5 Ilaçet natyrale për Nënat (pa to s’mund t’jetoj)

0
1998
top 5 ilaqet natyrale

Kam shkruar gjërësisht edhe më parë për “kabineti natyral” tim të ilaçeve , por unë gjithmonë jam pyetur se cilat janë të preferuarat e mia, dhe cilat ilaçe ia vlen me të vërtetë paratë nëse keni një buxhet të kufizuar.

Kur mendova për të, nuk ishte aspak e vështirë! Këto janë ato që gjithmonë i kamë në dorë pa marrë parasysh situatave.

Këto ilaçe të lehta natyrore janë sende praktike të lira, të cilat ndoshta i keni tashmë në kuzhinën tuaj, ose mund t’i blini në dyqanin tuaj lokal të ushqimit shëndetësor pa thyer bankën. Ska suplement t’panevojshëm në këtë listë (megjithëse ato mund të jenë të dobishme në rrethana të caktuara!).

Ilaçet e Mia natyrore të preferuara (dhe të lehta)

Ndërsa pyetja shkon … nëse do të isha bllokuar në një ishull të shkretë, cilat ilaçe natyrale do t’i merrja me vete?

Zgjedhja ishte e lehtë.

Para se të fillojmë, unë nuk jam mjek dhe nuk pretendoj të jem një në Internet, kështu që gjithmonë kontrollohuni me një mjek i kualifikuar shëndetësor para se të përdorni ndonjë ilaç, veçanërisht nëse jeni shtatzënë, keni fëmij në gji ose ua jepni këto ilaçe fëmijëve.

Le të fillojmë nga fundi, duke vazhduar deri në ilaçin tim natyral # 1…

5. Kamomila

Kamomili është padyshim një nga bimët e mia të preferuara. Është një burim i shkëlqyeshëm natyror i magnezit, kështu që vjen së bashku me shumë përfitime relaksuese. Është gjithashtu e shkëlqyeshme për lehtësimin e dhimbjes (më pëlqen ta përdor në vend të Tylenol).

Plus, kamomili përmban veti anti-bakteriale, anti-kërpudhore, anti-inflamatore dhe anti-parazitare që e bëjnë atë të shkëlqyeshëm për një larmi përdorimesh.

Nga kamomila gjithashtu përgadit këtë tinkture ta ketm të gatshme ë për të qetësuar një sërë sëmundjesh, si dhimbje barku, dhimbje koke apo fryrje në stomak. Është barishtja ime e preferuar për t’u përdorur me fëmijët, dhe është madje e sigurt për foshnjat (lajm i shkëlqyeshëm për dhëmbje!)

4. Qymyr Druri i aktivizuar

Qymyr i aktivizuar është një domosdoshmëri për këdo që ka një familje. Kryen punë për stomak të turbulluar, helmimin nga ushqimi dhe madje edhe zbardhjen e dhëmbëve! Është studiuar mirë për siguri dhe relativisht i lirë për t’u blerë.

Dhe jo, kjo nuk është e njëjtë me qymyrin që përdorni në skarë! Qymyri i aktivizuar është bërë nga guaska e kokosit, nxehet në një mënyrë të veçantë dhe vendoset përmes një procesi shumë-hapësh për ta bërë atë shumë poroz. Kjo është pjesa e “aktivizimit” të procesit.

Për shkak të natyrës së tij poroze, sipërfaqja e rritur e sipërfaqes së molekulave mund të lidhet fuqishëm me çdo substancë. Kjo e bën atë të dobishëm si një ilaç helmi dhe toksina. Kjo është edhe arsyeja pse ju do ta gjeni në gjithçka, nga filtrat e ajrit deri tek filtrat e ujit, për aftësitë e tij pastruese.

Si përdorim qymyrin e aktivizuar:

 • Në çamçakëzat e qymyrgurit sepse kur një nga fëmijët është i sëmurë ose ka dhembje e përzierje stomaku. Ose, unë përziej përmbajtjen e një kapsulë qymyrguri në mollë (por nuk është edhe aq e shijshme).
 • Si një maskë për pastrimin e fytyrës (receta do postohet ma vonë)
 • Ndaj kafshimit të insekteve
 • Për të zbardhur dhëmbët duke e përzier me past te dhëmbeve
 • Ta kesh të gatshme ndaj urgjencave të helmimeve aksidentale, POR unë do të thërrisja Qendrën e Kontrollit të Helmimeve së pari dhe administratoj vetëm nëse udhëzoheni ta bëni këtë, pasi që qymyri i aktivizuar nuk rekomandohet për çdo situatë.

Shënim: Në përvojën time personale, mos i jepni qymyr të aktivizuar një fëmije për të cilin dyshoni se do të vjell … vetëm nëse nuk doni të vjell zift kudo!

3. Shurup Shtogu (eldeberry)

Nëse do të zgjidhja vetëm një ilaç natyral që duhet të kisha për pjesën tjetër të jetës sime, ai do ishte shurupi i shtogut. Është gjëja e parë që administroj kur përpiqem të shmang ftohjet / gripin në dimër. Nga postimi im i plotë mbi përfitimet e shtogut:

Shtogu natyrisht përmbajnë vitamina A, B dhe C dhe stimulojnë sistemin imunitar. Studiuesit izraelitë zbuluan se sheqernat komplekse tek shtogu mbështesin sistemin imunitar në luftën kundër të ftohtit dhe gripit. Ata krijuan disa formula bazuar në këto sheqerna komplekse që janë treguar klinikisht për të ndihmuar në përmirësimin e të gjitha llojeve të ftohjes / gripit. Nga studimi: “Marrë para infeksionit, parandalon infeksionin. Marrë pas infeksionit, parandalon përhapjen e virusit nëpër traktin respirator. Në një provë klinike, 20% e subjekteve të studimit raportuan përmirësim të konsiderueshëm brenda 24 orëve, 70% me 48 orë dhe 90% pretenduan shërim të plotë brenda tre ditësh. Në të kundërt, subjektet që morën placebo kërkuan 6 ditë për tu rikuperuar. ”

2. Uthulla e molles

A ka ndonjë gjë që uthulla e mollës nuk mund të bëjë? Nga pastrimi i shtëpisë deri tek shtimi i shëndetit, ne përdorim uthullës pothuajse çdo ditë. Kur merrni për qëllime shëndetësore, është e rëndësishme të përdorni uthull molle të turbullt – substanca si marimangë që bie në fund të shishes me uthull organike që thuhet se mban të gjitha përfitimet e saj të fuqishme.

Nëse keni një tufë mollësh të shtrira përreth, madje mund të bëni tuajën! Ruani bërthamat dhe lëvozhgat, pastaj përdorni ato për ta bërë këtë recetë shtëpi uthull molle.

Ja si e përdorim:

 • Shtoni një lugë çaji në një gotë ujë për tretje, urth ose shqetësime në stomak
 • Në një banjë për të qetësuar problemet e lëkurës ose për të zvogëluar erën e trupit
 • Mbërthejeni një leckë larëse dhe aplikoni një solucion 25% ACV dhe 75% ujë në një djegie nga dielli për lehtësim të shpejtë
 • Shtoni në legen për njomësim të këmbëve për të ndihmuar në lehtësimin dhe largimin e mykut. 
 • Aplikoni një zgjidhje 50/50 uthull dhe ujë për kafshimet e insekteve
 • Përdore si bazë bimore e shpëlarjes se flokëve për të forcuar flokët dhe për të ushqyer lëkurën e kokës

1. Magnezi!

Nëse do të më duhej të zgjidhja një suplement të preferuar, padyshim ky do ishte magnezi.

Kam mësuar që një natë e mirë e gjumit është faktori im # 1 për tu ndier mirë dhe për të qëndruar i shëndetshëm. Meqenëse magnezi mbështet gjumin dhe relaksimin, ai ka qenë një lojë-ndryshues për mua dhe familjen time.

Shumë njerëz janë të mangët në këtë mineral të rëndësishëm (këtu mund ta dini nëse jeni). Kjo është për të ardhur keq pasi është përgjegjëse për 300 reagime brenda trupit! Kjo do të thotë se është me rëndësi jetike të keni nevele të mjaftueshme magnezi në sistemin tuaj – fjalë për fjalë nuk mund të mbijetoni pa të.

Marrja e mjaftueshme e magnezit ishte gjithashtu e dobishme për të shmangur sëmundjen e mëngjesit në shtatzëninë time të fundit.

Të dy fëmijët e mi dhe unë marrim magnezin si shtesë çdo ditë (lidhjen më poshtë), plus ne e përdorim atë në receta shtëpiake për të gjithë familjen pasi që gjithashtu mund të përthithet përmes lëkurës.

Ja si e përdorim:

 • Çdo mbrëmje lyej këmbët e fëmijëve me vaj magnezi për t’ju ndihmuar të flejnë
 • Aplikoj si buter trupi për ta zbutur lëkurën.
 • Përdori në vask për këmbë për ta larguar stresin. 

Nëse keni dashur të filloni të përdorni më shumë ilaçe natyrale dhe nuk keni qenë të sigurt se nga filloni, shpresojmë se kjo do të ndihmojë! Të gjitha këto ilaçe janë të gjithanshme, të thjeshta për t’u gjetur, të sigurta për një familje dhe shkojnë shumë përpara për të mbështetur një mënyrë jetese të shëndetshme.

Vetëm mos harroni … ilaçet më të mira natyrore janë një natë e mirë me gjumë, kohë aktive jashtë, dhe një dietë e shëndetshme! Këto janë vetëm disa ndihma shtesë gjatë rrugës.

Çfarë ilaçe natyrore i keni gjithmonë të gatshme për perdorim? Ndani më poshtë në komente!

Burimi i informacionit

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.