Agjerimi – Te Mirat Shendetsore Qe Duhet Ti Dini

15
3130
Agjerimi
Agjerimi ninimi
Agjerimi


Agjerimi eshte ilaçi me i mire – mjeku i brendshëm.

– Paracelsus, mjek i shekullit 15.

Hipokrati, Aristoteli, Galen Paracelsus, Plato, Sokrati dhe shume filozof te medhenj, shkenctar dhe mjeke, profet te te gjitha religjioneve, per shekuj me radhe kane perdor agjerimin si metode te pastrimit, sherimit dhe rigjallerimit te trupit, fizikisht dhe spiritualisht.

Sigurisht qe edhe me pare keni degjuar qe agjerimi eshte nje menyre shume e mire per humbje peshe. Por perveç humbjes se peshes agjerimi ka edhe shume te mira tjera shendetsore. Perveç tjerash agjerimi nuk duhet mendohet se i takon atyre qe jane besimtare. Agjërimi mund te behet kurdoherë pa pasur arsye te jesh besimtar. E sot mund te mesoni per shume te mira tjera shendetësore qe agjerimi ju sjell.

Agjërimi sjell këto të mira:

 1. Është me i leht se cilado diet dhe mnyra me e shpejt e humbjes se peshes.
 2. Është i adaptueshem ne jete te nxen (busy). I jep trupit pushim fiziologjik.
 3. Perdoret me suskes ne sherimin e shume semundjeve.
 4. Mund te ju ofroj humbje te peshes deri ne 5kg ne javen e pare.
 5. Ule & normalizon kolesterolin, homocisteinen dhe shtypjen e gjakut.
 6. Ështënje perjetim qetesues shpesh duke qetsuar tensionin dhe insomnin (pagjumsine)
 7. Permireson veset dietale dhe ngrit kenaqesin e ngrenes.
 8. Është rigjallerues dhe zvoglon procesin e plakjes.
 9. Është stimultant per rigjallerimin e rritjes se niveleve te hormoneve.
 10. Jep energji, nuk te ben debil. Ndihmon procesin e eliminimit.
 11. Është permiresues i jetes seksuale.
 12. Mund te eliminoj apo modifikoj pirjen e duhanit dhe fiksimin ndaj alkoolit.
 13. Është rregullator sepse edukon trupin qe te konsumoj ushqim vetem sa i duhet.
 14. Nxjerr nga trupi toksinat duke i dhen ati nje “tush internal” dhe pastrim.
 15. Nuk privon trupin nga materiet esenciale ushqyese.
 16. Mund te perdoret per te zbuluar burimin e alergjive nga ushqimet.
 17. Me sukses perdoret ne mjekimin e shizofrenis dhe semundjeve tjera mentale.
 18. Nen mbikqyrje te duhur mund te tolerohet deri ne 4 jave.
 19. Nuk akumulon apetitin; deshira per te ngrene zhduket pas 1 deri 2 diteve.
 20. Është rutine ne mreterin e kafsheve.
 21. Ka qen praktike e zakonshme qysh nga zanafilla e egzistences se njeriut.
 22. Është rit ne te gjitha religjonet (fet); Kurani dhe Bibla qe te dyja kan perplot referenca ne te.
 23. Është mjekimi natyror qe Zoti na e ka dhen.

Nuk është e then qe te agjeroni sipas mënyrës tradicionale fetare. Pra ruaje at mënyre te agjerimit kur te vie Ramazani dhe agjëro për arsye fetare dhe shendetsore. Ju mund te filloni sot dhe kurr nuk eshte vone. Se paku nje dite ne jave zgjedhe dhe agjero. At dite mos ha asgje per 24 ore dhe pi vetem uje ose ndonje leng portokalli apo karrote. Mos pi duhan dhe alkool, dhe leri qe te dyja, as kafe mos pi. Ate dite ju mund te pini vetem uje ose ndonje leng portokalli apo karrote.  Uji dhe lengu qe zgjedh te pish ndihmojne trupin qe te nxjerrin jashtë toksinë qe është mbledhur ne trup. Kështu trupi ka me pak toksina dhe përfundimisht ju jeni me i shëndetshmen.

Siç po e shini agjerimi është i dobishëm për shendetin e të gjithëve dhe nuk duhet konsideruar vetëm si diçka që bëhet vetëm nga religjiozët.

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

15 KOMENTET

   • Ju Falemnderit….Dr.Shefqet Krasniqin degjova me heret duke spjeguar per ket qeshtje
    ai tha se femra gjat ciklit menstraual e ka haram agjerimin nuk ben asesi te agjeroj mirpo duhet kompenzim i atyre diteve
    ju kisha lut gjitha femrave mos ta bejn nje gje te till.

 1. Eshte e vertete. Agjerimi eshte shume i dobishem per shendetin e njeriut,ashtu sikurse dhe per kafshet.I faleminderit autorit per shkrimin.Eshte i nje rendesije te vecante.Ne na del per detyre te informohem,i me shume per agjerimin dhe te mirat e tije,Keshtu ne i vime ne ndihme shendetit tone duke eleminuar perdorimin sa me shume te jete e mundur te ilaceve.

  • Jeta, kesaj pyetje me mire do ju kishte pergjigjur ndonje person me dituri fetare ose imam, por me sa di une grate qe kane femije ne gji duhet te agjerojne por jane te lejuar te mos agjerojn po qe se nuk munden. Shendet dhe cdo te mire.

 2. Ju pershendes, kur bisedohet edhe gjerat sqarohen, faliminderit per sqarimet por une ashtu e kam kuptuar, nuk do te thot se pse e kam kuptuar une ashtu te jete edhe ashtu. Sido qofte te pershendes, ndoshta nuk jeni hidheruar edhe aq shume, Gjithe te mira!!!

 3. per agjerimin eshte thene mire per te mirat e ti. Mirepo, ajo qka me beni pershtypje ajo qe thuhet qe mos te agjerohet per arsye fetare, si mund te thoni kete kur mesuesi me i madh i njerezimit feja (islame) per te mira ne jete dhe shendet e te mos ndegjohet jeni ne keshillen e e saj dhe silleni si injorant ndaj saj!

  • tefik, me vie keq per keqkuptim por nuk kam thene ashtu si po e interpreon ti. Cfar kam thene e qe deshiroj qe tjeret te kuptojne eshte qe nuk eshte e thene te agjerohet vetem per arsye fetare… me fjal tjera te presesh cdo vit ramazanin e te agjerosh gjat ati muaji. Pra, pervec muajit te shenjt te ramazanit njeriu mund te agjeroj edhe diteve tjera te vitit. Kjo eshte ajo cka kam dashur te them. Te pershendes

 4. a ka ndonje dite ne muaj qe gjat mardhenjeve seksuale un te mos ruhem,dhe a eshet e mundur qe edhe pse te mos ruhem mos te mbes me barre?
  ndoshta do te mund ta kuptoni pyetjen time dhe te me jepni nje pergjigjje te sakte.
  faleminderit

  • Dita, ne menyre qe nje grua te mbetet shtatzene ajo duhet te ket ovulacion (liroj vez) e kjo dite eshte zakonisht mesi i ciklit menstrual dhe ti e din se jo te gjitha grate kane cikel te njejte menstrual. Disa kane cikel 25 dite e disa tjera 31 ose 32 dite, me fjale tjera cdo 32 dite i vijne menstruacionet. Tash, nese ke mardhenie dhe qellon jashte ketyre diteve atehere nuk do te mbeteni shtatzene por prap nuk i dihet sepse ka mundesi qe ju te ovuloni ndonjehere me heret e ndonjehere me vone. Ditet menjehere pas menstruacioneve dhe afer kohes se menstruacioneve jane dite qe me se paku ka gjasa nje grua te mbetet shtatzene, por prap nuk mund te them se esthe 100% e sigurte, keshtu qe nese nuk deshiron femij atehere ruaju. Pershendetje.

Pyet dhe Komento këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.