Caji i Sherebeles: 9 Dobi Shendetesore

0
128
Caji i Sherebeles
Si pergatitet Caji i Sherebeles

Përfitimet shëndetësore nga Caji i Sherebeles mund të përfshijnë aftësinë e tij të mundshme për të ulur ankthin, zvogëluar rrezikun e kancerit, zbutur simptomat e menopauzës, detoksifikoj trupin, ndihmojnë në humbjen e peshës, zvogëloj nivelet e sheqerit në gjak, rris oreksin, qetësojë stomakun dhe stimulojnë sistemin imunitar.

Sherebela mund të përmbajë një përbërës kimik të paqëndrueshëm të quajtur thujone që mund të jetë i rrezikshëm kur konsumohet në sasi të mëdha. Sidoqoftë, caji i sherebeles kur konsumohet në mënyre të moderuar (pa e tepru), veçanërisht nëse nuk keni ndonjë sëmundje ekzistuese të mëlçisë ose veshkave, nuk duhet të ketë efekte anësore negative.

Çfarë është Çaji i Sherebelës?

Çaji i sherebelës (Salvia officianalis) është bërë nga gjethet e bimës së sherebeles, e cila është vendase në rajonin e Mesdheut dhe është bërë një nga barishtet më të dashura të përdorura në aplikimet e kuzhinës në të gjithë botën. Sidoqoftë, përqendrimet e larta të vitaminës A, C, familjes B, K dhe E, si dhe bakrit, fibrave, kalciumit, hekurit dhe magnezit e bëjnë këtë një bar shumë të popullarizuar në aplikimet mjekësore.

Caji i Sherebeles dobitë Shëndetësore

Le të diskutojmë disa nga përfitimet e rëndësishme shëndetësore të çajit të sherebelës:

Mund të ndihmojë në zvogëlimin e simptomave të menopauzës

Ndoshta përdorimi më i njohur i çajit të sherebelës është si rregullator i menopauzës, veçanërisht në rastin e afsheve të nxehta. Studimet kanë treguar një rënie përfundimtare të afsheve të nxehta në gratë në menopauzë që përdorin këtë çaj në mënyrë të rregullt. Përveç kësaj, gjithashtu zvogëlon simptomat e tjera të menopauzës, të tilla si ndryshimet e disponimit dhe fshikëzat tepër aktive.

Mund të ndihmojë në humbjen e peshës

Edhe pse çaji i sherebelës mund të jetë një stimulues i oreksit, dihet gjithashtu se zvogëlon nivelet e kolesterolit LDL (të keq), i cili mund të ndihmojë në uljen e obezitetit dhe të përshpejtojë metabolizmin. Përzierja e pasur e antioksidantëve gjithashtu ndihmon në parandalimin e stresit oksidativ dhe konsumimin e metabolizmit, i cili mund të çojë në depozitimin e yndyrës.

Mund të Ndihmojë në Detoksifikimin e Trupit

Si një diuretik natyral dhe stimulues për mëlçinë dhe veshkat, çaji i sherebelës është në gjendje të përshpejtojë procesin me të cilin toksinat eliminohen nga trupi përmes urinimit. Kjo mund të ulë tendosjen në sistemin limfatik, si dhe tek veshkat dhe mëlçia. caji i sherebeles gjithashtu nxit djersitjen, e cila më tej ndihmon në detoksifikimin e trupit përmes lëkurës.

Mund të ndihmojë në kontrollin e diabetit

Ky çaj bimor ul nivelin e glukozës agjëruese të gjakut në trup, gjë që mund të ndihmojë në lehtësimin e tendosjes në pankreas. Kjo gjithashtu ndihmon në parandalimin e rritjeve dhe rënieve të rrezikshme të glukozës dhe insulinës, për të cilat njerëzit me diabet duhet të kenë kujdes. Për ata pa diabet, por në rrezik të zhvillimit të çrregullimit, çaji i sherebelës mund të jetë një masë parandaluese efektive.

Mund të ndihmojë në rritjen e qarkullimit

Nivele të konsiderueshme të hekurit tek caji i sherebeles do të thotë se mund të ndihmojë në stimulimin e qarkullimit pasi hekuri është një përbërës kryesor në qelizat e kuqe të gjakut. Me RBC të tjera, trupi mund të oksigjenojë në mënyrë efektive qelizat dhe ekstremitetet e trupit për të përmirësuar riparimin dhe funksionimin.

Mund të ketë efekte antioksiduese

Sherebela ka një numër antioksidantësh të fuqishëm, duke përfshirë flavonoidet dhe acidet fenolike, si dhe një numër enzimash antioksiduese. Të gjitha këto kërkojnë dhe neutralizojnë radikalet e lira para se të shkaktojnë stres oksidativ, mutacion dhe apoptozë në trup. Kjo mund të ndihmojë, ndër shumë gjëra tjera, në parandalimin dhe zbutjen e ashpërsisë së sëmundjeve kronike dhe plakjes së parakohshme.

Mund të ndihmojë në lehtësimin e ankthit

Çaji i sherebelës konsiderohet një stimulues, por gjithashtu mund të ketë cilësi relaksuese në humorin dhe nervat, duke përmirësuar gjithashtu fokusin dhe kujtesën. Sherebela gjithashtu mund të rrisë performancën në situata stresi të lartë dhe të zvogëlojë ankthin kronik.

Mund të rrisë oreksin

Për ata që shërohen nga një aksident, operacion ose sëmundje afatgjatë, mund të jetë e rëndësishme të hani shumë ushqim për të fituar energjinë tuaj. Çaji i sherebelës ka veti stimuluese të oreksit që mund t’ju ??ndihmojnë të rivendosni ato kilogramë.

Mund të ndihmojë në tretje

Sherebela përmban antioksidantë dhe posedon veti anti-inflamatore, të cilat mund të qetësojnë stomakun e shqetësuar dhe të nxisin tretjen e shëndetshme. Këto cilësi ndoshta antibakteriale dhe antivirale të kësaj barishte gjithashtu mund të balancojnë mikroflora në zorrë, në fund të fundit, duke lehtësuar fryrjen e tepërt, fryrjen, ngërçet dhe kapsllëkun.

Si pergatitet caji i sherebeles?

Caji i Sherebeles
Si pergatitet Caji i Sherebeles

Përgatitja e çajit të sherebelës është mjaft e lehtë në shtëpi dhe nuk kërkon asgjë më shumë sesa gjethe të freskëta ose të thata të sherebeles, ujë dhe mjaltë nëse doni të ëmbëlsoni shijen e fortë. Nëse keni sherebelë në kopshtin tuaj, thjesht zgjidhni disa nga këto gjethe, mbështilleni me një peshqir të lagur dhe ftoheni derisa të jeni gati për t’i përdorur ato. Ju gjithashtu mund të blini gjethe të thata të urtë, të cilat duhet të ruhen në një enë hermetike në një vend të freskët, të errët dhe të thatë.

Caji i Sherebeles Efektet Anesore

Disa lloje të sherebelës përmbajnë nivele të ndryshme të kimikateve, përfshirë thujonin, të cilat mund të rezultojnë në dëmtim të mëlçisë dhe veshkave, si dhe krizës (p.sh krizat epileptiket), nëse konsumohen në sasi të tepërta. Ndërsa efektet anësore nga çaji i sherebelës janë të rralla, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për komplikimet e mundshme.

  • Presioni i gjakut: Për shkak të natyrës hipotensionale të sherebelës, nëse jeni duke marrë ilaçe për presionin e gjakut, ekziston rreziku që presioni i gjakut të bjerë shumë ulët. Kjo mund të rezultojë në marramendje dhe është shumë e rrezikshme nëse jeni duke iu nënshtruar një operacioni.
  • Sheqeri në gjak: Çaji i sherebelës shpesh përshkruhet për të ulur nivelet e sheqerit në gjak dhe për të rregulluar simptomat në pacientët me diabet. Kjo mund të ndërveprojë dobët me ilaçe të tjera të vendosura për të ulur sheqerin në gjak, duke rezultuar në hipoglikemi.
  • Krizë: Thujoni kimik mund të shkaktojë krizë kur konsumohet në sasi të mëdha. Kështu, nëse vuani nga një sëmundje e lidhur me krizat, siç është epilepsia (p.sh krizat epileptike), çaji i sherebelës mund të mos jetë zgjedhja më e mirë e çajit bimor.
  • Mosbalancimi i hormoneve: Meqenëse ky çaj mund të ndikojë në ekuilibrin hormonal dhe të ketë efekte të ngjashme me estrogjenin në trup, disa kancere mund të përkeqësohen nga estrogjeni i tepërt. Prandaj, flisni me onkologun tuaj para se të shtoni këtë ilaç bimor në dietën tuaj.
  • Gjendja e veshkave ose mëlçisë: Shmangni përdorimin nëse keni dobësi paraprake të mëlçisë ose veshkave, pasi çaji mund të përkeqësojë gjendjen.

Burimi: https://www.organicfacts.net/

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.