Hudhra – Te Mirat Shendetesore

Pëlqe & Ndaje

hudhraA mendoni se hudhera s’ju jep tjeter veq eres? Te jep ere por gjithashtu eshte njeri nder ushqimet me te shendetshme. Per shekuj me radhe hudhera eshte konsideru si ilaq per gjithcka dhe besohej te ket qen ne gjendje te sheroj te gjitha semundjet duke fillu nga te ftohurit deri te Murtaja! Por, nuk ka murtaje diteve te sodit por ja ka disa menyra tjera qe mund ta perdorni hudheren per shendetit tuaj.

Aknet – shumices se njerzve gjate jetes se tyre vuajne nga aknet deri ne nje mase. Komapani te ndryshme pasurohen duke shitur lares fytyre dhe krema qe ndihmojne. Problemi qendron ne at se ka shume arsye per aknet e ketu perfshihen hormonet, dieta dhe stresi. Edhe pse hudhera vetvetiu nuk mund ti sheroj aknet por sigurisht qe mund te perdoret si ndihmes me tretmane tjera.

Hudhera mendohet se funksionon pershkak te permbajtjeve antibiotike dhe pastrues te gjakut qe ka. Kur perdoret ne ushqim duhet te siguroheni qe eshte e shtypur dhe prere. Kjo i ndihmon asaj ne lirimin e perberjeve aktive qe ka. Nje menyr tjeter e marrjes se hudheres eshte vendosja e tyre ne nje shishe me vaj te ullirit dhe me pas mund ta perdorni per sallata te ndryshme.

Shendeti Kardiovaskular dhe Kolesteroli i Larte – Nese ju pelqen te hani ushqim Mediteran dhe te Lindjes se larget do te shihni se ata perdorin hudheren shume. E lajmi i mire eshte se njerezit nga keto vende gjithashtu kan dukuri te vogel te semundjeve kardiovaskulare.

Kolesteroli mund te jet nje fushe shendetsore konfuze. Ne njeren ane eshte i dobishem kurse ne anen tjeter mund te na vras. Kjo eshte pershkak se ka dy lloje te kolesterolit – HDL dhe LDL. Kjo e fundit konsiderohet si i keq. Per me shume lexoni Cka nuk keni dite per Kolesterlin e Duhet Te Dini. Mjeksia moderne ka zbuluar se hudhera permban allicin i cili pastron radikalet e hidroksilit (hydroxil OH). E kjo mendohet qe e ndalon LDL te oksidohet.

Fatkeqsisht nje numer i rezultateve qe jan kryer tregojne rezultate te perziera. Por ne anen tjeter gjithashtu tregon se edhe sa me shume seriozisht gjerat natyrale duhet te merren. Natyrisht qe shumica e dim qe kompanit nuk jan te nxitura te kryejne kerkime ne produktet natyrale pershkak te mungeses se shperblimeve financiare. Nese keni problem me kolesterol mos ju frigo eres se keqe dhe merr hudher. Apo krejt qka mundesh te besh eshte ta besh pjes te dietes tuaj.

Antioksidues – hudhera ka 1% te forces se penicilinit dhe mund ti zbraps nje numer te bakterieve sikur Listeria, Salmonella, E. coli, Cryptococcal meningitis, Candida albican dhe ZStaphylococcus. Problemi me shumicen e antibiotikeve eshte se bakteria krijon reziztenc ndaj tyre perderisa kjo nuk ndodh edhe ndaj hudheres.

Keto te mira jan kuptuar se pari heret ne shekullin 19 kur nje prift Anglez eshte semur nga ethet infektuese kurse prifti Franqez i cili hante hudher cdo dite nuk eshte semur.

Mpiksja e Gjakut – Provat klinike te cilat jan publikuar ne Journal of Hypertension, kan treguar presioni i gjakut te vullnetareve eshte zvogluar nga 1-5% pasi kan marr hudher. Kjo nuk tingllon shume por ky zvoglim i vogel mund te zvogloj shancat per goditje (pika ne tru) per 30-40% dhe semundjen e zemres per 20-25%.

E cka per eren e hudheres?

Perkunder te gjitha te mirave shendetsore te hudheres ndoshta ju ndjeni se era e hudheres mjafton per mos me perdor. Nese kjo eshte rasi ateher mund te perdorni kapsulla te hudheres pa ere.

Disa pika rreth hudheres?

 • Hudhera eshte me se shumti efektive kur shtypet dhe ndahet ne pjes dhe eshte ashtu e natyrshme.
 • Nje thelb hudhere ne dite permireson shendetin tuaj kurse 2-3 thelba te ndihmon te parandalosh ftohjen.
 • Kur e perdorni me ushqime prisni deri ne 10 minutat e fundit te pergaditjes se ushqimit dhe me pas mund t’i shtoni hudher.
 • Kujdes mos ha shume sepse mund te irritoj sistemin digjestiv.
 • Mos e futni ne mikroval pasiqe i vret perberjet aktive ne te.
 • Mos merr hudher ne vend te dietave shendetsore te balancuara por shtoja asaj diete.
 • Gjitmnon konsulto mjekun nese nuk je i sigurt per dicka.

Keto jane te mirat e hudheres te cilat duhet mjaftojne qe ta perdoresh perkunder eres se keqe qe te jep.

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. ermira says

  A mund te me tregoni se cili çaj jeshil eshte me i mire Lipton Pure apo Lipton Clear Green Tea. Ju faleminderit

 2. VASILIKA says

  Ju lutem me spjegoni , kush eshte caji jeshil? Ketu ne Tirane tregetohet nje caj jeshij, po a eshte tamam ai per te cilin flisni ju
  Nga cila bime perftohet caji jeshil
  Ju falemniderit

  • says

   Caji jeshil behet nga nje bime qe ne latinisht e quajne Camellia Sinesis, nuk di si e quajne ne shqip. Sidoqofte ndryshimi i vetem i cajit jeshil nga te tjeret eshte procesimi i tij. Caji jeshil nderhyn me pak procese dhe behet nga fletet jeshile te pa fermentuara dhe si i tille permbane me shume antioksidant. Une per vete perdore Lipton Pure Green Tea e ndoshta dikush tjeter ka ndonje brand tjeter qe preferon.

Pyet dhe Komento këtu