Java e 3 e Shtatzanise

1
2342
java e 3

Java e 3 e Shtatzanise

Gjatë javës së kaluar sperma u takua me vezën, dhe “viola” ju keni nisur një fëmijë! Është aq herët sa që kur je 3 jave shtatzane, mund të mos e dini fare se në të vërtetë je shtatzane. Ngjizja ka ndodhur vetëm disa ditë më parë, dhe ndoshta akoma nuk është koha kur prisni të mos ju vijnë periodat.

Java e 3 – Simptomat në Javen e Trete te Shtatzanise

Në jave e 3 te shtatzanise simptomat mund të mos shfaqen fare. Kjo sepse shumica e simptomave te hershme të shtatzanise shkaktohen nga hormonet e shtatzënisë dhe ndoshta tani është pak herët që niveli i tyre të jetë mjaftueshëm i lartë. (Oh, por ju do arrini atje!) Shenjat e shtatzanise në 3 javë – dhe javëve pasuese – janë:

  • Gjakderdhje implantimi. Nëse embrioni që do vijë e bëhet ka arritur në shtëpinë e tij/saj të re, mund të vëreni pak pika gjaku kur veza e fekonduar ngulet në muret e mitrës.
  • Përzierje. Ndërsa hormoni i shtatzënisë hCG fillon të bëjë rrugën e saj përmes trupit tuaj të ri shtatzënë, ju mund të vëreni disa ndjenja vjelljeje – ose përzierje aq keq që ju bën të vjellin. Sëmundja e mëngjesit me të vërtetë duhet të quhet sëmundje gjatë gjithë ditës, pasi me të vërtetë nuk bënë dallim me kohën e ditës. Nëse e ndjen këtë simptomë të shtatzënisë në javën e tretë, mund të jeni më shtatzane se sa keni menduar. (Ose – të mos ju frikësohemi jashtë mase, por – mund të jesh edhe tre javë shtatzënë por me binjakë! Kjo për shkak se nënat shtatzane me binjakë-shpesh kanë nivele më të larta të hormoneve  – dhe për kështu edhe vjellje e përzierje më të ashpra.)
  • Ndryshimet të gjinjëve. Gjinjtë tuaj  juaj mund të fillojë të ndjehen lehtë të lënduar në prekej dhe thithkat mund të errësohet pasi trupi juaj fillon të përgatitet për të bërë qumësht.
  • Perioda e humbur. Nëse cikli juaj është zakonisht më i shkurtër se 28 ditë, mund të kuptosh që në fund të kësaj jave mund të mbetesh shtatzënë. Mënyra e vetme që ta dini me siguri është që të bëni një test shtatzënie.
  • Test positiv. Kontrolloni kutinë e testit shtepiak të shtatzënisë për të parë se sa i saktë është rezultati para se të vëreni mungesën e periodave (menstruacioneve). Shumica janë mbi 99% të sakta kur bëhet testi pasi të keni vërejtur mungesën e periodav, dhe disa marka premtojnë ta  zbulojnë hormonet e shtatzënisë në urinën tuaj më shpejt se kaq. (Për shembull, kur jeni 3 javë 5 ditë shtatzënë apo edhe 3 javë 4 ditë shtatzënë.) Këtu është gjëja: Sasia e hormonit të shtatzënisë hCG në trupin tuaj mund të mos jetë e mjaftueshme që testi ta zbuloj menjëherë-por kjo sasi dyfishohet çdo 48 orë. Nëse merrni një rezultat negativ, bëje testin prapë pas ca ditëve  dhe prap pas një javë, kjo sa për t’u siguruar që nuk keni bërë testin shumë herët.
  • Rezultat pozitiv i testit të gjakut për shtatzani. Në disa raste – si në qoftë se jeni në rrezik për abort apo shtatzëni ektopike – mjeku juaj mund t’ju kërkojë të hyni në zyrë për tu marr gjakun. Testet e gjakut mund të zbulojnë sasi më të vogla të hCG se sa testet e urinës, kështu ju mund të zbuloni nëse jeni shtatzënë më herët me një test gjaku se sa me një test shtëpiak të shtatzanise.

Java e 3 – Barku në Javen e Tretë te Shtatzanise

Ju mund të jeni e ngazëllyer që të filloni të dalloni diçka të ndryshme në lidhje me pamjen tuaj, por në java e 3 te shtatzanise, një bark nuk është me të vërtetë një gjë që mund të vërehet (është shumë herët!). Megjithëse mund të ndiheni pak të fryrë, shumica e grave shtatzëna nuk fillojnë të duken shtatzane deri rreth javës së 12-të, kështu që ju keni edhe pak rrugë për t’bërë para se të filloni të dukeni shtatzane.

Para se të filloni të hani për dy persona (si thotë populli “vet e dyta”), mbaj mend se mjekët rekomandojnë që shumica e grave të shtojnë deri në 3 pound (1.36kg) në tremujorin e parë – e këto janë 13 javët e para te shtatzanise. Pra, definitivisht nuk keni leje që të filloni të trashesh nga java e 3 e shtatzanise.

Në të vërtetë, nuk duhet të bëni asgjë ndryshe, përveçse të përpiqeni të hani një dietë të shëndetshme gjatë gjithë ditës dhe të merrni për çdo ditë vitaminë prenatale (para-lindjes) që ka të paktën 400 mikrogram me acidit folik në të. Mjekët nuk e rekomandojnë rritjen e konsumit të përditshëm të kalorive deri në tremujorin e dytë. Pasi të keni arritur javën e 14, do të doni të shtoni rreth 300 kalori (të shëndetshme) në ditë.

Java e 3 – Ultrazëri në Javën e Tretë të Shtatzënisë

java e 3 e shtatzanis

Veza juaj tani e fekonduar është udhës përmes tubit fallopian, duke u ndarë e ri-ndarjen në qeliza identike në rrugën e saj për në mitër.

Ultrazëri në javën e tretë të shtatzënisë nuk ka për të treguar fëmijën as për së afërmi. Kjo super vezë e vogël e pllenuar (e quajtur marula) është më e vogël se një kokërr kripë dhe është në lëvizje – por qysh nga java e 4 mjeku mund të jetë në gjendje të shohë trashjen e shtresimin të mitrës, një shenjë se marula e vogël ka arritur në destinacionin e tij ose të saj për nëntë muajt e ardhshëm. Nëse ke menduar për mitër, ju lumtë ja qëlluat

Java e 3 e shtatzanise

Vazhdo tutje lexo Java e 4 e Shtatzanise ose kthehu tek Faqja Shtatzania Jave Pas Jave

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.