Vaji i Peshkut – 10 Dobit Shendetesore

24
3458
vaji i peshkut te mirat shendetesore
Vaji i Peshkut / Yndyrë Peshku

Vaji i peshkut është i njohur si zvogëlues stresi, ndihmues në kthimin e vigjilencës tek të moshuarit dhe përmirësimin e mirëqenies në përgjithësi.

Vaji i peshkut (Omega 3) është i shëndetshëm për njeriun në shumë mënyra si për shëndetin mendor edhe at trupor. Për shembull, acidet yndyrore të Omega 3 janë vërtetuar për parandalimin e sëmundjes së zemrës si dhe sëmundjeve mendore. Përveç tjerash mund të zvogëloj edhe diabetin, kancerin, çmendurin dhe dhimbjet në përgjithësi.

vaji i peshkut te mirat shendetesore
Vaji i Peshkut / Yndyrë Peshku

Vaji i Peshkut – Cilet Jane Te Mirat Shendetsore Te Omega 3?

Përmirësues I Shendetit Mental

Acidet e Omega 3 janë përmirësues te fuqisë se trurit per shkake se përmbajnë DHA (Acid Decosahexaenoic) dhe EPA (Acid eicosapentaenoic) qe te dyja janë vitale per funksionimin e mire te trurit. Dhe si rezultat fuqia mendore rritet qe shpien ne koncentrim me te mire, rritje kreativitetit dhe memorie te përmirësuar. Personi behet me i ditur.

I Mire Per Lekure Te Re dhe Shkëlqyese

Vaji i Peshkut rigjallëron lekuren e plakur duke shtuar prodhimin e kolagjeni dhe elastineve qe dhurojne freski (rini). Eicosanoids anti-inflamator janë përgjegjës per zvogëlimin e irritimin (ndezjen) e lekures dhe keshtu zvoglon rrudhat te cilat gjithashtu prodhohen ne sasi te mëdha.

Zvogëlon Zhvillimin e Semundjeve Mentale

Mosbalancimi Kimik i nxitur nga çrregullimet mentale rezulton kur truri ka nivel te ulet te EPA dhe DHAs. Çrregullimet mentale sikur semundja Alzheimer-it, Parkinson-it, çmenduria, skizofrenia dhe sëmundjet tjera ne pacient me sklerozë të shumëfishtë, mund te zhvillohen nëse truri nuk mund te rregulloj luhatjet e gjendjes mentale sikur emocionet ekstreme dhe depresioni.

Zvoglim Te Rrezikut Nga Kanceri Gjirit

Acidet yndyror nga vaji i peshkut ndalojnë mutacionin e qelizave te shëndosha ne qeliza kancerogjene, pengojne zhvillimin e padëshirueshëm te qelizave dhe vrasin qelizat kancerogjene egzistuese. Si rezultat formimi i tre llojeve te kancereve te zakonshem – kanceri gjirit, kanceri zorres se trashe dhe kanceri prostates – parandalohet.

Permiresim te Nivelit Te Kolesterolit dhe Parandalim Te Sulmit Ne Zemer

Acidet yndyrore qe gjenden ne vajin e peshkut sikur DHA, EPA dhe DPA ndihmojnë ne zvogëlimin e kolesterolit te keq, LDLs, trigleceridet dhe presionit te gjakut. Ato parandalojnë sulmin ne zemer duke u kujdesur per zemren, venat dhe arteriet tua. Sipas nje hulumtimi acidet yndyrore te vajit te peshkut rrisin kolesterolin e mire, HDL dhe parandalojnë formimin e mpiksjes se gjakut para se ato te shkaktojne dem ne trupe. Lexo me tepër per Kolesterolin këtu (ldl dhe hdl)

Suplement Per Nena Shtatzana

Sipas nje studimi nenat qe marrin suplement te vajit te peshkut kane rrezik me te vogel te lindjes se hershme. Ato ndihmojne zhvillim te mire te fetusit (embrionit) dhe parandalojnë problemet e zhvillimit, çrregullimet e sjelljeve dhe ndihmojnë zhvillimin e trurit tek embrioni. Fetusi zhvillohet ne nje foshnje te shëndetshme dhe te mençur.

Zvoglon zhvillimin e semundjeve mentale tek femijet

Edhe nje shembull tjetër i te mirave shëndetësore te acideve Omega 3 është aftësia e tij ne shërimin e ADD (Attention Deficit Disorder apo çrregullim te aftësisë koncentruese), ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder apo çrregullim qe karakterizohet me nje lloj te përsëritshëm te mosvemendjes apo hiperaktivitetit), dyspraxia (dëmtim i aftësisë se ekzekutimit te lëvizjeve vullnetare) dhe Dyslexia (paftesi qe karakterizohet me probleme ne lexim, shqiptim, shkrim ne te folur dhe ne te degjuar).

Permiresues i Sistemit Të Imunitetit

Shtimi apo përmirësimi i sistemit imunitar është për shkake se vaji i peshkut nxit prodhimi e serotonin-it, hormon ky qe i bene njerëzit te lumtur. Lumturia me efektivitet i zgjedh problemet emocionale dhe keshtu rritet mirëqenia e përgjithshme.

Shton qetësin dhe lirimin nga stresi

Sipas nje hulumtimi acidet yndyror te Omega 3 zvogëlojnë stresin dhe hormonin qe rezulton ne stres te larte dhe qe mund te shkaktoj dëme ne trup.

Zvoglim te dhembjeve nga pezmatimi

Dhimbjet nga ndezjet (inflamacioni) i artriti, cystitis dhe gastriti, sa per ti përmendur disa, zvoglohet me marrjen e suplementeve nga vaji i peshkut apo edhe si ushqim. Acidet yndyrore te Omega 3 ndihmojne ne rregullimn e përgjegjësish se trupit ndaj ndezjeve kështu duke zbutur dhimbjet inflamatore.

Ketu pra i keni 10 te mira shëndetësore qe vaji i peshkut dhuron tek njerëzit. Çka mendon a ia vlen te përdoresh suplement (hapa) te vajit te peshkut, tregona për te mirat qe keni gjet nga vaji i peshkut e gjithashtu trego cilin fabrikim preferoni nëse jeni përdorues?

Burimi

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

24 KOMENTET

  • elona, vaji i peshkut eshte per shendet te mire ne pergjithesi e jo vetem per te mbetur shtatzene. Por kuptohet kur ke shendet te mire ne pergjithesi edhe gjasat per te mbetur shtatzene i ke me te mira.

 1. pershendetje un jam 25 vjeqare jam tu e perdor omega tre ama jam tu mundu per te mbet shtatzen e sedi a po a jo jam ne veprim te rregullt qe jam tu e per dor ket vitamin ndoshta osht per te mbar

 2. Pershendetje,
  Ju pergezoj per informacionet e vlefshme qe na postoni.
  Do te doja te dija nese ka nje percaktim moshor per fillimin e marrjes se Omega-3,si per burrat dhe per grate.

  • Nuk ka ndonje moshe por shendeti i secilit perfiton nga Omega 3, kuptohet po qe se arrin te maresh sasin e duhur nga 1000 mg ne dite prej ushqimeve te ndryshme ateher ske nevoj te marresh suplement nga omega 3 fare, por per shkak se eshte e veshtire te marresh kete sasi prej 1000mg ne dite vetem nga ushqmet ateher rekomandohet qe te merren suplement. shendet dhe cdo te mire.

  • E ke te shkruar ne te, varet nga vet doza e kapsules por zakonisht ato jane te 1000mg dhe rekomandohet te pihet 3 her ne dite. Sidoqofte lexo ne pershkrim dhe udhezim se aty e gjen se sa her duhet pire.

  • Vaji eshte yndyre dhe besohet se ndihmon pak ngase edhe bodibillderet e perdorit per rritje muskujve. Por nuk eshte e thene qe te marresh vaj peshku vetem per te shtuar peshe, vaji peshkut ka edhe shume dobi tjera shendetesore qe ke lexuar ne kete artikull, prandaj rekomandohet te merret.

 3. desha te di se a eshte e vertet se ndikon edhe ne rritjen e femive edhe deri ne qfar moshe mud te ndikoj rritja se disa thon drei 20 vjeq .

 4. Admin desha te pyes,ku mund te gjejm vaj peshku origjinal,dhe nese jo mund ta gjejm ne farmaci .Dhe si quhet ,qe te marim me te mirin e mundshem.

 5. Pershendetje,
  jam shume e interesuar te di se sa kalori kane ushqimet qe ne hame cdo dite, se nese themi qe duhet te marrim 1800 deri 2000 kalori ne dite , si mund ta di se sa kalori ka nje vakt, apo nje pjate gjelle me mish , pa mish ,nje e biftek etj ,etj dhe me sa min levizje mund te djegesh keto kalori qe more sot
  faleminderit

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.