Caji i Gjelbert Me Limon: 10 Dobi Shëndetësore

0
2261
caji i gjelbert me limon

Çaji i gjelbert me limon është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Është plot shije, e shijshme dhe e lehtë për t’u përgatitur. Është gjithashtu shumë ushqyese, dhe hulumtimet kanë gjetur se është e lidhur me një listë të gjatë të përfitimeve të mundshme shëndetësore.

Këtu janë 10 nga përfitimet kryesore të shëndetit nga caji i gjelbert me limon.

caji i gjelbert me limon
Çaji i Gjelbert me Limon

Caji i Gjelbert me Limon – 10 të mirat

1. E pasur me antioksidantë

Çaji i gjelbert me limon janë përplotë me antioksidantë, komponime që ndihmojnë në mbrojtjen kundër inflamacionit dhe dëmtimit të qelizave për shkak të oksidimit.

Çaji i gjelbërt, në veçanti, është i pasur me antioksidantë si epigallocatechin gallate (EGCG), quercetin, acid klorogjenik dhe theogallin.

Limonët janë një burim i mirë i antioksidantëve acid askorbik, hesperidin, naringin dhe acid ferulik.

Hulumtimet sugjerojnë se antioksidantët luajnë një rol kyç në shëndetin dhe sëmundjet dhe mund të mbrojnë kundër kushteve kronike, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin, kancerin dhe obezitetin.

2. Caji i Gjelbert Me limon Promovon humbjen e peshës

Çaji i gjelbert me limon mund të jetë një shtesë e shkëlqyeshme për një dietë të shëndetshme për humbje peshe.

Në fakt, studime të shumta kanë sugjeruar se çaji i gjelbert mund të mbështesë humbjen e peshës dhe të nxisë djegien e yndyrës.

Sipas një rishikimi të 15 studimeve, pirja e çajit jeshil me sasi më të larta të EGCG për të paktën 12 javë ishte e lidhur me uljen e peshës trupore dhe yndyrës trupore.

Një studim në 115 gra gjithashtu zbuloi se marrja e ekstraktit të çajit jeshil për 12 javë çoi në ulje të konsiderueshme të peshës trupore, indeksit të masës trupore dhe yndyrës në bark (Burimi i Besuar).

Edhe pse shkencëtarët duhet të bëjnë më shumë kërkime tek njerëzit, disa studime sugjerojnë se limonët gjithashtu mund të nxisin humbjen e peshës.

Një studim i kafshëve zbuloi se kur minjtë u trajtuan me flavonoide agrume, madhësia e qelizave të tyre yndyrore u ul. Flavonoidet e agrumeve gjithashtu rritën metabolizmin tek minjtë që ushqeheshin me dietë me yndyrë të lartë .

Një studim tjetër i kafshëve nga viti 2008 zbuloi se ushqyerja e polifenoleve me limon tek minjtë në një dietë me yndyrë të lartë i ndihmoi ata të mos shtonin peshë dhe të grumbullonin yndyrë.

3. Caji i Gjelbert Me Limon Mbron kundër diabetit

Është interesante, disa kërkime sugjerojnë se çaji i gjelbert mund të ndihmojë në përmirësimin e kontrollit të sheqerit në gjak dhe të mbrojë kundër diabeti i tipit 2.

Sipas një rishikimi, pirja e çajit lidhet me një rrezik më të ulët të diabetit të tipit 2 dhe komplikimeve të lidhura me diabetin (Burimi).

Pirja e rregullt e çajit gjithashtu mund të zvogëlojë inflamacionin dhe të rrisë aftësinë e trupit për të përdorur insulinë në mënyrë efikase. Insulina është hormoni që lëviz sheqerin nga qarkullimi i gjakut në qeliza (8 Burimi i Besuar).

Një studim në 92 persona me diabet të tipit 2 zbuloi gjithashtu se marrja e ekstraktit të çajit jeshil për 16 javë uli rezistencën ndaj insulinës. Kjo mund të ndihmojë në kontrollin më të mirë të sheqerit në gjak (Burimi).

Sidoqoftë, studime të tjera kanë gjetur rezultate të përziera, dhe shkencëtarët duhet të bëjnë më shumë kërkime mbi çajin jeshil dhe diabetin.

4. Mund të rrisë shëndetin e zemrës

Hulumtimet kanë gjetur se si çaji i gjelbert me limon ashtu lidhen me disa përfitime për shëndetin e zemrës.

Në fakt, një përmbledhje raportoi se flavonoidet e agrumeve, përfshirë ato që gjenden në limon, mund të shtypin inflamacionin, të përmirësojnë funksionin e enëve të gjakut dhe të mbështesin nivelet e kolesterolit të shëndetshëm.

Një studim tjetër zbuloi se njerëzit që konsumonin limon çdo ditë kishin ulur nivelin e presionit të gjakut, veçanërisht kur ecnin rregullisht.

Në mënyrë të ngjashme, një analizë e nëntë studimeve tregoi se njerëzit që konsumonin rregullisht çaj jeshil kishin një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës, sulmit në zemër dhe goditje në tru sesa ata që nuk pinin çaj jeshil (Burimi).

Për më tepër, një përmbledhje e kohëve të fundit e 24 studimeve zbuloi gjithashtu se pirja e çaji i gjelbert me limon mund të ndihmojë në uljen e presionit të lartë sistolik dhe diastolik të gjakut, që të dy janë faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës.

5. Caji i gjelbert me limon – Mbështet shëndetin e trurit

Edhe pse kërkohen kërkime të mëtejshme te njerëzit, disa studime sugjerojnë se çaji i gjelbert me limon mund të ofrojnë disa përfitime të mundshme për shëndetin e trurit.

Për shembull, një përmbledhje e tetë studimeve zbuloi se pirja e çajit jeshil ishte e lidhur në disa studime me një rrezik të zvogëluar të demencës dhe dëmtimit kognitiv (Burimi).

Një studim tjetër zbuloi se konsumimi i çajit jeshil shpesh mund të përmirësojë metabolizmin e proteinave të caktuara të përfshira në zhvillimin e sëmundjes së Alzheimerit.

Disa studime në test-tuba dhe kafshëve kanë gjetur gjithashtu se komponimet e caktuara në agrumet mund të zvogëlojnë inflamacionin, të mbrojnë funksionin e trurit dhe të parandalojnë ndërtimin e pllakës në tru, e cila mund të kontribuojë në sëmundjen e Alzheimerit (Burimi).

6. Caji i gjelbert me Limon – Mund të rrisë imunitetin

Limonët janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C, një mikronutrient i tretshëm në ujë me veti të fuqishme antioksiduese.

Vitamina C luan një rol qendror në sistemin imunitar duke zvogëluar inflamacionin dhe duke rritur funksionin e qelizave imune .

Rritja e marrjes së vitaminës C gjithashtu mund të ndihmojë në trajtimin dhe parandalimin e shumë llojeve të infeksioneve të frymëmarrjes dhe sistemike.

Për më tepër, disa studime të kafshëve kanë gjetur se komponimet e caktuara në çajin jeshil, të tilla si EGCG, mund të përmirësojnë funksionin imunitar dhe të mbrojnë kundër çrregullimeve autoimune, përfshirë sklerozën e shumëfishtë (Burimi).

Çaji i gjelbert me limon janë gjithashtu të pasur me antioksidantë, të cilët ndihmojnë në mbështetjen e një sistemi imunitar të shëndetshëm.

7. Rrit nivelet e energjisë

Çaji i gjelbert është një burim natyral i kafeinës, e cila është një stimulues i sistemit nervor qendror që njerëzit shpesh përdorin për të rritur nivelet e tyre të energjisë.

Studimet sugjerojnë që përveç luftimit të lodhjes, kafeina mund të rrisë vigjilencën dhe të përmirësojë funksionimin njohës dhe fizik.

Disa studime kanë treguar gjithashtu se kafeina mund të përmirësojë performancën atletike dhe të rrisë qëndrueshmërinë (Burimi 1 dhe 2).

Për shkak se çaji i gjelbert me limon përmban më pak kafeinë sesa kafeja ose pijet energjike, mund të jetë një opsion i mirë për ata që janë të ndjeshëm ndaj efekteve të dozave të larta të kafeinës.

8. Mund të ndihmojë në parandalimin e gurëve në veshka

Gurët në veshka janë depozita minerale të forta që mund të formohen në veshka dhe shkaktojnë simptoma të tilla si dhimbje, përzierje (të villet) dhe urinim të shpeshtë.

Pirja e çaji i gjelbert me limon është një mënyrë e shkëlqyer për të parandaluar formimin e gurëve në veshka.

Në fakt, një studim i madh zbuloi se pirja e çajit jeshil ishte e lidhur me një rrezik më të ulët të zhvillimit të gurëve në veshka, veçanërisht tek burrat (Burimi).

Acidi citrik i gjetur në limon gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e gurëve në veshka duke rritur vëllimin e urinës dhe duke u lidhur me oksalatin e kalciumit. Kjo parandalon akumulimin e kristaleve që çon në formimin e gurëve në veshka.

Sipas një rishikimi, konsumimi i vetëm 4 ounces (118 ml) lëng limoni në ditë mund të jetë i dobishëm për trajtimin e gurëve në veshka (burimi).

9. Mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër kancerit

Çaji i gjelbert me limon të dy mund të kenë veti të fuqishme për të luftuar kancerin.

Disa studime ne test-tuba sugjerojnë se disa komponime të nxjerra nga limonët mund të ndihmojnë në parandalimin e rritjes dhe përhapjes së qelizave të kancerit.

Disa studime kanë gjetur gjithashtu se ngrënia e më shumë agrumeve mund të shoqërohet me një rrezik më të ulët të disa llojeve të kancerit, duke përfshirë kancerin e mushkërive, stomakut, ezofagut dhe gjirit.

Hulumtimet kanë lidhur gjithashtu çajin jeshil me një rrezik të zvogëluar të kancerit. Në veçanti, studimet sugjerojnë që çaji jeshil mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër qelizave të kancerit të fshikëzës, gjirit, zorrës së trashë dhe prostatës.

10. Caji i Gjelbert me Limon Ju mban të hidratuar

Pirja e çaji i gjelbert me limon mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të qëndruar të hidratuar.

Hidratimi është thelbësor për pothuajse çdo aspekt të shëndetit. Në veçanti, është thelbësore për shëndetin e lëkurës, menaxhimin e peshës, funksionimin e trurit, shëndetin e tretjes dhe funksionimin e veshkave (44 Burimi i Besuar).

Pirja e mjaftueshme e lëngjeve çdo ditë madje mund të ndihmojë në parandalimin e një sërë kushtesh, përfshirë gurët në veshka, dhimbje koke dhe kapsllëk (Burimi).

Burimi Artikullit

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.