10 Ushqimet e Shendetshme Per Detoksifikim Trupi

15
846

Kur behet fjale per detoksifikim te trupit tone ka shume teknika qe mund ti ndjekesh dhe suplement qe mund te marresh per te kryer detoksifikimin. Por, menyra me e mire eshte qe te hani shume ushqime qe largojne helmin (detoksifikojne) nga trupi juaj. Me poshte ke nje liste me ushqimet e shendetshme per detoksifikimin e trupit e qe pervec tjerash do te ishin nje shtesë e mire ne dieten e secilit.

 1. mollatFrutat

  Frutat janë shume te pasura me përbërje te lëngshme dhe keshtu i ndihmojnë trupit te shpëlaj materiet toksike. Ato gjithashtu janë shumë të lehta për tu tretur dhe janë të pasura me antioksidant, materie ushqyese, fiber dhe shumë vitamina tjera të rendësishme siq është vitamina C.

 2. Ushqimet Jeshile

  spinaqiKur të jesh gati që bësh detoksifikim te trupit, mbush frigoriferin tuaj me laker jeshile, elb, bar gruri, spiruline, jonxhe dhe perime tjera organike me gjethe te gjelberta. Keto perime do ti dhurojnë traktit digjestiv (tretjes) shtytje klorofili.

  Klorofili largon toksina te demshme ambientale nga trupi, metalet e renda, herbicidet, produktet e pastrimit e gjithashtu edhe pesticidet. Perveç tjerash ndihmon edhe melcine ne punën e detoksifikimit.

 3. Portokalli dhe limonet

  limoniAftesit çudibërëse te frutave citrik ndihmojne trupin që të shpëlaj dhe nxjerr jashte materiet toksike e gjithashtu edhe te startoje traktin digjestive me procese enzimatike. Ato gjithashtu ndihmojne melcine ne procesin e pastrimi. Per te ngritur detoksifikimin fillo mëngjesin me nje gote uje te ngrohte me limon.
  Mos harro, vitamina C eshte njëri ndër vitaminat më të mirat detoksifikuese pasiqë transformon materiet toksike në material digjestiv.

 4. Hudhra

  hudhratHudhra stimulon melcine qe te prodhoj enzime detoksifikimi qe ndihmojne ne filtrimin (stopimin) e mbetjeve toksike ne sistemin e tretjes. Nese i shtoni hudher te coptuar apo te zier seciles pjate ju do i ndihmoni dietes tuaj per detoksifikim.

 5. Filizat e Brokolit

  brokoli1Filizat e brokolit janë shume te pasur me antioksidant dhe ndihmojne ne stimulimin e enzimave detoksifikuese ne traktin e tretjes me mire se gjithcka tjeter. Filizat jane ne fakte me efektive se sa i gjithe brokoli ashtu si duket ne foto ne te djathte.

 6. Caji jeshil

  caji_i_gjelberI paketuar përplot me antioksidant, caji jeshil jo vetëm që shpëlan dhe nxjerr jashtë toksinat nga sistemi përmes përbëries së saj të lëngshme, por gjithashtu përmban një antioksidant special që quhet kateqins, që njihet për ngritje të funksionit të mëlçisë.

 7. Bizelet

  bizeletBizelet janë përdorë nga mjeket Ajuvedic (Ayuvedic) me mijëra vite. Është shumë i lehtë për tu tretur dhe absorbon mbetje toksike ne muret anesore te intestineve (zorra e trashe).

 8. Perimet e Fresketa

  Lakera

  Perimet jane me të mira kur hahen ashtu natyrale: Qepet, karrotat, karcofi, shparg, lakera jeshile, laker bruseli, lulelakra, hudhra, rrepa, shafran i indise dhe oregano. Një kombinim e këtyre ushqimeve të shëndetshme do t’i ndihmoje melqis ti largoje materiet toksike gjate procesit te pastrimit (shpelarjes) se brendshme. Keto gjithashtu janë të pasura me sulfur natyral i cili ndihmon melqin qe te detoksifikoj kemikalet e demshme.

 9. Farat dhe Kokrrat

  arratInkorporo në dieten tuaj sa me shumë nga farat dhe kokrrat që treten lehte. Ketu perfshihet fara e lirit, farat e kungullit, bajamet, arrat, farat e susam-it dhe farat e lulediellit. Gjersa kryen detoksifikimin e trupit shmang djathin e bere nga kokrrat si djathin nga kikiriku.

 10. Vajerat Omega-3

  avokadoPerdor vaj ulliri, vaj avokado, vaj liri apo edhe vaj kerpi kur ben detoksifikim. Keto ndihmojne ne lyerjen e mureve te zorreve keshtu duke lejura qe materiet toksike te absorbohen nga vaji dhe te eliminohen nga trupi.

Keto pra ishin disa nga ushqimet e shendetshme qe duhet futur ne diete per te larguar helmet (materiet toksike) nga trupi. Nëse keni edhe ndonje ushqim të shendetshme, urdhero dhe trego përmes komenteve.

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

15 KOMENTET

 1. ckemi une jam brendon ju falenderoj per informacionin jane te gjitha keto te rendesishme vetem ka disa fjale te veshtira por megjithate ju falenderoj per informacionin ………………..etj.

  JU FALENDEROJ BRANDON !!!!!

 2. pershendje deshte me ta ta bo ni pytje jma 22 vjeare dhe ka 1vit qe e kam ni dhimt perfuni brinjevene anen e djatht kam qen te mjeku me ka then se jam mir po e kam prej nervozes ,ni atikull te ju ekma lexu se qysh lexojke aty temthi po dyshoj mos kam gur se ne artikkull qysh me dhem mu bash ne ate ven por kam frik se jam emartuar qe 5vjet dhe nuk kam fmi e edhe qeta mangu ekam flm shumm pre pergjigjje

 3. pershendetje nga lejla
  jam shum e shqesuar qe 2 muaj nuk i kam menstrastionet kam frik mos jam shtatzan po nuk po di as shenj nuk kam per shtatzani por jam ba marak shum dhe para 1jav i kam pi do sufata harmonia dhe prap nuk kam sen a nashta kam gabu qe i kam pi direkt veq ato te kuqet spo di ju lutem me kshilloni qka te baj dhe menstracionet gjith i kam pas te crregullta ka 2-3 muj nuk me kan ardh nuk po di tash.ju lutem me pergjigjni

  • lejla, as unë nuk mund të të them diçka tjetër përpos që të sugjeroj që vizitosh gjinekologun e të kuptosh më mirë ose të gjesh arsyen pse keni këtë vonesë. Të përshëndes.

 4. Me falni se paskam gabuar ne drejtshkrim eshte fjala per fjalen SHPARG dhe kete e kam gjetur ne artikullin tuaj pra ketu:

  9. Disa truke për të trajtuar kafshimet nga insektet

  Nuk është e thënë që të ulesh dhe t’i durosh insektet, veçanarisht ato që kanë
  dëshirë të kafshojnë (mushkonjat, grenzët, etj). Ha shparg dhe djersa juaj do të
  zhvilloj një aromë që zbraps insektet. Apo apliko vaj limoni në lekurë.
  Ju pershendes Dani.

  • Dani, Shparga eshte nje bime qe ne dukje duket keshtu e ne shqipen e zakonshme nuk di nese ka ndonje emer tjeter perpos shparg

 5. se pari ju pershendes dhe ju pergezoj per iden e nje web faqe te tille, ndoshta eshte qesharake por nuk po e kuptoj se fjalen SHARG mes siguri eshte ndonje fryt por nuk kam mund da gjej cili nese keni ndonje shprehje tjeter ju lutem me tregoni ju falemderit ju pershendes

  • Kapsllëku ndodhe për shkak se zorra e trashë absorbon shumë ujë. Ndryshime në atë se çka hani ju ndihmojnë të lehtësoni apo ndoshta të shmangni kapsllëkun krejtësisht. Kështu që ha ushqime që kanë fibër dhe pi shume ujë. Bananet dhe rrushi i thar ndihmojnë e gjithashtu edhe aktiviteti fizik ndihmon, kështu që nëse nuk je aktiv kishte me qen mirë të bëhesh aktiv.

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.