5 mënyrat kryesore se si qarkullimi i dobët në këmbë dhe shputa Zbulojnë problemet e zemrës

0
467

A e dini se për momentin, këmbët tuaja mund t’ju dërgojnë sinjale paralajmëruese për t’i kushtuar vëmendje zemrës suaj?

Kur mendoni për shëndetin kardiovaskular, ndoshta këmbët tuaja nuk janë gjëja e parë që ju vjen në mendje.

Por edhe pse ato nuk mund të ishin më larg nga zemra juaj, këmbët tuaja mund t’ju paralajmërojnë për problemet kardiake!

Pra, sigurohuni që ta lexoni këtë post deri në fund, për të zbuluar 5 mënyra befasuese, që qarkullimi i dobët i gjakut në këmbë dhe shputa, mund të zbulojë problemet e zemrës.

Si gjithmonë, ky post është edukative dhe nuk përbën këshilla mjekësore; ne nuk jemi mjekë.

Nën 5. Ndryshimi në rritjen e flokëve.

Kur ka qenë hera e fundit që i keni kushtuar vëmendje qimeve në gishtat e këmbëve?

Ashtu si qimet në kokë mund t’ju tregojnë nëse jeni të kequshqyer, qimet në këmbët tuaja mund t’ju tregojnë se si po funksionon qarkullimi juaj i përgjithshëm.

Nëse keni pasur gjithmonë gishtërinj më të qime, dhe më pas vëreni papritur rrallimin ose humbjen e plotë të qimeve në gishta, mund të dëshironi të shihni mjekun tuaj.

Qimet në gishtat e këmbëve, veçanërisht gishti i madh, janë krejtësisht normale dhe në fakt janë një shenjë e rrjedhjes së mirë të gjakut në këmbët tuaja.

Nëse papritur vëreni se nuk ju është dashur të rruani gishtat e këmbëve aq shpesh si më parë, atëherë duhet t’i kushtoni vëmendje.

Humbja e qimeve në këmbë dhe gishta mund të jetë një shenjë paralajmëruese e qarkullimit të dobët. Kjo mund të jetë për shkak të uljes së rrjedhës së gjakut në enët më të vogla në këmbët tuaja.

Rënia e qarkullimit të gjakut në gishtat dhe këmbët tuaja, mund të tregojë sëmundje vaskulare ose aterosklerozë. Ose, mund të jetë një shenjë që zemra juaj nuk po pompon me aq efikasitet sa dikur.

Sido që të jetë, gishtërinjtë pa qime mund të jenë një sinjal se zemra juaj është në telashe.

Nën 4. Ënjtje në këmbët tuaja.

Këmbët dhe kyçet e ënjtura është një gjendje që shumë të moshuar e kanë dhe e injorojnë. Ky është një gabim i madh.

Nëse uleni, hiqni çorapet dhe këpucët dhe duket sikur brezi i ngushtë i çorapit është ende atje…atëherë diçka nuk është në rregull.

Ose, nëse zgjateni dhe shtypni këmbën, kyçin e këmbës ose kockën e poshtme të këmbës, dhe kur I hiqni gishtin, shenja e shtypjes me gishtin tuaj është ende atje… kjo është anormale.

Dhe nëse përjetoni dhimbje dhe parehati të vazhdueshme në këmbë edhe kur keni provuar gjithçka – ushtrime normale, pini mjaftueshëm ujë dhe vishni këpucë mbështetëse – problemi nuk është thjesht i bezdisshëm; është gjithashtu potencialisht i rrezikshëm.

Këto simptoma tregojnë për probleme të qarkullimit të gjakut që shkaktojnë grumbullimin e gjakut dhe lëngjeve në indet rreth këmbëve dhe kyçeve tuaja.

Dhe mund të rezultojë në mpiksje serioze ose ngjarje shkatërruese kardiake.

Ënjtja, ose edema në këmbë dhe kyçe, mund të shkaktohet nga një sërë gjërash.

Kjo mund të nënkuptojë që zemra juaj nuk po qarkullon siç duhet gjakun, ka një bllokim të venave në këmbë ose se vuani nga dështimi kongjestiv i zemrës (CHF), cirroza e mëlçisë ose sëmundjet e veshkave.

Këmbët e fryra mund të shkaktohen gjithashtu nga tromboza e venave të thella (DVT) – një gjendje në të cilën formohen mpiksje në enët e gjakut që rrjedhin gjakun nga këmbët.

Një tjetër shkak i mundshëm i ënjtjes është pamjaftueshmëria venoze kronike (CVI), një sëmundje në të cilën gjaku nuk rrjedh siç duhet nga këmbët.

Njerëzit me insuficiencë venoze vuajnë nga ënjtje të rënda në fund të ditës.

Kjo gjendje mund të lehtësohet duke ngritur këmbët në mur për 20 minuta, 1 deri në 3 herë në ditë, duke bërë ushtrime në karrige ose duke veshur çorape kompresuese.

Mos i konsideroni këmbët dhe kyçet e fryra si një simptomë e re e rritjes së moshës. Nëse vëreni ënjtje, telefononi menjëherë mjekun tuaj.

Nën 3. Këmbët e ftohta.

A ju ngrijnë gjithmonë këmbët dhe duart? A jetoni me çorape të paqarta dhe të rehatshme?

A ndihen këmbët vazhdimisht të rënda dhe a përjetoni ngërçe të dhimbshme kur ecni?

Nëse i jeni përgjigjur po ndonjërës prej këtyre, mund të jetë koha për vizitë te mjeku.

Qarkullimi i reduktuar në ekstremitete dhe dëmtimi i nervave për shkak të aterosklerozës janë dy nga problemet më të zakonshme që shkaktojnë ftohje të këmbëve.

Në aterosklerozë, arteriet ngushtohen nga depozitat yndyrore të njohura si pllaka që pengojnë rrjedhjen e gjakut në gjymtyrë. Kjo është një gjendje kronike e njohur si sëmundja e arterieve periferike ose PAD, e cila është një lloj sëmundjeje vaskulare periferike.

PAD bëhet më e zakonshme kur një person rritet dhe në moshën 65 vjeç, rreth 12 deri në 20% e popullsisë e kanë atë. Njerëzit me PAD kanë 4 deri në 5 herë rrezikun e një ataku në zemër ose goditje në tru.

Meqenëse këmbët tuaja janë pjesa më e largët e trupit nga zemra, ato janë shpesh të parat që tregojnë shenja të qarkullimit të dobët të gjakut.

Nën 2. Këmbët ose gishtat blu.

Ashtu si këmbët e ftohta mund të jenë shenjë e qarkullimit të dobët, kështu mund të jenë edhe thonjtë blu ose vjollcë.

Nëse keni një nuancë kaltërosh në gishtërinjtë ose këmbët tuaja, që nuk është shkaktuar nga një dëmtim i kohëve të fundit, kjo mund të tregojë cianozë. Kjo gjendje ndodh kur gjaku juaj nuk transporton mjaftueshëm oksigjen në muskujt, organet dhe indet e tjera.

Cianoza mund të tregojë disa çështje serioze, të tilla si sëmundja pulmonare obstruktive kronike (COPD), hipertensioni pulmonar (një ndërlikim i COPD) dhe dështimi kongjestiv i zemrës.

Nëse vëreni se gishtat e këmbëve bëhen blu dhe keni vështirësi në frymëmarrje, kërkoni menjëherë trajtim.

Nën 1. Dhimbje djegëse.

Dhimbja djegëse, ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje në këmbët tuaja mund të jenë një shenjë e dëmtimit të nervit. Dëmtimi nervor mund të shkaktohet nga PAD, ënjtje në këmbë ose neuropati periferike për shkak të diabetit.

Kjo gjendje mund të jetë e vështirë për të jetuar dhe të shkaktojë shumë shqetësime. Nuk është diçka që duhet marrë lehtë.

Dhimbja e djegies duhet të kontrollohet gjithmonë, sepse mund të keni edhe zona të këmbëve, të cilat janë mpirë pa dijeninë tuaj. Kjo mund të çojë në ulçera në këmbë dhe plagë që janë të vështira për t’u shëruar.

Ja ku e keni! 5 shenjat e qarkullimit të dobët në këmbë dhe këmbë që tregojnë se zemra juaj është në telashe.

Ju tashmë e dini se shmangia e duhanit, ngrënia e një diete të ekuilibruar dhe qëndrimi aktiv janë gjëra që mund të bëni për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme.

Tani, shtoni monitorimin e këmbëve dhe këmbëve tuaja në listë!

Çfarë po bëni për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në këmbët tuaja

Lini komentet tuaja më poshtë. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Burimi

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.