Dieta Per Humbje Peshe – Si te Dobesohemi

Pëlqe & Ndaje

si_te_humbim_pesh
Zgjedhja e planeve të ushqimit tash është më e gjer se kurrë për ata që kerkojne dieta. Kur behet fjale se se si te dobesohemi ka dieta te ndryshme për të zgjedhur në shoqërin e sotshme dhe vetëm sa për t’i përmendur disa prej të cilave kërkohen janë: dieta me pak karbohidrate, me pakë yndyrë, me pak proteina, dieta me kalori të zvogluara etj. E tash, konkurrenti më i ri në këtë fushë është South Beach Dieat e cila furishëm e ka kap Amerikën dhe duket se të njejtën do ta bëjë ane e kënd botës.

Dieta per humbje peshe South Beach Dieat eshte krijuar nga kardiologu Dr. Arthur Agatston me seli në Mount Sinai Hospital në Floridën Jugore. Dieta në mënyrën e saj origjinale është krijuar për pacient me mbipeshë. Thekson konsumimin e karbohidrateve të mira dhe yndyrave të mira. Dieta së pari është shfaqur në libirin “The south beach diet: The Delicious, Doctor-designer, Foolproof Plan for Fast and Healthy Weight Loss”. Në shqip “Dieta e plazhit jugore: plani i pagabueshem, i shijëshëm dhe i dizajnuar nga mjeku për Humbje peshe të shpejtë dhe të shëndetshme”.

Çka është?

[wp-like-locker]Është një version më i avancuar i dietes Atkins (Atkins diet). Kjo diet fokusohet në balancimin e shëndetshëm në mes të karbohidrateve dhe yndyrave të mira. Ushqimet tepër të procesura sikur pjekurinat, ëmbëlsirat dhe pijet e gazuara janë të ndaluara. Dr. Agatson thot se nëse zvoglojmë karbohidratet e këqia ju ndihmon në metabolizimin më të efektshëm të asaj që hani e gjithashtu edhe përmirësohet resistenca ndaj insulines, kështu duke ju shtyer drejt humbjes së peshës.

Si Funksionon Dieta?

Sikur shume dieta te ndryshme tjera edhe dieta e plazhit të jugut ndahet në tri faza:

 • Faza 1: Në këtë fazë shumica e karbohidrateve përjashtohen për t’i dhën trupit tuaj pushim të plotë nga luhatjet e nivelit të sheqerit në gjakë. Fokusi është në ushqimin me mish pa dhjam, mish pule, peshk, vez, djath me pak yndyr, arra ose lajthi dhe vaj ulliri. Ju vazhdoni me këtë fazë për 14 ditë.
 • Faza 2: karbohidrate me indeks të ulët të glycemines (Low glycemine index) e këtu përfshihen shumica e frutave, bukës së thekur, drithrave të plota dhe pastave e gjithashtu edhe qumesht me pak yndyre. Qëllimi është që të vazhdoni me këtë fazë deri sa të arrini në peshën e dëshiruar.
 • Faza 3: ne këtë fazë ju përfshini një mori ushqimesh tjera. Kjo fazë ka për qëllim që të mbajë peshën në nivel dhe se kjo dieta per humbje peshe (south beach diet) sygjeron që të qëndroni në këtë fazë për gjith jetën.

Përparësit e Dietës Së Plazhit të Jugut (South Beach Diet) – si te humbim peshe

 • Është provuar e testuar.
 • Diferencon në mes të karbohidrateve të mira dhe të këqija.
 • Inkurajon konsumimin e ushqimeve më Indeks të Ulët Glicemik (Low Glycemic Index)
 • Inkurajon që të largoni ushqimet bërrllog nga dieta e juaj (ushqimet me pak ose pa asnjë vler ushqyese).

Mangësitë e Dietës Së Plazhit të Jugut

 • Nganjëherë njerëzit ndihen të dobët dhe të shkundur për shkak të ndalesës ekstreme të karbohidrateve.
 • Eliminimi i të gjitha karbohidrateve do të thotë se ju nuk do të hani disa prej burimeve të mira të fibre, vitaminave dhe mineraleve.

Dieta per humbje peshe (South Beach Diet) nuk është vetëm për njerëzit që dëshirojnë të humbin peshë. Studimet tregojnë se kjo diet gjithashtu mund të ndihmojnë në zvogëlimin e kolesterinës e gjithashtu edhe zvogëlimin e rrezikut të problemeve kardiovaskulare. Natyrisht, ashtu sikur me të gjitha llojet tjera të dietave, edhe dieta për humbje peshe e plazhit të jugut (South Beach Dieat) kërkon nga ju të keni vullnet dhe përkushtim. Por për ata të cilët janë të mësuar të han ushqime shumë të procesuara dhe yndyra të ngopura duhet të bëjnë ndryshim radikal në veset e tyre të të ushqyerit.

Nese pyet e kerkon “si te dobesohemi” ateher kjo eshte nje diet qe duhet provuar jo vetem per ate se si te humbim pesh por edhe per ate se shendeti juaj permiresohet dukshem dhe se trupi juaj do ju falenderoj.

Ndihmo sherohu.com duke e shperndare artikullin miqve, posto artikullin ne facebook.com[/wp-like-locker]

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. rina says

  per te humbur pesh me lajmroni ne ker adres rina krasniqi ne fb un kam pas efekt shum te madh

 2. Mimoza says

  prsh jam mimoza 18 vjeqe.
  Kam shtuar peshe,kamm rreth 55 kg.
  Kjo gje me ben me nerva shume,kam deshire qe te kem nje trup te bukur.
  Si ta arrije kete. Me ndhmoni.
  Falemnderit per mirkuptim .
  Ju pershendes

  • says

   Mimoza, motivimin vec e ke tash e gjitha qe te mbetesh eshte te veprosh. Fillo duke pasur kujdes nga ushqimet qe hane, ha me shume pem e perime, merru me aktivitet fizik si vrapim dhe bej ushtrime barku. Ndryshe nuk ke se si ta arrish trupin qe deshiron ta kesh.

 3. enxhi says

  ckwemi adm jam enxhi peshoj 47 kile dhe jam e shendoshe te barku sidomos te pjesa e belit dhe ne ftyre,ju lutem mund tme keshulloni

 4. Qendresa says

  Miredita Admin jam qendresa peshoj 78kg dhe jam 174cm e gjat i kam eshtrat e gjana ama askush nuk mi jep as shum kg. Vjet i kam pas rreth 70 kg dhe sivjet i shtova rreth 8 kg. Si mun me ndodh kjo gje? Ne Mengjes pi uj me limon kam ndegju se te ban mir per me shkri dhjam. Ne dark ha pem kurse veq drek ha. Ne ora 21 qishtu boj ushtrime kercej samba me radio. Me Ndihmo dhe me jep nje keshille per me humb pesh te lutem.

  • says

   Qendresa, te gjitha keto qe the i ben dhe prap nuk po humb pesh? Sigurisht se as nuk shton dhe thjehst je ka ben po aq ushtrime dhe po ushqehesh ne at menyre qe ta mirmbash peshen qe ke. Per kete ndoshta te duhet te konsumosh edhe pak me pak se sa je duke konsumuar qe tani, dhe pervec tjerash varet se cfare han gjat dites.

 5. mima says

  tung! ju lutem nese keni mundsi me tregu se a eshte efikaste dieta per 7 dite ka rezulltat; dhe se a mund te mbajsh kete diet me shum se 7dite. pres pergjigje nga ju

 6. anna says

  pershendetje ja nje vajze qe jam 20 vjec dhe jam 70 kg , mund te me japesh nje diete e efektive dhe konkrete po qe mundesia , faleminderit !

  • says

   Provo dietën për humbje peshe për 7 ditë, ose që do të humbësh peshë ngadal dhe sigurt atëherë duhesh të ndryshosh dietën (të ushqyerit), pra ha më shumë pem e perime kurse brumërat dhe ëmbëlsirat harroj ose haj shumë pak, ha më shpesh (5-6 herë në ditë) por më nga pak, pi ujë më shumë dhe kryesorja merru me aktivitet fizik si vrapim. Dieta për humbje peshe për 7 ditë është këtu në sherohu.com

 7. edona says

  pershendetje jom edona je jom 21 vjeqare dhe jom mbi pesh komajt lloj lloj dijeta me ushtrime po mumdoket qee mu spomndikon kurgjo dhe peshoj 67 kg ti qysh mkishe udhzu me humb kilogram?

 8. arta says

  Ju kam bo nji pyetje rreth dietes?Nuk ma keni kthy pergjigjen qe a duhet me bo orbitrek ma teper apo duhet mi shtu edhe diqka dietes sime?ju lutem te ma ktheni pergjigjen?besoj qe e keni lexu qa ju kam shkru ma heret?tung.

  • says

   arta, ta kam kthy pergjigjen por ke po pytje ne shume artikuj e nuk je ka di me gjet, sidoqofte, nese ushtron me orbitrek per 30 minuta nja 5 her ne jave dhe nese ushqehesh me me shume pem e perime e me pak ushqime te zakonshme dhe embelsira, dhe nese pi uje me shume per nje muaj duhet te humbesh 7kg e me shume.

 9. dona says

  qysh me hup pesh ne menyr te shendetshme se ja kam nis me dieta po pom dhem lukthi marova sa pun mu dobsu jam 16 vjeqare e peshoj 80 kg ..

  • says

   Po nuk eshte pune vetem te dieta, kerkohet edhe pak aktivitet fizzik qe te arrish ne peshen e deshiruar. Ne rastin tuaj, te sugjeroj te hash me shpesh por me ngapak gjat dites… ha 5-6 her ne dite nga pak dhe krysisht peme dhe perime e me pak embelsire dhe gatojca nga brumi. Pi uje me shume, dhe kryesorja merru me ndonje aktivitet fizik, se paku dil shetit (ec) per nja 1 ore nja 5 her ne jave. Keshtu jo vetem qe humb pesh por ne fund edhe je me e shendetshme ne pergjithesi.

 10. rina says

  po kam qef shummmmmmm me dobsu barkun me- t’hallu se veshjet spom rrin mir ..aki naj diet mem ndihmu a jo

 11. rina says

  un jam 16 vjeqare e kembet i kam te holla por barkun e trash amun te me tregoni si te humb pesh ne bark po menoj nja diet me ma kallxu ok pergjigjjen te lutemm..

 12. arta says

  flm per pergjigjen, desha ta bej edhe nje pyetje,un ne mengjes e ha nji rrisk buk tzez me kos,ne drek nji rrisk me gjell dhe ne dark gjithashtu nji rrisk,a mendon qe esht teper kjo,mos duhet me hek ndonjeren rrisk?edhe uj te vokt me limon kam fillu me pi ne mengjes,a mundet me ndihmu edhe kjo qe me humb pesh ma shpejt?flm.

  • says

   Varet se sa ka kalori buka e zez qe po han, sidoqofte nuk me duket se esthe shume por mbasi deshiron te humbesh pesh ateher me duket se mjafton. Shendet dhe suskese.

 13. Gona says

  pershendetje Jam gona kam 13 vjeqare dhe kam 60 kg si duhet tiaa bej per nje trup me te bukur ju lutem ma ktheni pergjigjjen ju pershendes

  • says

   Duhet të hash shëndetshëm, më pak ose fare hiq ëmbëlsire, më shumë pem dhe perime, më shumë ujë, dhe të jesh aktive fizikisht. Dietat për ty janë të tepërta në këtë moshë sepse je ende duke u zhvilluar dhe rritur e për këtë më mirë është ajo që thash më lartë.

 14. arta says

  pershendetje,nje pytje pata,a duhet ti vazhdoj ushtrimet me orbitrek gjet ciklit mujor apo duhen nderpre.qao

 15. pa emer says

  jam 12 vjeq edhe peshoj 65kg qysh muj me i hek nje sasi kilogrami mer 4 muj edhe qfar lloj dietesh ju lutem

  • says

   Pa emer :), je shume e re qe te mbash dieta rigoroze, per ty me mire eshte te ruhesh ne ushqime, te hash me shume pem e perime, te hash me shpesh gjat dites por me ngapak, e kryesorja te lozesh apo jesh aktive fizikisht cdo dite. Keshtu nuk privon veten nga ushqimet qe te duhen per tu zhvilluar a njekohesisht edhe dobesohesh por je edhe me e shendetshme.

 16. kaltrina says

  jam 22vjeqare peshoj75kg me duhet te humb pesh prej 10 deri15 sepse vuaj prej unazav te shpines kam provu dieta te ndryshme po pa sukses ju lutem me ndihmoni cilen diet ma regomandon ti admin sepse nuk po ndihem mir kthema pergjigjien jam ka shkruj sdisaher po komenti nuk pom del ju pershendes

  • says

   Kaltrina, te jam pergjigjur me duket njeher, sidoqofte ajo qe te rekomandoj eshte qe te humbesh pesh gradualisht. Kujdes ne ushqimet qe hane, pra zevendeso ushqimet e zakonshme me me shume pem dhe perime, pi uje me shume e me e rendesishmja merru me ushtrime. Ushtrimet perveq qe ndihmojn te humbni pesh gjithashtu ju ndihmojne te forconi muskujt e shpines e keshtu ndoshta edhe i ndihmon vetvetes nga problemi unazave qe ke.

 17. ola says

  pershendetje.une jam ola jam 21 vjece 162cm 62 kg s? mund te dobesohem 10 kg sa me shpejt pasi jam edhe ne paester por thjesht po ton?f?kohem.Ju lutem me kthen? pergj?gje sa mepare

  • says

   ola, zakonisht kur kerkojm shpejt rezultatet shpejt dorezohemi dhe deshprohemi. Nuk eshte e mundur te humbin peshe prej 10kg ne nje periudh shume te shpejt pa nje diet rigoroze e cila shpesh din edhe te ket efekte anesore. Vazhdo ne palester sepse aty perveq se humb pesh edhe forcon (tonifikon) muskujt e dukesh me bukur, nuk ke pse dorezohesh e te kerkosh te arrish humbje peshe shpejt e nese rezultati nuk eshte ai te cilin e deshiron deshperohesh e ndoshta kthehesh ne gjenjen e meparshme e me nuk tenton te humbesh peshe. Shendet dhe cdo te mire.

  • says

   arbi, mos prit mrekulli se nuk do te zgjohesh ne nje mengjes dhe te shohesh se ke trupin dhe peshen qe deshiron. Duhet te ushtrosh shume dhe ushqehesh mire dhe me kujdes per te djegur kete peshe te tepert. Sigurisht te jane dashur shume vite qe ke arritur kete peshe keshtu qe motivo vetveten qe te besh ckado qe eshte e mundur dhe sado qe te zgjat per te arritur peshen e duhur. Kerkohet mund dhe sakrific nga ana juaj po kete mund ta besh. Shendet dhe cdo te mire.

 18. merita says

  jam 35 vjeqare e gjat jam 165cm e i kam 75kg e deshta mi hek nja 10kg per me u kon mesatare me gjatsi si mi hek keto kilogram?

  • says

   Albin, pi uje me shume, ha nga pak por me shpesh gjat dites, ha me shume pem e perime dhe loz ndonje sport (futboll, basketboll etj). Eshte heret per ty ti futesh ndonje diete sepse je ne rritje e zhvillim e siper. Shendet

 19. albin says

  Jam 12 vjet e gjysem jam i gjat 1.60 peshoj 66kg mund te me tregoni dicka per tu dobesuar.Tungg..

 20. endrit says

  jam nje djal 13 vjeqar .Jam i gjat 1.72 por peshoj 65kg. Dua te di a jam shum i trash nese po si te dobsohem.tung tung

  • says

   Endrit, nuk te koke edhe aq i trashe. 65kg eshte pesh normale per gjatesin qe ke 1.75cm, keshtu qe mirmbaje kete pesh dhe mos u be merak se qenke ne pesh normale. Shendet dhe cdo te mire.

 21. meltem berisha says

  tungjatjeta admin une jam meltem berisha jam 14 vjeqare peshoj afer 60 kilogram trupi im me eshte bere shum i shendosh saqe nuk mundem ta shikoj me sy me jep ndonje keshill ju lutem

  • says

   Meltem, tash vares se sa je i gjat vetem se 60 kilogram nuk duken se jan teper, thjesht ne kete moshe ti je ende duke u rritur dhe zhvilluar e nuk ke nevoj te besh diete, thjesht ha me shpesh por me nga pak por kryesisht ushqime te shendetshme (fruta e perime), merru me ndonje sport (shembull futboll). Ama te besh diet rigoroze ne kete moshe nuk propozohet thjesht ke kujdes ne ushqime.

 22. linda says

  tung jam 33 vjeqare kam lind qe 3 muj po ende sun po umbi peshen gjatesija 1.74 kg 94 si ti umbi keto kg sa duet ti kam digja uni e sun pi eki kilogramet e tepera me tregoni ju lutem admin

  • says

   Linda, pak si shpejt po kerkon me humb peshen qe ke fitu gjat shtatzanis, kjo kerkon kohe po aq e bile edhe me shume se sa te eshte dashur te fitos kete pesh gjat shtatzanis. Keshtu qe fillo duke patur kujdes se cfar po han, ha me pak e me shpesh gjat dites, pi uje me shume edhe nese ke koh kuptohet dil shetit, ec gjat dites.

  • says

   Erjona, je e re te fillosh ndonje diet te veqant, dieta e vetme qe te propozoj dhe qe ti duhet ta besh eshte qe te kesh kujdes se cka po han, te hash me pak, te hash me shume ushqime natyrale e me pak embelsira, te levizesh apo behesh aktive me shume. Urime viti i ri!

  • says

   Per shkak te efektit te saj diuretik caji nga majdanozi perdoret per humbje peshe por efekti i saj nuk eshte vertetuar akoma. Keshtu qe duket se ndihmon per humbje peshe. Gjithashtu keshillohet qe GRAT SHTATZANA nuk ben ta pijn. Cdo te mire

 23. besa says

  me dieten 7 ditore mir ecen 3kg per 5dite u shkrin ama un kisha bisede me nje kolege dhe ajo me tha se edhe ne gjuhen gjermane eshte e njejta dhe se te ndihmon vec ne humbjene ujit dhe se menjeher do ti fitosh kg e njejt se di…un kisha vec dy pyetje pr juve qaji i gjelbert mos esht i demshen perqumesht pasi foshnja ushqehet me gji edhe buka e grurit te plot a mund tme ndihmoni ne gjuhen gjermane si e quajn ndoshta ju mund e gjeni dhe poqese sesht i demshem qaji i gjelbert sa tas qaj mund ti konumoj dhe si shendet dhe tgjitha tmirat per ju…

  • says

   Ne sasi te vogel, 2 deri 3 gota ne dite nuk ka pse te jet i demshem caji i gjelber, ndersa sa i perket dietes njeriu dueht te mbaj diete gjat gjithe jetes. Kur them te mbaj diete gjat gjithe jetes mendoj se duhet te kujdeset se cka dhe sa hane ne menyre qe te mos trashet. Ne gjuhen gjermani kesaj buke i thone Vollkornbrot 😉 .

 24. besa says

  flm shum admin un kam filluar me dieden 7 dite por edhe qumesht ka mjaft per beben pasi e ushqej me gji f bebja eshte veq dy muj e gjysm athua mos ndikon negativisht diqka kjo diet edhe ate supen duhet qdo dite me e pi apo veq diten e katert ju pershendet besa nga ch flm shummmmmmm

  • says

   Besa, nuk e di nese ndikon negativisht pasi qe e ke foshnjen ne gji nuk t’kisha sugjeru te provosh. Sa i perket supes ajo eshte shtes, nuk e ke patjeter me pi por sugjerohet, kshtu qe vendos vet nese don ta pish apo nuk don. Nese e pin ateher pihet cdo dite te kesaj diete. Ju uroj shendet e cdo te mire.

  • says

   Nuk ke pse ta urresh veten pesha pas shtatzanis eshte normale. Tash krejt cka te duhet eshte te besh kujdes ne ushqimet qe hane, ha me shume pem e perime, pi uje me shume dhe ha me pak embelsira e buken e bardh zevendeso me buke nga gruri i plote. E nese te ipet mundesia merru edhe me aktivitet fizik, dil ec cdo dite nese kjo eshte me se paku qe mundesh te besh. Uroj shendet per ty dhe femijen.

 25. ideal says

  Pershendetje une jam ideali jam 91 kg edhe deshiroj qe ti Heq 15 kg si mund te me japni keshilla qe ti heq 15 kg ju faleminderit

  • says

   Ideal, Provo dieten per humbje peshe per 7 dite e kemi ketu ne sherohu.com, pasi ta kesh perfunduar kete dite, pusho dy apo tri dite dhe perserite prap, ka mundesi te arrish ti humbesh deri ne 10kg, kur te arrish ne peshen ideale mos u shfreno e te mendosh se tash prap mund te hash cka te duash sepse perseri do te kthehesh ne gjendjen e meparshme, pra kujdes cka po han, pi uje me shume, merru me ndonje sport dhe keshtu mirembaje peshen qe deshiron.

 26. ela says

  une jam 60 kg dhe do te doja te humbja 10 kile sepse e shikoj veten shume te shendosh mundt te me ndihmoni me nje diet

 27. majlinda says

  tung linda . jam nane enj vajze kam lindur qe 3muj dhe kiam 61kg po kam deshir me ra ne 55 kg .si munde me hup pesh ma shpej elxova ket menjun ejuv ashte qashto evrtet qe hup pesh kaq shpjta tung ju pergzoj per ket emisjon se shum iqellar ..”””””’

 28. fiona konjufca says

  un jam fiona dhe keshila ime per ty eshte:ha 5 her ne dite nga 5 kafshata dhe pi uje sa ma shum qe te mundesh

 29. nora says

  pershendetej uen jamm 18 vjeqare peshoj 70 kl kisha pasur deshir te mbaj nje dijet te shpejttt me se pak te hecc 10 kl ak si ka munci te me ndimoni ju lutem

  • says

   Nese se ke provu dieten per humbje peshe per 7 dite atehere provoje sepse shume tjere kan patur sukses me te e edhe ju do te keni sukses… nese 10 kilogram eshte qellimi juaj atehere bej diten pusho nja 3 dite dhe prap perserite.

 30. emira ger says

  HANI % BUK NE DIT NJA KATER KOKAKOLLA % QAJA NE KAFTAJLLA % NE MBREMJE HAHAHHA DHE HANINJE TEPSI ME PITTE NE DARK HANI HANI SATE TJU HAHET HAHAHAHHAHAHAHA JU GARANTOJ QE MBRENDA DY JAVE DOTI SHTONI NJA PES KILOGRAM EDHE MOS PUNONI MOS PUNONI SE NUK MUNDENI TI SHTONI KILAT RRINI PINI QAJA HAPNI SYT NE TV HAHAHHAHAH DHE MASHUM FLENI FLENI VETEM FLENI EDHE NE MENGJES NJE SKROP NJE SUP NJA DY TRI VO ME DJATSHE / :( BROQNE KSHTU JU GARANTOJ NJE DIJET TE PERDITHSME HAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAH

  • elda says

   spash ndonje gje te madhe per te qesh kaq shum!!mbaje veten mi goca mos fol budalliqe apo flet nga eksperienca!!

 31. eda says

  un jam mbi 83 kg dhe dua te humb mbi 10 kg…dhe nuk e di ca te bej qe te dobesohem ..kam degjeuar se pijen kokrra e bije nga pesha…ju lutem te me keshilloni per kte kerkes…ju faleminderit..

  • says

   Provo dieten 7 ditore qe e gjen ketu ne sherohu.com, pushu nja 3 dite dhe perserite dieten prap. Me pas kur te bish nga pesha ki kujdes ne ushqim dhe merru me aktivitet fizik.

 32. sara says

  pershendetje ju lutemi me ndihmoni jam e martuar qe shum vite e dua te mbetem shtazene qysh mundeni tme ndihmoni ju faleminderoj……..mosha 41 vjeqare faliminderit……

  • says

   Sara,
   Më trego pak më shumë hollësi se çfar është problemi juaj, ke qenë të mjeku për shikuar se çfarë është problemi?
   Shëndet dhe çdo të mirë.

  • tringa says

   llojet e dietave jane te ndryshme, por e mira qe mund te beni ju per trupin tuaj eshte te gjeni dieten perkatese qe ju e vereni qe ju ndihmon per te humbur peshe, pa shkaktuar prbleme anesore… Une kam filluar te mbaj nje diete duke u bazuar ne shume dieta te ndryshme ! e para mos shpresoni qe te humbi peshe shpejte, sepse pesha e humbur shpejt rikthehet shpejte… Ajo qe une ua rekomandoj eshte kjo : javen e pare te dietes eleminoni buken, hani aq racione sa keni ngrene edhe me pare mundesisht sallata, gjellera… , por ne porcione te zvogeluara, pini uje perpara se te hani, dhe mos hani gjera yndyrore dhe shume kalorike siq jane chipsat, qokollatat e te tjera si keto, pini edhe qaj te gjelbert, vertete ndihmon! dhe nje gje, mos hani naten vone! Java e dyte : vazhdoni te pini uje dhe qaj te gjelbert, tani zvogeloni porconet pergjysme dhe hani vetem, sallata dhe mish te bardhe, ose peme ! Kur ju merr shume uria, pini nje gote uje, ose nje qaj te gelbert… Java e trete; tani veqse do ta vereni qe lukthi juaj eshte mesuar me porcione me te vogla dhe mesiguri do te habiteni kur te ngopeni e ndoshta as ate gjysmen e pjates nuk do te mund ta hani… per 3-4 jave do te humbi 5 ose me shume kilograme, ne varesi te organizimit tuaj,… e rendeishme eshte qe edhe pse me diete te mos demtoheni,… Une keshtu kam vepruar dhe me 3 jave kam humbur 5 kilograme, dhe tani ne javen e katert me mjafton vetem nje gjysme portokkali ne mengjes dhe ndjehem e ngopur, dhe natyrisht pas 3-4 ore ndjej uri perseri por ha gjysmen e portokallit tjeter, keshtuqe e para e punes eshte qe gardualisht te filloni te ngopeni me pak gjera dhe pesha do te shkrihet dalangadale, veqs keni durim… gjate ketyre 3-4 javeve kam ngerene vetem nje hamburger dhe nje pizza dhe ate jo komplet:D, ndonjhere mund te hani edhe ndonje qokollate te vockel, apo ndonje ushqim qe ju hahet shume ! Uroj te kesh sukses dhe shpresoj te te ndihmoje keshilla ime 😀 merre me qetesi dhe me durim! Me te mira!

 33. diana says

  Rreze me fal a ka mundesi te me tregosh per sa koh e ke mbajt ket dijet qe ke humbur 7 kg, pres pergjigjje kalofshi bukur.

 34. fatlinda says

  tung unë jam 13 vjeqare dhe peshoj 61 kilo dhe deshira ime është që te humni 10 kilo .une pasi qe te ha ushqimin dal dhe vrapoj poashtu edhe luaj por nuk po arrij te humb pesh.ju lutem mi jepni disa keshlla per te humb pesh .

 35. ana maria says

  DIETAT JANE KOT I KAM PROVUAR UNE E NUK FUNKSIONOJNE! JANE SUPER KOT HANI SA KENI JETE DHE PO JU THANE GJE PER PESHEN TUAJ THONI
  MHM EDHE PO SE KUPTUAT JU SKA GJE SE E KUPTOJNE ATA. 1PUC TE GJITHVE

 36. Laura says

  Pershendetje jam Laura Berisha endrra ime eshte te jam
  e dobet jam 11 vjeqe dhe kam nje pesh te tepert rreth 50 kg,sa per ecje merren thuaj gjdo dite por nuk bie ne pesh ashtu siq une dua kishit pasur mundsi te me jepni ndonje info. rreth dobsimit sa me te lehte e me te shpejte?
  Tung Tung!

 37. ibo says

  Pershendetje Juve Ka Munci Mem Tregue Si Te Dobesohet Nje Femer Per Te ,BETUR sHTAT Zane Sepse Ka Peshe 92 kG

 38. qendrimiq says

  une jom 13 vjeq peshoj 55 kile heci 1 or ne ditje si kisha pasur munci me hek 6 kile k thma nese am unci tung

 39. mirjeta says

  un jam 17 vjeqare i kam pasur 50 kg tash peshoj 65 kg per 2 muj i kam shtu po dal me ec e me vrapu amo embelsirat nuk muj mi lan a ka naj sen tjeter qe mi gerrdit embelsirat

 40. tina says

  tung admir a bon me tregu a osht e vertet se tableta hebafast te dopsojn ta hupin oreksin ok pres pergjigjje te lutem tung klm…

 41. Rrezja says

  Tung njerez, paj keshtu, une e kam perdor at qajin kinez paiyoui po te dobesojke pernime po une per vete e kam pi veq ni kuti e te dyten e kam ble po e kam hup se te une kish efekt negativ, mu merrshin mendt me dhimke lukthi katastrofe edhe kam lexu diku ne internet se eshte kancerogjen. E tash ka nje muaj e gjyse jam duke e mbajt nje diete prej vetes edhe kam humb 7 kg, keshtu ne mengjes psh nje gjevrek me kos, ose nje ve e fergume nje domate e 2 rriska buke, dreke papate te ziera me qepe, ose oriz te bardhe me mish, dmth edhe dreka pa buke pa brumera ben edhe peshk qfaredo edhe konzerv, bene dhe veze te ziera sallate, e ne darke vetem nga nje molle edhe shume uje, keshtu kur u peshova dje e pashe se kisha rene 7 kg pa mund oa uri edhe besoj qe sdo te me kthehen shpejts edhe pse po e vazhdoj prape qat menyre te te ushqyerit, tung klm

 42. egzona says

  po se harrova une vrapoj nga 1 ore ne dit dhe bej ushtrime ne mbremje
  dhe nuk ha ushqim shume nje here ne dit ne ora 2

 43. egzona says

  pershendetije une jam egzona latifi deshira ime e madhe eshte qe te dobsohem jam nje vajz 13 vjeqare dhe peshoj 65 kg. Une dua te kem nje trup te holl dhe kembet e holla si tia baj qe trupin dhe kembet ti dobsoj…. ju lutem ma ktheni pergjigjjen.tung ju perdhendess shumm

  • says

   egzona, për të arritur peshën e dëshiruar duhet sakrifikuar diçka. E ti sakrifiko kohën që e merr për diçka tjetër për t’i kushtuar aktivizitetit fizik. Dil vrapo, ec, luaj e ku ta di unë. Thjeshtë mos rri duke shpresuar se një ditë do të kesh trup dhe këmbë të hollë ashtu si ëndërron. Gjithçka është e arritshme nëse ju kushtohesh. Kështu pra, përveç që duhet të ruhesh në ushqime ti duhesh patjetër të jesh fizikisht aktive. Vrap, ec, luaj e mos rri!

   Shëndet dhe çdo të mirë.

 44. mimoza says

  ooooo qysh mu dobsu bre se mu ka bo pikkk o ozotttt a ka naj kush naj diet t’shnedosht e t’let hehehe

 45. rina says

  jam 14 vjeqare dhe jam 55 kg a mund te em thoni nje diete shum te fort qe mun ti heq 10 kg tung ju pershendes ju lutem kthema pergjigjjen.

 46. elvisa says

  jom shum e trash i kom 88 kg po kom deshir me hup kile ama spo muj pa honger po mundohna ama apet pa sukses se dii thom qe sot skom me honger ama at dit ma shum ha qka me kishe propozu ti adim tlutna me ndihmo me ndonj diett

 47. nitta says

  pershendetje jam 21 vjeq emartuar kam nevoj per dobsim ma kan rekomanduar qajin kinez do te doja te di andikon diqka keq ne organet ebrendshme si p.sh. mitra etj pres ni pergjigjje dhe ju lutem munsisht sa ma shpejt

 48. dafina says

  tung me par ju pershendes te gjitheve dhe dua qe ti admin te ma kthen pergjegjen dua te di si mund te dobesohet nena ime peshon ne 84 kg dhe deshiron te humb pesh ka perdorur shum llojra te ndryshme te qajrave dhe nuk kan pasur efekt ju lutem te ma ktheni sa me par ti admin ju lutem shum klm pres pregjegje sa me par

 49. jeta says

  jo o linda nuk ban se ti ki me lind e une qe i kam kry lindjet e kam perdor po pa sukses mos hezito ky qaj ti kall vezoret edhe besa krejt organizmin ju pershendet jeta nga peja
  MOS E PRISH VETEN

 50. miranda-otr says

  ej ne mengjes me kan thene qe te perdorr qaj te kamelicess pa sheqer dhe me limon humbb pesh a eshte kjo e vertet ju lutem kthemaa pergjigjenn admin ose kush e dinn

  • says

   Vetem uje te vluar (prite deri sa te ftohet pak) me limon ne mengjes ndihmon ne humbje peshe, por kamelic me limon nuk e di nese te ndihmon.

 51. says

  TUNG FISI TE LUTEM SI EKA EMRIN QAJ QAJII SE JE KA E PREDOR TIII DHE KISHA NJE PYTJE PER ADMININ A ME BAN KEQ NAJSNE SE UN JAM E MARTUME QE NJE VITTT E KAM DESHIR ME MBET SHTATZAN PO DOKTORI ME KA THAN MI HUMB 5 DERI 10KG OK TUNG JU PERSHENDES

 52. laura says

  hallo.unë 19 vjeqare dhe jam e gjatë1.70 kam 66kg deshiroj qe ti humb se paku8 kg.sa ditë duhet te mbaj dijet per humbjen e ketyre kg.

 53. genta says

  hej desht ne dit qysh muj mej hek 5 kg naj diet te leht ak munsii me treguaa oki nese po dergoje sms ne add okii…

 54. pa emer says

  ju pershendes te gjithve un i pash keto pyetje dhe pergjigjje dhe te gjith dershironin te humbnin pesh une kam gjen me bipesh dhe gjithmon kam deshiruar qe te kem nje trup siq kam enderruar por une kam majtur diet dhe tani kam humbur pesh dhe kam nje trup mjafte te mir po dieten jam duke e majtur ende ju keshilloj qe te gjith ata qe kan deshir te humbasin pesh le te largohen larg nga emelsirat mos te hajne teper dhe me pak buk une kam ngren vetm nje her ne dit buk dhe deri te nesermen ne ate koh nuk kam ngren por tani vertet kam trup te mir mir po per diken duhet qe njerher te le buken duke paksuar dhe nuk duhet te ngopet po te ngrihet nga tryeza i pangopur dhe gjithmon duke bere disa ushtrime per forcimin e barku kuse edhe pjeseve tjera trupore ju pershendes

 55. sadidi says

  ndonje keshill per humbje te barku? kam mbajt diet per dy muaj pesh kam humbur koxha 23 kg vetem se me duhet ndonje keshill per humbje te barkut ju lutem pres pergjigjjen….

 56. 6 motrat says

  ikujni bre indrnav edhe brumrave edhe kaq nese doni ndonje inforacjin kontakto dhe ke mepas pergjigje te sakt nese e di normal haha desa klm

 57. alma says

  mirmra une alam kam deshri qe ta hupi pesh po duk po di se si te hubi qafre dijet jma 70 kg dhe deshiroj qe te behm ne form qysh jam kan ma her ne 50 kg ju falmderoj per mirkuptim

 58. tung says

  si mund ta hjek pesh ka deshir pre ni koh shum te shkurt me hjek peshen se ashtu me duhet te lutem me trego me fal q po ju pengoj klm e mos u lohni

 59. syzjarrta says

  kam kemb te trasha dhe ju kisha lut per nje keshill se si mund qe ti dobesoj me rrespekt syzjarrta

 60. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx says

  o nese Allahu te ka kriju ashtu ahtu do te jet po ju qe mbani diet pa urdherin e Allauht nuk mund te dobsoheni

 61. besa says

  fisi un jam duke perdor qajin kinez qe 10 dit ama nuk po muj me vlersu se diqka po ka efekt ende nuk kam humb asnje kg valla vetem kur e pij ne mengjes diqka me dridhet trupi mandej si perher jam nuk me ka humb as oreksin spo dij ndoshta kur ta kruj pakon ta shofim mandej si po reagon me rspekt besa

 62. fisi says

  a ka dikush ndonje lajm ata qe e perdorin qajin kinez paiyouji ju lutem kontaktoni dhe tregoni rezultate ju flm

 63. lushi says

  shikoni un kam qen 119 kg dhe i kam pas 15 vjet tani jam 90 kg per tu dopsuar ndaloni yndyren edhe brumin per fillim sa per qajin kinez nese je nen moshen 18 vjeq apo vjeqare eshte e ndalur aj qaj te pihet ju pershendes te gjitheve

 64. unn says

  njerz kom pas 60 kg dhe jam 17 vjeqare,e kom marr me seriozitet punen e dietes dhe per 2 muaj kom hup 10kg,nese doni njimend mu dopsu merrne me seriozitet punen e dietes.qaoo

 65. besa says

  JU LUTEM FISI ME TREGO ME GJERSISHT SI E KE PERDOR QAJIN KINEZ NE QFAR KOH DHE A DUHET EDHE DIQKA TJETER A DUHET SHEQER ME QIT A DUHET ME ZIJ A SI MUND TA BEJ JU LUTEM ME TREGON ME SHUM INFORMATA RRETH KETIJ QAJI PERGJIGJUNI NESE KENI MUNDESI SA ME SHPEJT JU PERSHENDES

 66. miranda says

  ej admin bre qe 2 muj jam ka e pres ni pergjigje lakra domatja kastraveci marula specat a te shtojn pesh apo te humbin te lutem kthem pergjigje :D:D:d

 67. bina says

  ej un po du me shtu pesh pak se jam dobsuar shum
  e nuk po di qysh qka me ngren per te shtuar pak ju lutem me ktheni pergjigje ciaoo

  • says

   bina, kerko ketu ne kete faqe se e kemi shkruar nje artikull per ata qe deshirojne te shtojne peshe. Te pershendes.

 68. Nitta says

  Jom nita i kom 17 vjet edhe I kom 75killa A muj me e dit a te Humb pesh Uji i Gazuar..Klm

 69. elona says

  jam elona jam shuum e shendosh
  kam deshir qe te jem me e dobet
  kam 13 vjet kam 50 kg kam deshir te bi ne 40 kg

  ma kthe 1 kshill te lutem

 70. fisi says

  nertila une do te filloj me te njejten pako paiyouji qa kinez e ki ne qdo barnatore e tash kam fillu pakon e dyt me pako te par pra 18 dit i humba 10 kg e ndihem mir do ti hek edhe 10 e pastaj do te provoj te adaptohem vet pa qaj te ha ma pak gjat perdorimit te qajit une ka honger te gjitha gjellat qe i kam honger edhe pperpara po me sasi mat vogel se me humbi apetiti embelsirat nuk i ha me nuki me bjen ndermend as ti blej
  d.m.th. i haroj kur hy ne market e shoh se nuk me bjen ndermend une per lavdata nuk kam inters po i preferoj te gjith qe vuajn nga mbipesha .Asnje prodhim nuk esht natyral gjdo produkt qe e konsumojm ne njeren an na ben mir e ne tjetren ka kontraindikacion .PO pa rezik ska fitim

 71. nertila says

  tung fisi nese ben te na tregosh se si ke humbur pesh per 10 dit 8 kg dhe me qfar pako do ta fillosh prap se skam njohuri per ket pajo kalo mir sukses qe ke humbur kaq shum kile vetem per 10 dit

 72. ema says

  un ipershendes te gjithve edhe ju deshiroj sukses un per vete kam deshir vetem 5 kilogram ti humbi jo ma shum ama nuk di si tja filloj edhe pse edi ama spo mundem me nej pa ngren si ta marr forcen edhe tja filloj ju pershendes te gjithve kjo esht si ni lloj smundje sherim te keshem te gjithve ata qe kerkojn edhe ni pytje uj mineral i gazuar a te trash un shum pi ama smu doket qe me tarash spo di ma tret buken kur ha tung ju pershendes

 73. rita says

  te lutem nese ke mundsi jam pak e plot kamnevoj me humb pesh sidomos ne bark kam nevoj shum qka ta mer mendja cila dijet emndimon mashumme humb pesh samashpejt se shum kam nevoj te lutem me trego si osht masmir mu dobsu,,ju pershendes shum nes bon sa mashpejt pergjigjeje

  • says

   rita, me se miri do te ishte te humbesh peshe dalengadal duke u kujdesur qe te mos hash gjera qe te trashin dhe duke u marr me aktivitet fizik si vrapim apo se paku ecje. Dietat zakonisht merren si plan qe ndihmon te humbim peshe brenda nje kohe por diete nuk quhet vetem nje plan per te humbur peshe, diete gjithashtu quhet edhe plani afatgjate (tere jeten) ku ju keni kujdes se cka hani, dmth hani gjera te shendetshme.

 74. miranda says

  ej admin lakra kastravecat patligjanat specat edhe me pi kakao a te shtojn pesh a po te humbin nese mundesh mem tregu ne email pres pergjigje te shpejt bye bye miranndaa

  • says

   tina, për mos me kompliku ma shumë të gjithë ata çaja në të cilët shkruan çaj i gjelbër apo green tea janë ata për të cilët po pyet ti. Për ndryshe çaji i gjelbër është nga fletët e një bime që quhet Camellia sinensis, kërkoje në google.com dhe ta shohësh se për cka është fjala. Çajin të cilin unë e preferoj nga të gjithë janë Lipton Pure Green Tea.

 75. fisi says

  lora sa koh e ke perdor ti qajin edhe a ka pas sukses te ti qfar shenjave ke pas ti qe nuk je ndi mir

 76. says

  bexhaa, Se pari te them se eshte sukses qe ke humb 5 kilogram, kjo tregon se ajo qe po ben ka efekt sepse ke humbur peshe. Duke marr parasysh se ju po beni ecje atehere mengjezi duhet te jete i mire. Dritherat jane ideale kur them drithera mendoj ne ato qe zakonisht i quajme musli dhe te cilat mund ti gjesh gati ne secilin market. Keshtu qe blej drithera (apti musli) jane gjermane dhe kane pervec grurit edhe rrush te thate, lajthi, molle e disa frute tjere. Keto zbuti me qumesht me perqindje te vogel te yndyres. shembull qumesht me yndyre 1.2 do te ishte ideale. Nganjeher mund te hash edhe ve te perziera me pak krip dhe djath, ose thjesht vetem ziej vezet dhe ha vetem te bardhet e ves me buk te zez te cilen mund ta blesh ne po te njejtit markete.

 77. fisi says

  une kam humb pesh per 10 dit 8 kg edhe ndihem shum mir
  besoj qe do te vazhdoj edhe me pako te dyt

 78. says

  tung jam lora un dua t ju tham te ghithve se qaj kinez paiyuj ne ghermani austri dhe vede tjera t evropes asht i ndaluar rrepsisht se asht i damshem per shendetin sipas dia sudimeve te bera ne vjen ne te ghinden dia materje te bimve helmus qe jan kanceroghene kshtu un kam fillu me perdor per dobsim kam medu se me n dimon por kur e kam kqyr ne internet pasi qe jetoj ne austri e kam lexu qe se esht shum i rrezikshem dhe kur qysh nuk guxon te perdoret e kam dal fill un fille kam hetu veten si nuk po n dihem mir me ket qaj per ata kam kqyr per ket qaj adaj ju them te ghive ju n kosov mos e perdorni se esht shum i damshem ju lutem mos gaboni ta perdorni ju pershedet lori

 79. bexhaa says

  tung admin eshte hera e 3 qe t eshkruj e sma kthen ppergjigjen te kisha lut te me pergjigjesh ne pytje?kam 1muj qe dal eci ka 2ore mas shumti ne dit ama vetem eci nuk vrapoj me kan then se veq me ec nuk dopsohesh kma fillu qe 1jave shkallve te drgodanit po dal me vrapu ama veq 1here deri nalt e po lshona ka povi te posht gjuni i njers kam pom dhem,un per1muj5 kg i kisha hek ama edhe jam rujt embelirsa nuk kam honger shum per1muj3qoko i kma honger edhe brumit po i runa, dark vetem sallat edhe pllazma that pa qumsht nuk po du e hi diet kshtu rrepsisht po a kishe mujt me tregu mengjes qa me honger edhe drek dark e di sallat edhe pllazamt a te trashin me fal e teprova pak po shpresoj qe do em pergjigjesh?

 80. era says

  mirdita desha vetem nje pytje a egzizton nje menyr ma e shpejt me hek pesh a humb pesh duke bere ushtrime ulje ngritje te lutem me tregoni sepse une nuk ndihem mir me dukjen time dha kam shum depresion

  • says

   era, cdo aktivitet cfardoqoft ai ndikon ne humbje te peshes keshtu qe leviz dhe bej ushtrime e gjithashtu ruaju nga ushqimet dhe ha me shume ushqime natyrale, pi uje me shume… keto jane keshilla qe i dime te gjithe. Plus, nese merresh me aktivitet fizik si vrapim apo ndonje tjeter kjo eshte gjithashtu edhe ilaci me i mire ndaj depresionit, keshtu qe vazhdo bej dicka. Te pershendes

 81. kaltrina says

  pershendetje admir un i lezova gjitha komente dhe me pelqyen shum pergjigjjet tu po diqka qe ma terhjeku vemndjen ishte qe ti thosh ha ngapak edhe po ushtrime po kur nuk han buk as fuqi nuk ki me ba ushtrime ? Un kumprovu shum dijeta po nuk kam pas efek e kum perdor edhe qaj e gjelber po shum pak ka pas efekt , tash nuk po kam vullnet me janis dijetes se nuk po ka efekt .Qka me kishe propozu ti veq dijeta jo hehehhe ok pers oergjigjje te lutem .

  • says

   kaltrina, çka të propozoj ty kur që në fillim ti e ke të fiksuar mendjen se dieta, çfarëdo qoftë ajo, nuk të kryen punë? sidoqoftë dietë nuk duhet kuptuar vetëm si diçka për të humbur peshë. Dietë është mënyrë e të ushqyerit dhe ju jeni ajo që zgjidhni ushqimet për ti ngrënë. Kështu pra bëj zgjedhjen e duhur të ushqimeve (pemë e perime më shumë) dhe lëviz sa më shumë që mundesh… shembull mos hip në lift por ecë shkallëve :)

 82. kaltrina says

  pershendetje deshta te pyes ju qe keni degjuar per qaj kinez a osht e vertet se te dopson po un kam degju se te shkakton shum probleme ok pres pergjigjje ju lutem

 83. Linda* says

  Eiiii per mu dobsuu s’ha 3 muj e dobsona ama spo du receta per dobsim Poo po kam qef ni recet qe muj me u rrit nja 10cm se jam e gjat 1.50cm ju Lutnaa nese e dini ju Admin ose ju tjert qe po shkruni komente ndihmomniii Please!! Press Pergjigjje

 84. fisi says

  a bon me dit naj koment per qajin kinez PAIYOUJI qka mendoni a osht i damshem pres pergjigjen flm

  • says

   fisi, nuk di nëse është diçka që rekomandohet për të pasur shëndet të mirë atëherë dyshoj se mund jetë i dëmshëm. Sidoqoftë nëse dikush ka provuar dhe i dinë të mirat e keti çaji le të tregoj.

 85. besa says

  jam 33 vjeqare dhe kam dy femij jam 1.60 e gjat dhe kam 80 kg ju lutem si mund te humb pesh me tregoni menjher kam perdor orbitek por nuk po muj shum se po mbushem frym si tja bej ju lutem admin me respekt besa

  • says

   besa, shume mire qe ke orbitrekun vetem se nuk ke nevoj ta mundosh veten aq shume. Shko gradualisht, me ritem ashtu sikur ecen jo sikur vrapon, kryesorja eshte te mos qendrosh e palivezur. Pi uje me shume (2 litra) dhe ha me shpesh (5 apo 6 here ne dite) dhe me nga pak. Me shuem pem e perime e me pak buk te bardh (buke e zakonshme). Keshtu mund te humbesh peshe dalengadal dhe te jesh me e shendetshme. Ose, nese nuk ke durim qe ngadal te humbesh peshe atehere provo dieten per humbje peshe per 7 dite, kjo besoj se kryen pune me shpejt. Te pershendes.

 86. mirjeta says

  ne qofsee te dhemb lukthi

  mere nje kumpir dhe qeoje ne mjedis dhe mbush me kryp leje
  1jav le te perzihet me ujt e kumpirit edhe mas ni jav dite e merr e
  pin ne tesull

 87. nertila says

  me fal edhe nje pytje ket ku thuhet me konsulmu limon me shum a duhet vetem diten e par apo gjdo dit edhe supen a ben mos me pi hiq se sun e pi nese nuk prish diqka ne dijet qe mos ta pi flm kalo mire admin se po shihet se te paskan lodh njerzit me pytje edhe une u shtova tasht hahahaha

  • says

   nertila, po ta them edhe ty sepse mendoj se edhe dikuj tjeter i kam thene ketu se supa eshte suplement qe do te thote se eshte shtese dhe, edhe pse eshte mire te pihet, nuk e ke patjeter. LImon ha sa te mundesh e kur nuk mundesh mos ha fare. TE pershendes.

 88. genta says

  pershendetje
  lexova me siper dhe pelqyen rekomandimet kam nevoje per nje diete por kjo me 7 dite nuk po hapet qe ta printoj mund t eme ndihmoni ose ta shkruani serish ketu faleminderit jam ne pritje te pergjigjes tuaj

 89. gerta says

  Nje pyetje ju lutem.Sa ndikon buka e thekrit ne peshe si dhe taratori(kos+hudhra+kripe+kastravec+vaj ulliri) te shendosh apo jo?Pasi taratori me pelqen shume ne dreke.Normal karshi gjelles me zarzavate ha dhe tarator.Faleminderit.

  • says

   gerta, edhe pse kosi ka kalori dhe nëse pihet shumë gjatë ditës atëherë mund të ndikoj paksa. Sidoqoftë unë të them të vazhdosh të konsumosh tarator ashtu si ti di ta bësh sepse hudhra, kastraveci dhe vaji i ullirit janë shumë të mirë. Gjithashtu edhe buka e thekrës nuk ndikon dhe është shumë më e mirë sesa ajo e bardha. Të përshëndes.

 90. ardi says

  unë jam ardi i kam 50kg jam ne kl5 dua sa ma shpejt mu dopsu me ra ne44kg
  a mundeni ju të me ndimoni te dopsohem????????
  NESE PO ME TREGONI NE IMAILIN TI 😛
  JU FALIMINDERIT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • says

   Ardi, menyra me e shpejt eshte ajo e te ushqyerit me pem dhe perime, uje te pish me shume, dhe te merresh me aktivitet fizik si vrapim per me shume se 30 minuta ne dite. Kjo eshte me e shpejta dhe me e shendetshmja.

  • says

   miranda, po shumica e tyre ndikojne ne shtim peshe sepse kane sheqer… jane disa qe jane natyral me 1 perqind yndyre e keta me duket se jane te mire.

 91. Drenka. says

  Ej rimmy a je sigurt qe veq per 3jav i ke hummb 9kg se un sa po ja filloj mos me hanger nuk po muna me duru
  ti qka po bon ? qysh pe duron?

 92. Rimy says

  Njerzzzz ndegjonum mu pakkk…jam 26 vjet dhe kam pas probleme membipesh…osht java e 3 qe une jam ne diet…as buk as bruma as embe;sira perveq frutav nuk ha ose permiev dhe per 3 jav kamarrit qe 9 kg mi hup edhe keshtu dot vazhdoj ikni bukesss edhe brumav nesedoni me pas sukses 😀

 93. Drenka. says

  Shum,shum faleminderit per pergjigjet Admin.
  E dreken me qfare ushqimi ma preferon ??
  Tung,tung kalofsh mir.

 94. Zemrushja says

  pershendetje ty. deshta me ta bo nje pytje. sot kam ngrene molla dhe kam pire caffe dhe vale me limon.. nesae vazhdon psh diten e neserme vetem caffe edhe vale me limon pa frute dhe asgje tjeter a ndikon ne humbjen e peshes. se Un dhe ashtu Jam mesuar pa buke dhe nuk kam uri fare./Ama Nese vetem nje her Ha diqka Psh Ndonje Veze Te Zier Ose Djath vetem 1 her ne javt ose 2 jav Un meniher Shtoj peshen e vreej veten Un:S..Qka Mishe Propozu?..

  • says

   Zemrushja, nuk besoj se kaq leht mund te shtosh peshe nese vetem nje here ne jav han ve te ziera. Sidoqofte, po besoj se duhet te ndikoj sepse nese asgje nuk han atehere trupi duhet te gjej diku ushqim per te prodhuar energji dhe keshtu do ti perdor rezervat. Ne kete menyre ti humb pesh por gjithashtu besohet se pervec peshes ti humb edhe muskuj gje qe nuk eshte mire. Me mire do te ishte te humbje peshe duke ngrene pem e perime, duke pire uje e duke shmangur brumrat dhe embelsirat. te pershendes.

 95. shpirtesha says

  Pershendetje.. Admin deshta me ta ba 1 pytje… nesepsh 1 jav kurgjo hiq nuk kom honger perveq frutev edhe sot i kam honger 3 veze a kom shtu pak pesh a jo/? se un sa her qe ha diqka barkun e verej sepse me fryet dhe mduket vetja se po shtog kg edhe pse s’ha kurgjo 1 jav dy.. per veq frutev 1 her ne jav .. se un perdori vetem caffe dhe vale me limon. edhe vala me limon a ndikon ne humbjen e peshes?… Kthema pergjigjjen plsss

  • says

   shpirtesha, jo bre nuk eshte e mundur te shtosh pesh vetem me 3 veze, fryerja e barkut nuk do te thote qe ke shtu peshe. Njeriu humb pesh kur konsumon me pak se sa harxhon. Shembull konsumon 1000 kalori e harxhon 1500 qe dmth 500 kalori haxhime me shume ne dite.

 96. miranda says

  ej admin shume faleminderit per pergjigjen po qka kse preferu me hek pesh perpos ushtrimeve qe ndoshta nuk mund ti baj diqka per te ngern qka me ndimon te hek pesh po menoj me hanger diqka qe te hek pesh te per miranda ndoshta te lodha

  • says

   miranda, uthulla e molles te ndihmon te largosh pesh e gjithashtu te mirembash peshen qe ke kur nuk deshiron te shtosh me shume. Gjithashtu edhe caji i gjelber i ndihmon metabolizmit dhe keshtu ndihmon qe te mos shtoni pesh. Perndryshe nese nuk leviz edhe pesha largohet ngadal. Leviz kurdo qe mundesh, ngjitu shkalleve 3 here apo me shume gjat dites. Ec mos hip ne bus apo ne veture. Keto gjerat e vogla bjen ndryshim. Pershendetje

 97. Drenka. says

  Shum,shum faleminderit per pergjijet admin .
  E dreken me qfare ushqimi ma preferon ??
  Tung,tung kalofsh mir .

 98. Drenka. says

  Admin shum faleminderit prej teje, ,un qdo dit hypi dhe zbres disa her ne dit nga 6katt sepse banoj ne katin e 6sht. Dhe poashtu eci sa mundemm, edhe ushtrime do te fillojte bej, por ujin nuk e pi fare,vetem lengje pi sa mundem, dmth ujin patjeter duhet ta pi me sasi te mëdha A po jo ?
  Orarin e shkolles e kam ne mengjes, nshkoll qfar mund te ha? mundem ndonje kroasan te thaat, pa asgjë,apo as at nuk mundem ta ha ??
  Edhe nga kjo pyetje pres përgjigje prej teje, shum shum FALEMINDERIT:$.

  • says

   Drenka, ne shkoll mos ha krosant por blej nja dy molla, ose nje moll e nje banane dhe nje shishe uje 1.5 litra dhe merri me vete. Mollat dhe bananeja jo largoj urin e ujin e pi ne vend te atyre langjeve qe pi. Lengje mund te pish vetem nese eshte 100% leng i shtrydhur sepse keto te zakonshmet qe i gjejm ne treg shumica e tyre jane perzirje me sheqer. Ujin nuk e zevendeso asgje prandaj po te them se me mire do te ishte qe te pishe uje ne vend te lengjeve. Pijet e gazuara si kokakolla, fanta, sprite e disa te tjera as mos te shkoj ndermend ti pish. Shmangi krejtesisht. faleminderit edhe ty.

 99. zoja says

  pershendertje admin edhe nje desha ta di ktu shkruan ne diten e 4 me honger 8 bana a e njejta dijet ne nje artikuj tjeter e kam lexu se thot me honger 3 banana sa duhet me hanger saktesisht edhe lengje thot vetem diten e 7 apo gjdo dit duhet me pi flm per mirkuptim qaoooooo

  • says

   zoja, ndoshta ajo diet ka pak ndryshim prej kesaj por kjo diet eshte keshtu dhe mbetet keshtu si eshte ne kete faqe. Te pershendes.

 100. Drenka. says

  Jam Drennka ju pershendes nga Prishtina desha ta pyes Adminin.
  eshte hera e par qe po hy ne kete web faqe per dietaa dhe me duket qe Admini din mir per keto sende a ben te pyes un nuk munt te vrapoj sepse nuk guxoj prej kembes, te ec mundem, jam 14vjeqare jam ne klas te 8 besoj qe i kam deri ne 55-56kg kam deshir te bie ne 50kg si mundem ??
  tek kembet nuk kam trashesi vetem ne pjesen e perparme te barkut edhe anash kam tul dmth trashesi por nese ben ndonje diet jo vetem me pem dhe Buka e zez a te shton pesh dhe buka normale(buka e bardh por ta rreshkesh ta besh si tost)?? pres pegjigje sa me shpjet JU LUTEMMM :D.

  • says

   Drenka, ha me shume pem e perime dhe buke te zez (buken e bardh mos e ha fare), shmang gjerat qe kane shume yndyre dhe ha me shpesh por me pak ne sasi. Uje pi me shume dhe mbasi nuk mund te vraponi atehere ec ose ngjitu shkalleve perpjet (kjo eshte shume e mire) e gjithashtu edhe bej ca ushtrime barku per te forcuar muskujt e barkut. Cdo te mire.

 101. miranda says

  tung jam miranda une pi shumecaffe ha vetem pak buk ne drek dhe ne dark mengjes nuk ha hiq i ha shume mollat qfare ndikimi kan mollat po mendoj a te shtoj pesh a po te humbin pesh kisha pas qef me dit…dhe bej ushtrime por nuk mund te humbi shume pesh… dhe kur jam e uritur nuk di qka te ha po mendoj qe te mos shtoj pesh qka me propozoni te ha te mos shtoj pesh dhe caffja turke pa sheqer a te shton pesh apo te humb pesh i pi minimumin 4-5 cafee ne dit…nese muni me mu pergjigj shpejt

  • says

   Miranda, mollat si gati te gjitha pemet tjera nuk kane asgje te keqe perpos te mira. Kafeja si kafe nuk te ben te shtosh peshe por kur ajo perzihet me shume sheqer atehere mund te themi se mund te fitosh peshe nga sheqeri i kafes qe pin. Mos e privo veten nga ushqimet por mos u shfreno dhe te hash sa te mundesh. Thjesht ha sa me shpesh dhe sa me pak ne sasi keshtu eshte me se miri. Aktiviteti fizik siq e din eshte i mire dhe ndimon shume ne humbje te peshes, dhe mos harro uje duhet te pish me shume deri 2 apo me shume litra ne dite. TE pershendes.

 102. nerxhi says

  ju pershendes jam 38 vjeqre kam problem me mbajtjen e shtatzanive femin e par e kom lind pa problem tash i ka 4 vite, pas 2 viteve kom provu me mbet shtatzan po kom pas 2 her abort spontan kontrollat i kom bo vazhdimisht te mjeku tash kan ardhe ne perfundim qe ne anin e femis e kam nje nyje ashtu po e qujn kta me kan than me bo nje operacjon elktronik ,desha te konsultohemi edhe me ju a mun ndodhe edhe kjo ne pengim te shtatzanis a me propozoni edhe ju te bej ket operim te vogel ? e pres pergjegjejen

  • says

   nerxhi, operacioni nuk eshte i veshtire por nuk po di saktesisht se cka po quajne nyje, po supozoj se eshte miom dhe ky veretet mund ta pengoj shtatzenine. Sidoqofte, te takon ty te ju besh pyetje mjekeve nese ky operacion do te ket sukses dhe cka nese nuk ka sukses. Pyetje qe ata para se te fillojne me operim duhet te te pergjigjen. Shendet dhe cdo te mire.

 103. SHpirtesha says

  hehe Flm per Pergjigjje… Po dashta me ta bo 1 pytje.. Patatet qe Pergaditeen puffriit.. spo dii qysh me ta pershkruu.. A ndikojn Ne rritjen e peshes..? apo..A ndikojn shum apo ndikojn Pak..?… Edhe a ndikojn Nese psh un 1 jav apo 2 apo 1 muj nuk ha kurgjo hiq.. pastaj Ha Patate me yndyr shum pak.. A ndikojn Nese shtimin e peshes a?..
  A ndikon me shum patatja e zier apo Pitet qe i pergadisin nenat tona ne shtimin e peshes?
  Ju lutem kthena Pergjigjjen ADMIN..
  Te pershendet edhe t’uroj shendet ty shummm

  • says

   shpirtesha, patatet kur kombinohen me ushqime tjera te yndyrshme ndikojne qe te shotjme peshe por patatet vetvetiu ofrojne mjaft kalori dhe, pervec tjerash jane te mira per shendet. Shembull 180 gram patatate ofrojne perafersisht 250 kalori. Do te ishte shume mire per ty dhe te gjithe qe sa me shume te kufizojme konsumimin e ushqimeve te yndyrshme e sa me shume te ushqehemi me gjera te natyrshme (peme dhe perime). Patatet e ziera ato nuk kane dicka shtese dhe keshtu kane thjeshte vetem kalorit e tyre, kurse ato te pergaditura me vaj kane shtes edhe vajin edhe gjerat tjera qe i shtojme gjat ushqimit. Pra, patatet e ziera ndikojne me pak. Shendet dhe cdo te mire.

  • says

   Arta, duke ngrene me pak dhe duke levizur me shume. Me fjale tjera duke hargjuar me shume kalori se sa qe konsumon. Provo te ushqehesh vetem me peme dhe perime per nje jave duke kombinuar me pak ushtrime. Ose provo dieten e 7 diteve qe gjithashtu e gjen ketu ne sherohu.com. Shendet dhe suksese.

 104. Anonimja says

  Pershendetje..deshiroj te dobesohem jam 58 kile..19 vjeqare..jam e shendosh veq belit..( barku, tulat )..
  si me heq dhjamin..???

  • says

   anonimja, konsumo me shume ushqime si peme dhe perime, limito ushqimet si buken e bardhe, pitet, gjellat dhe qorbat me buke te bardhe, pi uje me shume dhe patjeter bej ushtrime qe i ve ne levizje muskujt aty ku deshiron te humbesh peshen (vrapimi i ve ne levizje te gjithe muskujt). Te pershendes.

 105. bexha says

  me fal deshta met pyt admin,un pi shum kafe deri en 5-6 kae turek edhe ata ksi taza te mdhje po e pi em 3lug sheqer para9 mujve e kam pi kafen shum te embel, deshta me dit a trash kafja dhe kam ndi per ni qaje kinez qetashi qe po dopsohen me to se than po ta hupske oreksin e bukes nese din diqka rres kesaj

  • says

   bexha, kafeja nuk te trash por nese e pin me shume sheqer atehere sheqeri ne kafe eshte ai qe te ben te shtosh pesh. Nese mundesh pije pa sheqer ose me shume pak sheqer. Sa per at caj kinez une nuk kam degjuar per te dhe nuk di cka te them. Te pershendes.

 106. qendresa says

  `ejj osht hera e par qe e kom vizitu qet faqe edhe pom pelqen. admin un jom qe 3 muj tu majt dieta ushtrime me orbit treg t barkut edhe me kanop tu kcy qe dmth rreth 2 or ndit boj levizje t`trupit edhe kom hup veq 5-6 kg. edhe dieten e kom veq sup.. peem.. vo t`ziera.. edhe patate t`ziera.. pse po dobsona kaq kadalee un:S. edhe a jom teper jom e gjat 1.60 i kom 78-79 kg 20 vjeqare kthe pergjigjen tlutna

  • says

   Për tu dobësuar në njeriut i duhet që të konsumoj më pakë se sa harxhon. Çka tjetër përpos këtyre po han, po besoj se hani edhe gjëra tjera gjatë ditës përpos pemëve, supës dhe vezëve të ziera. Ose provo dietën e 7 ditëve dhe shiko rezultatet, shumë kanë pasur sukses e besoj se edhe ti do të kesh sukses. Të përshëndes.

 107. Shpirtesha says

  Pershendetje.!
  un mbaj diet gati qe dy vite.i kam pasur 50 kg dhe me dukej vetja palidhje.vendosa me mbajt diet.Veq nganjeher ha si psh pite dhe patate por kjo ndodh 1 her ne muaj.un qysh mbaj diet nuk heki pesh.nuk jam e trash te gjith me shikojn si e dobet.po un nese barku esht pak i madh ateher ngul kok per diet.un perdori fruta.perime shum.kafe 4 her ne dit minimumi.ama qysh duhet me humb peshen nuk e humbi.besoj se dikush tjeter me mbajt dieten time shum shpejt kish arrit psh prej 80 kg ne 55 ose 50.Kisha dasht me dit problemin tem ku qendro.qe un 1 muj nuk ha kurgjo veq Mishin e pules.edhe kaffe perime dhe fruta.tjeter jo.? A kam ndodnje problem.apo kjo s’esht diet tamam per organizmin tim.
  Ju lutem kthenma pergjigjjen sa me shpejt

  • says

   shpirtesha, jo të gjithë njerëzit kanë organizëm të njëjtë e kështu jo të gjithë humbin peshën e njëjtë duke përdorë të njëjtën dietë. Dikuj i punon metabilizmi më shpejtë dhe edhe po që se hanë shumë me shumë se tjetri ai prapë mbetet me peshë më të mirë se sa ai tjetri që hanë më pak. Kështu që mos u dëshpëro se nuk ke problem. Vazhdo kështu dhe po që se mundesh provo edhe ca ushtrime barku për të forcuar muskujt e barkut. Të përshëndes.

 108. zoja says

  flm per pergjigjen se vetem ti po me jep shpres te mbaj dijet se gjithqka po lexoj rreth peshes e po me humbin te gjitha shpresat por deshta edhe nje me dit nese dobsohemi a jet lekura e leshuar apo rregullohet me diqka nej menyr tjeter edhe a mundet me humb pesh njejt gjdo her apo ka nej jav se nuk humb pesh se javen e kaluar kam humbur 4 kg e ket jav a vetem 30 gr jam e piklluar se po kam frig se spo humbi me a duhet ta vazhdoj apo te pauzoj e tja nisi peseri apo ta vazhdoj edhe nese nuk humbi se ndoshta ja fillon perseri te bije ne pesh qao me fal per pytjet se ndoshta e teprova por jam ne hall me pesh kalo mir admin je shum i mrekullueshem

  • says

   zoja, është mirë të pauzohet por gjatë pauzës nuk duhet të shfrenoheni e të hani çka do që shihni përpara. Mos u pikëllo se nëse ke vullnet dhe je e përkushtuar ti do t’ia dalësh. Shëndet dhe suksese.

 109. zoja says

  a ka njeri qe nuk ndikon dijeta fare dhe a mjafton ushtrimet vetem 30 minuta gjdo dit dhe ndjersitja gjat ushtrimev pres pergjigjen flm qaoooo admin

  • says

   zoja, dieta ndikon gati te secili por jo tek te gjithe ne menyre te njejte. Por, kur dieta kombinohet me ushtrime atehere rezultatet jane edhe me te mira. Mendohet se 30 minuta ne dite mjaftojne por ka disa zera prej studimeve te fundit qe tregojne se per te arritur rezultat optimal na duhet te ushtrojme per 1 ore ne dite. Te pershendes.

 110. zoja says

  tung admin je shum i mrekullushem desha ta di nese humbim pesh afer 30 kg a mundet te jet lekura e leshuar nese po si mund ta ofrojm lekuren pa operacijon a heket me ushtrime apo diqka tjeter flm per mirkuptim se jena ne hall me pesha hahaah kalo mir pres pergjigjen

  • says

   zoja, disa njerez e kane problem kete pas humbjes se peshes por kjo shpesh ndodh nese humbim peshe ne menyre te shpejt. Nese vazhdon te humbesh peshe ne menyre te ngadalshme edhe lekura do te vie ne vend. Sidoqofte, tek disa nuk funksionon dhe opcioni i fundit eshte operacioni.

 111. zoja says

  flm per pergjigje se ju kam lodh me pytje veq desha tju pys a ben te pihet kafja me embelsus pa sheqer normal flm qaooooo

  • says

   zoja, kafeja e zezë është më e mirë se kafet e zakonshme dhe me sa më pak sheqer. gjithashtu mos harro se edhe ëmbëlsuesi i vetë i kafes është sheqer por jo në sasi aq të madhe. Kujdes me sheqer mos e tepro. qaoooo

 112. eronna says

  admin en qoft se perdorim qaj me limon me mjalt ne shoqerim me kikirika qe shum i pelqej a mund te shtoim pesh,te lutem me trego sa me par ngase nuk po perdor asgje nga gatimet brumerat e pije te gazuera,rrall gjera te embla…..te demshme per fitim te peshes Perdor vetem molla te shumten e kohes ntm admin te lutem tregom

  • says

   eronna, nëse hanë me mas nuk është problem por nëse e tepron atëherë mund të them se të bënë të shtosh në peshë. Kikirikët kanë mjaft kalori dhe për këtë nëse je në dietë dhe dëshiron të dobësohesh atëherë kujdes mos ta teprosh. Përshëndetje.

 113. zoja says

  deshta tju pys admin a keni ndegjuar me pi uthull te mollav te gjelberta ne mengjes pa ngren asgje a eshte vertet se te shkrin vjamrat kjo dijet ka ardh nga nje mjeke nga maqedonija me ket lloj uthulle dhe jam ka e provoj po kam pak problem me lukth po me dit se ka efekt se kam dert se e mbaj dhimten pres pergjigjen nga ju flm admin kalo mir

  • says

   zoja, po uthulla e mollës është vërtetë e mirë për humbje peshe dhe edhe unë shpesh në mëngjes e pi një gotë ujë me dy lugë gjelle me uthull molle, dy lugë limon apo gjysmë limoni si dhe mjaltë nëse kam. Nëse nuk kam e pi edhe ashtu pa mjaltë. Shëndet dhe suksese.

  • says

   nika, ujë është më së miri të pish por jo pije të gazuara si kokakolla. Mundesh gjithashtu të pish edhe lëng portokalli të shtrydhur… pijet tjera nuk preferohen dhe asgjë nuk e zëvendëson ujin. Dhe edhe nëse del për kafe ti mund të mos kërkosh kafe por një shishe ujë të thjeshtë dhe sigurisht se në cilëndo kafe që të jesh do ta kenë. Të përshëndes.

 114. nikka says

  thnx per pergjigje po dmth kos pa yndyre eshte aj qe marohet vet apo ?(K)edhe a muna me pi kosin sa her qe un du ?ose veq ni her n’dit flm se ju kom lodh(L)

  • says

   nikka, jo kosi i shtëpis është full yndyrë dhe atë që po mendoj blihet në shitoret e mëdha (hipermarket) dhe ka 0.5 ose 1.2 % yndyrë. Përshëndetje

 115. nikka says

  me respekt . deshta me dit a ka efekt nese un ose kush do tjeter e man kit diet por nuk merret me aktivitete fizike a ka efekt edhe deshta me ju kallxu qe un maj diet ashtu nuk ha sene tomla por kokakoll pii edhe amuna mu dopsu nese kokakollen se ndaloj .me respekt nga un ina

  • says

   nikka, ndoshta dobesohesh duke pire kokakoll ama eshte veshtire nese pihet se tepermi dhe nese qendroni pa levizur, dmth nuk merreni me ndonje aktivitet fizik, pervec tjerash ky ves i pirje se tepert te kokakolles eshte shume i demshem per shendetin. Sa i perket asaj nese ti apo dikush tjeter humb apo nuk humb peshe pa ndonje aktivitet fizik me ane te kesaj diete mund te them se me aktivitet shpejtohet humbja e peshes kurse pa te humbet me ngadal. Cdo te mire.

 116. zoja says

  jam mbi peshe kam deshir te humbi 30 kg a ka sukses kjo dijeta qe shkruani dhe kam ndesgju se duhet pauzu ne dijet se nuk ka efekt sa eshte e vertet ma spjegoni ju pres pergjigjen flm per mirkuptim

  • says

   zoja, eshte mire te pausohet dhe mund ta provosh kete diete. shume tjere kan pasur sukses e edhe ti besoj se do ti bashkangjitesh atyre qe kan patur sukses me kete diet. Cdo te mire.

 117. says

  un kam shtuar shum kilo kam shum e dobet dhe kam pas trup te mir me thoni si ti ja boj per te hequr kiloo un nuk dua qe ti heq kilot duke mos ngren :S:S
  A keni nje menyr tjeter??

 118. arrita says

  per tu dopesuar duhet te mos perdorni brumerat sidomos misherat duhet te vraponi se paku 20 min dhe duhet te perdorni shume pemet dhe perimet sepse ato kan vitamina dhe per dopsim jane shume te mira kshtuqe degjojeni keshillen time

 119. edinn says

  e per 1 jav per afersisht ne qofse i permbashesh ushtrimeve dhe dietes sa kg mund ti hiqesh admin

  • says

   Daku, per ti humbur 20 kg te duhet me shume kohe se nje jave. Kjo diete eshte efektive per humbje peshe por nuk preferohet te vazhdosh dieten pa nderpre deri sa te arrish ne peshen e deshiruar. Nese deshiron te vazhosh atehere bej pushim per se paku 3 dite e pastaj prap vazhdo. Pershendetje.

 120. alma says

  mirmengjes.eshte hera dyt qe ju shkruaj.doja nje keshille nga ju sic jam shprehur heren e pare qe kam shtuar disa kg me teper nga pesha ime normale .un spara i mbaj dietat por vetem mengjes dhe dreke haj ne darke asnjegje me kan then qe te pi leng qepe se per 20 dite bie 8 kg doja te dija a eshte i deshmen ne momentin kur ti ngulmon te ngelesh shatzane se nuk di cfare te bej ta fillim po kam frike se mos me ben ndonje gje lidhur me shtazani qe pres prej kohesh .me kthe nje pergj te lutem.te uroj gjith te mirat
  ciao

  • says

   Alma, nuk di nëse është i dëmshëm por gjithashtu nuk besoj se duhet të jetë i dëmshëm duke e marr parasysh se qepa ka përbërje të mirë për shëndetin. Në anën tjetër pesha e tepërt nuk ndihmon e bile e vështirëson punë që të mbeteni shtatzënë. Nëse ke sukses si me humbje peshe e gjithashtu edhe mbetesh shtatzënë të falënderoj nëse kthehesh e tregon. Do të ishte diçka e mirë për të tjerët. Shëndet dhe suksese.

 121. bizzy says

  walla breh cigarja si shtir me lAN kom provu po skom mujt :s:s a prishet dieta me pii cigare .me mir kuptim nga un bizzy(ina).

  • says

   Bizzy, ti nuk ke provu se mundesh, duhesh me provu mire edhe kur vendosesh duhesh me vendos si burrat. Duhani nuk te kontrollon ty dhe ti je ai qe vendos nese don me pi apo nuk don… e gjitha eshte ne mendje. Nese ia del ta kontrollosh ti nga dita ne dite humb edhe varesin e duhanit qe ke krijuar gjate viteve qe ke pi. Nese baba im qe ka pi duhanin per 35 vite ose edhe me shume ka mund ta le atehere edhe ti dhe kushdo tjeter mundet. Sa per at qe e prish dieten mos e lere por lere per shendet tuaj. Suksese

 122. alma says

  mirdita admir .jam alma nga vlore jam 1/70 e gjat dhe pesha ime eshte 78 kg sa duhet te jet pesha ime normale dhe a mund te me ndihmoni me nje djete (ju theksoj qe kam pire ilace shum vite per rregullimin e ciklit dhe uljen e hormoneve ndoshta ilacet qe kam pire me kan dhen fryerje se vetem ne pjesen e barkut dhe te gjoksit kam shendet ) me kthe nje pergj kam nevoje per pergjigjen tuaj .dhe a ndikon shendeti ne mos ngeljen e shatzanise .gjith te mirat per ju

  • says

   Alma, nuk paskeni edhe aq shume peshe te tepert vetem 6 kg me teper. Pesha normale per nje femer te gjatesis 170cm sillet nga 54 deri ne 72. Eshte e mundur qe ilacet qe ke pire te ndikojne ama nuk dukesh qe ke shtuar shume kur konsiderohet koha (per shume vite) qe ke pire ilacet. Pesha e tepert ne disa studime eshte konsideruar si shkaktar i veshtiresis per te mbetur shtatzene, e ne te kunderten ka mijera raste te atyre qe kane mbetur shtatzene me mbipeshe. Kur them me mbipeshe nuk mendoj me pak peshe teper por me shume peshe te tepert. Raste te tilla te shqiptaret ka mjaft. Barku eshte vendi i pare ku ruhet teprica e ushqimit e per kete edhe nese i tere trupi ne te gjitha anet eshte pa dhjam vendi ku me ne fund largohet teprica dhe me shume veshtiresi eshte barku. Shendet dhe te mira.

 123. titina says

  a bon n’ven kesaj supe qe gjendet ne recet ta perdorim nje sup tjeter psh supat e gatshme psh SUPA MAGI,??

 124. bizzy says

  se kom problem mi ndalu ushqimet e preferuar,amo un e pi duhanin e ,aa lejohet pirja e duhanit duke mbajt diet .

  • says

   Bizzy, nese nuk e ke problem mi ndalu vetes ushqimet e preferuar atehere nese nisesh me at qendrim dhe vendosshmeri edhe duhanin mundesh me len. Dieta nuk e tregon nese duhet ta ndalosh duhanin gjat dietes dhe keshtu vlen si per duhanpires ashtu edhe per ata qe nuk pin duhan. pershendetje

 125. eronna says

  admin shum e konsumoi kafen qoft nesin apo turken nje kohe i kam perdor pa sheqer por tashme me pak sheqer a mund te fitoi pesh nga kjo,ngase ndodh ne dit 5-6 kafe tregom qfar efekti kom nga kjo………..klm

  • says

   Eronna, kafeja e zezë është shumë e ulët në kalori (rreth 2 në një filgjan), dhe kështu nuk pritet që kafeja vetvetiu të bëj të shtoni peshë. Por, kur i shtohet krem, qumësht, sheqer dhe nganjëherë edhe karamele atëherë ju nku po pini “vetëm kafe” por po pini diçka me sasi të lartë të kalorive nga kremi, sheqeri dhe karamele! Një filxhan kafeje me të gjitha këto gjëra shtesë mund të ketë deri në 750 kalori nëse filxhani është i madh! Tash varet se sa kalori ka ajo kafe (makiato, nescafe apo kapuqino). E nëse ka 500 kur të shumzohet me 5 deri 6 filxhan ju përfundoni duke konsumuar deri në 2500 kalori në ditë vetëm nga kafeja! Pra, a ju bënë kafeja të shtoni peshë? Jo. Por kur pihet së bashku me krem, qumësht, çokollatë dhe sheqer, atëherë lirisht mund të themi se kafeja të bënë të shtoni peshë. A je e kënaqur me përgjigje? Ju përshëndes dhe uroj çdo të mirë.

 126. nare says

  kerkoj dikee qee te me jap nje diet e jo udhezime per dieten ju lutem se kam mbushur plot 60 kg faleminderit per mirkuptim e o se harrova jam weqq 13 vjeq

 127. nora says

  pershendetje, un kam mbajtur diet dhe jam dobsuar shuum keshtu qe ju keshilloj atyre qe jan mbi pesh se mund te arin at qe e deshirojn te dobsohen, por vetem te ken durim se mund te arin cdo gje suksese ne dieta hehehe…

 128. liridoni says

  pqrshendetje jam liridoni po kerkoj nje dijet i kam 90kg dhe deshiroj mbrenda 3 muajve te bie ne 70 kg nese ka mundsi naj kesheill per dijet ju falimindreit

  • says

   Liridon, nuk di nese e ke lexuar por dieta per humbje peshe per 7 dite eshte nje diete qe jo vetëm ju humbni peshën e tepërt por gjithashtu e pastroni organizmin nga helmet që janë kurthuar për një kohë të gjatë duke u ushqyer me ushqime jo të shëndetshme. Provo këtë dietë, qëndro besnik ndaj vetes që së paku një javë do të bësh si udhëzohet, dhe kthehu e tregona për rezultatet e gjithashtu bëhu storie motivuese për të tjerët. Ose nëse nuk provon këtë dietë atëherë nëse dëshiron të humbësh peshë dhe të mos e shtosh më duhet të sakrifikosh ushqimet që ndoshta ju hahen së tepërmi e ti zëvendësosh ato me ushqime që janë të shëndetshme (pemë dhe perime), të merresh me ndonjë sport apo aktivitet fizik si vrapim për çdo të dytën ditë për më shumë se 30 minuta, dhe të pish ujë më shumë deri në 2l në ditë. Shëndet dhe suksese.

 129. fllanza says

  amo edhe ket dieten me 7 dit kam provu amo nuk mundem vetem pem te ha kam pas problem me lukth dhe kam pas aq shum thartin sa me eshte dasht ta nderpres po si doqoft jeni shum te mir flm edhe nje her per gjtha keto keshilla jam lexues i rregullt ketu po thuajse qdo dit kaloni mir pres nje pergjigje nga ju zotri admin ne qoftese ka mundsi klm

 130. fllanza says

  mirmrama edhe flm prej jush qe na ndimon aq shum reth shendetit ton e kisha nje pytje reth kesaj diete ku gjinden kalohidratet e mir psh ne cilet ushiqme edhe kjo me pelqen se eshte njera nde dietat mat mira mao ket fazen e par duhet te perdoret psh buka vollkorn edhe ketu gjinden kalohidratet e mir mendoj apo duhet veten mishra peshk etc edhe nje keshill ne qofse keni mundesi t ena ofroni me shum keshilla ose me mir te thme dieta te ndryshme qe te kemi mundesi sa me shum te informohemi edhe diqak noj diet me moll nese keni mundesi ju uroj nje nat t emir klm gjith te mirat

  • says

   Fllanza, Shumica e dietologëve pajtohet në atë se karbohidratet e mira janë ato të cilat janë ne gjendjen e natyrshme apo sa më afër gjendjes së natyrshme (dmth të pa procesuara). Dhe gjinden në pemë dhe perime, bathë (fasulet), bimë bishtajore, kokrra, fara dhe drithëra. Dmth sa më natyrale që janë apo sa më afër gjendjes natyrale që janë aq më të mira. Ju përshëndes dhe gjithashtu ju uroj një natë të mirë edhe juve.

 131. liridoni says

  tung jam liridoni deshiroj te humb pesh jam 90 kg deshiroj te bije ne 70 kg dhe si kam undsi ti hum 20 kg per 2 muaj a po me shpejt ju faliminderit

 132. tina says

  a asht e sigurt se coca cola te trash dhe nuk te dobson se mu me kan then se coca cola eshte e mir per dobsim
  kisha dasht me e dit pergjigjen prej teje nese ban tung klm

  • says

   Po coca cola nuk eshte e mire per dobesim dhe e bene te kunderten e gjithashtu nuk eshte e mire per shendet ne pergjithesi. Lexo se cka ndodhe ne trupin tuaj nga .

 133. bona says

  amund te me ndihmoni jam e vogel jam ne klass te 6 i kam 55 kile a mund te me ndihmoni ndonje dijet te sigurt

  • says

   Bona, nuk ka diete me te sigurt se sa te ushqehesh me sa me shume peme dhe perime e sa me pak gjera te procesuara, plus kur ja shton kesaj edhe aktivitetin fizik ti humb peshe, pastron organizmin dhe gjithashtu ndihesh dhe je me e shendetshme.

  • says

   Duke ngrene ushqime te shendetshme dhe duke qene aktive, edhe ashtu qenka 10 vjecare dhe konsiderohesh femij e nje femij duhet me loz e me qen aktiv si shumica e femijeve tjere.

 134. says

  Jam 15 vjeqar dhe koheve te fundit kam shtuar kilogram sidomos ne kembe tek ashti i femurit dhe medoj te bej nje diete sikur citoi admin me pelqeu ajo diete dhe shpresoj qe do ta bej ate … ju pershendes

 135. dea says

  a e din qe dieta per shtat dit ose dietat e tjera nuk t ndihmojn me humb pesh se mas dietes nese fillon me ushqimin e meparshem do te kthehesh ne gjendjen si ke qen me pare a mund te me japesh te lutem disa keshilla per humbje peshe normale dhe te mira per shendetin tim qe te mbes gjithmon mir me vijen e trupit dua diqka tjeter perveq dietave te shpejta plz nje pergjigje

  • says

   kjo veq eshte e kuptueshme Dea, keshilla per humbje peshe normale fillojne nga vet ju, ndryshoni gjerat qe hani, futni ne diet (diet eshte menyre e te ushqyerit) sa me shume gjera natyrale e sa me pak gjera te pjekura e te procesuara si embelsirat dhe pjekurinat e ndryshme. Gjithashtu mos harro se aktiviteti fizik duhet te jet pjes e secilit prej nesh. E sa per dietat per humbje peshe per te cilat ke komentu se nuk funksionojne, ndoshta kish qene me mire po qe se do te thoshe se ato funksionojne por nese i ktheheni prap veseve te vjetra ju prap do ktheheni ku keni qene. Te gjitha dietat funksionojne, disa me shpejte e disa me ngadale, por fakti qe njeriu gjithnje terhiqet nga veset e vjetra mbetet i pandryshuar.
   Diet mund ta quajshe edhe nese ju pa ju then askush ia ndaloni vetvetes gjerat qe nuk jane te mira per shendet dhe i zevendesoni ato me pem dhe perime dhe kete e beni per tere jeten pa ndryshime dhe pa kthim ne gjendjen e meparshme… keshtu nuk do te shtoni kilogram te tepert dhe gjithmone do te jeni me e shendetshme.

 136. linda says

  tung pershendetje ju lutem amund te me ndihmoni jom 21 vjeqe dhe kom 85kg amund te dopsohem ju lutem me tregoni sakt

  • says

   pershendetje edhe ty Linda, pergjigja ndaj pytjes tuaj eshte nje PO e madhe, por nga ti kerkohet vullnet dhe perkushtim per te arritur deri ne peshen e deshiruar. Nuk mjafton qe vetem te dish si te humbesh peshe por duhet veprim, dije + veprim = rezultati i deshiruar.

 137. gresa says

  hejjjj un po du mu dopsu po nuk po di qyshhh a ka dikush naj diet tee mireeee
  edhe qe jan te sigurt qe munesh me hup kileee

  • says

   dietat zakonisht jane te sigurta, kuptohet nese nuk devijon shume, por problemi ne shumicen e rasteve qendron ne ate se njerezit nuk jane edhe aq te motivuar per te humbur peshe dhe shpeshe kerkojne dicka te shpejte e te sigurte. Asnje mjek e asnje dietolog nuk garanton per cilendo diete… sidoqofte pse nuk po e provon diten per humbje peshe per 7 dite e me pas te kthehesh e te na tregosh per rezultatet e tua.

 138. Lendita says

  Me falni ,kisha pas deshir me më ndihmu ne hjekjen e kilogramve ,,jam e vogel dal ne kl 9 kam afr 46 kilogram ,jam paksa e vogel me trup ,andaj me dihet trashesia ne trup ,me ndihmoni sa me shpejt ..

  • says

   Gjithcka qe ndodhe shpejte ne organizem nuk eshte edhe e mire, e vetmja diete per te cilen mendoj se eshte kogja e sigurt eshte dieta per humbje peshe per 7 dite, e cila eshte testuar dhe aprovuar per general motors. Nuk di se sa shpejte kerkon te humbesh peshe, por ti duhesh definitivisht te jeshe e perkushtuar qe te humbesh peshe e mos ta shtosh me, e gjitha fillon ne mendje. Ti duhesh ta bindesh veteveten qe je ne gjendje te humbesh peshe dhe qe me nuk do te shtosh. Duhesh besh ndryshime ne menyren e te jetuarit. P.sh, nese deri me tani nuk ke qene aktive fizikisht ti duhesh te fillosh, fillo me ecje e me pas edhe me vrap. Nese deri me tani nuk ke dite kur eshte boll, ti duhesh ta ndalosh veten qe mos ta perfundosh piaten te teren, apo me mire mos ta mbushesh piaten plot e perplot, por me pake dhe ta lesh veten paksa te uritur. keto jane ca ndryshime qe mund ti besh e qe ndoshta edhe duhet ti beshe nese deshiron te humbesh peshe.

 139. enxhi says

  une kam qene 67 dhe tani jam 50 kg jam .dua te behem nja 47 e kam fiksim ,dhe do tia arrij ,se ia kam mare doren kesaj pune.puna qendon tek menyra ushqyerjes,provoni te beheni nje here vegjetarian.dhe sa per gjumin.nuk te shendosh sepse duke fjetur gjume ne nuk e kemi mendjen tek ushqimi dhe keshtu ne nuk marim me kalori.diete te mbare te gjithve.enxhi.

 140. ermira says

  UN JAM ERMIRA DHE DAL NE klasen e 6 dhe kam 46 kg ju lutem ne ndihmoni se si ti bej 40 kg me shpejt

 141. lirija says

  kisha pas shum deshir mema tregu ni recet dietash se nuk podi se si mejafillu . prej mengjesit ju lutesh kthema pergjigjen tung jupershendes shum .

 142. hana says

  nese mundet te me jepni nje diet se kam shum peshe dhe jam shum e vogel
  …..ju lutem me respekt.
  ju faleminderit

  • says

   Keshilla me e mire qe kisha me ju dhan te gjithve qe kane deshire te humbin peshe eshte se nese njemend deshironi te humbni peshe ju duhet te hargjoni kalori me shume se sa qe hani. E kjo arrihet duke ngren sa me shume ushqime natyrale si pemet dhe perimet e duke shmangur pjekurinat, embelsirat, pijet si coca cola, pijet alkoolike, e gjithashtu duke qene aktive fizikisht. E di qe eshte e veshtire dhe disa prej jush nuk jeni edhe aq te motivuar qe te dilni cdo dite te beni 30 minuta vrap por gjerat e mira nuk arrihet pa sakrifica, e ne kete rast ju duhet te sakrifikoni kohe (dmth te ndani kohe per pak aktivitet fizik) dhe te sakrifikoni ushqimet qe i deshironi per cdo dite e qe ju bejne te shtoni peshe.

 143. Skam Emer says

  Oh se harrova, kjo qe vijon eshte per Jonen. Gjumi i drekes mendohet qe te shendosh, sepse zakonisht njeriu ne dreke flen pas buke. Si rrjedhoje trupi nuk asimilon ushqimin e ngrene me nje ritem normal, por perkundrazi shume me te ngadalte (kujto ariun qe ben gjumin e dimrit). Me fjale te tjera metabolizmi i trupit ulet shume gjate kesaj kohe. Keshtu qe nuk eshte gjumi i dites qe te shendosh, por fakti qe gjumi behet pas buke. Nga ana tjeter gjumi i dites ka avantazhe te tjera sic jane riperteritja e forcave dhe freskimi i sistemit nervor (lidhjet neper neurone) gje qe sjell edhe uljen e stresit dhe perqendrim me te mire. Njeriu ka nevoje per shplodhje dhe kjo eshte absolutisht e nevojshme gjate adoleshences, sepse ne kete kohe eshte vertetuar shkencerish qe truri i njeriut peson ndryshime (po ashtu si edhe trupi). Pra jo cdo gje qe mund te shendoshe nuk eshte e thene te jete e keqe. Ose me mire duhen vene ne balance temirat dhe te keqijat.
  :-)

 144. Skam Emer says

  Hani shpesh, por nga pak.
  Duhet te ngriheni nga tavolina te pangopur (lini gjithmone dicka ne pjate, hani me kulture dhe jo si te babezitur te papare:-p).
  Pini nje gote uje dhe pastaj prisni 10minuta gjithmone perpara se te filloni te hani.
  Hani same shume fruta, zarzavate dhe sallate jeshile.
  Mos hani mishra me dhjam dhe yndyrna.
  Hani peshk.
  Mos hani embelsira, nqnse ju haet ndonje gje e embel, atehere hani nje luge mjalte i cili ju ben mire edhe per lekuren, pervec te tjerave
  Kur ta ndjeni veten shume te uritur dhe nuk rezistoni dot pa ngrene, hani nje kokerr veze te zier (por mos harroni te pini goten me uje perpara se ta hani vezen e zier).
  Mos harroni qe per te humbur peshe do tju duhet te keni durim dhe kohe: pasi edhe per ta vene shendetin ju eshte dashur kohe. Keshtu qe mbi te gjitha durim. Populli nuk thote kot: “Gur gur behet mur” dhe “I duruari i fituari”.
  Shpresoj qe dobesimi te mos ju kthehet ne obsedim dhe te ktheheni ne anoreksike qe duken si skeleta levizes. Cdo gje me karar.
  Ju uroj durim dhe dobesim te mbare :-)

 145. erona says

  kur tew jemi ne diet ne qoft se flejm diten a ndikon ne shtim te peshes.ju lutem ma ktheni pergjigjjen shpejt.

  • says

   Me sa kam lexu edhe di njeriu nuk shton peshë kur flen, përkundrazi ai humb… por edhe nëse flen gjat ditës nuk besoj se flen po aq orë sa fleni edhe gjat natës. Kështu që edhe nëse bëni pak gjumë ditës, prej 15 deri 1 orë, është mirë për shumë arsye. Një gjë duhet ditur, për të humbur peshë duhesh me djeg më shumë se sa që han. Besoj se mjafton. Sukses në humbje të peshës :)

 146. jona says

  une skam ndermend te mbaj diet se e provova njeher dhe perfundova ne spital
  kete ua keshilloj te gjithve

  • says

   Dieta është gjithqysh. Dietë këtu te ne më duket se kuptohet ashtu që ju nevojitet vetëm atyre që janë me mbipeshë dhe dëshirojnë të kthehen në peshën normale. Dietën ndryshe mund të quhet ‘mënyrë e të ushqyerit’ dhe mund ta përdorin edhe personat që kanë peshë shumë më të ulët se sa normale. Kështu që nuk është mirë të ndjellësh frikë tek të tjerët vetëm pse një lloj i dietës nuk ka funksionuar tek ju.

   • floriana says

    pajtohem me ty Admin ka disa qe nuk e kuptojn se qdo te thot Dieta disa e mendojn qe te vdesin urie..
    per veten time kisha keshilluar qe ta ndegjoni adminin fal tij apo saj kam humbur pesh 9 kg kam qen 63 kg dhe tani jam 56 kg kam fituar peshen e deshiruar me pak mund dhe shum vullnet po thuajse 1 vit me shkoj deri sa fitova peshen e deshiruar dhe ende vazhdoj te njejten procedure ,ushtrimet sduhen len anash asnihere ushqim shpesh e nga pak ..siq ju ka dhe admini gjdo koment te tijin apo te saj e ka cekur qe ushtrimet dhe ushqimi i shpesh dhe nga pak eshte e sigurt ,vetem me pak mund dhe shum vullnet suksese te gjitheve dhe falemniderit ty admin per keshillat e tua

  • says

   mas pari duhesh me pas vullnet dhe me qene e përkushtuar që ta arrish peshën e dëshiruar e më pas të zgjedhësh ndonjë plan diet për t’iu përmbajtur dhe për t’i par rezultatet. Sot ka shumë plane gati për secilin tip të njeriut dhe ndoshta njëri prej tyre sigurisht që do të funksionoj edhe për ty. Pa e provu dieten (planin) dhe pa i pa rezultatet nuk mund ta dish nese është efektive për ty… vetëm atëher ju vendosni nëse duhet të vazhdoni apo t’i ktheheni stilit të jetës së më parshme. Duhen sakrifica edhe të ushqimeve që ju bëjnë të shtoni pesh e të hani ushqime që ju bëjnë të humbni peshë.
   Faleminderit

  • says

   mos ha as mos pi për një javë… pak humor. Paj, për tu dobësuar më shpejt ju duhet që definitivisht t’i shmangni brumat dhe të ushqeheni sa më shumë me fruta dhe perime dhe që gjithashtu të jeni aktiv fizikisht (vraponi) për së paku 30 min në ditë. Nëse ia del të ndryshosh dietën (mënyrën e të ushqyerit) d.m.th të ushqehesh sa më shumë me fruta dhe perime, dhe të vraponi për 30 minuta në ditë… ju do të jeni shembull për të tjerët se si të humbim peshën e tepërt për 1 javë!

Pyet dhe Komento këtu