20 Fakte Fascinuese Per Fuqin Natyrale Sheruese Te Bananes

10
2861

bananet
Po filloj me nje storie te shkurte. Nje profesor i psikologjis ne CCNY (City College of New Your) iu kishte treguar klases se psikologjis per bananen. Ai ka then se shprehja ‘me u bananizu’ eshte nga efekti i bananave qe kan ne tru. Kur krahasohet me mollen ajo ka kater her me shume proteina, dy her me shume karbohidrate, tri her me shume fosfor, pese her me shume vitamin A dhe hekur, dhe dy her me shume te gjitha vitaminat dhe mineralet tjera. Eshte gjithashtu e pasur me potas dhe njeri nder ushqimet me te vlefshme. S’kanë faj majmunët qe janë te lumtur gjatë gjithë kohës!

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

10 KOMENTET

 1. I nderuar,

  ju pergezoj per kete material interesant dhe shume relaksues. Une p.sh nga informata te gabuara nga mjeku dhe gjithashtu neper forume, skam guxuar te perdor Banane per shkak te kapsllekut, gjithmone me kan thene se shkakton kapsllek. Tani po e shoh se paska efekt te kundert!

  Ju lutem me tregoni si vendoset levorja e babanes ne lytha. Ana e jashtme e levores mbi lyth, apo si?

  Ju pershendes!

 2. pershendetje:shume shume te mira keto te dhena mjekesore dhe reale kisha dasht diqka nese ka munsi per semundjen e parkinsonit nese mundeni kaloni mire.
  ju faleminderit per kontributin tuaj ne kete lami….

 3. Faleminderit dhe me behet qejfi qe ju pelqen site ime. Ju siguroj qe ne te ardhmen do te kesh me shume info per shtatzana ashtu sikur po e veren se e kam parasysh kerkesen tuaj dhe te gjithe atyre qe lexojne kete blog.
  Falemnderit

 4. Po m’pelqen site juaj–kisha dashur me shum informata per grat shtatzana sepse eshte shum veshtir te gjinden te dhena pa shkuar te vizitosh mjekun..kishte me qen mire ku do t’ishte e mundur nje web faqe me informata te ndryshme per t’ju ndihmuar nenave te reja..

Pyet dhe Komento këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.