Gjumi – 9 Gjera Qe Duhet Ti Dini Rreth Gjumit

Pëlqe & Ndaje
gjumiA bëni gjumë te mjaftueshëm? Shume njerëz nuk arrijnë te bejnë gjume te mjaftueshem.  Artikulli10 Gjera Qe Duhet Ti Dini Rreth Gjumit shpalos shkencën prapa asaj se perse shume njerëz e kane te vështire ti zë gjumi, dhe gjithashtu ofron këshilla praktike rreth mënyrave me te mira qe te arrini nje nate te mire me gjume.

1. Bej Dush Para Kohes Se Gjumit

Nje dush i ngrohte është permendur shume shpesh si ilac kunder pagjumesis per shume vite, por si funksionon kjo? Temperatura baze normale e trupit eshte 37.4 grad celcius. Ndoshta mendon se me ngritjen e temperatures se trupit duke bere dush është triku qe e bene trupin tuaj te ndihej i përgjumur. Ne fakt, eshte freskimi qe ndodh kur te dalesh pas dushit qe ndihmon gjumin. Vetem koheve te fundit eshte kuptuar se eshte zbritja e temperaturës se trupit e cila ndikon qe te na ze gjumi. Nese keni probleme te bini ne gjume, provo dhe bej nje dush nje ore para kohes se gjumit.

2. Pagjumesia

Pagjumësia kap shume njerez dhe eshte veshtire te thyhet ky cikel njehere posa trupi mesohet me kete model te pazakonte te gjumit. Terapia e kufizimit te gjumit eshte nje metod e fuqishme per thyerjen e modeleve. Ata qe vuajne nga pagjumsia kufizohen qe te kalojne me pak kohe ne shtrat, o te fjetur o fare pa gjume. Por kjo nuk eshte fare e lehte, ashtu sikur profesor Colin Espie nga Qendra e Gjumit te Univerzitetit Glasgow sqaron: “Njerezit me pagjumsi zakonisht shpenzojne me shume kohe ne shtrat duke provuar qe ti ze gjumi. E cfar bejme me kufizim te gjumit eshte qe ne menyre drastike te zvogelojme kohen qe ata kalojne ne shtrat. Kjo është nje gje shume e veshtire per te bere.” Qellimi i kesaj metode eshte qe te lodh aq shume trupin sa qe trupi shtyhet te ri-krijoj model normal te gjumit. Nese ke probleme me pagjumsi atehere terapia e kufizimit te gjumit është definitivisht nje opsion qe duhet konsideruar. Celes eshte qe te qendrosh ne shtrat vetem per te fjetur, dhe se gjithmonë te zgjohesh ne te njejten kohe çdo dite. Keshillimi me mjekun eshte nje hap i mire per te luftuar pagjumsine.

Faqja 1 nga 4
Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. mira says

  shum faleminderit admin.po per te ngren aben te ha jo shum apo ibej keq bebit,fruta e perime konsumoj me shum se gjerat tjera apo mos tembaj djet me trego te lutem ndoshta ja teprova por tek ti gjej pytje te sakta,

 2. mira says

  admin desha te pyes tani qe jamshtatzan cilin caj te pi, me thuaj emrin cili esht per shtatzani,deri tani cajin p.g.green tea.kam perdor vec nje got ne dit ,qe kam mar vesh qe jam shtatzan me kthe perjigje adminnnnnnnnnn,

  • says

   Vazhdo pi te njejtin caj nje her apo dy ne ditë. Nuk ka far çaji special për shtatzëna, je e lirë të pish cilindo vetëm se bënë mirë të lexosh udhëzimet (instructions) që zakonisht gjenden në secilin produkt. Shëndet dhe çdo të mirë.

 3. lola says

  me falni jam shtatzan ne muajin e 4 a mund ta di qfar jan kromozonet si formohen dhe a eleminohen me ushqim apo qfar une i kam minimale sipas doktorrit po nuk e kuptoi saktesisht qfar jan ato

  • says

   Kaltrine, kromozomet jane strukture e organizuar e ADN dhe protein qe gjendet ne qeliza. Eshte nje pjes e veçant e ADNs tuaj që përmban material gjenetik si ngjyra flokeve, ngjyra syve, e shume shume miliona gjera tjera qe barten nga prinderit tek femija. Nuk është sëmundje dhe ska nevoj te largohet me ushqime. Gjithsej jan 46 kromozome, 23 nga nena dhe 23 nga babai. Mungesa apo teprica e tyre eshte çrregullim. Konsulto me mjekun sepse ai e din gjendjen tuaj dhe shiko se çka po ju sugjeron. Shëndet dhe çdo të mirë për ty dhe foshnjën.

 4. Gazmend says

  Pershendetje A Din Dikush Ndonje Metod Te Shkurter Dhe Te mir Qe Te Me Ze Gjumi Shpejjt Sepse Kam Probleme Me gjumin nese fle 1 or Diten Naten Nuk me merr Gjumi deri Afer Ores 2 apo 3 Nese Ka Mundesi Ndonje Ndhmë Faleminderit Per Mirkuptim

  • says

   Si duket ti ke problem me orar te gjumit sepse asnjeher nuk bie ne te njejten kohe. Provo të shkosh për të fjetur gjithmon në të njejtën orë dhe mos e ndrysho e gjithashtu mos fli më shumë 15 deri 45 minuta gjatë ditës se kjo të pengon të të zë gjumi natën. Shpresoj se ka edhe tjerë që mund të japin këshilla sepse të gjithë jemi ndryshe nga njëri tjetri e diçka funksionon për njërin e diçka tjetër për tjetrin. Ju përshëndes.

 5. says

  pershendetje ka nje lutje deri tek ju
  kam dhimje te madhe koke kam ber analiza po edhe ingjizimin e thell kokes
  po nuk kam asnje dryshim
  por mu nuk me ndalet kokdhimbja ju lutem per ndonje keshill
  ju faleminderit shum
  ju pres pergjigjen

  • ensari says

   se di ndoshta eshte von ne pergjigje por tani e pash ne kte faqe lolina nese ke ndryshime apo e sheh kte pergjigje te kisha sugjeru te besh hixhame ne koke ne po ato vende ku ndjen dhimbje apo shtrengim qe nuk din se ku te drejtohesh per hixhame te femrave te tregoj

 6. elma says

  pershendetje.urimet me te mira per punen e mire qe beni.te lutem doja te beja 1 pytje jam shum ne merak.kisha menstuacione dhe ka 4 dit qe me iken.kryva mardhenje dhe dyshoj se mund te ket patur nje rrjedhje te vogel.jo shum ne brendesi por ne dalje e siper.verej nje fryrje dhe dhembje te gjoksit kur e prek.mendoni se jam shtatzan? nese mar nje test kur duhet perdorur dmth duhet te kalojn disa dite qe te japi rezultat apo te tregon kurdo qe ta perdoresh? te lutem me jep nje pergjigje

  • says

   elma, trupit i duhet kohe per te prodhuar nje vez e per te liruar ate. Varesisht nga kohezgjatja e ciklit menstrual kjo procesure zgjat dhe ndodhe ka mesi i ciklit (12-15 dite). Tash nese menjehere pas menstruacioneve keni patur mardhenie gjasat nuk jane te mira qe te mbeteni shtatzene. Por te themi se menstruacionet kan zgjatur 7 dite dhe pas kater dite ju keni patur mardhenie (7+4=11) ajo pra eshte dita e 11 e ciklit dhe nese ju keni cikel te shkurt, te themi 24-25 dite, dhe duke marr parasysh qe sperma mund te mbijetoj deri 3 dite, atehere mund te them se ka mundesi qe te kesh mbetur shtatzene. Testi mund te jap rezultat ka fundi i ciklit atehere kur ju prisni qe te ju vijen menstruacionet dhe diteve ne vazhdim. Te pershendes.

 7. lena says

  jam shtatzen dhe mbas kesaj shtatzanije nuk deshiroj te lindi me amundem meu lidh kam pasoja mbas te lutem me trego ate lidhem a jo mbasi te lindi

  • says

   lena, nese nuk deshiorn te lindesh atehere menyra me e sigurt qe mos te mbetesh shatatzene eshte lidhja. Sikur cdo operacion edhe lidhja ka rreziqet e veta por ato jane shume minimale. Komplikimet jane te mundshme por shume te rralla. Me fjale tjera procedura e lidhjes eshte mjaft e lehte, jo e rrezikshme dhe me shume pak gjasa te komplikimeve. Keshtu qe nese vendos mos me lind me atehere mund te konsiderosh te lidhesh. te pershendes.

 8. says

  flm per pergjigjjen z. a po zoj.admin une e kam ber kontrrollen te mjeku ne gjermani spirala me ka then qe eshte ne rregull mos e hiq mirpo jam ne dyshje ta hek apo mos ta hek i kam dy femi edhe po kam friken mos po ngelem perseri shtatzaene dhimbje te shpines kam jam nervoze para ciklit menstrual ndodhe edhe gjat ciklit a ka diqka me shum qe mundeshe mem kshillue .
  ju faleminderit per pergjigjjen ju pershendet teuta.

  • says

   lezi, nervozizmi gjatë dhe para menstruacioneve ndoshta ka të bëjë me faktin që gjatë kësaj kohe ka ndryshime në hormone. Edhe dhimbjet e shpinës mund të jenë pjesë që përcjellin menstruacionet. Spiralja thjeshtë parandalon që sperma të arrij në tubin fallopian dhe të pllenoj vezën. Por, te disa gra paraqiten simptoma si dhembje shpine, gjakderdhje me të madhe, ngërçe menstruale e disa tjera dhe ti mund të jesh një rast i tillë. Bisedo edhe një herë me mjekun dhe pyete atë se a mos ndoshta për shkak të spirales ti ke këto simptoma. Kuptohet, ti ke të drejtë ta pyesësh atë nëse këto simptoma të janë paraqitur që nga koha kur e keni vër spiralen. Shëndet dhe çdo të mirë.

  • says

   Vjosa, e kam shkruar një artikull enkas për ju që dëshironi të shtoni peshë e nëse deri tash nuk e ke lexuar, urdhëro lexoje. Të përshëndes.

Pyet dhe Komento këtu