Seksi Ne Shtatzani

730
5392

Nese jeni shtatzan apo edhe ndoshta planifikoni te mbeteni shtatzan ju sigurisht se keni gjetur deri me tani informata me bollek rreth seksit para shtatzanis dhe seksit pas lindjes (pritni nje jet me pak aktivitet seksi pasi te keni edhe nje (femij) ne shtepi).

Por pak ka bisedime rreth temes si seksi ne shtatzani, dhe kjo eshte ndoshta pershkak te tendencave kulturore qe kemi dhe themi se nenat shtatzana nuk jane per seks. Sikur shume njerez qe presin te behen prinder edhe ju ndoshta keni pyetje rreth siguris se seksi ne shtatzani dhe cka eshte normale per shumicën e qiftave po, cka eshte normale mund te ndryshoj shume, por nje fakt e ke te sigurt per te cilen mundesh shlire te llogaritesh se do te ket ndryshime ne jeten tuaj seksuale. Komunikimi i hapur do te jet qelesi per mardhenie te knaqeshme dhe te sigurta seksuale gjate shtazanis.

seksi ne shtatzani
Seksi ne Shtatzani

A Eshte I Demshem Seksi Ne Shtatzani?

Nese keni nje shtatzani normale seksi ne shtatzani konsiderohet i sigurt gjat te gjitha fazave te shtatzanis.

E cka konsiderohet si shtatzani normale?

Eshte ajo shtatzani qe konsiderohet me rrezik te vogel te komplikimeve sikur abortimi apo lindja e parakohshme. Flisni me mjekun tuaj apo me gjinkologun nese nuk jeni e sigurt nese bini ne njeren nga keto kategori. Pjesa ne vijim e keti artikulli mundet gjithashtu te ndihmoj).

Natyrisht vetem pse seksi ne shtatzani eshte i sigurt nuk don te thote qe medoemos ju e deshironi ate! Shume nena shtatzana zbulojne se deshira e tyre per te pasur seks ndryshon gjate fazave te shtatzanis. Perveq tjerash shume grave shtatzana ju duket e pa sikletshme te bejn seks pasi trupi tyre fillon te rritet e te ndryshoj.

Ju dhe pertneri juaj duhet ti mbani linjat e komunikimit te hapura lidhur me mardheniet e seksuale. Mund te flisni per menyrat tjera qe te permbush nevojat tuaja seksuale. E ndoshta ju duhet edhe te ekspirementoni me pozitat seksuale per te gjetur ate qe ju pershtatet dhe ju pelqen.

Shume shtatzana zbulojne se deshira dhe motivimi i tyre per seks humbet ne periudhen e fundit te shtatzanis. Jo vetem per shkake te rritjes se trupit te tyre por gjithashtu edhe pershkake te preokupimit me lindjen e pashmangshme dhe eksitimin faktit qe do te behet nene.

Kur Eshte Seksi Ne Shtatzani I Pasigurt

Jane dy tipe te sjelljeve seksuale qe jane te pasigurta per cilendo grua shtatzane:

 • Nese bene seks oral partneri juaj asesi nuk guxon te ju fry ne vagine. Futja e ajrit brenda mund te shkaktoj emboli (blokad te eneve te gjakut), qe potencialisht mund te jet fatale si per nenen ashtu edhe per foshnjen.
 • Ju nuk duhet te keni mardhenie seksuale me partner historia seksuale e te cilit eshte e panjohur per ju apo i cili mund te ket ndonje semundje seskualisht te transmetueshme sikur herpes, lyrtha gjenitale, klamidia apo edhe HIV. Nese infektoheni semundja mund te transmetohet tek foshnja me pasoja potencialisht te rrezikshme.

Nese mjeku juaj apo gjinekologu zbulon apo parasheh disa komplikime te rendesishme me shtatzanin tuaj ai apo ajo sigurisht se do te ju udhezoj kunder mardhenieve seksuale gjat shtatzanise. Faktoret me te zakonshem te rrezikut perfshihen:

 • kercenimi i mundesis se abortimit apo edhe histori te abortimeve te mehershme si pasoj e ndonje semundje apo pamundesis per te mbajtur dhe rritur foshnjen.
 • histori e lindjes se parakohshme (ju ndoshta keni lindur me heret nje foshnje para 37 javeve) apo keni shenja qe tregojnje per rrezikun e lindjes se parakoshme (sikur shtrengimet (kontrakcionet) e parakoshme te mitres).
 • gjakderdhje vaginale e pasqarueshme, sekretim apo ngerqe
 • rrjedhje te lengut amniotic (lengu qe mbeshtjell foshnjen)
 • placenta previa, nje gjendje ne te cilen placenta (strukture e pasur me gjak qe ushqen foshnjen) bie aq poshte saqe mbulon kerviksin (hapjen e uterusit)
 • kerivks jokompetent, nje gjendje ne te cilen kerviksi dobesohet dhe hapet parakohe keshtu duke ngritur rrezikun per deshtim apo lindje te parakoshme.
 • fetus te shumfisht (keni binjak apo trenjak, etj.)

Pyetjet Dhe Brangat E Zakonshme

Ne vijim keni pyetjet me te zakonshme për seksi ne shtatzani.

A mundet Seksi Te Lendoj Foshnjen?

Jo, jo direkt. Foshnja juaj eshte plotesisht e mborjtur nga thesi amniotic (nje qese me mure te holla qe mban fetusin dhe lengun rrethues) dhe muskujt e fuqishem te mitres.
Perveq tjerash ne kerviks gjinded edhe nje tape e trashe nga mukoza qe ndihmon dhe mbron ate nga infeksionet. Penisi nuk bie ne kontakt me fetusin gjate maredhenieve seksuale.

A Munden Mardheniet Apo Orgazma Te Shkaktoj Dështimin E Shtatzanis Apo Shtrëngimet?

Ne rastet e shtatzanive normale me rrezik te ulet, pergjigja eshte , jo. Shtrengimet qe i ndjeni gjat dhe pak pas orgazmes jane plotsisht ndryshe nga shtrengimet e lindjes. Sidoqofte, ju duhet te konsultoheni me mjekun apo gjinekologun qe te siguroheni se shtazania e juaj bie ne kategorit me rrezik te ulet. Disa nga mjeket rekomandojne se seksi ne shtatzani duhet te ndërpritet tek te gjitha grate shtatzana ne javet e fundit te shtatzanis, si mase parandaluese e ndonje komplikimi, pershkake semeni (lengu i spermes) permbane nje kemikal qe mund te stimuloj shtrengimet. Konsultohu me mjekun se cka ai apo ajo mendon.

A Eshte Normale Qe Te Me Rritet Apo Zvoglohet Deshira Per Seks Ne Shtatzani?

Ne te vertet te dy keto mundesi jane normale. Shume gra shtatzana zbulojne se simptomet sikur plogeshtia, perzierja (ndjenja per te vjell), forcimi i gjinjeve dhe ngritja e nevojes per te urinuar e bejne seksin shume te padeshirueshem, veqanarisht gjate tre mujorit te pare. Ne pergjithsi plogeshtia dhe perzierja zvoglohen gjat tre mujorit te dyte dhe deshira per seks tek disa gra ngritet. Gjthashtu disa gra zbulojne qe liria nga brengat per kontraceptim e kombinuar me nje sens te ripertrir te afersis me partnerin, e ben seksin me te knaqshem. Deshira ne pergjithesi bie prap gjat tre mujorit te fundit me rritjen e mitres dhe realitetit qe ndjenja se cka eshte ka vie per te ndodhur futet brenda.

Edhe deshira e partnerit tuaj per seks gjason te bie apo ngritet. Disa njerez ndjehen edhe me te afert me pertenerin e tyre shtatzan dhe knaqen me ndryshimet ne trupin e tyre. Disa tjere ndjenje deshire me te vogel pershkake te friges se barres se nje prindi apo pershkake te brenges se shendetit si te nenes ashtu edhe te foshnjes te palindur.

Partneri juaj mund te ket telashe te pajtohet me identitetin tuaj si partner seksual me identitetin tuaj te ri (dhe te rritur ne pamje) si nje nene qe pret te linde. Prap, mos harroni se komunikimi i hapur me partnerin tuaj mund te jet nje ndihmes e madhe qe ti zgjedhni keto probleme.

Kur Duhet Thirr Mjekun

Mjeku duhet thirr nese jeni te pasigurt nese seksi ne shtatzani eshte i sigurt per ju. Gjithashtu, thirreni nese vereni ndonje simptom te pazakonte pas mardhenieve; simptome sikur dhimbje, gjakderdhje, apo sekretim, apo nese ndjeni shtrengime te cilat duket se vazhdojen gjat edhe pas seksi ne shtatzani.

Mos harro se termi “normal” eshte nje term relativ kur eshte fjala per seksi ne shtatzani, ju dhe partneri juaj duhet te diskutoni se cka ndjehet mire per te dyte.

Jeni shtatzane? Mëso për javët e shtatzanise në faqën e krijuar enkas për shtatzana “Shtatzania Jave Pas Jave

Burimi

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

730 KOMENTET

 1. Pershendetje jam ne javen e 16 te shtatzanis tani kam shum dhimbje ne bark dhe ne vagin qka do te thot kjo aduhet te bej ndonje kontroll

 2. Pershendetje nga shkupi desha meva ba ni piytje para ni viti kam pas abortus jam kon 4muajsh e gjys ctash jam perseri shtatzane ikam 7muaj e gjys kam dhimje ne mjedis edhe nfundin e barkut a ashte gje normale apo duhe me vizitu mjek ju faliminderit per mir kuptimin

  • Sevim, duke e marr parasysh se ke pas abort heren e kalume edhe pse keto shenja mund te jen normale si cdo shtatzani, prap te sugjeroj te vizitosh mjekun. Shendet dhe gjithe te mirat.

 3. kam dhimbje ne anen e majte te stomaku gjinekologja me tha se kam cista te vogel dhe menstracionet mu vonuan afer nje jav e bera testin e shtatzanis dhe rezultati ishte 13.3 mirpo ajo nuk dallonte se a jam shtatzane dhe pasi bera kontrollen me erdhen ate dit menstracionet dhe me rekomandoj qe te pij barna dobrostan, a ndikojn keq keto barna nese i pije ene pa e ditur se a jam shtatzane tash jam me mensrtacione a mund ti pij kto barna ose kto pihen pasi kupton se ja shtatzane? dhe per cistat a ka ndonji problem mund te pij ndonje barn qe ti zhduki krejt ose sesht problem per te ngelur shtatzan se kam dhimbje barku nga ana e majte ju lutem te me jepni nji pergjigje

  • Nita, nëse periodat janë si gjithmon dmth njejtë si herave tjera atëher do të thotë se nuk je shtatzënë, por nëse janë të pakëta atëherë kjo është edhe arsyeje pse ju ka përshkruar dobrostan për të forcuar shtatzaninë. Sa i përket cistave po të ishte problem mjeku do ua thoshte këtë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 4. prsh doktoresh jam nje vajz 21 vjec kam nje vit qe provoj qe te mbes shtatzen por nuk mundem te mbes kam ber te gjitha vizitat un dhe buri dhe kemi dal te dy mir.menstruacionet nuk i kam te rregullta doktori me tha se nuk i ke te regullta sepse leviz trupin i her depsohesh dhe nje her shendoshesh cfar duhet te bej ju lutem me ndimoni kam nevoj ngase nuk jam ne shiperi

 5. Pershendetje! Desha tju pys rreth shtazanies isha sod te mjeku dhe e bera nje test te shtazanies dhe me doli negativ une kam qe nje jav e gjysme dhimt te barkut dhe po ashtu mu kan ajur gjinjet dhe kam dhimbje.Po doktoresha me tha qe te vi ne javen e ardhshem se eshte pak heret per ta ditur a je shtazan a eshte e mundur qe te jem shtatzan dhe te deshtoj testi i shtatzanies Falimderit per mirkuptim dhe pres nje pergjigjje te shpejt

  • Dona, ashtu si te ka then mjekja te them edhe une ngase eshte heret dhe testi mund te rezultoj negativ edhe pse ndoshta mund te jesh shtatzene ngase ke shenjat, por keto shenja din te paraqiten edhe para kohes se periodave. Ti vet mund ta dish nese ke patur keto shenja edhe perpara para se te vijne periodat. Sidoqofte, prit pra edhe pak dhe prap beje testin, kuptohet nese nuk te vijne periodat (menstruacionet). Shendet dhe suksese.

 6. Doktoresh une jame na javen e 7 shtatzene ,dhe po me duket qe 2 dit nuk po kam te vjella me as nuk jam e lodhur si tjera dit me simptomar e shtatzanise , a mundet me qen kjo shenje e deshtimit .. ?

 7. Dr.pershendetje jam ne javen e 28 kam qen te mjeki bebaishte 900gtam dhe 32 e gjat ..levizjez i ndjej vetem rrezh kethizes..a esht ne rregull sipas mendimit tuaj..kir ndjej levizjet pak me lart dhe a esht ne rregull gjatsia dhe pesha bebit ne javen e 28?

  • Alaj, pesha dhe madhesia e bebes ne javet qe ke eshte pak nen mesatare, e sa per levizjet qe ndjen mos u bej merak se do ti ndjesh gati ne cdo vend gjersa rritet e zhvillohet femiju. Shendet dhe cdo te mire per ju.

 8. Pershendetje doktoresh jam shtatzan ne muajin e 9 po djeksimi kiselina ne fyt shum po kom shumm qa me hanger a me pi per mema largu

  • Amra, ti tash vetem ke hy në muajin e 9t dhe pritesh të lindësh çdo qast, ajo kiselina që ke po të shkaktohet nga rritja e barkut dhe presioni që i jep fëmiju lukthit, për ta shmangur ha më shpesh gjatë ditës por mos u ngop dmth ha nga pak. Shëndet dhe çdo të mirë.

  • pershendetje doktorsh jam shtazan kam nje pytje kam viztuar gjinukollogun me ka than se je ne javen e tete te shtazanis si ka munsi kur un me daten 20 mai i kam pas periodat dita e par ka qen me daten 20 mai e periodes si ka munsi qe jam ne javen e 8 ktu po bi qe kam mnet shtazan para dates 20 mai ju lutem nese ka mundesi pak sqarim flm

  • pershendetje ju lutem me ktheni pergjigje se ju kam shkruar disa here te tjera dhe nuk me jeni pergjigjur.jam 36 e gjysem javeshe shtatzan, dhe 4-5 muajsh mu zmadhua uretra dhe doli si kokerr nga jasht ,mbrem pash qe rridhte leng me ngjyr te verdh dhe si me gjak dhe u zvogelua doja te dija pse ndodhi kjo qe u ca uretra .a eshte problem per femijen kjo gje ,ju lutem me ktheni pergjigje sa me shpejt.

   • Ajsel, nuk kem si ta dimë se pse ndodh kjo sepse ka disa arsye, por me kete gjendje qe ke ti duhesh te vizitosh mjekun sa me shpejt qe mundesh se edhe ashtu po me duket se nuk e ke vizituar mjekun fare.

 9. pershendetje dr admin deshta te bej nje pytje une pata ciklin menstrual me 30.06.2013 dhe tasht pres ciklin ardhshem me 30.07.2013. dhe deshta te dije kur ekom kohen e ovulimit cilat jon datat se po kam deshir edhe nje bebe po jam tuj provu per nje shtatzani qe ni vit po nuk po jes nuk edi pse? jom kan te gjinekologja po em ka thon shum mir je nuk po edi ku eshte problemi tasht?me rrespekt Albina ju falenderoj shum dhe prej pergjigjje nga ju.

   • A ka mundsi me mtregu a jeton femiu i cili lind me probleme frymarrje per shkak se ka qen 1jav ne barkun e nenes pa uj..

    • Po femije veq qenka duke jetuar, duhet percjell gjendja dhe un nuk e dij arsyen e problemeve me frymemarrje me te cilat ka lind femija. Shendet dhe cdo te mire per juve.

 10. pasi te bej testin mund te filloj te llogaris muajt e shtatzanis apo pas dates 15 qe kam daten e e periodave? me falni per shqetesimin por pres te behem nene per her te par prandaj po pyes,shum faleminderit per mirkuptimin tuaj.

  • Po Emanuala, pasi te besh testin dhe te rezulton pozitiv mund te fillosh te llogaritesh ditet/javet/muajt qe nga dita e pare e periodave te fundit. Shendet.

 11. Pershendetje Dr. Unë kam pas abort
  Para nje jave jam kan 1mujshe shtatzan
  Por nuk me ka ra me u pastru skam
  Pas nevoj se ka dal me mestracjone
  tash jam mir mestracjonet i kam
  Perfundu te mjeku jam kontrollu me ka
  Than se je mir ski nevoj per barna
  Mundesh me fillu me mbet shtatzan
  Menjeher nese don a ka naj problem
  À mundem me provu à me pushu pak
  Qka me kshillon ti me trego t’lutem cdo tmir

 12. pershendetje desha te di kur mund ta kuptoj ce a jam shtatzene me 15 qeshor i kalova periodat,pastaj me 25 ja kemi vendos me burrin te nisim nje bebe, kur mund ta di ce jam shtatzene, po numerimin kur mund ta filloj ..me respekt pres pergjigjen tuaj

  • Nuk mund ta dish deri pak para kohes ose mu gjat kohes kur pret te vijne menstruacionet. Ateher do i kesh shenjat e para e gjithashtu mund ta besh testin e te shohesh nese je shtatzënë. Shëndet dhe suksese

 13. jam 19 vjeqare edhe jam e martune edhe mu kan vonuar mostracionet e kom bane ni test em ka dal positiv domethan jam shtatzan se te mjeku sjom kan hale

  • Egzona, po sipas gjitha gjasav je shtatzene, periodat te jan vonuar, testi te ka rezultu pozitiv dmth 99.9% je shtatzane. Te uroj shendet dhe cdo te mire.

 14. Dr jam ne javen e 25 ..naten spom mer gjumi shum mir dhe ne krah as te majtin as te djathtin spo muj gat me qendru kaj her po flej ne shpind?? A osht keq me flejt en shpin per femiun po mendoj dhe a kishit mujtur membz tregu qka nuk goxoj me honger qe nuk esht e mir per femiun..dhe qka ha une a i shkon femiut..ose vetem vitaminat !! Ju faliminderit Tija

  • Alaj, nisu prej asaj se ckado qe eshte e demshme per ty eshte e demshme edhe per femijen… shembull pirja e duhanit, alkoolit, droga. Barnat nuk guxojn asesi te mirren pa konsultim me mjekun sepse ckado qe ha ti futet ne rrjedh gjaku edhe permes gjakut femija merr ushqimin per tu rritur dhe zhvilluar. Keshtu qe fokusohu te hash ushqime qe janë të shëndetshme për ty. Sa i përket fjetjes në bark, nuk mendohet që i bënë dëm foshnjës por kjo mund të të pengoj ty në frymëmarrje, por nëse ty nuk të pengon në rregull është. Shëndet dhe çdo të mirë.

 15. jam shtatzan 11 javshe po kam te vjellna Shum edhe barku po me dhemb ne anen e majt e kum fizitu mjkun me ka than kto dhimbje sun ti nali nermale eshte plus para 3 jave kom pas gjakderdje qendrova ne Spital 3 dit mu kish pas mledh gjaku jash femijes me tha mjekt te qendroj shtrit do dit mos te kem mardhenje me Burr per ni koh te gjat

 16. Si je doktorresh. Kam dy pytje Per ty ndoshta nuk ka problem. A asht ne rregull qe sa her te kesh mardhanje te kem pak gjakderdhje gjat marrdhenjes. Dhe pytja e 2 ku 13 javesh shtatzani te kesh pak mestracione
  diqka me femijen?

  • Dafina, mund te jet gjithcka ne rregull por cdo rrjedh gjaku, ca pika apo me shume e sidomos gjate shtatzanise, gjithmon ngrit alarmin per ndonje problem te mundshem dhe pa marr parasysh a ka ndonje problem apo ska fare, gjithmon rekomandohet te vizitohet mjeku ngase atje shihet dhe kuptohet me mire arsyeja. Shëndet dhe çdo të mirë.

 17. PRSH. THEM SEKRECIONE SEPSE JANE SASI SHUME SHUME E PAKET. POR MESIGURI ESHTE PRURJE SHUME E PAKET GJAKU QE QENDRON DIKU DHE DEL PASI E THEKSOJ ESHTE NE NGJYRE KAFE .NUK E DI SA MUNDEM TE SQAROHEM. GJITHSESI SHUME FLM

  • Esi, perderisa nuk shoqerohet me dhembje dhe pika gjaku me shume ka ngjyra e kuqe nuk eshte rrezik, sidoqofte per te qen e sigurt dhe eliminu cdo mundesi te sugjeroj te vizitosh mjekun, nese ai mjek eshte i nxene dhe ke termin pas 2 jave ateher provo gjej nje mjek tjeter ku mund te besh termin me heret. Shendet dhe cdo te mire.

 18. pershendetje nga shkupi . nje pyetje .. gruan e kam 3 muaj shtatzan po para di javesh isha ne doktor me than se shum mir e sot isha perserii me tha qe ska rezultat ..dhe me than qe duhet me abortuuu.. qka me ba

  • Pershendetje, po a ju treguan pse duhet te behet aborti sepse pa pasur arsye nuk te thot askush?

 19. pershendetje dr.jam shtatezan 5-6 javeshe.bera vizitene pare dhe doktori me tha qe je mire.por ndonjehere kam dhimbje ne bark qe fillojne kryesisht nga stomaku deri posh kerthizes,esht pak a shum nje ndjesi sikur ekam barkun plage.kur pushoj reduktohet nga pak ,esht normale kjo???/ dhe a ndikojn per keq marrdhenia seksuale gjat tre muajve te pare te shtatezanis???? esht shtatezaania ime epare:)))). ju pershendes respekte!!!

  • Ela, dhimbjet mund te jen normale e nese pushimi ti redukton ateher pusho koh pas kohe e gjithashtu edhe mardheniet seksuale nuk kan pse ndikojn negativisht ne shtatzani perderisa nuk ke dhimbje apo gjakderdhje gjat tyre. Shendet dhe cdo te mire.

 20. PERSHENDETJE. JAM POTHUAJ 8 JAVESHE SHTATZANE. NE FILLIM TE SHTATZANISE PATA SHUME PAK SEKRECIONE KAFE U SHQETESOVA SIGURISHT DHE MJEKU ME THA TE MOS SHQETESOHEM DHE ME DHA PROGESTERON PAS NJE JAVE MU NDERPREN KETO SEKRECIONE POR KA 3 DITE QE ME KANE RINIS SHUME PAK.DHIMBJE NUK KAM.A KA NDONJE PROB PER TU ALARMUAR PASI VIZITEN E KAM PAS 2 JAVESH. JU UROJ SHENDET DHE JU FALENDEROJj

 21. Prsh Dr: A eshte normale qe gruja te eshte 18 ndersa burri 26 dhe aka naj pasoj gjat lindjes apo pas lindjes?Ju Pergezoi per Faqen e qelluar Meridiana nga Deutschlanda

 22. Pershendetje dr sa jan te damshme cistat ne shtatzani te beba jam shatzane qe 4 muje flm per mirkuptim

 23. Dr ..a eshz nornale me pas dhimt ne fund te barkut dhe therje ne javrn e 18 dhe nga sabahu barku me rrin i but levizjet e bebs kam ndier nga nje eher po jo qdo dit..po nrndoj jo gjith diten ..sod jan brengos pak ..veq dsdhta me dit a o nornal se terminin e kam te henen. Shum familindrrit per pergjigjjet tuaja..

  • Tija, nuk do te thot qe beba te leviz shpesh, shtatzania nuk eshte pa dhimbje e therrje keshtu qe e di qe si nene brengosesh por besoj se do ta hjekesh merakun te henen kur te vizitosh mjekun. Shendet dhe cdo te mire.

 24. Prsh prap Bina desha edhe nje pytje ne fundin e barkut dmth lart mitres kam te enjtura ne te dy anet e kembeve tek Gilzat a mundet me kan foshnja posht apo per qfar arsye ju prsh Çdo T’mir

  • Bina, ka mundesi sepse foshnja leviz e rrotulloheet e varet nga pozita. Sidoqofte keshtu nuk mund ti dijme te gjitha prandaj te sugjeroj se per cdo ankse ose ndjenj se dicka nuk eshte ne rregull e viziton mjekun, atje me mire kuptohen gjerat. Shendet dhe cdo te mire.

 25. Flm per pergjigjje amo po du me dit a ndikon te foshnja najsen pasi qe kam 6 muajsh kam vizitu Mjekunama M’ka thon me perdor Supa pem kurgje tjeter ju prsh Cdo T’mir

  • Bina, mund ta kontaktosh mjekun bej nje vizit ashtu si te thash me heret, por perveq tjerash duhesh te kujdesesh ne ushqim, ha me shume ushqime me fiber si drithrat e plota, buk nga gruri i plote e jo buk te bardh. Ha me shpesh por me nga pak, pi uje me shume.

 26. Doktorr-Edhe 2 jave martohna e nuk e di qysh duhet me met shtatzan,qa duhet me ba une.

 27. Dr deshta meta bo ni pytje se jom bo marak ..ni gru ma pav barkin em tha barkin e paske posht….qka don me thon kjo 4muaj e gjys ikom

  • Me 4 muaj e gjysm barku nuk eshte rritur edhe aq sa per tu pare nese ka re posht apo jo, keshtu qe mos ju ve veshin shum fjaleve te grave. Po t’ishe ne tre mujorin e fundit ateher ndoshta do te shikohej si shenj qe koha per te lindur po te afrohet por tash eshte heret. Sidoqofte, bej nje vizit mjekut per te pare me mire dhe hjek merakun. Shendet dhe cdo te mire.

 28. Dr..faliminderit per pergjigjjen..kam dhimbje ne brinje p..sh kur ulna me mar diwka ntok…barku ja ka nis memu fryy vetem me intereson pse..

  • Po normal qe ke dhimbje sepse eshte ka zhvillohet dhe rriter fryti e keshtu edhe hapsira ne bark ngushtohet keshtu qe ke ankesa te tilla.

 29. Dr..jam kater muaj e gjyesem pse rri barku nganjeher i but e nganjeher i fort..

 30. prsh desha ta boj ni pytje qa mund te perdori per kaps gjat shtatzanis sepse kam edhe gjak derdhje gjat jashtqitjes me Respekt?

  • Bina, te sugjeroj te vizitosh mjekun sepse nuk guxon te marresh cfaredo medikamenti gjersa je shtatzene.

 31. doktor e di qe ju lodha po sod kam pas ma shum gjakderdhje nga masditja edhe copa te gjakut me kan dal mjeku me tha dje qe nuk vjen gjaku nga beba un spo kuptoj sen te lutem tregom qa me bo

  • Elida, nuk ke cka bene asgje me shume, thjeht pusho sa te mundesh dhe vazhdo me at terapin qe te ka pershkruar mjeku.

   • po flm shum doktor per pergjigjet tuaja as kta mjeket ktu spo kan qa mem bo dje kesh ne urgjenc me than 90% e humb beben e 10 % ka munsi qe jo as nje barn e as kurgjo po shnosh ty flm shummm

 32. Hallo …dr jam shtatzan ne muajin e katert..dhe jam feryer barkut..sod kam pasur dhimbje brinjeve dhe pjesa djathet e barkut me ka dhimt..dhe mandej mka trokit diqka nbark sdinsi ta ppershkruaj amunen me qen kto levizjet e bebs..dhe si met gicilat nbark…..

  • Po munden me qen edhe ndoshta jane levizje te bebes. Shtatzani nuk eshte pa dhimbje dhe ankesa kesht qe disa te tilla qe po i pershkrun jane normale sepse zgjerohet barku gjersa rritet dhe zhvillohet foshnja.

 33. Era;Miredita doktorr deshta te bej pytje jam ne javen e 9 te shtatezanis dhe kam nderkohe dhimbje barku dhe nje dit kam pasur pak pak gjak a eshte diqka e rrezishme

  • Era, vizito mjekun sepse cdo shenj gjaku eshte alarm qe duhet ta vizitosh mjekun. Mundet te mos jet asgje per tu brengosur por per te qen e sigurt duhet te vizitosh mjekun. Shendet dhe cdo te mire.

  • mirdita deshta tju bej nje pytje doktorr jam ne javen e 5 te shtatzanis po sod isha te mjeku se pata pak gjak amo shum pak mi dha mjeku do vitamina me tha se nuk eshte asgje rrezik po e ke nga akti seksual dhe kjo asht normale po meq ai francez ju si shqiptar ndoshta e dini me mir se qka do te thot

 34. Dr..sa kg jan te mjaftushme mi kap ne shtatzani..jam 4 muaj…..sepse sod kam kapur fshisen qe pastron dhe ka 5 kg..a esht e mjaftushme…pres pergjigjjen…faliminderit

  • Per 5 kilogram ske pse brengosesh, ama nuk ke pse rrezikon te kapesh pesha te renda pa pasur nevoj, gjithmon kur ka dicka qe vet nuk mund ta ngritesh kerko ndihmen e dikujt qe ke afer… shendet dhe cdo te mire.

 35. Dr ..a esht nornale me pas ne shtatzani kruarje trupi jo qaq extrem ..dhe tharje te lekures..un hala skam perdor krem sepse mjeku duhet mema jep rezeptin eme ble javrn tjeter kam termin ama sod u bona pak marak ..te hanen i boj 4 muaj…edhe nje pytje kam pytur mjekun tim gjerman se thojm na shqiptart..mos mi qu duart nelt rreth shtatzanis tha asniher ska ndodh nje aport .nqofse ke quar duart nelt…qka mendoni ju..personalisht..faliminderit..

  • Tija, per shkak te shume ndryshimeve qe ndodhin gjat shtatzanis, kjo kruarje mund te jet normale, ose alergji ndaj dicka qe ke ngrene koheve te fundit e qe besoj se te largohet.

    • Gjat shtatzanis eshte normale qe te kesh ndryshime, zakonisht majat marrin ngjyre te erret kur je shtatzene kurse ajo normale kur nuk je shtatzene eshte rosa, ka mundesi te kesh pasur ndryshim vetem ne njeren. Sidoqofte, edhe pse mendoj se eshte normale prap te sugjeroj te vizitosh mjekun per te qen e sigurt. Shendet dhe cdo te mire.

  • Per te paren here gati secili e kryen aq shpejt, me kalimin e kohes vetvetiu ja arrin ta zgjatesh me shume edhe te paren. Sidoqofte, per shkak te stresit ti ke edhe impotenc (paaftesi) per te vazhduar mardhenie pas klimaksit te pare. Po qe se merresh me aktivitet fizik, ushqehesh me mire dhe ke me pak stres edhe aftesia (potenca) juaj shtohet. Perndryshe, atje ku je sigurisht se ka edhe mjek per keto probleme dhe te kisha sugjeru ta vizitosh nje. Shendet dhe cdo te mire.

 36. doctor pse qate mardhenjs me grujen vjene sperma shume shpet ase 2 minuta dhe tani nuke muje ma mepas mardhenje tregojemte lutem qka me ba

  • Argjend, sigurisht je shum i stresum, po te pushoje pak e te provoje prap sigurisht se do mundesh… stresi gjat dites ndikon edhe ne mardhenie seksuale. Per cdo rast mund ta vizitosh mjekun e te shohesh nese ke ndonje problem tjeter por mendoj se ka te bej me shume me gjendjen tuaj (stresin) i cili di te crregulloj shumecka. Shendet dhe cdo te mire.

 37. Dr. .sod ne mengjesnkam vjell as niher si sod smo jo shum Ngjyr pertokalli…??? Si uj avo kjo normale…..?????

   • Faliminderit per pergjigjjet tua ..se tkam lodh amo ma mir me pyt …se nuk tutna ne shtatzanin tjeter…haha ….kur jam hi ne javen e 14 te shtatzanis mkan fillu do dhimbje ne boshtin korizor kur rri ne kemb jo vetem kur bi ne gjum mduhet mi ndrru krat shum shpesh se me dhemb….kaj her mgjitet nelt te kraht…..dhe ne cillen jav nuk gozon me flejt ne shpin….

 38. Dr ..deshta me dit me sa muaj e nin beben gjall…po mendoj tu livrit edhe disa gra kan nje vije ne bark ajo shfaqet gjat shtatzanis esht nje vi te kethiza ndoshta po kupton..un hala skam a esht heret apo shfaqet dikur me vone…faliminderit. .

  • Ka mundesi ti ndjesh levizjet duke flluar nga 3 muaj a gjysme e ndoshta edhe me vone ka muaji 5t. Ske pse behesh merak nese nuk e ke vijen, ajo behet zakonisht per shkak se shtrihet lekura dhe duke u shtrire shume ajo qahet dhe per kete behet ajo vija, nese nuk te behet edhe me mire. Shendet dhe cdo te mire.

 39. Faliminderit shum kam qen te mjeku se me ka dhimt shum me or me tha mheku lekurae tha esht duke u ngrehur dhe duke e rritur barkun.qe fmija te ka ven qe te zhvillohet…ty dr pota boj ni Kompliment tmadh gjynah me nejt ti nkosov e mos me ardh ktu edhe ma mir per na shqiptart me pas mjekin shqiptar e jo gjermon kshuqe edhe i her hallall tkoft…tija

 40. Dr.deshta edhe nje pytje sod ne mengjes kam hanger buk….dhe mas 10 min pushova dhe ja nisi kethiza ime mem dhimt po jo extrem po e ndisha nifar paqarsie…qka do te thit kjo…esht femija i par dhe ku me dhem brengosem ….14+3

  • Tija, po duke u rrit dhe zhvilluar fryti zgjerohet dhe rritet edhe barku e ato dhimt i ke ndoshta nga zgjerimi i lekures dhe mund te jen normal. Sidoqofte, per cdo rast te sugjeroj te vizitosh mjekun po qe dhimbjet jane te padurueshme dhe te pakalueshme. Shendet dhe cdo te mire.

 41. pershendetje dua ta di jom shtatzen i kom 3 muaj po barkin se kom te fryer fare skom marramendje skom tug jom shum mir vetem se barki se kom te fryem apo ndoshta te disa gra ndikon kshtu ju pershendes.

  • Besa, a te ka thene mjeku se je shtatzënë apo thjesht po mendon që je vetëm për shkak se nuk ke pas menstruacione që 3 muaj? Po që se nuk e ke vërtetuar te mjeku atëherë të sugjeroj të vizitosh mjekun e ta shohësh nëse je apo nuk je shtatzënë. Përndryshe, nëse e ke vizitu mjekun dhe ai ju ka thënë se je shtatzënë atëherë mos u brengos shumë për rritje të barkut, tek disa gra barku rritet më shumë tek disa më pak. Shëndet dhe çdo të mirë.

 42. Dr.sod jam ne javen e 14 sa muj ikam….dhe kur me bjen me lind se spo kuptoj me kto jav…faliminderit..

 43. Oii dankee Schön ma heke krejt se jam brengosur ..dhe qka me mundon me se shumti qe nga filimi i shratzsnis kam probleme me kapclleck… (shum rrall dal jasht)) vetem gazra kam a edht kjo e damshmr per beben…lo mendoj gazrat ..me respekt tija dhe faliminderit qe e gjeta ket webseite …

  • Kapslleku vetem se ty te shkakton telashe se bebes nuk ka se si ti shkaktoj ndonje problem, pi uje me shume dhe ha ushqime me fiber, si buka e zeze dhe ushqime nga dritherat (grun, miser, oriz i kafet). Shendet dhe cdo te mire.

 44. Faleminderit per pergjigjjen ..dhe aka mundesi met dhimtfundi i barkut po jo shum po si ne veti….dhe kam ber edhe njen pytje rreth kembeve me dhamin shum spo kom shum fuqi..me dhamin shum te muskujt…magnesium mar po prap si prap…tija 13+5 jav..

  • tija, sikur shtatzania te ishte e leht pa asni problem ateher kishte me qen shume mire por ja qe shtatzania shoqerohet me probleme te tilla, me dhembje e plogeshti e te tjera. Pusho me shpesh, mos rri shume ne kemb, percjell gjendjet te mjeku ashtu si te udhezon ai/ajo dhe pa menduar arrin 9 muajshi dhe e gjitha kjo perfundon ;). Shendet dhe cdo te mire.

 45. Tija prap kam pasur dhimbje ne shpind tash vetem ne fubd te Shpines ton naten tu e ndrru pozicionin…lexova edhe gjermanisht pak treguan qe esht normale po dashta mendimin tuaj…Momentalisht sme dhemb kerkun und vetem shpinda deri me tani 3 her kan vjellur dhe at ne fillim..nuk me ka munduar veten se po ndi erna majet e gjinav mi prek me dhamin kajher jan te forta e kaj her te buta….e pres nje pergjegjje me respekt tija .

  • Tija, ashtu sikur ke lelxuar ne gjermanisht ashtu te them edhe une qe keto simptoma jane normale. Shendet dhe cdo te mire.

 46. Pershendetje doktor
  Me jane vonuar periodat 3 jave,po dhe pse e kam bere 2 here testin me del negativ.

  • Lata, edhe pse testi të del negativ prap nuk do të thotë se nuk je shtatzënë, sidoqoftë unë të sugjeroj të vizitosh mjekun sepse ka mundësi të jetë çrregullim. Shëndet dhe çdo të mirë.

 47. po valla dr admin copa copa si ngjyr kafe kogja shum ma ndryshe se herav tjera edhe plus 5 dit me vones po prej si kom lind nuk kom pas dhimbje ne bark si ksi hovi po e bera ni termin te mjeku 8 e te kqyri me gjansisht qka pome thot gjinekologija por flm shum per keshillat qe po i jepni shum te mira ju falenderoj shum shum nga zemra

 48. pershendetje dr admin deshta te bej ni pytje une nuk isha shtatzane se me erdhen sot ne mengjes po diqka teper dhimbje te forta sikur me lind bebe edhe elkura e barkut me djege nuk edi pse a eshte infeksion a naj sen tjeter edhe pse kshtu po kam qrregullim qka eshte ne pytje.flm per kshillat e juaja.pres pergjigjje.me rrespekt albina

  • A ke vetëm gjak si zakonisht apo edhe copa gjaku, po qe se ke copa gjaku ateher ndoshta ke qen shtatzene por ja që nganjëherë ndodhë që aborti të ndodh vetvetiu. Për çdo rast dhe për të kuptuar më mirë gjendjen tuaj të sugjeroj të vizitosh mjekun. Shëndet dhe çdo të mirë.

 49. pershendetje dr admin deshta te bej nje pytje une ciklin ekom pas me 26 shkurt e ekom pas kohen qe 3 dit po nuk mekan ardhen po jam pa qef qe 10 dite po kam shum temperatur dhimbje naper bark ma shum afer kthizes e lodhshme mashum rat po rri as ne kam sun po rri diqka a munet me kan kjo shtatzani apo naj qrregullim se kohen e fundit kom pas nja qrregullim her mu vonojshin her me vishin me heret po nuk meka dhimt barku kshtu edhe pome doket barku ma i madh kisha pas deshir mema kthy ni pergjigje si shpejt. me rrespekt albina.

  • Albina, keto shenja qe ke si lodhje, dhimbet e barkut e gjithashtu edhe vonesa e menstruacioneve te gjitha jan shenja qe tregojn se ti mund te jesh shtatzene. Kjo mund te jet edhe crregullim ama me shume ngjan te jet shtatzani. Sidoqofte, tash mund ta besh testin e ta shohesh e pervec tjerash te sugjeroj te vizitosh mjekun. Shendet dhe cdo te mire.

 50. jam ledia prsh desha te pyes kur me bie te lind,menstruacionet e fundit me kan ardhur me 16 janar,tani sipas vizitave i bie te jem 2 muaj e dy jave,ku me bie te lind? si dhe ndjej ne darke fryrje barku dhe nuk rehatohen naten,ka ndonje problem?dhe jam shtatezen per here te pare.

  • Ledia, tash ke rreth 9 jave shatzene dhe te bie te lindesh ka 22 Tetori.. ato qe permend jane shqetsime te zakonshme ne shtatzani. Te uroj shendet e cdo te mire.

 51. pershendetje jam ajsel jam 4 muaj e gjysem shtatzan dhe doja te dija a eshte normale se ndonjeher ndjej se me fryhet barku dhe behet shum i fort a eshte problem apo ndodh kur leviz bebi?dhe dicka tjeter kur fle kthyer permbys ndjej se leviz shum bebi a ka ndonje veshtiresi bebi dhe vritet po te rri un kthyer permbys?ju falenderoj per pergjigjet qe jepni.

  • Duhet te flesh ne krah, krahun e majt shembull preferohet. Me 4 muaj shtatzene nuk eshte mire te flesh permbys (ne shpine) po duhesh te flesh ne krah. Fryhet e bëhet i fortë nga pozita e bebes, kur ndryshon pozite e largohet pak barku zbutet, kur prap ndryshon pozit prap forcohet.

 52. Pershendetje jam alisa jam shtatzen 15 jav kom dhimbje barku,kurrizi a osht normale apo osht diqka keq per bebin pres pergjigjjen faliminderit…

  • Pershendetje Alisa, dhembjet ne fillim te shtatzanis jane te zakonshme, sidoqofte per cdo dhembje e per cdo ankes eshte mire te vizitohet mjeku (gjinekologu) prandaj te sugjeroj ta vizitosh gjinekologun. Shendet dhe cdo te mire.

 53. pershendetje kom ni pyetje jom per her te dyt shtatzan amo fmija i par um ka dek n e bark prej kthize ne javen e 36 te shtatzanis me 26 korrik te vitit te kaluar tash jom per her te dyt ne muajin e 6 kam mbet pak shpejt shtatzan sa here po livrit shum beba po tutna kur nuk po livrit apet po tutna deshta me dit a asht rrezik mem ndodh si me fmin e par flm prej juve nese me pergjigjeni

  • Era, te jam pergjigjur ne email se edhe aty me ke shkruar, sidoqofte nuk ke cka ben me levizjet e bebes, beba leviz sa her qe ndihet jo rehat deri sa te gjen poziten qe i pershtatet dhe keto jane normale. Shendet dhe shume te mira.

  • Vetem nese ka ndonje problem gjate shtatzanis per ndryshe nuk eshte e demshme… sidoqofte te sugjeroj te bisedoni me mjekun per kete gjat kontrolles.

 54. pershendetje doktor ak munsi mem tregu menstruacinet e funit i kam pas me 24 dhjetor tash i 5 mars sa muaj e sa dit i kam saktesisht dhe kur e kam daten per me lind mfal per pyetjen ama se kam kuptu mjeken tem qart ju falemnderit qdo tmir.

  • Shpres, nese menstruacionet e fundit te kan ardh me 25 dhjetor ateher i bie te jesh 2 muaj e 8 dite shtatzan (9-10 jave) dhe pritesh te lindesh aty ka 1 Tetori 2013. Shendet dhe cdo te mire 🙂

 55. pershendetje per ju faqe e qelluar kisha dasht te pys diqka jam shtatezen 2 muaj e 2jav jam shtatzan per her te par kam qen ne kontroll mir shum me ka than je ama si shum shpejt po me rritet barku taman 2 muaj verehet qe jam shtatzan aka munsi qe me pas bineq dhe ne cilin muaj vrehet qe ke bineq apo asht pershkak se jam kaps qafar mendimi keni ju si mjek per ket gjendje flm pun te mbar

  • Qe tash mund te verehet nese ke bineq, por mos bej dert se edhe ne dy muaj barku rritet dhe verehesh qe je shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 56. Kam nje pytje un mestracionet i kam pas 28 dit dhe heren e fundit ikam pas me 5 shkurt dhe me kan ardh. Tani me 28 shkurt pi bjen 23 dit a mund te jet qrregullim kjo ju lutem me tregoni ju faliminderit

  • Sebi, nese menstruacionet te vijne cdo 23-25 dite ateher nuk eshte crregullim por ky eshte cikli menstraucl i juaj. Por nese te kan ardhe me pare cdo 26, 27 apo 28 dite e tash 23 ateher është çrregullim. Shëndet dhe çdo të mirë.

 57. Kam nje pytjen motra ime ka shum dhimbje te barkut kur te ika mestracionen dhe mjedisit pa pi ndonje sufat me duket qe jan ne zorr trash esht 23 vjeqare pse jan kto dhimbje

  • Arta, veshtire mund ta dijm se cili eshte shkaku i ketyre dhimbjeve. Sugjeroj qe ajo ti bej nje vizit mjekut e atje kuptohet me mire. Ngercet menstruale nganjeher tek disa femra jane me te ashpra se te disa tjera.

 58. Pershendetje desha te bej nje pytje un mestracionet ikam pas te rregullta skam pas qregullime a mundesh mem tregu se un me 5 shkurt i kam pas dhe merdhen prap me te 28 shkurt 23 diit pi bjen a mundesh mem tregu a esht qregullim flm shumm

  • Sebi, ka mundesi te jet crregullim po si jo, por vetem pse ke pas kete nryshim njeher nuk do te thot se eshte crregullim. Vetem nese kjo vazhdon edhe ne muajt e ardhshem ateher mund te flasim per ndonje crregullim. Per ndryshe edhe nje cikel prej 23 ditesh konsiderohet cikel normal. Shendet.

 59. pershendetje,pytja e imja eshte ,kam ni miom me miter 2,5 cm,mjek me ka then nuk eshte per tu brengosur,por problemi im eshte se une kam shum dhimbje ne fund te barkut,pas ti mbaroj mestruacionet,mjeku me ka then qe eshte evulim i vezoreve,mirpo koh te fundit ,3 her mbrenda mujit kam dhimbje ne fund te barkut dhe urinim me gjak,mestruacionet kur i kam kam gjakderdhej te madhe,mjeku me ka rekomadnuar te mos perdori kondom ,po te perdori tableta,tani dy muaj nuk kam pas mardhenje ,por dhimbjet kan mbetur te njejta,une tani e nje vit kam shum dhimbje ,dhimbjet e mija jan te njejta sikur kur don me lind,me dhem funi i barkut ,mjedisi,dhe posht anusi,dhimbjet me pushojn vetem kur e marrr ni tablet kunder dhimbjeve,si dhe te ve nje shishe me uj te nxet posht,ateher me duket sikur don te me dal diqka ,kur shkoj ne banjo shofe vetem qe breket i kam te lagura,ju lutem nese kam qen e qart rreth pytjes pres ndonje pergjigje ,apo keshill nga ju …..ju pershendes

  • pershendetje,pytja e imja eshte ,kam ni miom me miter 2,5 cm,mjek me ka then nuk eshte per tu brengosur,por problemi im eshte se une kam shum dhimbje ne fund te barkut,pas ti mbaroj mestruacionet,mjeku me ka then qe eshte evulim i vezoreve,mirpo koh te fundit ,3 her mbrenda mujit kam dhimbje ne fund te barkut dhe mestruacionet kur i kam kam gjakderdhej te madhe,mjeku me ka rekomadnuar te mos perdori kondom ,po te perdori tableta,tani dy muaj nuk kam pas mardhenje ,por dhimbjet kan mbetur te njejta,une tani e nje vit kam shum dhimbje ,dhimbjet e mija jan te njejta sikur kur don me lind,me dhem funi i barkut ,mjedisi,dhe posht anusi,dhimbjet me pushojn vetem kur e marrr ni tablet kunder dhimbjeve,si dhe te ve nje shishe me uj te nxet posht,ateher me duket sikur don te me dal diqka ,kur shkoj ne banjo shofe vetem qe breket i kam te lagura,mjeku me ka than qe nga ni miom kaq i vogel nuk kae nevoj per operim,ju lutem nese kam qen e qart rreth pytjes pres ndonje pergjigje ,apo keshill nga ju …..ju pershendes

   • Sadete, nëse mioma është shkaktar i të gjitha këtyre problemeve dhe dhimbjeve të padurueshme atëherë mund t’i thuash mjekut se ndoshta edhe duhet larguar kjo miom. Shëndet dhe çdo të mirë.

 60. pershendetje jam 16 javeshe shtatzane dhe shpesh kam dhimbje barku ne forem prerjesh eshte dicka normale kjo apo eshte ndonje problem per femijen ?theksoj se ndonjeher i kam keto dhimbje.faleminderit

  • ajsel, keto mund te jen ngërçe të shtatzanis që janë të zakonshme në muajt e hershëm të shtatzanis. Sidoqofte, në kontroll te mjeku mund të kuptosh më shumë.

 61. Pershendeetje une kam nje pytje kam dhimbje te kames se djatht dhe mjeku me ka then qe te bej igjizim te thell por un deshirojqe te mbe shtatzen por nese eben ate ingjizim sa duhet qe te ruhem qe mos te mbes shtatzen sepse mduket qe pasi ta besh ate sduhet qe te mbes shtatzen sa koh. ju faliminderit shum

  • Ben mire te pritesh se paku nje cikel e te provosh gjat ciklit tjeter sepse cfaredo lloj skanimi eshte i demshem.

 62. pershendetje. Dr . mua me erdhen por jo si gjith . si me ngjyr te bardh me erdhen disa pika te gjakut , qka dote thot kjo , shum kam dhimt teperatur kam nonstop edhe kryt me dhemb shummm me meren met shumm , qka dote thot gjith kjo julutem pergjigjuni a esjt nermale a esht e mundshme me kan shtatzane …..

  • Qendresa, kjo do të thotë se gjasat i ke shumë të mira që të jesh shtatzënë sepse këto nuk janë perioda të zakonshme. Këto pak pika gjaku mund të jenë shenjë që veza e fekonduar ka bërë (gërryer) murin e mitrës ku është vendosur nga ku më pas zhvillohet fryti (fëmija). Shëndet dhe suksese.

 63. pershendetjee. dr, une kam shumm therrje te gjyksave mundohem te flej por nuk mundem prej gjyksave qaq shum qe qe kam therrje ne gjyksave qka dallon kjo ,therrje e gjyksave qka te tregon a esht e mundeshme te mbetem shtatzane ,shum shummmmmm kam therrje te gjyksave un dyjanet julutem kthema pergjigjijennn Rrespekttt

  • Qendresa ka mundesi por eshte heret pak te dihet, duhet e kesh durim e te presesh deri ne kohen kur pret te kesh menstruacionet, nese edhe ato te vonohen ather mbas dy apo tri diteve mund ta besh testin shtepiak dhe besoj se do te dali pozitiv. Shendet dhe suksese.

 64. pershendetjeee per ty kam dhimje te gjoksit dhe medisit te barkut me dhemb shumm naten sme mer gjumi hiq pej gjyksave qitash ikam 23 qiti mujt ikam renet mem ardh mostrucionet qka mundem me pas akam mundesi te mbes shtatzane jam ba merak shummm te mbes ju lutem kthema pergjigjijennnn

  • qendresa, mos u bëj merak aq shumë sepse ti ke shenjat e shtatzanis dhe nëse nuk të vijnë menstruacionet në datën që po pret atëherë mudn të themi se je shtatzënë. Bëj testin shtëpiak nja dy ditë pasi të vonohen. Shëndet dhe suksese.

 65. Pershendetje desha te bej nje pytja desha te di nese e gelltit spermen e qon te posht a esht e demshme per ndonje gje se isha kureshtare te di nese mun te me tregoni

  • Blerta, jo nuk është aspak e dëmshme përveç nëse personi është i sëmurë nga ndonjë sëmundje seksualisht transmetuese.

 66. Pershendetje begija.kam pasur nje abort ne gusht te viti te kauar.tash jom shtatzan ne javen e 5 kam qen t emjeku me ka then se jom mir,po duhet me ndejt rat ni koh e frutin e kom mir e shte duke u zhvilluar mir,po un kom dhimbje barkut shum.a osht munsija me abortu apet,apo eshte normale.tlutem tregom

  • bege, dhimbjet e barkut jane te zakonshme ne fillim te shtatzanis, vetem atehere kur jane teper te ashpra (forta) dhe shoqrohen me gjakderdhje ateher mund te themi se ndoshta kemi te bejm me abort. Sa i perket dhimbjeve qe ke mos u bej merak se jane te zkaonshme ne fillim. Ndiq keshillat e mjekut dhe vepro ashtu si ju ka rekomanduar. Shendet dhe cdo te mire.

 67. Pershendetje jam shtatzan ne muajin e 6,dhe gjthqka asht ne rregull,po shum po kam frik,kam ndjenj te keq ne lindje. ju lutem me tregoni se asht, qka mun te ndhodh.pres pergjigjejen ju lutem.

  • fati, nuk ke pse brengosesh sepse sot mjeksia ka arritur deri ne at shkall ku shume rrall ndodhe qe nje nene te jete ne rrezik gjat lindjes. Me vet faktin qe gjithcka eshte ne rregull me shtatzanin tuaj deri me tani nuk ke pse brengosesh sepse gjithcka duhet te jet ne rregull edhe me tutje e deri ne lindje. Shendet dhe cdo te mire.

 68. pershendetje doktor desha te ju pyes se un ket muj e kam provu me ngel shtatzane,por sot kam pat nje dhimbje te madhe ne bark dhe me eshte fry pak,si mendoni a mundet te kem ngel shtatzen e di se esht pak heret dhe duhet te pres nese me vonohen mujoret atehere po,por ket dhimt te madhe cka e kam pat sot,ju faleminderit per te gjitha ju uroj pun te mbar e shendet..

  • ana, ka mundesi te jesh shtatzene nga fakti qe dhimbjet kan qen te ngjashme me ato para menstruacioneve (periodave) por pak me te ashpra. Eshte heret te kuptohet nese je shtatzene apo jo tash sepse nuk mund te hetohet kjo me ane te ekos (ultrazerit), sidoqofte tash nese te jane vonuar periodat mund te provosh te besh testin shtepiak te shtatzanis. Shendet dhe suksese.

  • prsh doktor jam prap ana
   desha te ju pyes me jan fryer gjinjt dhe me dhembin shum,asnjeher sme jan fry gjinjt e as me kan dhimt mos ndoshta jan shenja shtatzanie dhe ju kisha lututr me ma kthi pergjigjen sa me shpejt un e kam provu me ngel shtatzane sikur me keni than ju me pat mardhenie me 15 dhe ashtu e kam ber nejse tung te falemenderoj per te gjitha ty….

   • Ana, nuk mund mund te themi sigurt se je shtatzene por ke shenjat qe ndoshta edhe je shtatzene kur thua se te jan fryer gjinjt dhe te dhembin si asnjeher me pare. Uroj shendet dhe suksese.

 69. pershendetje ju falenderoj per pergjigjet qe jepni.jam tre muaj e gjysem shtatzan kam bere analizat dhe kishte dale gjaku i femijes shume i ulet dhe doktori tha qe duhet te bej nje analiz tj ne javen e 16 a ka rrezik qe te ket probleme femija qe ka dal gjaku i ulet.dhe nje gje tjeter a ka dem femija nqs se lyej floket a e demtom boja.ju faleminderit shume.

  • Ajsel, duhet pasur kujdes me ngjyrosjen e flokeve ngase ngjyra ka kemikale te cilat munden te futen ne rrejdhen e gjakut tuaj permes lekures e keshtu te arrijne edhe foshnjen tuaj. Kujdes me ngjyra, lexo udhezimet e ngjyrave se aty duhet te shkruaj nese guxon ta perdoresh nese je shtatzene. Pyetjen tjeter nuk e kam te qart, sidoqofte te gjitha materiet ushqyese qe tani i duhen foshnjes per tu zhvilluar arrijn permes gjakut. Vazhdo komuniko me mjekun sepse ai e di gjendjen me mire ngase ju ka bere kontrollin.

 70. pershendetje ju falenderoj shume per pergjigjet qe jepni .jam tre muajshe e gjysem shtatzan i kam bere te gjitha analizat por nuk kam mar pergjigjet akoma doktori me tha se kisha dale me kerpudha ne urine a eshte e demshme per femjen .me tha se duhet te bej prap ne javen e 16 analiz per gjakun e femijes se ka dale ne nivel shume i ulet a eshte gje e keqe kjo? po nqs lyej floket boja e demton femijen?faleminderit.

 71. psh doktor deshta me te pyt dick para 1 jave kam pasur sex me te dashurin a mund me dodh qe keto shenja qe jan te shtazanis kam maramendje shpesh urina qka dmth kjo ju lutem ma ktheni pergjigjen ju prsh flm

  • Rita, dy gjera jane te mundshme: Ose jane shenja te paramenstruacioneve qe jane pak a shume te ngjashme me ato te shtatzanis ose jane shenja qe ke mbet shtatzene. Cila eshte do ta kuptosh nese nuk te vijne menstruacionet ne kohen kur pret. Shendet dhe suskese.

 72. pershendetje nga gazmendja mua mostracionet m kan arhd me 18 janar me 22 janar mu kan hek po si n kaft i kom pas me 18 19 met 20 si n kuq si n zi dhe gjini i majt asht tum dhimt prej dates 12 janar eedhe midisi dhe barku pasi i kom kry ju lutem kthemani nje pergjigjje flm

 73. Faliminderit shum per pergjigjjet e juaja por desha te di a duhet ti perdoresh acid folik deri sa te mbetesh shtatezen apo vetem tre muaj duhet nese mund te me tregoni ju pershendes

  • Acidi folik perdoret deri ne fund te shtatzanis po deshe, disa mjek thojne se nuk ka nevoj por shumica rekomandojne deri ne fund.

 74. ju pershendes desha te ju pyes dicka un mestracionet nuk i kam bash shum te regullta,nje her me vin 2 dit para ndodh qe edhe 3 dit ne janar e provova me ngel shtatzene por nuk ngela,tash i pata mestracionet me 3 shkurt me zgjaten deri 8 shkurt kur duhet me kry mardhenie per me ngel shtatzene te lutem ma kthe pergjigjen se jam shum kec mendoj se smuj me ngel shtatzene a esht normale qe skam ngel shtatzene per heren e par tung flm.

  • Ermira, shumica e grave deshtojne te mbesin shtatzane qe ne heren e pare e kjo ngajeher zgjat me muaj, keshtu qe vetem nese ke deshtu me mbet shtatzane here e pare nuk do te thote se ke probleme shendetsore qe ju pengojne. Ditet kur ti ke gjasat me te mira te mbetesh shtatzan jane i 15, 16, 17 dhe 18 shkurti. Shendet dhe suksese.

 75. Pershendetje desha te pys un kam perdor acid folik tre muj i baj tash por neser kam pas mi perdor por me ka humbur nje dhe desha te pys a qon pesh per njo mos me pi apo duhet pa tjeter tre muj rregullisht se di sa jam ekjart

 76. pershendetje doktor pun te mbar deshta te them qekesh te mjeku mir shum me tha je e per ket lloj infeksinim krurjen me tha qe asht normale ne javet e para te shtatzanis spo di a e ka kuptu qe edhe para se te jes shtatzan kam pas krurje gati gjith vitin nese jo aka ndoj rrezik apo sa perqin egziston rreziku qe ne kto rrethana me pas abort a tlutem shum tregon se jam shum ne stres

  • Bina, nuk ka shumë rrezik për abort me këtë infeksion por më trego se çfar infeksioni të tha se është nëse të ka treguar.

 77. Pershendetje, jam nje grua 39 vjeqare. Lindjen e fundit e kam pasur para 10 viteve, Menstuacionet i kam hjekur me 10 janr . Deri me daten 27 jena ruajtur qe te mos kemi shtatezani te padeshiruar , mirpo nga data 27 e deri me sot nuk jemi ruajtur {dmth jena derdhur brenda si zakonisht qe kemi ba ne qdo jav te fundit te menstruacioneve}. Por tani menstuacionet nuk kan ardhur akoma, gjinjet me dhembin me prekje edhe dhimt te barkut poashtu kam, lodhje gjithashtu kam.A mund te jem shtatezen me keto shenja apo ndonje qrregullim . Vuaj nga unazat, dhe e kam ber koronarografin selektive dhe perdori rregullisht sipas mjekut hapa PRAVALIP 20mg dhe BISOKOR 5mg. Ju lutem a mund te lindi normal me ket terapi apo duhet ta nderpres nese jam shtatezen . Jufaleminderit per mirkuptim.

  • Ka mundesi te jesh shtatzënë por ka mundsëi të jen simptomat të zakonshme si gjithmon para menstruacioneve. të këshilloj të vizitosh mjekun për çdo rast dhe po që se e kupton se je shtatzënë dhe dëshiron ta vazhdosh ta mbash atëherë duhet të këshillohesh me mjkeun për këto medikamente që përdor që besoj se duhet ndaluar përdorimi menjëher. Shëndet dhe çdo të mirë.

 78. Pershendetje desha te bej nje pytje kam dhimbje ne fund te barkut nga ana e djatht qka mund te jet nese mund te me tregoni ju faliminderit shum .

  • Sebi, mundet të jetë si shkak i ndonjë ciste por këtë nuk mund ta dij askush pa kontroll, kështu që të sugjeroj të bësh kontroll te mjeku. Shëndet dhe çdo të mirë.

 79. falemderit shum per keshillen doktor vetem kto dhembjet e barkut jan te per arsye qe jam shtatzan e jam normale apo mund te jen prej infeksionit tpershendes pun te mbar

  • Dhembjet e barkut jane dhembje te zakonshme gjat fillimit te shtatzanis, sidoqofte shpresoj se do gjesh kohe te vizitosh mjekun dhe te rekomandoj ta besh kete sa ma pare. Shendet dhe cdo te mire.

 80. pershendetje per ju doktor kam disa pytje jam shtatzan pasi qe em kan kaluar 10 dit dhe testi rrezultoj pozitiv pasi qe kam pas abort ne muaj prill si pasoj e mos zhvillimit te bebes ne javen e 7 tani per te dyten ere po kisha dash me te pyt kam kruarje irritim te lekures si plasaritje supozoj lloj infeksioni ala skam qen per kontroll per arsye se jam jasht shteti dhe gjuhen shum pak e kem pervetsu po ashtu kam edhe disi dhimbje barku 2 jav para disi te heshtura po r ne ket jav disi me te theksuara sa jan te demshme dhe nese ka munsi mem tergu mundshem qka muj me perdor per krumjen jam shum ne merak se mos po vjen der te aborti perseri ju lutem me ndimoni jam 23 vjeq tpershendes

  • bina, ke supozu drejt sepse zakonisht kruerja eshte infeksion, nuk ka shume rendesi nese e din gjuhen aq sa duhet se fundi mund ta marresh me vete dike qe e din gjuhe, me e rendesishme eshte per ty shendeti juaj, gjendja e shtatzanis dhe shendeti i femijes keshtu qe te sugjeroj te vizitosh mjekun atje ku je per shkak te kruarjes/infeksionit qe mund te kesh dhe per shkak se ke patur nje abort me heret. Uroj shendet dhe cdo te mire.

 81. Desha te pys ne cilen jav shtatezania verehet ne echo a ka gjasa te verehet vetem veza e fekonduar ende pa u ngjizur ne miter

 82. Ju lutem me tregoni pasi te ndodh evulimi,p.sh.sod me ka ndodh pelcitja e folikules a muj me pas mardhenje dhe sa koh i duhet deri te fekondimi.

  • Nese sot te ka pelcit ateher tash mund te kesh mardhenie dhe ke shume gjasa qe te mbetesh shtatzene. Shendet dhe suskese.

 83. Pershendetje..ju pergezoj per punen e palodhshme..mua qe nje jav me jan vonuar menstruacionet..kisha dasht me me ardh psh neser qka duhet te bej..te perdor diqka apo…? sepse gjithqysh po dua te me vijn ne ket jav …!

  • Besa, ti deshiron te vijne ato qe neser por ja qe trupi juaj ka disa rregulla qe funksionojne ndryshe nga deshirat tona. te sugjeroj te vizitosh mjekun (gjinekolog) para se te veprosh dicka. Shendet dhe cdo te mire.

 84. pershendetje nga albina dr admin deshta te bej nje pytje une kam nje vajz 2 vjet e 2 muaj po kam lindur me operacion po vitin e par jom ruajtur normal nuk kom perdorur as nje barrn kunder shtatzanis po qe 1 vit po provoj me met shtatzane po nuk po jes e ekom pas ciklin gjdo 31 dit e prej si kom lind ekom gjdo 26 dit edhe per gjdo muje ni dit para kohes mme vin edhe po kam shum te bardha nijav pa me ardh e kisha desht nje keshill nga ti se me te vertet poja qelloni gjith nje jeni nje gjeniiii.me rrespket albina pres te ma ktheni pergjigjen se shpejti.

  • Albina, te bardhat kur jane shume ashtu si po tregon ti jane asgje tjeter veq se shenj infeksioni, keshtu qe mos provo te mbetesh shtatzene para se ti besh vizit mjekut/gjinekologut e te perdoresh terapi per sherim te ketij infeksioni. Ket infeksion ka mundesi ta ket edhe burri keshtu qe beni mire te dy te vizitoni mjekun te keshilloheni me te, te sherohoheni e pastaj te provoni shtatzanin. Shendet dhe cdo te mire.

 85. doc, a ndodh ovulimi nese je 7zan , dmth a te vine te bardhat ?? jam shume e re e nuk di gje per keto !! do ta dija per ndere po tme kthenit pergjigje . falemnderit 🙂

  • Nese mebetesh shtatzan nuk ndodh ovulimi, ky proces ndalon ne momentin qe mbetesh shtatzene. Por nese je shtatzene dhe ke te bardha ateher kjo zakonisht eshte shenj infeksioni dhe ben mire te vizitohet mjeku. Shendet dhe cdo te mire.

 86. admin duke par kta qe te kan shkru ti duke te ber pitje te ndrishme mund tet bej esh une nj jam 22 vjecare dhe kuk jam emjrtuar dh nuk kam kry mardhnje nuk kam pas mardhnje me meshull dhe xakonisht mua me jin mestracionet me vones ka shum vite qe me vin kshtu ka 3 muaj nuk me vin kam qen te nj mejke dh me beri nj eho dhe me tha see esht normale ndodh qe edh nuk vik kaq ko dhe me tha se kur do kesh mardhneje dot te regullohen aesh evrtet dhe me dh kto hapa per ti ngren 5 dit dh tha dot vin orgametril 5mg dh tethm tedrejetn un iperdor gai dy ite aja te demshme me trego tung

  • Luljeta, mosardhja e menstruacioneve ne kete mosh nuk do te thote se kjo do te rregullohet kur te kesh mardhenie, kjo do te thote se ke crregullim te hormoneve ose organet seksuale nuk jane pjekur akoma. Ky eshte me shume crregullim ngase edhe vet mjeku te ka pershkruar Orgametril 5mg i cili eshte hormon progesteron.

 87. pershendetje ..prej disa ditesh kam nje dhimbje te mesit , ne fund te barkut dhe te gjoksit , por dhimbja e mesit eshte me e forte se keto te tjerat .sot vura re se kam pak rrjedhje ne brendesi te vagines por qe nuk duket nga jashte .mestruacionet i kalova me dt 14 dhe po ate dite kam kryer mardhenie por nuk jemi ruajtur .zakonisht mestruacionet i kam te rregullta cdo 21 dite , tani nese skam ngel shtatezane duhet te me vijne ne 4 ose 5 shkurt….jam shume ne merak per kete gje .ju lutem me ktheni nje pergjigje RESPEKTE Orjola

  • Erjola, me tingllon sikur nuk deshiron te kesh mbetur shtatzene. Ti ke cikel te shkurt prej 21 ditesh ce do te thot se cdo 21 dite ju vijne menstruacionet, e kjo gjithashtu do te thote se edhe ovulimi te ti ndodh me heret. Mbase nuk je ruajtur menjeher pasi ke kaluar menstruacionet do te thote se gjasat i ke shume te mira qe te kesh mbetur shtatzene e kjo gjithashtu behet per tu besuar edhe me shume kur tregon se ke patur pak rrjedh gjaku ne brendi qe eshte shenj kur veza e fekonduar ngulitet ne muret e mitres. Sidoqofte, duhesh te presesh deri ne kohen kur pret menstruacionet, pra me 4 shkurt, nese edhe menstruacionet vonohen ateher gjasat jane shume te mira qe ke mbetur shtatzene. Uroj Shendet dhe cdo te mire.

 88. pershendetje ,kam 1 pyetja,a mundet 1 vajze ta kuptoje ne ka ngelur shtatzane vetm 1 dite pas aktit seksual?nqs po cilat jane menyrat?

  • Kristi te kam treguar qe nuk mundesh asesi ta kuptosh se ke mbetur shtatzene nje dit pas mardhenieve, nuk ka asnje shanc askush ta dij kete.

 89. prap une , falemnderit , e bona testin nmengjes edhe mdoli negativ sa eshte i sigurt , kam vetem dy dit qe mjan vonu , edhe sa i perket rregullsis se menstruacioneve kurr ma heret nuk i kom kqyr edhe seshte se i kam aq trregullta , zgjasin 3 deri ne 4 dit edhe kto dhimbje i kam ndi edhe ma heret po prap spo jam e sigurt se ende sme kan ardhe

  • Testet zakonisht tegojne rezultatin po qe se je shtatzene po ka raste edhe kur deshtojne, te sugjeroj te besh nje vizit gjinekologut e te shohesh edhe atje pse e ke kete vones. Uroj qe te jesh shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 90. me falni nese ju shqetesoj jam nje vajze 17 vjec , kam kry mardhenie dhe nuk jemi mbrojt . seksi ska zgjat , shum pak e i fejuari me thot qe nuk eshte derdh brenda sigurt . maredhenie kemi pas me 26 dhjetor e po at dit i kam kry menstruacionet . tani jemi me 25 janar dhe ende nuk me kane ardhe . ndonjeher me perzihet po nuk vjell .dy ditet e fundit me jane fry gjinjte . kam pak dhimbje ne shpine dhe ne fund te barkut . ju lutem me ktheni pergjigje . jam tejet e friksume

  • Jeta, ka gjasa te kesh mbetur shtatzene por keto shenja qe ke peshkru sa jane shenja te paramenstruacioneve aq edhe jane shenja te pare te shtatzanis. Nuk mund te themi sigurt se ke mbetur shtatzene, por nese nuk ke patur vones te menstruaioneve me pare atehere ndoshta edhe ke mbetur shtatzene. Mund ta besh testin shtepiak, test qe mund ta blesh ne barnatore, per te pare se a ke mbetur sthatzane. Shendet dhe cdo te mire.

 91. Pershendetje. jam nje vajze 25 vjece ..ne dt 31 dhjetor kisha dite e pare te ciklit dhe duke numuruar ditet i binte qe ne dt 10,11 ,12,13 pra te cilat keto data jane ditet e ovulimit une kam kryer mardhenje vetem ne dt 10 dhe 11 ..pra diten e 11 dhe te 12 pas ciklit…qe nga ajo dite gjoksin e kam pas te fryre jo shume por nuk eshte ne madhesine qe e kam pas dhe me perpara…kam ndjere dhimbje te lehta te fundit te barkut ( dhimbjet ishin sh te lehta) kam bere 2 teste por me kane dale negative…me raste te rralla kam pasur Kruarje te lehta te barkut dhe te bardhat i kam pas ne ngjyre te hapur dhe pa ere…cikli do dhe nje jave te me vije…mund te jene keto fillimet e nje shtatzanie…flm

  • Eni, te bardhat pa ngjyre dhe pa ere kur ke pasur ato mendoj se kan qen shenj i ovulimit dhe mu ate dite ka dashur te kesh mardhenie. Sidoqofte, sperma ka gjasa varesisht nga kushtet te mbijetoj deri ne 3 dite keshtu qe edhe pse e pas mardhenie pak me heres se sa ndoshta eshte dashur, prap ka gjasa te jesh shtatzene. Testi nuk te jep rezultat pozitiv qysh para kohes kur pret te vijne menstruacionet, testi te jep rezultat pozitiv nja dy dit pasi te vonohen menstruacionet. Shendet dhe suksese.

 92. jam ni vajz 22 veqare kam bineq jam hi ne mujin e 8 spo di qysh lindi me operim a normal

  • Mire eshte te lindesh normal po kjo varet nga gjendja juaj, ne kohen e lindjes mjeket e percjellen gjendjen tuaj dhe atyre ditve e vendosin se ne cilen menyre do te lindesh.

 93. Admin me falni por un kam 14 vjec jam mashkull po k…mfalni nshprehje nuk me rritet si duhet por edhe sperma eshte si uje amund nje mashkull te hyje ne pubertet ne ket moshe ju lutem me ktheni pergjegjje

  • Kaltrin, tek meshkujt puberteti nganjeher fillon nga mosha 9 deri ne 14 vjeçare, por mos harro se puberteti fillon atëher kur trupi është i gatshëm kështu që edhe kjo mund të ndryshoj. Ke kohe edhe pak.

 94. Pershendetje . Desha te ju pys diqka dhe ju faleneroj shum per pergjigjjet qe po na ipni. kam kruarje ne vagin dhe po pres qe te jem shtatzen kam pas me burr mardhenje kohet e fundit po a mund te jet ndonje lloj ifeksioni. Per kruarjen per brenda qe ekam ju faleneroj shumm

  • Sebi, po zakonisht kruerja që shpesh shoqërohet me djegsi gjat urinimit është shenj infeksioni. Të sugjeroj të vizitosh mjekun por mos harro t’i tregosh që je shtatzënë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 95. linda jam apet faleminderit per keshill ju uroj sa me mmir punen e juaj sepse m keni gzuar me ket lajm dmth un paskam mbet me ato qysh prej 18 gushtit edhe pse i pasna pas mestraconet 2 dit t kafta ju uroj jet t gjat e t lumtur klm

 96. perseri milja po ashtu m ka then edhe gjineokologi pra prej date qe m kan ardh mostracionet llogaritet shtatzania
  a m trego t lutem me cilen dat kam mujt me met shtatzan a si i kom kry ato a po qysh ju lutem m tregoni ju pershendes

  • Milja tash nuk di se sa dit e ke ciklin menstrual sepse kjo ndryshon nga nje grua ne tjeter. Por, sipas gjitha gjasave ke mbet shtatzane ne fillim te muajit shtator, aty ne ditet e para. Por se kur sakt ke mbet askush nuk mund ta dij. Shendet dhe cdo te mire.

 97. pershendetje jam milja 20 vjeqare un kam pas probleme me mostracione ka 4 5 muj nuk m ardhshin n muajin gusht i kam mar dy ineksione per mem ardh mostracionet dhe m kan ardh me daten 18 gusht me 21 i kom kry masi i kom kry kom pas marrdhanje me burr dhe mu ka derdh nuk jem rujt tana m ka dhimt gjimi i majt si dhe shpatllat e krave dhe n t holl un se kom dit qe jom shtatzan deri n javen e 7 dhe prej dhimteve qe kisha u deshke me shku te mjeku thojshin jom e ftoft 12 iniksija antibiotik i kam mar dhe shtypja m ka shku nalt dhe kryt m ka dhimt shum po un tash mir jom jam n 5 muj e dy jav i kom mjeku m ka than beben e ki mir po a mun aparati gjineokolog me ti shty dy jav a jo dhe a munesh me dit me cilen dat kom met d m th me 18 m kan ardh me 21 i kom kry dhe a kan mujt iniksijat mi bo dom bebes dhe pasojat t mos dihen ju lutem kthemani nje pergjigjje flm per mirkuptim

  • Milja, edhe pse duhet patur shume kujdes ne medikamentet qe merr kur je shatzene, prap po te them se po te kishe ndonje problem gjinekologu do te te tregonte per kete sepse ai/ajo e di gjendjen tuaj dhe te femijes me mire se kushdo tjeter. Tash data e lindjes llogaritet nga dita e pare e periodave te fundit, qe ne rastin tuaj eshte 18 gushti. Pra ti duhet te lindesh rreth 25 majit te 2013. Shendet dhe te mira per ju.

 98. Pershendetje per ju. desha te ju pyes une neser i boj dy
  jav qe i kam kry sot kur jam zgjuar ne mengjes i kisha pas breket pak me gjak te kaft edhe kam dhimbje ne fund te barkut ju lutem tregomni se qka mund te kem pres pergjigjejen tuja ju lutem ma ktheni

  • Valja, sipas gjitha gjasave je shtatzene sepse ata pak gjak ngjyr kafe dhe dhimbjet ne fund te barkut jane njera nga shenjat e para te shtatzanis. Shendet dhe cdo te mire.

 99. Pershendetje .Kam nje pytje deshiroj te di se sot me kan ardh mestracionet cila dit esht kur un mund te mbes shtatzen mbas sa dite flm shum per pergjegjjet

  • Sebi, sot pra eshte dita e pare e ciklit, tash gjej daten kur kan per te ardhur heren e ardhshme, njeh sa dit ke deri ne at dite dhe kupto qe ditet ne mes te atij cikli jane ditet kur ti mund te kesh ovulimin dhe kur mund te mbetesh shtatzane. Shendet dhe suksese.

 100. Pershendetje desha te pys un te kam treguar se kur i ka periodat datat se kur me kan ardh nese nuk priton te shohesh pytjen qe ta kam ber para disa diteve me ke then qe kam cikel 26/27 ditesh por heren e fundit ikam pas me 9 dhjetor dhe me kan. Ardh sot me 8janar qe pi bje cikel 30 ditesh a mund te jet qregullim nes mund te ma spjegoni dhe pasi qe me kan ardh sot mestracionet 8janar cila esht dita ku un mund te mbes shtatezene ju faliminderit shum

  • Arta, nese ke cikel 30 ditesh nuk do te thote se ke problem, thjesht ky eshte cikli menstrual tek ti dhe eshte normale. Shendet dhe cdo te mire.

 101. pershendetje jam mika desha te dij sot eshte dita 8 qe me kan kaluar mestracionet,tetor nentor i kam pas me daten 5,ndersa heren e fundit i kam pas me 1 dhejtor dhe gjoksin e kam te fryer nuk kam dhimje vetem kur i prek kam pak dhimbje shpina dhe barku me dhemb nga nje her desha ta di a jam shtatzan a po jo…..

  • Mika, sipas gjitha gjasave je shtatzane, fryerja e gjoksit, dhembjet e shpines dhe barkut, mosardhje e periodave jane shenjat e para. Mund ta besh testin shtepiak per ta pare rezultatin qe besoj se do te del pozitiv se je shtatzane. Shendet dhe cdo te mire.

 102. jam 33 vjeqare kam y djem njerin 7 vjeq e tjetrin 2 vjeq me shendet te mire jam po kur kam mardhanje me burrin kam shum dhimbje ne fund te barkut meni mundem me i perballu seksit prej dhimbjes ju kisha lut te me pergjigjeni flm shum

  • Aferdita, te kisha sugjeru te besh nje kontroll te mjeku sepse vetem ashtu e kupton me mire arsyen pse ke ato dhimbje. Shendet dhe cdo te mire.

 103. deshta te bej nje pytje ka gati 3 muaj qe me jan vonuar mesturacionet un kam pas mardhenje me me daten 3 dhjetor kam ber test shtatzanie por ka dal negativ shpesh her kam dhimbje barku ne anen e majt nese mund te me jeni ndonje pergjigjje

  • Ona, vetem pse testi ka rezultuar negativ nuk do te thote se nuk mund te jesh shtatzene. Nganjeher edhe testi gabon, por rall. Sidoqofte, kjo gjitashtu mundet me qen cregullim prandaj te sugjeroj te vizitosh mjekun/gjnekolog qe te shohesh nese kemi te bejm me cregullim apo vertet je shtatzene. Shendet dhe te mira.

 104. Faliminderit shum per keshillat faliminderit shum Urime Viti Ri edhe juve ju faleneroj shum se me duket jam duke ber pytje te shpeshta te me falni

 105. Pershendetje deshiroj te di mbasi qe ti krysh mestracionet a esht e mundur me mnet shtatzen sepse mbas 13 apo 14 dit kur tem bjen mi bo qe esht evulimi nuk mbje me nejt me burr e desha te di pasi qe ti kry a esht e mundur me mbet flm

  • Arta ka mundesi te mbetesh shtatzene pas menstruacioneve por gjasat jane te vogla ngase vezoreve i duhet kohe qe te piqin folikulin dhe ta lirojne ate poshte tubave fallopian ku takohet me spermen dhe fillon shatzania, e kjo kohe eshte afersisht mesi i ciklit menstrual. Dmth nese cdo 28 dite te vijen periodat (menstruacionet) ateher mesi i 28 eshte 14, që do të thotë se ka dita e 13,14,15 dhe 16 e ciklit menstrual është më leht të mbetesh shtazënë ngase ateher piqet folikuli, lirohet dhe fekondohet nese bie ne kontakt me spermen e kështu fillon shtatzania. Urime viti i ri.. Shëndet dhe suksese.

 106. Pershendetje. Deshiroj te di nese perdor acid folik dhe une tanii ibaj dy muaj qe jam duke i perdor a duhet te ruhem njeher deri sa ti perfundoj tabletat apo mund ti vazhdon ato edhe nese mbet shtatzen nje muaj mbrapa mund ti perdoresh nuk ka rrezik te faliminderit shum per keshillat tuaja .

  • Pershendete Arta, nuk ke pse ruhesh tash, mund te provosh te mbetesh shatzene dhe vazhdo perdor tabletat edhe pasi te mbetesh shtatzane. Shendet dhe suksese.

 107. Pershendetje Ju falenderoj shum per keshillat e juaja . Kam nje putje mestracionet para se mu martu me qat dat qe mkan Ardh prap edhe mujin tjeter mkan ardh me dat tnjejt a eshte qrregullim i kam pas me 21 shtator me 17 tetort me 12 nentor dhe me 9 dhjetor a esht qrregullim ju faliminderit shum

 108. pershendetje ju falenderoj shume per keshillat qe na jepni na ndihmoni shume.para tre ditesh bera testin e shtatzanise dhe doli pozitive nuk kam shkuar te gjinekologu pasi me lane takim per javen tjeter,kam shpesh dhimbje te lehta barku dhe kjo gje me shqeteson a perben ndonje problem per femijen kjo gje.doja te dija a llogarritet dita e pare e periodave te fundit si dite e pare e shtatzanise.ju faleminderit shume.

  • Ato dhembje te paketa qe ke nuk jane per tu shqetesuar sepse jane shenja te para te shtatzanis. Po, dita e pare e periodave te fndit llogarit si dita e pare e shtatzanis, qe dmth se duke llogaritur 40 jave nga ajo dite e gjen daten e perafert se kur do te lindesh. Shendet dhe cdo te mire per ju.

 109. pershendetje,desha te pyes cila pozit esht me emir qe mundesh te mbetesh shtatzan,dhe a te pengon duhani per me mbet shtatzan,jam nje vajz qe epi duhanin po kam deshir te mbes shtatzan

  • Nuk ka rendesi pozita…. duhani mendohet se ndikon pak negativisht por pervec tjerash ai ndikon ne shendetin tuaj e rrjedhimisht edhe ne shendetin e foshnjes.

 110. Mfalni desha te di seksi oral a esht i lejushem per gat qe dojn me mbet shtatzene mos esht i demshem rdhe nuk te mbetesh nese bon seks oral fln

 111. Pershendetje . Faliminderit shum per pergjigjjen tuaj por deshiroj te bej edhe nje pytje un nuk ekam burrin ktu qe te kem mardhenje te shpeshta por vetem nje jav mbje te rri me te tani por kur e kom une nje jav kam mardhenje qdo nat edhe ndonje her edhe ne mengjes a ka gjasa per kete gje mos me mujt me mbet shtatzene se kam lexuar se nje dit po nje dit jo me pas mardhenje edhe kur e ke kohen e evulimi ato 4 apo 5 dit adutet per gjdo net te kem mardhenje apo nje dit po nje dit jo se pom duket koh e shkur te mos te bej nga nje dit dhe a esht i lejushem seksi oral kur deshiron te mbeses shtatzen flm shum

  • Mundesh te kesh cdo nat e mundesh cdo te dyten nate, nuk ka lidhje shume, me renedesi eshte qe te keni maredhenie ka mesi i ciklit menstrual atehere kur pritet qe te ndodh ovulimi, lirohet veza, te fekondohet dhe ngjitet veza prap ne muret e mitres ku fillon krijimi i foshnjes. Shendet dhe suksese.

 112. Pershendetje kam nje pytje shpresoj te me pergjigjeni jam duke perdorur acido folik por deshiroj te di se un e pi duhanin a esht keq te pi duhan sa jam duke i perdor tabletat po me ndoj se nuk ka efekt shpresoj te me pergjigjeni edhe kur esht me mir te pi tapleten ne mbremje apo qfar do kohe ska rensi ok flm shum

  • Pirja e duhanit besohet se ndikon negativisht ne gjasat (shansat) e juaja per te mbetur shtatzane. Acidi folik nuk di qe ndikohet negtivisht nga pirja e duhanit por gjasat tuaja per te mbetur shtatzene dhe shendeti juaj ndikohet negativisht nga pirja e duhanit. Te sugjeroj ta lesh duhanin nese po provon te mbetesh shtatzane. Shendet dhe cdo te mire.

 113. Pershendetje desha te bej nje pytje ndoshta mun te me pergjigjeni. Un jam e martuar qe 2 vite e pes muaj por ende nuk kam mbet shtatzen, une nuk e kam burrin ktu dhe me shum qe mbje me nejt me burr jan nga nje jav dhe me se shumti dy dhe po menoj qe nga 3 ose edhe 4 muj nuk mun me ardh edhe them se nje jav nuk edht e mjaftushme per me mbet shtatzen ngase po mendoj qe kam shum koh pa pas mardhanje me burr e per nje jav nuk mjafton qka mun te me thoni ju per kete gje? Edhe diqk desha te pys un mestracionet ikom 28 dit me 9 djetor i kam pas cila dit me me shum gjasa per me mbet shtatzen. Faliminderit

  • Mire e ke, eshte pak veshtire te ja qellosh te mbetesh shtatzane keshtu kur burri vije cdo 4 muaj sepse ndoshta kur ai vije nuk ja qellon te vij ne kohen e duhur. Tash nese i ke patur menstruacionet me 9 dhjetor, ditet kur ti ke gjasa me shume te mbetesh shtatzane jane pra (sot) 21,22,23 dhe 24 Dhjetori. Shendet dhe susksese

  • Pershendetje. Qfar kohe eshht me mir mi perdor acido folik ne mengjes ne drek apo ne mbremje cila koh esht me emir

  • Pershendetje. Kam degjuar se 5 apo 6 cigare ne dit nuk bejn azgje dem per foshnje edhe per me mbet sjtatzen a esht e vertet se nje te afermes time mjeku i ka then lirisht munesh me pi 6 copa a esht e verte flm shum

   • Ka prej atyre nenave qe kan lindur femij te shendosh edhe duke pire duhan e bile edhe alkool, por ka gjithashtu edhe nga ato si shkak i pirjes se duhanit femija ka lind me probleme shendetsore. Ti nuk guxon e as qe ben te rrezikosh duke menduar “ndoshta nuk ndodh asgje”. Kuptohet qe demi qe i ben shendetit tuaj eshte me i vogel kur pin me pak duhan por prap nuk e eliminon ate krejtsisht. Deshira juaj per te mbetur shtatzene dhe per te lindur femij te shendosh duhet te jet me e madhe se deshira per te pire duhan prandaj per hir te femijes dhe shendetit tuaj ben mire ta lesh.

 114. Pershendetje. Desha te pys edhe njeher per folacini 5mg a esht i njejt si acid foli se. Spo kuptoj qfar tableta jan acid folik a esht njejt si folacin se une kte folacin te 5 mg jam duke i perdor edhe dy muj i baj tani edhe nje muj kam mi perdor po tani sa jam duke i perdor kto tableta a mundem me pas mardhanje me burr pa i perfundu tabletat se po mendoj mos eshte e demshme se un nuk e kam burrin ktu edhe a esht e mundur per nje jav sa ta kem burrin me mbet shtatzen se shum deshir jam duke e prit ket dit qe te mbes shtatzen ishalla do zoti sa ma shpejt ju pershendesh shum .Te faliminderit shum

  • Arta, mundesh dhe beje, e uroj qe te mbetesh shtatzene. Sipas emrit duket te jet acid folik por ka shume kompani qe e prodhojn prandaj edhe e gjejm me shume emra por permbajtja eshte kryesorja dhe ajo eshte Acid Folik. Shendet dhe cdo te mire.

 115. pershendetje doja te dija a eshte e demshme sperma per femijen dhe per shendetin e gruas gjate shtatzanise.flm.

  • Ne 3 muajt e pare dhe 3 te fundit te shtatzanis duhet patur kujdes, kuptohet nese ka dhimbje apo ka ndonje shqetsim, perndryshe nuk eshte e demshme.

 116. Kam bere mardhenie nga mbrapa… viirgjinitetin se kam te humbutr shum pak sperma u derrdh a mundem me mbet shtatzan tregom tluterm

  • Gjasat qe te mbetesh shtatzene ashtu pa pasur penetrim (hyrje) jane 99.9% negative, dmth nuk mbetesh shtatzane pa pasur mardhenie.

 117. Pershendetje.Desha te di folacini perdoret para se me mbet shtatzen dhe aduhet deri sa ti perfundojsh mos me pas mardhanje edhe a esht e demshme po qe se i perdor edhe mbasi te mbetesh shtatzen ju faliminderit ju lutem te mu pergjogjeni

  • Arta, nese e ke fjalen per acid folik atehere mund te fillosh ta perdoresh 2 deri 3 muaj para se te mbetesh shtatzene dhe ashtu rekomandohet nga te gjithe mjeket. Shendet dhe cdo te mire.

 118. mirmbrema desha te bej nje pytje,,, ^ne rast se orgazma eshte e njekohshme si tek burri ashtu tek gruja …. a mbet me leht shtatzan dhe a eshte e demshme per organizmin e femres….

  • Sipas studimeve qe jane bere nuk eshte e nevojshme qe femra te ket orgazem e veqarenisht ne te njejten kohe me mashkullin per te mbetur shtatzene. E demshme nuk eshte fare hiq. Shendet dhe cdo te mire.

 119. pershendetje admin,ma heret bera nje gabim she shenova,desha te pyes,a mundesh me mbet shtatzen edhe pse nuk i ke menstracionet e me rregulll,se un nuk i kom em rregull,jame martuar qe 5 muaj ediqka,amo mujoret e bardha kam shum,e menstracionet jo merregull,per her te fundit nuk i kum pasur mujoret e nejjta po kam pas nja 4 dit me kan zgjatur,edhe i kum pas te kafta,deshta ta di a muj em mbet shattzam,edhe a pengon duhani qe me mbet shtatzan,

 120. pershendetje admin un jam nje lexuese e rregullte e juaja por kam nje problem a ekzistone mundesia qe gjate mardhenieve seksuale te rregullte me partenerin partneri te mos prishet per 1 muaj.mos ka ndonje infeksjon apo cfare?pres pergjigjen tuj?theksoj se kemi disa muaj qe dua te mbetem shtatezan por tani partneri im ka nje muaj dhe nuk arrin te prishet?ju lutem me ktheni nje pergjigje?

 121. mirmrama,mfal nuk ma keni kthy pergjigjjen e djeshmit,desha at dii,kam qen te mjeku per mujoret ebardha qe kom shum dhe nganjeher i kom si uj,mjekja mi ak qit do kokrra me i pi bashk me burrin dy her ndit,ka gjys,dhe 5 dit mas me ba mardhenje,edhe do qira mer me me is hti ne vend ku i kemi menstracionet,po burri vetem 3 dit i ka perdor edhe un,se burri am, shum nuk pranoj,ma satyre kokrra ka than qe mundesh em mbet shtatzan,edhe spe 3 dit i kum perdor,nuk em akn ba sen,kam em shum mujore,per her te fundit qe i kum pas mujoret nuk i kum pas si gjithmon,po i kum pas 5 dit shum pak edhe te kafta,diten e 3 me ka dhimt fundi i barku,qka ksihe than ti akam ndonje problem apo mund te jem shtatzan,tlutna kthema pergjigjjen

  • LIridona, te thash edhe ma harete se edhe pse ke infeskon nuk do te thote qe nuk mund te mbetesh shtatzene. Thash qe ka mundesi por ato mundesi jane me te vogla kur keni infeksion. Tash nese nuk je shtatzene eshte mire qe te dy te sheroheni para se te provoni prap shtatzanin sepse si duket qe te dy jeni te infektuar dhe pa u sheruar nuk bene te provoni shtatzanin. Menstrat e paketa (pika piak ngjyre kafeje) jane shenj qe mundehs me qen shtatzene por kjo zgjat me se shumti 2 dite, kurse tek ti kan zgjatur tamam si menstruacione normale 5-7 ditore, keshtu qe ndoshta edhe nuk je shtatzene. Per kete po te them qe prap duhet te vizitosh gjinekologun apo gjinekologen dhe te kontrollohesh. Shendet dhe cdo te mire per ju.

 122. admin a munesh em mebt shtatzan nese i ke mujoret e bardha shum,dhe qe mujoret e bardha jan nganjeher si uj,nje mjeke me ka then qe nese i ke mujorete bardha nuk mbetesh shtatzan,po un mujoret e bardha i kom masi ti kry menstracionet,po ndodh qe ti kem nganjheher si uj,nganjeher nermal qysh jan,po qet muaj i kam pasur monstracionet e kafta dhe jo shum em kan zgat 5 dit po ju shum, masi i kryta tash i kom murojet e bardha,,a mundet qe mu kan shtatzan apo nuk mbes edhe pse i kom ato mujore te kafta qe thojn je shtatzan,a mundet me ndodh se veq i kum pas qashtu mujoret po shtatzan nuk kum mbet,du em dit prej teje ,e du nje kshill ense ksihe mujt

  • donna, mujoret e bardha zakonisht ne te shumten e rasteve jan shenj infeksioni por “PO” mund te mbetesh shtatzene edhe kur je me kete infeksion por merr me shume kohe te mbetesh shtatzene keshtu se sa kur je shendosh. Sidoqofte, mjeket ane e mban botes rekomandojne qe te sherohesh paraprakish nga cfaredo infeksioni para se te provosh te mbetesh shtatzene e keshtu te rekomadnoj edhe ty. Vizito mjekun dhe sherohu para se te provosh te mbetesh shtatezene. Shendet dhe cdo te mire.

  • poa mundem em mbet shtatzan edhe em mujoret qashtu qe jon si uj,se masi i pata menstracionet e kafta tash i kom mujoret e bardha

   • Donna, te tregova qe mujoret e bardha zakonisht ne te shumten e rasteve jan shenj infeksioni, keshtu qe edhe pse ka mundesi te kesh mbetur shtatazene prape te them qe duhet te vizitosh mjekun per te shiquar e gjithashtu per te sheruar at infeksion.

 123. mfal a munet me ndodh qe je shtatzan nese i ke pak mujoret,edhe ense jan te kafta,apo ska rendesi edhe pse jan te kafta nuk je shtatzan,thjesht,nese i ek mujoret ekafta dhe pak amunet me ndodh qe nuk je shtatzan,se kum ni qe kur te vijn qeto mujore je shtatzan

  • Dona, njera prej shenjave te hershme te shtatzanis eshte kur ke pak gjak (ca pika) me ngjyr kafe. Arsyeja pse ndodh kjo eshte sepse veja e fekonduar ngjitet per mure te mitres (ben folen) dhe per kete ke ato pak pika gjaku ngjyre kafe. Per kete po them sa ka mundesi te jesh shtatzene. Uroj te jesh.
   Sidoqofte, te sugjeroj te vizitosh mjekun e te besh nje kontroll se edhe ashtu rekomandohet kjo ne fillim te cdo shtatzanie. Shendet dhe suksese.

  • faleminderit shum,ishalla jommm gjithqka do te jepsha vetem qe te jem,po shejat tjera cilat jan qe me dit qe je shtatzan,qfar sheja ka tjera ne fillom te shtatzanis

 124. me falni deshta ta di jam e martuar qe 6 muaj gati,po deshiroj te mbes shtatzan,po nuk po mbes,spermen e burrit e qes menjeher,qfar kshille me jepni qe ta di si te mbetem,menstracionet per he rte fundit nuk i kum pas nermal, kam pas shum pak,po nuk jan kan si menstracione nermal qe ajn gjith,po kan ngjyr te kaft dhe shum pak em kan ardh,qfar thoni te bej

  • ma ktheni pergjigjjen qte bej a jan nemale qe te mbes shtatzan ajo masi me kan ardh a shtu menstracionet e kafta e shum pak e jo si gjithmon qe vijn

  • Jehona, them se me kete qe po me tregon se ke patur vetem pak menstruacione (ca pika) dhe ate ngjyre kafe ti ka gjase se ke mbetur shtatzene. Tash nuk po e di se kur ke patur keto pak pika ngjyr kafe por sidoqofte te sugjeroj te vizitosh mjekun se edhe ashtu rekomandohet te vitizohet mjeku qe ne fillim te shtatzanis. Uroj shendet e cdo te mire.

 125. pershendetje doktor une jam shtatezen ne javen e 11 12 aty dikund keto dy ditet e fundit po kam dhimbje ne fund te barkut nganjehere edhe ne anen e majt qka mundet me ndodhe me keto dhimbje a po eshte normale ju pershendes

  • Dhimbjet e tilla gjate shtatzanis jane te zakonshme por per cdo rast eshte gjithmon mire te kontrollohesh per te evituar cdo mundsi per ndonje problem. Shendet dhe cdo te mire.

 126. admin,pershendetje jam mira,jam shtatzen ne muajshe,kam dhimbje nme fund te barkut ju lutem me tregoni esht normale apo jo sepse kam frik mos humb bebin pres pergjigjen,rrespekt nga un

  • Mira, ne muajin e pare dhembjet ne fund te barkut jane te zakonshme. Sidoqofte, nese nuk ke bere kontroll te mjeku/gjeniekolg te sugjeroj ta besh sepse perveq kontrolles mjeku ju shkruan edhe ndonje terapi shtatzanie. Ju uroj shendet dhe cdo te mire.

 127. admin me fal qe po te pyes po si e ka emrin ky mjeku dhe ku mund ta gjej ne cilin spital ??

 128. Pershendetje kam nje pytje jam 20 vjeqare kam renje te madhe te flokve dhe mjeku me ka rekumanduar tableta kunder shtatzanis ti perdor une jam e martuar po qe 12 dit jam ka i pi amo menstruacionet nuk me jan ndalur,a eshte diqka rrezik apo jo,am duhet ti nderpres tabletat,,,pres pergjigjen tuaj

 129. pershendetje dotro une jam shtatzene ne javen e 8 probemi im eshte se po kam dhakderdhje te vogla kam qen te mjeku dhe me ka then se jan normale pas nje jave me ka caktu termin prap qka mendoni ju a eshte ndonje problem serioz dhimbje nuk kam as pak vetem gjakderdhej te vogla ju pershendes

  • Dita, besoj se te jam pergjigjur me heret ne kete pyetje, gjakderdhja e vogel nese eshte pika pika, nuk eshte per tu shqetsuar, eshte thjesht shenj qe ti ke mbet shtatzene sepse veja e fekonduar po ben folen ne muret e mitres dhe per kete ke at gjakderdhje te vogel. Por nese kjo gjakderdhje eshte e vazhdueshme e jo pika pika athere duhet kish kujdes dhe duhet te vizitosh mjekun e te marresh terapi. Shendet dhe cdo te mire.

 130. Pershendetje un jam shtatzen,jam ne javen e 9. Kam qen ne gjenekolog, kam pasur bineq mirpo njeri nuk eshte zhvilluar.Jam per spari her shtatzen, mund te me tregon:
  Pse njeri bebi nuk eshte zhvilluar. Mund te mi cekni disa simptome.Ju faliminderit.!

 131. ju pershendes jam 29 vjeare ajme martua qe 4 vit por zoti ende sme ak fal femi te mjeku ajm kan me ka than mire asnje penges nuke am ka gjet pore mua sperma e burrit nuke me rri shum mrenda thuaj sme rri fare si te kry menjeher me del jashte e gjitha rralla naje her qe me mbete mrenda ju lutem ma kthen pergjigjen

  • Sprema eshte normale nese del, por pas mardhenieve rekomandohet te qendrosh e shtrire per se paku 15 minuta e me pas mund te levizesh. Pervec tjerash le te kontrollohet edhe burri sepse ndoshta problemi mundet te jet tek ai e jo tek ti.

 132. pershendetje jam 18 vjec dhe ngjyra e spermes tim eshte akoam si uje nuk eshte ber e bardhe disa shok me kan then qe ngjyra e spermes si uje nuk ben femij dmth nuk e len femren te mbesi shtatzen si tja bej qe te te behet e bardhe ??

  • Mos u bëj merak, nëse të brengos fakti që ngjyra është ashtu si është atëherë të sugjeroj të vizitosh mjekun e të bësh kontroll që të shohësh nëse vërtet ke ndonjë problem. Shëndet dhe çdo të mirë.

 133. pershendetje jame besa nga tirana jame shtazane ne javen e 10 te, jame mire nuk ndihem keq ,pervecse gjerat normale qe ka shtazania ,fakti qe mua me ben merak eshte se kame dy dit qe kruhem ne vagin dhe kame nji si sekrecjon te bardhe ju lutem me jepni nji shpjegim se jame shume e merakosur ,,ju falimendiret

  • Sekrecioni i bardh eshet shenj qe mundesh me pas infeksion vaginal, keshtu qe te sugjeroj te vizitosh gjinekologun/en. Nuk ke cka brengosesh sepse kjo rregullohet leht.

 134. Pershendetje: desha te pyes se nese një grua është shtatzën, dhe pas dy, tre.. muajve kryen mardhenje dhe mashkulli e kryen brenda ne vagin nashta po kuptoni qa po tham, a ekziston mundesia qe femra te mbetet prap shtatzën. Pres pergjigjr. Ju faliminderit

 135. mirdita me fal desha te pysja se jom shtatxen ne muajin e 7te kur kom mardhenje me burr femijame qohet nelt shtrengohet amos ka ndonje gabim

  • Femija eshte i mbrojtur nga seksi, keshtu qe te besh seks gjat shtatzanis nuk i ben dem femijes, kutpohet nese ke dhimbje gjakderdhje atehere kjo eshte tejter qeshtje, te vetmen gje qe nuk duhet bere gjat shtatzanis eshte qe burri te mos fryej ne…, sa per seks nuk dueht te ket problem.

 136. ju pershendes doktorr jam shtatzane ne muain e 6t ma heret e kam ndegju levizjet e bebes ma shum po tash jo edhe shum si maheret por kom perdor barna per infeksjon mos kan t bajn tabletat me kit rast apo osht diqka tjtern pytje ju lutem me ndihmoni

  • Mona, mjeku sigurisht e ka ditur se je shtatzene kur ti ka pershkruar barnat per infeksion dhe perderisa i degjon levizjet nuk ke cka brengosesh. Gjithashtu po besoj se sa her qe viziton mjekun (gjinekolog) ai te tregon per gjendjen e bebes, dhe po besoj se gjithmon te thot se gjendja e bebes eshte mire. Shendet dhe cdo te mire.

 137. ME FALNI MUN TJU PYES. SI KUPTON NJE GRUA SHTAZAN KUR E KA PER ER TE PAR TE LIND SI DO KUPTOI DHIMJET E LINDJES FALIMDERIT?

  • Dhimbjet e lindjes jan shtrengime te forta e te padurueshme dhe vetem gruaja kur ti ket ato mund ta dij se cfar dhimbje jane. Por ka edhe prej atyre grave qe nuk i perjetojn keto dhimbje e te disa edhe kan nevoj per ndihm mjeksore qe tu vijne shtrengimet e te lindin.

 138. desha te pys dhe per nje gje tjeter se me vine nje muaj po e nnje muaj jo dhe ka raste ce me vin nje here ne 2 muaj dhe kam shume frig se mos ndodh ndonje gje ne te ardhmen

 139. desha ce te di se mos ka ndonje problem se me vine perjodat shum te crregullta dhe jam shum e friksuar dhe kur me vin me rrrin 1 jav ose me shum

  • Silva, periodat e crregullta nuk ndihmoj ne shtatzani, fakti qe te zgjasin 1 jav nuk dmth qe ke problem, por crregullimi i tyre eshte shenj qe ke ndonje problem prandaj te sugjeroj ta vizitosh mjekun. Shendet dhe te mira.

 140. admin cila pesh duhet qe te ngel shtatzen tani jam 74 sa thue ti mesatare jam jo e gjat po as e shkurt me trego aman

  • Mira, nuk ke peshet te tepert qe me u brengos, sidoqofte bej kontroll te mjeku qe te shohesh nese ke ndonje problem qe te pengon te mbetesh shatzene. shendet dhe cdo te mire.

 141. po un admin qe kam deshtuar,nje muajshe ,tani spo ngel me shtatzen,kam pi folik acid,kokrra shtatzanie,dhe sjam met cilen thua ti me perdor apo duhet ndonje pastrim se nuk ekam ba,te lutem me kthe pergjigje sa me shpejt kam nevoj dhe ti e din se kam dergu komente dhe tek djetat kam ren 5 kg

  • mira, te sugjeroj te besh kontroll te mjeku (gjinekolog) para se te provosh prap te mbetesh shtatzene, ndoshta edhe ke nevoj per pastrim, por sidoqofte gjinekologu e sheh ma mire gjendjen tuaj dhe te tregon se cfar duhet te besh. Shendet dhe cdo te mire.

 142. mirdita ju pershendes doktorr jam shtatzane jam ne muajin e 5 te shtatzanis kam pas shum dhimt ne fun te barkut kam qen ne spital por doktorresha me ka ngjit infuzjon dhe ineksjone izontin dhe gynipral me thot se kom pas infeksjon ama analiza skom ba ma dhimt nuk kam a mundet me mu perserit dhimt apet apo ma ka largu infuzjoni infeksjonin tash jam ka perdori vetem vitamina ju lutem me ndihmoni qfar duhet ber sepse kam pas dy aborte kam frik shum

  • buki, nese ka qen infeksion e tash ndjehesh mire mos u frigo sepse si duket e gjitha ka kaluar mire. Mos u frigo tash sepse aborti spontan zakonisht ndodh ne fillim te shtatzanis e ti tash vetem ke shkel muajin e 5t qe do te thote se aborti ka shume pak mundsi te nodhe. Be kontroll te mjeku (gjinekolog) prap qe te shohesh se si e ki gjendjen tuaj dhe te femijes. Vazhdo merri vitaminat, qetesohu, mendo poztivisht, dil me burr relaksohu e knaqu. Shendet dhe suksese.

 143. pershendetje a ka mundesi mem tregu cilat jan tabletat met mira kunrej shtatzanis dhe cilat nuk te shtojn ne pesh ju lutem me tregoo tung

 144. pershendetje doktor nga une valja jam martuar qe 6muaj ne fillim nja 2muj jam rujt ama pas 2 muajve me jo d.m.th qe 4 muaj nuk jam tu rujt ama nuk po mbes shtatzen me burrin kam mardhenje seksuale gati qdo nat po pse nuk po mbes shtatzen ju lutem me tregoni

  • Vizito mjekun nese nuk e ke vizitu deri tash, nuk mund ta dij askush cka ke pa kontroll mjekesore. Shendet dhe suksese.

 145. prshndetje doktoresh masi je dokteresh e gjenokologjis deridhirova ta baj ni pytje jam ni femer 21 vjeqare skam pas mestracijone asniher tash jam e as bardha tash jam e fejume e po kam mestracijone bardha e kur kry mardhanje kam shum dhimt barkut kam ba kotraoll te mjeku me ka than e ki mitret po pa zhvullume a mundesh mem kthy naj porgjigjjeee ju falminderi

  • Edona, menstruacionet e bardha jane shenje qe ti mund te kesh infeksion dhe fakti qe ke dhimbje kete e bene edhe me te mundshme. Vizito mjekun (gjinekolog), atje do te kuptosh me mire problemin.

 146. Jam shtatzane ne javen e 7 po nganjehere kam dhimbje lukthi qe smuj A’s mé ngrene dicka

  • Hafije, nuk eshte e pazakont qe nje grua shtatzene te ndihet keshtu ne 3 mujorin e pare te shtatzenise, kjo pershkak te ndryshimit te hormoneve. Perderisa i merr vitaminat prenatale, pin uje 1.5 liter ne dite, dhe nga te sillesh gjat gjithe dites ha nga pak ckado qe te hahet, dmth ha ngakap e me shpesh. Shendet dhe suksese

 147. Gati nje muaj me burin kryej mardhenie me qellimin me te shejnt qe te kemi nje bebush po fakti qe me shqetson se sot duhej te ishte dita e pare e ciklit dhe jo si zakonishte pata vetem disa pika ngjyre kaffe dhe gati 12 ore asgje theter ju lutem me pergjigjeni

  • Azra, ky eshte shenj i mire, pasi qe ato pak pika qe ke pas jane shenj i ngjitjes se vezez se fekonduar ne muret e mitres. Cka dmth qe ti mund te jesh shtatzene. Shendet dhe suksese.

 148. pershndetje doktor jam liza kish desht mem treguh un kom mardhenje me burr kur i vjen koha me derdh spermen e derdh ne rregull am un kur qohem ne kemb krjjt del sperma jasht a esht pun sa duhet me nejt e shtiri per my hy sperma mren tregom dokotrr me rrespekt.

  • Eshte normale qe te dali pas ti ngriheni ne kembe dhe kjo ndodhe pa marr parasysh se sa gjat qendron e shtrire dhe nuk do te thote se per shkak te kesaj nuk po ngel shatatzene. Sidoqofte, rekomandohet qe te qendrosh e shtrire deri ne 15 minuta,

 149. jom martu gati qe ni vjet nuk kom desht meniher me met shtatzan edhe kena perdor kondoma dert tash ne fillim te korritut kena vendos mo mos mu ru edhe nuk jom rujt po kom desht me met shtatzan um kan ardh mestracionet me 17 korrik edhe pse ne qershor i kom pas me 25 edhe gjith me rregull i kom pas masi i kom kry mestracionet qe um kan ardh me 17 korrik nuk jom ru hiq edhe mas 12 , 13 ditvekom fjet me burr qato dit kur esht mundsia ma e madhe me met shtatzan po tash nu mujin gusht um kan ardh me 15 edhe po kom dhimbje ne fund te barkut shum. thash edhe me heret qe gjith me rregull i kom pas mestracionet dy hert e fundit um kan ardh para kohes. shpresoj qe do ta marr nje pergjigjje sa ma shpejt se shum jam merakos

  • Xona, nese nuk e be kontroll te mjeku deri tash atehere te sugjeroj ta besh, rekomandohet qe nje qift qe deshiron shtatzanin dueht te vizitoj mjekun para se te filloj te provoj. Dhimbjet e barkut mund te jet ngerkqe menstruacioneve, nese nuk i ka pas me heret nuk do te thote se nuk duhet ti kesh asnjehere. Jo te gjithe qiftet ja qellojne dhe kane sukses ne shtatzani me ne muajin e pare kur te provojne shtatzanine, disa prej tyre ju zgjat edhe deri nje vit. Provo prap, ditet kur ti mund te kesh ovulimin (lirimin e vez) jane ka mesi i ciklit menstrual. Qe dmth se nese cdo 28 dite ke menstruacionet atehre ditet 13,14,15 dhe 16 e ciklit jane kur duhet te keni mardhenie. Dita e pare e nje cikli eshte dita kur ju vijne menstruacionet. Ju pershendes dhe uroj suksese.

  • Xona, me duket se njeher te jam pergjigjur por sidoqofte prap shkurtimisht po pergjigjem, mesi i ciklit mesntrual mendohet se esthe koha kur duhet te beni seks sepse ne njeren prej diteve te mesit te ciklit ndodh ovulimi. Dita e pare e ciklit menstrual eshte dita kur ju vijne menstruacionet, cka dmth qe nese cdo 28 dite ju vijne menstruacionet, atehere ditet kur duhet te beni seks jane 13,14,15,16 dhe 17 dit e ciklit, kjo nuk dot thot se ju nuk duhet te beni seks edhe ditve tjera, thjesht gjat atyre ditve rriten gjasat per shtatzani. Rekomandohet te vizitoni mjekun para se te provoni te mbetesh shtatzene, nese nuk e ke vizitu atehere beje. Sa i perket dhimbjeve ato thjesht mund te jene dhimbje apo ngerqe te menstruacioneve e qe jan normale. Shendet dhe suksese.

 150. Pershendetje! pata mardhenie gjate gjith muajit te kaluar dhe me daten 8 me erdhen menstruacionet (menstruacionet i kam te regullta) dhe tani me jane vonuar 4 dite menstruacionet por nuk kam pasur mardhenie. A ka mundesi te jem shtazene? ju lutem me ndihmoni.

  • Ka mundsi po mundsia eshte e vogel, thjesht mundet me qene vones normale ose vones nga ndonje crregullim i ciklit.

 151. pershendedje para disa dite jav bera nje pytje dhe ende nuk me keni kthyer pergjegjen kam vajzen 11 vjet dhe i kan ardh mestracionet a esht normale kjo se e re po me doket nuk esht shum e zhvillume as e shnosh e pse i kan ardh kaq heret ju kisha lut per nje pergjigjeje sa me te shpejjt ju lutem se jam ber shum merak edhe a ndikon kjo ne rritje a jet e vogel qika a rritet ende flm per mirkuptim

  • Bahrije, ne amerike sepse atje ka statistika dhe per kete po e marr shembull, rreth 10 perqind e te gjitha femrave i kan menstruacionet qysh nga mosha 11 vjeqare, pjesa tjeter nga mosha 13 vjeqare e siper. Sidoqofte, kjo eshte normale dhe nuk eshte per tu brengosur, si nene ty te takon ti ndihmosh asaj per kete sepse ka nevoj per ndihmen tuaj.

 152. pershendetje,un jam shtatzan ne muajin e 4 dhe prej se kam bet shtatzan nuk me hahet buka fare as tash nuk me hahet dhe dhembet me qesin gjak nganjeher,qka te bej?

  • xhenita, mos ha vetem buk, provo pem e gjera tjera, dhe ha me pak por me shpesh gjat gjite dites, pi uje nja 1.5 deri 2 litra ne dite, merr vitaminat prenatale dhe gjithcka duhet te jete ne rregull.

 153. pershendetje i nderuar desha te pys e kam vajzen 11vjet edhe i kan ardh mestracionet a esht normale kjo se shum e re po me duket ju kisha lut per pergjegjje flm per mirkuptim

  • Bahrije, ne Amerik pasi qe atje ka statistike pak me pak se 10 % e femrave fillone te ken perioda qe nga mosha 11 vjeqare, pjesa tjeter nga mosha 13 vjeqare. Nuk eshte per tu shqetsu eshte normale sepse secila femere eshte ndrsyhe nga tjetra. Shendet dhe cdo te mire.

 154. tung jam nje nane edhe jam shtatzan kam qen te mjeku ne javen e 15 meka tregu gjinin me tha esht djal kuj jam shku ne jave e 19 metha esht qik ne shtatzanijt e tjera qysh me thojke ne jave e 15 ashtu me dilke kam djal edhe qik po tash kam frik mos ka beba nej send amundet tash mos me pa beben te lutem me trego pse keshtu meka than

 155. jam shtatzan por 8 dit para kohes se ciklit kam pas cikel t kaft por tash kam dhimbje n fund t barkut ju pershendes

  • Kjo eshte normale gjat shtatzanise, pak perioda ngjyr kafeje dhe dhimbjet ne fund te barkut jane shenj qe veza e pllenuar eshte ngjitur ne mure te mitres. Por sidoqofte une te sugjeroj te viztosh mjekun menjehere, kuptohet nese nuk e ke vizituar deri tash. Ju pershendes.

 156. pershendetje per juve..dashta me ju tregu diqka dhe te me pergjigjeni se qka te bej..para 3 jave kam pas mardhenie me te fejunin tim dhe per fat te keq ju esht shky kondomi e nje pik ka pik mbrenda,te nesermit menjher kam shku ne barnatore dhe kam mar hapa kontraceptiv kunder shtatzanis i kam perdor qdo promje rregullisht,po menstruacionet kan pas mem ardh me daten 12 dhe qe 2 dit me jan vonu nuk e di a jon shkas i qrregullimeve kontraceptivet apo qka,si do muj tjeter kam dhimje te gjinjve dhe dhimt te vogla te barkit tamon si kur me vishin muj per muj..a kisha mujt me marr 1 pergjigje prej teje se qka osht problemi..tung ju pershendes shum..

  • Rinora, ndoshta pergjigja eshte pak e vonuar por kontraceptivet edhe ti shtyejn periodat, keshtu qe eshte e mundru qe kontraceptivet ti kan shtyer ato. Ndalo dhe prit se zkonisht pas 4 deri 6 dite pas nderprerjes se kontraceptiveve periodat vijne. Ju pershendes.

  • seksi lejohet gjat gjithe kohes kur je shtatzene vetem nese ke dhimbje dhe gjakderdhje atehere duhet konsulutuar mjekun dhe ndoshta te nderpreni mardheniet…. ju perhendes

 157. dr admin pershendetje qe 4 dit me eshte vonuar cikli mujor e po dyshoj se mos kam mbetur shtatzen po i dashuri thot qe un jam i vetdishem per spermen qe nuk e kam leshura ne bark por dikush thot qe me 1 pik sperme mbetesh shtatzen a eshte e vertet

 158. pershendetje a ka njeri me 2 ona ju lutem te me ktheni pergjigjje, nese duba e majt osht e mbyllur e djathta e qelur po oni anon ka krahu i majt ma shum a osht veshtir te ngelem shtatzan ju pershendes.

  • gjasat jane pak me te vogla te mbetesh shtatzene kur njeri tub eshte i mbyllur por prap nuk do te thote se nuk mbetesh. Te pershendes

 159. jam martu qe 3,vite spo jes shtatzen fazhdimisht kontrollona te te gjinekologu, mir me qet mjeku, edhe mu edhe burrin. spodi pse pona ndodh kjo deshta me dit a muka ba kompleks-ves ,shum po edhe burrin ekam jasht. andodh qe edhe pauzat eshpesha me pas anen evet negative qe nuk jes shtatzan ,deshta me mar mendimit tend qka mekishe preferu jasi ikishe pershkru qito qt ti rretheva me nalt faliminderit per mir kuptim

  • Eshte ndosha krejt fakti qe nuk ia qelloni te beni mardhenie atehere kur je me pjellore. Ne mes te cdo cikli menstrual ti je me pjellore sepse atehere ndodh ovulimi, lirimi i vezes e cila pret per tu fekonduar. Nese cod 28 ke periodat atehere ovulimi ndodh ka dita e 13,14,15 e ciklit menstrual. Provo te kesh mardhenie gjat ketyre diteve. Shendet, suksese dhe cdo te mire.

 160. jam shtatzan ne muajin e 3 .jam b negativ.kur duhet ta marr ineksionin per femiun tjeter .ne lindjen e par ekam marr mbasi kam lind ekam marr.por per shtatzanin e dyt deshta me dit a ban ne fund apo ne cilin muaj.ju pershendes

  • Per cfare vaksine e ke fjalen… nese eshte dicka qe e ke marr pasi ke lind atehere prap do ta marresh pasi te lindesh.

 161. a mundem te mbetem shtazen nese boj seks en both kisha aps deshir te di e pata fjalen nese sperma me mbet mrenda

 162. perdori inekcione hormonale progesteron dhe tableta aspirin omega 3 dhe acod folik per ta mbrojtur beben por kam filluar te trashem a dot me mbetet kjo pesh pasi te lindi apo pasi qe ta nderprej terapin ndoshta dipsohem ok tregomni tung riga

  • Shume mire qe po merr omega 3 dhe acid folik e keto nuk te trashin. Progesteroni vetvetiu nuk te trash, nje efekt anesor i zakonshem i progesteronit eshte shtimi i apetitit. Pra nese te ka shtuar apetititn atehere ket e ke nen kontroll. Ha me shpesh gjat dites por me ngapak… dmth ha ka te sillesh ngapak por mos u ngop. Ju pershendes

 163. jam riga jam shtatzan 2 muajsh dhe kam fillu te trashem shum qka te bej por jam me terapi hapa e inekcione por pesha ime ka fillu te ritet shum mos e kam prej terapis apo kam apetit shum shum

  • Nvaret se cfare terapie por nuk besoj qe e ke nga terapi sa aq nga menyra e te ushqyerit… sigurisht se ju hahet tash ngase je shtatzane, por qe te mos trashesh teper e te shtosh pesh mjaftueshem sa eshte e nevojshme, ha me ngapak por me shpesh gjat dites.

 164. O ISHALLA ME BONI NI QARE PER KOKDHIMJE JAM SHTATZAN PO R MJEKU ME KA THAN QE NUK MUJ ME PERDOR SEN PERVEQ PARACETAMOL PO AJO SEN SKA EFEKT TE UN KAM PROVU MEUFELL TE MOLLES POR KOT TREGOMNI JU LUTEM QKA TE BOJ ALLAHU JU SHPERBLEFT

  • Kokedhembja gjate shtatzanise esthe e zakonshme por ka mundesi te lehtesohet nese jo shmanget krejtesisht…
   Shmang ushqimet qe nxisin kokdhimbjen, shembull shiko se cka po huan dhe kur po han qe po te fillon kokdhembja, mbaj mend ushqimin qe han dhe kur pe han ne menyre qe ta shmangesh at ushqim.
   Ha ngapak por me shpesh gjat gjithe dites – me fjal tjera ha ngapak ka te sillesh.
   Gjej kohe per pushim, ik futu ne dhome, erresoje mire, shtriju mbylli syte dhe pusho.
   Dil dhe shetit, ec per cdo dite nga 30 minuta kuptohet nese mundesh.
   Pi shume uje, rreth tet 10 gota ne dite.
   Bej gjume me orar te njejt dhe kohe te njejt.
   Mundohu ti praktikosh keto qe te thash. Shpresoj se ju kam ndihmuar sado pak.
   Ju uroj shendet dhe cdo te mire.

 165. pershendetje..jam nje 19 vjecare e martuar kam shum deshir te behem nene por nuk mund tja arri keti qellimi.ju lutem me ndihmoni te realizoj endrren time te vetme pres pergjigje…ju uroj shendet te plot te gjithve

  • Mos u bej merak se do mbetesh shtatzene… po tregona nese ke qen te mjeku deir me tani. Nese nuk ke qen atehere te sugjeroj te shkosh e te shikosh nese ke ndonje problem qe po te pengon te mbetesh shtatzene.

 166. prsh jam shtatzane jetoj jasht vendit problemi im esht kam pas 3 her gjakderdhje ,tash kom mistrac te bardha sme ndalen kurr pasandej ndjej djegje dhe kam gerrq ne fund te barkurt e ndjej beben livrit shum posht pres pergjigjjen tuaj flm per kshillat

  • Duhet te vizitosh mjekun sepse ka mundesi te kesh ndonje infeksion por mos u bej merak se ndoshta nuk eshte asgje. Por te sugjeroj te vizitosh prap mjekun per kete.

 167. pershendetje jam nje djale nga tr nusen e kam shtatezen eshte rreth 5 muajshe a shkakton probleme seksi ne kete rast theksoj qe cdo analiz e kryer ka dalur mire dhe nuk ka probleme me femijen ,, femija eshte normal…ju flm per lexim e kketij sms te shkurter uroj te jeni mir gjith te mirat….