Vaji i Ullirit: Per Floke Dhe Lekure Te Demtuar

Pëlqe & Ndaje

vaji_i_ullirit
Ne të gjithë dimë se vaji i ullirit nuk shton vetëm shije në sallata dhe pasta që hamë por gjithashtu ndihmon që të jemi më të shëndoshë, apo?. Por, a është vaji i ullirit po aq i dobishëm kur aplikohet në lëkurë dhe flokë? Këtë ndoshta nuk e keni ditë dhe sipas ekspertëve përgjigjja është- PO.

Vaji i Ullirit Për Lëkurën Tuaj:

Vaji është i lehtë dhe ushqen lëkurën. Thuhet që gjithashtu zhbën dëmet e shkaktuara në lëkurën tuaj nga sapunët, uji me klor e gjithashtu edhe ndotësit kimik. Përmban antioksidant që mbrojnë lëkurën tuaj nga degjenerimi i shkaktuar nga ekspozimi ndaj diellit. Thënë ndryshe të mbron nga mplakja.

Provoje dhe shiko nëse funksionon edhe për ty. Bëj masazh vendeve ku ke lëkurë të fortë sikur ajo rreth thonjve dhe lëkurës së bërrylit dhe gjunjëve. Por që të kesh rezultate, vaji i ullirit duhet të jetë i pastër, me fjalë tjera duhet të ketë të shkruar “extra virgin”, sepse ky lloj i vajit të ullirit është direkt nga shtrydhja e parë e ullirit. Fërko buzët e çara apo lëkurën e tharë me at lloj vaji dhe shih rezultatet.

Vaji i Ullirit Per Floke Te Demtuara:

Vaji gjithashtu ushqen flokët. Është në veçanti i dobishëm për flokë të yndyrshme me zbokth. Ndiq një ritual një herë në javë të aplikimit të vajit të ullirit në flokë për 30 minuta dhe më pas mbulo flokët me peshqir të ngrohtë para se ti pastrosh me shampo. Në këtë mënyrë do ti riparoni ndarjet në fund të flokut (mitilat) dhe flokët do të shkëlqejnë më shumë se kurrë. Vaji gjithashtu është shumë i mirë në trajtimin e flokëve të thara, floke te demtuara dhe të egërsuara. Thjeshtë vë një pikë vaj ulliri në shuplak të dorës, fërko duart dhe më pas lëmo fundin e flokëve tua për ti hequr qafe fundet e egërsuara të flokut. Ma thjeshtë e më mirë nuk ka.
Në fund, a ka dikush që ka përdor vaj ulliri për riparim të flokut të dëmtuar dhe për lëkurë ose edhe për diçka tjetër? Nëse po, ndaje rezultatet dhe këshillat me të tjerët.

Lexo edhe këtë artikull vaji i ullirit per largimin e shenjave te akneve,gjithashtu edhe kete tjetrin: te mirat shendetësore të vajit të ullirit.

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. MURTEZI says

  TE LUTEM TREGOM QA ME BA PER FLOK SE MERAN JAM SHUM IBREGOSUR SHUM JAM 23VJEQAR META PA FLOK TREGOM QA ME PERDOR SE DU ME BA VET VRASJE TE LUTNA NJE KSHILL QYSH MI RIKTHI FLOKT SE SJETOJ PA FLOK .KALONI MIR

  • says

   Murtezi, do mësohesh edhe pa to, njoh shumë që kanë humbur flokët që në moshën 20 vjeçare dhe secili nga ta ka krijuar imazh që tash po ti pyesje a do dëshironit të keni flok do të thonë “JO”. Sot është disi në mod të kesh kokën të rruar edhe po që se ke flokë.

 2. [email protected] says

  Prsh , une e kam nje problem me gjuhen , ne fund te gjuhes me jane shfaqur disa pucrra te fryra por qe nuk dhembin , a mund te me tregoni si pasoj e qkafit dalin keto ?! :(

 3. dona says

  Pershendetje jam nje 19 vjeqare dhe dua te di se cfare te bej se floket po me bien shume koheve te fundit dhe nuk e di se si ta ndaloj kete,kam floket e gjata dhe me heret i kam pasur kaqurrele te shpeshta kurse tani i kam shume te rralla dhe kaqurrelat jan humbur si ti riparoj ato me jepni disa keshilla…?

 4. e shetsuar says

  me bien floket ne gjith pjest e kokes ne forma ne rrumbullakta e mu kan dobsuar shum e mu kan rralluar
  po te dermatologi e ai me ka kshilluar veq me injeksione po nuk shof diqka se me ndihmon ju lutem nese keni nje kshill ju jam mirnjohese ju flm

  • says

   Tiki, Kjo qe ke quhet Alopecia Areata. Se pari te sugjeroj te pritni pak sepse shpesh ndodh qe floket te dalin dhe rriten vetvetiu pas nje kohe (1,2 apo 3 muaj), e di qe veshtire eshte te pritesh por ja qe keshtu ndodh. e se dyti te sugjeroj te vizitosh nje dermatologjist e atje do kuptosh me mire se si ta luftosh kete gjendje. Shendet dhe cdo te mire.

   • says

    Une e kam pas tnejtin rast mkan ra flokt qeshtu ne dy vende ne kok per femra asht katastrofike ama krejt kjo humbje e fflokut vjen prej stresit kurgjo ski lidhje me ndoji smundje po tkeshilloj me i ly me huder ku tkan ra un e kam per dor ket metod popollore mka ba shum mir edhe tash svrehen flokt ma ku kan ra ,kam pas edhe do pika po pak mkan ndimu hudra mka ndimu shum tkshilloj perdore

     • ritta says

      Evertet plotsisht esht . gjithhashtuu ajo parandalon flokun qe mos te bie . ju keshilloj qe ta provoni sepaku por ka edhe shampo prej hudres shpresoj se arin CDO rezultat te mjaftueshem . kaloni mir.!!!!

  • blerta says

   esht mir te perdoresh nje vaj te bimeve qe quhet kastor ai essht shum i mir per rritje te flokeve si dhe per shummimin e fokeve..cdo te mir

 5. lola says

  une i kam 15 vjet kam flok shum por majet e flokut me dyfishohen qfar duhet te e bej me jepni keshilla

  • says

   Lola, lexo prap artikullin ku ke komentu dhe artikujt tjere qe i gjene ne sherohu.com, aty gjene mjaft keshilla per pyetjet tua.

 6. Betina says

  Pershendetje un do te filloj ta perdori vaj ullirin e kam bler nje vaj ulliri dhe quhet Vaj ulliri Ferrara a bene te perdoret kesi vaji per rregullimin e flokeve.

  • says

   Me i miri vaj ulliri eshte ai ne te cilin shkruan “Extra-Virgin” ose “Cold-pressed”. Shendet dhe cdo te mire.

 7. suela says

  pershendetje nje her ju uroj shendet ne ramjen e flokeve te gjith ju qe murret pjes..po ashtu dhe un kam probleme ne ramjen e flokeve.ikam floket ngjyr te zez qe nga mosha 18vjeq ikam ngjyros ato dhe tani me bihen dhe nuk me rriten ato..ikam floket e thata me tregoni ju lutem ah mund te jet vetem ky efekti per flok nese PO me tregoni me detaisht ju uroj suksese te gjithve tung

 8. mira says

  pershendetje admin.un kam lexuar ktu tek interneti te flitet per vajin po pytjet esakta imar gjithmon nga ti,cili nga vaji eshte me imiri per rrudhat posht dhe rreth syve,vaji extra virxhin,vaji i ullirit,apovaji jojoba te lutem me kthe pergjigje kam nevoj ta di,dhe aben me vajin qe lyhet trupi dhe floket te lyhet dhe fytyra,sepse me kan then ne farmaci vaji i flokeve extra virxhin ben dhe per ftyren,poin se di kte me thuaj ti tlutem admin.

  • says

   Mira, kam degjuar dhe lexuar se vaji i ullirit extra virgin mund te perdoret per trajtimin e rrudhave rreth syve. Hedh pak ne maje te gishtave dhe mesazho syt me te ne mengjes dhe mbremje.

 9. Beatrissa says

  Mua me dalin shum puqrrat ne shpind edhe ne gjoks me behen shum te keqia. A mundet qe vaji i ullirit te mi largoi?? Edhe un kam flok te yndyrshme shum dhe nuk di si tia bej. a mund te me ndimon ?? :)

  • says

   Beatrissa, vaji ullirit nëse ndihmon për fytyrë atëherë duhet të ndihmoj edhe për pjesët tjera ku ke nevojë. Shëndet.

 10. Nela says

  Pershendetjee deshta admin me ta bo nje pyetje kom lekuren bajagii te thatee edhe me dalin nganjehere akne , kam edhe njolla te kafta po jo shuum vajii i ullirit a te ndihmoon ti largooj keto dyjaa dhe nese po , me trego sa here ne ditje ose ne javte me perdor tluttnaa tregooomm … kalojani miree 😉

  • says

   Nela, po ndihmon kunder akneve gjithashtu, neser do kesh rastin te lexosh nje artikull per pastrim te fytyres me vaj.. ia vlen te dukesh kendej pari sepse do e postoj neser. Shendet dhe cdo te mire.

 11. Shpend says

  LOKAJ , nazi perdorni alpecin c1 per ndalimin e ramjes te flokeve. nese keni problem me ramjen e flokeve

 12. pranvera says

  kam probleme meramjen eflokut edhe ekam flokun shme keto flokt edopa jam nan efemive um te dopt nuk poriten hiq pomevjen mare shum prej kur meka vdek buri kam problem meflokun julutem mqatebej jam 35 ju pershendes

  • says

   Pranvera, perdor vajin e ullirit por mos prit mrekulli menjehere, edhe floku kerkon pak kohe qe te reagoj, perveq tjerash qetesohu dhe largo stresin sepse stresi te ben te humbesh flokun. Shendet dhe cdo te mire.

 13. lola says

  Pershendetje!
  Doja t’ju beja nje pyetje per sa i perket flokeve te demtuar:Kam aplikuar vajin e ullirit tek majat e flokut,por doja te dija eshte e mundur qe floket te rikthehen perseri sic kane qene,dhe pas sa kohesh trajtim me vaj mund te ndodhe kjo??

  Faleminderit

 14. nazi says

  ju lutem qka duhet me ba pasi me rrene floke sa pergjysme edhe yndyra zbokthi jo aq shume si duhet te perdoret .

 15. Enduela says

  Pershnetje,kam flok shum te dobet shum te holl,,,edhe nuk me rriten shum,,ju lutem me ktheni pergjigje,respekte,,Enduela…..

 16. bana says

  persa i perket maskes se flokut me vaj ulliri,,,dote doja te dija nese duhet te lyejme vetem flokun?apo edhe lekuren e kokes.lekuren e kam te yndyrshme dhe te skuqur gjithashtu kam dhimbje kur e prek .do doja nje keshille prej jush.

 17. suzi says

  tung, ja disa menyra q personalishte i perdoroj dhe du ti ndja me tjeret sepse jan te vlefshme: kunder ramjes se flokeve, per shpeshtim te flokeve dhe per cilesi , perdoret hudra, purini , dhe hithera…
  1. vendosi disa thelba hudres ne nje shpamon kopriva apo breza , edhe hudra e leshon langun e saj brenda ne shampon , me ate shampon i lani floket do te keni permiresim te dukshem , nese keni shqetesim per eren e hudres se do ndihet ju mudn te vendosni 5-7 thelba qe era nuk i ndihet pastaj shume, fakti qe hudra ehste permend edhe ne librin e shenjet Kuran se 72 ilaqe dalin nga hudra , kjo eshte % per %sakt dhe asnje pik dyshimi mos e keni .
  2. i merrni hitherat i zieni edhe me qata uj te hitherave i shperlani floket , hithera e shtrengon rrenjen edhe nuk lejon ramjen .
  3. purrinjet i perdorni poashtu edhe purrini sikurse hudra leshon lengun e tij qe ka efekt pozitiv kunder remjes.
  Te gjitha keto qe i citova hudra, hithri dhe purrihi jan perime te cilat perdoren sot ne mjekesin moderne bashkohore, koheve te fundit kan qen trend hapat kudner shtypjes qe jan prodhuar nga usa dhe ato kan qen me permbajtje te hudres me siguri e dini , kerkoj ndjes e zgjata pak , shpresoj te sherbej ky shkrim per mire dikujt .

  • Jehona says

   Suzi edhe un e perdor kshtu po ne shampon kopriva kam hedh huder edhe gaz si edhe dy ampula paracetamol i cili esht per zbokth shum kam rezulltat te mir edhe ndimon ne rritjen e flokve edhe e ushqen flokun po jo ne qdo flok se ka flok qe nuk e pranon hudren edhe e shpeshton renjen e flokve e sa per vaj ulliri un kam porositur ne uqin esht vaj ulliri i perzier me vaj arre e bej me te kuqt te zez edhe e lyej flokun kam pas shum flok te demtuara edhe aq shum sa i kam ly filluan tme kputen deri te rreja tasht jam e knaqne me ktu dy maska qe i perdor …ju kisha kshillu ti perdorni edhe ju

  • says

   Lola, lexo komentin ku tregon se e ngrohim pak vaj, aq sa mjafton per ti lyer floket, dhe ne te e hedhim nje te kuq te ves (nje te kuq te ves), e perziejm dhe i lyejm floket me te dhe i mbajm per 2, 3 ore… lexo komentin

 18. linda says

  desha te pyes a mund te perdoret vaji ulliri shpesh shembull 3 deri 4 her ne jav a ben dem nese perdoret aq shpesh

 19. Dori says

  Shum i rendesishem si informacion,bravo per punen qe beni.
  A mund te perdoret vaji kur ke probleme me lekuren e kokes.
  Un gjithesesi do filloj ta perdor.

 20. nea says

  Faleminerit per keshilla kam fillu ta praktikoj,vajin e ullirit e ngrohim pak dhe ne te e vendos edhe te kuqt e vezes e perziej mire se bashku dhe filloj lyrjen e flokeve me te dhe i mbshtjelli me foli i mbaje ashtu 2,3 ore.Kete maske kam fillu ta perdor prej kur fillova ti lexoj keto artikuj tuaj mirepo per efekt ndoshta do nevoitet kohe, por sa per fillim po me duket qe shume me mire e kam flokun se atehere kur nuk perdorja kete maske.Mbas larjes perseri e ve nje maske Elseve rrethe 3 min beje serish shperlarjen dhe kjo me ndihmon shume gjate fenirimit ku butesia floket nuk mi lene qe ti kepus me brush si zakonisht.Po qe se i feniratim floket pa i vene maska apo balsame ne ashtu i demtojme shume se qimja e flokut eshte shume e ndishme kur eshte e lagur ajo zgjatet dhe ne nuk e dim e terheqim me kreher dhe e kepusim apo e demtojme pa e vene re.Keni kujdes kur floku eshte i lagur mos e terhiqni me dhume krehrin apo brushen.Sa me i bute floku mbas maskav edhe gjate krehjes nuk demtohet.

 21. arjetaa says

  ikam floket shum te dobeta me bien shum pa nderpre me bien,si dhe kam nje problem qe para disa vitev iakm lidh shum shtrengushem me shnolla ne maj te kokes e kshtu qe me jan dobsu shum mu ne maj te kokes qe smundem as ti le leshut kurr se teper teper shum te ralla kam provu shampo te ndryshem ka nje muj apo dy tjeter skam provu. ju kisha lut admin nese mundeni te me tregoni a ka shpres mem dal floket nalt ne kok aty ku thash se ikam lidh nje koh shum shtrengushem ajo,po nese ka shpres nese din ndonje mask apo shampo te me tregoni kush do qe din se si tja bej ju lutem kush din te me ndimoj se ndihem shum shum keq ju falemderit shumm

 22. adonis says

  me te vertet ja vlen me perdor vajin e ullirit por ajo qka esht me kryesorja se e ndalon te thinjurit e flokeve dhe i forcon ato . kurse sa i perket renjes se flokeve ajo mendoj se osht krejt e trasheguar nga prinderit ose nga dajet tungi??

 23. flori says

  tung a ka mundesi mem tregu naj kush qysh me mujt me ndalu renjen e flokve se shum jan tuj me ra prindrit nuk i kan te rame flokt a ju ndimon vaji i ullirit me rrespekt flori

 24. sara says

  pershendetje juve jan nora kam probleme me renjen e flokve kam perdor nje shampo kunder remjes e flokut por skam pas kur furfar efekti ju kisha lut nese se qfar shampo apo nje mask e cila ka e fekt ju faliminderit tung kaloni mir

 25. alberti says

  admin a kishe pas mundesi mem treguar per floket me i rruar me gillet a ndikon pozitivisht apo negativisht , faliminderit per mirkuptim

  • says

   albert, nese floket ju bien pak ose asgje nuk mund te besh te ndalosh. Kjo eshte pergjigja nese e ke fjalen per renie te flokeve. Te pershendes dhe uroj cdo te mire.

  • says

   alberti, kjo varet por mos prit mrekulli pas aplikimit te pare. Si ta aplikosh: hedh nja dy luge gjelle me vaj ulliri ne nje filgjan dhe nxeje por jo shume. Aq sa mund ti fusesh gishtat dhe ta durosh ne koke. Pastaj apliko ne koke duke mesazhuar koken me e gishta. Gjithashtu mund ta fusesh kreherin ne at filgjan dhe me te krehi floket. Nese ke mbules koke atehere veje dhe mbaje per 5 minuta e pastaj shpelaje koken deri sa te ndiesh se ke larguar tere vajin nga floket. Te pershendes

 26. Era says

  Rita duhet te bisedosh me mjekun. Edhe shoqja jeme pati te njejtin problem,po gati 3 vitet e fundit shum suksese pati. Po me duket se pi do barna….Cdo te mire!!!

 27. rita says

  dashta me dit qka me perdor per me mu rrit flokt shum pak me rriten, kam degju qe me i la me shpesh rriten po kjo nuk po ka efekt te un, a edin najkush se qka duhet me perdor,po kam problem edhe me renjen e flokvee nuk po di cka me perdor,:S:S:S A e din najkush bre mem tregu se MAROVA valla

 28. era says

  po per lekur deshta te die a esht i mir edhe per qfar lekur duhet me qen ??
  oki me tregoniii tu pershendes

 29. aida says

  A mundet mem tregu se sa vaj ulliri duhet te perdoret kur i lane floket?Dhe a ndimon per heqjen e flokve te demtuar?

 30. nertila says

  tung mili me vjen keq qe paske ate problem me renjen e flokve ,edhe une e kam pas ate problem po e kam perdor nje shampon ktu ne gjermani shkruhet (ACTIV;F. dr hoting) ka pasur shum efekt po duhet ta perdoresh 3 muaj rresht provoje nese e gjen eshte shum i mire tung tung

 31. MILI says

  une kam problem me floket me ramjen e shumt te flokeve dhe me kruarjen e lekures a mundet me m tregu dicka

  • says

   mili, ka shume qe kane kete problem dhe pak eshte bere nga ana e mjeksis per te parandaluar renien e flokeve. Sidoqofte, vizito nje mejk te lekures dhe shiko nese renia e flokeve ka te bej me krojen dhe mos ndoshta ajo kroje eshte si rezultat i ndonje infeksioni te lekures. Te pershendes.

 32. tina says

  tung ju pershendes desha te pys ah duhet ta perdoresh vajn eh ullirit para se te lahesh 30 minuta flm

 33. inda says

  po edhe une e kam pare ne internet.luej koken me vaj ulliri te ngrohte mbeshtille me qese me vone laje me shampo dhe pastaj shplaje me uthull te bardhe kjo sherben per te hequr morrat e kokes ose ndryshe mitilat.

 34. vlora says

  e kam provu vertet i ndihmon zbutjes se flokeve vecanerisht atyre te lyera me ngjyre. ju pershendes VLORA .

 35. adelina says

  une e kom perdor vaj ullirin po u duft mi ferku floket shum se nuk po tu hhiqke vaji 😛 po nejse po ti zbutke amitilat spo ti hiqka :S

 36. erta says

  une 1 here ne jave lyej te gjithe floket me vaj ulliri i mbaj rreth 1 ore
  pastaj i laj,te zbuten dhe te djegurat nuk do i kesh me kam rreth 4 vjet e gjysem qe e perdor
  kurse per trupin tani qe eshte dimer e perdor me rralle
  1 here ne tre jave lyej te gjithe trupin dhe e le gati 20-25 min
  ndersa ne vere sa here qe lahemn dhe sidomos kur shkoj ne plazh e perdor per tu nxire ne vend te kremit dhe ka efekt kete kam shume vite qe e perdor eshte shume efikas dhe do ta shihni se si du ju behet lekura

 37. adelina says

  E di qe eshte i mir vaji jo veq per flok po pergjithshka ama nuk dashta me thon diqka kunder po vetem pomi intereson me dit..!

 38. adelina says

  a munet mema kthy pergjigjen najkush nese e din .?! A eshte e vertet qe ti largon mitilat apo veq rren kete dashta me dit se po du me provu!

 39. adelina says

  shunm emir eshte Vaj ulliri kom degju per to po qe po ti hiqka mitilat skom ni kurr edhe po dofka me perdor ishalla mi hiq se kogjo shum kon 😛

 40. nita says

  Hmm.. vertett ka suuukses te mmadh unn tashme e kam provuaR aii vertett i benn flokett me te shendritshme dhe vezelluesee!

 41. adelina says

  Sa i perket vajit te ullirit..,kam lexuar diku ne internet se :

  Lyerja e kokes me vaj ulliri, per ata te cilet fatkeqesisht jane te infektuar me semundjen e “morrave te kokes” .., eshte nje menyre mjaft efikase per tu sheruar nga kjo semundje, sepse vaji i ullirit ndihmon ne heqjen e therrijave nga floket!

 42. eroona says

  nuk kam degjuar se floket e demtuara mund ti rregulloj vaji i ullirit mirpo kam deshire te shoh edhe deshmite se ka sukses

 43. dina says

  kurr nuk ekom lexu me degju kam degju prej grave por do ta provoj a duhen me qen floket te lagura
  ajo pra se ti lyhesh

 44. Raif says

  Po shum e vertet jam ne moshe afer 43 e kam perdorur vajin e ullirit per floke vertet ja vlen ,,,flokeve ju jep butesi , edhe u ktheen ngjyren provojeni dhe binduni..

 45. STELA says

  VAJI I ULLIRIT ESHTE VERTETE SHUME I MIRE PER FLOKET.KY INFORMACION I DHENE ME LARTE ESHTE SHUME I VLEFSHEM.PO NESE I SHTON DHE 1 TE VERDHE VEZE VAJIT TE ULLIRIT EDHE KJO ESHTE NJE MASKE SHUME E MIRE.

 46. says

  epo atëherë edhe më mirë për ty, sepse ti vet e dinë nëse e ke bërë si duhet. Besoj se është vaj i nxjerr direkt nga shtrydhja e parë e ullirit… shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu