Si Te Shtojme Peshe Ne Menyre Te Shendetshme

130
6728
humbje peshe


E
di që ka shumë edhe prej atyre që nuk bëjnë më pyetje “si te humbim peshe” por ka ca prej jush që shpesh pyesni si te shtojme peshe. Nuk po flas për ndonjë mënyrë të keqe se si të shtosh peshë duke shtuar edhe dhjam por për një mënyrë të shëndetshme. Kjo do të thotë se në vend se të mbushesh me ëmbëlsira të ndryshme ju do t’i shërbeni vetës ushqime që ju ndihmojnë të shtoni muskuj dhe mas trupore. Si bëhet? Përmes këtyre këshillave:

Si Te Shtojme Peshe

 • Ha tre vakte në ditë. Po, kjo do të thotë se duhet të zgjohesh në mëngjes çdo herë për të ngrënë mëngjesin, që nuk guxon të anashkalosh drekën dhe se darka duhet të përgatitet gjithashtu.
 • Ha tre meze të lehta çdo ditë. Në mënyrë që të shtoni peshë ju duhet që ta furnizoni trupin me ushqim rregullisht. Dhe mënyra më e lehtë është që të përgatitni një orar të ushqyerit që ka 3 vakte kryesore dhe 3 vakte meze e lehtë. Cakto vetës detyrë që të hash çdo 2 orë e gjysmë apo çdo 3 orë.
 • Mos pi pije pa kalori. Këtu përfshihet kokakola, kafeja dhe çaji. Po kërkon kalori apo jo? Gjej dhe ble qumësht pa yndyrë ose me 1 përqind yndyrë. Ju do të dëshironit kalori të shëndetshme e jo yndyrë për këtë zgjedh qumësht 1% dhe shmang atë me sasi të lartë yndyre. Pi lëng frutash 100% dhe ujë.
 • Zgjedh ushqime me shumë kalori. Kjo do të thotë patate, misër dhe fasule në vend të selinos dhe karotave. Kjo nuk do të thotë se nuk duhet të hash selino dhe karrot por më rrallë. Dhe në vend se të pish lëng molle apo lëng portokalli gjej lëng bananeje dhe lëng boronice. Merre shprehi të lexosh etiketat e ushqimeve dhe kështu zgjedh ushqime që janë me sasi më të lartë të kalorive.
 • Zgjero vaktet e ushqimeve. Me këtë dua të them se secili vakt duhet të përfshijnë ndonjë ushqim si patate, oriz, pasta, bukë dhe drithëra, fruta dhe perime. Si dhe ushqime me proteina si pula, mishi kuq, peshk, gjalp kikiriku, bishtajore, vezë dhe djathë. Për të shtuar sasi të mjaftueshme të yndyrës por jo për të tepruar shto edhe nja dy apo tri lugë margarinë.
 • Ushtro. Ushtrimet e rregullta dhe aktiviteti ndihmon trupin tuaj që të shtoj muskuj dhe jo dhjam të padëshiruar. Një aktivitet fizik prej 30 minutave në ditë mjafton që të vej sistemin tuaj në lëvizje dhe gjithashtu nuk është i tepërt që të djeg shumë kalori. Nëse je më aktiv se kaq atëherë ju duhet të shtoni sasinë e kalorive. Dhe në fund…
 • Bëj gjumë të mjaftueshëm. Kjo është njëra nga mënyrat ndoshta me të lehta por që më së shumti anashkalohet. Fli së paku 8 orë në ditë. Trupit i duhen që të funksionoj në mënyrën e duhur.

Sa do të shtosh me anë të këtyre këshillave “si të shtoj peshë” varet nga njëri në tjetrin sepse secili reagon në mënyra të ndryshme dhe kështu varet se sa peshë do të shtoni. Por nëse hani mirë, ushtroni paksa mund të arrish të shtosh nga 5 deri 8 kilogram përbrenda 6 deri 8 javëve. E di që duket kohë e gjatë por më mirë ngadalë. Kush ka patur këtë problem dhe e ka kaluar mund të tregoni këshillat e juaja dhe të  na tregoni se si keni arritur të shtoni peshë?

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

130 KOMENTET

 1. Alain pajtohem me mendimin tuaj pasi qe ato shenjat e kuqe neper trup me jan shfaqur edhe mua kam pasur nenjte te shputave te kembeve si dhe kam pasur shtrengim te zemres halucinacione si dhe me dhimte vazhdimisht koka sa qe isha ne hall per tu qmendur gjithashtu kam pasur probleme ne frymemarrje si dhe kusha dhimbje te tmerrahme shpine.Pasi qe kam e kam len e nuk e perdorja me me jan shfaqur te gjitha keto gjera.Ju lutem mos e perdorni se mundet me ju kushtu me jetë.Un e kam ba kete gabim ju mos e bani?

 2. pershendetje.ka shume komente sa njeriu fiton pershtypjen se njerzit vuajkan per te shtu peshe.ka njerze qe edhe sikur nje gote uje te pine i behet shendet pra shton peshe dhe eshte ne halle.edhe njera edhe pala tjeter pa brenga do duhej te arrinin qellimin e kjo mvaret nga organizmi.ndersa ne doren e secilit eshte qe te beje per shendetin e vete.Te dy palet do duhej qe te ushtronin dhe te zbatonin tekniken e frymemarrjes,per te rregulluar tretjen e ushqimit dhe punen e abdomenit do duhej te perdorej : mjalte ne uje te vaket, mjalte me kanelle, mjalte me xhenxhefil, mjalte me qajra bimore kryesisht me shije te idhte..Keto qe u thane me siper perdoren 30 deri 60 minuta para buke..

  Hashure-qeshkek : eshte grur i zire ne uje te cilit me pas i shtohet qumesht mundesisht qumesht i dhive te kuqe, ose qumesht vitaminoz i pasuruar me koenzim 10 dhe te perdoret si para gjelle 200 deri 250 gram ne bark te thate, 3 her ne jave..Kjo rregullon floren e lukthit ne gram pozitiv dhe negativ prandaj shtohen heqjet e barkut deri sa te arrihet efekti i permiresimit te punes abdomenale dhe eliminimit te shkaktareve te cilet krijojne crregullime nga problemet me hemorroide,cista,ulqra,gure,zalle,verdheze,ndryshimin e shtypjes se gjakut,yndyres,sheqerit dhe crregullimeve tjera qe gjithsej jane 11 arsye te forta te perdorimit te grurit te zier..
  Per aq sa individi ushqehet gjate 24 oreve aq here do duhej te kryente nevojat fiziologjike. Kjo per fat te keq nuk eshte normale te secili,dhe do duhej te alarmohej secili qe ky problem te rregullohet sepse sikur nje njeri te ushqehej 5 dite nga 3 here ne dite e mos te kryej nevojat fiziologjike,qfare shendeti mund te kerkoje?. Ne sikur abuzojme me shendetin dhe me gjerat tjera me ajrin,ujin,token,dhe me pa te drejte kerkojme te kemi edhe shendet..Do duhej te shqetesohej secili per keto gjera.
  Ne menyte per ushqim do duhej tu jepej perparesi sallatave te gjelberta,dhe te fresketa te pasuruara me vaj ulliri,uthull molle,dhe pak krype kuzhine.. Keto jane te thuash themelet e nje organizmi te shendoshe qe do duhej ta kishim secili e qe nuk e kemi..Por nuk kemi te drejte qe gjeneratat qe po vijne ta pesojne nga shkaku i pakujdesise tone….

 3. Pershendetje lexova kto komente tjuja per shtimin e peshes edhe un deshiroj te shtoj pesh mirpo kam gjetur menyren se si te shtoj blej vitamina ABC per apetit ndaj ushqimi dhe perdori ato ne mengjes dhe ne mbremje para buke dhe pine ka nje got ose dy qumesht mirpo qumeshti me i shendetshem esht ai natyral qe e marrim nga bagetit dhe perdorini patate makarona oriz te bardh dhe mish qfardo lloj dhe do e shihni rezultatin e peshes ju kisha lut qe mos te perdorni as nje lloj barne sepse do keni shum probleme ne te ardhmen e sidomos ne femrat ndikojn shum dhe esht shum veshtir qe te mbetesh shtatezen dhe te kesh bebi kahty ju lutem kujdes dhe faleminderit per mirkuptim pershendetje te perzemerta per Dr.Admin ????

 4. Mos perdorni barna
  Bleni sok cfeklles gjendet gjdo market
  Dhe perzini gjys gote lengje boronices gjys sok cfeklles
  1 got mengjes edhe 1, mpromje
  Perdorni rregullisht

 5. Nje keshill nga ana ime.
  1.fillojeni palestren,do e shihni se do trasheni,apo do zgjeroheni. para se me shku ne palester do hani buk,pastaj pasi te mbaroni do e shihni se do u haet buk prap,hani ne kohe,mos rrini me barkun bosh asnjer,hani sa mundeni,pastaj shihni kto keshillat qe ka dhen ky admini,por vertet palestra do ju ndihmoj.se momentin qe un kam qen ne palester per 1 muaj 7-8 kg kam shtu,e kuptoj shum mir se nuk doni te dukeni te dobet,por duhet ti kushtojm rendesi vetes..kaq kisha

 6. Pershendetje.Ket surupin spiraktin me kokrrat dekore ka perdor tezja jema edhe ka shtu pesh sa kadasht,nese nuk doni qe te keni fryrje barku kokrren ta ndani ne 4 pjes dhe ni pjes te saj ta pini me qumesht pas sirupit .I perdorni qishtu dy jav tani pushoni 2 jav filloni perseri me perdorin po kokkren e ndani tani ne vetem tri pjes.E jo ta ngargoni organizmin menjeher me nje kokerr po duke shku e duke e rrit pjesene kokkres -siq e permenda me pare-.Besoj qe keshtu nuk do keni fryrje barku dhe do shtoni pesh por kujdes qat kohen e nderprerjes se barnave hani ne mengjes nje got qumesht me nje te kuqen e vezes.tezja jem keshtu e ka perdor e ka pas sukses dhe nuk ka pas naj efekt negativ.

   • nuk ta kisha preferu at sirup e kom pi vet edhe nuk osht aq i shendetshem masi e pin shton pesh amo nuk ndihesh shum mir kaniher t dhem kryt ki marramendje edhe t mer gjumi ton kojen ma mir me u mundu natyral me shtu pesh ose m fitnes a naj menyr tjeter se me pi ket sirup

 7. ju lutem mos perdorni srupin sipraktin kam ndegju qe po perdoret per shtim peshe.jom dr.ne filand jem tbefasuar kush e shpiku tek te riut ket sirup nuk esht aspak I shendetshem ka shum efekte ansore po sikur te kasha mundur ta praktikojm ne laborator bashk dot ishit befasu se si qarkullan ne gjak ne mushkri e deri tek zemra blidhet I gjith uji dhe jep fryrje dhe mendoni se jeni trash jep kiselin ne lukth nuk di si tju shprehem ju keshilloj qe ikni nga ky mashtrim qe ash ka juv qon ne fatalitet ju dua shum ju lutem mas shkatrro trurin dhe trupin tuaj ata qe ekan perdor dot ken shum veshtersi gradualisht me frymarrje me shum pengesa.per ata qe nuk ekan marr mos ju lutem dot keni lodhje stress pagjumsi dobsim te fiket me gjithqka dot ballafaqoheni kasha dasht meja spjegu me hollsisht.ju faleminderit per mirkuptim.kujdes.

 8. Sirupi sipraktin gjendet ne malishev kushton 6euro e kom perdor pervete kom shtu pesh sa e kom perdor ama prapseprap kom ra ne pesh siq me par nuk ia vlen me perdor

 9. Hani byftek (mish i kuq i vicit) fileto pule peshk salmon dhe pini veze te gjalla djath qumesht dhe arra. keto jane ushqimet qe kane me shume protein, merrni protein shaker per mass qe kane perberjen me te madhe nga hirra.. niseni palestren ose dhe ushtojuni ne shtepi vetem nga 1 ore por fort .. une per vete kam shtu 5kg mrena jave spo me vyn ma se shkoj mbipesh..

 10. ooo mani mos gaboni me tableta dhe me sirupa me kqyr me shtu pesh sepse nuk bon, por hani dhe pini mir bonja vetit no orar dhe kini nje mendje te shendosh se me besoni se te gjith ju keni me shtu pesh
  por jo me barna ju kisha lut sepse me von do ju kushtoj shum shtrejt dhe ndoshta nuk keni me pas e me sheru veten,mosni ju lutem
  ju prsh nga zemra

 11. prsh jam teuta jam 17 vjec kam probleme me peshen duate shtoj peshë ha aq shumm por prap se prap asnjë ndryshim ndoshta ndikon cigarija apo gjumi un flej shum por jo gjat nate por gjat dites kam nevoj per disa këshilla Ju Lutemm.

  • Kam perdorur sirupin sipraktin bashk me tabletat dekort,per dy jave kam shtuar 7kg,plus gjate gjithe kohes kam qene e uritur,6-7 here ne dite kam ngrene,por efektet e tij kane qene fryerja e barkut dhe ftyres,pasi qe kam ndaluar se perdori brenda javes jam bere siq kam qene e dobet
   Sipraktini vetem ti fryn bubrreket ne menyre qe ti te dukesh e shendoshe
   Ato dy jave ishin shume te lumtura per mua pasi qe ishte sikur te te realizohej nje enderr e shumepritur,por gezohem qe e kam nderprere pasi qe kam kuptuar qe eshte shume i rrezikshem dhe me e rendesishme se gjithqka eshte shendeti
   Ju lutem mos e perdorni,kini parasysh ato kembe te holla qe i keni ka njeri qe si ka hiq.

   • Mimoza mfal nese mundesh mu pergjigj edhe un e kam pir sirupin sipraktin ama pa barna po kurgjo sme ka ndimu a thu pse apo nddoshta pa barna te lutem pergjigju

   • Ju qe keni pi sirupin sipraktin apo dhe qfardo tjeter ju kisha lut te gjitheve largonu prej barnave sepse nese ke nje mendje te shendosh me besoni se do te shtoni pesh. po un nuk edi se ne qfar llij apotheke barnatore i lejojn kto far lloj barnashm ju duhet te konsulltoni mjekun se qfar duhet te pini dhe jo ta prishni veten me barna te kota. po hyni dhe lypeni se sa kalori duhet ti fitoj njeri gjat dites dhe do e shihni vet dhe do bindeni vet.
    ju pershendes

 12. per mu trash shko ble ne barnatore bcompleks menjeher te trashim pi gjys ore para buke edhe nuk do e njohesh veten poashtu duhesh dhe te konsumosh shum vitamin c gjat perdorimit te tabletave kur ti pish tabletat mos i pi me uje por me leng portokalli shpresoj se edhe juve do ju ndihmojn

   • d.k. nga America e para sije dhe si kalon pergege ke pas merak me u dopsu uj te ngroft me lomon ne menges mbas nji banana edhe nji ne ora6 pi fish oil vitamin d3 salata mish pole peshq qfar don grosh pi nji vez mjalt edhe ke me u dopsu thank you

  • Pershendetje, desha te di se si te shtoj.ne pesh pa.marr parasysh menyren, jam e gjat 1.73 dhe peshoj 53 kg, dua te shtoj pesh sa me shpejt, me jepni nje pergjigjie ju lutem

  • O Bleni mjalt per shtim peshe edhe mbushne nje gote me qumsht alpsko3.5 shtoja nja lug mjalt edhe 1 banane pije ket recet 3 her n dit edhe shtoni pesh
   Te gjithkush ka efekt i di 8 raste qe kan shtu pesh me ket mjalt.
   Mjalti blihet te davetiislam.com edhe kushton diku 15 euro

 13. ne varet tipin e keni edhe sa kujdesi per vetin krejt ne varet nga ushqimi sa hani e sa nuk hani receta jan te rrejshme kjo varent nga ju nese han buk 6 her ne dy dhe del shetitesh e tret ushqimin dhe prap mas 2 a po 3 ore ha buk do e shoqefsh brenda 1 jave do shtosh 5 kg

  • Ne varet tipin si e keni po han buk ne 6 her ne di brenda 2 a po 3 oresh dhe del e tret ushqimin dhe prap fillon mas 2 a 3 ore ha buk 6 her ne dit mbrena 1 jave do shtosh 5kg receta jan te rrejshme krejt varet sa e ban veten ti apo ajo oreksi bukesh shtohet dita dites po fllove te hash 6 her ne dit fillim keshtu e ka me von vet lukthi ta don buken dhe me ngadal ngadal shton pesh…!

 14. kshilla me e mir eshte nje got qumesht ,te kuqen e vezes te gjall dhe nje lug vaj ulliri ose nje lug margarin dhe perzijeni bashkme qumshtin dhe do ta shikoni si do kthani si ne shendet dhe ne lekur te ftyres 🙂 te dhjefsha barnat e fermacis asht ska as semundje

 15. pershendetje per te gjith, edhe un si shumica kam probleme pe peshen,kom perrdor shume e shume lloje te vitaminave,muk kan ndiku aspak asniher, e kam perdor edhe herbalifin lirisht muj me ju thon qe sen sum ka bo,per 2 muj qe e kam perdor veq 2 kg i kom shtu edhe at meniher si i kam nderpre i kam humb per 5 dit,herablifi kushton shume mirpo efekt jo ne shtim peshe mu mka deshpru shume,te vetmin efekt qe e kom pas ka qen qe jom ndje ma energjike,per sirupin sipraktin kom ndegju dhe tabletat dekort,kom diskutu me ni shoqe e cila studjon farmacin ne Turqi ajo mka thon qe jan kunder alergjis efekte negative tash cdo barn i ka efekte pozitive sbashku edhe me negative, mirpo un kisha dasht qe le te qartesohet mire kjo qeshtje e sipraktini se shumica pe perdorin,un e kam ble ne Kosov mirpo hala nuk po kom guxim me perdor tu lexu lloj lloj komente…..

 16. Une ju them te gjithve qe nese jeni te dobt te ushtroni fitnes eshte menyra me e shendetshme nuk kushton shtrejt 15deri20euro ne muaj ma Mir se me hargju pare kot me sirupa e me gjera domshme une jom kan I dobt qe 6muj ushtroj ndihem shum Mir kam apetit ma shum dhe kam shtu 6klg

 17. njoni tha marum prej zajfillakut
  muu mu kajt nana krejt
  me mujt me gjet qat sinpraktin me kill ko me ble
  edhe qe des bile 1 muj e kaloj rahaat shnosh :A

 18. provoni produktet e herbalife qe mundeni me i porosit ne prishtin te tre sheshirat i kan lokalet un per veti jom tu e perdor qe 4 dit edhe meniher pe vrej ndryshimin sirupin sipraktin e kom pi edhe ska ndiku kurgjo veq barkin ma ka fry edhe ftyren po apet si e kom nal jom zajftu qysh jom kon edhe kom ndegju qe esht e demshme per organizem se ka efekte ansore edhe ekom lexu vet udhzimin edhe e kom nal mo nuk e kom pi produktet e herbalifet jon shtrejt amo kush don mu trash ja vlenn….

 19. pershendetje lexova keshillat ishin shum fjale me vend por disa thone se sirupi te trash me shume a eshte e vertete?jam 13 vjecar dhe peshoj 30 kg du me shtu te pakten 12 13 kg por thon qe nuk e kam moshen a eshte e vertete shoket e mi kane me shume se 50 kg ju lutem me tregoni julutem sa me shpej ju pershendes

 20. mos e pini sirupin sipraktin e kam provuar vet ishte shum i demshem ,2 dit e kam perdor edhe skam mujt mu qu ne kam ,nga ligshtia e madhe ,edhe po ndikojke ne te pamur ,jam kshillu me ni doktorr ,ky shurup ish veq kunder alergjis anti histaminik ,po e fryjke barkin teper dhe mundet me shkaktu ithate ne lukth ,kshtu qe mos e pini se pas ni kohe muni me pas pasoja te renda .

 21. une quhem mergim halil jam 15 vjec edhe jam 55 kg ,dua te shtoj te pakten edhe 20 kg si mundem ta zgjidh ket problem? ?

 22. Per te shtuar peshë duhet te merni qdo mengjes nje te kuqe te vezë dhe ta hidhni ne nje got me qumesh e perzini dhe pijeni nese keni mundesi konsumojeni 2-3 her ne dit ne moshen 15 vjeqare isha 44kg sot kam mbush 16 vjet dhe peshoh 67 kg fal qumshtit dhe vezes gjume sa me shume mos ecni shum gjera te ëmbëla perdorni aq sa mundeni shpresoj se me kuptuat faleminderit.

 23. pershendetje
  un kam 16 vjet dhe peshoj 45 kg. kam deshir te dukem me e plot.um cdo her qe munona me hong buk nuk muj nuk e di pse nuk kam hiq apetit kam perdor vitamina por skam pas hiq efekt kam shum telashe dhe kisha pas qef qe mem ndimu..ju prsh dhe pres pergjigjen tuaj….

  • Edona, ti nuk duhet te provosh te hash shume pernjeher, provo te hash nga pak gjat gjithe dites, kado qe sillesh ha dicka, nje moll, nje cop mish, nje got qumesht, nje embelsire… keshtu lukthi ndoshta e pranon me leht ushqimin pa u munduar.

 24. Pershendetje, pasi qe koheve te fundit njerezit kane filluar ta kerkojne ne barnatore kete sirup mua me shtyri pikerisht kjo te shkruaj: Si mundet nje sirup te ju trashe ne menyre te shendetshme ? Apo mos ka mbrenda saj diqka magjike !! Ju lutem kthjelluni dhe duhet te dini se nuk ekziston asnje medikament qe mund te trashe apo te dobeson ne kohe te shpejte…..Kur dihet se baza e ketyre eshte ushqimi dhe stervitjet si per tu trashur po ashtu edhe per tu dobesuar….Edhe steroidet qe jane ne grupin e barnave te ndaluar nuk munden te bejne mrekulli per nje periudhe te shkurte dhe pa nje ushqim kualitativ…Mos harroni se nga perdorimi i ketij sirupi do te keni efekte anesore sic jane: fryerje barku,te enjtura ne trup dhe ne sy,dhe kjo mund te vie me siguri pasi qe mblidhet uji ne trup, e me kete do te ndodhe edhe rritja e shtypjes se gjakut etj etj…Prandaj kthehuni ushqimit dhe stervitjeve,hani me regull dhe ne menyre kualitative.Ushqimet qe mundem te ua preferoj jane:Orizi,makaronat,2-4 veze ne dite,jogurti me 1% yndyre,patatet,mishi i bardhe, perimet,tershere(theker) mund te merrni ndonje protein e cila eshte e pasur me karbohidrate dhe proteina etj etj dhe ky problem do te jete i harruar per ju me.

  Besi

 25. sirupi esht plotesisht i shnedosh ,,,edhe smundet medicina e kosoves apo naj indivit me dit ma shum se turqia,,,,e ne turqi masi nuk a ilegal pse ktu kishte em qen ilegal???a e dini pse eshte ilegal???seppse e perdorin soportistat per at ,,,a shurupi a plotesisht i shendosh ,,,,ka barna natyrale dhe cdo tjter qe e prodhon trupi i njeriut ,,,,as sen ska ma shum se sa prodihemt e trupit te njeriut,,,,kush do me ba mass ne pesh mundet lirisht surupin me pi edhe hapa deksazon duhetme ta ,,,mundet me arit der ne 8 kg per 4 jav

 26. pershendetje gjithashtu edhe un kam probleme pasi jam nen peshen e duhur,,nga leximi i komenteve vura re se permendej shpesh shurupi Sinpraktin mund te me thoni ju lutem se ku mund ta gjej ne ndonje vend ne Tirane dhe a ka ndonje menyre per ta porositur….? flm

  • Milot, provo dieten per humbje peshe per 7 dit, e ke ketu ne sherohu.com. Sidoqofte, nuk ka aso diete qe te ben te humbesh pesh shpejt dhe leht pa u mundu, nuk e ke shtu gjith at pesh qe tash ke per nje jave, je zgju ni dit nga gjumi dhe e ke pa qe i ke shtu 10 kilogram… jo, at pesh e ke shtu me muaj e ndoshta edhe vite dhe per ta humbur duhen jave e muaj. Provo pra dieten per humbje peshe per 7 dite….

 27. un kam shtu pesh duke perdorur produktet e herbalifit ato te shtoj pesh ne menyr te shpejt per nje muaj kam shtu 7kg duhet te pihen me qumesht 3 her ne dit po ashtu duhet te mos evitoni 3 racjonet e bukes pra ju kisha propozu ju qe deshironi te shtoni pesh ne menyr te shendetshme bleni herbalife gjendet edhe ne kosov ka pak qmim te lart po ja vlen nese vertet deshironi te dukeni me te shendosh

  • Rilind, a ka menyre ma te mire se ti me u bo kritik i vetes dhe ateher kur te jepet (ta kana) me dhez nja me i thon vetes mos e dhez prit edhe nja 2 ore, ose i thu vetes leje ket duhan. Nuk ka ndonje shkop magjik qe tbon me lan ose me rrallu duhanin, e mban mend se ti je ai qe ke vendos me pi.. je qu nga gjumi ni dita dhe ke mendu qe me pi duhanin bohesh ma cool, e kshtu pra prap je ti ai qe mundesh me vendos me lan ose me rrallu. Thjesht duhesh te vendosesh edhe mos ti kthehesh ketij vesi edhe po qe se bota ndalon se rrutulluari… kjo eshte forca e vendimit. Pra, Rilind cka do besh ti? Do vendosesh me lan ashtu si e ke ngjit apo cka? Shendet dhe cdo te mire.

 28. nese ka mundesi dikush qe personALISHT E KA PERDOR KET SIRUP ME TREGU SA KA NDIHUM per shtim peshe a ka humb kg si e ka perfundu sirupin siq po shkruan dikush apo kam degju se mjafton nje shishe sirup dhe pastaj ke oreksin full dhe peshen ideale

 29. por un nuk kuptoj asgje sepse gjithqka shkruan ne gjuhen turke un kam fillu ta perdor ne mengjes para ushqimit kshtu kam lexu qe dikush ka shkruar por pa hapat dekor ju lutem a ka efet per shtim peshe vetem sirupi flm per pergjegje

 30. me tregoni si perdoret sirupi sipraktin para apo pas udshqimit ne mengjes apo ne mbremja ju lutem me tregoni se sdi si ta perdor sepse e kam ble

 31. quhem maki, kisha dasht me ju pyt qka mun te bej jam 64 kg. 1.75 un ha buk 4 her ne dit ha embelsira por as nje kg nuk e shtoj dhe me doket se me shum po dobsohna ju lutem qe te me tregoni se kam shum telash me ket

 32. kjo puna e mostrashjes usht ren , se kejt popujt qe kan dal mas luftes, e kan problem me u trash kshtuqe ndaqe me u trash , duhet me lshue n’ler edhe mos me ban kompleks ket pun… hani sa t’muni 😉 kaloni mir

 33. Pershendetje….une jam 45 kg por çdo dit e me shum po humbi pesh a mund te ndikojn shum aktivitetet sportive sepse un merrem shum me to…a mund te me tregoni ndonje vitamin apo recet sepse ato keshilla lart nuk po me ndihmojn edhe shum…faleminderit shum 😀

  • Era, normal qe aktivitetet sportive ndikojn e sidomos kur ne te njejten kohe nuk ushqehesh mire. Nuk ke nevoj per dicka speciale dhe pasi qe merresh me aktivitete sportive thjesht mund te hash shumecka pa i friguar se do te shtosh pesh shume. Kuptohet nuk po them qe te hash embelsira me shume se sa ushqime te shendetshme si pemet.

 34. Pershendetje…. 🙂
  Un kam deshir qe te shtoj pesh ngase i kam 46 kg dhe jam shumm e dobt per receta te ilaqeve per di qe nuk keni:S
  Por a mund te me tregoni se qka te ha rregullisht pra qe te shtoj pesh poashtu edhe kalorii Me Respekt Nga Un 😀

  • Ardiana, ne kete artikull ku ke komentu flitet per menyren e shendetshme se si te shtosh peshe prandaj merri ato keshilla dhe fillo. Shendet dhe cdo te mire.

 35. mos e perdorni sirupin Siprakin qysh ka than edhe Alain se ka efekte negative n organizem ..per kit arsye osht e ndalume shitja e tyneve edhe nuk gjindet neper barnatore veq nese e kan pru n mnyr ilegale ..osht rreptsisht e ndalume shitja e sirupit siprakin

  • kushdo qe e sheh ket koment ju kisha lut mos me e perdor sirupin sipraktin per shkak te efekteve te medha anesore duke fillu nga lekura ku shkakton shenja te kuqe.veshtirsim te frymemarrjes,halucinacione,ligshtim te trupit,ju bie te fiket,sulm ne zemer,hipertension e shum demtime tjera.ju lutem kush e ka perdor lexoni udhezuesin per perdorim ose kush nuk kupton turqisht perkthejeni dhe do ta shihni qe kam te drejt

 36. Ndoshta pak vone po deshta te tregoj per at sirupin nese i intereson ndokujt. Un nuk ka 4 dite qe e perdori dhe ment vetem te buka i mbaj ahahaha, seriozisht e kam pa se si ka reagu te disa njerez dhe per at arsye kam nis ta perdor. Eshte prodhim i Turqise ne fakt nuk jan vitamine por eshte sirup kunder alergjis por ndikon shume ne shtimin e peshes. Keto shkojne bashke me hapat Dekort. Une i kam marre ne Kumanove nga nje duqan por separi duhet te behet porosia perndryshe nuk gjindet neper barnatoret tona dhe me kan kushtuar 20 euro klm

 37. Pershendetje kisha dashur qe te me ndihmoni une jam paksa e dobet Edhe shum kam deshir qe te shtoj Edhe disa kilogram po nuk mundem qe te ha sa her qe provoj te ha me shum vetem me vjen te vjell,nese Nadonje nga ju e keni pas ket problem e nese ju ka ndihmuar diqka ju lutem me Tregoni .

 38. persh.kom problem edhe un nuk po me hahet asgje dua te shtoj pesh. a ka mundsi me matregu naj vitamin qe mundem me shtu pesh.kaloni mir.me knaqsi pres pergjigjjen tuaj.

 39. une ju kisha preferu me perdor ni sirup SIPRAKTIN antihistaminik , ka ndiku te shum persona , qe gati se per me pak se nje muaj kan shtuar 3-4 kg, kush osht i holle ta provoje nje muaj ,dhe tregoni se cfar efekti ka pas 🙂 . Ju pershendes

 40. – Un sado qe ha ushqimi me ha mua jo une ate hahah mthuaj qte bej ? ndoshta edhe kushtet varen ketu 😛 ? e si tja beeejj 🙁 🙁 🙁 :(. a ka mundesi me zarzavate te pranvres .

 41. pershendetje , edhe une kam pas problem me pesh , kam qene shum eholle .. qe 2 muaj kam perdor vitamina centravit , mund ti gjeni ne te gjitha barnatoret .. i kam shtuar 2 kg .. ju sygjeroj edhe juve qe doni te shtoni peeshe ..

 42. nese doni qe te shendosheni hani keshtu ne mengjes hani 3-5 feta buke me recel 2 gota qumesht 2 feta djathe ne dreke han 2-i3 pjata me gjelle dhe perime te ziera ne darke hani 2-3 sanduice te shoqeruar me 2-4 gota me lengje frutash
  nese do te shtosh peshe dhe te jesh i shendetshem perdor keto recetaaa :DDDD

 43. Une personalisht jam rreth 6 kg nen peshe dhe keshtu po vazhdoj te ushtroi kete diete dhe brenda 2 muajve do tju tregoj nese ka funksionuar apo jo 🙂

 44. Tungjatjeta!

  Unë jam i gjat rreth 1.76-1.78 dhe peshoj vetem 65 kg :S. E dini se cila eshte pesha mesatare per 1.77 ?
  Shume faleminderit per keto … Do i provoj nje muaj dhe do shof se qdo behet.

 45. pershendetje edhe une kam problem me pesh sepse asesi nuk mund te shtoj pesh sepse nuk me hahet buka hiq i lexova udhzimet ma nalt po esht prblemi qe nuk kam apetit sado qe mundohem keshtu qe ju kisha lut nese keni naj rekomadim per ndonje vitamin apo diqka tjter ju faleminderit pres pergjigjje

  • Zana edhe une e kisha te njejtin problem dhe koheve fundit merem me ushtrime (palester Sportive) dhe kjo me ben qe te ha 2 her me shum nga ajo qe hasha por ushtrimet nuk duhet te jen te tepruara per shkak mundet te harxhoni kalori me shum nga ajo qe hani. Hani para ushtimeve a pas ushtrimeve organizmi vet do ju kerkoj qe te hani.

 46. pershendetje une jam 29deri 30 kg ne dua te qtoj deri ne 40 kg si te muj te shtoj ju pershendes ju falemnderit per mirkuptim

 47. tung kam nje pytje per tyj doktorr jam nje femre 30 vjeqare jam shtatzan po qka mund te baj te mos shtoj shum pesh ne shtatzanij se kur te jam shtatzan po shtoj afer 30 kg nuk edij se qysh teja baj te mos shtoj shum pesh amundesh mem tregu se si muj te baj dijet per peshen time se tani pokam problem me frymarrje ne shtatzanij kur po shtoj pesh e pres pergjigjjen tuaj doktorr te lutem me ndimo se smuj te mbaj shum pesh me pengon ne shendet flm shum per mirkuptime

  • vlora, gjat shtatzenis eshte normale te shtosh pesh ama jo shume, e di qe disa shtatzena kane deshire te han gjithcka qe shohin e bile nganjehere edhe naten zgjohen vetem e vetem per te ngrene dicka. Menyra me e mire qe te mos shtosh peshe shume eshte te hash me shpesh por asnjehere shume. Keshtu edhe nuk shton peshe por edhe uritur nuk je shume. Dhe mos harro te hash me shume peme ne vend se ushqime te zakonshme nga te cilat shton peshe. Shendet dhe cdo te mire.

 48. pershendetje
  jam 25 vjec 1.73 i gjate dhe peshoj 55 kg. jam shume i dobet per moshen qe kam, e theksoj se jam shume i dobet per moshen qe kam. jam vizituar dhe nuk kam ndonje semundje qe mund te jet shkaktare per peshen time kaq te ulet.
  kam ber dhe analizat e gjakut dhe shume gjera te tjera por nuk kam dal me prbleme. ju lutem juve me jepni nje recet te vlefshme qe mund te me bej te marr kilet e duhura sa me shpejt dhe sa me mire. ju lutem.
  me respekt toni

  • toni, një recetë që tregon se çka dhe kur duhet të hash nuk e kemi por këto që keni gjetur në këtë post janë këshilla të përgjithshme që mund ti ndjekësh për të shtuar peshë në mënyrë të shëndetshme. Përshëndetje.

 49. mundesisht edhe qokollata ha shum ka 2 a 3 ndite normal pesha vjen gradualisht tu shtu jo aq meniher qysh po menon ti se seni qe vjen kadale rrin me gjat a qe vjen shpejt prishet ma shpejt klm

 50. flm por ne msn nuk ri edhe aq shum naten por nje kohe keshtu kam perdor qumeshte me mjalt por edhe te kuqet e ves i kam perdor ,pastaj kam perdor edhe tableta me te gjitha vitamniat kuptohet nga A-Z por si duket mu ka be kmpleks qe nuk po mundem me shtu peshe por do te ishte mire te shtoj vetem pak edhe 5kg por kot eshte me duket por flm nga ti do te mundohem perseri te beje keshtu te perdor ……

 51. eldira qu mengjes heret ha omlet edhe merre i got me qumsht qitja pak mijalt edhe te kuqt e vos edhe trashesh ha 3 her deri 4 her amo tamon qysh duhet kshtut qe rregullo gjumin mos rri msn naten po flej edhe qo mengjes heret per nja 2 a3 muj shton un per veti i kom pas 65 killa kurr skmo mujt me shtu eh ja nisa me ushtru me e honger me rregull per nja 2 muj i kom shtu 10 killa dmth qitash i kom 75 .

 52. jeni te mrekullueshem,kam vetem koplimente

  njekohesisht me duhet nje keshille urgjente,si ti shtoj peshen vajzes te cilen ekam shume semure dhe as neurologet nuk po din me,me duhet nje recet apo diete per ta shtuar peshen e saj,ju lutem sipas mundesisise me dergoni keshillen permes emailit
  thanks

  • julia, faleminderit nga ti, sidoqofte a mundesh te japesh pak me shume detaje per gjendjen e vajzes. Zakonisht qe te gjith e dime se gjerat natyrale ushqimet e natyrshme jane me te mirat dhe ato mund ti ipen gati cdokujt. Por pak me shume detaje per vajzen ndoshta do me ndihmonte sadopak. Shendet dhe te mira per ju dhe vajzen.

 53. Pershendetje juve dhe kam deshire te dije se si ta fitoje peshen trupore sepse jam shume dobet peshoj vetem 45kg nuk mundem me shum te shtoj ne peshe dhe kam deshire te dukem me e plote qka te perdore qe te ftioj shum shpejt peshen p.sh mbrenda muajit te fitoj kg me shum ..flm per keshillen tuaja .

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.