Java e 8 e Shtatzanise

0
714
Java e 8

Java e 8 – Në javën e tetë të shtatzënisë, ju po përfundoni muajin e dytë të shtatzënisë. Edhe pse ende nuk duket, të qenit shtatzënë ndoshta më në fund po fillon të duket e vërtetë për ju; si shumica e grave, ju mund të keni takimin tuaj të parë të paralindjes rreth kësaj kohe. Në këtë vizitë mund të kryhet një ekografi për të përcaktuar se sa kohë ju duhet. Mund të dëgjoni dhe shikoni rrahjet e zemrës së foshnjës. Sa fantastike është kjo?

Java e 8 – Madhësia e Foshnjës në Javën e Tetë?

Gjatë java e 8 të shtatzënisë, foshnja është aq e madhe sa një fasule dhe peshon rreth 11 gram dhe me gjatësi rreth 1.6cm. Foshnja rritet rreth një milimetër çdo ditë.

java e 8

Sa Muaj Janë 8 Javë Shtatzënë?

Në java e 8 ju jeni pothuajse 2 muaj shtatzënë.

Java e 8 – SIMPTOMAT E JAVËS SË TETE TË SHTATËZËNISË

Vret mendjen se çfarë kutërbon? Me shumë mundësi ÇDO GJË dhe GJITHÇKA. Hormonet tuaja janë duke bërë disa gjëra të egra në javën e tetë, duke ju dhënë një ndjesi mbinjerëzore të nuhaturit dhe duke e bërë stomakun tuaj të zhurmojë e turbullojë. Në tetë javë shtatzënë, ekzistojnë një sërë simptomash të shtatzënisë që mund të përjetoni (mos filloni me ato ëndrra të çuditshme të shtatzënisë!) Duke përfshirë:

 • Gjinj të ndjeshëm. Gjinjtë tuaj mund të ndihen më të mëdha, më të rënda, dhe ta pranojmë, të lënduar. Kjo për shkak se lobulat prodhuese të qumështit në gjinjtë tuaj po fillojnë të zgjerohen. Kjo është e gjitha për një arsye të mirë: ato po përgatiten për ushqyerjen me gji.
 • Lodhje. Lufta e vërtetë është të përgjumurit në java e 8 të shtatzanise. Pse? Gjersa hormonet tuaja luhaten, trupi juaj prodhon më shumë gjak për foshnjën, dhe presioni juaj i gjakut dhe nivelet e sheqerit në gjak janë më të ulëta se ato që ishin para shtatzënisë. Zgjidhja më e mirë? Bëni më shumë gjumë. E dimë se kjo duket më e lehtë se sa është në të vërtetë, por e bën atë prioritetin numër një për të shkuar në shtrat herët ose të bësh një sy gjumë, ose katër në fundjava.
 • Të vjella. E vjella mund të jetë me të vërtetë e fortë në javën 8, përsëri lidhur me ato hormonet e shtatzënisë. Qëndroni e hidratuar dhe ushqehuni me ushqime të shëndetshme gjatë gjithë ditës. Nëse jeni duke përjetuar vjellje të rënda në javën e 8 të shtatzënisë, mund të jetë e vështirë për ta mbajtur ushqimin poshtë, hiq dorë nga të ngrënët mirë, kështu që gjetja e opsioneve që mund të përballoj stomaku është në fakt çelësi. Disa shtatzëna betohen në xhenxhefil, Vitamina B-6, dhe masazh akupresure të dorës për të ndihmuar me sëmundjen e mëngjesit – të gjitha ia vlen ti përdorësh njëherë.
 • Ndjenjë e thellë nuhatjeje. Së bashku me të vjellat vjen një tjetër simptomë interesante: një ndjenjë e çuditshme nuhatjeje. Kapja e një ere të qelbur – ndoshta diçka që ishte krejtësisht e parrezikshme, ose që nuk ju shqetësonte më parë – mund të shkaktojë të përziera, prandaj është më mirë të përpiqeni të shmangni erërat ndaj të cilave jeni bërë e ndjeshme.
 • Ngërçe Barku. Në javën e 8 të shtatzënisë, ngërçet e barkut janë normale. Kjo për shkak se ligamentet në barkun tuaj po tendosen, ndërkohë që mitra juaj zgjerohet. Nëse dhimbja e barkut është e rëndë, ose ju jeni e shqetësuar në çfarëdolloj mënyre, vini në dijeni mjekun tuaj.
 • Kapsllëku. Nëse ke probleme me jashtëqitjen e trashë, nuk je vetëm. Kapsllëku gjatë shtatzënisë ndodh në rreth 50 për qind prej nesh. Për ta përballuar, pini shumë ujë, hani fruta dhe perime të pasura me fibra, dhe ecni shumë (lëvizni). Nëse ende nuk mundeni, bisedoni me mjekun tuaj për mënyra të tjera shërimi.
 • Ëndrrat të çuditshme. Nëse keni ëndrra të gjalla dhe të çuditshme, e di çka, ato janë plotësisht normale gjatë shtatzënisë. Nuk është e qartë se çfarë i shkakton këto ëndrra – kjo mund të jetë pjesërisht për shkak të mendimeve dhe anktheve të reja. Ju keni pasur shumë në mendje këtyre ditëve!
 • Njolla Gjaku. Mund të jetë alarmante të vëreni njolla gjaku në javën e 8 të shtatzënisë, sepse, po, gjaku mund të jetë një shenjë e abortit. Por ka disa shkaqe të tjera të gjakderdhjes në tremujorin e parë, duke përfshirë seksin (meqë qafa e mitrës mund të jetë më e ndjeshme këto ditë). Vini në dije mjekun tuaj, kështu që ai / ajo mund të përjashtojë çdo problem.

Java e 8 dhe me binjak?! Nëse jeni shtatzënë 8 javëshe me binjakë, ju mund të ndjeheni ekstra e lodhur dhe të keni përzierje më shumë se zakonisht, pasi ka gjasa që të keni një nivel më të lartë të atyre hormoneve të shtatzënisë – të nevojshme për të krijuar dy foshnje.

Mos harroni: nëse ndjeni të përziera, ekstra e uritur ose ekstra e lodhur, kjo është e gjitha sepse rritja e foshnjës është e lodhshme – dhe për shkak se trupi juaj ende po përshtatet me gjithë ato ndryshime hormonale. Mundohuni të kujtoni veten, do t’ia vlejë. (Sidomos sapo të arrini në tremujorin e dytë, kur shumica e nënave do të rinormalizohen dhe do të ndihen më energjike.)

Gjithashtu, e di se asnjë simptomë shtatzënie të javës së 8 nuk është krejtësisht normale. Prandaj, mos u shqetësoni nëse nuk ndjeheni shumë ndryshe. Ju Premtojmë-së shpejti do të ndjeheni!

JAVA E 8 – BARKU NË JAVËN E TETË TË SHTATZËNISË

Vrisni mendjen nëse barku juaj është në madhësinë e duhur në këtë fazë? Në javën e 8 të shtatzënisë, të dukesh pak është normale, por edhe të mos dukesh është gjithashtu normale! Kjo për shkak se çdo nënë dhe fëmijë janë të ndryshëm. Dini që brenda barkut tuaj 8 javësh shtatzënë, mitra juaj po zgjerohet, por kërkon më shumë kohë për disa për tu dukur nga jashtë.

Nëse, për shembull, jeni shtatzëne 8 javë me binjakë, mund të jetë më e lehtë të duket se jeni shtatzënë se sa pritet të dukej një nënë me një fëmijë në këtë javë.

Duke filluar në tremujorin e dytë, OB juaj ka mundësi të fillojë matjen e barkut tuaj shtatzënë, por për momentin, madhësia me të vërtetë nuk ka rëndësi. Fitimi i shëndetshëm i peshës në tremujorin e parë është rreth një deri dy paund çdo javë (0.5 deri 1kg), kështu që në javën e 8 të shtatzënisë, mund të keni fituar më shumë se 4 deri 6 paund (800gram deri ne 2.72kg) . Nëse keni pasur të bëni me të vjella, mund të keni shtuar pothuajse asgjë- dhe kjo është në rregull. Vini në dije mjekun tuaj nëse keni ndonjë shqetësim në lidhje me shtimin e peshës ose madhësinë e barkut.

JAVA E 8 – EKOGRAFIA NË JAVËN E TETË TË SHTATZËNISË

Ju mund të keni kontrollin tuaj të parë të paralindjes gjatë kësaj kohe (pra, një takim i javës së 8 të shtatzënisë) dhe nëse e bëni, mund të merrni një pamje të fetusit tuaj 8-javor në ekografi. Ju ndoshta befasoheni të shikoni krahët dhe këmbët e fëmijës të lëvizin rrotull si i çmendur aty brenda. Kjo vërtet ndodhë por ju nuk mund ta ndjeni akoma!

Në java e 8 të shtatzënisë, gishtat dhe këmbët e foshnjës janë tani vetëm pak me gjemba dhe bishti i tij/saj (po, ka pasur një) është zhdukur. Fakt Interesant: nervat shijues të fëmijës janë duke u formuar tani, duke u përgatitur për ushqimet e tij ose të saj të parë.

Në kontrollin tuaj të parë të paralindjes në java e 8, ka gjasa të merret gjaku në mënyrë që mjeku juaj të mund të kryejë testet. Mjeku juaj do të dojë të dijë llojin tuaj të gjakut dhe nëse është Rh pozitiv ose negativ (sepse nëse jeni negativ dhe foshnja është pozitive, do t’ju duhen mjekime për të parandaluar komplikimet). Nivelet e hormoneve dhe nivelet e qelizave të kuqe dhe të bardha gjithashtu do të kontrollohen për të qenë të sigurt se janë normale. Gjaku juaj do të kontrollohet gjithashtu për Hepatitis B, Sëmundje që Transmetohen Seksualisht, HIV, dhe imunitete të tjera.

Ju gjithashtu do të kryeni një pap test për tu kontrolluar për infeksione dhe anomali. Dhe bëhuni gati të urinoni në një filxhan, sepse në këtë takim – dhe me gjasë në çdo takim të radhës – do t’ju duhet të jepni mostër të urinës, kështu që nivelet e glukozës dhe proteinës tuaj të mund të monitorohen për të përjashtuar diabetin dhe preeklampësinë. Mirë se vini në normalitetin tuaj të ri!

JAVA E 8 – LISTA E DETYRAVE NË JAVËN E TETË TË SHTATZËNISË

 • Cakto terminin e vizitën tuaj të paralindjes të javës së 12
 • Vendosni nëse do të kryeni një test CVS
 • Mendoni për mënyra argëtuese dhe interesante për të ndarë lajmet tuaja

Vazhdo lexo Java e 9 e Shtatzanise ose kthehu tek Faqja Shtatzania Jave pas Jave.

Burimi

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.