Java e 42 e Shtatzanise

0
103
Foshnja në java e 42 e shtatzanise
Java e 42 e shtatzanise - Madhësia e foshnjës

Mirë se vini në një shtatzëni “të zgjatur “, Po pra java e 42 e shtatzanise do te thote shtatzani e zgjatur. Nëse jeni duke e lexuar këtë, ju jeni një nga shtatëzënat e rralla që arrijnë në javën e 42 të shtatzënisë. Mos lejoni që gjithë këta njerëz t’ju pyesin se ku është fëmija dhe pse nuk keni bërë lindje të nxitur t’ju bëjë të ndiheni si në faj. Çdo shtatëzënë dhe fëmijë është i ndryshëm dhe data juaj e duhur është vetëm një vlerësim-ndonjëherë data e duhur është llogaritur keq gjithashtu!

Pra, nuk ka absolutisht asgjë të keqe të keni arritur javën e 42 të shtatzënisë. Dhe ndërkohë që mund të ndiheni sikur jeni duke çmendur paksa nga ankthi, mos harroni: 98 për qind e foshnjave lindin deri në fund të javës së 42. Pra, ju do ta takoni fëmijën vërtetë së shpejti – ju premtojmë!

JAVA E 42 E SHTATZANISE CILI MUAJ – SA MUAJ JANË 42 JAVË?

42 javë shtatzënë është nëntë muaj dhe dy javë. Po, ndodh!

JAVA E 42 E SHTATZANISE – MADHËSIA E FOSHNJËS?

Foshnja në java e 42 e shtatzanise
Java e 42 e shtatzanise – Madhësia e foshnjës

Në javën e 42 të shtatzënisë, foshnja është sa madhësia e një shalqini, një shalqi më i madhe se javën e kaluar. Mesatarja e fetusit 42 javësh është 51.5cm (20.3 inç) dhe peshon 3.67kg (8.1 paund). Po, foshnja është ende në rritje! Por mos u shqetësoni, ai ose ajo nuk ka gjasa të jetë shumë i madhe për të lindur nga vagjina.

JAVA E 42 E SHTATZANISE SIMPTOMAT

Java e 42 e shtatzanise ka pothuajse të njëjtat simptoma që keni përjetuar gjatë javëve të kaluara, dhimbje gjumi, shpine, presion pelvik, hemorroide, urinim i shpeshtë, kontraktime – vetëm ndoshta më intensive.

Ju mund të stresoheni në javën e 42 të shtatzënisë. Askush nuk tha se shtatzënia pas javës së 40 ishte e lehtë! Mundohuni të jeni e duruar gjersa lini fëmijën të vendosë kur të dal në këtë botë.

Dijeni që në javën e 42 të shtatzënisë, rreziqet janë më të larta për ndërlikime të tilla si problemet e placentës, lëngu i ulët amniotik dhe kordoni kërthizor i dobët. Dhe foshnja ka një rrezik pak më të lartë për shkak se duhet të futet në inkubator (NICU). Vazhdoni të bëni numërimin e goditjeve dhe vini më dije OB-së tuaj nëse vini re ndonjë ndryshim në frekuencën e goditjeve. Gjithashtu tregojini menjëherë mjekut tuaj nëse keni ndonjë simptomë shqetësuese në javën e 42 të shtatzënisë, siç është rrjedhja e çuditshme, gjakderdhja ose dhimbja e barkut.

SHENJAT E LINDJES SË JAVËS SË 42 TË SHTATZËNISË

Shenjat e lindjes së javës së 42 të shtatzënisë – ato që prisnit! – mund të fillojnë. Shikoni për:

  • Plug mukoze dhe / ose shfaqje gjaku. Shkarkimi i mukozës së trashë – ndonjëherë i ngjyrosur me gjak – është një shenjë se qafa e mitrës po bëhet gati për të lindur. Është shpesh një shenjë lindjeje që do të fillojë së shpejti. Edhe pse sa shpejt, ne nuk mund ta parashikojmë!
  • Plasja e ujit. Nëse jeni duke rrjedhur lëng amniotik ose nëse plasin ujërat me një gropë të madhe, thirrni mjekun tuaj. Lindja ndoshta do të fillojë brenda disa orësh.
  • Kontraktime të rregullta. Aleluja! Kjo shenjë që ju jeni në lindje është ajo që ndoshta keni pritur më së shumti. Këto janë më intensive se çdo kontraktim Braxton Hicks që mund të keni pasur, dhe më e rëndësishmja, ato nuk janë larg nga njëra tjetra. Kontraktimet e vërteta të lindjes ndodhin pa pushim, në intervale më të shkurtra dhe me intensitet më të lartë (ouch!), Dhe nuk largohen deri sa të lindë foshnja. (Yay!)

NXITJA E LINDJES NË JAVA E 42 E SHTATZANISE

Vrisni mendjen se si të nxisni lindjen në javën e 42 të shtatzënisë? Ju ndoshta keni provuar metodat natyrore siç janë ecja, seksi dhe akupunktura. Por mos provoni të pini vaj djegës (ndoshta vetëm do të sëmureni), duke marrë shtesa bimore (ato mund të jenë të rrezikshme për ju dhe foshnjën), ose duke stimuluar gjinjtë tuaj (kontraktimet që mund të rezultojnë të jenë shumë të forta dhe të rrezikshme për foshnjën).

Për shkak se në java e 42 e shtatzanise rritet rreziku, mjeku juaj mund të rekomandojë një induksion mjekësor të lindjes nëse testet tregojnë se nuk është e sigurt që foshnja të qëndrojë në mitër shumë më gjatë. Mënyrat e mjekut tuaj për të nxitur lindjen janë:

  • Heqja e membranave. Në java e 42 e shtatzanise, kjo teknikë mund të jetë gjëja që e vendos trupin tuaj në pozitë. Mjeku juaj përdor një gisht për të rrëshqitur rreth qafës amniotike. Hormonet e lëshuara shpesh shkaktojnë kontraktime brenda 48 orëve.
  • Plasja e ujërave. Duke përdorur një instrument që duket si goditje plastike, mjeku juaj shpërthen qesen amniotike. Kjo mund të shkaktojë kontraktime në vetëm disa orë.
  • Pjekjen e qafës së mitrës tuaj. Një medikament i quajtur prostaglandin futet nëpërmjet vaginës brenda natës në mënyrë që të zgjas qafën e mitrës.
  • Stimulimi i kontraktimeve. Ju do të lidhni një intravenoz (IV) me një version sintetik të oksitocinës së hormoneve. Ky medikament mund të fillojë kontraktimet.

EKOGRAFIA NGA JAVA E 42 E SHTATZANISE

Ekografia e javes se 42 te Shtatzanise
Java e 42 e Shtatzanise – Ekografia

Për shkak se fëmija juaj 42-javësh me shumë mundësi e ka ndarë lëngun vernixi caseosa (që mbulon lëkurën e tij apo të saj), lëkura ndoshta po bëhet pak e thatë në këtë pikë.

Për shkak të rreziqeve që sjell java e 42 e shtatzanise, mjeku juaj do të dojë të monitorojë foshnjën nga afër. Një ekografi e java e 42 e shtatzanise, një test jo-stresues dhe një test stresi shtrëngimi do të kryhet për t’u siguruar që foshnja ende lëviz mirë, ka mjaftueshëm lëng amniotik, po merr frymë mirë dhe ka një normë rrahje të shëndetshme të zemrës.

Jeni e sigurt se për sa kohë që fëmija është duke u shikuar me një sy shqiponje, ai ose ajo po ecën mirë. Dhe ai ose ajo mund të jetë rehat brenda mitrës suaj, por nuk mund të qëndrojë aty përgjithmonë!

LISTA E KONTROLLIT TË SHTATZËNISË NË JAVËN E 42 TË SHTATZËNISË

Kujtues për java e 42 e shtatzanise:

Bëni më shumë shëtitje të gjata
Diskutoni rreth rreziqeve të javës së 42 të shtatzënisë me mjekun tuaj
Bëni seks (nëse mund ta aktivizoni atë!)
Mundohuni të relaksoheni!

ÇFARË TA PYESËSH MJEKUN TUAJ?

Nëse jeni duke përjetuar një lindje të zgjatur, kjo mund t’ju shkaktojë njëfarë shqetësimi. Problemi me shtatzëninë pas kohës së lindjes është se ajo vjen me disa rreziqe dhe komplikime.

Kur jeni 42 javë shtatzënë, simptomat janë më të rënda dhe mund të përjetoni shumë më tepër siklet. Kjo është arsyeja pse është e këshillueshme që t’i bëni ofruesit tuaj të kujdesit shëndetësor të gjitha pyetjet mbi lindjen që ju shqetësojnë.

Është gjithashtu e rëndësishme që të diskutoni me mjekun se si të menaxhoni ankthin pas lindjes dhe si të shmangni depresionin pas lindjes pasi fëmija juaj të lindë.

Disa gra pas lindjes përjetojnë depresion ose ankth pas lindjes i cili mund të ndikojë në shëndetin e foshnjës si dhe atë të nënës.

Nëse keni ndonjë shqetësim në lidhje me nxitjen e lindjes, bisedoni me mjekun tuaj. Sigurohuni që para se të nxiteni, mjeku juaj ka shpjeguar rreziqet që vijnë me induksionin e lindjes.

Së fundmi, qëndroni pozitivë. Mbajtja e një qëndrimi pozitiv mund të ndihmojë shumë në përballimin e lindjes dhe lindjes së fëmijës tuaj.

Kthehu te faqja Shtatzania Jave pas Jave.

Burimi

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.