Ibuprofeni Vret Mijëra Çdo Vit, Cila është Alternativa?

0
1231
Ibuprofeni

Një artikull i Reuters u hap me fjalinë e mëposhtme mahnitëse:

“Përdorimi afatgjatë me dozë të lartë të qetësuesve të dhimbjeve si ibuprofeni ose diklofenaku është “po aq i rrezikshëm” për sa i përket rrezikut të sulmit në zemër si përdorimi i ilaçit Vioxx, i cili u tërhoq për shkak të rreziqeve të tij të mundshme, thanë studiuesit.

Reuters

Kujtesa e Vioxx e vitit 2004, siç mund ta mbani mend, u nxit nga afro 30,000 raste të tepërta të sulmeve në zemër dhe vdekjeve të papritura kardiake të shkaktuara nga droga midis viteve 1999-2003. Përkundër faktit se kërkimet shkencore ishin grumbulluar qysh në vitin 2000 duke e lidhur Vioxx me rritjen e sulmeve në zemër dhe goditjeve në tru, prodhuesi i ilaçit Merck dhe FDA mbetën të heshtur ndërsa numri i vdekjeve rritej në mënyrë të vazhdueshme.

Raporti i Reuters u përqendrua në hulumtimin e ri të publikuar në Lancet që tregon se rreziku i sulmit në zemër rritet deri në një të tretën dhe rreziku i dështimit të zemrës dyfishohet në mesin e përdoruesve më të rëndë të barnave NSAID.

I INFLAMED: Gjendja Jonë Trupore e Zakonshme

Pse kaq shumë njerëz po marrin gjithsesi barna NSAID si ibuprofen?

Dhimbja dhe nivelet e pashëndetshme të inflamacionit po bëhen shpejt gjendjet e paracaktuara trupore në botën e industrializuar. Ndërsa në shumicën e rasteve ne mund të rregullojmë kushtet themelore pro-inflamatore duke ndryshuar dietën tonë dhe duke reduktuar stresin dhe ekspozimet kimike mjedisore, këto qasje kërkojnë kohë, disiplinë dhe energji, dhe ndonjëherë ne thjesht duam që dhimbja të ndalet tani . Në ato momente shpesh kompulsive, ne e gjejmë veten duke nxjerrë një pilulë pa recetë për të vrarë dhimbjen.

Problemi me këtë qasje është se, nëse e bëjmë atë mjaft shpesh, mund të vrasim veten së bashku me dhimbjen…

Ibuprofen është me të vërtetë një shembull i përsosur për këtë. Siç u përmend më lart, ky derivat petrokimik është lidhur me rrezikun e rritur ndjeshëm të sulmit në zemër dhe rritjen e vdekshmërisë kardiake dhe(kur kombinohet me aspirinë), me mbi dy duzina efekte serioze negative shëndetësore, duke përfshirë:

 1. Anemia [1]
 2. Dëmtimi i ADN-së [2]
 3. Humbja e dëgjimit [3]
 4. Hipertensioni [4]
 5. Vdekshmëria nga gripi [5]
 6. Aborti [6]

Ibuprofeni, në fakt, nuk është unik në rritjen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe/ose vdekshmërisë. E gjithë kategoria e barnave anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs) duket se e ka këtë anë të errët të nën-njohur; Sëmundjet kardiovaskulare dhe vdekshmëria kardiake janë më të lartat në listën e mbi 100 efekteve të padëshiruara shëndetësore të lidhura me përdorimin e tyre. Shih gjithashtu analizën tonë të anës së errët të njohur rrallë të aspirinës: Dëshmia kundër aspirinës dhe për alternativat natyrore.

Pra, çfarë bën dikush? Dhimbja është dhimbje. Pavarësisht nëse ju ndodh juve, ose e dëshmoni atë në një tjetër (gjë që mund të jetë më keq), gjetja e lehtësimit është një përparësi kryesore.

Hulumtimi mbi Alternativat Natyrore të Ibuprofenit

Këtu janë disa kërkime të bazuara në prova mbi alternativat e ibuprofenit, me burim nga Biblioteka Kombëtare e Mjekësisë :

 1. Xhenxhefili – Një studim i vitit 2009 zbuloi se kapsulat e xhenxhefilit (250 mg, katër herë në ditë) ishin po aq efektive sa ilaçet mefenamik dhe ibuprofen për lehtësimin e dhimbjeve te gratë që lidhen me ciklin e tyre menstrual ( dismenorrea primare ). [7]
 2. Arnica aktuale – Një studim njerëzor i vitit 2007 zbuloi se trajtimi lokal me arnika ishte po aq efektiv sa ibuprofeni për osteoartritin e duarve, por me incidencë më të ulët të efekteve anësore. [8]
 3. Kombinimi: Astaxanthin , Ginkgo biloba dhe Vitamina C – Një studim i vitit 2011 mbi kafshët zbuloi se ky kombinim është i barabartë ose më i mirë se ibuprofen për reduktimin e inflamacionit respirator të lidhur me astmën. [9]
 4. Kafka kineze (baicalin) – Një studim i kafshëve të vitit 2003 zbuloi se një përbërës në kafkën kineze të njohur si baicalin ishte i barabartë me ibuprofenin në reduktimin e dhimbjes. [10]
 5. Acidet yndyrore omega-3 : Një studim njerëzor i vitit 2006 zbuloi se acidet yndyrore omega-3 (midis 1200-2400 mg në ditë) ishin po aq efektivë sa ibuprofeni në reduktimin e dhimbjes së artritit, por me përfitimin e shtuar për të pasur më pak efekte anësore. [11]
 6. Panax ginseng – Një studim i kafshëve të vitit 2008 zbuloi se panax ginseng kishte aktivitet analgjezik dhe anti-inflamator të ngjashëm me ibuprofenin, gjë që tregon vetitë e tij të mundshme kundër artritit reumatoid. [12]
 7. St. John’s Wort – Një studim i kafshëve të vitit 2004 zbuloi se kantarioni ishte dy herë më efektiv se ibuprofeni sesa një qetësues kundër dhimbjeve. [13]
 8. Anthocyanin nga Sweet Cherries & Raspberries – Një studim i qelizave studimore të vitit 2001 zbuloi se anthocyaninet e nxjerra nga mjedrat dhe qershitë e ëmbla ishin po aq efektive sa ibuprofeni dhe naprokseni në shtypjen e enzimës së lidhur me inflamacionin e njohur si ciklooksigjenaza-1 dhe 2. [14]
 9. Borziloku i Shenjtë – Një studim i vitit 2000 zbuloi se borziloku i shenjtë përmban përbërës me aktivitet anti-inflamator të krahasueshëm me ibuprofenin, naproksenin dhe aspirinën. [15]
 10. Vaji i ullirit (oleokantali) – një përbërës i gjetur brenda vajit të ullirit i njohur si oleokantali është treguar se ka veti anti-inflamatore të ngjashme me ibuprofenin. [16]

Ka, sigurisht, qindra substanca shtesë që janë studiuar për efektet e tyre qetësuese dhe/ose anti-inflamatore , dhe ka edhe qasje aromaterapeutike që nuk kërkojnë fare gëlltitje të asgjëje, por ekziston gjithashtu një rrezik. këtu. Kur mendojmë të marrim një ilaç alternativ kundër ibuprofenit, ne jemi ende duke menduar brenda modelit mjekësor paliativ, alopatik: shtypim simptomat dhe vazhdojmë punën tonë. Do të na duhej të shikonim më thellë se çfarë po na shkakton dhimbjen. Dhe kur është e mundur, hiqni shkakun(at). Dhe kjo shpesh kërkon një zhvendosje dramatike të dietës nga ushqimet pro-inflamatore, shumë prej të cilave shumica e perëndimorëve ende i konsiderojnë absolutisht të këndshme, p.sh. gruri , bulmeti,zarzavate dhe madje edhe drithëra pa grurë , etj.

Burimi

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.