Cilat Janë Shenjat e Para Te Shtatzanise

Pëlqe & Ndaje

testi gjakut per shtatzaniCilet jane shenjat e para te shtatzanise?

A mos ndoshta jeni shtatzene? Me gjithë gjasat ju nuk do ti vereni shenjat e para te shtatzanise gati një jave apo dy pasi vereni se nuk ju kane ardhur menstruacionet.

Nese nuk mbani shenime per te ndjek ciklin menstrual  apo nëse ardhja e tyre ndryshon gjerësisht nga muaji ne muaj, ju ndoshta nuk mund te jeni e sigurt se kur duhet ti pritni menstruacionet. Por, nese filloni t’i keni disa nga këto shenjat e para te shtatzanis per te cilat do te flasim me poshtë – shenja qe jo te gjitha nga ju i perjetojne te gjitha nga këto që do përmendim – dhe se ju kan vonuar menstruacionet per nje kohe, eshte shume e mundur qe ju te jeni shtatzëne. Kryej testin shtepiak per shtatzani per te zbuluar më sigurte!

Shenjat e Para Te Shtatzanise janë:

 1. Gjinj te ënjtura, ndjeshëm

  Njera nga shenjat e para te shtatzanise jane gjinj sensitive, dhimbshem (ne prekje) qe shkaktohet nga rritja e niveleve te hormoneve. Dhimbja është si nje version i ekzagjeruar i asaj se si ndihen gjinjtë tuaj pak para menstruacioneve. Kjo dhimbje kogja shume venitet pas tre mujorit te pare me pershtatjen e trupit tuaj ndaj ndryshimit hormonal.

 2. Lodhje

  A ndiheni befas e lodhur? Jo, me mire te themi stërlodhje. Askush nuk e di me siguri se cka shkaktone lodhjen ne shtatzenin e hershme por eshte e mundur qe rritja e shpejt e niveleve te hormoneve progesterone jane kontribues ne pergjumujen tuaj.Ju duhet te filloni te ndiheni me energjike pasi te keni hyre ne tre mujorin e dyte edhe pse lodhja prape zakonisht kthehet ka fundi i shtatzanis ateher kur ju bartni me shume peshe dhe disa prej sikleteve (parehative) te shtatzenise e bejne me te veshtire per ju qe te beni gjume te mire gjate nates.

 3. Gjakderdhje nga ngjizja

  Disa gra kane nje sasi te vogel te gjakderdhje vaginale perafersisht 11 apo 12 dite pas ngjizjes (afer kohes kur ju mund te vereni se nuk po ju vin menstruacionet). Gjakderdhja ndoshta shkaktohet kur veja e ngjizur ben strofullin ne shtresën brendshme te pasur me gjake te mitrës – një proces qe fillon vetem gjashte dite pas ngjizjes – por askush nuk e dine me siguri.Gjakderdhja eshte e lehte (shfaqet si pike e kuqe apo njolla te kuqe ne te kafte) dhe zgjate vetem nje apo dy dite. Tregoj mjekut tuaj nëse vereni nje gjakderdhje apo pikim te atille, e veçanërisht nëse keni edhe dhembje, pasi qe ky mund te jete shenje i shtatzenise ektopike (kur veja e ngjizur bën strofullin jashtë mitrës).

 4. Përzierje apo vjellje

  Nese jeni sikur shumica e femrave, sëmundja e mengjesit nuk vije gati nje muaj pas mbarsimit. (Disa me fate i ikin pa e pasur.) Por disa gra fillojne te ndihen jo rehat pak me heret. Dhe jo vetem ne mengjes sepse perzierja dhe vjellja te shkaktuara nga shtatzenia mund te jene problem ne mëngjes, pasdite dhe mbrejme.Rreth gjysma e grave me kesi probleme ndihen te cliruara nga fillimi i tre mujorit te dyte. E per disa tjera me me pake fate ju duhet edhe nje muaj tjeter per tu ndier me mire.

 5. Rritje e ndjeshmërisë ndaj aromave.

  Nese jeni shtatzene per her te pare nuk eshte e pazakont nese ndiheni e neveritshme nga aroma e ndonje sandviqi apo kafeje dhe nese nga disa aroma tjera ju vie per te vjelle. Edhe pse askush nuk e dine me siguri, ky mund te jet si efekt anesore i rritjes se shpejte te estrogenit ne sisteim tuaj. Ju ndoshta zbuloni se edhe disa prej ushqimeve qe ju kane pelqyer me pare tash befas jane te neveritshme.

 6. Fryrje Barkut

  Ndryshimet hormonale ne shtatzanin e hershme mund te bejne te ndihesh e fryer, eshte e ngjajshme me ndjenjen qe disa gra kane pak para se t’iu vien menstruacionet. Kjo eshte arsye pse veshjet e tua mund te ndihen me te shtrenguara ne bel, edhe ate qysh ne fillim ateher kur mitra juaj eshte ende shume e vogel.

 7. Urinim i shpeshte

  Pak pasi te ngeleni shtatzene ju ndoshta e vereni se gjat gjithe kohes shpejtoni per ne banje (tualet). Pse? Kryesisht ngase gjat shtatzenise sasia e gjakut dhe lengjeve tjera ne trupin tuaj rritet, e kjo shpien ne procesimin e lengjeve shtes nga veshket tua qe me pas perfundon ne fshikezen e urines.

  Simtpomi mund te filloj gjashte jave te tre mujorit te pare dhe vazhdoj apo ndoshta edhe keqesohet me progresimin e shtatzenis tuaj dhe me rritjen e foshnjes qe dhuron me shume presion ne fshikezen tuaj.

 8. Nuk Ju Kan Ardhur Menstruacionet

  Ju ndoshta do te beni testin e shtatzenise qyshe me pare nese vereni se menstruacionet nuk po vin ne kohen qe rregullishte kane ardhur me pare. Por nese nuk jeni e rregullt (dmth nuk ju vien menstruacionet rregullisht ne te njejten kohe) apo edhe nese nuk mbani shenime per ciklin menstrual tuaj, perzierjet, ndjenja per te vjelle dhe gjinj te tendosur plus shkuarjet e shpeshta ne tualet mund te sinjalizojne shtatzenine para se te vereni se nuk ju kane ardhur menstruacionet.

 9. Temperatura Baze e trupit tuaje qendrone larte

  Nese e keni percjelur temperaturen e trupit dhe vereni se ajo ka qendruar e ngritur per 18 dite me radhe, ju ndoshta jeni shtatzene.Dhe ne funde….

 10. Dëshmia: nje test pozitive shtëpiak per shtatzeni

  Perkunder asaj se cka mund te lexosh ne kutin e ketyre testeve, shumica e tyre nuk jane mjaftueshem te ndjeshem (senzitive) per te zbuluar shumicen e shtatzenive gati rreth nje jave pasi te keni verejtur se nuk ju kan ardhur menstruacionet. Dhe keshtu nese keni vendosur te beni testin heret dhe keni pasur rezultate negative (dmth nuk jeni shtatzene) eshte mire te provoni prape pas disa diteve.Cakto nje takim me mjekun pasi te keni rezulate pozitive.

Keto pra ishin shenjat e para te shtatzanise qe tregojne se ju mund te jeni shtatzene.

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. says

  Pershendetje, thjeshte vetem desha te te falenderoj dhe te pergezoj per punen qe beni. Zoti ju shperbleft ashtu si na ndihmoni ju neve.

 2. lena says

  a mund te vrehet fryti ne ultraza edhe ne javen e par te shtatzanis.une kam qen te gjinokulogu dhe nuk me tha asgje une i ka ber 3 teste shtepijake dhe dy me kan dal pozitiv dhe nje negativ a ndoshta esht shum heret per dijen a jam shtazen a po jo apo qka tejter

  • says

   Lena, eshte e veshtire te verehet fryti kaq heret apo me mire te them nuk mund te verehet. Sipas te gjitha gjasave ti duhesh te jesh shtatzene nese keni pasur dy teste pozitive. Ju pershendes dhe uroj cdo te mire.

 3. rrezja says

  pershendetje dr.Admin ju uroj pun te mbar e te palodhshme jeni shum te mir i jepni pergjigjje te plota veq suksese e kam nje pytje edhe une a ban me perdor acid folic pat than mjeku hiq aka efekte negative nese po cilat jan ato edhe si perdoret sa here ne dite te sa miligramve nese kij mundsij me ma shenu pres pegjigjjen nga ju i nderuar kaloni mir pun te qet

  • says

   Rrezja, po ti mund te perdoresh acid folik edhe pa te thene mjeku sepse mendohet se trupi i njeriu ka mangesi te acidit folik. Cdo grua qe provon te mbetetet shtatzene mund te marr 400 mcg (0.4mg) te acidit folik dhe pasi te mbetet shtatzene doza mund te rritet deri ne 1000mcg (mikrogram). Se sa her ne dite varet nga lloji i tyre dhe farmacisti ju tregon kur te bleni. Cdo te mire.

  • says

   Nevi, sipas disa hulumtimeve që janë bërë deri më tani si duhani ashtu edhe alkooli ndikojnë në abort. Bile alkooli sipas një hulumtimi rrit gjasat për abort deri në 50%. Përshëndetje edhe juve.

 4. Nevi says

  Mirembrema

  Te pish alkohol pas nje kohesh ta besh testin e shtatezanis dhe aty te del Positiv; , dhe ti nuk e ke ditur qe je shtazezen
  Qka mendoni a eshte e demshe per foshnjen, dhe a mundesh ta humbesh foshnjen?

  • says

   Nevi, jo nuk besoj se mund ta humbesh foshnjen por nese vazhdon te pish alkool kjo mund te te sjell probleme ty dhe foshnjes. ju pershendes

 5. Ondra says

  Po qka nese edhe ai dyshon po nuk e din sigurt kjo me interesin si nuk e din pse nuk e din ne fillim, e fundin po krejt e din, se do te teren me derdh… edhe a ka mundesi me mbet shtatzane nese veq pak u derdh mbrenda teje

  • says

   Ondra, nuk mund ta di une pse ai nuk e di qe ne fillim, apo pse nuk e din nese pak ka derdh brenda. Po ka mundesi qe vetem pak nese derdhet brenda ju te mbeteni shtatzene.

 6. eda says

  a bon me dit pse veq mu nuk pomi kthen pergjiqjen jam ba shumerak qe 2 hete jom kat shkruj po nukumar kurqfar pergjiqje

  • says

   Eda, nuk ka mundësi që mos të kthej përgjigje edhe me sa më kujtohet të kam kthyer përgjigjen e nëse nuk keni marr përgjigjen atëherë më vjen keq e ndoshta duhet ta bësh pytjen prap. Por, me emër që ke përdor po më kujtohet se ju kam kthyer përgjigjen. Ju përshëndes dhe uroj çdo të mirë.

 7. says

  ju pershendes deshta me te ba nje pytje kur po kam me burr mardhanje pome dhem barku deshta me dit per qka me dhem tung kalovshi mir pres pergjigjjen tuaj

  • says

   Hatigjja, ka disa arsye por njëra nga to është edhe cist e vezorëve kështu që të sugjeroj të vizitosh mjekun nëse këto dhimbje nuk i keni pasur më parë. Gjinekologu mundet që përmes ultrazërit të shoh nëse keni diçka dhe të ju tregoj. Ju përshëndes dhe uroj shëndet e të mira.

 8. Ondra says

  Po doktore si ka mundesi si plas kondomi shkehet apo si, se mua me ka ndodh se kondomi ka qene si ne fillim nuk ka plas edhe kam qene shtatezene. edhe normal konflikte me te dashurin si eshte e mundur etj edhe pse cudi eshte se sperma ka qene ne kondom, po edhe nje pytje tjeter ne kete rast nese jemi me te dashurin edhe bejm mardhenje pa kondom edhe ruhemi qe mos te kemi femije pa deshiren tone….normal spermen e qet jasht si mund me e dit nese parteneri jon nuk eshte derdh edhe me heret d.m.th pak mberenda edhe jasht,, Ndoshta pytje palidhje por kur i kam thene partenerin tim ti duhet me dite se kur do mu derdh ai me ka thene normal qe e di ama vetem tek fundi kenaqesia totale se a eshte derdhur hiq mbrenda a jo nuk e di…si eshte e mundur jam shum shum kurreshtare te di

  • says

   Ondra, po ka mundesi se si ndodh kjo une nuk mund ta di, por ja qe ndodh. Nese kondomi ka qene si ne fillim atehere kjo do te thote se nuk eshte shkoqur. Nuk ka mundesi asesi ta dish nese ai eshte derdh me heret vetem nese ai dyshon se e ka bere edhe ju tregon perndryshe ti nuk mund ta dish. Cdo te mire.

 9. liridoni says

  ju pershendes i nderuar dashta me ta ba ni pytje kam ni djal 7 vjet mirpo me grua tjeter jam martuar qe 4 vite e nuk po mbet shtatzan mjekt i kan than qe mir je a mundet me ndodh qe asht problemi te une a qka asht ne pytje se grus i kan than shum mir je

 10. says

  Ju lutem me intereson te dij cka eshte Histeroskpoia. Kam pas dy aborte dhe mjeket tane me kane thete te shkoje jasht qe te beje histeroskopine per shkak se po dyshojme se kam Uterus Subseptus. Me konkretisht cfar eshte histeroskopia, cka tregon ajo dhe a behet me anestezion apo pa te, dhe sa mund te jete e shtrenjte.

  • says

   Nora, histeroskopia eshte procedure qe i lejon mjekut te egzaminoj brendesin e mitres duke perdore endoskop. Endoskopi eshte nje gyp ne te cilin eshte e vendosur kamera me drite dhe me ane te se ciles behet egzaminimi. Behet edhe pa anestezion ose me anestezion lokal. Se sa kushton nuk mund ta di por nuk duhet te kushtoj shtrtenjte sepse eshte egzaminim qe kryhet lehte me anestezion lokal. Ju pershendes dhe uroj shendet e cdo te mire.

 11. albina says

  tung nga albina flm shum shum per pergjigje se met vertet jeni gjeni edhe shum pome ndihmoni me kto kshilla te mira por deshta edhe nje pytje me ba kur jom kan te gjinekologja jem ajo mika qit kto hapa edhe thirren (Folavit 0.4 edhe jan vitamina po paskan acid folic 0.4 mg ajan qito acid folic apo acid folic jon tjera hapa,ikan 90 copa hapa edhe umka than gjinekologja qe dej te mbetesh shtatzane edhe kalojn 3 muje munesh mej perdor mbas 3 mujve me i nderpre8.73g jon.edhe nje pytje tjeter une ciklin menstrual ekom pas me daten 20 nentor e ikom perfundu me 27 e tasht kur munet me kan mesi i muajit per ovulacion edhe ciklin menstrual e kom me rregull gjdo muaj e ralle eshte koha qe her me vin me heret her me shtyhet nje dit e qishtu po kisha dasht nje pergjigje te mir sipas teje edhe a bon mej than gjinekologes tem per mem qit hapa per me met shtatzane apo kshtu me prit dej te ndodh vet pa hapa,flm shum nga ju ju pershendes shum shum,pres pergjigje me rrespekt albina

  • says

   Albina, ato tableta kane sasin ditore te lejueshme te acidit folik dhe ti vazhdo merri. Cikli menstrual llogaritet nga dita qe ju vijne menstruacionet deri ne diten e ardhshme qe prap ju vijne menstruacionet. Tash, me 20 deri me 27 keni pasur menstruacionet dhe cikli vazhdon deri ne diten qe prap vijen menstruacionet. 27 eshte dita e 7 e ciklit tuaj… nese cikli eshte 28 dite dita e 14 eshte dita kur pritet te ndodh ovulacioni tek ju dhe ditet me te mira per ju jane 13,14,15 ketyre diteve duhet fokusuar te kesh mardhenje. Nese gjithcka eshte ne rregull me ty atehere nuk ke nevoj ti thuash gjinekologus qe te te pershkruaj asgje dhe vetem vazhdo dhe provo dhe provo qe te mbetessh shtatzene se besoj se do te mundesh. Ju pershendes.

 12. arta says

  une desha tju pyes per nje problem!Jam 26 vjeve dhe jam e martuar qe 1vit qe nga koha e marteses kam pase shqetesime me sekrecione te bardha edhe te trasha, kam djegje poshte edhe krurje shume.Jam kontrolluar te gjinekologu para ca muajsh edhe me ka dhene metronidazole nje kure po ashtu edhe bashkeshortit tim pra i kemi perdor te dy.Kane kaluar nja dy muaj pas perdorimit qe une nuk kam pase te bardha por pak edhe vetem ne nje periudhe te shkurter ma merr mendja ne kohen e ovulacionit pastaj jo me por kjo shkurt edhe jo shume te bezdisshme.Tani ma kane nise prape zakonist kjo me perseritet nja 10 dite pas mbarimit te ciklit menstrual pastaj jam e qete.Doja tju pyes a ka mundesi qe une te kem perseri infeksion kur kjo sme ngjan shume me infeksion po te kisha infeksion kjo do te me bezdiste vazhdimisht e jo vetem ne nje periudhe kohe nuk e di por a mundet edhe qe te kete lidhje me shumimin e bakterve ne zorren e trashe kur dihet se ato ne nje periudhe behen me acaruse?Ju lutem me ktheni pergjigje!

  • says

   Arta, sipas asaj qe po pershkruan po me duket se ke infeksion (yeast infection) dhe po ka mundesi qe ti prap te kesh infeksion edhe pse je kuruar me metronidazole, i cili eshte nje antibiotik. Ju them qe prap te vizitoni gjinekologun e te shikoni se vertet prap po me duket perseritje e infeksionit. Nuk eshte mire qe te tentohet te trajtohet nje infekcion i tille pa kontroll te mjekut. Keshtu qe ju sugjeroj qe prap te vizitoni gjinekologun. Ju pershendes dhe uroj cdo te mire.

 13. besa says

  M’falni zoteri doktor, une e kam nje problem per shkak fiksimit ne mendje se kam mbet shtatzene, me daten 9 duhet ti kem periodat por nuk kam asnje shenje, mua gjithmone me dhembin gjinjte por kesaj here jo, pres pergjigje nga ti. Ju faleminderit.

  • says

   Besa, edhe po te ishe shtatzene ty prap do ti kishe, nese jo te gjitha, disa shenja si ato te para menstruacioneve. Keshtu qe eshte heret dhe nuk po besoj se je shtatzene. Ju pershendes.

 14. blerta says

  pershendetje prap blerta me urin po kom shum problem i kom ba analizat mir em kan dal jam ne muajin e 6 shtatzane xhdo 30 min une urinoj dy fmit tjer nuk jom kan kshtu ju lutem me tregoni qka te boj tung

  • says

   Blerta, nuk eshte dicka per tu shqetsuar sepse nevoja per te urinuar rritet me muajt e shtatzenis per shkak se veshkat procesojne me shume lengje e cila perfundon ne qesken e urines, plus pesha e femjes i jep presion qeskes te urines keshtu duke ju bere te ndiheni qe te urinoni. Nese pini kafe dhe pije te gazuara ato e kane efekt diuretik dhe keshtu ju nxisin te urinoni me shpesh. Nese keni djegesir atehere kjo gjithashtu mundet me qen edhe shenje i ndonje infekcioni urinar dhe kerkohet te vizitoni mjekun qe te shikoni. Perndryshe nuk ke pse shqetesohet. Ju pershendes dhe uroj shendet per ju dhe femijen.

 15. eda says

  pershendetje jam eda perseri kesh te mjek u dje m tha qenuk jam shtatzan po muj me met hala edhe qemukan vunu qe 6 dit mestracijone e th per pram me pas mardhanje a esht e mundur me met edhe qofse nuk jes me ba analizen e hormoneve edhe fotografimin e fell t barkut a esht e mir me ba edhe a esht e shtir tung dhe t lutem ma kthe pergjiqjen

  • says

   Eda, është kogja e vështirë që ti tash të mbetesh shtatzënë edhe pse kjo ndoshta edhe mund të ndodhë. Nëse këtyre ditëve ke menstruacionet atëherë është mirë që të gjeni arysen pse po keni vones, me fjalë tjera pse keni këtë çrregullim nëse nuk e keni patur më parë. bëj analizat e hormoneve së pari e pastaj nëse është faji i hormoneve që keni këtë çrregullim ndoshta fotografimi i thellë nuk kërkohet kur të rregulloni hormonet. Po qe se rregulloni hormonet dhe prap nuk mbeteni shtatzënë atëherë mund të bisedosh me mjekun për gjërat tjera si fotografimi i thellë.

 16. mimi says

  pershendetje doktor jeni i mrekullushem.desha te bej nje pytje,une po kam maradhanje me gruan qdo nat e nuk po muj me u prit.bile po kam maradhanja edhe me mistracione kur asht a asht normale .po kam qejf qe gruaja me mbet shtazane, a mos asht shkaku qe jemi ka e bajm shpesh e per ket . ju lutemi me tregoni se qka duhet te bej. sa duhet te pres e krejt me trego te lutem ok.

  • says

   Mimi, sa i peket neteve tjera ti mund te besh mardhenie por kur eshte koha e menstruacioneve te keshilloj te qendrosh larg gruas. Kur them larg mendoj seksualisht. nuk ka lidhje qe beni shpesh. Ju pershendes dhe kaloni mire.

 17. mira says

  para 40 ditesh une kam kryer mardhenie,pas 6 ditesh me erdhi cikli normal d.m.th me date 2 por muajin tjeter jane vonuar kane kaluar 2 dite.A ekziston mundesia qe te kem ngelur shtatezene te lutem me ktheni pergjigjje sa me shpejt.Faleminderit

  • says

   Mira, eshte e mundur por jo e zakonshme. Vetem nese menstruacionet e heres se kaluar nuk kane qene si zakonisht. Dmth kan qene me te lehta dhe ndoshta kan zgjatur me pake. Per ndryshe mund te them se nuk je shtatzene dhe kjo ndoshta eshte thjeshte nje vones. Ju pershendes.

 18. Ondra says

  E kam nje pytje pse gjate mardhenjeve seksuale nuk kam edhe shum kenaqesi ose shum rrall me vjen kenaqesia, edhe a ka mundesi qe edhe me kondom te mbetesh shtatezane. Kenaqesi shum pak edhe pse e dua shum personin qe jam me te. Cka usht problemi…

  • says

   Ondra, eshte krejt normale qe mos te kesh kenaqesi… provoni gjera dhe mundohu qe se bashku me partner te gjeni nje menyre qe do te te pelqente. Sa per shtatzeni ka mundesi sepse mund te ndodh qe kondomi te plas e keshtu mund te mbeteni shtatzene. Ju pershendes.

 19. says

  Luli, nese juve ju vie turp te shkoni te mjeku atehere thuaj gruas qe te pyet mjekun pse po ka dhimbje gjat mardhenieve. Kjo ndoshat edhe eshte per shkak te madhesis por mundet me qene edhe per shkak te ndonje arsye tjeter keshtu qe eshte mire qe te vizitohet mjeku. Ju pershendes.

 20. viloeta says

  pershendetje jom violeta desha ta bej nje pyetje jom 25 vjeqare kom shum mestracione te bardha qfar me sygjeroni te perdori ju lutem me ktheni pergjigjjen

  • says

   Violeta, ato munden me qen normale dhe munden me qen si shkak i ndonje infeksioni. Kjo nuk mund te dihet ndryshe vetm me ane te kontrolles keshtu qe vizito mjekun. Ju pershendes dhe uroj cdo te mire.

 21. debora says

  perrshendetje deshta tju bej nje pytje jam ne muajin e 8 bebi im leviz gjat gjith ditess pse me ndosh kjoo .ka levizje teper te medhaaaa me tregoni ju lutem

  • says

   Debora, nuk eshte dicka per tu shqetsar sepse ne muajin qe je beba ka pak hapesire dhe eshte me e rritur e keshtu edhe me e fuqishme. Une mendoj se gjithcka eshte ne rregull por mbasi je e shqetesuar ateher bej nje vizit mjekut e le te shikoj ai/ajo sa per te larguar merakun. Ju pershendes dhe uroj cdo te mire.

 22. albina says

  tung pershendetje nga albina une nuk isha shtatzane siq me keni than ju edhe ekom vizitu mjekun per dhimten ne bark qe ekom pas gjat ter muajit ekom ba nje skaner edhe ni ekografi po nuk mujshin me gjet se qka kom ma bojshin mir je a une nuk mujsha me ec,une jetoj ne belgjik po mbram ekisha nje vizit te gjinekolog’ja jem edhe ajo me tha qe duhet me ba nje vizit te gastro-enterologi per mi kqyr punimin e zorrve se mos kam problem me zorr por masi te perfundoj kit vizit me ka than qe me ba edhe nje operacjon te vogel mem pi krejt trupin edhe me shti nje kamer ne bark per me kqyr se pse nuk po muj me met shtatzane ppo une deshta ni kshille nga ju se une po kam edhe stres shum se po kam qef me met shtatzane e qysh me largu stresin per me met shtatzan edhe a prish pun ky operacjon per me ba kisha desht ni ndihm nga ju shum se se shum korrekt po pergjigjeni edhe shum sinqeritet flm shum nga ju me fal se e zgjata pak po po kakm qef me dit qysh me met shtatzane me shpejt,pershendetje me rrespekt albina.

  • says

   Albina, stresi vertet eshte crregullues dhe shpesh na ndodhe qe kur jemi ne ankth apo kur frikohemi e ndjejme se kemi turbullim ne bark. Nuk po them se per shkak te kesaj i ke pas edhe dhimbjet nga te cilat nuk ke mundur te ecesh. Nuk ka njeri qe nuk ka sadopak stres por ka prej tyre qe dine si ta menagjojne e ka prej atyre qe nuk din cka te bejne. Mundohu te gjesh stresorin (ate qe te streson apo te fut ne ankth) dhe pasi ta identifikosh mundohu ta zevendesosh me dicka. Cili eshte ilaci me i mire i frikes? Perballja me te! Shpesh na ndodh qe te frikohemi nga dicka dhe mbasi ta provojme e shohim se e kemi pasur gabim. Njeriu gjithmon frikohet nga e panjohura. Jo qe mund ta largosh friken si me dor por kur perballesh me te me nuk frikohesh nga situata te tilla. Mos mendo negativisht per vete… kur stresi te godet ndal pak dhe mendo per gjerat e mira qe ke dhe gezon. Nese provon te shikosh gjerat e mira qe gezon ne jete, e qe dikush nuk i ka, sigurisht se do te ndihesh me mire. Une po te kuptoj qe per shkak se tani nuk po mund te mbeteni shtatzene ju po shqetesoheni por kjo nuk bene mire sepse ka zgjidhje. Ecja (shëtitje) eshte shume e mire per largimin e stresit. Ai operacion qe po e quan nuk eshte operacion dhe me sa po kuptoj une ajo kamer futet brenda dhe me ane te se cilet do te shikohet per te gjetur ndonej penges qe mund te parandaloj shtatzenin. Mpirja behet per shkak se mund te kesh dhembje. Nese deri me tani nuk keni marr acid folik atehere te sugjeroj te marresh e mos ta nderpresh, shto sasin e ujit qe pin dhe ushqehu me sa me shume peme dhe perime. Ju pershendes dhe uroj shendet e te mbeteni shtatzene sa me shpejt.

 23. blerta says

  pershendetje kam dy femi djali 9 vjeq vajza 6 dhe prap jam shtatzan ne muajin e 6 kontrollat i boj qdo muj po jom ba merak se stomakun e kom posht shum mjekja me ka than me perdor ni shok po po kam frik tung

  • says

   Blerta, nuk po me duket se eshte dicka per tu brengosur dhe nese mjekja te ka thene te perdoresh shok atehere nuk ke per cka te frikohesh sepse nese dicka nuk eshte ne rregull ajo eshte dashur te te tregoj dhe besoj se do ta kishte bere ate. Thjesht ajo shok te ndihmon ta mbash barkun dhe asgje nuk ke per cka te frikohesh. Shendet dhe ne fund nje femij te shendosh.

 24. eda says

  pershendetje perseri eda ju lutem mupergjiq n kto pytje edhe sod e bana testin pom dul negativ qe 2 muj pom vanohen kanijav mestrecjonet e pse a muj me met shtatzan qe pom vanohen t pershendes shum tung

  • says

   Eda, ti mundesh me mbet shtatzan e ndoshta edhe je shtatzan. Nese dyshon qe nuk je shtatzan dhe te jane vonuar menstruacionet atehere ky eshte crregullim dhe kerkohet nga ti qe te vizitosh gjinekologun(gen) e te shohesh per cfar arsye jane vonuar dhe pse ka ndodhe crregullimi. Ju pershendes dhe uroj suksese.

 25. dona says

  ju pershendes
  jam e martuar qe dy vite dhe nuk kam femij
  qfar ndikimi kan tek un tabletat folan
  jeni te mrekullueshem

  • says

   Dona, tabletat folan jane acid folik qe duhet marr si para shtatzenis, gjat shtatzenis e bile sipas nje studimi preferohet qe edhe ne jeten e perditshme te merret nga te gjith njerezit. Pervec tjerash ndihmon qe te mbeteni shtatzene dhe nese mbeteni parandalon qe femija te mos lind me defekte neurale. Ju pershendes.

 26. vjosa says

  pershendetje jame perseri vjosa ju pershendes nga zemra dhe ju uroje pune te mbare.kame nje pytje m,basi jame kane te mjkeja me ka sugjoru te flej me burre kure ndoshe ovolim ka mesi i mistracjone tashe e kaame kohen e mistracjonev edhe 1jave.po pokame dhimte shpines edhe fundit barkute edhe ne funde barkute pome duket se muka forcu a munde te jem shtzane qfare mendone
  dhe jame ti perdore qeto tableta 2her ne dite ka njo ACIDUM FOLICUM. qka ta mer mendja ajane tmire per me mbet shtzane a mose jane domshem.flm per mirkuptim e pres pergjigjen

  • says

   Vjosa, ndoshta edhe je shtatzene por tash nuk mund te themi se je sepse eshte akoma heret dhe ndoshta ato shenja gjithashtu munden me qene tregues te fillimit te ciklit te ardhshem. Une uroj qe te jesh shtatzene e sa per acid folik (Acidum folicum) mos e nderpre dhe pije si para shtatzanis ashtu edhe gjat shtatzenis. Perkundrazi nese nje gria merr acidi folik si para ashtu edhe gjat shtatzenise ajo parandalon qe femija te lind me defekte (neural tube defects). Keshtu qe vazhdo merr acid folik se nuk eshte aspak i demshem. Shendet dhe suksese

 27. Erzaaaa says

  Pershendetje.Jam Erza.Menstracionet me jane vonuar.Gjithmone jam mbrojtur me kondom,dhe me duket e pamundur.E bera testin dhe me rezultoi pozitiv.Mirepo e bera ne mbremje. Nese edhe ne mengjes me rezulton pozitiv, a do te thote qe jam gjithsesi shtatezene, apo mund te jete edhe gabim. Dhe nese jam shtatzene,cilat jane llojet e abortit? Si mund te abortohet nje femije? Me pilula apoo..? Ju lutem me ktheni pergjigjen sa me shpejte sepse jam shume e re dhe jam ne hall. Ju lutem !

  • says

   erzaaaa, po me duket se vertet je shtatzene dhe ndoshta edhe eshte gabim por ka pak gjasa te jet ashtu – shpresoj te jet ashtu. E sa per abort une te kisha keshillu qe ta mendosh mire kete pune para se te marresh guximin dhe te vazhdosh me abort. Je e re dhe ne hall por aborti eshte pune shume serioze me serioze se sa halli juaj. Sidoqofte, nese vertet je shtatzene atehere kjo eshte faza e hershme dhe ndoshta do te mund ta nderpreje me barna ne menyre orale apo vaginale. Vizito mjekun dhe keshillohu me te se si mund te abortosh. Edhe njehere te kisha lutur qe vertet ta mendosh mire kete pune e te mos e besh abortin. Uroj qe te marresh vendimin e duhur.

 28. bena says

  ju peshendes jam 24vjet kam nje vajz 6vjet dhe tash nuk po ngeli shtatzen pas lindjes kam pas qregullim me menstracionet a ndikojn keto ne mos ngeljes shtatzen tash ,kam qet neper mjek qe 5vite jam tu shku por nuk kam pa sukse i kam ber te gjitha analizat qe me kan then por rezultatet mir m kan dal gjithashtu edhe burrit qka mendon e pres pergjigjjen tuaj

  • says

   Bena, vetëm pse keni pasur çrregullime nuk do të thotë se nuk mund të mbetesh shtatzënë dhe duke marr parasysh se të gjitha analizat kanë dal mirë atëherë mund të them se ti mund të mbetesh shtatzënë. Por nganjëherë mbesim shtatzënë pa pritur edhe pa dëshiruar e kur dëshirojmë kjo nuk ndodhë. Kështu që e gjitha që mund të të them është të: provosh të bësh një jetë me më pak stres, të pish ujë më shumë deri 2l në ditë, të pish acid folik qysh tash, gjat shtatzënisë dhe bile edhe pas shtatzënis gjat gjithë jetës, të ushqehesh mirë me sa më shumë pemë dhe perime, të shmangësh duhanin dhe alkoolin dhe të provosh të kesh mardhënie në ditën që ovulon e kjo ditë është dita e mesme e ciklit menstrual (28:2=14). Ju përshëndes.

 29. eda says

  pershendetje jam eda desha ta boj ni pytje qe 2 dit mukan vanu mestracijonet testin shtpijak e kom ba dje po m ka dal negativ a domethan qe esht heret mem tregu testi a jam shtatzan tung pres pergjiqje

 30. zela says

  Te pershendes Zoteri Doktore, edhe une jam 7-zane, te gjitha fjalet qe me keni thene edhe me keni sygjeruar me dulen ashtu sic ke thene.Ju pershendes e ishalla nje qike me del.

  • says

   Zela, faleminderit per urata dhe per lajmin e mire qe na solle. Te uroj nje shtatzeni te shendetshme nje femij te shendetshem dhe ne fund Ishlla eshte qik mbasi ashtu po deshiron 😉

 31. buqja says

  Ju pershendes dr. desha te pyes se kisha nje dhimbje ne anen e djathte te shpines dhe ne dy anet ne e barkut dhe shkova te mjeku ai me tha je ftofe ne veshke me rekomandoj ta bej nje kontroll gjinkologjike dhe kur bera kontrollen me tha se je ftohur edhe ne vezore mi epi disa barna Enfexia 500mg,Neo-Penotran,Orvagil 400mg dhe nje qaji mjeshavina Brusnica po ky qaji eshte i omel dhe ende nuk po ma nal dhimten ju lutem me tregoni qka te bej. Faliminderit per mirkuptim ju pershendes perzemersisht.

  • says

   Buqe, vazhdo me terapi sepse ndezja (ftohja) qe ke ndoshta nuk kalon edhe aq shpejt sa kem deshire. Sipas barnave qe te ka pershkruar po mendoj se ke infeksion te cilin besoj se do ta sherosh me terapi qe po perdore. Edhe cajin qe ke eshte nje caj shume i mire nga boronica e kuqe. E gjitha qe mund te te them eshte te vazhdosh me terapin per sa kohe te ka thene mjekja. Pervec tjerash shto sasin e ujit qe pine, me fjal tjera pi uje sa me shume (2l ne dite) sepse uji te shperlan nga brenda. Edhe une ju pershendes perzemersisht dhe lus qe sa me shpejt te ju kalojne dhimbjet.

 32. tolja says

  ju falimnderish shum per pergjigjjen tuaj edhe ciklin e kom gjdo 28dit te gjithat analizat ikom ne rregull e kom ba edhe inxhizimin e thell edhe pse jam 29 vjeqare sa um kishit preferuu me ba fekondim artificial se shumica e mjekve um thojn se je e re dhe ki koh te presesh tembetesh vet shtazan pa provu ndojn fekondim artificial mir po une qe 5 vjet qe jam martuar edhe jam lodhur duke pritur me muj te terr qe po mbes shtazan dhe me ka humbur durimi. edhe per ata deshirova ta boj ket pytje po mbi te gjitha edhe burri i ka ba te xhitha analizat spermogrami esht ne rregull vetem spo mbes flm shum pressss pergjigjjen tane

  • says

   Tolja, fekondimin artificial e gjen edhe me vone nuk po te ike. Mbasi te gjitha analizat qe ke bere kane dal ne rregull dhe spermogrami i burrit gjithashtu eshte ne rregull atehere te sugjeroj te pritesh sepse vertete je ende e re. Ke durim mos e humb se keshtu e streson vetveten dhe ja veshtireson punen vetes te mbetesh shtatzene. Tash nese nuk ke marr acid folik fillo te marresh dhe mos e nderpre, shto sasin e ujit 2l e me shume ne dite (shume e rendesishme) dhe provo te kesh mardhenie ne ditet kur je me fertile (ditet 13,14,15) besoj se do tia dalesh, ke besim ne vete. Ju uroj shendet dhe suksese.

  • says

   Ana, nje femer mund te mbetet shtatzene qysh ne moshen e re por mosha ideale eshte nga mosha 20 e siper. Koha me fertile (koha kur ato me shpejt dhe me leht mbesin shtatzene) eshte nga mosha 18 deri ne moshen 35 vjecare. Aftesia e nje gruaje per te mbetur shtatzene ne mese te ketyre viteve eshte me i mire dhe fillon te bie me pas. Shendet dhe suksese

 33. dona says

  ju pershendes shum per pergjigjjet qe mi kini dhan un isha shtatzan e bera edhe analizen e gjakut me doli qe jam shtatzan flm shu shum per keshillat qe mi keni dhen

  • says

   Dona, me vjen shume mire edhe gezohem qe je shtatzene. Te uroj shtatzani te shendetshme dhe te lehte e ne fund nje femij te bukur.

 34. gresa says

  ju pershendes
  nje farmaciste me tha se testi shtepiak jep rezultat edhe mbas 72 oreve
  un edhe 10 dit e kam kohen e ciklit
  amund te bej test tash
  ju uroj festen

  • says

   Gresa, ndoshta por eshte e veshtire sepse kerkohet edhe pak me shume kohe qe ndryshime ne trup te mund te kapen (tregohen) nga testi. Testin mund ta besh por te kisha thene te pritesh edhe pak, nja dy dite para dites se ciklit te ardhshem. Ju pershendes dhe uroj festen edhe juve.

 35. lena says

  Pershendetje.Ju pergezoj per kete faqe.Une uroj qe te me jepet nje pergjigje e sakte.para 2 jetesh bera nje abort me metoden aspirimi i embrionit ne vakum dhe pas kesaj mora ca ilace.Pas kesaj kohe e deri tani i kam menstruacionet te rregullta ashtu si me pare.Ishte partneri im i pare dhe isha ne moshe madhore dhe e gjykova te drejte te kisha nje lidhje por kurre nuk mendova se kjo do te kishte pasoja.Pas asaj qe bera marredheniet tona ishin njehere ne 3-4 muaj derisa arriti qe u ndame.tani ka 8 muaj qe jam vetem dhe kjo nuk me shqeteson.Ajo qe me shqeteson eshte e ardhmja.Nese une mund te bej femije apo jo pasi ajo qe shtatzania ime e pare.Nese jo atehere ta mbledh mendjen e ti kushtohem jetes time pa u lidhur me njeri per martese.Gjithashtu nje pyeje tjeter.Kur ben kete lloj aborti hapesh shume nga poshte ?shkurt mund te krahasohem une per shkak te kesaj me nje grua te martuar apo me nje femer qe mund te kete patur shume lidhje?ju theksoj se kam patur vetem nje lidhje zgjati 2.5 vjet dhe u pasua me abort .Theksoj gjithashtu se midis nesh marredhenia nuk ishte e shpeshte.Ju faleminderit dhe ju uroj te me jepni nje pergjigje.

  • says

   Lena, nga vet fakti qe keni cikel te rregullt kjo do te thote se ti prap mund te mbetesh shtatzene sepse keni ovulacion. Keshtu qe une besoj se ti mund te besh femij. Ky lloj i abortit me vakum eshte i sigurt dhe i thjeshte, mund te kryhet edhe ne fund te 3mujorit te pare te shtatzenis dhe ka me pak se 1% gjasa qe aborti te mos kryhet plotesisht. Dhe, jo ti nuk mund te krahasohesh me nje gura qe ka lind dhe me nje qe ka pas shume lidhje per shkak te abortit per shkak se e gjitha qe futet brenda eshte nje gyp i holle i lidhur ne makine (aspirator) dhe ky gyp nuk te zgjeron. Ju pershendes dhe uroj shendet dhe suksese.

 36. alma says

  ju falenderoj per pergj .kisha dhe nje pyetje tjeter kam ven re qe qimet ne fyryre sikur po fillojn te me dalin se gjate kohes qe isha me ilace me zhduken .nuk po arrij te kuptoj perse po me dalin kur analizat me kan dalur mire .me kthe nje pergj se jam ne ankth nuk po di ca po behet me trupin tim a do zhduken ndonjehere pergjithmone keto qimet se me plasen .me respekt alma

  • says

   Alma, qimet ne fytyre zakonisht shkaktohen si rezultat i mosbalancimit hormonal. Ka shume shkaktar qe i atribuohen rritjes dhe shtimit te qimeve ne fytyre dhe tek grate nuk do te thote qe te ndodhe per shkak te ndonje mosbalancimi serioz te hormoneve, sido qe te jete prap eshte mire te shikohet nga mjeku. Shkaktaret e mundshem jane:
   1. Trashegimi; gjenet diktojne sasin e trashesis se qimeve. (Nese nena apo gjyshja e kishte atehere ka gjasa qe edhe ju mund ta keni te njejtin gjen qe dikton trashesin e qimeve).
   2. Mosbalancim Hormonal; mosbalancimi i estrogjenit (hormonit femror) dhe androgjenit (ati mashkullor). Kur ky i fundit anon te rritet, edhe qimet ne fytyre mund te dalin e rriten.
   3. PCOS (sindromi policistik i vezoreve); nje nga simptomat e keti sindromi eshte edhe rritja e qimeve vecanerisht mbi buzene siperme dhe ne mjeker.
   4. Disa medikamente me hormon testosterone.
   5. Ndryshim hormonal qe ndodh pas menopauzes gjithashtu mund te shkaktoj qimet ne fytyre.

   Edhe njehere keshillohet qe te vizitohet gjinekologu qe te kontrolloj per ndonje abnormalitet qe shkakton rritjen e qimeve ne fytyre te grate. Nuk mund ta sheroh pa e ditur shkaktarin. Ju pershendes dhe uroj cdo te mire. Gjithashtu urime festen.

 37. oni says

  Mirdita si jeni a jeni mirë si po kalon deshta me të pytë diqka në lidhje me spermatozoidet me herët ka qen lëngu më i trash dhe ka pas ngjyrë të bardhë kurse tash lëngu është më i holl dhe është si uj me shumë . Mos është e mundur kjo për arsye se tash kam mardhënje seksuale për çdo natë apo është ndonje ftohje . Deshta me ditë mos ndikon kjo negativisht në shtatzani .

  • says

   Oni, kjo nuk eshte dicka per tu brengos nuk duhet te ndikoj asgje ne shtatzeni dhe se ngjyra, vellimi e tejdukshmeria te gjitha varen nga faktor si dieta, stresi dhe mardheniet e shpeshta ose edhe per shkak te ndonje infekcioni. Une po besoj se duhet te jete per shkak te 3 faktoeve te pare por sidoqofte nese dyshon se mund te kesh ndonje infekcion atehere vizito mjekun. Cdo te mire

 38. alma says

  mirdita .po ju shkruaj perseri dhe ju falenderoj shum per pergjigjet qe na jepni.sic ju kam then po bej nje muaj qe kam mbaruar kuron e ilaceve periodat e fundit i kisha ne dt 25 tetor por me erdhen dy dit ne dt 15 nentor ndoshta crregullime dhe me erdhen perseri ne daten qe kishin per te ardhur (ju bej te ditur qe periotat i kam pasur gjithmone te crregullta me vinin shum rradhe dhe qe vajze kam perdorur ilace per ardhjen e tyre kam pire androkur sepse kam pasur dhe qimet shum te theksuara ne pjeset e trupit si poshte kofsheve ne fytyre )tani qe jam martuar jam kuruar cic ju kam then kam perdorur andrykur dhe diane 35 njekoheshit rreth 9 muaj per uljen e tetosteronit dhe kam goxha ndryshim por meqe periodat me erdhen ne dt fikse dua te me tregosh kush eshte dita me e mire per te kryer mardhenje seksuale per te pasur mundesine per te ngelur shtatzane.pres pergj tuaj .ju falenderoj shum perzemersisht.alma vlore

  • says

   Alma, varesisht nga kohezgjatja e ciklit edhe dita e ovulacionit ndryshon. Keshtu qe nese ke cikel 28 ditor dita e 14 eshte dita qe duhet ndodh ovulacioni dhe ditet 13,14,15 jane ditet me te mira (me fertile). Dita e pare (dita 1) e ciklit llogaritet dita kur shfaqen menstruacionet. Keshtu qe perqendrohu te kesh mardhenie gjat ketyre diteve. Shendet dhe suksese

 39. tina says

  kam nje pytje zotri admin mua menstracijonet mekan ardh vq 2 dit po prej te premten kam shum likshtim edhe vjellje amundem me qen shtatzan andodh kjo ne shtatzanij mipas mnstracijonet tung

  • says

   Tina, mundet me qene, nese ato menstruacione per te cilat po flisni kan qene jo si te zakonshme, me te lehta, atehere ajo mundet te jete shenj e impantimit te vezes se pllenuar ne muret e mitres nga ku me pas zhvillohet fryti. Sidoqofte, te sugjeroj te vizitosh mjekun nese nuk keni menstruacione pas dates kur duhet te keni ciklin e ardhshem. Ju pershendes dhe uroj qe te jeni shtatzene. Cdo te mire

 40. vjosa says

  pershendetj te falimderoje shum per pergjigjet e shpejta edhe per ndimesate .une prame tane nate edhe sode mengjese kame ni fare te dredhune neper barke a munde te jet koha e ovulacioni jame sode dite e 11 a munde te ndoshe edhe ne dite e 11 ovulacioni kete muje ikame pase ne dite e 30 mistracjonet .apo vetem kame dhimte vete neper barke une ndoshta te lodha po kame shume qefe gjdo sende me dite edhe mejke tem e veti per gjdo sende.me kupto te lutem se edhe ti eki shume feshtire gjdo kujte mi jepe kshille permes shkrimit edhe ase ni itereze se ki perj neve .tung klm

 41. vjosa says

  sa zgate ky ovulicjone ka mesi i mistracjonev qka ashte sekricjo vaginal edhe kure ndoshe kjo a ki deshire ma shume per me flejt me burre apo ma pake a duhet me flejte gjdo nate apo ni nate po e ni nate jo cilla ashte ma e mire se mundeshe me mbet shtzane .flm shume per pergjigjje shum shpejt klm

  • says

   Vjosa, ovulacioni ndohe brenda nje dite dhe kur ndodhe mundeni me verejte se keni lirim te nje sekrecioni (si uje). Veza lirohet me ate sekrecion dhe leshohet me poshte per tu pllenuar ne rast te mardhenieve. Veza e gatshme per tu pllenuar jeton vetem nje dite dhe nese nuk pllenohet atehere nxirret jasht me ciklin e menstruacioneve. Shendet dhe suksese

 42. says

  Ju lutem me falni nese behem e tepert por po ju shkruaj sepse ende nuk mora pergjigje ne nje pyetje. Me intereson ta dije se a eshte i demshem apo i dobishme avullimi i organeve gjenitale me alkool. Shume gra thone se te avullohesh me alkool eshte mire per shendetin reproduktiv sepse terheqe ftohjen dhe infeksionet tek femra dhe une e beje nganjehere kete, dmth, avullohem me alkool qe ka edhe permbajtje te kantarionit. Alkoolin e hedh ne pecete higjienike dhe e mbaje tere naten. Ju lutem, sa mund te ndihmoje avullimi me alkool ne shendetin reproduktiv. A eshte i demshme apo i demshem?

  • says

   Nora, te them te drejten nuk di nese eshte i dobishem por sidoqofte duhet pasur kujdes sepse alkooli vertet vret bakteriet ama mundet te shkaktoj irritim dhe kjo nuk do te ishte ide e mire. Ju pershendes.

 43. dona says

  mire mberema sot kesh bea ni kontroll testi pozitiv po shum pak u vereke ne ultaze nje pik e vogel dhe me tha duhesh qe ta besh analizen e gjakut per me qen e sigurt mu dy teste me kan dal pozitiv por tha tu kan foru edhe nje cist e vogel a ka mundsi testi me dal pozitiv per shkak te cistes te lutem pres pergjigjjen tuaj

  • says

   Dona, testi i shtatzenis eshte test i shtatzenis dhe ska lidhje me cist. Ju deshiroj nje shtatzeni te lehte e te shendetshme.

 44. vjosa says

  mirembrama jame vjosa perseri dashta meta bo edhe nje pytje te mjekja jem kure keshe ma boni prej 24 deri me 1dhjetore me flejt me burre ather kure keshe te mjekja keshe me to edhe ma boni me ble ni teste me kqyre kure mundet me ndoshe ovolicjoni po une keshe barantore ajo me tha kushtone 540fr shum shtrej ma boni tha ashte si kopjutre si ato se emasi kohen shume shtrej ashte a muni me dite se qysh ashte aje tsete per me ble barantore.edhe amundi meme tregu a muje me vrejte une se kure behet ovilcjon edhe mose me flejte 2net me burre gjate asaje kohe a muje me mbet shtzane te lutem ma spjegon nese dine diqka rrethe ksaje pytjes tem.une jetoj ne zvicerr ndoshta se kame kuptu edhe mire mjeken .flm per mikuptime e me falni se shume jukame lodhe me kto pytje po besome se shume i du femijet gjdo dite lutna qe ta kem ni femi te shendoshte

  • says

   Vjosa, nuk e ke te nevojshme te blesh asi testi kaq te shtrenjte se duhet pasur teste te thjeshta qe jane mjaft te sakta. Edhe ti vet mundesh me verejt kur ke ovulacionin e kjo zakonisht ndodhe ka mesi i ciklit menstrual dhe shprehet me ngerqe barku, sekrecion vaginal (rrjedhje) qe quhet mukoz. Kur i veren keto ateher mund te thuash se ke ovulacion dhe kjo eshte dita qe duhet te fokosohesh per mardhenie qe te mbetesh shtatzene. Ju pershendes dhe uroj qe te mbeteni shtatzene sa me shpejt.

 45. dona says

  flm shum per pergjigjje me keni ndihmuar shum po desha me ta besr edhe nje pytje po kam dhimt ne fund te barkut ka nje her pse esht kjo dhimbje

  • says

   Dona, ka shume arsye qe mund te dhemb fundi i barkut andaj une nuk mund ta di nga ketu, per kete duhet te vizitohet mjeku nese ajo dhimbje eshte e padurueshme dhe ju ndodhe shpeshe.

 46. dona says

  te pershendes un me 21 kam ba nje muaj me te 22 e bera testin me ka dal pozitiv dy vija a jam shtatzan a esht testi i sigurt te lutem me trego

  • says

   Dona, testi është mjaft i sigurt dhe do të thotë që ti je shtatzënë. Nëse kjo është ajo që dëshiron atëherë të uroj një shtatzëni të shëndetshme dhe një fëmij të bukur :)

 47. anonim says

  mu um kan vonu qe ni jav testi em ka dal ni vij d,m,th negativ po ka dal vija te control test tash spo edi a jam met shtatzan a jo tlutem me trego qa me bo

  • says

   Anonime, nese njera vij nuk shfaqet apo eshte e zbeht dhe tjetra eshte e plote kjo prap do te thote se ti mund te jeshe shtatzene dhe qe nese edhe pak pas disa diteve e beni prap testin edhe ajo vi mund te mbushet e te duket me e plote.

 48. krenari says

  I nderuari mjek. Shoqja ime pas 1 muj e gjusem te shtatzanise ka pasur abort. Gjinikologu pas nje kontolli EHOi ka then se asht pastru mire (sepse ajo disa dite gjat shtatzanise ka nxjer pjese te medha te gjakut.. Por nje gjinikologe tjeter i ka then se eshte dashur te shkoj te gjinikologu te pastrohet. Disa thon se nese ajo pastrohet natyralisht nuk duhet te pres shum per te mbeteur shtatzane. por ne qofte se pastrohet te gjinikologu ajo duhet te pres nje kohe pak me te gjate.
  Ju faleminderit shume paraprakisht

  • says

   Krenar, edhe nese pastrohet ne menyre natyrale ajo prap duhet te bej kontroll te mjeku per te shikuar nese gjithcka eshte ne rregull, kjo eshte e domosdoshme, e sa per ate se sa duhet pritur pas abortit spontan keshillohet qe se paku te pritet dy cikle menstruale eventualisht e me pas te provohet. Si natyralisht si te mjeku prapëseprapë duhet qe mjeku te shikoj dhe kontrolloj gjendjen.

 49. Olsa says

  Mirembrema jam Olsa deshiroj te bej nje pytje jam ne diten e 7 qe kam nje ditet e ovulimit,por sot kam pas disa simptome te cilat jane; marramendje,rrahjet e zemres i kam pas te shpeshta,por edhe tensionin e kam pas lart,une zakonisht e kam te ult,nermal edhe kam frymarrje te shpesht nga njeher,po deshiroj qe te me tregoni a ka mundesi qe ne keto 7 dite me pas naj ndryshi ne organizmin tim, edhe pse e vizitova mjekun me tha merre nje test shtepiak,por ma murr mendja se mos eshte pak heret per test ,se ciklin e ardhshem e kam ne fillim te mujit, si te ja baj a mundesh me me tregu se qe jan keto simptome,ju faliminderit jeni te mrekullushem ne pergjigjjet qe kam marre,kaloni mre dite te mbare.

  • says

   Olsa, keto gjera na ndodhin nganjehere edhe kjo ndoshta nuk ka asgje te bej me shtatzeni dhe pervec tjerash eshte akoma heret e duhet pritur. Pritni edhe ca dite dhe nese deshiron bej testin nja dy dite para kohes se rregullt te menstruacioneve ose prit deri ne kohen e ciklit te ardhshem. Simptomat e shtatzenis nuk shfaqen vetem nje dite pernjehere dhe te mos shfaqen me prap. Ju uorj shendet dhe sukses.

 50. leonora says

  Ju lutem, ju kam shkruar por ende nuk mora pergjigje.
  Dy jave pas abortit, e qe eshte aborti i dyte per mua, une kam pasur marredhenje me bashkeshortitn por pa u mbrojtur, mendova se burri e din qe duhet te ruhemi por ai nuk e beri kete, sigurisht pa vetedije. Kam frike nese kam mbetur shtatzene, ende nuk e kam kohen e menst. por dua ta dij, a eshte e mundur qe femra te mbes shtatzene vetem 2 jave pas abortit dhe nese po atehere cfar mund te jete kjo shtatzani.
  Pres pergjigjen tuaj, FLM per mirekuptim

  • says

   Leonora, edhe pse më duket se të jam përgjigjur më herët po të përgjigjem prapë sepse ndoshta nuk e ke marr përgjigjen. Pas abortit, unë po mendoj se e ke fjalën për abort spontan, duhet të kontrolloheni te mjeku për të shikuar nëse gjithçka ka shkuar si duhet me abort. Kjo është nëse aborti ka qenë natyral pa intervenim të mjekut. Zakonisht pas abortit këshillohet që të pritet së paku 2, eventualisht 3 cikle e më pas të provohet për të mbetur shtatzënë. Gjithashtu, pas abortit spontan menstruacionet kthehen mbas 2 deri 4 javëve. Nga vet fakti që kthehen menstruacionet kjo do të thotë se ju mund të mbeteni shtatzënë edhe mbas dy javëve. Gratë që kanë pasur abort/e më parë duhet të jenë më shumë në mbikëqyrje të mjekut për të evituar ndonjë problem të mundshëm që mund të shfaqet. Kështu që nëse keni mbetur shtatzënë – edhe pse gjasat nuk janë aq të mira që të mbeteni shtatzënë aq shpejtë – ju këshilloj të jeni vazhdimisht nën kontroll të shpeshtë të mjekut. Ju përshëndes dhe kërkoj falje nëse vërtet nuk ke marr përgjigje. Shëndet dhe suksese.

 51. vjollca pershendetje says

  pershendetje zotri admin ju uroj gjith te mirat jam prap vjollca deshta te di ne qoftse kryen merdhenje seksuale qdo nat a egziston mundesija te mso mbetesh shtatzan se qysh kam ni nese kryen mardhenje qdo nat sperma nuk ka kualitet te mri sikur kur kryen mardhenje ma rrall edhe a egziston mundesija te mos mbetesh shtatzan ne qoftse ruhesh shum se un kam nejt gtai 6 vjet efejuar edhe jam rujtur vet nuk kam perdorur asgje tani kam 25 vjet dhe dua te kem nje bebe ka 1 vjet q eprovoj et mbes shttzan para 5 mujve isha po ksiha abort spontan me pergjigjeni ne se mundeni me shum repsek vjollca ju uroj qdo te mir ju falemderit shum.

  • says

   Vjollca, se fundi kam lexuar se nuk eshte e veretet besimi dhe mendimi se kualiteti dhe numri i spermes zvogelohet tek nje mashkull nese ai ka mardheni cdo nate dhe, perkundrazi, numri dhe kualiteti po rritka sa me shpesh qe ka mardhenie. E qe je ruajtur kjo nuk do te thote qe nuk mund te mbetesh statzene. Mbasi keni qene njehere shtatzene dhe keni pasur abort spontat eshte mire te kontrolloheni te mjeku dhe te shikoni nese gjithcka eshte ne rregull pas abortit. Fatkeqesisht disa gra duhet provuar me gjate e me shume per te mbetur shtatzene kurse ca tjera te duket qe mbesin shtatzene thjeshte duke folur per shtatzeni. Ju pershendes dhe uroj qe sa me shpejte te mbeteni shtatzene.

 52. ledi says

  pershendetje i nderuar doktor
  do te doja te dija nese pap testi mund te behet edhe nga grat shtatzana?
  shume faleminderit dhe pune te mbare!

 53. ludja says

  ju pershendes jam e martuar ciklin menstrual e kam pasur prej dates nje deri me dat pes para dy dite kisha pas nje gjakderdhje te vogel a esht shenj es jam shtatzan un jam ne koh dhe nuk kam femij u uroj sukses

  • says

   Ludja, po ajo shenje mundet te jete si shenj e implantimit te vezes se pllenuar ne muret e mitres. Ju pershendes dhe uroj qe te jeni shtatzene

 54. zade says

  tung jam 26 vjeqare mistracjonet mvin gjith me rregull po shtatzane spo muj me mbet a egziston mundsija problemi me qendru te burri esht 39 vjeqar

  • says

   Zade, po nese gjithcka eshte ne rregull me ty atehere duhet shiku nese edhe me burr eshte gjithcka ne rregull sepse mundet qe faji me qen tek ai. Cdo te mire.

 55. tina says

  tung kam nevj per nje pytje une smundem te jes shtatzan se kam shum qrregullime ne mestracijone pa ndimen emjekut smundem te baj fmij duet ti marr ineksija per vezore pas te rriten vezoret duet tamarri ineksi tjeter per tejes shtatzan mjeku meka than duet tekesh marrdhanje me baskshortin 5 dit po une skam kurr fare shenja te shtatzanis ineksin ekum marr qe 2 jav nuk dij qka tebaja kam frik edhe testin te baj se nashti nuk kam metur shtatzan ju pres pergjigjjen tuaj flm

  • says

   Tina, siq pe shoh mjeku e ka gjetur arsyen pse keni pasur crregullim dhe ju ka keshilluar te mjekoheni sepse e ka pare te mundshme se ju mund te mbeteni shtatzene dhe sigurisht se do te mbetesh. Nese ke bere mardhenie nuk do te thote se duhet te mbetesh shtatzene menjehere. Disa qifte jane qe te dy te shendetshem pa probleme dhe nuk mbeten shtatzene menjehere e disa tjere mbesin shtatzene edhe atehere kur kete me se paku e deshirojne. Keshtu qe duhet te kesh durim dhe besim ne vete e gjithashtu te besh gjithcka qe mundesh per te realizuar deshiren. Nuk ke cfar frikohesh qe ta besh testin por nese frikohesh atehere testi menstruacionet jane testi qe ne fund te tregon nese je shtatzene. Une uroj qe te jeni shtatzene dhe ju deshiroj cdo te mire.

 56. dona says

  un jam prap dona te lutem me trgo tash met 21 e kam kohen mem ardh por gjim me dhambin shum edhe mjedisi dhe barku pom therr ne te dy anet a munden me qen kto shenja te shtatzani dhe kurr fillon me vrejt qe je shtatzan ne cilen jav te pershendes shum

  • says

   Dona, po munden por gjithashtu munden te jene shenja te kohes se ciklit te ardhshem, edhe ashtu kohen e paske neser sepse njera nder shenjat e para te shtatzanis eshte edhe mosardhja e menstruacioneve. Uroj te jeni shtatzene. Cdo te mire.

 57. says

  deshta me ta ba nje pytje jam emartune qe 8 vite po te mjeku jakam nis me ba kontrolla qe 5 muj po une mir jam burri akan te kirurgu ka than qe ka qeliza shum pak te levizshme edhe ika qit profertil me pi po aka munsi mos me upirmisu se do po me thojn qe shum pak ka te levishme edhe apermisohen shpejt se me tranun po thojn qe shkon koh egjat dejt permisohen eune kam do vjet 32 ikam e koha poshkon ju pershendes shum kaloni mir

  • says

   Hatigje, ka mundesi se sa shkon nuk po di por edhe burri duhet ndihmuar vetes. Le ta lere duhanin nese e pin dhe pijet alkoolike sepse pirja e duhanit dhe e alkoolit eshte lidhur edhe me zvogelimin e numrit, le te pin uje me shume dhe te ushqehet me me shume peme dhe perime. Ju pershendes dhe uroj shendet e te mira.

 58. zade says

  tung ju uroj per ket tem jam e martuar qe 3 vite shum kam deshir qe tmbes shtatzane ,mistracjonet mvin gjith me rregull nje kom kamt mkan nejt shum ftoft a mundet me kan kjo arsyja qe skam mbet shtatznae deri me tash

  • says

   Zade, jo nuk ka lidhje per derisa gjithcka eshte ne rregull me sistemin riprodhues tuaj atehere ti mundesh te mbetesh shtatzene. Shendet dhe suksese ne shtatzeni.

 59. Olsa says

  me falni ndoshta jemi keqkuptu se une ne qdo cikel te mestracioneve i kam keto simptome,nuk kam mbetur shtatzen,ndersa dita e 15 ka qene dje dita e ovumilit qe i numroj prej dites se pare te mestracenoive,nadaj nese mbetem shtatzan si kisha munder ta kuptoj me keto sheja qe i kam qdo here para ciklit mestrual.Fllimnderit per pergjigjej ju uroj gjitha te mirat,pres pergjigjjen?

  • says

   Olsa, e di qe eshte e tepert pritja per grate qe shume deshirojne te mbesin shtatzene por ja qe fatkeqesisht duhet pritur deri ne momentin e menstruacioneve te ardhshme. Kjo eshte sepse pas pllenimit te vezes (qe zakonisht ndodhe ne tubin fallopian) lipset kohe per implantimin e vezes. Disa embrion implantohen por nuk zhvillohen menjehere e ca tjere fillojne te zhvillohen por nuk implantohen mire. Ju mund te beni testin shtepiak te shtatzenis ca dite para kohes se ciklit te ardhshem dhe mund te keni rezultat pozitiv te zbehte (jo te plote) dhe kjo eshte nje menyre tjeter qe mund ta zbulosh nese je shtatzene pak para ciklit te ardhshem. Uroj te jeni shtatzene. Pershendetje

 60. vjosa says

  pershendetje jame perseri vjosa se pari ju pershendese dhe ju kerkoje falje se mdoshta po ju lodhi me kto pytje e mija po kame qefe shume te di rrethe shtzanise.jame kane prame te mjekja me ka thane shum mire je me tha ne dite e 14mase mistracjonev fillo te kishe mardhenje me burre se munde te ndoshe ovolim dhe me tha bleje ni teste te tregone a ashte koha e berjese e ovolimit qka ta mer mendja ty se a ashte i sakte ky teste met tregu kohen e ovolimite nese ka mundesi mema spjegu mjekja me tha shpresoje se kure te bejshe qeto rreglla se dote mbete shtzane se gjithqka ashte ne rregull.ishalla more zote se shum i du femine edhe gjitha kushte ne jete ikame te plocume edhe nje femi e kisha dashte se tja plocoje burrit tem deshire edhe veti zoti ishalla me ndimone edhe mu edhe gjitha femnave ato se i dojne femije zoti ja dhurovte sa ma shpejte.tung klm e prese pergjigjne flm per mirkuptim

  • says

   Vjosa, edhe pse ovulacioni nganehere dihet me disa shenja si psh ngerce te vogla ne pjesen e poshtme te barkut dhe nje sekrecion vaginal ka dita e 14 e ciklit, testet jane kogja te sakta dhe tregojne diten kur mund te ndodhe ovulacioni e nese ju ndodhe te keni mardhenie gjat asaj dite shancat jane shume te mira qe ju mund te mbeteni shtatzene mbasi gjithcka eshte ne rregull me juve. Dhasht Zoti e mbeteni shtatzene ju dhe te gjitha qe deshirojne te kene femije. Faleminderit dhe mbeteshit mire.

 61. tolja says

  pershendetje te mijat une jam 29vjeqare edhe jam e martume qe 5vite po i boj edhe deshiroj qe te mbes shtatzan edhe mas 6mujve martes kom ba kontroll te mjeki edhe ne shkup kom ba krejt analizat e krejt um dalin mir e po nuk muj me met shtazan kom shum qef po spo di pse jo nashti edhe spo di :S dit se kur duhet me ba seks kisha dasht kshillen tane ju faliminderit shum

  • says

   Tolja, nese gjithcka eshte ne rregull dhe nese keni cikel te rregullt menstrual qe nuk luhatet shume atehere ovulacioni zakonisht ndodhe nga mesi i ciklit qe dmth nese ke cikel 28 ditesh (dita e pare numrohet dita qe shfaqen menstruacionet) atehere ovulacioni mund te ndodhe ne diten e 14 (13-15), nese cikli zgjat me shume apo me pak prap gjej mesin dhe perqendrohu te kesh mardhenie gjat atyre diteve ne menyre qe te rritesh gjasat te mbetesh shtatzene. Shendet dhe suksese.

 62. says

  te jem ma e kjart tina mestaracionet i kom pas prej 26 deri me deri me 30 mardhanje kom pas qe nga 31 tetor deri 4 nentor.dhe tani mbas dy jave po kom dhimbje gjoksave edhe nga pak te barkut tani pres pergjigjeje flm

 63. olsa says

  a mund te bej nje pytje ju lutem,jam e martuar qe 4 muaj deshiroj te mbetem shtatzan,por ma heret kam bashkejetuar 6 vite e gjyse,a kam me pas pengesa,tasht jam ne diten e 15 te ovulimit,por shenjat e para te shtatzanise une i kam te gjitha po i kam shenja te mestracionev,kam dhimje barku,vjellje,shtrengim te muskujve te kembes,dhembje gjoksi,vjellje,mundimmarrje mendesh,mos oreks ne buke,por si te ja baj qe te dij se jam shtatzan,kam vizituar gjinekologun shum mire me ka thene,se di si ta kuptoj shtatzani,deshiroj mendimin tuaj,ju lutem

  • says

   Olsa, nëse i keni këto shenja ju ndoshta edhe jeni shtatzënë. Jo, nuk do të thotë se mund të kesh pengesa vetëm pse ke bashkëjetuar për 6 vite. Bëj testin e shtatzënisë (test shtëpiak) ky test është mjaftë i saktë dhe blihet në barnatore e besoj se edhe juve do të ju tregoj nëse jeni shtatzënë. Nëse ajo ditë (15) për të cilën po flisni është dita e 15 nga dita e parë e shfaqjes së menstruacioneve atëherë është pak herët të dihet nëse jeni shtatzënë dhe duhet pritur edhe pak deri ka koha e ciklit të ardhshëm. Më vjen mirë që gjinekologu ka thënë së gjithçka është në rregull me juve dhe uroj që të jeni shtatzënë. Ju përshëndes.

 64. zela says

  Zoteri Doktore,
  E kame nje pytje nese kishte pas mundesi?
  A egziston mundesia edhe nese i ke ciklin mujor te rregullt te mbetesh 7-zane, d.m.th per cdo muaj me i pas mujoret, te pakten muajt e pare(2,3) Sepse kam degjuar sipas shume fjaleve se Po eshte mundesia.? Pres pergjigjen tende
  Ju pershendese

  • says

   Zela, ajo për të çka po flisni nuk janë menstruacione edhe pse te ne ashtu i referohen por quhet gjakderdhje vaginale. Nuk ka mundësi që të jeni shtatzënë dhe të keni menstruacione sepse kjo do të ishte abortim spontan. Është biologjikishtë e pamundur që të jesh shtatzënë dhe të kesh menstruacione. Në momentin që mbetesh shtatzënë truri dergon sinjal vezorëve që të ndaloj ciklin kështu që foshnja mund të zhvillohet. Ajo që ndodhë që duket si menstruacione është zhveshja e shtresave të mureve të mitrës. Sidoqoftë sugjerohet që për çfarëdo gjakderdhje që vërehet të njoftohet mjeku. Ju përshëndes dhe uroj të mira.

 65. says

  te jem ma e kjart tina mestaracionet i kom pas prej 26 deri me deri me 30 mardhanje kom pas qe nga 31 tetor deri 4 nentor.dhe tani mbas dy jave po kom dhimbje gjoksave edhe nga pak te barkut tani pres pergjigjeje flm

  • says

   Sonila, është shumë e pazakontë të ndodhë që një grua të mbetet shtatzënë menjëherë pas menstruacioneve sepse duhet kohë që vezoret të zhvillojnë dhe lirojnë vezën, proces që zgjat disa ditë varësisht nga kohëzgjatja e ciklit të një gruaje. Por ka raste të shumta të grave që kanë mbetur shtatzënë menjëherë pas menstruacioneve e ndoshta edhe ju jeni njëra nga ato dhe shenjat që po tregoni janë shenja që ju mund të jeni por prapëseprapë është pak herët të dihet nëse je shtatzënë. Unë të dëshiroj shëndet dhe uroj të jesh shtatzënë.

 66. dona says

  ju pershendes perzemersisht
  un mora pergjigjen tauj
  jeni te mrekullueshem
  ju faleminderoj shum

 67. says

  ju pershendes dr deshta me dit per mestracione pome vin dy dit te kafta e dy dit me vin normal edhe dyt dit te tjra me vi nga pak deshta me dit amij me meet shtzan aikam ne rregull edhe gjdo 21 dit ikam ju pershendes me respekt tung kalo mir

  • says

   Hatigje, nuk duket se ke problem por për çdo rast nëse dyshon se nuk janë në rregull apo nëse ndryshojnë nga muaji në muaj atëherë këshillohet të vizitoni mjekun që të mësoni më shumë nëse keni çrregullim të ciklit edhe pse nuk duket që keni. Ju përshëndes dhe kalo mirë edhe ti.

 68. dona says

  ju pershendes dhe desha te bej nje pyetje nese e veren se je shtatzane para kohes se mestracioneve qfar lloj aborti mund te behet me an te ndonje tablete me an te ndonje injeksioni apo ne menyr gjinekologjike
  jeni te mrekullueshem

  • says

   Dona, aborti mund te nxitet edhe me tableta edhe ne menyre gjinekologjike dhe eshte e veshtire te verehet nese je shtatzene para dhe pak pas menstruacioneve. keshtu qe duhet pritur pak. Ju pershendes.

 69. idila says

  aha po nuk kam ditur ti lexoj se eshte gjermanisht e nuk e njof gjuhen mir po nejse se eshte shum me renesi flm

 70. albina says

  pershendetje prap albina flm shum per pergjigje edhe me fal ndoshta poju humbi koh pô deshta me dit qe ajan edhe kto shenja te shtatzanis masi kom mbaru menstracijonet gjith nje kom pasur dhimt ne anen e majt te barkut nga nje her edhe sun heci se me dhem shum po edhe po kam temperatur shum ne dur me heret nuk kom pasur kshtu edhe gjdo gje qe po ha po kam nifar djeksimi nga lukthi pom vjen per me vjell po dej ne fyt po apet pom kthehet shpesh kshtu pome ndoll,kisha pas deshir ma gjonsisht me spjegu edhe naj kshille se shum pome pelqen kur po pergjigjesh,flm shum shum nga ju,po pres pergjigje sa me shpejt,ju pershendesh perzemersisht,albina

  • says

   Albine, mbas mbarimit te menstruacioneve nuk mund te theme se ende je shtatzne, vetem nese keto menstruacione kanë qenë të lehta dhe një periudhë shumë e shkurt (implantimi i vezës në mitër) dhe se unë po mendoj se po thua që kanë qenë si gjithnjë të rregullta si më parë e kështu po mendoj se nuk je shtatzënë. Ju kisha sugjeruar të vizitoni mjekun sepse ajo që po me tregon nganjëherë ndodhë për shkak të një infeksioni të kavitetit të barkut. Kështu që të sugjeroj të vizitoni mjekun. Ju përshëndes dhe uroj çdo të mirë.

 71. krenari says

  Miredita, ne fillim me lejoni tju pershendes dhe tju uroj shend te mire dhe cdo te mire ne jete per at se ju jipni keshilla motrave tona qe kan probleme rreth shtatzanise.
  Kam edhe un nje pytje besoj se kam te drejt edhe un te pyse edhe pse jam mashkull.
  Shoqja ime para dy muajsh pati nje abort sponta.Ishim te gjinikologu ai na tha se ne qofte se pastohet vete (nese ka gjakderdhje te dendur dhe gjaku i del pjes-pjse ose copa copa) nuk duhet te pastrohet te gjinikologu sepse pastrimi eshte bere ne menyre natyrale.
  Gjinikologu nuk i ka then azgje reth asaj se sa kohe duhet te mos ngeli shtatzene disa na thone 4-6 muaj kurse disa te tjere na thon se nuk ka nevoje ma shum se nje muaj.
  ju si mendoni i respektuarai ADMIN

  • says

   Krenar, ne momentin qe ju kthehen menstruacionet normale kjo eshte shenje qe ju mund te provoni prap. Se sa zgjat kjo ndryshon nga nje femer ne tjeter, dhe nga kohezgjatja dhe simptomat qe kane percjelle kete abortim. Nëse ka pasur abort spontatn pa gjakderdhje per kohë të gjatë ajo do të ketë ovulacion brenda 2 deri 4 javëve pas abortit spontan. Shumica e këtyre aborteve spontane janë komplete (dmth kryhen plotësisht). Kështu që në momentin që ju kthehet cikli normal ajo është në gjendje të mbetet prapë shtatzënë dhe ju mund të provoni prapë. Ju përshëndes dhe uroj shëndet e suksese.

 72. idila says

  tung e kam ni pytje kurr ta bejsh testin shtepiak qka d.mth dritarja e madhe qe del vetem ni vi ose ne dritaren e vogel vetem ni vi cfar sheja jan kto normal kurr dalin 2 via e di qe je shtazane amo kto veq eveq ka ni vi a ka ndonje d.mth tung cdo te mir

  • says

   Idila, lexoj udhezimet se nuk po di se per cfar lloji te testit shtepiak je ka flet. Udhezimet ne fletushke ju tregojne se si duehet perdore dhe se cka tregojne ato vija. Ose kur e ke blere eshte dashur ta pyesesh farmacistin e ai/ajo do te ju kishte shpjeguar si si duhet perdor dhe cka tregojne ato vija. Ju pershendes

 73. shema says

  Pershendetje dr. dashta me te pyte une dje bera nje kontroll gjinokologjike dhe doktoresha me rekomandoj te perdori kapsula DOKSICIKLIN edhe tableta AZITROMICIN dhe prevo te ngeleshe shtatzan sa jan te dobishme. Ju faliminderit per mirkuptim.

  • says

   Shema, doksiciklin eshte antibiotik qe perdoret per te sheruar infeksionet bakteriale si ato te traktit urinar, aknet etj, gjithashtu edhe azitromicin perdoret per te trajtuar infeksione te ndryshme. Faleminderit edhe ty dhe ju uroj cdo te mire.

 74. alma says

  mirdita .me keni kthyer dy pergj dhe ju jam shum mirenjohese.ne dt 25 tetor kam pasur periodat e fundit por gjate ketyre diteve ne vazhdim kam pasur shume dhembje mesi ne vetvete mendoja se mbase kam ngelur ,por per cudi me erdhen ne dt 15 periodat dhe me mbajten vetem 2 dite .ju lutem me shpjegoni perse ka ndodhur kjo .ndoshta jam shum kerkuese ne pyetjet e mia por ne nje situate te veshtire nuk e kontrollon dot veten dhe sikur gjendem mire nga pergj qe me jepni ju.ju falenderoj shum alma

  • says

   Alma, njera prej arsyeve qe ndodhin crregullimet ne cikel eshte edhe stresi, ankthi nga mosdija nese jeni apo nuk jeni shtatzene, besoj se keni pasur dicka te tille koheve te fundit, apo jo? Ka edhe arsye tjera. Edhe pse ke pasur kete kjo prape nuk e anulon faktin se ti mundesh te jesh shtatzene. Arsyeja pse ka ndodhe mundet te jete edhe nga implantimi i vezes se pllenuar ne muret e mitres. Por, tu njoftuar me mire dhe per te pare se per cfar arsye ka ndodhe ju keshilloj te vizitoni mjekun. Besoj se mjeku pas kontrollit do te kete pergjigje. Ju pershendes dhe uroj te mira.

 75. dona says

  oershendetja jam e martuar qe 3 vite nuk mundem me mbet shtatzan mjekuu me ka then ke qelizat e vogla dhe mungel ovulacioni kam perdorur kllomifen mu kan formu folikulat dhe kum marr ineksion pregnyll tash kum pas edhe ovulacion tash po pres a mundem me mbet shtatzan me ket ineksion te lutem tregom

  • says

   Dona, tash mbasi keni ovulacion dhe keni folikula, me fjalë tjera vezoret prodhojnë vez e që me ovulacion ajo piqet dhe lirohet për tu pllenuar ju mund të mbeteni shtatzënë. E gjitha që duhet është që të keni mardhënie në kohën kur ndodhë ovulacioni. Pregnyl nxit ovulacionin dhe lirimin e vezës së pjekur nga folikula, kështu që ju jeni në gjendje të mbeteni shtatzënë. Ju përshëndes dhe uroj shëndet e sukses në shtatzëni.

 76. lirije says

  jam lirija prap na vet mjekut ikina ba pytje per alrernativa ndryshme si p.sh ivf por mjeku naka than me ba ashtu duhet ne dyanet e kanaleve mi blloku peshkak se mundet prap spermadozuiti me shku neper kanale dhe me ngel shtatzan prap jasht mitres si dy herat tjera qe shkon dhe po jet ne gjys e ashtu mi blloku kanalet un spo du se po that vetem ni fmi e ban kshtu po mjeku ktu ne franc po that me lan mamir natyrel edhe sod ekam ba ni radiologji mi kshyr mamir kanalet janan te lira kur makan ba kampas dhimta se makanqit do uj neper kanale aposhkon dhe deriku po shkon mekshyr perqka spo hin mitr por un jam ftof shum pre mjekve ktu ne franc se 8 vite ikam ba qe jam martu edhe kta po thojn mir je qdo gja po thojn asht nrregull kur un dzshtoj qe dy hera mrena 6 7 mujve ok se eteprova por edhe niher ju lutem ni sqa rim se tasht ekam vendos me ardh kosov se po thojn do mjek asht mir me shku nepr baja edhe qata ta provoj ju faliminderit per mirkuptim

  • says

   Lirije, mjeku po dëshiron që ju të mbeteni shtatzënë në mënyrë të natyrshme dhe edhe unë ashtu dëshiroj. Nuk bënë të ftoheni nga mjekët në Francë se unë kam besim se po të kontrollojnë dhe po ju japin udhëzimet dhe këshillat e duhura. Plus atje ka ligj dhe nuk guxojnë të gabojnë e të eksperimentojnë me pacientë. E këtu nuk është si atje e ti këtë e din. Unë besoj se ti mund t’ia dalësh të mbetesh shtatzënë në mënyrë të natyrshme dhe se mund të kesh më shumë se një fëmijë. Me këtë po dua të të jap kurajo dhe besim sepse nuk dua që ta vështirësosh dhe keqësosh gjendjen gjithnjë duke menduar se prapë do të dështosh. Edhe ashtu mjeku po ju thotë se gjithçka është në rregull me kanalet dhe se kjo duhet të të bëjë të besosh në vete edhe më shumë. Unë gjithashtu besoj se mjekët gjithashu ju kanë kontrlolluar për ndonjë sëmundje seksualisht të transmetuar sikur Kllamidia dhe Gonorrea sepse këto munden të bllokojnë kanalet. Arsyeja pse besoj se e kanë bërë këtë është për shkak se ata kanë shkikuar nëse i keni kanalet e lira dhe ka dalë që ju i keni kanalet e lira. Ju përshëndes dhe uroj shëndet e suksese.

 77. dona says

  ju pershendes shum mu per kete faqe kemi pas nevoj ne femrat
  shum e qelluar un per vete po mesoj shum gjera
  me respekt te madh e pershendes doktoreshen
  desha te bej disa pyetje
  e di se kam gabuar por te lutem me kishillo e mos me kritiko
  kam filluar te perdor pilula cyclo-progynova ne krye ne vete i kish dhen gjinekologja motres time e cila nuk po jet shtatzan i kish then jan kontraceptiv po pi nja dy muaj e tani mundesh me mbet shtatzan
  un i kam 36 vjet dhe i kam tre femij
  un nuk dua te lind me
  cyclo-progynova qe ishin pilula ne rreth 21 cop kam filluar ti perdor qe 10 dit por kam pasur mardhenje vetem 2 her dhe ne ket faqe po e sho qe kto pilula qenkan per tjeter gje qe un jam ne rregull te lutem shum mu pergjigj qka te bej mbas sa dite me an te testit mund ta di a jam shtatzan dhe ne qoftese jam a mundem me ba abort para muajit dhe a ka injeksion qe mund te me ndihmoj
  ju pershendes dhe kerkoj falje qe e zgjata kaq shum

  • says

   Dona, ashtu sikur e ke pare edhe vet se keto pilula nuk jane per qellimin ti qe po don te arrish, dmth te mos mebetesh shtatzene. Dhe ato merren vetem nese mjeku ju pershkruan. Ti mundesh me bo test shtepiak te shtatzenis pak dite para kohes se menstruacioneve per te pare nese je shtatzene dhe nese je sa ma heret qe zbulohet aq me mire eshte per abort. Une askujt nuk i kisha sugjerua te beje abort pervec ne raste kur kerkohet nga shkaqe shendetsore qe mund te rrezikojne jeten e nenes. As ty nuk ta sugjeroj, nese mbetesh shtatzene te keshilloj te mos abortosh vetem nese ke probleme dhe komplikime, dhe mos harro se eshte nje jete qe po e ndalon qysh ne fillim. Herave tjera vizito mjekun e ai te tregon se cka duhet bere qe te mos mbeteni shtatzene. Shendet dhe suksese.

 78. vjosa says

  pershendetj jame vjosa perseri deshta tju peje edhe disa pytje une kame shkru edhe me herte.apete mkane ardhe misatracjone une ekame ba termin me 18me shku te mjekja jem mu kotrollu edhe du mi bo te gjitha analizate edhe niher aka diqka penges se spo muje me mbete shtzane apo hala se ka shkru zoti.ate dite se kame me shku te mjekja me bjen dite e 5mistracjoneve a mundem mi bo analzate.se me shty temin ma shtyne tani edhe 2jave qka thu ti ksi rendi pame ardhe mistracjone kame pase dhimt gjyksava kame vjelle gjdo dite ka 3her ne dite jame shume lodhne qe2jave skam hager buke qfare shenjave jane keto amundi meme i scaru.e prese pergjigjje sa ma shpejte nese kini kohe flm per mirekoptime e zoti ju ndimovte

  • says

   Vjosa, ndoshta duhet ta shtyesh per shkak se mundet qe menstruaicionet te pengojne per te kryer analizat, nese analizat behen vetem me ane te gjakut ato nuk pengojne por nese ka nevoj qe te egzaminohet edhe poshte atehere ato mendoj qe pengojne. Keshtu qe thirri prap ne telefon dhe pyet nese duhet shtyer terminin. Unë shpresoj se gjithçka është në rregull me ty dhe se pritet momenti për të mbetur shtatzënë. Rregullin që ka caktue Zoti është që të ndodhë Ovulimi, të lirohet veza, të pllenohet dhe të kthehet prapa e të bëj folen në muret e mitrës ku më pas zhvillohet fryti dhe krijohet fëmija. Nganjëherë ndodhë që t’ia qëllojmë dhe të mbetemi shtatzënë sepse kemi mardhënie mu në ditën kur ndodhë lirohet veza. Veza e gatshme për tu pllenuar jeton vetëm një ditë dhe “dritarja e rastit” (kështu quhet) është që brenda ati 24 orëshi të kemi mardhënie që të pllenohet veza. Vjelljet dhe lodhja qe po tregoni munden gjithashtu te jen si rezultat i anemise dhe analizat e gjakut mund te tregojnë më mirë arsyen. Shendetë dhe suksese.

 79. says

  dashta me ju pyt per mestracione perpara kam pas ma shum qetash me vini ni dit me vin pak dhe te kafta dyten pak ma shum treten hala mashum edhe te katerten mashum edhe me nalen apet kapak dhe deshta me dit aka diqka problem ajo po edhe me pas mardhenje me burr me mestracione aban tung ju pershendes kaloni mir

  • says

   Jehona, se pari as me mjekesi e as me fe (religjion) nuk preferohet te keni mardhenie seksuale gjate menstruacioneve, dhe e dyta nese keni crregullim qe mua po me duke se keni, atehere ju kisha thene te vizitoni mjekun, nese per asgje tjeter, thjeshte te jeni ne anen e sigur se gjithcka eshte ne rregull me ty.

 80. alma says

  te falenderoj shum per pergj .kisha nje pyetje ose me mire dua te me thuash mardhenjet seksuale duhet ti kem te rregullta me partnerin apo nje here ne tre dite se me kan then qe nuk duhet te kryej mardhenje cdo dite .sepse mundesia per te ngelur me shpejt eshte kur mardhenjet kryen nje here ne tre dit .do doja nje pergj nga ju qe te dij sesi te veproj sepse deshire per te pasur nje femi eshte shum e madhe per mua prandaj do beje mire te me thoje disa keshilla rreth mardhenjeve seksuale .te falenderoj nga zemra shum .gjith te mirat nga alma per ju.

  • says

   Alma, nuk eshte e thene qe te keni mardhenie per cdo dite sepse sperma mund te mbijetoj përbrenda deri ne 3 dite dhe keshtu ju mund te mbeteni shtatzene nese brenda atyre tri diteve juve keni ovulacionin. Faleminderit edhe ty dhe te gjitha te mira. Shendet dhe suksese.

   Lirije, kur ndodhe qe veza e pllenuar te ngjitet jashte mitres kjo shtyen qe shtatzania te deshtoj dhe kur kryehet operacioni mundet qe keto kanale te demtohet sadopak, por, duke u bazuar ne ate qe ju ka thene mjeku, une po besoj se kanalet jane ne gjendje te rregullt dhe ti je ne gjendje dhe mundesh prap te mbetesh shtatzene. Sidoqofte, duke u bazuar ne ndodhit qe keni pasur me dy shtatzenit e me parshme, shtatzania ne rastet si ju duhet monitorohet nga mjeku qe nga fillimi. Nese prap ndodh qe te deshtoni, une besoj dhe uroj se nuk do te deshtoni, atehere sigurisht se mjeku do te ju sugjeroj te keni shtatzani me metoda alternative si p.sh IVF (in vitro fetrilisation) qe thjeshte eshte vendosja e vezes se pllenuar brenda mitres. Ju uroj shendet dhe uroj te kemi lajme te mira nga ju.

 81. lirije says

  kamqen shtazan dy her por shtatzanija ime kaqen jo mir jamdetyru dyherat me operu se kaqen shtatzanija jasht mitres teparen her kambet pas 7 viteve dhe jam operu ne franc kurse mjeku mekathan vetem 1 muj duhesh me perdor barna kunder shtazanis tani pas 1 muje mejafillu me perdor barna klomid ikam perdor 5 muj dhe prap pas 6 mujve pi bjen dyten her mbeta shtazan prap jasht mitres te paren her nanen e majt kurse dyten her te djathten tasht qe 1 muj gati 2 pobahen qe jam operu mjeku kt ne franc po that mir je kanalet jan te lira po problemin ku asht spedin ju kisha lut neqofse dini diqka memtregu ku qendron problemi te pakten vetem dy fjal ju pres me padurim pergjigjen ju pershendes

 82. says

  Zela, shumë interesante kjo pyetja juaj :). Sa kam lexuar është për shkak se pas aktit meshkulli lironë edhe disa hormone që i bëjnë ti nxë gjumi. Njëri nga ato hormone është prolactin. Përveç tjerash meshkujt edhe lodhen më shumë sepse janë më aktivë… a ju pëlqeu përgjigja?

 83. says

  Përshëndetje Shpresa, në përshkrim të këtyre pilulave shkruan se përdoret si:
  Terapi për zëvendësim të hormoneve për lehtësimin e simptomave të menopauzës, dhe
  Opcion e vijës së dytë për parandalimin e osteoporozës tek gratë pas menopauzës (postmenopause).

  Këto janë arsyet pse përdoret këto pilula dhe në përshkrim gjithashtu shkruan se nuk parandalon shtatzënin. Unë po besoj se gjinekologia e ka parë të arsyeshme që t’iu përshkruaj këto pilula nga kontrolli që ju ka bërë edhe ndoshta nga vetë fakti se tash më nuk jeni fertile (nuk bëni më fëmijë). Ju përshëndes dhe uroj të mira.

 84. shpresa says

  pershendetje
  kam perdorur pilulat cyclo-progynova prej dates 7 te kti muaji por ne net nuk po e gjej se keto pilula jan kontraceptiv tash i kam nderpre nga frika se mos mbes shtatzan ngase nje gje te till nuk e dua kurse un i kam marr ne vend te kontraceptivit nga keshilla e nje gjinekologe

 85. albina says

  pershendetje jom albina deshta ni ndihme nga ju,qe 1 vit e 5 muje jom martu po hale nuk jom shtatzane e monstracijonet me vin me rregull po ksi hovi prej si ikom krye monstracijonet po m-dhem barku ne anen e majte edhe muka forcu barku posht e as naten sun po flej prej barkut sun po nxa ven gjith naten e deshta me dit se mos jam shtatzane edhe 10 dit ekom kohen e monstracijonev po a muje me dit para ktyne 10 dite qe jom shtatzan,ju lutem qe me ktheni pergjigje sa ma shpejt ju lutem se jom tuj prit qe 2 ore,flm per mirkuptim edhe ju pershendes shum.

  • says

   Albina, është e vështirë të dihet para këtyre ditëve nëse je shtatzënë sepse është shumë herët, e vetmja mënyrë është me anë të testit të gjakut. Sidoqoftë, dhimbjet që ke janë shenj që ndoshta ti ke mbet shtatzënë por prapë po them se është herët të dihet. Më falë që nuk ua kam kthyer përgjigjen më shpejt. Ju përshëndes dhe uroj çdo të mirë.

 86. alma says

  pershendetje jam alma nga vlora
  kam dy vjet qe jam martuar dhe spo ngel shtatzane kam bere vizita ne tirane dhe jam kuruar per gati dy vjet rresht sepse hormoten mashkullore i kam pasur te larta kam perdorur androkyr dhe diane 35 per te ulur testosteroni dhe progresteroni tani nuk po pi me ilace .po bej nje muaj dua te me thuash a kam mundesi te mbetem shtatzane jam 29 vjece dhe e kam mar si problem te madh dhe ne vetvete jam shum mosbesuse .ju lutem me ndihmone me nje pergj me respekt alma

  • says

   Alma, ti ke vetëm një muaj që po provon të ngelesh shtatzënë edhe po bëhesh merak? Unë po shpresoj se edhe pas pirjes së ilaçeve ju keni vizituar mjekun dhe ai ju ka thënë se tash është gjithçka në rregull me ty. Nëse është ashtu atëherë është pak herët të brengosesh. Ti ke mundësi të mbetesh shtatzënë dhe sigurisht se do të mbetesh por kjo nuk do të thotë të ndodhë menjëherë. Tjetra është se nëse vazhdon duke mos pasur besim tek vetja kështu vetëm sa e keqëson gjendjen duke i shtuar vetës stres e stresi njihet si çrregullues. Qetëso vetën dhe beso se do të mbetesh shtatzënë, e di që është e lehtë për tu thënë kurse e vështirë për tu bërë, por provo se mundesh. Në vend se të harxhosh energji për të menduar mendime negative ti mund ta harxhosh për të menduar ato pozitive. Ju uroj shëndet dhe çdo të mirë.

 87. says

  pershendetje desha tju pys qe kam pas mardhanje para 13 dite dhe kam provu me mbet shtatzane met 12 tin kti muji mkan ardh mestracionet a ndodhe qe mundem me met shtatzan pa pas mardhanje mo kam ndegju qe mundesh me met po ju pys juve ma sigurt pres pergjegjjen tung

  • says

   Sonila jo pa pasur mardhëni nuk mund të mbetesh shtatzënë. Vet fakti që të kanë ardhur menstruacionet tregon se nuk keni mbetur shtatzënë e nëse keni mbetur shtatzënë dhe prapë ju kanë ardhur menstruacionet atëherë kjo është shenjë që veza e pllenuar është ngjitur në vend të gabuar dhe kjo shtatzëni duhet të ndërpritet. Unë besoj se nuk keni mbetur shtatzënë dhe se duhet të provoni prapë. Shëndet dhe suksese.

 88. lumturia says

  pershendetje zotri mjek kam nje pyetje,mua menstracionet gjithmon me vijne me vones,ndonjeher me vonohen nga dy jav mirpo ndonjeher edhe ne dy muaj,cfar mendoni a esht kjo penges apo problem me mir te them per me mbet shtatzen?jam e martuar qe 1 vjet e gjys dhe qè 3 muaj nuk mbrohemi pra para 3 muajve kemi vendosur qe te kemi femij,edhe pse esht nje koh e shkurt une e kam nje frik per shkak te vonimit te menstracioneve!a mendoni se ky mund te jet nje problem per me mbet shtatzen?ju falemnderit shum ju uroj pun te mbar.

  • says

   Lumturia, po vonesa e menstruacioneve tregon se ke çrregullim dhe kur ka çrregullim është vështirë, apo më mirë të them gati e pamundur, të mbeteni shtatzënë. Çrregullimi i menstruacioneve ndodhe për shumë arsye, si p.sh dieta luan rolë, mënyra e të jetuarit, stresi, ndonjë sëmundje, përdorimi i barnave e kështu me radhë. Në rastet si ju udhëzohet që të shkoni te mjeku dhe të gjeni pse keni këtë çrregullim (arsyen). Ju përshëndes dhe uroj shëndet e suksese.

 89. says

  Nora, ju kam kthyer nje pergjigje permes email qe keni dhene kur keni bere komentin (noragjilani)… shendet dhe sukese

 90. shema says

  Ju pershendes shum veq desha te pyse doktor a mundet me te tregue testi menjher pasi te kaloshe mujin se une pasi kam kaluar nje dit te muajit e kam ber testin dhe te dy vijat me kan dal po njer qe te tregon pozitiv vetem pak vrehet , flm per mirkuptim.

  • says

   Shema, po ka mundesi qe testi te tregoj dhe edhe pse njera vij eshte me e zbeht kjo prap tregon se ju mund te jeni shtatzene. Nuk ka rendesi se sa e zbeht eshte vija per derisa verehet kjo tregon se ju mund te jeni shtatzene. Shendet dhe suksese

 91. vjollca pershendetje says

  ju pershendes kam nje pytje per ju ksiha dashur te me tregoni prej qkafit mundet me ndodh lodhja ne mengjes un qdo dit kur zgjohem zgjohem elodhshme krejt njerzit bin te flejn me pushu mu me ndodh ekunderta qohem shum tper e lodhur me prites edhe kafen ebej njo 1 or me ndodh qashtu te mos kem forc per kurgjo kisha dashur te me pergjigjeni ne se mundeni ju falemderoj shum e kalolofshi nje dit te mir me shum respekt nga un….

  • says

   Vjollca, te zgjohesh e lodhur ne mengjes do te thot se mund te kesh probleme me gjum ne te shumten e rasteve, a beni gjume te rehatshem dhe a kin probleme te ju ze gjumi? Cfardo lloji i stresit, a ka te bej me pune apo me brengat e perditshme rreth vetes, te afermve dhe shtepis, mund te veshtiresoj qe te ju nxe gjumi dhe te qendroni e qete ne gjume e qe te gjitha keto mund te ju bejen te zgjoheni e lodhur dhe e pafresket en mengjes. Gjeja e pare qe ben ne mengjes kur te zgjoheni duhet hapur perdet dhe te lejosh qe sa me shume drite te kete ne dhome. Erresira luan rol ne oren biologjike te njeriut dhe kur ka drite brenda ne dhome trupi kete e kupton si shenj per zgjim e jo per gjume. Kjo eshte per shkak se hormoni melatonin qe ndihmon per te bere gjume prodhohet vetem ne erresire! E ne anen e kundert drita – vecanerisht drita e deillit – ndikon qe te prodhohen neurotrasmetuesi serotonin qe ju ndihmon te zgjoheni. Shendet dhe suksese.

 92. says

  ju faleminderit per pergjigjjen po deshta me dit ashkon koh egjat per mu pirmisu se mua me ka than ni mjeke per me shku ne turki se shkon ni koh egjat per mu permisu me barna te profertilit dhe me vitamina aka munsi qe nuk per misohet shpej ju falenderoj shum dhe ju pershendes se jeni ma te mir

  • says

   Jehona, nuk do te thote se nuk ke permiresim por mbasi mjeku ju ka propozuar qe te shkoni ne turki ndoshta ai e din me mire per shkak se ju ka kontrolluar dhe e din me mire gjendjen tuaj, dhe arsyea tjeter eshte ndoshta per shkak se metoda qe te ka propozu nuk kerkon kohe te gjate dhe rezultatet arrihen me shpejte. Ju ose duhet te prisni dhe te shihni nese mund te mbetesh shtatzene me metoden e zakonshme (mardhenie) ose te mos prisni fare dhe te arrini me shpejt te shtatzania me tjera metoda… tash ju jeni ajo qe vendosni. Ju pershendes dhe uroj shendet e cdo te mire.

 93. zela says

  E kam edhe nje pytje, a mundet me ndiku pirja e duhanit dicka ne vezoret e femeres, dhe ajo mos te mundet me jete 7-zane. Sipas ca fjaleve edhe keshillave me kan thene se ndikon edhe shume, nuk e di se sa eshte e mundur, sepse e perdori duhanin une qe nga mosha me e re. Edhe femijet jone prioriteti i pare te une sepse i dua shummmmmm…
  Te faliminderit shume per keshille..jeni i mrekullueshem, edhe eshte nje teme shume e qelluar per te gjitha grat, nenat dhe vajzat..

  • says

   Zela, Nese nuk po mundesh te mbetesh shtatzene dhe po pini duhan, atehere sugjerohet te ndaloni. Duhani mund te ndikoj ne sistemin riprodhues qe te mos prodhoj veze per te mbetur shtatzene. Substancat qe gjinden ne duhan ndikojne ne ate se si zhvillohet veja. Substancat e demshme te duhanit nuk bejne deme vetem ne mushkeri dhe pirja e duhanit mundet me qen faktori kryesor pse ndoshta nuk mund te mbeteni shtatzene. Pervec tjerash prija duhanit gjithashtu eshte e lidhur me deshtim te shtatzenis, lindje te parakoshme, peshe te vogel te foshnjes e keshtu me radh. Nese i do aq shume femijet atehere sigurisht se kur te mbetesh shtatzene nuk do te deshiroje qe femija ne bark te ushqehet nga gjaku juaj qe permban 4000 substanca kimike qe gjinden ne duhan. Uroj ta leni duhanin dhe te mbeteni shtatzene.

 94. zela says

  Te faliminderit, Zoteri Doktore, ndoshta jane edhe nga punet e perditeshme, si lodhje, vjellja nga ushqimi etj. Po ushqimin e perdori shum te lehte, edhe sa per lodhje valla sdi qe lodhem ndonje dite nga punet etj. Ndoshta me bene edhe stresi ne pune po ashtu edhe ne fakultet.Sido qofte te faliminderit shum, per keshillen tende. Kam respekt per ju.!

 95. says

  Pershendetje Zela, eshte pak heret te dihet nese je shtatezene edhe po te besh testin shtepiak per shtatzani mundet te mos jete pozitiv. Shkaku qe po ju dhem shpina ndoshat eshte per ndonej arsye tjeter (per shembull lodhja nga punet e perditshme), vjelljen qe ke pas paska qen e shkurter dhe eshte percjell me dhimbje (shtrengim) barku dhe ndoshta ka qen per shkak te ndonje ushqimi. Prap nuk mund te them se duhet perjashtohen ato si shenja te shtatzanis dhe se eshte heret te thuhet se je shtatzene. Mos u bo shume merak se qenke e re. Ke be gabim qe ske percjell sugjerimet e mjekut, por sido qe te jete mbasi mjeku ju ka thene se gjithcka eshte ne rregull me ty atehere nuk ke pse merakosesh, ndoshta vonon pak por shtatzene do te mbetesh nje dite. Uroj qe ajo dite te vij shpejt e te gezohesh. Mbeteshit mire.

 96. zela says

  Edhe kam harruar te ceki se abortimi ka qene i pari per mua sepse une jom vetem 20 vjet. Po kam shum frik per me vone.. Edhe mbas abortimin nuk e kam percjell terapine qe me ka sugjeruar mjeku. Nuk i kam perdorur as nje barne. Vetem kam shkuar te shikoj se a eshte gjithqka ne rregull me abort..edhe gjithqka ka qene ok Te lutem te me tregoj sa me shpejt
  Te flm per mirkuptim

 97. vjosa says

  flm shum per ndime se make dhane e make kthy pergjigjjen shum shpejt.po une jame kane te mjeku prame jo te mjekja jeme po te tjetri besome se shume kame pase dhimte mtha infeksione ki per nga shtzanija me tha shte shume herte me vrejt aje shtzane mi dha do hapa mi pi pake me ka kalu mtha prite deri ne funde mujte e shko te mjekja jote.besome se shume mose me gugsu po du me kope qka ha a ashte e mundme se jame shtzane se edhe pome vjen tani me vjelle qyksate ikame sikure kure dojne meme ardhe mistracjonete.tung klm flm per mirkuptime e zoti te shperblevte me te gjitha te mirat se ju ndimone femrave shiptare

  • says

   Vjosa, ashtu sikur edhe ju ka thene mjeku edhe une po ju them se eshte pak heret te thuhet nese je shtatzene apo nuk je. Sidoqofte vjellja dhe forcimi i gjinjeve jane shenja te shtatzanis por ke pak durim se ndoshta edhe mund te jesh shtatzene por vertete eshte pak heret te kuptohet. Mos u streso, mos mendo vetem negativisht dhe mos u frigo nga ajo qe nuk e din nese je shtatzene apo nuk je. Faliminderit per uratat dhe uroj qe Zoti te ju shperblej me te mira edhe juve.

 98. vjosa says

  flm per pergjigjje une jetoje ne zvicerr edhe kame mjeken tem dje e kame thirra ajo ma boni bone ni teste per shtzani kqyre mose je shtzane edhe tani me thirre me bo termine mu kqyre po une jame smute e nuke muje me prite 1jave se ndoshta sherona po testi a ashte e mundme se tregone pate ardhe koha e mistracjoneve mete kalxu qka ta mer mendja ty me fale se jukame lodhe me kto pytje klm e prese pergjigje edhe per qeta

  • says

   Po Vjosa, arsyeja pse ju ka bere testin eshte ndoshta per shkak se mjekja don ta zbuloj nese je shtatzen edhe pse eshte pak heret dhe me e veshtire te zbulohet me ane te testeve shtepiake. Nese je shtatzene ajo duhet te te tregoj e besoj se do ta bej ne terminin e ardhshem, e nese nuk ju tregon atehere pyete. Sidoqofte, prap eshte mire te vizitosh mjekun dhe te shikosh se mos ke far infeksioni te traktit urinar per shkak te djegesimit qe ndjen kur urinon. Cdo te mire

 99. vjosa says

  pershendete kame edhe nje pytje po kame bre shume djegsim kure po derdhi uje edhe shume shpeshe jame ka shkoje ne banjo besome gjdo 15min une ne banjo edhe shum djegsim kame mose kame fare ifeksoja a qka ashte kshtu ju lutem nese ki kohe momo pergjigje se shum jame ne halla abon se jame shtzane eshe per qata shkoje shume shpeshe banjo e tani kame djegsi apo qka te boje e prese pergjigjje e kohen emistracjoneve e kame edhe 1jave

  • says

   Pershendetje, vjosa djegsima mundet me qene pershkak te ndoshta ndonje infeksioni te trakti urinar keshtu qe te sugjeroj te vizitosh mjekun e te verifikosh kete. Urimi i shpeshte eshte shenje edhe e shtatzanis por edhe e ndonje infeksioni te mudshem…. vizito mjekun. Cdo te mire.

 100. says

  jam hona emartune qe 8 vite jam kan te doktori me kan than qe burri ka qeliza shum pak edhe deshta me dit aka permisim te shpejt ajo se jam ba merak dhe apermisohet me qeto barna me profertil dhe do vitamina tung ju pershendes

  • says

   Tung Jehona, nese jeni kan te mjeku dhe ai ju ka treguar se eshte numri i paket i spermes tek burri arsye pse ndoshta nuk po mbeteni shtatzene dhe ju ka dhene vitaminat dhe barnat per ta permiresuar gjendjen kjo do te thote se ai e ka pa te mundshme se gjendja e ti ka permiresim dhe per kete ka bere ashtu si ka bere. Une po mendoj se duhet te ket permiresim sepse edhe mjeku e ka pa te mundshme qe ka permiresim e nese nuk do te ket permiresim ai besoj se do te ju tregoj dhe gjithashtu do te ju sugjeroj ndonje tretman apo alternativ tjeter per te mbetur shtatzene. Profetil eshte medikament i zhvilluar ne menyre specifike per te permiresuar numrin dhe kaualitetin e spermes dhe keshtu edhe fertilitetin tek meshkujt. Ju pershendes dhe uroj te mbeteni shtatzene sa me shpejt e te gezoheni.

 101. vjosa says

  pershendetje sa jave para se me vrejte shtzanie mundeshe mi vrejte shenjate e para une shume shpeshe po kame me shku toalete edhe gjyksate kani her po dojne meme kope kani her pome largohen dhimte a mundene me kane shenjate e hersheme keto shtzanise bukene apet poma kana edhe po bona kapse edhe lukthi pome dheme qa mundem me pase me kto shenja a eshte e mundme se mundemn me kane shtzane.e prese pergjigjene

  • says

   Pershendetje Vjosa, shenjat e hershme mund të shfaqen edhe para kohës së rregullt të menstruacioneve. Këto të gjitha shenja që po përmend janë shenja të hershme. Shumica e shenjave të para të shtatzënisë fillojnë të shfaqen rreth dy javë pas ngjizjes. Unë uroj që të jeni shtatzënë nëse kjo është çka dëshironi por prapëseprapë është herët pak të thuhet që je shtatzënë thjeshtë duke u bazuar në këto shenja. Sidoqoftë është mirë që gjithmonë të konsultohet mjeku për keto e gjithashtu edhe atëherë kur keni rezultat negativ të ndonjë testi shtëpiak që bëni. Ju përshëdnes.

 102. says

  vjollca, E para une nuk rri online nonstop dhe e dyta nese komentet e nje personi jane aprovu nje here nga une kur ai person te komentoj prap ne te ardhmen komentet e ti/saj aprovohen automatikisht e qe per mue e veshtirson paksa dhe keshtu mund te ndodhe te mos e shoh ndonje pytje e vecanerisht kur ne te njejten kohe ka shume komente te tjera. Pytjen do ta gjej dhe do të përgjigjem….

  Estrogjen dhe progesterone jane dy hormonet primare te gjinis femrore. Gjat ciklit normal mesntrual ato punojne me turne duke drejtuar procesin per zhvillimin dhe lirimin e vezez dhe pergaditjes se mitres per ndonje shtatzani te mundshme. Estrogjeni ngritet gjat gjysmes se pare te ciklit dhe pas ovulimit bie dhe niveli progesteroneve rritet. Edhe testosteroni gjithashtu lirohet rreth kohes se ovulacionit dhe prap edhe njëherë para menstruacioneve. Nese nuk ndodhe shtatzania, menstruacionet ju vijne dhe i gjith cikli nis nga e para.

  Kur estrogjeni, progesterone dhe testosterone kryejne punen e tyre ato punojne te gjitha se bashku. Se sa shume apo pak nga secili hormon prodhohet varet nga bashkveprimi i trurit, vezoreve dhe gjëndrave adrenale. Stresi dhe dieta (ajo se çka hani në përditshmëri) ndikojnë në sistemin e bashkveprimit dhe kështu drejtpërsëdrejti ndikojnë në balancën e hormoneve. Kështu që me ndryshim të dietës dhe menagjim të stresit edhe hormonet duhet të ndryshojnë. Shpresoj se tani keni marr përgjigjen dhe gjithashtu ju uroj çdo të mirë.

 103. elma says

  SHPRESOJ QE NUK POJULODHI MEKTO PYTJE PO NASHTA E KOM EDHE PREJ VESI QENUK MUJ ME MET EDHE A ESHT MAMIR QE POM VANOHEN MESTRACIJONET A ESHT MA MIR MEM ARDH MA HERET SE GRAT THOJN POT LYPIN THMI E MU M VANOHEN
  T FALIMINDERIT

  • says

   Elma, grat duhet me than dicka por ajo cka thone ato nuk qendron sepse mesntruacionet as nuk duhet te vonohen dhe as nuk duhet te vijne me heret por duhet pas nje cikel te rregullte qe nuk luhatet shume. Keshtu qe nese vonohen apo vijne me heret kjo do te thote se jane crregulluar dhe kerkojne te beni vizit mjekut per te gjetur arsyen. Cdo te mire.

 104. elma says

  pershendetje flm shum per perxheqje po nashta nuk e kom tepru me pytje po jom ba merak shum a mun me dodh mos me pas ovlimit qe i kom hermont e rritura po une ni vajz e kom 4 vjeqare edhe aesht mir me pas mardhanje t shpeshta a po mat radha se une e lexova na se sa maqpesh nukesht mir per mashkull se i liget qeliza po n qdo 2 ten nat esht mas mirti edhe mrena qeto ditr qe ke than 10 deri 20 a me pas qdonat apo ma radh t falimderit shum t pershendes

  • says

   Elma, ka mundësi por unë thjeshtë besoj se ditët kur ovulacioni po ju ndodhe ndryshojnë si shumë, kaç. Nuk është e thënë që të kesh mardhenie për çdo natë sepse sperma mund të mbijetoj në brendësi deri në 3 ditë dhe nëse brenda atyre 3 ditëve ju ndodhë ovulacioni atëherë ka mundësi që të ndodhë shtatzenia. Kështu që një ditë “po” e një “jo” mjafton. Suksese dhe çdo të mira.

  • says

   Elma, ndryshimi i hormoneve mund te jet shkaktar ne luhatjen e ciklit dhe te ovulacionit e kjo nuk do te thote qe juve medoemos nuk po ju ndodh ovulacioni. Nuk eshte e thene te keni mardhenie cdo nate sepse sperma mund te mbijetoj deri ne 3 dite dhe po qe se brenda atyre diteve ndodhe ovulacioni ju mund te mbeteni shtatzene, keshtu qe nje dite “po” e nje “jo” mjafton per tu siguruar qe te ket sperm kur te ndodhe ovulacioni. Uroj te mbeteni shtatzene sa me shpejt. Ju pershendes

 105. vjosa says

  pershendetje jame vjosa kame shkru edhe dy her ma merte make dhane ni kshille me flejte me burre prej ditese 12deri 18 se ndoshta bohete ovolimim une une kame vepru ashtu si me ke thane ti a mundem me vrejte une se kure nodhe ovolim une kame pase edhe kame dhimbje gjyksave anashe edhe pome kame diqyshe si gerrqe neper barke her njane ane her tjtre a ta mer mendja se kame bo diqka edhe jame shume etrobollume syte spo muje mi qele prej gjumite edhe tolete jame tu shku shpese qe2dite edhe nate me duhete mu qu dyher.edhe barkune e kame te fryte ashtu sikure kure dojne mem ardhe mistracjone .flm per mirkuptim e preshe pergjigjene tane ma jepe naje kshille klm

  • says

   Vjosa, gjithcka qe ke pershkru ka te bej me shtatzani dhe shpresoj se jeni shtatzene. Nese je, uroj te kesh shtatzeni te shendetshme dhe te lehte :). Cdo te mire.

 106. tolja says

  pershendetje shpresoj qe spo ju lodhi me kto pytje te shumta mirpo deshta te ju pysi nje pytje me jan vonuar menstruacjonet per 10 dite pastaj me kan ardh mirpo jo si gjithmon po shum te pakta mirpo me me ardh po e ndersa une edhe pse i kam pas menstruacjonet e kam pa nje test edhe em ka dal pozitiv e tash prap nuk po jam e sigurt nese mundem me qen shtatzen a jo e deshta me te be nje pytje juve shpresoj te kem qen e kuptushme faleminderit per mirkuptimin tuaj

  • says

   Tole, gjakderdhja pas shtatzanis gjithmone konsiderohet abnormale derisa te vertetohet ndryshe, por kjo gjithashtu mundet thjeshte te jet vaginitis i pademshem. Testi zakonisht eshte i sakt dhe kjo qe ka ndodhe nuk do te thot se keni humbur shtatzenin. Sidoqofte ju sugjeroj ti beni nje vizit gjinekologut dhe tia shpjegoni keto e ai/ajo te shoh nese ka nevoj per ndonje test apo thjeshte ka qene sekrecion. Cdo te mire.

 107. ledi says

  pershendetje dhe njehere
  ju kam shkruajtur disa here dha kam marre pergjigje te sakta perej jush,per kete ju falenderoj.
  do te deshiroja te beja dhe nje pyetje tjeter dhe shpresoj te mos behem shum e besdisur:)
  gjate shtatzanise se hershme eshte normale qe te nje femer te kete sekrecione te bardha?
  Faleminderit

  • says

   Ledi, Po ajo eshte normale dhe ndodhe pjeserisht per shkak te rritjes se prodhimit te estrogjenit dhe rrjedhes se shtuar te gjakut ne rajonin e vagines. Ju pershendes.

 108. vjollca pershendetje says

  un ju falemderoj shum per pergjigjjen un isha shtazan para 5 mujve po kisha abort spontan isha ne javen e 5 kur abertova deri me tani kurr nuk akm pas qregullime asht hera epar q eme ndodh mjeku mi beri gjitha analizat me dolen mir perveqse me jan shfaqur tiroidet e teroidet po i rritkan hormonet e me pas po ndhka qregullimi po tash mjeku me sygjeroj te shkoj te nje specjalist me daten 14 dhjetor me la termini s enuk me pranoj me heret se un per momentin jetoj ne gjrmani e ksiha dashur te di a mun te ndodh te ulen hormonet vet vetiu e te ndodh te mbes shtatzan ju falemderoj shum jeni shum te sjellshem dhe kam shum respek per juve

 109. elma says

  t lutem muperxhiq n pytje qa takom ba ma heret edhe diqka pata met pyt i kom hermonet shum t rritura a ndodh qe nuk muj me met zhtatzan perqata tfalinderit

 110. vjollca pershendetje says

  perse nuk me pergjigjeni vetem mua e te tjerve po zotri admin
  hhahahhaha un jam duke pritur pergjigje sepse jam ne hall

  • says

   Vjollca, me vjen keq qe po mendon se ste jam pergjigjur por te jam pergjigjur kur ke be pytje nese je shtatzene dhe ke dhimbje ne shpine, e nese ke be pytje tjeter mund ndodhe qe nuk e kam pare dhe keshtu skam pasur si te pergjigjem nese se kam pare por nuk e kam bere qellimisht. Sidoqofte, e pash pytjen dhe ja pergjiga.
   Hormonet kontrollojne ciklin menstrual dhe shkaktojne qe veja te lirohet (proces qe quhet Ovulacion) dhe nese hormonet nuk jane ne rregull do te thote qe cikli menstrual i juaji lekundet dhe gjithashtu mund te ndodhe qe vezoret te mos lirojne vezën ose ndryshe te them qe juve te mos keni ovulacion fare, e kjo do te thote qe per shkak te crregullimit te hormoneve ju mund te mos mbeteni shtatzen. Keshtu qe heren e ardhshme kur te vizitoni mjekun ju lus ta pysni (mbasi ai ju ka bere analizat dhe i ka shikuar ato) se pse ke keto probleme dhe cka pervec medikamenteve duhet te beni qe te shtoni gjasat te mbeteni shtatzene. Shpresoj se tash je e knaqur. Ju pershendes dhe uroj te mira.

 111. vjollca pershendetje says

  pershendetje juve kam bere nje pytje dje dhe nuk me jeni pergjigjur ju lutem kisha vones te ciklit 3 jav kurr nuk akp pasur qregullime kisha nje abort spontan para 5 mujve isha te mjeku mi bere gjitha anlizat me dulen mir perveqse kisha rritje te hrmoneve edhe tiroidet me ishin shfaqur tani jam me cikel qe 3 dit kisha dashur et dit a pengojn teroidet edhe horoment e rritura per te mos mbetur shtatzan a mund tash pasi ti kryj mestracionet te provoj te mbes shtzan ju lutem me pergjigjeni po mundeni me shum respek vjollca

 112. Eli says

  pershendetje jam Eli me jane vonuar mensturacionet qe 5 dite zakonisht i kam te rregullta dyshoj se jam shtatezene,tani per tani nuk kam ndonje shqetesim.para 8 muajsh kam abortuar pata hemoragji tani me ka zene frika se mos me ndodh perseri.ju lutem cfare me sugjeroni qe te largoj friken.

  • says

   Eli, mos mendo shume per friken sepse vetem cka e shton, bej gjithcka qe eshte e mundur te ushqehesh me ushqime te shendetshme, bej sheti ne kemb cdo dite e kjo jo vetem qe i ndihmon shendetit tuaj por edhe te ndihmon ne gjendjen shpirtore. Duke bere gjera te mira per veten ju ne te njejten kohe jo vetem qe i beni mire vetes por edhe e shton besimin se gjithcka do te shkoj si duhet. Ne te kunderten nese mendon shume per friken mendimet lidhin njera tjetren dhe sjellin mendime tjera te keqia e keshtu ju vetem sa e shtoni stresin dhe i perkeqesoni gjerat. Gjithashtu rri ne kontakt me mjekun tuaj sepse ai sigurisht e din gjendjen tuaj me mire, e din rastin e me hershem tuaj, dhe keshtu e din se cka duhet bere per te pasur shtatzani te shendetshme. Ju uroj shendet dhe cdo te mire.

 113. elma says

  pershendetje jam elma perseri emerdhen mestracijonet mas nijave vones a bon me dit cila dit jan mas kryesore per me mujt me met shtatzan se jom ba shum merak qe 2 vjet nuk pomuj me met t pershendes shum

  • says

   Elma, per shkak se ke crregullim te ciklit menstrual ovulacioni tek ti luhatet ose ndoshta edhe nuk ndodhe fare per shkak te mos-balancimit te hormoneve. Eshte mire qe te gjeni pse nivelet e hormonev jane te rritura dhe a mos ndoshta kjo eshte edhe arsyeja pse eshte e veshtire per ju te mbeteni shtatzene. Per shkak se keni cikel jo te rregullt edhe dita e ovulimit ndryshon gjere dhe per kete ditet me te pershtatshme per ty duhet zgjeru nga e 10 deri te e 20. Ju pershendes dhe uroj cdo te mire.

 114. adelina says

  pershendetje deshta nje ndim nga ju ; mostracionet me vohohen 2 ose 3 dit edhe ndonjher me vin ma heret ket mujine fundit me kan ardh 6 dit perpara nese ka mundesi me mtregu a jam shtatzene ajo edhe a mundem mu kan shtatzene edhe pse me vin mostracionet ?

  • says

   Pershendetje Adelina, nuk mundem me te tregu nese je apo nuk je shtatzene, shpresoj dhe uroj te jesh shtatzene nese kete e deshiron, por vetem nga ajo qe menstruacionet nganjehere vijnë me heret e nganjehere me vone nuk mund te tregohet thuhet se je shtatzene por mund te thuhet se ke crregullim te ciklit menstrual. Gjithashtu eshte e mundur qe te keni menstruacione edhe pasi te mbeteni shtatzene por kjo eshte dicka qe nese ndodhe dhe kujdo qe i ndodhe duhet menjehere te kontaktoj dhe vizitoj mjekun sepse mundemi me pas probleme qe nuk duhet asesi ti leni pas dore. Ju pershendes dhe uroj cdo te mire.

 115. blerta says

  pershendetje eshte hera e par qe hy ket faqe me pelqen shum ju uroj sukses per ket pun te palodhshme e kam edhe une nje pytje jam nje grua e martuar qe 2 vite para ni vit e gjys kam pas abort shkaku i mos zhvillimit te frytit tash gati ni vit behet smund te ngeli shtatzan jam kan te mjekja ktu jetoj ne zvicer me thot qe je mir me ultraza um ka kontrollu tash isha para dy dite me thot ti bejm analizat edhe une edhe burri amundet me pas qrregullim edhe burri a mjekja thot smuj me dit nese si bani analizat te dyt per veti su befasova se normal pa analiza ska kurgjo ama per burrin um erdh qudij pak e zgjata veq per mem kuptu ma mir flm ne mirkputim kaloni sa ma mir

  • says

   Blerta, nuk ke per cka te befasohesh sepse nuk eshte gjithmon faji te gruaja e shpesh ndodhe qe fajin ta ket burri dhe analizat jane ato qe do te ju tregojne se ne cilin prej jush qendron problemi. Njeri prej probleme qe mundet me pas burri eshte numer i vogel dhe sai te pamjaftushme te spermes qe mund te jete shkak qe ju te mos mbeteni shtatzene. Uroj qe analizat te dalin mire per te dy dhe te mbetesh shtatzene sa me shpejt.

 116. says

  I nderuari mjek ju pergezoj per ket faqe ju urojpun te mbar ,para 1 vite kisha shtatzani vezore e ndrepreva shtatzanin tash me nuk po mundem te mbetem shtatazane.Por kam dhe nje problem tjeter kam proleme me stresin perdori barna por vetem nje her ne dit a esht rrezik te perdori barna gjat kohes qe provoj te mbetem shtatzana pres pergjigje

  • says

   Drita, shfaqja e tyre nuk paraqet penges per te mbetur shtatzene por stresi ne jeten e perditshme shkakton nje mori problemesh tjera shendetsore e gjithashtu pengon qe te mbeteni shtatzene. Gjithcka qe merret gjat shtatzanis si medikamente duhen te mireren vetem nese eshte patjeter dhe sa me rrall. Dhe nese ju ipet mundesia te tejkaloni problemet shendetsore pa pasur nevoj te merrni medikamente te ndryshme kjo eshte akoma me mire. Nese deri me tani keni perdor ndonje ilaq kunder stresit dhe tash zbulon se je shtatzene ateher te sugjeroj te bisedosh me mjekun (ai/ajo qe te ka pershkruar medikamentet kunder stresit). Per te menagjuar stresin eshte mire qe ju si person te jeni e hapur, kur them e hapur eshte te mos ndiheni keq qe te kerkoni ndihme nga te tjeret, shoket, shoqet dhe te afermit qe te rrethojne, dhe jam i bindur se ne situata te tilla gjithsecili ju ofron perkrahjen e tij/saj. Ti duhesh ta kuptosh se ke ku mbeshtetesh dhe nuk je vetem per tu perball me problemet. Lexo disa menyra si te largohet stresi ne jeten e perditshme. Shpresoj se ju kam ndihmuar dhe ju uroj shendet dhe suksese.

 117. vjollca pershendetje says

  ju pershendes per ket faqe kam bere nje pytje para 1 jave kisha vones te ciklit 3 jav isha ne vizit te mjkeu mi beren gjitha analizat dulen mir perveqse kisha rritje te horomoneve qe per shkak te horoneve kisha vones te ciklit tana jam me mestracoione po kisha dashur te di a jan shum problem rritje hormoneve qe nuk mundesh te mbetesh shtatzan ju lutem me pergjigjeni po mundeni s ame par jam ne marak ju falemderit shum vjollca.

 118. vjosa says

  pershendetje.jame vjosa para ca ditve te kame shkru per do kshilla meme ndimu une kame vepru ashtu si me ke then ti.po tashe qe 2dite jame shume ne trobollime jame ne vjellne edhe buken spoma kana hiqe para 3jave jame kane gjendje qka te sho me hager a ashte e munde se jame shtzane.me kane mire edhe me pase mardhenje gjate atyne ditve se bohete ovolimi edhe a ashte e mundme se kure te bohete 2muje perpara qrregollime mistracjonev tani mbete shtzane une jame kqyre te mjeku me ka thane krejter rregulle je .a bone se duhete pake kohe mu mundu me mbete shtzane . a ashte ma mire me pase mardhenje ma shpeshe me burre a ma pake ju luteme me tregoni e flm per mirkuptime e pune te mbare ne jete e juve

 119. elma says

  flm shum admin per kshjella tuaja veq edhe diqka pata met pyt edhe testin qekam ba po njera vi u dal e kfjellt po tjetra shum pak u vrejke si hije veq nitro t lutem tregom qa dot thot tung t pershendes shum je i mrekullushum

  • says

   Cfardo lloj vije qe eshte dhe pa marr parasysh se sa e zbeht qe mund te duket tregon se ti mund te jesh shtatzan. Ne fillim te shtatzanis nivelet e HCG (hormonet e shtatzanis qe detektohen ne urine) jane te uleta dhe per kete ndodh qe te keni vij te zbehte qe mezi duket. Provo prap pas disa diteve dhe nese vertet je shtatzene ajo vi nuk do te jete e zbehte.
   Pershendetje Elma

 120. fitorja says

  pershendetje deshta te bej nje pytje jam shtatzene dhe kam shum dhembje te kokes e une jam mesu qe te perdor veq se Brufen ndersa tash nuk po guxoj me perdor sepse po kam frik mos me bene dom kshtu qe nese mundeni me me rekomandu se qfar kisha guxuar te perdor edhe po e kerkoj kete ndihme prej jush pershkak se e kam fitu nje besim te madh te ju ju faleminderit per mirkuptim

  • says

   Pershendetje, ibobrufen guxon te perdoret per pak dite per te menagjuar dhimbjet e zakonshme. Por nuk rekomandohet per qetesimin e dhimbjeve kronike e vecanerisht ne tre-mujorin e fundit te shtatzanis. Ka raste te shumta kur grate kan vazhdu duke marr ibobrufen (brufen) edhe gjat shtatzanis dhe kane lindur femi te shendetshem por une prap them se nuk eshte mire te mirret gjat shtatzanis per shkak qe eshte lidhur me disa komplikime. Te sugjeroj te vizitosh mjekun dhe ti tregosh per kete nese nuk e ke bere deri tani sepse ka lloje te ndryshme te medikamenteve qe mund ai/ajo mund ti sugjeroj per ty ne vend te brufenit. Dhe mos harro se cfardo medikamente qe merr gjat shtatzanis duhet marr vetem nese eshte tejet e domosdoshme dhe sa me rrall. Shpresoj se te kam ndihmuar sadopak. Cdo te mire

 121. linda says

  pershendetje jom linda e marturar qe dy vite deshiroj tembes shtatzene po pa sukses jetoj ne franc te gjitha analizat me kan dal mir tash jom tu pedor klomid po githashtu edeh burri esht ne kontrroll temejkut po sperma i ka dal numri pak i spermadozoideve ju lutem kthea pergjegjejjn flm shum

  • says

   Pershendetje LInda, sipas asaj qe po thu ti problemi ndoshta vertet nuk qendron tek ti por tek burri i cili sipas teje po del qe ka numër te vogel te spermadozoideve, kjo nuk do te thote se ai eshte steril por do te thote se duhet bere pak ndryshim ne te dietë, duhet kujdesur qe te keni mardhenie ne ditet kur mund t’iu ndodhe ovulacioni (ditet 12-18, varesisht nga gjatesia e ciklit menstrual tuaj), dhe ndoshta duhet pak mjekim me medikamente per te mundesuar shtatzanin. Shumica e mjekeve sugjerojne qiftet qe te kene mardhenie rregullisht per te mbetur shtatzene, por ne rastin e juve është pak më ndryshe, për shkak se duhet kohë për spermën që të zhvillohet dhe të grumbullohet. Për këtë juve ju sugjerohet që parashikoni kohën tuaj të ovulacionit dhe të kurseni mardhëniet për këto ditë. Kjo nuk do të thotë që duhet të mos keni mardhënie fare… shpresoj se ju kam ndihmuar dhe uroj që të mbeteni shtatzënë sa më shpejtë.

 122. elma says

  pershendetje jam elma desha ta boj nj pytje mukan vanu mestracjonet qe 5 dit barko pom dhem shum qinjet pom dhamin kapak n diten e par t voneses e kam ba ni test pom dul negative e n diten 4 e kam ba apet po veq pak u vrejke vija e dyt shum pak a menon ti qe jam shtatzan edhe qeto sheja qi i kam dhe dhimbje t barkut shum t lutem mu perqiq

  • says

   Elma, vonesa e menstruacioneve eshte njera prej shenjave, forcimi i gjinjeve dhe dhimbjet e barkut (ngercet) jane gjithashtu shenja qe ju mund te jeni shtatzene. Sidoqofte, kjo prap nuk do te thote sigurt qe jeni shtatzene, keshtu qe kurdo qe gjen kohe vizito mjekun dhe zbuloje nese dhimbjet e barkut dhe vonesa e menstruacioneve jane si rezultat i ndonje crregullimi momental apo jane thjeshte nga shtatzania. Ju pershendes dhe uroj shendet.

 123. tora says

  nuk me ka ardh koha ende e mostracioneve po kam dhimbje te lukthit edhe te kokes edhe kam nje lodhje te madhe a do te thot kjo qe jam shtatzen? nese ka mundesi me mu pergjigj kishte me qen e mireseardhne ndihma juaj!!! faliminderit per mikruptim

  • says

   Tora…. jo kjo nuk do te thote se je shtatzene se edhe ashtu koha nuk te ka ardhur plus dhimbjet e lukthit qe ke nuk kane te bejne me shtatzani (ato jane dhimbje lukthi) e gjithashtu edhe dhimbjet e kokes munden me qene per arsye tjera e jo per shtatzani…. ju pershendes

 124. ledi says

  pershendetje!
  do te doja te dija nqs eshte e mundur se shtatzania ndikon ne shtimin e akneve?dhe nese po ka ndonje medikament per kete?
  faleminderit dhe pune te mbare

  • says

   Pershendetje Ledi, aknet gjat shtatzanis jane hormonale, qe eshte lajm i mire per shkak se me rregullimin e hormoneve kjo do te thote se lekura normalizohet. Rregullimi i dijetes ndihmon per se tepermi. Ushqimet qe permbajne antioksidant (kundërhelm) ndihmojne ne luftimin e radikaleve te lire te cilet shkaktojne semundjet si aknet. Ushqimet sikur peshku salmon, perimet me gjethe te gjelberta, dredhzat, manaferrat, boronicat, pjeperi dhe vaji i ullirit extra virgin, qe te gjithe permbajen antioksidant te fuqishem. Jo vetem qe lekura do te filloj te duket me mire pro nje diet e pasur me keto sende eshte shume e mire edhe per femijun tuaj.
   Cdo te mire

 125. says

  Ju falenderoj shume per pergjigjen qe me dhate pasi me hoqet nje doze te madhe te shqetesimit qe pata, tani ndihem me e qete. Nuk e besova se mund ta mar pergjigjen kaq shpejte andaj them se jeni shume serioze. Te largosh sadopak shqetesimet e njerezve eshte nje gjest shume human, andaj iu pergezoje per punen qe beni. Suksese!

 126. says

  13 dite pasi me eshte vonuar cikli kam bere testin ne mengjes dhe me doli pozitiv, dy vija shume te theksuara. Ne mbremje pata nje gjakederdhej te vogel dhe shkova te gjinekologu. Gjinekologu mezi e verjti se jam shtatzene sepse ishte shtatezani shume e hershme. Mjeku me rekomandoi ineksione “Progestereon Depo- 250” per 5 dite radhazi te cilat i mora ashtu sic me rekomandoi mjeku si dhe Progesteron tableta. Gjakederdhja me ka vazhduar edhe dy dite me pas por ishte gjake i holle, e bera edhe nje vizite tek gjinekologu dhe me tha se kjo gjakederdhje nuk ishte per tu shqetesuar. Sot, qe dmth, kur mund te jem ne javen e 5 apo 6 te shtazanise e bera testin e urines dhe njera vije me doli shume me zbehte se sa ne testin qe e kam bere per here te pare. Ju lutem me tregoni cfar mund te jete ne pyetje, pse testi doli me i zbehte? Pres pergjigjen tuaj.

  • says

   Leonora, vetem pse testi ka dalur me i zbeht kesaj radhe nuk do te thote se e ke humbur shtatzenin apo se nuk je shtatzene, edhe ashtu mjeku ju paska thene se nuk ke asgje per tu shqetsuar. Gjakderdhjen qe ke pas ka qene ndoshta per shkak te impalntimit (ngjitja) te vezes se fekonduar ne muret e mitres (gjakderdhje implantimi). Progesterone ipet per shume arsye por arsye pse ndoshta gjinekologu ua ka dhene juve eshte qe te ndihoj shtatzanin tuaj per shkak se disa gra nuk prodhojn sasi te mjaftueshme te progesterones vetvetiu.
   Uroj te keni shtatzani te shendetshme, cdo te mire.

 127. dija says

  pershendetje jam nje gru e martuar e kam nje vajz qe 4 muaj,e menstracionet um kan ardh vetem nje her prej qe kam lind,e tash qe 6 jav ma sum kan ardh a mundet me pas njefar qrregullimi apo te jem prap shtatzan,por kurrfar testi skam ba vetem ne mengjes kur te zgjohem kam dhimbje koke,ju lutem te me jepni pergjigjen

  • says

   Dija, tek grat të cilat pas lindjes nuk ushqejnë foshnjën me gji menstruacionet vonohen deri 10 javë, kurse tek ato të cilat ushqejnë foshnjën me gji menstruacionet mund të vonohen pas lindjes deri në 20 javë. Sidoqoftë, nuk është e pazakontë që ato të vijnë edhe më herët. Por, për faktin se ju veç keni pasur menstruacionet njëherë dhe tash ju kanë vonuar kjo edhe mund të jetë çrregullim por më shumë po me ngjan të jetë shtatzëni. Shtatzënia është e mundshme edhe më herët se gjashtë javë pas lindjes dhe ka raste te tilla tek ne me bollëk. Kështu që bëj testin dhe zbulo nëse je shtazën. Çdo të mirë

 128. ledi says

  pershendetje!
  Ne rradhe te pare shume faleminderit per keshillat e vyera qe jepni dhe nepermjet te cilave ndihmoni shume njerez te kuptojne me shume.
  jam e martuar dhe vetem para nje muaji vendosem te bejm nje femije,kete muaj me jane vonuar menstruacionet dy dite dhe kam nje dhimbje te lehte ne gjokse,
  mendoni se mund te jem shtatzane apo eshte e nde heret?kur eshte e keshillueshme te behet testi i shtatzanis,mbas sa kohe qe nga vonesa e menstruacioneve?
  faleminderit dhe pune te mbare

  • says

   Ledi, nuk mund te thuhet tani per tani se jeni shtatzene vetem ne ate se ju kan vonuar per dy dite dhe se keni dhimbje ne gjoks. Testin e shtatzani mund ta beni tani sepse juve veqme keni dy dite vones. Dhimbjet ne gjoks jane nga forcimi i tyre (nje nga shenjat e shtatzanis e gjithashtu edhe te menstruacioneve). Shpresoj te keni rezultatin qe deshironi dhe ju uroj shtatzani te shendetshme.

 129. vjosa says

  pershendete ju pergzoje per kete faqe se i jepni mundsi femrave shiptare te paraqite me pytje e tyre .jame e martume jame deshiroje te mbese shtzane aka mundesi si mundem me mbete shtzane a ashte e mundem se mundeshe me mbete shtzane me pase mardhenje mase mistracjonev jave e pare siti kryshe mistracjone edhe me pase mardhenje a muje me mbete shtzane a jane dite se mundeshe edhe a duhete me flejte rregullishte me burre qate jave per me ngele shtzane sa dite krysishte mundeshe me pase mardhenje me burre se munde te mbete shtzane edhe cillate dite jane mate pershtshme,ajane ato masi ti kryshe mistracjone apo ato dite kure dojne mete ardhe mistracjone apo jave e midisme te lutem tregome diqka ma zhgjanimishte nese ka munsi tung klm

  • says

   Vjosa, gjat menstruacioneve nje vez tjeter eshte ne zhvillim e siper duke u pergaditur per tu liruar me vone gjat ciklit te tanishem. Koha qe nje vez merr per tu zhvilluar dhe pjekur ne vezore mund te ndryshoj dhe keshtu dita e ovulimit mund te ndryshoje ne pak dite e deri ne disa dite. Shumica e femrave kane 28 dite cikel kurse ka edhe qe e kan 22 ditesh. Nese ke cikel te shkurt ju mund te keni ovulacion (lirim te vezez nga vezoret) pak dite pas menstruacioneve dhe keshtu te jesh e gatshme per mbetur shtatzene. Kurse nese ke cikel 28 ditesh dita ku ovulacioni mund te ndodh eshte dita e 14 por nuk ndodhe gjithmone ashtu dhe varet nga faktor te ndryshem, ushqimi, stresi e keshtu me radhe. Prandaj, per te qen ne anen e sigurt ju duhet qe te keni mardhenie nga dita e 12 deri ne diten e 18. Keshtu qe preferohet te keni mardhenie edhe pas menstruacioneve por sdo te thot te kesh mardhenie te shpeshta. Duke e konsideruar se spermatozoidet mund te mbijetojne brenda traktit reproduktiv per 3 dite nese sot ke mardhenie dhe pasneser lirohet veza nga vezoret ju mund te ngeleni shtatzene pa pasur mardhenie. Keshtuqe ditet me te pershtatshme nuk jane as ato menjehere pas menstruacioneve e as ato kur dojne me te ardhe por DITET NGA MESI I CIKLIT (12,13,14,15,16,17,18) . Shpresoj se ju kam ndihmuar me pergjigje. Cdo te mire

 130. fatka says

  prsh te gjithve du tekerkoj ndim me duket se me mendjen time them se kam mbet shtatzan a buri jem me thot jo nuk esht e vertet esht dita e 6 qe sem kan ardh edhe me dhem mjedisi barku edhe kam kiselin si thun tharin me vin per goje edhe gjit e pak te ejtur me kto simptome a kam mbet shtatzan ju lutem shum me tregoni.

  • says

   Fatka, keto qe po tregon jane shenja qe ju mund te jeni shtatzene por nuk do te thot patjeter qe ju jeni shtatzene, beni test shtepiak te shtatzanis dhe shiko rezultatin, shpresoj te kesh rezultat ashtu si deshiron. Cdo te mire

 131. vjollca pershendetje says

  me falni tash jam ne marak per ata qe me the a mun me ndodh te kesh edhe qregullim te ciklit nese ki problme me veshk ket nuk epasna dit ju lutem me pergjigjeni un kur ha me vjen ushqimi normal me shije po pastaj me behet goja idht e per gjinjet q eme jan theksuar damart a asht shenj e nje shtazanije apo jo un para 3 jave nuk i kisha gjinjet qe me vreheshin damaret tahs qdo dit q ekalon me vrehen me shum pres pergjigjen sa me par qe mundeni ju lutem e ju falmderit shum per mirkuptim me respekt vjollca….

  • says

   Vjollca, shpresoj dhe lus qe te jesh shtatzene edhe pse testet qe keni bo nuk ju kan dal pozitive, sa per dhimbjet ne shpine mos u brengos e mos u bo merak sepse ato shenja qe ke si forcim dhe theksim i gjinjeve, urimin te shpeshte, shije te hidhet ne goje e bile edhe mospelqim i ndonje ushqimi, dhimbje (ngerce) barku e shpine… te gjitha keto jane shenja qe ju duhet te jeni shtatzene. Sidoqofte, prap mos me keqkupto, por shpesh ndodhe qe grate kuptojne se kan probleme me veshka kur bejn kontroll me ultraze te gjinekologu dhe kjo nuk do te thot qe ju jeni njera pre tyre
   Shpresoj te jeni shtatzene dhe te keni shtatzeni te shendetshme.
   Cdo te mire

 132. adi says

  mfalnni si mund te besh seks edhe te mos mbet femra shtatezen ju lutem trgomni flm per mirkuptim

  • says

   Pytje interesante Adi, thjeshte perdor prezervativ (kondom) dhe mos e kry brenda, ose thuaj partneres te perdor barna per kontroll te shtatzanis… prezervativi jo vetem qe ju mbron nga shtatzania por edhe nga semundjet qe transmetohen seksualisht (sexually transmitted desease).

 133. vjollca pershendetje says

  un ju falemderoj shum per pergjigjjen po un kurr nuk kam pasur probleme deri me tani me veshk dhe nuk kam kurnifar dhimbje ne veshk por vetem ndojher rral kam pak dhimt ne shpin asht dhimt shum e leht kjo me ndodh qe 3 jav un para 5 mujve kisha nje abort spontan isha ne javen e 5 shtatzanis i kam bere gjitha analizat me kan dal mir un tani nuk jam rujtur sepse dua nje bebe mendova qe keto shenja q ekom mund te jen te nje shtatzanije e nuk me shkoj mendja s emund te kem problem me veshk sidoqof ju falemderit shum per pergjigje pres pergjigje edhe niher nese ka mundesi nga ju….

 134. vjollca pershendetje says

  ju pershendes se pari edhe ju uroj per ket faqe kam nje pytje dhe kisha dasht te me pergjigjeni nese mundeni me jan vanuar mestraconet qe 3 jav kurr nuk kam pas qregullime kam bere 3 teste me kan dal negativ por motra me thot qe nuk kam ditur ti bej testet sepse nuk i kal lan shum koh te qendroj ne urin por vetem 2 apo 3 sekonda shenja nuk kam shum gojen e kam te idht qe 3 jav qfar ha mas 2 apo 3 minutave me rrin idht shum kam dhembje ne shpin gjinjet me jan fryr edhe me vrehen damaret shum me jan bere krejt vija ngjyr kaltert edhe kam shum gjum sipas ketyre shenjave a mund te jem shtazen e testet ndoshta nuk i kam bere si duhet pres pergjigjne e juve sa me par qe mundeni ju falemderit shum paqi nje dit te mir nga vjollca….

  • says

   Vjolla, vonesa sigurisht se mund te ndodh edhe per shkak te ndonje crregullimi por edhe testet munden me deshtu me tregu nese vertet jeni shtatzene. Sidoqofte, dhimbjet ne shpine munden me qene per shkak se ndoshta ke probleme me veshk, dhe arsyeja tjeter qe ndoshta ti mundesh me pas probleme me veshka eshte shija e hidhet qe ke ne goje (shije metalike). Keshtu qe, beje testin e shtatzanis prap (beje mire kesaj radhe) dhe nese prap keni rezultat negativ te sugjeroj te vizitosh mjekun se mundesh te kesh probleme me veshka.

 135. shpresa says

  Pershendetje.Kam nje pyetje shpresoj qe do me jepni pergjigje.Me jane vonuar menstruacionet,megjithese edhe muajt e kaluar nuk i kam pasur me rregull,mirepo tani me jane vonuar me shume.Testin e shtatzanise e kam bere 3 here per tu siguruar ,njerin 10dite me heret kurse 2 te tjeret i kam bere 2 dit radhazi mirepo gjithmone me ka dal negativ.Gjinjt i kam te enjtur dhe me dhimbje mirepo shenja te tjera qe tregojn qe mund te jesh shtatezene une nuk kam.A mund te jete vonesa si pasoje e ndonje ftohjeje apo ndonje qrregullimi apo qfare??Pres te me pergjigjeni.Faleminderit.

  • says

   Po Shpresa, eshte e mundur qe vonesa te jet si pasoj e ndonje qrregullimi. Keshtu qe nese nuk dyshon qe mund te jesh shtatzene dhe ske shenja atehere bej vizit mjekut e zbulo arseyen. Pershendetje

 136. monda says

  flm ishall more zote mbese se shume me ka hine ne kry pse nuke po mundem me mbete shtzane per ni jave gjdo nate me flejte rreshte me burra ase ni nate mose me lane pa flejte vetem gjdo nate masi te kryhen mistracjonete a ashte mire qate jave e pare site kryhen mistracjonete me flejte me burre a mundem me mbete shtzane ishalla ne mujne tjter vetem jame shtzane edhe shume i du thmine apo ne jave e dyte flm ishalla me kuptone se po shprena keshtu po po shprena shume shllire me ty per meme jepe ni kshille flm per gjitha kto kshilla se pomi jepe zoti te shperblevte ashtu qyshe ashte mas emirti e prese edhe ket pergjigjje

  • says

   Monda, ti mundesh me pas mardhenie me burr edhe menjehere pas menstruacioneve kerkush nuk te ndal :), por per ti rritur shancat qe te mbetesh shtatezene ditet 12,13,14,15,16,17,18 (duke numruar nga dita e pare kur ju vien menstruacionet) keto jane ditet kur ju mund te mbeteni shtatzene sepse gjat ketyre diteve pritet te lirohet veza nga vezoret, qe ndryshe e quajme ovulim, dhe nese rastis qe te keni mardhenie kur veza eshte liruar ka gjasa qe te ngjizet (fekondohet) dhe keshtu te mbeteni shtatzene. Shpresoj te mbeteni shtatzen dhe lus qe kjo te ndodh sa me shpejt. Te gjitha te mirat

 137. monda says

  pershendejte.une jame e martume qe 2vjet e gjyse jame kane shtzane edhe ne 3muje ekam eabertu tashi jame rujte 3muje dhe qe 2muje mundohem me mbet shtzane po spo mundem se edhe ato mukane qrregullu korrike mekane ardhe mire gushte vetem shenja shtatore mire tetore mkane ardhe qe njo dy dite vetem sheja e sode ma shume cillate jane dite se muje me mbete shtzane masiti kryje keto mistracjone ju lutem me tregoni te mjekaja jem po kqyrna mire pome thote je kurgja keqe nuke ki ju lutem ma jepni ni kshille per dite se muje me mbete shtzane tung klm flm per mirkuptime e preshe pergjigjjen

  • says

   Pershendetje Monda, eshte dita e 14 ne te cilen pritet qe ndodh ovulimi, por duke e marr parasysh se keni crregullime te ciklit atehere kjo dite mund te ndryshoj per 2 dite para ose pas dites se 14. Dita e 14 numerohet qe nga dita e pare qe ju vien menstruacionet. Keshtu qe per ti rritur gjasat qe te mbeteni shtatzene atehere mundohu qe te kesh mardhenie per nje jave rresht duke filluar nga dita e 12 e deri ne diten e 18 (12,13,14,15,16,17,18)… nese prap nuk ngeleni shtatzene atehere vizito mjekun dhe shikoni me hollesisht se cka mund te jet problemi. Shpresoj dhe lus qe te mbeteni shtatzene.
   Cdo te mire

 138. Tina says

  Pershendetje jam nje vajze dhe kerkoj te di diqka nga ju.Dy dit para ciklit menstrual kam pasur mardhaneje me partnerin dhe ka ovuluar brenda meje,poashtu edhe dy dite mbas ciklit menstrual.A mendoni se mund te mbes shtatzan?dhe a ndodh qe shtatzania te percillet me cikel menstrual si cikel i rregullt.Ju falenderoj shum qe keni koh te jepni pergjejge.

  • says

   Pershendetje, se pari ovulimi eshte lirimi i vezez nga vezoret e femres e ajo qe po mendon ti eshte ejakulimi (derdhja). E sa per pytje…Ckas mund te ndodh por gjasat qe ju te mbeteni shtatzan jan paksa te veshtira duke e marr parasysh qe mardheniet kan ndodh dy dite para ciklit dhe dy dite pas ciklit. Nje keshille… asesi nuk ben te keni mardhenie gjat menstruacioneve dhe pritni deri sa te jeni e pastert (pas ciklit). Sidoqoftë edhe njehere po them se nuk mund te them 100% qe nuk do te mbeteni shtatzene dhe se ka raste qe kjo ka ndodhur.

 139. erza says

  ju pershendes ju uroj per kto tema te qelume sidomos per ne femrat e kam edhe une nje pytje si mundem me vrejt kohen e ovulimit jam nje gru e martuar qe dy vite deshiroj te mbes shtazan po ende spo ndodh kisha pas deshir me dit amuj me vrejt vet kur e kom kohen e ovulimit ju uroj pun te mbra pershendejte

  • says

   Pershendetje dhe faleminderit per koment, mbaj mend diten e pare te fillimit te ciklit (qe zakonisht zgjat +/-6 dite) dhe nga ajo dite numro 14 dite, kjo eshte dita kur pritet ovulimi, por kjo varet edhe nga ajo se sa te rregullta dhe te pa ndryshueshme jane ciklet, keshtuqe 2 dite para ose pas dites se 14 mund te ndodh ovulimi, shenja e dyte qe ju mund ta vereni eshte dhimbje (ngërçe) në pjesën e poshtme të barkut, zakonisht në njërën anë varësisht nga ana prej të cilës ovulon (lirohet veza), këto ngërçe janë sinjal i ovulimit. Shenja tjetër është ndryshimi në temperaturën bazë të trupit, në ditën e 13, 14, 15 kur ndodh ovulimi, temperatura bazë e trupit ngritet për pak për shkak se pas ovulimit ka ngritje të progesteroneve dhe kjo si rrjedhoj ngrit temperaturën e trupit. Mundsia tjetër është të blesh një pako parashikuese të ovulimit, këto pako kan mundësi të parashikojnë ovulimin 24 deri 42 orë përpara dhe janë të ndryshme. Sidoqoftë asnjë pako e çfarëdo lloji që është nuk garanton se do të ngeleni shtatzënë dhe që vërtetë do të ndodhë ovulimi, e gjitha çka bëjnë është të indikojnë se kur mund të ju ndodh ovulimi.
   Të gjitha të mirat dhe shendet.

 140. vjosa ju lutem says

  me falni aka mundesi te me pergjigjeni edhe nje her ju falemderit shum per mirkuptim qe 2 jav nuk me kan ardh mestarcionet kurr nuk kam pas qregullime kam ber 3 teste por me kan dal negativ aka mundesi te jem shtatzen e testi te mos tregoj shenja nuk kam vetem se goja me rrin shum idht edhe kam dhembje ne shpin ndonjher e therje ne bark aka mundesi te me pergjigjeni a munde te jem shatzen ajo ju lutem me tregoni ju falemderit shum shum jeni shum te sjellshem me shum respekt vjosa.

  • says

   Vjosa, ka mundesi qe testet te gabojne por egziston edhe mundesia tjeter qe ju te keni ndonje crregullim. Vetem pse deri me tani kurr nuk keni pas ndonje crregullim dhe se gjithmon me kohe i keni pas mesntruacionet, kjo nuk do te thot qe ju nuk do te keni crregullime, ja qe kjo mund te jet hera e pare qe keni crregullim. Pasi qe keni vones te ciklit qe dy jave atehere te sugjeroj te vizitosh gjinekologun e te shohes se mos ndoshta kjo vone ka te bej me ndonje crregullim apo me faktin qe ju mund te jeni shtatzene. Sido qe te jete gjinekologu duhet te gjej shkakun e voneses. Uroj dhe lus Zotin te dal ashtu si ju deshironi.

 141. lulja says

  shpresoje se dote jem shtzane dote prese edhe nje jave e dote e vizitoje mjeke teme po mete thane te vertet se shenja skame shume vetem gjyksate ikame pake te lendume dhe dje pake ma shpeshe jame shku toalet po buken ma kana shume jame ne gjendje gjithqka te ha ernat i ndije shum.a mute te jete shtzane e mose te kishe shenja apo kure munden te me shfaqe shenjate mate forta per shtzani.edhe nje vi si e errte muka bo midise barkute qka munde te kem a munde te me tregoshe diqka per kto shnj.flm per mirkuptime

  • says

   Te gjitha kto shenja qe permendje jane shenja qe ju mund te jeni shtatzene e sa per at vijen e erret midis barkut edhe ajo mund te ndodh per shkak te ndryshimit te hormoneve dhe quhet “linea negra” dhe eshte pjese normale e shtatzanis, por, po me duket paksa heret qe ajo te shfaqet… sidoqoft shpresoj te jeni shtatzene e te kaloni shtatzeni te shendetshme.

 142. lulja says

  pershendete.deshta te beje nje pytje une jame e martume qe 2vjete e gjyse.qe gjyse viti mundona te mbete shtzane po ende smuje po ksi radhe mukane vonu mistracjonet mujne e kalum ikame pase me 11 po tashe ende smekane ardhe a mundeme te jeme shtzane dje e kame ber ni test me ka dale negative si eshte e munder te moste vine mistracjone e mose je shtzene mbranda sa dite munde ti vren shenjate e shtzanise mase mistracjoneve kure mundem te shkoje te mjekja mbase sa ditve te vonesese mestracjonev.me 2me kane shku vetem si sheje e gjakute 2dite qka mundet te jete me mu amunde te ma scaroni.flm per mitkuptim e pres pergjigjjen sa ma pare nes ka munsi

  • says

   pershendetje, ka mundesi qe ju te jeni shtatzene dhe gjithashtu eshte e mundur qe testi te mos dal pozitiv per shkak se eshte heret. Fakti qe keni pas pak gjakderdhje (si shenj gjaku) e ben edhe me te mundshme qe ju te jeni shtatzene, ajo mund te jete shenje e impalntimit te vezez se fekonduar ne muret e mitres. Mbasi testi ju ka dal negativ atehere prit edhe nje jave e nese prap nuk ju vien atehere vizito mjekun.

 143. netaa says

  pershendetje per te gjithe,eshte faqe shume e mire per ta vetedijesuar popullin rreth shendetit!suksese

 144. vjosa ju lutem says

  me falni por un berea pytjen tahhs qe 2 jav me jan vonuar mestracionet e jo 5 dit kam bere 3 teste por me kan dal negativ 2 i akm bere ne mbremje 1 e kom bere ne mengjes por doli negativ a ka mundesi te jem shtatzen e testi te mos tregoj kurr nuk kam pasur qregullimi te mestracineve gjithmon me kan ardh me rregull kurnifar sheje nuk kam vetem s egoja me rrin idht edhe ndonjher kam dhmebje ne shpin edhe therje ne bark me ktheni eprgjigjje ju lutem shum .

 145. edi says

  pershendetje, uroj per gjithe keto pyetje dhe pergjigje.
  un deshta te dij nese ka mundsi 5 dite para kohes se ciklit te dihet a jam shtatezen apo jo?Menstruacionet i kam cdo 30 dite ndodh edhe 29 dite, jane shume te rregullta.Ky eshte muaji i katert qe tentoj te ngel shtatezen.Zakonisht para ciklit kam dhimbje barku dhe shpine ngapak mirepo kete muaj nuk ndjej asgje pervec fryerjes se gjoksit dhe zmadhimit dhe dhimbje te tyre ngapak.Dhimbje nuk kam ne bark vetem e kam te fryre pak.Ju falemnderit, do te isha mirenjohese nese do te me ktheni pergjigje.
  Pershendetje

  • says

   eshte veshtire te kuptohet nese je shtatzene 5 dite para ciklit me menyrat e zakonshme te testeve shtepiake e gjithashtu edhe gjinkeologu nuk besoj se mund ta kuptoj, dhe e vetmja menyre qe mund te kuptosh nese je shtatzene 5 dite para ciklit eshte te besh test gjaku qe quhet Serum beta HCG..
   Mbeteshit mire

 146. vjosa ju lutem says

  ju lutem me pergjigjeni kam nje hall me jan vanuar mestarcionet qe 2 jav gjithmon kam pasur cikel te rregullt nuk jam rujtur se dua nje bebe i kam ber 3 teste me kan dal negativ a ka mundesi te jem shtatzen e testi te mos tregoj ne qoftse kam mbetur ne fund shtatzen ju lutem me ktheni eprgjigje ju pershendes shum

  • says

   ka mundesi qe testi te gaboj, nese eshte fjala per test shtepiak, keshtu qe bej nje vizit gjinekologut e ndoshta ai mund te tregoj nese je apo nuk je shatzene dhe mos harro se edhe gjinekologu ka veshtirsi te vertetoj shtatzenin ne fillim (pak dit pas ngjizjes).

 147. zana says

  mbase sa dite munde ti vreni shenjate e shtznai mbase sa dite te vonese se mistracjonev.

 148. zana says

  ju falemndroje shum per kshillen se makeni dhuru dhe zoti jave shperblevte me gjitha tmira ne jete ashtu si na ndimoni ju neve me kshilla ashtu te dhorovte zoti me tmira..une jetoje ne zvicerr dhe gjdo her kure kotrollona mjekja jem me thote mire jame zoti ju mbshtetna me shume miresi se tma dhurone nje femie mendoje se skame qka shqetsona aqe shume se une 1vjete gjyse jame rujt edhe tani meniher jame mbet shtzane po ekame abertu tashe shresoj se dote mbes.hapa kurre nuke kame perdore ase per mu rujta vetem kshtu jame rujte,qka ta mer mendj shpresone se skame me pase porblem per me ngel shtzane masi skame perdore ase gje.flm shume nje dite te mbare e kalofshi ashtu si jave done zemra juve klm

 149. tolja says

  pershendetje te perzemerta nga une e ju falemenderoj shum qe me keni kthy pergjigjejen dhe ju pergezoj shum per temay qe i shperndani per ne se na ndimojn edhe neve si shum kaloni mir

 150. zana says

  flm per pergjigjje.nese kisha mujte ta beje edhe nje pytje po menje kushte se shume te kerkoje falje se ndoshta te lodhi me kto pytje.tashe mase abertimite se ikam te qrregullume mi nje dite kure me vine cikli mujore dhe me pase mardhenje para 14ditve edhe masi 14ditve mi nje dite preje qate dite set vjen cikli mujore dhe tani me pase mardhenje para qetynev ditve edhe mbase.shpresoje se nuke e teprova shume po jame shume e shqesume se shume i du femijet se kame shume qefe se zoti tma dhurone nje femi sa ma shpejte , e prese pergjigjjen

  • says

   @zana : Nuk eshte problem mund te pyetesh sa here te dush dhe kur te dush. Pasi qe ciklin e keni te çrregulluar ti sigurisht se do te kesh mardhenia edhe gjat diteve kur ovulimi nuk ndodhe, por ditet kur ovulimi mund te ndodhe tek ti duke marr parasysh çrregullimin mund te fillojne nga dita e 10 e deri te dita e 17, varësisht prej ditëve sa zgjat cikli menstrual i juaj. Dmth këtyre ditëve ju duhet të keni mardhëni (pak më shpesh) për të mbet shtatzënë. Ishalla Zoti ju plotëson dëshirën e bëheni sa më shpejtë me fëmij.
   Mbeteshit mirë

 151. zana says

  jame zana jame emarume qe2vite qe 5muje kame abertu dhe mundona gjate gjithe kohes te mebes shtzane po ende nuke muje mistracjone ikame te rregulla po qitashe jo aqe te rregulla mbase abertimi ju lutem akishi mujte mem ndimu cillate dite jane mase mirte se munde te mbet shtzane ju lutem kthema pergjigjen mjekja jeme me thote se mire je po pse smundem te mbete shtzane

  • says

   Ditët kur gjasat më të mira për ju që të ngeleni shtatzënë janë nga e 14 ditë. Dmth nëse ciklin menstrual e keni në rregullt 28 ditor. Fillo të njehësh që nga dita e parë që ju fillojnë menstruacionet. Tash pasi që ciklin e keni të çrregulluar ditët të cilat ju keni gjasa më shumë të ngeleni shtatzënë duhet të jenë +/- 3 ditë para dhe mbrapa ditës së 14. Uroj që të ngeleni shtatzënë dhe të gëzoheni…

 152. tanita says

  Nese jam shatazen dhe kjo eshte kundr deshires dhe vullnetit tim dhe jashta mundesive shnedetsore ,fizike me e mbajt kete fryt kujt i takon vendimi per abor dy prinderve ,apo vetm njerit dhe qka duhet bej nese babi – burri eshte kunder.

  • says

   Nese i ke treguar bashkshortit arsyet (ato duhet te jen vetem arsye shendetsore e jo tjera) pse nuk mund te mbash kete femij dhe ai prap insiston qe ti ta mbash, atehere them se ti je personi i fundit qe vendos sepse ketu behet fjale per shendetin tuaj e nese shendeti juaj vihet ne rrezik per shkak te foshnjes atehere guzon te abortosh. Aborti duhet bere vetem nese ke arsye shendetsore dhe te gjitha arsyet tjera bien ne uje. Aborti eshte gjithashtu gjynah (mekat). Shpresoj se te kam ndihmuar disi. Mbeteshit mire.

 153. cana says

  pershendetje ju uroj per keto tema bash interesante po ashtu edhe une e kom nje pytje nese ka mundsij nese perdor terpij per stimulimin e vezorve amun me met shtatzan qat perdorejs se terapis apo masi te kryhet terapija epres nje pergjigjje nga ju i nderuar ju faliminderit

  • says

   Pershendetje, fillo te marresh acid folik (400 mcg/dite), acidi folik jo vetem qe mbron qe femiu mos te lind me defekte sikur spina bifida, por gjithashtu mendohet se i rrit fertilitetin; vitamin b6 (deri ne 50mg/dite) dhe vitamin b12 (deri ne 50mcg/dite); Vitamin C (deri ne 1000mg/dite); zink (30mg/dite); selenium (55 – 100mcg/dite); vitamin E (15/dite) e kjo vlen edhe per meshkujt partneret e te cileve jane ne trajtim. Nese keni nje diet te pasur me shume fruta dhe perime ne dite ju siguroheni qe ti merrni te gjitha keto permes tyre.

 154. lilaa says

  pershendetje eshte hera e par qe hy ne ket faqe ju pergezoj per keto tema bash te qellume une jam e martuar qe dy vite po para ni vit e gjysm kam pas ni abort si pasoj e mos zhvillimit te frytit tash u be gati ni vit ende nuk mund te ngelu shtatzane pytja ime eshte nese nje her ke abort a nodh mos me mujt me lind jam shum e brengosur se i dua femijet shum shum mjeku me thot qe je mir ama nuk e dij pse spo ndodh ende edij qe kjo pun asht e zotit aj na ka fal edhe e din qysh e tek ama po kam frik thjesht ju pershendes nga zemra e pres ndonje kshill nga ju faliminderit.

  • says

   Pershendetje, nuk ke arsye pse te brengoseni per shkak se ne raste shume te rralla aborti shkakton infertilitetin ne shtatzanit e ardheshme, dhe kjo nuk eshte per tu brengosur pasiqe edhe vet mjeku ju ka thene se gjithcka eshte ne rregull me ju. Kjo ishte pergjigje ndaj pytjes ‘nese nje here ke abort a ndodh mos me mujt me lind’. Mos ke frik dhe mos u streso dhe vazhdo ke besim ne vete dhe ne Zot se do te mbetesh shatzene dhe do te behesh me femij. Keshilla tjera: Nese keni cikel te rregullt 28 ditesh, percjell kalendarin sepse dita kur me leht mund te mbetesh shtatzene eshte dita e 14 prej dites se pare te menstruacioneve te fundit… dmth nese sot ka filluar cikli menstrual, ajo llogaritet dita e pare. Mos harro te fillosh te marresh acid folik nje muaj para se kur mendon te mbetesh shtatzene.

 155. besa says

  kam deshir meja ba nje pyetje jam e martuar qe ni vit deshiro te mbetem shtatzan menstracionet ikom me rregull skam qen te dr asnje kontroll kisha dasht naj kshill prej juve ju flm per mirkuptim

  • says

   pyetjen veq e ke bo, dhe keshilla ime per ju eshte qe te vizitosh mjekun se ndryshe nuk mund ta dish as ti as une e as mjeku nese ka ndonje probem me ty apo me partnerin ton, ose nese ke durim ndoshta asnje probem nuk ke por duhesh te pritesh deri sa t’ia qellosh, sepse disa mbesin shtatzene aq lehte saqe te duket vetem nese e nxen ne goje shtatzanin ato mbesin shtatzene kurse tjerave ju duhet te ken me shume deri sa t’ia qellojne.

 156. bonaa says

  ju falenderoj shum per kshillen qe ma keni dhan zoti ju shperbleft met mira po ashtu me ka sqaru mjeku ktu per qfar miret agnolyt do zoti e i gzon te gjth ata qe ende skan fmij e i duan me rrespekt bona kaloni mir ne vazhdim

 157. dina says

  kam nje pyetje jam ne hall shum te madh,jam e martuar qe dy vite mirepo akoma nuk e kam humbur virgjerine tentoj shume here te kem mardhenje me burr dhe ta kryej kete pune se edhe ashtu dua te mbes shtatzen mirepo sa fillojm kam shum dhimbje te medha qe nuk mund ti duroj ju lutem a kini ndonje keshill qe me ndihmon ne kete aspekt sepse te konsultohem me mjekun me vie turp nuk mundem,,,,ju faleminderit ju lutem pres nje keshill nga ju

 158. valza says

  jam 28 vjeqare.Emartuar qe 4 vite ,Ky eshte muaji i peste qe deshiroj te ngel shtatezen por akoma nuk ka ngelur.Para 1 viti kisha problem me polipoid ne endometer dhe disa folikujve te vegjel ne vezore.pas nje terapie jam sheruar.Tani jam me formacione te rregullta.Gjate ketij cikli kam perdorur hapa per stimulim te vezoreve.A ka mundesi te mbetem kete muaj shtatezen ?

  • says

   Nese gjithcka eshte ne rregull me ty dhe se ashtu u ka thene mjeku atehere nuk ka arsye te mos besoni e bile edhe eshte mire te besoni qe mund te mbeteni shtatzene. Mosbesimi shkakton stres e stresi eshte i njohur si crregullues i sistemit to organizmit te njeriut. Shpresoj se edhe partneri juaj eshte shendosh dhe duke e marr parasysh se keni perdor hapa per stimulim te vezoreve dhashte Zoti mbeten shtatzene e ju plotesohet deshira.

 159. pershendetje says

  une jam e martuar ka dy vite tani tentoj te mbese shtatezan qe nje vite por nuk e arrij do te para nje viti kam hequr nje ciste nga mitra e cila ka qene mjaft problematike,ndersa tani skam problem me cista por ne anen tjeter kam problem me stres qe spo mbese me barre,kam bere gjitha analizat si une edhe burri gjitha kan rezultuar me rezultat shume te mire,po se di sa me pengon stresi qe te mbese shtatezaen,ky problem me shoqeron,diten naten dhe kudo qe jam,qfare me kishit rekomanduar ju falemderit prese pergjigje….Tina

  • says

   lirisht mund te them se stresi ndoshta mund te jete arsyeja pse ju nuk mund te ngeleni shtatzene. stresin ndoshta ju pe shumfishoni per shkak se ndoshta presni me padurim deri ne fund te ciklit qe te zbuloni nese keni ngel shtatzene dhe kur ju vien menstruacionet deshperoheni edhe me shume i humbni shpresa e kjo vetem se e keqeson gjendjen tuaj dhe ngrit nivelet e stresit. Menyra me e mire e largimit te stresit eshte meditimi dhe aktiviteti fizik e nese keto dyja komplementojne njera tjeteren ateher gjasat qe te zvogeloni stresin jane edhe me te medha. Tash une nuk po di se cfar stili te jetes ben, nese je tip i mbyllur qe qendron vetem ne shtepi ben mire te besh sheti ne kemb gjat dites keshtu kishe mi largu pak nga pak mendimet qe te kan mbush koken e qe te shtojen stresin. E tera eshte ne mendje, nese mendjen e ke te delire e jo te mbushur perplot me mendime te keqia, edhe nivlete e stresit bien. Mundohu qe mos te mendosh se po te iken koha dhe thuaj vetes se edhe ti do mund te ngelesh shtatzene sikur cdo nene tjeter dhe keshtu me vetebesim nje dite edhe ti do te behesh nene! Deri atehere te deshiroj shendet dhe qetesi ne jete. Mos harro kur te ngelesh shtatzene te kthehesh e te na tregosh. Nje lajm i mire do gezonte te gjithe

 160. says

  A mund te me tregoni pse aq shum vjelli ne autobus zakonisht gjithnje me ndodh kjo ne qoft se edhe deri ne pr shkoj me vjen mundim shum a mund ta di pse une sjam shtatzen as asgje po ku qendron problemi qfar te perdori per kunder vjelljes mund te me jepni pergjigje sa me shpejt
  Me respekt…

  • says

   disa njerez e kan nje faz kur levizja me maike, anije, apo edhe fulturimi me aerplan i pengon dhe i ben te vjell, e njeri prej tyre isha edhe une dikur. Une nuk po di se sa vjecare jeni dhe se sa shpeshe ju bie te udhetoni me autobus. plus nese kjo ju ndodh vetem ne autobus e jo ne makina tjera si veture apo kombi. Nese kjo te eshte shfaqur koheve te fundit une besoj se edhe ty do te te kaloj dhe dikur do te adoptohesh (te gjithe adoptohemi) dhe nuk do te kesh probleme, por sido qe te jete nese vazhdone kjo per shume kohe atehere vizito mjekun e ndoshta ai te sugjeron ndonje terapi. Prap po te them se nuk je e vetmja dhe njoh edhe njerez tjere qe kan pas probleme si ti, njeri isha edhe une, por me kalimin e kohes jan adoptuar.

 161. bonaa says

  pershendetje ju uroj per kto tema jam nje gru e martuar qe 1 vit e gjysm qe 1 vit ekom pas nje abort ama mas abortit jam rujt njo 3 muj ashtu me kan preferu mjeku ku jetoj une ne gjermani ama tash u ba ni vit mas abortit spo mund te mbes shtatzan athu ku qendron problemi menstracionet ikam qdi 21 dit mir po dy dit e para me vin kaft ktu mjeku me thot ke qrregullim jam tu i perdor do kokrra agnolyt kapsula nje here ne dit jam e merakosur a do te lind femij qe i dua shum me rrespekt bona e pres ndonje kshill te juaj me pa durimi kaloni mir

  • says

   Bona, une nuk po dyshoj ne mjekun per terapin qe ju ka dhen dhe ju rekomandoj qe te percjellni rekomandimet e mjekut pik per pik dhe vetem sepse po besoj se ka gjet arsyen qe ju ka dhen at terapi. por fakti qe po brengosesh eshte dicka qe shton stresin dhe ketu po besoj se qendron edhe gjysma tjeter e problemit. Per shkak se para nje viti keni pas abortin dhe tani ndoshta vec keni filluar te mendoni mendime te keqia e ato mendimet ju duhet ti largoni. Besoj se mjeku veqme ju ka treguar arsyen pse ka zgjedhur agnolyt. Agnolyt jipet ne raste kur ka crregullim te ritmit menstrual, ndjeshmeri ndaj prekjeve dhe te enjtura te gjinjeve dhe simptoma mujore te perseritshme para fillimit te menstruacioneve (sindromi paramenstrual). Dhashte Zoti keto probleme kalohen shpejte e ti vazhdo beso se do te ngelesh shtatzene dhe do te behesh nene, largo mendimet e keqia nga koka se si po shoh nuk ke probleme thjeshte crregullime. Mbeteshit mire

 162. tolja says

  tungi jam tolja dhe jam e shqetsuar se nuk po metem shtatzene gjithashtu menstracjonet i kam me rregull mirpo pom me mundoj shum nese kishit mund me me dhen ndoj keshill ju faleminderit

  • says

   Tole, mos u shqeteso, pse po i jep vetes aq siklet. une besoj se gjith neve na ka ndodhu ne jete qe kur kerkojme dicka me nxitim veshtire e gjejme ose nuk e gjejme fare, kjo eshte krejt per shkak se jemi te shqetesuar dhe nuk e kemi mendjen e mbledhur per tu kujtuar se ku e kemi len at qe kerkojme, dhe 1 dite apo 2 mbas pa e kerkuar fare hasim ne te. Kjo ndodhe sepse nenvetedija funksionon edhe pas momentit kur keron dicka dhe te shpien rruges per ta gjetur. e morra kete analogji qe te tregoj se duke i dhen vetes siklet jo po stresoheni kot dhe stresi njihet si shkaktar i probleme e gjithashtu edhe crregullues i organizmit. Keshtu qe qetesohu dhe mos humb shpres. Shpresa dhe besimi edhe jeten e rregullojne. Mbasi menstruacionet i ke ne rregull atehere vetem qetesoje vetveten. Nese ka dicka qe dyshon ne vete atehere konsultohu me gjinekologun nese nuk e keni bere deri me tani.
   Pra…. QETESOHU.

 163. rita says

  rita nga usa kam nje pyetje ne kohen qe duhet te me vijne mestracionet me te vertete jam nervos dhe qaj dua me dite pse dhe a ka ndonje menyre ti shmangem kesaj flm pershendetje nga rita

  • says

   Me se mire per ty qe te percaktosh nese ndryshimet ne gjendjet tuaj (mood swings) jane ndoshta te lidhura me ndryshimin e hormoneve eshte qe te vizitosh mjekun tuaj apo gjinekologun dhe besoj se ai do te ju rekomandoj ndonje test qe ndoshta kerkohet per te vlersuar nivelet e hormonv tua, nese zbulohen probleme, ai sigurisht qe gjithahtu do te diskutoj me ju trajtimin e duhur apo ndoshta edhe te sugjeroj ndonje specialist nese e sheh te arsyeshme.

   Mbeteshit mire

 164. anonim says

  mir dita une spo dihna mir mu ka aj barki shum qe nja nje muj i ka kum ba test me ka dal negativ a shtu e dhe ultraznin me ka than jo i kum pas mestracjonet nje jav po ka fundi te kafta dhe para nje jave me ka ra te fikte kam dhimbje koke shum plus met ner stop me miren met dhe kam shtrengime bark mund jet qe jam shtatzan

 165. ita says

  ju falenderoj nga zemra,do ta provoj edhe ket testin e gjakut,dhe me pas do te shkoj te mjeku te kontrollohem,ndoshta vertet jam shtatezen.shum flm,edhe njehr nga ita….

 166. ita says

  pershendetje nga ita,jam nje grua e martuar jam 21 vjeqare,dhe po deshiroj te mbetem shtatezene,menstruacjonet i kam te rregullta,mirpo ket muj nuk i kisha si gjithnje,pas 28 dite po,mirpo ishte vetem pak gjak ngjyr kafeje,dhe me ka zgjatur vetem 2 dite,kam pasur gjithashtu edhe vjellje,jam ter kohen e lodhur,dhe po urinoj shujm shpesh,gjithashtu kam edhe fryerje te barkut,mirpo i kam bere 2 teste dhe ishin negativ.ju lutem a mund te me tregoni nese jam ndoshta shtatezen apo jo,ne baze te ketyre simptomeve.me rrespekt te madh pres pergjigjen tuaj,,,ita.

  • says

   Simptomat qe po tregon njemend jane shenja qe ju mund te jeni shtatzene dhe se testi, nese eshte test shtepiak per te cilin po flsini, mund te mos e qelloj qe do te thote se edhe pse rezultati eshte negativ ju prap mund te jeni shtatzene. Gjithashtu ka raste kur edhe pse jeni shtatzene prap ke menstruacione e ju ndoshta mund te jeni njeri prej tyre. Pervec tjerash nese je ne fazen e hershme te shtatzenis edhe testi me ultraze mund te mos e zbuloj. Me sa kam lexuar vetem testi i gjakut (HCG Test) mund ta zbuloj me heret sepse shtatzenia del pozitive ne gjake 24 ore pas seksit. Qe testi urines te del pozitiv duhet me shume kohe. Shpresoj se ju ka ndihmuar pergjigja sadopak.

 167. doruntina says

  ekam nje pyetje jam he hall te madh se ,jam shtatzan pa deshir jam e re po testet me kan dal pozitiv , po ende maj shpresa qe ndoshta nuk jam amundet me qen testet gabim flm shum

  • says

   eshte shume e vertete qe testet shtepiake munden me dal pozitive edhe ateher kur nuk je shtatzene, keshtu qe te sugjeroj te shkosh te mjeku e ai te tregon me sakte.
   pershendetje

 168. anonim says

  tung jam anonime 12 afer 13 vjeqare nuk me kan ardh mensturnacionet a thua se qfar kam ju lutem me trregoni kam qen ne sistemacki me shkollen bashk nga urina a te tregojn se a kam problem apo jo se mua sme than asgje

  • says

   kjo nuk do të thotë që është diçka për to brengosur sepse nuk është e thën që tek të gjith vajzat të ndodh që menstruacionet të fillojnë në moshën 12-13 vjeqare. Mosha ku menstruacionet priten është nga 12 deri 16 vjet. Kështuqë ke akoma kohë përpara. Por nëse brengosesh se mundesh të kesh ndonjë problem shëndetsor të kisha këshillu të vizitosh mjekun. Sigurisht se nëse dyshohet për ndonjë problem do ta gjejn. Më fal për vones.