Ushqimet Qe Ndihmojne Te Mbani Lekure Te Shendetshme

26
398

Fytyra_te_bukuraLekura eshte gjeja e pare qe njerezit shohin kur ju shikojne. Dhe quditerisht konsiderohet si organi me i madhe ne trupin e njeriut. Sherben shume qellime duke perfshire ketu edhe rolin mburojes ndaj bakterieve dhe ambientit, dhe konvertimin e drites se diellit ne vitamin D. Shtresa dhjamore perbrenda siperfaqes se lekures ndihmon ne sigurimin qe lengjet e rendesishme brenda trupit tone qendrojne brenda.

Nje gje ironike rreth lekures eshte se kur njerezit jane te rinj brenga e tyre me e madhe eshte se si te nxihen. Por me plakje prioriteti kryesor i lekures eshte si t’i parandalojme rrudhat dhe menyra numer 1 eshte te mos nxihemi.

E pra, kur behet domosdoshmeri te fillosh te kujdesesh per lekuren tuaj? Sigurisht qe eshte me heret se mendon? Mark G. Rubin, asistent profesor klinik i dermatologjis prane Universitetit San Diego, beson se mos pirja e duhanit dhe shmangja e diellit qysh ne moshen e re shpaguhet me vone.

Ai thote, “pasiqe parandalimi luan nje role te madhe ne plakjen e lekures sa me heret qe fillon aq me mire.” “Deme te mjaftueshme veq jane shkaktuar ne lekure ne momentin qe ju vereni ndryshime qe nuk i pelqeni.”

Nese mendon rreth asaj, e gjithe cka jemi duke u munduar te bejme eshte te vonojme plakjen normale te lekures e cila plaket si cdo organ tjeter.

Ne nivelin fizik menyra me e mire e ngadalsimit te dukjes se plakjes se lekures eshte te mbani lekuren mire te hidruar me nje shtrese te mire te lipide (yndyre) perfundi lekures per te mbrojtur lageshtin e brendshme. Disa ekspert thojne se ju mund ta beni kete pjeserisht duke ngren nje diet te shendetshme qe perfshine disa prej yndyrave te mira si (omega 3 dhe yndyrat mono te pangopura), duke pire shume uje dhe duke pasur nje regjimen te mire te kujdesit lekuror per te kondicionuar lekuren dhe minimizuar humbjen e lageshtise. Gjithcka ka te bej me mbajtjen e lekures se shendosh nga brenda dhe nga jashte.

“Lekura juaj eshte pasqyre i shendetit tuaj dhe keshtu ushqimi i mire, fjetja e mjaftueshme, reduktimi stresit, te qenit i hidruar, etj, te gjithe luajne role ne krijimi e nje lekure te bukur”, thote Rubin.

E keshtu arrijme tek pytja: C’far ushqime duhet te zgjedhim per te permiresuar shancat te kemi lekure te shendetshme? Vazhdo te lexosh listen e materieve ushqyese per lekure dhe ushqimet qe me se shumti jane te pasura me to.[wp-like-locker]

 1. Antioksiduesit
  Shume dermatologjist besojne se antioksiduesit kryesore (vitamin A, C dhe E) mund te ndihmojne ne zvoglimin e rrezikut nga dielli dhe demet tjera ambientore duke carmatosur “radikalet e lire” qe shkaktojne rrudhjen,. Radikalet e lire jane molekula te paqendrueshme qe demtojne qelizat.Vitamina A. Nje studim i fundit i kryer ne Holande me meshkuj dhe femra te shendetshem ka zbuluar nje lidhje te rendesishme mes nivelit te Vitamines A ne gjake dhe gjendjes se lekures. Me marrjen e karotenoideve (substanca bimore qe trupi juaj konverton ne vitamin A) nga ushqimet eshte menyra me e sigurt pershkake se ka gjasa qe te merrni shume me shume vitamin A nga suplementet se sa nga ushqimet e pasura me me karotenoid.Top Burimet Ushqimore te pasura me vitamin A jane: karrota, kungulli, patatet e embla, qulahi, mangot, spanaqi, pjeperi, gjerat e gjelberta, lakra jeshile, rrepen e kuqe dhe gjus domate.

  Vitamina C. Vitamina C eshte potent topikal qe don te thot se eshte antioksidues qe gjendet ne lekure por vetem ne formen e saj aktive – form e njejte qe ju merrni nga ushqimet. Natyrisht qe me futjen e frutave dhe perimeve te pasura me vitamin C ne dieten tuaj ditore eshte gje e mire per te bere per shendetin tuaj.

  Top Burimet Ushqimore te pasura me vitamin C jane: gjus portokalli, gjus grapfruti, papaja, dredhezat, kivit, specat e kuq dhe te gjelbert, pjeperi, gjus domate, brokoli, mangot, portokalli, laker brukseli, grapefruti, lulelakra dhe lakra jeshile.

  Vitamina E. Shume hulumtime jane ne rruge te paperfunduar per te mirat e mundshme te vitamines E si nje permbajtes ne produkte qe aplikohen ne lekure. Sidoqofte deri tash duket te ndihmoj lekuren me se shumti si kondicioner i lekures.

  Burimet Ushqimore me vitamin E perfshihen vajrat bimore, farat, arrat, ullinjet, spanaqi dhe shparga. Por eshte e veshtire te marresh aq sa duhet vitamin nga ushqimet dhe keshtu shume njerez marrin suplement. Por sigurohu qe mos te marresh me shume se 400 njesi nderkombtare ne dite keshtuqe nuk e tepron

 2. Zgjedh Yndyrat E Mira
  Acidet yndyror te Omega-3 jane te mira edhe per lekure. Omega-3 nga peshku ndihmon ne mbrojtjen kunder demeve nga dielli sipas nje studimi te kryer ne suplementet e vajit te peshkut. Eksperti kunder plakjes Nicholas Perricone autor i librit The Wrinkle Cure (Ilaqi Rrudhave) sygjeron fuqimisht nje diet te pasur me antioksidues dhe omega-3 per nje lekure me te mire, thote Rubin, “dhe ka ca deshmi shkencore per te perkrahur at lloj diete”.Perderisa sigurisht qe ka akoma shume per tu mesuar per te mirat dhe rreziqet e suplementeve te vajit te peshkut, prape se prape eshte e kuptueshme dhe e mire te shtosh te ushyerit me ushqime te pasura me omega-3.Top Burimet Ushqimore Te Omega-3 jane: peshku, fare-liri, arrat dhe llojet e vezeve qe jane te pasura me omega-3.

  Nje studim Holandez i permendur me siper per zbulimin e tyre rreth Vitamines A gjithashtu ka zbuluar se yndyrat mono te pangopura (monounsaturated) jen te lidhura me pH te favorshme te lekures (pH eshte balanci mes aciditetit dhe alkalinitetit qe ishte i rendesishem per nje lekure te shendetshme).

  Top Burimet Ushqimore Me Yndyra Mono Te Pangopura jane vaji ullirit, vaji bajameve, vaji lajthis, avokadot, ulliri, bajamet dhe lajthit.

 3. Ha Ushqime Te Plota
  Ushqimet E Plota (Whole Foods) jane ushqimet e pa perpunuar, pa aditive dhe biologjikisht te natyrshme. Me fjale te tjera jane ashtu qysh i ka fal Zoti.
  Doktoresha Wilma Bergsel, kryetare e klinikes hulumtuese te dermatologjis prane Klinikes Cleveland ne Ohio, ka thene ne Buletin Lajmesh Environmental Nutrition se ajo gjithmon u thote pacienteve qe te ushqehen me diet te shendetshme te ushqimeve te plota. Ajo ka permendur ne buletin se dieta qe ndihmon kunder semundjes se zemres dhe kancerit eshte gjithashtu e mire edhe per lekure.
  Hulumtuesit ne Universitetin Monash ne Australi me nje studim te fundit kan ndihmuar Bergselden ne vertetimin e poentes se saje. Hulumtuesit kane shikuar ne dieten e me shume se 450 njerezve te moshes 70 e me shume nga Australia, Greqia dhe Suedia. Ata kan zbuluar se personat qe kishin diet te pasur me ushqime te plota – perime, fruta, bime barishtore, vez – kishin me pak rrudha dhe plakje te hershme te lekures se sa ata dieta e te cileve ishte e pasur me qumesht, mish te kuqe (veqanarisht mish te procesuar), gjalpe, patate dhe sheqer.
  Hulumtuesit besojne se kjo ka te bej me antioksiduesit, fitokemikalet (phytochemicals) dhe yndyrat mono te pangopura qe ushqimet e plota ofrojne.

Keto pra ishin disa prej keshillave qe mund ti ndjekni nese deshironi, dhe sigurisht qe deshironi, te keni lekure te shendetshme dhe te mos plakeni heret.
Behu pjese, ndihmo duke shtuar dicka qe nuk eshte permendur apo edhe shperndaj ket post me te tjeret. [/wp-like-locker]

26 KOMENTET

 1. une jam jan kam diqka problem me lekur pom dalin do puqrra nen lekur veres dimrit me hiqen sit del vera me dalin qe dy vite pom dalin se kam pas ftyren paster amundi me tregu qa me ba

 2. pershendetje kisha pas deshir te di se sa esht e vertet per nje shampo qe ti rrit flokt nese muni mem tregu si thirret aj shampo dhe ku mund ta gjej ju pershendes kalo mir

  • Blerina, se cila prej kremave ka sasi më të madhe të aloe veras nuk e di por e di që FIDANFARM ka në shitje një produkt të aloe veras 100% dhe besoj se mund ta gjesh nëpër Barnatore. Çdo të mirë

 3. peshendetje kish pas deshire me jav ba ni pytje nse mundi mem ndihmu kam promblem me fetyre pak kom tenin that kom perdore shum kremra po prap se prap asgja akish pas mundesi mem preferu diqka ju psh kaloni mire

  • dajana, njera prej arsyejeve qe lekura eeshte e thare eshte sasia e pamjaftueshme e ujit andaj pi uje me shume, rreth 2 litrave apo edhe me shume ne dite. Mos bej dush me uje shume te nxehte dhe sidomos gjate kohes se dimrit, dhe pas pastrimit mos e ferko shume lekuren me peshqir. Thjesht vetm butesisht fshiju dhe menjehere apliko ne fytyre kremen (hidratant). Te pershendes.

  • @albana, shume pak ose hiq, se gjatesia eshte dicka qe gjenetikisht caktohet. Sporti si basketbolli eshte i vetmi sport qe eshte folur e perfolur shpesh qe kinse te zgjat por nuk eshte vertetuar dhe deshmuar ne menyre shkencore dhe kjo thjesht mbetet vetem si mendim. Kalo mire.

 4. haloo un jam shkruta dhe desha tjy pyes se une prej sod kam filluar te luaj bakset jam regjistruar ne basket dhe jam ne kl te 9 jam e gjat 1.60 cm dhe jam 14 vjeqare ju lutem me tregoni se a dot zgatem me trup ju lutem me tregoni bye bye ju pershendes jua dua shum ju lutem me trgoni

 5. un jam ne kl te 9 jam 14 vjeqare dhe jam e gjat 1.60 cm prej neser dot regjistrohem ne basket ju lutem me tregoni se a dot ritem me trup ju pershendes jua dua shum

  • @albana: Basketi qysh moti flitet se ndihmon ne zgjatje por se sa eshte e vertet kjo nuk eshte vertetuar dhe shume pak besoj se te ben te zgjatesh nga vet fakti qe ne ekipet basketbollit kemi mjaft lojtar te shkurter, por kjo nuk duhet te te dekurajoj qe mos te regjistrohesh ne ekip basketbolli sepse dobit shendetesore te sporteve dihen. Gjatesia eshte thjesht dicka qe gjenetikisht caktohet. Shpresoj se nuk ju kam lenduar por me mire te kuptosh tash se sa te mendosh se do te zgjatesh duke luajtur basketboll dhe ne fund te zhgenjehesh me rezultatet. Ti vazhdo dhe regjistrohu e luaj se eshte mire per shendetin tuaj. Cdo te mire.

 6. Faleminderit per keshillat. Vertet jane te cmuara. Nese do tregonit dicka me teper per kolesterolin do te isha shume e kenaqur.
  Faleminderit

 7. Jo, nuk kam mesuar e as lexuar diku qe ka ndonje vitamin qe te ndihmon per tu rritur dhe nese degjon dicka te till besoj se do jet nje rren e kullune. Me vje keq por duhet te te them se rritja eshte dicka qe vendoset nga gjenet tua. Tash nuk po di se ne cfar moshe je. Pas lufte nje shoke, moshatar i vellaut tim te vogel, ishte shume me i shkurte se vellau (nje koke me i shkurte)… e nuk kaloj shume kohe dhe tash ai eshte per nja 5cm me i gjate se vellau. Me kete dua te them se disa rriten me heret e disa tjere rriten me vone. Keshtu qe nese je ende e re jepi pak kohe vetes se ndoshta do te gufosh nje dite e te rritesh me shume se qe deshiron 😉

 8. e kam ni pyetje ne në kimi kemi msuar se vitamina A te ndihmon per mu rrit po mendoj per mu zgjat me trup a esht e verett kjo dhe kisha desht me shum sqarime perr kto vitamina ok ju pershendes

 9. ju falenderoj shum për zemersisht per keto kshilla kam kerku ne dia barnatore te prishtines po nuk kan pas aloe vera a muj me gjet ne ks ket krem.ju pershendes shumm fatos nga jeta

 10. pershendetje faleminderi shum per keto kshilla te mrekullushme po a kishit mujt mem tregu ndonje recept per njollat te kafta nga djelli edhe ma nuk po me largohet ju lutem me ndihmo se kompleks mu ka ba me rrespekt shum te madh ju pershendes pres pergjigjëje nga ju

  • pershendetje dhe faleminderit

   me sa po kuptoj une ju keni qen e ekspozuar ndaj diellit per shume kohe dhe shpesh. Njollat per te cilat po flisni i kam pasur edhe une skaj syve, ato me jane larguar vetvetiu duke perdor krem per mbrojtje ndaj diellit me SPF 50 e duke mos e ekspozuar fytyren diellit. Pervec tjerash me sa kam lexuar menyra tjeter e largimit te atyre njollave eshte edhe perdorimi i kremes aloe vera. Kam pasur rastin te lexoj qe disa njerez i kane larguar ato njolla vetem duke perdor aloe vera. Keshtuqe Aloe Vera eshte ajo cka sugjeroj te provoni.

   Mbeteshit Mire
   Fatosi

 11. falimderit shum keshillat shum me kan pelqyer vetem se kisha dashur te ket nje pjes ku tregohen kalorit e ngjo fruti ose te ushqmeve un mbaj diet qe sa koh por nuk i di te gjitha kalorit e ngjo fruti qe ha falimderi shum

  • Po nese kerkon ne google, yahoo, msn, ne anglisht besoj se do te gjesh dicka qe te tregon sa kalori ka cilido ushqim qe han… e gjithashtu edhe ne gjermanisht besoj se ka dicka, kurse ne shqip nuk ka site ku tregohen kalorit e secilit frut/ushqim qe han… para ca kohe kam pas hasur ne nje site te till dhe nese e gjej te tregoj. Faleminderit

 12. ju faleminderit shum per kto keshilla qe na dhuroni mirpo kisha pasur deshir te keni ndonje recept siq thuhet per ndonje diet per te humbur peshen ju kisha faleminderuar shum po ta kishit bër.

  • Faleminderit edhe ty Antigona, te premtoj se edhe dieta per te humbur peshe do te ket por me e rendesishmja eshte qe ju te keni vullnetin dhe motivimin per te humbur peshe pasi te filloni me ndonje diet, e jo te filloni dhe ta leni ne gjysme… ketu qendron problemi me te gjithe ata te cilet deshirojne te humbin peshe 😉

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.