Java e 9 e Shtatzanise

Çka ndodh gjatë Java e 9 e Shtatzanise?

0
1829
java e 9 e shtatzanise

JAVA E 9 – Le të bëhemi serioz për një moment. Tani që jeni në javën 9 të shtatzanisë, me shumë mundësi po filloni të mendoni se si do të ndryshojë jeta kur foshnja të jetë në foto. Kjo është arsyeja pse rreth javës së nëntë të shtatzënisë, ju mund të dëshironi të filloni të shikoni për mënyra që ju dhe partneri juaj të mund të buxhetoni, në mënyrë që të keni para shtesë kur fëmija të lindë. Gjithashtu duhet të konsideroni kontrollomin e regjistrit të kompanisë suaj për të parë se si trajtohet leja e lindjes. Në këtë mënyrë, kur ti tregoni lajmin shefit juaj, do të jeni e përgatitur të diskutoni pritshmëritë tuaja dhe të filloni një plan të mundshëm të lejes së lindjes.

Java e 9 – Sa është madhësia e foshnjës në Javën e Nëntë?

java e 9 e shtatzanise

Foshnja është sa madhësia e një qershie në javën e 9 të shtatzënisë. Fetusi juaj 9-javor është i gjatë rreth 2.3cm dhe peshon rreth 28 gram, dhe rritja e tij ose e saj është më e vrullshme!

Java e 9 – Sa Muaj Janë 9 Javë Shtatëzëni?

Në javën e 9, jeni dy muaj shtatzënë. Këtë javë ju dhe fëmija keni bërë dy arritje të mëdha: Ju keni hyrë në muajin e tretë dhe foshnja nuk është më një embrion – tani foshnja është një fetus. Kjo do të thotë se ai ose ajo po bëhet gjithnjë e më shumë fëmijë, dhe ju po afroheni gjithnjë e më afër kohës kur përzierjet dhe vjellje e tremujorit të parë fillojnë të veniten e zhduken. Vetëm dhe një muaj ka mbetur!

JAVA E 9 – SIMPTOMAT NË JAVËN E 9 TË SHTATZËNISË

Tani, hormoni i shtatzënisë hCG po qarkullon në trupin tuaj në nivelin më të lartë. Kjo do të thotë se në javën e 9, disa simptoma të shtatzënisë mund të jenë më të rënda. Mbahuni – ju jeni vetëm disa javë larg këtyre hormoneve që janë drejt fundit, duke ju dhënë mundësinë të ndjeheni më tepër si vetvetja. Ja se çfarë simptomash mund të përjetoni në javën e 9 të shtatzanisë:

  • Luhatje disponimi. Për shkak se këto hormone vetëm vazhdojnë të tërbohen, dhe gjithashtu për shkak të simptomave të tjera – si të vjellat dhe lodhja – po ju shqetësojnë, mund ta keni më të vështirë të kontrolloni emocionet tuaja. Mos harroni se është në rregull të ngadalësoni ritmin tuaj të zakonshëm, të bëni pushime (të flini, të meditoni, ose thjesht ta lëshoni veten dhe të shikoni Netflix për qejf) dhe të shmangni situatat stresuese për hir të mendjes tuaj.
  • Përzierje & Vjellje. Ne java e 9 deri në 80 për qind e grave shtatzëna përjetojnë një formë të të vjellave në mëngjes. Në të vërtetë duhet të konsiderohen si një sëmundje e gjithë ditës! Nëse jeni duke vuajtur nga përzierjet ju mund të ndiheni pak e sëmurë, ose mund të vjellni rregullisht. Nëse ne java e 9 jeni shtatzane me binjakë, mund të përjetoni simptoma më të rënda të të vjellave në mëngjes. Lajm i mirë dhe i keq është se në java e 9, të vjellat në mëngjes ka të ngjarë të jenë më të këqijat. Bëni disa eksperimente për të parë se çfarë ju bën të ndiheni më mirë. Shumë shatëzëna kuptojnë se xhenxhefili, të ushqyerit e shpeshtë dhe mezet, dhe vitaminat B6 ndihmojnë në lehtësimin e të përzierave. Ju po vuani tani, por edhe kjo do të kalojë. Ju mund ta kaloni këtë!
  • Urinim i shpeshtë. Për shkak se mitra juaj po zgjerohet dhe për shkak se keni rrjedhje të madhe të gjakut në zonën tuaj të legenit, mund të shkoni në banjë më shpesh sesa keni shkuar para shtatzënisë. Mos lejoni që t’ju ndalojë të pini shumë ujë. Është e rëndësishme që të qëndroni e hidratuar. Vetëm bindeni veten të pini më shpesh ujë.
  • Lodhje. Ndërkohë që hormonet tuaja punojnë jashtë orarit për të rritur dhe zhvilluar fetusin tuaj 9-javor, mund të ndiheni plotësisht e dërmuar. Nëse mundeni flini më shumë dhe mbani sheqerin në gjak të qëndrueshëm duke ngrënë në mënyrë të shëndetshme gjatë gjithë ditës. Në tremujorin e dytë, ju do të rifitoni disa nga energjia juaj.
  • Bllokim të hundëve. Surprizë! Shtatzënia mund të shkaktojë prodhim më të lartë të mukozës në trup – një simptomë e papritur – kështu që mund t’ju duhet ti mbani faculeta afër.
  • Dhimbje koke. Hormone, sërish faleminderit! Këto lëvizje mund të ju japin dhimbje koke, këtë mund ta bëjë dhe dehidratimi, tërheqja nga kafeja, uria, mungesa e gjumit, dhe stresi. Përballojeni duke trajtuar simptomat e tjera, duke ngrënë të paktën çdo pak orë, duke bërë shumë gjumë dhe duke pirë shumë ujë. Një kompresë e ngrohtë ose e ftohtë mund të lehtësojë dhimbjen e kokës dhe kështu mund të pushoni. Para se të merrni ndonjë ilaç, diskutojeni atë me mjekun tuaj. Shumë thonë se acetaminofen (Tylenol) është funksionale, por aspirina dhe ibuprofeni (Advil) nuk janë. Ajo do të varet nga historiku juaj shëndetësor dhe nga çdo ilaç tjetër që mund të merrni.

JAVA E 9 – BARKU NË JAVËN E NËNTË TË SHTATZËNISË

Shumë shtatëzëna gjejnë veten duke luftuar me kopsen e xhinseve të tyre në javën e të shtatzënisë. Mitra juaj po zgjerohet për të akomoduar fetusin tuaj në rritje. Në fakt, ajo është dyfishuar në madhësi! Kur ju prekni barkun tuaj në javën e 9 të shtatzënisë, ndoshta do të kuptoni se pjesa e poshtme e barkut ndihet pak më e fortë – kjo është mitra. Mund të dukeni apo vëreheni paksa qysh edhe në java e 9! Mitra juaj do të fillojë të rritet nga legeni juaj në javët e ardhshme.

Fitimi në peshë tek java e 9 nuk është thjesht OK – është e rekomandueshme. Sa peshë ju rekomandon mjeku juaj gjatë shtatzënisë, do të varet nga indeksi i masës trupore (BMI) para shtatzënisë. Për shembull, nëse keni filluar me një BMI mesatare, do t’ju thuhet që të merrni gjithsej 11 deri 16 kilogram gjatë shtatzënisë – rreth 1.36kg deri në 2.26kg prej të cilave duhet të fitohen në tremujorin e parë. Nëse jeni shtatzënë 9 javëshe me binjakë, duhet të synoni që të fitoni rreth një kile në javë për momentin.

Shumë shtatzëna preken me të vjella në mëngjes dhe me gërditje ndaj ushqimeve, kur ato janë në java e 9 të shtatzanise në të cilën nuk mund të fitojë peshë – ato mund të jenë duke humbur peshë! Natyrisht, ju do të dëshironi të bisedoni me mjekun tuaj për ndonjë shqetësim që keni me fitimin ose humbjen e peshës – dhe patjetër bëjeni më dije nëse është e papritur apo drastike. Por shumica e mjekëve do t’ju thonë se humbja e lehtë e peshës është në rregull në këtë fazë. Sapo të filloni të rifitoni oreksin tuaj, do të keni një mundësi për të rivendosur peshën përsëri në rrugën e duhur.

Ka edhe gra shtatzëna të cilat i marrin të vjellat aq rëndë sa kanë nevojë për trajtim mjekësor. Hyperemesis gravidarum (HG) diagnostikohet kur një grua shtatzënë është aq sëmurë sa ajo dehidratohet me rreziksh. Nëse nuk mund ti mbani lëngjet në nivele të ulëta, po humbni një peshë të konsiderueshme, ose nëse jeni sëmurë, duhet t’i tregoni mjekut tuaj, i cili do të bëjë një provim fizik për të parë nëse keni HG.

Lajm i mirë është se ka trajtime për HG. Ju mund të keni nevojë për një IV që të plotësoni lëngjet tuaja, dhe ju dhe mjeku juaj mund të zgjidhni të provoni një ilaç me recetë anti-përzierje për të ndihmuar në ndalimin e vjelljes.

JAVA E 9 – EKOGRAFIA E JAVËS SË 9 SË SHTATZËNISË

java e 9 e shtatzanise - ultrazeri

Termini i parë i paralindjes zakonisht ndodh midis javës së 8 dhe 12. Pra deri tani, ju mund ta keni vizituar gjinekologun në qoftë se jo, së shpejti do ta takoni! Në atë takimin e parë mund të shihni edhe rrahjet e zemrës së vogël të foshnjës në ekografi. Gjëra emocionuese, apo jo?

Një ekografi e javës së 9 së shtatzënisë kryhet në mënyrë transvaginale. Kjo do të thotë që mjeku apo tekniku i ekografisë do të duhet të fusin një sondë në vaginën tuaj, meqënëse mitra juaj ende qëndron prapa kockave të legenit tuaj. (Mos u shqetësoni – nuk iu dhemb!) Sonda do të lëshojë valë zanore, të cilat do t’ju lejojnë të shihni një imazh të fetusit tuaj 9-javor në një ekran.

Jo vetëm që do të shikoni një imazh të shkurtër të foshnjës – i cili do t’i ngjajë një kokërr fasuleje – por ekografia e javës së 9 të shtatzanisë gjithashtu do të konfirmojë se shtatzënia është mitrore (që do të thotë se nuk ka shenja të shtatzënisë ektopike ose tubulare në javën e 9). Mjeku mund të tregojë qesen e gestacionit, qesen e verdhë dhe shtyllën e fetusit.

Me të vërtetë, java e 9 e shtatzënisë është një moment historik: Foshnja nuk është më një embrion – tani ai ose ajo është një fetus! Këto dy terma thjesht përcaktojnë faza të ndryshme të zhvillimit. Faza embrionale është rreth formimit të organeve të mëdha, duke përfshirë edhe trurin, zemrën dhe mushkëritë, plus krahët dhe këmbët. Pasi të keni një fetus, ato organe dhe pjesë janë formuar dhe tani po rriten e po zhvillohen.

Brenda barkut tuaj ne java e 9 të shtatzënë, foshnja po punon në zbukurimin e tij/saj – duke zhvilluar veçori më të dallueshme të fytyrës. Dhe fëmija tani mund të ketë një rrahje mjaftueshëm të fortë të zemrës për t’u kapur nga një doppler fetusi. Nga java e 9 të shtatzënisë, rreziku i abortit është në shumë mendje të grave. Rrini e sigurt se sapo të keni parë ose dëgjuar një rrahje zemre, rreziku është vetëm 3 për qind. Në javët e ardhshme, do të ulet edhe më shumë.

Testet e tjera të paralindjes që mund të prisni rreth javës së 9 të shtatzënisë përfshijnë funksionimin e gjakut për të testuar nivelet e hormoneve, llojin e gjakut, qelizat e bardha dhe të kuqe të gjakut dhe sëmundje të caktuara. Ju gjithashtu do të keni një pap test që të kontrolloni për anomalitë (të cilat mund të jenë shenja të kancerit të qafës së mitrës) dhe STDs dhe një test urine për të kontrolluar që nivelet e proteinave dhe nivelet e hormoneve duken të shëndetshme. Të gjitha këto kërcënime dhe nxitje do të jenë krejtësisht të vlefshme kur të mbani fëmijën tuaj të porsalindur. Të gjitha në kohën e duhur!

JAVA E 9 – LISTA E DETYRAVE PËR JAVËN E 9 TË SHTATZËNISË

Kujtues për javën:

  • Blini sytjena (jelek) të shtatzaneve – na falenderoni më vonë
  • Vlerësoni shpenzimet e paralindjes dhe të lindjes
  • Merrni përgjigje të besueshme për pyetjet e hershme të shtatzënisë

Vazhdo lexo Java e 10 e Shtatzanise ose kthehu tek faqja Shtatzania Jave Pas Jave

Burimi

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.