Shenjat e Demences – 10 Shenjat Kryesore të Hershme

0
474
shenjat e demences

A e dini se një person deri në 40 vjeç mund të shfaqë shenjat e demences së hershme pa e kuptuar fare? Demenca është një rënie progresive e funksionit të trurit. Qelizat nervore në tru vdesin, dobësohen ose humbasin lidhjen me njëra-tjetrën.

Shumë njerëz mendojnë për demencën si “humbje të kujtesës” të lidhur me pleqërinë. Kjo është e vërtetë, veçanërisht në fazat e hershme, por shkon shumë më larg se kaq. shenjat e demences

Nëse demenca nuk kthehet ose ngadalësohet, ajo përparon në dështim të plotë të trurit, duke rezultuar në vdekje. Nuk është thjesht një çrregullim mendor siç shpesh e mendojnë shumë njerëz.

Vazhdoni të lexoni këtë postë për të mësuar 10 shenjat e demences, pra shenjat e hershme paralajmëruese të demencës. Qëndroni deri në fund për të mësuar shkakun themelor të demencës dhe 10 hapa për të kthyer ose parandaluar dëmtimin njohës, sipas shkencës.

Si gjithmonë, ky post është edukative dhe nuk përbën këshilla mjekësore; ne nuk jemi mjekë.

alzheimerit

Së pari, le të flasim për sëmundjen e Alzheimerit (AD), lloji më i përhapur i demencës në mbarë botën, i cili përbën mbi 60% të të gjitha rasteve të demencës. shenjat e demencesshenjat e demences

AD shkaktohet nga grumbullimi i proteinave (amiloid dhe Tau), i cili çon në ndryshime jonormale në tru, duke rezultuar në një humbje të njohjes, kujtesës dhe arsyetimit.

Është shkaku i 6-të kryesor i vdekjeve për të rriturit në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Sëmundja e Alzheimerit prek 10% të amerikanëve mbi 65 vjeç dhe 50% të atyre mbi 85 vjeç. shenjat e demences

Është e rëndësishme të dini se çmenduria dhe Alzheimer NUK ndodhin papritur sapo të jeni më të vjetër. Fillon kur je më i ri dhe duhen dekada për t’u zhvilluar dhe përkeqësuar. shenjat e demences

Lloje të tjera të zakonshme të demencës janë demenca vaskulare, çmenduria e trupit Lewy dhe Degjenerimi Frontotemporal (FTD). E fundit është demenca më e diagnostikuar nën moshën 60 vjeç.

10 shenjat e demnces…

Nën 10. Humbja e kujtesës që ndikon në jetën e përditshme.

A është dikush që njihni, po harroni gjërat më shpesh apo po duhet kogja të mundoheni për të kujtuar informacione të reja?

Disa shenja të tjera përfshijnë harrimin e datave ose ngjarjeve të rëndësishme, duke bërë vazhdimisht të njëjtat pyetje dhe nevojën për t’u mbështetur më shumë te mjetet ndihmëse të kujtesës (p.sh. shënime kujtese ose pajisje elektronike), ose anëtarët e familjes për gjërat që ata i bënin vetë. shenjat e demences

Nën 9. Sfidat në planifikimin apo zgjidhjen e problemeve.

A ka problem personi që njihni të ndjekë një recetë të preferuar ose të mbajë shënime të faturave mujore?

Njerëzit me demencë mund të përjetojnë ndryshime në aftësinë e tyre për të zhvilluar dhe ndjekur një plan ose për të punuar me numrat. Ata mund të kenë vështirësi të përqendrohen dhe të marrin shumë më shumë kohë për të bërë gjëra se sa kanë bërë më parë.

Nën 8. Vështirësi në kryerjen e detyrave të njohura.

A është personi që njihni, duke pasur probleme si të ngas makinën gjer tek një vend i njohur, të bëj një listë ushqimore ose të luaj një lojë të preferuar? shenjat e demences

Njerëzit me demencë shpesh e kanë të vështirë të kryejnë detyrat e përditshme si gatimi ose veshja.

Nën 7. Çorientimi nga koha dhe vendi.

A ka problem personi që njihni të dijë ditë të javës apo stinën që jemi?

Njerëzit me demencë mund të mos kuptojnë diçka, nëse nuk po ndodh pikërisht para tyre. Ata gjithashtu mund të harrojnë se ku janë ose si arritën atje. shenjat e demences

Nën 6. Probleme me të kuptuarit e informacionit vizual dhe hapësinor.

A ka problem personi që njihni t’i shohë gjërat siç duhet?

Njerëzit me demencë mund të kenë probleme me ekuilibrin, leximin ose gjykimin e distancës. Ata gjithashtu mund ta kenë të vështirë të përcaktojnë ngjyrën ose kontrastin, gjë që mund të shkaktojë probleme gjatë vozitjes. shenjat e demences

Nën 5. Probleme të reja me fjalët në të folur ose në të shkruar.

A është personi që njihni duke harruar fjalë të thjeshta apo duke zëvendësuar fjalë që nuk përshtaten në një bisedë?

Njerëzit me çmenduri mund të kenë probleme të ndjekin ose të bashkohen me një bisedë. Ata mund të ndalen në mes të një bisede dhe nuk dinë të vazhdojnë, ose mund të përsërisin veten. shenjat e demences

Nën 4. Vendosja e gjërave në mënyrë të gabuar dhe pamundësia për të ndjekur hapat.

A është personi që njihni duke i vendosur gjërat në vende ku nuk duhet të jenë? shenjat e demences

Një person që jeton me demence mund të humbasë gjërat dhe nuk mund të ndjekë hapat e tij për t’i gjetur ato përsëri. Për shembull, një hekur në frigorifer, ose një orë në tas me sheqer.

Nën 3. Gjykimi i dëmtuar.

A është personi që njihni, duke mos njohur diçka që mund të rrezikojë shëndetin dhe sigurinë?

Njerëzit me demencë mund të përjetojnë ndryshime në gjykim dhe vendimmarrje. Për shembull, ata mund të marrin vendime të dobëta për paratë ose të injorojnë higjienën e tyre personale. shenjat e demences

Nën 2. Humbja e iniciativës.

A është personi që njihni, duke humbur interesin për familjen, miqtë dhe aktivitetet e preferuara dhe kërkon sugjerime dhe nxitje për t’u përfshirë?

Njerëzit me demencë mund të bëhen pasivë dhe të painteresuar, për shkak të ndryshimeve në aftësinë e tyre për të mbajtur ose ndjekur një bisedë. shenjat e demences

Nën 1. Ndryshimet në personalitet.

A është personi që njihni, duke shfaqur luhatje humori dhe ndryshime të personalitetit?

Njerëzit me demencë mund të bëhen konfuz, dyshues, të trishtuar ose nervozë. Ata mund të mërziten lehtësisht në shtëpi, me miqtë ose kur janë jashtë zonës së tyre të rehatisë.

Për të mësuar zbulimet më të fundit, pak të njohura për kthimin e demencës dhe kushteve të tjera shëndetësore në mënyrë natyrale, regjistrohuni në buletinin tonë falas në lidhjen më poshtë. shenjat e demences

Tjetra, cili është shkaku themelor i demencës ose Alzheimerit?

Shkaqet themelore të sëmundjes së Alzheimerit mund të gjurmohen në efektet e shumë sheqerit në tru.

Cikli fillon kur ju e teproni me sheqerin dhe nuk hani mjaftueshëm yndyrë të shëndetshme. Kjo çon në rezistencë ndaj insulinës. Me shumë mundësi, jeni rezistent ndaj insulinës nëse keni sheqer të lartë në gjak, trigliceride të larta dhe kolesterol të lartë LDL.

Rezistenca ndaj insulinës shkakton inflamacion, i cili krijon një cikël vicioz që shkakton kërdi në tru. shenjat e demences

Këtu janë 10 hapat që mund të ndërmerrni për të rikthyer ose parandaluar demencën dhe dëmtimin e butë njohës (MCI).

Nën 1. Balanconi sheqerin në gjak me një dietë me ushqime të plota dhe me glicemi të ulët.

Ju mund ta arrini këtë dhe të humbni peshë duke hequr gjërat e këqija inflamatore (karbohidrate të rafinuara, sheqer, alkool, ushqime të përpunuara, bulmet dhe vajra të pasura me omega-6, si vajrat vegjetalë dhe të farave). Dhe zëvendësojeni me gjërat e mira anti-inflamatore (yndyrna të shëndetshme si avokado, arra, bajame dhe shqeme, vaj ulliri dhe kokosi, mish të ushqyer me bar dhe pulë dhe vezë të kullotur). shenjat e demences

Nën 2. Konsumoni yndyrna të shëndetshme që e bëjnë trurin tuaj të lumtur.

Këto përfshijnë yndyrnat omega-3 në peshqit e egër me yndyrë, si dhe vaj kokosi, vaj ulliri ekstra të virgjër, avokado, vezë fshati të pulabe të lira (grass-fed), arra dhe fara. shenjat e demences

Nën 3. Ushtroni çdo ditë.

Edhe një shëtitje, vrap apo kërcim 30-minutësh mund të ndihmojë. Përfshini stërvitjen me intervale me intensitet të lartë ose ngritjen e peshave në rutinën tuaj javore. Studimet tregojnë se aktiviteti fizik mund të parandalojë dhe madje të ngadalësojë rënien e funksionit njohës.

Kjo është për shkak se stërvitja rrit nivelin e një proteine ??të quajtur Faktori Neurotrofik i Përfituar nga Truri (BDNF), i cili rrit jetëgjatësinë e neuroneve duke riparuar dhe mbrojtur qelizat e trurit (11).

Nën 4. Plotësoni me mençuri.

Merrni një shtesë omega-3, shtesë B6, B12 dhe folate, si dhe vitaminë D3. Gjithashtu, një probiotik i mirë do të përmirësojë lidhjen tru-zorrë. Ushqyes të tjerë të treguar në studime për të ngadalësuar ose rikthyer përparimin e demencës, përfshijnë acidin alfa-lipoik (ALA), kurkumin dhe vitaminën E.

Nën 5. Kontrolloni nivelet e tiroides dhe hormoneve seksuale.

Nëse janë jashtë ekuilibrit, ju do të dëshironi t’i trajtoni ato. Mosfunksionimi i tiroides dhe nivelet e ulëta të estrogjenit dhe testosteronit shoqërohen me një rrezik të shtuar të demencës. shenjat e demences

Nën 6. Detoksifikimi nga merkuri, alumini ose metale të tjera të rënda.

Alumini dhe fluori në ujin e pijshëm janë shoqëruar me një rritje të incidencës së Alzheimerit. Nëse keni nivele të larta, detoksifikohuni duke përdorur cilantro dhe chlorella ose gjeni një program terapie chelation. Shmangni ekspozimin ndaj artikujve me toksina të rrezikshme si kozmetika, benzina dhe pastruesit e shtëpisë. shenjat e demences

Nën 7. Kontrolloni nivelet e stresit.

Stresi kronik mund të dëmtojë trupin dhe trurin tuaj. Relaksimi nuk është një luks nëse doni të shmangni ose të ktheni demencën. Gjeni diçka që ju ndihmon të relaksoheni, qoftë frymëmarrja e thellë, meditimi apo joga.

Nën 8. Flini 8 orë gjumë çdo natë.

Studimet tregojnë se gjumi i dobët bëhet një faktor rreziku për rënien njohëse dhe sëmundjen e Alzheimerit. Synoni për të paktën 8 orë gjumë cilësor çdo natë.

Nën 9. Bëni agjërim me ndërprerje.

Një studim i ri i publikuar nga Journal of Alzheimer’s Association shpjegon se agjërimi mund të ndihmojë në kthimin e rënies njohëse (13). Kjo ndodh sepse agjërimi për të paktën 12 orë e detyron trupin të përdorë ketonet për energji në vend të glukozës, gjë që çon në uljen e inflamacionit të trurit dhe rritjen e rigjenerimit të qelizave.

Nën 10. Ndërtoni lidhje të forta të trurit.

Një studim i publikuar në Lancet tregon se më pak edukim, izolim social dhe humbja e dëgjimit janë të lidhura fort me shfaqjen e demencës (8).

Një person që nuk po ndërton lidhje të forta mendore e bën më të lehtë përparimin e demencës. Ata që janë në rrezik duhet të luajnë instrumente muzikore, fjalëkryqe, lojëra strategjike dhe të lexojnë më shumë (9).

Nëse dyshoni se dikush që njihni mund të ketë shenjat të hershme të demencës, sigurohuni që ai të vizitojë një mjek për një diagnozë.

Nëse ju ka ndihmuar dhe pëlqyer ky post, Pëlqeje, Shpërndaje dhe Subscribe, dhe klikoni në ikonën e ziles, që të mos humbisni kurrë një post tjetër nga sherohu.com shenjat e demences

Dhe tani, tek ju: A njihni dikë që jeton me demencë? Çfarë po bëjnë ata për këtë?

Lini komentet tuaja më poshtë. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Burimet:

https://www.healthgrades.com/right-care/dementia/how-dementia-kills
https://www.alz.org/alzheimers-dementia/facts-figures
https://www.cdc.gov/aging/dementia/index.html
https://www.cdc.gov/dotw/alzheimers/index.html
https://www.alz.org/alzheimers-dementia/10_signs
https://alzheimer.ca/en/about-dementia/do-i-have-dementia/10-warning-signs-dementia

https://thewomensalzheimersmovement.org/8-steps-to-reverse-memory-loss/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33484007/

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/12/201214192356.htm
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11445258/
https://www.alzheimers.org.uk/about-dementia/symptoms-and-diagnosis/symptoms/behaviour-changes
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128093245210778!
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4233420/
https://www.thelancet.com/article/S0140-6736(20)30367-6/fulltext
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp030051
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3258000/
https://www.nature.com/articles/s41598-019-40040-8
https://www.alzheimers.org.uk/about-dementia/risk-factors-and-prevention/physical-exercise
https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/alz.043930 shenjat e demences

Burimi

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.