Vitamina C Kthen Mbrapa Plakjen

4
657
Vitamina C

Vitamina C eshte njera nder ‘vitaminat qudiberese’, dhe ndihmon ne sherimin e problemeve te lekures, kapercimin e efekteve te pleqeris se hershme, e gjithashtu edhe shpejtimin e sherimit te plageve, raportojnë hulumtuesit gjate kësaj jave.

Njerezit qe vazhdimishte kane marre suplement vitamin C munden qe gjthashtu te kene ADN me te shendetshme, pasiqe vitamina C ndihmon ne riparimin e qelizave te demtuara.

Industria kozmetike pritet qe te veproj ndaj keti zbulimi te ri dhe te filloj te prodhoj produkte qe jane te pasura nga vitamina C. Vitamina C eshte nje antioksidant, familje qe pastron radikalet e lire qe mund te shkaktojnë pleqerine e hershme. parakohshme

Hulumtuesit nga Univerziteti i Leicesterit dhe Instituti Per Biologji Molekulare dhe Qelizore ne Portugali kane zbuluar se vitamina C mund te kunderveproj efektet shkatrruese qe dielli mund te kete mbi lekuren tone dhe te kthej mbrapsht mplakjen e hershme. Në një studim të mëparshëm, hulumtuesit gjithashtu kanë zbuluar se suplementët me vitamin C mund të ndihmojnë të kemi ADN të shendetshme duke riparuar qelizat e dëmshme.

Unë edhe më parë kam lexuar se sasia e vitamines C që momentalisht rekomandohet nga mjekët (500mg per 3 here ne dite) është shumë më e ulët se sa duhet. Kam lexua që gjithashtu raste të shumta të njerezve të sëmure me kancer jane sheruar duke perdore vitamine C-IV (Intra venoze). Dhe tash ky studim po vërteton edhe një herë se neve na duhet më shumë vitamin C.

4 KOMENTET

  1. pershendetje..jam 4 muajshe shtatzane dhe bebi nuk me ka levizuar akoma dhe jam ber shum merak…dhe kur vjen mbazditja kam dhimbje posht te barkub posht gjoksit..ju faleminderit pres perigje sa me shpejt…

    • ina, femija fillon te leviz ka java e 16 dhe nese nuk leviz deri ne javen e 22 te shtatzenis ateher duhet te vizitoni mjekun. Kater muaj bejne 16 jave (nje muaj ka 4 jave 4×4=16) prisni edhe pak dhe besoj se do te vereni levizje te femiut e nese nuk vereni deri ne javen e 22 atehere vizito mjekun. Cdo te mire.

  2. ju pershendes dr.Admin me pelqen punen qe beni veq suksese ne jet ekam nje pytje jam nje gura e martuar i kam dy vajza ama po kam probleme me periode kurr smu kan vonu tash shpesh pom vonohen isha te mjekja ne kontroll me tha se kij nje cist edhe qata te vonohen ama spo dij qka asht kjo cist si u formu kurr skom pas se une jetoj ne gjermanij mjekja kurfar terapie nuk me dha veq me tha pi uj sa ma shum nese mundeni mem sqaru rreth ksaj qeshtje si hjeket kjo cist pse formohen edhe po kam dhimje ne fund te barkut shum ju faliminderit e pres nje pergjigjje nga ju i nderuar se bash jam merakos pun te mbar

    • Blerina, ajo qe ke sipas asaj qe ju ka thene mjekja eshte cist funksionale qe krijohet zakonisht gjat ciklit menstrual dhe jane dy lloje: Cist folikule: qe krijohet kur qesja nuk pelcet per te liruar vezen dhe keshtu vazhdon te rritet. Ky lloj zakonisht largohet nga 1 deri 3 muaj, dhe
      tjetri quhet (corpus luteum cyst) kjo ndodhe kur qesja ne vend se te shperbehet ajo mbyllet dhe fillon te rritet me mbledhjen e ujit (materie e lengshme). Shumica e keti lloji te cisteve largohet me disa jave. Ato mund te gjakojne dhe te shkaktojne dhimbje dhe rralle jane kancerogjene. Keshtu qe ciste me fjal tjera eshte si nje balon qe rritet kur mbushet me uje. Une po mendoj se eshte njera nga keto edhe mjekja per kete nuk ju ka dhen asgje dhe ju ka thene qe te ndihmoni trupit te largoj vetvetiu cisten duke pire uje. E gjitha qe edhe une mund te te them eshte qe seriozisht te rrisni sasin e ujit qe pini. Pini se paku 2 litra uje ne dite, e kete vazhdone gjithmon edhe pasi te largohet cista. Edhe ashtu eshte ves i mire qe te pini der 2 litra uje ne dite. Siq po e shef nuk ke per cka brengosesh. Ju pershendes.

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.