Alternativa e Fuqishme e Aspirines Qe Mjeku s’ju Tregon

0
1161
Alternativa Aspirines

Duke pasur parasysh udhëzimet e reja për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare që rekomandojnë kundër përdorimit të përditshëm të aspirinës me dozë të ulët, alternativa natyrale, të sigurta dhe efektive nevojiten tani më shumë se kurrë. Fatmirësisht, një alternativë veçanërisht terapeutike është njohur nga komuniteti i kërkimit biomjekësor për dekada…

Në një artikull të mëparshëm të titulluar ” Dëshmitë kundër aspirinës dhe për alternativat natyrore “, ne diskutuam rrezikun e qartë dhe aktual që lidhet me përdorimin e aspirinës, si dhe disa alternativa të provuara klinikisht që përmbajnë përfitime të rëndësishme anësore në krahasim me shumë efekte anësore të njohura të aspirinës .

Alternativa e fuqishme e aspirinës që rritet në pemë

Që nga shkrimi i këtij artikulli, janë grumbulluar edhe më shumë prova që tregojnë se rreziqet e aspirinës tejkalojnë përfitimet e saj. Më e rëndësishmja, një studim holandez 15-vjeçar i botuar në revistën Heart zbuloi se midis 27,939 femrave profesionistë të shëndetit të shëndetshëm (mosha mesatare 54 vjeç) të rastësishme për të marrë ose 100 mg aspirinë çdo ditë ose një placebo, rreziku i gjakderdhjes gastrointestinale tejkalonte përfitimin e ndërhyrje për kancerin kolorektal dhe parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare tek ata nën 65 vjeç. Së fundmi, muajin e kaluar, udhëzimet e reja për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare të paraqitura së bashku nga Kolegji Amerikan i Kardiologjisë dhe American Heart Associated dhe të botuara në Gazetën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë, Në fillim të këtij viti, kundërshtoni këshillat rutinë mjekësore me dekada, duke këshilluar në mënyrë eksplicite kundër përdorimit të përditshëm të aspirinës me dozë të ulët ose të foshnjës (75-100 mg) si një strategji shëndetësore parandaluese kundër goditjes në tru ose sulmit në zemër, në shumicën e rasteve.

Sigurisht, aspirina nuk është e vetme për sa i përket efekteve anësore të rrezikshme. E gjithë kategoria anti-inflamatore jo-steroide (NSAID) e barnave me recetë dhe pa recetë është e mbushur me rrezik serioz. Ibuprofen, për shembull, dihet se vret mijëra njerëz çdo vit dhe besohet jo më pak i rrezikshëm se frenuesi COX-2 i Merck-it NSAID Vioxx, i cili shkaktoi midis 88,000-140,000 raste të sëmundjeve serioze të zemrës në pesë vitet që ishte në treg (1999 -2004). Tylenol është aq thellësisht toksik për mëlçinë sa shkrimtari kontribues Dr. Michael Murray pyeti kohët e fundit në artikullin e tij Op-Ed, ” A është koha që FDA të heqë Tylenol nga tregu?”Po aq serioze janë empatia e tylenol që shkatërron pronat që u identifikuan vetëm katër vjet më parë .

Duke pasur parasysh gjendjen e rëndë të punëve që lidhen me ndërhyrjen farmaceutike për çështjet e dhimbjes kronike, çfarë mund të bëjnë njerëzit që nuk duan të vrasin veten së bashku me dhimbjen e tyre?

Ekstrakti i lëvores së pishës (Piknogenol) e turpëron aspirinën

Kur bëhet fjalë për alternativat e aspirinës, një pretendent premtues është piknogenoli, një antioksidant i fuqishëm i nxjerrë nga lëvorja e pishës detare franceze, e mbështetur nga mbi 40 vjet kërkime , më bindëse prej të cilave ne kemi grumbulluar në GreenMedInfo.com këtu: Pycnogenol Research . Çuditërisht, do të gjeni kërkime të indeksuara atje që tregojnë se mund të ketë vlerë për mbi 80 kushte shëndetësore.

Në vitin 1999, një studim i jashtëzakonshëm i botuar në revistën Thrombotic Research zbuloi se piknogenoli ishte superior (dmth. efektiv në një dozë më të ulët) ndaj aspirinës në frenimin e mpiksjes së shkaktuar nga duhani, pa rritje të konsiderueshme (dhe potencialisht kërcënuese për jetën) në kohën e gjakderdhjes që lidhet me përdorimi i aspirinës. Abstrakti ia vlen të lexohet në tërësi:

mbeti efektive për më shumë se 6 ditë kundër grumbullimit të trombociteve të shkaktuar nga duhani. Pirja e duhanit rriti grumbullimin e trombociteve që u parandalua pas administrimit të 500 mg Aspirinë dhe 125 mg Pycnogenol.Kështu, grumbullimi i zgjeruar i trombociteve i shkaktuar nga pirja e duhanit u frenua nga 500 mg Aspirinë si dhe nga një interval më i ulët prej 100-125 mg Pycnogenol. Aspirina në mënyrë të konsiderueshme (p<0.001) rriti kohën e gjakderdhjes nga 167 në 236 sekonda ndërsa Pycnogenol jo. Këto vëzhgime sugjerojnë një raport të favorshëm rrezik-përfitim për Pycnogenol.” [theksimi i shtuar]

Siç u theksua me shkronja të zeza më lart, piknogenoli ndryshe nga aspirina nuk e rriti ndjeshëm kohën e gjakderdhjes. Kjo ka implikime të thella, pasi vetitë e fuqishme kundër trombociteve/’hollimit të gjakut’ të aspirinës mund të shkaktojnë gjithashtu ngjarje hemorragjike kërcënuese për jetën. Nëse ky studim është i saktë dhe piknogjenoli është më efektiv në uljen e grumbullimit patologjik të trombociteve në një dozë më të ulët pa shkaktuar gjakderdhje të shtuar të lidhur me aspirinën, atëherë është qartësisht një alternativë natyrore superiore që meriton vëmendje shumë më tepër nga institucioni mjekësor konvencional dhe komuniteti kërkimor sesa aktualisht merr.

Jo vetëm një alternativë droge

Pycnogenol, si shumë ndërhyrje të tjera natyrore, ka një gamë të gjerë përfitimesh anësore që mund të japin përparësi të konsiderueshme kur bëhet fjalë për reduktimin e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare. Për shembull, piknogenoli është gjithashtu:

  • Zvogëlimi i presionit të gjakut/Përmirësuesi i funksionit endotelial: Një numër studimesh klinike tregojnë se piknogenoli është terapeutik për ata që vuajnë nga hipertensioni . Pycnogenol në fakt trajton një shkaktar rrënjësor të hipertensionit dhe sëmundjeve kardiovaskulare në përgjithësi, përkatësisht, mosfunksionimin endotelial (paaftësia e rreshtimit të brendshëm të enëve të gjakut për të funksionuar siç duhet, p.sh. zgjerohet plotësisht). [1] Është treguar se parandalon dëmtimin e mikroqarkullimit te pacientët me hipertension, si dhe zvogëlon dozën e barnave për presionin e gjakut në pacientët me hipertension, [2] duke përfshirë pacientët me diabet me hipertension. [3] Madje është zbuluar se redukton hipertensionin intraokular që gjendet tek pacientët me glaukoma. [4]
  • Efektet anti-inflamatore: Ekziston një vlerësim në rritje në mesin e komunitetit mjekësor që inflamacioni kontribuon në sëmundjet kardiovaskulare. Disa shënues, duke përfshirë proteinën C-reaktive tani janë duke u bazuar si të paktën po aq të rëndësishëm në përcaktimin e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare sa lipidet e ndryshme të gjakut dhe/ose raportet e tyre, të tilla si lipoproteina me densitet të ulët (LDL). Pycnogenol është gjetur të zvogëlojë proteinën C-reaktive në pacientët me hipertension. [5] Pycnogenol është gjetur se modulon me shpejtësi në rënie (frenon) aktivitetin e enzimës Cox-1 dhe Cox-2 në subjektet njerëzore, duke rezultuar në zvogëlimin e shprehjes së këtyre enzimave që nxisin inflamacionin brenda 30 minutave pas gëlltitjes. [6] Një tjetër efekt anti-inflamator i piknogjenolit është aftësia e tij për të ulur klasën e enzimave inflamatore të njohura si metaloproteinaza matricore (MMPs). [7] Pycnogenol është gjetur gjithashtu se frenon ndjeshëm aktivizimin e NF-kappaB, një rregullator kyç në të gjithë trupin e niveleve të inflamacionit, mbishprehja dhe/ose disrregullimi i të cilit mund të rezultojë në manifestime kardiovaskulare patologjike. [8] Së fundi, piknogenoli është gjetur se redukton nivelet e fibrinogjenit, një glikoproteinë që kontribuon në formimin e mpiksjes së gjakut; fibrinogjeni është identifikuar si një faktor rreziku i pavarur për sëmundjet kardiovaskulare . [9]
  • Shoqëruesi ideal i udhëtimit ajror: Në një artikull të mëparshëm të titulluar, ” Si ekstrakti i lëvores së pishës mund të shpëtojë jetën e udhëtarëve ajror ,” ne thellojmë një grup kërkimesh bindëse që tregojnë se piknogenoli mund të jetë ilaçi i përsosur parandalues ??për parandalimin e trombozës, edemës, të lidhur me fluturimin. dhe shqetësimet që lidhen me radiotoksicitetin dhe shtypjen e imunitetit.

Duke pasur parasysh provat për vetitë kardioprotektive pleotrofike të piknogenolit, ne shpresojmë që piknogenoli do të rekomandohet më shpesh nga praktikuesit e kujdesit shëndetësor pasi paradigma mjekësore vazhdon të evoluojë përtej mbështetjes së saj në kimikatet sintetike, duke u kthyer përfundimisht në ndërhyrjet natyrore, gjithnjë e më të bazuara në prova. . Megjithatë, është e rëndësishme që ne të mos biem pre e modelit një sëmundje-një pilulë, duke u bindur që të përqendrohemi në pilulat – këtë herë ato natyrale – si thjesht kundërmasa ose ‘sigurim’ ndaj dëmeve të njohura që lidhen me të. me dietën standarde amerikane, mungesën e stërvitjes dhe stresin e pakontrolluar. Qëllimi përfundimtar është të eliminohet nevoja për pilula, duke u fokusuar në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare nga themeli dhe brenda jashtë, p.sh. lejimi i ushqimit me cilësi të lartë, ujit dhe ajrit të pastër.

Burimi

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.