Cila Peshe Konsiderohet Mbipeshe Ne Shtatzani

Pëlqe & Ndaje

Shume gra pyesin per peshen e tyre edhe para se te ngelin shtatzene. Nese jeni me mbipeshe kur provoni te mbarsoheni ju mund te demtoni fertilitetin tuaj dhe veni veten ne rrezik te shume komplikimeve shendetsore nese ngeleni shtatzene. E nese edhe partneri juaj eshte me mbipeshe ai mund te ket numer te vogel te spermadozoideve dhe keshtu shancat per ty qe te ngeleni shtatzene jane edhe me te vogla.

Per te pare nese jeni me mbipeshe perdor keto mjet online te matjes se indeksit te mases trupore ketu http://www.nhlbisupport.com/bmi/bmi-m.htm. Duke futur gjatesin dhe peshen tuaj qe keni ju do te keni mundesi te percaktoni nese jeni me pesh normale, apo duhet te humbni peshe ne menyre qe te ngeleni shtatzene. Nese IMT (Indeksi Mases Trupore) tuaj eshte 10 deri 13kg, kjo do te thote se ju jeni me mbipeshe. E nese IMT i juaj eshte mbi 13.5 ju konsideroheni person me mbipeshe te tepert (person i dhjamosur).

Mjeket rekomandojne qe grate me mbipeshe te cilat kane probleme te mbarsohen duhet te humbin se paku 5 deri 10% te peshes se tyre trupore. Kjo mund te eleiminoj shume raste te jofertilitetit (shterpesise) por prape nuk do te thote se shtatzenia juaj do te jet e shendetshme. Grate shtatzena te cilat jane me mbipeshe mund te perballen me komplikime sikur diabeti, shtypja e larte e gjakut dhe rritje te rrezikut per gjendjet sikur preeclampsia (gjendje abnormale e shtatzanis qe karakterizohet me hipertension dhe mbajtje te lengjeve dhe albuminuria), apo ndoshta edhe defekte ne lindje apo vdekjen e foshnjes. Perveq tjerave nese jeni me mbipeshe dhe ngeleni shtatzene rreziku juaj per deshtim te shtatzenis eshte akoma me i madhe gjera e gjat shtatzanis tuaj.

Nese jeni me mbipeshe dhe kani provuar te ngeleni shtatzene por pa suskes edhe tretmanet e fertilitetit ndoshta nuk mund te ju ndihmojne. Studimet tregojne se grate me mbipeshe qe nderhyjne fertilizimin vitro kane perqindje me te ulet te suksesit se sa ato gra me peshe normale trupre.

Eshte kogja e veshtire te humbesh peshe edhe nese te duhet te humbesh 5 kile apo 30. Fillo me zvoglimin e sasis te kalorive qe merr dhe mbush dieten tuaj me fruta dhe perime te fresketa, mishe pa dhjame dhe produkte nga drithi plote. Shmang ushqimet e yndyrshme dhe me sheqer dhe mbaj nje ditar per te pare numrin e kalorive qe po merr gjate seciles dite.

Ushtrimet jane gjithashtu te domosdoshme per te humbur peshe por fillo ngadal qe te shmangesh ndonje lendim te mundshem. Nese nuk je ne gjendje te ushtrosh per kohe te gjate fillo me ecje ne lagjen tuaj dhe gradualisht shto ushtrimet ashtu si mundesh. Per rezultate te mira ju duhet te ushtroni se paku 30 minuta ne dite. E nese edhe partneri juaj eshte me mbipeshe te ushtroni se bashku mund te jet shume motivuese se sa do te ishte nese e beni vet. Keshtuqe nxjerr bashkshortin nga shtrati dhe ushtroni bashke. Konsutlohu me mjekun para se te zgjedhni nje plan per humbje te peshes pasiqe ai apo ajo mund te te ofrojne keshilla per programet e sigurta dhe te shendetshme te ushtrimeve.

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. says

  Doktorr nje pyetje kam pasur marredhenie me 12 prill 2 dite MBAs periodave,nderkohe qe menstruacionet e fund it me 29 Mars,jam shtatzane por PSE mjekja ime me nxjerr ,,2jave me te madhe???menstruacionet e fund it me Kane zgjatur me sh se heret e tjera dhe me vinin pak e si kafe flm

 2. Besarta says

  Pershendetje desha te pys se gjat shtatzan me eshte forum celoliti e tash pas lindjes dyja qe ta eliminoj si mund ta eliminoj celolitin dhe boronicat a kan efeket pozitiv per ta eliminu celolitin.

  • says

   Besarta, boronica jane nje nder frutat me te shendetshme ne natyr keshtu qe duhet ti konsumosh edhe po qe se nuk do kishin fare efekt ne largimin e celulitit. Keshtu qe pervec boronicafe mund te ushqehesh edhe me fruta e perime tjera e me pak ushqime te yndryrshme, pi uje me shume dhe leviz me teper e po qe se ke kohe dhe mundesi dil e ec cdo dite. Shendet dhe cdo te mire.

  • says

   Folikuli eshte aj vendi ku rritet dhe zhvillohet veza ne vezore, kur te piqet veza ajo lirohet nga folikuli dhe udheton posht ne tubin fallopian ku pret te takohet me spermen, nese takohet ateher ndodh shtatzania, nese jo ateher veza disintegrohet dhe nxjerret jasht me menstruacionet e radhes.

 3. says

  Flm shum per kto pergjegjje qe po mi
  Kthen jam shum e interesume me dit çdo
  Gjë rreth shtatzanis dhe kjo webfaçe e juaja
  Me ka ndihmu shum sepse ështe hera e
  Par qe kam qen shtatzane dhe abortin e
  Pare flm shum per kohen qe po ma kushton
  Per kto pyetje tmia çdo tmir

 4. says

  Pershendetje Dr. Unë kam pas abort
  Para nje jave jam kan 1mujshe shtatzan
  Por nuk me ka ra me u pastru skam
  Pas nevoj se ka dal me mestracjone
  tash jam mir mestracjonet i kam
  Perfundu te mjeku jam kontrollu me ka
  Than se je mir ski nevoj per barna
  Mundesh me fillu me mbet shtatzan
  Menjeher nese don a ka naj problem
  À mundem me provu à me pushu pak
  Qka me kshillon ti me trego t’lutem cdo tmir

  • says

   Dafina, me duket qe të jam përgjigjur njëherë… sidoqoftë, pa marrë parasysh nëse je apo nuk je pastruar gjithmonë rekomandohet të pritet së paku 2 deri 3 muaj pas abortit për të provuar prapë të mbetesh shtatzënë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 5. says

  Pershendetje Dr. Kam nje pyetje a mundet
  Doktorri ta parandaloj abortin a ka ndonje
  shancë për parandalimin e abortit te lutem
  me trego sepse me intereson shum ta di flm
  Dafina.

  • says

   Dafina, varet nga shkaqet e abortit, por nje gje ende nuk njohen mire shkaqet e abortit dhe mendohet se vetvetiu trupi e inicon abortin ateher kur njeri nga milion hapat e shtatzanis nuk shkon si duhet… eshte njejt sikur te themi se fillon te ndertosh dicka sipas planit dhe nje hap gjat ndertimit nuk ka shkuar si duhet dhe per kete duhet ta rrenosh at qe ke ndertu deri ne at pik e t’ia fillosh nga e para.

 6. VESA says

  Tung desha te pys cilat femra jan sterile. Qka d.mth. Te jesh sterile munt te kesh femij Apo Jo.

  • says

   Vesa, Sterile jane te gjitha ato që janë të paafta të lindin fëmijë. Pra të jesh sterile dmth nuk mund të kesh fëmijë.

 7. Anissa says

  Pershendje desha te pys se kur e Kom kohen e ovolimit Cokilin e Kom 30 dit po zakonisht me vonohen tri ose kater dit.ju pershendes

 8. Gresa says

  E kam kuptuar doktor por un ket ineksion nuk e kam marrur fare kur kam lindur sepse edhe djali im e ka gjakun si timin 0 negativ dhe deshta me dit a me paraqet ndonje problem ne lindjet e ardhshme qe nuk e kam marrrur ineksionin ju faleminderit shumm

  • says

   Gresa, statusi RH negativ mund të shkaktoj problem në lindjet e ardhshme vetëm atëherë kur foshnja e lindjes së parë ka status të gjakut RH pozitiv.Për fatin nëse ti dhe foshnja të dy keni status gjaku RH negativ atëherë nuk do të kesh probleme në linden e ardhshme, por nëse fëmija i radhës (i dytë) ka status RH pozivi, atëherë ke rrëzik të kesh probleme për shtatzanin e tretë. Mos harro të pyesësh mjekun për status gjaku RH negativ dhe RH pozitiv (shqiptohet er-ha). Shëndet dhe çdo të mirë.

 9. gresa says

  Pershendetje dua shum te falenderohem Doktor Admin per pergjigjet dhe dua te bej edhe nje pytje,ne kohen kur kam qen shtatzen i kam ber disa analiza dhe njera nder to ka qen grupi i gjakut dhe me ka dalur qe grupin e gjakut e kam A-negativ dhe me kan then qe duhet ta marr nje ineksion kunder antitrupave ndersa kur kam lindur ja kan ber testin e grupit edhe djalit tim dhe me kan then qe nese e ka edhe femiu gjakun negativ nuk ka nevoj te merret ineksia dhe grupi i djalit tim ka qen 0-negativ ju lutem pergjigjuni lidhur me ket sepse nuk kam kuptuar asgje ju faleminderit Gressa..

  • says

   Gresa, eshte fjala per te ashtuquajturën status gjaku RH negativ apo pozitv, shumica jane RH pozitiv dhe nese je RH negativ prap nuk do te thote se eshte problem sepse ne te shumten e rasteve foshnja eshte me status gjaku RH pozitiv… por arsyeja pse ipet ineksioni eshte qe ne rast se gjaku i foshnjes rrjedh dhe takon gjakun tuaj, ateher trupi juaj mund te krijoj antitruptha. Kjo zakonisht nuk eshte problem per femijen dhe ai/ajo lind normal si gjith tjerat, por per shtatzanin e ardhshme po qe se foshnja ka gjak me status RH pozitiv ateher gjaku i juaj automatikisht e sulmon foshnjen dhe keshtu paraqet rrezik. Shpresoj se ta kam spjeguar sado pak… shendet dhe cdo te mire.

 10. gresa says

  Pershendetje dua prap te bej nje pytje per doktor Admin.. 2 dit para ardhjes se ciklit mestrual kam shum dhimbje te medha koke dua ta di perse faleminderit shum Gressa

  • says

   Gresa, kjo zakonisht ka te bej me luhatjen e niveleve te hormonit estrogjen, luhatje qe shpesh ndikon ne kimikalet e trurit (kokes) qe kan te bejn me kokedhembje. Perdor hapa kunder dhembjeve si ibobrufen dhe aspirin.

 11. Blerina says

  Jam blerina dua ta bej nje pytje doktor ADMIN kam qen shtatzen dhe pas lindjes kam pasur mestracionet 6 jav si zakonisht por pasi qe i kam perfunduar me kan ardhur prap pas 2 jave kam pasur shum pak gjakderdhje por ciklin mestrual e kam pasur normal 1 jav. dhe pasi qe i kam perfunduar nuk um kan ardh ma qe nga muaji janar vetem nga 2-3 dit jam shejuar mrena dites nganihere mestracione te bardha nganihere te kuqe. e kam ber edhe testin e shtatzanis e mka dal negativ dua ta di ku qendron problemi ju lutem tme pergjigjeni sa ma shpejt ..

 12. Gressa says

  Doktor un kam nje femij qe 10 muaj mirpo pas lindjes ne muajin dhjetor kam pasur marrdhenie me burr ka fundi i mestracioneve dhe ne muajin janar me kan ardhur prap me rregull si gjithher por ne muajin shkurt nuk me kan ardhur ndoshta per arsye se me kan mbajtur gjat dhe mujai shkurt edhe shum i shkurt ndersa menjeher ne muajin mars me kan ardhur si gjithher por kam degjuar qe mundesh te mbetesh shtatzen edhe gjat marrdhenies me mestracione dhe un thjesht jam friksuar dua ta di nga ti a mundesh te mbetesh shtatzen edhe pse mua mestracionet me kan ardhur prap me rregull dhe kam nje problem tjeter kam shum mestracione te bardha a esht ndoshta pse jam e ftohur ju lutem pergjigjuni sa me shpejt me respekt Gressa

  • says

   Gresa, te mbetesh shtatzene gjersa ke menstruacione nuk është krejtësisht e pamundur por është tepër e vështirë, kështu qeë dyshoj që ke mbet shtatzënë por thjesht ka mund të jetë çrregullim, plus fakti që ke menstra të bardha do të thotë se mund të kesh infeksion i cili ka mund ta çrregulloj ciklin menstrual. Sidoqofte, për shkak që dyshoj se ke infeksion të sugjeroj të vizitosh mjekun (gjinekologun). Shëndet dhe çdo të mirë.

   • Gressa says

    Doktor faleminderit shum per pergjigje ama nuk po te kuptoj si ndoshta ka qen shtatzen por tash nuk jam nuk po kuptoj ju lutem sqaromnani ne menyr sa me te qart pres pergjigje faleminderit shumm

    • says

     Gresa, nuk kam then qe ke qen shtatzënë po kam thënë që dyshoj qe ke mujt me qen shtatzënë për atë se kjo që ke treguar duket më shumë si çrregullim i ciklit menstrual. Menstruacionet e bardha zakonisht janë shenj infeksioni, kështu që të sugjeroj të vizitosh mjekun nëse nuk e ke vizituar deri tash. Shëndet dhe të mira.

     • Gresa says

      Jo nuk e kam vizituar ende sepse kam dashur te konsultohem me ty por do ta vizitoj se shpejti faleminderit shum vetem kam dashur te di a mundesh te mbetesh shtatzen gjat mestraconeve sepse kam degjuar se femiu lind me te meta dhe jam friksuar shum sepse lindjen e 1 qe e kam pasur kam nje femi shum te shendosh ju faleminderit shumm

     • says

      Gresa, te mbetesh shtatzene gjate periodave eshte e veshtire por jo krejtesisht e pamundur, dhe po qe se mbetesh shtatzene gjat ketyre ditve eshte njejt sikur te mbetesh shtatzene gjate ditve tjera nuk ke pse mu brengos se femija do lind me te meta per shkak te kesaj.

     • Gresa says

      Jo nuk e kam vizituar ende sepse kam dashur te konsultohem me ty por do ta vizitoj se shpejti faleminderit shum per keshilla vetem kam dashur ta di a eshte e mundur te mbetesh shtatzen gjat ciklit mestrual sepse kam degjuar qe femiu lind me te meta dhe thjesht jam friksuar sepse un e kam ber kete gabim kam pasur marrdhenie me burr gjat mestracioneve por kete gabim sdo ta bej asnjeher sepse lindjen e par e kam pasur shum mir dhe femiu im eshte shum i shendosh dhe permes keti mesazhi kisha dashur ti kshilloj gjith femrat qe mos ta bejn gabimin tim sepse nje her ndodh te mbesim shtatzen ateher ndodh me e keqja shum faleminderit Doktor.Adminn..

 13. gresa says

  Dua te bej nje pytje per doktorin ne muajin jnar kam pasur marrdhenie gjat mestraconeve ne muajin skurt nuk i kam pasur hiq ndersa ne muajin mars me kan ardhur dhe me kan mbajtur si zakonisht kisha dashur te di se a mesht e mundur te kem mbetur shtatzen ghajt marrdhenies me mestracione ju lutem pergjigjuni sa me shpejt sepse kam degjuar se nese ki mardhenie gjat mestracioneve dhe mbetesh shtatzen femia lind me te meta ju faleminderit

 14. says

  pershendetje,jam 20 vjeqare kam pasur marrdhenie ket muaj rregullisht me bburrin mirpo menstruacionet me kan ardh 6-7 dit para kohes dhe kam pasur dhimbje barkut 2 ditet e para a mund te di psee§? ju faleminderit

 15. selma says

  pershendetje!para nje viti kam abortuar nje bebe per shkak te mos zhvillimit te tij dhe mjeku me ka then qe te ruhem per 3 muaj rresht dhe me tha qe te mos shkoj ne kontroll deri kur te mbetem shtatzen mirepo kaluan 6 muaj dhe une nuk mbeta dhe pastaj isha ne kontroll the me tha qe kam cicta dhe me pershkroi barnat cycloprogynova draje dhe kur isha pas 3 muajve ne kotroll me tha qe me jan shperthyer cistat mirepo kaluan edhe 3 muaj tjer dhe une nuk po mbetem shtatzen,dua ta di pse nuk mund te mbetem shtatzen kur mjeku me thot se jam mir,desha qe ju te me keshilloni se pse une nuk mund te mbetem shtatzen,pres pergjigjen tuaj ju lutem.

  • says

   Selma, me duket se te jam pergjigjur ne kete pytje qe ke bere diku ne nje artikull tjeter. Me trego nëse nuk jam përgjigjur.

 16. dona says

  pershendetje.jam 20 vjeqare doja te beja nje pytje un kam pasur marrdheenie me burrin tim ket muaj rregullisht,mirpo kesaj radhe menstruacionet me kan ardh perafersisht 6-7 dit para kohe,dhe kam pasur dhimbje barku? a mund te di pse? ju pershendes

 17. Bana says

  Pershendetje. Desha tju pyes kam patur mardhenje 6 dite mbas ciklit per tmbetur shtatzen,Sepse mbas ktyre ditve burri mka shkuar jash,dua te di aka gjasa qe kam mbet shtatzene edhe pse mkan mbetur edhe 11 dite Deri te cikli ardhshem,por tash kam pak dhimbje barku dhe me Eshte shtuar apetiti shum.amos Eshte heret per Tkuptoj a jam shtatzene apo jo. Ju falemnderit

  • says

   Bana, eshte shume heret te dihet nese ke mbetur shtatzene, duhet te presesh deri ne kohen kur pret te ju vijne periodat. Shendet dhe suksese.

 18. Nola says

  Pershendetje desha t’pys se cikli me eshte vonuar 12 dit,kam dhimbje t’fundit te barkut,gjosi me eshte fryer pak po pa dhimbje.a eshte thjesht qrregullim I ciklit Apo Mundem me qen shtatzan flm pun t mbar

  • says

   Nola, ka mundesi te jesh shtatzene ngase ke te gjitha shenjat…. te jan vonuar menstruacionet, ke dhembje ne fund te barkut dhe fryerje te gjinjeve. Shendet dhe cdo te mire.

 19. arlinda says

  pershendetje admin deshta me pyt per meustracionet po kam qrregullme se me daten 30 te muajit nentor te vitit 2012 i kam perfundu dhe ne muajin dhjetor sme kan ardhur hiq as tash ende jo po qka esht puna a muj me mbet shtaten me qense un skam kurr fare shenja te shtatezanis edhe testin e kam ba me ka dal negativ po qe dy jav jam ka e perdori nje qaj kinez per dobesim a mos ndikon edhe ky najsen ajo edhe un ka ruhet burrri nuk derdhet mbrenda po aka mundesi naj pik me met edhe kam pas ma heret qeshtu qrregullime kam qen te doktori mi ka qit do hapa me kan ardh nja 4muj jam rregullu e tash apet qeshtu

  • says

   Sa per crregullim te ciklit menstrual te sugjeroj te vizitosh mjekun/gjinekolog, ndersa sa i perket cjait kinez ndoshta edhe ai ka efekt anesor ketu por une nuk kam njohuri, keshtu qe lexo udhezimin qe vjen me at caj se aty duhet ti kesh edhe udhezimet si ta perdoresh e gjithashtu edhe efektet e mundshme anesore. Shendet dhe cdo te mire.

 20. Lola says

  Pershendetje jam Lola 27 vjeqe dhe desha te pus se cikli me eshte vonuar heren e fundit I kam pas me 3 dhjetor dhe sot eshte data 11 janar zakonisht me vonohen tri ose kater dit po kesaj here pak me shum desha te di a ka mundesi te jet qrregullim. I ciklit Apo shtatzan edhe pse gjat mardhanjeve asniher ska ndodh mu derdh merena po a egeziston mundesija se mu derdh merena pak e mos me verejt testi me ka dal ngativ ok thejsht dasha te di se sa egeziston mundesia mu derdh merena e mos me verejt as un as badhekeshorti ju faliminderit

  • says

   Lola, ka mundesi te jet thjesht crregullim po nuk e perjashtoj edhe mundesin te jesh shtatzene. Edhe pse nu ka kryer brenda prap ka mundesi qe te ket mbetur pak sa per te te len shtatzane. Por une po besoj me shume qe e ke crregullim se sa qe je shtatzene, sidoqofte te sugjeroj te vizitosh mjekun e atje e kupton me mire. Shendet dhe cdo te mire.

 21. says

  Pershendetje te nderuar me falni kam nje pyetje jam 22vjeqare dhe deshta tju them se ndonje her me vien metracionet 2dit para. ose dy dit mbrapa dhe kur me vien me fyet barku dhe me vie te vjell .kam frik tash per momentin se kom pas mardhenje 2her por jo te sigurta me daten 6te kti muaji qe him duhen te me vien mestsacionet por po kom frig flm per mir kuptim nfa vesi me duket qe me livrit diqka ne bark.

  • says

   Eshet shum heret qe te leviz dicka ne bark, ket sigurisht e ke nga frika e per kete eshte dashur te besh seks te mbrojtur. Shenjat e para te shtatzanis jane te ngjashme me shenjat e menstruacioneve, keshtu qe nuk ke ndoshta per cka frigoesh per shkak se ndoshta keto nuk jan shenja te ndonje shtatzanie.

 22. rona says

  jam rona jam
  mbi pesh20 kg mbase mbeta shtatzane dhe dua nje diet qe te mos e demtoj femin tim edhr un te humb peshen… pres pergjigjen

 23. mimoza says

  jam nja grua e cila jam shtatzan mbas 10 vitev martes tash jam shtatzan po tash ne mujn e 3 kam mestracione ka pak jom me emrak te madh mos po ma gjan ndosent beben se mbas vitesh e kam bebin e kam qen te mjeku em ka than qe normal esht kam ba edhe analaiza te gjakut me ka than normal dikush po me thot so normal a esht normale pres pergjigjen jam me merak

  • says

   Mimoza, per cdo gjakderdhje sado e paket qe eshte, eshte mire te vizitohet mjeku, por ti mos u brengos se ka disa gra qe gati gjat gjithe shtatzanise kane ngapak gjakderdhje dhe prap e kryjen shtatzanin me suskes. Une ta thash te vizitosh mjekun vetem per te qene e sigurt dhe qe te mbikqyret gjendja e juaj dhe e foshnjes. Pusho me shume dhe percjelle gjendjen te mjeku me shpesh. Te uroj shendet dhe cdo te mire.

 24. mira says

  @dmin;;;;un tani jam ne diten e tret.muajin qe te vin i kam me 9 / amundesh titme thuash cilet jan ditet emia te avullimit.un e llogarita 24 26 28
  apo jam gabim nje dit po dhe nje dit jo do me kthesh pergjigje,po per kte kam me nevoj se per djeten cau

 25. linda says

  tung jam e martuar qe dy vite kam probleme qe dy vite me mestracione me daten 1 te ketij muaji kam provu qe te mbes shtatzan mbasanej edhe tri her tjera hapa kunder shtatzanins nuk kam perdorur kurr… kam fryrje edhe dhimje te gjoksit me vjen shum nxet kam dhimje te shpines,, dua ta di se mbas sa javeve mund te verej se jam shtatezen.. sipas muajit te kalur me 16 duhet te me vin mestracionet .. ju pres per pergjigjen tuaj

  • says

   linda, shenjat qe ke jane shenja se ti ke mbet shtatzene por tash mos u ngazelle shume sepse mund te ndodhe qe te jene shenja te ciklit menstrual qe po afrohet. Ti tash mund ta besh testin shtepiak te shtatzanis edhe te shohesh nese je shtatzene. Nese te del pozitiv dije qe 93% te rasteve testet shtepiake jane te sakata dhe kjo do te thote se je shtatzene. Nese nuk te del pozitiv prit edhe pak dhe nese nuk te vijn menstruacionet atehere beje prap testin. Shpresoj dhe uroj qe te jesh shtatzene. Te deshiroj cdo te mire.

 26. bona says

  pershendetje,,jam bona 24 vjecare jetoj ne danimarke jam shtatzan 4 muajsh por kam shtuar ne peshe 2 kg a eshte normale apo duhet me shume edhe a eshte patjeter me shtu ne peshe shume qe femija te jete i shendosh,flm

 27. teuta says

  pershendetje deshta te beje nje pyetje jam 27 vjeq jam e martuar qe dy vite prej fillimit te marteses kam provu me mbet shtatzane po nuk ja kam arrit jam ka i bej disa kontrolla te gjitha analizat me kan dal mir edhe mu edhe bashkeshortit mir ne nuk jetojm bashk qdo tre muaj me vjen burri nga jasht edhe rrin vetem dy jav tani mjeku tek i cili kam bere kontrolla me ka propozuar te perdor kontraceptiv me perdor nje muaj pastaj me i nderpre dhe me ka dhene shum shpresa qka mendoni ju per kete propozim a mendoni edhe ju qe do te kem sukses me kete terapi?
  edhe a ka shanca per qrregullim te mestruacionit qe i kam perdor keto kontraceptiv kete muaj sepse qdo her kur perdori barna kam probleme me mesruacione me qrregullohen ju lutem kthemani pergjigjjen faliminderit shum

 28. elma says

  pershendetje jam ba shum merak mukan vunuar mestracijonet qe 17 dit 2 teste i kom ba mekan dal nekadiv a esht e munder qe jom shtatzan apo veq naj qregollim qe 2 vjet munona me met shtatzan ponuk po muj mukan vonu kanihere deri n 10 dit po mashum kurr t uroj pun t bar tung

 29. zana says

  pershendetje e kame nje halle qe 2 dite po kame shume mistracjone te bardha besome kurre skame pase keshtu edhe pome kruhete vagina a bone se une mundohem me mbet shtzane e flej gati gjdo nate a ndikone ajo.edhe a ashte ma mire me flejt gjdo nate apo ma rralle.edhe sa duhet me ndejt rate maite flejshe me burr.muj e kalume niher ikame pase mistrcjon met 10 tani me 25 vetem kani dite mose jame shtzane tung e pres pergjitgjen

  • says

   zana, menstruacionet e bardha kur shoqerohen me kroj zakonisht tregojne per infeksion vaginal dhe per kete te sugjeroj qe te vizitosh gjinekologun. Te pershendes dhe uroj cdo te mire.

 30. linda-83 says

  pershendetje jam 27 vjeqare e kam pas kohen e mistraciineve 11 prill e mu kan vonue qe 5 dit e sot ne diten e pest e bana testin me dul negativ .a munet me ndodh qe te shtyhen mistracionet edhe deri ne sa dit ndodh te femnat.se un i kam me erreggullt nuk ma huqin daten kurr,ju pershendes flm per mirkuptim

  • says

   linda-83, ndoshta edhe ke çrregullim por ndoshta edhe testin që keni bërë mund të ketë gabuar e ju të jeni shtatzënë. Nëse deri tash nuk keni menstruacione atëherë bënë mirë të vizitosh mjekun e të shohësh.

 31. lije says

  jam 22 vjeq me daten 3 me kan ardh mestracionet po jo normal qe vin me kan ardh ngjyr te kaft her her edhe si te zeza 5 dit i kam pas qashtu tash i kom kry edhe testin e kom ba po um ka dal negativ shka mun mu kan ju lutem me tregoni

  • says

   lije, asgje tjeter perpos menstruacione. Vetem pse ke pas ndryshim ne ngjyr te ciklit menstrual nuk do te thote se kjo paraqet ndonje problem dhe mund te jet krej normale. Sidoqofte, gjithmon nese dyshon se dicka nuk eshte ne rregull me shendetin tuaj atehere vizitoni mjekun. Perndryshe kjo eshte normale.

 32. flora gashi says

  te falemnderit per pergjigjen tuaj, po antibiotiket ampicilin nese perdoren ne fillim te shtatzanise a kan ndonje ndikim te keq te femija apo jo nese bon me me tregu pershendetje e shendet

  • says

   flora gashi, duhet pasur kujdes me antibiotik nese gjendja e juaj e kerkon patjeter te perdoresh antibiotik atehere mund te them te perdoresh. Duhet peshuar te mirat e perdorimit dhe aftesin e antibiotikut per te shkaktuar ndonje efekt anesore tek ti dhe femiju. Sidoqofte antibiotiket e zakoshem si penicilini zakonisht ne menyre te pergjithshme konsiderohet te sigurt edhe gjat shatzenise. Por duhet prap te kesh sukses. Shendet dhe cdo te mire.

 33. flora gashi says

  une kam dashte me dite nga ju se a lejohen te perdoren gjate shtatzanise vag. polygynax kur mua me ka rekomandu mjeku im mi perdor kurse une ne internet e kam lexuar qe nuk rekomandohen gjate shtatzanise e une dua ta dij nga ju a lejohen apo jo te falemnderit

  • says

   flora, shume mire e ke, ky medikament nuk rekomandohet te perdoret gjat shtatzenis e gjithashtu edhe gjat te ushqyerit me gji te femiut dhe kete shko e thuaja ati mjeku qe te ka rekomanduar te perdoresh kete medikament gjat shtatzenis. Cdo te mire.

 34. b... says

  pershdenetje deshte me bo ni pytje ?jam 22vjeqar jam e martum qe 5vjet por burrin ma shum se kam ktu osht larg ,po du me dit si muj me met shtazane se jam bo shum mark ka ndodh 10muj burri u kan ktu por as nihere sjam met edhe nuk jam rujt qe momemet jamkon te mjeku kam barr barrna kampas infeksion mir tash jam,ama gjith pas mardhenjes sa do qe rri shtrit 30min apo ma shum nuk dona si te qona e qes krejt ok flm shumm prej juve qe po na ndimoni?

  • says

   b… nuk ke nevojë të rrish shtrirë për më shumë se 15 minuta. Këshillat e përgjithshme që i kamë dhënë në këtë faqe në artikujt tjerë rreth shtatzënisë vlejnë edhe për ty… lexo këtë artikull (si te mbetem shtatzene) dhe besoj se do ta kuptosh se si mund ti ndihmosh vetës të mbetesh shtatzënë. Të përshëndes.

 35. rita says

  pershndetje desht me ba ni pytje met 8kan mum ardh mstacjonet.po du me dit ajm shtatzan kam er te keq te gojes me dhamin majet gjive jam e brengosur pres pergjigjjen juj.pershndetje nga rita shum tung

  • says

   rita, ndoshta edhe je ose këto që ke thjeshtë mund të jenë shenja të fillimit të ciklit të ardhshëm menstrual. Era e keqe e gojës nuk besoj se ka të bëjë me shtatzëni. Të përshëndes.

 36. flora gashi says

  pershendetje deshta me te vet se une jam shtatzane edhe mu ka skuq lekura ne vagine, a mundet femija im me pas pasoja diqka . flm e shendet

  • says

   flora g, jo femija eshte mjaft mire i mbrojtur por ajo qe ke mund te jet ndonje infeksion dhe ben mire te vizitosh mjekun e te zbulosh se per cfar eshte fjala.

 37. sabina says

  pershendetje doktor kam nje pyetje jam shtazen dhe mbas keaj lindje nuk deshiroj te lindi me . kam deshir te lidhem mbas lindjes qka me preferoni ju a kam pasoja ma von ju lutem e pres pergjigjen tende faliminderit per kohen.

  • says

   sabina, mund të shkosh e të lidhesh po që se dëshiron dhe ka disa raste kur ndodh që lidhja shkakton probleme ama jo shpesh dhe njëherit është edhe mënyra më e sigurt për tu ruajtur nga shtatzënia. Të përshëndes.

 38. says

  pershendetje dhe shum falimender per pergjigjet.kisha nje pyetje reth kesaj pergjigje qe ma ke dhen,a mundesh me ma dergu ket acid folik ne gjuhen latine si kerkohet por reth asaj pyetjes qe ta kam bere per mardhenjet seksuale dua te pyes qe:un kam qen shum mire dy dit me ndodh qe organi gjenital nuk vjen ne forme ne mardhenje dhe jam habites qe sme ka ndodh kjo me pare a ndikon ketu diqka qe ndodh keshtu dhe a rekomandohet te ndermiret diqka ne keshtu raste.ju falimender.

  • says

   armend, nuk të duhet termi në gjuhën latine dhe nëse e kërkon në barnatore si acid folik mjafton sepse të gjithë e dinë për çka e ke fjalën. Stresi dhe shqetësimi janë kontribuues në problemet e ereksionit. Dhe nganjëherë frika dhe mendimi se ajo që ju ka ndodhur njëherë do të ju ndodhë prapë mjafton. Nuk është diçka e pazakontë dhe se shumë meshkuj ndodhë që gjatë jetës së tyre të kenë ndonjëherë probleme me ereksion. Thjesht mundohu të mos mendosh për të, merru me aktivitet fizik (ilaçi më i mirë ndaj stresi).

 39. says

  pershendetje,ju falemenderoj per pergjigjet qe i jepni.kam nje pyetje,derdhja e spermes se shpesht dhe se teper a ndikon diqka ne humbjen e mardhenjeve.dhe kam nje pyetje reth shtatzanis a eshte me mir para se te ngel shtatzen gruaja te mer ndonje medikament per qellim te shtatzanis me te sigurt.

  • says

   armend, acid folik mundet te filloj dhe rekomandohet te filloj te marr para shtatzënisë, sa per pytjen tjeter mos u brengos sepse ne nje raport studimi qe kam lexuar se fundi sa me shpesh qe njeriu ka mardhenie aq me shume prodhon spermen. Shendet dhe cdo te mire.

 40. zana says

  perseri jame zana me falni se ndoshta e teprova po dashta mete i bo edhe disa pytje nes ka munsi memi scaru ma zgjanimishte.edhe 1jave e kame kohen e mistracjoneve po gjyksate pome dhamin shume a ashte kjo sheja ma e hershmja e shtzanise se tvjellne spo kame a mundete mem ndiku faktorete me pase vjellne mai ti kaloje kohene e mistracjonev.gjyksate kane nise qe 2jave meme dhimte edhe mukane rrite shume te mdhenje si ta mer mendja se une mujne ekalume ikame pse mistracjon si sheja jo te rregullta.po bukene pe ha shume besome 5 ora qona me shku pune duhet me hager buke edhe 4her ne ditje duhete me hager qka ta mer mendja per keto shenja me fale se ndoshta e teprova me kto pytje .nese ki kohe e prese pergjigjjen se nuke ashte lete ase per ty me i kthy gjdo person pergjigjje se ki edhe shtres une vete punoje e besoje qka ashte me kontaktu me njerzi gjithe kryte e bllokume klm e

  • says

   Zana, mos u bo merak se nuk e ke tepru me pytje :). Keto shenja, nese nuk i ke patur me pare, tregojne si ti ndoshta mund te jesh shtatzene. Askush nuk mund ta dij me siguri deri sa nuk te vijne menstruacionet dhe kjo vertetohet me ndonje test apo me ultraze (kuptohet pas 5 javeve te shtatzenis). sidoqofte, nese asnjhere me pare para menstruacioneve nuk je ndjere keshtu (dmth nuk i ke pasur gjoksat edhe aq te fryer dhe te ndjeshem dhe nuk te eshte hanger bukar si tash) atehere ka mundesi qe ti te jeshe shtatzen. Une shpresoj dhe uroj qe te jesh shtatzene dhe te deshiroj tgjitha te mira.

 41. zana says

  pershendetje e flm shume per pergjigjjene te uroje shume fate ne jet.une jame kutrollu te mjeku me ka thane se mire je.ksi rendi me kane ardhe me 13 janar mistracjone kane pase meme ardhe me 21 edhe kto mistracjone sjane kane te rregullta si gjithe po vetem si sheja.tashe qe 2dite kam nise me pase dhimte ne gjyksa anashe.edhe mardhen po kame ni nate po e ni nate jo a mundet me pase diqka keqe me flejt kshtu. apo me prite deri ka fundi i shkurti e me shku te mjeku me prit apome vine kure ashte data mem ardhe mistracjone .flm per mirkuptime e zoti te shperblevte.e pres pergjitgj

  • says

   Zana, ka mundesi qe edhe te jesh shtatzene sepse ajo qe ke pas (si sheja) mundet te jete shenj kur veza e pllenuar ka bere folen ne muret e mitres. Nese je shtatzene nuk ka lidhje tash nese ke apo nuk ke mardhenie. Ti mund te vazhdosh e te kesh mardhenie por kjo nuk ndikon ne shatzani. Kuptohet nese je shtatzene sepse akoma nuk dihet sigurt, por po duket se je dhe shpresoj se je. Ju mund te shkoni tek mjeku dhe ben mire te shkoni sepse ashtu rekomandohet. Sidoqofte, gjinekologu nuk do te mund ta verej nese ti je shtatzene sepse eshte heret. Femija nuk mund te verehet para 5 jave shtatzeni. Uroj qe te jesh shtatzene dhe e deshiroj cdo te mire.

 42. zana says

  mirdita dhe pershendetje e mija te perzemta.une jame 65 kg jame e gjate 170 cm besoje se jame mire me kg.po jame e martume qe 2vjet e spo muje me mbet shtzane qitashe qet m,uje i kame pase mistracjon ni jave para kohese e vetm sheja a ashte e munde se jame shtzane apo kishe pase ti fare kshille mem dhane per me mbet shtzane tung klm e pres pergjigjjen

  • says

   Zana, ajo qe ke pas vetem si shenj qe thua mund te jet shenj kur veza e fekonduar ka bere folen brenda mureve te mitres e nese eshte keshtu atehere kjo do te thote se ti mund te jesh shtatzene. Per te rritur gjasat qe te mbetesh shatzene duhet te pini uje me shume, te ushqeheni me ushqime natyrale te pini uje me shume se zakonisht deri 2 litra ne dite dhe te mundoheni te keni mardhenie gjat diteve kur keni ovulacion. Ovulacion ndodh ka mesi i cilit menstrual. Dita e pare e ciklit menstrual eshte dita kur ji vijne menstruacionet dhe ditet me te mira, nese cdo 28 dite ju vijne menstruacionet, jane dita 11,12,13,14,15, 16 dhe 17. Gjat ketyre diteve mund te ndodhe ovualcioni dhe nese keni mardhenie ju mund te mbeteni shtatezene. Kuptohet nese nuk keni ndonje problem qe mund ta pengoj shtatzenine. Cdo te mire

 43. zana says

  pershendetje cilla peshe ashte ma e mire se te ngeleshe shtzane edhe a ashte e mundshme me mbete shtzane kure ki qrregollime te vine ni jave mase kohe mistracjone a ashte e munde se shpejti ki me mbete shtzane se shume gra kame ndi se kane thane kure nisi mu qrregollu mbete shtzane shume shpejte .flm per mirkuptime e pres pergjigjjen

  • says

   Zana, sa ma normale pesha aq me te mira jane gjasat per te mbetur shatzene, keshtu qe nese jeni me mbi peshe atehere sugjerohet qe ta zvogeloni peshen. Jo, perkundrazi kur ke crregullime kjo do te thote se dicka nuk eshte ne rregull me traktin reproduktiv dhe duhet shiquar se cka eshte problemi. Per kete sugjerohet qe te vizitohet mjeku. Shendet dhe suksese

Pyet dhe Komento këtu