Shtatzania – Ushqimet Qe Rrisin Pjellshmerin (Fertilitetin)

Pëlqe & Ndaje

Shtatzania – Rrit gjasat tua të shtatzanis me ushqime si drithëra, yndyra të shëndetshme, perime e shumë tjera.

Ja diçka që duhe të dini që në fillim: “Nuk ka ndonjë ushqim magjik për të shtuar pjellshmerin,” thotë Susie Langley, një konsultante për dieta dhe ushqime me seli në Toronto të Kanadas e cila specializon në fertilitet. Por, mos humb kurajon sepse Dr. Jorge Chavarro dhe Dr. Walter Willet nga Shkolla e Shëndetit Publik në Harvard së bashku me Patrick Skerret, redaktor i Gazetës Harvard Heart Letter, për t’ju ndihmuar që të shtoni gjasat për të mbetur shtatzënë kanë krijuar një strategji të të ushqyerit në librin e tyre të ri të titulluar The Fertility Diet (Dieta E Pjellshmeris).

Orizi Kafenjtë, bollgur, elbi, drithëra të plota

Hulumto dhe gjej ushqimet nga drithi plotë pasiqë ato ndryshe quhet “karbohidratet e ngadalshme” që kanë efekt gradual në insulin sikundër karbohidrateve tejet të rafinuara (tortet, piya, pastat, qipsat, orizi i bardh, etj.), të cilët shkaktojnë rritje të insulinës. Kur nivelet e insulinës rriten së tepërmi vie deri te çrregullimi i balancit të hormoneve që nevoiten për riprodhim. Grat të cilat kanë sindrom policistikë të vezorëve, shkaktari më i shpeshtë i shterpësis (infertilitetit), do përfitonin shumë nga karbohidratet e ngadalshme për shak se ato zakonishtë kanë rezistencë ndaj insulinës. Skerret sqaron, “pasiqë muskujt e tyre nuk përgjigjen aq shpejt ndaj sinjalit ‘hapu për sheqer’ të insulinës, trupi i tyre duhet të prodhoj shumë e më shumë insulinë kështu duke rezultuar në nivele të larta të insulinës.”

Opcionet

Mëngjes: Musli apo bollgur

Dreka: Sandviq nga buka e plotë (buka e zez) apo pite nga gruri plotë.

Meze: kokoshka

Darkë: Bollgur/pasta nga gruri i plotë, oriz të kafenjtë dhe quinoa

Vaji i Ullirit, Vaj Kanole, Vaj Kikiriku, Shqeme, Bajame, Farat e Kungullit dhe Sezame

Ashtu si është menduar më parë jo të gjitha yndyrat janë të këqia. Yndyrat gjysmë të ngopura, që gjenden në vajra, kokrrat (arrat, lajthit etj) si dhe farat që u përmendën më sipër, përmirësojnë ndjeshmërinë e trupit ndaj insulinës dhe lehtësojnë inflamacionin duke ofruar rritje në fertilitet. Në anën tjetër trans yndyrat janë të këqia për pjellshmëri. Ato rrisin inflamacionin në tërë trupin dhe shuajnë aktivizimin e PPAR-gamma (receptorë që aktivizohen ndaj ndjeshmëris së insulinës), që do të thot sheqer dhe nivele ta larta të insulinës në gjak. Që të dy këto faktorë pengojnë ovulimin, ngeljen shtatzënë dhe zhvillimin embrional, thot Skerret.

Caku ditor: 22 deri 27 gram (10 deri 15 përqind të kalorive të dietës ditore me 2000 kalori.)

Peshku Salmon, Tuna, Skumbri, Sardele dhe Soja

Yndyrat të cilat përmbajnë acide yndyrore Omega-3, gjenden tek peshqit dhe ushqimet nga soja. Ato që dëshirojnë të bëhen nëna kanë nevoj për Omega-3 në dietën e tyre për shkak se ato rregullojnë çka hyn dhe del nga qelizat dhe prodhojnë hormone që shton rrjedhën e gjakut tek mitra, kështu duke shtuar gjasat që ju të mbeteni shtatzënë. “Acidet yndyrore Omega-3 janë të rëndësishme për zhvillim të trurit dhe të pamurit tek fëmija. Ato gjithashtu mund të të ndihmojnë që edhe të ngelesh shtatzane,” thot Langlez.

Caku ditor: 17 deri 22 gram (8 deri 10 përqind të kalorive të dietës me 2000 kalori.)

Qumësht i plotë, Kos me yndyrë të plot, Akullore

Më në fund një justifikim për t’u kënaqur me akullore! Sipas librit The Fertility Diet, qumështi i plote dhe ushqimet e bëra nga qumështi i plote janë më të mira për fertilitet se sa qumështi i skremuar. Pse? Qumështi i plote përmban hormonet mashkullore dhe femrore. Hormonet femrore ngjiten në globulat yndyrore në qumësht. Skremimi i qumështit largon hormonet femrore duke lënë vetëm hormonet mashkullore. Në të njejtën kohë, proteina e hirrës shpesh i shtohen qumështit të skremuar për ta bërë që të duket më mirë, dhe disa prej këtyre proteinave kanë përbërës androgjen (hormone mashkullore). Këto ndryshime rezultojnë në sasi të tepërt të hormoneve mashkullore që ua keqësojnë gjasat për ovulim dhe për të ngel shtatzane, sqaron Skerret. Sasi e tepërt e hormoneve mashkullore mund të parandaloj folikulat që të piqen. Kjo nuk të jep të drejtën të shfrenohesh. Pra shko e kënaqu me akullore nëse je ndërpeshë dhe të duhen disa kalori, por ngadal nëse je mbipeshë.

Caku ditor: Tri shërbime në ditë të qumështit apo alternativa tjera (një shërbim është 1 gotë qumësht i tërë, 175 gram jogurt me yndyr të plotë apo 50 gram djath).

Spinaq, Fasulet, Farat e kungullit, Portokall, Thjerrëza dhe Dredhëza

Si acidi folik ashtu edhe hekuri ndikojnë në fertilitet. Sipas librit The Fertility Diet Acidi folik është vital në ndërtimin e ADNs dhe në konvertimin e disa amino acideve në tjera. Kështu pra të hash ushqime që kanë acid folik, ushqimet si spinaq, fasulet, portokall, dredhëza dhe thjerrëza, mund të ndikosh fillimin e shtatzënisë dhe përmbajtjen e gjithashtu edhe të parandalosh defektet e tubave neural të frytit. Sa i përket hekurit, vezës i duhet hekur për të ofruar energji që të forcoj ADN-n dhe sintezën e proteinave që kërkohet për fekondim. Prap, ushqimet me sasi të lartë hekuri si spinaqi dhe bimët bishtajore, kokrrat (arrat, lajthit etj) dhe farat, janë të dobishme për ato të cilat kanë një dietë më shumë të bazuar në perime.

The Fertility Diet nuk përmend edhe mishin e kuq si burim të hekurit, Skerret sqaron se trupi nuk rregollon deponimin e hekurin nga mishi ashtu si e bënë kur burim i hekurit janë perimet apo suplementët. Por Langley nuk është rehat më këtë rekomandim. Së pari, nuk i përshtatet stilit të atyre që janë mishngrënës. Hekuri me bollëk gjendet në mish të kuq pa dhjam, mish të pulës, peshk dhe ushqime deti, dhe më lehtë absorbohet nga trupi. Kështu pra, vetëm nëse han shumë ushqime me bazë bimore që kanë sasi të lartë hekuri, përndryshe do mbetesh shkurt në sasin e duhur të hekurit.

Për shak se është shpesh vështir që të marrim mjaft hekur dhe acid folik vetëm nga dieta (të ushqyerit e përditshëm), mjeku juaj, si zakonisht, do t’ju këshilloj të merrni vitamina prentale për ekstra acid folik dhe hekur së paku 3 muaj para se të planifikosh të mbetesh shtatzënë. Do të ishte e udhës të kontrolloje nivelet e hekurit nëse je vegjetarian apo nëse shmang mishin e kuq në mënyrë që të mësosh nëse ke nevoj për doz terapeutike të hekurit, thot Langley.

Caku ditor: 700 mcg acif foli dhe 40 deri 80 miligram hekur në ditë.

Uji, jo alkooli

Uji të mban të hidruar, që është e rëndësishme për shëndet të mirë në përgjithësi e gjithashtu edhe për fertilitet. Por, rri larg alkoolit. Një studim në Stokhom i bërë në më shuëm se 7000 gra në mes të moshë 18 dhe 28 vjeçare ka ekzaminuar konsumimin e alkoolit dhe shterpësis, dhe është zbuluar se ato që konsumonin shumë alkool shkonin në spital për të bër testin e shterpësis (infertilitetit). Një studim i bërë në Univerzitetin Mjeksor MGR në Indi ka zbuluar se konsumimi kronik i alkoolit zvogëlon vëllimin e lëngut të spermës, numrin e spermadozoidëve, lëvizshmërin dhe numrin normal të spermës.

Balancë energjie për fertilitet

Në fund nuk duhet lënë anash balancin e energjis. Sipas Langley, sasia e energjis që ju merrni përmes të ushqyerit (numrin e kalorive që hani) duhet të jetë baraz me sasin që ti hargjon gjat ditës. Nëse han pak dhe ushtron shumë ju mund të përfundoni me balanc negativ të energjisë, që do të thot pesha e trupit mund të jetë tejet e ulët – që shpën drejt një fertiliteti (aftësi për mbetje shtatzënë) të dobët dhe pamundësi që të ngelesh shtatzane. Në anën tjetër, të hash shumë apo të ushtrosh pak gjithahtu mund të të shpie drejt balancit pozitiv të energjis dhe shtim peshe – që gjithashtu është i lidhur me fertilitet të dobët.

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. lori says

  Pershendetje! Mens. e fundit i kisha me 1prill dhe me zgjaten deri me date 3 prill.Doja te dija sa javeshe jam?

 2. bina says

  Pershendetje,un jam nje grua 23 vjeqare qe 2 vite tentoj te mbetem shtatezene mirpo nuk mbetem,mjeku me thot qe kam hormonet shum te larta,pas shum terapive tani me kan zbritur hormonet pak,dhe tani kam filluar te marr ineksione Gonal F PER 5 DITE NGA 2 QDO MBREMJE,a do te kem sukses te mbetem shtatezene

  • says

   Bina, askush nuk mund te thot se do mbetesh shtatzene dhe terapia besoj se do te ket suskses, pas terapis mjeku do ju udhezoj per hapat e metejm. Shendet dhe gjithe te mirat.

 3. nesa says

  pershendetje per ju dashta te pys para derdhjes se ujthit te bebes dmth ne muajn e 9 kjo si e qujn mjekt mukoza e bardh aderdhet per niere apo dalngadale me pas qe shperthen uji i bebes qe lindja e bebit veq po vjen flm per mirkuptim qdo tmir

 4. nesa says

  pershendetje per ju i nderuar jam shum ne stres dhe nese ka munsi nje pergjigje te shpejt jam ne muajn e funit te shtatzanis ne javen 37 terminin e funit per lindje e kam ne 3tetor por mram dhe sot kam urinim te shpesht dhe bebi ka shum levizje po ashtu si therje ne vegin qfar domethanje ka aka munsi qe jam duke e derdhur un e bebes doktor jam per her te par shtatzan dhe permomentin jetoj vet jam jasht kosove dhe nese ka munsi nje pergjigje e pres me padurin ju faleminderit shum pun te mbar

  • says

   Nesa, nuk duket se ke ndonje problem ato pak ankesa qe ke mund te jen normale. Sidoqofte, te keshiloj te vizitosh mjekun se vetem me kontroll kuptohet gjendja juaj dhe e femis. Shendet dhe cdo te mire.

 5. Adelina says

  Pershendtje ! Desha tiu pyes kam qen ne pushime dhe pas qe jam kthyer jam ftof dhe me eshte dashur te perdore hapa dhe qaj kunder ftofjes, per arsye se skam qen ne gjendje ta mbaj ujin as 1 min, saher jam dal kam pas djegeje, cikli me eshte vonuar me 2 dit a ndodh qe jam shtatezan, apo thjesht per shkaqe te ftofjes me jan vonuar. Si dhe a mund te ndodh edhe nese jet kur ftofesh masanej te ndikoj tek shtatezania apo nuk ndikon fare.

  • says

   Adelina, ka mundësi të jetë çrregulluar nga ajo ftohje por ajo djegësi që ke ndoshta është ndonjë infkesion i traktit urinar. Bënë mirë të vizitosh mjekun. Shëndet dhe çdo të mirë.

 6. gona says

  Jam e martuar qe 5 vite dhe ende skemi femij kam ber te gjitha analizat me than se jam mir, burri ka ber analizat mirpo i doli numri i spermatoziodeve i Vogel dhe volumi 1.5 nr 8mil ne 1ml un desha te di se a mjafton ky numer i spermatozideve per nje shtatzani pres pergjigjejen ju faleminderit

  • says

   Numri kondiserohet i vogel nese ke nen 15 milion ne 1 milimeter katror, keshtu qe 1.5 milion konsiderohet mjaft shume i vogel.

 7. says

  pershendetje Dr kam deshir shum te kem nje femi qe 6 muaj provoj te mbetem shtatzene mir po nuk po ka sukses ciklin e kam gjdo 4 jav ose gjdo 29 dit kur eshte koha me e perdhtatshme per te mbet shtatzene cilat data jam ma te prensishme ne ket muaj i pata me 3 korrik tashe ciklin e radhes e kom me 31 korrik kur jan ditete me te pershtatshme per te ngelur shtatzen ne vitin e kalur e kam ba nje pyetje te till dhe me je pergjigjur se kur asht koha per te ngelur shtatzene dhe me je pergjigjur edhe ka pas sukses qe heren e par mir po zoti deshti dhe une nuk munda ta lind at femi se pata shum probleme me gjakdherdhje shpresoj se do te me ndihmosh dhe te shkoj gjdo gja mir ju pershendes

  • says

   Ardita, sipas ciklit prej 29 diteve qe ke dhe duke marr parasysh se periodat e fundit ke pas nga 3 korriku, atehere datat kur ti mund te kesh ovulacionin dhe te kesh gjasat e mira te mbetesh shtatzene fillojne nga 13 gushti e deri me 18 gusht. Ne njeren nga keto data duhet te kesh ovulacionin. Uroj shendet dhe suksese.

 8. suela says

  pershendetje jam suela ka qe 2 vite qe mundohem me mbet shtatzan po tash e mujin e fundit kam provu prap i kam do shtregime en bar qe para 1 jave ka edhe 1 dit kohen e metracjoneve spodi qfar te bej a te bej testin ajo edhe kam pas disa marramendje qfar mendoni ju ka gjasa se mundem me kan shtatzan edhe tash kam disa dhimbje te vogla ju lutem me ndimoni ma ktheni pergjigjjen

  • says

   Suela, mund ta besh testin dhe ato shenja qe ke jane te si shenjat te para te shtatzanis ashtu edhe shenja te para-menstruacioneve. Por mbase ke provuar te mbetesh shtatzene deri tash ateher ndoshta edhe je. Shendet dhe suksese.

 9. says

  pershendetje Dr une para 4 muajve kam pas nje abort shkaku i abortit ka qen tensioni i nal tashe po kam deshir me mbet shtatzane mir po nuk po kam sukses desha te bej nje pyetje a me ndihom acidi folik per me mbet shtatzane se kom degju se eshte mir te perdoret edhe pse une se kam perdor edhe si perdoret te pershendes

  • says

   Acidi folik eshte vitamin dhe arsyeje kryesore qe jepet eshte per te parandaluar nje gjendje te quajrut spina bifida qe disa foshnje lindin me te per shkak te mungeses se kasaj vitamine e nena, por perveq tjerash acidi folik ne disa studime eshte raportuar se ndihmon edhe ne rritjen e gjasave per te mbetur shtatzene. Blihet ne barnatore dhe perdoret sipas pershkrimit (zakonisht si barnat tjera) Shendet dhe suksese.

 10. narta says

  persh desha me dit se cka mund te jet ka 1 vit qe tentoj per shtatzani po kam qen ke mjeku ni her me tha jam ftof mujn qeter me dha clomifen dhe kur isha mas 5 ditve me tha je ne ditet e ovullimit po prap nuk mbeta shtatzane me erdhen ket mujaj cka mund te jet qe sngeli shtatzane prap ene ket muj me tha ti perdori clomifen per 5 dit

  • says

   Narta, vetem pse ke marr terapi kesaj radhe nuk do te thote se menjeher duhet te ngelesh shtatzene. Nganjehere edhe kur gjithcka eshte ne rregull me shendetin prap se prap deshtojme dhe nuk arrijm shtatzanin qe ne provat e para. Keshtu qe provo prap kete muaj ka mesi i ciklit menstrual tuaj sepse vetem pse nuk ja ke qelluar te mbetesh shtatzënë ciklin e shkuar nuk do të thotë se nuk do të mbetesh shtatzënë gjatë këtij cikli, ndoshta do ja qëllosh kësaj radhe. Shendet dhe cdo te mirë.

 11. alketa says

  pershendetje, kam nje brenge. Ka dhjete muaj qe deshiroje te mbetem shtatzane, por pa sukses.Me daten 18.04 kisha kohen e menstruacioneve por kam pasur vetem gjak te ngjizur 4 dite. Shpeshhere po kam nje dhembje te vogel ne bark. Kam bere dy teste, testin e fundit para 3 dite, por rezultati ishte negativ. Cfare me keshilloni, cfare mund te jete?

  • says

   Alketa, testet zakonisht jane te sakte deri ne 95% te rasteve cka do te thote se ndoshta nuk je shtatzene. Ato therrje te vogla mund te jen edhe si shenj e kohes se ovulimit, nganjeher tek disa gra kjo ndodh por jo tek te gjitha. Nese edhe kete muaj nuk arrin te mbetesh shtatzene ateher te sugjeroj te vizitosh mjekun e te shohesh se ku eshte problemi, kuptohet nese ka ndoje problem sepse shpesh nuk ka probleme por thjesht nuk ia qellojm dhe arrijm shtatzanin. Shendet dhe cdo te mire.

 12. luljeta says

  une kohen e kom pas mem ardh me 25 po mu me erdhen me 23 po me erdhen te kafat e qata pata qef me dite a kom shanca a jom a me ba naj test me kqyr po spo di kur a mos eshet veq qrregullim e sen ma shum shpersoj qe jom edhe pse shum pak kom shprese allahu te shperbleft per pergjigjie qe po ka kthen e po naa ndihmon

  • says

   Luljeta, nese te kan ardh pak (disa pika) dhe at ngjyre kafe e jo si zakonisht (jo si periodat e meparshme), dhe te kan zgjat me pak se perpara, ateher mund te themi se kjo mund te jet shenje e shtatzanis. Po deshe mund ta besh testin tash. Shendet dhe cdo te mire.

 13. luljeta says

  pershendetej a muna me pas shanca me kan shtataeza me kan ardh pak para kohe edhe po mu doken qe i kom te kafta edhe pse tjeter shenje nuk di qe kom ni here nje keshille a ka mundesi

  • says

   luljeta, po ka mundesi dhe ky mund te jet shenj shtatzanie por sidoqofte nuk mund te themi se jemi te sigurt se eshte shtatzani. Shendet dhe suksese.

 14. narta says

  vec harova tet them se me tha kom vec ni vezore ne anen e djatht ne te majt skisha dhe ka 6 muaj qe perdori acid folik a duhet me vazhdu ala a jo..tflm

  • says

   Acid folik mund te vazhdosh te marresh tere jeten pa u frikuar se do te bej dem, perkundrazi eshte i mire dhe i domosdoshem per shendetin. Nese mjeku nuk te ka thene asgje per infesion ateher ndoshta nuk ke infeksion fare, dhe nese je ne ditet e ovulimit ateher ju sugjeroj te keni mardhenie tash qe te mbetesh shtatzene. Mos u brengos per vezoret sepse nje muaj funksionon njeri e ne tjetrin muaj funksion tjetri, dmth tash ket muaj vezori i djatht ka zhvillu dhe eshte gati ta liroj vezen, kurse muajin tjeter sigurisht se vezori i majt e ka radhen te zhvilloj dhe liroj vezen. Shendet, suksese dhe cdo te mire.

 15. leta says

  Mirembrema deshta ta bej nje pytje jam ne javen e 9 te shtatezanise dhe sot ne mes dit kam pasur pak gjakderdhje a eshte diqka e rrezikshme dhe nderkohe po kam dhimbje te barkut .

  • says

   Leta, cdo gjakderdhje sado paket eshte indikacion qe duhet ta vizitosh mjekun, keshtu qe te sugjeroj ta vizitosh mjekun sot. Shendet dhe cdo te mire.

 16. temsi says

  jam nje mashkull 44 vjeq jam qe disa vite i martuar .por deri ne vitin 2011 nuk kam pasun femi e kjo ka arrit pasi jom operu prej varicocelles dhe kom perdorur profertil tableta.mir po tani po kemi deshir me pasyn prap femi por analizat e spermogramit me kan dalun shum keq vetem 15 % te levizshme dhe vollumi shum i vogel 1.5 prap kam perdor profertil po pa sukses .spermomju lutem qa me vepru dhe me regoni a kom shansa me u ba baba prapkultura me ka dalun mir .sot kam qen te urologi me i ka qitun Clomifene 50 mg odhe ologovit se .a mi perdorur a jo se clomifeni ma shum koka per inferlitet femror.

  • says

   Clomifene nuk eshte vetem per infertilitet femror, ajo se cka bene ky medikament eshte te rregulloj nivelet e hormoneve. Eshte si per infertilitet femror ashtu edhe at mashkullor. Mundesh te perdoresh terapin e pershkruar nga mjeku… shendet dhe suksese.

 17. narta says

  mfalni po desha te pyes per infeksionin kam djegsim dhe kruarje ne vagirn dhe kur urinoj me djeg po ashtu edhe kur kam mardhenie me burin me djeq mrenda ma shum.se ne mjek sem cojn njerzit i kam shum te keqi sem cojn a din deni send me e bo ne shtepi per tu sheru se shum kec jam

  • says

   narta, nuk kam se si ta dij se cfare ke saktesisht per kete edhe nuk guxojm te ju themi se cfare duhet te marresh dhe mu per kete duhet te vizitosh mjekun (gjinekologen). Thuaja burrit kete, tregoj se po deshe te mbetesh shtatzne ti as qe guxon te provosh te mbetesh shtatzene gjersa je me infeksion. Ti dhe ai se bashku duhet te vizitoni mjekun sepse te dyt mund te jeni te infektuar nga ky infeksion. Nese jane fanatika te till ateher kerko nga burri qe ti te vizitosh gjinekologe femer, kurse ai le te viziton nje gjinekologe mashkull. Duhesh te ja thuash atij. Shendet dhe cdo te mire.

 18. elma says

  pershendetje a ndikon ftohja ne shtatzani se ka 1 vit du te ngeli shtatzane kam qen ne mjek me thot mir je po vec e ftofet je ene sem apin asni hap e ndrova mjekun prap edhe ki te njejtat fjal e ftofet je jajnikut e gjajth e ke te ftofet me tha ene sem dha asent cka mendon tej admin

  • says

   Elma, vetem pse njeri vezor (jajnik) mund te jet i ftoft nuk do te thote se nuk mund te mbetesh shtatzënë, kjo thjesht do të thotë se e ke pak më të vështirë nga se një cikël funksionon vezori i djathtë e në ciklin e ardhshëm funksionon i majti, që do të thotë se kur e ka radhën i djathti nuk mund të mbetesh shtatzënë sepse nuk funksionon mirë jajniku i djatht, kurse kur e ka radhën ky i majti ai sigurisht funksionon mirë, është i shëndetshëm dhe zhvillon e pjek folikulin dhe liron vezën, kështu që për të qenë më e sigurt provo bëj mardhënie gjithmon ka mesi i ciklit menstrual. Përveç tjerash kërko në barnatore testues ovulacioni dhe bëje testin e ovulacionit ka mesi i çdo ciklit menstrual që ke, kështu e zbulon kur i ke gjasat më të mira të mbetesh shtatzënë. Shëndet dhe suksese.

 19. luljeta says

  flm pre te gjitha pergjigjett allahu me meshirovt qe se paku pak po na largon brengen qe e kena pyetej skom ni here po pres

 20. luljeta says

  ku me gjet se mejku sa here po shkoj po me thot je mire e qito barna kan me te ndihmu ma bani qe sa me shpejt me met shtatezan un qysh me gjet arsyen qe spo jess nuk e di edhe nje keshille ju lutem

  • says

   Luljeta, po te tregova une e besoj se edhe vet mjeku ju ka treguar pse ti ka dhene ato barna, ato barna jane per me rregullu ciklin menstraul, per shkak se nuk ke cikel te rregullt edhe nuk ke ovulacion, e kur nuk ke ovulacion ateher nuk ke edhe lirim te vezez se pjekur e keshtu nuk mbetesh shtatzene. Ky crregullim qe ke eshte ndoshta si rezultat i hormoneve qe ke te crregulluara, prandaj jepet klomifene per ta rregulluar ciklin qe te kesh ovulacion dhe keshtu te mbetesh shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 21. luljeta says

  e a me ndihmojn mu qito barna qe sa ma shpejt me met shtatezan edhe sa jom tu i pi a duhet me provu edhe a kom gjasa me met shtatezan me te medha deri qitash a bon ni keshill shum flm pre pergjigjee

  • says

   Luljeta, së pari gjeje arsyen pse nuk po ngelesh shtatzënë e pastaj dihet se për çfarë barna ke nevojë. Nuk ka aso barna magjike që të bëjnë të mbetesh shtatzënë në provën e parë. Prandaj, vizito mjekun dhe shiko se çfarë po të thotë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 22. says

  pershendetje desha ta beje nje pytje une kam abertu me 12 shkurt por vetem me kokra citotek po kam pas gjakderdhje 10 dite por ale nuk me kane ardhur mestracionet dhe deshta te ju pyes para 10 ditve e kam ber ni teste me ka dal negativ por qe 4 dite kam ka pak si te kafta ama kur po eci po me behen me shum te kafta dhe deshta te ju pyes a kam gjasa qe te jem shtatzane apo qka eshte arsyeja edhe deshta te ju tregoj qe mestracionet nuk i kam me rregull me vin gjithqysh ndonjeher qdo tre muj ndonjeher qdo 6 muj ose me duhet me pi kokra per meme ardh mestracionet po tash te lutem te me tregojsh a e kam per arsye te mungeses se mestracioneve qe pom bohen te kafta apo mos jam shtatzane flm shum shum per kohen qe po ju marr.

  • says

   Tuna, nuk mund ta dij arsyen, ndoshta ke menstruacione te rregullta por kete me mire e kishe kuptu te mjeku. Shendet dhe cdo te mire.

 23. idaa says

  un kisha shum frejk se mem vijn atej me rente mendja ene kur verte pak para me erdhen shum u merzita se keshu sem ka ndosh para nejse te falenderoj shumm

 24. luljeta says

  pershendetej a munedesh mem tregu per qka jon qito barna clomifene citrato mi ka qit mjeku dje kom qen tha mire je po shtatzan nuk je mire shum jee e qito barnat qe ti shenoova jon per me met shtatezan a munehs me tregu ti kalo mire

 25. lindushja . says

  desha ta bej nje pytje rreth testit shtepiak kur mend te jet me i sakt ne mengjes apo ne qfar do kohe ? nese me ktheni pergjigjje flm.

 26. idaa says

  mfal admin se ndoshta te bezdisa po prom ka ora 20 isha perli mendova se me kishin erdh periodat se ka ni her kisha dhimbje barku kur e pash u merzita shum mirpo skisha shum vec fort pak ene si ne te kafta sdi sita them kom pas vec ka pak ene sojt kur e pash fort pak kisha cish do me thon kejo.se de kisha shku ne mjek sojt amen smundem deri te henen a osht dicka se shum kom frik.tflm

  • says

   idaa, kjo qe ke pas pak gjak dhe at ngjyre kafe nuk eshte shenj qe te merzitesh por eshte shenj qe ndoshta duhesh te gezohesh. Kjo eshte nje nga shenjat e shtatzanis dhe ndodhe kur veza e fekonduar ngjitet dhe ben folen ne muret e mitres (anit), dmth e grryen murin dhe vendoset, e per shkak te kesaj ke edhe ato pak pika gjaku ngjyre kafe. Po shpresoj se eshte kjo ajo arsyeja, uroj te jesh shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 27. idaa says

  pershendetje mfal se u bona e bezdiset pak te thash edhe disa dit me par shum kam dhimbje te mjedisit deni her me zihet ene koma sen hec desha me dit a la lidhje me shtatzanin se e kisha me 3 prill tem vijn po ala sem kan erdh sojt bona testin me dul negativ a ndoshta heret osht

  • says

   Kemba eshte pak heret te zihet nga shtatzania, por vonesa e menstruacioneve si dhe dhembjet e mjedisit jane shenja qe mund te jesh shtatzënë edhe pse testi të ka dal negativ. Provo prap testin neser dhe po ke mundësi bëj një vizit mjekut. Shëndet dhe çdo të mirë.

 28. arta says

  me kan kalu periodat para se mem ardh pata mardhenje tash qe 1 jav cka ha drejt me vjen me vejll a ka gjasa te jem shtatzane

  • says

   Kur te kan ardh dhe kur te kan perfundu, trego datat se nese ke pasur periodat dhe ato kan zgjat normal 4-6 dite si herave tjera ateher nuk besoj se je shattzene, por nese je ka do te thuash se te ka kaluar data kur eshte dashur te vijne dhe nuk te kan ardhur periodat ateher gjasta i ke te mira te jesh shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 29. arta says

  prsh desha me dit 2dit para pata mardhenjie mbas 2 ditesh me erdhen mirepo ce 1 jav me vejllet shume sa ha buk a ka gjasa te kem mbet shtatzane

  • says

   Arta, nese je me menstruacione ateher gjasat jane shume te vogla qe ti te jesh shtatzene. Shëndet dhe çdo të mirë.

 30. fatmirja says

  pershendetje nga fata jam shtatzan n 8 muaj dje kesh te mjeku m tha super qenka beba po jom bo marak se m tha 1kg e 800gr i ka mua po m duket e vogel beba ju lutem m tregoni a asht nermale apo jo se jam tu u friksuar qe mos pe boj bebin e vogel

  • says

   Pesha nuk mund të dihet sakt sepse nuk ka se si matet por është vlersim sipas madhësis së dhe zhvillimit, që dmth se edhe pse është vlerësu se është 1kg e 800 gram ndoshta foshnja ka 2kg e më shumë. Sidoqoftë, foshnja zhvillohet dhe shton peshë më së shumti në muajin e fundit, pra gjatë këtij muaji. Shëndet dhe çdo të mirë.

 31. Neta says

  popo e kam pyt se aka donje problem qe kam anin e vogel a mundem me bet shtatzan nes esht ani i vogel ma bani e ri koke qe 2 vjet koke martu mos ungut se ka koh me mendu per femi hh kshtu me tha e jam ba merak qe mos nuk po mundem me bet shtatzan per at arsyje qe kam anin e vogel ju pershendes gjdo te mir ne jet edhe shum faliminderit per pergjegjjet qe po na jep

  • says

   Neta, varet se sa te vogel e ke, dhe vetem pse e ke anin e vogel nuk do te thote se nuk mund te mbetesh shtatzene, kjo do te thote se nuk do te mund ta qosh shtatzanin deri ne fund, pra ti besh plot 9t muajsh e duhet te lindesh para kohe. Shendet dhe cdo te mire.

 32. idaa says

  pershendetje desha me ditse cka mund te jet ka disa dit me dhem mjedisi a ka lidhje me shtatzansin apo osht dicka tjeter se ka gati 1 vit tentoj te ngeli shtatzane

  • says

   ida, njera nga shenjat e para te shtatzanis jane edhe keto dhembje mjedisi… ndoshta edhe je shtatzene por nuk mund te themi se je vete mper shkak se ke dhembje mjedisi. Per cdo rast te sugjeroj te vizitosh mjekun atje e kupton me mire. Shendet dhe cdo te mire.

 33. neta says

  pershendetje nga neta a ka mundesi me me tregu se qka duhet me gren gjat shtatzanes qka esht ma e preferuar klm tung

  • says

   Po si zakonisht pemet dhe perimet jane të domosdoshme, vezët, avokado, brokoli, kosi, drithërat e plota (buka nga gruri i plot, apo misri i plot), të gjitha këto janë të mira si për shëndetin tuaj ashtu edhe të foshnjës.

 34. luljeta says

  allahu te shperblefte qe po na ndihom per te gjitha pergjigjet mua mjku me ka than se isha 3 dite para se me ardh ma bani po dyshoj qe je shtatezan po nse te vin e nuk je hajde mas 2 jave perseri e ti qes do barnna me met shtatezan mejhre spo di qfaret te beje a ka munedhesi edhe jete pytje mem ndihmu qka me ba a qka me perdor flm shumm pre te gjitha klm

  • says

   Luljeta, faleminderit shume per uraten, ashtu si ka thene edhe mjeku po te them edhe une ngase edhe pse nuk ke shenja qe te ben te ndiesh se ndoshta ke met shtatzene prap nuk do te thote se nuk je shtatzene. Dmth mund te jesh shtatzene edhe pse si ke shenjat e para te shtatzanis. Njera prej shenja ve kreyesore qe ti mund te jesh shtatzene eshte vonesa e menstruacioneve, dmth nese edhe menstruacionet nuk ju vijne ne diten qe prisni ateher gjasat jane shume te mira qe te kesh mbetur shtatzene, po qe se nuk ke mbetur dhe ke vones te menstruacineve ateher kjo duhet te jet crregulim i ciklit dhe per kete te ka thene se duhet ta vizitosh prap mjekun per te pershkrua medikamente per rregullim te ciklit. Po shpresoj dhe lus qe mos te jet kjo por te jesh shtatzene. Shendet dhe cdo te mire.

 35. luljeta says

  allahu te shperblefte qe po na ndihom per te gjitha pergjigjet mua mjku me ka than se isha 3 dite para se me ardh ma bani po dyshoj qe je shtatezan po nse te vin e nuk je hajde mas 2 jave perseri e ti qes do barnna me met shtatezan mejhre spo di qfaret te beje a ka munedhesi edhe jete pytje mem ndihmu qka me ba a qka me perdor flm shumm pre te gjitha

 36. luljeta says

  me fala a ka mundesi pak me ma sqaru anemike qka d.th.m se mire nuk e kuptova edhe nej pyetje kisha pas deshire me dite a ka barna qe mundesh me met shtateza shum flm pre pergjigjet allahu te shperbleft

  • says

   Anemik do te thote se nuk ke numer te mjaftueshem te rruzave te kuqe te gjakut e keto rruzua jane ato qe e bartin oksigjenin ne trup. Barna ashtu cfare ti po kerkon (pilule magjike) nuk ka. Duhesh me gjet ku qendron problemi e kete e ben te mjeku. Shendet dhe cdo te mire.

  • says

   Po, normal qe mund te mbetesh shtatzene por ne anen tjeter nuk eshte mire per shendetin tuaj te provosh te mbetesh shtatzene kur je anemike. Ben mire te keshillohesh me mjekun para se te provosh, vej vizit mjekut dhe keshillohu me te. Shendet dhe cdo te mire.

 37. luljeta says

  po kete vit ne janar i kom pas me 10 tan ne mujin shkurt me erdhe pak perpara me 7 e qe ne mars deri me 25 po gati gjithe i kom ne muja po ndodho perpara ose mas me lujt 2 a 3 dite e me shum jo po un kom provu gati qe ni vit me mbet po spo muna e qikaq shum me mu vonu eshet hera e dyte se kurr nuk me ka ndodh e pat qef me dit pse a munesh mem ndihum pak ti bile shum flm pre pergjigje klm

 38. luljeta says

  jo nuk e kom te kafta po si gjithe po un jom bo merak se hera e dyt qe po me ndodh qe po mu vonohen qishtu shum prej 7 shkurtit deri sot un mendova qe jom po qe skokna pse po me ndodh kjo a qka me sygjeron ti flm pre pergjigje allah te shperbleft

  • says

   Luljeta, mundet te jet crregullim i ciklit ose thjesht e ke ciklin keshtu te gjate. Me trego se para se provon te mbetesh shtatzne ne sa dite te kan ardh periodat?

 39. Luljeta says

  pershendetje a ka mundesi me keshillu dikqa kom nevoj qe nga 7 shkurti deri sot nuk me kan ardh mestracionet para 4 dite e bona ni test me dul negativ shkova e vizitova mjekun ma boni shum po dyshoj qe je ama i sigurte nuk jom madej nag merak e ban edhe dje ni test po 2 vijta shum ka pak mu dhezen e sot kur u zgjova me erdhen a jom shum po kom deshire me dit ose qka me sygjeron ti te lutem keshillom shum flm pre kohen klm

  • says

   Luljeta, nese ke vetem pak gjak dhe at ngjyr kafe nuk ke pse behesh merak sepse kjo eshte shenj qe ke mbet shtatzene, dhe edhe pse ato dy vija te testit jan vetem pak te dukshme prap mund te them se mjaftojne per te treguar se ke mundesi te jesh shtatzene. Por nese gjakderdhja eshte e njejt si menstrauacionet e meparshme ateher mund te themi se nuk je shtatzene. Uroj shendet dhe cdo te mire.

  • dafina says

   Pershendetje, Admin! Menstruacionet e fundit me erdhen me 22 shkurt, deri me tani duhet t’i kem gati dy muaj shtatzeni, por sot verejta se fare pak me erdhen menstruacionet me ngjyre kafe. A eshte ne rrezik femija im?

   • says

    Dafina, mund te jet normale por kur kemi shenja te tilla gjithmon sugjerojm qe te vizitoni mjekun (gjinekologun). Prandaj, te sugjeroj ta vizitosh mjekun sa me pare. Shendet dhe cdo te mire.

 40. loa says

  qe nan muaj provoj me mbet shtatzan po nuk po jes kam ni vajz 20 muajsh dhe hala ekam ne gji andikon
  kjo per me met shtatzan te lutem tregom

  • says

   Jo nuk duhet te ndikoj qe ke at ne gji, por vajza koka e vogel 20 muajshe keshtu qe edhe po qe se te shtyhet pak nuk eshte problem. Sidoqofte, te sugjeroj te vizitosh mjekun e te shohesh ku eshte problemi. Shendet dhe suksese.

 41. megi says

  po une tashme jam 6 javeshe sic me that dhe ju, prandaj po habitem c ne ky gjak..nk me that eshte me problem apo jo,,qe jam shtatzen jam e bindur…se bera viziten dhe e pashe embrionin..gjthsesi shm flm dhe shendet :)

  • says

   Megi, te thash se kjo eshte njera nga shenjta e para te shtatzanis. Problem behet vetem ateher kur gjaku nuk ndalon, perndryshe kjo eshte shenj qe ke mbet shtatzene. Shendet

 42. megi says

  Te falenderoj, per kohen qe na e kushton, doja te te pysja dhe dicka, kur e din qe je shtazene dhe ndjen sikur duan te te vijne periodat dhe dallon pak gjak..eshte normale apo duhet te shqetsohem, sot ne mengjes e vura re ket, gjak jo si zakonisht si n te kafte ose ne te vishnje…aq sa gezohem per ket shtatzani menjeher fikem,

  • says

   Megi, ke arsye të gëzohes pak sepse ky pak gjak (disa pika) ngjyrë kafe është shenj që veza e fekonduar është ngulitur (implantua) në mur të mitrës dhe kjo është shenjë që ti mund të jesh shtatzënë. Shëndet dhe gjitha të mirat :)

 43. megi says

  pershendetje Dr, sot bera viziten e pare tek gjenekologu me tha qe je shtatzene..por nk shoh zemren e bebit..e nga ana tj eshte shm i vogel do vish mbas dy javesh…periodat e fundit i kisha me 25 janar ..si llogaritet ..ose a mund t ma thuash sa muajsh jam…ma tha at fjl s jam e qet..ka mundsi qe eshte shm i vogel…

  • says

   Megi, urime per shtazanin me se pari, ti tash ke rreth 6 jave shtatzani dhe nuk eshte per tu brengosur nese mjeku nuk i ka degjuar te rrahurat e zemres dhe per kete te ka thene te vish ne javen e ardhsme sepse nganjeher te rrahurat degjohen vetem pas javes se 8 keshtu qe nuk ke pse brengosesh. Data e lindjes sipas ciklit te fundit menstrual qe ke pas duhet te jet aty rreth 1 Nentorit 2013. Shendet dhe cdo te mire.

 44. says

  pershendetje.Para dy muajve te kam dergu ni mesazh te kam pyetur disa pytje flm per pergjigjje dhe ju lutem te me keshilloni tash e tutje.Kur isha 17 vjeqare me kane ardh per here te pare tani mabs 6 mujave heren e dyte po kisha shum gjakderdhje dhe tani prej atehershit i kam mestarcionet e qregullta me vin qdo 6 muj edhe veq me barna nese e pi barnat me vin qdo muj e nese nuk i pi me vonohen edhe kam prit vete mos pom vin pa barna 9 muj po nuk me kane ardhur.dmth tash i kam 28 vjet dhe qe 11 vite une ballafaqohna neper mjek dhe jame e martuar qe 6 vite kam provuar te mbes shtatzane por nuk kam mbetur kam pi lloj lloj hapash por kot dhe ne tetor te vitit te kaluar e kam bere hcg me ka dal mire dhe ne dhjetor i kam mar inekcionet gonal 2 jave qdo dite dhe e kam bere insemenimin dhe kam pasur sukses por per fat te keq frytit nuk ja ndegjojshin rrahjet e zemres dhe u duft me abertu ne javen e 10 dhe tash me te 12 i boj nje muaj qe kam abertuar dhe ju lutem te me keshilloni a mundem te mbes shtatzane vete pa inekcione gonal dhe a ka mundesi te me vin mestracionet pa hapa apo duhet apet te ja filloj me inekcione qe te mbes shtatazane dhe a ka shance te mbetem shtatzane edhe me inekcione apet ju faliminderit shume oper kohen qe ju mar.Te uroj qdo te mir ne jete.

  • says

   Linda, per shkak se ke crregullim te ciklit menstrual nuk mund ta dish kur mund te kesh ovulacionin qe te mbetesh shtatzene. Tek nje grua me cikel normal menstrual qe zgjat afer 28 dite, me fjal tjera cdo 28 dite ju vijne menstruacionet, ovulacioni (lirimi i vezes se pjekur nga vezoret) ndodh aty ka dita e 13,14 e ciklit. Tek ti nuk mund te dihet kjo per shkak te mungeses se menstruacioneve dhe per kete eshte e veshtire te mbetesh shtatzene… nuk eshte e pamundur por eshte e veshtire. Prandaj, te sugjeroj te pritesh se paku edhe nje muaj e ndoshta edhe 2 muaj para se te provosh prap shtatzani. Ndoshta te vijne menstruacionet gjate kesaj kohe qe pret, perndryshe prap te duhet te provosh shtatzani INVITRO. Qe tash te sugjeroj te fillosh te marresh vitamina prenatale, ndryshe quhet vitamina per gra shtatzana, prit nje apo dy muaj per ti dhen pak kohe trupit te pushoj dhe marr veten nga aborti, dhe pas 1 apo 2 muajve provo prap te mbetesh shtatzene. Shendet, suksese dhe cdo te mire edhe juve.

   • arta says

    tung jam 30 vjeqare pes vite I baj ne gusht qe jam martu edhe ala nuk kam femi, kam qen neper mjek ne ks mir um thojshin atje mua, vetem burrit I ka dal qe spremja nuk po di si ta them amo qe spremja mir vetem qe nuk po shperndahet po poshkon si tuba- tuba. tash jam ne sl ktu mi ka qit qe kam pas cistra I kam hek qe 4 muj po ala ska rezultate. qe dy muj mi ka dhan mjekja dy par hapa clomid 50 g dhe dabroston 10 mg ket te hundit me perdor prej dites 16 te ciklit. pres pergjegjje faleminderi

    • says

     Pasi ke hjek cistat dhe tash merr terapi besoj se do te rregullohet cikli menstrual dhe shendeti reproduktiv i juaj do te jet optimal per te mbetur shtatzene, kuptohet edhe burri duhet te jet ne gjendje te mire shendetesore per te arritur qe ti te mbetesh shtatzene. Shendet dhe suksese.

 45. says

  pershendetje doktor jam e martuar qe 4 vite e gjysme mu mjekja me thot se je mire …por burri e ka numrin e spermatozoideve 15..mij ashtu ..a duhet te perdor aj barna qe ti rris pak dhe ta shtoj mundesin qe te jes shtatzan ju lutem nje pergjigje…nese ka nevoj te perdor barana atehere qfar barnash duhet te perdor?

 46. vlera says

  mirdita jam 23 vjeqare kam pasur probleme vaginale kam pas krumje edhe er e pakendshme tash jam shtatzan ne muajin e 7 por edhe tash pom ndodh nganiher a asht kjo diqka e keqe a qka po ndodh faliminderit qe na ndihmoni

  • says

   Vlera, ndoshta prap ke infeksion, per kete duhet nje vizit te mjeku per ta pare nese vertet eshte infeksion. Shendet dhe cdo te mire.

 47. Orgesa says

  Pershendetje. Kam fillu me perdorr acid folik 500 a eshte i demshem qe edhe sasia 500 me perdor gjat dites,-apo duhet qe patjeter te jet i 400 . Ju falem nderit

 48. milja says

  pershendetje nga fatmirja desha t jua bej nje pyetje jam shtatzan 6 muj e dy jav i kom po kur pe boj urinen po kom dhimbje n fund t barkit si shtrengim sun po drejtona me leviz ju lutem kthemani pergjigjjen se qka mund t jet

  • says

   Milja, munden thjesht me qen dhimbje te pashpjegushme qe nganjher nodhin pa patur ndonje shkak, por ka mundesi te jet edhe ndonje lloj infeksioni prandaj te sugjeroj te besh nje kontroll te mjeku.

 49. Orgesa says

  Pershendetje. Kam fillu me perdorr acid folik 500 a eshte i demshem qe edhe sasia 500 me perdor gjat dites,-apo duhet qe patjeter te jet i 400 . Ju falem nderit

 50. lulja says

  mirdita jam 29 vjeqare kam ni djal 12 vjet qe 1 vit mundohem te mbes shtatzan por nuk po mundem mjeku me thot qe jam mir kur dojn mem ardh mestracjonet kam shum dhimbje gjoksi qdo her me kan ardh mistracjonet qdo 28 apo 25 dit prej qe provoj me vin ne diten e njejt te muajt domethan ne te njejten dat faliminderit

  • says

   Nese t’kan ardh me 1 shtator ateher i bjen se i ke gati 21 jave shtatzani (rreth 5 muaj), daten e lindjes e ke afersisht ka 8 Qershori 2013. Shendet dhe cdo te mire.

 51. kadrija says

  ju pershendet kadrija deshta me ju pyt memi llogarit sa muj i kom, pit pit 5 gusht i kom kry mostracionet se te gjinekologu nuk jom kon hiq prejse jom shtatzan

  • says

   I ke 6 muaj shtatzani… me 5 gusht i ke kry por me 1 gusht ose me 31 korrig t’kan ardhe, e nga gushti deri sot kemi 6 muj te plote. Duhesh te shkosh te gjinekologu se paku nje her ne muaj e ai/ajo tani ju tregon se kur ke prap nevoj te besh viziten e ardhshme. Shendet dhe cdo te mire.

 52. Luljeta says

  Ah so sen flm shum per keshille po nuk te ka ndodh kurr me ndegju qe thojn je e ftoft ne bark shum kom marr hapa shum here po sen nuk po me ndikojn mu spo kom ide qfarte bej

  • Luljeta says

   Po more te tregoj ampisid 375mg gjithe qito mi jep per ftohje po mu po mu doket qe nuk po me ndimojn asgje allahu te shperbleft per pergjigje

  • Luljeta says

   Flm per te gjitha pergjigjet dje isha te mjeku ma tha qe je ma mir nuk ki nevoj ma per barna te ka kalu ftohja asgje nuk me qiti prej barnave dhe qe 2 muajt e fundit nuk i kom me rregull ni here mu vonun 2jav tash para kohe me kan ardh a mundesh mem tregu pse edhe a kom gjasa tash me met ma shpejt shtatezan me sygjeroni diqka allahu te shperbleft

   • says

    Luljeta, nganjeher vetvetiu trupi mundohet ta rregulloj ciklin vetvetiu dhe keshtu nganjeher ke vones e ne heren tjeter ju vijne me heret. Fillo merr acid folik prej 500 iu (i gjen kudo ne barnatore), dhe provo te kesh mardhenie ne ditet ka mesi i ciklit menstrual. Dita e pare e ciklit eshte dita kur ju vijne menstruacionet e dita e fundit e ciklit eshte nje dita para dites kur prap ju vijne menstruacionet. Shendet dhe cdo te mire.

 53. Luljeta says

  Flm per pergjigje a ka mundesi mu pergjigj edhe nje pyetje ne imbox ja jo qu se shum merak jom ba deri te di qka po ndodh me mu

  • says

   Luljete, un nuk mund ta dish se cfare ke sado qe me pyet ti dhe nuk di se cfare te keshilloj deri sa nuk dihet se cfare ke. Prandaj te thash dhe prap po te them qe vizito prap mjekun dhe pyete mire per t’gjitha, cila eshte arsyeja qe nuk po mbetesh shtatzene dhe cfare hapa duhet te marresh per ta rregulluar problemin.

 54. rita says

  kisha nje pytje per ju .une jam e martuar nen e nje vaje,24 vjet po po kam probleme ,kam mestratcione te bardha edhe kur kam mardhenie me burr nuk po ndjej asgje ,a ka mundesi te me pergjigjeni rreth kesaj pytje.

  • says

   un jam rita nen e nje vajze.24 vjeq po kam probleme kam mestratcione te bardha dhe kur po kam mardhanie me burr nuk po ndjej asgje ju kisha lut te me pergjigjeni rreth kesaj pytje flmn mirkuptim

   • says

    Rita, te jam pergjigjur njeher po prap po te pergjigjem, menstruacionet e bardha jane shenj qe je e infektuar keshtu qe te rekomandoj edhe ty edhe burrit te vizitoni mjekun sepse nga infeksioni juaj edhe ai ka mund te infektohet. Shendet dhe cdote mire.

 55. Luljeta says

  Jam e martuar qe 1vit e gjysme shum po kam deshire me mbet shtatezan po nuk po mundem sa here qe shkoj te gjinikologu me thot je e ftoft gjithe i kam me rregull ciklin vetem muajin qe shkoj mu ka von 2 jav shum mendova qe jom po me erdhe ju lutem a ka mundesi ni kshille

  • says

   Luljeta, te jam pergjigjur edhe ne email por edhe ketu dikun ne nje artikull sepse ke bere kete pyetje gati ne secilin artikull. Te kam thene se un nuk mund ta dij se si nje mjek te thot je ftoh dhe kaq e nuk te jep me shume detaje. Gjithashtu te kam thene se edhe ti si kliente duhet ta pyesesh deri sa te marresh pergjigjet per te gjitha pyetjet qe ke. Vizita te mjeku ka per qellim qe ti si kliente te mesosh me shume rreth problemit qe ke sepse per ndryshe nuk eshte e mundur qe te besh dicka pa ditur se cfare problemi ke. Javen e kaluar ke mund te jesh shtatzene por ja qe ndoshta ke pas at qe e quajm abort spontan qe shpesh ndodh pa e kuptuar se ke mbetur shtatzene. Une nuk mund ta di problemin tuaj vetem nga fjalet e tua “jam ftof” kjo nuk mjafton as per ty e as per askend tjeter. Vizito prap mjekun, ose vizito nje mjek tjeter edhe pyete qysh jam ftof, cka eshte ftof, cka duhet te bej si te veproj qe te ç’ftofem e të mbes shtatzane. Këto pyetje duhet ti ja besh e jo vetem ta degjosh nje fjali te vetme që ta thot “je ftoft” edhe me kaq perfundon vizita. Shendet dhe cdo te mire.

 56. orgesa says

  mirmbrema desha tjy pys dua te di me kan ardh menstr vetem dy dite normal pas dy dite mu ndalen etash pas dy diteve vetem te kafta qe 5 dite kaloni mir pres pergjigjje

  • says

   Mund te jen menstruacione ose thjesht shenj qe ke mbetur shtatzene, por siq pe shoh duke marr parasysh se qe disa dit ke menstruacione ateher ndoshta edhe nuk je shtatzene. shendet dhe cdo te mire.

 57. says

  Allahu ju shperblefte per pergjigjjen.Vetem edhe nje pytje ju lutem.Une i kam pasure mestracionet me 1 dhejtore 2012 diten e pare por me te 19 e kam bo insemenimin po tash prej ciles dite njihete shtatzania prej te parit a po prej 19 edhe te lutem sa javsh muj me pas se sot apet kesh kontroll ma boni apet nuk po ja ndegjoj zemren po beba ish tu zhvillu mire .
  Flm shume per kohen qe po ju mare.
  Tung

  • says

   Shtatzania llogaritet nga data e dites se pare kur ke pas menstruacionet e fundit, qe dmth ne rastin tuaj eshte 1 dhjetor 2012. Shendet dhe cdo te mire.

 58. says

  ju lutem desha te ju pyes e kam bere insemenimin me 19 dhejtor te vitit 2012 dhe jam shtatzane por kur kesh te mjekja ne kontrolle ma beri je 6 jave e 6 dite beba eshte mir tu zhvillu por rrahjet e zemres nuk pe ja ndegjoj ju lutem a eshte ndonje problem mbasi nuk ja ka ngegju rrahjet e zemres ju faliminderit per mirekuptim

  • says

   Linda, zemra fillon te rrah qe nga jave 6 – 8 e shtatzanis, por mos u brengos nese mjeku nuk ka mund ti degjoj rrahjet sepse eshte e zakonshme qe nganjeher ato nuk ndegjohen deri ne javen e 8 nganejeher edhe ne javen e 10. Besoj se do ta degjosh sigurisht ne kontrollen e ardhshme. Shendet dhe cdo te mire.

 59. valmira says

  pershendetje ju lutem a ka mundesi te jem shtatzan dhe te me pikoj vetem nje pik gjakk por jo ne shum si te kaft.vetem nje pik dhe me fare.kam be testin shtepiak por me ka dal negativ.si mendoni ju

  • says

   Valmira, po ka mundesi te jesh shtatzene dhe testi te mos e ket kapur. Ajo pak pike gjak qe ke pasur eshte shenj qe zakonisht ndodhe kur veza e fekonduar gerryen dhe ben folen ne muret e mitres nga ku fillon e zhvillohet femija, keshtu qe mundesit jane te mira qe ti te jesh shtatzene. Provo prap testin pas nje apo dy dite. Shendet dhe cdo te mire.

 60. ilir says

  ju pershdnes shum jam nje djal afer te 40 vjeq jam i martuar qe 12 vite po kukrse nuk po mundem me krijue femij analiza kam ber me kan then qe sprematizoidet jon shum te ngadaleshme a kam shance me krijue familje a jo edeh qa po me propozoni me ber flm mer mirkuptim

 61. bardha says

  pershendetje un deshta te pysh diqka jam shtatzan ne mujin e 2 po kam dhembje ne bark dhe po kam pak jo gjak po si kaft dhe trash qe dy dit a eshte naj send keq apo eshte nomale te lutem kthema pergjigjen ju faleminderit

 62. ajlin says

  pershendetje a ben me perdor acid folik duke provu me mbet shtatzen dhe qfar duhet te blej se spo dij se skam blej kurr qfar te perdor dhe si te perdor tung

 63. gentiana says

  pershendetje nga gentiana po un shtatzan jam 5 muj e gjys i kom po ma mirke mendja qe jom shtatzan po apet nuk besojsha qe jom po gjinjet m kan dhimt dhe muskujt e trupit edhe pse m erdhen 2 dit nuk mu heken dhimt deri n mujin tjeter kur kam shku te gjineokologi pasi e kom kalu edhe tjetrin muj kam shku po deshta me dit a kam mbet athet pra qysh e ceka edhe me heret t lutem ma kthe pergjigjjen a kam mbet ather apo jo

  • says

   Gentiana, nuk ke qysh mi pas 5 muj e gjysm shtatzane nese nuk ke mbet shatzan para 5 muaj e gjysme. Ato dy dit menstruacione qe ke pas nuk jan menstruacione te zakonshme, ato jane shenj qe ke mbet shtatzane dhe ndodh ateher kur veza e fekonduar grryen muret e mitres (anit) duke krijuar folen nga ku me pas ushqehet dhe fillon e zhvillohet foshnja.

 64. gentiana says

  pershendetje nga gentiana un mostracionet nuk i kam pas me rregull ka 3 4 muj nuk m kan ardh por n gusht met 12 m kan dhimt gjinjet dhe me t 19 m kan ardh mostracionet nje dit kaft m kan ardh tjetren n dit sin t zez si n tkuqe a kam mundur t mbetem shtatzan po ather apo nuk kam mbetur ather flm shum qe po na ndihmoni

  • says

   Gentiana, po ke mund te kesh mbetur shatzene dhe shpresoj se ke mbetur sepse ato pak shenja qe ke tregu jane gjithahtu shenja te para te shtatzanis. te sugjeroj te besh nje kontroll te mjeku.

 65. Bana says

  Falemnderit per pergjigjjen.po kisha dasht edhe nje pytje tua bej,a kish bo edhe une me perdor kete terapin Acid Folik 400 apo 500 si shko kjo qe po e permendni, A ben ta filloj ta perdor tash se mua nfund te Muajit mars me vie burri. Me tregoni sakt si ta lypi ne barnatore dhe si duhet ta perdori …. Ju falemnderi Zoti ju shperbleft per keshillat qe na jepni dhe naj lehtsoni kompleksin

  • says

   Po Bana, kete mund ta fillosh ta perdoresh qysh dy muaj para se te provosh te mbetesh shtatzene, pra fillo merre qe tash dhe vazhdo edhe pasi te mbetesh shtatzane. Shendet dhe suksese

 66. Bana says

  Ju pershendes jam e martuar qe 1 vit e gjysme burri Im jeton jasht kosoves punon ne Avganistan, mirepo vjen qdo dy muj e gjysme ne pushime rrin nga tri jave. Kemi shum deshir te jemi femij e provoj te mbes shtatzan mirepo ende nuk po ndodh, qka me sugjeroni …ju falemnderit

  • says

   Te sugjeroj qe burri ta merr pushimin ka mesi i ciklit tuaj, shembull sot ke menstruacionet e kjo eshte dita e pare e ciklit tuaj, ndersa ai duhet te vije 12 dite mbas kesaj dite. Mesi i ciklit menstrual eshte koha me e pershtatshme per te mbetur shtatzene sepse ne kete kohe lirohet veza e pjekur dhe ajo leshohet posht ne tubat fallopian kur pret te takohet me spermen per te filluar shtatzania. Shendet dhe suksese.

 67. ada says

  pershendetje doja te dija nese mund te kem femije kam tre vjet martuar dhe kam bre nje nderhyrje para nje viti per heqjen e nje polipi me pas kam bere nje kontroll dhe mjeku me tha se cdo gje ne rregull nuk di cfare me keshilloni ju .me respekt ada

  • says

   Ada, gati të gjitha grat kanë vështirësi të mbesin shtatzënë që në herën e parë. Shpesh ndodh qe të zgjat një vjet e më shumë që një grua të mbetet shtatzënë edhe pse nuk ka ndonje problem shëndetësor që e pengon atë. Mos u bëj merak sepse nëse gjithçka është në rregull me juve tash ti do të mbetesh shtatzënë. Tash fillo merr acid foli 500ui, ose vitamina prenatele të clat përmbajnë edhe acid folik, acidi folik merret si parandalues për një sëmundje që quhet spina bifida me të cilën dis foshnje lindin e prëveç tjerash acidi folik sipas disa studimeve është parë që gjithashtu ndihmon që të mbetesh shtatzënë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 68. marsilda kaca says

  pershendetje bera nje analize para nje jave te mestruacioneve te bardha dhe me tha qe ke pak myk dhe pak infeksion une akoma nuk i kam mare ato ilace se kam frike mbase nuk kam gje dhe mund te me shkaktojne ndonje problem sepse une i kisha bere kete analiz me perpara dhe te gjitha me kishin dalur mire un tani nuk di cfare te mendoj dhe cfare te bej,sic thash kam frike ti perdor keto ilace se mbase nuk kam gje dhe me demtojne se njera me tha nuk ke gje tjetra me thote ke dhe un kam nje vit qe tentoj qe te mbetem shtatezan dhe deri tani nuk kam patur rezultat a mund te me thoni ju lutem ne qofte se un kam myk dhe infeksion cfare shqetesimesh mund te kem se un nuk shikoj ndonje shqetesim dhe a jane pengese per shtatezani infeksioni dhe myku ju faleminderit shum pres pergjigjen tuaj .

  • says

   Ndoshta eshte vet ky infeksion qe nuk po te lejon te mbetesh shtatazene, duhet te sherohesh paraprakisht para se te provosh te mbetesh shtatzene. Nuk ke per cka frigohesh, ilacet jane kunder infeksionit i cili ndoshta edhe eshte shkaktari qe ti nuk ke mbetur shtatazene deri tash.

 69. altida says

  pershendetje:une qe po ju shkruaj jam nje vajze qe prej 1 vit e gjys e martuar,por problemi im eshte dua shume te kemi nje femije po nuk po na vjen:Dua te them se para nje muaji kam bere nje operim kam heq nje myom,por dua te di tani kam mundesi qe une te ngelem shtatezane edhe sa duhet te pres qe mos provojme te kemi nje femije se kam degjuar qe duhet te rrime 6 muaj eshte e vertet,doktori me tha ska problem tani mund te ngelesh ju uroj gjith te mirat edhe pres nje pergjigje se kam shume merak urime per keshillat…altida

  • says

   Pas operimit është mirë të presësh nja 2 muaj. Të sugjeroj të marrësh acid folik prej 500ui që tash nëse nuk ke filluar dhe të vazhdosh ta marrësh edhe pasi të mbetesh shtatzënë. Në ndërkohë para se të provoni të mbetesh shtatzënë të sugjeroj ta bësh edhe një kontroll te mjeku paraprakisht. Shëndet dhe suksese.

 70. lila says

  ju faliminderit admin se nuk kam pasur kohe per te shkruar shpresoj qe kete muaj te kem fat faliminterit

 71. alina says

  mura acid po ma kan dho 400 miligram se 500 ska a mundet ta perdori ket a ska deni defekt se so 500

  • says

   Shumica e njerzve qe marrin nuk kan kurrfar efekte anesore kuptohet kur merret ne doze ditore qe rekomandohet e ajo eshte 400 deri 500 ui.

  • says

   Acid Folik preferohet te fillosh ta marresh 2 muaj para se te mbetesh shtatzene e te vazhdosh ta marresh gjat gjithe shtatzanise. Njera arsye eshte se besohet se ndihmon qe te mbetesh shtatzene e tjetra eshte se e parandalon te ashtuquajturen spina bifida, nje defekt me te cilin disa foshnja lindin me te ne mungeses te acidit folik.

 72. lila says

  po une i kam qdo 28 dite periodat dhe data e saket e ovulvimit besoj qe eshte ne ditene 14 keshtu mendoje a jam e sigurt?

  • says

   Atehere nese cdo 28 dit ke menstruacionet ditet kur ti ke gjasat me te mire per shtatzani jane dita e 14,15,16,17 dhe 18 e ciklit menstrual. Dite a pare e ciklit tuaj prej 28 ditesh pra eshte dita kur ju vijne menstruacionet. Shendet dhe suksese.

 73. lila says

  me falni ju kam shkruar ne msn mirpo nuk mu pergjigjet! ok jam 22 vjeqare jam martuar qe 2 vite mirpo bashk me burrin rregullisht jetoj qe 4 muaj provoj qe te mbes shtatzen qe prej muajit shkurt te ktij viti kam bere 2 kontrolla mjeket me kan then qe je hume mire .Deshta te dije se kur ekam daten e ovulvimit une me cikel isha qe prej 1 tetorit e deri me 5 tetor te ketij muaji ekam fjalen tash kur eshte mundesi me emadhe qe te mbes shtatezen? ju lutem te me pergjigjeni sukese…

  • says

   Lila, cikli eshte prej dites se pare kur ke menstruacionet e deri te dita e pare kur ke menstruacionet ne ciklin e ardhshem. Shembull cdo 28 dit te vijne periodat.. nese eshte keshtu atehere ditet e mesme te ciklit jane dite me te mira per te provuar te mbetesh shtatzene.

 74. alina says

  se shum deshir kam me pas fmi normal si cdo femer.po ishalla zoti me ndimon te behem mami gjithashtu ene gjithave femrave te botes

 75. alina says

  mundet se kisha shum shenja te shtatzanis se skom pas shum info per shtatzanis me sa kom lexu ktu ne web per shtatzanin shum shenja pi ative kisha.po nese kom qen shtatzan dhe me ka dal a ka ndonje problem per te met shembull ket muj

  • says

   Alina, jo nuk t’kisha propozu me tentu me met shtatzene ne kete muaj, por provo ne maujin tjeter, vizito mjekun per cdo rast te shohesh nese ke ndonje problem dhe qe tash fillo merr acid folik prej 500 ui (Acid Folik 500ui) ket mund ta gjesh ne cilendo barnatore.
   Shendet dhe suksese.

 76. alina says

  hmm me erdhen menst….. u merzita shum kur e pash se shum deshir kisha te jem shtatzane mirpo cdo gjo osht ne duart e zotit.po kam dhimmbje shum te barkut kam pas edhe heret qera kur me kan erdh periodat mirpo ket her shum qe 2 dit smundem me u ngri pi shtratit a mund te jet dicka.

  • says

   Alina, sa te jan vonuar dhe te kan ardh, ka mundesi te kesh qen shtatzene e kto dhimt e teperta jane nga e ashtuquajtura abort spontan qe shpesh ndodh te grat e nganjehere nuk verehet, per cdo rast t’poropozoj te vizotosh gjinekologun.

 77. alina says

  pershendetje kisha ni pyetje a ka mund te jem shtatzane kam vontes te mest….. ce 3 dit po para disa ditve me mereshin mend kam uri shum dhe me flihet gjum shum po dhe dhimbje te barkut dhimbjet e njejta te mest….. po sem kan ardh bona testin me dul negativ cfar me keshillon ti pres pergjigje

  • says

   Alina, ti ke shenjat sikur je shtatzene por shenjat e para te shtatzanis jane te ngjashme me shenjat para se te vijne periodat. Dhe pasi qe testi te ka rezultuar negativ atehre te sugjeroj te pritesh edhe pak, se paku nje jave, e nese te vijne periodat dmth kan qen shenja te menstruacioneve, e nese jo atehere te sugjeroj te vizitosh mjekun.

Pyet dhe Komento këtu