Prostata e Zmadhuar – top 7 vitaminat për ta zvogëluar në mënyrë natyrale

0
817
prostata e zmadhuar

Sot, ne shikojmë se çfarë ndodh kur ka rritje të tepërt të qelizave në prostatë tek meshkujt dhe vitaminat që ndihmojnë në tkurrjen e një prostate të zmadhuar.

Hiperplazia beninje e prostatës (HBP), ndryshe e njohur si Prostata e Zmadhuar, është një gjendje shëndetësore e karakterizuar nga zmadhimi i prostatës. Mund të quhet edhe hipertrofia beninje e prostatës.

Hiperplazia dhe hipertrofia janë thjesht mënyra fantastike për të përshkruar rritjen e tepërt të qelizave.

Prostata zhvillon nyje beninje që rriten në atë mënyrë që shtrydhin uretrën – tubin që lejon urinën të dalë nga fshikëza – dhe shkaktojnë probleme të fshikëzës. prostata e zmadhuar

Gjëndra e prostatës ndodhet midis pjesës së poshtme të fshikëzës dhe rektumit dhe mbështillet rreth uretrës.

Imagjinoni një prostatë normale me madhësinë e një arre që mund të rritet në madhësinë e një limoni ndërsa shtrëngohet në uretrën, dhe jam i sigurt se mund ta imagjinoni problemin.

Pra, cilat janë simptomat e BPH (Prostata e Zmadhuar)?

Kjo perfshin:

Të zgjoheni shpesh gjatë natës për të urinuar.

Një nevojë urgjente për urinim më shpesh.

Ndjenja se fshikëza nuk është bosh.

Një rrjedhë që është e dobët, e ngadaltë ose ndalon dhe fillon, dhe dribon pas urinimit.

Dhimbje dhe ndjesi djegieje pas ejakulimit ose gjatë urinimit. prostata e zmadhuar

Mosmbajtje urinare ose rrjedhje e urinës rastësisht.

Nëse problemet e prostatës nuk trajtohen, fshikëza nuk do të zbrazet plotësisht. Ndërsa vëllimi i urinës së mbetur rritet, ajo krijon një mjedis të lagësht perfekt për bakteret që të lulëzojnë.

Kjo mund të shkaktojë infeksione në traktin e poshtëm urinar, duke rezultuar në simptoma si dhimbje dhe ethe. Ndërsa BPH arrin fazën përfundimtare, ndodh mbajtja akute e urinës. Kjo është jashtëzakonisht e dhimbshme.

Duhet theksuar se BPH, prostatiti (inflamacioni i prostatës) dhe kanceri i prostatës shpesh prodhojnë simptoma të ngjashme në fazat e tyre të hershme, duke e bërë të vështirë dallimin midis tyre. prostata e zmadhuar

Mënyra e vetme për ta ditur me siguri është që një mjek të kryejë një test PSA për të parë nëse nivelet tuaja janë anormalisht të larta për moshën tuaj, dhe gjithashtu të ekzaminojë prostatën tuaj. Antigjeni specifik për prostatën (PSA) është një lëng që prodhohet në prostatë.

Statistikat tregojnë se afërsisht 25% e meshkujve në të 40-at kanë BPH dhe ky numër rritet në 80% befasues për meshkujt në të 70-at e tyre.

Tjetra, çfarë e shkakton BPH?

Me plakjen, sasia e testosteronit në trup zvogëlohet, dhe kjo çon në një rritje të aktivitetit të estrogjenit, gjë që bën që qelizat e prostatës të rriten më shpejt. prostata e zmadhuar

Një enzimë e quajtur aromataza konverton testosteronin në estrogjen. Studimet kanë treguar se nivelet e larta të enzimave të lidhura me estrogjenin çojnë në rënie të prostatës. prostata e zmadhuar

Një problem i ditëve moderne është se burrat janë të ekspozuar ndaj shumë estrogjeneve në ushqimet e përpunuara, mishrat komerciale dhe qumështoret, plastika dhe produktet e kujdesit personal. Nivelet e ngritura të estrogjenit tek meshkujt mund të çojnë në probleme si humbja e forcës dhe masës muskulore, yndyra e tepërt e trupit, humbja e flokëve dhe zmadhimi i prostatës. Për më tepër, të kesh më shumë yndyrë viscerale të barkut rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.

Më e keqja nga të gjitha, nivelet e larta të estrogjenit ulin aftësinë e trupit për të prodhuar testosterone dhe testosterone të lirë. Siç mund ta shihni, është veçanërisht e rëndësishme që estrogjeni të mos dëmtojë shëndetin e prostatës.

Një teori tjetër rreth BPH fokusohet në dihidrotestosteronin ose DHT dhe aktivitetin e një enzime të quajtur 5-alfa-reduktazë. Kjo enzimë konverton testosteronin në trup në DHT, i cili është të paktën dhjetë herë më i fuqishëm se testosteroni i thjeshtë. Me kalimin e moshës, aktiviteti i 5-alfa-reduktazës rritet, gjë që çon në një ulje të raportit të testosteronit ndaj DHT. prostata e zmadhuar

DHT mund të bëjë që qelizat e prostatës të rriten, duke çuar në hiperplazi. Nivelet më të ulëta të testosteronit ose një rënie më e shpejtë me kalimin e kohës janë faktorë të rëndësishëm që shkaktojnë BPH.

Tani, le të shohim 7 vitaminat që ndihmojnë në tkurrjen e një prostata e zmadhuar duke synuar shkaqet.

Ne e përdorim fjalën “vitamina” gjerësisht për të përfshirë mineralet dhe fitosterolet ose komponimet natyrore që gjenden në bimë. Këto kanë pak, nëse ka, efekte anësore në krahasim me medikamentet BPH. prostata e zmadhuar

Është e rëndësishme të theksohet se vetëm një përbërës mund të mos e bëjë punën. Në vend të kësaj, është më mirë të kombinohen lëndët ushqyese për të trajtuar në mënyrë efektive BPH.

Së pari, kemi numrin 7. Zinku.

A e dini se prostata ka nivelet më të larta të zinkut në trupin e një mashkulli? Zinku është i rëndësishëm për prodhimin e testosteronit dhe mbajtjen e prostatës të shëndetshme. prostata e zmadhuar

Marrja e zinkut ndihmon në parandalimin dhe ndryshimin e zmadhimit të prostatës në dy mënyra.

Një. Zinku ndihmon në parandalimin e zbërthimit të tepërt të testosteronit në DHT nga enzima 5-alfa-reduktazë.

Dy. Zinku ndihmon në bllokimin e shndërrimit të testosteronit nga enzima aromatase në estradiol, lloji kryesor i estrogjenit.

Journal of Nutrition publikoi një studim që zbuloi se një dietë me mungesë zinku çon në nivele më të ulëta të testosteronit dhe estrogjenit të tepërt.

Një studim i vitit 2011 tregoi se meshkujt me BPH kishin më pak zink në indin e tyre të prostatës se normalja. Studimi zbuloi gjithashtu se këta burra po humbnin më shumë zink përmes urinës së tyre. prostata e zmadhuar

Doza ditore e rekomanduar (RDA) për zink është vetëm 11 mg, por shumica e meshkujve nuk e marrin as këtë sasi.

Farat e kungullit dhe vaji i farave të kungullit janë burime të shkëlqyera të zinkut. Ju mund të rrisni ndjeshëm nivelet e zinkut duke ngrënë 2 ons fara kungulli në ditë.

Vaji i farave të kungullit përmban karotenoidë dhe acide yndyrore omega-3. Studimet kanë zbuluar se meshkujt që konsumojnë më shumë karotenoidë kanë një shans të zvogëluar për të zhvilluar BPH.

Burime të tjera të shkëlqyera të zinkut janë mishi, peshku dhe ushqimet e detit. prostata e zmadhuar

Për suplementet e zinkut, rezultatet më të mira për trajtimin e BPH shihen me zink picolinate. Shumë meshkuj përjetojnë rrjedhje të përmirësuar të urinës, zbrazje më të plotë të fshikëzës dhe më pak ndërprerje të gjumit nga vizitat e natës në banjë.

Nëse vendosni të plotësoni zink, merrni 30 mg një deri në dy herë në ditë me ushqim. Mos harroni të merrni edhe një suplement bakri prej 2 mg në ditë, pasi këto dy minerale konkurrojnë për përthithje. Nëse nuk e bëni këtë, zinku do të fitojë dhe mund të keni mungesë bakri.

Më pas është numri 6, vitamina C dhe likopeni.

Një studim i fundit 4-vjeçar në Kinë shqyrtoi efektet e dietës në simptomat e BPH në 2000 burra të moshës 65 vjeç e lart. Studiuesit zbuluan se burrat me dieta të pasura me fruta dhe perime – veçanërisht perime me gjethe, të errëta dhe domate – kishin më pak BPH, më pak simptoma të BPH dhe kishin më pak gjasa të përkeqësonin BPH-në e tyre. Studiuesit besojnë se nuk është vetëm një lëndë ushqyese, por kombinimet e gjetura në një dietë të shëndetshme dhe stil jetese që janë të dobishme. prostata e zmadhuar

Stresi oksidativ mendohet të jetë një faktor kontribues në BPH, kështu që kjo mund të shpjegojë pse antioksidantët e fuqishëm si vitamina C (në fruta dhe perime) dhe likopeni (në domatet e gatuara) mund të ndihmojnë në reduktimin e simptomave të hiperplazisë.

Duke kaluar në numrin 5, ne kemi Beta-sitosterol.

Beta-sitosteroli është një fitosterol që ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak. Në studimet ku burrat merrnin 130 mg beta-sitosterol në ditë, pati një ënjtje të reduktuar në prostatë dhe një përmirësim të ndjeshëm në rrjedhën e urinës dhe simptomat. Ky nuk ishte rasti për burrat që morën një placebo. Ushqimet e pasura me beta-sitosterol përfshijnë bizele, avokado, kikirikë, bajame, fasule, soje, embrion gruri, arrat dhe thjerrëzat. Katër lëndët ushqyese të ardhshme përmbajnë gjithashtu beta-sitosterol. prostata e zmadhuar

Tjetra në listën tonë është numri 4. Saw Palmetto.

Ekstrakti i manaferrës së palmettos së sharrës (Serenoa Repens) mund të jetë trajtimi natyral më i njohur për problemet e prostatës. Megjithatë, është më e dobishme vetëm për burrat me simptoma të buta deri në mesatare të BPH.

Nëse plotësoni ekstraktin e palmetos së sharrës, merrni 320 mg në ditë një ekstrakt liposterolik me cilësi të lartë, të standardizuar për 80 deri në 95% acide yndyrore. Ky ekstrakt mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të prostatës duke ulur nivelet e DHT.

Hulumtimet treguan se palmetoja e sharrës në kombinim me likopen dhe selen ndihmoi në kthimin e simptomave të traktit urinar të poshtëm dhe zvogëlimin e madhësisë së prostatës tek burrat me BPH.

Palmetoja e sharrës nuk është një ilaç për prostatën. Për të marrë efektet e plota të dëshiruara, duhet të kombinohet me lëndët ushqyese shtesë të listuara këtu.

Duke hyrë në top 3-shin tonë, numri 3 është Pygeum.

Pygeum africanum është një ekstrakt i pemës së qershisë afrikane që përmban beta-sitosterol dhe kimikate të tjera që ndihmojnë në tkurrjen e prostatës tek meshkujt me BPH. Është përdorur prej shekujsh për të trajtuar probleme të ndryshme urinare.

Në doza tipike prej 100 mg në ditë, ekstrakti mund të përmirësojë ndjeshëm Notat Ndërkombëtare të Simptomave të Prostatës (IPSS), të zvogëlojë shpeshtësinë e urinimit gjatë natës dhe të rrisë shpejtësinë maksimale të fluksit urinar dhe cilësinë e jetës. Ky ekstrakt ka treguar gjithashtu prova të efekteve të fuqishme antikancerogjene.

Studimet kanë treguar se përfitimet e ekstrakteve të palmetos së sharrës dhe pigeumit rriten ndjeshëm kur merren me beta-sitosterol dhe vaj të farave të kungullit.

Numri ynë 2 është ekstrakti i polenit të barit të thekrës.

Studimet kanë treguar se ekstrakti i polenit të barit të thekrës mund të përmirësojë ndjeshëm simptomat urinare të vetëvlerësuara te meshkujt me BPH. Burrat që përdorin këtë ekstrakt kanë dy herë më shumë gjasa të tregojnë përmirësim në urinimin e natës. Përveç kësaj, këta burra treguan një reduktim të ndjeshëm në madhësinë e prostatës dhe përmirësime në dhimbjen e raportuar dhe cilësinë e jetës.

Dhe në numrin 1, kemi rrënjë hithrash.

Rrënja e hithrës (Urtica dioica) bllokon prodhimin e DHT dhe është përdorur si terapi për BPH dhe rënien e flokëve për një kohë të gjatë.

Studimet kanë treguar se ekstrakti i rrënjës së hithrës është efektiv në lehtësimin e simptomave të BPH dhe në zvogëlimin e madhësisë së prostatës.

Studimet e përsëritura tregojnë gjithashtu se palmetoja e sharrës, kur kombinohet me ekstraktin e hithrës, mund të zvogëlojë urinimin gjatë natës me një episod në natë. Ky është një ndryshim domethënës.

Një përfitim i shtuar i hithra thumbuese është se ajo nxit rritjen e niveleve të testosteronit pa serum pa rritje të testosteronit total.

Sasitë e përdorura në studime të suksesshme variojnë nga 6 deri në 12 ml tinkturë në ditë në doza të ndara, ose kapsula 120 mg dy herë në ditë.

Para se të merrni suplemente, bisedoni fillimisht me një profesionist të kujdesit shëndetësor, nëse keni kushte themelore shëndetësore ose jeni duke marrë medikamente.

Përveç kësaj, inkorporoni këto veti të jetesës për t’u kujdesur për prostatën tuaj.

Qëndroni të dobët për të mbajtur nën kontroll nivelet e estrogjenit.

Shmangni produktet komerciale të tualetit, këto përmbajnë kimikate estrogjenike dhe toksike. Përdorni sapun dhe shampo natyrale.

Hani një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar që është e lartë në fibra, proteina, karbohidrate, yndyrna dhe arra të shëndetshme, fruta dhe perime të freskëta dhe me pak sheqerna dhe ushqime të përpunuara.

Shmangni vajrat bimore të përpunuara dhe shkurtoni karbohidratet e rafinuara.

Kufizoni alkoolin, pijet me sheqer dhe kafeinën.

Rritni nivelet e testosteronit me zink, bëni ushtrime fizike dhe ngrini pesha, minimizoni nivelet e stresit dhe kortizolit, merrni mjaftueshëm rrezet e diellit ose vitaminën D dhe bëni shumë gjumë të qetë me cilësi të lartë.

[]https://www.beaumont.org/health-wellness/press-releases/findings-testosterone-is-a-friend-not-foe
[]https://www.nature.com/articles/s41598-021-93728-1
[]https://medlineplus.gov/enlargedprostatebph.html
[]https://doctorherdmanclinic.com/resources/articles/mens-health/prostate-enlargement-zinc-picolinate/
[]https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0261561420306099
[]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8659259/
[]https://www.healthline.com/nutrition/8-ways-to-boost-testosterone
[]https://www.bensnaturalhealth.com/blog/enlarged-prostate-diet/
[]https://greenmedinfo.com/blog/saw-palmetto-proven-better-pharmaceuticals-swollen-prostate-landmark-meta-analysi
[]https://greenmedinfo.com/blog/saw-palmetto-extract-nature-s-answer-prostate-enlargement
[]https://www.healthline.com/health/enlarged-prostate/natural-remedies
[]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5291566/
[]https://www.lifeextension.com/magazine/2015/3/safely-reduce-annoying-prostate-symptoms
[]https://www.labme.ai/saw-palmetto-for-bph-not/
[]https://www.medindia.net/news/healthinfocus/tomatoes-the-new-answer-to-prostate-hyperplasia-160231-1.htm
[]https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14740338.2016.1190830?src=recsys&journalCode=ieds20
[]https://buschcenter.com/the-4-causes-of-an-enlarged-prostate/
[]https://www.bensnaturalhealth.com/blog/beta-sitosterol/
[]https://www.wnyurology.com/content.aspx?chunkiid=21770
[]https://academic.oup.com/ajcn/article/85/2/523/4649585?login=false
[]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10094098/

Burimi

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.