8 Keshilla Si Te Humbni Peshe Dhe Mos Te Shtoni

68
8557
humbje peshe

Disa dieta kryejne pune e ca te tjera nuk jane efektive. Por per te humbur peshe dhe per te mos e shtuar prape ate ketu me poshte keni 8 keshilla qe shperesoj se do te ju ndihmojne qe nese e humbi peshën mos ta shtoni prape.

 1. Kurr Mos Mbaj Diet Te Shpejt – Kur ju humbni peshe shpejte trupi juaj thjeshte eshte ka humbe glycogen (karbohidrate) dhe peshe uji, por jo yndre (dhjame) at qe me se shumti e deshirojme te humbur. Trupi juaj me fjale te tjera mendon se eshte ka vdes urie dhe e zvoglon shpejtesin e metabolizmit, gje qe e ben me te veshtire per trupin tuaj qe te djeg kalorit sepse ato djegen me nje ritem me te ngadalshem se sa do te digjeshin normalisht. Dhe kur filloni prape te hani normalisht si me pare, trupi juaj fillon prape te ruaj sa me shume ushqim qe mundet ne qelizat dhjamore ne raste urgjente urie.
 2. Plani Me I Mire I Humbjes Se Peshes: zevendeso ushqimet ne vend se t’i eliminosh ato Edhe pse shume njerez ndjejne se ushqimet me yndyre te reduktuar nuk jane po aq te mira se sa origjinalet (dmth ato qe nuk kane te reduktuar yndyrnat), do te ishte ndihmes e madhe per ju nese zgjedhni te bleni ushqime me me pak yndyre perkunder shijes. Provo edhe emra tjere te ushqimeve me yndyre te reduktuar dhe kush e di, ndoshta do te gjeni dicka qe ju pelqen me shume se sa produkti me te cilin jeni mesuar deri me tash dhe i cili ka shume me shume yndyre. Çelesi ketu eshte te besh ndryshimin ne zevendesim – nese te pelqen nje ushqim perplot me yndyre duke u munduar qe ta eliminosh ate tersisht nuk kishte me kry pune. Por, nese e zevendeson me nje ushqim te ngjajshem por me me pak yndyre kishte me pas ndryshime te dukshme tek ju pershkake te konsumit me te vogel total te kalorive per nje periudh te gjate.
 3. Cfar Te Pini Per Te Humbur Peshe Te ndrepresesh krejtesisht pijet soda (si coca cola) nga dieta juaj te ruan nga mesatarisht 360 kalori apo edhe me shume gjate dite. Edhe soda dietale (si coca cola diet), disa lengje frutash, dhe qumshti i plote mund te shtojne kalori te panevojshme ne konsumin ditor te ushqimit. Ne vend te tyre pini shume uje dhe ndrysho nga qumeshti i plote ne qumesht me pak yndyre apo qumesht soja; keto gjera te vogla bejen ndryshim te madhe tek ju.
 4. Humbja Peshes=diet e shendetshme dhe levizje Te ngritesh, te levizesh dhe te ushtrosh do te thote te djegesh kalorit e teperta. Sigurisht qe keni shume mundesi te jeni atletik ne nje menyre apo tjeter. T’i bashkangjitesh ndonje ekipi, te shkosh ne ushtrimore (gym), te dalesh per nje ecje apo vraposh, etj. Keto nuk jane te vetmet menyra per te rritur nivelin e aktivitetit tuaj. Ju duhet te beni ndryshime tjera ne jeten tuaj sikur te ecesh apo te shkosh me biciklet deri ne pune apo shkolle ne vend se te vozitesh, te ecesh shkalleve disa her ne dite ne vend se te hipesh ne lift (ma leht por ma keq per ty), te besh edhe nje gjiro me shume deri ne shitore apo edhe ne bllokun ku jeton. Keto jan ato ndryshimet e vogla per te cilat po flasmi. Ekspertet rekomandojnen 30-45 minuta ushtrime aerobike per 3-5 here ne jave por nese krejt cka mund te besh eshte te ecesh rreth bllokut ku jeton per nja 30 minuta disa her ne jave ky eshte nje fillim i mire. Me mire pak se sa hiq dhe eshte me e veshtire te hash kur je duke levizur keshtuqe kjo tek ju rezulton me me pak konsumim te ushqimeve dhe me shume djegie te kalorive. Gjeja me e mire e ushtrimeve aerobike eshte se te mirat e tyre jane kumilative – me fjale te tjera eshte se nesi ecni 3 here ka 10 minuta gjate dites ju i keni po te njetat te mira shendetsore sikur te ecni per 30 minuta nje here ne dite.
 5. Ndryshimet Graduale Jane Me Te Mirat Per Te Humbur Peshe Mos harro se me leht eshte te qendrosh me ndryshime te vogla se sa te mundohesh qe te besh ndryshim te madhe pernjeher. Fillo ngadal duke len gjithmon pak ne pjaten tuaj. Mos i degjo te tjeret qe te shtyejne te fshish pjaten apo si themi tek ne (haje edhe qat kashore, mos e le). Keto ndryshime te vogla kan gjithashtu shancin te mbesin me ty edhe pasi te keni perfunduar me diet. Mundohu te besh ndryshime ne sjelljet e tua dhe cakto qellime per te cilat ua merr mendja qe do te mund ti arrini per vitet ne vijim jo vetem jave.
 6. Mos E Tepro Duke Ngrene Nese je i ngopur apo thjeshte ndiheni i knaqur me sasin qe keni ngren deri tash, ndal e mos ha me shume. Nuk eshte e then qe duhet te hash deri sa te ndjesh se stomaku don tju plase. Perveq tjerash mos harro se merr pak kohe deri sa materiet ushqyese ne ushqim te futen ne rrjedhen e gjakut dhe qarkullojne deri tek qendrat nervore qe rregullojne apetitin tuaj. Te hash ngadal te ndihmon qe ju mos ta kenit tepruar duke ngren para se keto qendra nervore te ju japin sinjal se eshte bolle aq sa keni ngren deri tash.
 7. Provo Te Mos I Perjashtosh Disa Ushqime Kur Ben Diet Mos i thuaj vetevetes se kurr me nuk do te kesh dicka sepse menjeher do te fillosh te kesh deshire per ta pasur para e per ta ngrene. Njerezit duhet te hane edhe yndyrna per te qen te shendetshem por vetem duhet te siguroheni se po hani me mase. Ne vend se te vazhdosh te hash ushqimin e yndyrshem cdo mengjes si me pare ndoshta eshte mire te beni nje ndryshim dhe te hani selino, mysli te perziera me qumesht me pak yndyre. Provo te besh veten te mendosh dhe te thuash: “E di se MUND ta ha, por a duhet ta ha?”
 8. Humbje E Suksesshme E Peshes: qendro fit pergjithmone Dietat e shpejta dhe rutinat e pambajtura te ushtrimeve nuk do te te mbajne ne peshen qe deshironi per nje periudhe te gjate. Ne vend se te mendoni me jave ju duhet te fokusoheni ne qellime reale te arritshme. Me fjale tjera modifikimet e sjelljeve me te cilat do te jetoni dhe te cilat do ju sherbejne per gjith jeten. Ne fund po marmi nje shembull per te ilustruar me mire te mirat e ketyre ndyrshimeve: te themi se nje person ka afer 5kg me shume peshe se sa duhet por eshte ne balanc perfekt te energjise – ai hane po aq kalori sa mund te djeg gjate dites keshtuqe pesha e tij mbetet konstant. Nes ky person kishte me sakrifiku nje copez te vogel nga gjerat qe hane gjate dites, te themi nje chips qe eshte i barabarte me 100 kalori, per nje periudhe te barabarte me nje vite ai person kishte me i humbe permbi 5kg! Gjysme kilogrami dhjame ne trupin tuaj perfaqson rreth 3500 kalori te ruajtura. 100 kalori X (here) 365 dite ne vite eshte e barabarte me 36500 kalori, apo me shume se 5kg dhjame (yndyre).

Ndryshimet e vogla mund te bejne ndryshime te medha ne shendetin tuaj. Shpresoj se se paku ky post qe i ka 1245 fjale  ju ndihmon te mendoni per ato pak ndryshime qe mund ti beni ne jeten tuaj per te qen me i shendetshem dhe qe gjithmon te mos i shtoni ato kile te teperta.

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

68 KOMENTET

 1. Pershendetje! 🙂 une jam 15 vjec dhe jam 1.60m e gjata dhe peshoj 59-60 kg .Nga ju desiring te di nese pesha ime Eshte normale apo Jo, ne rast se Jo atehere si duet te veproj?

 2. jam 18 vjeq 1.60cm dhe 59 kg jam duke pi uj me limon 6 gota ne dit uj me limon a osht demshem me pi shum a tw ulet shtypja e gjakut dhe ne ushqim jam duke u ruajtur duke ngren me shum perime edhe duke ber aktivitete fizik

  • Përshëndetje DDina, më duket pak si shumë sasia e 6 gotave me limon që pini gjatë ditës. Nëse je nën 68 kg, e që ju jeni, atëherë mjafton gjysmë limoni i shtrydhur në ujë të ngrohtë, por nëse je mbi 68kg atëherë këtë mund ta përsëritësh dy herë në ditë. Shëndet dhe gjithë të mirat.

 3. Pershendetje..un jam 17 vjeqe ..jam 1.67 e gjat dhe 63 kg..nuk me pelqen aspak pesha ime ..deshiroj vertet te humbas disa kg..mund te me ndihmoni ju lutem..??

 4. pershendjetjee… jamm 15 vjeqq i kamm 54 kg po kam deshire qe te humbase kalori sa ma shum si muj ti humbii kaloriitt

  • Ha me shpesh por mos u ngop asnjeher, ha ngapak dhe me shume pem e perime se sa ushqime tjera, pi uje me shume dhe je me shume aktive.

 5. pershendetje admin dashta tpys jam shtatzan ne javen e fundit te saj pra ne muajn e 9 dhe jam 24 vjeqare 1.63 e gjt ama ne fillim pa shtatzan kam peshu 63 kg me 9 muajt e shtatzanis tani peshoj 75 dmth kam shtu 12 kg qfar mendimi keni jamne rregull me ket pesh dhe ni pytje mas lindjes a esht e damshme me majt diet apo me prit mas ni kohe a ndikon ne gjidhenje tpershendes qdo tmir

  • Tesa, ke shtuar aq sa duhet te shton një gura gjatë shtatzanis. Sa i përket dietës, mund të bëshh dietë duke u kujdesur që të ushqehesh me ushqime të shëndetshme, të hash më shpesh dhe më nga pak e kështu gradualisht në mënyrë të shëndetshme humb atë peshë që ke fituar gjatë këtyre 9 muajve. Nuk preferohet të bësh dietë rigoroze menjëherë pas lindjes. Shëndet dhe çdo të mirë.

  • Duke u bazuar ne gjatesin dhe peshen qe tani ke del se ti tani ke pesh ideale… 1.63cm e gjat, 50 kg, body mass index (indeksi mases trupore) e ke 19. Nen 18.5 konsiderohesh nen-pesh e duhet te shtosh pesh, kurse ti je ne pesh normale por me afer kufirit te nen-peshes. Shendet dhe cdo te mire.

 6. pershendetje nga sanija un jam 36 vjeqe 1.65 e gjat dhe peshoj 89 kg kam shum deshir te me ndihmoni si te dopsohem e kam shum te veshtir sepse vuaj nga gjandrra tiroide ju lutem me ndihmoni sadopak me ndonje keshill ju faleminderit

  • Sanije, ti duhet akoma me shumë të kujdesesh në ushqimet që ha dhe të mos hash shumë, e përveç tjerash nëse nuk lëviz e bënë aktivitet fizik prapë do ta kesh të vështirë. Kështu që me aktivitet fizik (psh. vrapim) dhe me një kujdes më të shtuar të ushqimeve që han ti do ja dalësh të humbësh peshë, ngadalë po, ama kryesorja është që të humbësh peshë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 7. pershendetje admin…une jam 16 vjece, 1:60 e gjate dhe pesha ime eshte 54 kile..si mund te humbas peshe brenda nje kohe te shkurter? ju faleminderit

  • Anxhi, nuk ke shume pesh keshtu qe me se miri per ty eshte te humbesh gradualisht duke u kujdesur ne ushqime dhe duke u marr nga pak me aktivitet fizik. Shendet dhe suksese.

 8. un jam 11 vjet dhe kam 70 kg dhe dua ti hiq tnjo 20 kl qysh duhet a mund te me tregosh qe ti hek 20 kl te lutem me shpejt

 9. pershendetjee..jam 13 vjece.. kam 54 kilogramm….si mund te humb peshenn…. ju lutemm thkeni pergjigje sa me shpejt qe mundettt…faleminderit 🙂

 10. pershendetjee!!..un jam 13 vjec dhe kam 54 kilo..si mundet e humbb peshh..dhe desha me pyt se sa chipsi mund te ha ne ditt?? faleminderit…kalofsh mir

  • olaa, për shkak të moshës që ke dhe që je duke u zhvilluar nuk të sugjeroj ndonjë dietë të rreptë, për ty më mirë është të kudjesesh në të ushqyer, të zëvendësosh shumë ushqime të zakonshme me fruta dhe perime, të pish ujë më shumë e më e rëndësishmja të merersh me ndonjë aktivitet fizik. Kështu jo vetëm që humb peshë por edhe arrin trup të pëlqyeshëm. Shëndet dhe çdo të mirë.

 11. jam 22vjeqare dhe peshoj 75kg dhe vuaj prej unazav te shpines me duhet me humb ne pesh per 10 ose 15 cilen dijet me majt se jam ka e provoj sdisaher por pa sukses mejher e nderprej nuk ndjehem mir me ndihmo te lutem se po e shoh se shum njerzve i paske ndihmuar prandaj jam drejtuar tek ju ju pershendes

  • Kaltrina, dieta te kryen pune por ti duhesh te mbash diet per tere jeten… kur them diete mendoj menyre te ushqyerit, dmth te ushqehesh me ushqime te shendetshme e te shmangesh ato qe ju trashin. Perveq tjerash mund te merresh edhe me ndonje aktivet fizik por paraprakisht duhet konsultuar me mjekun tuaj para se te fillosh. Aktiviteti fizik, pra duke perfshire ketu edhe ushtrimet, ju ndihmojne jo vetem qe te humbni edhe mirmbani peshen, por ato forcojne muskujt dhe mund tju ndihmojne rreth problemit me unaza.

 12. po mbaje kete dieten 7 ditore dhe po bie nga pesha ,,,pastaj si mund ta mbaj qe mos te shtoj,,ju lutem me ktheni prgj,,faleminderit

  • Thjesht ke kujdes ne ushqimet qe han, ha me shume pem e perime dhe po gjete kohe merru me ndonje aktivitet fizik, perndryshe po u ktheve dhe bere te njejten jet qe ke bere para dietes ateher prap do te fitosh peshe. Shendet dhe cdo te mire.

  • Arta, me duket te jam pergjigjur me heret dhe te kam thene qe je ne mosh shume te re per te bere ndonje diete te vecant. Dieta me e mire per ty eshte te pish uje me shum, te hash me nga pak por me shpesh gjat dites dhe kryesisht pem e perime, te merresh me ndonje aktivitet fizik si vrapim ose te luash ndonje sport qe kerkon te levizesh shume. Ty nuk te duhen dietat tash sepe je duke u rritur dhe zhvilluar. Shendet dhe cdo te mire.

  • Po normal qe ka efekt, nese deshiron te humbesh pesh duhet te hash me pak kalori se sa hargjon (djeg) nga ushtrimet. Po qe se deshiron te humbesh pesh me shpejt atehere duhet te kesh kujdes ne te ushqyer. Keshtu si je ka vepron humb peshe por me ngadal.

 13. tung admin a munesh me tregu ne qofte se perdorim molla ne dit dhe perdorim një sasi te ujit a ni javë sa kg doh tih humbim ok kisha pas deshir mem tregu humbjen e peshes

 14. tung amind kisha desht met dit a mundesh me humb peshen duke ngen sallat pir uje duke u rujtur nga yndyrnat sheqernatttt ok kisha pas deshir mem tregu per humbjen e peshes qe ka munsi

 15. he une mendoj ta marresh ne top shop nje biqiklet qe ta humb peshen dhe dot kesh trup perfekt mua kjo gje me ka ndodhur kaq kisha ..

 16. me par kam deshir te ju pershendes juve te gjithve kam deshir te di un jam veqse 42 vjeqare dhe peshoj 80 kg dhe kam deshir qe te humbi peshen dhe kam deshir te me tregon ndonje recept per ndonje dobesim ti admin ju pershendes shum ju lutem te ma ktheni sa me par

 17. pershendetje ! a mund te mbaj nje grua me semundje veshkash kronike diet .Dhe cfare demesh mund te sjell dieta te njerzit ne pergjithesi .ju falenderoj gjith te mirat

  • @alda, nje grua me semundje kronike te veshkave duhet te ket kujdes sepse nese jeni te semure me semundje kronike te veshkave juve ju duhet te keni nje diet me sasi te ulet te proteinave ne menyre qe te shmangni apo parandaloni progresin e semundjes dhe dietat e ndryshme, disa prej tyre kane sasi shume me shume se sa ju duhet juve. Pasi qe dieta eshte menyre e te ushqyerit atehere ne pergjithesi nuk mund te them se mund tju sjell deme njerezve dhe perkundrazi ka dobi tek ata te cilet jane me mbipeshe. Shendet dhe cdo te mire.

 18. jam pak e shendetshme dhe dua te bi pak ne peshe por nuk kam shume vullnet…nuk e disi te dobesohem ,, nga palestra u dobesova por mu rikthye shendeti prap… si tia bej …me ndihmo

  • asdfgfg, keshtu e ki emrin?! :), tash ti vetvetiu po e din pse te eshte kthyer pesha… sepse nuk ke qene aktive dhe sigurisht ju ke kthyer te gjitha atyre veseve te te ushqyerit. Qe me fjale tjera ke hanger cka ke dasht dhe bile e ke tepru. Ktheju palestres dhe shmang ushqimet qe vet e di se cilat jane qe te bejne te shtosh peshe. Ndryshoj ato me ushqime si pemet dhe perimet dhe me e rendesishmja eshte qe te pish uje me shume (dimer e vere) veres me shume kuptohet. Te gjitha do te rregulloheshin sikur njeriu do te mund ta mbyste egon e tij (at qejfin qe smund ta ndalesh kur te hahet dicka qe e din qe te trash dhe qe ska vlera ushqyese). Cdo te mire.

 19. e d.m.th dit per dit duhesh te pish nga nje got uje per te qen ne form te mir dhe te largohesh nga ushqimet qe kan proteina te teperta a po jo

  • Endrit, jo nga ushqimet qe kane shume proteine por qe kane shume yndyre, dhe po duhet te pish jo nga nje gote uje ne dite por 8 apo 10 gota=2 deri 2.5 litra.

 20. admin un jam tu majt djet asht nifar lloj djete por problemi asht se qe 1 muj as nigram sekam hek para sedi sa kohe kambajt qeshtu nifar lloj diete por ikam hek per qdo muj ka 4 kilee tasht as ni gram sdi tasht mosi ikam ba 1 muj kamfillu me bicike ne shpi se ushtrime spodi aban se spoguzoj se podu me mbet shtazan kisha dasht ni keshill tekam shkru po smake kthy ok tung klm ju pershendes qdo tmir.

  • Lija, une nuk po di se cfar diete eshte ajo qe ke dhe sa per biciklet ate mund ta ngasesh. Nese deshiron te shpejtosh humbjen e peshes atehere duhet ta ngasesh bicikleten shtepiake per me shume se 30 minuta. Cka del mbas 30 minutave eshte djegie e dhjamit te tepert. Me vjen keq qe sta kam kthy pergjigjen me heret por skam mundur. Ju pershendes.

 21. tung tung te porshendetje nga tolja 22 vjeqare jom e gjat 173 ikom 85 klg nuk po di qfar dijete me majt se po kom deshir me met shtatzan ushtrime nuk po guxoj me ba prej si ikom nal ushtrimet kom fitu pesh shum por 2 vite ikom fitu 25 klg nate mir

 22. tung te pershendes shum Admin une jam 23 vjeqare jam e gjat 170 i kam 57 klg ne trup dokna krejt normal kerkund nuk dokna e teper vetem ne bark breee krejt aty po shkon shneta kam provu me ba ushtrime po i kam ndeprer ushtrimet e barkut se po kam deshir te mbes shtazan e po tutna a ndikon diqka tung klm

  • Lika, vendet qe me se shumti dhjamosen (trashen) dhe ku me se pari ruhet teprica eshte barku dhe vithet e per kete edhe nese gjithkah tjeter dukesh normal barku doket ndryshe sepse aty fillon ruajtja e ushqimit. Sa per ushtrime per bark nese mbetesh shtatzene nuk eshte mire te beni ushtrime barku dhe nuk preferohen. Preferohet ecja, noti dhe ciklizmi apo bicikleta stacionare (e palveivzshme). Ju pershendes dhe uroj cdo te mire dhe suksese.

 23. uen jam ne klasen e 10 dhe per ni vit i kam shtuar gati 20 kg dhe tash peshoj 70 kg qka te bej qe ti humbas sa me shpejt disa kg se paku 10 kg
  ju lutem me ktheni pergjigjjen

  • Duhet bërë ndryshime në mënyrën e të ushqyerit… p.sh të zëvendësosh shumicën e ushqimeve të përditshme shtëpiake me ushqime natyrale (pemë dhe perime), të pish më shumë ujë se sa që pini zakonisht (2 litra në ditë) si dhe të merreni me ndonjë aktivitet fizik, si vrapim kështu kishe me humb peshë e të jesh më e shëndetshme në përgjithësi. Ose apliko dietën për humbje peshe për 7 ditë, kjo dietë është e dizajnuar që të përdoret sa herë që dëshironi pa ndonjë frik të ndonjë komplikimi të mundshëm e përveç tjerash nxjerr të gjitha papastërtitë nga brendia dhe të bën të ndihesh më mirë. Çdo të mirë dhe suksese

  • ateher zgjedh nje diete afat gjate, shko duke eliminuar ushqimet… duke ngren sa me pak ushqime te yndyrshme dhe duke shtuar sasin e pemeve dhe perimeve, duke rritur sasin e ujit deri ne 2l per dite (24 ore), duke qene pak me shume fizikisht aktive. Keto duhet te jene qellime dhe ndryshime qe secili me mbipeshe duhet ti beje nese deshiron qe te ndihet me mire dhe te jete me i shendetshem ne pergjithesi.

 24. Do t’kisha dasht qe te na njoftosh me rezultatet edhe te gjitha qe i perjeton gjat kohes qe mban kete diete. Te falenderoj paraprakisht dhe te uroj suskes.

 25. Admin i pelqej shum mollat e gjelberta dhe dua ti largohem per 30dit ushqimit qe e konsumoi qdo dit.Ngase dua te humb pesh po e provoi ket lloj diete edhe pse se di sa do te kem efekt

 26. Admin qfar ta merr mendja tyh sa mundem te humb pesh po te perdorja rresht nje muaj molla te gjelberta,uj me shum dhe ushtrime 30min ne dit.A do te verehet humbja e kg-eve shpeit.Kalo mire Admin

  • Sigurisht se do te verehet. Perderisa hargjon me shume se sa qe han shpejt do te veresh se je ka humb peshe. A eshte lloj diete kjo qe don ta provosh per 30 dite?

Pyet dhe Komento këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.