Shendeti Nga Dieta Me Ushqimet Natyrale

Pëlqe & Ndaje

ushqime_te_paperpunuaraKohët e fundit, pata rastin te lexoj një artikull nga USA Today i titulluar Stripping the Diet Raw, që bente fjale për të mirat e te ushqyerit me ushqime të pagatura.

Shendeti Nga Ushqimet e Papërgatitura

Artikulli komentoi faktin se nëse ne shikojmë në botën natyrore ne kurrë nuk do të gjejmë ndonjë tjetër krijesë që është me mbipeshë. Është pothuajse e pamundur që të sjellim në mendje imazhin e një bime apo peme apo edhe te ndonjë mollëkuqe me mbipeshe.

Kjo mund të jetë për shkak të faktit se të gjitha krijesat e tjera që jetojnë konsumojnë vazhdimisht një dietë të pagatuar me ushqime natyrale, ndërsa njerëzit ushqehen me ushqime te gatuara, ushqime të përpunuara dhe artificiale plotë me toksine. Duke ju falenderuar teknikave komerciale të bujqesise të cilat varen nga plehrat kimike, pesticideve, modifikimeve gjenetike dhe hormoneve për të rritur të lashtat tashmë në tokë të mbingarkuara, një përqindje e madhe e sotme e furnizimit te ushqimeve është e ngopur me toksine dhe ka shumë pak vlera ushqyese.

Pse Ushqimet Organike Te Papërpunuara?

Në kohërat e sotme

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. jasemin says

  un mendoj se njeriu duhet te jet ne pesh te duhur pa marr parasysh se sa vjeqar jemi sepse organizmi yn duhet te punoj ne menyr te rregullt .

  • says

   jetmira, nuk je me mbipeshe – nuk jane shume, sidoqofte ti je ende duke u zhvilluar dhe kjo nuk do te thote asgje.

 2. zeneta deliu says

  une ekam nje vajz dhe prap epres nje femi nje djal kur kam qen shtat zan ne vajz kam hangur molla shum dhe jan shum te mira dhe vajza me kale si moll
  grave shtatzane ipreferoj ma shum molla me ngren

 3. says

  ` E di qe mollat jane te shendetshme per njeriunn por per dobesim nuk beosj qe jane . Ne nje progaram explorer shkenc thot se nje gote leng ose nje molle eshtee sa ti hash 3 qokollata.. dmth ndikojnn ne shtimin e peshes.. kshtu qe un desha ta di qe eshte e vertet kjo nga ju??

 4. dianna says

  jam 17 vjeqare, dhe i kam 75 kg a mundeni me me tregu ndonje dietë të lehtë, qe mundem me ju permbajtë asaj diete

 5. anesa says

  nese deshironi te humb pesh ju rkomandoj te merrini me sport te vraponi 20-30 minuta ne dit pastaj hani qfar ushqimi te deshironi hehehhe

 6. dafina says

  a munesh me largu peshen nese nuk han 3 dit mas anej ulesh e han patate a ka sukses kshtu a?

  • says

   Dafina, sibesoj se mundesh por eshte kogja e veshtire nese nuk han asgje, nese e provon atehere se paku pi uje sa te mundesh e gjithashtu edhe caj te gjelber, kjo te ndihmon qe te largosh materiet toksike qe jane mbledhur ne trup gjat viteve. Shendet dhe suksese

 7. eronna says

  flm admin e prisja nga ju ket pergjegjje ngase shum i pelqej mollat edhe i kam ikur ushqimit te gatuar qe sa kohe se mbaj mend edhe ha shum kshtu qe kisha frik mos po e teproi.Kaloni kendshem

 8. eronna says

  a mundemi me konsumu molla gjat dites po mendoi 5-6 molla pa konsumu ushqime te gatuara

  • says

   Eronna, po mundesh dhe bile mollat janë të mira se ju ndihmoj të largoni helmin e trupit nga brenda (detoksifikoni). Me fjalë tjera ti bëni dush trupit nga brenda.

Pyet dhe Komento këtu