   Shema, analizat tregojne per nje infeksion bakterial te quajtur streptococcus agalactiae i grupit b. Pershendetje.

 123. blerta says

  tung nga blerta deshtja tju pyes se a esht e vertet se me mbet shtatzane ne diten e 15 dhe 17 prej dites se par te mestracioneve femija asht djal dy shoqe te mija e kan provuar dhe kan pas sukses te dyja kan djem .ju lutem me udhzoni diqka nqofse dini.pres poergjigje sa me par.

  • says

   Blerta, puna e gjinisë është punë e Zotit sipas mendimit tim dhe nuk di që është vërtetuar që mund të zgjidhet gjinia në atë mënyrë. sidoqoftë, unë falënderoj të gjitha ato që mund të shprehen lirshëm këtu e të na tregojnë se vërtetë kanë vepruar ashtu dhe kanë pasur sukses. Gjithashtu tregoni edhe për ndonjë mënyrë tjetër që dini që ka pasur sukses.

 124. linda says

  prap linda mjeket me kan then arsyja asht se kam mbet fill shtatzane fillmbas 5 muajve te shtatzanis se dyt dhe per ket artsye me ka ndodhur tash me kan rekumanduar se duna me mbet mbas dy apo tre muajve se mos me pas ma perbleme.deshta tju bej edhe nje pyertje ne cilin muaj femija duhet me filluar me hec zhag dhe nqofse nuk fillon deri ne muajin e 9 a mos ka problem ai femi.ju faliminderit shum dhe pres pergjigje sa me shpejt.

  • says

   LInda, mundet me qenë ajo arsyeja pasi ata janë të cilët ju kanë kontrolluar dhe e dinë rastin tuaj më mirë. Sa i përket pyetjes së dytë mund të them se nuk ke për çka brengosesh sepse ka nga ata fëmij që nuk zhagiten fare dhe fillojnë të ecin. Mund të brengosesh nëse fëmiu nuk bënë lëvizje të zakonshme tjera se për atë që nuk zhagitet nuk ke çka brengosesh. Sidoqoftë, nëse vërtet mendon dhe dyshon diçka, sepse ai është fëmiu yt, atëherë vizito mjekun. Ju përshëndes.

 125. alma says

  prsh dr admir .bera nje vizite tek gjenokologu sic me rekomandove ti .per kaq dite sa me jan vonuar periodat ne eko sme doli gje qe isha shtazane deri tani skisha gje me tha qe shte pak shpejt se duhet te pakten te kalojn 20-deri ne 25 dite qe te dallohet .me tha ilace por un i kam perdorur qe vajze (utrogestan)per rritjen e mitres
  ai me tha qe sjan te demshe nese je me barre keto do te ndihmojn ne zhvillimin e barres por ben mir qe ti pish .un vizitat i kam bere te gjitha ne tirane dhe kisha hall se mos keto ilace me bejn dem ngaqe jam kuruar per hormanet dhe doktorresha ne tr me ka then nese ne kete tre muaj skam rezultat per barre un do shkoj perseri te kurohem per hormonet .me thuaj pak me qarte cfare roli luan utrogestani ne problemin qe kam un dhe nese i pi keto 12 kokrra me vijn periodat se kur i kam pire vajze keto me sillnin edhe periodat .nuk e di se sa e qarte jam por te lutemmmmmmmmm nje keshille se spo di ku jam .me sjapo me sa te kesh mundesi .me fal doktor se po behem pak e bezdisur po pergj tuaja i kam vleresuar gjithmone.kalofsh mire

  • says

   Alma, edhe Utrogestan jepet për balancim të hormoneve. Utrogestan përmban përbërës aktiv progesterone, që në mënyrë të natyrshme prodhohet hormoni i gjinisë femrore. Medkiamenti duhet marr me kujdes dhe nën vëzhgim të mjekut, sepse ka disa efekte anësore të cilat mjeku është dashur të ti tegoj. Duhet përdor me kujdes nëse keni probleme me shtypjen e gjakut, probleme zemre, funksionim të zvogëluar të veshkave, epilepsi, astmë, migrena, diabet e kështu me radhë. Dhe nuk rekomandohet të përdoret tek gratë që dyshohen që janë shtatzënë, tek ato që kanë pësuar ndonjë sulm në zemër dhe goditje në tru…, Arsyeja pse juve ju vijnë menstruacionet pasi të filloni të merrni këto kokrra është ndoshta sepse keni probleme me hormone, ashtu edhe vet po tregoni, dhe ky bar rregullon hormonet dhe juve filloni të keni periodat.

   Pyetjet nuk më bezdisin fare, por më vjen keq që nuk po kam kohë të përgjigjem edhe aq sa duhet. Ju përshëndes dhe ju dëshiroj çdo të mirë.

 126. Ina says

  faleminderit shume per pergjegjje dhe qe naj jepni munsin me u kshillu,desha te pyes se kam ber testin para ciklit 3 dite dhe e kam ba dy her ne fillim dul negativ me nje vi por e kam pa prap pasi qe e kisha hudhur te dy teste eshte theksu hije te vija e dyt jo shume pak fare sa ka mundesi te jem shtatzan edhe kam dhimbje te gjoksit sa jan mundesit .

  • says

   Ina, testi të ka dal pozitiv dhe sado e padukshme është ajo vij testi prapë tregon që ti mund të jesh shtatzënë. Kështu që mund të them se ka mundësi që ju të jeni shtatzënë. Ju përshëndes.

  • says

   Valbona, dua te them se shpesh disa grave ju ndodh qe te ken vones te menstruacioneve dhe kur ato vijne nuk jane normale por rrjedh gjak me copa copa. E kjo mund te jet shenj e nje shtatzenie qe sapo ka filluar dhe per ndonje arsye nuk mund te vazhdon dhe per ate thuhet se deshton. Shpresoj se keni kuptuar tash. Ju pershendes.

 127. alisa says

  Ju pershendes shume dhe ju uroj vitin e ri 2010 te jete i mbare dhe me shendet.Me keqardhje ju them ju kam shkruar dhe nuk ma keni kthyer pergjigjjen,sidoqofte un prap do ju shkruaj.Une kam nje fibromiomne murin e pasem te mitres dhe ka dimensionet 5.3x 4.5 . Kam pas cikel te rregullt 24 ditesh deri tan, tani kam edhe ne 20 ditesh tani dhe jam duke provuar te mbes shtatzene po tash 4 muaj pa sukses ju lutem me tregoni a kam probleme nga kjo fibromioma te mbetem shtatzane qka duhet te bej qka te perdore

  • says

   Alisa, se pari me vie keq qe nuk ke marr pergjigje dhe arsyeja eshte se isha jasht vendit per nje muaj, e se dyti edhe une te uroj cdo te mire per 2010. E se treti pergjigja…
   Zakonisht mioma nuk pengon shtatzenin; fakti qe nje grua eshte shtatzene me mioma do te thote se mioma eshte e vogel. Ne pergjithesi, kur mioma rritet edhe sasia e menstruacioneve shtohet se bashku me gercet (therrjet) menstruale. Kjo eshte vecanerisht e vertete ne rastet e (mioma uteri submucosa) mioma qe formohen brenda mitres. Ky lloj i momas mund te shkaktoj infertilitetin ose deshtimin e shtatzenis. Pasi qe mioma sipas jush gjendet ne mur jasht mitres atehere mund te them se kjo nuk duhet te pengoj qe te mbeteni shtatzene. Por ne rastet kur besohet se po pengon qe te mbeteni shtatzene ateher sugjerohet te kryhet miomektomi. Shume gra mbesin shtatzne pas kesaj por kjo nuk garanton 100% qe do te mbeteni shtatzene. Ju pershendes dhe ju deshiroj cdo te mire ne jete.

 128. says

  Flm shum Dr, e vleresoj shum pergjigjen tuaj ju uroj suksese dhe pun te mbar ne 2o10 mbi te gjitha ju uroj shendet

 129. says

  Ju lutem mundesisht per pergjigje,pershendetje,ju lutem te me tregoni a mund te mbes shtatezene nese kam qeliza policistike dhe ciklin jo te rregullt,tash perdori diane 35 per 6 muaj dhe metformin tab.sepse testosteronin e kam te rritur,mundesisht tregomeni se sa jane gjasat per shtatezani sipas rasteve qe ju i dini a rezultojne keto pozitivisht a jo dhe a do te thot kjo se sherimi zgjate shume deri ne shtatezani une nuk kam provu te mbes shtatezen sepse ende nuk jam e gatshme mirepo brengosem shume per te ardhmen,njekohesisht desha te dije si vertetohet se nje femer ka apo nuk ka ovulacion dhe a mund ta dije mjeku a kam ovulacion ne qdo kohe edhe nese jam me cikel ose pa te dhe nese mungon ovulacioni a mundet me barera me pas ovulim ose ne nje menyre tjeter ju flm gjithe te mirat

  • says

   Soni dhe Majlinda, per grate te cilat deshirojne te mbesin sthatzene dhe vuajne na Sindromi Vezor Policistik tretmani fokusohet ne humbje te peshes dhe ne promovim (nxitje) te ovulimit. Tretmani mund te perfshij:

   * humbje peshe – diete e shendetshme dhe shtim te aktivitetit fizik lejojne perdorim me efikas te insulines, zvogelim te niveleve te glukozes ne gjak dhe ndihmoj qe grate te ovulojne me rregullisht.
   * Medikamente per nxitje te ovulimit – keto medikamente stimulojne ovaret (vezoret) qe te prodhojne nje apo me shume folikula.
   Me rregullimin e hormoneve edhe menstruacionet rregullohen e gjithashtu edhe ovulim keni keshtu qe vazhdoni me terapi sepse duhet te ket sukses. Ju pershendes.

 130. Majlinda says

  Pershendetje, jam prap Majlinda…ju kam shkruar edhe me heret por ende skam marr pergjegje nga ju ju lutem te me ktheni pergjegjen..jam e martuar qe 5 muaj dhe si qdo femer edhe une kam deshire te kem femije, andaj pyetja ime eshte ?…Qe 5 muaj kam çrregullime te menstruacioenve, nje muaj i kam me vonese e muajin tjeter me vijn 2 dite me heret, natyrisht qe nuk ruhemi mirpo deri me tani ska rezultat, edhe pse kontrollat i kam bere me ka dal se e kam nje ciste te vogel a mund te kete ndikim kjo ciste ne shtatezani…qfare me kishe sugjeruar…pres pergjigje. Me respekti Majlinda.

 131. says

  Jo Dr,un nuk kam lindur fare kam pas nje abort para 14 mujave dhe me nuk kam pasur fat te mbetem shtatzane. Po esht e vertet kurr i ndydhy majet e gjyve me dalin pika te vogla qumeshti e saper tjera kontrolla kam ndrru shum mjek per ta arritur te verteten po deri me tash as kush nuk ka gjet arsyjen pse nuk ndodh shtatzanija te gjith me thohjn se gjithka esht ne rregull mendimi i fundit i gjinekologut ishte kjo ose nga qumeshti qe vjen ose pas abortit me esht demtuar njeri gyp e ndersa tjetri nuk funkcionon si duhet propozimin e fundit ekisha te bej nje E,K,G per pastrim te kanaleve.Kerkoj mendimin e juaj nese gjithqka esht ne rregull tash ka mbetur ajo e fundit per ti ber kontrol kanaleve jam ne dylem ta bej apo mes ta bej qfar me kishit propozur Ju Dr?

  • says

   Drita, kanalet fallopian (fallopian tubes) mund te bllokohen per shume arsye e njera nder ato eshte edhe shtatzenia jasht mitres arsyeja per shkak te se ciles edhe ju jeni shtyre te beni abort. Cilido qe eshte shkaku, efekti eshte i njejte… veza nuk mund te udhetoj ne kanal te bllokuar dhe keshtu nuk mund te kthehet ne miter nese fekondohet. Riparimi i tyre nga ana e specialisteve nganehere eshte i suksesshem por prap nuk garantohet qe veza e fekonduar te vendoset ne miter aty ku duhet. Mbasi gjithcka eshte ne rregull me ju dhe prap nuk po mbeteni shtatzene atehere te kisha thene te kontrollosh kanalet e te shikosh nese njeri eshte demtuar apo jane bllokuar per ndonje arsye. Ju pershendes dhe ju urosh shendet dhe suksese.

 132. eda says

  flm shum per pergjiqje sea shum e kom prit pa durim veq dome than se muj me met shtatzan edhe meqito kokrra a jon t mira per t betur shtatzan t pershendes shum

 133. Ina says

  deshta te pyes sa kam shpres qe kam ngel shtatezan,kam edhe 3 dite me ardhe cikli kam pi uje qdo dite nga 1.5liter perdori edhe prenatal jam ka perdori me udhzim te mjekut ndonje shej te veqant shum nuk kam po therrje e gjoksit edhe te barku koh pas kohe sa ka mundesi testi me tregu par 3 dite te ciklit a mundet me qen i sak e kam ba por negativ ,faleminderit per keshilla .

  • says

   Ina, une nuk po di cfar te them tjeter sepse gjithcka qe po e beni po e beni ashtu si duhet dhe sipas udhezimeve te mjekut. Testi ka mundesi edhe te gaboj e te mos ju jap rezultatin pozitiv edhe nese jeni shtatzene. Beje prap testin edhe shiko si po te del rezultati. Shpresoj te keni rezultat pozitiv, por edhe nese keni rezultat negativ mos u shqetso se nuk eshte e thene qe te mbetesh shtatzene menjehere. Edhe ashtu rrall ndodhe qe nje femere te mbetet shtatzene ne provat e para. Disa jane me fatlume dhe nuk vonohen e mbesin shpejt e disa tjerave ju duhet me shume kohe. Une uroj te jeni shtatzene dhe ju deshiroj shendet e cdo te mire.

 134. alma says

  165 alma 05/01/2010 at 11:50 am
  Your comment is awaiting moderation.

  mirdita .te falenderoj nga zemra per pergj qe me ke kthyer e kam pritur me padurim .ne fakt akoma se di dhe vet qe kam ngelur shtazane apo jo kam bere dy teste nje para nje jave dhe nje dje por qe te dyja me kan dalur me nje vize.te sqaroj me qarte qe dhe ti te me kthesh nje pergj konkrete kam 13 dite sot qe sme kan ardhur perioodat me kan sheqeruar gjate ketyre diteve mjaf shqetesime .ndjej lodhje dua te fle shume .kokrrat e gjoksit me jan forcuar .kam vjellje tere diten .por po habitem qe pse testi me tregon nje vize .me thuaj kur duhet te bej nje test tjeter mbas sa ditesh nga kjo qe te tregova tani.jan shume ne merak do ishte gjeja me e cmuar nese zoti me fal nje femi qe po e pres me padurim .un te jam mirenjohese per pergj qe me ke kthyer e ke letesuar sadopak merzitjen time me pergj e tua sinqerta dhe un uroj per ty gjithe te mirat e kesaj bote dhe qoft nje vite i mbare per ty 2010 .kalofsh mire admir nga alma vlore

  • says

   Alma, prej asaj qe po pershkruan se cka po perjeton (lodhje, gjinj te dhembshem ne prekje, vjellje e keshtu me radh) ti duhet te jesh shtatzene dhe fakti qe te jane vonuar periodat per 13 dite e bene kete edhe me te besueshme. Nese vetem njera viz del pozitiv kurse tjetra nuk verehet apo verehet shume pak kjo prap do te thote se ti mund te jesh shtatzene dhe une shpresoj dhe uroj e lus Zotin te jet ashtu. Tash nuk ke eshte e domosdoshme te besh test, vazhdo merr acid folik nese ke marr deri tash por nese nuk ke marr fillo te marresh, dhe ushqej vetveten me sa me shume fruta e perime. Gjithashtu mendoj se tash eshte mire te vizitosh gjinekologun e ai/ajo ndoshta do te mund te shoh nese fryti po zhvillohet, eshte pak veshtire sepse eshte heret por ndoshta mundet. Te pershendes dhe te uroj cdo te mire.

 135. eda says

  pershendetje adam jam ka e pres perxhiqjen tane ponuk ma ke kthy 3 analizat e hormoneve umkan dal mir e tashti umkaqit barrna me pordor n diten e par t mestracijoneve mej pordor 5 dit dexometason edhe n diten e 6 mej pordor cyclo=progynova a jon te mira per me met shtatzan t pershendes shum nga eda

  • says

   Eda, keto cka ju ka pershkruar mjeku eshte per te rregulluar hormonet dhe per kete mund te them se jane te domosdoshme dhe ne nje menyre ndikojne qe ti te mbetesh shtatzene. Pershendetje edhe ty

 136. mira says

  pershendetje si eshte e mundur te mbetem shtatzene qe 8 muaj kam mardhanje te rregullta dhe nuk po mundem me mbet shtatzene, menstuacionet i kam te rregullta me vin me 2 dhe me mbarojn me 7, ne perjashtim ne kete muaj me kan ardh me 11 dhe i kam perfundu me 16-17

  • says

   Mira, ajo qe po tregon ti eshte vetem fillimi i ciklit menstrual. Cikli menstrual zgjat nga 23 deri 32 dite apo me shkurt ose me gjat. Gjat keti cikli trupi i nje femre prodhon vez e cila zhvillohet dhe eshte e gatshme per tu pllenuar zakonisht ne diten e 14. Ne rastin tuaj data 2 dhe 11 qe keni permend eshte fillimi i ciklit dhe njeherit edhe dita e pare e ciklit menstrual. Po e tregoj kete sepse per te shtuar gjasat qe te mbeteni shtatzene duhet te fokusoheni te keni mardhenie ka mesi i ciklit tuaj. Nuk eshte e thene qe tjerave diteve te mos keni mardhenie por thjesht mesi i ciklit eshte me kritik per te mbetur shtatzene. Gjithashtu mos harro vizito mjekun nese nuk e keni vizituar deri me tash. Shendet dhe suksese.

 137. tolja says

  qe 4 vjet jam martu e nuk po mbes shtatzan qe 2 muj perdori folk ponuk po kam sukses ju lutem me duhet kshilla e juaj flm shum klm

  • says

   Tolja, une nuk mund ta di saktesisht arsyen pse nuk mund te mbeteni shtatzene andaj te sugjeroj te vizitosh mjekun e te gjesh ashrsyen nese egziston ndonje. Vazhdo merr acid folik dhe vizito mjekun. Shendet dhe suksese.

 138. Lauresha says

  ju kam shenuhar 2 her po skam mar pergjegje,ka kohe qe mundohem te mbes shtatzane,ne muajin korik kam pas abort po e gjitha me ka kaluar me sukses,ciklin menstrual e kam pas me 17 dhjetor dhe me 13 janar mendoj se do te me vin menstruacionet,testi i shtazanis a te jep ndonje rezulltat nese e ban ne javen e 3 apo duhte te pritet te kaloj 1 dit mbas 13 janarit,duhan dhe alkool nuk perdori ushqimin cdo her e kam natyral edhe cdo her perdori peme,dhe cdo dit nga 2 lita uje,kam ndegjuar se ka dicka banra per te betuar apo per tu nxehur dhe kam ndegjuar se acidi folik eshte shume i mir mundeni me me tregu cka duhet te perdor dhe acidin folik sa duhet perdor

  Me respekt te madh per ju

  • says

   Lauresha, te gjitha po i bojshe mire, duhan dhe alkool nuk po pishit, po ushqehesh me ushqime natyrale dhe uje po pishit mjaft plus ciklin menstrual po thua qe e ke ne rregull. Nese nje here keni mbetur shtatzene une besoj se prap do te mbetesh dhe shpresoj se vec jeni shtatzene kesaj radhe. Testin mund ta besh pak para dites kur mendon se do te keni menstruacionet. Kur them pak mendoj jo me heret se 3 dite me pare. Ju mund ta beni edhe me heret por mund te mos keni rezultat pozitiv, keshtu qe bej testin ne diten e fundit. Acid folik merr pa nderprer sasin ditore qe rekomandohet 400 microgram, sasi qe ju shkruhet nga vet farmacisti kur e bleni dhe mos ndalo te marresh acid folik edhe pasi te jeni shtatzene. Shendet dhe suksese

 139. Rrezr says

  Pershendetje!
  Desha te ju pyes se si te mbes shtatzane, une e lexovate gjithe artikullin mirepo me mua ndodh ndryshe ngase mbas mardhenieve mua me vie qe menjehere te shkoj ne banjo per te urinuar dhe smund te qendroj as 1 min…dhe e gjithe sperma del jashte ne ate moment…si tia bej?
  Pres nje pergjigje nga ana juaj..ju faleminderit dhe pune te mbare

 140. Arta says

  Pershendetje. Kam cikel te rregullt,mardhenie kam pasur diten e 11 (dmth te ciklit,menstruacionet i kam pase me 1,dhe tani me 28 me kan ardhe,dmth nuk me jan vonuar fare),dua te dij se a mund te kem mbetur shtatezene…ju flm per pergjegje

  • says

   Arta, nese ju kan ardhur menstruacionet atehere kjo do te thot se nuk je shtatzene por nese po tregon per ciklin menstrual para se te keni mardhenie ateher ndoshta edhe keni mbetur shtatzene por une nuk mund ta di. Uroj qe te jeni shtatzene dhe ju pershendes.

 141. Valbona 23 says

  Mirmbrema ju pershendes te gjithve se pari shendet lumturi por edhe suksese per vitin 2010 te gjithve…pse pa i perdor une kokrrat Hexal,kur ikam pas peirodet ka qen diqysh gjaku si me copa te vogla aka ndiku kjo diqka ne shtatezani po kam deshire me dit pse? edhe kur te kam me burr kontakt pas dites 11,12,13,14,15, qka ndikon me vazhdu tani apet kontakti se kam ndegju nuk esht mire mbas qetyne ditve te caktuar qe jane me vazhdu ne qat menyre prap .. Ju pershendes @@@@

  • says

   Valbona 23, ajo qe po tregon mundet me qen shtatzeni e deshtuar qe nganjehere ndodhe te grate dhe per kete eshte mire qe te vizitohet mjeku. Nuk do te thote se duhet te kesh mardhenie vetem atyre diteve, ti mund te kesh mardhenie edhe para edhe pas atyre diteve. Seksi nuk eshte i rezervuar vetm per ato dite. Por kur eshte fjala per shtatzeni duhet te fokusoheni qe te keni mardheni edhe atye diteve kritike kur gjasat per te mbetur shtatzene jane me te mira. Thjesht pasi te keni mardhenie sugjerohet qe ju te qendroni e shtrire per se paku 15 minuta e mundesisht te fusni edhe nje jastek posht shpines. Kjo per ti lejuar spermes qe te arrij vezen e te pllenoj ate. Mund te vazhdosh te kesh mardhenie edhe pas atyre dite edhe para atyre diteve pa frik se po shkakton ndonje problem. Shendet dhe suksese.

 142. says

  pershendetje Dr,ciklin e fundit e kam pas 30 ditesh kur mund te ndodh ovulimi ajan ditet 14,15,16 dhe 17 apo jam gabim. Kam edhe nje pyetje tjeter kontrollat e fundit ikisha para nje jave me kan then se gjithqka esht super arsyja esht veten pse kam qumsht ne gjy dhe ajo sme len te mbetem shtatzane sa esht e vetret kjo? pres pergjigje flm pun te mbar tung

  • says

   Drita, nese keni cikel te rregullt ateher ovulimi ndodh ka mesi i ciklit se ne cilen dite saktesisht nuk mund te qellohet por per kete thuhet se ndodhe ka mesi qe ne rastin tuaj dita kur ovulimi mund te ndodh eshte dita e 15. Por faktor te ndryshem si te ushqyerit dhe stresi mund te ndikojne qe kjo dite te shtyhet ose para ose pas per 1 ose 2 dite. A keni lindur koheve te fundit dhe keni qumsht apo si eshte puna kete nuk e kam te qart. Nese nuk keni lindur me pare te kisha sugjeru te vizitoni mjekun te gjeni arsyen pse keni qumesht ne gji edhe pse nuk jeni shtatzene apo nuk keni lindur se fundmi. Kjo nuk besoj se ka lidhje me at qe nuk po mbeteni shtatzene. Ju pershendes dhe uroj cdo te mire.

 143. xhenja says

  i/e nderuar/a, Ju lutem ,a kishit mujt me më tregue se perqfarë arsye behet ngjeshja me “vegsh” te grate dhe qka nenkupton rrotullimi i mitrës me ngjeshje, kam ndegjuar nga grate se kush i bene keto prova ka mundesi me lind gjinin tjeter ne krahasim me ato qka linde ma heret,sa eshte e vertet kjo dhe a jane te rrezikshme keto prova.E interesuara po edhe e frikesuara…!Ju faliminderit paraprakisht

  • says

   Xhenja, kam degjuar per to dhe kam degjuar se kinse grate qe kane bere kete kan pasur sukses. Nese jo te gjitha atehere shumica prej tyre kam degjuar qe kane pasur suskses. Se a eshte vertetuar dhe a eshte e dmeshme nuk ka bere askush ndonje studim per ta zbuluar. Por fakti qe shume gra e praktikojne na ben te mendojme qe nuk eshte i demshem. Andaj po ua le juve te vnedosni nese deshironi te provoni. Shpresoj dhe uroj qe te keni suskes. Cdo te mire.

 144. mira says

  pershendetje si eshte e mundur te mbetem shtatzene qe 8 muaj kam mardhanje te rregullta dhe nuk po mundem me mbet shtatzene, menstuacionet i kam te rregullta me vin me 2 dhe me mbarojn me 7, ne perjashtim ne kete muaj me kan ardh me 11 dhe i kam perfundu me 16-17

 145. linda says

  tung ju pershendes dhe deshta tju bej nje pyetje.i kam dy femi dhe ne shtatzanin e tret kam pas abort sepse femija nuk mu kish zhvilluar ne bark a bortin e kam pas ne muajin e 3 dhe mjeket me kan then se ma nuk do tme ndodh. un deshta tju pyes se a do te kem me problem me shtatzanin tjeter dhe mbas sa mujve mundem me mbet prap shtatzane.ju lutem me ktheni pergjigjen sa me shpejt ju pershendes nga gjermanija .dhe deshta tju pyes per qfar arsyej dy shtatzanit e para me kan shkuar me rregull pa asnje problem dhe shtatzanija e tret nuk mu ka zhvillura femija ku munet me qen problemi.

  • says

   Linda, problemin apo arsyen pse kjo shtatzani eshte dasht te perfundohet mund ta din vetem mjeket qe ju bejn egzaminimin dhe fakti qe keni pasur nje abort nuk do te thot se prapo do te ju ndodh e njejta por gjithashtu nuk do te thote qe nuk do te ndodhe me ashtu si ju kan thene mjeket. Ju sigurisht se mundeni qe prap te mbeteni shtatzene ne momentin qe filloni te keni cikel te rregullt menstrual. Ju pershendes dhe uroj shendet dhe suksese.

 146. alma says

  mirdita .te falenderoj nga zemra per pergj qe me ke kthyer e kam pritur me padurim .ne fakt akoma se di dhe vet qe kam ngelur shtazane apo jo kam bere dy teste nje para nje jave dhe nje dje por qe te dyja me kan dalur me nje vize.te sqaroj me qarte qe dhe ti te me kthesh nje pergj konkrete kam 13 dite sot qe sme kan ardhur perioodat me kan sheqeruar gjate ketyre diteve mjaf shqetesime .ndjej lodhje dua te fle shume .kokrrat e gjoksit me jan forcuar .kam vjellje tere diten .por po habitem qe pse testi me tregon nje vize .me thuaj kur duhet te bej nje test tjeter mbas sa ditesh nga kjo qe te tregova tani.jan shume ne merak do ishte gjeja me e cmuar nese zoti me fal nje femi qe po e pres me padurim .un te jam mirenjohese per pergj qe me ke kthyer e ke letesuar sadopak merzitjen time me pergj e tua sinqerta dhe un uroj per ty gjithe te mirat e kesaj bote dhe qoft nje vite i mbare per ty 2010 .kalofsh mire admir nga alma vlore

 147. miranda says

  pershendetje i nderuar jam e martuar qe 4 vite po nuk po mbetem shtatzane mjeku me ka than mir je mirpo monstracionet deri para
  1 viti me kan ardh me rregull qdo 26 dit e tash qe 1 vit her me vonohen 5 jav her me vin ne 2 jam qka asht problemi a asht ne rregull a jo flm shum

  • says

   Miranda, ky eshte crregullim se cili eshte shkaku dhe une nuk mund ta di dhe po quditem se si eshte e mundur qe mjeku te ju thot se gjithcka eshte ne rregull me ty nese keni crregullim te menstruacioneve. Ndoshat ke mosbalancim te hormoneve, e nese eshte kjo atehere duhet balancuar hormonet dhe me pas do te keni cikel te rregullt, Ju pershendes.

 148. albina says

  tung nga albina ju pershendes shum mjeku admin deshta ni pytje me ba une me 19 dhjetor ikom kry menstracionet e mas 7 dite kom pas mardhanje me burr edhe nje nat po nje nat jo kshtu me shkon gjith muaji po deshta me dit se a muna me mbet shtatzane edhe nese kam mardhanje gjith muajin keshtu apo mbasi kam cikel 28 ditesh d.m.th vetem me pasmardhanje ne ditet 14 15 16 17 e ne ditet te tjera jo me trego ju lutem se shum po kam deshir me mbet shtatzane.flm shum shum nga ju se me keshillat e juaja po ndihem shum me mmir.flm pres pergjigje nga ju.me rrespekt albina.

  • says

   Albina, nuk do te thot se ju duhet te fokusoheni te keni mardhenie vetem gjat atyre diteve e jo gjat diteve tjera. Ato dite jane dite me gjasa me te mira per ju qe te mbeteni shtatzene. Por nese ju keni mardhenie ashtu si po tregoni kjo do te thot se ju keni mardheni edhe gjat atyre diteve 14,15,16,17 dhe keshtu gjasat jane te mira per ju qe te mbeteni shtatzene. Shendet dhe suksese.

 149. alma says

  mirdita admir .doja te beja nje pyetje .periodet e fundit i kisha ne dt 24 dhe nuk me erdhen po para 5 ditesh kam pasur pak gjakderdhje nga posht (theksoj ne ngjyre kafe e erret dhe ishin vetem disa pika jo me shume)dhe qe nga ajo dite sme kan ardhur .kam pasur dhe keto shqetesime trupin e njeh me te nxehte ne brendesi me hipen si avull ne trup dhe me vjen perzi por jo gjate gjithe dites .si mendoni a mund te jem shtazane dhe kur mund te bej nje test shtepie mbas sa dites nga dita e perjodave .ju uroj gezuar dhe pres pergjigjen tuaj .me respekt alma

  • says

   Alma, nga ajo qe tregon mund te them se ndoshta je shtatzene dhe ajo gjakderdhje e pakt qe keni pas eshte ndoshta shenj i ngjitjes se vezes se pllenuar ne muret e mitres. Eshe pak vone qe po pergjigjem per shkak se isha jasht vendit por shpresoj dhe uroj qe ti je shtatzene dhe nese je kthehu e trego, do ta vlersoja shume nese e bene. Pershendetje dhe cdo te mire per 2010

 150. Zana says

  Pershendetje. Desha te dij,a mund te mbesish 7zane,nese kryen mardhenie pas ni viti ( duke mos pasur gjate kesaj periudhe fare mardhenie),d.mth nese sexi nuk eshte i rregullt…

 151. bela says

  pershendetje per ju shum i_e nderuar.jam martuar qe tre vite,para dy viteve ngela shtatezene por jasht mitre,isha ne muajin e dyte te shtatezanise kur edhe u desht qe te operohem,qe ateher un me nuk ngela kurr shtatezane,dhe kam frik se une me nuk bej femij kurr ngase sa kam degjuar une esht shum e veshtir sepse thon se mjeket tashme te kan shkatteruar gjat operimit,nese keni pak mundesi te me pergjigjeni do ja dija per ndere,flm.

  • says

   Bela, me vjen keq por me duhet ta pranoj se infertiliteti mund te shkaktohet per shkak te ndonje operacioni after apo ne traktin gjenital. Keshtu qe nese operimi juaj eshte kryer ne apo afer trakit gjenital ateher ka mundesi. Por, une nuk te kisha thene te ndalesh me kaq. Vazhdo dhe vertetoje nese vertet operacioni qe keni pasur te ka demtuar ne ate mase saqe ti me nuk mund te lindesh. Mos humb shprese kot pa e vertetu. Mjeku qe ju ka operuar eshte dashur te ju paralajmroj per rreziqet qe mund ti kesh. Ju pershendes dhe ju deshiroj cdo te mire.

 152. nita says

  pershendetje ju pergezoj per ket faqe te qelluar,desha te bej nje pyetje mes.i kam pas me 24 ne diten e 10 kemi fillu mardhenjen mas 5 ditve ekom bo testin negativ me ka dal,qe nga dita e tret po kam kok dhimbje ende nuk me ka kalu,a esht e mundur qe te jem shtatzan? tung

  • says

   Nita, ndoshta eshte pak heret dhe vetem pse keni kokedhimbje nuk do te thot se je shtatzene. Keni durim dhe per te rritur gjasat ju duhet te mundoheni te gjeni mesin e ciklit sepse ka mesi i ciklit besohet se ndodh ovulimi. Ju pershendes

 153. milja says

  mirmrama une qe dy jav i kom kry mestracionet po shume te kafta i kom pas ket her edhe vetem 4 dit tash kom fryrje te barkut dhe te gjoksi temperatur edhe shume lodhje mirpo testin e kom bo sot em dul negativ

  • says

   Milja, ndoshta edhe mund te jesh shtatzene perkunder testit qe ju ka dal negati, dhe ajo qe ke pas per kater dite eshte e mundur te jet shenj e impantimit te vezes se fekonduar ne muret e mitres. Sidoqofte, eshte mire qe te vizitoni mjekun e te shikoni. Ju pershendes.

 154. says

  Vjollca prap se kam harru me ju shkrun edhe diqka kur kam qen te mjeku per her te par edhe me kontrolloj me tha qe vezet sikur mos me funksionu mir ama si i kam perdor qeto kokrra clome,Hexal me ka then mir shum ama ikam perdor kokrrat qe 5 muj dikun afer 50 copa,jan ber tash edhe gjdo grua me thot ben kshtu ejo ashtu nuk a esht mir me i ndegju thash e themet kani her merzitem shum se kam deshir shum shummmmmm me gjet ni thmi ju pershendes nga zemraaaaa

 155. says

  Ju pershdes se pari per ket faqe une jam e martume qe 2 vite por na skemi dasht thmi me gjet ni her tash po du po spo mundem me mbet shtatzane kam qen te mjeku me ka then mi i perdor di kokrra hexal ikam kry tash me ka then je mir shum pres pergjigjje nga ju flm

  • says

   Valbona, pas perfundimit te terapis mjekja ju ka thene se tash gjithcka eshte ne rregull me ty e kjo do te thote se ti tash mundesh te mbetesh shtatzene. Hexal eshte emer i firmes (kompanis) qe prodhon ilacin e jo emri i asaj se cka eshte ilaci dhe per cka eshte. Sidoqofte, tash vetem perqendrohu te kesh mardhenie ka mesi i ciklit menstrual ditet 12,13,14,15 (versisht nga gjatesia e ciklit) dhe rrit sasin e ujit qe pi. Pi uje sa me shume. Mos degjo shume se cka ju flasin te tjerat edhe pse ndonjera prej tyre ka kalur te njejten situat si ju, dhe mos u brengos se tash ke edhe konfirmimin e mjekes se gjithcka eshte ne rregull me ty e kjo do te thote se tash mundesh te mbetesh shtatzen por duhet pasur durim. Ju pershendes dhe uroj qe sa me shpejt te mbeteni shtatzene.

 156. merita says

  pershndetje desht me dit kur asht koha volcjonit met 9 kan ardh mestacjonet nes ban.pershdes jen met miret tung

  • says

   Merita, data 9 eshte dita e pare e ciklit. Nese ciklin e ke 28 dite atehere dita kur juve mund te keni ovulaicon eshte dita e 14 e keshtu ditet me te mira qe ju mund te mbeteni shtatzene jane 12,13,14,15. Ju pershendes.

 157. eda says

  pershendetje une e e veta doktorreshen perkit analizen e hermoneve m tha duhet me ba diten e 7 t krymjes t mestracijoneve edhe n diten 14,21 , tri dit me ba a esht e domsdoshme me ba 3 dit falimderit nashta nuk e kom tepru me ktopytje .

  • says

   eda, kjo eshte per te pare se si po ndikojne hormonet ne zhvillimin dhe lirimin e vezes (ovulimi). Per kete besoj se kerkohet te behet 3 here. Ju pershendes.

 158. linda says

  prap linda mue qe ni jav mu kan vonue kurr nuk ka ndodh me mu vanue nijav mirpo une po kam dhimje barku ngerqe edhe gjit me dhamin kapak testi me ka dal negativ a jom shtatzan a jo edhe kom sekretet e bardha kam shum ju pershendes

  • says

   Linda, nese qe nje jave ju kane vonuar dhe nuk keni shenja e gjithashtu nuk keni pas rezultat pozitiv te shtatzenis atehere kjo ndoshta eshte thjeshte vones si shkak i ndonje crregullimi te mundshem. Menstruacionet e bardha mundem me qen normale por kur jane te shumta e zakonisht te trasha kjo gjithashtu mundet te jet shenje e infeksionit (yeast infection). Prandaj, te kisha sugjeruar qe te vizitoni mjekun e te shikoni se per cka behet fjale. Ju uroj shendet dhe cdo te mire e gjithashtu ju lus qe te keni durim.

   Verejtje: gjendem jashte vendit dhe nuk mundem shpesh te kem qasje ne internet dhe keshtu nuk mund te pergjigjem. Ju falemnderit shume per mirekuptim.

 159. makfire says

  e nderuara mjeke un i lexova te gjitha komentet.Un nuk deshiroj qe te jes shtatze n boj mardhenje seksuale edhe ruhemi nuk me derdhet mbrenda por nuk e di pse ndergjegjja me bre se mos po jes pasi qe nuk jam e martuar me të edhe nuk deshiroj femi niher.Si tja bej qe te jem e sigurt qe edhe pas mardhenjev mos te ndihem ne siklet se mos po jes shtatzan e bojm pa kondoma.

  • says

   Makfire, nëse ruheni nuk do të thotë që nuk mund të mbetesh shtatzënë kështu që përdor kondom sepse kështu mbroheni më mirë dhe e largon frikën se mos po mbetesh shtatzënë. Çdo të mirë.

 160. merita says

  pershndetje nga rita slo ju uroj per punen pa lodhshme qe po bni jur jet gjat te gjith tmirat ne jet!desh te bj ni pytje met 10 kan mum ardh mestacjonet kam dhimje te gjoksit edhe fryrje ajm un shtatzan muj ta baj testi shtaznis se po tutn mos pom vin mestacjonet jam shum brengosur pres pergjigjjen tuaj me pa durim?tung nga rita

  • says

   Merita, ti ndoshta edhe je shtatzënë por është pak herët të thuhet nëse je. Puna është ashtu që ti nuk mundesh ndryshe ta dish nëse je shtatzënë deri sa nuk ju vijnë menstruacionet… nuk ka tjetër rrugëdalje. Tesin mundesh ta besh pak para menstruacioneve por jo tash sepse është herët dhe mund të dal negativ. Prit se paku deri dy ditë para menstruacioneve dhe bëje testin. Uroj që të jeni shtatzënë dhe ju dëshiroj çdo të mirë.

 161. eda says

  pershendetje perseri eda desha ta boj ni pytje kur n cilen dit duhet me ba analizen e hermoneve a meni her mas mestracijoneve apo kur dush t falimderit shum per pergjiqje zoti t rujt

 162. roza says

  Ju pershendes,ju lutem me pergjigjeni ne pytjen time,un jam 36 vjeqare jam e pa martuar,para 4 muajve gjinekolugu me ka zbulu nje fibromiom diku 5cm ne murin e pasem te mitres,mirpo ai me ka rekomanduar qe menjeher te operohem,kam vizitu edhe gjinekologe te tjere ne vend dhe jasht vendit por ata nuk e kan pas rekomandimin qe un te operohem,me tregoni ju lutem qka duhet te vendose dhe a kam probleme per shkak fbromiomit shtatzani dhe a mund te shkoj nese ndodhe shtatzania normale.Ju falemderit me respekt Roza.

  • says

   Roza, ka mundësi që firbroidi të pengoj por gjithashtu mundet që të mos pengoj fare. Nuk të kisha thënë që të operoheni menjëherë dhe mundohu të kuptosh kur të bëni kontrollat e ardshme nëse ai është shkaku që ju pengon të mbeteni shtatzënë. Kjo është çka duhet të kuptosh herën e ardhshme që vizitoni gjinekologun. Ju përshëndes.

 163. says

  tung ju pesrhendes bena kam 1vajz 6vjetqare edhe pas vajzez nuk kam mbet shtatzen me a ndigojn mentrsacionet nuse nuk i ikme rregulla d ote thot qe nuk mundesh mbetesh shtatzen edhe a eshte koha me e mir kur ti kshym menstracionet ne ato dit menjeehr pas menstracionev a mundeshem mbet e pres pegjigjjen tuaj

  • says

   Bena, nëse menstruacionet nuk i keni të rregullta kjo do të thotë se ju mund të mos keni ovulacion fare e nëse nuk keni ovulacion atëherë nuk mund të mbeteni shtatzënë. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë patjetër që, edhe pse i keni menstruacionet të çrregullta, ju nuk ovuloni. Të këshilloj të vizitoni gjinekologun e të shikosh rreth çrregullimit. Ka mundësi që menjëherë pas menstruacioneve të mbeteni shtatzënë nëse keni cikël të shkurtë menstrual (21 ditë) ose si në rastin tuaj që keni çrregullim, por kjo është mjaftë e vështirë dhe rrallë ndodhë. Ditët kur një grua mund të mbetetet shtatëzënë janë ditët e mesit të ciklit menstrual. Nëse cikli është 26 ditë atëherë ditët 12,13,14 janë ditët më të mira. Ju përshëndes dhe ju uroj shëndet dhe suksese.

 164. dita says

  se pari ju pershendes dr.per ket sherbim qe po na beni jam martuar qe tet vjet edhe dhe jam kotrollu rregullisht neper mjek me kan then qe je shum mir veq kur jam marte muji e par mu kan vonu per me shum se nji muaj po prap m erdhen po shum pak edhe t kafta prej ather mu gjith m vin rregullish qdo tri jav e spo di qka t bej qe ki ndoj kshillper mu shum flm gjitha t mirat nga un ju deshiroj shendet ne radh te par pastaj suksese ne pun klm.e pres pergjigjjen nga ti.

  • says

   Dita, a keni shikuar nëse gjithashtu edhe me burrin është gjithçka në rregull sepse problemi mundet të jetë tek ai nëse ju jeni mirë? Përndryshe, shto sasin e ujit dhe mundohu të kesh mardhënie ka mesi i ciklit sepse këtyre ditëve ka gjasa që ju të mbeteni shtatzënë. Shendet dhe suksese.

 165. hana says

  pershendetje jam hana 22 vjeqare deshta meja ba nje pytje, kjo esht shtatzanija e par jam ne muajin e 7 beba livrit shum mir ,por kam problem qe 3 dit durt pom bin gerrq ju lutem me ktheni pergjigjje

 166. merita says

  ju pershndes jam rita deshta ta bej ni pytje edhe 5dit kam mum ardh mestacjonet po po kam dhimbje te gjive dhe fryrje ajm un shtatzan jam ne dytin muj qej perdori barrnat per me met shtatzan ,kur tum dhamin gjit vin mestacjonet jam brengosur.pershndetje nga rita,

  • says

   Merita, keto shenja që ke ndoshta jane shenja të zakonshme të menstruacioneve por nuk përjashtohet mundësia që ato të janë edhe shenja të shtatzënis. Mos u brengos dhe ke durim. Ju përshëndes.

 167. leta says

  pershendetje nga leta dhe deshta te pyes qe a esht e mundur te mbes shtatzane edhe pse i kam mestracionet e qregullta,jam vizitu te gjinekologu kam perdor barna per rregullimin e ciklit po tash si i kam nderpre prap nuk me vin me regull,te gjitha analizat i kam bo dhe mir me kan dal,pres pergjigjien nga ju flm shum

  • says

   Leta, po ka mundesi qe te mbeteni shtatzene poqese qrregullimi i tyre nuk ndikon qe ju te mos ovuloni fare. Nese i keni bere analizat dhe gjithcka ka dal ne rregull ateher mendoj se mund te mbetesh shtatzene. Uroj qe te mbeteni shtatzene. Ju pershendes.

 168. linda says

  prap linda flm per pergjigje mue qe 3 dit mu kan vonue monstracionet mirpo me dhem barku si zakonisht kur me kan ardh edhe gjithmon me kan dal puqrrat ne fetyr edhe tash kom sheja te ngjashme veq se sme ka ndodh memu vanu kshtu gjith me kan ardh 3 4 dit ma heret

  • says

   Linda, ndoshta edhe jeni shtatzene pasi qe ju kan vonuar 3 dite dhe kjo nuk ju ka ndodhur me pare. Shendet dhe te mira.

 169. linda says

  flm shum kam qen sot e kam ber testin e gjakut me ka dal poiztiv se jam shtatzan ju deshiroj suksese dhe qdo te mir ne jet

 170. durie says

  faleminderit per pergjigjen po desha te pyes edhe diqka un veq e kam lind nje vajz dmth gjat shtazanis e kam kuptu qe ekam mishin e eger dhe ka ket dimension 34×18 gjat gjith shtatzanis ka pas ket dimension dhe prej ksaj shtatzanie un kam shum menstracione te bardha nuk e di si i thon ndryshe nuk kam dhimje e asgje tjeter desha te di kto me vij prej asaj dhe a mund te rritet me shum mishi i eger dhe a mund te eliminohet kjo vetem me barna faleminderit shum ju uroj qdo te mir

  • says

   Durie, ka mundesi por nuk do te thote se menstruacionet e bardha vijne nga mishi i eger qe ke. Ka mundesi qe te rrite por edhe te qendroj ashtu si eshte pa u rritur e per kete duhet te monitorohet koh pas kohe. Nuk besoj se mund te largohet me barna por mund te ndodh qe edhe nese e mban eshte i pademshem dhe i parrezikshem. E gjitha qe mund te te them eshte te kontrollohesh prap te gjinekologu dhe te gjesh arsyen pse ke menstruacione te bardha dhe te shikosh nese mishi eger ka pas ndryshim deri me tani. Shendet dhe cdo te mire.

 171. mirjeta says

  prap mirjeta mue me kan ardh monstracionet me 3 kur asht dita ma e mir per te mbet shtatzan edhe kur muj me vrejt vetin kur te kom( avulim) se spo kuptoj

  • says

   Mirjeta, tash duhet te dim sa te gjat e ki ciklin menstrual. Nese me 3 kan ardhe ajo eshte dita e pare dhe tash nese me 27 duhet te filloj cikli ardhshem atehere cikli juaj eshte 25 dite (nga 3 deri 27=25 dite). Dita kur nje grua me kete cikel mund ti ndodh ovulacioni eshte dita e 11 (mesi ciklit) dhe ditet me te mira kur ajo grua mund te mbeteni shtatzene jane 10,11,12,13 e ciklit. Shpresoj se ju kam ndihmuar tash dhe keni kuptuar. Ju pershendes

 172. linda says

  nese je shtatzan a te dhem barku si kur te vin monstracionet edhe mjedisi flm pres pergjigjje

 173. linda-79 says

  doktorr desha tjav baj ni pytje.me 8 tetor me kan ardh mistracionee mbas ni muji mu kan shty deri me 11 nentor nuk me kan ardh edhe kur me kan ardh kam qit pak si copa,a munet me ndodh qe kam qen shtatzane.une nuk kam mujt me vrejt sen , por e pash ketu ne artikull qe njera kish shkrue e po du me dit ni pergjigjje nese ban ju faliminderit

 174. linda says

  faleminderit shum per pergjigjen zoti ju shperbleft tret estet qe i kam ber me kan dal pozitiv suksese

 175. mirjeta says

  prap mirjeta mue sod me kan ardh mostracionet une zakonisht i kom qdo 26 dit cila dit asht ma e mir per me mbet shtatzan edhe kur muj me vrejt une vetin kur te kam( avulim)se spo e kuptoj faleminderit per pergjigjjen

  • says

   Mirjeta, dita e sotme eshte dita e pare e ciklit tuaj 26 ditor, e dita kur ovulacioni mund te ndodhe eshte dita e 13 e keshtu ditet kur ju keni me se shumti gjasa te mbeteni shtatzene jane 12,13,14 dhe gjat ketyre diteve ju duhet te fokusoheni te keni mardhenie. Si shenja te ovulacionit jane ngercet e lehta ne fund te barkut dhe sekrecion vaginal qe mund te verehet. Por nuk do te thote qe nuk keni ovuluar nese nuk i vereni keto shenja. Ju pershendes.

 176. says

  Lika, pyetjet kur behen ato nuk shfaqen para se te aprovohen nga une. Pyetjen e kam marr dhe do te pergjigjem me vone. Do te ju falenderoja shume dhe ju lus te gjithve keni durim sepse duhet keni parasysh se nuk jam online gjat gjith kohes edhe kam obligime tjera. Ju deshiroj shendet dhe suksese te gjithve.

 177. mirjeta says

  ju pershendes dhe ju uroj pun te mbar
  jam e martuar qe 2 vite por nuk po mbes shtatzan heren e fundit mu kan vonue 2 dit e kam ba testin me ka dal pozitiv mirpo mas 2 dite me kan ardh monstracionet si gjith qka asht kjo qe me ka dal pozitiv testi u kan shtepiak

  • says

   Mirjeta, mund ndodh qe edhe teste te kete dhene rezultat pozitiv gabimisht por ndodhe qe shume shtatzeni perfundojne me deshtim. Mbasi menstruacionet ishin se gjith (si me pare) atehere ndoshta edhe ka qen deshtim i shtatzenis. Ka mundesi qe te jete edhe shtatzeni jasht mitres por kjo po me duket qe nuk ka ndodhe. Sidoqofte te kisha thene te vizitosh gjinekologun e te shohesh me mire. Shendet dhe cdo te mire.

 178. anna says

  Jam Anna vetem deshta tju pershendes dhe tju uroj pun te mbar ,faliminderit shum per pergjegjjen…

 179. linda says

  prap jam linda e kam bo testin sot ne mengjes e u me kan dal dy vija po njera vi nuk po duket edhe aq thksushem si ajo tjetra a do te thot kjo qe jam shtatzan faleminderit shum pres pergjigjen tuaj ju deshiroj suksese dhe qdo te mir ne jet

  • says

   Majlinda, nuk ka lidhje se sa e zbeht mund te duket njera vij, perderisa sadopak duket kjo do te thote se je shtatzene. Edhe une gjithashtu ju uroj suksese dhe cdo te mire.

 180. merita says

  pershndetje jen met miret.jam operune prej mishit eger ne an te fmijes qe 1vit amundm me met shtatzan mjekt me thojn slo qe po jam bergosur?tung

  • says

   Merita, mjekët besoj se kanë të drejtë sepse gjatë largimit të mishit të egër nuk po besoj se është bërë dëm që mund të parandaloj shtatzënitë e ardhshme. Ju uroj shëndet e të mira.

 181. lika says

  tung ju pershendes shum shum e kam ni pytje a din ju diqka rreth ksaj pse po rrin komt shum shum te ftofta edhe kurr i preki i ndi qarapat si te lakta mu kon prej se te fotit a muni me dit ju diqka rreth ksaj edhe se ktu eshte tema ma shum rreth shtazanis qka muj me bo me ket qysh muj mu sherhu prej ksaj vetem po duhet me mush ate gumen me ju te nxehet se perndryshe um djegin presj se ftofti boll i kam nejt vetit gati gjithmon jam vesh trash kurr nuk jam vesh holl dimrit qysh i shoh do edhe me papuqe badihava prap se prap ftoft nese keni nja njohuri per ket ju lutem me tregoni se prej komeve po vin edhe pasojat e barkut urin dhimbjet anesh etj..ju pershendes tung.

  • says

   Lika, kjo shkaktohet per disa arsye, prej tyre jane:
   1. Fenomeni i Rejnaudit (Raynaud’s phenomenon): Ky crregullim shakton ftohjen e kembeve. Karakterizohet me sulme qe shkaktojne ngushtimin e eneve te gjakut tek gishtat e dores dhe kembeve. Trajtimi fokusohet ne zvogelimin e ashpersise se ketyre sulmeve, dhe
   2. Semundja vaskulare periferale (PVD). Ky term mjeksore perfshine nje grup gjendjesh qe shkaktojne qarkullim te dobet te gjakut tek kembet. Qarkullimi i dobet rezulton ne kemb te ftohta. Diabeti eshte nje shkaktar me i zakonshem i PVDs. Varesisht nga ashpersia e simptomave trajtimi perfshine ndryshime ne menyren e te jetuarit, medikamente dhe procedura te posaqme per ti hapur enet e bllokuara te gjakut.
   Sidoqofte, prap po te them se kembet e ftohta nuk shkaktohen gjithmon nga ndonje gjendje mjeksore. Thjeshte disa njerez kane kembe me te ftohta se tjeret. Nese vertet brengoseni rreth shkaktut te ftohjes se kembeve tua bej nje vizit mjekut.

 182. linda says

  prap jam linda desha te ju bej nje pyetje mu kan vonu qe 2 dit mestracionet a ben me bo testin per shtatzani apo mos esht heret ose kur duhet qe ta bej ju faleminderit shum

 183. linda says

  desha te ju bej nje pyetje e kam kohen me me ardh neser e s kam sheja hiq per me me ardh vetem gjinjte me jan fryr e po me dhamin edhe mundime po kam si te vjellura a mundet me qen kjo shtatzani edhe ne qoft se te ajen gjinjte e te dhamin flm shum pres pergjigjen tuaj suksese

  • says

   Linda, edhe pse ato bejne pjese ne shenja te shtatzenis nuk mund te them se je shtatzene. Mundimet dhe te vjelluar e bejne kete pak me te besueshem (ndoshta je shtatzene) dhe une shpresoj se jeni. Ju pershendes dhe uroj cdo te mire.

 184. moni says

  Ju pergezoj per kete faqe te shendetesis qe keto tema jane preokupim i te gjithe njerzeve normal.Edhe une e kam nje pyetje se sa ndikon acidi folik ne zgjedhjen(seleksionomin) e gjinis se deshiruar pyes per kete pasi qe lexova diqka ne nje faqe te internetit dhe A ka ndonje dëm nese te dy partnerët marrin(pinë) acid folik.
  Apo i pyes edhe te gjithe te tjeret se a din dikush diqka ne kete drejtim.
  JU faliminderit paraprakisht.

  • says

   Moni, sa per zgjedhje te gjinis nuk kam degjuar qe acidi folik ndihmon. Qe te dy partneret mund te marrin acid folik dhe bile rekomandohet nga Dr. Atkins, nje mjek (dietolog) i njohur mbar boten, qe te merren ne baza ditore edhe at ne sasi me te medha se sa ajo qe rekomandohet nga FDA (Administrata E Ushqimeve Dhe Barnave). Dr. Atkins thote se sipas pervojes se tij qe ka pasur me pacient ai ka pare se acidi folik eshte i vetmi qe nuk dihet te kete efekte anesore apo deme. Keshtu qe ta rekomandoj te marresh acid folik bash me gruan. Ju peshendes.

 185. says

  I nderuari mjek, se pari me lejo tju pershendes e te falémideroj qe po na jep mundesin qe ti shprehim brengat tona dhe deshirat e flakta per te qen néna.Para se te mbetem shtatzéne per heren e par siq ekam cekur me lart kam pas cikel 30 ditesh 4-5 dit pas abortimit kam cikel 24 dit dhe kam shum pak menstracione me ngjyr kafe 2-3 dit béj kontrola rregullisht kétu ne gjermani po ashtu kam qen edhe ne shkup me thojn qe gjithqka esht ne regull. Jam shum e shqetésuar pér xhdo muaj po vdes shpresa pak e nga pak tung

  • says

   Drita, nganjehere pas abortit ndodh qe cikli te ndryshoj dhe mund te kthehet ne gjendjen e meparshme pas ca kohe, por kjo nuk do te thote se ti nuk mund te mbetesh shtatzene. Perkundrazi, sa me i shkurt cikli aq me te mira jane gjasat per nje gura qe te mund te mbetet shtatzene dhe aq me pak pritje. Fakti qe mjeket asgje nuk po verejne tek ju do te thote se edhe pse keni pasur ndryshim ne kohezgjatjen e ciklit prap gjithcka eshte ne rregull me ty dhe ti mund te mbetesh shtatzene. Mos humb shprese sepse te ti ka shume shprese dhe perqendrohu te kesh mardhenie gjat ketyre diteve 11,12,13,14. Ju pershendes dhe uroj qe sa me shpejt te mbeteni shtatzene. Cdo te mire

 186. says

  pershendetje desha tju pys se kam pas mardhenje dhe kam provu me mbet shtatzan po mkan ardh tash mestracionet andodh me met shtatzane nese po mas sa dite apo jave dihet qe jam shtatzane ok pres pergjegjjen tung pun te pa lodhur

  • says

   Arta, ajo mund te ndodhe por shume rrall dhe nese ndodh do te kerkoj abort, keshtu qe mund te them se nuk je shtatzene nese ke menstruacione. Ju pershendes dhe uroj festat

 187. mrita says

  pershndetj ju uroj festat deshta ta baj ni pytje kam dhibje te majv te gjive edhe fryrje mos jam shtatzan met 10 kam kohen nes ka mudsi mumu pergjegje jam brengosur.jeni met miret vetm vazhoni.klm tung

  • says

   Mrita, fryerja e gjinjeve eshte nje shenj por akoma eshte heret te thuhet se ju mund te jeni shtatzene sepse eshte heret. Ju uroj shendet e gjithashtu edhe festat.

 188. vlera says

  mirmrama ju pershendes dhe ju uroj pun te mbar jam e martuar qe 4 vite nuk po mbes shtatzan mentracionet i kom 27 dit cila asht dita ma e preferuar qe me mbet shtatzan edhe e kom ni pytje une zakonisht kur te kom mardhonje me burr kur te qona ne mengjes me del sprema a asht qaty problemi qe nuk po mbes shtatzan apo qka edhe qfar pozite duhet me u kan(po mendoj rat cilen pozit)per me mbet shtatzan flm

  • says

   Velra, sa i perket pozites ajo qe me se miri i lejon spermes te arrij ne cak (vezen) dhe ta pllenoj eshte pozita misionare (mashkulli siper). etem pse derdhet sperma jasht ne mengjes kjo nuk do te thote se nje pjese e spermes nuk ka arritur ne vendin e duhur. Mbasi keni cikel te rregullt 27 ditore atehere dita kur ti mund te ovulosh eshte dita e 13 e keshtu ditet kur ti je me fertile (pëlleshme) jane 12,13 dhe 14. Andaj fokusohu te kesh mardhenie gjat ketyre diteve. Shendet dhe suksese.

 189. ela says

  pershendete,
  jam vizituar per te ngelur shtatezane por doktoret me kane thene se kam vezet e vogla.kam mundesi te ngel dhe nqs po cfare mund te bej.

  • says

   Ela, nese keni veze te vogla kjo nuk do te thote se nuk mund te mbetesh shtatzene por do te thote se eshte me veshtire. Juve duhet qe prap te kontrolloheni e te shikoni nese ovuloni sepse ti ndoshta edhe ovulacion nuk ke per shkak te vezoreve qe jane te vegjel. Nese ovuloni kjo do te thote se ti mund te mbetsh shtatzene. Shiko nese ke ovulacion e pastaj mjeku ju tregon se cka duhet dhe mundet te behet. Shendet dhe suksese.

 190. mrita says

  flm shum per pergjigje jam operu slo 1vjet kontrh mkan than mir je.uroj gjo te mir ne jet qe ma kthev pergjegjen flm shum nga rita slo

 191. mimoza says

  pershendetje jam e martuar qe 7 vite e nuk po ngelem shtatzan qe 5 vite shkoj te mjeku mir me thot veq klomifen kum perdor as gje tjeter tash ja kum fillu te ni tjeter mjek po ky me ka than se e ki njanet Tub te mbylleta a mundem te mbes shtatzan nese asht tjetri i qelt a kam sukses me mbet shtatzan veq me njanen tub ju lutem kthema pergjigjjen faleminderit shum

  • says

   Mimoza, po sigurisht se mundesh te mbetesh shtatzene… ju ovuloni nga te dy vezoret, zakonisht ato punojne me rend ne secilin muaj. Keshtu qe ne ciklin mujor qe ovulon nga vezori qe eshte i lidhur me tubin e mbyllur, ju nuk mund te mbeteni shtatzene. Por, ne ciklet qe vezori tjeter ka radhen te liroj vezen (ovulimin) atehere ju keni gjasa te mbeteni shtatzene. Kjo mund te merr kohe mjaft e gjate nje vite e ndoshta edhe me shume. Nganjehere tubat mundet qe edhe te zhbllokohen, keshtu qe konsultohu me mjekun nese ka mundesi qe kjo te behet. Shendet dhe suksese.

 192. mrita says

  ju prshndt rita perzmrsisht.jam martun qe 4 vite nuk po mes shtatzan jam operune prj misht tger qe 1vit mjkja mka than mir je jam tuj prdor 3muj do hap per me met shtatzan po hal skum met mos asht pengs varra hala tung nga rita

  • says

   Mrita, ka mundesi por mbasi mjekja ju ka thene se gjithcka eshte mire dhe se per te ndihmuar (shpejtuar) qe te mbeteni shtatzene gjithashtu ju ka dhen barna per te marr. Duhet pasur durim, e di qe eshte veshtire te durosh e te presesh, por ja qe kjo ju ndodh shpesh edhe atyre te cilat jane plotesisht te shendetshme dhe prap nuk mbesin shtatzene aq shpejt sa presin. Te uroj shendet dhe shtatzeni sa me shpejt.

 193. says

  pershendetje dr beni nje pun shum te mir ju uroj gjitha te mirat.ju drejtohem me pytjen kom cikel 30 dhe 31 dit cilat mund te jen ditet e ovulimit ju pershendesh dhe prej pergjigjejen.

 194. linda says

  mirmrama desha te ju bej nje pyetje kam pas marredhenie ne ato dit qe u me ke than e e kam kohen me me ardh edhe 6 dit po kam mundime si te vjellne gjinjte mu kan forcu edhe aj e po ashtu edhe barku a mundet me qen shtatzani kjo apo ka koh ende ju lutem me ktheni pergjigjen

  • says

   Linda, po ti ke shenja qe mund te jesh shtatzene edhe pse eshte paksa heret. Sidoqofte, uroj qe te jesh shtatzene e kthehesh na tregon te tjereve. Cdo te mire

 195. lika says

  tung prap lika nuk e di se qka eshte tu ndodh me mu jam kontrolluar mujin e kalum kam qen krejt ne rregull prap me kan fillu dhimbjet ne fund te barkut ne anen e majt qka d.m.th a thu kjo a jam e ftofur a po qka mujain e kalum kemi provu per te mbetur shtazane e kam ble testin per te par veten e jam e gatshem kam qen e gatshme ate nat dhe qe muj qe erdh nuk jam shtazan dhe kam pas mestracionet shum edhe urinen prap eboj shpesh une mendoj qe jam e ftofne ktu mjekt gjerman me thojn qe krejt ne rregull jam kam nidi pre shum grave qe te ban mir raki qe quhet stomakli me than qe ajo eshte shum e mir per ftofje e per gjitha sendet po ajopo gjindeke per momentin vetem ne austri qka thuni ju a ban ta provij ta pi nese e gjej ate raki nuk ma merrmendja qe mund te kemi ndonje pasoj tung klm cdo t emir…

  • says

   Lika, kto dhimbje munden me qen edhe nga ftohja ashtu si thu ti, dhe nese ke provu muajin e fundit dhe ke deshtu nuk do te thote se prap do te deshtosh. Nuk ndodhe shpesh qe te arrijme shtatzenin heren e pare qe provojme, e shpesh ndodh te mbeteni shtatzene ateher kur me se paku e deshirojme. Sa i perket asaj terapie me raki te llojit stomakli qe po flisni une nuk kam njohuri edhe pse kam degjuar qe praktikohet nga shume (mjeksi popullore), nese ka pasur sukses nga shume kjo eshte pozitive e ndoshta edhe e suksesshme. Nese e provon uroj qe te kesh sukses dhe do ta kisha vlersuar nese kthehesh e na tregon. Ju deshiroj shendet dhe sukses.

 196. besa says

  se pari falemirednit per pergjigjjen…desha pyes une tash do pregaditem per shtatzani per arsye se burri vjen me pushime ku kemi vetem dy jav kohe ,,do marr amp.merional per rritjen e vezve do hapi kanalin nga ana djath e kam te deformuar sipas inqizimit,burri ka ber analizen po i ka dal minimumi i spermatozoidve mjeku me sugjeroj vitamina koencim Q10 per burrin ,,qfar do me kishe propozuar dhe sa ta merr menja qe do kem sukses,nuk kam shume shpresa por dua ta provoj faleminderi qe na jep mundsin te shperhim problemin dhe na ndimoni me kshilla qe kemi nevoj

  • says

   Besa, shumica e vitaminave gjenden ne fruta dhe perime e pervec tjerash frutat dhe perimet jane deri ne 70% uje e qe ne raste se nuk je nga ato qe pin uje shume gjat dites atehere sasin e duhur dhe te mjaftuesheme do ta kompenzosh nga frutat dhe perimet. Sidoqofte, prapesepraper po te them se kam lexuar qe nese e shtoni sasin e ujit qe pini edhe gjasat per te mbetur shtatzene rriten. Gjithashtu, mos u nis me at qendrim “nuk kam shpresa” sepse gati gjithcka qe mendojme ne nje menyre apo tjeter edhe ndodhe. Duhet te besosh ne vete se mundesh, e di qe eshte e veshtire, por kur ka besim dhe vullnet edhe rruga per te arritur qellimin gjendet. Une ju deshiroj shendet dhe shpresoj se do tia dalesh me sukses. Cdo te mire.

 197. anna says

  Pershendetje jam Anna nga Cyrihi
  Deshta tju bej nje pytje ,jam 22 vjeqare ka qe 2 vite qe dua te mbetem shtatzan por pa sukses 1 vit i kam perdorur tabletat kunder shtatzanis kam ba shum kontrolla te mjeku ketu ne cyrih por mjeket me thojn se vezoret jan te vogel e nuk kan mundesi qe te rriten kam marue edhe shprice per rritjen e vezorve por deri tashti nuk kam ngelur shtatzan ..Ju lutem me jepni nje kshill se si te vazhdoj me tutje ju faliminderit per mirkuptim

  • says

   Anna, vetem pse ke vezoret e vegjel nuk do te thote se nuk mund te mbetesh shtatzene. Zakonisht kur vezoret jane te vegjel atehere konsiderohet se nuk ka folikula dhe veze te mjaftushme, per kete edhe shtatzenia eshte e veshtire. Nuk duhet stresuar veten kur degjoni mjekun duke ju thene “keni vezor te vegjel” sepse ka raste, jo pak, te grave me vezore te vegjel te cilat kane mbetur shtatzene ne menyre natyrale dhe kan lindur femij te shendetshem. Edhe njehere po te them, edhe pse ke vezore te vegjel, kjo nuk do te thote se nuk mund te mbetesh shtazene. Keshillohu me mjeken se cka duhet bere per ta ndihmuar dhe per opcionet tjera, ndiq udhezimet por mos streso veten. Ju pershendes dhe uroj shendet e suksese.

 198. eliza says

  pershendetje i nderuar dr. une jom e martune qe 4 vjet nuk po mbetem shtatzan qe 6 muj perdori Klomifen e spo kam sukses ciklin e kom 26 dit cila asht dita ma e sukseshme per te mbetur shtatzan
  edhe a asht i damshum Klomifeni se une qe 6 muj perdori Klomifen faleminderit shum.

  • says

   Eliza, nese ciklin e ke 26 ditor atehere dita 13 eshte dita kur mund te ndodhe ovulacioni. Keshtu pra dita 12,13,14 jane ditet kur duhet te fokusohesh te kesh mardhenie per te mbetur shtatzene. Klomifeni konsiderohet si bar i sigurt dhe stimulon lirimin e hormoneve qe nevojiten per te shkaktuar ovulacionin. Ipet per 3 deri ne 6 muaj dhe nese nuk ka sukses mendohet se vazhdimi i terapis me tutje nuk eshte e nevojshme.

 199. Drita says

  Pershendetje per ju Admin dhe per te gjith vizitoret e kesaj faqe, desha te pyes per semundjen e kerpudha ne vagin mjekja me ka then se ekam mar nga dikush qe d,m,th dikush me ket semundje ka qen ne (WC) pas saj jam ul un dhe ekam perffituar ket semundje. Si mund te largohet kjo dhe a parandalon kjo shtazanin? tung

  • says

   Drita, po ke mund ta marresh ne ate menyre dhe ne menyra tjera, ka mundesi qe te pengoj ne shtatzeni por jo aq shume dhe trajtohet me antibiotik. Cdo te mirl.

 200. linda-79 says

  ju faliminderit doktor.po jam ne kontroll te mjekut edhe jam tu marr hapa acid folik tash i kam ba shum analiza e te gjitha me kan dal mir.se un gjendem ne itali.edhe niher ju faliminderit

  • says

   Linda-79, faleminderit edhe ty dhe shume mire qe merr acid folik qysh para se te mbetesh shtatzene e pervec tjerash acidi folik ne disa studime eshte lidhur me rritjen e gjasave per te mbetur shtatzene. Ju uroj shendet dhe cdo te mire.

 201. blerta says

  Blerta ju pershendes desha me ju pyt masi e lexova qe bohet fjal edhe per kanale une jom e martune qe 5 vjet mjeku me ka than qe e ki te mbyllet njanen kanal edhe shkaku i mbylljes asht se dikush i familjes vuan prej turbekulozit edhe ka ndikue te une e dashta me te pyetur se a ka sherim me barna a po duhet diqka tjeter per me ngelur shtatzan ju lutem kthema pergjigjjen

  • says

   Blerta, se pari duhet gjetur arsyen pse eshte mbyllur kanali e me pas te intervenohet, a eshte infeksion apo ka ndonje penges tjeter kjo eshte ajo qe duhet gjetur paraprakisht. Edhe pse njeri kanal eshte i mbyllur ju keni edhe nje kanal tjeter qe nese eshte i hapur atehere ju mund te mbeteni shtatzene. Keshtu qe keshillohu me mjekun se pse eshte mbyllur, a mund te sherohet me barna sepse ka mundesi, dhe se a mos duhet ndonje intervenim. Shendet dhe suksese

 202. durie says

  pershendetje un tashme kam dy vajzapor ne shtatzanin e dyt mjeku me ka then qe ne miter me esht formuar mishi i eger ose miom si thuhet ne mjeksi qka duhet te bej qe ta heq ket dhe a mund te kem problem per shtatzanin e ardhshmepres pergjigje FALEMINDERIT

  • says

   Durie, ajo per te cilen po flet ti e qe quhet mioma (myoma) jane fibroide (tumor te parrezikshem) qe rriten brenda dhe jasht mureve te mitres. Nuk e pengojne pllenimin e vezes por mund te pengoj qe veza e pllenuar te ngjitet (bej folen) ne muret e mitres. Pasi qe nuk jane tumor te rrezikshme ata rrall ndodh qe te shkaktojne simptoma dhe nese shkaktojne nuk jane aq te padurueshme dhe keshtu largimi i tyre eshte qeshjte e juaja te vendosni. Ju pershendes dhe uroj cdo te mire.

 203. resa says

  prap resa ju pershendes po mue me ka than mjeku qe duhet me marr me fekondim artificial mirpo burri ashtu spo pranon se me ka than ski shanc me met masi e ki njanin kanal te mbyllet e shum po frigona qe ska me fas sukses edhe niher tu kisha lut qe akam sukses a jo flm shum.

  • says

   Resa, thuaj burrit se nuk eshte vetem nje kanal por jane dy, dhe e dyta fekondimi artificial eshte dicka qe nuk kerkon qe veza e fekonduar te udhetoj neper kanal por drejteperdrejt vendoset ne miter dhe aty ben folen dhe fryti zhvillohet. Keshillohu me burr dhe se bashku peshoni opcionet qe ju jep mjeku duke u bazuar ne kontrollat qe ju ka bere. Mos u friko se sigurisht do te kesh sukses ne nje menyre apo tjeter. Mbeteshit mire.

 204. adelina says

  pershendetje jam e martuar qe 2 vite e nuk kam femi ciklin e kom qdo 25 dit mjeku me ka than se qafen e mitres e ki te infektuar a kam sukses per me mbet shtatzan

  • says

   Adelina, sigurisht se duhet pasur sukses ne sherim dhe per te mbetur shtatzene. Eshte dashur ta pyesesh mjekun me gjeresisht se cfar infeksioni eshte ky, si sherhohet, si ndihmohet sherimi, sa kohe zgjat, e keshtu me radhe. Pyete kur te vizitosh mjekun heren e ardshme. Ju pershendes dhe uroj shendet.

 205. resa says

  jam e martune qe 6 vjet nuk kam femi mjeku me ka thanse e ki njanin kanal te mbyllt a ka munsi qe te mbetem shtatzan apo duhet me uperu a qkame bo ju faleminderit pres pergjigjje

  • says

   Resa, nese mjeku ju ka thene se njeri kanal eshte i mbyllur kjo nuk do te thote se dy kanalet jane te mbylluara dhe nese njeri eshte i hapur atehere ka mundesi qe ju te mbeteni shtatzene. Operacioni eshte zgjedhja e fundit vetem nese nuk ka rrugedalje tjeter. Shendet dhe suksese.

 206. linda-79 says

  pershendetje desha te pyes qe i kam pas mistracionet me 11 e mbasi i kam krye ne ditene tret kam pas marradhanje me burrin a muna me mbet shtazane.se e kam pas ni shtazani ma heret e e kam abortu se me kishpas vdek femija ne bark (ka qen dy muj e gjysve)dhe e kam provu shum here po nuk po jes ju lutem me ndihmoni .faliminderit

  • says

   Linda, nese njehere ke mbetur shtatzene dhe te eshte dashur te abortosh atehere kjo do te thote se prap ti mund te mbetesh shtatzene por kerkohet nga ju qe te jeni nen monitorim te mjekut ne menyre qe te evitohet ndonje problem i mundshem. Perqendrohu te keni mardheni nga mesi i ciklit menstrual, kjo do te thote se nese ke cikel qe zgjat 28 dite atehere mesi eshte dita e 14, e keshtu ditet 13 deri 17 jane ditet e duhura. Nese cikli eshte me i shkurte apo me i gjate perqendrohu te gjesh ditet e mesme. Shendet dhe suksese.

 207. idila says

  tung ju pershendes shum shum eshte dita e dyt e mestracioneve eshte ni send qe po ndodh per her te par une gjithmon kam pas shum mestracione ksaj radhe eshte kshtu kurr po shkoj ne bano per ta ber urinen bashk me te kam gjakderdhje edhe ashtu copa gjakut jo shum te mdhaja a kshtu tan diten nuk bej thujse gati asgje ne holloshk vetem kurr e boj urinen kam gjak nuk me ka ndodh as njeher dhe plus kam dhimbje ne mes te barkut normal kisha shku te mjeku po jam tu jetu gjermani burri per momentin nuk ndodhet n shtepi e une nuk e njof mir gjuhen a eshte diqka e renesishme a po mu po duket ju pershendes shum dhe ju falendoroj per pergjigjet qe keni durim te miresh kshtu me neve cdo te mir ne jet tung…

  • says

   Idila, unë të kisha thënë te shkoni te mjeku se kjo që po tregon ti duket dhe ndoshta mund të jetë abortim spontan e për këtë është mirë të vizitohet mjeku. Merr dikë që njeh gjuhën nëse nuk e ke burrit aty dhe shko. Faleminderit për uratat e çdo të mirë edhe juve.

 208. linda says

  desha te ju bej nje pyetje i kam pas mestracionet me 30 e kam pas marredhenie ne ato dit te ovulimit qe u me ke then tash po kam mundime edhe po me vjen me vjell po shum po kam edhe dhembje koke a mundet me qen kjo shtatzani apo mos ndoshta esht heret ju faleminderit suksese

  • says

   Linda, mundet me qenë shtatzëni por nuk mund të thuhet sigurt sepse është herët. Unë shpresoj dhe uroj që të jeni shtatzënë e kthehesh na gëzon edhe neve.

 209. says

  pershendetje per ju Dr -Admin, desha ta di ajan keta ditet gjithsej prej 12 -18 kohzgjatja e avullimit apo esht vetem nje dit qe duhet qelluar per te mos teprur duke provuar per xhdo nat arsyja esht qe ne punojm qe te dy e jemi pak ca te lodhur pres pergjygje Zoti ju shperbevt me te mira tung

  • says

   Drita, dita e ovulacionit nuk dihet saktësisht kur ndodhë sepse kjo ndryshon nga një femër në tjetër dhe gjithshtu edhe cikli menstrual shpesh ndryshon nga muaji në muaj. Plus ovulacioni mund të ndikohet nga faktor tjerë si të ushqyerit, stresi e kështu me radhë. Prandaj ajo ditë thuhet se ndodhë përafërsisht në ditën e 14 pas fillimit të ciklit tek ato që kanë cikë të rregullt. Është mirë nëse mund t’ia qëlloni të keni mardhënie në ditën kur ndodhë ovulacioni. Veja e liruar gjat ovulacionit jeton për 24 orë kurse sperma mund të mbijetoj deri në 3 ditë. Kështu që nëse ju keni pasur mardhënie dje dhe sot keni ovulacion ju mund të mbeteni shtatzënë pa pasur mardhënie. Pra nuk do të thotë të keni mardhënie për çdo natë. Zoti ju shpërbleft edhe juve me të mira dhe faleminderit.

 210. idila says

  katastrof sikur uj po vin mestracionet kurr po shkoj banjo cop te gjakut edhe kam shum dhibje a eshte normale kjo ju lutem me trego nese nuk jam tu shpreh palidhje tung

 211. idila says

  tung prap idila jam une qe shpresova qe me vin me 19 po ja fatkeqsisht me erdhen sot as ni dit mu kurr nuk mu kan vonu gjithmon ni dit ose dy vin ma heret po shnosh une ndiva e zhgenjyer sepse kam shpresuar mos jam se para se me fjet per shtazani e kam bo testin me kan dal 2 vija qe jam kan e gatshme ate nat t ebes shtazane po jo qe sot me erdhen nuk qenka e sigurt po shnosh sot qe me erdhen fillim ke kaft si qysh lexova ma hert se kish gjasa me ardh ngapak mestrcionet e te kafta me erdhen te kafta ne fillim po tani prap normal qysh duhen me qen ato te kuqe edhe kam dhimbje shpine ju pershendes nuk kam lajme te mira nuk kam mbet shtazane shpresoj hera tjerave tung klm

 212. idila says

  Tung Admin sot qeka data 17 une edhe 2 dit kam afat a kam mbet a jo shtazane po qka me keqja ma shum qe jo se po kam dhimbje edhe ne shpin a eshte e mundut me te dhimt shpina ne shtazani edhe kurr e boj urinen me vjen diqka si sahir a eshte normale se kurr po i lexoj komente edhe te femrat te tjera kto dhimt qenkan te njeta une ndina kshtu edhe kurr nuk jam kan shtazane thjer ne fund te barkut gjoksi po ket her shpina vetem ket nuk e kam pas shpina me kam dhimt vetem kurr kam qen mestracionet po nejse po kshyri tash se cilen her vetem po vin ndryshimet … tung ju pershendes

 213. says

  I deruari mjek, shoqja ime vuan nga stresi me pak depresione esht shtatzane dhe pyet nése nuk mundem te pérmbahem 9 muaj pa barna qfar mund té pé
  rdori gjat shtazanis qe te mos e léndoj bebin ju uroj pér punen qe po e béni.Pershendetje tung

  • says

   Drita, nese don qe tia largosh stresin dhe veretete deshiron ta ndihmosh shoqen atehere rri prane saj, vizitoje shpesh, merre dhe dilni bashk dhe ndihmoj per ckado qe ka nevoj. Afersia dhe shoqeria jane ilac me i mire ndaj depresionit. Antidepresantet (barnat kunder depresionit), sipas disa studimeve qe jane bere se fundi, jane lidhur me disa crregullime qe mund te shfaqen tek foshnjet e nenave qe marrin antidepresant e gjithashtu jane lidhur edhe me rastet e lindjes se parakoshme dhe abortit te padeshirueshem. Ka edhe nga ato gra qe kane marr barna antidepresive edhe gjat shtatzenis dhe kane lindur femij te shendosh por sidoqofte une ju keshilloj qe te vizitoni mjekun dhe te konsultoheni mire me te. Gjithashtu vizitoni edhe psikiatrin nese mundeni sepse edhe largimi nga antidepresantet mund te jet i veshtire dhe jo i mire per ty dhe keshtu se bashku mundeni te arrin ndonje zgjidhje. Ju pershendes dhe deshiroj cdo te mire.

 214. linda says

  ju lutem me ktheni pergjigjen per pyetjen qe jav kam bere me lart para likes pres pergjigjen tuaj

 215. lika says

  Flm.. .shum qe patet durim te lexoni gjith ket ju.Falenderoj shum punt te mbar dhe cdo te mir ne jet tung klm.

 216. lika says

  tung ju pershendes te gjithve posaqerisht juve prapa kesaj faqe…Une jam Lika jetoj ne gjermani qe 1 vit e kam ni pytje jo nja po shum valla pytje po shum po vika mir qe eshte qel kjo faqe se shum fshtir e kemi te flasim me njerz qe nuk kan lidhje shum me kesi sene veq flasin qka ju merr mendja kjo qeka ni ide e mir.Une kam ni problem burri im punon me nje pun qe eshte me shum teren sa sa n shtepi si p.sh tash qe 2 muj nuk eshte ne shtepi pytja ime eshte edhe kurr jemi takuar nuk kemi pas mardhenje seksuale pasi vetem kurr jemi martu edhe pse jemi martua kemi kalua nje pjes me shum te ndam se sa se bashku ati i bjen me shum te rrin ne teren se sa ne shtepi p.sh punon 1muj 2 muj 3.4 jav e ne shtepi rrin me se shumti kurr jan festa se perndryshe 2 jav ose 3 jav i bjen e kshtu kjo eshte arsyja niher e pse them ka problem une mendoj kurr kam mardhenje me burrin tim une kam edhe dhimbje thujse sikur heren e para 2.3 dit e para a eshte qellim qe nuk jemi gjithmon bashk po me shum te ndar shkaku i punes kshtu na ka fillu martesa jon dhe sa her qe vike burri normal kemi fjet pasi qe shkoje kisha disa pasoja djegesim skuqje a eshte vetem pse eshte radh a po diqka tjeter kam qen te mjeku ktu ne gjermani kurr kam pas djegesim me ka dhan nje krem per tu lyer kam pas sukses po mas disa kohe kam pasur proble me bubrek i me eshte dal ni gurr i vogl me tha mjeku te pi uj shum langje etj mas 8 jave me ka than me shku prap
  mas 8 jave kam shku kisha pas suksese nuk e kisha me gurin edhe bubreket me ishin permisuar ajo kaloj tash prap qe ni koh kam problem me fundin e barkut ne anen e majt ne fellim kam pas shum shpesh urinen tani ja nisi mu ngaldasu urina nuk dilsha ma shum dilsha me heret deri sa ma dhan termin mjekt ihhaaa une perfitova me shum tani kurr shkova te mjeku me dul urina shum mir po vetem me than ki marr plazm encendun kshtu qe i thojn ne gjermani e kam shkrujtur vetem qysh une e shqiptova d.m.th kishe si infeksjon me dha antibiotik i kam pir pasi qe i kam pir kam pasur shum shum djegesim a thu a jam me sheru me siguri katastrof aaa kam qen me urin prap lypsha me shku te mjeku po prap se kisha teermine te lira deri sa mo e bona shum punen te madhe dikur me erdh radha t eshkoj pasi qe shkova te mjeka e shpis me tha tu ka ngushtu vendi i urins per ate arsy nuk e ben krejt cdo 2.3 minuta tani dilsha tani me dha udhezimn mjeka e shpis bash te mjeku i urines po mas ni koh shum te gjat valla kam shku dikur me kaloj vetevitu po tani prap mu lajmru therrja ne fund te barkut e ateher me muren ne dorr me seriozitet kurr me kshyren urina shum mir me ka kshyrur edhe mu ashtu me cev mbrenda tha kurgjo se po shoh ateher thash pse me vin kto dhimbje me tha ather me hi ne rregel nuk pranova pas qe kish fjet me burrin mepar per te mbetur shtazane nuk guxova e lam e kshtu me radh tash jam tu i prit edheune mestracionet sikur se idila qe lexova me lart ndoshta edhe une kam sukse sikur ajo me fal .Zoteri a po Zonje kam shkrujtur shum pershkak te tregova prej fellimt deri ktu a eshte qellim edhe pse nuk kemi mardhenje seksuale te rregullt apo vetvitu eshte kjo ju lutem me kthe pergjigjen nese nuk priton te lexohesh kurr e shef gjith ket qe te kam shkrujtur tun ju persh.. summm

  • says

   Lika, auuu gjith kete storie. Nganjehere ndodhe qe arsyeja te jete psikologjike, me fjale tjera behet shprehi dhe krijohet nifar besimi dhe frike se do te kesh dhimbje si gjat mardhenieve ashtu edhe pas mardhenieve dhe per shkak te keti besimi edhe trupi pergjigjet me pergjigje pozitive, dmth keni dhimbje. Pse, sepse kur gjithnje e ke ne mendje se do te kesh dhimbje ju ne shtrëngoheni poshtë në vend se të liroheni (relaksoheni) dhe për shkak të këti shtrëngimi ndodhë edhe dhimbja. Por gjithashtu keto dhimbje munden te jene edhe te ndonje natyre tjeter si per shembull ndonjë infeksion i mundshëm. Problemet me urine qe keni kane te bejne ndoshta me ndonje infeksion te mundshem te traktit urinar edhe per kete mjeket qe ju kane kontrolluar kane udhezuar te merrni antibiotik. Kur ndjeni se keni djegesire pini menjehere dy gota te medha me uje ose 50ml (gjysme litre), keshtu rekomandon mjekja e urologjisë dhe autorja e librit “Overcoming Bladder Disorders” Kristene E. Whitmore. Me pas mbush nje gote uje dhe ne te hedh dhe përziej nje luge çaji me sodë të bukës dhe pije. Pastaj për gjashtë deri shtatë orët e ardhshme pi një gotë ujë (25ml) për çdo orë. Nëse prap simptomat nuk largohen pas një dite atëherë duhet konsultuar dhe vizituar mjekun. Si këshillë të përgjithshme që mund të të jap është që të çlirohesh (relaksohesh) para mardhënieve dhe të mos mendosh se do të kesh dhimbje dhe për të ndihmuar veshkat dhe traktin urinar pi ujë shpesh dhe shumë. Uji të shpëlan nga brenda, ndihmon veshkat te funksionojnë më mirë dhe të jeni më e shëndetshme në përgjithësi. Edhe unë dhashë një përgjigje të gjatë gati sa pyetja juaj… ju uroj shëndet dhe suksese.

 217. linda says

  kam qen te mjeku para se me pas kohen e ovolucionit me ka kontrollu mir u me ka then e mi ka dhon do barrna i kom perdor 5 dit pastaj kam shku prap te gjinekologu me bo nje kontroll e u me ka shiku ne vagin u me ka than se shum mir kan fillu vezt murrit per me pelcit se at lloj barin qe e kom perdor ka qen per rritjen e qelizave e e kom pyt gjinekologun qka mundet me qen kjo u me ka then se asgje nuk esht e desha me dit prej juve ket ju faleminderit pres pergjigjen tuaj keni nje faqe mjaft te qelluar

  • says

   Linda, kjo mundet me qene ndonje crregullim qe trupi te mos jete ne gjendje te prodhoj, zhvilloj dhe liroj vez te gatshme per tu pllenuar e qe te mbeteni shtatzene. Arsyet jane gjithfare, si stresi, menyra e te ushqyerit (dieat) por edhe ndonje semundje. Mjeku eshte ai qe ju ka kontrolluar dhe esthe dashur te ju tregoj arsye, une nuk mundem te ju them cila eshte sepse nuk mund ta di. Ju faleminderit edhe juve e gjithashtu ju uroj shendet dhe te mira.

 218. idila says

  tung une jam idila me vjen mir qe u takova me ket faqe krejt rasisht ju pershendes shum bash kisha nevoj te flisa me dikend une jam qe 1 vit e martuar d.mth afer 5.6 muj jemi tu provu per ne shtazania po fakti eshte qe une kam pas problem me fundin e barkut ne anen e majt kam qen te mjeku me kan than qe kam infeksio kam marr antibiotika i kam perdor po prap kam pas djegesim ne urin edhe e kam pytyr mjekun e shpis a muj me provu me bet shtazane me ka than normal po nuk ndikon kurgjo me ka dhan udhezim te mjeku i neorlog nese jam e sigur qe e them qe eshte ekstra per ket puna kam shku edhe te ai ni nat pasi qe pata ne ate an shtregim te fort e bera termin me ka kontrooluar me e than te drejten po shren shum thjesht se nuk e di qysh i thojn asaj me mjekesi me ni cev mrenda ne vagin me ka shikuar dhe me tha asgje nuk ke dhe urina ka dal qysh eshte me se mirri dhe uneu qudita bas gjith asaj shtregime krejt ne rregull dola kam provuar tani pram per shtazan ehh tash jam tu i pret mestracionet me 19 i kam pas edhe me duhet te vin nuk me vonohen kurr per ket her se di kam shtregime ne bark gjat keti mujit kam pas urin te shpesht jam nidi shum ma heret sikur kurr me vin mestracionet une e di gjithmon qysh bona kurr vin qasi sheja kam pas po nuk kan ardh therjje ne shpi ne bark gjokeset gjithashtu puqra si gjithmon shejat e mestraconve andej e hupa edhe shpresat qe nuk kam mbetur me fali i kam rra shum gat sepse krejt eshte kjo qe nuk e kam ditur edhe as nuk e di sa ndikon kjo dhimbje qe ekam pas tash e shofim me 19 doshta edhe ju gezoj me ndonje lajm t emir po nuk besoj me shum jam qe me vin po shendosh shpresoj hera tjer ju persh…shum ishalla kan fat te gjithat grat qe dojn femin te ken me kthe pergjigjen te lutem me duhet ndihma juve tung..

  • says

   Idila, vertet shenjat qe ke jane prej shenjave qe ti ndoshta mundesh me qene shtatzene edhe ate duke u bazuar ne kontrollen e fundit qe paske pas tek mjeku i cili te paska kontrolluar dhe ju ka thene se gjithcka eshte ne rregull me ty. Une shpresoj se ashtu eshte edhe besoj se duhet te jete ashtu dhe gjithashtu uroj qe te kthehesh e te na gezosh te gjithve me lajme te mira pas te 19. Shtrengimet ndodhin edhe kur mbetesh shtatzene (kur veza e pllenuar) bene folen ne muret e mitres e qe nganjehere shprehet edhe me pak gjakderdhje (menstruacione te lehta te kafta). Ju pershendes dhe uroj te mira.

   Linda, eshte pak heret te thuhet nese vertet ka ndodhur shatzenia. Dhembjet ne fund te barkut mundem me qene per shume arsye. Ne raste si ju udhezohet qe te vizitoni mjekun sepse dhimbjet mundet te shkaktohet per disa arsye e qe vizita te mjeku preferohet dhe nuk eshte ide e keqe. Shendet dhe te mira.

 219. linda says

  desha te ju bej nje pyetje e kam kry kohen e evolucionit e kam pas marredhenie ne ato dit e tash po kam dhembje ne fund te barkut edhe ne anen e majt qka munden me qen kto dhimbje a jan kaluse edhe a mundesh me dit masi qe ti kryjsh keto dit te evolucionit per shtatzani se po kam mundim shum ju faleminderit ju deshiroj suksese

 220. says

  pershendetje.nuk jam e martuar kam kontakt me te fejuarin nga 3 deri ne 5 dit qe nga marsi e deri tash ne nentor mestracionet i kom te rregullta kam provu edhe per te mbet shtatzan por deri tash ska rezultat.kam dhimbje barku dhe qdo her dhimbje gjoksi ama para 1 jave te ciklit, a tani me 27 i kam pas mestaracionet 5 dit menjeher kemi pas mardhanje edhe mbas dy jave kan fillu dhimbje gjoksit dhe barku nga pak me dhem mundsisht te me tregoni qka mund te jet ju pershendes pres pergjigjeje. tung nga dita

 221. says

  pershendetje.nuk jam e martuar kam kontakt me te fejuarin nga 3 deri ne 5 dit qe nga marsi e deri tash ne nentor mestracionet i kom te rregullta kam provu edhe per te mbet shtatzan por deri tash ska rezultat.kam dhimbje barku dhe qdo her dhimbje gjoksi ama para 1 jave te ciklit, a tani me 27 i kam pas mestaracionet 5 dit menjeher kemi pas mardhanje edhe mbas dy jave kan fillu dhimbje gjoksit dhe barku nga pak me dhem mundsisht te me tregoni qka mund te jet ju pershendes pres pergjigjeje.

  • says

   Tina, keto qe po permend jane shenja te shtatzanis ama po me duket pak heret eshte te them se ka mundesi te jesh shtatzene per ata se edhe vet ovulacioni nuk ndodhe menjehere pas menstruacioneve dhe kerkon kohe. Ju thoni qe keni pas mardheni ne te pesten dite (keshtu une po e kutpoj) qe dmth 5 dite ju kan zgjatur menstruacionet dhe ne ate dite keni pasur mardhenia, me korrigjo nese ju kam kuptuar gabim. Per te mbetur shtatzene duhet qe vezoret te lirojne vezen e ky proces quhet ovulim qe zakonisht ndodhe ka dita e 14 varesisht prej kohezgjatjes se ciklit. Nese cikli eshte i zakonshem 28 dite atehere ovulimi pritet ka dita e 14 nese eshte me i shkurte atehere kjo dite mund te jete e 10 apo e 12. Kjo po them varet prej kohezgjatjes se ciklit. Sidoqofte, ju keshilloj te vizitoni mjekun ose te prisni deri ne fund te muajit e te zbuloni nese vertete jeni shtatzene… kuptohet nese kjo esthe ajo qe deshiron. Ju pershendes dhe uroj cdo te mire.

 222. says

  flm shum per pergjigjjen dhasht zoti veq te jemi shendosh juve ju deshiroj pun te mbar gjitha te mirat ne jet tung tung

 223. linda says

  mirdita desha te ju bej nje pyetje a mundet me mbet shtatzan kur te derdhet sperma afer vagines se kur po kam marredhenie po kam dhimt ngapak e po derdhet jasht nganjher pak jasht pak mrena e desha me dit a mundet me mbet shtatzan edhe ashtu e tash jam ne kohen e ovolucionit ju faleminderit suksese

  • says

   Linda, po mundesh (pak jashtë pak brenda) kjo do të thotë se ju mund të mbeteni shtatzënë nga ata “pak” që është brenda, sepse mjafton që vetëm një spermatozoid nga ata pak që është brenda të arrij vezën dhe ju të mbeteni shtatzënë.

   Vala, Nivela te larta të sheqerit në gjak munden të jenë të pashëndetshme si për ju ashtu edhe për foshnjën. Nëse nuk trajtohet diabeti foshnja ka gjasa të ketë probleme në lindje. Për shembull, foshnja mundet të ketë nivele të ulëta të sheqerit në gjak, verdhëzën, apo edhe të lindë me peshë më shumë se normale e kjo shpien që lindja të bëhet me prerje cezariane. Diabeti mundet që gjithashtu të prekë edhe shëndetin tuaj. Kështu që rekomandohet që të jeni nën kontroll të mjekut pa ndërprerë dhe ti përcillni udhëzimet në mënyrë që të mos keni probleme si gjat shtatzënisë, gjatë lindjes dhe pas lindjes.

   Ju përshëndes dhe uroj të mira.

 224. says

  ju pershendes dr desha te ju pyes kemi provu qe te mbes shtatzan dhe burri esht jasht mua me kan ardh mestracionet a mund te ndodh qe dhe mas mestracioneve te mbes shtatzan dmth edhe pa pas mardhanje me , apo ska shanc fare ju pershndes dhe pres pergjiegjejen

  • says

   Sonila, po mund të ndodhë po shpresoj se nuk të ndodhë sepse kjo shtatzani mund të dal shtatzëni e dështuar për shkak se veza e pllenuar është ngjitur (implantuar) jashtë mitrës diku në një vend të gabuar dhe kjo mund të shpie në abort. Unë besoj se nuk është kjo por thjeshtë nuk ke mbetur shtatzënë dhe duhet të provosh prapë kur të kthehet burri. Shëndet dhe suksese në të ardhëm.

 225. says

  flm per pergjigje, saper shtazanin kam kuptuar prej dites qe jam mbet shtazane ka ndodhur ne mes te muajit diku ka dita e 17 e avullimit diten e neserme kam pas menstacione ne ngjyr kafe kan zgjatur gjithsej 14 dit d.m.th me 22 shtator kam pas ciklin e fundit menstrual jam operu me 23 tetor kjo ka ndodh gjithsej brenda 1 muaji shpresoj te mos jam demtuar, por nje gje po me brengos veten 3 muaj pas operimit kam filluar te provoj prap por spo ndodh provoj gjith prej dites se 12 deri ne 18 por jo xhdo nat a mos ndoshta me esh ber psiqik mundohem ta largoj por nuk mundem gjith ati mendoj me ndihmo si mund ta largoj ket shtres flm

 226. linda says

  flm per pergjigjen se desha me dit a mundet me mbet shtatzan kur te derdhet sperma afer vagines se kur po kam marredhenie po kam dhimt ngapak e po derdhet jasht nganjher e desha me dit a mundet me mbet shtatzan edhe ashtu se tash jam ne kohen e ovolucionit e po kam deshir me mbet se kam qen te gjinekologu e krejt mir u me ka than e tash po pres ju deshiroj suksese faleminderit pres pergjigjen tuaj

 227. linda says

  desha te ju bej nje pyetje a esht e vertet edhe ne qoft se derdhet sperma ne vagin ose afer aty a mundet me mbet shtatzan se kam degju ne qoft qe vetem nje pik bie mund te mbetesh shtatzan ju faleminderit

  • says

   Linda, po ka mundesi sepse vetem nje spermatozoid mjafton te arrij ven per te ndodh shtatzania dhe kjo ndodh nganjehere. Ju pershendes

 228. says

  pershendetje i nderuari mjek kam pyetje per ju,para 1 viti kisha shtatzani jash mitres nderpreva shtatzanin tash ka ta qé 1 vjet provoj te mbetem shtatzane por nuk mundem sa ésht e vertet qe 70%te ketyre femrave nuk kan gjasa me te mbesin shtatzana?kam dhe nje pyetje qka ésht semundja e kerpudhave ne vagin dhe a prish kjo avullimin nese po ateher qka duhet te bej ta largoj ket semundje pres pérgjygje ju falemderit

  • says

   Pershendetje Drita, nuk besoj se eshte e vertete dhe kjo varet krejt se sa heret verehet kjo shtatzani jasht mitres qe quhet “shtatzeni ektopike” dhe sa me heret qe verehet aq me pak do te ket deme ne tube (gyp) dhe keshtu ju do te mund te mbeteni shtatzene dhe te bartni foshnjen deri ne lindje. Edhe po qe se njeri nga keta tuba (gyp) eshte demtuar ju prap keni mundesi te mbeteni shtatzene per deri sa tubi tjeter eshte ne gjendje te rregullt. Ne rast se mbeteni shtatzene esthe mire qe menjehere te caktoni termin per vizit te gjinekologut ne momentin qe dyshoni se keni mbetur shtatzene ne menyre qe mjeku te ju bej testet dhe analizat e duhura dhe te ju monitoroj nga afer. Ju uroj shendet dhe cdo te mire.

 229. elif says

  ka 3 muaj qe mundohem qe te mbes shtatezene por nuk funksjonon .
  gjat mardhenjes pas derdhjes se spermes kam vazhduar mardhenjen perseri pa nderprer a thua ndikon kjo, nese jo qfar keshilloni?

  • says

   Jo Elif, kjo nuk rrit gjasat qe te mbeteni shtatzene sepse ne te dyten here sasia dhe numri i spermadozoideve eshte me i vogel se sa ne te paren here dhe nese nuk arrihet veza femrore nga sperma atehere sado sasi qe ka prap nuk mbeteni shtatzene. Keshillat per te rritur gjasat veq i keni lexuar ne artikullin 7 keshilla si te mbeteni shtatzene dhe duhet pasur durim sepse ca gra mbesin me lehte kurse tjerat e kane me te veshtire te mbesin shtatzene. Tjera keshilla…Largo stresin, mos pi pije alkoolike (besoj se nuk pini), nese pin duhan leje ose rralloje shume dhe provo qe brenda nje muajit te rritesh konsumin e pemeve dhe perimeve dhe pi uje edhe nje here me shume se sa pini zakonisht sepse uji ndihmon per te mbetur shtatzene. Pi se paku 1.5 litra (nje shishe plastike) ne dite ose edhe me shume. Uroj shendet dhe suksese.

 230. Aida says

  Tung!
  Se Pari ju falenderoj at qe mirret me ket tem shum te rendesishme. Mu be qejfi qe e pash se edhe ne gjuhen shqipe behen diskutime te tilla dhe iper sqarime te duhura.

  Jam 32 vjeqe jam e lumtur me burrin tim,kemi vendos qe te krijojm edhe ne familje ,prej kontrollave qe i kam pas tek mjeku me ka then qe esht cdo gje ne rregull mirepo un ende nuk po mbes shtatzane jemi duke provuar qe 7 muaj .Dua te dij se a ka ndonje tjeter metod per shtatzani, kohen e fundit jam ber e padurushme. Ju faleminderit.

  • says

   Aida, gjeja e pari qetesohu dhe mos u bej e padurueshme… kush mund te ju duroj nese vet thoni se jeni e padurueshme. Kjo shkakton probleme, ankth, stres dhe nervoz e te gjitha keto crregullojne organizmin e ketu mund te preket edhe sistemi reproduktiv. Duhet pasur durim dhe besim ne vete e sidomos kur edhe vet mjeku ju ka konfirmuar se gjithçka eshte ne rregull me ty. Sa per metoda tjera, po ka disa metoda tjera si ajo IVF (In Vitro Fertilization), Artificial Insemination e disa tjera por besoj se eshte pak heret qe te mendosh per metoda alternative per te mbetur shtatzene. Ki durim dhe besim, ndrysho pak te ushqyerit, ha sa me shume pem dhe perime dhe rrit sasin e ujit (1.5l ose edhe me mire 2l) dhe mos te harroj mundohu te kesh qetesi dhe bej jete me sa me pak stres. Ju deshiroj shendet dhe uroj qe sa me shpejt te mbeteni shtatzene.

 231. linda says

  jam martu qe 6 muj e po kam deshir me mbet shtatzan po s po mbes e jam kontrollu te mjeku u me ka than shum mir e tash ne kohen e fundit i kom pas me 30 ne cilen dit mundet me qen ovulimi

  • says

   Linda, dita e pare e ciklit llogaritet dita kur ju vijne menstruacionet dhe nese keni cikel te rregullt mesatarisht prej 28 ditesh atehere dita e ovulimit konsiderohet dita e 14 +/- 2 dite. Nese i 30 eshte dita e kur ju kan ardhur menstruacionet atehere dita kur ovulacioni mund te ndodh eshte i 11,12,13,14 dhe 15. I 12 dhe 13 jane ditet qe pritet te ndodhe bazuar ne cikel. Pershendetje

 232. dita says

  a ka ndikim negativ(probleme) reth shtatzanin ruajtja natyrale.
  nese ruhemi ne emnyr natyrale me vite qe te mos mbetmi shtazan aka problem per me mbet shtatzan pas atyre vitev nese deshiron te mbetesh shtatzan.sidomos ne shtatzanin e pare

  • says

   Jo, nuk ka problem dhe shpesh ndodhe qe edhe ruajtja nuk funksionin sepse krejt cka duhet per te mbetur shtatzene eshte qe nje spermadozoid i vetem te arrij vezen dhe keshtu te mbeteni shtatzene.