Dieta DASH – Qasje Dietare Per Ta Ndaluar Hipertensionin

2
2158

Dieta DASHDieta DASH, “Dietary Approaches to Stop Hypertension” apo Qasje Dietare për ta Ndaluar Hipertensionin (shtypje e larte e gjakut).

Dieta DASH rekomandohet veçanërisht për njerëzit me hipertension (tension të lartë) ose para-hipertension. Plani i të ushqyerit në dietë DASH është provuar të ulë presionin e gjakut në studimet e sponsorizuara nga Institutet Kombëtare i Shëndetësis (Qasjet Dietare për të ndaluar hipertensionin). Përveç që është një plan me sasi të ulët kripe (ose natriumi i ulët), dieta DASH ofron përfitime shtesë për të ulur presionin e gjakut. Ajo bazohet në një plan të ushqyerit me fruta dhe perime, dhe prodhime qumështi me yndyrë të ulët ose fare pa yndyrë dhe me drithëra të plota. Është një dietë me sasi të lartë fibre, sasi të ulët apo mesatare të yndyrës, kurse e pasur me potasium, kalcium dhe magnez. Plani i plotë i dietë DASH është treguar këtu. Dieta DASH është një plan i shëndetshëm, i projektuar për të gjithë familjen. Hulumtimet e reja vazhdojnë të tregojë dobi shtesë shëndetësore të planit DASH.

Plani i të ushqyerit DASH është provuar të ulë presionin e gjakut në vetëm 14 ditë, madje pa e ulur konsumimin e natriumit. Përgjigja më e mirë erdhi tek njerëzit, presioni i gjakut tek të cilët ishte vetëm mesatarisht i lartë, duke përfshirë ata me parahipertension. Për njerëzit me hipertension më të rëndë, të cilët mund të mos jenë në gjendje të eliminojnë medikamentet, dieta DASH mund të ndihmojë në përmirësimin e reagimit ndaj ilaçeve dhe të ndihmojë në zvogëlimin e presionit të gjakut. Dieta DASH mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit, humbje peshe dhe në ushtrime, mund të zvogëlojë rezistencën e insulinës dhe të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të diabetit.

Thelbi i kësaj diete është ulja e dozës se natriumit që marrim për dite, si dhe përdorimi i gjerë i frutave, zarzavateve, qumështit dhe nënprodukteve të tij, si dhe mishit të pulës dhe peshkut.

Sa i takon zvogëlimit të natriumit që marrim, në radhë të parë duhet të ulim konsumin e kripës, dhe se dyti, të shohim mirë deri edhe etiketat e ushqimeve, ku shënohet veç të tjerave edhe sasia e kripës në to.

Më poshtë është skema e te ushqyerit sipas vakteve:

1. Mëngjesi: ¾ e një tasi me drithëra. 1 banane. 1 filxhan qumësht e skremuar. 1 fetë bukë me miell integral. 1 lugë margarinë.
Mesvakt 1: 1 gotë lëng portokalli.

2. Dreka: 180 gram sallatë. 120 gram domate. 1 lugë me fara luledielli. 120 gram miksture frutash.
Mesvakti 2: 80 gram bajame. 60 gram rrush te thate. 125 gram kos frutash pa yndyrë dhe pa sheqer.

3. Darka: 85 gram mish vici. 2 luge salce mishi pa yndyrë. 1 racion fasule jeshile. ½ filxhan vaj ulliri 1 patate të vogël të pjekur. 1 lugë panë pa yndyre. 1 lugë djathë i shkrirë pa yndyrë. 1 lugë margarinë. 1 mollë të vogël. 1 gotë qumësht i skremuar. 1 lugë qepë të grirë.

Shëndet

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.