Vaji i Peshkut – 10 Dobit Shendetesore

Pëlqe & Ndaje
Vaji i Peshkut / Yndyrë Peshku

Vaji i Peshkut / Yndyrë Peshku

Vaji i peshkut është i njohur si zvogëlues stresi, ndihmues në kthimin e vigjilencës tek të moshuarit dhe përmirësimin e mirëqenies në përgjithësi.

Vaji i peshkut (Omega 3) është i shëndetshëm për njeriun në shumë mënyra si për shëndetin mendor edhe at trupor. Për shembull, acidet yndyrore të Omega 3 janë vërtetuar për parandalimin e sëmundjes së zemrës si dhe sëmundjeve mendore. Përveç tjerash mund të zvogëloj edhe diabetin, kancerin, çmendurin dhe dhimbjet në përgjithësi.

Vaji i Peshkut – Cilet Jane Te Mirat Shendetsore Te Omega 3?

 1. Përmirësues I Shendetit Mental

  Acidet e Omega 3 janë përmirësues te fuqisë se trurit per shkake se përmbajnë DHA (Acid Decosahexaenoic) dhe EPA (Acid eicosapentaenoic) qe te dyja janë vitale per funksionimin e mire te trurit. Dhe si rezultat fuqia mendore rritet qe shpien ne koncentrim me te mire, rritje kreativitetit dhe memorie te përmirësuar. Personi behet me i ditur.

 2. I Mire Per Lekure Te Re dhe Shkëlqyese

  Vaji i Peshkut rigjallëron lekuren e plakur duke shtuar prodhimin e kolagjeni dhe elastineve qe dhurojne freski (rini). Eicosanoids anti-inflamator janë përgjegjës per zvogëlimin e irritimin (ndezjen) e lekures dhe keshtu zvoglon rrudhat te cilat gjithashtu prodhohen ne sasi te mëdha.

Faqja 1 nga 5
Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

  • says

   elona, vaji i peshkut eshte per shendet te mire ne pergjithesi e jo vetem per te mbetur shtatzene. Por kuptohet kur ke shendet te mire ne pergjithesi edhe gjasat per te mbetur shtatzene i ke me te mira.

 1. zoe says

  pershendetje
  doja te dija sa here ne dite pihet vaji i peshkut dhe pihet para apo pas buke?faleminderit

  • says

   Varet prej sasise qe ka nje pilule, disa pihen dy her ne dite e disa tjera 3 her, para ose pas buke nuk ka rendesi shume.

 2. lule says

  pershendetje un jam 25 vjeqare jam tu e perdor omega tre ama jam tu mundu per te mbet shtatzen e sedi a po a jo jam ne veprim te rregullt qe jam tu e per dor ket vitamin ndoshta osht per te mbar

 3. ori says

  Pershendetje,
  Ju pergezoj per informacionet e vlefshme qe na postoni.
  Do te doja te dija nese ka nje percaktim moshor per fillimin e marrjes se Omega-3,si per burrat dhe per grate.

  • says

   Nuk ka ndonje moshe por shendeti i secilit perfiton nga Omega 3, kuptohet po qe se arrin te maresh sasin e duhur nga 1000 mg ne dite prej ushqimeve te ndryshme ateher ske nevoj te marresh suplement nga omega 3 fare, por per shkak se eshte e veshtire te marresh kete sasi prej 1000mg ne dite vetem nga ushqmet ateher rekomandohet qe te merren suplement. shendet dhe cdo te mire.

 4. linda says

  ju lutem te me tregoni ku mund ta gjej a ka ne barnatore dhe si duhet kerkuar flm julutem kthemani pergjejgjen

  • says

   E ke te shkruar ne te, varet nga vet doza e kapsules por zakonisht ato jane te 1000mg dhe rekomandohet te pihet 3 her ne dite. Sidoqofte lexo ne pershkrim dhe udhezim se aty e gjen se sa her duhet pire.

  • says

   Vaji eshte yndyre dhe besohet se ndihmon pak ngase edhe bodibillderet e perdorit per rritje muskujve. Por nuk eshte e thene qe te marresh vaj peshku vetem per te shtuar peshe, vaji peshkut ka edhe shume dobi tjera shendetesore qe ke lexuar ne kete artikull, prandaj rekomandohet te merret.

 5. nesa says

  desha te di se a eshte e vertet se ndikon edhe ne rritjen e femive edhe deri ne qfar moshe mud te ndikoj rritja se disa thon drei 20 vjeq .

 6. Dori says

  Admin desha te pyes,ku mund te gjejm vaj peshku origjinal,dhe nese jo mund ta gjejm ne farmaci .Dhe si quhet ,qe te marim me te mirin e mundshem.

 7. VASILIKA says

  Pershendetje,
  jam shume e interesuar te di se sa kalori kane ushqimet qe ne hame cdo dite, se nese themi qe duhet te marrim 1800 deri 2000 kalori ne dite , si mund ta di se sa kalori ka nje vakt, apo nje pjate gjelle me mish , pa mish ,nje e biftek etj ,etj dhe me sa min levizje mund te djegesh keto kalori qe more sot
  faleminderit

Pyet dhe Komento këtu