Skleroza e Shumëfishtë – Si të kthehen simptomat Protokol Wahls

0
1620

A jeni ju ose një i dashur duke kërkuar një mënyrë për të anuluar simptomat e sëmundjes autoimune Skleroza e Shumëfishtë (MS)? Dr Terry Wahls është një mjeke dhe studiuese i njohur gjerësisht, i cili ishte në gjendje të kthejë orën në sklerozën e saj të shumëfishtë progresive me ndryshime në stilin e jetës dhe një dietë të përshtatur posaçërisht nga tipi Paleo.

(Për ta dëgjuar Dr. Wahls të shpjegojë historinë e saj personalisht, dëgjoni kjo podcast Wellness Mama kur pata privilegjin ta intervistoja.)

Udhëtimi i saj filloi ashtu siç bën për shumë prej nesh … duke kërkuar përgjigje për problemet shëndetësore të çuditshme që mund të kthejnë jetën tonë kokë poshtë.

Dr. Terry Wahls dhe Si Ajo gjeti një mënyrë për të kthyer Sklerozen e Shumëfishtë

Doktor Wahls filloi të përjetojë simptoma të MS (skleroza e shumëfishtë) gjerësa ishte në shkollë mjekësore. Diagnostifikimi i parë i saj zyrtar i sklerozës së shumëfishtë të relaksimit-larguese erdhi në vitin 2000.

Filloi me episodet e dhimbjes nervore të fytyrës që përfundimisht u diagnostikuan si nevralgji trigeminale.

Me kalimin e viteve, këto episode u rritën në frekuencë dhe ashpërsi. Në vitin 2000, pasi zhvilloi dobësi në këmbën e saj të majtë, ajo u diagnostikua me skleroza e shumefishte. Ajo shkoi në një qendër MS të njohur ndërkombëtarisht, pa mjekët më të mirë dhe mori ilaçet më të reja, duke i kushtuar dhjetëra mijëra dollarë çdo muaj.

Fatkeqësisht, këto përpjekje nuk e ndaluan rënien e saj.

Me ardhjen vitin 2003, kjo ish konkurrente kombëtare e tae-kwon-do kishte nevojë për një karrige me rrota. Sëmundja e saj u shndërrua në fazën progresive, MS (Skleroza e Shumëfishtë) progresive sekondare. Mjekët e saj i thanë asaj që funksionet e humbura dikur nuk do të ktheheshin. Ajo ra dakord të merrte ilaçe më të fuqishme, por vazhdoi të përkeqësohej.

E ardhmja dukej e zymtë. Doktor Wahls kishte frikë se ajo do të përfundonte në shtrat dhe e humbur (dementia), duke vuajtur nga dhimbje të pakontrollueshme të fytyrës të shkaktuara nga drita, tingujt, prekja, të folurit dhe gëlltitja. Por ajo kishte dy fëmijë të vegjël dhe ishte një grua e përkushtuar dhe vendosi të mos dorëzohej.

Lufta e Saj Për T’u Kthyer

Doktor Wahls filloi të lexojë gjithçka që mund të gjente në lidhje me shkencën që qëndron pas MS (Skleroza e Shumëfishtë), parimet e shëndetit stërgjyshër, biologjinë evolucionare dhe mjekësinë funksionale.

Pastaj, ajo filloi të hartojë një dietë dhe një program jetese rreth këtyre parimeve. Dr. Wahls ishte larguar nga një dietë vegjetariane me pak yndyrë në një dietë Paleo katër vjet më parë, duke hequr dorë nga të gjitha kokrrat dhe qumështet dhe duke ngrënë përsëri mish. Dieta Paleo nuk e pengoi atë të kishte nevojë për karrige me rrota, por ajo vazhdoi të mendonte se mund të duhen vite me radhë që ndryshimi në ushqim të ndryshojë rrjedhën e sëmundjes së saj – skleroza e shumefishte.

Bazuar në teoritë e saj se mosfunksionimi mitokondrial ishte në zemër të simptomave progresive të MS (skleroza multiple) dhe rënies, ajo filloi të eksperimentonte me një koktej të vitaminave dhe shtojcave që rritin mitokondrinë. Këto shtesa lehtësuan lodhjen dhe duket se ngadalësojnë disi nivelin e rënies.

Në verën e vitit 2007, ajo e kishte momentin “aha!”: po sikur të ridizajnonte dietën e saj Paleo për tu përqëndruar në marrjen e ushqyesve specifikë që kishte marrë në formë suplementi (shtesë) nga ushqimi?

Pas një studimi intensiv, ajo filloi këtë dietë të re, shumë të strukturuar, të modifikuar Paleo.

Rezultatet

Dr. Wahls - Skleroza e Shumefishte
Dr. Wahls – Para dhe Pas

Rezultatet e befasuan atë, familjen e saj dhe ekipin e saj mjekësor. Ja çfarë ndodhi:

 • Brenda tre muajve, lodhja e saj, mjegulla e trurit dhe dhimbja në fytyrë ishin zhdukur. Ajo filloi të ecte me një kallam.
 • Pas gjashtë muajsh në protokoll, ajo ngiste biçikletën e saj rreth bllokut.
 • Pas një viti, ajo përfundoi një udhëtim me biçikletë 18.5 milje me familjen e saj.

Dr Terry Wahls e dinte që ajo ishte diçka, dhe se miliona të sëmurëve të tjerë me MS kishin nevojë për atë që kishte mësuar.

Çfarë është skleroza e shumëfishtë?

Cila është kjo sëmundje e frikshme që godet në dukje nga askund?

Ende ka një rrugë të gjatë për të kuptuar skleroza e shumefishte, por ajo fillon me mikroglinë, qelizat imune të trurit, duke krijuar inflamacion në tru. Kjo dëmton trurin dhe palcën kurrizore.

Qelizat imune vënë në cak myelinën, mburojën yndyrore rreth fibrave nervore në tru, duke penguar komunikimin midis qelizave në trup dhe tru. Kjo ndarje rezulton në shumë simptoma dërrmues, ??përfshirë problemet me shikimin, dhimbjen dhe / ose dobësinë e muskujve.

Edhe pse shkaku i saktë i skleroza e shumëfishtë është akoma i panjohur, ekziston një njohje në rritje se skleroza e shumëfishtë është rezultat i një dobësie gjenetike të kombinuar me nxitësit e mjedisit. Këto shkaktues ka të ngjarë të përfshijnë një infeksion që nuk pastrohet siç duhet nga qelizat imune, niveli i ulët i vitaminës D, historia e pirjes së duhanit, dhe toksinat e tjera mjedisore, niveli i aktivitetit fizik, ngjarjet e pafavorshme të fëmijërisë, nivelet e hormoneve dhe faktorë të tjerë të panjohur mjedisorë.

Protokolli dietik dhe mënyra e jetesës së Dr. Wahls adreson shumë prej këtyre shkaktuesve të mundshëm.

Protokolli i dietës Wahls: Shpresë për vuajtjet nga Skleroza e Shumëfishtë

U njoha me Dr. Wahls kur më ndodhi të ulem pranë saj gjatë një seance në një ngjarje shëndetësore në të cilën ne të dy morëm pjesë. Unë e gjeta atë aq energjike dhe frymëzuese.

Puna e saj tani përqendrohet në hulumtimin e ndikimit të protokollit tek të tjerët me sklerozë të shumëfishtë dhe komunikimin e gjetjeve të saj në botë. Ajo zhvillon prova klinike në Universitetin e Iowa-s dhe shkroi një libër, Protokolli i Wahls: Një mënyrë e re radikale për të trajtuar të gjitha kushtet kronike autoimune duke përdorur parimet e Paleo, për të shpjeguar protokollin e saj të plotë se si u përmirësua. Këshillat në këtë libër janë të shkëlqyera për këdo që lufton me një çrregullim autoimun të çdo lloji.

Versioni i sapo azhurnuar (updated) dhe i zgjeruar i librit të Dr. Wahls jep udhëzime të hollësishme për ngrënësit e mishit, vegjetarianët dhe ngrënësit ketogjenikë. Është një nga udhëzuesit e mi për tema të tilla si testimi i ketonit, qasjet e ndryshme ndaj agjërimit, kufizimi i kalorive dhe ngrënia e kufizuar nga koha.

Ajo gjithashtu ka shkruar një libër gatimi, Gatim i Protokollit Wahls për jetën: Plani Revolucionar Modern Paleo për të trajtuar të gjitha kushtet kronike autoimune, me receta që ndjekin protokollin dhe mund të ndihmojnë në rivendosjen e shëndetit.

Pra, çfarë është në planin e saj për të zmbrapsur simptomat e skleroza e shumefishte dhe për të shkuar nga mezi e mbijetuar për të lulëzuar përsëri?

Këtu janë pikat kryesore:

Protokolli Dietik i Dr. Wahls për Zbrapsje të Sklerozës së Shumëfishtë

Mitochondria janë prodhuesit e energjisë së trupit. Ata janë brenda secilës prej qelizave tona, duke udhëhequr punën e qelizave, organeve dhe trupit tonë. Pra, ka kuptim që Dr. Wahls përcakton rolin e tyre në optimizimin e shëndetit të trurit dhe sistemit imunitar. Parimet themelore të protokollit të saj për skleroza e shumëfishtë dhe kushte specifike autoimune janë:

 • Hiqni ushqimet e përpunuara.
 • Hiqni ushqimet që shkaktojnë përgjigje anormale të sistemit imunitar, veçanërisht këto tre: gluten (proteina në grurë dhe shumë kokrra të lashta), kaseinë (proteina në produkte qumështi) dhe albumin (proteina në të bardhat e vezëve).
 • Hani 9 gota perime dhe fruta çdo ditë (të freskëta, të përziera ose të ziera lehtë). Në mënyrë të veçantë:
  • 3 gota perime me gjethe jeshile (spinaq, kale, marule, etj.)
  • 3 gota me fruta ose perime të ndritshme, secila ngjyra të ndryshme, dhe të ngjyrosura gjatë gjithë rrugës (si panxhar, boronica dhe karrota) Bananet, mollët dhe dardhat nuk llogariten.
  • 3 gota perime të pasura me squfur si brokoli, lulelakra, qepët dhe hudhrat.
 • konsumoj supë kockore dhe ushqime të fermentuara përditshme.
 • ha peshk i zënë me cilësi të lartë, të egër ose mish të ushqyer me bar për darkë.

Më pëlqen që Dr. Wahls nuk përqendrohet aq shumë në heqjen e ushqimeve, por në konsumimin e ushqimeve të dendura ushqyese që mbështesin funksionin e mitohondria, e cila është aq e rëndësishme për sklerozën e shumëfishtë dhe të sëmundjet autoimune. Në thelb mesazhi i saj është: hani perime, hani perime, hani MË SHUMË VEGGIES!

Ky protokoll jo vetëm që mund të ndihmojë në kthimin e simptomave të skleroza e shumëfishtë, por mund të ndihmojë këdo që vuan nga sëmundje kronike, zorrë e rrjedhshme, fibromialgji, lodhje kronike, lupus, artrit, psoriasis, dhimbje kronike, diabeti, dëmtim traumatik të trurit, depresion, PTSD… dhe lista shkon në. Ushqimi me të vërtetë është ilaç!

Sigurisht, marrja e mbështetjes nga ekipi juaj mjekësor është gjithmonë thelbësore kur merrni parasysh çdo protokoll ose ndryshime dietike. Praktikuesit e mjekësisë funksionale dhe Profesionistë të certifikuar të shëndetit Wahls Protokoll gjithashtu mund të jetë shumë e dobishme. Ata mund të ndihmojnë në vlerësimin e shqetësimeve tuaja specifike shëndetësore dhe personalizimin e protokollit për problemet tuaja unike.

Kërkim, ndihmë dhe shpresë në horizont

Hulumtimi i Dr. Wahls tani po merr vëmendjen nga bota kryesore e mjekësisë. Në vitin 2016 Shoqëria Kombëtare e Skleroza e Shumëfishtë i dha asaj një grant prej 1 milion dollarë për të kryer hulumtime të mëtutjeshme, një zhvillim shumë tërheqës për të sëmurët me skleroza e shumëfishtë dhe lëvizjen e vërtetë të ushqimit në përgjithësi! Ju mund të lexoni botimet e saj kërkimore dhe të shihni vido para dhe pas që tregojnë aftësi të përmirësuara në ecje te pjesëmarrësve në studim këtu.

Shumë e më shumë neurologë dhe neuroshkencëtarë tani po rekomandojnë që të gjithë pacientët me sklerozë të shumëfishtë të fillojnë ndërhyrjet dietike dhe jetese për të mbrojtur trurin e tyre dhe për të zvogëluar rrezikun e humbjes së hershme të kujtesës dhe çmendurisë. Rekomandimet përfshijnë përmirësimin e cilësisë së dietës, ndalimin e pirjes së duhanit dhe zvogëlimin e ekspozimit të toksinave, shtimin e një praktike medituese dhe rritjen e aktivitetit fizik dhe ushtrimeve.

Ngjan shumë si ajo që rekomandon Dr. Wahls! Rastësi? Unë nuk mendoj!

Nëse nuk mund ta tregoni, unë jam një tifoz i madh i Dr. Wahls. Nëse dëshironi ta kontrolloni atë, bëni disa minuta për të parë viralin e Dr. Terry TEDx talk nga viti 2011. Vlen të shikosh!

Ky artikull u rishikua nga Dr. Terry Wahls, një profesor klinik i mjekësisë dhe studiuese klinike dhe ka botuar mbi 60 abstrakte shkencore, posterë dhe punime shkencore të rishikuara nga bashkëkohorët. Si gjithmonë, kjo nuk është këshillë mjekësore personale dhe ne ju rekomandojmë të bisedoni me mjekun tuaj.

Ky artikull u rishikua mjekërisht nga Dr. Scott Soerries, MD, Mjeku Familjar dhe Drejtori Mjekësor i SteadyMD. Si gjithmonë, kjo nuk është këshillë mjekësore personale dhe ne ju rekomandojmë të bisedoni me mjekun tuaj.

Çfarë mendoni për protokollin e Dr. Wahls? A luftoni me një gjendje autoimune apo edhe me skleroza e shumëfishtë, dhe a ju ndihmuan ndryshimet në dietë?

Ndane me dikë që njihni me skleroza e shumëfishtë e që ka nevoj për këtë.

Burimi

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.