Lëngu i Shegës Nr. 1 për Zhbllokimin e Arterieve

0
53
LENGU I SHEGES

Lengu i Sheges – A e dini se diçka e thjeshtë si pirja e lëngut të shegës mund t’ju ndihmojë të mbroni nga sëmundjet e zemrës – shkaku numër 1 i vdekjeve në vendet e zhvilluara?

Në postinmin e sotëm, ne hedhim një vështrim nga afër të PESË vetive kardiombrojtëse të shegës që punojnë së bashku për të ulur kolesterolin, për të ulur presionin e gjakut dhe madje për të parandaluar aterosklerozën.

Dhe e para në listë ka të bëjë me një përbërje unike të gjetur në shegë që është përgjegjëse për shumicën e përfitimeve të saj shëndetësore.

lengu i sheges
Lëngu i Shegës

Numri 5. Lëngu i shegës redukton stresin oksidativ.

Kur bëhet fjalë për sëmundjet kardiovaskulare, reduktimi i dëmtimit të shkaktuar në enët e gjakut nga stresi oksidativ dhe inflamacioni është jetik.

Lengu i sheges, pra shegët përmbajnë një përbërje unike të njohur si punicalagins, e cila është gjetur të jetë kardioprotektive falë efekteve të saj të fuqishme antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Jo vetëm që është antioksidanti më i bollshëm në shegë, por është gjithashtu përgjegjës për më shumë se gjysmën e aktivitetit antioksidues te lëngu i shegës.

Në një studim, studiuesit krahasuan lëngun e shegës me antioksidantë të tjerë të fuqishëm si lëngu i rrushit, lëngu i boronicës së kuqe, çaji jeshil, vitamina C dhe vitamina.

Rezultatet treguan se lëngu i shegës ia kalonte të gjitha burimeve të tjera në reduktimin e efekteve të dëmshme të radikalëve të lirë në membranat qelizore.

Numri 4. Lëngu i shegës nxit aktivitetin e oksidit nitrik.

Oksidi nitrik është një molekulë që trupi juaj prodhon natyrshëm.

Funksioni i tij kryesor është vazodilimi që do të thotë se ndihmon enët e gjakut të relaksohen, duke e bërë më të lehtë rrjedhjen e gjakut.

Nivelet e pamjaftueshme të oksidit nitrik janë gjetur të jenë të lidhura me sëmundjet e zemrës, diabetin dhe mosfunksionimin erektil.

Oksidi nitrik ndihmon në parandalimin e oksidimit të LDL dhe akumulimin e pllakave brenda rreshtimit të qelizave endoteliale, gjë që shpesh çon në bllokimin e arterieve.

Të kombinuara, këto efekte ndihmojnë në ngadalësimin e përparimit të aterosklerozës.

Shumë studime kanë zbuluar se konsumimi i lëngut të shegës mund të ndihmojë në rritjen e veprimeve biologjike të oksidit nitrik, duke e mbrojtur atë nga dëmtimi oksidativ.

Në një studim, studiuesit zbuluan se lëngu i shegës dhe ekstrakti i frutave të shegës ishin në gjendje të rrisnin nivelet e prodhimit të oksidit nitrik.

Numri 3. Lëngu i shegës parandalon oksidimin e LDL.

Oksidimi i LDL-së është një nga shkaqet e mirëdokumentuara të sëmundjeve të zemrës.

Kjo për shkak se LDL e oksiduar promovon aterosklerozën përmes përgjigjeve inflamatore dhe imunologjike që çojnë në formimin e pllakave në arterie.

Oksidimi i LDL-së gjithashtu redukton prodhimin e oksidit nitrik në enët e gjakut, i cili redukton rrjedhjen e gjakut në të gjithë trupin.

Në një studim, studiuesit trajtuan qelizat e arteries koronare të njeriut me lëng shege dhe gjetën një rritje të fortë të niveleve të prodhimit të oksidit nitrik, i cili është i dobishëm në parandalimin e sulmeve në zemër.

Numri 2. Lëngu i shegës ul presionin e gjakut.

Shega përmban lëndë ushqyese kryesore që mund të ndihmojnë në parandalimin e presionit të lartë të gjakut dhe aterosklerozës.

Një studim i vjetër i vitit 2012 zbuloi se konsumimi i 1 filxhan lëngu i shegës në ditë për 28 ditë ndihmoi në uljen e presionit të lartë të gjakut në afat të shkurtër.

Një tjetër përmbledhje e vitit 2017 e tetë provave njerëzore gjeti prova se pirja e lëngut të shegës uli vazhdimisht presionin e gjakut.

Studiuesit besojnë se shega ndihmon në uljen e presionit të gjakut duke ulur nivelet e enzimës konvertuese të angiotenzinës (ACE) në trup.

Kjo për shkak se enzimat konvertuese të angiotenzinës rrisin presionin e gjakut duke prodhuar hormonin angiotensin II, i cili ngushton enët e gjakut.

Numri 1. Lëngu i shegës mund të ndihmojë në kthimin e aterosklerozës.

Në një studim të vitit 2004 të botuar në revistën Clinical Nutrition, studiuesit administruan lëng shege për pacientët gjatë një viti.

Ky akumulim i kundërt i pllakave në arteriet karotide të pacientëve me stenozë të rëndë të arteries karotide, e cila përkufizohet si bllokim 70-90% në arteriet karotide të brendshme.

Arteriet karotide në qafë janë përgjegjëse për më shumë se 80% të rrjedhjes së gjakut në tru, dhe ngushtimi i këtyre enëve kryesore është një faktor rreziku kryesor për goditje në tru.

Në mesin e pacientëve që u jepej lëng shege çdo ditë, lezionet aterosklerotike në arterien e zakonshme karotide u zvogëluan me 35% në madhësi.

Pacientët që pinin lëng shege çdo ditë panë gjithashtu një rritje totale të aktivitetit antioksidues me 130% krahasuar me vlerat e para trajtimit.

Një tjetër studim nga Instituti i Kërkimeve të Mjekësisë Parandaluese me bazë në Kaliforni, shqyrtoi efektet e lëngut të shegës te pacientët që vuajnë nga ishemia kardiake ose rrjedhje e pamjaftueshme e gjakut në muskulin e zemrës.

Një total prej dyzet e pesë pacientëve u caktuan rastësisht për të konsumuar 8 ons nga lëngu i shegës ose një pije placebo çdo ditë.

Në fund të studimit tre mujor, shkencëtarët zbuluan se pacientët që pinin lëngun e shegës çdo ditë treguan përmirësime të konsiderueshme në rrjedhjen e gjakut në muskulin e zemrës në krahasim me grupin e placebo.

Më pas, Si të hani shegë pa bërë rrëmujë.

Heqja e kërpudhave të ngrënshme nga një shegë mund të jetë një detyrë e çrregullt, por në fakt është e lehtë kur dini si ta bëni atë.

Gjithçka që duhet të bëni është ta prisni përgjysmë rreth diametrit dhe më pas të goditni pjesën e pasme të frutave me një shpatull të madhe ose lugë shërbimi. Arilët e ngrënshëm duhet të bien vetë.

Kur zgjidhni shegët, shikoni për një frut të pjekur, me ngjyrë të thellë, me një lëkurë të jashtme të kuqe në kafe të kuqe që është e rëndë për madhësinë e saj.

Për ata që jetojnë në vende të tjera, ju gjithashtu mund të blini vetëm shishe shege të ngrira pasi ato ruhen mirë në frigorifer.

Si gjithmonë, ky post është edukative dhe nuk përbën këshilla mjekësore. Ne nuk jemi mjekë.

Nëse ju ka pëlqyer ky post, bëni Pëlqeje dhe Shpërndaje dhe klikoni në ikonën e ziles, që të mos humbisni kurrë post tjetër!

Dhe tani tek ju! A po merrni rregullisht shegë apo lëng shege? Çfarë përfitimesh keni përjetuar?

Lini komentin tuaj më poshtë. Do të donim të dëgjonim nga ju!

https://www.cdc.gov/heartdisease/facts.htm
https://www.clinicalnutritionjournal.com/article/S0261-5614(03)00213-9/fulltext
https://www.drfuhrman.com/blog/56/9-pomegranate-health-benefits-that-offer-powerful-disease-protection
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15947695/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24575134/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17553710/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16626982/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27748197/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22648092/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27888156/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12224378/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16413211/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16169367/

Burimi

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.