Uthulla e Molles – Te Mirat Shendetsore

Pëlqe & Ndaje

uthulla_e_mollesUthulla e Molles – me gjithe gjasat ju keni uthull molle ne shtepi diku ne kuzhine. E sigurisht qe edhe ke ndegju per te gjitha te mirat shendetsore te saj. E perdorni gati ne te gjitha salatat qe beni. E nganjeher mundoheni qe cdo her te shtoni edhe pak me shume, sigurisht duke u mundu qe t’i arrini perberesit e mire sherues te saj. Nese po perdorni uthull molle e cila eshte e kthjellet ne pajmje, nuk kemi lajme te mira per ju. Ky lloje i uthulles se molles nuk permbane te gjitha te mirat shendetsore per te cilat ke degju.[sociallocker]

Uthulla e Molles e Vertete

Uthulla e Molles qe permbane te gjitha te mirat shendetsore nuk eshte e kthjellet, por e kunderta e saj. Eshte uthull organike e pafiltruar. Nuk është nje leng i kthjellet, por ka nuance te kafet. Nese mundohesh te shikosh permes saj ju do te vereni substance si rrjet merimange qe pluskon ne te. Ky lloj i uthulles se molles eshte i kualitetit te mire me te gjithe materiet ushqyese dhe perberesit shendetsore ne te.

Mendo… A do te blini uthull te molles ne supermarket qe nuk eshte e kthjellet, ka nuance te kafet, dhe mbi te gjitha zbuloni se dicka pluskon ne te. Me gjithe gjasat ju nuk do ta blini. Kjo eshte arsyeja kryesore se perse prodhuesit e destilojne uthullen e molles. Uthulla e pastert vlohet per te nxjerr nje uthull te kthjelet qe e gjeni ne supermarket. Ky proces i vlimit dhe avullimit te uthulles shkatrrone gati te gjitha materiet ushqyese shendetsore ne te. E cfar dhuron eshte se i jep uthulles nje pamje te kendshme per sy.

Uthulla e Molles – Te Mirat Shendetsore 

Sigrisht se duhet te ket dicka shume te shendetshme ne perdorimin e uthulles se molles pasiqe Babai I Mjeksise, Hippocrates, ka perdore uthullen rreth 400 vjet P.K (Para Krishtit) per shkakte te qualiteteve te saj shendetsore. Thuhet se ai kishte vetem dy ilaçe: mjalte dhe uthull molle.

Uthulla e molles marohet nga molla te pjekura te fresketa qe fermentohen dhe kalojne ne nje proces te rrept per te arritur deri te produkti finale, pra Uthulla E Molles. Kjo uthull permbane nje mori te vitaminave, beta-carotene, pektin dhe minerale vitale sikur kalium, sodium, magnezium, kalcium, fosfor, klor, sulfur, hekur dhe fluor.

Pektini ne uthull eshte fiber qe ndihmon ne zvoglimin e kolesterolit te keq dhe ndihmon ne rregullimin e shtypjes se gjakut. Nevoja per kalcium posa te filloni te plakeni eshte shume e njohur. Kjo uthull ndihmone ne ekstraktimin e kalciumit nga frutat, perimet dhe mishi me te cilat perzihet, keshtu ndihmon ne procesin e mirembajtjes se eshtrave te forta. Mungesa e kaliumit shkaktone nje mori semundjesh si remjen e flokeve, thonje te dobet te dores, dhemb te brishte dhe sinusit (pezmatit te sinusve). Uthulla e Molles eshte e mbushur me kalium. Studimet kane tregu se mungesa e kaliumit rezulton ne zhvillim te penguar (pengim ne rritje te njeriut). Te gjitha keto mund te shmangen me ndihmen e uthulles se molles. Kalimi ne uthull gjithashtu ndihmone ne eliminimin e materieve toksike nga trupi i njeriut. Beta-karotine ndihmon ne riparimin e demeve te shkaktuara nga radikalet e lire, keshtu duke ndihmuar qe te mbajme lekure me te qendrueshme dhe me te re ne pamje. Uthulla e Molles eshte gjithashtu e mire per ata te cilet deshirojne te humbin peshe. Ndihmon ne zberthimin e yndyrnave keshtu duke ndihmuar ne zvoglimin e natyrshem te peshes.

Uthulla e Molles permbane acid malik i cili eshte shume i mire ne lufte kunder infekcioneve bakteriale dhe fungale (semundjeve kepurdhore te lekures). Ky acid gjithashtu ndihmon ne tretjen e depozitave te acidit urik qe formohen rreth nyjeve dhe keshtu ndihmon ne largimin e dhimbjeve te nyjeve. Kjo tretje e acidit urik gradualisht eliminohet nga trupi.

Gjithashtu pretendohet se uthulla e molles eshte e dobishme kunder kokedhembjeve, artritit, kapsllekut, eshtrave te dobeta, kolesterolit te larte, diearres, ekzemes, plogeshtis kronike, helmimit te lehte nga ushqimi, remjes se flokeve, shtypjes se larte te gjakut, dhjamosjes, e shume e shume semundjeve tjera. Nuk eshte per tu quditur qe shume e quajne si “Ilaçi Mrekullive”.

Menyrat e Ndryshme te Perdorimit

Ju lumtem sigurohuni qe te perdoroni vetem uthull te molles natyrale, organike sepse uthulla e kthjellet praktikisht nuk ka kurrfar te mire shendetsore.

Shume e quajne uthullen e molles “ilaçi mrekullive”. Perdoruesit e keti ilaçi te mkrekullive pohojne se menyra me e mire eshte qe te fillosh mengjesin me uthull molle. Perziej dy luge-gjelle uthull dhe dy luge-gjelle mjalte ne nje gote me uje dhe pije. Perzierjea mund te ket shije acidi dhe ndoshta nuk te duket si dicka qe duhet ta besh te paren ne mengjes. Por ju do te mesoheni me at shije porsa te mesoni te mirat e jashtzakonshme shendetsore qe vien pas pirjes. Shume e zbulojne se me pasimin e kesaj rutine ne mengjes ndihmone ne eliminimin e kapsllekut, qe eshte njeri  nga shkaktaret e shume semundjeve tjera. Kapslleku eshte gjithashtu nganjeher shkaku i kokedhembjeve – qe shpien ne prishje te qejfit, privim te gjumit, dhe gjendje letargjike (i pergjumur) gjate gjithe dites. Me te zgjidhur problemin e kapsllekut te gjitha simptomet tjera zhduken e keshtu ju ben juve te ndiheni me i fresket dhe ekstremisht aktive gjat gjithe dites. Me ndjekjen e keti plani te mengjesit (dmth… posa te zgjoheni te pini uthull molle te perzier me mjalte dhe nje gote uje) ju i ndihmoni vetes te zhdukni skuqjet e lehta te lekures dhe se ndertimi i lekures suaj permiresohet duke ju bere juve qe ne menyre te natyrshme te rrezatoni dhe vezulloni.

Ju gjithashtu mund ti gezoni keto te mira shendesore te uthulles se molles ne menyra tjera. Perdore ne pergaditje te sallatave te ndryshme. Zevendeso vajin qe derdhet mbi sallat me uthull molle. Jo vetem qe sallata do te ket shije me te mire por do te jet edhe me e shendetshme. Perdore uthullen e molles ne konzervimin (turshi) te frutave dhe perimeve te ndryshme. Marinimin e mishit te lopes, qengjit, peshkut dhe llojeve tjera te mishit eshte gati proces ditor i mishngrenesve. Bej uthullen e molles si perberes kryesore te marinimit se bashku me lloje te barishtave dhe erezave. Kjo marinade thjeshte nuk ju ndihmon qe thjeshte ti shtoni shije mishit, por gjithashtu vie me te gjitha ato te mira shendetsore qe permendem me larte.

Pra, fillo mengjesin me nje gote uje, dy luge-gjelle uthull te molles. Akoma me mire fillo mengjesin me nje gote leng limoni apo portokalli me dy luge-gjelle uthull molle ne te. Nese shija eshte shume acide, edhe sigurisht qe eshte, shtoni perzierjes edhe dy luge mjalte per ti dhene shije te embel dhe per te zbutur shijen acidit. Nese i shtone mjalte ju veq i permiresoni te mirat shendtesore.

uthull molleNatyrale apo te Procesuar?

Pra, pasi lexuat kete post, cfare uthulle te molles do te bleni? A do te jet e uthull e molles e kthjellet, qe te kenaq syrin, por pa materie ushqyese; apo do te jet uthull molle organike, e pafiltruar, e mbushur me materie ushqyese dhe e shendetshme? [/sociallocker]

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. emi says

  pershendetje,a ka munsi te tregoni ,si pergaditet uthulla e molles se eger ne kushtet e shtepis,pasi ka shum molla ketu ku jetoj un,flm.

  • josana says

   pershendetje dhe un jam e interesuar se ku mund ta gje sepse kam pyetur kudo dhe nuk kam gjetur ju lutem me ktheni pergjigje . Faleminderit

 2. lorik says

  Me falni desha tju beje nje pyetje,a mund ta perdor uthullen e molles vetem me uje per te humbur peshe.Ju pershendes,pres pergjigjien tuaj

 3. besi... says

  Për t’i përmbushur nevojat e thartirave, një grua shtatzënë duhet të marrë një lugë uthull molle në një gotë ujë esëll në mëngjes. Kjo përzierje do ta pengojë dhe largojë çdo mundim të mëngjesit. Gjatë ditës është mirë që gruaja shtatzënë të pijë edhe nga një gotë lëng molle ose rrushi. Në këtë mënyrë nëna e ardhshme merr mjaft elementë të nevojshëm natyrorë, prandaj edhe mund të presë një foshnjë me flokë të dendur nga dita e parë, me thonj të fortë e të gjatë, me sistemin e zhvilluar muskulor sa që nga fundi i dhjetëditëshit të parë do ta ngrejë kokën vetë. Nëna e re do të këtë mjaft qumësht, fëmija do ta tretë ushqimin normalisht dhe do të këtë jashtëqitje normale, fytyrën do ta këtë mjaft të gjerë, e kjo do të ndikojë edhe në rritjen e mëvonshme dhe në zhvillimin psikik dhe shpirtëror të fëmijës.

 4. besi... says

  Ju pershendes,une jam vet prodhuese e uthulles se molles,ju tregoj se kjo uthull ka shume veti sheruese,dhe ju lutem perdoreni sa me shume siq eshte e rekomanduar dhe uthulle origjinale jo e perzier me nuanca…

 5. says

  pershendetje doktor desha te bej nje pyetje lidhur me uthullen e molles a eshte e demshme ta perdori edhe pse tentoi te mbetem shtatzen sepse pak jom mbi peshe

  • says

   Ardita, perkundrazi kam lexuar se ndihmon qe te mbetesh shatzene per shkak se rregullon nivelet e PHs qe ne anen tjeter mund te ndihmoj ne implantimin te vezes. Shendet dhe suksese.

 6. arber says

  Mir Mbrema Admin e te gjith juve kam nje pytjee per tyy a osht edhe e mir per tension aa jo ket deshta me dit

 7. hanahh says

  hi admin desha me tpyet se me kan then se dhe uthulla e qershis esht e mire dhe e rushit=venes se kuqe organic red wine vinegar kurse uthullen e molles e perdor organic apple cider vinegar filtred unpasteurized esht e tejdukshme por esht organike e kam ble njeher uthull molle nuk ishte organike por ishte e eret dhe shum e trash sme pelqente fare

  • says

   Uthulla e molles e kthjellet (e tejdukshme) perderis eshte organike mendoj se eshte e mire, por ajo e turbullt i ka te gjitha, ka ne te edhe at qe ne anglishe e quajne (mother) qe duket si rrjeth merimange.

 8. DONA says

  PERSHENDETJE DESHTA TE DI UTHULLEN E MOLLES AMUNT TA PERDORMI EDHE PER FLOKE JU LUTEM ME TREGONI JU PRSH

 9. gerta says

  ckemi!
  ju pergezoj per faqen ……a mund ta perdorim uthullen e molles epr floket e demtuar dhe me zbokth??????
  ju uroj gjithe te mirat!!!

 10. alma says

  pershendetje ! uthullen e molles kam lexuar qe mundt ta perdor edhe per fytyren per aknet, sa e keshillueshme eshte ? pra duhet ta perdor ate cdo darke duke e lyer ?

 11. inda says

  kam lexuar se nje vajze kishte e perdorur shume uthullen e molles dhe kishte pas probleme ndoshta nuk ka dite si me e perdore kujdes ne perdorimin e tepert, ajo vajze kishte vdekur ne spital ky eshte nje informacion nga interneti

 12. gerta says

  Pershendetje.Ju uroj per kete teme po dua te bej nje pyetje nese me lejoni.Nese mengjesi(d.m.th sa te zgjohemi) niset ne menyren sesi e pershkruani ju po mengjesi pastaj kur mund te konsumohet?Pasi nuk mund te nisesh ne pune pa ngrene mengjes dhe te rrish vetem me uthullen e molles apo jo?Besoj se eshte e demshme.Gjithe te mirat.

  • says

   gerta, nuk ka lidhje se kur konsumohet. Po sa zgjohesh ne mengjes e pine perzierjen e uthulles se molles me mjalte dhe limon, me pas pergadit megjesin dhe e han. Edhe po qe se nuk hane asgje nuk eshte e demshme. Une shpesh e bej pa ngrene asgje ne mengjes. Te gjitha te mirat edhe ty

 13. lirik says

  Pershendetje
  E lexova keshillen e juaj lidhur me te mirat e shendetshme qe ka njeriu nga uthulla e molles andaj kerkoj nga ju qe te me ndimoni se ku ta gjej kete produkt apo neper supermarkete apo ne barnatore apo ndoshta mundem ta porositi nga ju dhe te ma dergoni per post do ti marr persiper te gjitha pagesat faleminderit.

Pyet dhe Komento këtu