Mjalti Shëron Zbokthin Kronik, Luspat, Kruarjen e Kokës

0
1171

Çuditërisht, diçka aq e thjeshtë sa mjalti i papërpunuar është gjetur për të lehtësuar një gjendje të turpshme të kokës, në të cilën shumica e produkteve dhe ilaçeve për kujdesin e trupit nuk mund të bëjnë as një gërvishtje.

Fuqia e çuditshme e mjaltit për të zgjidhur zbokthin kronik dhe dermatitin seborrheik, ndërkohë që njohuritë e zakonshme në sistemet tradicionale të mjekësisë popullore të shërimit dhe anekdota të panumërta personale, vetëm kohët e fundit është ‘konfirmuar klinikisht’ deri në pikën ku u publikua një studim i rishikuar nga kolegët mbi fenomenin. në European Journal of Medical Journal , mbi një dekadë më parë.

Të titulluar, ” Efektet terapeutike dhe profilaktike të mjaltit të papërpunuar në dermatitin kronik seborrheik dhe zbokthin “, [i] studiuesit hetuan përdorimin e mjaltit të papërpunuar të aplikuar në mënyrë topike te tridhjetë pacientë me dermatit kronik seborrheik të kokës, fytyrës dhe pjesës së përparme të gjoksit. Dermatiti seborrheik është një çrregullim i zakonshëm i lëkurës që prek kryesisht lëkurën e kokës, zakonisht duke shkaktuar kruajtje, luspa, lëkurë të kuqe dhe zbokth kokëfortë, dhe shpesh është rezistent ndaj trajtimit konvencional me bazë kimike dhe një burim i rëndësishëm turpi.

Në studim, njëzet pacientë meshkuj dhe 10 femra, midis moshës 15 dhe 60 vjeç, u paraqitën me luspa, kruajtje dhe rënie flokësh me lezione të përshkruara si “makula të shkallëzuara, papula dhe pllaka të bardha të thata me kore dhe çarje”. Pacientët u udhëzuan të aplikonin mjaltë të papërpunuar të holluar (90% mjaltë të holluar në ujë të ngrohtë) çdo ditë të dytë mbi lezionet me fërkim të butë për 2-3 minuta. Pas 3 orësh, mjalti lahet butësisht me ujë të ngrohtë. Pacientët u monitoruan për ndryshime në kruajtje, shkallë, rënie të flokëve dhe lezione gjatë periudhës së trajtimit, e cila zgjati 4 javë. Rezultatet e studimit ishin të jashtëzakonshme:

“Kruarja u lehtësua dhe shkallëzimi u zhduk brenda një jave. Lezionet e lëkurës u shëruan dhe u zhdukën plotësisht brenda 2 javësh. Përveç kësaj, pacientët treguan përmirësim subjektiv në rënien e flokëve.”

Për më tepër, ata pacientë që panë përmirësim në fazën fillestare të trajtimit u regjistruan në një ‘fazë profilaktike’, me qëllim parandalimin e rikthimit, që zgjat gjashtë muaj. Rezultatet u raportuan si më poshtë:

“Gjysma e pacientëve trajtoheshin me mjaltë topikal një herë në javë dhe gjysma tjetër shërbeu si kontroll. Të gjithë pacientët u përgjigjën dukshëm me aplikimin e mjaltit. Kruajtja u lehtësua dhe shkalla u zhduk brenda një jave. Lezionet e lëkurës u shëruan dhe u zhdukën plotësisht brenda 2 javësh. Përveç kësaj, pacientët treguan përmirësim subjektiv në rënien e flokëve. Asnjë nga pacientët (15 pacientë) të trajtuar me mjaltë një herë në javë për gjashtë muaj nuk tregoi rikthim, ndërsa 12/15 pacientët që nuk kishin trajtim profilaktik me mjaltë përjetuan një rikthim të lezioneve. 2-4 muaj pas ndërprerjes së mjekimit”.

Përfundimi i studimit ishte se, ” mjalti i papërpunuar mund të përmirësojë ndjeshëm dermatitin seborrheik dhe humbjen e flokëve të lidhur dhe të parandalojë rikthimin kur aplikohet çdo javë .”

Pra, si e bën mjalti magjinë e tij? Një shpjegim është se dermatiti kronik seborrheik dhe zbokthi shkaktohen nga rritja e tepërt e patogjenëve natyralë të lëkurës, duke përfshirë kërpudhat e njohura si dermatofite, dhe mjalti është një antibakterial dhe antifungal i shkëlqyer me spektër të gjerë. Ai gjithashtu ka veti të rëndësishme shëruese të plagëve dhe anti-inflamatore, duke e bërë atë ideal për trajtimin e kushteve të lëkurës inflamatore dhe të lidhura me patogjenët. [Lexo më shumë: 5 fakte të mrekullueshme shëruese të mjaltit ]

Nuk duhet të habitemi nga këto rezultate të jashtëzakonshme. Mjalti është konsideruar si një nga dhuratat më të shquara të natyrës për njerëzimin që nga qytetërimi i lashtë indian (vedik). [ii] Në kulturën e lashtë egjiptiane mjalti ishte droga më e njohur e përmendur: 500 herë në 900 ilaçe . [iii] Mund të supozojmë se vlerësimi i njerëzimit për mjaltin si ilaç dhe si ushqim shtrihet shumë më tej, siç tregohet nga pikturat 8000 vjeçare të epokës së gurit. [iv] Aktualisht, baza e të dhënave GreenMedInfo.com përmban kërkime mbi mbi 50 përfitime shëndetësore që lidhen me përdorimin e mjaltit. Shikoni kërkimin këtu: Përfitimet shëndetësore të mjaltit.

Burimi

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.