Lija e Ujit (Varicella) – Cka Eshte dhe si Trajtohet?

0
104
Lija e Ujit

Lija e Ujit, një infeksion viral shumë ngjitës, kur godet, ajo ndjeshëm prishë jetën normale. Sidomos kur godet te rinjt e të rejat e pamartuara!

Ju mund të keni shqetësime si një prind i një fëmije të cilin ka godit lija e ujit nëse ai apo ajo mund ta transmetojë atë apo jo.

Flluskat që shfaqen papritur në të gjithë trupin, jo vetëm që janë të shëmtuara, por ato kruhen me një intensitet që mund të jetë i padurueshëm. Ilaçet më të mira shtëpiake për linë e ujit.

Ndjehet sikur çdo lëvizje që bëni vetëm sa e përkeqëson kruajtjen dhe parehatinë.

Edhe pushimi bëhet një sfidë, pasi kontakti i thjeshtë midis lëkurës dhe veshjeve ose shtratit tuaj mund të shkaktojë acarim të mëtejshëm.

Nëse keni një fëmijë që është prekur nga lija e ujit, ndoshta pyesni: “A mund të shkoj në punë nëse fëmija më është prekur nga lija e ujit?”

Për këshilla të mëtejshme, shikoni këtë këshillë për prindërit me fëmijë që vuajnë nga lija e ujit .

Një rreshtim argjendi ekziston mes kësaj sprove të frikshme. Bota e ilaçeve shtëpiake ofron një mori zgjidhjesh që mund të lehtësojnë kruajtjen, të qetësojnë inflamacionin dhe të ndihmojnë në procesin e rimëkëmbjes.

Ky artikull shqyrton 20 nga ilaçet më të mira shtëpiake per lija e ujit, duke përcaktuar një rrugë të qartë dhe praktike drejt lehtësimit.

Ne gjithashtu e kuptojmë se është i vështirë menaxhimi i niveleve të stresit gjatë rastit të lisë së ujit të një fëmije, kështu që këtu është një burim për t’ju ndihmuar me këtë.

Çfarë është Lija e ujit?

Lija e ujit, e shkaktuar nga virusi varicella-zoster, është një sëmundje shumë infektive që transmetohet përmes kollitjes ose teshtitjes.

Pas një periudhe inkubacioni prej 10-21 ditësh, shfaqen simptoma si kruajtje, skuqje të kuqe (duke filluar në gjoks, shpinë dhe fytyrë përpara se të përhapet), ethe dhe lodhje.

Skuqja shndërrohet në njolla të mbushura me lëngje që shpërthejnë dhe mbivendosen.

Është veçanërisht e rëndë për foshnjat , adoleshentët, të rriturit, gratë shtatzëna dhe ata me sistem imunitar të komprometuar.

Lija e Ujit – Parandalimi më efektiv është vaksina kundër lisë së ujit.

Pse duhet të merrni parasysh ilaçet shtëpiake?

Epo, Lija e ujit nuk ka një kurë, por ka një shtresë të argjendtë – mund ta bëni sprovën më të durueshme me zgjidhjet përmirësuese në shtëpi.

Për më tepër, këto trajtime shtëpiake nuk rriten vetëm në pemë – oh prit, disa në fakt rriten!

Mjetet juridike natyrale mund të lehtësojnë simptoma të caktuara pa ju ekspozuar ndaj kimikateve të ashpra që gjenden në ilaçe.

Mjete qetësuese të lëkurës

Locion kalamine dhe banja me bollgur

Le të fillojmë me locion kalamine, i cili është si një fllad i freskët në një ditë të nxehtë vere për lëkurën tuaj që vazhdimisht kruhet. Ai përmban oksid zinku, i cili lehtëson acarimin.

Po për një banjë me tërshërë? Merrni pak tërshërë, grijeni në pluhur të imët dhe shtoni në banjën tuaj. Voilà!

Ju keni një përzierje qetësuese që do të qetësojë stuhinë në lëkurën tuaj.

Aloe Vera, Sodë buke dhe Mjaltë

Më pas janë Aloe Vera, soda e bukës dhe mjalti. Aloe Vera – mrekullia e gjelbër që është thjesht magji e pastër për lëkurën tuaj.

Aplikoni xhelin nga bima në puçrra për një hidratues natyral. Pastaj, vije soda e bukës, ose bikarbonat natriumi nëse doni ta quani ndryshe.

Ky është vrasësi juaj që bëhet shpejt. Kombinoje me mjaltë, nektarin e ëmbël të natyrës, dhe do të keni një kombinim vrasës që qetësonë kruajtjen dhe ndjesinë e gudulisjes.

Luftimi i kruajtjes dhe irritimit

Neem dhe vajra esencialë

Kur lija e ujit e bën lëkurën tuaj në fushëbetejë, armatoseni me neem, i njohur gjithashtu si Azadirachta Indica.

Aplikoni vajin e tij ose bëni një pastë nga gjethet. Vetitë antimikrobike të bimës do të bëjnë mrekulli në lëkurën tuaj.

Mos harroni vajrat esencialë si vaji i pemës së çajit (tea-tree oil), vaji i livandës dhe vaji i kamomilit.

Këta luftëtarë aromatikë mund të qetësojnë irritimin e lëkurës dhe të ofrojnë lehtësim nga kruajtjet e vazhdueshme.

Kompresa e ftohtë dhe veshja e dorezave

Sa më shumë që dëshironi ta gërvishtni atë kruarje, ndaloni! Në vend të kësaj, aplikoni një kompresë të ftohtë në zonë. Do të ndihmojë në uljen e inflamacionit.

Dhe nëse tundimi për të gërvishtur është i tepërt, pse të mos vishni një palë doreza?

Mbrojtja e duarve do t’ju parandalojë që të gërvishtni fshikëzat dhe të shkaktoni dhëmbëza.

Suplementet dietike dhe të ushqyerit

Lëngje, çajra bimorë dhe karota

Mos harroni, trupi juaj është në mes të një beteje dhe ka nevojë për përforcime.

Pra, hidratoni! Ujë, kokoshka pa sheqer, apo edhe kërcitje në një karotë – çdo gjë për të mbajtur këto lëngje.

Plus, karotat janë të ngarkuara me beta-karoten, e cila është e mrekullueshme për lëkurën tuaj.

Ndërsa jeni në të, bëja vetes një filxhan çaj bimor. Kamomili, jeshilja ose xhenxhefili – të gjitha janë të shkëlqyera për të forcuar sistemin tuaj imunitar.

Nëse keni fëmijë dhe, pasi simptomat të jenë qetësuar, mund të pyesni veten se kur mund të kthehet fëmija im në shkollë pas lisë së ujit. Ky udhëzues mund t’ju ofrojë udhëzimet e nevojshme.

Forcimi i sistemit imunitar me vitamina

Përveç një trupi të hidratuar mirë, sistemi juaj imunitar mund të bëjë me disa ndihmë.

Përforcuesit natyralë të imunitetit si Vitamina C, Echinacea, Elderberry, Calendula, Hudhra dhe Rrënja e Astragalusit mund të ndihmojnë në përshpejtimin e procesit të rimëkëmbjes.

Ilaçe Shtesë

Në listën e terapive alternative është edhe vaji i jojobës. Është një zbutës i mrekullueshëm, i aftë për të qetësuar inflamacionin e lëkurës dhe për të reduktuar skuqjen e lidhur me linë e ujit.

Vaj Jojoba dhe Locion Antihistamine

Në mënyrë të ngjashme, locionet antihistaminike pa recetë mund të ndihmojnë në zbutjen e kruajtjes ose kruajtjes, të lidhur me infeksionin viral.

Veshje të lirshme dhe lëpiska pa sheqer

Gjatë kësaj periudhe, rehatia është thelbësore. Veshjet e lirshme mund të ndihmojnë në zvogëlimin e acarimit të shkaktuar nga fërkimi i veshjeve me puçrrat.

Edhe pse mund të duket e çuditshme, lëpiskat pa sheqer mund të jenë një burim lehtësimi.

Ato qetësojnë dhimbjen e fytit dhe kontribuojnë në hidratimin tuaj, i cili është thelbësor gjatë procesit të shërimit.

Uthulla e molles

Një bazë e njohur shtëpiake, uthulla e mollës ose acidi acetik, shërben gjithashtu si një ilaç natyral për linë e ujit.

Vetitë e tij antivirale mund të ndihmojnë në luftimin e virusit dhe qetësimin e lëkurës. Hollojeni me ujë dhe lyejeni butësisht mbi flluska për lehtësim.

Banja me kripë Epsom

Ju mund të përgatisni një banjë me kripë Epsom duke shtuar një grusht të kësaj kripe terapeutike në ujin tuaj të banjës.

Vetitë e tij anti-inflamatore mund të ndihmojnë në zbutjen e kruajtjes dhe inflamacionit nga lija e ujit.

Vaj i vitaminës E

Vaji i vitaminës E nxit shërimin e lëkurës. Aplikoni një sasi të vogël direkt mbi flluska për të parandaluar plagët dhe për të përshpejtuar shërimin.

Uthull ngjyrë kafe (Brown Vinegar)

Ashtu si uthulla e mollës, uthulla kafe gjithashtu mund të lehtësojë simptomat e lisë së ujit.

Shtoni gjysmë filxhani në ujin e vakët të banjës dhe zhyteni në të për të lehtësuar kruajtjen.

Çaj me balsam limoni

Pirja e çajit me balsam limoni mund të ndihmojë. Përbërësit antiviralë të balsamit të limonit do të ndihmojnë në luftimin e virusit varicella-zoster.

Marigold dhe Witch Hazel

Një përzierje e bërë nga lulet e kumakit dhe gjethet e lajthisë së shtrigës mund të lehtësojë kruajtjen.

Zhytini ato gjatë natës në ujë, grijini në një pastë dhe aplikojeni në fshikëza.

Lilac Indian

Së fundmi, jargavani indian, ose neem, shfaq veti të shkëlqyera antivirale. Ju mund të bëni një banjë me gjethe neem ose të aplikoni një pastë të bërë nga gjethet në fshikëza për të zvogëluar kruajtjen dhe për të përshpejtuar shërimin.

Këshilla kryesore për ushqimet kyçe për linë e ujit

Lija e ujit, ndonëse një sëmundje e zakonshme e fëmijërisë, mund të sjellë shqetësime të konsiderueshme për shkak të kruajtjes dhe inflamacionit që shkakton.

Megjithëse ilaçet shtëpiake janë efektive në zbutjen e këtyre simptomave, është e rëndësishme të respektohen disa këshilla sigurie për të siguruar një proces të qetë rikuperimi.

Çka Bon e çka z’bon!

Bon

Hidratoni rregullisht dhe mbani një dietë ushqyese

Qëndrimi i hidratuar mirë dhe një dietë e shëndetshme janë elemente thelbësore për një shërim të shpejtë.

Marrja adekuate e lëngjeve parandalon dehidratimin e shkaktuar nga ethet dhe e mban lëkurën të hidratuar, ndërsa një dietë e mbushur me lëndë ushqyese që forcojnë imunitetin mund ta ndihmojë trupin tuaj të luftojë në mënyrë efektive virusin e lisë së ujit.

Përmbajuni ushqimeve të buta nëse plagët e lisë së ujitbëjnë të pakëndshme ngrënien e ushqimeve pikante ose me aromë.

Mbani higjienë të mirë personale

Praktikimi i higjenës së mirë personale është i rëndësishëm jo vetëm për të parandaluar përhapjen e virusit, por edhe për të shmangur infeksionet dytësore.

Lani rregullisht duart, mbani thonjtë të shkurtuar dhe bëni banjë të shpeshta për të mbajtur lëkurën të pastër. Ndërrimi dhe larja e shpeshtë e rrobave dhe e shtratit mund të ndihmojë më tej në ruajtjen e pastërtisë.

Konsultohuni me një profesionist të kujdesit shëndetësor nëse simptomat përkeqësohen

Ndërsa mjetet juridike shtëpiake mund të lehtësojnë ndjeshëm simptomat e lisë së ujit, ato nuk janë një zëvendësim për këshillat mjekësore profesionale.

Nëse simptomat vazhdojnë ose përkeqësohen, ose nëse zhvillohen temperaturë të lartë, dhimbje koke të forta, ndjeshmëri ndaj dritës ose konfuzion, kërkoni menjëherë kujdes mjekësor.

z’Bon

Shmangni kruarjen e flluskave

Kërvishtja e flluskave që kruhet nga lija e ujit mund të sigurojë lehtësim të përkohshëm, por mund të çojë në probleme afatgjata.

Gërvishtja mund të shkaktojë plasjen e flluskave, duke lënë plagë të hapura që janë të ndjeshme ndaj infeksioneve dytësore bakteriale. Për më tepër, kruarja mund të çojë në dhëmbëza të përhershme.

Për t’i rezistuar dëshirës për të gërvishtur, merrni parasysh përdorimin e mjeteve qetësuese si locion kalamine, banja me tërshërë ose kompresa të ftohta.

Mos merrni Ibuprofen

Mund të duket instinktive të kërkosh qetësues të zakonshëm pa recetë, si ibuprofeni, për të lehtësuar shqetësimin e shkaktuar nga lija e ujit. Megjithatë, ibuprofeni mund të çojë në komplikime të rënda tek individët e prekur nga lia e ujit, veçanërisht tek fëmijët.

Në vend të kësaj, nëse kërkohet lehtësim dhimbjeje, merrni parasysh përdorimin e acetaminofenit (paracetamol) dhe gjithmonë konsultohuni me një profesionist të kujdesit shëndetësor përpara se të administroni ndonjë ilaç.

Në përmbledhje

Lija e ujit, me flluskat e saj sinjalizuese dhe kruajtjen e pamëshirshme, mund të jetë një përvojë e frikshme si për fëmijët ashtu edhe për të rriturit. Megjithatë, siç e kemi përshkruar në këtë artikull, ka shumë ilaçe dhe trajtime natyrale që mund të ndihmojnë në qetësimin e simptomave dhe ta bëjnë procesin më të durueshëm.

Nga efektet qetësuese të një banje me tërshërë ose losion kalamine, dhe vetitë antivirale të vajrave esencialë, deri te fuqia e rritjes së imunitetit të disa bimëve dhe vitaminave, këto ilaçe ofrojnë rehati dhe lehtësim.

Edhe pse këto mjete mund të mos shërojnë linë e ujit, ato mund të reduktojnë ndjeshëm shqetësimin dhe të përshpejtojnë procesin e rikuperimit.

Mbani mend, gjerësa përdorni këto ilaçe shtëpiake, shmangni gërvishtjet dhe mbani një higjienë të mirë për të parandaluar çdo ndërlikim të mëtejshëm. Nëse simptomat vazhdojnë ose përkeqësohen, është jetike të vizitoni mjekun.

Me këto 20 ilaçe shtëpiake në dispozicionin tuaj për linë e ujit, menaxhimi i simptomave është tani në dorën tuaj.

Me pak fjalë, lija e ujit mund të jetë një shqetësim, por është i menaxhueshëm. Me pak durim, pak kujdes dhe këto ilaçe efektive shtëpiake, ju mund të lehtësoni simptomat dhe ta bëni udhëtimin më të rehatshëm.

Pyetjet e bëra më shpesh

A mund të marr linë e ujit edhe nëse jam vaksinuar?

Po, por është e rrallë dhe zakonisht më e butë me më pak flluska dhe temperaturë të lehtë ose aspak. Vaksina kundër lisë së ujit është shumë efektive në parandalimin e sëmundjes, por si të gjitha vaksinat, ajo nuk është 100% e pagabueshme.

A mund të jetë lia e ujit e rrezikshme për gratë shtatzëna?

Po, lija e ujit mund të përbëjë rreziqe gjatë shtatzënisë. Nëse një grua shtatzënë sëmuret nga lija e ujit, ekziston një rrezik i vogël i komplikimeve, siç është sindroma kongjenitale e varicelës, e cila mund të shkaktojë anomali te foshnja. Nëse një grua merr linë e ujit një javë para lindjes, i porsalinduri mund të ketë një formë të rëndë të sëmundjes.

Çfarë është herpesi dhe si lidhet me linë e ujit?

Herpes zoster, është një infeksion që mund të ndodhë te këdo që janë prekur nga lija e ujit. Pasi të shëroheni nga lija e ujit, virusi mbetet joaktiv në indet tuaja nervore dhe mund të riaktivizohet më vonë në jetë, duke shkaktuar herpesin. Herpes zoster zakonisht karakterizohet nga një skuqje e dhimbshme që zakonisht shfaqet si një shirit flluskash që mbështillen rreth njërës anë të trupit.

Burimi: riiroo.com

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.